Diskuse » Archiv 2019 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Ostravě » Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 22. 05. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 22. 05. 2019

dolů
   autor příspěvek
6563
Úterý, 14. května 2019 - 17:07:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 252
Registrován: 8-2017
1403:
Výběrové řízení na ty LCD obrazovky bylo zrušeno a zatím nebylo zahájeno žádné další.
Úterý, 14. května 2019 - 22:31:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1421
Registrován: 2-2017
Dnes na 5/1 a 5/2 vyjely po měsíci Stadlery. Nevím, jestli tam už zase budou trvale, ale slyšel jsem, že tam nesměla jezdit ani Tria, protože byly nějaké problémy se zabezpečovacím zařízením. Bližší informace nevím.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Úterý, 14. května 2019 - 22:49:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 114
Registrován: 12-2017
Jaký fotoaparát byste doporučili na focení tramvají a autobusů? Momentálně fotím mobilem, ale výsledky nejsou vždy dobré.

Uvažuji o zrcadlovce Nikon D3500, dá se najít nová za 10k. Nevím ale, zda by nebyl lepší nějaký jiný fotoaparát, jak nový, tak i z druhé ruky.
Renault Citybus
Úterý, 14. května 2019 - 23:12:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1201
Registrován: 12-2006
Jedna mobilní rychlovka ze Zábřehu.

[kladivo] T3 mizí, wany se šíří... [kladivo]

[pozor] MHD Ostrava [pozor] -
Středa, 15. května 2019 - 07:53:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2600
Registrován: 11-2004
ad Tucnak: záleží co si od toho slibuješ a jak se tomu budeš chtít věnovat. Jedna věc je koupit foťák a jiná pak dostat z něj pěkné fotky. Pokud si vybereš zrcadlovku tak záleží více na objektivu než těle, potřeba je zohlednit kvalitu ostrost, ohniskovou vzdálenost ("zoom"). Nakonec zjistíš, že ti třeba jeden nestačí a pak to pokračuje po spirále k lepší a lepší technice. Bez postprocesu se v dnešní době taky neobejdeš takže po nafocení hurá domů a pohrát si s fotkou k dokonalosti. Druhá strana je pak nějaký ultrazoom s dobrou světelností. Nemusíš řešit objektivy (pouze při výběru konkrétního modelu), v dnešní době už umí rawy a pokud vybereš něco s dobrou světelností (nejlépe v celém rozsahu) tak ti to pár let vydrží (pokud tě to focení nechytne a nepřejdeš na zrcadlo). Doporučovat asi nic nebudu, to bys musel vědět lépe co chceš, ale zkus popřemýšlet pokud se rozhodneš pro zrcadlovku zda není lepší pořídit něco staršího, ale kvalitnějšího než nové a levné.

PS: pokud nerozumíš některým pojmům v příspěvku tak si je nastuduj před dalším hledáním fotoaparátu.
Pokud chcete nějakou moji fotografii prosím napište mi, jinak čtěte zde.
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


Středa, 15. května 2019 - 09:50:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 116
Registrován: 12-2017
@Mayg Slibuji si od toho, že mi z foťáku vylezou lepší fotky než z mobilu. U mých fotek je problém v tom, že je tam moc široký úhel záběru.

Chtěl bych, aby foťák zvládl fotky jako tyto ze starého Canon 1000D (objektiv neznám):

http://busphoto.ru/photo/277818/
http://busphoto.ru/photo/274194/
http://busphoto.ru/photo/277654/

Hlavně bych chtěl, aby fotky vypadaly z barevné stánky obstojně, viz rozdíl zde mezi prvním a druhým místem (moje fotka). Nápad dobrý, ale zpracování horší.
http://busphoto.ru/voting.php?show=table&date=2019-05-05
Renault Citybus
Středa, 15. května 2019 - 13:11:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 52
Registrován: 12-2018
Na Stadlery na 5 se chystám odpoledne. Jen by mě zajímalo, co byl za problém u toho zabezpečování. Minulou středu se po celý den neustále dokola proháněli z Poruby směrem na Zátiší věžka Scania a náklaďák Tatra. Odpoledne jsem je zahlédl odstavené na Vřesině a nikde nikdo. Tak nevím. V sobotu se myslím robilo cosi s kolejemi.
TommyX: ten přejezd je tam co ta trať pamatuje a vždy se tam jezdilo na plný řadič. Ale jestli si někdo konečně uvědomil, že by se nemělo, tak budiž. Ale nenamlouvejte mi, že stav tratě je OK. To by se tam každou šestou neděli neutrácely peníze...
Středa, 15. května 2019 - 18:18:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 40
Registrován: 7-2017
Tucnak: no jestli si myslíš, že ti z foťáku vyleze fotka, která bude podobná nějaké z těch, na které odkazuješ, tak to se obávám, že budeš ze zrcadlovky zklamán 😉
Středa, 15. května 2019 - 18:27:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 117
Registrován: 12-2017
Honzys:
"Tucnak: no jestli si myslíš, že ti z foťáku vyleze fotka, která bude podobná nějaké z těch, na které odkazuješ, tak to se obávám, že budeš ze zrcadlovky zklamán 😉"

