naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 15. 10. 2022
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

z nejčtenějších

ŠKODA 15T je zde! 17. 9. 2008
Singapur a kolejová doprava 22. 5. 2023
Přeprava silničních návěsů po kolejích 11. 5. 2005

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2023
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

články » městská doprava » tramvaje » tramvaje z ostravy pro ameriku

Tramvaje z Ostravy pro Ameriku

text: Lukáš Soukup a INEKON GROUP
foto: Lukáš Soukup
vloženo: 1. 12. 2006

Firma INEKON GROUP a její dceřiné společnosti (INEKON TRAMS a Kolejová doprava) spolu s Dopravním podnikem Ostrava uspořádala dne 28. 11. v ústředních dílnách v Martinově tiskovou konferenci u příležitosti dokončení první ze série tramvají INEKON 12-TRIO určených pro USA.

Firma INEKON vznikla v roce 1990 jako aktivita bývalých zaměstnanců PZO Pragoinvest s cílem podílet se na realizaci exportu produkce českých strojírenských podniků. Firma se následně soustředila především na obchodní činnost v oblasti kolejových dopravních prostředků, investičních celků, surovin atd. Firmě se ovšem podařilo získat rovněž konstruktérský tým odborníků z ČKD Tatra. To umožnilo zaměřit se i na vývoj vlastních tramvají, které byly vyráběny ve Škodě Dopravní technika. Již tehdy se podařilo realizovat dodávky 10 tramvají do měst Portland a Tacoma v USA. V roce 2000 však byla spolupráce se Škodou ukončena. Vzhledem k tomu, že již v polovině 90. let probíhala spolupráce s Dopravním podnikem Ostrava při výrobě tramvají TRIO, bylo logické, že se tato spolupráce po rozchodu se Škodou dále prohloubila. V roce 2001 byl založen společný podnik s DPO, ve kterém měly obě společnosti 50 % podíl. Následně pak byl podíl DPO odkoupen INEKONEM a společnost byla přejmenována na INEKON TRAMS.

Vývoj tramvají probíhá ve společnosti Kolejová doprava, s.r.o. Vlastní výrobu a dodávky tramvají zajišťuje INEKON TRAMS. Výroba, případně rekonstrukce, probíhají v prostorách ústředních dílen v Martinově. Ty díky své kapacitě umožňují bez problémů zvládat jak údržbu vozidel DPO, tak nejen výrobu pro INEKON TRAMS, ale rovněž i trolejbusů Trollino, což je ovšem na firmě INEKON zcela nezávislý projekt. V současné konfiguraci je kapacitně možné zvládnout výrobu cca jedné tramvaje za měsíc a tedy přibližně 10 tramvají ročně. Pokud by došlo k uvolnění prostor, kde v současnosti běží výroba trolejbusů, bylo by možné výrobu zdvojnásobit.

Prvními novými tramvajemi INEKON TRAMS bylo 9 kusů tramvají TRIO pro Dopravní podnik Ostrava. V roce 2004 se pak podařilo navázat na dodávky do USA a to kontrakty na 3 tramvaje do Portlandu a 3 do Washingtonu. V následujícím roce pak byl získán další kontrakt na 3 tramvaje do Seattlu. Ve dvou posledně jmenovaných městech jde o výstavbu zcela nových tramvajových provozů. I když v současnosti existuje v USA jen několik tramvajových provozů majících většinou charakter turistické atrakce často pouze se sezónním provozem, je znatelný stále větší zájem o renesanci tramvají i v jiných městech, např. právě po vzoru Portlandu. Důkazem jsou i nově vznikající provozy ve Washingtonu a Seattlu (viz například zde). Ve všech případech jde o projekty financované z rozpočtu jednotlivých měst, což přináší mj. výhodu pro dodavatele, který tak není vázán nutností realizovat určitý podíl výroby přímo v USA, jako třeba v případě použití federálních prostředků.

V nejpokročilejší fázi výroby se v Martinově nyní nacházejí tramvaje pro Portland. Na všech vozech jsou dokončovány zkoušky a první by měl být odeslán do USA ještě letos v prosinci. Vozy pro Washington jsou po nalakování skříně ve fázi instalace kabeláže a dalších základních součástí. V nejranějším stádiu se nacházejí vozy pro Seattle – nyní jsou svařovány jednotlivé části skříně. Tramvaje pro USA budou transportovány vcelku na silničních podvalnících do přístavu Bremerhaven. Při přepravě budou z důvodu ochrany před agresivním prostředím na lodi zabaleny do specielního obalu ve tvaru rukávu.

Typ12-TRIO vychází z typu 01-TRIO, jde ovšem o obousměrné vozidlo. Kromě dalších změn musela být rovněž zvýšena pevnost skříně, tak aby odpovídala normám v USA. Tramvaje jsou vybaveny automaty na jízdenky, umožňující placení penězi i platebními kartami. Jak kabina řidiče, tak celý prostor pro cestující jsou klimatizovány. Cena jednoho vozu se pohybuje pod hranicí pod 2 mil. USD.


Základní technické údaje
Rozchod 1435 mm
Napájecí soustava 600 V DC (750 V DC)
Maximální rychlost 70 km/h
Výkon trakčních motorů 4 x 90 kW
Největší sklon tratě 80 až 90 ‰
Délka vozu 20 130 mm
Rozvor podvozku 1 880 mm
Vzdálenost podvozků 11 800 mm
Šířka vozu 2460 mm
Výška vozu při staženém sběrači 3 460 mm
Pracovní rozsah sběrače (nad TK) 3 600 – 6 100 mm
Výška podlahy (nad TK) 350 / 780 mm
Podíl nízkopodlažní části vozu 50 %
Průměr kol max. / min. 610 / 530 mm
Minimální poloměr oblouku tratě
 – ve vertikální rovině
 – v horizontální rovině
 – manipulační oblouk
250 m
18 m
16 m
Pohotovostní hmotnost vozidla 26 000 kg ± 5 %
Adhezní hmotnost 100 %
Maximální obsaditelnost
 – při 5 os./ m2
 – při 8 os./ m2
140 osob
199 osob

Vozy 12-TRIO pro Washington.
Čelní článek vozu pro Seattle. Prostřední článek stejného vozu.
Vůz pro Portland před zkouškou klimatizace v lakovacím boxu. Stanoviště řidiče v portlandské tramvaji.
Na levém obrázku je detail spojení dvou článků vozu, na zbylých orázcích už první jízda vozu č. 008 pro Portland po tramvajové síti v Ostravě Martinově.
Zobrazit na celou obrazovku


související aktuality

Škoda Electric modernizuje trolejbusy pro Boston 15. 11. 2015

diskuse k článku

založit diskusi

související diskuse

Nové tramvaje