Diskuse » Archiv 2017 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Praze » Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 28. 05. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 28. 05. 2017

dolů
   autor příspěvek
Jižan
Čtvrtek, 25. května 2017 - 08:39:02  
Neregistrovaný host
86.49.43.54
Pokud vím, v Nádražní je problém s developerem tzv. Zlatého lihovaru, který požaduje (požadoval?) přeložení Strakonické do Nádražní - samozřejmě za peníze města.

Možná se už situace změnila, tato informace je cca. rok stará, ale nic nového jsem nezachytil.
Fkam
Čtvrtek, 25. května 2017 - 09:13:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2840
Registrován: 3-2011
Ještě se prý letos má dělat repanelizace Vltavská - Pštros a Zenklova reko, Nádražní příští rok.
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
JanT.
Čtvrtek, 25. května 2017 - 10:16:52  
Neregistrovaný host
109.107.211.244
Zenklova snad bude brzo jinak to bude zas náhlá výluka pro havarijní stav jako minule. Za poslední týden přibyla 2x pomalá jízda před Vosmíkových ZC. Nekoukal jsem na to, ale při jízdě to je cítit jako prasklý oblouk. A tamní provoz 14T tomu asi taky neprospívá [satan]
Maxipes_Fík
Čtvrtek, 25. května 2017 - 12:14:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2787
Registrován: 12-2005
MettP:
"
Druhá věc je, že kdyby se současné wany nesmyslně nespřahovaly, sólo linky by se obstojně pokryly už teď. Sice je pozitivní, že je tak víc nízkopodlažních spojů, ale jedny dveře oproti šesti jsou dost rozdíl."

Moje slova: NESMYSLNĚ NESPŘAHOVALY... :D

Ale podle různých Démonů to jinak nejde, protože se to tak nikdy nedělalo!
Tak raději naděláme nové wany krémové, aby se nám krásně spojovaly s prasečáky :D
I na depech by si oddechli, ono pořád řešit, jak se zapojí wana, wlk, eRPpso s wlkem či bez wlka, o víkendu přední vozy jezdí, zadní stojí, zkrátka bordel. Maximálně bych spojil přes týden 2 wany spolu, pokud by nebylo dost práce pro sóla, ale s RP bych už RPLF vůbec nemotal.

A pak by to též mohlo mít nějaký NEretro nátěr a eRPesa ať jsou naopak všechny retro :D
Čtvrtek, 25. května 2017 - 12:19:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7177
Registrován: 2-2006
Ještě nás čeká postupně:
Ohrada - Nákl.nádraží (oprava)
Zenklova (Sokolovská - Na Žertvách) (RTT)
Klapkova (včetně obratiště Voz.Kobylisy) (RTT)
Nábř.E.Beneše (oprava)
Antonínská (větší oprava)
Albertov - Otakarova (RTT)
plus nějaké párdenní drobnosti
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Čtvrtek, 25. května 2017 - 12:28:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7178
Registrován: 2-2006
Milej Hafíku, asi dost přeceňuješ můj vliv. Já ti jen ozřejmuju to, čemu zjevně vůbec nerozumíš a proto tady vytahuješ pohádky.
Pokud spojíš dvě wany dohromady, hned máš polovinu NP spojů, tim bys toho moc nezískal.
Wany se plánovaně v maximálním počtu nasazují na sóla a to málo co zbyde jde na garance ve dvojicích, protože v téhle části Prahy prostě jiné NP vozy nemáš.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Maxipes_Fík
Čtvrtek, 25. května 2017 - 12:47:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2788
Registrován: 12-2005
Dyk to říkám, nikdy se to nedělalo... :D
NP spoje wana+wlk při počtu ostatních NP vozidel nikdo nepotřebuje!
Naopak na lince 2 by nemusel jet garance jednou za hodinu
Fkam
Čtvrtek, 25. května 2017 - 14:06:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2841
Registrován: 3-2011
Hafík nic jiného neumí než pohádky a vymýšlet si. [ko]
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
antiWana
Čtvrtek, 25. května 2017 - 15:26:56  
Neregistrovaný host
80.188.122.74
Fkam:zato Ty máš harvard[proud]
Ad Demon: co zbyde tak jde do dvojice...Takže to jsi si přítelíčku naběhl, už teď je tedy šrotwan dost a chyběj spíš soupravy[ok]
23
Čtvrtek, 25. května 2017 - 15:44:15  
Neregistrovaný host
82.117.151.1
Dnes podle Mobilních tabel je 8572 na lince 2 jako sólo. To je opravdu takový nedostatek vozů?
Faccs
Čtvrtek, 25. května 2017 - 17:05:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 69
Registrován: 1-2010
Je nedostatek mozkových kapacit, proto zaskakuje Fkam a Demon [proud]
krutak
Čtvrtek, 25. května 2017 - 17:26:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 109
Registrován: 1-2012
Ad 8572 - jednalo se o překlep, je tam samozřejmě 8272 a už jsem to opravil, jsme holt jen lidi [happy]
Čtvrtek, 25. května 2017 - 17:32:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3999
Registrován: 12-2007
Sekretářka udělá v průměru v jednom z desetitisíce úderů překlep. ...
S jakou pravděpodobností sekretářka neudělá ve dvoustránkovém textu ani jeden překlep?
[tramvaj]
Fkam
Čtvrtek, 25. května 2017 - 18:25:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2842
Registrován: 3-2011
DPP prý měl možnost na náklady Němců prezentovat se na oslavách 3.6. v Dresden, ale odmítl. Proč ?
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Maxipes_Fík
Čtvrtek, 25. května 2017 - 20:45:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2790
Registrován: 12-2005
DPP tam mohl representovat Prcík, kdysi u nás dělal, jezdil pod proudem i z Ohrady na Krejcárek :D
Čtvrtek, 25. května 2017 - 21:31:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7180
Registrován: 2-2006
Zlý pes: "NP spoje wana+wlk při počtu ostatních NP vozidel nikdo nepotřebuje! "
To že tobě stačí NP spoje od osmé ranní a v taktu 5 vysokých, 5 nízkých, vůbec neznamená, že to tak vyhovuje všem.

