Diskuse » Archiv 2019 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Ostravě » Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 05. 05. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 05. 05. 2019

dolů
   autor příspěvek
dopravopat
Pondělí, 29. dubna 2019 - 09:01:43  
Neregistrovaný host
Otázka do pléna: Ako vyzerá budúcnosť T6A5 v Ostrave? Kedy by sa mali prvé z nich vyradiť? Alebo sa naopak uvažuje o kúpe ďalšich z Prahy?
Pondělí, 29. dubna 2019 - 09:31:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2598
Registrován: 11-2004
ad dopravopat: podle posledních zpráv tak první dvojice dojezdila minulý týden (a hned z poslední dodané série). V letošním roce ještě jedna dvojice má být vyřazena. Jelikož aktuálně si hrajeme na nejpokrokovější dopravní podnik v republice tak s každou dodávkou nových nízkopodlažních tramvají se ukousne z těch vysokopodlažních. Z Prahy není důvod nic brát.

Spíš přemýšlím zda by se Brnu nelíbily naše T6A5 víc než ty pražské jelikož máme alespoň stejnou polaritu.
Pokud chcete nějakou moji fotografii prosím napište mi, jinak čtěte zde.
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


dopravopat
Pondělí, 29. dubna 2019 - 09:44:08  
Neregistrovaný host
Mayg:
Ja by som rád videl nákup T6A5 z Ostravy do Bratislavy. Skladacie dvere sú lepšie než platňové. Podvozky z vyradených KT4 z ex. DDR pod ne pasujú.
Kočkopes
Pondělí, 29. dubna 2019 - 16:31:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 809
Registrován: 10-2017
dopravopat:
"Otázka do pléna: Ako vyzerá budúcnosť T6A5 v Ostrave? Kedy by sa mali prvé z nich vyradiť? Alebo sa naopak uvažuje o kúpe ďalšich z Prahy?"

Jakékoliv staré vozy jsou určeny na vyřazení a je jedno, jak jsou dobré (ostravské T6 jsou údajně jedny z nejlepších). Uvažovat o jakémkoliv nákupu ojetých starších vozů (např. jako B941 z Prahy do Liberce) je bráno za protistátní a kacířské myšlení. A nedostatek tramvají je přitom stále trvá. V DPO mají pocit, že je lepší nevyjet s novým Stadlerem, než vyjet se starým křápem, hádejte asi proč.
Pondělí, 29. dubna 2019 - 18:18:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 157
Registrován: 7-2017
Co to meleš? Však byla teďka nějak nabídka na koupi několika T3 (G, nějaké zrychly). Věř, že DPO není hloupý, a alespoň zkusí ještě z těch vozů aspoň něco dostat. Problém tkví v tom, že o ně nemá nikdo zájem, protože Ukrajina má STOPku (protlačí se jen malinké procento a to jen jestli přes překupnické firmy), jiné města by byla sama proti sobě kdyby kupovala ojeté staré T3 a bláznů jako ten z ValMezu či Jihlavy je málo, někomu chybí prostor, prachy, oboje atd. Proto když to nikdo nekoupí, nezbyde nic jiného než vozy sešrotovat, v Martinově věčně do rozpadnutí stát nemůžou. A ten konec je taky blbost. Jezdí co může a je logické, že se spíš upřednostňují ty nízkopodlažní vozy nad těma bariérovýma. Není rok 2014 kdy třeba na 39 jezdil garantovaný nízkopodlažní spoj co 40 minut, karta se obrací, tak to berte na vědomí a smiřte se s tím.
Pondělí, 29. dubna 2019 - 18:33:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2056
Registrován: 10-2005
V Ostravě máme první Stadler pro Krivou. 1733 je již v Porubě. Jsem zvědavý jestli už v květnu vyjede na nějaké kurzy od Křivé.
Punk's not dead! blesk happy
Kočkopes
Pondělí, 29. dubna 2019 - 18:54:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 812
Registrován: 10-2017
Jamnik: Přečti si pořádně text.
Já píšu, že Ostrava momentálně nemá zájem kupovat ojeté vozy z jiných DP pro rozšíření vozového parku. (Reakce na
Ako vyzerá budúcnosť T6A5 v Ostrave? Kedy by sa mali prvé z nich vyradiť? Alebo sa naopak uvažuje o kúpe ďalšich z Prahy? od dopravopat).
O tom, že Ostrava nechce prodávat vozy, jsem nepsal nic, protože je to holý nesmysl. To, že jsou dle mého předražené a nikdo je proto nechce, je druhá věc.

