naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 2. 12. 2023
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

články » železnice » vozidla » transport logistic 2015

transport logistic 2015

text a foto: Lukáš Soukup
vloženo: 2. 6. 2015

Mnichovský veletržní areál hostil, tak jako každý lichý rok začátkem května, největší veletrh věnovaný logistice a nákladní dopravě. Letošní „transport logistic“ byl již 15. ročníkem. Podívejme se tedy, co zajímavého přinesl především na poli nákladní železnice.

Kolejiště na volné ploše bylo jako tradičně obsazené především nákladními vozy a jako v předešlých letech se jednalo především o nádržkové vozy z velké části určené pro přepravu různých typů nebezpečného zboží. Na tomto poli si železnice v Evropě udržuje stále poměrně výrazný podíl. To je dáno, kromě některých legislativních omezení silniční dopravy i tím, že v tomto případě není zpravidla možné vytěžovat vozidla při zpáteční jízdě – což je jinak jedna z předností silniční dopravy.

Na první pohled nejvíce zaujal prototyp vozu pro přepravu LNG – zkapalněného zemního plynu. V Evropě nejsou takovéto přepravy zatím rozšířené, do budoucna by se ale mohlo jednat o alternativu zatím dominující přepravě plynovody. VTG se tedy pustila do vývoje specializovaného vozu, jehož výsledek bylo možné shlédnout v podobě vozu Zagkks s úctyhodnou délkou 24,486 m. Jde o první vůz určený pro přepravy LNG na evropských kolejích. Jistě potěšitelné je, že na výrobě dvou prototypů se podílel děčínský závod Chart Ferrox. Sériové vozy najdou uplatnění pravděpodobně zpočátku ve Skandinávii, v oblastech, které nejsou pokryty sítí plynovodů. Kontrakt na prvních 20 vozů byl podepsán v průběhu veletrhu se společností Skangass AS. Kromě tohoto vozu byly představeny inovované verze mnoha jiných vozů pro přepravy ropných produktů různých typů a skupenství.

Vůz Zagkks pro přepravu LNG. Vůz Zagkks pro přepravu LNG. Vůz pro přepravu cementu z parku VTG UK. Vůz pro přepravu cementu z parku VTG UK.

Tradičně bohatě byl zastoupen německý Felbermayer s několika typy nádržkových vozů na přepravu sypkých materiálů. Mj. šlo o vůz na cement Uacns s ložným objemem 82 m3, vybavený podvozky LN25 od Axiom Rail s primárním hydraulickým vypružením, na jejichž výrobě se podílí rovněž ČKD Kutná Hora. Vůz je konstruován pro nápravové zatížení do 25 t a primárně je tak určen pro Velkou Británii. WASCOSA představila z tohoto ranku např. vůz Uacns rovněž s hliníkovou nádobou Felbermayer s objemem 82 m3 a ložnou hmotnost až 72,2 t v barvách společnosti CEMEX. Vůz Tagnpps s otevíratelnou střechou pro přepravu agrárních produktů má ložný objem 130 m3 při hmotnosti 22 t.

V tradiční oranžové barvě WASCOSA byl představen rovněž silovůz pro přepravu cementu. V tradiční oranžové barvě WASCOSA byl představen rovněž silovůz pro přepravu cementu. Tagnpps z vagónky ASTRA RAIL ARAD. Tagnpps z vagónky ASTRA RAIL ARAD.

Český Legios Loco, což je aktuální název výrobce se základnou v Lounech, představil inovovaný výsypný vůz Faccns v barvách GATX, určený na přepravu sypkých stavebních materiálů. Oproti předchozím sériím se v tomto případě podařilo ještě zlepšit některé užitné parametry, např. ložný objem na 49 m3.

Výsypný Faccns z Loun. Výsypný Faccns z Loun.

Stále větší význam získává kombinovaná doprava silnice – železnice. Tématem č. 1 v rámci letošního ročníku TL byla přeprava tzv. nezdvihatelných návěsů na železnici. V minulosti existovala celá řada projektů, které se pokoušely najít uplatnitelné řešení pro překládku běžných návěsů. V Mnichově bylo množné se seznámit s několika řešeními, používanými již v běžném provozu.

NiKRASA je zkratkou pro Nicht-KRAnbare SAttelauflieger a jedná se o přípravek, umožňující překládku standardních typů návěsů do kapsového vozu. Součástí je jak svého druhu koš, do kterého je návěs usazen, tak i nájezdová rampa, která je umístěna na ploše překladiště. Hlavním nositelem projektu, v jehož rámci byla technologie vyvinuta, byla skupina bavorských přístavů s podporou veřejných prostředků Bavorska. V provozu je nyní 17 kusů těchto košů, nasazovaných na spojích operátora TX Logistic. Vzhledem k tomu, že tento operátor má exkluzivní právo na využití tohoto řešení, není v nejbližší době příliš pravděpodobné jeho nasazení na české železnici.

Operátor Kombiverkehr se podílel na jiném řešení téhož problému – pod názvem „tom lift“ byl představen set, který je možné namontovat na většinu běžných návěsů, a tím umožnit jejich vertikální překládku a přepravu v kapsovém voze. Systém už je rovněž v pravidelném provozu. V případě potřeby jej lze z návěsu opět demontovat.

Systém NiKRASA sestává z koše a nájezdové rampy. Systém NiKRASA sestává z koše a nájezdové rampy. Izotermický návěs vybavený zařízením tom lift. Izotermický návěs vybavený zařízením tom lift.