antíček: "Takže to jsi si přítelíčku naběhl, už teď je tedy šrotwan dost a chyběj spíš soupravy"
Nevim nic o tom, že bych byl tvůj přítelíček.
Můžeš tvou myšlenku nějak rozvést, jde-li to vůbec ?

Fkam: "DPP prý měl možnost na náklady Němců prezentovat se na oslavách 3.6. v Dresden, ale odmítl. Proč ?"
K čemu by to bylo dobré, resp. jakou formu by ta prezentace měla mít ?
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Fkam
Čtvrtek, 25. května 2017 - 21:42:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2843
Registrován: 3-2011
Demon3 - prý chtěli jednu T3 z Prahy. Dokonce to všechno chtěli zaplatit na svoje náklady.
Podle mě by to byla fajn propagace DPP, protože má velmi dobrou pověst a tohle by jistě nebylo na škodu.
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
antiWana
Pátek, 26. května 2017 - 16:01:43  
Neregistrovaný host
80.188.122.74
ad Demon:původně jsem myslel, že na posměšky reagovat nebudu ale..Takže:Je smůla, že na vedení DP sedí šotouš, šotouši?, kterej se zamiloval do T3[sad]Bohužel je chytrej, to by asi nebyl tak vysoko, a tím má moc... Bohužel mu nestačí šotolinka 23, co kdyby přecijenom někdo v budoucnu přišel s tím, že musí být vše NP[happy]No tak přemejšlel jak si zachovat T3 na věčné časy[lol]No a vymyslel sóla... No a jelikož by už mu přecijenom neprošlo objednat nové T3 tak se alespoň spokojí se šrotowanama na který mu na vrhl Kotas šoto nátěr. Na patřičnej místech zaargumentoval, že to nízkou podlahu má, takže splněno a cena nižší než u nového vozidla, no a na to na magistrate slyšely[happy]Co na tom, že si sám přiznal, že šrotowany jezdí v dvojičkách proto, že již přebývají....Hypoteticky, pokud tedy pokryjeme solo linky 100% šrotwanama tak tu budeme mít plně bezbariérové linky ale jaké linky...Už jen z podstaty, že jezdí solo, jsou to linky nejméně vytížené, tudíž zbytné...A na druhé straně zde budeme mít hlavní linky nadále ve velké části bariérové. A nebo teda budou šrotwany ve dvojičkách ale to je v roce 2017 a výš už naprostý úlet. Praha se stane skanzenem[sad] Na železnici je take snaha zlikvidovat poslední 451 a za nedlouho k tomu dojde. Jenže to je pokrok, který ultraštoušek nepochopí[crazy]. Kdyby byli všichni lidé jako tito šotouši tak tu jezdíme ještě koňkou...Ono se stačí podívat, když vedle sebe stojí T3 a 15T, když pominu desing, čistě individuální co se komu líbí, tak je na první pohled neskutečnej rozdíl danej dobou vzniku. Možná byly a jsou T3 hezký ale byly poplatné své době a vnucovat někomu, že T3 k Praze patří je stejnej nesmysl, jako že T3 patří k Drážďanům, Bratislavě, Brně atd. Tam všude jezdily a jezdí ale žádnej místní kult. Prostě tramvaj co tam jezdila, jezdí. V Praze jezdily dvouosáky, taky by starší lidé mohli říct, že to byl obrázek Prahy, ale ...
A poslední co bych zmínil, že potřebojeme sóla? K čemu, že jezdí tramvaj po sedmi místo třeba po deseti minutách, co by mohla jezdit kloubová dvoudílná? To lidi do socky nepřitáhne, rozdíl není tak velký, navíc kdo jezdí autem tak je mu jedno či jezdí nějaká tram po 7 nebo 10 min a kdo jezdí MHD tak při interval 7-15 min, když pojede jak člověk, ne v přeplněné wane, tak to řešit nebude a kvůli tomu do auta neuteče, to mi věř.[wink]
