Diskuse » Archiv 2019 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Ostravě » Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 27. 10. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 27. 10. 2019

dolů
   autor příspěvek
Kočkopes
Pondělí, 14. října 2019 - 16:24:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1010
Registrován: 10-2017
Proč v těchto dnech, kdy se počasí a teploty přiblížily těm letním, nefungovala klimatizace v žádném z těch Stadlerů, kterými jsem za uplynulý víkend jel? Ovlivňuje to nějaké nařízení, že klimatizace se smí používat jen tehdy a tehdy?
Pondělí, 14. října 2019 - 16:26:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1672
Registrován: 2-2017
Nemám pocit, že je takové horko, aby se pouštěla klimatizace.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Pondělí, 14. října 2019 - 18:07:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 226
Registrován: 7-2017
Kočkopes:
"Ovlivňuje to nějaké nařízení, že klimatizace se smí používat jen tehdy a tehdy?"
Pokud se nic nezměnilo, dřív to tak aspoň bylo, tak u vozů závislé trakce bylo topení (čímž by mohla být i klimatizace) ovládána hlavně dispečery. Často se v zimě stávalo, že chtěl trolejbusák přitopit lidem, ovšem dispečeři mají (nebo měli) tabulky od kolika do kolika stupňů se může topit, a tak topení prostě na dálku vypli.
Pondělí, 14. října 2019 - 18:53:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19
Registrován: 8-2019
Klima ve Stadleru běží neustále, ale záleží v jakém režimu... Co vím, tak buď funguje jako klima, tzn. že chladí, nebo jako topení, tzn. že pouští vzduch zvenčí a ten do jisté míry ohřívá, nebo jako nucená ventilace do vozu...
Co jsem o víkendu se Stadlerem jel, tak klima jela v režimu nucené ventilace, kdy pouze foukala dovnitř vzduch zvenčí, což dostačovalo na to, aby uvnitř bylo dýchatelně
xyzž
Pondělí, 14. října 2019 - 19:00:47  
Neregistrovaný host
U stadleru řidič může ovlivnit topení/klimu jen 2 stupně nahoru a dva stupně dolů a intenzitu foukání.nic víc.Jestli se to zapne nebo ne,s tím nic neudělá,jede si to samo.max při poruše to může restartovat.Stadler si dokonce i topí Klimou sám bez zásahu dispečerů.Topnice už se musí zapnout centrálně.s klimou nemá dispečink nic společného.u závislé trakce je už dávno vyhlášena topná sezóna a ridiči jsou povinni mít teď zaple topení neustále.a dispečink měří několikrát denně teplotu a podle nastavených norem vydá povel vozům topit či nikoliv.z +4 se to tuším zvedlo na +6.druha věc je,že spousta řidičů na to jebe.a u T3 to topí v hodně případě h samo,tak to někteří mají vypnute schvalne.at tam.lidi nezdechnou ( nemyslím tím foukání že zrychlu ).
Pondělí, 14. října 2019 - 19:20:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21
Registrován: 8-2019
Xyzž: Osobně jsem rád za to, že Stadler topí i bez rozkazu dispečinku, protože mi připadá absolutně postavené na hlavu pravidlo, že při 7°C se netopí, ale při 6°C už ano... Novější tramvaje mají termostaty, tak tam má jet topení tak, aby drželo teplotu okolo třeba 16°C, ne aby tam cestující mrzli, bo venku je dle rozhodnutí chlápka na dispu ještě moc teplo.
xyzž
Pondělí, 14. října 2019 - 19:31:33  
Neregistrovaný host
Tak oni ti "chlapci" nejsou úplní kokoti.ale co po nich chce dpo,to prostě dělají.ale pravidlem je,že pokud už se jednou pustí to topení,tak už jede do konce dne.zadne jak bylo kdysi-oteplilo se a vypnout.druha věc je ta,jak si s tím poradí čidla vozu(viz.varia apd)to už dispečer neovlivní.a pokud na to jebe řidič,tak to je total konec
Pondělí, 14. října 2019 - 20:29:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 133
Registrován: 5-2018
Ahoj, zitra budu v Ove, chci se poptat, kterou T3 či 21tr si nenechat ujít, jelikoz to má uz za pár? Popřípadě kde je potkat? Předem děkuji☺
Pondělí, 14. října 2019 - 20:30:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22
Registrován: 8-2019
Vůči těm chlápkům jsem to nemyslel zle... Spíš je to jenom postavené na hlavu, že se rozhoduje na základě jediného údaje, ale nebere se v potaz vlhkost a další parametry.
A to, že se pak topí celý den, je ještě větší hovadina... Aspoň, že pár řidičů je rozumných a přestože je to proti rozhodnutí nadřízené osoby, tak topení vypnout... Protože dnes to třeba bylo super, venku 20°C a topení v tramvaji na plné kule... [nene]
Kočkopes
Pondělí, 14. října 2019 - 21:03:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1014
Registrován: 10-2017
Já jen, že dnes jsem jel po 14. hodině domů Stadlerem (vůz 1723, kurz 17/410) a už po odjezdu z první zastávky jsem si připadal, že zdechnu (a to bylo teprve nějakých 30 vteřin po vstupu do vozu). Naštěstí jsem víc jak 3 zastávky jet nemusel. Včera ve voze 1720 na lince 7 totéž, tam sice bylo trošičku příjemněji, no ale taky nic moc.

