Diskuse » Autobusy a trolejbusy » Trolejové vedení, jeho fotky, výrobci... « předcházející | další »

Trolejové vedení, jeho fotky, výrobci...

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Předchozí roky: 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006
Archiv diskuse Trolejové vedení, jeho fotky, vý... do 27. 9. 2019 Storm_ice 60 27. 9. 2019 12:51
Archiv diskuse Trolejové vedení, jeho fotky, vý... do 21. 5. 2021 9_tr 60 21. 5. 2021 17:24
   autor příspěvek
Pátek, 21. května 2021 - 17:44:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9607
Registrován: 9-2004
Něco takového v Husovicích bylo a mělo prý sloužit na měření přítlaků sběračů.

No tak vida, zrovna jsem si vzpomněl, že jsem zapomněl, že jsi mi to kdysi vysvětloval [proud]. Pak nechápu, kde jsem přišel na počitadlo průjezdů...
Sobota, 22. května 2021 - 15:17:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 197
Registrován: 9-2005
9_tr no jde mi o to, jestli to v poho přetlačíš a nevypadne to, ale asi jo :D

Pořád bys to ale musel měnit, abys přehazoval do obou směrů, a to je to hlavní, jak vypadal ten vnitřek.
Takové věci ještě někde jsou ?:D To si už nějak nedovedu představit [happy]

Tak to musíš postavit a pak tam přisunout kříž, když to dáš moc blízko nebo naopak dál, tak ti to nevyjde a je to k ee [lol]


Tak jen pro připomenutí, přitom kousek dál byl normální poloangličan.
Sobota, 22. května 2021 - 23:58:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6619
Registrován: 6-2005
Tak přetlačíš při jízdě po hrotu a protihrotu už coveš do předem připraveného směru. Ale jinak ano, přetlačíš. Jak myslíš, že fungoval Hradec do Kluků...
Couvání v GB hlavně sledujte, přes kolik výhybe se couve, kterými směry.... Je tam více couvajících vozů.

Znovu, dole může stát maník a když jede trolejbus, tak stlačí tlačítko, kterým dá povel k přehození a dokud nepřejede trolejbus, tak drží. Až přejede, tak pustí a výhybka se vrací, takto fungoval Londýn a tam dokonce byly výhybky v 99% jen ruční.
Maník vlevo u sloupu, ne ten v tmavé uniformě, ale ten ve světlé.
Makrelu neumeješ.
Neděle, 23. května 2021 - 23:20:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2292
Registrován: 12-2007
9_tr:
"Jak myslíš, že fungoval Hradec do Kluků... "
V Novém Hradci Králové stáhneš bidla a jedeš na agregát.
Ty spíš myslíš jednostopou trať z Kuklen do Plačic.

Upřímně, tam by mne zajímala výhybka v Kuklenech (zřejmě trvale postavená pro jízdu do města) i výhybka v Plačicích (zřejmě trvale postavená pro jízdu do obratiště). Druhý směr se musí určitě jen mechanicky odtlačovat průjezdem sběrače (tedy průjezd možný jen ve směru sjezdovém).

A zajímavé to bylo i s polaritou tratě. Zjevně se musela měnit dvakrát (v Kuklenech a v Plačicích).
Pondělí, 24. května 2021 - 06:25:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6620
Registrován: 6-2005
5735: samozřejmě Kukleny, blbnu.

Kukleny
Plačice

Je vidět izolace pro oddělení polarit. V Klukách teda navíc doplněna o izolaci mírně zbytečnou, ale možná měli ještě odděleny stopy.

Bylo by to sice zbytečné, ale i rozjezdová výhybka by mohla být. Základní směr při jízdě po hrotu a stavěna proti hrotu. To Kremnice bezpečně umožňovaly. Kdyby se řidič seknul a projel ji pod jízdou, tak se maximálně představila pro protijedoucí vůz a ikdyby měl násled, tak vratná páčka byla pro jízdu obousměrná.
Podvěsné Kremnice byly na toto horší.

A na fotkách je vidět, že izolace byla vždy ve směru vpravo. Ve smyčce do odbočky k zastávce a v Hradci do města.
Makrelu neumeješ.
Středa, 26. května 2021 - 15:39:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 198
Registrován: 9-2005
9_tr:
"Tak přetlačíš při jízdě po hrotu a protihrotu už couveš do předem připraveného směru. Ale jinak ano, přetlačíš. Jak myslíš, že fungoval Hradec do Kluků..."

No mně šlo právě o to, když tam budeš couvat proti, ale ony si tu botku navedou ty mantinely jak u Kremnice, tak u Eska.

U toho ručního přehazování mi jde o to, že tam musí někdo stát, tak jestli se to vyplatí ... a předpokládám, že by to pak přehazoval jen do jednoho směru.

Podvěsné Kremnice myslíš ty proudové? No já tam viděl jednou zacouvat trolejbus, dopadlo to zvednutím celé výhybky, něco z toho upadlo a ohl se přestavovací plochý profil ... no a pak jsem musel domů [angry][lol]

No maník v uniformě mi přijde, jak kdyby spouštěl reklamu na YT [rofl]
Středa, 26. května 2021 - 19:08:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3706
Registrován: 1-2005
5735: Dovolím si napsat několik postřehů k tomu, o čem mluvíš.

