Diskuse » Archiv 2019 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Ostravě » Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 19. 04. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Tramvaje v Ostravě do 19. 04. 2019

dolů
   autor příspěvek
xyzž
Neděle, 14. dubna 2019 - 14:48:17  
Neregistrovaný host
Teď už bude jen šedý pantec
Neděle, 14. dubna 2019 - 15:21:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6815
Registrován: 5-2005
Kočkopes: Tak jako je tomu vždy při zavádění nového korporátního nátěru. Úplně stejným procesem si prošel dosavadní modrobíložlutý, kde se nejdříve vůbec hledal správný odstín modré, pak bylo několi verzí žlutého proužku, apod. Nic zvláštního.
Neděle, 14. dubna 2019 - 16:01:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2043
Registrován: 10-2005
Musím říct, že šedý sběrač na to hodně pasuje [happy] Skvělé.
Punk's not dead! blesk happy
Kočkopes
Neděle, 14. dubna 2019 - 16:55:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 773
Registrován: 10-2017
Ostravák: To je samozřejmě jasné. Jen mě mrzí, že jsme měli takový hezký nátěr, navíc v posledních letech už byly ty verze a odstíny skoro jednotné. Tohle je fádní.
Neděle, 14. dubna 2019 - 17:49:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 148
Registrován: 7-2017
Neví někdo, jak to bude s 1504? Bude furt jezdit ve stavu v jakém vyjela, nebo ji časem doplní černou kolem oken, aby nepůsobila (za chvíli) mezi těma všema kachnama ve skoro jednotném laku jako pěst na oko?

Mimochodem, na nějaké fotce z Ekovy bylo tuším vidět, že v 1505 už nejsou použity žluté tyče, ale měly by být stříbné jako třeba ve Variích po VP. Další věc, která ten vůz zase dělá originální.
Neděle, 14. dubna 2019 - 18:20:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6816
Registrován: 5-2005
Kočkopes: to je subjektivní, mně se nový nátěr líbí.
Neděle, 14. dubna 2019 - 18:53:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 37
Registrován: 12-2018
Kdyby na ty kachny dosadili i klimatizaci (jak pro řidiče, tak pro cestující) atp, mohly by přežít déle než pár let. Dle DPO je totiž mají vyřadit nové "supervelkokapacitní tramvaje", kterých ale prý nemá být víc jak dvacet. Takže co půjde na 8, 1, 17, (popřípadě 9 po výstavbě TT na Opavskou)-39T? Je jich škoda, ale bez modernizace nemají šanci.
Neděle, 14. dubna 2019 - 21:58:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1373
Registrován: 2-2017
Jamnik:
"Neví někdo, jak to bude s 1504? Bude furt jezdit ve stavu v jakém vyjela, nebo ji časem doplní černou kolem oken, aby nepůsobila (za chvíli) mezi těma všema kachnama ve skoro jednotném laku jako pěst na oko?"
V polovině prosince jsem slyšel, že se tam ta černá dá.
Elektrobusy SOR - to nejlepší v Ostravě [ok]


VYPRAVENOST OSTRAVA
Jenki
Pondělí, 15. dubna 2019 - 08:23:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5453
Registrován: 5-2002
1403:
"Dle DPO je totiž mají vyřadit nové "supervelkokapacitní tramvaje", kterých ale prý nemá být víc jak dvacet."

Tak na to jsem velmi zvědav. Dle mého skromného názoru v pracovní den musí být ve dvojčatech minimálně linky 1, 2, 8, 9, 10 a 17. To bude docela problém už v nejbližší budoucnosti, když se dodá všech 40 Stadlerů a vyřadí se odpovídající počet T3 a T3G. Vrabci na střeše si cvrlikají o tom, že ve vozovnách už dnes neužitečně stojí Astry, Tria a LF2, zatímco do dvojčat se spojuje všechno co alespoň trochu lze. Občasné (i zde probírané) případy vypravení takových vozů (třeba) na d-8 s následným poklesem kvality cestování na úroveň Pákistán - Bangladéš jsou dostatečně výmluvné.

Do této situace objednat jen 20 "opravdu velkokapacitních" tramvají je prostě málo, teda pokud se mají vyřadit KT8.

Stejně jsem velmi zvědav, co se bude dít, až začnou přicháźet "skoro velkokapacitní" tramvaje ze Škodovky. 40ks Stadlerů se nějak uživí, budiž. Z většiny byly za €U dotace, no tak proč ne. Dalších 40ks kapacitně toho samého už bude sakra problém, teda pokud město nebude chtít masově krátit intervaly, což by stálo peníze, které nebudou, protože se bude splácet úvěr za vozy které to způsobily. Jestli toto není typický příklad těžké debi.... ehm pardon chybného manažerského rozhodnutí tak už fakt nevím.

No dobře, ale co teď s tím? Co se stalo už nejde vrátit zpět. Smlouva je podepsaná, kostrukce jede naplno, prachy tečou, tohle zastavit nejde.

Tak si dáme po ránu nějaký ten brainstorming :
1. nějak dokázat objednávku na 40ks "skoro" velkokapacitních tramvají překlopit na 40ks "opravdu" velkokapacitních tramvají, třeba přidáním třetího článku. To asi nepůjde - jednak legislativně, protože to není jak prohnat přes veřejnou soutěž, jednak proto, že zodpovědné osoby by to braly jako přiznání chyby a to je ve světě, kde jsou marketing a píár nadřazené i fyzikálním zákonům naprosto neodpustitelné.
2. objednat "opravdu velkokapacitních" tramvají víc a chtít je mnohem rychleji než ty "skoro velkokapacitní". To taky nepůjde, bo jak říkala Eržika z parku u Mírového náměstí "neny penys, neny laska, gadžo". A penyse neny bo se utratily za to co nepotřebujeme, že...
3. spřahovat jedny nebo druhé středněkapacitní tramvaje do dvojic - to je už fakt moc dlouhé, přes 50 metrů, i ta kapacita je zbytečně velká.
4. Objednat k jedněm nebo druhým středněkapacitním tramvajím úpravu na mnohočlenné řízení a vhodná sóla (40ks). Výsledek - něco jako soupravy LF+LF2 v Brně. To by nemuselo vadit legislativně, protože by to nemuselo vypadat jako psané pro někoho na míru - bylo by na vůli dodavatele, kterých 40 vozů se použije. Bylo by to fajn i provozně - na víkend roztrháš, na pracovní den spojíš. Pravda asi tuším jak by to dopadlo. Žádný designově ladící "solo Stadler" nebo "solo Škoda", ale dvoučlánek pro Tampere (moderní design) a za tím připlesknuté EVO1 (alias Ingot). Zvedá se mi při té představě kufr, ale asi je to nejrozumnější řešení.
5. Neobjednávat nová sóla a použít stávající Varia. Je to sice nejlevnější, ale už by to nemohlo jet dohromady 80km/h, což je vážný marketingový problém, a hlavně je možné, že by se toho ta Varia vzhledem k postupující korozi a hnilobě nemusela dožít.

