K-report
 

Železnice bývalého SSSR Odhlásit | Diskusní skupiny | Vyhledávání
Moderátoři | Registrace | Editace profilu

Diskuse K-report » Železnice » Železnice bývalého SSSR « Předcházející Další »

  Diskuse Autor Příspěvky Stran Posl. příspěvek
Archiv diskuse Železnice bývalého SSSR do 06. 1. 2015Mladějov 60  06-1-15  12:01
Archiv diskuse Železnice bývalého SSSR do 24. 2. 2015Mladějov 60  24-2-15  12:15
Archiv diskuse Železnice bývalého SSSR do 06. 3. 2015FS 60  06-3-15  23:02
Archiv diskuse Železnice bývalého SSSR do 06. 4. 2015Jenki 60  06-4-15  18:42
Archiv diskuse Železnice bývalého SSSR do 14. 4. 2015Z F J 60  14-4-15  21:56
Archiv diskuse Železnice bývalého SSSR do 15. 5. 2015FS 60  15-5-15  12:25
Archiv diskuse Železnice bývalého SSSR do 22. 6. 2015Vantju 60  22-6-15  16:27
  ClosedUzavřeno: Další diskuse již nemůžete zahájit.        

Autor Příspěvek
ivy
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.80.229.18
Odesláno Pondělí, 22. června 2015 - 17:11:27   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Vantju: Jednoduše - s Čukotavií vrtulníkem MI-8 až na místo.

http://chukotavia.ru/ru/article/view/id/58/
Punkty 25, 26

Mimochodem, právě teď dělám všechno pro to, abych nemusel příští týden po padesáté do Ruska a Vy tam jedete dobrovolně...
Vantju
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2566
Registrován: 9-2007

Odesláno Pondělí, 22. června 2015 - 17:20:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

ivy: Díky. [happy] A co se Ruska týče, je mi 19, Rusko jsem viděl maximálně tak z rychlíku (konkrétně loni v létě z R Gdynia - Olsztyn - Elk - Bialystok) a dálky mě lákají. [proud]

NORTHSHOOT
Můj cestovní blog[happy]
Nesni
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 508
Registrován: 6-2014
Odesláno Pondělí, 22. června 2015 - 17:47:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

ivy:
A co byste doporučil pro někoho, kdo chce jet do Ruska poprvé? Velká evropská města jako Petrohrad a Moskva, nebo raději třeba Soči nebo rovnou tu Čukotku?[happy] Aby to nebyl moc velký kulturní šok, ale zároveň aby člověk nasál trochu autentického Ruska.
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2911
Registrován: 3-2006

Odesláno Pondělí, 22. června 2015 - 18:16:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Nesni: Doporučil bych nejprve Ukrajinu, je bezvízová a je to taková dobrá přípravka.

Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Pružinskij
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 78
Registrován: 4-2015

Odesláno Pondělí, 22. června 2015 - 18:59:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

právě teď dělám všechno pro to, abych nemusel příští týden po padesáté do Ruska a Vy tam jedete dobrovolně...
No a jiní lidé zase pro změnu by chtěli po padesáté do Ruska a místo toho musí po pětisté hákovat noční u pásu... Život je boj.

Vantju: Nejdřív základy ruštiny, alespoň tak dva semestry, jinak to nemá moc význam, akorát přijdete k nějakýmu průseru...

A jak správně poznamenal Mikulda: Základ tak týden na UA, pak třeba Gruzie a pak již klidně Magadam, Střední Asie atd. :-)
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3418
Registrován: 1-2012

Odesláno Pondělí, 22. června 2015 - 20:01:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Z mého (možná tendenčního) pohledu: Cestovat v dnešní době do Ruska = málo vídaný způsob, jak spojit nepříjemné se zbytečným. [biggrin]
Setkal jsem se ale také s názorem, že putování po odlehlých oblastech Ruska se dá chápat jako "iniciační cesta" pro mladého člověka, který hledá sám sebe a své místo ve společnosti.
Pepa_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3092
Registrován: 9-2005

Odesláno Úterý, 23. června 2015 - 06:47:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Cestovat v dnešní době do Ruska = málo vídaný způsob, jak spojit nepříjemné se zbytečným

Nic proti, ale takhle spíš mluví ti, kteří už na to nemají, jak se říká lidově koule [rofl]

Já třeba letos jedu projet BAM, pochodti na Severomujsku a Kodaru po kopečkách, vykoupat se v Bajkalu a žádnou iniciační cestu v tom nevidím, natož abych ještě hledal místo ve společnosti. Je teda fakt, že 19 už mi dávno není...

Pár obrázků ode mne...
ivy
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.80.229.18
Odesláno Úterý, 23. června 2015 - 09:18:26   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

No a jiní lidé zase pro změnu by chtěli po padesáté do Ruska a místo toho musí po pětisté hákovat noční u pásu... Život je boj.

