K-report
 

Železnice bývalého SSSR Odhlásit | Diskusní skupiny | Vyhledávání
Moderátoři | Registrace | Editace profilu

Diskuse K-report » Železnice » Železnice bývalého SSSR « Předcházející Další »

  Diskuse Autor Příspěvky Stran Posl. příspěvek
Archiv diskuse Železnice bývalého SSSR do 06. 1. 2015Mladějov 60  06-1-15  12:01
Archiv diskuse Železnice bývalého SSSR do 24. 2. 2015Mladějov 60  24-2-15  12:15
Archiv diskuse Železnice bývalého SSSR do 06. 3. 2015FS 60  06-3-15  23:02
Archiv diskuse Železnice bývalého SSSR do 06. 4. 2015Jenki 60  06-4-15  18:42
Archiv diskuse Železnice bývalého SSSR do 14. 4. 2015Z F J 60  14-4-15  21:56
Archiv diskuse Železnice bývalého SSSR do 15. 5. 2015FS 60  15-5-15  12:25
  ClosedUzavřeno: Další diskuse již nemůžete zahájit.        

Autor Příspěvek
XFI
Neregistrovaný host
Odeslán z: 87.249.159.39
Odesláno Pátek, 15. května 2015 - 20:00:12   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Ahojky, to je zbytek vojaku Slovenskeho statu stazeny z boje pro velke ztraty. Vetsina dezertovala k Rude armade a hodne jich padlo v boji u Liptovce.
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.71.8.157
Odesláno Pátek, 15. května 2015 - 21:52:49   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Jo, ti dezertéři, to byla až ta druhá parta, úplně jiná než ta první ( a to už byl ústup na severozápad) :
Nesni
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 468
Registrován: 6-2014
Odesláno Pátek, 15. května 2015 - 21:56:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

jak vidíte, cestu jsem přežil. I přes mou prvotní obavu
Mě by docela zajímalo, jaká je rada pro ty, kteří rusky neumějí. Jestli se tedy na cestách místní spolu rádi druží, tak se možná na cizince, který si s nimi nemůže povídat, budou dívat divně.
Nesni
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 469
Registrován: 6-2014
Odesláno Pátek, 15. května 2015 - 23:06:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

K těm na první pohled stejným slovům v ruštině a češtině bych chtěl doplnit ještě jedno, se kterým se může turista setkat, a sice "pasólstvo" ( посольство ), což není "poselství", nýbrž "velvyslanectví".
Milan123456
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.112.233.229
Odesláno Sobota, 16. května 2015 - 00:10:16   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Brejšín: Kupovat v létě jízdenky 5 dní předem na trasu ze severu na jih (směrem k moři) je téměž 100% jistota, že budete každej v jiném voze, pokud teda vůbec pojedete v jednom vlaku. Rozhodně na nic nečekej a kup to online dopředu hned na začátku 90ti denní lhůty pro předprodej. Samara Jekaterinburg není zase taková štreka, ale délka cesty se liší podle toho jestli to vlak bere přes Ufu nebo vymetá i Orenburg. Když nebudou lupeny na přímý vlak, zkus rozlomit cestu a vystoupit v Ufě a zkusit jet z Ufy do Samary jiným vlakem, dvakrát mi to takhle klaplo a výhled od Salavata do krajiny je pozoruhodný, stejně jako mikro RŽD jezdící po místním parku Často se stává, že i když jsou volná místa, tak ti je neprodají, protože pokud jedeš z nácestné stanice do jiné nácestné, je počet míst pro tuhle relaci omezený (Většina vlaků jede ze Západní Sibiře až ke Kaspiku).
Rozhodně bych se nebál koupit plackart, ale jestli chceš trochu více sokromý a vykoupíte celý oddíl, pak je kupe v pořádku také. Vyšší třída je nesmysl, teda pokud trochu šetříš, pokud na to máš, kup ji [happy] Vyšší třídy jsou v těchhle severojižních vlacích obsazovány managementem naftových a plynových společností, nižšími pak jezdí běžní vrtáci [happy]. A opět opakuji, že mezinárodní vlaky za Kavkaz jsou většinou horší než vnitrostátní po Rusku. Klimatizace je standardem i v plackartu pokud jedeš firmenym (značkovým) vlakem. Obecně platí, čím nižší číslo vlaku, tím lepší vlak, hodně vysoká čísla znamenají, že je to letní spoj = vagony vytažené z křoví jen na letní sezonu.
Někdy před půl rokem jsme tu řešili platby českou kartou na ruském eshopu, tak snad ti to půjde zaplatit.
V Samaře je na nádražní věži vyhlídka, doporučuji [happy] a pak je tam nově otevřené malé ale pěkné železniční muzeum u místní technické univerzity, ale to už je na periferii. Zajímavé je určitě, že v Jekatěrinburgu je největší nákladní nádraží. Při přejezdu přes Ural toho moc neuvidíš, vlak jede do kopce, pak přejede most, projede průsmykem a jede zase dolů... takové Krkonoše, není tam ani tunel [happy]
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4362
Registrován: 6-2004