V Pardubicích je několik sjezdových výhybek přizpůsobených na možnost jízdy v protisměru, a je to celkem běžná úprava. Jenže tady vidím velký rozdíl v tom, jestli trolejbus jede dopředu nebo couvá. Když jede dopředu, jsou sběrače "taženy" vozidlem, a v případě nějakého problému na vedení při průjezdu minimální rychlostí se sběrač sveze po tělese a maximálně pak vypadne do volného prostoru. Není to asi úplně ideální, ale neviděl bych v tom žádný velký problém. Zatímco při couvání trolejbus sběrače hlavně při nízkém přítlaku "tlačí", takže může dojít k zaseknutí do výhybky. Proto se obecně couvání do armatur nedoporučuje. Viděl jsem kolegu, jak couval do sjížďáku, který tomu nebyl přizpůsobený, a čekal jsem, jestli se dřív zlomí napružený sběrač nebo jestli za chvíli uletí kus výhybky.

V Hradci, vzhledem k tomu, že jel trolejbus dopředu, v tom tedy problém nebyl, a jednalo se o klasickou mechanickou výhybku, která byla upravená tak, aby se jazyky vracely do požadovaného směru, akorát musela být správně vybavena izolacemi, aby nebyl problém s polaritou.

Co se týče polarity samotné, on to není takový problém, jak to vypadá. Jen je třeba ve výhybce odizolovat oba póly v jednom směru. Nejsem si jistý, jestli do Plačic někdy jezdily kloubáky, ale sólo trolejbusy v Hradci byly snad všechny až na dvě 14TrM vybaveny diodovým usměrňovačem (tedy pokud ruční přepínání polarity neměly i první 21Tr), takže se řidič nemusel prakticky o nic starat. Je to stejné, jako když jedeš přes některá křížení. Vůz s usměrňovačem ti pípne dvakrát, protože se na chvíli chytí na opačnou polaritu, vůz s pákou pípne jednou dlouze, protože opačnou polaritu vyhodnotí jako ztrátu napětí.
http://pardubickamhd.cz - fotogalerie a informace z MHD v Pardubicích
Středa, 26. května 2021 - 19:53:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2297
Registrován: 12-2007
Tr_man:
"V Pardubicích je několik sjezdových výhybek přizpůsobených na možnost jízdy v protisměru, a je to celkem běžná úprava."
Pro zajímavost: které to jsou?
Tr_man:
"Když jede dopředu, jsou sběrače "taženy" vozidlem, a v případě nějakého problému na vedení při průjezdu minimální rychlostí se sběrač sveze po tělese a maximálně pak vypadne do volného prostoru. Není to asi úplně ideální, ale neviděl bych v tom žádný velký problém. Zatímco při couvání trolejbus sběrače hlavně při nízkém přítlaku "tlačí", takže může dojít k zaseknutí do výhybky. Proto se obecně couvání do armatur nedoporučuje. Viděl jsem kolegu, jak couval do sjížďáku, který tomu nebyl přizpůsobený, a čekal jsem, jestli se dřív zlomí napružený sběrač nebo jestli za chvíli uletí kus výhybky."
Jo, to jsem tak nějak očekával.
Tr_man:
"ale sólo trolejbusy v Hradci byly snad všechny až na dvě 14TrM vybaveny diodovým usměrňovačem..."
No, nevím. Jako malý kluk pamatuji v HK 14Tr, které po projetí výhybky v Kuklenech (nevím kterým směrem) začaly houkat (vůz bez proudu), řidič šáhl někam pod volant, tam zatáhl za nějakou páku (přepínač polarity) a jelo se dál.
15Tr pamatuji jen na lince 2 od nádraží do Nového HK.
Středa, 26. května 2021 - 20:50:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6621
Registrován: 6-2005
Storm ice
ne mantinely, ale jazyk.
výhybka je minimálně používána a to trojí přehození za týden se dá zvládnout.
Musí se umět do takové výhybky couvat a pak záleží na opotřebení výhybky a stavu uhlíku.

5735: pokud si pamatuji dobře, tak třeba ta na kruháči u Globusu, když se jezdil po jedné půlce obousměrně, aby ji od města mohl trolejbus projet směrem k Bohdanči.

Ale opravdu v HK byly všechny vozy s usměrňivačem, vyjma dvou 14TrM. Resp. byla to 8. série, která ho měla. A že by se to předělávalo?

Tr man: nikdo neřeší polaritu jako takovou, jen jak to bylo pozměněno oproti obvyklému stavu jak ve výhybce, tak i z pohledu řidiče vozu bez usměrňovače.