pekařJan: "Za pár" už to mají všechny (do 2 let), ale nejžhavější je teď 955, asi i 963 - na výběr z linek 3, 6, 11, 12, 15, další mě nenapadají. 21Tr se objevujou prakticky všude, kde jezdí klasické (neparciální) 12m vozy, ale to se týká hlavně těch s plošinou (3312 - 15). Zbytek (3303, 5, 6, 8, 9, 11) se dá potkat na linkách 107 (odpo), 108 a 109. A za pár to taktéž mají asi všechny (snad kromě posledních 4 nebo 5). A pokud je zájem o takové ty typické šotoúchylnosti, tak doporučuji "hlučnou" 3308.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kočkopes.)
xyzž
Úterý, 15. října 2019 - 06:13:30  
Neregistrovaný host
Tak ta teplota se měří na více mistech i rodné body kvůli námraze na troleji...ke toho více,ale je to na dlouho.a říkám,když pak na to sere i řidič,v tom stadleru když je teplo,tak to snizim o dva stupně jako řidič,vypnu automatiku a pustím silněji větrání a je to v pohodě.jenze spousta řidičů ani o tom neví,bo to školení stálo za to...
Úterý, 15. října 2019 - 09:39:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23
Registrován: 8-2019
Kočkopes: Tak ona je potom ještě jedna varianta a to zajít za řidičem, že je ve voze horko a jestli by nemohl snížit teplotu... A on/ona ji buď sníží, nebo ne, nic jiného se stát nemůže [happy]
Matejj94
Úterý, 15. října 2019 - 09:55:52  
Neregistrovaný host
955 má prý prodloužené kilometry, takže se Vánoc možná i dočká... 963 a 1017 to budou mít za pár..
21Tr je dobré se svézt ke Karolině, pokud teda pojede na 105ce[happy]
Úterý, 15. října 2019 - 16:44:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 134
Registrován: 5-2018
Kockopes: dekuji za odpověď, musim říct, ze kvalita mistni mhd vzdy potěší. Jen mi povezte, budou do dvou let končit vsechny t3, i ty jezdící ve dvojici ( 1,2,9 apod.) ?
Kočkopes
Úterý, 15. října 2019 - 19:06:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1017
Registrován: 10-2017
Není zač. S ostravskou MHD se mi taky nejezdí špatně, i když je pořád co zlepšovat, ale dokonalé to nikdy nebude (ne ve špatném slova smyslu, jen je to prostě neuskutečnitelné). Nevím přesně, kdy mají přijít novinky od okřídleného šípu, ale tak nějak v horizontu 2 let by to mělo být. A protože se má jednat o "velkokapacitní" vozy (být to bude spíš něco jako Stadler), tak se počítá s tím, že vytlačí soupravy, co bude se sóly, nevím, ale pokud jsem dobře pochopil předešlé příspěvky, tak se s nimi asi už nepočítá.