Odesláno Sobota, 16. května 2015 - 00:21:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Pozor (čte se jako "pazor") = hanba
Krásnyj = červený (krásný = např. krasívyj)
Páchnět = voní
Voňjájet = smrdí
Duchi = voňavka (ale duch je taky duch)
Nedělja = týden (neděle je rusky "voskresenije")
Óvošči = zelenina (ovoce je rusky "frukty")
Stan = tělo, stroj (častěji "stanok"). Stan je rusky "palátka", tělo ve smyslu trupu je častěji onen trup, nebo těló.
Puška = dělo, taky ale podfuk
Rezbá = závit
Mašína = auto, stroj
Mésjac = měsíc (kalendářní, ale na obloze = Luná)
Máslo = olej, ale i máslo
Rot = ústa, pusa
Rejs = let
Tok = proud
(Za-)strachovánie = pojištění, přičemž strach = strach. Asi je v Rusku pojišťovnictví jedna velká hrůza...
Osvětlíť = zesvětlit (ne osvětlit, osvítit)
Ob'jasniť - vysvětlit
Čorstvyj = tvrdý (zrovna u chleba). Jinak tvrdý je třeba tvjordyj, žostkij, v přeneseném smyslu jako vlastnost se říká třeba uprjamyj.
Ródina = vlast (rodina jerusky famílija)
Máma (kurzívou) = táta [biggrin]
a teď pozor: Sovět = rada [biggrin]
atd.

Točené pívo je "živóje", méně častěji razlivnóje, lahváč je butylóčnoje. Na desítky, dvanáctky atd. se u nich nehraje.
Pak jsou celkem legrační anglikanismy, germanismy atd., např. bjúdžet, buchgáltěr, bjustgáltěr, pak ten štangencírkuľ...


Mě by docela zajímalo, jaká je rada pro ty, kteří rusky neumějí. Jestli se tedy na cestách místní spolu rádi druží, tak se možná na cizince, který si s nimi nemůže povídat, budou dívat divně.

Nebudou, když neřeknete, že jste Němec nebo Američan. A když zjistí, že neumíte moc rusky (nebo budete dělat, že neumíte), dají Vám vesměs pokoj. Vyzkoušeno, funguje.
Milan123456
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.112.233.229
Odesláno Sobota, 16. května 2015 - 00:34:58   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

90 dní je samozřejmě chyba, předprodej je 45 dní [happy] Jinak co ti jede akolik tam je míst se dá kouknout na ržd i bez registrace, pokud ti to nic nenachází dej pryč Только с билетами = jen s jízdenkami a uvidíš, pokud je tam mest niet tak nejsou místa nebo ješt není otevřena rezervace, pokud místa jsou můžeš si otevřít maršrut a podívat se kudy ten vlak jede a kde jak dlouho stojí. Je možné ještě, že prodavačka nebude chtít znát stanici Ekaterinburg, pak je nutné hbitě vystřelit Sverdlovsk, tak se totiž stále jmenuje stanice...
Ještě Samara je stále částečně uzavřené město, proto se Vám může stát, že Vs budou čekovat ve vlaku společně se všemi cizinci, jen ukážete pas a migrační kartu a pojedete dále, nikdy mě moc neotravovali.
Jo a pozor na čas, všechny časy na železnici jsou v moskevském čase.
Milan123456
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.112.233.229
Odesláno Sobota, 16. května 2015 - 00:50:28   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

statistik: tak s tou mámou tátou jsi mě dostal, nikdy jsem si to neuvědomil, to je dobrý :D:D:D Já si takhle jednou naběh, když jsem se ptal jestli si mám vzít na pláž, kam jsme jeli autem, ručník... v ruštině ruční brzda :D Dlouho na mě známá koukala proč si chci vzít vlastní brzdu.