To je pravda, že se to nedoporučuje, ale dříve běžná praxe, zvláště tam, kde byly armatury Kremnica, případně jejich americký předobraz.
Viz video v mém příspěvku č. 6620. Zde je navíc vidět odlišné ovládání výhybky od našich zvyklostí. Je napěťová, ne proudová, sběrače jsou v určitém postavení a propojí oba kontakty. Kdyby jel přímo, tak se kontakty nepropojí, jak je demostrováno zde.
Jak konktakt vypadal a fungoval je vidět na filmu z Lausanne
Sám jsem si vyzkoušel couvání do Kremnic a mám je projety všechny na zpátečku. Elektrické po hrotu a sjezdové proti, byť teda na některých se se sekal uhlík v srdcovce, ale jazyky nebyly problém.

(Příspěvek byl editován uživatelem 9 tr.)
Makrelu neumeješ.
Středa, 26. května 2021 - 22:43:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3707
Registrován: 1-2005
5735, 9Tr: Nevím, jestli trvale, ale nějakou dobu to byl i sjížďák u zastávky Na Spravedlnosti (z Teplého a z Jana Palacha) a pak část mechanických výhybek ve vozovně. A určitě je několik dalších míst v utajení [happy]

9Tr: 15Tr myslím taky usměrňovač neměly, Hradec má opačnou polaritu než Pardubice, takže když tady byla půjčená 15Tr na zkoušky, tak nechtěla jet, než kolega Lp, jak s oblibou vypráví, vlezl do kabiny, nenápadně nohou přestavil páku polarity a jako zázrakem s tím nepojízdným trolejbusem odjel [lol] Ale naše historická 311, tedy exhradecká 14Tr08/6 právě páku polarity nemá, přesně jak píšeš.
http://pardubickamhd.cz - fotogalerie a informace z MHD v Pardubicích
Čtvrtek, 27. května 2021 - 13:10:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6622
Registrován: 6-2005
Tr man: ano, 15Tr neměly usměrňovač, ač byly některé kusy v souběhu s le 14Tr, které ho měly.

Ve vozovně je to logické, údajně zlínská vozovna lze z části jezdit oběma směry a proto mají některé elektrické výhybky návěstidlo na obě strany.

Otázkou je, co je utajení a kouzlo nechtěného. Taky naše některé sjezdové mají samý od sebe jazyky na jednu stranu a dokonce shodně.
Makrelu neumeješ.
Pátek, 28. května 2021 - 14:55:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6624
Registrován: 6-2005
Krásně viditelný způsob ovládání výhybky i s návěstí- Londýn
Makrelu neumeješ.
Čtvrtek, 03. června 2021 - 10:37:08  
Administrátor
Číslo příspěvku: 74402
Registrován: 4-2003
S trolejovým vedením a armaturami určitě souvisí video v tomto příspěvku:
https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=4340720
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Čtvrtek, 03. června 2021 - 15:55:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6630
Registrován: 6-2005
Martin Zlivský: ano, dokonce tam jsou vidět obrovské pokroky v zemích ex SSSR, co si aktuální dovolí.
Jinak ze Szegedu je hezčí toto, protože to ukazuje že trolejbus opravdu není brzda.
Szeged
Makrelu neumeješ.
Sobota, 05. června 2021 - 15:50:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 199
Registrován: 9-2005
9_tr:
"Martin Zlivský: ano, dokonce tam jsou vidět obrovské pokroky v zemích ex SSSR, co si aktuální dovolí.
Jinak ze Szegedu je hezčí toto, protože to ukazuje že trolejbus opravdu není brzda.
Szeged"

To je radost pohledět, někteří tam jedou opravdu svižně. U nás takových řidičů moc není, ale řada jich alespoň nejezdí jak šnek :D

Jinak já nevím, jaký tam mají provoz ve vozovně, jen mi to přijde trochu netradiční v dnešní době [proud] Motáme se zase kolem, myslel jsem hlavně, jak se do toho couvá, že by to mohlo vypadnout, kdyby se to šprajclo nebo to ty jazyky neodtlačilo, ale jak píšeš, závisí to na více věcech. Ono v tomhle ohledu si u nás pamatuji starší Kremnice a tam to vyletělo někdy na Sv i když se jelo normálně a nebyl tam ten mantinel.
Tak to by mě zajímalo, jak to s tou polaritou bylo u nás. Já měl za to, že se to přepínalo tou pákou na palubovce, ale v některých kříženích to i u nás pípalo 2x.
Sobota, 05. června 2021 - 18:47:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6631
Registrován: 6-2005
Tak to můžeš vypadnout i na klasické výhybce, prostě občas se chyba stane.

9TrHT a 14Tr01-08 měly usměrňovač, proto pípání 2x, 14Tr10/6 už mechanickou páku.

