Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Elektrizace tratí » Archiv diskuse Elektrizace tratí do 22. 08. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Elektrizace tratí do 22. 08. 2019

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 17. srpna 2019 - 07:27:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 98
Registrován: 12-2018
Grafomanovu definici manželství" (má to tu výhodu, že člověk může ******* , i když se mu nechce)
To není žádná "Grafomanova definice", ale pěkně vousatá moudrost, kterou používá mj. už Bohumil Stejskal (Dědictví aneb KHGT, 1992) v té scéně, jak se válejí nad autobusovou zastávkou.
Sobota, 17. srpna 2019 - 22:33:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8914
Registrován: 9-2002
Martyss:
"Jenže při hodně malý adhezi tohle přitížení nenastane, takže je auto vpředu de facto přebrzděný a jako první se začnou blokovat přední kola
Asi jezdíte s nějakou historií. Moderní vozidlo s ABS vám na každé kolo maximum brzdného účinku, který adheze dovolí.

A osobně bych se u něčeho s ESP bych tohoto chování také vyvaroval."

Víš o tom hovno. Až budeš mít odježdeno aspoň to, co já mám nacouváno, tak možná příjdeš na to, že ABS je na suchu úplně na nic a zkusit jezdit s něčím, co má ESP po námaze: Nikam nedojedeš. Mimochodem, když jsem měl poprvně v ruce auto s ABS (VW T5,) tak když mi začalo zabírat ABS na suchu, tak jsem brzdil i očima... Tak asi takovej na to mám názor: Mtys, skoč do zdi.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Neděle, 18. srpna 2019 - 08:10:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3585
Registrován: 9-2003
Ještě tak přemýšlím, zda Márty neprodává Volná v Průhonicích. Tam jsem se totiž byl rozhlédnout a zeptat, zda nebudou dělat V60 nebo V90 v budoucnu i s manuálem. Ujal se mě tam takový přechytralý mlamodyj. Kdyby mi řekl "nezlobte se, pane, jste představitelem tak malé cílové skupiny, že se pro vás vyrábět auto s manuálem nevyplatí", tak neřeknu ani ťuk. On ale místo toho začal poučovat přesně v Mártyho stylu " kdo by už dneska chtěl vedľa klackem" a "naše (jako kdyby je nekupoval jeho Číňan u Borg-Warner a spol.) automatické převodovky jsou tak dokonalé, že manuál už NIKDO NEMŮŽE potřebovat". Tak jsem se sebral a odešel. Nebudu platit Číňanovi za čtyřhrnek stejné peníze jako Němci za šestihrnek, když tam nemá jinou přidanou hodnotu a ještě zaměstnává bílý.
NOBLE BRICKS
Martyss
Neděle, 18. srpna 2019 - 08:18:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1649
Registrován: 10-2007
To já vím.
Vysvětlete to tomu, co považuje použití "ručky" za pirátství, ale zafungování ABS a podobných vehementů ovlivňující trakci bere jako normální jízdu moderním vozidlem


Tyto nápady mohly fungovat v začátcích systémů v 80. a 90. letech. A v zásadě je špatně v dnešní době tyto systémy (ABS, ESP a další) od sebe oddělovat. Prostě vozidlo z různých senzorů (nejen na kolech) vyhodnocuje svůj pohyb a v případě potřeby do něj zasáhne (nejen přibržděním).

Co riskujete, když se budete s vozidlem prát? Dopadnete jako řidič na Nordschleife, který ve svém BMW měl "zapnute ESP", dostal hodiny a dal oldschoolové kontra. Co se stalo? Vozidlo ho poslalo tam, kam ukazovaly přední kola.....tedy do svodidel.

Jak se měla situace správně řešit? Buď "vypnout ESP" nebo nastavit kola do směru chtěného směru jízdy.

Jaké z toho plyne poučení? S těmito systémy nebojovat, ale snažit se využít jejich předností.

Taháním za ručku si koledujete o stejné zhoršení situace.
Martyss
Neděle, 18. srpna 2019 - 08:45:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1650
Registrován: 10-2007
Tak jsem se sebral a odešel.
Myslím si, že to prodejce ocenil, protože nejste jejich cílový zákazník.