Předpokládám, že na noční fotky je třeba dlouhá expozice a obecně na všechno je třeba postprodukce.
Renault Citybus
Kůň
Středa, 15. května 2019 - 19:30:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1794
Registrován: 1-2012
Jo, třeba taky půl hodiny s jednou fotkou...
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Středa, 15. května 2019 - 19:48:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 323
Registrován: 7-2014
1403: Já nepsal, že stav tratě je OK, ačkoli to tak mohlo vyznít. Jen jsem chtěl sdělit, že omezenky nesouvisí se stavem trati...momentálně žádná OR na kyjovické není kvůli stavu svršku v místě...
geront
Středa, 15. května 2019 - 20:33:47  
Neregistrovaný host
V pondělí kolem 9 hod. dopoledne jsem chtěl jet z Hulvák do centra tramvají. Přijela čtyřka a kolem jezdily pořád auta a nikdo nezastavil. Nikdo z nás tří, kteří jsme byli na zastávce, nenašel odvahu vstoupit mezi auta. Tak tramvaj neotevřela dveře a po chvilce odjela.
Za chvíli přijela další tramvaj a to se nám už podařilo nastoupit.
Nestalo se mi to poprvé, proto mám dotaz, zda se plánuje nějaká rekonstrukce této zastávky anebo se nastupování do tramvaje ponechává na hrdinství cestujících.
Omlouvám se za dotaz OT, jelikož jsou určitě důležitější témata
Poskok
Středa, 15. května 2019 - 20:47:29  
Neregistrovaný host
Realizace 2. etapy terminalu Hulvaky je v planu, mela byt uz dokonce hotova, ale je tam nejaky problem s pozemky...
Středa, 15. května 2019 - 21:16:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 53
Registrován: 12-2018
Můžu se zeptat, co znamená ta zkratka OR? Jsem tu ještě pořád nepečený...
Jenki
Středa, 15. května 2019 - 21:30:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5474
Registrován: 5-2002
Tucnak:
"Předpokládám, že na noční fotky je třeba dlouhá expozice a obecně na všechno je třeba postprodukce."

Na noční fotky samozřejmě stativ + dlouhá expozice, to je bez diskuze. Mi osobně kvalitativně bohatě stačí noční foto na režim priority clony, což při f11a ISO 100 bývá tak do 5s, což unese i sprostý stativ za pár stokorun (samozřejmě pokud moc nefouká).

Postprodukce - záleží, co od toho člověk čeká. Jeden extrém jsou perfekcionalisté, kteří jsou schopni dlouze řešit správný odstín trávy a oblohy, na druhou stranu umí poskytnout neocenitelné rady (a důrazně doporučuji projít všechny články fotoškoly tam odkazované).

Druhý extrém jsou šotouši, kteří mají vánoce z vozu X na lince Y bez ohledu na to, že to je blbě nasvícené, mázlé a kompozičně na blití.

Já osobně na editaci až na nepatrné výjimky prdím, bo není čas; na druhou stranu fotím do RAW+JPEG s tím, že místa na disku je dost a kdyby náááhodou někdy v budoucnu byl čas a potřeba tak ten RAW v počítači prostě je a nezkazí se. Může se jednou hodit, klidně za 50 let až už tu nebudu, ale ten RAW tu možná bude furt. Kdybych ho neudělal nebude tu na 100%.

Se zrcadlovkou se dá docela dobře produkovat i bez postprocesingu, viz pár příkladů z poslední doby - vše JPEG přímo z foťáku, jen zmenšený, bez jakéhokoliv ořezu a jiných úprav:



Důležitá poznámka na závěr : zálohuj, zálohuj, zálohuj! Já osobně mám fotky na 2 externích HDD na 2 fyzicky různých místech (v různých budovách) + samozřejmě v PC.
Středa, 15. května 2019 - 23:16:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 118
Registrován: 12-2017
@Jenki Děkuji za vysvětlení a za odkaz na školu focení pro šotouše, o té jsem doposud nevěděl (nenašel jsem vlastně žádné fotoporadny pro šotouše)

Jinak dělá objektiv s VR velký rozdíl oproti tomu bez něj? Cenový rozdíl v sadě je totiž poměrně velký (kolem 2000), tak ještě uvažuju.
Renault Citybus
Čtvrtek, 16. května 2019 - 00:44:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1202
Registrován: 12-2006
Tučňák: Ono záleží jak který telefon. Dneska jsou na trhu takové kousky, ze kterých vypadávají takové fotky, že často nepoznáš rozdíl oproti průměrné zrcadlovce s průměrným šotoušem (pokud to teda vyloženě extra nepřiblížíš a nepotřebuješ X megapixelů). Osobně jsem na zrcadlovkou taky uvažoval, ale když jsem viděl v zahraničí, co dokáže mobil, tak už na ní kašlu. Zas tak to nežeru a hlavně je hodně pohodlné fotit něčím, co strčím do kapsy, udělá 250 fotek,má stále půlku baterky a nemusím na výletě táhnout tašku s objektivy, baterkou, stativem... Byť ano, pokud s tím umím, vytáhnu ze zrcadlovky nesrovnatelné fotky. Pak už záleží, zda bereš jako prioritu komfort, nebo výslednou kvalitu fotku.

Jen na ukázku tady hodím něco z výletu do států, kde jsem fotil právě jen mobilem a jen na automatický režim. Věřím, že z manuálu by se vytáhlo ještě víc. Vše z ruky, bez stativu.
Bohužel káčko kvalitu samozřejmě dost zhoršuje, ale na ukázku to stačí. RAW je možný také.







