naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 5.1.2019
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2019
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

články » železnice » provoz » první lokomotiva z poolu dispolok (mrce) u východoevropského dopravce

První lokomotiva z poolu Dispolok (MRCE) u východoevropského dopravce

text a foto: Tobiáš Fuks
vloženo: 24. 6. 2007

V sobotu 23. června 2007 došlo na kolejích ŽSR k nenápadné, ale o to významnější události – převzetí prvního stroje z poolu Dispolok, resp. MRCE dopravcem ze země bývalého sovětského bloku. Jednalo se motorovou lokomotivu Herkules ER 20–014 (253.014) Siemens, kterou toho dne převzal ve stanici Bratislava-Petržalka slovenský dopravce BRKS. Lokomotiva přijela ráno na vlaku s ropnými produkty z německého Ingolstadtu jako nečinná, řazená za vlakovou lokomotivou ES 64 U2–064 dopravce Wiener Lokalbahnen, tedy dvousystémovým Taurusem z téhož lokomotivního poolu. Pro zajímavost uveďme, že tyto přepravy jsou realizovány ve spolupráci dopravců HGK (na německém území), WLB a BRKS a jsou vedeny přes Pasov a Linec do Kittsee a dále přes Bratislavu-Petržalku do Bratislavy-ÚNS, kde jsou předávány na vlečku Slovnaftu.

Stroj ER 20–014 byl vyroben na podzim roku 2006 a krátce sloužil u bavorského dopravce ALEX. Zde se ale na jaře 2007 uvolnil, a tak bylo firmou BRKS využito jeho disponibility a byl jako první stroj z rodiny Dispolok pronajat za někdejší „železnou oponu“. Lokomotiva nahradí (s rezervou) dvojici lokomotiv řady 740 (a podobné lokomotivní kombinace), a tak navzdory vyššímu pronájmu přinese dopravci při intenzivním využívání výrazné úspory na pohonných hmotách a servisu. S lokomotivou se počítá pro rameno Kúty – Bratislava – Rajka/Komárno/Štúrovo, kde bude nasazována společně (resp. v „protiběhu“) s laminátkou 230.065.

Pro úplnost dodejme, že se nejedná o prvního Herkulese, který bude provozován ve slovenském vnitrozemí (mimo stroje ÖBB, které zajíždějí s osobními vlaky z Vídně přes Marchegg na bratislavskou Hlavnou stanicu). Prvními byly lokomotivy 2016.903 a 904 LTE, které zde provozovala její dceřinná firma LTE Slovakia. Vzhledem k tomu, že stroje byly nasazovány pouze na jednu dvojici vlaků z Rakouska do Žiaru nad Hronom týdně, navíc s několikadenními prostoji při čekání na vykládku v Žiaru, byl jejich provoz vyhodnocen jako nerentabilní a LTE Slovakia na tyto vlaky již od roku 2006 nasazuje dvojice lokomotiv řady 740. Tedy došlo k přesně opačnému postupu, než jaký volí BRKS.

Příjezd cisternového vlaku do Bratislavy-Petržalky. V čele Taurus WLB, za ním Herkules BRKS.
Obě lokomotivy „lokální“, resp. „regionální“ společnosti ještě spolu.
Nové logo na motorovém stroji z Dispoloku. Setkání obou privátních strojů s lokomotivou 242.260 ČD v čele 180 minut zpožděného R337/949 „Báthory“.
V Bratislavě-Petržalce se nesmí dvousystémové Taurusy pohybovat pod napětím 25 kV 50 Hz vlastní silou (pod napětím 15 kV 16,7 Hz ovšem ano), a tak je k jejich přesunu pod „domácí“ systém využívána 742.001 ZSCS. Zmatený posunovač ŽSR „automaticky“ odpojil od vlaku obě lokomotivy...
Firemní idylka BRKS na levém a již osamocený Herkules před svým premiérovým výkonem na slovenských kolejích na horním obrázku. Oba snímky pocházejí z přechodové stanice Bratislava-Petržalka.
Tentýž vlak před vjezdem do stanice Bratislava-ÚNS.
A do třetice po odstavení vlaku na předávacím kolejišti vlečky Slovnaft v téže stanici. Odstavená lokomotiva ve stanici Bratislava-ÚNS společnosti „čmeláka“ 770.515 SŽDS (v majetku ŽOS Vrútky).