Ale nevím, jestli to říkám správně, poslední dobou je to takové hodně zmatené, má být prý ještě další VŘ na ještě větší vozy, které by nahradily KT8, které však vesele procházejí vyššími opravami v Ekově.
Kočkopes
Úterý, 15. října 2019 - 19:39:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1018
Registrován: 10-2017
Doplnění - vyřazování by mělo proběhnout cca nějak takto (bez záruky správnosti [pozor][pozor][pozor]):
1738 - 1740 za 955, 963, 1017
999 na Křivou (asi aby byly zrychly pod jednou střechou)
2 vozy z Křivé do Poruby (aby se vyrovnaly počty)

Budu rád, když někdo opraví nebo doplní.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kočkopes.)
Úterý, 15. října 2019 - 20:06:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 106
Registrován: 7-2018
999 na křivou nepůjde, protože si poruba musí nechat aspoň jeden zrychl na zimu, dalšimí ohroženými vozy jsou 965, 976, 1016 a 1042

(Příspěvek byl editován uživatelem stancermediapb.)

(Příspěvek byl editován uživatelem stancermediapb.)
Boris
Úterý, 15. října 2019 - 21:33:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3512
Registrován: 6-2002
stancermediapb:
"999 na křivou nepůjde, protože si poruba musí nechat aspoň jeden zrychl na zimu"
Šokující zjištění, že ty tolik špatné staré tramvaje se zrychlovačem nejde ničím supermoderním nahradit?
Kočkopes
Úterý, 15. října 2019 - 21:50:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1019
Registrován: 10-2017
Zas tak moc šokující mi to nepřijde. Až v nenastartuje třeba 10 vozů (Stadlerů, Trií, Varií a čeho všeho ještě), tak jeden zrychl to stejně všechno nezachrání. Ovšem držet jen kvůli teplotám pod -10°C, což se povede jen pár dní/týdnů v roce, řadu obstarožních (přes 30 let) tramvají taky není řešení.
Úterý, 15. října 2019 - 21:53:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 949
Registrován: 12-2007
To se vývojáři asi moc nečiní, když ještě nevymysleli výzbroj funkční při námraze. [proud]
Úterý, 15. října 2019 - 22:07:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1673
Registrován: 2-2017
K čemu vlastně jsou tak dobré zrychlovače, když je venku zima?
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Úterý, 15. října 2019 - 22:15:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24
Registrován: 8-2019
Výkonová elektronika a řídící elektronika moc dobře nereagují na námrazu na troleji, kdy dochází k přerušovanému odběru proudu z troleje, může se tím dokonce poškodit.
Zato zrychlu/čemukoli odporovému je to celkem jedno, ten projede vše (popř. ještě tyristory nejsou tak náchylné...). Takže Poruba si ten zrychlovač nechává, aby v případě námrazy vyjel na problematický úsek, mechanicky sběračem strhl led z troleje a tím pádem se mohlo vesele jezdit vším ostatním.
Námraza bude vždy dělat polovodičovým výzbrojím problémy, to se snad ani nijak jednoduše vyřešit nedá (možná někdo kdo se zabývá elektrem by to dokázal vysvětlit lépe a navrhnout možné řešení, ale nebylo by to asi nic jednoduchého a levného)

Druhy ochrany proti námraze jsou defacto pouze 2:
1) Nanášení různých nemrznoucích směsí na troleje (to co je u nás na 14Tr popř. v Praze na T3)
2) Vyšší napětí v troleji, což je jaksi celkem u tramvají nerealizovatelné (vzpomeňte na kalamitu tuším 2015, kdy vlaky v severní části ČR nejezdily, bo tu je 3kV ss, zatímco na jihu ano, bo tam je 25kV 50Hz)