Jezdí co může
Ano, píšeš to správně. Opravdu jezdí to, co "může". Jedině, že by to nemělo kola.

je logické, že se spíš upřednostňují ty nízkopodlažní vozy nad těma bariérovýma. Není rok 2014 kdy třeba na 39 jezdil garantovaný nízkopodlažní spoj co 40 minut, karta se obrací, tak to berte na vědomí a smiřte se s tím.
Pokud nemám vozy a není jiná možnost, tak prostě musím vypravit jakoukoliv tramvaj, která je toho schopná, byť je to třeba záloha zálohy zálohy. Je lepší vypravit spoj při nedodržení všech standardů, nebo jej nevypravit vůbec?

Chtělo by to pro příště lepší porozumění textu.
Poskok
Pondělí, 29. dubna 2019 - 19:35:03  
Neregistrovaný host
Ad Ross: Co vím, tak k zařazení posledních 9 Stadlerů do provozu má dojít až v září, ale uvidíme.
dopravopat
Pondělí, 29. dubna 2019 - 21:21:53  
Neregistrovaný host
Nechcel som rozprúdiť takúto "negatívnu" diskusiu. Plne si uvedomujem že moje "šotoúvahy" o nákupe a prerábke T6A5 z Ostravy do Bratislavy sú dosť veľkou "magorinou" už len kvôli polarite. Prosím neberte môj príspevok ako dôvod k zbytočnému haštereniu. [tramvaj]
Pondělí, 29. dubna 2019 - 21:42:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6825
Registrován: 5-2005
Kočkopes:

Pokud nemám vozy a není jiná možnost, tak prostě musím vypravit jakoukoliv tramvaj, která je toho schopná, byť je to třeba záloha zálohy zálohy. Je lepší vypravit spoj při nedodržení všech standardů, nebo jej nevypravit vůbec?

A na základě čeho pane kolego usuzujete, že se tak neděje?
Kočkopes
Pondělí, 29. dubna 2019 - 23:16:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 814
Registrován: 10-2017
Já neříkám, že se tak neděje. Jen Jamnik má pocit, že za nízkopodlažní výpadek na nízkopodlažním kurzu musí vyjet i nízkopodlažní náhrada, nebo aspoň tomu tak z jeho příspěvku rozumím já.

A také jsem pouze konstatoval, že se vyřazuje rychleji, než se stíhají dodávat nové vozy a nedostatek vozů je tak trochu už delší dobu aktuální téma. Takže proti vyřazení starých verglů nic nemám, ale pokud za ně není náhrada, tak je to cypovina a za chvíli už nebude vůbec co vypravovat.
Pondělí, 29. dubna 2019 - 23:40:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6827
Registrován: 5-2005
Tak já reagoval na tohle:
V DPO mají pocit, že je lepší nevyjet s novým Stadlerem, než vyjet se starým křápem, hádejte asi proč., ale OK...

No tak správně by za nízkopodlažní vozidlo měla vyjet nízkopodlažní záloha, tak to prostě je. Pokud ale není co by vyjelo, tak vyjede i něco jiného...
Pondělí, 29. dubna 2019 - 23:58:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1397
Registrován: 2-2017
Vysokopodlažní záloha na garantovaném kurzu by až tak nevadila, dokud by si někdo (např. vozíčkář) nestěžoval, že přijel špatný vůz. Asi i to je důvod, že občas ze zálohy vyjede na kurz s LF+LF Astra nebo Trio (tzn. 1,5T).
Na lince 90 Mercedesy nikomu nevadí, i když ve VJŘ je "CNG 8 zaručený".
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Úterý, 30. dubna 2019 - 00:29:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 263
Registrován: 11-2012
První kusy tramvaji od Škodovky dorazí kdy cca do Ostravy ? Vyrábí Škodovka už první kusy nebo je prozatím vše jen na papíře ?
Úterý, 30. dubna 2019 - 06:53:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1563
Registrován: 10-2003
Os98: Nj, jenže Mercedesy jsou nizkopodlazni.. a lidem je jedno jestli jede na CNG nebo naftu.
Někdo čte na záchodě noviny, já čtu K-Report.
Používejte reflexní prvky!!
1733
Úterý, 30. dubna 2019 - 10:38:48  
Neregistrovaný host
Tak když už se tady tak hezky bavíte o těch výměnách/náhradách apod....

