Diskuse » Archiv 2019 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Ostravě » Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 14. 10. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 14. 10. 2019

dolů
   autor příspěvek
Úterý, 01. října 2019 - 16:46:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10570
Registrován: 12-2009
Pokud vystupují na hlavním skoro u pošty v oblouku, tak nové řešení jim zkrátí i usnadní výstup i cestu.
Úterý, 01. října 2019 - 17:10:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2619
Registrován: 11-2004
Ad Ohl: jo ja vím, ale to je součást smyčky která bývá dosti plná (jedině kdyby tam byla ještě alespoň poloviční třetí kolej). Stejně tak není jak jednoduše objet třeba vlek. Ale věřím, že kolejiště se ještě pořeší.
Pokud chcete nějakou moji fotografii prosím napište mi, jinak čtěte zde.
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


Úterý, 01. října 2019 - 21:08:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1644
Registrován: 2-2017
Jamnik: Rozpojování není pohodlné, zvlášť když se to teď o víkendu děje pravidelně aby bylo s čím jezdit
Ono je to také způsobeno tím, že je v Porubě odstavených 7 Varií, jinak by to nebylo nutné. Kromě toho se v posledních dnech párkrát stalo, že se ráno nebo během dne spojily noční T3R.P s kamerami a večer zase rozpojily. Smrdí to nedostatkem vozů.

Soupravy určitě jen tak nezmizí ani po dodání poslední tramvaje od škodovky. Minimálně na různé vsuvky se budou hodit díky své kapacitě.

Jenki: Takže za pár let tady budeme mít nějakých plus mínus 80 vozů v kapacitě K2. ... Dvojnásobek takových vozů bude nutně vyžadovat zkrácení intervalů na některých linkách, což povede buď k plýtvání, nebo k rozbití systému intervalů 5/10/20, ale hlavně k vyšší potřebě řidičů.
Před nějakou dobou se to tu trochu řešilo. Možná kdyby se denní spoje linky 9 přesunuly pod 8, tak by to nemuselo být až tak hrozné. 5minutový interval mezi hlavním nádražím a Vřesinskou sice by znamenal pár řidičů navíc, ale pořád lepší než narvané tramvaje. V Praze také jezdí některé linky MHD v jiných intervalech než 5/10/20 a funguje to.

O kartomatech a kreditních jízdenkách jsem se před necelým půl rokem bavil s jedním člověkem. Problémem kreditních jízdenek bude jejich dostupnost. Zatímco papírové jízdenky se daly koupit snad všude včetně trafik a obchodů, tak kreditní jízdenky tam nekoupíme z toho důvodu, že by jejich prodejci museli mít jakýsi přístroj za nemalé peníze, který nahraje kredit.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
K zamyšlení
Středa, 02. října 2019 - 20:31:11  
Neregistrovaný host
Rád bych zavedl diskusi k návrhům nových tramvajových tras, které se plánovaly ve 21. století. I v souvislosti s nedávno zveřejněným článkem.

Trať v Porubě ke Globusu.
Obávám se, že trať nebude, i když se o to pán ředitel opravdu snaží. Tlak odpůrců, odložená velká EIA a další problémy jsou dost závažné.

Trať na Hrabovou k PZ.
Zajímavá myšlenka. Podle prvních plánů měla trasa vést podél Místecké. Nakonec by měla být prodloužena z Dubiny. Obojí je zajímavé. Trasa podél Místecké by obsluhovala větší počet obyvatel, a měla by větší smysl.

Trať "Prodloužená Ruská"
Tahle trasa má obrovskou budoucnost. Měla vést po Ruské, pod Místeckou skrz DOV. V DOV je již vybudováno těleso trati sloužící jako parkoviště. Za Dolní Oblastí, měla trať přemostit vlečku Báňské dráhy, a kolem Karoliny se měla napojit někde u Výstaviště. Luxus co?
Jenže podle posledních informací došlo ke změně územního plánu v oblasti Karolina a trať zmizela. Obrovská škoda.

Neplánovaná novinka, trať do Wattovy ulice.
Výborný nápad jak napojit ještě efektivněji Hlavní nádraží na MHD. Jediné co mi připadá divné je, že poblíž smyčky nebude zastávka pro oblast budoucího Muzea, ČD Pošty atd. Ale možná jsem se jen špatně díval do plánů.

Toť vše. Ostrava je celkem zvláštně postavená (vlastně jsou to většinou spojené samostatné obce) a proto už není mnoho míst, kde by se tramvaj uživila. Napojit na tramvaj Havířov, nebo nádraží Svinov by bylo nejspíše skvělé, jenže zbytečně nákladné a v dnešním provozu nepředstavitelné.
Středa, 02. října 2019 - 21:32:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10575
Registrován: 12-2009
součást smyčky která bývá dosti plná . Stejně tak není jak jednoduše objet třeba vlek
Tak když se bude občas vyjíždět, stejně se jako dnes při hist.jízdách bude muset trochu improvizovat.
Hlavně se tak jako tak nemusí otáčet. Pokud budou v halách předkem, tak do smyčky vycouvají. Zpět budou couvat do haly. Ani nebude třeba objíždět vlek. Žádný problém nevidím.
Středa, 02. října 2019 - 21:43:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2399
Registrován: 8-2002
ad K zamyšlení:
ad Poruba: no comment [wink]
ad Hrabová: také nesmysl. Důvody tady už byly několikrát řečeny.
ad DOV: tam by to podle mě naopak smysl mělo. Je škoda, if to fakt padlo.
ad Wattova: ta vzdálenost od Hl. nádraží je dost malá na to, aby i u smyčky byla zastávka. Spíše jsem čekal napojení tratě na Sokolskou třídu (nebo už je to Hlučínská?) Ale co by tam jezdilo? L.č.11? Asi nedůležité.