Sobota, 27. května 2017 - 05:29:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3791
Registrován: 7-2011
antiWana :
"...že na vedení DP.... "
[rofl]
Ty jsi ale tlouba, co?[proud]
Zkus si o tom nejdřív něco zjistit a pak mudruj...[wink]
Sobota, 27. května 2017 - 08:17:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4002
Registrován: 12-2007
A začal bych pojmem peníze.
Sobota, 27. května 2017 - 08:35:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 339
Registrován: 7-2010
antiWana-vem si prášek nebo Ti praskne cévka-vono se to kecá ale jaksi kde vzít krátkou tramku a nekrást-EVO ???? už jednou se Praha spálila viz.T15-nakoupit 250 ks které jsou jenom na papíře a zaplatit předraženej křáp včetně vývoje to uměl jenom modrej pták Bém.Poršáky taky byl kup století to je další velká levá ze strany Škodovky takže se nediv že je tady obrovská nedůvěra ke všemu novému.
Sobota, 27. května 2017 - 09:09:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1746
Registrován: 12-2007
Masinatmi: Nevím, o kolik byly tramvaje 15 T předražené, ale já jako cestující je rozhodně vítám, a byl bych nejraději, kdyby nahradily všechny spřažené tramvaje T 3. I když tramvaje musí být komfortní pro řidiče, tak především mají vyhovovat cestujícím. Pro mne jako cestujícího je výhodné na tramvajích 15 T to, že jsou plně nízkopodlažní, takže pohodlně nastoupím všemi dveřmi, dále že je zde více míst k sezení, než v tramvajích T 3, a také když jsou sedadla v jedné části obsazená, tak se mohu přesunout do druhé části, volnější. Docela by mne zajímalo, jak by dopadla anketa mezi cestujícími, kdyby se měli rozhodovat mezi spřaženými tramvajemi T 3 a tramvajemi 15 T. Takže za tramvaje 15 T jako cestující Pavla Béma chválím.
Gabuliatko: Je otázka zda se ekonomicky vyplatí neustále renovovat dopravní prostředky. Řadu nevyměněných dílů se může setkat s únavou materiálu. A také pokud se týká technického zabezpečení, je otázka, zda renovované dopravní prostředky jsou schopny konkurovat moderním ve spotřebě energie anebo zajištění bezpečnosti.
Sobota, 27. května 2017 - 10:18:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4003
Registrován: 12-2007
Wagon: Jedna věc je spotřeba energie, druhá dostupnost a cena náhradních dílů, cena přístrojů na diagnostiku a podobně.
Masinatmi: Kdyby modrej pták nekonal tak jezdíme dneska v SOR 18. Zda mohl konat lépe je věc názoru, z domácí produkce připadaj v úvahu akorát prolejzačky různých variant provedení (ty prolejzačky co ve formě wany všichni tak kritizujou). Z cizích výrobců to co jezdí v Dráždanech nebo ve Vídni bych zde nechtěl, a Flexity z Berlína nevím zda bude levnější.
15T je souprava o kapacitě 2xT, Praha potřebuje i krátké vozy (jak zde již někdo napsal, noční vypravení je cca 90 kousků)
Sobota, 27. května 2017 - 10:23:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6331
Registrován: 6-2004
Zase hlody o předražení... Praha chtěla super tramvaj tak ji dostala... Viz hláška lidí ze SORu... Pokud si zákazník objedná sprchový kout, tak mu ho tam dáme...