Úterý, 30. dubna 2019 - 17:04:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 158
Registrován: 7-2017
Kočkopes: omlouvám se, nějak jsem místo nákupu četl odkupu.. a tím to celé vzniklo. [rofl] Ale já osobně teda nějakou cestu v odkupování starých tramvají odjinud nevidím. Možná to bude nějakou dobu jezdit, ale zcela jistě to brzy bude potřebovat nějakou opravu (pokud to nebude tedy v TOP stavu, což ale pak bude vyhnáno vysokou cenou). O Liberci je známo, že spíš kupují vozy odjinud, no s těma Karosama to je spíš opravdu jen na tu výluku, většina by poté měla skončit. Ostatně tak jako u našich, opravu měla jen 4287 a ta taky z těch tří zůstala, protože se do ní investovalo, narozdíl od těch 2 zbylých, které se dále prodaly. Něco podobného čekám i s těmi pražskými vozy. Brno taky chce koupit T6 z většiny jen kvůli ND, něco možná do provozu, ale zase to tkví v tom, že nemají na nové vozy, což u nás v Ově nehrozí (nebo spíš je to dobře skryto). Ono ty Stadlery a předražené Škodovky těch peněz sežerou dost. To vyjíždění už vysvětlil dobře Ostravák, opravdu by nemělo být úplně zvykem že na garantovaném bezbariérovém spoji Ti přijede erpéčko. To by zvláště vozíčkáři a tak úplně radost neměli.

Mimochodem, nesouvisí odstavování vozů s tím, že najely km do prohlídek? V tomhle se nevyznám, platí něco jako, že když tramvaj najede nějaký určitý počet km, nesmí být dál provozována a musí podstoupit nějakou prohlídku či opravu? O tohle jsem se fakt nikdy nezajímal, takže kdyžtak omluvte mou naivitu, poprosím někoho kdo ví o co go aby mi to vysvětlil. [happy]

Dle mého je taky problém i to, že se moc nepočítalo s tím, že ND na Stadlery nebudou hned. To je jako Praha s 15T. Většina po i drobných nehodách odstavena, čeká na ND. U T3 je buď dost dílů nebo se to dá udělat na koleni, což u nových vozů moc nejde. Škodovce to trvá, Stadleru logicky taky.. už tuším 5 Stadlerů ze současných 31 je off, což je v téhle situaci až moc.
Úterý, 30. dubna 2019 - 17:59:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2060
Registrován: 10-2005
1733: Zajímavé kolego [happy] Náhrada za Vario? A na jak dlouho?

Dnes na 5/1 jezdila souprava T3 Progress [jidlo]
Punk's not dead! blesk happy
Dolfa
Úterý, 30. dubna 2019 - 20:19:37  
Neregistrovaný host
Doporučuji jízdu vozem 1701-novodobá Astra....[crazy] Přežijí T3 RP Stadlery ????....Budou muset,bo nebude s čím jezdit !!!!....[wink]
Poskok
Úterý, 30. dubna 2019 - 20:37:09  
Neregistrovaný host
Novodoba Astra?

Spis ma jenom nadherne obuta kola na poslednim podvozku [lol]
Středa, 01. května 2019 - 10:21:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 159
Registrován: 8-2017
Dneska jezdí na 5 Stadler 1401. Už při nástupu mi něco nehrálo. Měl černé dveře. Tak jsem se šel podívat na další 3, co tam stáli, jestli se mi to nezdá a ti měli dveře světlé. Taky to číslo 1401, když ostatní mají čísla 17.. Co je to za vůz?
A dále bych se chtěl zeptat znalců: U Slovanu a na výjezdu z Matinovskě (a asi i jinde) je napůl zakopán takový žlutý buben a od něho vede štangle k vnitřní kolejnici. K čemu to slouží.
Dík za odpověď.
A když už jste výše podali výčet, co za profese řídí tramvaje, tak tam máte i řezníky, Milana B. občas potkávám, Mirka K. jsem už dlooouho naviděl. Neuvádím celá jména bo GDPR[rofl]
Kůň
Středa, 01. května 2019 - 10:29:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1783
Registrován: 1-2012
Ladis-63: On to není Stadle, ale dvojwana, ta 1401.
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Kočkopes
Středa, 01. května 2019 - 11:45:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 817
Registrován: 10-2017
Ladis-63 se nechal zmást prostředkem k tomu určeným. DPO navýšil počet Stadlerů o některá Varia, Tria a KT8. Ale nejste první a asi ani poslední.
Středa, 01. května 2019 - 13:16:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 110
Registrován: 12-2017
Je pravda, že pro nešotouše jsou všechny bledě modré tramvaje "ty nové".