Tak jsem zvědav, jak to dopadne [happy]
Happy jak tri grepy
Pondělí, 15. dubna 2019 - 08:35:22  
Neregistrovaný host
Cs. DOPRAVAK 5/2018 a skodovky: Behem vyberka se uchazel dotazoval DPO, proc chce tak kratka vozidla / malo kapacitni, kdyz chce velkokapacitni tramvaj. Tvrdil, ze je vhodne posunout latku na min. 220 osob. DPO odmitlo upravit zadani!!! Protoze na vozy nebyly dotace, tak DPO nebyl nijak nucen podepsat smlouvu na vozy, ktere nepotrebuje. Presto to udelal, tvrdi na zaklade "posudku", ze to bylo vyhodne. Primator a byvaly radni Semerak se k odpovedim nemaji. Zrejme maji za usima.
Malý_fotograf
Pondělí, 15. dubna 2019 - 09:26:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6895
Registrován: 5-2002
Jenki: A co varianta zajistit a schválit spřahovatelnost Škodovek/Stadlerů do dvojic? Je mi jasné, že kapacita by zřejmě zamávala s přívětivým intervalem na lince. Ale jde mi spíš o to, jestli by to technicky mohlo někde v ostravském provozu fungovat (infrastruktura, atd.)?
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
xyzž
Pondělí, 15. dubna 2019 - 13:40:53  
Neregistrovaný host
No na střeše se povídá,že po nadvládě Tyrkyse v Tyrkystanu se naký pátek počká a pak se vyzdvihne Stadler jako teď ta černá díra,jak je to úžasné,spolehlivě,jak to lidi milujou atd a objedná se k tomu prostřední článek...bavil jsem se s polakama a prý to není vůbec problém...a že by jsme nebyli 1 kdo to udělal...ale to říkali už po dodávce zkušebních vozu...
Pondělí, 15. dubna 2019 - 14:23:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 100
Registrován: 12-2017
Tatry T6ky letadla dnes spatřeny u Vozovny, už ale nevím co to byla za linka.

Minulý týden totiž kolovaly černobílé fotky této soupravy s dovětkem, že končí.
Renault Citybus
Pondělí, 15. dubna 2019 - 17:57:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 38
Registrován: 12-2018
No a co kdyby se ty Astry přestaly nečinně poflakovat ve vozovně a byly nasazeny na sólo kurzy (např 11, 12), odkud by se vzaly vyšachovaná Varia a spřáhla by se do dvojčat, popřípadě trojčat. V případě dvojčat se hodí na jiné kurzy odkud vyhodí alespoň některé zrychly. U trojčat by se pak možná mohlo zvážit nasazení na 1 nebo 2, bo se vlezou na obě točny, a kačeny částečně přesídlit do Poruby a posílat na 8, kde se vlezou na Vřesinskou. To by ale prvně museli někteří pochopit to o čem jsem tu psal dříve, a to nesmyslnost vypravování ktd na 6, 7, 10 a 14. Myslím že tu bylo řečeno jasně, že každé místo je k nezaplacení[kladivo]

Tria nechte klidně spát. Na ty se spoléhat nelze. Ostatně stejně jezdí je 1251, 1253, 1254, (1255, 1256,) 1257, 1258.
Pondělí, 15. dubna 2019 - 18:38:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1110
Registrován: 6-2005
Teď už to je brečení nad rozlitým mlíkem. Dodávka nových "velkokapacitních" Škodovek u mě jasně vede jako nezkorumpovanější VŘ, kterého jsem byl za svůj život svědkem.

Pominu-li stránku věci kterou zmínil Jenki a to, že taková vozidla prostě nepotřebujeme, mě naprosto neskutečně irituje finanční stránka celého tohoto "obchodu".

A matně si vzpomínám že Jenki tu kdysi předpověděl, že Stadler je jenom výkřik do tmy a o nějaké koncepčnosti, nebo třeba o návazné zakázce na tříčlánky, si můžeme nechat zdát.
Did you say it? I love you. I don't ever want to live without you. You changed my life. Did you say it? Make a plan, set a goal, work toward it. But every now and again, look around, drink it in. 'Cause this is it. It might all be gone tomorrow...

http://nakresy.webnode.cz
Jenki
Pondělí, 15. dubna 2019 - 19:27:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5456
Registrován: 5-2002
Pár reakcí :

dvojčata Stadlerů / Škodovek -> těžko, jednak už je to fakt zbytečně velká kapacita, a hlavně tomu brání maximální délka soupravy dle 361/2000Sb, což je 45m.
BTW jsem moc zvědavý na ty "opravdu velkokapacitní" tramvaje a jejich specifikaci - není to tak dávno, kdy DPO vehementně tvrdil, že Superior v žádném případě ne, protože je delší než 2x Vario a to by působilo obrovské problémy ve vozovnách, na zastávkách a čert ví kde ještě. A najednou ke mně prosakují fámy o délce nových vozů až 36m. No uvidíme.

Vložený článek do Stadlera (nebo taky připojený třetí článek ke Škodovce) - jako jo, to by bylo asi nejčistší řešení, ale znamenalo by to přiznání "tohle jsme pohnojili a teď to napravujeme". Něco takového nelze očekávat dříve než po dalších volbách (aby se to dalo hodit "na ty před námi"; že se na ně zároveň naháže i to za co nemůžou a u čeho vůbec nebyli to už je takový folklór).

Astry místo sól - už slyším ten řev mezi DPO a MMO (a popř. KODISem) na téma navíc ujeté místokilometry, kdo to zaplatí a tak...

Na Tria nelze spoléhat - tuto poznámku jsem lehce nepochopil, nepřijde mi, že by byly poruchovější než Astry, ale už to moc nesleduju tak mi možná něco uniklo. Pravda, 1252 stojí dlouho a asi ještě dlouho bude, protože je to z elektrického hlediska totální atyp. V situaci, kdy některé součástky už prostě nejsou a nebudou platí, že jednoduché, rychlé a už vůbec ne levné řešení prostě neexistuje.