(Příspěvek byl editován uživatelem vtobola.)
[kladivo] T3 mizí, wany se šíří... [kladivo]

[pozor] MHD Ostrava [pozor] -
Čtvrtek, 16. května 2019 - 08:32:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2601
Registrován: 11-2004
ad Tucnak: VR (u canonu IS) tu umožní udržet z ruky delší časy bez toho abys foťák roztřásl rukama (při stativu nutno vypnout). Osobně ho moc nepoužívám, ale to je jen můj názor. Pro mě je podstatnější optická kvalita objektivu kterou můžeš srovnat například zde https://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crop s.aspx ale obávám se že jakýkoliv setový objektiv bude prakticky o ničem.

ad Vtobola: jako ilustračky je mobil dobrý, hned pořídíš, hned máš a hned nasdílíš. Pokud od něj vyžaduješ něco víc než hezkou fotku na FB, tak je už mobil o ničem.

ad Jenki: kdyby náááhodou někdy v budoucnu byl čas
aktuálně mám v počítačí cca 5TB fotek na dny "až bude čas" a také "až budu umět lepší postprocess". Zrovna minule jsem si jednu otevřel a zhodnotil jsem, že když jsem fotku pořizoval tak jsem neuměl fotit, technika byla o ničem a že nestojí za to ji mít [happy]. Předpokládám, že stejný názor budu mít na své dnešní fotky za pár let. Ale pořád si je nechávám. A to naštěstí jsem analogovou dobu už nestihnul takže místo zabírají jen na disku a ne v prostoru. [happy]
Pokud chcete nějakou moji fotografii prosím napište mi, jinak čtěte zde.
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


Čtvrtek, 16. května 2019 - 10:05:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1203
Registrován: 12-2006
Mayg: To samozřejmě ano, já jen chtěl poukázat na to, že v dnešní době je cesta i smartphone. Sám jsem se divil, že i na 4K TV fotky vypadají hodně slušně. Minimálně na ty noční bych u zrcadlovky potřeboval stativ a musel bych si s tím hrát. Takhle jsem přišel, 3 sekundy podržel a šel jsem dál. Záleží tedy hlavně na daném člověku, co bere jako prioritu. Já jsem tvor líný, pro kterého je problém tahat něco navíc, takže pro mě je tohle spása.
[kladivo] T3 mizí, wany se šíří... [kladivo]

[pozor] MHD Ostrava [pozor] -
Čtvrtek, 16. května 2019 - 12:21:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 159
Registrován: 5-2013
Minimálně na ty noční bych u zrcadlovky potřeboval stativ (Vtobola), Na noční fotky samozřejmě stativ + dlouhá expozice, to je bez diskuze (Jenki)

Právě naopak, kombinace ISO, clona a čas platí naprosto u všeho stejně. Samozřejmě pokud budu fotit autobus na smyčce někde na okraji městě, tak se bez toho stativu neobjedu, na druhou na podobné fotky stačí nějaký světelnější objektiv (klidně i to Yongnuo), u zrcadlovky navíc budeš těžit z většího čipu a i tuho čínského objektivu je tak optika přecjen někde o dost jinde. Tím nechci nijak zhazovat to, jak tvůj mobil fotí, oproti tomu, co padalo z mobilů ještě před pár lety je to obrovský pokrok. Jakkákoliv "poctivější" optika bude ale již z principu tak nějak vždy kvalitnější, než plastové čočky v mobilech, byť jich bude víc vedle sebe, a malinký čip. Třeba u některých těch fotek s ISO 800 a víc už je dost vidět ztráta kresby a ztráta detailů, například u té fotky R1 (9. fotka), kde je část dlaždic nástupiště už opravdu hodně "rozmydlená".

Tucnak: Jak píše Mayg, rozhodni se podle toho, co by jsi chtěl fotit. Pokud ti bude stačit fotit nějakou tu šali.. ehm, pardon, tramvaj, během dne, fotky z dovolené nebo sem tam nějakou noční fotku ze stativu, bude pro tebe asi nejlepší volbou nějaký lepší ultrazoom. Dá se s tím fotit na velký rozsah ohnisek (odpadá nutnost mít více objektivů), umí to manuální režim a podobně, v podstatě jediná hlavní nevýhoda přichází, pokud budeš chtít za šera/tmy fotit i něco z ruky nebo v pohybu, pak začneš narážet na limity menšího čipu a světelnosti objektivu. Pokud víš, že by jsi se tomu chtěl do budoucna věnovat víc, je opravdu nejlepší volbou zrdcadlovka. Teoreticky ještě "bezzrdcadlovka", ale tam ti upřímně opravdu neporadím, nikdy jsem s tím nefotil. Víceméně to ale kombinuje možnost výměny objektivů od DSLR a naopak rozměry většího kompaktu. Pokud by jsi volil klasickou zrdcadlovku, je opravdu asi nejlepší volbou koupit si nějaký tělo z druhé ruky, u Canonu nejspíš D60, u Nikonu asi D90 nebo D7000. Setové objektivy (nejčastěji 18-55 mm) sice nejsou žádný zázrak, nicméně to rozhodně není takový propadák, jak na některých webech píšou. Sám jsem si před asi pěti lety koupil kombinaci Canon 1200D + 18-55mm, a dneska už bych si spíš do začátku koupil bazarovou D60/D70, klidně i se seťákem s IS, finančně to vyjde naprost stejně a udělá to víc užitku. [happy]

Ale ať už si koupíš cokoliv, jako první si určitě zapni kombinaci JPEG + RAW. Nikdy není problém ty RAWy smazat a nechat si jen jpgy, ale kdykoliv mám zase možnost si ty opravdu dobré fotky nechat v RAWu - ty možnosti, co se z toho dá "vytáhnout", jsou hlavně ve stínech a vyvážení bílé opravdu někde jinde.
Flickr • „Do tý želví bašty patří víc mušek, víc mušek. Mušek, né molů. Každej na to kašle." •
Pátek, 17. května 2019 - 08:51:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 93
Registrován: 7-2018
Dnes 11/6[fotic]
Pátek, 17. května 2019 - 08:55:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2602
Registrován: 11-2004
ad stancermediapb: a má to už tu klimu pro cestující?
Pokud chcete nějakou moji fotografii prosím napište mi, jinak čtěte zde.
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