Já bych spíše čekal prodloužení trasy od Slovanu ke Globusu po ulici Opavské. Lepší obslužnost sídliště kolem ulice Makovského, Slavíkové, Studentských kolejí, Vědecko-fantastického parku, Globusu a okolí.
Vojtik
Středa, 02. října 2019 - 21:55:07  
Moderátor
Číslo příspěvku: 6075
Registrován: 2-2007
A ještě Vás poprosím o identifikaci pro změnu A vozu. Pak už budu mít letošní Ostravu konečně popsanou a dám pokoj [happy]



Foceno 9.6.2019.
Středa, 02. října 2019 - 22:07:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1646
Registrován: 2-2017
1357+1317
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Madusan
Čtvrtek, 03. října 2019 - 08:06:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 314
Registrován: 2-2007
Gakon > jen taková ranní úsměvná vložka, ale s tou Hrabovou to nemusí být až takový nesmysl.Dneska tam postavíme trať, která sice bude jen zavážet dělníky k pásům, ale postupně během desetiletí šikmooké montovny můžou odkočovat dál např. na východ, může zde vznikat nová činžáková čtvrť, budou mít vyřešené napojení na MHD, čimž se vyhnou celé story s tramvají na 8 obvod.Kdo by si v 80 létech třeba řekl co vznikne na Karolíně nebo v DOV.
Čtvrtek, 03. října 2019 - 08:24:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2400
Registrován: 8-2002
To je celkem zajímavý argument a něco na něm je, ale na kolik to je pravděpodobné? Ale je faktem, že minimálně zastávky Benzina a Hrabová Tesco (nebo Žižkovská?) by asi měly smysl po celý den. Ale asi by muselo být i nějaké napojení z Dr. Martínka na tu případnou novou trasu. Nebo to pak rovnou "zokružnit" až na Dubinu. L.č.15 by pak pokračovala z Dubiny na Hrabová Tesco a pak na Benzinu a Polikliniku. Každý druhý spoj by byl označený jako l.č.16 a jezdil by protisměrně. No nevím [lol].
Kočkopes
Čtvrtek, 03. října 2019 - 11:18:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 997
Registrován: 10-2017
Krátké, ale o to zajímavější počtení...
http://mhdzive.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=88 4:reditel-dpo-morys-lze-verejnosti&catid=23&Itemid=101
Čtvrtek, 03. října 2019 - 18:38:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1647
Registrován: 2-2017
Dnešní 7/4 s vozem 1736 na prvním dni provozu (1735 / 1515 / 1736).

Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Pako
Čtvrtek, 03. října 2019 - 19:51:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2318
Registrován: 6-2002
Dobrý večer.

@Kočkopes: Prosím, netušíte, kdo je MARTIN PLAČKO, autor toho článku...?

... Některé jeho příspěvky nás odborníky vyloženě pobavily, některé byly příliš zasněné. Hlavně nás vytočil příspěvek o dalším výběrovém řízení na vysokokapacitní tramvají...

Vynechám-li totální gramatická a stylistiká pochybení, pak přemýšlím, jak se člověk stane "...námi, dopravními odborníky..."? [andel]

Díky.
Pro Pako
Čtvrtek, 03. října 2019 - 20:06:13  
Neregistrovaný host
Je to bývalý řidič DPO. Od doby kdy skončil a přešel jinam (myslím, že TQM) začal na DPO házet špínu.
Pátek, 04. října 2019 - 07:37:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 79
Registrován: 12-2018
Zdravíčko!
Včera jsem si stáhl mapy.cz a snad mám vidění...apríla bylo jindy, ne?[crazy]
Pátek, 04. října 2019 - 07:38:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 80
Registrován: 12-2018
Aha, bez přílohy...
Někdo z Kladna
Pátek, 04. října 2019 - 07:39:15  
Neregistrovaný host
Bohužel pan Plačko hazel špínu na DPO už v době kdy byl jeho zaměstnancem a loajalita k jeho chlebodárci byla nulová. Je to maximálně nadšenec a šotouš, ale určitě ne odborník na dopravu. Je obklopen skupinou mladých lidí, podobně smýšlejících, má pár známostí v dopravních firmách a tim se pravděpodobně pasoval do role odborníka.

Zde si o něm můžete udělat obrázek, jen podotýkám, že nápad tenkrat převzal od bratislavského řidiče tramvaje, takže nic originálního... https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/autobusak-zprijemn il-spouste-lidi-jeden-den-20161203.html
Pátek, 04. října 2019 - 09:04:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2620
Registrován: 11-2004
Měl bych dotazy ohledně provozu na Nádražní ulici, ale jsou trochu netramvajové. Ale vzhledem k tomu, že zde většina místních křižovatkou stejně jezdí tak mi možná pomůžete.

1) Křižovatka Nádražní X 28. října jedu autem od Karoliny na Elektru. Má někdo tušení jaký tam je "plán" na semaforech? Jako řidiči mi blikne zelená a já si nejprve musím zkontrolovat zda tramvaj jede na Výstaviště nebo na Elektru zda nejsem v kolizním směru, poté si musím pohlídat zda nejede někdo z protisměru (28. října na Výstaviště je hlavní ulice) a teprve pak odbočím. V protirohu je sice vyklízecí šipka, ale ta nesvítí když protijedoucí auta od Výstaviště stojí (možná je v kolizi s jejich šipkou doprava).
Jde mi o to nalézt nějaké schéma abych se pořád nedivil proč protijedoucí auta a tramvaje nejedou když mě nesvítí vyklízečka. Lze (byť jen informačně) najít nějaké řešení dle ukazujících čoček pro tramvaje? Například tramvaj jede na Elektru takže směr od Výstaviště stojí / tramvaj jede na Výstaviště směr od Výstaviště jede?