Znám spoustu lidí, co "hákují noční u pásu", mimochodem kdysi jsem to dělal pár let během školy (nikoliv jen o prázdninách) také. Neznám z nich ale nikoho, kdo by chtěl jet opakovaně vícekrát do Ruska. To je totiž diagnóza. Tím samozřejmě nemyslím lidi, kteří si chtějí projet BAM, podívat se na Kamčatku, do Petrohradu apod. Jenže po několika cestách naprostá většina pochopí, že není třeba se neustále nechávat buzerovat od pasováků, policajtů, děžurných, prodavaček, a všeobecně od všech, kdo mají buď kulaté razítko anebo jakoukoliv, byť sebepitomější funkci. A příště jedou jinam.

Samozřejmě, někomu to vyhovuje, někomu se po tom i stýská.

A to nemluvím o tom, že vztah Rusů k Evropě se za poslední rok díky jejich propagandě hodně změnil. To, co bylo posledních 25 let skryto pod povrchem, se nyní dostalo ven a my jsme podle obyčejných lidí fašisté, banderovci a chceme je zničit...
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6388
Registrován: 3-2007
Odesláno Úterý, 23. června 2015 - 20:52:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Jenže po několika cestách naprostá většina pochopí, že není třeba se neustále nechávat buzerovat od pasováků, policajtů, děžurných, prodavaček, a všeobecně od všech, kdo mají buď kulaté razítko anebo jakoukoliv, byť sebepitomější funkci. A příště jedou jinam.

Dyť jo. Ale než k tomuhle poznání Vanju dojde, tak si to napřed procestuje a je to úplně OK.
Taky jsem procestoval pěkný kus Ruska, resp. ex SSSR a nelituju toho.
Dneska by se mi už nechtělo - i z důvodů toho nepohodlí.

Ale základ je skutečně znalost ruštiny a taky mentality místních a dějin.
ivy
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.20.78
Odesláno Úterý, 23. června 2015 - 21:38:08   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)


Ale základ je skutečně znalost ruštiny a taky mentality místních a dějin.


Obávám se, že s rostoucí znalostí mentality místních a dějin (obzvláště VKSb) by dotyčnému stejným tempem klesal zájem tam jet. I když samozřejmě třeba gulagy na Kolymě by řada lidí shlédnout měla. Ale možná se mýlím a můj názor je ovlivněn tím, že jsem s tamními "místními" bohužel v denním kontaktu a vím, co dokáží...
Jinak jako studijní materiál doporučuji knihu Žil jsem na Čukotce od Tichona Semuškina [happy] Řekl bych, že se tam od jejího vydání zase tak moc nezměnilo a kromě toho reality show CCCP se vrací každým okamžikem více a více.

S tou ruštinou samozřejmě souhlasím.
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3424
Registrován: 1-2012

Odesláno Úterý, 23. června 2015 - 22:27:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Před několika lety jsem někde z netu stáhl tento "Příruční výkladový slovníček":
application/vnd.openxmlformats-officedocument.wordprocessingml.documentPro poutniky do Ruska
Prirucni vykladovy slovnicek poutnika po samoderzavi.docx (23.9 k)
Pružinskij
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 79
Registrován: 4-2015

Odesláno Středa, 24. června 2015 - 16:25:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Případné zájemce o "iniciaci" Ruskem jen upozorňuji, že ten Cogwheelův výkladový slovníček je skutečně jen velmi mírná nadsázka, ve skutečnosti je řada skutečností mnohem horších... :-) Na druhou stranu se za posledních 10 - 20 let řada věcí skutečně změnila i k lepšímu, např. kvalita dálkových vlaků, bezpečnost na nádražích apod.
Jinak plná podpora Mladějova - čím více lidí to "zažije" na vlastní triko, tím lépe, alespoň se přesvědčí, že RF není jen Pítěr nebo zájezd po památkách ...(zdravíme Bystřici, co to tu bohužel nejspíš nečte :-) ).
a pro Vantju: Možná čím dříve tím lépe. Ono cestování po severní Asii není často moc pohodlné nebo příjemné, proto se spíš hodí pro mladší ročníky (diskuze výše). V každém případě - osobní zkušenost je nepřenositelná a jedinečná, proto, pokud můžete a chcete - jeďte.
Vantju
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2571
Registrován: 9-2007

Odesláno Středa, 24. června 2015 - 20:39:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Ještě stále nemám vyřízený pas. [proud] Kvůli vlastní blbosti a lenosti budu maturovat až v září, proto si ho raději ani vyřizovat přes léto nebudu, ještě by mě to pak s ním lákalo jet někam na východ a já bych se neučil. [biggrin] Nicméně na Ukrajinu se chystám, byl jsem v šoku při zjištění, že celý týdenní výlet s návštěvami Oděsy, Kyjeva a Lvovu by vyšel na max 3000 Kč. [happy] Musím si ale pohnout, nejhorší věc, co mě na mém mládí a neustálém nedostatku peněz štve, je právě to, jak se všechno mění. Balkán už není co býval, Polsko už není co bývalo... a čas běží. Čím dřív vyjedu, tím líp.