Co je a není zkorumpované - to my nevíme a dost možná vědět nikdy nebudeme. Taky si prosím všichni musíme uvědomit, že existuje něco jako presumpce neviny, a že dokázat, že se něco nestalo je mnohem těžší, že se to stalo.
Na druhou stranu je těžké říct, co je horší - koupit něco nepotřebného, protože byla použita nějaká forma "motivace", nebo koupit něco nepotřebného "jen tak", protože se to prostě tak stalo.
1252
Pondělí, 15. dubna 2019 - 20:34:31  
Neregistrovaný host
1252 stojí dlouho a asi ještě dlouho bude

Už dost možna nevyjedu vubec...
Kočkopes
Pondělí, 15. dubna 2019 - 20:59:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 776
Registrován: 10-2017
Jen u těch Aster mě napadá - co takhle se jich zbavit nasazením na linku 10? Nedávno byla takto Astra vyslána do boje a zvládla to úplně v pohodě. Navíc si myslím, že s pojmutím všech cestujících by to nebyla žádná velká tragédie. Mohlo by se tak uvolnit alespoň pár souprav, kdyby se vhodně upravily kurzy, tak ještě o jednu až dvě navíc.

Jen pro ujasnění, co zde tedy můžeme v příští době očekávat:
40 ks Stadlerů (ty už jsou skoro všechny v provozu)
40 ks dalších "jakoby Stadlerů"
20 ks obrovských tramvají (větší než Stadler).
Mám to správně?
Pondělí, 15. dubna 2019 - 21:19:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 706
Registrován: 10-2009
Jenki: Už drahných pár let platí, že maximální délka soupravy je 60 m. Iniciovalo to kdysi naštěstí Brno, když začínalo se soupravami 2xLF2.
Te audire non possum, musa sapientum fixa est in aure.
Je monte, je valide!
Poskok
Úterý, 16. dubna 2019 - 06:19:37  
Neregistrovaný host
Tak.u Stadleru je problem, ze se do souprav neumi spojovat (DPO to nechtelo), nevim jak u Skod... Stadler na to ma tusim pripravu, ale to bych kecal.
Jenki
Úterý, 16. dubna 2019 - 07:24:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5457
Registrován: 5-2002
Kočkopes : ty počty jsou správně.

Smasska : ano, maximální délka soupravy tramvají nebo článkové tramvaje je 60m. Viz vyhl. 105/2018Sb §7 odst. c. Omlouvám se za šíření bludů.

Poskok : ano Stadlery přípravu mají, přesný rozsah neznám. Co bude mít Škoda se uvidí.
Raquac
Úterý, 16. dubna 2019 - 10:21:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1801
Registrován: 12-2007
Stadlery nelze v provozu s ničím spřahovat - pouze pro případ nouzové manipulace. Spřáhlo je na pomocném čelníku, který je ke skříni připevněn přes hydropneumatické "tlumiče". Ty pěkně pracují i během tažení-sunutí. Je to koncept zavedený od švýcarských vozů Tango pro Bazilej a Ženevu, kde se také nepočítá se spřahováním. Ani výzbroj na to není připravena. Řešitelné by to obojí nejspíš bylo, ale rozhodně za hodně dlouhé peníze, bo by potřebné úpravy byly strukturálního rázu.
Úterý, 16. dubna 2019 - 15:15:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 39
Registrován: 12-2018
Upozornění:
ty informace o dvaceti supervelkokapacitních tramvajích nemám z oficiálních zdrojů, může to být jinak. Ale třebas čtyřicet jich určitě nebude (respektive 30+10), na to nejsou peníze a asi ani nebudou.

Když už o tom mluvíme, nevíte náhodou, jak by vypadal takový "velký Stadler"? Asi Přední článek a pak dva zadní o jednom podvozku, jestliže je délka předního článku 14m a zadního 11m ?
Úterý, 16. dubna 2019 - 15:36:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6817
Registrován: 5-2005
1403: Těch variant je více, ale je pravděpodobné, že by se jednalo o koncepci složenou z kratšího článku (1 podvozek), delšího článku (2 podvozky) a kratšího článku (1 podvozek).
Úterý, 16. dubna 2019 - 15:57:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1111
Registrován: 6-2005
1403: Ostravák to popsal víceméně přesně - první a třetí článek v podstatě shodné spočívající na jednom podvozku (přední/zadní provedení). A mezi nimi jako nosný člen článek střední spočívající na dvou podvozcích.

Úplně zjednodušeně vezmete ze stávajícího Stadlera zadní článek a použijete jej i jako přední. Z předního odstraníte kabinu a umístíte jej mezi ně. Et voilà (moc se omlouvám Ostravákovi za rychlé zprznění obrázku na jeho stránkách)!



(Příspěvek byl editován uživatelem izzy.)
Did you say it? I love you. I don't ever want to live without you. You changed my life. Did you say it? Make a plan, set a goal, work toward it. But every now and again, look around, drink it in. 'Cause this is it. It might all be gone tomorrow...

http://nakresy.webnode.cz
Úterý, 16. dubna 2019 - 16:27:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 101
Registrován: 12-2017
Imho to prodloužení Stadlerů bude nejrozumnější volba. Nebude to tak drahé a přebytek 1,5T vozů se konvertuje na velké tramvaje. Na tom obrázku to vypadá dobře.
Renault Citybus
Úterý, 16. dubna 2019 - 17:14:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6818
Registrován: 5-2005
Izzy: Za zprznění se neomlouvej, mně se jen przit obrázek nechtělo. [biggrin]
Úterý, 16. dubna 2019 - 18:54:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 261
Registrován: 11-2012
Já bych jen dodal ještě jednu možnost. Nakoupí se to co je objednané a to bude vše. Však oni se ty lidi do těch tramvají nějak vlezou. A jak to chodí u nás v Česku dokud si cestující nezačnou stěžovat na to že se do tramvají nevlezou, tak až pak se to začne řešit.