2) A druhý dotaz o pár metrů dále. Zastávka Elektra (a nejspíš i Stodolní):
Jaký je zde statut chodců? Všude se motají, značku obytné zóny jsem neviděl. Svislé značení přechodů není. Vodorovné značení přechodů také není (ale to protože se zebra na koleje nemaluje), zato jsou tam nastříkané nápisy známe z přechodu "Pozor tramvaj". Dle mě je to normální cesta a chodec by prakticky neměl v zastávce co přecházet (pokud je do 50 metrů vzdálený přechod, což jsem neměřil).
Náhled z Google street view


(Příspěvek byl editován uživatelem mayg.)
Pokud chcete nějakou moji fotografii prosím napište mi, jinak čtěte zde.
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


pm81
Pátek, 04. října 2019 - 09:26:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 68
Registrován: 5-2019
Můžeme v budoucnu očekávat navýšení spojů na 8? Byla by na to kapacita na smyčce Vřesinská? Mimo špičku (víkend 4-23, PO až PÁ 20-23) interval 15 minut, ve špičce interval 5 - 10 min. (5 minut např. PO - PÁ 6 až 9 + 13 až 17), vybrané spoje ukončit na Plynárnách. 9 zrušena bez náhrady v celé délce trasy (nahrazena navýšením kapacity na 8). 7 + 17 beze změny (případně, pokud by kapacita smyčky nestačila, tak 17 ukončit kompletně na Vozovně + rozumný čas na přestup na Vozovně, aby se dlouho nečekalo na spoj na Vřesinskou). Noční tram z Vřesinské 7, 19. Do Martinova by stačila snad 4... Točna Hulváky je plně funkční? Co například nová linka 13 v trase Hulváky - Dům Energetiky - DOV - Nádraží Ostrava, Vítkovice - Jubilejní - Poliklinika - Rodinná - Nádraží Ostrava, Vítkovice - DOV - Hulváky. Linka 3 rozumně osekat, aby bylo na provoz 13.[wink]
Mmmm
Pátek, 04. října 2019 - 09:36:28  
Neregistrovaný host
Interval 5min na lince 8 je plánován od prosince. Otázka je, jestli bude schválen.

Martin Plačko je větší odborník než vy dohromady...a o DPO bohužel mluví pravdu[happy]
Pátek, 04. října 2019 - 10:32:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2401
Registrován: 8-2002
S noční dopravou bych nic moc nedělal (kromě snad přečíslování l.č.9 na l.č.8, pakliže projdou navrhované změny na 5 min interval). Noční doprava je podle mě OK.

L.č.3 a 13: Tam bych navrhoval to, co jsem navrhoval už před časem. Aspoň o víkendu.

Pokud už něco zkracovat na vozovnu z důvodu kapacity, pak raději l.č.7 (kromě nočních spojů). Ta se mi zdá méně využívána než l.č.17.
Kočkopes
Pátek, 04. října 2019 - 10:51:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1001
Registrován: 10-2017
A k těm úpravám bych dodal, že by bylo fajn konečně zavést přípoje 1/4 ve směru Dubina - Hranečník. V současném stavu tomu bývá obvykle tak, že linka 4 bývá o 2 minuty zpožděná, takže linka 1 otevírá dveře, a linka 4 už zacinká a vesele si jede, nečekajíc na lidi z jedničky, což je obvykle naštve. Tzn. buď uspíšit linku 1, nebo lince 4 natáhnout jízdní doby od Svinova po Karolinu o 2 minuty.
pm81
Pátek, 04. října 2019 - 12:01:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 69
Registrován: 5-2019
V minulosti zde psáno, že není důvod zavádět linku z Poruby k DOV. Tak já k tomu mám toto, v posledních letech přibývá koncertů a společenských akcí v GONGU mimo akce, kdy je zvláštní doprava (vsuvky). Nedávno to byl koncert Ledeckého ... my to vyřešili nouzově tak, že jsme došli po Ruské na Mírák na 39. Více cestujících na Náměstí republiky a pak směr Poruba nebo to lze řešit 2 a přestupem ... nicméně, když to tak vezmu, tak z DOV se lze dostat do Hrabůvky, na Dubinu, do centra. Není vyřešen spoj co by obsloužil i Mariánské Hory, Porubu, část kolem ÚMOB Jih, navrhovaná varianta by to snad pokryla (na Hulvákách by byl přípoj na Porubu), nebo by se našlo i jiné řešení. Současná 9 nemá smysl, protože kopíruje denní 8, mimo ukončení na Plynárnách, to by snad vše šlo zakomponovat do 8 a buď z ní udělat nonstop linku, jako je 2 s tím, že vybrané spoje se ukončí na Plynárnách. Nebo jaký smysl dnes má 9? Posilová část linky 8 a v noci, aby to bylo jednodušší (s nadsázkou), tak navíc jede na Vřesinskou. Pevně doufám, že vznikne TRAM trať na Opavskou a tam se 9 uplatní jako komplet nová linka. Jak to vypadá se zastávkama na znamení, budou nebo stále nelze ... a taková rýpavá otázka, a proč to lze v Praze? [wink] Měl jsem možnost jet několika spoji po PHA a zastávky na znamení v PHA jsou na různých místech.
xyzž
Pátek, 04. října 2019 - 17:56:31  
Neregistrovaný host
Nelze,protože ještě všechny vozy nemají signalizaci,že si někdo navolil otevření dveří (T3,Tv8,progressy)
xyzž
Pátek, 04. října 2019 - 18:02:54  
Neregistrovaný host
A o panu Plačkovi se ani nevyjadřovat nebudu.vse je špatně,nic se neda stíhat,já nepojedu,já nebudu...až jsem se divil,proč vlastně v DPO pracoval...
Pátek, 04. října 2019 - 18:04:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6862
Registrován: 5-2005
Mmmm: pan Plačko je větší odborník než všichni dohromady, jo? [rofl][rofl][rofl]. Pobavilo! Opravdu je 5minutový interval na 8 plánován od prosince? Máte nějaké podrobnosti? [biggrin]
Pátek, 04. října 2019 - 20:34:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1651
Registrován: 2-2017
Kočkopes:
"A k těm úpravám bych dodal, že by bylo fajn konečně zavést přípoje 1/4 ve směru Dubina - Hranečník. V současném stavu tomu bývá obvykle tak, že linka 4 bývá o 2 minuty zpožděná, takže linka 1 otevírá dveře, a linka 4 už zacinká a vesele si jede, nečekajíc na lidi z jedničky, což je obvykle naštve. Tzn. buď uspíšit linku 1, nebo lince 4 natáhnout jízdní doby od Svinova po Karolinu o 2 minuty."
Nad tímto jsem již mnohokrát přemýšlel a řešení mě nenapadlo. Prodlužovat jízdní doby se mi nelíbí.