Nicméně ty mé plány na cestu kolem světa nebo do Pekingu tam přes Teherán a zpět přes Rusko jsou spíše takové výhledové životní cíle. [biggrin]

NORTHSHOOT
Můj cestovní blog[happy]
Nesni
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 512
Registrován: 6-2014
Odesláno Středa, 24. června 2015 - 23:04:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Mně na základě zpráv ze sdělovacích prostředků připadá, že Ukrajina je v současné době nebezpečnější než Rusko, hlavně z důvodu, že by tam mohlo dojít k nečekanému vývoji.
Ale zeptal bych se teda jinak - stala se vám v Rusku (nebo obecně bývalém SSSR) nepříjemná situace, která by pro někoho, kdo nezná jazyk a prostředí, mohla skončit špatně? Třeba se všude píše, že je potřeba si dávat pozor na splnění přihlašovací povinnosti, jinak hrozí postihy a neumožnění vycestovat ze země, dokud není vše dáno do pořádku. Setkali jste se někdy s takhle přísnou pasovou kontrolou?
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6604
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 24. června 2015 - 23:13:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Nesni: hahahaha, ale korupce je všeho schopná, a když nemáš bumážku. Ale že by si mě v té skvělé zemi zemi nechali, uff toho jsem se v sojuzu v roce 88 vůbec nebál a ani dnes.. Co jim zbylo, bumažku nemám, co tu se mnou chcete dělat. Jen neplatit, nejvejš flašku piva (Brník za 6.90) a budou v pohodě.
Canfranc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 356
Registrován: 1-2004

Odesláno Středa, 24. června 2015 - 23:47:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Vantju: Na tu cestu kolem světa bych se - ač nepoměrně starší - klidně vydal taky...
Už jen to plánování mě udržuje při životě [jidlo]
Canfranc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 357
Registrován: 1-2004

Odesláno Středa, 24. června 2015 - 23:57:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Nesni: Tak nějak jak píše Borovička.
Rus se (2004) na hranici Běloruska rozčiloval, že nemám bumážku za celý svůj třítýdenní pobytu v Sojuzu (Moskva-BAM-Sov.Gavaň-Vladivostok-Irkutsk-Moskva), ale nakonec mávl rukou a pustil ven...

(Příspěvek byl editován uživatelem Canfranc.)
Pepa_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3094
Registrován: 9-2005

Odesláno Čtvrtek, 25. června 2015 - 06:38:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Případné zájemce o "iniciaci" Ruskem jen upozorňuji, že ten Cogwheelův výkladový slovníček je skutečně jen velmi mírná nadsázka, ve skutečnosti je řada skutečností mnohem horších...

Tak samozřejmě, ovšem každá země má svoje špecifika a kdyby na to člověk tak pořád nahlížel, tak by taky mohl sedět jenom doma na [zadnice]. Jako perličku dodám, že doma obhauju cesty na východ tím, že toulat se na západě, třeba na předměstí Paříže je daleko nebezpečnější (alespoň mě to tak přišlo)...

Ale nakonec mávl rukou a pustil ven...

Asi tak nějak. Mě za fotografování už jednou hrozili i vyhoštěním, tak jsem řekl, že už jsem stejně na cestě domů a že tam znova jezdit nemusím, protože můžu jet kamkoliv jinam do světa, čímž jim nějak došly veškerý argumenty potvrzené právě mávnutím rukou [rofl]

Pár obrázků ode mne...
T_._H_.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2213
Registrován: 8-2012
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2015 - 07:47:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Mně na základě zpráv ze sdělovacích prostředků
Hele, on je Kyjev od Doněcku dál než Praha od Sarajeva. Když se válčilo v Bosně, taky byste na základě zpráv sdělovacích prostředků považoval ČR za nebezpečnou?
V podstatě bych za bezpečnou oblast považoval to, kam jezdí vlaky - ty do Doněcku a dál dnes končí v Konstantinovce, jezdí se do Mariupolu (i když ten bych asi vynechal, přece jen je v dosahu ruského dělostřelectva, které tam samozřejmě "není", ale vystřelit může), směrem na Krym do Chersonu... Lvov, Kyjev, Charkov, Záporoží budou naprosto v pohodě, a speciálně bych doporučil Dněpropetrovsk, Dněprodzeržinsk nebo Kirovograd, protože města po bolševicích se mají na konci roku přejmenovat (tak jako u nás Gottwaldov).
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9382
Registrován: 5-2004
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2015 - 11:41:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Dněpropetrovsk byl předloni normální "Evropský" město, akorát cestování bylo "typu SSSR". Dzeržinsk je městečko u fabriky s jedním velkým panelákama obestavěným bulvárem (Lenina, zakončen byl kousek od nádraží velkopomníkem sovětským osvoboditelům) obklopeným dřevěnejma domkama. Jezděj tam ale i tramvaje - tedy občas nějaký jede:-) - ve směsi KTM+T3SU, na rozdíl od Dněpropetrovsku kde byly T3 po modernizaci a koleje slušný tady byly včetně kolejiště v technickým stavu SSSR. Ač na břehu Dněpru tak tam měli i krpál ne nepodobnej Liberci a někdejší Pražský. On se tam i vlak drápe na jakousi náhorní plošinu, takže z Dzeržinsku do Petrovsku se električka na některých zastávkách rozjížděla odbrzděním, zatímco náklady opačně viděny s přípřeží i postrkem.

