Diskuse » Autobusy a trolejbusy » IDS - Integrované dopravní systémy « předcházející | další »

IDS - Integrované dopravní systémy

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Předchozí roky: 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006
   autor příspěvek
OR
Neděle, 20. listopadu 2016 - 01:22:48  
Neregistrovaný host
78.80.241.47
Ještě se k tomu vratim, moc se omlouvám za nedorozuměni s Berlínem, měl jsem původně napsat že zóna C je část Braniborska, ale předpokládal jsem, že pokud berlínský systém aspoň trochu znáte, z kontextu to pochopíte:
Ja Berlínem a okoli myslim Berlin (zony A,B)+ tarifni zonu C (tj. okolni Landkreis), které mají na plochu 3 zon zhruba totez co dnesni PID (11 pasem)a asi 2x tolik obyvatel.
a vy Berlínem myslite Berlin + spolkovou zemi Brandenburg, tj. území rozlohou větší nez Morava.
Tak to se fakt nemůžem domluvit. Berlín v mém pojetí (3 zony ABC) je jednoduchý a stabilní již někdy od roku 1996, kdy jsem tam začal jezdit.
K Vašemu bodu 3:
Vy píšete:
Základní princip, který opět rozšíří možnosti tarifu a který v některých IDS tarifech funguje, je rozdíl mezi jednotlivým a předplaceným jízdným ...a dáváte příklad. A já vám oponuji, že princip, kdy jednotlivý lístek má jinou platnost než časová jízdenka pro stejná pásma je dle mého názoru špatně navíc s nejasně definovaným a definovatelným pravidlem co se s časovým jízdným smí a co už ne. Jinou hlavní myšlenku ve Vašem bodu 3 příspěvku nevidím.
K bodu 4.:
Vy píšete, že nevadí, když je systém složitý a dáváte před jednoduchostí přednost jakési spravedlnosti ať to stojí co to stojí (nesdílíte můj pohled a otázku vyplatí se to?). Já si myslím, že to vadí a odrazuje od jeho používání.
V tomto jsem rád, že nesedíte na Ropidu a jako daňový poplatník a volič doufám že ani v žádné funkci s rozhodovací pravomocí o veřejných penězích.
Emil Švec
Neděle, 20. listopadu 2016 - 07:35:21  
Neregistrovaný host
84.246.166.38
Přitom řešení je jednoduché. Zakázat stará auta, zpoplatnit vjezd do města, vyhnat auta z nábřeží apod, dostavit okruhy, postavit pár tisíc parkovacích míst.

Jak to chceš provést? Takže popořadě:
Zakázat stará auta Jaký to má důvod? Nějaký Opel Astra s E3 dneska seženeš za 20000 a jako staré auto mi to nepřijde. Pokud ti jde o emise, tak větší paseku páchají SUV a hlavně čipnutá auta, kterých bude vysoké %.

zpoplatnit vjezd do města Tomu bych se asi nebránil, ale jak to udělat, aby každý a hlavně kde zaplatil tu desetikorunu. To znamená milionu aut dát krabičku za sklo. A kde zpoplatnit? Za vjezd na Rohožníku nebo Sychrově? Nebo před Staromákem?

vyhnat auta z nábřeží apod Jestli bude kam a nezpůsobí to problémy, proč ne. Ale kdyby to šlo, už by to někdo udělal, tentýž nesmysl je SJM přes město

dostavit okruhy Abrakadabra a máme okruhy [wink]. Tohle je vážně ta nejtěžší část tak jednoduchého úkolu

postavit pár tisíc parkovacích míst Kde a za čí peníze?

Jistě, město pumpuje 14 mld ročně do MHD, tak proč ne do IAD, ale myslím si, že pokud si někdo koupí auto, nemá mít automaticky ze zákona (jak si dost lidí v autech myslí) nárok na parkovací místo kamkoliv přijede (nehledě na to, že je to z právního hlediska zábor obecního pozemku) a kamkoliv může vjet.