Druhá story je zase z vlaku, když jsem poprvé viděl Volhu a nějako jsem to nepochopil a říkám babce co jela pode mnou česky co je to za jezero? Babka pochopila a rusky na mě, že to není jezero, ale Volha, když viděla, že teď čumím ještě víc, tak pronesla, ale to Vy tam na západě stejně neznáte :d
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4363
Registrován: 6-2004

Odesláno Sobota, 16. května 2015 - 01:07:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Pravda, ručník, na ten jsem zapomněl, to je taky dobrej příklad [happy]

On ten táta je samozřejmě i v psací azbuce mámou, u tiskací v tý kurzívě.

To se teda babka "nespletla". Volhy tu na západě fakt neznáme... [lol] Ale je fakt, že takhle široký řečiště tu nemá žádná "reká".
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4364
Registrován: 6-2004

Odesláno Sobota, 16. května 2015 - 01:10:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Ještě mě napadá:
žená = manželka
ženščina = žena
Milan123456
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.112.233.229
Odesláno Sobota, 16. května 2015 - 08:57:12   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Jj s přístupem k pomázánkovému by asi v Eurosajuzu neprošlo, kdyby ti nalili do auta maslo :D
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2889
Registrován: 3-2006

Odesláno Sobota, 16. května 2015 - 09:32:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

úžasný = strašný (jako v češtině řečeno ironicky)
zaplačů x zapláču = jedno je zaplatím a druhé je zapláču, co je co, nevím, když na mě číšník čuměl blbě, tak jsem zkusil to druhé [biggrin]

Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
T_._H_.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2106
Registrován: 8-2012
Odesláno Sobota, 16. května 2015 - 11:41:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

No a okřídlené "ja pisáju", že [happy]
(Nejjednodušší způsob, jak vydráždit naši ruštinářku...)
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4365
Registrován: 6-2004

Odesláno Sobota, 16. května 2015 - 12:34:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Pravda, písať a pisáť, je celkem rozdíl [biggrin]
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.71.8.157
Odesláno Sobota, 16. května 2015 - 12:43:49   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

taky jedno poruštěné německé slovo :
T_._H_.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2107
Registrován: 8-2012
Odesláno Sobota, 16. května 2015 - 13:20:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Teda, to je objev. Germanismů, galicismů a v poslední době anglicismů je v ruštině asi tak polovina jazyka... oni totiž vždycky spíš kopírovali, než že by něco vymysleli sami. Takový soldat má maršrutu v kartě s daným masštabem, takže hodí na záda rjukzak, do něj butěrbrod nebo kartofle a vyrazí za šlagbaum lageru.
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 12457
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 16. května 2015 - 14:18:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

a vagzál taky neni echt ruský slovo....

kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.71.8.157
Odesláno Sobota, 16. května 2015 - 14:42:17   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

znalost písma (azbuky) je jedna věc, ale výslovnost druhá :
někde chodí "guljáť pa górodu",
jinde zas "huljáť pa hórodu".
A píšou to oba stejně.
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3313
Registrován: 1-2012

Odesláno Úterý, 19. května 2015 - 21:51:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Milan123456
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.112.233.229
Odesláno Středa, 20. května 2015 - 00:37:37   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Od 1.6. má vyjet na linku Moskva - N.N. talgo = striž, původně byl vlak určen na linku do Kyjeva resp. Berlína, tak uvidíme, jestli bude možnost změny rozchodu využita, nebo zůstane, obdobně jako naše pendolino, bez mezinárodního využití.
http://pass.rzd.ru/static/public/ru?STRUCTURE_ID=5309
Jo a spací patra jezdí už i z Moskvy do Kazaně, doufám, že se v létě svezu.
Jariss
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 307
Registrován: 3-2005
Odesláno Sobota, 23. května 2015 - 17:15:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