O žádnou velkou novinku se nejednalo v případě vystaveného vozu systému CargoBeamer. Po pravidelném nasazení na relaci Wolfsburg – Saarbrücken pro koncern VW byla aktuálně v dubnu spuštěna další relace Köln – Melzo. V tomto případě jsou však na obou koncích překládány návěsy na běžných terminálech, které nejsou vybaveny pro horizontální překládku návěsů vlastním systémem CargoBeamer. Vozy tohoto systému bylo již možné potkat v provozu i na našem území, když po určitou dobu byly nasazeny na vlaku ERS Rostock – Vídeň.

Celkově je u kontinentálních přeprav patrný trend příklonu k návěsům, zatímco v minulosti silně využívané výměnné nástavby jsou spíše na ústupu. S tím, jak se do běžného užívání dostaly intermodální návěsy s vnitřní výškou 3 m a vhodné kapsové vozy, se obliba tohoto druhu kombinované dopravy opět zvýšila. Faktem je, že přetrvávají některé nevýhody přepravy návěsů, jako je vyšší mrtvá váha, složitost vozů, náklady na manipulaci v terminálech apod. Alternativu přepravě meganávěsů po železnici se pokouší mj. nalézt projet Tellisys, pokračování projektu Tellibox (viz článek Vývoj velkokapacitní nákladní jednotky kombinované dopravy). Výsledek projektu, představený v Mnichově, se liší oproti původnímu řešení především plachtovou bočnicí, připravována je i varianta s oboustranným přístupem.

Vůz Sdgmss systému CargoBeamer. Vůz Sdgmss systému CargoBeamer. MegaSwapBox vyvinutý v rámci projektu TelliSys, včetně nízkoložného návěsu a tahače. MegaSwapBox vyvinutý v rámci projektu TelliSys, včetně nízkoložného návěsu a tahače.

Další oblastí, kde si železnice udržuje důležitou roli, je distribuce nových osobních automobilů. Letos vystavila dva vozy s tímto určením vagonka Greenbrier ze Swidnice. Jednak šlo o zástupce zakrytého vozu řady Hccrrs pro společnost ARS Altmann. Ta je využívá především pro přepravy vozů BMW z německých závodů. Jde o pokračování již několik let probíhajících dodávek. Využití zakrytých autovozů zůstává nicméně spíše výjimkou a stále dominují odkryté dvoupodlažní vozy. Jejich zástupcem byl vůz Laaers 810 pro společnost BLG Autorail, jenž se na poli železničních přeprav automobilů pohybuje relativně krátce, ale stačila se za tuto dobu stát významným hráčem. Kromě expandujícího vozového parku nyní provozuje vlastní systém vlaků spojujícího automobilky, vnitrozemské autorterminály a přístavy. Z tuzemských automobilek se podílí na expedici ze závodů Škoda Auto a HMMC. Kromě toho je její vozy možné potkat i v řadě tranzitních přeprav nebo u importu značky VW do autoterminálu v Jenči. Vystavený vůz umožňuje díky systému výškově nastavitelných ložných ploch v obou podlažích přepravu automobilů kategorie SUV i na tratích s méně příznivým průjezdným průřezem G1. Pro autologistiku nabízí nové řešení i významný dodavatel kontejnerů – společně s VanUden Group B.V. představil pod názvem Vucaframe speciální kontejner na osobní auta(viz zde).

Krytý autovůz z parku ARS Altmann. Krytý autovůz z parku ARS Altmann. Laaers 810 z parku BLG, rovněž výrobek swidnické vagónky. Laaers 810 z parku BLG, rovněž výrobek swidnické vagónky.

Hned několik exponátů letos představila rakouská firma Innofreight Spedition. Jedná se rovněž o kombinovanou dopravu, ovšem s o dost jiným zaměřením, než je dálková přeprava silničních návěsů. Doménou firmy jsou přepravy hromadných substrátů všech druhů. Vystaveny byly jak různé typy ložných jednotek, tak i tzv. InnoWaggon. Dvoučlánkový osminápravový vůz má délku 26,71 m při vlastní hmotnosti 29 t a umožňuje tak dosáhnout maximálního využití z hlediska kapacity vlaku. Připravován je rovněž 60' vůz. Z jednotek byly hned dva exponáty určeny pro české zákazníky – jak 30' tzv. Agrotainer určený v tomto případě pro přepravy koksu zajišťovaných firmou Nyylo, tak i Montainer pro společnost EPH/MIBRAG. Dodávka Montainerů bude součástí kontraktu na zásobování elektrárny Buschhaus hnědým uhlím z dolu Profen, který bude zahrnovat i dodávku 70 InnoWaggonů a instalaci automatického vykládacího zařízení v elektrárně. Kromě toho byl vystaven i RockTainer ORE a tzv. Steel Pallet pro přepravu tyčoviny. Vystavené kontejnery pocházely z produkce slovinské Container, d.o.o. Celkový park kontejnerů Innofreight již dosáhl počtu 8 000.

InnoWagon Sggrrs ložený Rocktainerem ORE a paletou na přepravu tyčoviny. InnoWagon Sggrrs ložený Rocktainerem ORE a paletou na přepravu tyčoviny. "Agrotainer" a "Montainer". „Agrotainer“ a „Montainer“.


diskuse k článku

založit diskusi