Otázkou je, zda to je záměr nebo ne.
Renault Citybus
Mrham
Středa, 01. května 2019 - 14:02:33  
Neregistrovaný host
Přidám pár postřehů z diskuse. První tramvaje ze Škodovky dorazí asi na přelomu 2020 - 2021. Co se týká ceny, tak ta není nijak nadhodnocena. Bohužel Stadler pouze podhodnotil nabidku na kusy které teď dodává a počítal tak trochu s tím, že automaticky dostane i druhou smlouvu na velkokapacitní a svoji marži si dožene. To se nestalo. I poptávka byla tak trochu psána na pokračování dodávek od Stadleru. A souvisi s tím i co ve finále z toho vzniklo a to je ten dvoučlánek.
Poskok
Středa, 01. května 2019 - 17:26:07  
Neregistrovaný host
Mrham: Nevim, co berete, ale jste totalne mimo... Cena neni nadhodnocena, pritom Plzen bude mit Skody o 6mil., drazsi, pritom bude mit trojclanek, oboustranny a obousmerny...
Nerikam, ze Stadler cenu trochu nepodstrelil, ale realna cena tech novych Skodovek by byla neco pod 40mil. Kc/kus
Středa, 01. května 2019 - 18:39:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2061
Registrován: 10-2005
Ladis-63: Buben je zásobník oleje. Nedávno se to tu řešilo. Slouží to k mazaní kol tramvaje, aby nedělala tolik hluku v oblouku. Vždy u tohoto bubnu je i návěst pro řidiče na troleji. Oranžový obdélník s černou konvičkou na mazání a koleje. Se Stadlerem jste pobavil [lol]

Kočkopes: I po silnicích jezdí Stadler [rofl]
Punk's not dead! blesk happy
Středa, 01. května 2019 - 22:34:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 159
Registrován: 7-2017
Ehm, to přelakovávání vozů je logické už jen z praktického důvodu. Unifikace. Když už ty vozy jsou na té prohlídce, kde dostávají nový lak, tak je naprosto, ale naprosto nesmyslné, zachovávat (a tedy obnovovat) ten starý, ale lepší rovnou dát nový. Problém však je v detailech či jednotlivých typech vozidel, kdy se to prostě udělá halabala a myslím si, že nějaké návrhy na papíře třeba na nákresu vozů moc neběží (vzorovým příkladem jsou toho kachny, bojím se, s čím novým přijde dle mých informací další vůz na VP, 1508..). Ale to se postupně (snad, pevně v to doufám) napraví, abychom měli vozy stejné.
A záměr? Jaký? Větší popularita cestování ("jé hele modrá tramvaj, ta je určitě nová, příště pojedu raději tramvají"). Méně černých pasažérů? Nebo co za nějaký druhotný smysl (nejlíp aby z něj něco káplo, protože ten nový lak přecijen něco stojí) než unifikace by to mělo mít? Sranda z lidí? Ať přemýšlím jak přemýšlím, nemůžu na to přijít. [rofl]
Středa, 01. května 2019 - 22:46:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 160
Registrován: 8-2017
No chlapi se Štádlerem jsem se opravdu ztrapnil[blush]. Přijel jsem na Vřesinskou opravdu Štádlerem a přestupoval jsem na tu 5. Stojí to v oblouku, barva stejná....., ještě jsem se, já debil šel podívat na ty dveře těch opravdových Stadlerů, co tam stáli. Až když mi "Kůň" odepsal, tak jsem si uvědomil, že jsem tam lezl po schodech[rofl]. No tak snad mi je trošku omluva, že jsem byl po noční...[blush]. Přesto se stydím.
Ross: Ta štangle s olejem vede i k vnější kolejnici? U vnitřní by to vrzání moc neomezilo. No ať je to jak chce, u Slovanu na křižovatce bych bydlet nechtěl. Ani ten supermoderní Stadler ten oblouk neprojíždí zrovna potichu.
Jinak děkuji za odpovědi, a pozdravujte ty řezníky, pokud je znáte.[ok]
Čtvrtek, 02. května 2019 - 11:27:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2062
Registrován: 10-2005
Ono to maže hlavu kolejnice a stranu, kterou pojíždějí okolky. Někdy se na to pořádně podívejte [wink] Ta "štangle" jen vede olej ze zásobníku.
Punk's not dead! blesk happy
Čtvrtek, 02. května 2019 - 12:42:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 936
Registrován: 12-2007
Dotaz na tarifní odborníky: Cena jízdenky zakoupené platební kartou se vypočítává způsobem jako papírová jízdenka nebo se preferuje elektronická jízdenka se zastropováním na ceně celodenní papírové jízdenky?