Pátek, 17. května 2019 - 09:47:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 94
Registrován: 7-2018
Tohle vario ji ještě nemá, stejně
jako usb nabíječky.
byvaly ridic
Pátek, 17. května 2019 - 10:34:34  
Neregistrovaný host
má to už tu klimu pro cestující?
Tohle vario ji ještě nemá, stejně jako usb nabíječky.

co je důležitější než správní barva[tramvaj]?
Pátek, 17. května 2019 - 13:52:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 119
Registrován: 12-2017
@Kowalski

Nakonec jsem si pořídil Nikon D3500. Jen jsem ještě nepřišel na to, jak fotit za tmy, zkoušel jsem jak automatiku, tak noční portrét a výsledky nejsou nic moc. Jak fotit za tmy? A jak mám nastavit fotoaparát, abych mohl fotit i vozidla v pohybu?



Renault Citybus
Pátek, 17. května 2019 - 14:00:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 120
Registrován: 12-2017
Dnes znovu stály tramvaje. Už jsem si myslel, že Stadlery znovu měly problém se softwarem, ale když jsem viděl stát dvě další tramvaje, které nesvítily, tak jsem začal tipovat výpadek proudu. Archiv mi následně domněnku potvrdil. Tramvaje jezdily z Vozovny místo z Martinova.



Co mohlo tuto poruchu způsobit? Proč nebyla náhradní doprava, když porucha byla tři hodiny? Předpokládalo se, že lidé se svezou 44kou na Vozovnu (jezdí jednou za 20 minut) a dále tramvají?

Jak se vlastně řeší náhradní autobusová doprava místo tramvají, když tramvajáci nemohou řídit autobus?
Renault Citybus
Pátek, 17. května 2019 - 14:49:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 324
Registrován: 7-2014
Tucnak: NAD jezdila z Telekomky do Martinova. NAD zajišťují autobusové provozovny pomocí záloh. Někteří řidiči mají papíry i na tram i na bus, ale to v tomto případě nehraje žádnou roli.

1403: OR - omezená rychlost

(Příspěvek byl editován uživatelem TommyX.)
ppkk
Pátek, 17. května 2019 - 14:55:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 481
Registrován: 11-2014
Jezdí autobusáci, buď ze zálohy nebo třeba po konci trhačky když se dá.
Solaris Urbino 12 7753 DPO [jidlo]
Pátek, 17. května 2019 - 15:21:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2603
Registrován: 11-2004
ad Tucnak: takže seznamování se zrcadlovkou [happy] dej tomu pár týdnů a pak možná zvládneš vyfotit to co z mobilu [happy]. V noci se fotí buď na vysoké ISO a dobrou světelnost (nemáš ani jedno), nebo ze stativu (taky asi nemáš) nebo ze zídky. Dalším krokem tedy bývá koupit si "první stativ" (to je ten který brzy vyměníš za "dobrý stativ").

Pár rad do fotoživota začátečníka:
- nefoť na vyšší ISO než 800 (spíš 400) nestojí to za to.
- neblýskej v noci bleskem (věřím, že to byla automatika)
- nauč se nepoužívat automatické režimy
- platí pravidlo, že z ruky udržíš čas 1/(ohnisko*crop) u tebe je crop 1.5 takže na nejvyšší zoom udržíš 1/80 sec. (a to se nebavím o pohybujících se prostředcích)
- pokud nemáš nějaký chytřejší objektiv tak při focení ze stativu (zídky) vypni VR
- při nočním focení používej předsklopení zrcátka a odpočet k expozici
- záčátky po přechodu na zrcadlovku jsou těžké, musíš vydržet
Pokud chcete nějakou moji fotografii prosím napište mi, jinak čtěte zde.
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


Pjp
Pátek, 17. května 2019 - 16:30:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3052
Registrován: 12-2005
A ještě jedna věc - je lepší používat přímo korekce expozice za tmy, pod mrakem, kupodivu i za slunečného dne pro požadovaný výsledek, než se spoléhat na jakési kreativní programy.
Jo a pro pohybující se objekty je fajn případně použít režim preference rychlosti ....

