Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » „Vlára“ a okolí » Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 10. 03. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 10. 03. 2019

dolů
   autor příspěvek
Úterý, 12. února 2019 - 17:08:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 149
Registrován: 6-2011
SŽDC má konkrétní plány pro rekonstrukci Vlárské dráhy, první vlaky na ni vyjedou v roce 2025

Více na https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/szdc-ma-konkretni-p lany-pro-rekonstrukci-vlarske-drahy-prvni-vlaky-na-ni-vyjedou-v-r oce-2025-1356230
Jdi za štěstím!
Úterý, 12. února 2019 - 22:57:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6712
Registrován: 12-2011
Já myslel, že Stínové ředitelsví ví všechno a vidí všechno, když tak zkušeně organizuje nákladní dopravu na druhém konci republiky[pozor]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
750371
Středa, 13. února 2019 - 05:46:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12950
Registrován: 9-2007
Ale telátko, my hovoříme o osobní dopravě a platech, nikoliv o nějakém organizování nákladní dopravy...To jsi zase jako vždy mimo. A nezdržuj se, nalešti brýle a šup, ať ti neujede vlak do prácičky do Brna, ať zase nejsou narýsované další paskvily. [masinka]
s Ropidem na věčné časy...ámen...
Středa, 13. února 2019 - 19:11:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6713
Registrován: 12-2011
Toníček: https://www.youtube.com/watch?v=amKBlpeuJ6s
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Čtvrtek, 14. února 2019 - 18:43:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 65
Registrován: 10-2013
Brejlovci na Vláře:

Čtvrtek, 14. února 2019 - 19:14:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1573
Registrován: 2-2009
PetaZ: Paráda [ok]
Nejkrásnější pohled na svět je ze sedla jízdního kola
Komis
Pátek, 15. února 2019 - 11:59:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 30
Registrován: 2-2019
Fotka luhačovické stanice mi přišla extrémně povědomá, ale nemohl jsem na to přijít, dokud jsem si nevšiml popisku.
Pátek, 15. února 2019 - 21:17:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2647
Registrován: 11-2006
Dnešní souboj oblaků se sluncem při odjezdu 811.019 na Vláru vyhrála žhavá koule.

http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Pátek, 15. února 2019 - 21:32:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 211
Registrován: 7-2017
E499001. . . . Paráda. . . . .[masinka]
Pondělí, 18. února 2019 - 20:05:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 212
Registrován: 7-2017
Zdravím. . . Tak mi poslal kamarád, bývalý kolega v T.Teplé jedno foto, které je staré víc jak 48 let. Neudělalo mi ale radost, poněvadž znovu oživilo mé vzpomínky na událost, které jsem byl bohužel očitým svědkem.
Už jsem to kdysi psal že, závěrečnou zkoušku č.8 jsem i se svými dvěma kolegy udělal 28 září 1969 v budově SVD v Bratislavě. Za pár dní, přesně 1.října jsme narukovali do ŽPVS v Bohumíně. Příhodu z té doby jsem zde už popsal.
Po pěti měsících náhr. voj. služby, koncem února jsme odešli do civilu. Jako hotový, ale začínající fíra jsem nastoupil službu na II.st zálohu v T.Teplé, které se přezdívalo ne bezdůvodně "galeje".
Uběhly necelé čtyři měsíce, kdy jsem měl 11 května 1970 noční šichtu na galejích. Po půlnoci jsme měli kupodivu nějakou menší pauzu, snad byl postavený vjezd či odjezd vlaku. Měl jsem na Hektorovi stopnutý motor, na chvíli jsem zdříml. Po chvilce mi ale zaklepal na kabinu vedoucí posunu. Otevřel jsem okno, a on mi řekl "Ivan natoč to, ideme do Dobrej, zrazili sa tam motory". Myslel jsem, že si dělá srandu, mám dojem, že jsem mu i něco ne příliš slušného řekl, ale za chvilku jsem uviděl jak se na ochoz Hektora škrábe náměstek CO s nějakým papírem v ruce. Vešel na stanoviště, podal mi "V" rozkaz na kterém stálo "Idete do kmXXX ako pomocný vl. č.1" Náměstek mi řekl"Možme íst". Cestou posunu jsme odjeli po správné koleji do asi 3 km. vzdáleného místa na trati, kde se na vedlejší koleji nacházely do sebe zaklíněné motory M 262.194 a M 240.120. Raději nebudu moc popisovat, co vše jsem viděl a zažil. Jen to, že mrtví už leželi uložení na náspu tratě. Z Hondy se ozýval nářek a prosby o pomoc těžce zraněných cestujících, kteří měli nohy sevřené a rozdrcené do sebe zaklíněnými rámy sedadel. Vlakvedoucí snad ve snaze uniknout před srážkou ze stanoviště asi stihl jen otevřít dveře z něj, když ho zastihl smrtící náraz. Strojvedoucího, mého kamaráda a kolegu J.F. který měl tehdy 21 let jsem nespatřil, ten zůstal v té změti plechů a všeho co tvořilo řídící pult mrtvý na místě. No, myslím že to k popisu té hrůzy stačí.
A jaká byla příčina této tak tragické nehody? Trnavský fíra I.S. měl doma v Trnavě nějaké neshody se svou tehdy těhotnou manželkou, dokonce jí měl i fyzicky ublížit. Poté se odebral do služby odvezl pár vlaků a potom měl odpočívat nějaký čas na nocležně v T.Teplé a okolo půlnoci nastoupit na druhou polovinu tůry.
Místo odpočinku na nocležně ale navštívil místní pohostinství, kde požil množství alk. nápojů.
Okolo půlnoci vyměnil svého kolegu, který měl též odpočinek na nocležně. Jeho první pracovní náplní bylo, že měl na kolej č.5a "záhradu" odstavit přívěsné vozy a potom odjet cestou posunu do depa dozbrojit motor.
Vozy na "záhradu" odstavil. Potom při posunu za odj. výměny směr Trenčín nereagoval na dávané nnávěsti a po nesprávné koleji č.1 odjel směrem na Trenčín.
Bohužel, tehdy už byl z Trenčína na cestě do Púchova Mos. 2520, který byl tvořen jen sólo motorem, ale vždy slušně zaplněným cestujícími do Púchova na přípojný rychlík do Prahy. Po zastavení na zastávce Opatová n/Váh. pokračoval táhlým obloukem vstříc své zkáze. Po 300-400 m. došlo ke tragické srážce.
Trnavský fíra I.S. ve stavu opilosti se na M 262.194 takovýmto způsobem rozhodl spáchat sebevraždu. Kuriozně po zastavení u místa srážky se největší nářek a prosby o pomoc ozývaly z jeho stroje, i když údajně jeho zranění byla údajně zanedbatelná, pár ran v obličeji od skla a nohy sevřené řídícím pultem, ale po jejich uvolnění údajně bez větších bez následků.
A "finále" této tragedie? V tisku jen malá zprávička. M 262.194 šla po náročné opravě znovu na trať. M 240.120 byla po výzisku použitelných dílů zrušena v Šumperku. A viník nehody? Ten z "jistých" důvodů obdržel za to vše trest jeden a půl roku na tvrdo, který mu byl po nějaké době pro napadení dozorce zvýšen o jeden rok.
Mám u sebe knihu "Železničné nehody na Slovensku", je v ní údaj že na následky nehody zemřely 3 osoby, 18 bylo zraněno těžce, a 8 lehce. . . . . .Něco mi nesedí, o život přišel jak topolčianský vlakvedoucí,tak i strojvedoucí J.F. Ti byli po našem příjezdu na místo srážky ještě na svých místech, ale na tom náspu leželo těch mrtvých víc. Že by se tehdy i tyto údaje tajily?
Mějte se, a promiňte, jestli jsem vám zkazil večer . . . . . . . [masinka]