Naprosto s vámi souhlasím, že se více myšlenkově protnete v autosalonech koncernu VW, nejvíce asi ve Škodě.
Martyss
Neděle, 18. srpna 2019 - 08:52:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1651
Registrován: 10-2007
Ale mám zato skvělou příležitost utratit víc peněz a přispět akcionářům výrobce. [biggrin]

Proto jim dáte dokonalou příležitost vám prodat něco, co by jinde už ostatní nekoupili, je dávno zaplacené a vydělají na tom ještě mnohem více....
Neděle, 18. srpna 2019 - 10:12:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3587
Registrován: 9-2003
Márty: Ještě stále jsi NIC nepochopil a děláš chytrýho, přičemž se ve výsledku odhaluješ jako stále větší blb. Tvé znalosti a vědomosti jsou totiž čistě vyčtené a chceš tady polemizovat s praktikama, kteří mají vzdělání i zkušenosti.
NOBLE BRICKS
Neděle, 18. srpna 2019 - 12:05:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19808
Registrován: 5-2002
Mss: Prostě vozidlo z různých senzorů (nejen na kolech) vyhodnocuje svůj pohyb a v případě potřeby do něj zasáhne (nejen přibržděním).
Ano, zasáhne do něj, až když se děje něco špatně, tedy léčí následek.
Já chci tu ručku přitáhnout proto, aby k tomu špatnýmu dění vůbec nedošlo, tedy odstranit příčinu.

Dopadnete jako řidič na Nordschleife, který ve svém BMW měl "zapnute ESP", dostal hodiny
Jo. Při sjíždění z kopce krokem a brzdění ručkou dostanu hodiny. Tak ještě tu o Karkulce...

Jak se měla situace správně řešit? Buď "vypnout ESP" nebo nastavit kola do směru chtěného směru jízdy.
A co myslíš, že asi tak dělám volantem já, když udržuju rychlost ručkou? Nastavuju kola do žádanýho směru a ony to kupodivu zvládají, protože jejich adhezi nic jinýho nevyužívá.

Když si to shrneme: nejdřív tady plácneš, že klasická ručka a manuální převodovka je dneska na hovno. Když Ti opáčíme, že se ta ručka v některých situacích hodí líp než spoléhání na ABS, tak nás tu začneš poučovat o tom, že máme jezdit tak, abychom přizpůsobili jízdu stavu vozovky. Když Ti zjevíme pro Tebe zjevně netušené, že to přizpůsobení spočívá právě v tom použití ručky, odkážeš nás na to ABS, kterému se chceme vyhnout.

Neboli shrneme-li si to: Tvé dlouholeté neutuchající úsilí vybudovat si tu image totálního idiota přineslo své ovoce a můžeme Ti slavnostně potvrdit, že vytčeného cíle bylo nejen dosaženo, ale byl dokonce výrazně překročen.

S499: naše automatické převodovky jsou tak dokonalé, že manuál už NIKDO NEMŮŽE potřebovat
Ne, že by automatické převodovky neudělaly velký pokrok, to bychom jim zas křivdili. Třeba ty autobusové pomocí "vážení" autobusu měřením tlaku ve vypružení dokážou spočítat, jestli se jede do stoupání nebo po spádu a přizpůsobit tomu řazení.
Ale zatím ještě pořád neumějí věštit, takže nevědí, co se bude v nejbližší době dít - zatímco řidič to (pokud není vemeno) většinou ví. Jenže tohle holt Márty s jeho přístupem "mistr světa Amoleta" nikdy nepochopí...
Neděle, 18. srpna 2019 - 16:39:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1096
Registrován: 10-2006
Nejen autobusové automaty, i v nákladních autech. Konkrétně MAN s převodovkou ZF - AS Tronic. nejen podle zátěžě, ale mám dojem, že je tam i čidlo podélného sklonu, protože ve stoupání a se zatížením to řadí po jednotlivých stupních, zatím co při klesání to někdy řadí ob jeden kvalt.
Ale že jsme se od elektrizace dostali daleko, co? [proud]
P.S. Současné automatické převodovky v nákladních autech jsou vlastně klasické mechanické konstrukce, jen jsou robotizované. Nemají synchrony a mají klasickou spojku. V městských autobusech jsou převodovky s hydrodynamickým měničem.