Pavel

(Příspěvek byl editován uživatelem Pjp.)
xyzž
Pátek, 17. května 2019 - 16:43:47  
Neregistrovaný host
1332 nemá zatím klimu v salonu,údajně je tam ale příprava...ještě nebyl vysoutezen zhotovitel.ale USB konektory jsou.skoro u každého sedátka.ale spíš to je kus,kde se overujou přes drážní dveře od nového výrobce.
Pátek, 17. května 2019 - 17:35:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 121
Registrován: 12-2017
Mayg:
"V noci se fotí buď na vysoké ISO a dobrou světelnost (nemáš ani jedno), nebo ze stativu (taky asi nemáš) nebo ze zídky.
"
Maximální ISO mám myslím kolem 25000. Světelnost u seťáku není sice extra, ale prý se nedá srovávat s lepší světelností u kompaktů, to kvůli velikosti čipu. Zkoušel jsem si ještě pomoct zábradlím, ale to moc nepomohlo (obzvlášť když jsem neuměl nastavit zbytek).
Mayg:
"Pár rad do fotoživota začátečníka:
- nefoť na vyšší ISO než 800 (spíš 400) nestojí to za to.
"
- ISO mám nastaveno na 100, problém je, že je ještě nějaké ISO-A, které mi ukazuje 20000.
Mayg:
"- neblýskej v noci bleskem (věřím, že to byla automatika)"
- Blesk byla automatika.
Mayg:
"- nauč se nepoužívat automatické režimy "
- Zkoušel jsem použít režim preference času a manuál. Chápu to správně, že u preference času platí, že čím rychleji jede autobus, tím kratší dobu musí trvat stisknutí spouště?
- Jak je to s ostřením u focení přes hledáček? Tam nemůžu posouvat ten čtvereček. Všiml jsem si ale, že když si zapnu informace, tak vybírám nějaký puntík, to asi bude to manuální ostření.
- Také mě ze začátku zklamalo, že fotky byly tmavší než z mobilu (byť jsem viděl kvalitový rozdíl u zrcadlovky). Napadlo mě ale zvýšit hodnotu u expozice na plusové hodnoty a to zabralo. Jen jsem jednou přepálil.
Mayg:
"- platí pravidlo, že z ruky udržíš čas 1/(ohnisko*crop) u tebe je crop 1.5 takže na nejvyšší zoom udržíš 1/80 sec. (a to se nebavím o pohybujících se prostředcích) "
- Ten vzorec, tím myslíš jak dlouho vydržím držet foťák, aniž neměla vliv třepající se ruka? Jak to myslíš s pohybujícími se prostředky? Mělo by to snad být lepší než fotit pohyb mobilem?
Mayg:
"- pokud nemáš nějaký chytřejší objektiv tak při focení ze stativu (zídky) vypni VR "
- VR nemám
Mayg:
"- při nočním focení používej předsklopení zrcátka a odpočet k expozici "
- Netuším, co to znamená.



Renault Citybus
Jenki
Pátek, 17. května 2019 - 20:35:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5475
Registrován: 5-2002
Tučňák : pár jednoduchých základních rad, pak se můžeš propracovat ke složitějším věcem :

- na manuál se zatím vyprdni, k němu musíš "dospět" (a zas tak často není potřeba). Já osobně používám režim pro preferenci času, a než to zmáčknu vyzkouším si, jakou clonu mi foťák nabídne a popř. upravím ISO (viz dále).
- jaký čas na jaké objekty : stojící vozidla "bez váhání" 1/250s, tak máš vcelku jistotu, že to vyjde. Pozor - při stisku spouště člověk obvykle foťákem trošku "cukne", chce to trénovat. Z ruky se dá udržet i 1/60s, se stabilizací klidně i 1/15s. Fenomén moderní doby - u časů nad 1/125s se obvykle "rozsypou" LED transparenty, pod tímto časem bývají dobře vykreslené. Doporučuji vyzkoušet někde na konečné. Jedoucí vozidla pokud se fotí zepředu v pohodě 1/400s, pokud je to více z boku nebo nad 50km/h klidně 1/640s nebo ještě méně. Na vláčky klidně 1/1000s. Po nějakém tréninku se ale dají jedoucí vozidla MHD fotit i na 1/250s (v dobách kinofilmů Fomachrom 80 to ani jinak nešlo). Opět - vyzkoušej a uvidíš.
- čtvereček v hledáčku ukazuje bod, na který se ostří. Je možné volit různé režimy - jednotlivý bod, více bodů, kontinuální ostření (mění se jak se focený objekt přibližuje - vzdaluje...). Opět - přečíst si návod a vyzkoušet to, třeba na jednom místě vyfotit 15 jedoucích vozů za sebou, poznamenat si jaké bylo nastavení a pak to doma zkoumat.
- blesk natvrdo vypnout (někde v menu to je), pro focení MHD je prakticky nepoužitelný a navíc to je dost nepříjemné pro řidiče, když mu to vypálí do očí.
- jak zvolit ISO a čas (clonu si foťák dopočítá sám)? Jde vlastně o to, dostat na snímač dostatek světla, aby to uměl zpracovat. V původním významu u filmů / diáků šlo o to, že se na film muselo dostat světla "tak akorát". Takže ISO znamená citlivost snímání (přirovnání : lidské oko má ISO slabší, kočka má mnohem lepší). Čas znamená dobu jak dlouho světlo dopadá na snímač (mrknu krátce nebo dlouze). Clona udává jak velká je "díra" do objektivu (zamhouřené oko versus plně otevřené). Platí zde následující zákonitosti :
-- čím kratší čas tím menší riziko rozmazání, ale tím méně světla stihne projít. Dalo by se tedy říct, že čím kratší čas tím lépe, ale ne vždy to jde, protože občas je i hnusně a šero (efekty, kdy se využívá záměrné rozmazání dlouhým časem jako panning apod. si nech na pokročilejší období).
-- čím menší ISO tím méně citlivý snímač, ale tím kvalitnější obraz. U dnešních foťáků je ISO do 800 kvalitativně úplně v pohodě. Velké hodnoty ISO jako třeba 20000 jsou vhodné třeba pro reportážní fotografy, kteří potřebují zachytit, jak se v temném zákoutí politik muchluje s pornohvězdou. Že to bude mít ujeté barvy a zrnitost jako prase v tomto případě nevadí, čtenáře Blesku to trápit nebude. Nás to trápit bude, ta fotka bude vypadat strašně.
-- čím menší clona tím větší "díra do objektivu" a tím víc světla doletí na snímač. Zdálo by se tedy, že čím menší clona tím lépe, jenže ouha - malá clona znamená menší kvalitu obrazu z hlediska optiky. Zmenšuje se hloubka ostrosti - to znamená, že foťák zaostří (třeba) na SPZ na čele vozu, ale zadní kola už budou rozmazaná. Naopak úplně velká clona (nad 11) dělá zase psí kusy ve vykreslení hran apod. Optimální je pohybovat se někde kolem střední hodnoty toho, co objektiv umí, nebo trošku nad.