Na druhou stranu někdo nechal vystěhoval desítky tisíc lidí za město, kde nejezdí nic nebo málo a pak se všichni diví, že není kde parkovat na kraji města, že nejsou školky atd. A samozřejmě nejvíce řvou ti, kteří mají hypotéky do 70 let a trvalé bydliště v Praze, nebo ještě lépe na dědině, odkud přitáhli
Neděle, 20. listopadu 2016 - 08:43:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5731
Registrován: 6-2004
Emil Švec:
1)Nové auto.Musíte brát v potaz, že Fkam je velkým zastáncem elektroaut. Realita je taková, že výfuk má na severu Čech a pak je podstatná velká otázka co ekologická stopa výroby nového auta? Není daleko větší než jezdit ještě 5 let tou starou Astrou? A nebo pro "dědečka" na vesnici dožít s tou 20 letou Felicí/Fabií při jeho nájezdu pár tisíc km ročně...

2) Vjezd do centra. Prakticky zpoplatněný je. Co parkovací zony? :-)

3) Nábřeží. Souhlas prostě není kam... SJM je ovšem trochu jiný problém... Většina aut má na ní start nebo cíl. Čeho docílíte zklidněním? Akorát se doprava rozplizne do jiných ulic a bude to ještě větší průser...

4)Okruhy Kéž by to takhe šlo [biggrin][biggrin]

5) Parkoviště. Předpokládám, že Fkam myslel P+R ;-). Město ovšem kasíruje v řádech stovek milionů za parkovací zony... Že tyhle peníze se prožraly a neinvestovalo se do P+R je věc druhá...

6) Živelná výstavba developerů je další průser... Před rokem 89 se aspon myslelo na občanskou vybavenost.Proto každé větší sídiště mělo všechno... školku, školu, polikliniku, kulturní dům, obchod, lékarnu, MHD...Dnes sice nové sídliště navenek vypadá krásně, ale tím ta radost končí...
Emil Švec
Neděle, 20. listopadu 2016 - 09:18:57  
Neregistrovaný host
84.246.166.38
9001: Já se pod tvůj příspěvek můžu podepsat [ok][happy]
Neděle, 20. listopadu 2016 - 09:33:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 468
Registrován: 11-2007
Add Cakovice : Klobouk dolu, ze si něco takového vyjednali. Jen aby to nespustilo lavinu dalších požadavku, protože lokalit kde se v ranní špičce nehne třeba 30min ani kolo je více.
Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen.
Neděle, 20. listopadu 2016 - 09:52:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3329
Registrován: 7-2011
Peter_m:
"Jen aby to nespustilo lavinu dalších požadavku, protože lokalit kde se v ranní špičce nehne třeba 30min ani kolo je více."
Doufám! že to spustí lavinu požadavků, bo doprava je už sakra potřeba nějak (komplexně) začít řešit.
Neděle, 20. listopadu 2016 - 10:06:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2497
Registrován: 5-2002
Přitom řešení je jednoduché. Zakázat stará auta, zpoplatnit vjezd do města, vyhnat auta z nábřeží apod,

Přesně tyhle fanatiky je třeba konečně vytěsnit z veřejného prostoru... Do té doby než se naučí triviální fyzikální zákony a trošku komplexně vnímat problémy.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
M.
Neděle, 20. listopadu 2016 - 16:50:00  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
OR. A to je prostě to, proč se nedomluvíme. Bavíme se o tarifních systémech IDS, zmíní se jeden převážně zónový systém, jenže Vy si z něj vyberete jen jednu dílčí část, která se Vám hodí (fajn, omluvil jste se). Úprava tarifu pro Vás hned znamená miliardy, což se ukázalo jako tvrzení zcela neopodstatněné; relační variablilita je pro Vás "nedefinovatelná", ačkoli je to naprosto běžná a samozřejmá součást IDS i u nás (třeba IREDO); pro profesionála samozřejmý požadavek, aby tarif odpovídal přepravním proudům a uměl je vyjádřit, je pro Vás špatně (bez hlubšího zdůvodnění); a bohatou realitu celokrajské dopravy chcete mermomocí nacpat do několika barevných koleček v zájmu přehlednosti, která u předplatních jízdenek stálých cestujících nemá žádné racionální opodstatnění a nikoho nemůže ani nalákat, ani odradit. Nezdá se mi, že byste ta svoje tvrzení podpíral nějakými fakty (o což já se minimálně snažil) a ještě mi podsouváte komunismus a kdoví co dalšího (ačkoli jsem vysvětloval, že to není moje motivace, a uváděl příklady pro to, že současný tarif je prostě nedokonalý a dál od Prahy neodpovídá realitě cestování a nedokáže ji postihnout tak, aby to bylo výhodné pro cestující i objednatele). Tak to se pak fakt nemůžem domluvit, jak píšete. Ale děkuji za oponenturu, o IDS si člověk na K-reportu zadiskutuje málokdy.
Neděle, 20. listopadu 2016 - 18:11:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2700
Registrován: 8-2010
Johny11:
"Přesně tyhle fanatiky je třeba konečně vytěsnit z veřejného prostoru... Do té doby než se naučí triviální fyzikální zákony a trošku komplexně vnímat problémy."