Podle JŘ jede v SN linka 4 mezi Náměstím Republiky a Karolinou o dvě minutu dříve než linka 1.

Pokud chceš vytvořit na Karolině přestup a uspíšíš linku 1 na odjezdu z Dubiny, tak rozbiješ přestup 55 -> 1, na který je již teď o víkendu 0 minut (v PD večer jedna minuta). V případě opoždění linky 4 rozbiješ přestup mezi 4 a 7 na Třebovické. Můžeš samozřejmě posunout i 7, ale tím se rozbije i přestup mezi 7, 11 a 12 na Palkovského. Pak by se muselo hýbat i s 11 z Hlučínské a 12 z Hranečníku, což nevím, jak by byl velký problém. K tomu by se možná rozpadly i návaznosti výše zmíněných linek na jiné linky v rámci celé Ostravy (Muglinovská, Dubina, Poruba vozovna a kdo ví, kde ještě).

Asi budeš muset jezdit z Dubiny na Hranečník přes NH a Petřvald, jak ti nedávno ukázal IDOS.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Pátek, 04. října 2019 - 21:37:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1118
Registrován: 6-2005
Raquac30.9. 13:08

Převodovky do Stadlerů dělá Wikov? Myslíte opravdu náš Wikov (MGI, nebo Gear)?
Did you say it? I love you. I don't ever want to live without you. You changed my life. Did you say it? Make a plan, set a goal, work toward it. But every now and again, look around, drink it in. 'Cause this is it. It might all be gone tomorrow...

http://nakresy.webnode.cz
David024
Sobota, 05. října 2019 - 08:45:29  
Neregistrovaný host
Mayg:
"
2) A druhý dotaz o pár metrů dále. Zastávka Elektra (a nejspíš i Stodolní):
Jaký je zde statut chodců? Všude se motají, značku obytné zóny jsem neviděl. Svislé značení přechodů není. Vodorovné značení přechodů také není (ale to protože se zebra na koleje nemaluje), zato jsou tam nastříkané nápisy známe z přechodu "Pozor tramvaj". Dle mě je to normální cesta a chodec by prakticky neměl v zastávce co přecházet (pokud je do 50 metrů vzdálený přechod, což jsem neměřil).
Náhled z Google street view "


K bodu 2: Na Nádražní v úseku Elektra až po křižovatku s Českobratrskou nejsou přechody, ale jen místa pro přecházení - chodec na nich nemá přednost před autem ani tramvají (slouží hlavně pro osoby s omezenou pohyblivostí, pro lidi s kočárky, slabozraké, atd..), ale zároveň v celém úseku může přecházet kde chce, ale nesmí při tom omezit vozidlo či tramvaj

Více například v tomto starším článku Z centra Ostravy mizí přechody pro chodce. Vznikají místa pro přecházení
Sobota, 05. října 2019 - 09:19:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2621
Registrován: 11-2004
ad David024: moc děkuji, už jsem si zjistil co znamená "místo pro přecházení". Tak budu doufat, že to budou znát i ostatní.
Dokonce mám jedno takové před barákem [happy] od teď tam bude přecházení snadnější, nebudu se muset dívat po policajtech zda nejsou poblíž, jelikož nedaleko je přechod pro chodce [biggrin]
Pokud chcete nějakou moji fotografii prosím napište mi, jinak čtěte zde.
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


Sobota, 05. října 2019 - 09:53:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 81
Registrován: 12-2018
Tak abych vysvětlil, co jsem tu včera šaškoval. Jak jsem psal výše, stáhl jsem si včera mapy.cz ve verzi 6.12.1. Jelikož nejsem schopný hodit sem screenshot (asi zas dělám něco blbě), pokusím se vám vysvětlit o co jde. Letmo jsem procházel tou mapou a vidím, že po trase TT ke Globusu už jsou značené veškeré zastávky jako TRAM, popřípadě TRAM, BUS. Těleso trati ovšem zaznačeno není, takže to je nějaký nepovedený vtip. Mimochodem, neexistuje zastávka rektorát VŠB, místo toho se nezaznačená trať v Pustkovci stáčí na ul. Slavíkovu podél Porubských garáží, kde je značená zastávka také, a pak je poslední zastávka na trati "Slavíkova", u vyústění na manipulační trať k dolní bráně. Nevěříte, podívejte se[tramvaj]

Napadlo mě se podívat do Hrabové, tam jsem ale nic nenašel. Škoda[biggrin]