(Příspěvek byl editován uživatelem Poskok.)
Boris
Úterý, 15. října 2019 - 22:29:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3513
Registrován: 6-2002
Ono totiž polovodičové řízení potřebuje jako jednu ze vstupních informací hodnotu napětí, a pokud toto různě chaoticky kolísá a klesá pod minimální potřebnou hodnotu, regulace jednoduše nemůže trvale fungovat a vyhlásí poruchový stav, zatímco čistě odporová výzbroj informaci o napětí ke své funkci vůbec nepotřebuje. Bohužel lidstvo je nepoučitelné a neustále se snaží dostat za hranice možností, a tak si čím dál složitější technikou vyrábí čím dál větší problémy, jako by si neuvědomovalo, že stejně jednou všichni skončí v úhledné dřevěné krabici, jejíž pořizovací cena nemá absolutně žádný vliv na komfort.
xyzž
Středa, 16. října 2019 - 08:05:32  
Neregistrovaný host
Tak námraza při správné vlhkosti či mrholení může nastat i při 0 stupnu celsia.nakych -10 se může jít zahrabat.snad si ani nepamatuju,že by byl naky kolaps při nižší teplotě jak je -5 stupňů.Teda potom už zase nastávají problémy s vyhybkama atd.ale s troleji už problém není.
A k tomu topení ovládaného centrálně.ono to snad ani nejde jinak teď.ano,jsou Stadlery,ty si to řídí defakto sami,ale jak to uděláš u dalších typů vozu aby to bylo všude stejne(někde jsou fukary,někde topnice,někde obojí,někde přikládas do kamen)..zatím prostě musí být naký Central start/stop.
Středa, 16. října 2019 - 10:37:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 135
Registrován: 5-2018
Kockopes: rozumim, proste fotit a fotit[happy] T6, Varia ci Astry půjdou taky pryc po dodavkach tramvaji ze Škodovky anebo se spíše počká az na to další VR, co myslite?
Středa, 16. října 2019 - 10:46:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 8-2019
T6 půjdou pryč už s dodávkami Škod, otázka je, jestli všechny nebo jenom část. Určitě bude přednější vyřadit T6 před Progressy, ale to bude zase někdo rozhodovat od stolu na základě kilometrů do prohlídky...
S Astrami bych to ještě tak špatně neviděl, stále nejsou účetně odepsané (tuším, že dokonce ani plno T6 není účetně odepsaných...).
A Varií si tu užijeme ještě tak dalších 20 let, přece jenom ty s výzbrojí Škody jsou staré 4 roky...
Středa, 16. října 2019 - 11:05:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1674
Registrován: 2-2017
Do Aster se cpe pořád dost peněz, tak ty tu ještě nějakou dobu budou. Poslední Varia vyjela před 5 lety na podzim a byly to první vozy s oranžovými panely.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Středa, 16. října 2019 - 16:43:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 84
Registrován: 12-2018
Zdravíčko, jen takový postřeh z provozu. Dnes jsem jel Stadlerem 1703. Všiml jsem si že v kabině jsou na čelních okenních sloupcích zevnitř umístěny dvě nové obrazovky s pohledem zpětných zrcátek z bočních kamer. Chce tímto snad někdo naznačit, že je levnější pořídit dvě nové obrazovky/vůz, než nechat vyrobit nová zrcátka?! Kam to spěje...
1724 to neměla. Dál jsem neměl čas to zkoumat.
Středa, 16. října 2019 - 16:45:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 85
Registrován: 12-2018
Dotaz, jak správně skloňovat 1724? Je to sice ta tramvaj, ale díky ev.č. víme, že se jedná o ten Stadler...?
Středa, 16. října 2019 - 17:05:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 27
Registrován: 8-2019
Boha... Stadler nemuze mit vlevo plnohodnotné zrcatko, protoze by se nevlezl do prujezdneho profilu... A v pravem zrcatku nejde pri otevrenych prvnich dverich nic videt. Proto ty obrazovky, aby mel ridic neustale poneti o deni okolo vozu...
V zahranici jsou takovato "zpetna zrcatka" bezna.
Středa, 16. října 2019 - 17:32:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 227
Registrován: 7-2017
Poskok:
"A v pravem zrcatku nejde pri otevrenych prvnich dverich nic videt. "
Zajímavé zjištění, trochu mi to připomíná tu srandu jako mají třeba v Brně a v Praze s T6A5 s výklopkama, a vlastně i tady v Ostravě se to řešilo u haVarií, to se divím že zrovna Stadler tímhle taky trpí, když ty dveře má vlastně jen výsuvné a ne výklopné.

Jo a jinak, musím pochválit páteční noční provoz. Nečekal bych, že se nečekaně (aspoň na lince 4), kterou jsem zde zmiňoval v souvislosti s naprosto špatnou kapacitou, objeví Tria a dokonce i LF2. Jde asi vidět, že problém co se vozů týče nebyl, jen se asi "někomu nechtělo". A asi taky i to, že to "blbé" žvanění zde může mít i nějaký účinek hlavně tam, kde to je potřeba. [satan]
Středa, 16. října 2019 - 22:59:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 950
Registrován: 12-2007
Boris: Jenže pokrok nezastavíš. A ve jménu úspory elektřiny se už vyplýtvalo tolika zdroji, že na to ani myslet nechci.
nechci slevu zadarmo
Čtvrtek, 17. října 2019 - 01:14:57  
Neregistrovaný host
ve jménu úspory elektřiny se už vyplýtvalo tolika zdroji
Zlatá slova, předsedo, zlatá slova...