(Příspěvek byl editován uživatelem yalapeak.)
Neděle, 18. srpna 2019 - 16:55:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3746
Registrován: 5-2002
je tam i čidlo podélného sklonu, protože ve stoupání a se zatížením to řadí po jednotlivých stupních, zatím co při klesání to někdy řadí ob jeden kvalt.

Ano. Ale to samozřejmě reaguje teprve tehdy, až když se vůz dostane na ten sklon. Zatímco řidič s manuálem může (když to umí) předvídat [wink].[auto]
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Neděle, 18. srpna 2019 - 17:41:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1097
Registrován: 10-2006
A utahanej řidič s manuálem řadí jako dámské přirození. Současné automaty jsou dokonce propojeny s navigací, která zná i sklony a pokud za vrcholem kopce je klesání tak nedrží plný plyn do dosažení nastavené rychlosti, ale ubere dřív a nechá pracovat gravitaci. Pro čistě silniční dopravu (bavíme se o NÁKLADNÍ dopravě) je automat ideální. Pokud se zajíždí do terénu (stavebnictví, zemědělství...), je zatím ideální volba klasický manuál, i když u některých značek za příplatek (dřív to bylo naopak).
Martyss
Neděle, 18. srpna 2019 - 22:41:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1652
Registrován: 10-2007
Ano, zasáhne do něj, až když se děje něco špatně, tedy léčí následek.
Já chci tu ručku přitáhnout proto, aby k tomu špatnýmu dění vůbec nedošlo, tedy odstranit příčinu.

Pane doktore, pokud si chcete hodit hmotnost na předek a zvýšit adhezi, tak se do dělá jiným způsobem než taháním za ručku.

Márty: Ještě stále jsi NIC nepochopil a děláš chytrýho, přičemž se ve výsledku odhaluješ jako stále větší blb. Tvé znalosti a vědomosti jsou totiž čistě vyčtené a chceš tady polemizovat s praktikama, kteří mají vzdělání i zkušenosti.
Můžete se vztekat třeba do běla, ale bohužel prodejce měl pravdu. Mám okolo sebe několik majitelů této značky a pro ně je priorita pohodlí. Prostě nemusí dělat operátora řazení v koloně a ve městě a současně tato převodovka pro ně není horší než manuál. Klidně ze vztekněte.

Současné automaty jsou dokonce propojeny s navigací, která zná i sklony a pokud za vrcholem kopce je klesání tak nedrží plný plyn do dosažení nastavené rychlosti, ale ubere dřív a nechá pracovat gravitaci.
Uff, konečně jim to někdo řekl...

Ano, zasáhne do něj, až když se děje něco špatně, tedy léčí následek.
Tyto systémy ve vozidle jsou ve vozidle, aby vám přesně v těchto situacích pomohly. Samozřejmě je to jako s ohněm. Dobrý sluha, špatný pán. Je jenom na vás, jak je použijete...
Neděle, 18. srpna 2019 - 23:02:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1726
Registrován: 7-2017
Martyss: Dopadá to tak, že lidi jezdí „na světýlka“. Že svítí kontrola trakce a spol., to berou jenom jako info, nechápou, že to auto říká „vole, nehrabat ti do toho, tak jsi skončil ve stromě“. [crazy][ko]
Pondělí, 19. srpna 2019 - 00:41:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19819
Registrován: 5-2002
YP: Současné automaty jsou dokonce propojeny s navigací, která zná i sklony a pokud za vrcholem kopce je klesání tak nedrží plný plyn do dosažení nastavené rychlosti, ale ubere dřív a nechá pracovat gravitaci.
No vida, to už je jiný kafe. Tak teď ještě propojit to s křižovatkama, aby to umělo pracovat i s dopravní situací.