(Příspěvek byl editován uživatelem 9 tr.)
Makrelu neumeješ.
Sobota, 05. června 2021 - 23:14:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3708
Registrován: 1-2005
9Tr: To jsi řekl hezky. Občas! A ne že každá naše návštěva v Jihlavě končí rozbitou Kremnicí nebo rozebraným křížením...! [lol]
http://pardubickamhd.cz - fotogalerie a informace z MHD v Pardubicích
Neděle, 06. června 2021 - 19:50:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6632
Registrován: 6-2005
Tr_man: nemůžu za to, že jeden pardubický řidič si nevyšimne, že je na kusé troleji a sletí...[biggrin]
Dle tohoto bych chybu hledal jinde, než na troleji.[lame]

A na to, že sem jezdíte v intervalu 2 let dobrý výkon. Holt si taháte Černé Petry. A pokud si dobře vzpomínám, byly to normální provozní závady.[lame]

Akdyby někoho zajímal bližší pohled na rozdíl mezi deltou a klasickou rovinkou, co tam dělá drát

Makrelu neumeješ.
Neděle, 06. června 2021 - 20:26:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3709
Registrován: 1-2005
9Tr: Při tom aspoň nic nepoškodil... [uhoh] 358 výhybku rozebrala s jihlavským řidičem, 353 snad s naším a oboje hned při prvním průjezdu. Přitom by ty výhybky průjezd devítek měly přežít, protože po nich devítky celý život jezdily [lol] A ta lišta z křížení podle mě vypadla ještě před mým průjezdem, jen to nikdo nenahlásil. Já bych výpadkem poškodil prostor za křížením, ne na jeho začátku.
http://pardubickamhd.cz - fotogalerie a informace z MHD v Pardubicích
Pondělí, 07. června 2021 - 18:55:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 200
Registrován: 9-2005
Tr_man:
"9Tr: To jsi řekl hezky. Občas! A ne že každá naše návštěva v Jihlavě končí rozbitou Kremnicí nebo rozebraným křížením...! [lol]"

Škoda, že je to tak z ruky. Vypadá to, že tam máte celkem veselo [lol]

Tak podrobně jsem to nezkoumal, co který vůz má, ale že někdo pípal a někdo ne, jsem spíš přičítal tomu, jak se do křížení najelo.
Středa, 09. června 2021 - 19:19:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6638
Registrován: 6-2005
Storm: Jo veselo tu je, teď se předělává jedna trať a to jsou samé srandy...

To také záleží, někdy se zvládne oběma sběrači dotknout obrácené polarity, jindy ne, záleží ale hlavně na i na úhlu křížení. V určitých úhlech se sběrače dostanou na otočenou polaritu, někde ne a od určité hodnoty se naopak "vyzkratují".
No a pokud to 2x píplo, tak znamená vůz, kterému nevadí otočená polarita a zvládl oba sběrače na chvíli dostat na živou část.
Makrelu neumeješ.
Čtvrtek, 10. června 2021 - 13:09:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 202
Registrován: 9-2005
9_tr:
"To také záleží, někdy se zvládne oběma sběrači dotknout obrácené polarity, jindy ne, záleží ale hlavně na i na úhlu křížení. V určitých úhlech se sběrače dostanou na otočenou polaritu, někde ne a od určité hodnoty se naopak "vyzkratují".
No a pokud to 2x píplo, tak znamená vůz, kterému nevadí otočená polarita a zvládl oba sběrače na chvíli dostat na živou část."

Ano, většinou to je u křížení při odbočování, kdy nejedeš v ose troleje a podle toho jak si tam najedeš, tak se to někdy povede a někdy ne. Spíše mě právě zarazilo to přepínání polarity. Ale tam jsem nijak nestudoval, který trolejbus jak pípá. Teď moc nechápu to "vyzkratují"?

Jestli myslíš tu srandu ve Dvořákově ulici, tak je škoda, že tu nejsou fotky. Abych byl upřímný, tak 1/4 prací mi přijde naprosto zbytečná a s tím jak se to provádí také nesouhlasím.
Čtvrtek, 10. června 2021 - 20:29:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6639
Registrován: 6-2005
Storm: Tak náprava.Makrelu neumeješ.
Sobota, 12. června 2021 - 11:27:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6643
Registrován: 6-2005
Jihlava, mírně jiné fotky i s popisem zde.
Makrelu neumeješ.
Sobota, 12. června 2021 - 19:13:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 203
Registrován: 9-2005
9_tr Super díky [happy]

A jak to pokročilo? Musím konečně dodat i něco od nás [happy] Jinak mě napadlo, že někdo dává tu rozpěrku do delt před převěs a někdo za, tak co je lepší. U toho za převěs mě napadlo, že by byla případně chráněná při výpadku sběrače a možná je to lepší při rozkmitu troleje po průjezdu deltou? Třeba u nás se při montáži v 97 dávaly na obě strany, ale to je asi zbytečné.
Koukám vedle zmíněné izolátory, to jsem si říkal, že je hned do sbírky :D U nás už máme jen ten protáhlejší "zvoneček" a na pár nejspíše zapomenutých převěsech, jinak se komplet na "Trnovanských" tratích komplet vyměnily za smyčkové.
Pondělí, 14. června 2021 - 18:34:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6649
Registrován: 6-2005
Nijak, tento týden jsou na pořadu dne výměny sloupů, nějaká údržba a oslabený tým.