Současné město chtělo socku, tak má socku... Co mě víc vadí, že se tlačí na dvouklouby... Prostě šotouši ve vedení DP, ROPIDu se nezapřou... Viz Martinovi důvody proč dvouklouby na letiště v autobusové diskuzi... Být politik, který ho bere jako odborníka, tak mu to odkývu taky...

Pro ty co špiní modrého ptáka...

Máme metro do Letnan, kterým lidi jezdí. Máme další část městkého okruhu, máme 250 moderních tramvají...

Co máme po Krndě? Převlečenou Opencard, která je ještě dražší než původní Opencard, socko wany, Smart city, nesmyslné zony a ucpanější centrum Prahy IAD...

Za mě vede Bém... Protože radši pojedu 15T a nebo na Smíchov IAD tunelama než abych si pokecal s odpadkovým košem přes svůj smarttelefon.

(Příspěvek byl editován uživatelem 9001.)
Sobota, 27. května 2017 - 10:37:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4004
Registrován: 12-2007
Na dvouklouby se netlačí, dvouklouby se zvažujou a to je velmi velký rozdíl.
Stejně jako se zvažuje metro na Letiště, metro do Písnice, tramvaj kamkoli, prodloužení okruhu z Troje do Malešic, rekonstrukce Libenského a Hlávkova mostu, rychlodráha na Kladno ...
Zvažování je in u současného dua Krnáčová, Dolínek.
Sobota, 27. května 2017 - 10:39:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1747
Registrován: 12-2007
Gabuliatko: Pokud jsou náhradní díly na skladě, tak je jistě dobré je využít. Pokud se však musí vyrábět, tak je otázka, jaká je jejich cena, protože to sériová výroba není. A i když tvářecí a obráběcí stroje mohou vytvářet výrobky dle zadání, přece jenom si myslím, že sériová výroba je dražší než individuální. A pokud se týká diagnostických přístrojů, také ty nejsou věčné. Myslím si, že technici spolu s ekonomy a sociology, kteří dokážou posoudit preference cestujících, by byli schopni najít optimální dobu používání dopravních prostředků a rovněž počet vhodných rekonstrukcí.
Sobota, 27. května 2017 - 10:42:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1748
Registrován: 12-2007
Gabuliatko: Jistě lze ledacos zvažovat, asi ne všechny úvahy se musí uskutečnit, ale poměr zvažování ku realizaci je u Vámi uvedeného dua tak 10:0. A cestující, resp. voliči nebudou hodnotit úvahy, ale realizace.
Sobota, 27. května 2017 - 10:43:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3793
Registrován: 7-2011
Náhradní díly na skladě nejsou, protože se zkrátka nestačí vyrábět. Už dochází i ke kanibalizacím 15T. Navíc 15T mají tu "vlastnost", že co kus, to originál. Ani plenty kolikrát nejsou navzájem výměnné i na tom samém voze.
Sobota, 27. května 2017 - 10:49:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4005
Registrován: 12-2007
Wagon: 10:42:15 nějak nerozumím řeči Vašeho kmene
Napsal jsem to jako reakci na pana 9001 že zvažování není v této době nic nad čím by se mělo (zde konkrétně v případě dvoukloubu) panikařit.
kapsáče a buzertaška
Sobota, 27. května 2017 - 11:08:45  
Neregistrovaný host
82.223.71.149
http://www.reflex.cz/clanek/komentare/77574/rusove-v-prazske-mhd- my-jizdenku-nepotrebujeme.html

Normální kontrola lístků [rofl]

Nešahej na mě už kurva
Posuň se
Ty vole nešahej mi na to ty
Co si vo sobě myslíš


Takový normální revizor v Praze a taky stál za to ten jeho mladíček, který ho hrdinně bránil svým tělem, jak předstíral natáčení mobilem a infantilně se ještě usmíval. Kdo sakra zaměstnává takovou sebranku? [cunik]
Sobota, 27. května 2017 - 11:08:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2664
Registrován: 3-2004
Wagon:
"Docela by mne zajímalo, jak by dopadla anketa mezi cestujícími, kdyby se měli rozhodovat mezi spřaženými tramvajemi T 3 a tramvajemi 15 T."
To je jistě zajímavá otázka, jejíž odpověď neznám, ovšem mohu nabídnout svůj pohled se sedadla řidiče, jelikož mě zrovna toto téma docela zajímá. Často se podívám na modřanskou trať, která je ideálním příkladem, často zde totiž dochází ke sjíždění tramvají ve směru z centra, kde již je cestujícímu teoreticky jedno, do čeho nastoupí, a měl by tak v případě sjetí dvou tramvají s obsazeností "nějaká volná místa k sezení, pár stojících" volit tu, co přijede dříve. Kupodivu se to ale mnohdy neděje. Když přijedu v 15T těsně za 2xT3, často cestující nechávají první tramvaj odjet - nejen matky s kočárky, kde je to jasné, nejen starší lidé, ale také například rodiče s malými dětmi, prostě ledaskdo.

Opačně, tedy že by někdo nechal ujet 15T kvůli 2xT3, se mi to tedy ještě nestalo.

Ale ono je to logické, běžný cestující s nákladem, dětmi, o holi, s kočárkem, nikdo takový prostě neřeší, kdo to objednával, co s tím musí řešit na dílně nebo zdali k Praze patří více Kardaus, nebo Kotas, ale do čeho se mu nejjednodušeji poleze a kde má větší šanci, že si bude moct v klidu dřepnout a na chvíli vypnout. Ostatně, když já mam za sebou deset hodin za panelem, poskakování ulicemi (Palackého most je teď dost výživnej) a kolega mě vystřídá někde na trati, odkud se potřebuju dostat ku vozu / do vozovny / domů, pak už taky neřeším, jaký typ mám radši, ale zdali se v něm budu moci svalit s knihou a chvíli nic neřešit. V tomto smyslu je 15T pro mě daleko lepším řešením, jelikož více míst k sezení, dobře se do toho leze i se z toho vylejzá a i kdybych si nedřepl, tak aspoň můžu tupě zírat z okénka, což v T3 moc nejde, pač tam už zírám na rám okna (což mě fakt neba). [tramvaj]
Slovan!
Raquac
Sobota, 27. května 2017 - 11:16:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1722
Registrován: 12-2007
9001: Kdyby Krnda rozhazovala stejne jako Kolibřík, byli by jsme kde? Byli by jsme akorát tak v [zadnice]

Kupodivu i jiné a dokonce i levnější (hlavně z hledicka LCC) tramvaje můžou být hezké, nízkopodlažní, pohodlné pro cestující i řidiče. Dokonce i se Škodovkou, kdyby se jí nešlo politicky ŠT tak na ruku a neobjednala se rovnou i opce, tak by se dalo lecos zlepšit - ale to nebylo v zájmu Kolibříka s Mazánkem, protože tramvaje (tunel, jízdenky,...) jsou tak nějak vedlejší produkt jejich hlavních zájmů, že ano.