Pondělí, 18. února 2019 - 20:53:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 84
Registrován: 8-2017
Nemotice 16.2.2019
363eso
Úterý, 19. února 2019 - 10:12:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4549
Registrován: 2-2009
Úterý, 19. února 2019 - 16:01:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3233
Registrován: 11-2006
@Kolelač: Jen rok a půl? Docela výsměch. Zřejmě uvědoměle stál na správné straně barikády, jak se zdá...
M_g
Úterý, 19. února 2019 - 16:13:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1046
Registrován: 6-2006
Mařin: taky to mohlo být "držhubné", že ho někdo uvědomělý měl zkontrolovat a vykopnout, když "lezl na mašinu".

A taky je rozdíl mezi úmyslem zabíjet a z nedbalosti zabíjet i když v obou případech někdo leží bradou vzhůru.
Úterý, 19. února 2019 - 18:22:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3234
Registrován: 11-2006
A taky když někoho z nedbalosti zabíjete střízlivý nebo ožralý. Nejsem právník ale vzhledem k výše popsanému si nejsem jistý zda zabití je správná kvalifikace
Úterý, 19. února 2019 - 18:41:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 213
Registrován: 7-2017
"Mařin" . . . . Jestli I.S. "stál na správné straně barikády" opravdu netuším, ale říkalo se, že v této kauze byl hlavním "barikádníkem" jeho otec , který tehdy zastával vysokou funkci na OV KSS v Trnavě. . . . . [masinka]
M_g
Úterý, 19. února 2019 - 18:47:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1048
Registrován: 6-2006
Já se v tom nevyznám, ale znám jen:
vražda - zabití s úmyslem zabíjet (konkrétní osobu?)
zabití - zabití bez úmyslu zabíjet, i když daná osoba "zabíječe" činila věci, které ke smrti vedou nebo mohou vést (například autobusák u Nažidel s vysokou pravděpodobností nikoho zabít nechtěl).

A jak byste hodnotil, když by byl ten fíra střízlivý v dané chvíli (a jen se spletl)? Pro něj lépe nebo hůře?
M_g
Úterý, 19. února 2019 - 18:48:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1049
Registrován: 6-2006
Kolelač:
""Mařin" . . . . Jestli I.S. "stál na správné straně barikády" opravdu netuším, ale říkalo se, že v této kauze byl hlavním "barikádníkem" jeho otec , který tehdy zastával vysokou funkci na OV KSS v Trnavě. . . . . [masinka]"
To může být také vysvětlení poměrně nízké "sazby".
Úterý, 19. února 2019 - 19:32:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3235
Registrován: 11-2006
vražda - zabití s úmyslem zabíjet
Já myslím že by se to za vraždu dalo kvalifikovat, protože:

Trnavský fíra I.S. ve stavu opilosti se na M 262.194 takovýmto způsobem rozhodl spáchat sebevraždu.
I přes zatemnění mysli alkoholem, musel vědět, že se střetne s vlakem, kde bude minimálně jeden člověk. Úmyslně projel návěstidlo zakazující jízdu a jel 3 kilometry do širé tratě. To není přehlédnutí nebo nepozornost!