Mss: Pane doktore, pokud si chcete hodit hmotnost na předek a zvýšit adhezi, tak se do dělá jiným způsobem než taháním za ručku.
Posadím si Mártyho na haubnu...? [rofl]
Já tou ručkou samozřejmě "neházím hmotnost" na předek, ale přidávám brzdu na zadek, neboli žádnou adhezi zvyšovat nepotřebuju, ale líp využívám tu, kterou už mám i bez toho "házení". [nene]

Uff, konečně jim to někdo řekl...
Akorát, že řekl něco úplně jinýho - on totiž není "automat" jako "automat", což jsi asi přehlédl. [wink]

T27: Že svítí kontrola trakce a spol., to berou jenom jako info, nechápou, že to auto říká „vole, nehrabat ti do toho, tak jsi skončil ve stromě“.
V lepším případě "vole, nehrábnout Ti do toho, tak jsi ty řetězy přece jen musel nandávat"... [proud]
Pondělí, 19. srpna 2019 - 01:29:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3588
Registrován: 9-2003
Márty: Ty tupej naondulovanej frajírku!
1) Kdyby sis ten můj příspěvek přečetl, ty jedinej na světě, se co má kolem sebe uživatele značky Volvo, tak jsem tam zcela jednoznačně psal, že kdyby prodejce řekl, že nejsem jeho cílovou skupinou, tak neřeknu ani měkké F. Jenže on začal tupě Mártyovat.
2) Já mám i auto s automatickou převodovkou, takže fakt nepotřebuji ani školení od Tupomártyho, ani od Yalapeaka, co dnes automaty dokážou. Dokonce ani Hajnej to nepobral úplně - mně nejde o to, že ty automaty ještě nejsou ÚPLNĚ dokonalé. Mně jde o to, že tím klackem prostě kvedlat chci jen tak, bez zdůvodňování.
NOBLE BRICKS
Pondělí, 19. srpna 2019 - 08:14:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19820
Registrován: 5-2002
S499: Dokonce ani Hajnej to nepobral úplně - mně nejde o to, že ty automaty ještě nejsou ÚPLNĚ dokonalé
On hlavně Yalapeak zamotal dohromady TCU s tempomatem (holinky jako hodinky), což jsou funkčně dvě zcela rozdílná zařízení - TCU (o které zatím byla řeč) sama o sobě žádnej plyn nedává (pominu-li omezení při přeřazování), ale naopak ho "spotřebovává" jako vstupní veličinu. [nene]
I když nakonec nelze vyloučit ani to, že to někdo z nějakého důvodu sloučil do téhož HW - při počtech vyráběných automobilů se občas dělají různé úchylárny, hlavně když je to o pár centů levnější.

Navíc je otázkou, jestli ten "chytrej tempomat" opravdu dospěl až do fáze vymejšlení nějaké jízdní strategie (jako když jedu přes kopec já a nemám nikoho za [zadnice]), nebo jestli jde o prostou kompenzaci poruchové veličiny (což už asi 15 let děláme taky).
Spíš bych hádal, že je to to druhé, marketingově podané jako to první... [proud]

(Příspěvek byl editován uživatelem Hajnej.)
Pondělí, 19. srpna 2019 - 09:26:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6290
Registrován: 9-2011
Současné automaty jsou dokonce propojeny s navigací, která zná i sklony a pokud za vrcholem kopce je klesání tak nedrží plný plyn do dosažení nastavené rychlosti, ale ubere dřív a nechá pracovat gravitaci.
No skvělý, jedu v koloně, všichni 80, blížím se k vrcholu kopce a nějakej kus křemíku mi najednou "sundá nohu z plynu", aby využil gravitaci???
V lepším případě to skončí nadávkama toho za mnou, v horším se mi podívá do kufru...
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 19. srpna 2019 - 10:15:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19821
Registrován: 5-2002
AL: nějakej kus křemíku mi najednou "sundá nohu z plynu", aby využil gravitaci???
V lepším případě to skončí nadávkama toho za mnou, v horším se mi podívá do kufru