(Příspěvek byl editován uživatelem lukas5.)
Úterý, 16. dubna 2019 - 20:14:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2597
Registrován: 11-2004
ad Izzy: no a pokud by se ke stavajícím Stadlerum doplnil střední článek tak jen jeden podvozek?
Pokud chcete nějakou moji fotografii prosím napište mi, jinak čtěte zde.
Slova jsou jen schránky pro významy, jednou je bílá černá, a jindy ani černá černou není


Středa, 17. dubna 2019 - 10:16:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1112
Registrován: 6-2005
Mayg: Neber mě úplně za slovo, ale z důvodu mechaniky předpokládám, že asi takto (tedy nový zkrácený zadní článek):



Opět se omlouvám autorovi [wink]

Každopádně si nemyslím, že by DPO do něčeho takového šel - pominu-li náročnost jak technickou, tak finanční, nehledě na další schvalovací proces a tunu papírování, bylo by to především přiznání chyby. Zvlášť u takového nového vozidla - tady se nejedná o zlepšovák jako v případě KT4, nebo KT8, ale o řešení průseru, kdy jsem mě ve VŘ ochcalo Schadewerk. A tak namísto velkokapacitního vozidla dostanu středněkapacitní za dvojnásobný penys - nejledě na to, že budu muset udržovat a servisovat dva různé typy vozidel ve stejné délkové kategorii.

Moje osobní domněnka je, že třebas Stadler do VŘ šel s vysokokapactiním vozidlem (cca 300 osob) a tomu odpovídala i cena (vyšší než u Schadewerk, což je pochopitelné). Za mě sice výsledek hnus, ale na druhou stranu smekám, že Schadewerk dokáže prodat DPO něco, co nechce, za peníze, které nemá.
Did you say it? I love you. I don't ever want to live without you. You changed my life. Did you say it? Make a plan, set a goal, work toward it. But every now and again, look around, drink it in. 'Cause this is it. It might all be gone tomorrow...

http://nakresy.webnode.cz
Prouza
Středa, 17. dubna 2019 - 10:28:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 343
Registrován: 4-2004
Izzy mě předběhnul..
Poskok
Středa, 17. dubna 2019 - 10:30:54  
Neregistrovaný host
Stadler byl z VŘ vyřazen na základě chybně uvedeného nápravového tlaku (chybně napsaná desetinná čárka).
A spíše si myslím, že tam šel s tím stejným, jako Škoda, prostě jenom prodloužené o jedny dveře.
Raquac
Středa, 17. dubna 2019 - 13:20:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1802
Registrován: 12-2007
...o řešení průseru, kdy jsem mě ve VŘ ochcalo Schadewerk.

To je jinak - ten průser si vytvořilo město/DPO tím, jaké okrajové podmínky byly stanovené. Kdyzž je 70% hodnocení cena, není požadavek na minimální délku vozidla a požadovaná kapacita se dá nacpat do dvoučlánku, je výsledek daný. Přesto bylo možné výběrko kdykoliv zrušit - když bylo jasné co kdo nabídl a za kolik, nebo v momentě kdy zůstala jen Škodovka a tím pádem nebyla možná aukce.
Středa, 17. dubna 2019 - 16:34:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2045
Registrován: 10-2005
Dneska jezdilo po Ostravě na zkušební jízdě Trio 1259. Nový lak a šedý sběrač [jidlo]
Punk's not dead! blesk happy
Středa, 17. dubna 2019 - 17:00:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 40
Registrován: 12-2018
Co se to stalo?

https://www.dpo.cz/pro-cestujici/aktuality/archiv-udalosti.html

dnes nejsem ve městě
Středa, 17. dubna 2019 - 18:19:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 102
Registrován: 12-2017
Prouza:
"Izzy mě předběhnul.. //model dlouhého Stadleru//
"

Krásný model. Zajímalo by mě, zda je i na prodej někde v modelářství nebo je jen jeden kus pro účely prezentace. Případně by mě zajímalo, kde mají povedené modely v ostravském nátěru (btw papírové modely už došly, jsou jen modely starých tramvají a busu).
Renault Citybus
Středa, 17. dubna 2019 - 18:20:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 763
Registrován: 1-2015
Mám prosbu, nemá někdo fotky starého mostu na lince 9? Co jsem se dočetl, tak v roce 1977 byla dána do provozu přeložka se současným mostem.
"Pravda zvítězí, ale dá to fušku."

Jan Masaryk
Středa, 17. dubna 2019 - 20:37:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 90
Registrován: 9-2009
Jedna starší ze smyčky Poruba - 13. 8. 1985
xyzž
Středa, 17. dubna 2019 - 21:01:33  
Neregistrovaný host
Jezdili vůbec T1 ve dvojčatech?
Středa, 17. dubna 2019 - 21:42:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6819
Registrován: 5-2005
Jezdily. V letech 1959 - 1978 a pak 1983 - 1986.
http://mhd-ostrava.cz/?s=t1
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 05:09:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 328
Registrován: 12-2009
Zdravím, mám prosím Vás jednu otázku na miestnych. Na akých linkách je možné ešte zastihnúť T6 a zrýchľovačové T3SUCS? Ďakujem [wink]
6563
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 07:07:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 248
Registrován: 8-2017
Jurro754:
T6 na linkách 1 (kurz 1/7), 5 (kurz 5/403), 7, 8 a 17, můžou se objevit i na 9 a 10. T3SUCS na 1 (kurz 1/6), 3, 6, 11 a 15, ale často místo nich jede T3G nebo T3R.P.
Všechno to platí jen pro pracovní dny, o víkendu T3 ani T6 vůbec nejezdí.
Kočkopes
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 07:08:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 779
Registrován: 10-2017
Jurro754: To se nedá říct jednoznačně. T6 se dají potkat skoro na všech linkách, resp. negarantovaných kurzech, které jezdí vozovna Poruba. Zrychlovače naopak vypravuje vozovna Křivá (Mor. Ostrava), tam už je to trochu složitější, protože se střídají ještě s vozy typu G s výzbrojí TV8. Dva zrychlovače (955 a 999) vypravuje i vozovna Poruba.

Zkusím to uvést takto, aby to bylo přehledné:
PRACOVNÍ DNY
T6 - voz. Poruba
- linka 1 - 1 pořadí - souprava
- linka 5 - 1 kurz - souprava
- linka 7 - 1 kurz - souprava
- linka 8 - 4 pořadí - soupravy
- linka 9 - 8 kurzů - soupravy
- linka 10 - 2 kurzy - soupravy
- linka 17 - 6 pořadí - soupravy
- výjimečně i na linkách 3, 11 a 15 jako sólo vozy (např. na 3/10-414 se tento týden drží 1126)
Pokud chcete mít jistotu, doporučuji linky 9 a 17, dále se pak ještě často (ne vždy) objevuje i na té lince 1.