Taková stupidní poznámka k Ekově: přemýšlel někdo nad tím sci-fi, že by si to koupil Stadler? [crazy]
Sobota, 05. října 2019 - 09:55:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 82
Registrován: 12-2018
Na internetu to pochopitelně není.
Sobota, 05. října 2019 - 13:13:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1326
Registrován: 5-2009
ad. místo pro přecházení silnice:
Podle dnešních předpisů a norem je spousta přechodů pro chodce čili zeber nepostavitelných. Musí být osvětlené apod, takže se to takto obchází.
Kůň
Sobota, 05. října 2019 - 14:07:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1888
Registrován: 1-2012
Ale když tam není ta malůvka na zemi, jen "nájezd" (snížený chodník), tak to neplatí, ne?
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
6563
Sobota, 05. října 2019 - 14:19:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 272
Registrován: 8-2017
1403:
" po trase TT ke Globusu už jsou značené veškeré zastávky jako TRAM, popřípadě TRAM, BUS. Těleso trati ovšem zaznačeno není, takže to je nějaký nepovedený vtip."

To bude možná spíš chyba, než nepovedený vtip. Když v roce 2017 při Colours jezdily posilové autobusy od vozovny na Opavskou, tak to Mapy.cz považovaly za tramvajovou linku a proto byly všechny zastávky na trase značené jako tramvajové:



V těch mapách už taky byla třeba tramvaj v Pardubicích, nebo stanice metra v polském městě Wałbrzych. [lol]
Sobota, 05. října 2019 - 14:54:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1654
Registrován: 2-2017
6563:
"To bude možná spíš chyba, než nepovedený vtip."
Proto v pravém dolním rohu je tlačítko "nahlásit chybu". Občas jsem jim něco nahlásil a vždy mi za pár dní odpověděli (naposledy to byla Prodloužená Mostní - II/478).
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Jenki
Sobota, 05. října 2019 - 15:24:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5508
Registrován: 5-2002
1403:
"...přemýšlel někdo nad tím sci-fi, že by si to koupil Stadler?"

Přemýšlel. Jenže otázka zní úplně jinak : co je vlastně na prodej?

Město neprodává Ekovu jako celek (teda ne v tuto chvíli). Město hledá někoho, kdo bude ochoten do ní napumpovat prachy, pozvednout ji na vyšší úroveň a zajistit jí zakázky.

Zájemci o vstup do Ekovy (kterých prý je v tuto chvíli několik, byť zatím oficiálně nic neprobíhá) nemají potřebu dělat DPO / MMO kasičku. Od toho si může město půjčit prachy v bance. Jejich zájmem je získat práci pro sebe a zhodnotit své peníze.

Podle toho, co ke mně prosáklo, a tudíž to nemusí být úplný souhrn pravdivých informací, se rýsují 3 zásadní problémy :

1. Rozhodovací pravomoce alias kontrolní podíl. Pokud do firmy s nějakou hodnotou nasypu peníze, dokonce možná i větší, než je tato hodnota, chci mít majoritu v řízení firmy. V současné době prý MMO / DPO trvají na tom, že majorita bude jejich. Pak je ovšem otázka, proč by do toho někdo chtěl za těchto podmínek investovat; přesněji řečeno jakou bude mít investor záruku, že jeho peníze neskončí v nenávratnu a že mu do řízení firmy nebudou kecat "odborníci" na slovo vzatí. Vydejte se do libovolné hospody, kam chodí zaměstnanci EE, a nechte si povyprávět, kdo tam pracuje protože "umí", a kdo tam pracuje, protože to "potřeboval někdo shora"...

2. Zajištění objemu práce do budoucna. Jeden extrém je "budeme vám dávat vozy do údržby kdy chceme v jakém počtu chceme a ještě se bude soutěžit o cenu". Druhý extrém je "chceme kontrakt na 20 let s jasným objemem údržby a pevnými cenami s inflační doložkou". Mezi těmito extrémy je široké pole možných řešení, což znamená dlouhé a tvrdé vyjednávání.

3. Riziko torpédování fungování firmy ze třetí strany. Když DPO (nebo jiný podnik) kupuje tramvaje (nebo trolejbusy, nebo autobusy, nebo stavební stroje, nebo prostě cokoliv složitějšího) dostává k tomu dokumentaci pro provoz, údržbu a opravy. V této dokumentaci bývá napsáno, že slouží pouze pro potřeby odběratele, a že její předání třetí straně může být postiženo. V současnosti EE pro DPO opravuje tramvaje vyrobců ČKD, Pragoimex, Škoda, Inekon a Stadler. V nich jsou elektrické výzbroje ČKD Trakce, Škoda Electric, Cegelec, ELIN a ABB. Jsou v nich samozřejmě také další komponenty od nejrůznějších výrobců.
Momentálně to všichni berou tak, že Ekova = DPO, a že dokumentaci poskytnutou DPO používá právem. Jenže když EE bude mít "pod palcem" jeden z výše uvedených, nebo dokonce někdo úplně jiný, kde je záruka, že se ti ostatní nenaštvou, neseberou se a nenaběhnou tam s hordou právníků a s exekutorem?