Třeba v Německu už obracejí:
http://www.autoforum.cz/zajimavosti/nemci-obraci-po-nejnovejsim-t estu-tvrdi-ze-diesely-dokonce-vzduch-cisti/
takže asi brzy budeme zase měnit plynové autobusy za naftové.. už aby to bylo
nechci slevu zadarmo
Čtvrtek, 17. října 2019 - 01:18:25  
Neregistrovaný host
ve jménu úspory elektřiny se už vyplýtvalo tolika zdroji
Zlatá slova, předsedo, zlatá slova...

Třeba v Německu už obracejí:
http://www.autoforum.cz/zajimavosti/nemci-obraci-po-nejnovejsim-t estu-tvrdi-ze-diesely-dokonce-vzduch-cisti/
takže asi brzy budeme zase měnit plynové autobusy za naftovéůůů
Pátek, 18. října 2019 - 11:06:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1676
Registrován: 2-2017
Jaká tramvaj ráno bourala u Fakultní nemocnice v 8:36? Časově to sedí na kurz 17/3 (1601), kde ale nebyla výměna. Vůz se však měnil na 7/2 (1718 / 1705), který tím místem projížděl dle VJŘ o dvě minuty dříve.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Kočkopes
Pátek, 18. října 2019 - 20:44:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1021
Registrován: 10-2017
Nevím, jak je to v Ostravě, ale třeba v Praze je to tak, že pokud tramvaj není poškozená do takové míry, že by to bránilo další jízdě s cestujícíma (např. je to jenom odřený lak), tak normálně pokračuje dál na lince.
Sobota, 19. října 2019 - 00:01:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 107
Registrován: 7-2018
Podzim v Zábřehu [fotic]
xyzž
Sobota, 19. října 2019 - 08:36:18  
Neregistrovaný host
V Ostravě se po dobu šetření mimořádné události tramvaj odstaví na nejbližší odstavnou kolej.bud se řidiči dohodnou a dispečer sepíše a uzavře nehodu na místě a nebo se volá PČR a šetří to oni.ti si pak jedou stejně nafotit poškození te odstavené tramvaje,takže tramvaj s cestujícími nejede.mimo to,už je nahrazena dávno zálohou z jedné či druhé vozovny.po šetření se vždy odstaví do vozovny.to samé u trolejbusů.u Busu záleží na domluvě výpravčího s dispečerem.pokud je bus jen mírně podreny,nebo např.jen poškozená ochrana Kosta na přední obline ATP.bus pokračuje dál.
U tramvaji také hodně záleží na vyjádření drážní inspekce,ta dokonce může provoz zcela zastavit až do jejich příjezdu.ale to se stává,ve zcela výjimečných pripadech
Sobota, 19. října 2019 - 19:42:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 137
Registrován: 5-2018
starmecediapb: pane kolego, nádherné!
Sobota, 19. října 2019 - 22:15:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 108
Registrován: 7-2018
pekařJan: Děkuji[happy]
Sobota, 19. října 2019 - 22:33:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2622
Registrován: 11-2004
stancermediapb: máš to moc přesaturované. Což je i v pohodě u žluté a červené (ať je hezký podzim), ale ta modrá na tramvaji z toho dělá úplně jinou barvu. Příště by to chtělo potahat jen některé barvy a ne všechny.
Pokud chcete nějakou moji fotografii prosím napište mi, jinak čtěte zde.
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