Teď zrychlovače - voz. Křivá:
- linka 1 - 1 pořadí - souprava, jezdí tu velmi často, ale ne vždy
- linka 2 - 2 pořadí - soupravy, spíše výjimečně
- linka 6 - 3 kurzy - sóla - úspěch možný, ale nezaručený
- linka 8 - 1 pořadí - souprava - velmi často, ne vždy
- linka 9 - soupravy, odpoledne přejezdy z jiných linek, výjimečně
- linka 10 - 4 kurzy - soupravy - jezdí zde často, ale nemusí tu jet vůbec
- linka 11 - 4 pořadí/kurzy, jezdí zde často, ale nemusí jet vůbec
- linka 12 - 5 pořadí/kurzů - jezdí často, nemusí být vůbec
- linka 14 - tam se vyskytuje kde co, takže občas jede, ale je to o ničem
- linka 15 - 2 kurzy, poměrně často, nemusí jet vůbec
V případě voz. Křivá platí, že můžou jet prakticky kdekoliv, prostě "co vozovna dala".

zrychlovače - voz. Poruba - nejčastěji linky 3 a 15, občas i jinde. To je spíše náhoda.

Závěrem bych jen dodal, že v případě dělených směn platí, že vůz odpoledne nemusí jet tam, kde byl ráno. A mezi linkami se samozřejmě vyskytuje dost přejezdů. Doporučuji se podívat do tabulky vypravenosti, na kterou má odkaz os98 - dá se z toho hodně vyčíst, kde vozy jezdí atd. Ovšem ne vždy bývá výprava pro daný den zapsaná hned ráno/dopoledne, proto doporučuji rovněž sledovat online mapu: https://www.mpvnet.cz/odis/map.
Jinak předpokládám, že máte povědomí o vozovém parku, na který máte namířeno, resp. zrychlovače mají mnoho různých čísel, která se mezi ostatními T3 ztrácejí. Doporučuji se podívat např. na web http://mhd-ostrava.cz nebo seznam autobusů (ještě je v tom ukrytý chyták - vůz 902 je také zrychlovač, ale mezi SUCS jej nenajdete).
Pokud vás něco zajímá podrobněji, není problém se podělit o další informace, napište SZ.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kočkopes.)
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 08:48:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1113
Registrován: 6-2005
Jurro754:

Nejjednodušší dělení je takto:

T6A5 - počkat kdekoliv v Porubě a něco přijede.
TR37 - zastávka Karolina - nejjistější místo.
Did you say it? I love you. I don't ever want to live without you. You changed my life. Did you say it? Make a plan, set a goal, work toward it. But every now and again, look around, drink it in. 'Cause this is it. It might all be gone tomorrow...

http://nakresy.webnode.cz
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 10:25:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2319
Registrován: 8-2002
Jen takový dotaz, možná trochu ostudný s ohledem na své 17 leté působení tady na k-reportu... Čím je zvláštní T3SUCS, že stojí za to ho chtít potkat a svézt se s nim. U těch T6 to chápu, Stadlery chápu, 1401 chápu, vleky chápu, jakýkoliv jiný vizuální atyp chápu, ale tady? to je to tak odlišné od standardní T3?

Budiž mi odpuštěno, není fakt v tom nic negativního, ironického, jak by se možná mohlo zdát. Ale o výzbroje jsem se nikdy nezajímal a šlo to vždy kolem mě... Až teď mě to zaujalo.

Díky.
Boris
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 10:41:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3452
Registrován: 6-2002
Tady snad jde hlavně o to, že jde o poslední vozy staré koncepce se zrychlovačem. Jinak "T3" už nikde v republice v běžném provozu léta nejsou, takže T3SU a T3SUCS je to nejstarší, co lze vidět, ač už s určitou dávkou rekonstrukcí.
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 11:50:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 150
Registrován: 7-2017
Čisté T3 jsou v provozu na retro lince 23 (myslím si, že to je běžný provoz, když ta linka jezdí celý týden) v Prahé. Tuším, že doplnit by je měl ještě jeden původní vůz T3, který nyní jezdí jako autoškola, ale ruku do ohně bych za to nedal. [wink]
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 11:57:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7983
Registrován: 2-2006
Tak jest, aktuálně dnes na 23/601 vůz T3 6921 v soupravě s vozem T3SUCS 7269.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Boris
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 15:26:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3453
Registrován: 6-2002
Já vnímám linku 23 spíš jako retro provoz.
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 17:35:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7984
Registrován: 2-2006
Přesněji nostalgie. Ano, to je. Ale taky je součástí běžného provozu, za normální jízdné a funguje jako posila k turisticky velmi přetížené 22.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 19:32:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 103
Registrován: 12-2017
Mohl by mi někdo vysvětlit rozdíl mezi jednotlivými druhy T3 v Ostravě? Pro mě vypadají všechny T3 stejně. Jen jsem si nedávno uvědomil, že T3 vydávají různé zvuky, což bude důsledek rozdílných výzbrojí.

Také by mě zajímalo, proč jsou všechny T6 a kachny v Ostravě stejné, ale T3 ne.

Dále by mě zajímal rozdíl mezi Astrami a Trii. Pro nešotouše/nedopraváky jsou jedno a to samé. Vím, že Astry vznikly ve spolupráci se Škodou, zatímco Tria se dělala čistě v Ostravě a přebrala dokumentaci od Aster. Taky asi budou mít jiné výzbroje (Astry vydávají zvuky ve vyšší tonině než Tria).
Renault Citybus
Kočkopes
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 20:00:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 784
Registrován: 10-2017
Rozdíly nevysvětlím až tak podrobně, nicméně:
T3, T3SU, T3SUCS - tramvaje s odporovou výzbrojí, jejichž srdcem je zrychlovač

T3 R.P. - rekonstrukce T3, mají polovodičovou výzbroj. Výhodou je, že na rozdíl od odporů můžou být polovodiče trvale zatížené a nemělo by docházet k tak velkým ztrátám energie. (Je to hodně zjednodušeně, tramvajáci a elektrikáři jistě vysvětlí lépe)

T3G - rekonstrukce T3, vozy 1028 - 1047 (tuším?) novostavba. Základem je opět polovodičová výzbroj, ovšem zde jsou použity jiné typy polovodičů.