Právě proto to vidím spíš jako tu kompenzaci poruchové veličiny (aby to z tý 80 neulítlo), umně zabalenou do pozlátka s mašličkou.
Pondělí, 19. srpna 2019 - 11:09:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9266
Registrován: 4-2003
Pokud se zajíždí do terénu (stavebnictví, zemědělství...), je zatím ideální volba klasický manuál,

Jenže tam klasicky (pokud to není FullPOwehShift či automat) zvolíte leda rychlostní rozsah - třeba trojku na silnici a pak se rozjedete na 3-1 a nahoru na 3-2 až 3-8 to sázíte nahoru poloautomatem pouhým posouváním páčkou bez přerušení tahu. V poli či terénu u traktoru či prudkýho kopce nic ručně-nožně nepřeřadíte, protože se to hned zastaví.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 19. srpna 2019 - 14:46:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8917
Registrován: 9-2002
Hajnej:
"Neboli shrneme-li si to: Tvé dlouholeté neutuchající úsilí vybudovat si tu image totálního idiota přineslo své ovoce a můžeme Ti slavnostně potvrdit, že vytčeného cíle bylo nejen dosaženo, ale byl dokonce výrazně překročen. "

Njn, tak ať teda skočí do tý zdi. On stejně asi ani nemá ridičák, jinak by nepsal ani poloviční hovadiny. Já ve svym autě prostě ESP/ABS nechci a v tom stávajícím to naštěstí nemám. Když občas jezdím v jiným autě, tak ABS i ESP vypinám, pokud vim jak. U všech VWAG je to stejně.

Všem autoškolařům bych nejradši nařídil povinně učit se jezdit na nějakým starým krámu, co nemá posilovač řízení blbě brzdí. Já se učil jezdit na nebrzdící Ladě 1200 a zaplať pánbůh za to. Na Filcce v autoškole mi to pak "šlo" samo. Všechny tyhle elektronický fíčury mají za následek to, že lidi pak neumí jezdit v nestandardních podmínkách, kde tato technika selhává.

No a eště bych rád od silničního analfabeta slyšel, jak se dělají (řízeně) hodiny. Ať se shodí definitivně.

(Příspěvek byl editován uživatelem Agent.)
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Pezos
Pondělí, 19. srpna 2019 - 16:01:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1458
Registrován: 4-2014
Agent:
"Hajnej:
On stejně asi ani nemá ridičák, jinak by nepsal ani poloviční hovadiny."
Anebo tam má napsáno "oprávnění omezeno pouze na vozidla s automatickou převodovkou" [lame]

Agent:
"Všem autoškolařům bych nejradši nařídil povinně učit se jezdit na nějakým starým krámu, co nemá posilovač řízení blbě brzdí. "
Vývoj jde právě opačným směrem, viz existence kategorie "B automat".
Pondělí, 19. srpna 2019 - 16:24:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8918
Registrován: 9-2002
To ale nerozporuje to výše napsané... Ale zjevně došlo k nepochopení: Kdo se naučí na nejakym starym střepu jako já, tak má docela i šanci se to naučit pořádně: Těžko na cvičišti, lehce na bojišti.

Ostatně na tohle ta naše civilizace zajde, říká se tomu dekadence a důkazů je dost... Ale o tom se nesmí nikde psát, protože by mě všechny mladší ročníky chtěly lynčovat a ty "hloupější" starší asi taky.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Pezos
Pondělí, 19. srpna 2019 - 16:38:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1459
Registrován: 4-2014
Jenom konstatuji, jaká je realita. Neříkám, že se mi líbí [wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem pezos.)
Pondělí, 19. srpna 2019 - 23:15:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8985
Registrován: 5-2007
Agent: A ešte povinne na volant miesto predného airbagu namontovať oceľový hrot. No taak... Povedzme si aj to B. Keby sa aj všetci učili jazdiť na žigulíku, minimálne 60%-70% ľudí nikdy nezvládne medzné situácie lepšie ako súčasná elektronika, a na to, že by zvládli riadenie v okamihu, keď tá elektronika zlyhá, ani pomyslieť.