Překvapilo mě totiž, že i přes dobu jízdy menší než deset minut byla naúčtována cena 20 Kč. Jízda byla s přestupem. Přitom v propagačních materiálech se hovořilo, že systém vybere nejvýhodnější možnost a tu potom naúčtuje. Papírová jízdenka na 10 min je přestupní, čili je výhodnější.
Poskok
Čtvrtek, 02. května 2019 - 13:02:22  
Neregistrovaný host
Elektronicka do 10 minut neni bohuzel prestupna
Čtvrtek, 02. května 2019 - 13:59:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16
Registrován: 4-2019
Marťas: Podle Tarifu DPO jsou elektronické jízdenky buď nepřestupní (výslovně když cesta není delší než 10 minut jízdy) za 14/7 Kč, nebo přestupní za 20/10 Kč. Pro zjednodušení neuvažuji přestup z/do Regionu.
Takže pro cestu s přestupem se jako nejvýhodnější bere 20/10 Kč, i kdybyste jel jen 1 + 1 zastávku.
Čtvrtek, 02. května 2019 - 15:27:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2321
Registrován: 8-2002
Na to jsem už pár krát také doplatil a považuji to za obrovskou slabinu systému. MHD odstraňuje souběhy (tedy nutí k přestupům) a pak se člověk diví, že za 6-8 minut jízdy zaplatí 20 Kč. Moc nevidím důvod k tomuto (netvrdím, že neexistuje, jen já ho neznám). Proto já raději jezdím do centra města z práce autem (Důl Odra - Nová radnice). Je to levnější a stejně nakonec někde zaparkuji (tedy zatím). 20 Kč nedám (je pravda, že si někdy na ty 2 zastávky do SBN nepípnu... už jenom z principu) nebo jedu l.č.11 na Stodolní či pěšky na SBN (pokud mě zrovna netlačí čas, což je ale bohužel pořád).

V souvislosti s tím si myslím, že by se mohla upravit trasa l.č.32) podle mých zjištění velmi slabě využívána). Protáhnout ji do centra (i když souběh s trolejbusy nebo pak řešit parciálními trolejbusy, pokud se ještě nějaké nakoupí. To už jsem tu kdysi psal... např. jako l.č.103).

edit: zvláště, pokud se ještě pořád plánuje P+R. Pak na přestup v podstatě vždy zbývá jen l.č.11 na Hlučínské. Ale centrum je i Nová Radnice nebo MMS....

(Příspěvek byl editován uživatelem Gakon.)
Čtvrtek, 02. května 2019 - 15:40:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 55
Registrován: 4-2012
No já už to kolikrát počítal a když se započítají-rozpočítají veškeré náklady na jízdu autem a ne jen palivo tak to levněji jak MHD, nebo vlakem nevychází.
Tedy pokud jste to auto nedostali zadarmo a někdo jiný vám platí pravidelné výměny oleje, brzd, pneumatik, čepů, zkrátka všech těch věcí co se provozně opotřebovávají a také povinné ručení atd...

Pod 4 Kč na km se těžko dostanete.

Takže je to spíš více o pohodlí a určité operativnosti a nějakém pocitu, že v autě jsem více pánem svého času (nemusím být omezován jízdním řádem), což je opět jen velmi relativní záležitost.

To jen takové zamyšlení :-)
Čtvrtek, 02. května 2019 - 16:08:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1379
Registrován: 11-2005
Gakon: promiňte mi mou smělost, ale to prosím skutečně jezdíte do města autem, když jinak řešíte každých 6 Kč? Máte alespoň přibližně spočítané, kolik stojí jedna taková jízda autem (nejen benzín)?
Čtvrtek, 02. května 2019 - 16:47:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2322
Registrován: 8-2002
Jak jsem naznačil minule. jde spíše o princip. Na normální 10 Kč jízdenku přestup platí. Na 10 min jízdenku přes platební kartu ne... Divné.

To s tou jízdou na černou jsem napsal spíše jako takové popíchnutí, protože v 90% případů (kdy chci použít MHD) jdu pěšky (cca 10 min) na SBN a pak tykadlákem. Na černo prakticky nejezdím, ale jednou nebo dvakrát jsem to tak "natruc" udělal. Autem do centra to není časově také žádná výhra hlavně kvůli parkování, to je snad jasné... Dopoledne se to nedá, odpoledne pak už občas ano. A ten čas (ad tombru) řeším více, takže je to opravdu to pohodlí, to je jasné [wink].

Ale hlavně si myslím, že by to přímé spojení oblasti Hlučínské s centrem mělo smysl nejen zrovna pro mě (to se divím, že mi to nikdo nevmetl do ksichtu), ale i pro ostatní cestující využívající tuto relaci. Za 7-8 minut v centru, tak se prakticky pro auto nemám důvod rozhodnout. takhle je to +12 kč (taky by mě to nezabilo), ale hlavně i ten čas (cca 35-40 minut i s chůzi). takhle jen do 15-20 min.