A jak byste hodnotil, když by byl ten fíra střízlivý v dané chvíli (a jen se spletl)? Pro něj lépe nebo hůře?
Kdyby se jen spletl, tak by si svou chybu uvědomil a měl dost času ji napravit. Alkohol musí být přitěžující okolnost. Žádný rozumný a zodpovědný člověk nedojde do práci nacamraný, nebo dokonce nechlastá přímo v práci...
M_g
Středa, 20. února 2019 - 15:07:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1054
Registrován: 6-2006
Mařin: Před 50 lety mohla být jiná tolerance k alkoholovým extempore. Jak všeobecná, tak lokální.
Zatemnění mysli alkoholem a chutí se zabít mu mohla v danou chvíli zcela blokovat vědění, že pokud bude protijedoucí vozidlo stejné "zápasnické váhy", tak může zabít i někoho jiného. Při tom mohl věřit, že se potká s něčím "tvrdším"
Taky mohla být verze o sebevraždě dodána až později. A nalitej nevyspanej žok mohl taky v té M262 "jen" po rozjezdu na chvilku klimbnout. A než se rozkoukal... (podle popisu byla asi tma)

A napadla mě ještě konspirační teorie. Jeho otec ho nemusel chránit jako "velký zvíře na OV KSS", ale jen jako otec. Takže přišel za náčelníkem/náčelníky a dal jim "záludnou" otázku stran jejich tolerance k alkoholu u mančaftu. A ti vyměnili svoje másélko na hlavě (a možný nemalý trest) za nízký trest pro sebevražedného opilce(který se dá ještě k tomu svést na "velký zvíře na OV KSS").
Nebo jak mi vysvětlíte, že ožralej na šrot (alespoň to tak z popisu vypadá) přebral vozidlo? To se s nikým nepotkal? To se s nikým potkat neměl?

Vůbec nehájím stav, aby ožralci řídili (cokoliv), jen to taky mohlo být "úplně" jinak...
Středa, 20. února 2019 - 17:39:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3236
Registrován: 11-2006
Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat... Řečeno slovy klasika, a tím bych i tuto diskuzi ukončil..[happy]
Komis
Středa, 20. února 2019 - 18:48:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 50
Registrován: 2-2019
Nemáte někdo nějaké zajímavé fotky z pitínské smyčky? Jen tak pro zpestření?
Čtvrtek, 21. února 2019 - 19:53:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 214
Registrován: 7-2017
"Komis" . . . . Fotky jsou v archívu zdejšího vlákna, stejně tak, jako video "Pitín 2000" . Je tam metr po metru jízda rychlíku z Bojkovic až za Slavičín. . . Jen je třeba si to dohledat . . . . . . [masinka]
Neděle, 24. února 2019 - 14:12:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6728
Registrován: 12-2011
Průsmyk před pěti lety.

"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Komis
Neděle, 24. února 2019 - 17:17:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 61
Registrován: 2-2019
Obracím se na místní znalce s dotazem: Ve kterém roce jezdily naposledy motorové rychlíky Brno-Trenčianska Teplá-Nové Zámky?
Lajos
Pondělí, 25. února 2019 - 18:51:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 149
Registrován: 8-2014
Komis: do konce května 1979, pak se to rozlomilo v Teplé. No, už je tomu 40 let [andel]
https://www.railtrains.sk/
http://www.zdankoweb.estranky.cz/
http://www.lignitove-drahy.estranky.cz/
Pondělí, 25. února 2019 - 18:55:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 7-2017
Rozhovor se šéfem Arrivy.
https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/zlinsky-kraj-arriva-ceske-drahy- nove-vlaky.A190220_458695_zlin-zpravy_ppr
Komis
Pondělí, 25. února 2019 - 20:29:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 66
Registrován: 2-2019
Lajos: Díky. [vypravci]
Úterý, 26. února 2019 - 20:23:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 216
Registrován: 7-2017
Leošu dík za informaci.
Marně jsem pátral v paměti i jinde, kdy Brňáci přestali do Zámků jezdit, ale jak ten čas letí, to je opravdu neskutečné. 40 roků, a jako by to bylo včera. Pamatuji si, když jej v sedmdesátých létech minulého století vozili s 2x M 262 propojené kabelem, ta jejich vzájemná spolupráce, to bylo něco fantastického. Tehdy jsem jezdil večer ze školy v Šumperku, a na Pitíně jsme s brněnským rychlíkem křižovali. V podvečerním tichu bylo krásně slyšet, jak se rozjíždí ze Slavičína a zdolává stoupání do km.142. Bublavý zvuk těch motorů se nedá zapomenout.Ale o tom už jsem psal.
Brňáci přestali do Zámků jezdit, a Teplani potom vozili v téže trase i stejném čase motorový rychlík do Zámků ještě pár let, ale už jen v pátek a v neděli.
Též se mi poštěstilo několikrát ho odvézt. Zpravidla na něj nasadili tzv. "Růžový salón", což byl prototyp M286 002 který měl celý interier obložený růžovým umakartem a sedadla měla červenou koženku. Měl na rozdíl od svých starších sester nahoře jen malý reflektorek, který mu tedy vzhledu nepřidal.
Jednou jsem ho na tomto rychlíku měl v povánočním čase, kdy byla celkem tuhá zima. Do Zámků byla cesta malým stanovištěm vpřed celkem v pohodě. Kalorifer dodatečně nainstalovaný odváděl svou práci ke které byl určen bez problémů.
Horší to bylo na zpáteční cestě velkým stanovištěm vpřed. Pokud jsme stáli v stanici, byla na stanovišti celkem přijatelná teplota, ale hned po rozjezdu byla v kabině taková kosa, že vlakvedoucí se odebrala do oddílu mezi cestující, a já jsem seděl nahoře na opěrce sedačky. No hrůza, navíc někde dole v pultu musely být nějaké netěsnosti, či škvíry, protože odtud vyletoval zvířený sníh. Litoval jsem, že jsem se nejel v N.Zámkoch ze "Salonem" otočit, mohla být i zpáteční cesta v pohodě.
Podruhé mi zase strojmistr přidělil na tento rychlík stroj T466.2. Mašinka si se třemi velkými Balm vozy jen pohrávala, jen před mostem přes řeku Nitru někde u Lužianek byl propadlý kolejový styk tak, že mi mašinka skočila a uletěly mi jedny boční dveře na kapotě. Ty jsem pracně dohledával po zastavení na témž místě při zpáteční cestě. Někteří cestující kteří mě pozorovali z otevřených oken z toho měli asi celkem srandu. Ale nebyla to nějaká mimořádnost, stala se sice jen mně, ale víc se mašinky z tohoto rychlíku vracely s některým roztrženým tlumičem na nápravě.
Nevím, dokdy se tento rychlík z T.Teplé do Zámků vozil, ale mám dojem, že se tak dělo do doby, kdy na topolčianské trati, a nejen na ní byla os. doprava drasticky omezena a to byl i definitivní konec vozby tohoto kdysi tak legendárního rychlíku. . . . . . . . [masinka]
Úterý, 26. února 2019 - 21:58:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 11-2014
Zdravím, v GVD 1992/1993 sa vyskytuje ako posilový piatkovo-nedeľňajší, so zaujímavosťou, že z Nových Zámkov sa vracal nazad do Teplej v piatok a v nedeľu pod iným číslom a v inom čase, s rozdielom asi hodinku.
Následne niekoľko GVD nemám, no v GVD 1995/1996 sa objavuje v podobnom čase, no premával iba 4. a 8.IV. (Veľká Noc?), no časový posun asi hodinku pri ceste v jeden a druhý deň sa zachoval. V ďalších GVD sa už neobjavuje.
Zaujal ma však v GVD 2000/2001 popoludňajší Zr 1520 Tríbeč v trase Bratislava - Palárikovo - Šurany - Prievidza [happy].