Tam je riziko v tom, že celkem nikdo neví zda, kdy a co se semele v samotným Kijevě, případně na Zakarpatí které má taky solidní tendence k autonomii.

Jinak to tam byla celkem pohodovka, kdy jsem na hlavních třídách a nádražích neviděl jedinýho váguse, ožralu nebo fetku. Ty se vyskytly až v Praze po výstupu z AE v Hybernský...
Reichenberger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7697
Registrován: 10-2004

Odesláno Čtvrtek, 25. června 2015 - 12:33:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Doněcké a Luhanské oblasti bych se vyhnul zatím pokud možno úplně, včetně míst, kam se dá dojet. Různé ozbrojené provokace, diverzní a teroristické útoky tam stále do velké míry hrozí. Ke stejným jevům mají čas od času sklony i Charkov a Oděsa, takže tam také opatrně. Kyjev je v klidu, už snad skoro přešla i ta vlna každodenního zavírání různých stanic metra kvůli nahlášeným bombám. Zakarpatí ani nemá cenu zmiňovat, tam je klid naprostý.

Pepa_l: Jako perličku dodám, že doma obhauju cesty na východ tím, že toulat se na západě, třeba na předměstí Paříže je daleko nebezpečnější (alespoň mě to tak přišlo)...
To není už ani tak perlička, to je bohužel krutá realita dneška. Také jsem se rozhodně s větším klidem procházel po nočním Kyjevě nebo Simferopolu, než Berlíně nebo Lyonu...
Pružinskij
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 81
Registrován: 4-2015

Odesláno Čtvrtek, 25. června 2015 - 12:36:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Tak samozřejmě, ovšem každá země má svoje špecifika a kdyby na to člověk tak pořád nahlížel, tak by taky mohl sedět jenom doma na [zadnice]. Jako perličku dodám, že doma obhauju cesty na východ tím, že toulat se na západě, třeba na předměstí Paříže je daleko nebezpečnější (alespoň mě to tak přišlo)...
Přesně tak. Přesdržku lze dostat mnohem snadněji a rychleji někde u nádraží v Paříži, Besanconu... Spíš to chce držet se zdravého rozumu a netoulat se příliš po odlehlých místech atp.
jezdí se do Mariupolu (i když ten bych asi vynechal, přece jen je v dosahu ruského dělostřelectva, které tam samozřejmě "není", ale vystřelit může),
Ano, žel. spojení opět obnoveno... na jak dlouho, než nějaké ruské svini v Kremlu jebne a město "osvobodí"? Vůbec bude nejlepší se poblíž odtržených území moc netoulat - co prošlo jednou někomu, nemusí být ani zdaleka pravidlem.

Už jen to plánování mě udržuje při životě
Nejen Vás...[biggrin][biggrin]
T_._H_.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2214
Registrován: 8-2012
Odesláno Pátek, 26. června 2015 - 08:51:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

celkem nikdo neví zda, kdy a co se semele v samotným Kijevě, případně na Zakarpatí které má taky solidní tendence k autonomii
Zbožňuju ty vaše rusákofilní kecy. Hlavně to Zakarpatí, tak tam to fakt vře, už aby to přijela zklidnit Rudá armáda na dovolenku... holt někdo má potřebu skákat na fejky kremelské propagandy o "rusínském kongresu", jehož údajný šéf dává rozhovory akorát - kdobytobylřekl - TASSu a RIA.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9388
Registrován: 5-2004
Odesláno Pátek, 26. června 2015 - 09:20:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Jistě, on se pravej sektor půjde zeptat na krep místního experta kdy má vyrazit na Kyjeff...

Mimochodem - na tom Donbase byl naprostej klid - úplně stejnej jako je dnes na tom Zakarpatí - ještě na přelomu 13 a v lednu 14. To je otázka kdy a kam bude chtít současný Kyjeff někoho poslat aby si trošinku opravil doma postavení a třeba uklidnil právě ten pravej. A to já na rozdíl od hádka nevím.

A to, že Zakarpatí tíhne "k Evropě" a vzpomíná na časy meziválečné kdy Ukrajinou fakt nebylo je asi taky fejk něčí propagandy.
T_._H_.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2216
Registrován: 8-2012
Odesláno Pátek, 26. června 2015 - 09:37:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