Tolik různých typů T3 je zde proto, že bylo už v době před 25 lety jasné, že bez T3 se ani v nejbližší době ještě jen tak neobejdeme. Proto byla snaha je jakýmkoliv způsobem omladit, aby vydržely dále v provozu. Proč se nedělaly hromadné rekonstrukce pouze na 1 typ, nedokážu tak dobře vysvětlit. Pravděpodobně v tom hrály roli peníze nebo údržba, případně spolehlivost a spokojenost s provozem. Nebo jen tehdy byla odvaha experimentovat.

Naopak T6 a KT8 byly v té době dodávány přímo z výroby a nebylo jich tak velké množství, takže zatímco rekonstruovat obrovský počet T3 se vyplatí, tak rekonstruovat 40-vozovou flotilu T6, resp. 15 vozů KT8 na 3 různé další typy se kvůli údržbě a nákladech nevyplatí. Navíc předpokládám, že se s nimi nepočítalo na tak dlouhou dobu, tudíž pochybuju, že by tehdy chtěli rekonstruovat všechny, tak to radši nechali tak.
Poskok
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 20:10:17  
Neregistrovaný host
Poupravim:
T3R.P - Vyzbroj Alstom TV Progres, IGBT tranzistory.
T3G - Vsechny nejsou novostavba. Zakladem vyzbroj TV8 od CKD (vyvojove starsi nez Progres), GTO tyristory.
Potom mame jeste ve 2 kusech T3R.E s vyzbroji Cegelec TV Europulse, ktere maji dokonce nove trakcni motory.

Vyhodou polovodicovych vyzbroji u T3 je, ze umi narozdil od zrychlovacu (a TV3, co maji T6 a KT) rekuperovat el. energii pri brzdeni, takze se nemari.

Doporucuji jinak: https://seznam-autobusu.cz/seznam?trakce=tramvaj&iddopravce=133&v yrobce=ČKD+Tatra&ntyp=T3
Boris
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 21:51:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3454
Registrován: 6-2002
U KT8 a T6 jaksi k rekonstrukci po elektro stránce nebyl důvod. Polovodičové výzbroje byly provozně hospodárnější a měnit polovodičovou výzbroj za jinou polovodičovou výzbroj s ohledem na velkou pořizovací cenu je nesmysl. V době reko na výzbroje TV8 a TV Progress byly T3SUCS mladší než 15 let, takže výměna odporové výzbroje za polovodičovou s rekuperací prakticky v polovině technického života vozidla byla logická. Bohužel k rekonstrukcím docházelo v době, kdy výzbroje procházely rychlým vývojem, takže TV8 se dostala jenom na část vozů - naštěstí - protože se taky brzy projevily její nedostatky, které u moderních tranzistorových výzbrojí (TV Progress třeba) již nejsou. Reko dvou vozů na TV Europulse byl jenom experiment, vozy posloužily jako funkční vzorky pro odzkoušení střídavé výzbroje v jiných aplikacích.
Jenki
Čtvrtek, 18. dubna 2019 - 22:04:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5459
Registrován: 5-2002
No musím to ještě trošku upřesnit. Dobře je to popsáno třeba zde, ale já to popíšu tak nějak po svém. Hlavně se pokusím to sepsat v nějaké časové ose, protože teprve pak dává spousta věcí větší smysl.

T3, T3SU, T3SUCS : zrychlovačová výzbroj. "Klasické" T3 pro Ostravu skončily vozem 798 v roce 1976 (ano, existoval i vůz 799, ale to byla ojetina z Prahy). Podotýkám, že dvě "klasické" ostravské T3
ještě jezdí, a to v Liberci (31 ex 725 a 36 ex 722).

V roce (tuším) 1978 přišel (z důvodu energetické krize) zákaz dodávek vozů T3 do ČSSR. Soudruzi tím chtěli zabít dvě mouchy jednou ranou : uspokojit potřebu SSSR po tramvajích typu T3 a zároveň dotlačit ČKD k vývoji polovodičové výzbroje, která by byla energeticky úspornější, a se kterou by se vyrábělo pro ČSSR něco modernějšího, než T3 se zrychlem. Povedlo se to tak napůl, hlavně že se ukázalo, že kapacita ČKD Trakce pro výrobu polovodičových výzrojí je z mnoha důvodů nedostatečná, takže DP z ČSSR místo hotových tramvají dostaly pár sad tyristorové výzbroje TV pro modernizace vlastními silami. V Ostravě tuto výzbroj dostaly nejstarší T3 č. 701-721 při GO.

Nové vozy ale nebyly - spoléhalo se na vývoj něčeho úplně nového (třeba KT8), ale to trvalo, a nové tramvaje nebyly v dohledu. Takže se v roce 1983 rozhodlo z modelu T3SU (pro SSSR) zpětně odvodit model pro ČSSR. Aby s tím bylo co nejméně práce tak se (zjednodušeně řečeno) udělaly jen nejnutnější úpravy, např. nápisy nebyly v azbuce a na střeše nebyly zásuvky na propojení 600V mezi vozy. Zůstaly např. uzavřené kabiny řidiče nebo zadní pojezd (tato vylepšení se pak vlastními silami dodělávaly do starších vozů) nebo u prvních vozů 901-905 uspořádání laminátových sedaček 2+1. Další vozy už měly uspořádání 1+1. Jejich označení T3SU (901-905) / T3SUCS (od 906 výše) je spíše šotozáležitost aby se rozlišilo co mělo původně jaké sedačky (i jiné věci, třeba topení), protože v technických průkazech je - pokud vím - všude napsáno T3 (pokud to má ještě zrychl), jinde se uvádí vše od 901 nahoru jako T3SUCS, je v tom prostě trošku mrdník. Dodávky T3SUCS skončily v roce 1987 vozem 1027.

Pak se z ČKD kupovaly KT8D5 a T6A5 s výzbrojí TV3. Ta už byla polovodičová - tyristorová, ale neuměla rekuperaci. Na druhou stranu byla (a dodnes je) velmi jednoduchá (což bylo dáno mj. jejím určením i pro SSSR). Mezitím v ČKD vyvíjeli modernější výzbroj TV8 na bázi GTO tyristorů a TV14 na bázi IGBT tranzistorů. TV8 se dodávala jako sada pro modernizace, v Ostravě jako první takto vyjelo dvojče 1001-997 v roce 1994 (tedy ještě před první dodávkou T6A5). Výzbroj TV14 se uplatnila v modernizacích jinde a v dosti modifikovaném provedení v tramvajích RT6N. O dodávkách RT6N se jednalo i v Ostravě, ale nedopadlo to. Jednou z oblíbených hospodských teorií je názor, že vzhledem k vysoké technické úrovni DPO v 90. letech (v porovnání s ostatními DP v ČR) je docela možné, že by se zde povedlo dětské nemoci RT6N překonat. Nicméně DPO se rozhodl pro tramvaje Astra.