No, tak ano, dává se obvykle za, zase před chrání při výpadku, ale každý výpadek je vlastně náhoda, tak je to sporné.
Makrelu neumeješ.
Středa, 30. června 2021 - 21:59:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6666
Registrován: 6-2005
Poslední pohled na starou šlapanickou trať. Na měnírně a u ní jsou už nové stožáry. Čímž skončí jedno místo s větším počtem betonových stožárů, jestli jsem si v Brně dobře všímal. A nevydržely dlouho, kolem r. 2000 se dokončila rekonstrukce. Ale zase ty současné tam vydrží tak 80 let.
Jen si tak teď všímám, to jsou jen natřeny, bez pokovení Zinkem? Může se tam někdo otočit a zkouknout to?Makrelu neumeješ.
Čtvrtek, 01. července 2021 - 10:54:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9628
Registrován: 9-2004
A nevydržely dlouho, kolem r. 2000 se dokončila rekonstrukce.

Krk na to nedám, ale mám za to, že reko v roce 2000 se týkala pouze výměny příhradových sloupů za klasické přímo ve Šlapanicích plus případná výměna tv. Meziměsto zůstalo většinou beze změny, tedy co do sloupů.


foto přefoceno z kalendáře...
Mour
Čtvrtek, 01. července 2021 - 18:21:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 465
Registrován: 4-2007
Janatak:Meziměsto se dělalo dřív ale kdy to už si nevzpomenu
Čtvrtek, 01. července 2021 - 20:16:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6668
Registrován: 6-2005
Pravda je, že v "knize" se píše, že byla v r. 2000 dokončena výměna příhradových sloupů. Ale ty betoňáky vypadají celkem zachovale na to, aby jim bylo nějak razantně více. Ty musely být možná i později, nebyla nějaká úprava vozovky ve smyslu rozšíření?
Šlapanice
Makrelu neumeješ.
Sobota, 03. července 2021 - 12:43:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9630
Registrován: 9-2004
Ty betonový sloupy bych se moc nedivil, kdyby byly když ne původní, tak od první větší reko tratě. A ta mohla proběhnout kdy, v sedmdesátých letech? Určitě došlo k výměně tv, i k jinému způsobu zavěšení na převěsy. A klasické ocelové sloupy tu některé jsou taky pěkně dlouho, soudě dle jejich rezatosti...
Sobota, 03. července 2021 - 12:48:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 208
Registrován: 9-2005
9_tr:
"Pravda je, že v "knize" se píše, že byla v r. 2000 dokončena výměna příhradových sloupů. Ale ty betoňáky vypadají celkem zachovale na to, aby jim bylo nějak razantně více. Ty musely být možná i později, nebyla nějaká úprava vozovky ve smyslu rozšíření? "


Ty stožáry vypadají možná hůře jak u nás, a to některé máme od 91. I ten typ výložníků se v tu dobu nově objevoval všude. Akorát pro uchycení se to už páskovalo s kardanem, snad jen nejstarší v Libušince a u vozovny se dávaly třmeny popř. "půlobjímky", tak bych to spíše tipoval na první půlku 90let.

(Příspěvek byl editován uživatelem Storm_ice.)
Neděle, 04. července 2021 - 10:16:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6669
Registrován: 6-2005
Na takové stáří jsou v moc pěkném stavu, povrch není výrazně zerodovaný a obsazený mechem. Není to sice směrodatné, ale v 50. letech byly trakční stožáry spíše hranaté.
1991 asi byly už betonové.

Rezatost je jen známka neúdržby, ale samozřejmě ne rok, ale několik desítek. Prohnutí výložníku na Hraničkách je viditelné taky už po r. 2000[biggrin]

Objímky jsou i dnes k dostání a protože sklady DPMB jsou snad bezedné, tak se montují věci, které se už 30 let nevyrábí. Nelze se tedy řídit co se montovalo. Může to být rok i 20 let staré.
Makrelu neumeješ.
Mour
Neděle, 04. července 2021 - 20:34:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 466
Registrován: 4-2007
Ty rezaté sloupy mezi Hraničkami a Šlapanicemi tam byly už v době příhradových sloupů.
Neděle, 04. července 2021 - 21:25:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 209
Registrován: 9-2005
9_tr:
"Na takové stáří jsou v moc pěkném stavu, povrch není výrazně zerodovaný a obsazený mechem. Není to sice směrodatné, ale v 50. letech byly trakční stožáry spíše hranaté.
1991 asi byly už betonové. "

Ale nejsou, jsou horší jak tu a to jsou v Šanově I z 1994, Jateční(Libušina) 1991, Jankovcova 1997 viz fotky - vzávorce rok focení. U nás byl klasický kruhový profil, na Bílinské to snad mělo nějakou ozdobnou zátku jako stříška, ale to jsem byl malý, tak nevím, jestli si to s něčím nepletu. Přiložím ještě fotku betonových stožárů u vozovny výstavba trati 1962 (1961).

9_tr:
"Rezatost je jen známka neúdržby, ale samozřejmě ne rok, ale několik desítek. Prohnutí výložníku na Hraničkách je viditelné taky už po r. 2000[biggrin]

Objímky jsou i dnes k dostání a protože sklady DPMB jsou snad bezedné, tak se montují věci, které se už 30 let nevyrábí. Nelze se tedy řídit co se montovalo. Může to být rok i 20 let staré."