jjj78
Pondělí, 21. října 2019 - 08:45:24  
Neregistrovaný host
Ano, 933 vypadá jako by dostala nový lak [happy]
Pondělí, 21. října 2019 - 10:57:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 288
Registrován: 11-2012
Včera jsem se svezl z Hranečníku linkou 12 s vozem Vario ev.č.1342 [tramvaj] sedl jsem si dozadu a tak brutální mlácení od podvozku jsem tady ještě nezažil.
Boris
Pondělí, 21. října 2019 - 15:01:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3520
Registrován: 6-2002
Že by plochy? [crazy]
podzim
Pondělí, 21. října 2019 - 16:45:03  
Neregistrovaný host
Listí je svině.[tramvaj][proud]
Pondělí, 21. října 2019 - 22:14:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 289
Registrován: 11-2012
Přišlo mi to jak kdyby ty kola nebyla kulaté ale hranaté [proud]
xyzž
Úterý, 22. října 2019 - 10:22:32  
Neregistrovaný host
A to jsi jel poprvé na podzim v tramvaji?
David024
Středa, 23. října 2019 - 14:34:28  
Neregistrovaný host
Do Ostravy dorazila poslední tramvaj od Stadleru
Středa, 23. října 2019 - 15:36:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2623
Registrován: 11-2004
A zase slova "velkokapacitní tramvaje od společnosti Škoda Transportation".
Pokud chcete nějakou moji fotografii prosím napište mi, jinak čtěte zde.
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


Jva
Čtvrtek, 24. října 2019 - 11:53:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4396
Registrován: 6-2002
No tentokrát je v tom Škoda nevinně - nabídla to, co DPO chtěl. A že řešila konstrukčneě jednodušeji (levněji než konkurence, byť místo navíc oproti Stadleru je za víc než mega) je její chytrý krok.
Další věcí je, že se dnes počítá kapacita T3 nějakých 110 osob (tedy stojící 5os/m2), což je záležitost posledních let. Předtím byla kapacita udávána při 8os/m2 162 osob, tedy souprava přes 300 (furt vidím, byť je to nějakých 30 let, že když se šlo z fotbalu, zvenku byli "nacpávači z lidu", pochopitelně bez bílých rukavic, a když se dveře nedovřely, po jejich znovuotevření před dalším pokusem o zavření se to uvnitř nějak zmáčko a naskočili další nacpávači, kteří se za tu záslužnou činnost sami povýšili na cestující[wink]). No a když si dnes napíšete jako náhradu za soupravu kapacitu 220, kvůli jinému poměru sedící/stojící (a tedy menší ploše na stání), i když se tam nějak narve těch 8/m2, oproti narvané 2xT3 (jelikož cestující chce jet a nějakou tabulkovou kapacitu nezná ani znát nechce) tam nějakých 50 míst chybí. Čili jako náhradu "dobytčkávé" 2xT3 by bylo nutné dnes požadovat kapacitu nějakých 320-350.
Cynik - tak říká optimista realistovi...
Pátek, 25. října 2019 - 09:01:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 189
Registrován: 8-2017
Jva: Ty vzpomínky na cestu z fotbalu, nebo hokeje jsou naprosto přesné. Z hokeje se nastupovalo na Senovážné, bo u stadionu se už nikdo dovnitř nenacpal[proud] a z fotbalu na Kamenci do přistavených "čabajek", turisté,pravda,zašli až na tramvaj k Volze (pro mladší,to byla hospoda, řeka Ostravice byla Ostravicí i za komančů). Jo kde jsou ty časy[andel].
Nicméně musím si rýpnout. Budeme mít sice nejmodernější vozový park, ale taky nejdražší jízdné v ČR v poměru cena/ujetá cesta. Raději bych jezdil "komárkem" za poloviční cenu. A zlodějna jménem "Jedno město - jedna zóna" a arogance mluvčí DPO mě donutila změnit přístup k MHD. Nevím, jak by se jí líbilo jezdit denně do Hranic n M. a muset si koupit jízdenku až do Prahy[ko].
Ale proti řidičům nic nemám, tak chlapi (a taky ženy a dívky), ať vám to jezdí bez poruch[ok]
Pátek, 25. října 2019 - 12:22:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 228
Registrován: 7-2017
Náhodou, přechod od zón 1, 2, 3, 4 k jedné (77) a kdyžtak 78 (XXL) mi přijde jako jeden z nejlepších kroků co DPO udělal. Neumím si ani představit kdybych třeba jezdil z Poruby do Výškovic. Mít koupené 2 zóny, a kdybych to vzal jinou linkou, tak bych jel načerno, protože nemám tu zónu přes kterou ta linka jezdí, byť je to kousek od sebe. To bylo opravdu nesmyslné, nyní je to nejen přehledné, ale i dobré. Prostě jezdím jen po Ostravě, kupuju 77, i s ní se dostanu docela daleko za město), a pokud bydlím někde dál, tak koupím 78 a mám vystaráno.