Astra vznikala v druhé polovině 90. let ve skupině konstruktérů "utečenců" z pomalu se hroutícího ČKD, kteří se usídlili ve firmě Inekon. Traduje se, že zadání znělo "udělejte nízkopodlažní tramvaj za polovinu ceny RT6". Proto vznikla tramvaj jednoduché koncepce s pevnými podvozky, kapacitně na úrovni K2, nikoliv 2xT. Inekon sám o sobě neměl výrobní zázemí, takže se spojil s plzeňskou Škodovkou, která hledala nějakou výrobní náplň po "zmizení" odbytu na východě (ostatně situace v ČKD byla podobná). Inekon nakreslil mechanickou část, ale spousta věcí se musela "dotáhnout" v Plzni. Tam také vznikl projekt elektrické části. Šlo o první CZ tramvaj s pohonem asynchronními trakčními motory, název ASTRA údajně vznikl jako akronym pro ASynchronní TRAmvaj (a byl důvodem pro konflikt s automobilkou Opel, která vyráběla automobil Opel Astra, takže se tramvaj nakonec oficiálně jmenovala Škoda Inekon LTM 10.08, ale název Astra už stihl zlidovět a používá se dodnes). Škodovka v té době asynchronní výzbroj udělat neuměla, jen motory, ale ne silovou a řídící elektroniku; ta se tedy nakoupila od rakouské firmy ELIN. Trakční měniče z ELINu si pak Škodovka kompletovala sama (a hezky se na tom vyučila; ostatně stačí si otevřít trakční kontejner na Astře a na 14T a máte jasno).

Astra vs Trio : v roce 2001 se Škoda a Inekon pohádali a rozešli. De facto to dopadlo tak, že Škodovce zůstalo to co už bylo (viz Anitra pro Brno, což je Astra s jiným jménem), a rozvíjel ato dál (14T...) a od tohoto dědictví se definitivně odtrhla až vývojem vozu 15T. Inekon si namaloval velmi podobnou, ale novou tramvaj Trio, hlavně podle zkušeností s Astrou (některé věci se tam moc nepovedly) a podle požadavků odběratelů v USA (pozn. : do té doby vše dodával Inekon i do ČR, Škoda "jen" vyráběla).

Výzbroje TV Progress a Europulse : v roce 1998 z hroutícího se podniku ČKD Trakce utekla skupina vyvíjející elektrické výzbroje do tramvají a našla útočiště ve francouzské firmě Cegelec. Zdokonalením výzbroje TV14 vznikla výzbroj Cegelec Progress, která byla jako první v ČR zkoušena na ostravském voze 1016. Následně se s Progresy modernizovala řada tramvají T3 všude možně v ČR a v SR (a taky KT4 v ex-NDR, ale spousta jiných tramvají). Protože na trhu byla poptávka i pro asynchronní výzbroji tak Cegelec vyvinul řadu pohonů Europulse, a pro jejich zkoušení se opět nabídla Ostrava (a dvojče 948 + 968). Výzbroje Europulse se pak v Ostravě montovaly do tramvají Trio a do trolejbusů Solaris Trollino (dokud to Škodovka po politické linii postupně nezablokovala, ale to už je jiný příběh). Dnes se výzbroje Europulse dodávají třeba do tramvají Tramino pro Leipzig.

A ještě jedna důležitá věc - společnost Cegelec patřila od roku (cca - píšu z hlavy) 2001 pod koncern Alstom, proto se její produkty vyráběné v té době jmenovaly Alstom. Česká pobočka působila vždy jako "samostatná jednotka", její výrobky se nikdy nedostaly do tramvají "skutečného" Alstomu ve Francii. Od roku 2010 se Cegelec dostal pod koncern Vinci a vrátil se k původnímu názvu.

Uff, už je toho moc, jdu spát, zkuste pochopit co jsem napsal a když tak napiště co vás zajímá dál.
Pátek, 19. dubna 2019 - 12:25:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 104
Registrován: 12-2017
@Kočkopes, @Poskok, @Boris a @Jenki - pánové, děkuji vám za vysvětlení, obzvláště Jenkimu za dlouhý článek. Níže se pokusím shrnout, co jsem pochopil. Prosím opravte mě, pokud to mám špatně.

Pointou je, že v éře T3 se nevyvíjely nové modely, myslím hlavně karoserii (jednak nebyly peníze, jednak T3 je dobře navržená a jednak nové modely se ještě nestihly navrhnout), ale zato byl dost rychlý vývoj elektrické části tramvají. To je důvod té odlišnosti.

Takže v Ostravě jsou momentálně tramvaje jak s odporovou, tak s polovodičovou výzbrojí (a její deriváty), ale je snaha měnit starší typy za nové nebo je případně vyřadit.

Existuje nějaká tabulka, ve které jsou T3 rozdělené podle podtypu? Na seznam na SA jsem se už díval. Je snaha nechat jen jeden typ výzbroje?

_________________________________________________________________ __________________

Jinak jak je to s plánovaným koncem starých tramvají? Pochopil jsem to tak, že chtějí dát pryč všechno, co je starší než Astra. Tomu moc nerozumím, protože i staré tramvaje vypadají zvenčí v dobrém stavu a nepřijde mi, že je levnější koupit nové tramvaje než opravit ty staré.


Uvažuje se o nějaké retrolince, jako ta, co je v Praze? Třeba taková linka 9 by dávala smysl (je derivátem osmičky, stejně jako v Praze je 23 derivátem 22).
Renault Citybus
Pátek, 19. dubna 2019 - 13:21:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1294
Registrován: 5-2009
Ještě bych dodal, že v 70-80. letech se zásadně lišily požadavky československých soudruhů a sovětských soudruhů.
Naši požadovali úspornou elektrickou výzbroj a všechny dveře v jedné linii, aby při plánovaném rychlodrážním provozu nebyla mezi dveřmi a nástupištěm mezera. První tramvají dle těchto požadavků byl typ T5B6.