Ozaj, asi som to nespomínal, no príbehy a zážitky, ktoré píšete sú vynikajúce. Približujú i nám mladším niekdajšiu každodennú všednosť, ktorá je už nenávratne preč. Neviem ako Vy, ja som už niekoľko rokov stanicu preplnenú nákladnými nevidel, nehovoriac o týchto vlakoch samotných. Vďaka za prácu, ktorú ste dali spisovaniu príbehov. Pozdravujem z Bratislavy [happy].
Lajos
Úterý, 26. února 2019 - 22:06:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 150
Registrován: 8-2014
Ivane, velmi pěkně historii rychlíkového spojení Brna, Teplé a Nových Zámků popsal Jožka Bosáček v Dráze 7/1998. Dovolím si z ní uvést několik málo milníků.
Vzniklo po roce 1950, tehdy se pár rychlíků či spěšných vlaků Brno - Luhačovice přeměnil na R Brno - Trenčín, vozily jej heršpické M 262.0 a tahal se i ten přímý vůz do Luhačovic. Vlak byl pak prodloužen přes Topoľčany do NZ. Koncem 50. let to vozily Ganzy M 275.1, kdy jeden z nich v roce 1957 mezi Lehotou a Jastrabím vykolejil, Ganzy se časem stáhly, přechodně působily i Modré šípy M 274.0 a nakonec zase M 262.0, ale kvůli frekvenci už dvojitě. Na sklonku 60. let (asi 1969 nebo spíše 1970) to převzala řada M 286.0 a hlavně M 286.1. Malými stanovišti k sobě, propojené kabelem. Jeden fíra jel, druhý dohlížel a pak si to prohodili. V 70. letech bylo řazení M + M + Baim + BRam + Baim + Baim, v pracovní dny ještě na konci poštovní vůz (!).
Právě od května 1979 se rameno rozlomilo v Teplé a po Vláře jezdilo v klasice. Z teplé do NZ jezdila (podle článku) T 466.2 + 3 Bmx coby R 726/727. Od roku 1980 pak již jen jako rušící R 1186/1187. Od roku 1983 to vozila řada M 286.0 teplanského depa + 2 Bmx. Roku 1986 se lichý směr lomí na páteční R 1185 a nedělní R 1187, jedoucí o 90 minut později z Teplé do NZ. V roce 1990 převod z kategorie R na Sp. Od roku 1994 byla přidělena čísla Sp 1740, 1741 a 1743. To už začalo období častějších výskytů náhrad v podobě řady 742 a po roce 1995 i 751, které se v počtu dvou kusů v Teplé provozovaly. Na sklonku roku 1996 byla u ŽSR nějaká "systémová" změna, platná od 1. 12. 1996 a tak poslední pár Sp vlaků projel celým úsekem mezi Teplou a Novými Zámky v pátek 29. 11. 1996.
Dalších ("Dzurindovských") změn k 2. 2. 2003 se toto spojení tak již nedočkalo.
P.S. Na horní světýlko M 286.0002 budou asi rozdílné názory, to původní mi přišlo více decentní, ladilo s tvarem střechy. Já to dřív znal jen z fotek, v praxi jsem to poznal až s náhradním nástavcem z nějaké zrušené M 296.1, odkud pocházela i vylepšená polospouštěcí okna s determály, komplet kovovými rámy a různými světovými jazyky vygravírovaným varovným textem nahoře. To se provedlo někdy v letech 1983 - 1984 na obou prototypech.
https://www.railtrains.sk/
http://www.zdankoweb.estranky.cz/
http://www.lignitove-drahy.estranky.cz/
Komis
Úterý, 26. února 2019 - 22:28:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 75
Registrován: 2-2019
Já si pamatuju tyto rychlíky z dětství, když jsme jezdili z Uh. Brodu do Bojkovic a tento rychlík náš osobák v UB předjížděl. To ještě jezdila i pára, 475.1 a 556.0. Z Bojkovic do Pitína to dunělo, když nebyly postrky ani přípřeže u nákladů žádnou výjimkou. Ocelové mosty nenechaly projet bez zaznamenání žádný vlak.
A taky si pamatuju, že na tomto rychlíku jezdil trafikant, myslím že z Bojkovic, a roznášel po vlaku noviny a časopisy. Komfort tehdy přímo nevídaný.
Středa, 27. února 2019 - 19:05:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 217
Registrován: 7-2017
"Lajos".. . . . To řazení rychlíku si pamatuji, i s tou poštou na konci. O tom restauračním voze jsem už psal, ale jezdil tam týpek, kterému se asi zdálo, že má malý plat. Protože tento vůz býval celkem hojně navštěvován, vymyslel fígl jak si finance vylepšit.
Tenkrát se v něm alkohol prodával v půldecových lahvičkách, ale v těch byl jednou tak dražší jako v litrovce. Takže opakovaně používal lahvičky a plnil je alkoholem z litrovek. Bohužel mu na to přišli a "podnikatel" šel na nějakou dobu do lapáku. Ale řekl bych, že toho měl za "nehty"víc.
Trochu jsem se odchýlil od daného tématu. Je velká škoda, že se toho o zámeckém rychlíku tak málo ví. Určitě ještě žijí v Brně pamětníci, kteří s ním osobně měli co do činění. Jak jsem už psal, že jsem Brňákům tento rychlík jen tiše záviděl a obdivoval. Moje vzpomínky na něj jsou velmi útržkovité a jak by také , když jsem se na něj díval jen při pobytu v T.Teplé a nebo s ním jel do a ze šichty domů.
Jediné co si pamatuji, byl žalostný vrak jednoho jejich stroje M 262 který začal hořet při své cestě na Mníchovou Lehotu. Vrak byl odstaveny v zast-nákl Trenčianské Jastrabie, totálně shořený. Skříň motoru byla prohnutá až na koleje, sklo z oken se roztavilo, potečené od něj byly boky skříně, i čela motoru. Bohužel, datum nevím, ale bylo to někdy okolo r.1970.
No, zkusím oslovit svého kamaráda v Brně, snad nějaké informace ohledně této legendy získá.
Dnes jsem obdržel pozvánku na akci která se koná 1 února 2019 v 16 hod.v Dubnici N/Váhom. Měla by se týkat historie této tratě, je to film natočený při příležitosti výstavy 130 let Vlárské tratě která se konala v Bojkovicích. Snad se mi pozvánku sem podaří pověsit. . . . . . . [masinka]
Středa, 27. února 2019 - 19:19:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 218
Registrován: 7-2017
Zdravím . posílám tu pozvánku.snad se Vám otevře. . . . [masinka]