Ja dávám palec nahoru za nákup moderních NP vozů, ale mohlo jich být stejně za menší pořizovací a hlavně udržovací náklady. Takže jsme mohli mít víc NP tramvají, nebo nové tratě, nebo město pokryté moderním informačním systémem, nebo víc opravených ulic, nebo víc okruhu, nebo...třeba městské jesle a školky.
Sobota, 27. května 2017 - 11:51:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4006
Registrován: 12-2007
Raquac: můžeš to prosím doložit nějakým konkrétním příkladem v počtu 200+ kusů který byl k mání v roce kdy se rozhodovalo o 15T?
ad revizoři, myslím že to je jako s řidičem, za těchto podmínek si nelze moc vybírat
Sobota, 27. května 2017 - 11:52:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1749
Registrován: 12-2007
Gabuliatko: Pouze jsem chtěl uvést, že politici mohou ledacos zvažovat, ale měli by také něco zrealizovat, jinak je voliči nebudou volit. Voliči se nenají krásných úvah, ale rádi si užijí dobrého realizovaného projektu.
Ústečák: Děkuji za zveřejněný postřeh.
Raquac
Sobota, 27. května 2017 - 12:02:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1723
Registrován: 12-2007
Gabuliatko: Doložit co, v počtu 200+?
Sobota, 27. května 2017 - 12:13:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4008
Registrován: 12-2007
Raquac:
"Kupodivu i jiné a dokonce i levnější (hlavně z hledicka LCC) tramvaje můžou být hezké, nízkopodlažní, pohodlné pro cestující i řidiče. Dokonce i se Škodovkou, kdyby se jí nešlo politicky ŠT tak na ruku a neobjednala se rovnou i opce, tak by se dalo lecos zlepšit - ale to nebylo v zájmu Kolibříka s Mazánkem, protože tramvaje (tunel, jízdenky,...) jsou tak nějak vedlejší produkt jejich hlavních zájmů, že ano. "
Bez konkrétního příkladu to je pohádka ve stylu žena se mě ptá proč to máslo bylo tak drahý a proč sem nekoupil levnější když ho viděla včera za xxx.
Sobota, 27. května 2017 - 12:28:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3794
Registrován: 7-2011
Ústečák:
"V tomto smyslu je 15T pro mě daleko lepším řešením, jelikož více míst k sezení..."
V zásadě souhlas až na tohle - tohle prostě neberu. Nevím, jestli je to specifikum jenom u nás, ale cizí lidi neradi sedí spolu. Nebo to sis nikdy nevšiml, že pokud to jde a dokud to jde, tak ve všech tram (i T6, KT) co maj dvě řady židlí, tak lidi seděj nejraději po jednom? A na druhou židli si dávaj tašky, bundy, cokoli, jen aby si tam nikdo nesedl? A kdo moc sedět nepotřebuje, raději stojí, i když je půlka židlí volná? Ono kolikrát stojí i kdo by si rád sednul, protože ve chvíli, kdy se uvolní jiná židle, tak si sedne, ale než aby si k někomu přisedl, raději stál.
To bych spíš uvítal, aby se v 15T ta jedna řada židlí vyházela, udělalo se tam tím pádem víc místa a uvolnil se průchod.
Sobota, 27. května 2017 - 12:32:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3795
Registrován: 7-2011
Raquac:
"9001: Kdyby Krnda rozhazovala stejne jako Kolibřík..."
Však ona by i rozhazovala, jenže Mazánek s Kolibříkem zatnuli tak hluboko, že už není z čeho.
Pro rýpaly dodávám, že ten údajný přebytek na účtu města je jenom iluze a účetní kouzla (stejně jako Burešův přebytek rozpočtu). Ve skutečnosti město dluží a ještě nějakou dobu bude splácet.
Sobota, 27. května 2017 - 12:34:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1750
Registrován: 12-2007
Bobik: Starší lidé nebo lidé s problémy s nohama si sednou k někomu, mladším lidem zpravidla stání nevadí. Když mi bylo dvacet let, tak jsem s oblibou stál vzadu v tramvají T 3, i když bylo volné místo k sezení. Teď si rád sednu, třeba i vedle někoho.
Sobota, 27. května 2017 - 12:37:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3796
Registrován: 7-2011
Kdo má problémy s nohama si samozřejmě sedne. Ale starších lidí, co než aby si přisedli, nebo protože by děda seděl jinde než babí, tak zůstali raději stát, vídám mraky.
Sobota, 27. května 2017 - 12:38:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4009
Registrován: 12-2007
Bobik: čímž by se z již tak těžkého tanku stal ještě těžší tank. Vliv těžkého tanku na kolejivo ...
Raquac
Sobota, 27. května 2017 - 13:07:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1724
Registrován: 12-2007
Gabuliatko: Malé srovnání - výběrko na 15T probíhalo v roce 2005, srovnatelné výběrko na tramvaje pro Berlín v roce 2006. Praha nakoupila 15T za cenu zhruba 70 milionů Kč za kus (31,5 m dlouhou, jednosměrnou tramvaj bez klimatizace pro cestující), sériové dodávky začaly v roce 2009. Berlín uzavřel smlouvu na nákup celkem 99 vozů (nakonec jich nakoupí celkem 210) - vozy ze série v roce 2011 stály 3,44 mil Euro/kus (při tehdejším kurzu 85,9 mil. Kč). Tyto vozy jsou ovšem dvousměrné, dlouhé 40 m, plně klimatizované. Když to srovnáme jako cenu za metr délky tramvaje, máme tu 2,23 mil Kč za 15T a 2,15 mil Kč za Flexity Berlín. A to navíc Berlín objednával tramvaje postupně, podle potřeb a financí, zatímco Praha objednávat musí ať chce a může, nebo ne.

To srovnání je reprezentativní, protože Berlím si stejně tak jako Praha nechal udělat tramvaj na míru, byť se víc blíží tomu co na trhu už bylo.

Zkušenost, že otevřená VŘ opravdu stlačují cenu je jasná, to snad není třeba dokazovat. Také je zřejmé, že se výrobci mohou přetrhnout o účast v reálném výběrku na tramvaje v bohatém regionu (což Praha objektivně je), kde je reálná třeba i jen opce na desítky až mnoho desítek tramvají. Pak stojí za to nabídnout extrabuřty - ale musí na to být čas a skutečný zájem.
Sobota, 27. května 2017 - 13:13:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4010
Registrován: 12-2007
Má Flexity poháněné všechny podvozky?
Raquac
Sobota, 27. května 2017 - 13:22:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1725
Registrován: 12-2007
Gabuliatko: Nemá, ale má navíc stanoviště řidiče, 4 dveře a klimatizaci salónu.
Sobota, 27. května 2017 - 13:28:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3798
Registrován: 7-2011
Gabuliatko:
" čímž čímž by se z již tak těžkého tanku stal ještě těžší tank. Vliv těžkého tanku na kolejivo ... "
To samozřejmě nezpochybňuju, i když na 14T to nemá...
Na druhou stranu je nepopiratelné, že byť 15T není úplně hrozná tramvaj, spoustu much má. A nejhorší na tom je, že se o nich dopředu vědělo, nebo vědět mohlo, ale nedělalo se s tím nic, byť by to mnohdy šlo.
Stejnětak chápu, že pro běžného uživatele je to pod rozlišovací schopnosti (bez ironie), ale i běžný uživatel by se měl snažit chápat, že rozdíl mezi mercedesem a škodovkou není jen v míře pohodlí, ale i v ceně provozu a údržby. Zvlášť když si to platí. Ale rozčilovat se, že mám právo jezdit ve vozidle na úrovni dané doby a zároveň se rozčilovat, že je to poněkud drahé je trošku chucpe.
Sobota, 27. května 2017 - 13:35:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6332
Registrován: 6-2004
Raquac: Jenže Berlín je asi jako když přijdu do autosalonu a poručím si co chci... Jenom mi tam nepřihodí jiná čela, ale zbytek si udělám podle sebe... Takže to moc taky srovnávat nejde...
Takže podstatný základ pro Berlín už existoval... 15T vznikla na zelené louce.

Pak je otázka proč Krnda s Gillarem šli cestou wan... Peníze si lze dnes půjčit hodně levně a mohli jsme mít moderní tramvaje. Zatím budeme mít škopky...

Bobik: Ale ona rozhajuje ;-) Lítačka je neskutečný průser, který nás bude stát ještě víc než celá Opencard... A ty její smart kraviny atd. taky nejsou zadarmo. Navíc slušnou část obyvatel Prahy právě ANO oškubalo o další peníze zvýšením ceny "výkupného" za auto, protože z toho chtěl i magistrát mít svůj díl a aby MČ moc neřvali, tak se jim dala z 1200 Kč půlka...

Budeme doufat, že se tohle na podzim příští rok vypráská a bude klid...

Bobík: Já pořád říkám, že je obrovská škoda, že nebyl v 60.letech internet [satan]. Jsem si celkem jistý, že stejné nadávky mířily i na T3...

(Příspěvek byl editován uživatelem 9001.)
Petr_k
Sobota, 27. května 2017 - 13:35:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11950
Registrován: 4-2003
Flexity Berlin je stavebnice, takže ač nemá, tak může (krátké vozy mají uspořádání náprav tuším Bo+A1+1A, dlouhé mají Bo+A1+1A+Bo).
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Mír není zárukou ničeho.
Válka je zárukou práce.
(Pán Well)
Raquac
Sobota, 27. května 2017 - 14:00:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1726
Registrován: 12-2007
9001: Ne, Berlín nemá jen jiná čela. Nejde o čelo či zelenou louku - jde o to, že adorovat Béma za nákup 15T je zaslepenost. Problém není samotný fakt pořízení moderních tramvají (ke kterému by tak jako tak muselo dojít), ale jak se to udělalo.
Sobota, 27. května 2017 - 14:02:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3800
Registrován: 7-2011
9001:
"Jsem si celkem jistý, že stejné nadávky mířily i na T3..."
To každopádně, na T3 se nadávalo, no jeje... Ovšem to spíš bylo kvůli nekvalitě komponent (v té době všeobecného marasmu běžná záležitost). Ve svý době se jako pozitivum brala snad akorát T6 (ruka) a nízkoplech (KTN) coby "kompaktní" tram, navíc taky na ruku a bez bolístek T6 (jako třeba výklopný dveře).