Holt se necháme překvapit, bude to ještě zajímavé.
Sobota, 05. října 2019 - 15:44:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 345
Registrován: 7-2014
Mayg: ad odbočování na Karolině > má dvě fáze, v první fázi dostávají volno auta+tramvaje ve směru Karolina-Výstaviště a naopak, tedy v tuto chvíli mají auta odbočující směrem k Elektře kolizní cestu s tramvajemi jedoucími na Výstaviště plus se vším z protisměru od Výstaviště. Následně v druhé fázi je směr od Výstaviště zastaven a tramvaje od Karoliny mohou i odbočovat vlevo (společné volno pro směr k Elektře i k Výstavišti). Stále v tu chvíli platí, že auto odbočující k Elektře má kolizní cestu s tramvají na Výstaviště, ale už nemusí řešit provoz od Výstaviště, protože ten je v tuto chvíli již zastaven signálem Stůj. Stačí takto? [happy]

Ad ostatní a 8/9: Prosím, aby se přihlásili všichni, kteří mají nějaké relevantní info o tom, že 9 bude v prosinci zrušena a 8 posílena na pětiminutu[kladivo]
Sobota, 05. října 2019 - 16:09:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 224
Registrován: 7-2017
xyzž:
"Nelze,protože ještě všechny vozy nemají signalizaci,že si někdo navolil otevření dveří (T3,Tv8,progressy)"
Proč se tedy neudělá něco z těchto možností?
-dodělat tam nějakou signalizaci (jo, půjde to brzy do kopru, ale nemyslím si že by to bylo tak náročné to dodělat)
-pro vozy, které nedisponují signalizací "výstupu" dát příkaz zastavovat na všech zastávkách (viz. Praha a vozy na linku 23, které nemají tlačítko na poptávku a mají příkaz s nimi zastavovat na všech zastávkách, ale světe div se, zastávky na znamení kvůli nim nezrušili ani neříkali že kvůli nim to nejde)

Ono při troše štěstí by stačilo aby řidiči těch tramvají, která nemá signalizaci výstupu, si nechali svítit na Hermanovi to okno "Cestující chce vystupovat. POTVRĎTE" a bylo by po problému. Opravdu zastávky na znamení pro tramvaje jsou snad více pochopitelné než u trolejbusů a autobusů, protože u tramvaje se to zpoždění vytvoří velmi brzy a těch zastávek které by si ten statut zasloužily taky není pár.
Sobota, 05. října 2019 - 16:15:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2110
Registrován: 10-2005
Věděl by někdo jak je na tom trenažer tramvaje od Stadleru? Měl by být ve vozovně trolejbusů a nahradit stávající kabinu z T3.
Punk's not dead! blesk happy
Neděle, 06. října 2019 - 11:02:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1964
Registrován: 5-2002
TommyX:
"… , že 9 bude v prosinci zrušena a 8 posílena na pětiminutu"

Nic takového nebude.
Neděle, 06. října 2019 - 12:22:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 346
Registrován: 7-2014
Haki: Však tak jsem to i myslel...mělo to být takové rýpnutí do přispěvatelů výše, kteří už to mají pomalu za hotovou věc...
Neděle, 06. října 2019 - 13:01:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1965
Registrován: 5-2002
ad TommyX: je pravda, že o to je zájem. Ať nám tedy ušetří bádání nad změnou dopravy, mohou zdejší přispěvatelé kromě změny linkového vedení ještě udělat rozbory. Z hlediska ekonomiky nás zajímá rozbor nákladů na provoz, z hlediska lidských zdrojů potřeba řidičů. Tyhle čísla mohou zdejší diskutéři předložit.

Vyrobit interval 5 minut na lince 8, není o přečíslování 9, ale také o možné potřebě řidičů, pokud někde přidám spoj. S počtem odpracovaných hodin roste potřeba řidičů, protože povinný výkon je stále 8h denně. Dále se musí počítat s dovolenou, každý nově přijatý člověk (byť jeden) má nárok na dovolenou. Občas bývá nemocný a to vše se musí projevit ve fondu pracovní doby. Ani netuším, proč se tím vůbec vedení DPO zabývá. Asi na poradě vedení jim všem doporučím, ať se podívají na K-Report, že zde už je to vyřešené. [jidlo]
Neděle, 06. října 2019 - 23:11:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1656
Registrován: 2-2017
Haki:
"z hlediska lidských zdrojů potřeba řidičů. Tyhle čísla mohou zdejší diskutéři předložit."
Pokud by 8 jezdila v pětiminutovém intervalu jen během špičky, tak proti 9 by to znamenalo o 18 minut delší jízdní dobu jednoho kola (započítal jsem do toho i obratové doby přes smyčky). Dva řidiči navíc jsou asi jasní, jestli tři, to nevím. Náklady na provoz neposoudím.

Napadla mě ještě varianta, že by 8 jezdila jezdila v pětiminutovém intervalu jen mezi Vřesinskou a Plynárnami (tzn. prodloužily by se spoje 9 na Vřesinskou). Pak by to bylo 13 minut navíc a dva řidiči.
Haki:
"Asi na poradě vedení jim všem doporučím, ať se podívají na K-Report, že zde už je to vyřešené. [jidlo]"
Raději ne.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Pako
Pondělí, 07. října 2019 - 09:15:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2320
Registrován: 6-2002
Dobré dopoledne.

@Haki: Jo, jo, mnohý šotouš netuší, že provozování MHD není jen o linkách a vozech, ale že je tam i nějaká ekonomika provozu... To znamená zaměstnanci, to znamená i mzdové a ostatní osobní náklady, to znamená i nákup a odpisy za hmotný a nehmotný dlouhodobý majetek, to znamená i peníze vázané ve skladu s materiálem a náhradními díly, to znamená i platby faktur dodavatelům za energie... A tak bych mohl pokračovat...

Mimochodem... Ta přepravní poptávka mezi vozovnou a Vřesinskou je fakt tak obrovská, že ke stávajícím linkám nutno přidat i provoz z d-9? Co kapacita smyčky...?

Tak a nohama na zem... [proud]
Pondělí, 07. října 2019 - 10:52:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2402
Registrován: 8-2002
Ad Haki a Pako: Tak trochu cítím, že to jsou narážky na mě (a asi i na PM81) [lol], ale v poho. Nedělám si iluze, že když tady něco navrhnu, tak že to je ok po všech stránkách. Já ty vstupní informace zkrátka nemám, tak to řeším jen z pohledu přidaných kurzů. A propos, když jsem tady onehda dával návrh na ty l.č.3 a 13, tak se žádná (dokonce ani posměšná) reakce nekonala... Ale třeba na to nikdo ani nekouknul, ok.