https://mail.centrum.cz/download.php?msg_id=000000011bc90004e01c0 3bb2180&idx=5&part=1.2
Čtvrtek, 28. února 2019 - 07:37:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 86
Registrován: 8-2017
R 885 Popovice 27.2.
Pátek, 01. března 2019 - 10:06:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 219
Registrován: 7-2017
Zdravím po ránu. Všiml jsem si, kolik mimořádných událostí nedobržděním se v nedávné minulé i poslední době událo. Najetí na zarážedla, srážky při posunu atd.
O kousek výše jsem si přečetl v odkazu článek, v němž je rozhovor s nějakým šéfem Arrivy. Budou přijímat i zájemce o funkci fíry. Kurz, či školení trvá 6!!! týdnů a celková doba přípravy cca 1/2 roku. Poté bude"hotový" fíra zřejmě plně připraven pro traťovou službu.
Když si vzpomenu na svou "kandidaturu" fíry v r.1969.. . . Technický kurz trval tři měsíce, dopravní kurz 6 týdnů, dílenský zácvik 3 měsíce a brzdový zácvik - už na lokomotivě jako druhý strojvedoucí měsíce tři, k tomu nějaké jiné kurzy(třeba (D/3, či kurz na PG-500) a po víc jak roku jsme vyšli jako hotoví fírové (ale "holubi") kteří měli zatím důvěru, že mohli minimálně rok hoblovat leda na nějaké záloze. Ty však dopravci určitě ve svém repertoáru poskytovaných služeb nemají.
Vzpomenul jsem si přitom i na "kuriozní" lokomotivu T450 "Milena", kterou jsem měl velkou čest si prohlédnout při jejím potupném čekání na neslavný konec své kariéry v tehdejším ŽOS Šumperk v r.1967.
Viz na www.prototypy.cz je pár jejích fotek a technické údaje tohoto unikátního stroje. Co mě však zaujalo, bylo sdělení, že lokomotiva měla úmyslně tak jednoduché ovládání, aby ji mohl bez problémů obsluhovat i silniční řidič.
No, nevím jak by ji tedy "obsluhoval", pokud byl zvyklý mít za zády pár tun a poté bez zkušeností ovládat něco, co má tun několik desítek či stovek. Dost se to podobá tomu, co se na dráze s kvalitou a zkušenostmi nových strojvedoucích začíná dít nyní.
V každém případě, nemám dobrý pocit z těchto rychlokvašených fírů, ale určitě jsou drážní orgány , které to vše mají na starost, a pokud to nevadí jim, proč by to mělo vadit nějakým cestujícím?
Do háje, tak že bych šel po třiadvacetileté pauze znovu na mašinku i já?
Nakonec přidám ještě malou vzpomínku na legendu novozámeckého rychlíku, kterou mi před pár dny poslal kamarád Jiří.D. Poprosil jsem jej, aby se o tu událost podělil i s vámi, ale protože tak neučinil věřím, že se nebude zlobit, když to udělám já?. . . . . .
. . . Byli se svým kolegou na poznání traťových poměrů ve Štúrově. Na zpáteční cestu do domovského depa použili z Nových Zámků brněnský rychlík. Po zastavení v žst Topolčany, nastoupila do jednoho z přívěsných vozů vojenská jednotka v plné polní, i se samopaly. Po hodině vojáci vystoupili v Trenčíně, rychlík po chvilce na své dlouhé pouti pokračoval dál. V žst. Horné Srnie ale došlo k jeho mimořádnému pobytu. Ihned po zastavení do vzpomínaného přívěšáku vběhl výpravčí, a vzápětí z něj vyšel se samopalem v ruce. Tak i takové věci se tehdy mohly u této legendy stát.
Je zvláštní, že rychlík míval tehdy v T.Teplé pobyt 20 min. . . . Nikdo si samopalu nevšiml, ani se po něm nesháněl? Jaká byla byla jeho další cesta, než se dostal ke svému majiteli, jak byl za to "ohodnocen" svými veliteli?