V minulých měsících proběhla tiskem informace o zamýšleném pořízení,resp.objednání několika desítek lůžkových a jídelních vozů Azerbajdžánskými drahami u Siemensu pro spojení s Tureckem. Avšak o stavebních pracech na trase Gruzie-Turecko nemám žádné info. Izolacionistická a nepřátelská Armenie nepřipadá zřejmě v úvahu. Na tiskové zprávy o objednání vozidel jsem si bohužel nevšiml v drážních mediích nějakého ohlasu. Tuším se i psalo v tisku pro obyčejné lidi o výrobě produktů Siemens v Azerb. pro onu širší oblast. Možná Jenda z hk bude něco vědět, na jiném vlákně se zavázal k sepsání info o Zakavkazu [happy]
Nesni
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 477
Registrován: 6-2014
Odesláno Sobota, 23. května 2015 - 18:28:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Jariss:
Jenom malé doplnění - řekl bych, že výrobcem vagónů je Stadler Rail. Trasa vlaku má být Istanbul - Kars (Turecko) - Achalkalaki (Gruzie) - Tbilisi - Baku. Po již existující trati přes Gjumri (Arménie) by to sice bylo kratší, ale hranice mezi Arménií a Tureckem i Arménií a Ázerbajdžánem jsou uzavřeny. Pokud je mi známo, tak v Gruzii byla trať již dokončena.

(Příspěvek byl editován uživatelem Nesni.)
Jenda_z_hk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4081
Registrován: 4-2003

Odesláno Sobota, 23. května 2015 - 19:36:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Jariss: O těch vozech jsem nevěděl, ale že se Tbilisi-Achalkalaki rekonstruuje a Achalkalaki-Kars staví nová trať, to vím. Ostatně Turecko je v současnosti největším obchodním partnerem Gruzie, takže to má logiku. A mezi Ázerbajdžánem a Tureckem jakožto dvěma muslimskými státy budou jistě významné vazby též, takže když ani jeden z nich "nekamarádí" s Arménií, poptávka po spojení přes Gruzii je jasná.
Jariss
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 308
Registrován: 3-2005
Odesláno Neděle, 24. května 2015 - 12:22:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Ano, mýlka,Stadler je to. Odkaz je z tureckých stránek... Arméni budou litovat..

http://railturkey.org/2014/10/20/baku-tblisi-kars-railway/
-MS-
Neregistrovaný host
Odeslán z: 178.255.168.6
Odesláno Neděle, 24. května 2015 - 13:46:25   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Kdo se aktuálně chystáte do Pobaltí, tak pozor na problémy Litevských aerolinek, 22. - 30. května nelétají a dále se neví - více zde: https://www.airlituanica.com/en/flight-information/frequently-ask ed-questions.html
Pepa_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3074
Registrován: 9-2005

Odesláno Neděle, 24. května 2015 - 14:05:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Izolacionistická a nepřátelská Armenie nepřipadá zřejmě v úvahu

Byť zrovna stav trati z Hrazdanu od jezera Sevan přes Dilijan na Azerbajžánské hranice, co sem loni viděl, není ještě tak zlý, ale nedělám si iluze, že by to na totální rekonstrukci nebylo.

Když sem se tam pohyboval od Sevanu po území na arménsko-azerbajdžánské hranici až na gruzínské hranice, tak jsem jel s řidičem Arménecem kt. nadával celou cestu na Gruzínce a vychvaloval Azerbajdžánce. Když sem se ho pak optal proč vychvaluje Azerbajdžán, tedy arménského nepřítele tak mě dostal slovy, že sice je to nepřítel, ale čestný nepřítel, což se o přátelství z Gruzií říct nedá. Inu taky názor, ale v konstrastu s etnicky vyčištěným územím působil opravdu zvláštně [happy](Příspěvek byl editován uživatelem Pepa_L.)

Pár obrázků ode mne...
Pružinskij
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 43
Registrován: 4-2015

Odesláno Neděle, 24. května 2015 - 15:11:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Já jel z Hradzanu přes Dilidžan do Zodu měřicím vlakem před 13 lety a tenkrát mi všechny dráhy v Arménii přišly rozesraný stejně.
Chce to rychle projet všechno, dokud lítá do Kutaisi Wiser za pár šlupek.
Nesni
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 480
Registrován: 6-2014
Odesláno Neděle, 24. května 2015 - 19:48:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Zájem ze strany Arménie o železnici byl, ale nějak to nedopadlo stejně jako celé zlepšení vztahů s Tureckem. Chtěli využít stávající uzavřené tratě přes Gjumri jako spojky do Gruzie, myslím, že otevření hraničního přechodu mezi Arménií a Ázerbajdžánem neplánovali. Kolega byl v Ázerbajdžánu a říkal, že jsou to pohodoví lidé do té doby, než přijde řeč na Arménii, pak jsou velmi emotivní a jejich pohled na vztah s Arménií je velmi jednoznačný.

