naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 2. 12. 2023
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

aktuality » pozvánka: výročí 50 let od zahájení výroby lokomotiv čkd t 334.0

Pozvánka: Výročí 50 let od zahájení výroby lokomotiv ČKD T 334.0

autor: Dominik Jaroš
vloženo: 10. 8. 2011

Vážení čtenáři, jistě není železničního nadšence, který by neznal legendární motorové lokomotivy tehdejší řady T 334.0, dnes známé pod číselným označením 710. Vzhledem k tomu, že letos to je již padesát let od zahájení jejich sériové výroby, pořádá Výtopna Zdice slavnostní setkání této lokomotivní řady včetně několika zvláštních jízd.

Právě tyto lokomotivy si díky svému, většinou zelenému, barevnému kabátu vysloužily přezdívku Rosnička. Ačkoliv byly navrženy pro lehkou a střední posunovací službu, používaly se i pro lehkou, zejména nákladní dopravu na vedlejších tratích. Značný útlum jejich provozu přišel v devadesátých letech, k 1. lednu 1993 nezůstala v provozu, bohužel, ani polovina z dodaných strojů.

Setkání se uskuteční o víkendu 10. – 11. září. V tyto dny budou ve Zdicích k vidění nejméně tři lokomotivy v různém barevném provedení. Nejen železničním fotografům se představí při předvádění na točně v areálu depa nebo při sobotním nočním focení. Připraveno pro vás bude bohaté občerstvení, a to jak u depa, tak i ve vlaku. Tyto dnes již historické stroje totiž budete moci obdivovat nejen jako vystavované exponáty, ale i během několika nostalgických jízd, které jsou na oba víkendové dny naplánovány. Takříkajíc na své si tedy přijdou nejen milovníci těchto „železných ořů“, ale i milovníci piva, vína či traťové strojní techniky.

V sobotu 10. září vyjede z pražského hlavního nádraží první ze zvláštních vlaků a vydá se přes smíchovské nádraží napříč malebným údolím řeky Berounky až do Zdic, kde je naplánován dostatečně dlouhý pobyt zejména k prohlídce muzea a občerstvení. Ve 12:19 se pak společně vydáme krajinou Podbrdska podél řeky Litavky až do Březnice, kde navštívíme místní zámecký pivovar Herold s možností exkurze do výrobních prostor s výkladem průvodce. Jeho historie sahá až do roku 1506, kdy se objevila první písemná zmínka, letos tedy oslaví výročí 505 let své existence. Je obdivuhodné, že i přes příchod moderních technologií se zde stále pivo vaří tradičním způsobem s vysokým podílem ruční práce. Tento nejmenší průmyslový pivovar v České republice má českého majitele a vyváží přes 50 % své produkce do zahraničí. Každý rok navíc získává řadu ocenění v degustačních soutěžích. Zpět se vlak vydá pouze do Zdic, kde svou jízdu ukončí. Jízdenky se prodávají ve vlaku.

Na neděli 11. září je pro vás připraven neméně bohatý program. Muzeum Výtopna Zdice bude i tento den otevřeno od deseti hodin, přičemž opět nabídne bohaté občerstvení či prodej upomínkových předmětů. Expres se šest minut po dvanácté hodině vydá krajinou Zbirožské vrchoviny na plzeňské hlavní nádraží, kde jej čeká úvrať. Cílem je nedaleká stanice Starý Plzenec, sídlo společnosti Bohemia Sekt. Právě ta se kvalitou svých produktů, dynamikou růstu i zvyšujícím se mezinárodním uznáním řadí mezi nejvýznamnější producenty sektů a vín střední a východní Evropy. Po příjezdu společně půjdeme do zhruba 250 metrů vzdáleného areálu společnosti na exkurzi do výrobních prostor. Dozvíte se, jak se takové víno připravuje a uvidíte veškeré místnosti, jimiž v průběhu prací prochází. Zpět vlak odjede v 17.00 a do Zdic přijede před sedmou hodinou večerní. Po krátké přestávce zamíří až na pražské hlavní nádraží. Tuto jízdu je nutné rezervovat. Uzávěrka přihlášek je 1. září 2011. Jízda se uskuteční pouze v případě dostatečného počtu zájemců, v opačném případě bude plná částka vrácena zpět na účet, z nějž byla poukázána. Po řádném uhrazení požadované částky si nezapomeňte vytisknout potvrzení, které naleznete v přehledu objednávek – ve vlaku jej vyměníte za platnou jízdenku. Cestující, kteří nenastoupí celou jízdu (nepojedou ze žst. Zdice), si místo nerezervují (rezervace platí pouze pro celou jízdu) a budou odbaveni během jízdy ve vlaku bez přirážky a bez nároku na místo k sezení.

Více informací včetně jízdních řádů naleznete na internetových stránkách pořadatele v příslušné sekci.