Mějte se a hezký víkend přeji. . . . . . . [masinka]
Lajos
Pátek, 01. března 2019 - 15:39:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 151
Registrován: 8-2014
Kolelač: [ok] nekalé živly munici nefasují [wink]
Kdysi jsem v Zájmech strojvůdce četl vzpomínky, kterak motorový rychlík Bo - NZ chodil zdravit postarší manželský pár, obývající strážní domek pod Mníchovou Lehotou (tuším, že z trenčínské strany). Tito lidé se nastrojili do krojů a projíždějící rychlík srdečně zdravili. Jiným vlakům tak ale nečinili.
Před x-mnoha lety jsem dělal praxi u jednoho heršpického mašinfíry, který míval v turnusu M 286.0049 (850.049). A jako mladý ještě chytil vozbu do NZ. Jednoho dne nebylo v Heršpicích dvou potřebných "krokodýlů" a tak se souprava přeskládala o nějaký přípojný vůz navíc a do čela se postavil stroj, řečený "pielstick". Bez problémů s tím přejel všechna údolí Kyjovky, Moravy, Váhu a Nitry. Po dojezdu do cílové stanice požádal o posun do depa, dobrat vodu. Po chvíli se okolo shlukl dav zaměstnanců depa, kteří se nevěřícně dotazovali, zda s tím opravdu dojel už z výchozího Brna. A nechtěli věřit. Jejich mašiny by toho podle nich nebyly schopné.
Heršpicové své "krokoše" moc nešetřili, ba naopak - dokázali z nich vymáčknout pořádný výkon. Však si to taky připojená zátěž a jízdní doby vyžadovaly. Něco bude na tvrzení, že zánovní motory a hydrodynamické převodovky to umožňovaly. Oproti tomu Veselané své "ponorky" (zdejší a taky teplanská přezdívka) M 286.1/851 spíše jen šolíchali a jezdili do třetího stupně. To platilo pro "staré pány" v turnusu. Když se toho chopil mladý leťák, vyhnal to do odpovídajících otáček. A z výfuků vyletovaly uvolněné kusy karbonu. Však taky dávali při střídaní na ose mladým kázání - ne, abys to honil ! A pak je zase podrobovali výslechu, na kolikátý že jeli. Když se vystřídali na ose, tak turnusák stál schovaný na sloupem nádražní verandy a poslouchal, jak leťák nakládá stupně. A nedej bože, jak slyšel něco víc ! Nejednou "mladíci" hlásili, jak se hezky rozjeli, mašina jenom zvonila podél veselských zahrádek při kolejích a odtud výhrůžně kynula motyčka [yawn]
https://www.railtrains.sk/
http://www.zdankoweb.estranky.cz/
http://www.lignitove-drahy.estranky.cz/
M_g
Pátek, 01. března 2019 - 15:56:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1072
Registrován: 6-2006
Lajos: Podle mého, nejbližší strážní domek na trenčanské straně je u zastávky Soblahov, nejbližší strážní domek na bánovecké straně je u odbočky do Tr.Jastrabia.
Pátek, 01. března 2019 - 16:08:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9786
Registrován: 6-2004
Krásná diskuse... jak vlastně vznikla ta myšlenka na vytvoření relace Brno-TT-Nové Zámky? Napadá mne, že než aby brněnská četa čekala x hodin v TT na "obrat", tak se "projela" co to šlo... ale jistě za tím byly i jiné důvody, byť takový výkon, to zvládal jeden stroj? "Makaly oba"? Nevím, jak to napsat, ale jely tam dvě hnací jednotky, čili jak se "dělily o výkon"?
Já to už moc nepamatuju, v r. 1979 mi bylo 12, ale nemohu si neoživit například i motorové ranní rychlíky (denně?) Bohumín-Přerov-Břeclav-Bratislava a cca 16:00 z Blavy zpět přes Břeclav, Hulín do Bohumína, které vozily také Krokoši... to byly odkud? Čí výkony?