na tom Donbase byl naprostej klid - úplně stejnej jako je dnes na tom Zakarpatí - ještě na přelomu 13 a v lednu 14
Dokonce ještě v březnu, kdy už byl Majdan dávno rozstřílenej Berkutem - teprve pak Rusáci využili politické nestability v zemi, anektovali Krym (i když tam vůbec nebyli) a vyprovokovali občanskou válku na východě (i když tam vůbec nejsou).
Problém sice je, že na Zakarpatí nemají tu potřebnou pátou kolonu, ale tím se určitě nenechte zmást.
To je otázka kdy a kam bude chtít současný Kyjeff někoho poslat aby si trošinku opravil doma postavení a třeba uklidnil právě ten pravej
No jo, to víte že jo, analytiku. Nikdy nevíte, co ty židofašisty benderovce napadne, zatímco nás levej sektor ochraňuje před islamistama novejma obrannejma mezikontinentálníma raketama, že.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9389
Registrován: 5-2004
Odesláno Pátek, 26. června 2015 - 10:11:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Ještě to chce trošinku vybrousit styl - Mitrofanov, Pehe a spol. sic taky pindaj podobně, je to ale čtivější. Tohle spíš připomíná Kostku nebo jambora z Rudýho Práva.
T_._H_.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2217
Registrován: 8-2012
Odesláno Pátek, 26. června 2015 - 10:22:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Aha, došly i pseudoargumenty. No ona je jako dovolenkářská destinace stejně teď určená spíš Arménie (ale vlak z Tbilisi do Jerevanu zatím jezdí).
Nesni
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 513
Registrován: 6-2014
Odesláno Pátek, 26. června 2015 - 22:26:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

taky byste na základě zpráv sdělovacích prostředků považoval ČR za nebezpečnou?
Třeba takováhle zpráva dovede potenciální návštěvníky Kyjeva trochu znepokojit. Nedokážu posoudit, jestli se to bude týkat několika dotčených ulic nebo se nějaký problém objeví i jinde, ale určitá obezřetnost je myslím potřeba.
T_._H_.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2218
Registrován: 8-2012
Odesláno Sobota, 27. června 2015 - 08:03:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Hm, mě by teda zpráva webu mechanicky chrlícího prorusáckou propagandu nechala zcela klidným - ale chápu, že někteří jednodušší ovčané rádi skáčou na špek různým těm prvnimzpravam, novymrepublikam, svobodnymnovinam, parlamentnimlistum etc.
Glagol
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 477
Registrován: 10-2006

Odesláno Sobota, 27. června 2015 - 14:22:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Když čtu ty bláboly malého Hada, tak mne napadla anketní otázka: "Je lepší být blb nebo BLB ?"

Na internetu tykám každému, starému či mladému.
Stejně nechť každý chová se ke mně samému.
S4991023
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1820
Registrován: 9-2003

Odesláno Neděle, 28. června 2015 - 11:09:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Glagol: Tak jako byl bratr Glagól BLB v Dobrodružstvích šesti trampů, tak je BLB Glagol-Blábol i jinde.

Piráti, kteří vynutili rychlost 600 ampérů, přiblížili se na déli tří vlečňáků a chystali se vrhnout lana, opatřená háky, aby zachytili prchající kořist. Dvojka právě vjela do zatáčky Na Špejcharu; vůz se nakláněl nebezpečně doprava, ale Dejmek jej mistrně vybalancoval, zamávav levou nohou ve vzduchu.
Pepa_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3096
Registrován: 9-2005

Odesláno Pondělí, 29. června 2015 - 06:22:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Když čtu ty bláboly malého Hada

Zřejmě kvóta krocení šotoušků nebyla za měsíc červen málem splněna, proto se muselo ku konci tak kvaltovat?! [rofl]

Pár obrázků ode mne...
MATH
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 113
Registrován: 7-2012

Odesláno Pondělí, 29. června 2015 - 14:58:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Projížděl jsem staré archivy K-repu, abych se před cestou do Ruska naladil na tu "správnou vlnu" a heleme se, co jsem nalezl... Vodis předpovídal budoucnost. (jen tedy pravda, rozdělení není pořád oficiální...) http://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=2441081 [blush]

Nejhorší srážka je ta s blbcem...
Puberťák + krabička ≠ kindermafián
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.27
Odesláno Čtvrtek, 02. července 2015 - 07:44:13   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

ad T_._H_. : o kolik se "zvětšilo" území dnešní Ukrajiny coby Ukrajinské sovětské socialistické republiky v rámci expanze SSSR (krádeží uskutečněných Stalinem) na úkor ostatních států - Polsko, Československo (například násilné rozdělení obce Velké Slemence) atd. ...
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.71.8.157
Odesláno Čtvrtek, 02. července 2015 - 13:43:38   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Miroslav Zikmund - taky ještě Cernauti, Chisinau a další tam na jihu, to taky zabral Stalin po dohodě s Hitlerem.
Z F J
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.80.18.6
Odesláno Neděle, 05. července 2015 - 22:40:23   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Z F J
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.141.0.146
Odesláno Úterý, 07. července 2015 - 22:09:23   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

A tady máme jízdní řád toho nového rychlíčku Tallin-Petrohrad-Moskva:

http://www.gorail.ee/soiduplaan/
Mařin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3200
Registrován: 11-2006

Odesláno Neděle, 12. července 2015 - 21:48:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Mohu mít dotaz? Kam nejdále na východ (v Rusku) se dá běžným vlakem dostat? Děkuji

Fortschritt E516
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3457
Registrován: 1-2012