Jen bych chtěl upozornit, že to co navrhoval PM81 v jedné z variant, by v podstatě žádné velké náklady navíc nepřineslo. PM81 chtěl jen převést stávající spoje l.č.9 do l.č.8 (i v těch intervalech, co l.č.9 vlastně nyní jezdí). Na úkor l.č.17 nebo l.č.7 (jak jsem pak navrhoval já), které by se daly ukončit na vozovně. takže v podstatě "šulnul", co se týče výkonů. A teď neřeším, if to je plus nebo ne. Jen jsme se bavili, co by bylo kdyby... (pozn.: víkend jsem neřešil, 15 min interval je nesystémový).

Samozřejmě, že můžeme polemizovat, zda to má či nemá smysl. Ale od toho tady jsme, ne? Takže moc nechápu ty posměšné nebo popudlivé reakce.

Ad Pako: Za mě to smysl moc nemá. Možná tak jen v ranní špičce (studenti, nemocnice). Zkracovat kvůli tomu l.č.17 nebo l.č.7 po vozovnu by vadilo, protože by ztratila přímá vazba k nemocnici a všb s jižních části města. Třeba odpoledne už to jezdí na Vřesinskou většinou (skoro)prázdné už teď...
pm81
Pondělí, 07. října 2019 - 13:38:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 71
Registrován: 5-2019
Gakon: Černého Petra jsme si na měsíc Říjen vybrali my dva. [wink]
Souhlasím s Gakonem, jsme na diskuzi, neočekává se, že zde budou samí odborníci nebo ano? Pojďme diskutovat. Některá fóra svým způsobem pomáhají ... např. mobilní operátoři sledují mobil***.cz Neřeším zde x stránek na téma např. "kdo smí/nesmí projíždět zastávkama (nezajímá mě to) na to jsou tady odborníci z Plesku, atd.", "x stránek plaček, že jim někdo sebral hračku v podobě dopravce, kterého milovali", atd. Zaveďme povinnou registraci, portál MHD-OSTRAVA.cz po čase nepovinné registrace, zjistil, že diskuze ztratili přínos a hodnoty pro čtenáře.
Ad 7/17 - redukovat pouze za předpokladu, že by Vřesinská byla přeplněná a jak nad tím přemýšlím, tak byla. 17 vybranými spoji také končívá na Vozovně a není přečíslována (pravda má společnou konečnou - Dubina). Snad 3 v trase Martinov - Dubina, ale to bychom o5 polemizovali. [happy]
Ad 9 - k čemu slouží? Aby posílila provoz do centra? Nepletla lidi, kdyby to byla 8, která by měla více konečných (Vřesinská, Vozovna, Plynárny, Hlavní nádraží)? Proč nikdo neřeší např. 48? Opavská/Pískové Doly/Kotva/Hrabová, Tesco/Hrabová, průmyslová zóna? Také by mimo úsek Opavská - Hrabová, prům.zóna/Tesco mohla jezdit např. linka 25. Můj návrh byl, zrušit 9, stávající spoje vložit do 8 (klidně v úseku Vozovna - Plynárny/Hl.nádr. + noční spoje Vřesinská - Hlavní nádraží, 18tka by šla zkrátit na Plynárny z Dubiny, např.). Víkendové spoje jsem navrhoval z důvodu silnější poptávky ve vybraných časech. Z jedné strany chce město nalákat lidi do MHD, ale z druhé strany je nízká nabídka. Přeci nikdo nevěří, že nárust cen PHM nažene lidi do MHD? Bylo by to krásné, kdyby ubylo individuální osobní dopravy, to by se luxusně jezdilo - viz ucpané ulice Opavská, Porubská, atd. [ok]


(Příspěvek byl editován uživatelem pm81.)
Pondělí, 07. října 2019 - 21:58:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1966
Registrován: 5-2002
pm81:
"Můj návrh byl, zrušit 9, stávající spoje vložit do 8 .... + noční spoje Vřesinská - Hlavní nádraží, 18tka by šla zkrátit na Plynárny z Dubiny."

Raději ne. [nene] Pak by noční doprava trochu dostala trhliny. Jezdí spolu 2+9 (obě v návrhu na HLN) a pak jezdí 4+18. Linku 18 zkrátit po Plynárny. To bychom na HLN vyrobili interval 60 minut. Toto prosím raději ne. [nene]
pm81
Úterý, 08. října 2019 - 08:30:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 72
Registrován: 5-2019
Mladík se zastal řidičky tramvaje v Ostravě. Čelil pak ataku přesily
Což takhle 1 cvičený pes + doprovod v každé noční tram nebo nástup prvními dveřmi s revizorem? Řidič, ten těžkej chleba má, i na kolejích.

(Příspěvek byl editován uživatelem pm81.)
Úterý, 08. října 2019 - 08:45:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2403
Registrován: 8-2002
Kdo by toho člověka zaplatil? Řidičům dát pepřák nebo paralyzér. Ale to by naší někteří pseudohumanisti asi těžko zkousnuli.
Kočkopes
Úterý, 08. října 2019 - 10:41:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1004
Registrován: 10-2017
Pepřáky se normálně fasujou, akorát nevím, jestli k deskám nebo individuálně.
Iwo
Úterý, 08. října 2019 - 12:30:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 106
Registrován: 12-2010
8. října si letos poprvé připomínáme Památný den sokolstva jako významný den ČR. Za Českou obec sokolskou probíhá spousta připomínkových akcí. Jedním z projektů je umístění vlaječek na tramvaje. V Praze a Brně to šlo, no naneštěstí v Ostravě nemáme držáky, tak jsme ani neoslovovali DPO. Škoda...