Ovšem proč opakujem stejný a navíc známý chyby pořád dokola, to nechápu.
Sobota, 27. května 2017 - 14:04:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3801
Registrován: 7-2011
Raquac:
"Problém není samotný fakt pořízení moderních tramvají (ke kterému by tak jako tak muselo dojít), ale jak se to udělalo."
Přesně![ok]
Emil Švec
Sobota, 27. května 2017 - 21:40:54  
Neregistrovaný host
84.246.166.36
Chválit Béma za pořízení nových tramvají je na tak inteligentního člověka dost přes čáru. Prakticky říkáš, že ti nevadí odlití desítek kapříků do jiné kádě, hlavně když máš tramvaj. A "výkupné" za auta? Když máš na opici, musíš mít kamaráde i na banány [wink]. A to se mě to týká stejně jako tebe a neprskám. Daň za vození [zadnice] je ve velkém městě v pořádku. Ještě přitlačit na SUV...
Sobota, 27. května 2017 - 22:16:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6333
Registrován: 6-2004
Emil Švec : Kampan proti SUV je taky dobrá [biggrin]. Superb Combi je větši než většina SUV , ale to asi Dolínkovi nikdo neřekl.

Pokud pominu AUDI Q7, tak kombi je všeobecně mnhody větši než ty ošklivá SUV[proud], ale to by nebylo IN...

Ohledně parkování bylo napsáno mnoho, ale i tak si rýpnu... Kam mizí ty desítky až stovky milionů? Čekal jsem aspon výstavbu P+R, posílení metra...
Sobota, 27. května 2017 - 23:23:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1398
Registrován: 10-2010
Raquac:
"Gabuliatko: Malé srovnání - výběrko na 15T probíhalo v roce 2005, srovnatelné výběrko na tramvaje pro Berlín v roce 2006. Praha nakoupila 15T za cenu zhruba 70 milionů Kč za kus (31,5 m dlouhou, jednosměrnou tramvaj bez klimatizace pro cestující), sériové dodávky začaly v roce 2009. Berlín uzavřel smlouvu na nákup celkem 99 vozů (nakonec jich nakoupí celkem 210) - vozy ze série v roce 2011 stály 3,44 mil Euro/kus (při tehdejším kurzu 85,9 mil. Kč). Tyto vozy jsou ovšem dvousměrné, dlouhé 40 m, plně klimatizované. Když to srovnáme jako cenu za metr délky tramvaje, máme tu 2,23 mil Kč za 15T a 2,15 mil Kč za Flexity Berlín. A to navíc Berlín objednával tramvaje postupně, podle potřeb a financí, zatímco Praha objednávat musí ať chce a může, nebo ne.

To srovnání je reprezentativní, protože Berlím si stejně tak jako Praha nechal udělat tramvaj na míru, byť se víc blíží tomu co na trhu už bylo.

Zkušenost, že otevřená VŘ opravdu stlačují cenu je jasná, to snad není třeba dokazovat. Také je zřejmé, že se výrobci mohou přetrhnout o účast v reálném výběrku na tramvaje v bohatém regionu (což Praha objektivně je), kde je reálná třeba i jen opce na desítky až mnoho desítek tramvají. Pak stojí za to nabídnout extrabuřty - ale musí na to být čas a skutečný zájem."

Pro férovost srovnání je třeba uvést, že Flexity Berlín má pevné neotočné podvozky. Díky tomu musí být ta tramvaj technicky jednodušší a tedy i levnější, než 15T. Navíc ta koncepce je vyráběná už dlouhé roky, kdežto 15T byla vyvíjena kompletně od nuly.

Ve výběrovém řízení, ze kterého vzešla 15T byl požadavek na 100% nízkopodlažnost, všechny dvojkolí hnací a všechny otočné podvozky. V té době se mluvilo o tom, že žádná tehdy existující tramvaj to nebyla schopná splnit.
Neděle, 28. května 2017 - 02:09:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 550
Registrován: 3-2009
V tom Berlíně testovali tramvaj Flexity Berlin nejdřív asi rok nebo dva od každého provedení jednu (krátká jednosměrná, krátká obousměrná, dlouhá jednosměrná a dlouhá obousměrná), aby viděli, jak se osvědčí, a teprve pak koupili další. Podobně to dělali i s tramvajemi GT6N. V Praze, pokud vím, takové testování tramvaje 15T neproběhlo. Prostě se to koupilo bez testování a dílny ať se s tím poperou.


Videa z let 1998-2003: www.youtube.com/strassenbahnfahrer1
Emil Švec
Neděle, 28. května 2017 - 07:07:23  
Neregistrovaný host
84.246.166.18
9001: Mně nejde o velikost, ať si klidně jezdí autobusem. Ale o spotřebu a zplodiny, soused tím jezdí na Náměstí Republiky za 12,5 L/100... Co mě tedy štve při jízdě za SUV - nic nevidím (asi to trochu souvisí s tou velikostí [biggrin])

Skutečně nevím, kam ty peníze mizí. Kam mizí z dálničních známek a mýta? Nějak to v těch silnicích nevidím. Jak by sis představoval P+R? Pro mě je P+R naprosto utopická představa, protože obsáhneš jedním monstrem pouze malou část skutečné potřeby. Ono se bude ještě pár let jen žvanit o řešení, ale už dneska jet S1+S7 je zážitek, odpoledne je to tak plné a posílit to nelze. O silnicích ani nemluvím.

Ti, kteří tu obhajují nákup 15T za podmínek jaké byly, mi připomínáte toho pána z Obušku, z pytle ven!, když mu přinesl jitrnici, jakou svět ještě neviděl [biggrin]
Neděle, 28. května 2017 - 08:11:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4909
Registrován: 11-2007
No, třeba GT6 se v Praze testovala. Naprosto neúspěšně. I na tehdejší lince 20 (Podbaba - Divoká Šárka) muselo být předem opravováno kolejiště, tramvaj na Červený vrch stěží vylezla a při cestě na křižovatce Svatovítská- Prašný most pro nedostatečnou trakci uvízla. A toto testování jistě bylo jedním z podkladů pro nové tramvaje.
Neděle, 28. května 2017 - 09:35:08  
Administrátor
Číslo příspěvku: 8516
Registrován: 6-2002
Ústečák:
"Když přijedu v 15T těsně za 2xT3, často cestující nechávají první tramvaj odjet - nejen matky s kočárky, kde je to jasné, nejen starší lidé, ale také například rodiče s malými dětmi, prostě ledaskdo. Opačně, tedy že by někdo nechal ujet 15T kvůli 2xT3, se mi to tedy ještě nestalo"
Taky to dělám, ze Smíchova na Barrandov i proto, že když jede ve špičce vše zpožděné, 15T si předchozí tramvaj na kopci bezpečně docvakne a hodí se mi vystupovat na konci nástupiště [proud]

Bobik:
"Nevím, jestli je to specifikum jenom u nás, ale cizí lidi neradi sedí spolu. Nebo to sis nikdy nevšiml, že pokud to jde a dokud to jde, tak ve všech tram (i T6, KT) co maj dvě řady židlí, tak lidi seděj nejraději po jednom? A na druhou židli si dávaj tašky, bundy, cokoli, jen aby si tam nikdo nesedl?
...
To bych spíš uvítal, aby se v 15T ta jedna řada židlí vyházela, udělalo se tam tím pádem víc místa a uvolnil se průchod."
Dřív jsem si myslel totéž, ale zpětně vítám uspořádání 2+1. Vlastně vítám i 100% NP a klimatizací, k čemuž jsem byl dřív docela kritickej. Na cesty 10+ minut si taky radši sednu a představa stání u tyče přes půl města v T3 mě už moc neuchvacuje. V 15T nejvíc preferuju kupé na konci vozu, je tam soukromí, spousta odkládacího prostoru, výhled a v zimě teplo [biggrin]
Neděle, 28. května 2017 - 13:31:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 551
Registrován: 3-2009
GT6N by v Praze jezdit nemohla, už z toho důvodu, že v Praze jsou ty koleje tak rozflákané, různě propadlé a asfalt i jiné materiály vyčnívající nad kolejnice, že by všude drhla. V Praze by daleko nedojela. Praha potřebuje terénní tramvaje. Jestli se v kvalitě kolejového svršku mezitím něco změnilo, nevím, ale když jsem já v Praze jezdil, tak to bylo, jak popisuju. To bylo do konce roku 2010.
Videa z let 1998-2003: www.youtube.com/strassenbahnfahrer1
P_v
Neděle, 28. května 2017 - 15:55:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1802
Registrován: 5-2002
V kvalitě zakrytí svršku se změnilo od příchodu 15T, která měla stejné problémy.
Cestujuci
Neděle, 28. května 2017 - 17:00:39  
Neregistrovaný host
94.230.152.11
Combi su na rozdiel od SUV nizsie, dlhsie a uzsie. Kym Superb combi clovek bez problemov zaparkuje aj na beznom parkovisku niekde na sidlisku a nepotrebuje sirsie miesto, majitelia SUV uz od seba parkuju dalej, takze pouzitelnych miest je menej. Navyse aj tym, ze su vyssie, tak su viac ohrozeni chodci pri zrazke aj cestujuci v beznom aute, pokial do nich zboku narazi SUV.
Co sa tyka 15T, problemom je nevyhodnost tej zmluvy pre mesto, muselo odobrat vsetky kusy 15T bez ohladu na ich spolahlivost ci aktualnu potrebu. Urcite by sa nasli aj dalsie veci.