Teď nějaká ta typická nastavení :
- slunečný den : ISO 200, čas 1/500s, foťák mi bude nabízet clonu kolem 11.
- zataženo, ale dostatek světla : ISO 400, čas 1/400s, clona spadne někam k 5,6.
- zataženo fest, hnusně a temné mraky : ISO 800, čas 1/320s, clona půjde někam k 4. Pokud je nezbytné fotit i v takovém hnusu zvážím přesun na zastávku, na jedoucí objekty se vyprdnu, tím můžu jít s časem na 1/125 a clona mi vyleze na hezkých 8.
- uvnitř vozovny / dílny : ISO 800, čas 1/60s aby to šlo z ruky a clona bude kolem 4.
Dodatek : co mám dělat, když mám setový objektiv, kde je nejmenší clona 5,6? Buď se s tím smířit, nebo rozbít prasátko. Dobré objektivy mají nízkou světelnost, jenže to vyžaduje dobré sklo a konstrukci, a taky fyzicky větší čočky (větší díra = více světla) a to prostě něco stojí. Dobrá alternativa je pevný ("nezoom") objektiv, ten mívá nejnížší clonu 1,8 i méně. Moc nestojí a vzimním období přijde velmi vhod.

Na noční focení pak používám program priority clony. Vrazím tam f=8, iso nechám nějaké nízké (100, 200) a foťák si dopočítá čas - budou to nějaké jednotky sekund. Na to už je ale potřeba stativ, to z ruky nejde. A proč sklopit zrcátko (což bych neviděl až tak nezbytné, ale je to plus) a dát samospoušť? Protože když zmáčknu spoušt na foťáku na stativu, foťák se trošku pohne / zatřese a fotka se rozmaže. Takže najít samospoušť a nastavit alespoň 2s. Za tu dobu se foťák se přestane třást a fotka bude perfektně ostrá, neroztřesená a prokreslená. Ano, taky se za ty 2s může vůz začít rozjíždět nebo ti někdo do záběru vleze, ale to je život.

To by zatím stačilo a příště si dáme kapitolu "kompozice fotek MHD". Podle těch ukázek co tu máš je to taky potřeba probrat.
Sobota, 18. května 2019 - 00:13:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 122
Registrován: 12-2017
@Jenki
Díky moc za podrobné vysvětlení, už vím o něco lépe, co nastavit na foťáku.

Ohledně času bych měl úvahu. Teoreticky kdybych za dne snímal stojící vozidlo několik vteřin se stativem, tak fotka bude kvalitní, ale nesmím mít příliš dobrou světelnost, ať fotku nepřepálím, je to tak?

Ohledně kompozice, předpokládám, že narážíš na problematiku umístění vozidla, zlatého řezu atd.

Taky nemám jasno, jak na fotky, kde jsou stromy. Fotka bývá tmavá. Předpokládám, že v editoru na PC by mělo jít zvlášť nastavovat osvícení stromu, oblohy a autobusu.
Renault Citybus
Sobota, 18. května 2019 - 00:16:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 123
Registrován: 12-2017
Jak vlastně fungují zálohy? Řidiči čekají s autobusy v garážích pro případ, že budou potřeba? Nebo jsou zavoláni narychlo z domu?
Renault Citybus
Sobota, 18. května 2019 - 00:45:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1429
Registrován: 2-2017
Řidiči jsou v garážích a čekají.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Sobota, 18. května 2019 - 06:07:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2604
Registrován: 11-2004
Ad Tucnak: pokud budes za dne se stativem fotit na optimální clonu (tak mezi f/5 a f/10) tak ti nikdy nevyjdou časy v sekundách ale max tak cca 1/10 sec. U nižších clon nebudeš mít tak kvalitní kresbu (díky kvalitě objektivu) u vyšších clon nebude kvalitní kresba vzhledem k difrakci světla. Ještě můžeš tedy zakoupit ND filtr ktery nepropustí tolik světla, ale to by byla zase jiná pohádka.
Problém rozdílného světla na různých částech fotky jedině v editoru při editaci RAWu. To je právě ten skok od mobilu k foťáku. Zatímco mobil upraví fotku za tebe tak jak chce on tak u foťáku si to musíš dodělt ty. Rada do začátků je vyhýbat se problematickým scénám a zpočátku fotit za dobrého počasí pěkně osvětlené scény. Dnešek vypadá jako pěkný den.
Pokud chcete nějakou moji fotografii prosím napište mi, jinak čtěte zde.
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