A keďže spoločnosť má evidentne záujem na tom, aby väčšina ľudí automobily používala (pretože aj také nemehlo ako ja bolo nakoniec tlakom okolností prinútené si urobiť vodičák a obstarať auto), tak je rozumné tam tú elektroniku mať a prípadne ju doplniť aj vecami ako automatická prevodovka, aby tí najmenej schopní namiesto zápasenia so spojkou radšej sledovali priestor okolo seba (ja som sa ten manuál používať nejak naučil, ale na to, aby som mohol tvrdiť, že jazdím optimálnejšie ako automat, si asi nesiahnem nikdy).
Pondělí, 19. srpna 2019 - 23:22:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8986
Registrován: 5-2007
Inak to s tou manuálnou prevodovkou, nebude to nejaké mentálne špecifikum exČSR? Keď sa napr. pozrieme do sortimentu z Boleslavi, tak všetko, čo sa nejak vyváža (vrátane Citigo) je k dispozícii s automatom. Ale Fabia (ktorá sa mimo ČR/SR predáva skoro až výnimočne), tá je len s manuálom.
Úterý, 20. srpna 2019 - 00:32:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8919
Registrován: 9-2002
Já to nechci hrotit, ale na autě, kde jde volant ztuha a na brzdu se musí zapřít o sedačku (jinak to nebrzdí,) se naučí tu fyziku i diletant bez nutnosti dělat ČVUT. Jízdu bez serva od jistý rychlosti uz neni moc rozdil. Jen na volantu bez serva je více cítit odstředivé síla atd. atd. atd.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Úterý, 20. srpna 2019 - 06:42:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2094
Registrován: 11-2012
Tak ono jde spíše o to, co zde tvrdím už dlouho, že nejsme mentálně připraveni absorbovat tak dokonalou technologii, jakou zde máme někdy od roku 2000, protože jde dopředu rychleji než naše myšlení.
Takže místo toho, aby člověk u čehokoliv přemýšlel a tou technikou se nechal jen tak lehce nakopnout, když tápe, tak v ní bezmezně věří a nechá hafo věcí dělat za něj a degeneruje na všech polích své existence.

Typicky odstrašujícím příkladem je 100% ježdění dle navigace tam, kde lze aj na první pokus jet jen a pouze podle značek. Pak takovému člověku seberte mobil a pošlete ho na druhý konec města pro něco...
Kočátko říká, že poctivý analog je lepší než digitální náhražky.
Pohrdám všema, co si nechaj kálet na hlavu jakožto aj těma, kdo jim na tu hlavu kálí...
Úterý, 20. srpna 2019 - 07:09:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3590
Registrován: 9-2003
Asdf: 1) Keď sa niekto v autoškole naučí jazdiť "s Feliciou", nič mu v praxi nebráni jazdiť potom s autom, plným elektroniky, pokiaľ sa na iné necíti.
2) Ako si na to prišiel, že Fabia je len s manuálom? To je len dočasné obmedzenie kvôli pomalým homologáciám, inak je top ponuky 1,0 TSI 81 kW 7 DSG. Naopak, polovica ponuky Boleslav je už len s automatom, čo mne vadí a mlamodyja Mártyho dráždi, že nejdem s davom a vadí mi to.
NOBLE BRICKS
Úterý, 20. srpna 2019 - 07:13:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3591
Registrován: 9-2003
Asdf: Inak Tvoj konštrukt, že "Fabia sa vyváža výnimočne" , je založený na čom? Skús nakuknúť do Rakúska či Nemecká, kde sa tam vzali tie balíky Fabií na domácich značkách? Vždy, keď potrebujem do rodiny peknú ojazdenú Fabia, chodím po ňu do Nemecka, prípadne do Holandska, keďže je tam širší výber lepšie vybavených.
NOBLE BRICKS
Úterý, 20. srpna 2019 - 09:18:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8987
Registrován: 5-2007
1) Len sa nesmie prekotiť po prvom zabraní do volantu s posilovačom. [biggrin] Ja som mal nedávno Kiu Ceed požičanú a tam ten volant nekladie fakt žiadny odpor. Na to sa z volantu bez posilovača musí prechádzať úplne úžasne.
2) Ja som okolo minulého septembra začal poškuľovať po tom, že by som si nejakú ročnú, možno dokonca aj novú Fabiu kúpil. A čokoľvek (s výnimkou R5) s automatom bola výroba tuším 2017 a čokoľvek novšie bola buď R5, alebo nejaký "ležiak". Tak som naznal, že s tým asi prestali. Ale ak je to dočasná výnimka tak OK, beriem, aspoň s tými papierovými vojnami nie sme na dráhe sami [proud]
Môj "konštrukt" je opäť založený na tom, čo som "našiel" po bazároch. Z Nemecka sa vozí kadečo, trebárs u Forda je skôr zriedkavejšie nájsť auto kúpené v ČR, ale u Fabií naozaj výrazne prevažovali kusy predané v ČR. Opäť, ak sa mýlim, tak OK. Že na Západe sa budú predávať hlavne najvyššie výbavy, to je asi jasné.