[ok][biggrin] Já bych třeba zakázal v Praze žluté (Jančurovy) autobusy. Z toho by se Fkam jako nekritický obdivovatel Jančury zbláznil [proud]

Jinak plný souhlas, to co napsal Fkam je fakt fanatismus nejvyššího zrna.
Pondělí, 21. listopadu 2016 - 13:08:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1128
Registrován: 6-2002
K Tarifu:
Příklad naprostého "zneužítí" současného tarifu PID. Bydliště na Mělnicku, babičku v Jílovém. Manželka v pohodě z Mělníka až do Jílového za 62 Kč (osm pásem, platnost 3,5h). Jizdní doba okolo 2 hodin. Pokud se dlouho nezdrží na tu samou jízdenku ještě dokáže dojet zpátky do Prahy. No není to paráda?
Líbilo se mi moc uplatňování tarifu DÚK. V zapadlé vesničce uprostřed Šluknovského výběžku jsme nastoupil s rodinou a psem do autobusu a prohlásil 2 celé, 1 poloviční a pes do Štětí (ano předtím jsem si našel kód zóny a řidiči poradil) a během chvilky jsem jízdenky držel v ruce a po celou jízdu 2 autobusy a 2 vlaky jsem s tím neměl žádné problémy... Jo a moc super jsou obrazovky se zastávkami a časem pravidelného příjezdu, člověk aspoň rovnou vidí případné zpoždění a může korigovat své plány...
Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizardnějšího a nevysvětlitelnějšího.

Existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se stalo.
OR
Pondělí, 21. listopadu 2016 - 14:15:04  
Neregistrovaný host
89.24.228.13
Myslel jsem si, ze uz to necham bez reakce, ale posledni vetou, ze dekujete za oponenturu jste si mne castecne udobril :- ).

Nejdriv k veci:

Tarify:
Od Vas jsem konkretnejsi navrh tarifu nevidel (tak aby se nemusel menit odbavovak uz vubec ne). Neco jsem navrhl jako kompromis (zony ve vnejsich pasmech, vy jste napsal, ze takhle nejak by to mohlo byt).Osobne bych radeji fakt pasma + doplnky typu MHD Kolin, Kolin L, Kolin XL (treba okres KO a KH).
Od Vas pouze nekonkretni odkazy na IREDO, HVV a VOR a pripadne poznamky at si nastuduji fungovani nemeckych IDS.
Ja povazuji za nevyhodu a zesloziteni systemu pokud jednorazovka ci denni listek ma jinou platnost nez casovy. Vy to povazujete za vyhodu. Pisu, ze si nedokazu predstavit jak bude vypadat casovy kupon na kterem budou vsechny mozne povolene kombinace pro cesty Praha - Kourim misto toho aby platil vsude po zonu 5. Neodpovedel jste mi treba na mou konkretni otazku - vlak z Rican (bude povoleno, jakt o bude na tom listku definovano?).
Odkazujete se na HVV, osobni zkusenost mam malou, byl jsem tam asi 4x, ale:
Jednorazovy a denni listek plati ve stejnych oblastech jako tydenni, mesicni a rocni: (Ringe A-E)
http://www.hvv.de/fahrkarten/einzelkarten-tageskarten/uebersicht/ index.php
http://www.hvv.de/fahrkarten/wochen-monatskarten/allgemeine-karte n/
Zadne smerove ci zonove omezeni pro tramvajenku v Ringe tam nevidim.