Pepa_l:
Některé ázerbajdžánské vesnice v Arménii jsou přímo územím Ázerbajdžánu. Jestli jste tomu věnoval pozornost - ta na vašem obrázku je tento případ?
Jariss
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 309
Registrován: 3-2005
Odesláno Neděle, 24. května 2015 - 22:50:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Zajímavé je,že náboženství v dobrém vztahu Gruzie versus Turecko a Azerb. nehraje rušivou roli, i když je Gruzie většinově křestˇanská (pravosl.). Spíš začali křesťanští Arméni, brzy po rozpadu SSSR, s ataky vůči Azerb. (Karabach) a stále jsou sveřepě militantní vůči Turkům ohledně genocidy 1915, zřejmě zbytečně neústupně, stejně jako byl dlouho neústupný Husákův režim s formulací o nulitě Mnichova od samého počátku, při jednáních s NSR..
Jenda_z_hk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4082
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 24. května 2015 - 23:55:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Fotoreport z Gruzie - část 1.

Nově vybudovaná odbočka na tbiliské letiště - 1 kusá kolej s moderní budovou zastávky, do níž se vejde jen dvouvozová jednotka. Jezdí se sem 2x denně, jízdenky se prodávají ve vlaku (0,5 GEL), využití slabé.


"Vozová hradba" na tbiliském hlavním nádraží dává tušit, jak vypadala zdejší železniční doprava v dobách hospodářského kolapsu...Úzkokolejka Boržomi-Bakuriani s československými lokomotivami z Dubnice nad Váhom. Jsou zde dvě vozové třídy - v modernějším "turistickém" vagonu jedete za 2 GEL, v původním starém ze 1 GEL.
Nádraží Boržomi - má sice moderní budovu, ovšem ta je zavřená a jízdenky se prodávají ve vlaku. Je tu možnost přestupu z velké dráhy na úzkokolejku do Bakuriani.


Nádraží Boržomi park - tady je původní výpravní budova, ze které dnes jen menší část (ale i přesto pěkně opravená) slouží cestujícím. Zbylé prostory jsou též zrekonstruovány a využívají je hned dvě restaurace. Na tomto nádraží dnes končí 2x denně vlak z Tbilisi, dále do Vale se nejezdí.
Električkou z Boržomi do Chašuri...
Jenda_z_hk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4083
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 24. května 2015 - 23:57:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Fotoreport z Gruzie - část 2.

Žst. Chašuri, zde se na hlavní trať Tbilisi-Samtredia napojují lokálky do Boržomi a Surami. Starý elektrický vůz, který jezdil do Surami, jsme však hledali marně, patrně byl na této odbočce zastaven provoz. Už stačila zmizet i z některých železničních map.


Čínskou elektrickou jednotkou z Chašuri do Makhindžauri... Je to takové gruzínské ICčko. Komfort není špatný, mají pěkný informační systém, dokonce i palubní časopis. Stará žst. Batumi už osobní dopravě neslouží a nové nádraží dále od centra se teprve dokončuje, tak vlaky dočasně končí v ještě vzdálenějším Makhindžauri. Velký problém to ale není, odtud do města je slušná nabídka spojů MHD.


Jenda_z_hk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4084
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 25. května 2015 - 00:36:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Fotoreport z Gruzie - část 3.

"Šinkansenem" (čti: po gruzínsku modernizovanou Rigou) z Makhindžauri do Kutaisi... Zde bych zmínil odbavovací systém v osobních vlacích, což je i přes poměrně dlouhou trasu případ tohoto spoje. Ve stanicích s pokladnou je možnost zakoupení předtištěné jízdenky, do které se děrováním vyznačí den. Pokud tuto jízdenku nemáte nebo nastupujete ve stanici bez pokladny, jednoduše se odbavíte v jízdenkovém automatu ve voze, který Vám vytiskne jízdenku na termopapíře. Cena jízdného je zpravidla jednotná bez ohledu na projetý úsek, takže delší trasy vycházejí až směšně levně. Např. Makhindžauri-Kutaisi, stejně jako Tbilisi-Boržomi, je za 2 GEL.Z Orpiri do Kutaisi s lokomotivou VL22M... Depo Kutaisi je posledním, které tyto archaické stroje vypravuje, a lze je potkat právě na trati Kutaisi-Tkibuli, jejíž část jsme projeli. Nicméně i zde se může vyskytnout modernější loko, takže je to tak trochu o štěstí. Rychlost jízdy na této trati málokdy přesáhne 20 km/h, takže je to spíše taková vyhlídková jízda - trať vede pěknou horskou krajinou.