díky za info a nádherné příběhy z minulosti, dnes je to vše zcela jinak... říkají, že lepší... Byť na Slavičínsku i jinde by snad zase přivítali návrat rychlíků Brno-TT a zpět, 3x denně, jako před 30 lety... Přímé busy do Brna tam mají od prosince skončit...
M_g
Pátek, 01. března 2019 - 16:25:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1073
Registrován: 6-2006
Fany: "zlí jazykové" tvrdí, že to bylo i kvůli tomu, že některý brněnský podnik měl na Mníchovej Lehote (teda spíš na Jarkoch) své rekreační středisko.
Pátek, 01. března 2019 - 19:59:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 220
Registrován: 7-2017
Lajosu dík [ok][ok][ok]. . . . Ale nekalý živel byl zlikvidovaný ve vrbětických skladech ostražitou armádou tuším v r.2004 či 2005 ?
Ale teď už vážně. Ta technologie jízdy postarších fírů byla opravdu neuvěřitelná. Neměli jsme tehdy "Krokodýly", ani "Ponorky", jen obyčejné "Hondy"- jak se jim přezdívalo u nás, jinde ale byly spíš známé pod názvem "Singrovky", pro ty, jimž tyto názvy neříkají zhola nic sděluji, že se jednalo o řadu M240.0.
Už při mém zácviku mě můj fíra ke kterému jsem byl přidělený varoval, že motor "Hondy" trvalé otáčky na 6 stupni nesnáší, ale nevadilo mu pokud jsem při rozjezdu používal pátý stupeň a občas jej tam pro dosažení max. povolené rychlosti i ponechal.
Ještě musím říct, že zprvu byly na těchto mašinkách pod jízdním kontrolerem tabulky s textem "Při rozjezdu používejte nejméně třetí jízdní stupeň". Ty však po jisté době ze všech motorů zmizely.
Starší fírové, jak už popsal ve svém příspěvku Lajos, "šetřili" stupni jak se dalo, a podle toho vypadala i jejich jízda. Vynikal mezi nimi ale jeden, jehož jméno si ponechám pro sebe, ale spíš než jménem byl známý pod přezdívkou "trojočka". Pokud jste se s ním dostali na soupravu složenou ze dvou motorů a dvou přívěsných vozů a on byl na konci souravy, dokázal každé byť i minimální zvýšení rychlosti využít k tomu, že okamžitě snižoval jízdní stupně. Takže chudák fíra na předu dřel motor na pátý stupeň a "trojočka" na konci soupravy držel otáčky na druhém stupni, a někdy i na volnoběhu. Kupodivu ale i takto se daly dodržovat tehdy velmi volné jízdní doby.
Jednou s ním ale škaredě vypekl náš vedoucí provozu, později náčelník depa.
Koncem každého měsíce se na nástěnce v místnosti pro fíry objevil list papíru, na kterém byl jmenný seznam hříšníků, čeho se dopustili, a kolik je to bude stát na prémiích (chyběl jsem tam opravdu málokdy). Jednou se tam ale kupodivu objevil i "trojočka". Jeho "přestupek či závada " byla tak kuriozní, že jí nikdo nevěřil a "trojočku" dovedla až do stavu nepříčetnost.
Jeho přestupek po kontrole rychl. pásků technikem depa totiž zněl: "U vl.12204 zkrátil krátké časy jízdní doby o jednu minutu" -50 kčs.
"Trojočka" byl na pokraji infarktu, a jako velký straník si šel ihned i stěžovat náčelníkovi depa , nepochodil však.
Za pár dní jsme spolu měli směnu na jednom vlaku , před odjezdem přišel za mnou a řeč zahájil úvahou "No Ivan povedz, nie je ten vedúci k***t, já že som išiel pod krátke časy? Boha jeho, šak ma Ivan poznáš,nie?" Neřekl jsem mu na to nic, mávl rukou a s nadávkami a neurčitými vyhrůžkami se odebral na svůj stroj. Já jsem se smíchy skoro válel po zemi.
Tož tak, tehdy bylo alespoň veselo, ne?
A pro "Fany" Tehdy, zrovna tak jako nyní, byly motory propojené kabelem dálkového řízení, takže vlastně byly řízené z jednoho stanoviště oba dva, a oba dva pracovaly "jako jeden muž,stačí?
Dobrou noc. . . . . . [masinka]
Sobota, 02. března 2019 - 09:48:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2660
Registrován: 11-2006
Lajos:
Když vzpomínáš pielsticka na vlaku z Brna do Zámků... Podobné rameno jsem několikrát absolvoval jako zácvikář na "babíňáku" z Prahy hl.n. do Klatov přes Horažďovice. V druhé půli osmdesátek to vozily Zdice se svými pielsticky. Nepamatuji, že by na ně chlapi nějak extra nadávali, jen to chtělo mašinu nešudlat ale používat minimálně 5-6 stupeň. Jinak totiž pielstick vařil, protože pomalu se točící čerpadla a ventilátory jednoduše nestíhaly uchladit jeho poměrně výkonný motor. Ale je pravdou, že na pielsticku si musel znát pár vychytávek, stejně jako na Š1203, abys někam slušně dojel. Služebny jako Č.Lípa, Turnov, Zdice, Rakovník, Brno-dolní,Žilina nebo Lučenec si své stroje dokázaly ukočírovat při řádné údržbě, kterou tyto stroje vyžadovaly. Pokud ji nedostaly, dostavily se výsledky v podobě dlouhých kolon za depem, jako např. Vršovice, N.Zámky nebo občas i Zvolen. Je ale nezvratným faktem, že pielsticky byly snad konstruovány do laboratorního prostředí, protože fungovaly spolehlivě pouze při teplotách od +5°C do 20°C. [proud]}

