naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 2. 12. 2023
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

aktuality » deset let systému isu v běžném provozu

Deset let systému ISU v běžném provozu

autor: Železniční magazín
vloženo: 26. 1. 2024

V závěru listopadu 2023 uplynulo 10 let od nasazení systému ISU na linku Wels – Terst. Jde o již možná poněkud pozapomenutý systém k přepravě standardních návěsů (tedy takových, jež nejsou uzpůsobeny a schváleny k manipulaci běžnými překládacími mechanismy KD), který je však nadále „v tichosti“ využíván.

Název je zkratkou pro výraz Innovativer Sattelauflieger Umschlag, což lze přeložit jako „inovativní překládka sedlových návěsů“. Provozuje jej Rail Cargo Group, resp. dříve ÖKOMBI jakožto někdejší odnož rakouského státního dopravce pro KD. S návěsem je manipulováno prostřednictvím řetězů, k nimž jsou připevněny úchyty pro kola, na druhém konci je návěs zavěšen přes trám připevněný ke královskému čepu. Z hlediska technické výbavy jde tedy o poměrně jednoduchý a levný systém, kompatibilní s běžnými kapsovými vozy T3000e. Jeho nevýhodou je však relativně komplikovaná nakládka.

Společnost ÖKOMBI zkušebně tento systém dvakrát nasadila koncem roku 2009 v relaci Wels – Halkali a od června 2010 pak byl nasazen na lince Wels – Stara Zagora, ani zde však nepřešel do trvalého provozu. Nakonec byl nasazen na linku mezi rakouským terminálem Wels a přístavem Terst, se zahájením pravidelného provozu dne 26. 11. 2013. Podle informace ÖBB je tato linka s využitím ISU dnes provozována zhruba ve frekvenci pěti párů týdně a zatím neexistují žádné výhledy ohledně jeho další perspektivy či odstavení a zůstává nadále v provozu.

Celá aktualita na ŽM