Sovětským soudruhům bylo jedno, kolik ta tramvaj žere i to jak jsou umístěny dveře. Požadovali hlavně zrychlovač, který se dá opravit i "na poli" a není k tomu potřeba žádné speciální nářadí, pouze kladivo a pilník. Proto Smíchovské ČKD chrlilo T3 jak Baťa cvičky. Později se pokusili do SSSR dodávat T6B5, ovšem pod obchodním označením T3M, aby u sovětů vyvolali dojem, že jde o modernizovanou T3.
Pátek, 19. dubna 2019 - 14:01:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2046
Registrován: 10-2005
Ještě doplním, že některá Tria mají výzbroj Europulse a některé Elin. Vozy od 1257 včetně mají trošku jiné motorové vlastnosti oproti těm předešlým.

V Brně najdeme i KT8 s výzbrojí Progress. Je škoda, že u nás se výzbroj nevyměnila při rekonstrukci.

A Jenki zapomněl na podstatnou tramvaj od Škody a to je Vektra. Škoda 05T, VElkokapacitní TRAmvaj.
Jednalo se o prodlouženou Astru o několik článků; tramvaj měla pět článků a šest náprav. Tramvaj je již sešrotována. Jezdila v Plzni. Z této tramvaje je odvozena 14T, což je v podstatě to samé, jen to jinak vypadá. I náš Superior je odvozen od Vektry. Vektra byla nejdelší tramvaj, kterou kdy v Česku vyrobili, měla 31,9 metrů. Tento rekord překonal vůz Škoda 30T.

Tučňák: Tabulka bohužel není. Ale mám kompletní přehled Progressů.
919, 937, 938, 944, 947, 949, 952, 956, 960, 962, 964, 967, 970, 972-977, 979, 983, 991, 994-996, 998, 1000, 1002-1004, 1007, 1008, 1010, 1011, 1015, 1016, 1019-1021, 1023-1027.

Europulse T3 jsou jen dvě a to 968 a 948.

Tabulku na TV8/T3G nemám, ale už to tu někdo psal, vozy 1028 - 1047. Tyhle vozy si DPO většinou kompletoval sám v devadesátých letech. DPO dostalo pouze kastli a výzbroj si dodělali sami.

A na závěr K2.
K2 měly zrychlovače a později byly všechny (kromě dvou) předělány na výzbroj TV8, neboli K2G. To byl unikát, protože nikde jindy takový vůz nebyl. Ještě byl jeden vůz v Bratislavě, tam jednu tramvaj modernizovali 7 let. Ale může za to nehoda při montáží v hale.

Ty dvě zbývající dostali Progress, vozy 802 a 803. Vozy s Progressem nebyly tak líné jako ty s TV8, byly vlastně skvělé. K2P najdeš ještě v Brně.
Punk's not dead! blesk happy
Pátek, 19. dubna 2019 - 14:08:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1295
Registrován: 5-2009
V Brně mají všechny KT8D5 původní TV3 i po modernizaci s dosazením NP článku.
Pouze 7 vozů KT8D5N, nízkopodlažních už z výroby, má výzbroj TV14.

Progresové KT8 najdeš v Praze a v Plzni, výměna původní výzbroje byla provedena v rámci jisté unifikace s ostatními modernizovanými vozy, např. T3R.P, T3R.PV, T3R.PLF. Dokonce byl pokud dát Progress i do RT6.
K2 804
Pátek, 19. dubna 2019 - 15:38:59  
Neregistrovaný host
Ad Fšichni.
Pár doplňků:
- Obnova výroby souběžnými typy, tzv. exportním souběhem začala už r. 1982, byl to následek 2. ropného šoku a vládního usnesení č. 205 z roku 1981, stanovujícího úkoly pro zabezpečení provozu elektrické trakce v MHD
Typ T3 SUCS se vyráběl souběžně s typem T3SU, K2 pro Brno, Ovu a Blavu byly fiktivním souběhem s aktuálně NEVYRÁBĚNÝMI K2YU. Komouši si rádi lhali do kapsy a dělají to doteď, lhostejno do jaké strany přelezli.
- Inovace místo T3 se zkoušela - šlo o odporovou T5A5 a tyristorovou T5B6tSU (pro CCCP). Tyto tramvaje NEměly 1. a 3. dveře v rovné kastli! Proto T5A5 odmítli čs. komouši. T5B6tSU odmítli sovětští komouši, protože byla složitá a nešlo ji opravovat srpem a kladivem.
- Inovaci se nakonec podařilo protlačit i do CCCP krabicoidním typem T6B5tSU (nezaměňovat s T5B6tSU). Protože si komouši stále hlali, tak se ta krabice prodávala pod názvem T3M, neboť kontrakty na tramvaje byly dlouhodobě podepsané na typ T3.
- Rychlodrážní tramvaje se všema dveřma v plné šíři karoserie byly pouze KT8D5 a kompromisem s dveřma v nepatrně zkosených čumákách byly prototypy T7B5t.
- Výzbroj TV 1 byla komoušama určena pouze pro modernizace T3 na typ T3M (nezaměňovat s typem T3M, který byl ve skutečnosti typem T6B5tSU), aby se ponedlo výrobce donutit pro tyristorky vyvinout jinou kastli (to se stalo až o mnoho let požději s typem T7B5t s výzbrojí TV3)
- Do jednoho prototypu upraveného z exportní tramvaje T5C5H byla vpravena výzbroj TV3 určená pro KT8D5, ale to taky komoušům nevonělo, protože prototyp měl 1. a 3. dveře ve zúžené části a kastle T7B5t ještě nebyla vyvinutá). Takže prd, velebnosti. A kola pětiletky se roztáčela s obnovenou výrobou T3, alias T3SUCS.
- Moderní výzbroj se uplatnila až ve vyráběné (s velikýma obtížema) tramvaji KT8D5. To ale byl ve své době u všech DP nenáviděný typ a teprve až šli komanči od válu, tak od r. 1993 byly vyráběné tramvaje T6A5 - Lehce modernizovaná karoserie T5A5 z r. 1972 s výzbrojí TV3 z roku z roku 1981. Čili tento typ se dal vyrábět už od roku 1982 po vládním usnesení č. 205 z roku 1981, kdyby si komouši nepostavili své blbé hlavy. Aneb se sevětským svazem a T3 na věčné časy...