Nicméně na Nové radnici visí dnes vlajka ČOS, to zařídit šlo. [happy]

Tak to jenom tak k dnešku. [wink]
Statut vlastnictví automobilu je jednoznačně dobrý důvod, proč by měla z planety zmizet jakákoliv jiná doprava a městský život se omezit na proplétání mezi zaparkovanými vozy.
pm81
Úterý, 08. října 2019 - 13:36:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 73
Registrován: 5-2019
V případě revizora/asistenta, noční směna. [happy] Pamatujete na test, vstup předními dveřmi na 21/81? Co test na vybraných tram (otázka k zamyšlení - v jakých hodinách, noční linky mají sólo vůz/kloubák, akorát mnohé linky, tam jezdívají spřažené soupravy do cca 0:00)? [wink]
Úterý, 08. října 2019 - 16:44:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7851
Registrován: 2-2006
Tak ještě jeden odkaz: Křičeli, kouřili, nadávali. Noční útok skupiny mladíků v ostravské tramvaji vyšetřuje policie

Potěšující na tom je toto: „Mě takové chování mrzí. Jsem však rád, že takových incidentů je méně. Rozhodli jsme se, že do konce roku 2020 všechna naše vozidla pokryjeme kamerovým systémem.“
Bohužel, jak vidíme, kamera není bariéra...

Gakon:
"Kdo by toho člověka zaplatil? Řidičům dát pepřák nebo paralyzér. Ale to by naší někteří pseudohumanisti asi těžko zkousnuli."

Pro začátek by stačilo jen na některých trasách. Jsou to trasy, které zná každý z nás: Hlavní nádraží/Hlučínská - Karolina, Nová huť jižní brána - Karolina, Mírové náměstí - Mariánské náměstí, Pískové doly - Poliklinika a pak ještě něco ve Slezské. Tam by měli být asistenti nasazováni přednostně.

(Příspěvek byl editován uživatelem Semolina.)
Úterý, 08. října 2019 - 16:47:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7852
Registrován: 2-2006
Papírové jízdenk skončí 31. března 2020
Úterý, 08. října 2019 - 16:56:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 225
Registrován: 7-2017
Nástup předem u tramvají:
Zbytečnost. To, že to jde v LBC-JnN neznamená, že to půjde i tu. To když už dát nějakou partiju asistentů co by furt jezdili v nočních spojích a hotovo. A v pátek a sobotu vůbec, stačilo mi jet nacpanou k prasknutí R.P (vůbec, jak je možné že v pátek jezdí na 2, 18 kapacitní vozidla (z Křivé) a na 4ce, která spojuje Porubu (přípoj s 7kou), Svinovské nádraží, Karolinu a Stodolní + Hlavák (přípoj s 18kou) jezdí sólo T3, narvaná. To jako Poruba nemá dost Trií a LF2 aby to dali na ty 2 nebo 3 ubohé kurzy na ty 2 dny?..) na 4ce noční a jen při představě nástupu předem a kontroly jízdenek by z toho zpoždění které to mělo (2 minuty) mělo minut tak 7. Což na lince která má přípoje na další linky je docela špatné. A taky, u trolejbusů a tram ta kontrola jízdenek by byla tak nějak nekvalitní. Už teď u trolejbusů se moc nedá ovlivnit a uhlídat kdo si pípl, kdo si cvakl.. u tramvaje by to bylo jen horší, protože jak validátor tak označovač je úplně mimo dohled z kabiny a už vidím, jak řidič na každé zastávce buď otáčí hlavu o 180 stupňů a nebo se vytáčí aby to kontroloval. Proto taky hodně trolejbusáků na to kašle, a buď dává furt jen předvolbu a nebo rovnou otevírají všechny dveře, a to nejen když je na zastávce více lidí. Prostě je jim to buřt a ani se jim to nechce kontrolovat, bo ví, že to uhlídat tak jako u autobusů nejde (kde to taky s velkými kabinami bude postupně upadávat).

A taky ruku na srdce, ten výkvět co tramvajema jezdí v pátek, sobotu a neděli, hlavně ze 100dolní, by nechtěl kontrolovat ani pan Morys. Bůhví kdy se "dočkáme" nějakého napadení, pokud teda Ti asistenti o víkendech budou pravidelně řádit v tramvajích.[crazy]
Úterý, 08. října 2019 - 21:42:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1659
Registrován: 2-2017
Z rozhovoru v Deníku vypíchnu jednu věc.

Jak vlastně pokračuje váš projekt „Ostrava bez dieselů do roku 2020“?
Chceme být i ekologičtí, takže koncem roku 2020 skutečně nebudeme mít v provozu na běžných linkách žádný dieselový autobus. V tuto chvíli proto probíhá soutěž na nákup 67 dlouhých a 39 krátkých CNG autobusů.


67 a 39 znamená co? Já vím jen o 37 kloubových autobusech.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
xyzž
Pátek, 11. října 2019 - 22:34:06  
Neregistrovaný host
Neví někdo co vše obdržela v Ekove 1207 kromě nového vnitřního osvětlení?což je mimochodem pecka
brunoklodivo
Neděle, 13. října 2019 - 19:23:22  
Neregistrovaný host
xyzž - nic....... pokazili co mohli.....
Pondělí, 14. října 2019 - 11:32:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2116
Registrován: 10-2005
Byla vypsána veřejná zakázka na zrušení vlečkové výhybky z vlečky DPO směr potravinové závody Martinov. Takže vlečka, která byla před pár lety kompletně prosekána bude zrušena (do býv. jatek).

Nedalo mi to a posílám to i sem, byť to tolik s tramvajemi nesouvisí.
Punk's not dead! blesk happy