Slozitost:
- jasne, muze byt IDS i takovy, ze nastoupite do autobusu a budete mit mraky ruznych kombinaci, zon, vyluk, vyjimek takovych ze se v tom nevyzna ani pracovnik dopravce.
Lidi s tim budou jezdit i kdyz se cena listku bude odvijet od fazi mesice, pohledu do kristalove koule (at jiz ridice nebo KM), velikosti bot, protoze jim nic proste jineho neprijede.
Ale proste preferuji, pokud to bude prehledne a jednoduche i za cenu teoreticky o neco malo nizsich trzeb. Viz Kourimak s rocni jizdenkou z Vaseho prikladu, jedouci obcas na Slapy "zadarmo". Na toto jsem argument krom toho ze IREDO to ma taky a je to pozadavek hledal tez marne.A ted trochu osobne:
Berlin:
Ja psal od zacatku o Berlinu a jeho okoli, ano, neumyslne jsem z nej vytrhl malou cast s 2 vice obyvateli nez Praha+ Stc a plochou asi jako dnes PID), predpokladal jsem ze pri aspon elementarni znalosti berlinskych realii budete vedet co je zona A,B,C v Berline. Ostatne k nemeckym IDS jste se zacal odkazovat Vy.
To ze se tocite na tom, ze jsem napsal Braniborsko a nikoli cast Braniborska mi sedi spis k Rathovu advokatovi u soudu nez k doufam pratelske debate na internetu s poucenym laikem. Mimochodem obraty typu Zone C = Nadrazi v Braniborsku pouziva i BVG (berlinsky DP) na svych infomaterialech
Narazky na "samozrejme pozadavky profesionala" ci "Ale my budeme velkou část kraje integrovat NOVĚ" ve mne stale budi asociaci, ze nejste jen prostym uzivatelem systemu.
Dale jsem psal
Sklouzavate trochu k osobnim utokum, ale to prikladam tomu, ze budete asi mladsi a udernejsi nez ja. Pripadne k tomu, ze konkretni argumenty dochazeji (nebo je nechcete rict).
Snaha o pokryti vseho nebo temer vseho + samozrejme mistne prolobovanych vyjimek (Neuvazujete, zda se to vyplati) je dle meho cestou spatnym smerem, vychazeji z toho pak Tarify PID o 200 stranach ( a obecne zakony ci vyhlasky kterym vetsina zainteresovanych nerozumi a necte je, protoze je levnejsi to nejak udelat a pak pripadne zaplatit pokutu).
Ze sve praxe Vam osobne uvedu par prikladu, kdy se zjednoduseni bohate vyplati i kdyz na tom treba jako poskytovatel sluzby "prodelam" ve snizeni trzeb ale vice usetrim snizenim administrativni narocnosti.
Sorry pokud se Vas dotklo, za prirovnani "zásadní a neospravedlnitelnou nerovnosti" ke komunismu Vas zvu na pivo, popovidame osobne. Ale byla to prvni asociace o tech rovnych a rovnejsich (v tomto pripade ze sousedni vesnice).
OR
Pondělí, 21. listopadu 2016 - 14:36:34  
Neregistrovaný host
89.24.228.13
Udelal jsem ze sebe idiota, podival jsem se poradne a u HVV plati casove jizdenky jinak (mene) pro kombinace A-C a A-D nez jednorazove listky. Smysl mi trochu unika, ale mate pravdu, omezi se tim "zneuzivani"
M.
Úterý, 22. listopadu 2016 - 08:28:36  
Neregistrovaný host
185.14.233.243
OR: Fakt naposledy.
1) Já zkrátka prostě nepotřebuji nic nového vymýšlet. Jsem s fungováním rozličných IDS celkem obeznámen, protože se tím zabývám dlouhodobě; když zmíním něco, o čem vím z praxe, že to není problém, Vy odpovídáte stylem "nejde to, je to nedefinovatelné, bude to stát miliardy"; mě pak jako reakce stačí, že odkážu na příklad z praxe, čímž své tvrzení prokážu (a pokud si dotyčnou věc nastudujete, tak to uvidíte). Takže třeba u relační variability jsem Vás odkázal na IREDO a nemám potřebu to ještě rozepisovat na podrobném příkladu s Kouřimí, proč taky? Praxe je taková, je to zjevný fakt, nastudování už je na Vás.