Já čekal, že to na mě vybalíš [lol] on ten jejich retrostyl z minulého století ... Ale psal jsem to jako určité vodítko toho, co už by tam (ne)mohlo být.

Neděle, 04. července 2021 - 22:24:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6670
Registrován: 6-2005
To jsou kšandy na Libušině u děliče... [biggrin]
Ale dobry, může to být teda kolem pol. 90. let. Vypadají podobně. I tak jsou relativně mladé na výměnu, ale jedině dobře, podrží to linku zase delší dobu.

Rozhodně použitý materiál v Brně nic neříká, pokud nevíš kdo akci realizoval, resp. maximálně ti to řekne jestli to byl DP, nebo externí, ale ne dobu. My třeba páskujeme až od cca 2000.

(Příspěvek byl editován uživatelem 9 tr.)
Makrelu neumeješ.
Pondělí, 05. července 2021 - 09:59:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 210
Registrován: 9-2005
9_tr:
"To jsou kšandy na Libušině u děliče... [biggrin]
Ale dobry, může to být teda kolem pol. 90. let. Vypadají podobně. I tak jsou relativně mladé na výměnu, ale jedině dobře, podrží to linku zase delší dobu.

Rozhodně použitý materiál v Brně nic neříká, pokud nevíš kdo akci realizoval, resp. maximálně ti to řekne jestli to byl DP, nebo externí, ale ne dobu. My třeba páskujeme až od cca 2000.

(Příspěvek byl editován uživatelem 9 tr.)"

To mi ani nemluv, mě to tak rozčiluje esteticky [rofl] A je to určitě na tu trať, nechtějí to jinam, bo to mi přijde docela brzo měnit, ale možná mají nějakou blbou statiku. Myslím že jsem u nás v Libušině nějaký viděl, kde byla odhalená výstuž. Já už o tom přemýšlel kdysi, jestli ten stožár také natírat, určitě by se tím dala prodloužit životnost, nebo se s tím počítá na životnost trati?

Tak Brno je Brno, já bych řekl, že ty nůžky s tím použitým materiálem a stylem práce se rozevírají s postupem doby. Oni tam ustrnuli v minulém století a s těmi skladovými zásobami a přístupem lidí, co to tam vede, se to asi jen tak nezmění. U nás se snad začalo kolem 2005, resp. EL když se předělávalo na Masarykově překládané vedení. Prakticky první velká akce byl kruhák u OBI, kde to dělal EL (beru páskování na klasické stožáry, ne na betonové)
Pondělí, 05. července 2021 - 13:55:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6671
Registrován: 6-2005
Jelikož je vedle sloupů díra i s novým betonovým základem, tak kam jinam by je dali. Zase se to nabízí,když se silnice zavře a bude rekonstruovat. Aspoň to bude jednotné. On betonový má menší plánovanou životnost a u železného se bere kolem 30 let, na starší projektant nechce už nic nového věšet.

Starý materiál, který je nový nevadí. Vadí způsob práce. Ale snad se to už bude lepšit.
Makrelu neumeješ.
Pondělí, 05. července 2021 - 15:16:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 211
Registrován: 9-2005
Jinak v Teplicích začala defacto v první dekádě dubna výstavba trolejové trati (stavba č.2) Přítkovská -Bohosudovská - J.Koziny - Maršovská - Obránců míru - Přítkovská vykolíkováním pro budoucí nové stožáry. V polovině května pak započaly výkopové práce pro základy stožárů a pro kabeláž veřejného osvětlení. Následovalo postupné betonování základů a začátkem června usazovaní trakčních stožárů. V posledním červnovém týdnu se začalo s montáží kardanů pro uchycení převěsů, nosných sítí a několika výložníků. Na začátku července se trať odpojila u sítě u zastávky Pluto, kde je i natrolejovací trychtýř pro parciální trolejbusy. V prvních červencových dnech pak pokračují práce natažením převěsů a nosných sítí, postupnou demontáží kabeláží napájecích bodů a úsekového propojení, demontáž starých závěsů a převěsů. V rámci této stavby budou postavené dvě nové křižovatky (dva dvoustopé triangly) a o jednu předjížděcí stopu (celkem 3 stopy) se rozšíří smyčka Anger. Postavit by se mělo celkem 91 nových trakčních stožárů, většina původních by měla být odstraněna, část pak bude využita pro novou výstavbu TTV. Zatím co u křižovatky Přítkovská - Obránců míru by se měla podle projektu měnit i původní trolejový drát, na křižovatce Přítkovská - Bohosudovská zůstane původní starý, což je pro mě dost nepochopitelné. Bohužel už se na něj montují výhybky, tak že už je na změnu asi pozdě [angry]Čtvrtek, 08. července 2021 - 07:10:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6679
Registrován: 6-2005
Jak to vypadá v Brně u u nem. Bohunice.
Líbí se mně, jak si dráteníci s něčím hlavu nelámouMakrelu neumeješ.
Čtvrtek, 08. července 2021 - 11:08:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 218
Registrován: 9-2005
9_tr:
"Líbí se mně, jak si dráteníci s něčím hlavu nelámou "