Inak písať softvér do automatickej prevodovky musí byť tá najväčšia duchárčina na svete.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Úterý, 20. srpna 2019 - 09:23:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19824
Registrován: 5-2002
PV: Typicky odstrašujícím příkladem je 100% ježdění dle navigace tam, kde lze aj na první pokus jet jen a pouze podle značek.
Sice jezdím bez navigace, ale s těma značkama je taky občas potíž. Obvykle pokud potřebuješ odbočit na B, tak je na značce jako na sviňu jen A a C.
Ale i tohle se zlepšuje, třeba v Železném Brodě oproti dávné minulosti přibyly zelené cedule "dálnice Praha" (takže nemusíš přemejšlet, jestli přes Skalu nebo Koberovama).
M_g
Úterý, 20. srpna 2019 - 10:14:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1145
Registrován: 6-2006
PV: Typicky odstrašujícím příkladem je 100% ježdění dle navigace tam, kde lze aj na první pokus jet jen a pouze podle značek
Spousta navigačních programů v mobilech zjišťuje i "zatížení" silnice, takže se dá objet podle takové navigace i zácpa. To vám značky neukáží.

Pokud jedu sám a je možnost navigace, tak ji zapínám. Nemusím se tolik soustředit na to, kudy jet a zbývá víc času na sledování provozu okolo.
Úterý, 20. srpna 2019 - 10:39:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4208
Registrován: 3-2006
Tak jet zrovna podle značek, zejména na silnicích třetí třídy, je o nervy, to už je lepší koukat do autoatlasu (Kdopak ho ještě vozí?). Navigace je dobrá, ale nějak si na ní nemohu zvyknout, vadí mi, že se mi tam ukazuje jen krátký úsek cesty, takže jedu tak říkajíc do blba.
Ohledně těch značek, vždycky poznamenám, že už na těch zbývajících směrovkách chybí jen "směr Moskva" a bylo by úplně vymalováno, protože od toho 68 ani snad žádné směrovky nejsou doplněné.[blush]
Úterý, 20. srpna 2019 - 12:33:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6293
Registrován: 9-2011
Inak písať softvér do automatickej prevodovky musí byť tá najväčšia duchárčina na svete.

Jestli "největší", to nevím, ale jinak můžu potvrdit z rodinného okruhu, že to duchařina je...
Všichni jste volové. Servít
Úterý, 20. srpna 2019 - 13:35:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19826
Registrován: 5-2002
Asdf: Inak písať softvér do automatickej prevodovky musí byť tá najväčšia duchárčina na svete.
Pro zabezpečováka nejspíš docela ano [wink], ale jinak je to celkem slušně deterministická záležitost.