(Příspěvek byl editován uživatelem Gakon.)
xyzž
Čtvrtek, 02. května 2019 - 17:43:33  
Neregistrovaný host
dnes jsem si prolezl 1332...no reknu teda, pěkně ojeba.. prace...jsem zklamany.
Čtvrtek, 02. května 2019 - 18:35:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 46
Registrován: 12-2018
K tomu nákupu parciálů: Ano, chystá se nákup dalších dvanácti, v archivu tiskovek dpo to půjde dohledat. A k P+R: Jak jsem tu už psal, ODS měla ve své kampani při komunálních volbách zahrnuto i prosazení prodloužení TRAM k Hornickému muzeu...že by tichá realizace návratu do Hlučína?[tramvaj]

(To mě fascinuje i na těch protitramvajových stoupencích, kteří vidí v elektrobusech EKOLOGICKOU spásu světa. A pak kde máme ekologické baterie, že...)
Kočkopes
Čtvrtek, 02. května 2019 - 19:21:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 818
Registrován: 10-2017
Gakon:
"Ale hlavně si myslím, že by to přímé spojení oblasti Hlučínské s centrem mělo smysl nejen zrovna pro mě (to se divím, že mi to nikdo nevmetl do ksichtu), ale i pro ostatní cestující využívající tuto relaci."
Tak já vám to tedy do ksichtu vmetu. Pro cestující, kteří by využívali trasu Odra - centrum a zpět je to v podstatě taxík zadarmo. Tedy pro ty neplatící, což je ale v tamní oblasti naprostá většina. Někteří rozumní řidiči naštěstí pochopili, že i z jízdného jdou jejich mzdy a proto na vybraných zastávkách pouští pouze předními dveřmi, což obvykle neplatící naštve (protože přece proč by měli platit za autobus, ten odjakživa jezdí pro ně zadarmo, navíc když si na nich DPO nic neveme, protože jsou chudí jak kostelní krysy), pošlou řidiči nadávku + nějaký plivanec nebo kopanec do vozu a slib "ja si na tebe počkam", případně ti mladší "ja na tebe pošlu tatu.
Bohužel, asistenti toto zcela ignorují. Nebo že by se do tamních končin báli vstoupit?
Čtvrtek, 02. května 2019 - 19:30:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1931
Registrován: 5-2002
Existuje i výjimka pro jízdu do 10 minut, kdy lze přestupovat a je to stále za 14,- Kč. Pokud je výluka a jedna cesta je spojem náhradní dopravy a další cesta řádným spojem, pak se přestup uznává jako jedna jízda. Cestující nemůže za to, že někde probíhá výluka.
ppkk
Čtvrtek, 02. května 2019 - 19:53:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 477
Registrován: 11-2014
Asistenti v Přívoze jezdí často co vidím [happy]
Solaris Urbino 12 7753 DPO [jidlo]
Čtvrtek, 02. května 2019 - 20:25:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2323
Registrován: 8-2002
Přesně tak, asistenti jezdí trasu SBN - Důl Odra hodně často.
Kočkopes
Čtvrtek, 02. května 2019 - 21:22:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 820
Registrován: 10-2017
Že jsem je tam nikdy neviděl, a to tam jezdívám často.
Čtvrtek, 02. května 2019 - 22:39:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 160
Registrován: 7-2017
No na můj vkus dřív byli na 33 víc často, osobně jsem je ještě v 32 ani 33 nepotkal přibližně od ledna, ale pravda, nevidím každý spoj a nejsem tam každý den. Každopádně určitě tam žádné ignorování nefunguje, DPO moc dobře ví, kde jsou potřeba jak asistenti, tak revizoři (i oni to moc dobře ví). Třeba tuším měsíc a něco zpět jezdili asistenti v jednom kuse 50kou, převážně buď z Českobratrské na Náměstí J. z Poděbrad, nebo rovnou na Polikliniku. To byla podívaná.
Neplatící cestující jsou všude. Podobný případ, který jsi popsal, jsem zažil i u "bílých", relativně slušně oblečených lidí, do kterých bych to ani neřekl. Není to tedy přímo výsada našich spoluobčanů. Naopak jsem neviděl přes den že by někdo v úseku jak říkáš pouštěl jen předníma, buď když někdo dobíhá a je tmavošedý tak se mu ujede (což nevadí, spoje na Křižíkovou tam jezdí častěji jak do Výškovic, např.) nebo se prostě nechá nastoupit.. kdyby se každý řidič měl takhle zdržovat tak pak by to jezdilo věčně zpožděné, což je hlavně v PD docela na prd. A hlavně, je tam furt riziko nějakého konfliktu, můžeme si vzít příklad rovnou tuším z minulého roku, jak bylo to napadení řidiče 50ky.
Malý_fotograf
Pátek, 03. května 2019 - 11:43:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6909
Registrován: 5-2002
Kočkopes:
"Že jsem je tam nikdy neviděl, a to tam jezdívám často."

A já tam jel jednou na šotovýlet za T3 letos v lednu a zrovna je potkal. To jsou mi paradoxy nahodilých jevů. [wink]
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Pátek, 03. května 2019 - 14:01:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2064
Registrován: 10-2005
1403: Zajímavé. Ale s novou "vládou" se priority zase změní.