Myslíš to napojení druhé stopy?
Čtvrtek, 08. července 2021 - 13:52:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6681
Registrován: 6-2005
Jo, myslím a koukal jsem, že u vás se toho také nebáli. Viz brněnská diskuze.
Makrelu neumeješ.
Čtvrtek, 08. července 2021 - 20:26:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3713
Registrován: 1-2005
Chtěl bych napsat, že to je určitě jen provizorní stav v průběhu montáže a pak to tak hrozně vypadat nebude. A nebo to hrozně vypadá a bude to funkční. Ale když mluvíme o Brně, tak mi ten optimismus nějak chybí... [uhoh]
http://pardubickamhd.cz - fotogalerie a informace z MHD v Pardubicích
Čtvrtek, 08. července 2021 - 20:58:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 221
Registrován: 9-2005
9_tr Jasně, tak ono není čeho, nejjednodušší způsob, jak to udělat. Jen bych u nás nedával ty rolny, ale dal to na drátek, pak je tam na trubce takový výrazný hrb, něco jako trakční zpomalující práh [rofl]
Pátek, 09. července 2021 - 05:32:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6683
Registrován: 6-2005
Tr man: ne, to je stav po kterém se jezdí. Viděl jsem i nějaké výpadky, ale nevím, když jsem tudy jel, tak jsem nepadal. Asi jezdím pomalu [biggrin]
Ano, je to dočasná stavba, jisté odfláknutí je tedy pochopitelné.

Ovšem myčka na Osové má třeba podobným způsobem udělanou SV, což je sympatické.
Makrelu neumeješ.
Pátek, 09. července 2021 - 23:38:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6688
Registrován: 6-2005
Tomkovo náměstí v průběhu rekonstrukce.Makrelu neumeješ.
Neděle, 11. července 2021 - 10:55:33  
Administrátor
Číslo příspěvku: 74435
Registrován: 4-2003
výměny příhradových sloupů za klasické
Jaký to mělo důvod? Příhradové snad mají vyšší pevnost, ne?
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Neděle, 11. července 2021 - 11:16:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6691
Registrován: 6-2005
Martin: ale po 50 letech asi už byly celkem opotřebované, to víš, pejsci, opilci... [biggrin]

Ale je pravda, že v Opavě mají ještě příhradový po tramvaji.
Makrelu neumeješ.
Neděle, 11. července 2021 - 11:48:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2769
Registrován: 4-2005
Chceš tím jako říct, že ono pověstné "to zas bude v alejích nablito" má svou trolejbusovou verzi?🙂
Jinak díky za fotky z Tomkáče, trhačkové výjezdy z husovické vozovny by mohlo být příští fototéma:-)
Neděle, 11. července 2021 - 19:57:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6693
Registrován: 6-2005
Spíše nachc...[proud]
Ještě pohled na Mendlák, prý to bude za chvíli jinak. Jak se neptejte, nevím hlavu ani patu.

Makrelu neumeješ.
Neděle, 11. července 2021 - 20:43:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1238
Registrován: 3-2013
Tak pokud jsem to správně pochopil, v tomto místě bude zastávka tramvaje s ostrůvkem a trolejbus přijede zprava. Tedy směrem do centra podjede tramvajový most u výstaviště.
Pondělí, 12. července 2021 - 12:32:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 224
Registrován: 9-2005
9_tr:
"Ano, je to dočasná stavba, jisté odfláknutí je tedy pochopitelné.

Ovšem myčka na Osové má třeba podobným způsobem udělanou SV, což je sympatické."

Tak odfláknutí ani moc ne, co tam chceš vymýšlet na provizoráku, nějaké kotvení určitě ne, to je nesmysl.

S jejich prověšeným vedením to asi moc nevadí, také jsme to měli u některých starých Kremnic (jen zavěšené v převěsu), ale nedovedu si to moc představit u EL, ti to mají kolikrát narvané, jak kdyby testovali pevnost v tahu. Jen ta trubka je těsně pod tou trolejí, ale botka by to měla v pohodě projet.

Akorát u toho detailu u "RV" pravý drát je jako původní doprava, ale levý je tam zakončený od stopy na kampus?
Pondělí, 12. července 2021 - 20:14:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6695
Registrován: 6-2005
Tak s tím vykotvením by projektant měl jiný názor... Ale souhlasím, je to provizorka, není nutné dělat hned vánoční dárek převázaný mašličkou.

Podívej se do jihlavské vozovny, tam několik Kremnic také visí jen na výložníku bez zakotvení.

Jo, to sice mají narvané, ale pak je vidět ten rozdíl, když jedeš do taková výhybky klacky se nehnou, když jedeš do podobné výhybky zavěšené volně, tak chápu, proč se v Brně brání vyšší rychlosti jak 30km/h, protože to opravdu více nesnese a to už více věřím podvěsné, která je celkem pevná.