Električkou ze Zestafoni do Čiatury...
Důlní drážka v Čiatuře (zde jsme byli hlavně kvůli lanovkám, o těch časem taky něco dám do příslušného vlákna)...

Jenda_z_hk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4085
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 25. května 2015 - 01:10:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Fotoreport z Gruzie - část 4.

Rychlík Tbilisi-Jerevan. Jezdí 1x za 2 dny, přes noc, lokomotiva i vagony jsou arménské. V letní sezóně je protažen do Makhindžauri a jezdí denně, ale v odlišných časových polohách než po zbytek roku.


Rychlík 12/18 Tbilisi-Ozurgeti/Kutaisi. Je řazen z klasických sovětských "stodol" po zásadní modernizaci. Tento vlak jsme využili pro cestu ze Tbilisi do Gori. Jízdenky na rychlíky se kupují v pokladnách, jsou na jméno (při nákupu se předkládá pas) a obsahují rezervaci místa. Jízdné na delších trasách je levné, ale ne už tak směšně jako na osobácích. Naopak popojetí rychlíkem na krátkém úseku se prodraží.Souprava nočního vlaku 602/654 Tbilisi-Zugdidi/Ozurgeti...


Žst. Tbilisi s ázerbajdžánským vagónem ze soupravy, která právě dorazila z Baku. Ke tbiliskému nádraží bych dodal, že je krásným příkladem "živého nádraží" - bylo proměněno v obchodní centrum, což s sebou přineslo rekonstrukci, takže nyní je interiér budovy nádraží moderní a služby pro cestující tím nijak neutrpěly, ba naopak...


No a ještě zbytková "všehochuť" ze Tbilisi hl.n... K tomu bych dodal něco málo o focení dráhy. Oficiálně by se asi fotit nemělo, ale pokud na sebe člověk vyloženě neupozorňuje, tak většinou není problém. Jediný problém jsem měl paradoxně na úplně nezajímavé stanici Kutaisi-2, kde kvůli výluce nebyla žádná osobní doprava, takže jediné, co se tam dalo spatřit, byly nákladní vagony. Tam mi zaklepal na rameno policajt a korektně, ale nekompromisně požadoval smazání všech železničních fotek. K těm z ostatních stanic se naštěstí nedopracoval, takže mě to až tak moc nemrzelo [proud].Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8894
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 25. května 2015 - 05:21:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Jenda_z_hk

[ok]
Ghost
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1432
Registrován: 1-2011

Odesláno Pondělí, 25. května 2015 - 08:13:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Tomu říkám fotoreport. [ok] [ok]
ROBi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 21
Registrován: 9-2014
Odesláno Pondělí, 25. května 2015 - 10:48:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Super, takové fotoreporty já rád. Díky!
Vaclav Babinsky
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.112.27.160
Odesláno Úterý, 26. května 2015 - 19:51:25   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Ahoj.Nevi nekdo kde by se dal najit jizdni rad Estonskych zeleznic?pripadne zkusenosti v cestovani v Pobaltskych statech? Predem diky.
Z F J
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.80.18.6
Odesláno Úterý, 26. května 2015 - 20:34:07   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Vaclav Babinsky:
JŘ Estonsko (tabulky) - http://elron.ee/avaleht/soiduplaan/
JŘ Lotyšsko (jen elektronický) - http://www.pv.lv/lv/vilcienu_saraksts
JŘ Litva (jen elektronický) - http://www.litrail.lt/en/home

Zadejte svůj příspěvek zde
Příspěvek:
Tučné Kurzíva Podtržení Vytvořte hypertextový odkaz Vložte klipárt

Uživatelské jméno: Informace o příspěvku:
Veřejně přístupná oblast diskusních skupin. Pokud máte svůj účet, zadejte uživatelské jméno a heslo. Jinak zadejte plné jméno a heslo nevyplňujte. E-mail můžete, ale nemusíte zadávat.
Heslo:
E-mail:
Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
Akce:

Diskusní skupiny | Poslední den | Poslední 4 dny | Stromové zobrazení | Vyhledávání | Seznam uživatelů | Nápověda | Prohlížeč obrázků | Program Credits Administrace