A možná jsme jedni z nejdražších, ale když si to člověk veme, tak když si koupím roční kupon jako student, tak tuším na jeden den mi to vychází za 3 koruny, a to není ani cena zlevněné 10 minutové jízdenky, a to mám 78. U dospělých při zóně 77 je to na den za 13,-, což není ani cena 10 minutové jízdenky dospělé. Na začátku se to může zdát jako velká částka, ale když si to takhle člověk veme po dnech, tak kdyby jel na jízdenkách, tak to ročně minimálně přeplatí. Ale to neznamená, že by se s dopravou nemělo nic dělat, hlavně je docela smutný ten interval 20 minut na tramvajích o víkendu.
Pátek, 25. října 2019 - 16:26:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 8-2019
By mne teda zajimalo, cim je MHD v Ostrave nejdrazsi? Pan asi nebyl v Praze, Plzni nebo dokonce v mestech v zahranici...
ppkk
Pátek, 25. října 2019 - 17:36:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 521
Registrován: 11-2014
Jedna zóna je fajn. Navíc tarif apod. si neurčuje DPO sám od sebe jak se mu zlíbí. Zasahuje do toho asi především město a možná i KODIS (kdyžtak mě opravte).
xyzž
Pátek, 25. října 2019 - 18:01:47  
Neregistrovaný host
A hlavně můžu jet MHD,dalkacem nebo vlakem na jednu jízdenku (měsíčník)
Sobota, 26. října 2019 - 11:52:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1679
Registrován: 2-2017
Souhlasím s ppkk, že jedna zóna je fajn, ale každá změna má ty, co na ní získají, a ty, co na ní ztratí. Na gymplu jsem měl spolužáka, který bydlí poblíž krajského úřadu. Když ještě byly zóny 1, 2, 3, 4, tak mu stačila jen zóna 1 (Krajský úřad - Stodolní). Po zavedení zóny 77 začal chodit do školy pěšky (stejně to neměl daleko), protože by se mu tím cestování prodražilo, což nechtěl.

Jamnik: Problém ročního kupónu je ten, že sice vychází na cena/rok nejlevněji, ale hodně lidí nedá 3999 Kč a místo toho si pořád kupují 30denní měsíčníky.

Závěrem dotaz. Po dlouhé době byla dnes ráno na lince 5 nehoda (kurz 5/102). Bylo to Vario LF2 #1403, nebo něco jiného?
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
xyzž
Sobota, 26. října 2019 - 14:32:08  
Neregistrovaný host
1403,ale škoda defakto veškerá žádná,jen barva
Sobota, 26. října 2019 - 16:44:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 86
Registrován: 12-2018
Ta 1403 je fakt smolař, po pěkně dlouhé době vyjela a vydrželo jí to dva dny...a nebo to je taky pěkný krám...
Sobota, 26. října 2019 - 22:00:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1680
Registrován: 2-2017
1403 jezdila od úterý (dnes to byl pátý den) a určitě to bude krám, když je to jen Vario.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Neděle, 27. října 2019 - 08:50:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 198
Registrován: 8-2017
Poskok: pán v Praze byl a díky metru ujel podstatně více km za jednotku ceny, než v Ostravě. V Plzni jsem opravdu nebyl a zahraničí- až budu mít zahraniční plat, můžu srovnávat. Ale jsou i města jako Liberec, kde údajně platí podle skutečně ujeté trati(nevím, jak to dělají), nebo zkoušejí bezplatnou MHD. Tu 1-zonovou měli zachovat. Opravdu jsem nikdy nejel do centra tramvají, jenom proto, že mi tam platí šalinkarta. Např.z KrPole by to byl celodenní výlet. Chápu, že jste tady vesměs zaměstnanci a tím i patrioti, tak chráníte to svoje. Ano koupit si celoroční kupón opravdu cestování zlevní, ale je mi 56let, zdraví už může vypovědět službu a budu sedět doma, nebo se znelíbím zaměstnavateli, nebo firma zanikne a v tomto věku se zase tak dobře práce neshání a pak si ten celoroční kupón můžu zarámovat.