Bohužel se mně nedaří podobné provizorky u nás prosadit.[sad]
Makrelu neumeješ.
Pondělí, 12. července 2021 - 22:43:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 225
Registrován: 9-2005
9_tr tak víš jak to vidí projektant, ten to počítá, ty to musíš dělat na pana Lorence ... udrží to? Ne, a teď, teď jo [rofl]

Aby bylo jasno, já to nekritizuji, že je to narvané, naopak jsem za to rád, že to není jak šňůry na prádlo a víš, že jsem stejným vyznavačem rycjhlojízd, jako ty [lol] I když tenkrát na Bílinské jsem se bál, že když to tak zůstane, tak to v zimě nevydrží, bo to bylo echt narvané i při 30°C.

A v Brně mají takové nekotvené? Když pominu s tím obráceným kotvením a některé další věci, ale pořád by to mělo výhybku držet v relativně stabilní poloze. Proto i moc nemusím kotvení na jedno lano středem stopy u symetrické výhybky. Když jsem to viděl tehdy v UL a bylo nějakých 35°C, tak jak to bylo ve vedru prověšené, tak ta výhybka docela "plavala". S klasickým kotvením si myslím, že by byla stabilnější.

No tak třeba časem se to podaří, já bych teď rád změnu v tom, co se dělá u nás, bohužel je to momentálně neprůchozí :/ I když jak říkáš, že je s EL domluva, možná by to šlo nějak, ale to záleží na městu, jak by se k dohodě postavilo, bohužel to záleží na více lidech. A hlavně čase je proti nám, bo už je 10 min po 12 ...
Úterý, 13. července 2021 - 21:02:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6697
Registrován: 6-2005
Asi tak, někdy je dobré i poslechnout projektanta, který může odhalit skrytá rizika, ale někdy [kladivo][biggrin]

Kotvené jsou všechny, otázkou jak účinně...

Fotky z probíhající reko Havlíčkovy v Jihlavě
Makrelu neumeješ.
Paia
Sobota, 17. července 2021 - 10:50:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 48
Registrován: 5-2011
Storm_ice:
"To je radost pohledět, někteří tam jedou opravdu svižně. U nás takových řidičů moc není, ale řada jich alespoň nejezdí jak šnek :D"

Mno, vyložených loudalů je u nás docela dost (když vím, že na BN má při čekačce dorazit právě jeden z nich, tak na ně ani nečekám), řekl bych víc, než nás, brouků svižníků...
Pondělí, 19. července 2021 - 18:06:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 227
Registrován: 9-2005
Paia:
"Mno, vyložených loudalů je u nás docela dost (když vím, že na BN má při čekačce dorazit právě jeden z nich, tak na ně ani nečekám), řekl bych víc, než nás, brouků svižníků..."

Tak poslední dobou jsem měl štěstí na průměr nebo i některé rychlejší. Ale byly časy, kdy jsem několikrát potkal řidiče, co snad nejel ani 30 km/h, to jsem myslel, že mi je*ne [lol] A to nemluvím o sundavání nohy z jízdy u děličů a výhybek, kde není izolace. To mám pak chuť jim to říct. Naštěstí se ovládnu a jen vystoupím [rofl][rofl]

9_tr
já tě nenavádím neposlouchat, ale právě že někdy... Já jsem rád, že teďka zmizlo z té nové křižovatky několik výložníků, jeden tam nechali, ten bych také nejraději zrušil (jeden je ještě v Bohosudovské, ale tam je strom, tak by se tam lano tahalo blbě. Pan projektant rád výložníky, sice to je někdy možná lepší do výpočtu, ale z pohledu estetiky je to hnus [lol]
Pondělí, 26. července 2021 - 15:11:14  
Administrátor
Číslo příspěvku: 74446
Registrován: 4-2003
9_tr:
"Martin: ale po 50 letech asi už byly celkem opotřebované, to víš, pejsci, opilci... [biggrin]"
To beru. Ale proč náhrada klasikou? Příhradový, který by pak zase vydržely dost dlouho a může jich bejt i méně, se nelíbí?
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Pondělí, 26. července 2021 - 22:32:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6708
Registrován: 6-2005
Martin: no, asi protože v podobné velikosti je nikdo nedělá a údajně ty půdobní se dělal DP sám. S pevností nevím, to jsem nikdy nehledal, ale současné s úpravou povrchu metalizováním vydrží odhadem tak 100let. Teď řežeme 70 leté v Jihlavě a většina by klidně ještě minimálně 10 let vydržela, ale už neunesou to, co je na ně potřeba dát, proto se mění. A ty neměly žádnou ochranu, jen suřík a barva.
A jak méně? To je stejně dáno výpočtem a průhybem vedení. Méně by mohlo být i kulatých, ale takto se to dá vykázat jako rekonstrukce, ne novostavba. Kdyby se jich dalo méně a do výrazně jiných pozic, je to novostavba.
Trať do ŠlapanicA nová spojka ze Slatiny na mostě se konečně začalo dělat i na druhé polovině


(Příspěvek byl editován uživatelem 9 tr.)
Makrelu neumeješ.
Nový příspěvek
     
  Text příspěvku:

  Uživatelské jméno:
  Heslo (pro registrované):
  E-mail (volitelně):
  Přílohy:
  Volby: V příspěvku používám HTML kód
Odkazy (URL) v příspěvku automaticky aktivovat
  Akce:
, více zde.