(Příspěvek byl editován uživatelem E499001.)
http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Sobota, 02. března 2019 - 10:08:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2661
Registrován: 11-2006
... a abych jen neplkal, tak posílám obrázek na zpestření víkendu.[wink]

http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Sobota, 02. března 2019 - 18:50:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 221
Registrován: 7-2017
Pielstick. . . . Jednou jsem byl na bramborové brigádě někde na Vysočině. Po jejím skončení jsem cestou domů navštívil zrovna se otevírající Mezinárodní veletrh na výstavišti v Brně. Jako fíru mě hlavně zajímala expozice kolejových vozidel. Mezi nimi se tehdy skvěl designově nadčasový stroj ř.755. Měl jsem možnost si prohlédnout stanoviště strojvedoucího a obešel jsem pomalu okolo lokomotivy. Chtěl jsem se podívat i do strojovny ale tam byl personálem který lokomotivu předváděl vstup zakázán. Jen jsem se dozvěděl, že je tam místo ČKD motoru nově nainstalovaný právě Pielstick. Z předchozích informací o stroji T466.0 jsem věděl, že Pielsticky jsou motory s komůrkovým spalováním a to snad měla být jejich velká slabina.
Za pár měsíců jsem se zase ocitl na dovolené v Českém ráji a tam se Pielsticky vesele proháněly s celkem těžkými vlaky. Asi to bylo opravdu jen o údržbě. No ale tak je to se všemi stroji, že ?. . . . . . . [masinka]
Sobota, 02. března 2019 - 21:48:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2662
Registrován: 11-2006
Sice budeme na hony vzdáleni tématu tohoto vlákna, ale nemohu nereagovat na tak skvostně hozenou rukavici. 755.001 ŽSR alias "tatranský orol" vznikl přestavbou T478.3055 v době(1996-97), kdy samostatná slovenská vláda chtěla za každou cenu vyprodukovat hnací vozidlo z komponentů vyráběných na Slovensku. Srdcem tohoto stroje se tím pádem nemohlo stát nic jiného, než dvanáctiválec 12 PA 4-185 LOKO z TEES Martin. Turbodiesel nabušený na výkon 1470 kW byl dopředu odsouzen k nespolehlivosti, protože byl nastaven na možnou horní hranici výkonu. Úplně stejná chyba, jakou stejná fabrika učinila v šedesátých letech (byť to tehdy byl zřejmě rozkaz shora)s dvanáctiválcem KS12V170DR. Tento typ motoru začínal s výkonem 301kW a skončil na 588kW, což zajistilo motoru jeho proslulou provozní nespolehlivost. K ověření spolehlivosti motoru tatranského orla ale nedošlo, protože zdaleka nejslabším článkem řetězu se nakonec stal trakční alternátor z produkce Danubius Elektrik. Zkušební provoz však ukončily nevyjasněné vlastnické vztahy k lokomotivě a jejím součástem. Dle mého soudu by byl původní motor Piestick vcelku životaschopný, nebýt všelijakých socialistických úprav a náhrad(např.reko původních pístů,TBD,vstřik.čerpadel). Jeho nízká hmotnost a rozměry v porovnání s vysokým instalovaným výkonem (925kW) z něho činily lákavý zdroj energie. Je zajímavé, že jeho 12-válcová verze s výkonem 1324kW dodnes slouží v maďarských "chrastítkách" M 41 na rozdíl od vymřelých československých piesticků.
http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Sobota, 02. března 2019 - 22:27:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2571
Registrován: 5-2008
Na " pílštyky" byl v Brně na "dolním" machr strojvedoucí, řečený " Kačer" , když bylo potřeba poradit co s nechopným "pílštykem " , volala dílna po trati ať se "Kačer " ozve a přes telefon to pak sním konzultovala co s tím udělat.
Don Parmezano
Pondělí, 04. března 2019 - 16:43:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 221
Registrován: 7-2017
Dnes jsem jel z Kobylnic do Šlapanic, na šlapanickém nádraží to vypadá jako že hotovo.
Ale nástupiště je pouze u 4.SK.
Bude se dodělávat ještě nějaké ostrovní u 1. a 2.SK?
Jaký bude ve Šlapanicích konečný stav (na GVD v pláncích stanic je jen původní stav)?
Díky
Pondělí, 04. března 2019 - 19:08:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6735
Registrován: 12-2011
Nádraží je hotové, tam se nic dalšího dělat nebude. Dokončuje se zastávka a další práce na trati směrem na Slatinu.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pondělí, 04. března 2019 - 19:50:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 222
Registrován: 7-2017
Takže tomu mám rozumnět tak, že na nádraží nebudou běžně zastavovat vlaky osobní přepravy?
To jako nová zastávka, kterou zbudovali, bude stačit pro všechny dojíždějící?
Nebo bude každý vlak, jedoucí od Slatiny, křižovat protější směr?
Pondělí, 04. března 2019 - 20:22:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6736
Registrován: 12-2011
Ve Šlapanicích na starém nádraží toho v budoucnu moc zastavovat nebude, primární bude nová zastávka.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Úterý, 05. března 2019 - 10:18:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 521
Registrován: 1-2014
Rád bych se zeptal, zda jsou někde k dispozici plánované rychlosti pro modernizaci trati 340. Potřeboval bych to k bakalářské práci
Děukju
Úterý, 05. března 2019 - 19:11:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6737
Registrován: 12-2011
Vše je ve studii proveditelnosti, prohlédněte si situačky. K dispozici zde https://zakazky.szdc.cz/contract_display_1379.html
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Středa, 06. března 2019 - 10:30:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 522
Registrován: 1-2014
Díky
Středa, 06. března 2019 - 22:29:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 573
Registrován: 1-2009
Jiri: kdyby vám/ti to nestačilo, mám někde v pc studii proveditelnosti s různými variantami. Bylo to na zdejším vláknu asi před dvěma lety. Můžu nějak zaslat.
Trainweb.cz
Středa, 06. března 2019 - 22:31:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 523
Registrován: 1-2014
Více zdrojů se hodí, předem děkuju.
Čtvrtek, 07. března 2019 - 08:38:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 574
Registrován: 1-2009
Odkaz na studii proveditelnosti Blažovice - Veselí. Velikost 868 MB. Bylo to zde na stránkách v březnu 2017. http://www.uschovna.cz/zasilka/KRWYNY35NBVS38D8-VX8

Něco z archivu:

Trainweb.cz
Čtvrtek, 07. března 2019 - 10:12:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6739
Registrován: 12-2011
Však ta studie je na webu SŽDC celá.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pátek, 08. března 2019 - 19:47:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 39
Registrován: 2-2018
750.275 dnes na Mn 82100
Neděle, 10. března 2019 - 17:56:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 533
Registrován: 2-2009
železničář_všeho_druhu:
Není to focené mezi Újezdcem a Šumicema?
http://marek275.rajce.idnes.cz/
Neděle, 10. března 2019 - 21:28:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 40
Registrován: 2-2018
Jo, focené to tam je