Vyzná se někdo ve starých kurzech? Co byl kurz 4/133? A kdy by mohl platit?
Punk's not dead! blesk happy
Pátek, 03. května 2019 - 14:32:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 260
Registrován: 2-2006
Rádi bychom vás pozvali na letošní druhou dopravní akci, která se uskuteční v Ostravě.
Akce proběhne v sobotu 25. května 2019 s vozy Škoda 21Tr a Tatra T3SU.
Všichni jste srdečně zváni.



Cena na osobu:
Převodem „E-ticket“ (ranní nebo odpolední část): 250Kč
V hotovosti (ranní nebo odpolední část): 300Kč
Převodem „E-ticket“ (obě části): 400Kč

Odkaz pro informace na Facebooku: https://1url.cz/@fotojizdaostrava
Odkaz pro sledování fotografií a informací na Instagramu: https://1url.cz/@igdfa

Hlásit se na akci můžete na e-mailovou adresu: dopravnifotoakce@email.cz
Předmět zprávy: Ostrava2019
Do e-mailu prosím uveďte jméno a příjmení nejen své, ale i případných spolucestujících a také u první části kde nastoupíte, (Vozovna trolejbusů nebo Hlavní nádraží).
Pátek, 03. května 2019 - 16:12:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 92
Registrován: 7-2018
Dneska se nám netradičně podívala Kachna na 4ku[fotic]
Pátek, 03. května 2019 - 22:19:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1400
Registrován: 2-2017
Ross:
"Vyzná se někdo ve starých kurzech? Co byl kurz 4/133? A kdy by mohl platit?"
Podíval jsem se do VJŘ od 1. února 2015 a na linku 8. V té době tam již byly střídavé přestávky, ale ne oběhy jako dnes.

Kurzy 8/101 - 8/109 mají nástup ve vozovně, zato 8/131, 8/132 a 8/139 na Karolině. Tady si myslím, že trojka jako druhé číslo za lomítkem znamenala, že má řidič nástup někde na trati. Odpolední kurzy se mi nepodařilo rozluštit. 8/234 má nástup i konec směny ve vozovně. Nevím, proč je tam ta trojka.
Co se týče trhaček, tak 2/412 má ráno nástup ve vozovně (odpoledne na Karolině), ale 2/431 ráno i odpoledne na Karolině.

VJŘ od 10. prosince 2010 mě zmátly. Linka 5 o víkendu je jaksi divná, kde troka (5/x3x) má jiný význam. O víkendu má nástup 5/131 ve vozovně, odjede "první část směny", poté předává 5/101 a dále šla souprava na 5/201. Kurz 5/102 předával na "druhou část směny" 5/131. Tedy 5/131(a) - 5/101 - 5/201 a 5/102 - 5/131(b).

Dnes máme kurz 106/121, což mi přijde něco jako 8/131.

Takto jsem to z vozáku vycítil já, pokud jsem něco napsal špatně, ať mě znalejší (např. Haki) opraví.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
1733
Pátek, 03. května 2019 - 22:47:05  
Neregistrovaný host
Pánové, tady to máte hezky pěkně přehledně ještě podle staršího systému označování kurzů > http://mhd-ostrava.cz/?s=kurz
Sobota, 04. května 2019 - 12:47:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1932
Registrován: 5-2002
Přesně tak. S větším rozšířením počítačů a dnešních VJR, které má většina řidičů v mobilu, jsem upustil od číslování "x3x a 42x", kdy mě to mělo na něco upozornit. A také v počítači, kdy si řidič rozklikne přehled směn, vidí kde má nástup. Takže jsem se v tramvajích vrátil v číslování někdy do roku cca 2000. A číslujeme postaru.

PS: oběhy byly už i 1. února 2015. Hned se zavedením střídaných přestávek se zavedly oběhy. Pouze JŘ pro řidiče byly zpracovány jinak. Oběhy tehdy řidiči neviděli. Ale byly.
Sobota, 04. května 2019 - 20:36:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2065
Registrován: 10-2005
Děkuji všem za informace [wink]
Punk's not dead! blesk happy
Sobota, 04. května 2019 - 21:52:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2066
Registrován: 10-2005
Aktuálně ke smyčce Výstaviště.