Neděle, 19. května 2019 - 11:55:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1430
Registrován: 2-2017
Od dnešního dne je po nehodách odstavena více než čtvrtina Stadlerů a říkám si, že za chvíli nebude s čím jezdit. Z 31 jich teď nemůže jet 8 a jedná se o vozy 1705, 1711, 1713, 1715, 1720, 1725, 1726, 1730. Tři z nich stojí už hodně dlouho.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
xyzž
Neděle, 19. května 2019 - 13:18:34  
Neregistrovaný host
Os89 a proč z toho děláš takovou vědu?stadlery bourají stejně tak jako ostatní tramvaje...když začínali plynaky,tak jich bylo taky fest nabouraných z kraje a nikdo se Nepos...teď naboura třeba 5 plynaku týdně a nikdo ani necekne.nehledej problémy tam,kde nejsou
Neděle, 19. května 2019 - 16:26:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1431
Registrován: 2-2017
xyzž: Nevrdím, že by Stadlery bouraly více než ostatní tramvaje, ale jejich oprava trvá hodně dlouho, i když se jedná o drobné ťukance. A je jedno, jestli je vina straně výrobce nebo DPO, výsledek je stejný. Pamatuji si, jak 30. března bourala u SPORT ARENY 1704, ačkoliv se jí téměř nic nestalo, stála 9 dní. Před pár dny tu kdosi psal (tuším, že Jamnik), jak na Stadlery nejsou náhradní díly. A toto je pak výsledek, že se všechno dlouho opravuje. Jak bourala 1701 u Čistíren, tak dostala přední nárazník z jiné tramvaje (prý z 1702), proto vyjela hned druhý den.
Opravdu čekám na nedostatek vozů v Porubě, že se zase začnou ráno spojovat noční T3R.P kamerami, aby se na noc zase rozdělily.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
xyzž
Neděle, 19. května 2019 - 16:28:15  
Neregistrovaný host
Potřebuju poradit s použitím odisky a vypoctem ceny jízdenky v relaci U Plodiny-U Cepaniku.napr.spojem 912387 Ariva Morava a z Čepaniku spojem 860369 Frýdek Místek magistrát.
Potřebuju poradit možnosti platby a co nejvýhodnější cenu.dekuji predem
xyzž
Neděle, 19. května 2019 - 16:33:29  
Neregistrovaný host
Ale spojování a rozpojování vozů snad běžného cestujícího nezajímá...je mu jedno v podstatě čím jede,ale hlavně,že to jede,ne?no náhradní díly nejsou jen ten problém,musíš brát v úvahu i šetření nehod,jak PČR,drážním úřadem,v přestupkovém řízení a jednání s pojišťovnou...to taky dokáže banální poškození protáhnout...ke toho víc než jen jedna věc.
Neděle, 19. května 2019 - 16:58:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1432
Registrován: 2-2017
xyzž: Ze zastávky U Plodiny na Restauraci U Čepaníku je to linkou 387 11 minut, proto se z ODISky odečte 20 Kč za přestupní jízdenku v délce 45 minut. Od Čepaníku do FM na magistrát je to linkou 369 10 km, což je běžně 19 Kč, nebo 10 Kč při využití přestupu.
Takže cestující při této cestě zaplatí 30 Kč (v případě nevyužití přestupu 39 Kč). Kdo má předplacené zóny, tak samozřejmě platí méně.

Co se týče spojování a následného rozpojování nočních T3R.P s kamerami, tak se to děje jen v největší nouzi při nedostatku tramvají. Cestujícím to může být jedno, ale až v případě výpadku nevyjede z vozovny záloha, tak už jim to jedno nebude.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
xyzž
Neděle, 19. května 2019 - 19:31:44  
Neregistrovaný host
Os 98.dekuju za důležité info a teď abych to pochopil i já.U plodiny nasednu do 387 to je csad Havířov tam u řidiče přiložíme k terminál u odisku s nabitou peněženkou a řeknu do Frýdku k magistrátu s přestupem?
Dále vystoupíme U Čepaníku a nastoupim do 369 a řeknu z přestupů Frýdek magistrát a přiložíme to opět u řidiče k terminálu?je to pro tchýni,tak ať jí to můžu normálně lidský vysvětlit.
Neděle, 19. května 2019 - 19:57:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6836
Registrován: 5-2005
xyzž: Nastoupíš u Plodiny a řekneš restaurace u Čepaníků, řidič ti řekne, ať přiložíš ODISku, přiložíš a vyjede ti jízdenka za 20 Kč.
U Čepaníků nastoupíš do 369 a řekneš Frýdek, magistrát, řidič ti řekne, ať přiložíš ODISku, přiložíš a vyjede ti jízdenka s uznaným přestupem za 10 Kč.

Nic o přestupech se hlásit nemusí, systém to pozná sám.
Neděle, 19. května 2019 - 20:11:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 325
Registrován: 7-2014
os98: Jak souvisí 8 stojících nízkých středněkapacitních vozů se spojováním vysokých vozů do souprav?
xyzž
Neděle, 19. května 2019 - 20:27:19  
Neregistrovaný host
Ostravak:děkuju strašně moc.a ještě jeden dotaz.platilo by to i při jízdě na platební kartu?
Neděle, 19. května 2019 - 20:29:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1434
Registrován: 2-2017
TommyX: S linkou 9. Nejčastěji tam jezdí Stadlery nebo soupravy T+T. Když bude hodně odstavených Stadlerů, hrozí, že právě na devítku vyjedou noční T3R.P s kamerami v soupravách.

(Příspěvek byl editován uživatelem os98.)
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Neděle, 19. května 2019 - 22:01:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 170
Registrován: 7-2017
Ano, na Stadlery nejsou ND. Je to logické, než to dorazí z Polska nebo Švajcu (spíš to Polsko), než se to vyrobí, namontuje... zvlášť když některé z těch nehod nevypadaly úplně jako ťukance (i ta 1705 dá určo zabrat). To samé Škodovka, tam je ta dostupnost dílů úplně stejná viz. Praha a 15T, či v případě Ovy třeba 3804 nebo 3720. Taky bylo odstavení jen kvůli čekání na ND od Škodovky, které trvá relativně dlouho. Lze tedy toto předpokládat i u našich Škodovek "za fajn cenu" a jestli bude panovat stejná situace s vozy jako nyní, tak jsem opravdu zvědav s čím budeme jezdit. Zatím se totiž mluví jen o vyřazování, ale alespoň dle mě se to zatím moc nevyrovnává či dokonce (to by bylo nejlepší) nenavyšuje, buď je to kus za kus nebo trochu podmíra.