Odesláno Neděle, 12. července 2015 - 23:47:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Letmý pohled na mapu mi říká, že na pevnině je nejvýchodnější Sovětskaja Gavaň, na ostrově Sachalin leží nejvýchodněji stanice Nogliki. (Z Nogliki na sever dříve pokračovala naftařská 750 mm úzkokolejka, zmínka o ní je např. na Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Sakhalin v odstavci o žel.dopravě.)
P.S.: V oblasti různých gulagů v okolí Magadanu a na Kolymě mohly dříve existovat krátké důlní drážky, nejspíš úzkokolejné.
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3458
Registrován: 1-2012

Odesláno Neděle, 12. července 2015 - 23:55:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Zajímavé také je, že za Stalina se plánoval (a silami vězňů dokonce začal stavět) železniční tunel, spojující Sachalin s pevninou. Viz např.: https://en.wikipedia.org/wiki/Sakhalin_Tunnel Měly by tam být i nějaké pozůstatky nedokončené stavby.
Miropiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 909
Registrován: 5-2010

Odesláno Pondělí, 13. července 2015 - 07:40:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)


Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka
Konduktorze łaskawy, byle nie do Warszawy....
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3462
Registrován: 1-2012

Odesláno Středa, 15. července 2015 - 10:14:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Ještě k Sachalinu - zrušená železniční trať Južno-sachalinsk - Cholmsk, vedoucí náročným terémem (2 strany fotogalerie): http://kfss.ru/content/zheleznaya-doroga-yuzhno-sahalinsk-holmsk
Prý je to zajímavý několikadenní trek, projít její trasu (délka necelých 80 km).
hmmm
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.25
Odesláno Středa, 15. července 2015 - 12:02:14   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

"přece jen je v dosahu ruského dělostřelectva, které tam samozřejmě "není", ale vystřelit může"

[biggrin][ok]
Nowak Jan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 128.0.179.99
Odesláno Neděle, 26. července 2015 - 16:52:36   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Mohu mít dotaz? Kam nejdále na východ (v Rusku) se dá běžným vlakem dostat? Děkuji
V roce 1985 jsem jel vlakem z Vladivostoku do Nachodky (a potom za měsíc taky zpátky), ale jestli to nejvýchodnější místo, to nevím
Jarda_krapas
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 921
Registrován: 5-2007

Odesláno Sobota, 01. srpna 2015 - 17:47:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Frank 810-010-010
Neregistrovaný host
Odeslán z: 147.231.23.156
Odesláno Středa, 05. srpna 2015 - 16:31:23   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Čerstvá poznámka k Arménii/Gruzii:

- vlak Tbilisi-Jerevan jezdí (a v obou zemích je naprostý klid), ale pozor, v létě ho upravují na spoj Jerevan-Tbilisi-Batumi. Zatímco ve směru od moře zanechali časovou polohu (Tbilisi 22.15, Jerevan cca 7.30), v opačném směru jezdí z Jerevanu už 15.30, v Tbilisi je o půlnoci a ráno u moře. Takže na přespání je cesta Jerevan - Tbilisi nepoužitelná...
Jinak kvalita a byrokracie klasicky sovětská, ale v pohodě.
KarelNovak
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.135.32.253
Odesláno Pátek, 07. srpna 2015 - 23:17:53   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Zdravím pánové, chtěl bych se vás zeptat zda máte zkušenosti s nočním vlakem z Varšavy do Moskvy (myslím tím ten, který jeden a nikoli na lince z Berlína nebo Prahy/Nice). Je kvalita srovnatelná jako s větví do Berlína nebo je to spíš sovětská klasika?
díky!
Z F J
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.141.0.146
Odesláno Sobota, 08. srpna 2015 - 12:10:06   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

KarelNOvak: myslíte Poloneze ? Zkušenosti s ním nemám, ale soudě dle videa s ním, na něm jezdí ruská lůžka:

https://www.youtube.com/watch?v=PLi_-6PlPO4

https://www.youtube.com/results?search_query=pociag+polonez
Nowak Jan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 128.0.179.99
Odesláno Neděle, 09. srpna 2015 - 14:28:33   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

ale asi to neplatilo 27.3.2015
https://www.youtube.com/watch?v=Iy3VaiwAvTA
Pad
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 240
Registrován: 4-2003
Odesláno Neděle, 09. srpna 2015 - 14:42:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Na Polonezu se obden střídají polská a ruská lůžka, viz http://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=PKPIC&cislo=10&rok=20 15 (jsou tam vypsány i konkrétní dny, kdy které jedou). V tomto případě jsou kvalitnější vozy RŽD.
KarelNovak
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.182.80.170
Odesláno Neděle, 09. srpna 2015 - 20:34:18   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Panove, dekuji!
Vihorlat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2
Registrován: 8-2010
Odesláno Středa, 12. srpna 2015 - 13:42:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

zdravím,
vysvětlil by mi, prosím, někdo, jak fungovalo železniční spojení Praha-Jasiňa (trať vedla z Hrušova přes rumunskou peáž Sighetu Marmatei do Valea Vişeului) v meziválečném období? Dnes jsou na to úseku dva rozdílné rozchody. Respektive kdy se úsek Čop-Solotvino předělal na rozchod 1520mm?
Dnes je úsek Sighetu Marmatei - Valea Vişeului 1435mm, nicméně Solotvino-Čop je dnes 1520mm.
Děkuji.
Halbstadt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1361
Registrován: 9-2006

Odesláno Středa, 12. srpna 2015 - 14:27:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Solotvino Chop je splitka 1435/1520.
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2934
Registrován: 3-2006

Odesláno Středa, 12. srpna 2015 - 14:34:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

[nene] Splítka je z Čopu jenom do Koroleva (a navíc jenom na trianglu na spojce mimo stanici), dál do Solotvina čistě 1520.

Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3491
Registrován: 1-2012

Odesláno Středa, 12. srpna 2015 - 14:39:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Za první republiky byl na celém tamním území normální rozchod 1435 mm - takže bez problémů. Přestavba na široký ruský rozchod se uskutečnila až s vítězným tažením Sovětské armády v závěrečném období 2. světové války.
Nicméně sovětské Rusko vždycky chtělo expandovat na Západ - viz např. tyto instrukce z roku cca 1930 http://zhistory.org.ua/nastpzhd.htm (dnes, doufejme, mají již jen historickou hodnotu).

P.S.: V roce 1945 také např. byla postavena širokorozchodná kolej až do Berlína (nejen pro logistiku voj.operací, ale i pro odvoz válečné kořisti).
Nowak Jan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 128.0.179.99
Odesláno Středa, 19. srpna 2015 - 22:46:40   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

V tomto případě jsou kvalitnější vozy RŽD.
Ano
Přestavba na široký ruský rozchod se uskutečnila až s vítězným tažením Sovětské armády v závěrečném období 2. světové války.
Nicméně sovětské Rusko vždycky chtělo expandovat na Západ - viz např. tyto instrukce z roku cca 1930 http://zhistory.org.ua/nastpzhd.htm (dnes, doufejme, mají již jen historickou hodnotu).

P.S.: V roce 1945 také např. byla postavena širokorozchodná kolej až do Berlína (nejen pro logistiku voj.operací, ale i pro odvoz válečné kořisti).
A co se s ní stalo? Nevíte to náhodou? Kde lze nalézt více informací?
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3499
Registrován: 1-2012

Odesláno Čtvrtek, 20. srpna 2015 - 09:56:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Více třeba v knize "Russische Züge auf deutschen Schienen" vydané roku 2002, viz obsah na: http://d-nb.info/965468100/04 (nevlastním ji, měl jsem ji jen půjčenou).
Ty výše zmiňované historické sovětské instrukce pro přerozchodování evropských železnic jsou ale řešeny dost primitivně (podobně úsporně a narychlo byla stavěna i ta sovětská vojenská širokorozchodná trať do Berlína 1945). V sovětském Rusku zřejmě byl standartem svršek s plochými podkladnicemi na teslovaných pražcích, v lepším případě klínové podkladnice (obojí přitlučené hřeby). Takže Rusově v ofenzivních plánech předpokládali víceméně jen vytahání hřebů z pražců a přetlučení pokladnic kousek vedle. Případné potíže při válečném přerozchodování mělo vyřešit masové nasazení fyzicky pracujících lidí (vězňů z gulagů, příslušníků vojenských pracovních praporů apod.), doplnění dřevěných pražců a celkové snížení technické úrovně železnice.
Kdežto u nás před válkou již byl běžný svršek s rozponovými podkladnicemi, v Německu zase ocelové pražce, často ve výhybkách - to ruským mužikům při přerozchodovnání muselo klást značné, ale ne nepřekonatelné potíže.
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3500
Registrován: 1-2012

Odesláno Čtvrtek, 20. srpna 2015 - 20:14:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Něco je zmíněno též zde: http://trains-worldexpresses.com/500/510.htm
Když např. krátce po válce přijel Stalin na Postupimskou konferenci (vítězných mocností), přijel tam širokorozchodným vlakem (Stalin totiž zásadně nelétal). Až do Postupimi (jihozápadně od Berlína) tehdy pro něj postavili kolej s ruským rozchodem.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.27
Odesláno Neděle, 30. srpna 2015 - 14:46:33   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

ad Cogwheel : drobná nepřesnost - ruský mužik přestal existovat vznikem Sovětského Ruska, ale přerozchodování prováděl uvědomělý "sovětský člověk", pro něhož nebylo při cestě ke komunismu nic nemožného a každá překážka musela být překonána i cenu obětování vlastního života ...
kpt.Hejl
Neregistrovaný host
Odeslán z: 79.127.240.244
Odesláno Neděle, 30. srpna 2015 - 15:56:02   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Jen mě tak napadlo,jak to řešil Wehrmacht v Rusku,když natáhl běžný rozchod až na Krym,kladl při tom kovové pražce? Nebo jenom vytahoval hřebíky a přibíjel jimi zase kolejnice o něco blíž?
kuna
Neregistrovaný host
Odeslán z: 147.251.87.100
Odesláno Neděle, 30. srpna 2015 - 16:42:10   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

kpt. Hejl - to druhé, ocel byla potřeba pro důležitější věci, jako třeba tanky. Někde existovali i 3 kolejné splítky pro provoz širokorozchodných osobních vlaků. http://www.ipmsdeutschland.de/Literatur/Militaer/Eis_zw_OFuAW_39- 45.html této knize je řada fotografií z přerozchodování tratí, ale i vozů
kpt.Hejl
Neregistrovaný host
Odeslán z: 79.127.240.244
Odesláno Neděle, 30. srpna 2015 - 18:28:52   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Předpokládám,že wehrmacht při tomto primitivním přerozchodování používal používal své elitní technické jednotky,nebo že by snad vězňě z koncentráků,po Evropě posbíraných podlidí a jiných trestaneckých oddílů?Když dva dělají totéž,není to prostě zjevně totéž.
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3513
Registrován: 1-2012