Ostrava plánuje přesun tramvajové smyčky Výstaviště
Punk's not dead! blesk happy
SpadlaKlec
Neděle, 05. května 2019 - 09:26:36  
Neregistrovaný host
Delat jizdu s vozem 902 ktery tady bude strasit jeste mnoho let kdyz je tady nekolik zrychlovacu co konci behem nejblizsich tydnu. Gratuluji pane Hranolka nabalite se znovu.
Neděle, 05. května 2019 - 09:46:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 87
Registrován: 5-2018
Spadlaklec: omlouvám se za neznalost, ale můžu se poptat, ktere to jsou?
Neděle, 05. května 2019 - 09:56:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1402
Registrován: 2-2017
pekařJan: Brzo končí 929, 953, 955, 963 a 965, ačkoliv tu některé z nich (možná všechny) už nějakou dobu neměly být.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Neděle, 05. května 2019 - 09:59:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 88
Registrován: 5-2018
Děkuji za info.
Neděle, 05. května 2019 - 10:34:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 319
Registrován: 7-2014
Před časem se tady řešily způsoby, jak zajistit v pravidelném provozu spojení DOV s Porubou, tak se s dovolením po měsíci k tomuto tématu vrátím.

Všichni se tady snažili přijít na to jak efektivně "roztrhnout" 3 tak, aby zůstalo nějakým způsobem zachováno historické spojení Mírové náměstí - Mariánské náměstí - Poruba. Došel jsem nakonec k závěru, že je nutné si "pomoct" ještě linkou 12 a z dnešního stavu vytvořit celkem tři linky:

3 Dubina - Úmob Jih - Palkovského - DOV - Krajský úřad - Mariánské náměstí - Svinov mosty - Poruba vozovna (interval 20 minut, v PD cca 9 - 18 10 minut)
12 Dubina - Poliklinika - Jubilejní kolonie - Mírové náměstí - Mariánské náměstí - Karolina - Hranečník (interval 20 minut CD, CT)
13 Dubina - Poliklinika - Jubilejní kolonie - Mírové náměstí - Mariánské náměstí - Svinov mosty - Poruba vozovna (provoz jen ve špičkách PD s intervalem 20 minut v prokladu s linkou 12)

Samozřejmě jsem si vědom oslabení Hranečníku, uvolnění části kapacity obratiště v důsledku prodloužení intervalu 12 by na druhou stranu mohlo umožnit opětovné vedení všech spojů linky 10 až na Hranečník, kapacitně by tak při použití Aster/Stadlerů na 12 šlo o jen asi 5,5% oslabení, což si troufám tvrdit, že by se zvládlo. Sedlo už je na tom trochu hůř, tady je otázka jak velký problém by to byl. To samé platí pro oblast Jubilejní kolonie, ale současnou linkou 3 jezdím relativně často a mimo špičku je v této oblasti poloprázdné i sólo, o Stadleru/Triu nemluvě.

Kolega Ross mě nakonec ještě vnuknul myšlenku na úpravu tohoto řešení následovně: linky 12 a 13, tak jako v první verzi, linka 3 v úseku mezi Úmob Jih a Ředitelství Vítkovic vedena přes Obchodní centrum. Oblast od Josefa Kotase po Dubinu by získala přímé spojení s OC, studenti škol na Středoškolské ulici by již nechodili pěšky z Tylovy, jako se to děje teď, mírně by se tím i mezi 7-8 ráno odlehčilo 17, která je právě ve směru do Poruby v tuhle dobu už dost na hraně kapacity, v úseku OC - Vítkovice by se tím trochu pomohlo i lince 2 (ale v tomhle případě bych zase nečekal zázraky).
Jediná zastávka, která by tím utrpěla, by byla Tylova (Dolní má alternativy v podobě Karpatské, Sport Arény, případně i Palkovského), ale ruku na srdce, to co nám dnes jezdí přes Tylovu, je v 97% tranzit, obraty přímo zde jsou minimální.
Je otázkou, jak by to vyšlo s proklady, 3 vedená přes OC by se musela proložit s 15 a je jasné, že uvedené řešení lze aplikovat až po dokončení mostů na Výškovické (a do trojúhelníku u Zábřehu vodárny by se musely namontovat elektrické výhybky).

Tak a teď do mě [vypravci][talker]
Neděle, 05. května 2019 - 11:39:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2324
Registrován: 8-2002
Ad TommyX: Hodně by se tím oslabilo přímé spojení oblasti HD Hlubina a Umob Jih s centrem města. Nyní by musel být přestup.

Já jen připomenu, že ten můj návrh počítal s tím, že by POUZE o víkendu spoje l.č.3 v době od cca 8:00 do cca 18:00 (nebo 20:00) jezdily přes DOV (třeba jako l.č.13). Tam by došlo k minimalizaci nějakých negativních efektů pro ostatní cestující (ranní i odpolední špička do Vítkovic by byla beze změny). Ostravákův argument, že se se zhorší/prodlouží spojení Mírák - Mar. náměstí sice beru, ale kvůli cca 5 cestujícím bych to asi risknul. Navíc jde o 5 min a ještě o víkendu a navíc je tam i ta l.č.12.

Všední den bych asi (zatím) neřešil.