Možná by stálo za to si uvědomit, že KT, T3, T6 či Vario se po lehké nehodě opraví za chvilku, ale u Škodovky či Stadleru lze předpokládat objednávání dílů a tedy aspoň několikadenní až třeba měsíční odstavení. Tak abychom pak nevytahovali KT či T3 z kopru, aby bylo co do výpravy. [wink]
Kočkopes
Neděle, 19. května 2019 - 22:28:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 845
Registrován: 10-2017
Aby to tady pak nevypadalo jako ve "slavném" DKV Bohumín. Nedá se u Stadlerů použít oblíbená metoda stavebnice, tj. z nepojízdných kusů sestavím 1 nebo 2, aspoň ať je s čím jezdit?
Neděle, 19. května 2019 - 22:32:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 939
Registrován: 12-2007
Co se týče náhradních dílů a Shadewerk, už tady toho v minulosti zaznělo hoodně. Jako příklad zmíním tento pěkný příspěvek.

Jen pro informaci, problém se statickým měničem byl nakonec úspěšně vyřešen skutečně záměnou a schválením jiného (Cegelec?).
Neděle, 19. května 2019 - 23:50:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1435
Registrován: 2-2017
Situaci by určitě pomohlo, kdyby byly ve vozovně náhradní díly, které se nejčastěji poškozují po nehodách. 8 odstavených Stadlerů z 31 je dost. Přesně tolik jich může Vozovna Poruba vypravit na linku 4, když k tomu připočtu i kurz 4/412. Sice se blíží doba, kdy poprvé vyjedou další Stadlery, ale to už je druhá věc.

jestli bude panovat stejná situace s vozy jako nyní, tak jsem opravdu zvědav s čím budeme jezdit.
V nejhorším jiná možnost nebude.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
xyzž
Pondělí, 20. května 2019 - 07:28:29  
Neregistrovaný host
Ono je taky dost velký problém,že na stadleru opravy mají v kompetenci pouze stadleraci v rámci tuším dvouletého záručního servisu.takze naší nemůžou opravit nic.byl pokus o náhradu poškozených USB nabíječek za"levnější""české" na jednom voze a byl průser jak sviňa.takze se to ty dva roky musí vydržet a pak to bude z cela na našich (voda,hadr,stetka,barva),tě prozatím lítají eura sem a tam.u některých cen fakt člověk nestačí chápat.no co jsme ušetřili při nákupu,doženou Poláci na servise.
Pondělí, 20. května 2019 - 08:12:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1301
Registrován: 5-2009
Tož ono je to celé zamotané. Když se dodávaly tramvaje do Ameriky, např. Seattle, tak součástí dodávky byly nejenom tramvaje, ale i servis v podobě dodávky dalšího kontejneru plného ND.
Jenže u nás se musí šetřit, ať to stojí, co to stojí. Peníze investované do ND na sklad zhoršují ekonomické výsledky. Celým problémem MHD je to, že negeneruje zisk, ale ztrátu, kterou dorovnává město. Takže odstavený kanibalizovaný vůz paradoxně ekonomovi nevadí, protože negeneruje ztrátu.
Pondělí, 20. května 2019 - 13:06:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 326
Registrován: 7-2014
os98: Nic spojovat netřeba...v případě nedostatku Stadlerů se přestanou posílat na 9, na jejíž kurzech nejsou garantované a vyjedou přednostně na garance na ostatních linkách...9 pak vyjede komplet ve vysokých soupravách, kterých soudě podle toho, kolik jich ráno zůstává ve vozovně, nedostatek momentálně není....
Pondělí, 20. května 2019 - 15:36:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1710
Registrován: 1-2009
Neměl by někdo fotku interiéru tramvaje T1 č.528?

Když byla v Mostě a Litvínově 21 a 22.9.2001 na oslavách 100 let MHD na Mostecku, tak jsem si interiér nevyfotil.
Most, třída Budovatelů, ostravská T1 č.528 v zastávce sportovní hala.

Pondělí, 20. května 2019 - 17:59:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6837
Registrován: 5-2005
xyzž: ne, ne, při platbě platební kartou to takto ještě nefunguje, jelikož ještě není stropováno, tzn. platolo by se včetně nástupní sazby v druhém spoji, takže + 12 Kč.

Jarda1950:
Doporučím tento odkaz. Je tam celkový pokec o T1 v Ostravě, odkaz na fotku interiéru T1 přímo je tady:
http://mhd-ostrava.cz/obrazky/fotky/p8311126.jpg
Pondělí, 20. května 2019 - 19:07:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1711
Registrován: 1-2009
Ostravák: Děkuji za odkazy,jsem velmi spokojen že to mám kompletní.

Tak ještě něco na podívání z Mostu na třídě Budovatelů z toho 22.9.2001.

Pondělí, 20. května 2019 - 21:20:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 940
Registrován: 12-2007
Krásné fotky T1 [happy] Zajímavé, že má jiný pantograf, než teď.
Středa, 22. května 2019 - 10:07:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 55
Registrován: 12-2018
Včera jsem viděl soupravu 1301+301 na kterémsi kurzu trojky, tuším 3/11. Už minulý týden mě zaskočila 1301 na výletě číslo 11, ale že ji uvidíme ještě znovu i s vlečkou jsem ani nedoufal. Neměla náhodou dávno skončit? Nový brousící vůz by to už chtělo
+ mám dotaz pro znalejší: 1301 má celou skříň novou, nebo se tomu jen přidělaly nová čela? Ony ty nová čela původně byly právě pro opravy T3, bez změny skříně, Varia jsou tuším nezávislou kapitolou. Nebo se pletu?

Omlouvám se za "kvalitu", ale jsme tady snad na šotodiskuzi, kde jde o smysl, ne o profi fotky, ne?