Odesláno Neděle, 30. srpna 2015 - 20:55:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Něco stručně v češtině k této problematice je na: http://www.fronta.cz/dotaz/nemecke-zeleznice-v-sssr
Je tam i zmíněno, že technický stav železnic na sovětském území byl nevalný.
S4991023
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1945
Registrován: 9-2003

Odesláno Neděle, 30. srpna 2015 - 22:53:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Tříkolejnicová splítka 1435/1524 mm těžko, která kolejnice má patu širokou necelých 9 cm (přičemž vynechávám prostor pro upevňovadla). Pro takové účely se dělá speciální kolejnice se dvěma hlavama na jedné patě ale to není záležitost vojenské válečné rychlopřestavby. Proto splítky 1435/1524 zásadně čtyřkolejnicové.

Piráti, kteří vynutili rychlost 600 ampérů, přiblížili se na déli tří vlečňáků a chystali se vrhnout lana, opatřená háky, aby zachytili prchající kořist. Dvojka právě vjela do zatáčky Na Špejcharu; vůz se nakláněl nebezpečně doprava, ale Dejmek jej mistrně vybalancoval, zamávav levou nohou ve vzduchu.
kuna
Neregistrovaný host
Odeslán z: 147.251.87.100
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2015 - 10:57:12   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Sorry za mystifikaci - samozřejmě splítka normálního a širšího rozchodu byla 4 kolejná. V odkazované knize je vidět, že přerozchodování vozidel dělali německé útvary, na traťové práce stačilo místní obyvatelstvo.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.27
Odesláno Pondělí, 31. srpna 2015 - 18:11:12   Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

kpt.Hejl : řekl bych, že to byly "obnovovací jednotky", něco podobného jako bylo v tuzemsku "železniční vojsko". Ono to vyjmutí jedné kolejnice (samo o sobě nic náročného) a její posunutí o kousek se musí udělat přece jen přesně a pak se musely vyměnit kompletně veksle, tam to jaksi nešlo tak jednoduše.
Když jsem před 19 lety absolvoval cestu po čtyřkolejnicové splítce z Čopu do Djakova a zpátky na Sergeji, bylo vidět, že v roce 1996 mají kolejnice spolehlivě k pražcům přitlučené hřeby ...
Konec konců "něco jako hřeby" (neznám odbornou traťováckou terminologii) lze vidět i v západní Evropě na "víkendových tratích", zajímavé je, že všude tam mají svařované kolejnice ...
I ve Francii jsou kolejnicové pásy připevněny k pražcům poměrně jednoduše pomocí dvou "šroubů" ...
Pepa_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3118
Registrován: 9-2005

Odesláno Pondělí, 31. srpna 2015 - 19:20:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

Bylo vidět, že v roce 1996 mají kolejnice spolehlivě k pražcům přitlučené hřeby

Zrovna v bývalém SSSR jsou hřeby ještě zcela běžná věc, například na BAMu jsou všude tam, kde jsou dřevěné pražce, což je vlastně, krom pár nově zdvoukolejněných úseků na betonu, všude. Kolejnice jsou však k podkladnicím přichyceny především pomocí zvláštních „profilů” ve tvaru písmene S.


Pár obrázků ode mne...
Kubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3635
Registrován: 9-2004

Odesláno Úterý, 01. září 2015 - 08:58:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Editovat příspěvek Smazat příspěvek Vytisknout příspěvek Odkaz na tento příspěvek  Přesunout příspěvek (jen Moderátoři/Administrátor) Zobrazit příspěvek/IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor) Zakázat IP adresu (jen Moderátoři/Administrátor)

V USA (předpokládám i v Kanadě) jsou hřeby rovněž stále populární i na hlavních tratích.

Zadejte svůj příspěvek zde
Příspěvek:
Tučné Kurzíva Podtržení Vytvořte hypertextový odkaz Vložte klipárt

Uživatelské jméno: Informace o příspěvku:
Veřejně přístupná oblast diskusních skupin. Pokud máte svůj účet, zadejte uživatelské jméno a heslo. Jinak zadejte plné jméno a heslo nevyplňujte. E-mail můžete, ale nemusíte zadávat.
Heslo:
E-mail:
Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
Akce:

Diskusní skupiny | Poslední den | Poslední 4 dny | Stromové zobrazení | Vyhledávání | Seznam uživatelů | Nápověda | Prohlížeč obrázků | Program Credits Administrace