2) Ja povazuji za nevyhodu a zesloziteni systemu pokud jednorazovka ci denni listek ma jinou platnost nez casovy. Tak proč to považuju za vhodné a výhodné jsem uvedl opakovaně. Co je na tom nevýhodného jsem nepochopil - opakovaně jsem kladl otázku, jaký pozitivní nebo negativní efekt má celkový počet zón v systému pro předplatné jízdné? K čemu je potřebuje u předplatného jízdního, tedy u pravidelného a častého dojíždění na pevné trase, kdokoli znát? Jakou to hraje roli při jeho rozhodování? Pokud jede někdo někam jednorázově (jednotlivé jízdné), tak to asi nezná a jednoduchost je pro něj výhodou. Pokud jezdí někdo někam pravidelně a dokonce si koupí dlouhodobou jízdenku, jak může být u všech všudy výhodou jednoduchost? Co je na ní výhodného?
3) Příklad s Kouřimákem na Slapech - viz výše, netřeba opakovat.
4) S Berlínem už jste se omluvil za chybu, tak nebylo třeba to znovu rozmazávat. Teď to ale chápu tak, že vlastně chybu nepřipouštíte.
Tak znova: já 18. listopadu uvádím příklad VBB, jehož systém dobře znám a proto jsem jej použil jako příklad zónového tarifu s pásmovou korekcí u velkých měst. Teprve potom Vy o den později zmiňujete "Berlin (to je tušim VBB)" - právě proto, že já ten systém znám a hovořil jsem o něm jako první, jsem Vás (spolu s dalším uživatelem) hned upozornil na to, že VBB přece funguje jinak než jen ta (mně dobře známá) kružnicová pásma a že je to systém naopak převážně zónový (proto jsem jej taky použil jako první při své argumentaci). To jste ignoroval, znovu jste mluvil o VBB jako o pásmovém systému a teprve po druhém upozornění spojeném s odkazy na schémata jste si zřejmě tohoto rozporu teprve všiml. Čili - kdo udělal chybu? (Ani jednou si nevybavuji, že bych se točil na slovíčkách o Braniborsku - jde o to, že když já o něčem mluvím a Vy ten pojem opakujete, logicky předpokládám, že jím myslíte totéž. Kecy o Rathově advokátovi si nechte stranou, chyba nebyla na mém přijímači.)
5) A takové ty argumentační fauly "nově zavádíme zásadní tarifní nerovnost" = "jste komunista", "argument "vyplatí se to" je zásadní a za jistých okolností by hrál významnou úlohu, ale podrobně vysvětluji, proč v tomto případě nepřeváží" = "nezajímá vás, zda se to vyplatí", to mě fakt nebaví.
Tím bych to ukončil, zvláště když odjíždím na služební cestu a hned poté do Německa (kde si mimochodem nastuduji v praxi další IDS). Tak ani nemohu přijmout to pozvání na pivo, ale děkuji za ně.[happy]
PID
Čtvrtek, 16. února 2017 - 12:04:16  
Neregistrovaný host
151.249.106.140
Další obce Středočeského kraje budou od dubna zařazeny do PID
carte
Pátek, 17. února 2017 - 15:22:29  
Neregistrovaný host
217.75.220.228
IDS Jihočeského kraje na webu: http://www.idsjk.cz/
Pajzák
Čtvrtek, 13. července 2017 - 05:25:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 905
Registrován: 6-2015
Tak už je to konečně oficiálně venku.
VŘ Znojemsko

Z těch cen je mi trošku blivno...

(Příspěvek byl editován uživatelem Pajzák.)
Čtvrtek, 13. července 2017 - 08:24:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2914
Registrován: 12-2005
Pajzák: Hlavně to ČSAD Hodonín, které vždy nabídlo o 20% nižší cenu než ostatní, to trošku nechápu.
Čtvrtek, 13. července 2017 - 08:31:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10759
Registrován: 3-2005
Je to otázka, jsou tam slušné kilometrické kilometrické proběhy, nejsou tam všude požadavky na nízkou podlahu, klimu atd., není tam požadavek na malý průměrný věk... . Ale zvláště u jednoho dopravce to bude ostrá hrana.
VDL Futura - Coach of the Year 2012!!!
VDL Citea - Bus of the Year 2011!!!
Sobota, 22. července 2017 - 13:01:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4400
Registrován: 12-2004
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/do-systemu-prazske-integrova ne-dopravy-se-zapoji-i-kladensko/r~400430d46e0a11e7b1e2002590604f 2e/
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:
  Heslo (pro registrované):
  E-mail (volitelně):
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce: