Diskuse » Železnice » Technika na železničních tratích « předcházející | další »

Technika na železničních tratích

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Předchozí roky: 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006
Archiv diskuse Technika na železničních tratích do 02. 5. 2018 Bram 60 02. 5. 2018 13:29
Archiv diskuse Technika na železničních tratích do 06. 5. 2018 T_._H_. 60 06. 5. 2018 11:31
Archiv diskuse Technika na železničních tratích do 09. 5. 2018 Hajnej 60 09. 5. 2018 11:44
Archiv diskuse Technika na železničních tratích do 11. 5. 2018 Signalman_77 60 11. 5. 2018 15:59
   autor příspěvek
Pátek, 11. května 2018 - 15:59:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16513
Registrován: 5-2002
S-77: Myslíte, že by decentralizovaná LEU neuměla převést naše kmitavé návěsti na telegram eurobalizy?
Otázkou je, proč by se někdo luštěním kmitavých světel vůbec zalamoval (= šílená pakárna se schvalováním), když má jako variantu reléové vstupy, ergo kladívko radši "géčka" než mrkání.

A to už vůbec nemluvím o tom, že u L2 vidí fíra v Planning Area situaci dááááleko před sebou (což je pro dopravce přidaná hodnota zcela souměřitelná s bezpečností), zatímco u L1 až u první proměnné balízy, tedy v okamžiku, kdy už na návěstidlo/předvěst dávno vidí.
Pátek, 11. května 2018 - 16:15:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1404
Registrován: 7-2007
Hajnej: Otázkou je, proč by se někdo luštěním kmitavých světel vůbec zalamoval (= šílená pakárna se schvalováním), když má jako variantu reléové vstupy, ergo kladívko radši "géčka" než mrkání.

Proč se tím zabývat? Kvůli úspoře kabelizace. Problém se schvalováním, který uvádíte, je pouze spekulace. Chleba by se lámal až při první realizaci. V zásadě nevidím důvod, proč by to u nás s ETCS L1 mělo fungovat jinak, než u jiných železničních správ.

Co se však týká technické bezpečnosti, že pravda, že snímání kontaktů zabezpečovacích relé je mnohem snazší úloha, než snímání proudu. Zajímalo by mě třeba, jak ošetřit případ, kdy LEU nevyhodnotí průtok proudu dolní žlutou, ale pouze horní žlutou návěstní žárovkou..? [uhoh]
Pátek, 11. května 2018 - 18:52:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3570
Registrován: 5-2004
Signalman_77: ptáte se pododbně jako já ve vedlejším vlákně (ale já tam narozdíl od vás ze sebe dělám blba :/). Kdybych to měl zesumarizovat tak ETCS L2 je optimální stav technicky, a když už je někde DOZ a GSM-R, mělo by to vycházet i se slušnou ekonomikou i při drahých mobilkách, protože z traťové části už zbývá pouze zřízení RBC. Pak se ale nabízí otázky:
1) ač se mapa DOZ za posledních dejme tomu 10 let slušně obarvila, furt je většina sítě bez ní. Je šance zDOZit celou síť včetně kozích drah, když jedno PZZ na lokálce vyvolává takovouhle publicitu? A je možné ekonomicky zavést DOZ na starších releových stavědlech, které by jinak výměnu nepotřebovaly?
2) pokrytí GSM-R oproti DOZ postupuje jen velmi pomalu (a oproti veřejné GSM síti vypadá dost draze). Je šance, že se to zrychlí? Případně: je možné pro zavádění GSM-R využít existující pevnou část TRS (napájení, stožáry a případně datové spojení)?
Pokud se tyhle předpoklady pro L2 nebudou dál rychle rozšiřovat, možná by to „ambulantní“ L1 LS pověšené na stávající návěstidla dávalo smysl i kdyby mobilky nezlevnily…

Co se však týká technické bezpečnosti, že pravda, že snímání kontaktů zabezpečovacích relé je mnohem snazší úloha, než snímání proudu. Zajímalo by mě třeba, jak ošetřit případ, kdy LEU nevyhodnotí průtok proudu dolní žlutou, ale pouze horní žlutou návěstní žárovkou..? [uhoh]
Nestačila by vysoká dostupnost (víc nezávislých měřidel s logickým OR v LEU)?
(Mimochodem, co vlastně stavědlo zobrazí na návěstidle, když na dolní žluté nebude detekovat proud? Musí [vypravci] rozsvítit PN?)

a ještě k tomuto:
A které ty "odlehčené" varianty mají úředníci MD konkrétně na mysli? ETCS LS nebo ERTMS Regional?

Proč by traťová část E. Regional měla být dražší, než AŽDí radioblok? Co si pamatuju, tak i na té švédské trati se to muselo obejít bez detekce vlaků, RBC tedy má v principu ta samá data (polohu vlaku podle informací ze samotného vlaku) a podle toho uděluje MA.
Pátek, 11. května 2018 - 19:01:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1760
Registrován: 6-2016
"Problém se schvalováním, který uvádíte, je pouze spekulace"
Po vlastních zkušenostech se důvodně domnívám, že se o spekulaci opravdu nejedná. Bohužel...
Pátek, 11. května 2018 - 23:12:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1405
Registrován: 7-2007
David Jaša: Traťová část E. Regional je cenově srovnatelná s radioblokem jenom teoreticky. Prakticky to máte podobné jako s cenou svatební versus normální kytice. V podstatě budete mít dvě stejné kytky, ale ta svatební bude mnohem dražší, protože je prostě "svatební". Zkrátka se nemůžete dívat jenom na cenu toho "železa".

Ano, při poruše dolní žluté by se měla automaticky rozsvítit PN, pokud je řeč o elektronickém stavědle.

honzaklonfar: Také bych mohl vyprávět... Někdy si připadám při jednání s hodnotitelem bezpečnosti jak na soudním přelíčení. V podstatě jde hlavně o to, věci správně popsat a vyargumentovat. Na poprvé je to fakt těžký porod, na podruhé už to jde většinou lépe, atd. Domníval jsem se, že účelem evropských norem pro ZZ je schvalovací procesy zjednodušit a standardizovat. Standardizace se sice možná povedla, ale to zjednodušení ani náhodou. Celé to na mě dělá dojem, že největší slovo při jejich vzniku měli velké firmy jako Siemens, Bombardier, Thales a další. S armádou lidí je schvalování zas o něčem jiném, než když to děláte v pár lidech.
Bobo
Sobota, 12. května 2018 - 11:24:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14055
Registrován: 5-2002
že sem tak smělej: čo zrobí světelný relé při poruše járofky gdyž tam eště bude pověšený hen té heblo?
kolisti = piráti chodníků
<font color="ffff00">neosvětlený cyklista = žádný cyklista</font>
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Sobota, 12. května 2018 - 18:31:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1407
Registrován: 7-2007
Bobo: Nepřitáhne. "Hen té heblo" musí mít zanedbatelnou impedanci, aby významně neovlivnilo obvod žárovky ani jejího dohledu.

Jinak problém, o kterém jsem psal, lze vyřešit testováním měřicího obvodu (malým napětím nebo proudem).
Sobota, 12. května 2018 - 18:39:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1408
Registrován: 7-2007
Proudový snímač (např. proudové trafo), zapojený do série s návěstní žárovkou, musí mít zanedbatelnou impedanci.

Samozřejmě s LED návěstní svítilnou je to zas úplně jiná kapitola.
Sobota, 12. května 2018 - 21:37:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16518
Registrován: 5-2002
S-77: Zajímalo by mě třeba, jak ošetřit případ, kdy LEU nevyhodnotí průtok proudu dolní žlutou, ale pouze horní žlutou návěstní žárovkou..?
My kupříkladu máme přesně z tohoto důvodu na klávesnici AVV tlačítko "BO", které je jakousi obdobou H-relé...

DJ: Nestačila by vysoká dostupnost (víc nezávislých měřidel s logickým OR v LEU)?
Na SIL=4...? [coze]
Osobně bych to tipoval tak, že si tam po nějaké rezervní žíle posílají "dolní antižlutou" a nikde se s tím nechlubí (aneb proč vyzrazovat konkurenci "tajemství šéfkuchaře", že).

co vlastně stavědlo zobrazí na návěstidle, když na dolní žluté nebude detekovat proud?
Nic - je z toho buď padák a/nebo APN.

S-77: Celé to na mě dělá dojem, že největší slovo při jejich vzniku měly velké firmy jako Siemens, Bombardier, Thales a další. S armádou lidí je schvalování zas o něčem jiném, než když to děláte v pár lidech.
Budíčééééék...!
To snad bylo jasný, ne...?
Sobota, 12. května 2018 - 22:10:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2123
Registrován: 8-2010
ad David_jaša:
A je možné ekonomicky zavést DOZ na starších releových stavědlech, které by jinak výměnu nepotřebovaly?
Možné to - minimálně fyzicky - je (když to šlo "kdysi" - rok 1994 ?? - mezi Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou s RZZ AŽD 71), ale jinak se obávám, že dneska Vám už nikdo DOZit releovku nebude...[nene]
Maximálně tak ještě hybridní stavědlo(*) (32 ks na síti SŽDC s.o.) nebo spíš elektronické (341 ks na síti SŽDC s.o.) - otázka ale je, co s těmi 385 ks RZZ a 516 ks elektromechaniky/mechaniky - počty dle tohoto ?? Za kolik peněz je vyměníte za elektronická stavěla a za jak dlouho ?..[uhoh][coze]
(*) - v rámci akce DOZ Brno - Česká Třebová se jedná pouze o žst. Svitavy, Blansko a Skalici nad Svitavou, zbytek je výměna SZZ ETB za typ ESA

(a oproti veřejné GSM síti vypadá dost draze)
Nevypadá, ale je..v průměru investiční náklady stále činí cirka 2 mil. Kč na kilometr délky tratě (dle např. tohoto)..[sad]

Je šance, že se to zrychlí?
Ze strany ČR - jakožto člena EU - je třeba dodržet termíny instalace ETCS Level 2 na síti TEN-T dle tohoto, takže tady bych nějakému "zrychlení" možní i věřil bo nejvyšší priorita...[wink]...zbytek sítě je pro mne s velkým otazníkem...[sad][uhoh]. Při "dnešních cenách" GSM-R není zaručeno kladné ekonomické hodnocení dle používané multikriteriální analýzy ze strany SŽDC s.o. pro jinou trať než tu, která je součástí sítě TEN-T a i tady to může být těsné - viz třeba GSM-R Ústí nad Orlicí - Lichkov (minimum v MKA-analýze pro instalaci GSM-R jsou získané 4 body, projekt jich má 5).


Pokud se tyhle předpoklady pro L2 nebudou dál rychle rozšiřovat...
Viz předchozí - je to o té DOZi-zaci (resp. instalaci elektronických stavědel) v kombinaci s (postupnou) výstavbou GSM-R - zároveň je potřeba si uvědomit/spočítat kolik je v investicích SŽDC s.o. projektů typu já nevím "Racionalizace trati Tábor - Horní Cerekev" nebo "Racionalizace trati Jaroměř - Stará Paka - Želený Brod" a kolik akcí (sumárně) jsou různé revitalizace, kdy se ve všech dopravnách řešeného úseku nové SZZ 3. kategorie (a tedy ani DOZ) v rámci akce nedělá - např. Zastávka u Brna - Okříšky (pouze SZZ ESA v Třebíči + Vladislavi) nebo revitalizace Frýdlant nad Ostravicí - Valašské Meziříčí (pouze SZZ ESA ve Frýdlantu nad Ostravicí + Kunčice pod Ondřejníkem).
Tady těžko budete (i při teoretické výstavbě sítě GSM-R) "dvojkově Level-izovat", neb z elektromechaniky/mechaniky nebo Test-u Vám nikdo "tahat data" do RBC nebude...[nene]. Zvlášť když se dneska podívám třeba na Českou Třebovou, Brandýs nebo Pardubice, které byť s původní releovkou RZZ AŽD 71 (cestový systém) fungují pouze na tzv. ETCS provizorní úvazce, (kdy jsou do RBC funkčně zavázány pouze hlavní a předjízdné koleje, resp. v České Třebové i vybrané další koleje dle dopravní technologie)

ad Hajnej:
...u L2 vidí fíra v Planning Area situaci dááááleko před sebou...
Asi tě to překvapí, ale u L1 dááááleko vidí taky..[wink]. Dokonce tam může vidět i dál než na L2(*), neboť přepínatelná balíza mu dá povolení k jízdě (MA = paket 12) k první absolutní "Stůj", což je třeba v případě autohradla (bez hradla) na délku celého mezistaničního oddílu až po vjezd do sousední dopravny, což může být klidně 10-12 km - to platí i pro autohradlo s hradlem, pokud je v provedení ITZZ a SZZ tedy ví, že na jeho předvěsti je "Volno", pokud je provedení autohradla "non-ITZZ" tak má vydané MA jen po oddílové návětidlo a přepínatelná balíza u předvěsti mu udělá aktualizaci vydaného MA k vjezdu do sousední dopravny.


(*) - na L2 u SŽDC s.o. je omezení dle rychlosti, v případě V do 160 km/h vidí fíra EOA na DMI (teoreticky) nejvíce na 7,5 km i když je MA fyzicky mnohem dále, třeba 15 km a teprve až si něco vlak fyzicky "odjede", tak se mu zobrazované EOA posune...[proud]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Neděle, 13. května 2018 - 00:23:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3571
Registrován: 5-2004
S_77:
Zkrátka se nemůžete dívat jenom na cenu toho "železa".

Jo, to je u věcí okolo ETCS vidět. :/ Včetně GSM-R, což mi připomnělo tuhle už 10 let starou poznámku dnes nežijícího autora…

Hajnej:
Na SIL=4...? [coze]
Ve stavařských normách se dá na konci najít odstavec o tom, že postupy normy lze nahradit jinými, pokud se prokáže pravděpodobnost překročení únosnosti na patřičný počet desetinných míst. V zabezpečováckých něco podobného není?

Napadla mě taky možnost (a snad ze sebe rohatý zvíře tentokrát nedělám), jak by šlo to nedetekování svítící žluté zcela obejít – totiž úpravou stavědla tak, aby návěstilo i traťovou rychlost. Kdyby pak LEU detekovala jednosvětlovou návěst, hlásila ekvivalent toho, jako by dolní žlutá svítila (tedy Rychlost 40 km/h a něco). Bylo by to jednodušší/levnější než ty samostatné kabely k LEU/balízám?

Nicméně to by neřešilo druhou podobnou poťouchlost návěstní soustavy, kdy rozsvícení bílé znamená restriktivnější návěst (+NZV). To by už asi bez toho dalšího drátu řešit nešlo, nebo snad ano?

PRA:
Maximálně tak ještě hybridní stavědlo(*) (32 ks na síti SŽDC s.o.) nebo spíš elektronické (341 ks na síti SŽDC s.o.) - otázka ale je, co s těmi 385 ks RZZ a 516 ks elektromechaniky/mechaniky - počty dle tohoto ?? Za kolik peněz je vyměníte za elektronická stavěla a za jak dlouho ?..[uhoh][coze]

Nebudou se ty (el)mech tak jako tak vyměňovat kvůli papírům a případně i úspoře lidí (5-6 zaměstanců na jednu typickou stanici jestli dobře počítám, to se už musí projevit i v ekonomice)?

Ze strany ČR - jakožto člena EU - je třeba dodržet termíny instalace ETCS Level 2 na síti TEN-T

To je jasné. Otázka ale je, jak VZ reálně dostat na zbytek sítě dřív než třeba za půlstoletí…

(*) - na L2 u SŽDC s.o. je omezení dle rychlosti, v případě V do 160 km/h vidí fíra EOA na DMI (teoreticky) nejvíce na 7,5 km i když je MA fyzicky mnohem dále, třeba 15 km a teprve až si něco vlak fyzicky "odjede", tak se mu zobrazované EOA posune...[proud]

To by se mohlo dát využít pro operativu: 3min časovač pro rušení uzávěru cesty by pak platil jen pro tu část MA, kterou vlak „vidí“.
Neděle, 13. května 2018 - 00:57:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2124
Registrován: 8-2010
ad David_jaša:
To by se mohlo dát využít pro operativu: 3min časovač pro rušení uzávěru cesty by pak platil jen pro tu část MA, kterou vlak „vidí“.
Bingo !..[ok]...odborně se tomu říká kooperativní (*) zkrácení vydaného povolení k jízdě a RBC ho vydá při rušení cesty s tím, že kruciální věc je ta, zda čelo vlaku dosáhlo bodu, kdy OBU na DMI již strojvedoucímu indikuje vzdálenost (myšleno u BL2, konkrétně SRS 2.3.0d, což je třeba Kolín - Břeclav) k EOA, resp. upozorňuje ho na blížící se začátek indikační (žluté křivky) - první obrázek, kdy dochází ke změně režimu mobilky do režimu dohledu brzdné křivky - druhý obrázek - viz níže:

Pokud ještě nedosáhlo, tak OBU akceptuje nové MA se zkrácenou polohou původního EOA, pokud ale již dosáhlo, tak je tento požadavek OBU odmítnut a platí původní poloha EOA, přičemž RBC je o tomto odmítnutí informováno...[wink]
(*) - kooperuje RBC + OBU na vozidle (definované pouze pro Level 2 a 3)

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Neděle, 13. května 2018 - 10:43:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16522
Registrován: 5-2002
PRA: Asi tě to překvapí, ale u L1 dááááleko vidí taky
Pokud vyjdeš z předpokladu, že aby to bylo levný, tak budou jen LEU u návěstidel a co nejmíň nový kabeláže, tak až zas tak daleko právě ne.

tak má vydané MA jen po oddílové návětidlo a přepínatelná balíza u předvěsti mu udělá aktualizaci vydaného MA k vjezdu do sousední dopravny
A to Ti přijde dááááleko, že se o postaveném AH dozvíš až u jeho předvěsti...? [crazy]

DJ: Napadla mě taky možnost (a snad ze sebe rohatý zvíře tentokrát nedělám), jak by šlo to nedetekování svítící žluté zcela obejít – totiž úpravou stavědla tak, aby návěstilo i traťovou rychlost.
Návěštění traťové rychlosti je prasárna, která naštěstí v posledních letech mizí - takže doufáš marně, spíš sis ty rohy ještě o fous prodloužil...

To by se mohlo dát využít pro operativu: 3min časovač pro rušení uzávěru cesty by pak platil jen pro tu část MA, kterou vlak „vidí“.
Tohle je už dávno vymyšlené...
Neděle, 13. května 2018 - 11:59:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2125
Registrován: 8-2010
ad David_jaša:
Nebudou se ty (el)mech tak jako tak vyměňovat kvůli papírům a případně i úspoře lidí (5-6 zaměstanců na jednu typickou stanici jestli dobře počítám, to se už musí projevit i v ekonomice)?
To sice budou, ale už jsem tady jednou počítal, že průměrně vychází na síti SŽDC s.o. obnova stávajícího staničního zab.zař. na pouhých 10 ks nových elektronických stavědel ročně a my aktuálně toho "non-elektronického balastu" - když nepočítám hybridy - máme 901 ks ? To budeme obnovovat s tímto tempem do roku cca. 2108 ?...[crazy][coze]

ad Hajnej:
...LEU u návěstidel a co nejmíň nový kabeláže...
Souhlas, ale já o pohádce o levné decentralizované (= která si bude jednoduše "čuchat" k návěstidlům) LEU-koze, co se nažrala a přitom sít SŽDC s.o. zůstane celá prostě nevěřím...[nene].

Pokud bys totiž chtěl dělat decentralizovanou LEU s individuálním výběrem telegramu - jako úplný a nikoliv omezený dohled, tak si myslím, že nutně narazíš v každé [zadnice]-naté kozí dráze po reku na "les cesťáků" s možným "sněhulákem" (b+ž+b) a dost možná zjistíš, že to prostě jako plnohodnotný dohled - bez cestového výběru telegramu stavědlem (alá SIMIS W na Slovensku) - udělat vlastně neumíš...[nene]. Každopádně to na síti SŽDC s.o. nikdo zatím nevyzkoušel...[nene].

Takže můžeš šáhnout po nějakém primitivním omezeném dohledu, ale ten zase musíš napřed:
a) funkčně nadefinovat (= jak se to bude celé chovat, de facto vymýšlíš nový národní mód vlakového zabezpečovače*)
b) tomu následně přiřadit pakety, které ti tu "srandu" budou dělat.
* - jak by měl ale ten omezený dohled vypadat, když na většině tratí žádný VZ nemáš a nemáš se tak na rozdíl od ostatních moc "čeho chytit"...?!?!!

A když se kouknu do zemí, kde ten omezený dohled (= Level 1 LS) mají, tak v Německu je Alemán balízami se solárními mini-LEU připojen na "drát co mu vede k magnetům PZB", tak aby jednoduše byl schopen magnety časem vyhodit a fungovalo mu to dál a funkčním chováním kopíruje stávající PZB - to samé (zřejmě) dělá i Švýcar se svým EURO-ZUB a EURO-SIGNUM, kde je "napíchnutý" na stávající "drát" k původnímu Signumu a Zubu a kopíruje chování původního Signumu/Zubu - u Itala bych to (pravděpodobně) viděl taktéž na stejný princip...kruciální je ale to, že přímo "na žárovky" není - i v tomto omezeném dohledu [pozor] - napojený nikdo z nich [pozor][pozor]. A je to teda s minimální kabelizací omezenou na vazbu návěstidlo - k němu příslušející balíza...[ok]

A to Ti přijde dááááleko, že se o postaveném AH dozvíš až u jeho předvěsti...?
Jasně - u té předvěsti (obecně, nejenom té autohradlové, ale i vjezdové)) je to "buď a nebo" - buď se mi "převrácený trojúhelníček s nulou" posune na pláááning area zase o nějaký ten kus dál (= Volno) nebo neposune (= Výstraha) a brzdím. Pokud se ale na to dívám tak, kam až na pláááning area vidím, tak oproti L2 jsem na tom stejně nebo ještě lépe a navíc zde nemám "skákání" EOA podle postupného prodlužování MA vlakem od RBC-čka.
Pokud mám na Levelu 1 "Volno", tak mi EOA na pláááning area skáče po relativně dlouhých sekcích - zvlášť v případě mezistaničních - hradlem nedělených - oddílů.

PS: Třeba na Slovensku mezi Výh. Sväty Júr a Nové mesto nad Váhom jsou ty sekce dlouhé cirka od 4,6 do 10,4 km

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Neděle, 13. května 2018 - 12:19:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16525
Registrován: 5-2002
PRA: Pokud bys totiž chtěl dělat decentralizovanou LEU s individuálním výběrem telegramu
No já právěže nechtěl, takže se dobejváš do otevřených dveří.

Jasně - u té předvěsti (obecně, nejenom té autohradlové, ale i vjezdové)) je to "buď a nebo" - buď se mi "převrácený trojúhelníček s nulou" posune na pláááning area zase o nějaký ten kus dál (= Volno) nebo neposune (= Výstraha) a brzdím.
Asi Ti uniklo, že než předvěst minu, tak už na ni pár set metrů vidím. No a VZ, kterej mi nedokáže ukázat to, co vidím, je tak trochu -gh-...
Neděle, 13. května 2018 - 12:47:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2682
Registrován: 9-2003
CiP-PRA: Do prdele, kdy už přestanete s tím "alá"? To cvičíte lva v cirkuse nebo co?
NOBLE BRICKS
Neděle, 13. května 2018 - 13:07:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2126
Registrován: 8-2010
ad Hajnej:
Asi Ti uniklo, že než předvěst minu, tak už na ni pár set metrů vidím.
Generálně to neplatí...[nene] - třeba na Slovensku je přepínatelná balíza, co ti aktualizuje to EOA umístěna vždy 700 m před autohradlovou/vjezdovou předvěstí, normová dohlednost předvěsti pro V = 160 km/h by byla L = 10V/3, tj. 533 m, čili "diference dohlednosti" je zde tabulkových 167 m.
PS: Na autobloku v noci taky vidím klidně 2-3 zelené, čili víc, než mi je schopen zobrazit barvičkovač nebo ne ?...[wink]

Když se kouknu třeba tady na min. 31:46 (autohradlová předvěst) nebo min. 32.42 (vjezdová předvěst), tak - byť je to video a ne real kabina - tak tu zelenou na předvěsti nevidím..[happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Neděle, 13. května 2018 - 13:38:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16526
Registrován: 5-2002
PRA: třeba na Slovensku je přepínatelná balíza, co ti aktualizuje to EOA umístěna vždy 700 m před autohradlovou/vjezdovou předvěstí
A těch 700 m od předvěsti se ta informace dostane jak...?
Nezapomněls, že tu polemizuju s tzv. "levným" řešením L1 s LEU u návěstidla/předvěsti a žádnou extra kabeláží, nikoliv s relativně slušně dělanou L1 s tomu odpovídající kabelizací...?
Neděle, 13. května 2018 - 14:04:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2127
Registrován: 8-2010
ad Hajnej:
A těch 700 m od předvěsti se ta informace dostane jak...?
Přepínatelná balíza je propojená kabelem s LEU předvěsti, stejně jako je třeba propojená další přepínatelná balíza umístěná 300 m před oddílovým/vjezdovým návěstdilem s LEU oddílového/vjezdového návěstidla - viz článek níže:
application/pdf
is-kominek-clanok.pdf (183.0 k)

Nezapomněls, že tu polemizuju s tzv. "levným" řešením L1 s LEU u návěstidla/předvěsti a žádnou extra kabeláží, nikoliv s relativně slušně dělanou L1 s tomu odpovídající kabelizací...?
OK, pardon, pardon...[wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Neděle, 13. května 2018 - 14:49:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7886
Registrován: 8-2012
Přepínatelná balíza je propojená kabelem s LEU předvěsti, stejně jako je třeba propojená další přepínatelná balíza umístěná 300 m před oddílovým/vjezdovým návěstdilem
Hele, ještě pořád popisujete ETCS a ne třeba PZB (teda tam je to úplně přesně 250 m)? [biggrin][crazy]
Všechno už tu bylo... (no jo, nahodíme Tradiční devadesátá léta atd.)
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 13. května 2018 - 18:55:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8210
Registrován: 5-2007
T. H. : Popisujú ETCS a úplne presne to, čo je namontované z Partyslavy do Žiliny...
Neděle, 13. května 2018 - 19:38:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16529
Registrován: 5-2002
TH: Hele, ještě pořád popisujete ETCS a ne třeba PZB
Všiml sis správně - když se ETCS dostatečně zdegraduje, tak je z toho něco jako PZB, ale za krapet víc šušňů... [rofl]
Neděle, 13. května 2018 - 20:30:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8211
Registrován: 5-2007
Hajnej : Ale s plnou kontrolou rychlosti, kopou nových funkcií a hlavne rozhraním medzi traťovinou a mobilkou postavenom na niečom lepšom, než len predimenzovanosť.
Pondělí, 14. května 2018 - 08:39:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1410
Registrován: 7-2007
Nezapomněls, že tu polemizuju s tzv. "levným" řešením L1 s LEU u návěstidla/předvěsti a žádnou extra kabeláží, nikoliv s relativně slušně dělanou L1 s tomu odpovídající kabelizací...?

Je zřejmé, že u elektronických stavědel nebo u RZZ je technicky mnohem snazší a progresivnější získávat data pro balízy přímo ve stavědlové ústředně - v technologickém počítači nebo na kontaktech relé. Je z toho možné vytěžit víc, než pouhou konverzi návěstního znaku na telegram balízy. To ale neznamená, že je v takovém případě nezbytně nutné tahat další kabely z SÚ k k jednotlivým balízám. Místo klasické konfigurace "hvězda", resp. "X-krát bod - bod", je možné datovou komunikaci řešit jako dvojité, zakruhované spoje. V místě balízy nebo skupiny balíz (např. na zhlaví) se pak umístí objektový kontrolér, který se spojí s balízou. Zkrátka datové spoje "bod - bod", vedené po metalickém kabelu na kilometry daleko, se mi už dlouhodobě, v době Ethernetu a průmyslových sběrnic, jeví jako archaismus.
Pondělí, 14. května 2018 - 08:43:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1772
Registrován: 6-2016
"V místě balízy nebo skupiny balíz (např. na zhlaví) se pak umístí objektový kontrolér, který se spojí s balízou"

Abych parafrázoval Járu Cimrmana - "myšlenka dobrá, ale schválení nebude dobré"[rofl] Nikdy se to tak nedělalo...
Pondělí, 14. května 2018 - 08:58:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1411
Registrován: 7-2007
DJ: Nestačila by vysoká dostupnost (víc nezávislých měřidel s logickým OR v LEU)?

Ne, nestačila. Redundancí měřidel proudu pro dolní žlutou byste mohl argumentovat tehdy, pokud byste v dostatečně krátké době detekoval a negoval první poruchu (poruchu prvního měřidla). Ale jak detekovat poruchu měřidla, které v základním stavu (návěst Stůj) nic neměří? Jedině tím, že si tam přivedete ten pomocný, testovací signál. A když už tohle provedete, tak je tam to druhé měřidlo (pro vyšší dostupnost) vlastně k ničemu. Jedině, že byste jej použil pro redundanci ve smyslu nadbytečnosti - kvůli detekci poruchy snímače komparací vstupních signálů.

Druhou možností, jak zajistit, aby telegram balízy odpovídal skutečné návěsti, je, si tam posílat tu "antižlutou", jak píše Hajnej, což je ve své podstatě dvoudrátová logika.

(Příspěvek byl editován uživatelem Signalman_77.)
Pondělí, 14. května 2018 - 09:00:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1412
Registrován: 7-2007
honzaklonfar: Nikdy se to tak nedělalo...

Abych to upřesnil: U nás. A zatím. [wink]
Pružinskij
Pondělí, 14. května 2018 - 09:04:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2499
Registrován: 4-2015
otázka ale je, co s těmi 385 ks RZZ a 516 ks elektromechaniky/mechaniky
Všechny ale nejsou na sítí TEN-T, respektive na drahách s traťovou nad 100, ne? IMHO v tom jsou započítané i jednoduché RZZ s vazbami na pár prvků někde na stavědle atp.
West code was broken.

Pondělí, 14. května 2018 - 16:24:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3572
Registrován: 5-2004
Hajnej:
"Návěštění traťové rychlosti je prasárna, která naštěstí v posledních letech mizí - takže doufáš marně, spíš sis ty rohy ještě o fous prodloužil... "
1) je větší prasárna redundantní návěst, nebo trať bez VZ?
2) spíš mě po odeslání napadla přízemnější překážka - totiž že k návěstidlům v [zadnice]ích stanicích žádná žíla pro pro rozsvěcení pruhů nebo čísýlek nepovede. Naopak jestli tam dvě rezervní jsou, stačily by pro "antižlutou" a "antibílou" a LEU by pak mohla být jednoduchá a bez kopání…

Hajnej:
"Tohle je už dávno vymyšlené..."
Hodně by mě překvapilo, kdyby tomu tak nebylo…

Paul_red_adair:
"To sice budou, ale už jsem tady jednou počítal, že průměrně vychází na síti SŽDC s.o. obnova stávajícího staničního zab.zař. na pouhých 10 ks nových elektronických stavědel ročně a my aktuálně toho "non-elektronického balastu" - když nepočítám hybridy - máme 901 ks ? To budeme obnovovat s tímto tempem do roku cca. 2108 ?...[crazy][coze] "
Ten počet je počet dopraven, nebo počet stavědlových strojů (nebo jak to nazvat)? Ono pokud by to bylo to druhé, tak to vychází o trochu líp, „jen“ na 30 let místo 100… [proud]
Ale stejně, když je běh na tak dlouhou trať a elektromechanikám se nechce dál prodlužovat životnost, jaký bude osud dotčených tratí? D3 nebo zrušení?

S77 1410: to tedy znamená paketový přenos a s tím spojené zpoždění a nepřímé ovládání návěstí, že? Jak moc velký je tohle problém (= jak dlouho může nejdéle trvat spadnutí povolující návěsti do zakazující)?

S77 1411: Díky za vysvětlení, myslel jsem si, že to tak snadno nepůjde. Jinak myšlenka byla taková, že když stavědlo samo o sobě kontroluje proud procházející obvodem žluté, mělo by pro dostatečně nízkou pravděpodobnost nebezpečné poruchy tam dát více měřidel - pravděpodobnost, že třeba dva voltmetry a dva ampérmetry zároveň ukážou nulu, tehdy, když bude žlutou procházet proud a LEU s balízou budou fungovat, bude velmi nízká (když práskne ampérmetr, přeruší tím obvod žluté a stavědlo shodí návěst na APN nebo Stůj, když práskne voltmetr, mělo by stavědlo zareagovat jako na zkrat okruhu).
Pondělí, 14. května 2018 - 16:39:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8213
Registrován: 5-2007
David Jaša:
S77 1410: to tedy znamená paketový přenos a s tím spojené zpoždění a nepřímé ovládání návěstí, že? Jak moc velký je tohle problém
Aj keby to bola sekunda, tak absolútne žiadny. Toto sa dnes už dá v uzavretej sieti dokonale uspokojivo vyriešiť. A o tom, že tie povely nebudeme posielať cez internet, asi nemusíme diskutovať.
Pondělí, 14. května 2018 - 18:57:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2129
Registrován: 8-2010
ad David_jaša:
Ten počet je počet dopraven...
Ano, dopraven a údaje jsou převzaty z tzv. Prohlášení o dráze celostátní a regionální, což je oficiální dokument - zde jsou pro roky 2016/2017/2018/2019 uváděna tato čísla:
a) elektronické stavědlo - 244/244/317/341
b) hybridní stavědlo - 34/34/34/32
c) releové stavědlo - 425/425/372/385 (!!)
d) elektromechanické/mechanické stavědlo - 638/638/553/516
e) DOZ - 217/217/228/295

ad Signalman_77:
Malinko jsem "šmejdil" dneska po Netu, abych našel, kde všude se instalovalo v decentralizované verzi tohle - ve svém dřívějším příspěvku jste se na to totiž odkazoval - a vygooglil jsem Rakousko, Bulharsko, Nizozemsko, Lucembursko, Maďarsko (zde tedy i centralizovaná verze LEU).

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Pondělí, 14. května 2018 - 21:50:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1413
Registrován: 7-2007
DJ: když práskne ampérmetr, přeruší tím obvod žluté

Práskne..? Pokud myslíte přerušení, tak to je pouze jeden druh poruchy, který musíte v rozboru bezpečnosti uvažovat. A kromě toho musíte uvažovat poruchové stavy všech součástek nebo částí, ze kterých se ten "ampérmetr" skládá.
Úterý, 15. května 2018 - 07:18:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1415
Registrován: 7-2007
Nebo ještě jinak: Nebezpečný stav by nastal tehdy, pokud by dolní žlutá svítila, ale vstupní obvody decentralizované LEU by to nedetekovaly. V obvodu měřicího vstupu LEU si lze domyslet přehršel poruchových stavů, které by mohly tento nebezpečný stav způsobit. Redundance obvodu měřicího vstupu není úplně marný způsob, jak tento problém řešit, ale s určitou minimální periodou byste musel garantovat, že ta dolní žlutá bude svítit - aby případná porucha jednoho z redundantních měřicích vstupů byla detekovaná (komparací s druhým měřicím vstupem). Nešlo by tedy o redundanci ve smyslu zálohování (logický OR), ale ve smyslu nadbytečnosti (logický AND). Pro úroveň SIL 4 existují jiné, lepší způsoby, jak problém "dolní žluté" řešit: Testování obvodu měřicího vstupu pomocným signálem nebo dvoudrátová logika.
Úterý, 15. května 2018 - 11:59:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16537
Registrován: 5-2002
PRA: releové stavědlo - 425/425/372/385 (!!)
Proč ty vykřičníky...?
Podle všeho jde o "recyklaci" prvků výziskových RZZ, tedy vcelku racionální počin.
jkl
Středa, 08. srpna 2018 - 20:19:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 189
Registrován: 7-2017
Na zastávce Vysoké Žibřidovice (trať Hanušovice - Staré Město pod Sněžníkem) jsem si povšiml vysokého stožáru s upevněnou anténou na jejím vrcholu a plechového rozvaděče v blízkosti stožáru. Z rozvaděče vychází hluk, jak kdyby v tomto byl ventilátor. Na rozvaděči jsou pouze nálepky eletrické zařízení a loga AŽD. Dříve tam toto zařízení nebylo. Nevíte k čemu to slouží? Neslouží to k ovládání osvětlení na zastávce, kdy je toto dálkově ovládano, předpokládám, z žst. Jindřichov na Moravě. Je to pěkně vidět zde. 100 m od zastávky je přejezd vybavený PZZ, ten má ovšem svůj reléový domek.
Jediné vybavení zastávky je lampa na sloupu, neplatný jízdní řád (platný do 11.12.2017) [uhoh][ko] (což je velmi výživné, když člověk neví, kdy to jede, zrovna u mého spoje, na který jsem prvně čekal, tento nejede přes prázdniny), a příštřešek s nepořádkem uvnitř.
Středa, 08. srpna 2018 - 22:18:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8381
Registrován: 5-2007
jkl: Vykrývač TRS.
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:  
Pouze registrovaní
  Heslo:
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce:
, více zde.