AL: Jestli "největší", to nevím
Mnohem větší duchařina je třeba protismyk.
Úterý, 20. srpna 2019 - 14:33:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3594
Registrován: 9-2003
A to prosím pěkně jak protismyk, tak automatické převodovky byly donedávna řízeny čistě mechanicky, to byla teprve věda!
NOBLE BRICKS
Úterý, 20. srpna 2019 - 14:57:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3595
Registrován: 9-2003
Asdf: No tak trebárs tuná kolega v kancelárii jazdí práve na Fabii s automatom, z Nemecka som kedysi pre príbuzenstvo doviezol jednotkovú Fabiu ešte s klasickým hydrodynamickým štvorkvaltom ZF, niekoľko Fabií jednotkových 1,9 TDI som doviezol z Nemecka kvôli tomu, že v CZ sa prakticky nedala kúpiť Fabia s xenónmi a ja považujem xenóny/LED za absolútny základ.
Inak na mobile.de je aktuálne v ponuke v Nemecku 19.348 Fabií všetkých troch generácií.

(Příspěvek byl editován uživatelem S4991023.)
NOBLE BRICKS
Úterý, 20. srpna 2019 - 15:04:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8990
Registrován: 5-2007
Hajnej: Čo som skúšal, tak to pomerne krásne uvažovalo s tým, ako silno človek zmačkne plynový pedál, so sklonom, dokonca (dojem) so spôsobom prešliapnutia z brzdy na plyn (prišlo mi, že pri parkovaní sa to chovalo inak než pri rozbehu na križovatke). Čo pri tom, že to musí nejak sedieť baj vočko pár stovkám miliónov ľudí, najskôr nebol vôbec malý problém odladiť.

S4991023: Tak až ťa omrzia krabice na vagónoch a začneš sa živiť vozením áut zo SRN, tak si rád nechám poradiť. [kladivo]
Úterý, 20. srpna 2019 - 16:01:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3596
Registrován: 9-2003
Asdf: Mám kamaráta, ktorý sa tým živí, tak som od neho nacucal know-how a občas pre rodinu/kamarátov niečo doveziem. Ak by si potreboval poradiť, som k dispozícii.
NOBLE BRICKS
Úterý, 20. srpna 2019 - 16:38:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2095
Registrován: 11-2012
M_g: Tak to já jezdím štreky hlavně v práci a tam není kam spěchat, kolona nekolona.

Mořepetr: S ohledem na první odpověď, používám hlavně dálnice a první třídy a tam je značení dostačující. Jinak co se atlasu týče: vždy napíšu seznam měst, kterými musím projet (třeba teď jsem jel do Košic a na ty Košice jsem si vytiskl mapu a do té načmáral cestu k cílové adrese.) Hlavně já si cestu plánuju před vyjetím a třeba to pár minut studuju a pak už jedu najisto, než během cesty zjišťovat kam mám vlastně odbočovat...
Kočátko říká, že poctivý analog je lepší než digitální náhražky.
Pohrdám všema, co si nechaj kálet na hlavu jakožto aj těma, kdo jim na tu hlavu kálí...
Úterý, 20. srpna 2019 - 18:00:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8992
Registrován: 5-2007
S4991023: Veľká vďaka za ponuku. Mám ešte niečo vyhliadnuté v ČR a v SR, ak to nevyjde, tak sa ozvem.

Pavel Večeřa: Ono je to fajn, ale človeka potom ľahko vykoľají napr. horšie označená obchádzka. A ak nemá počítať s x% časovou rezervou na takéto akcie, tak sa občas zapnutiu tej navigácie fakt nevyhne. Ale ono je to ako všade - všetkého s mierou.

Inak ešte k tým asistentom. Jediný asistent, ktorý som zatiaľ nepochopil je asistent rozjazdu do kopca pri manuálnej prevodovke. Chápem jeho princíp, ale v mojom podaní to končí väčšinou tak, že nedokážem trafiť okamih povolenia bŕzd, a spojku mám pustenú buď málo a prepadnem, alebo moc a zdochnem. Bez toho asistentu sa mi do kopca rozbiehať nejak darí.
Úterý, 20. srpna 2019 - 19:03:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2096
Registrován: 11-2012
Můj názor je právě ten, že to vykolejí víc toho, kdo se spoléhá, že za něj vše bude dělat technika, než toho, kdo je prostě nucen aktivně používat hlavu a hlavně umět reagovat v krizových situacích.

A to nemluvím jen o řízení a objížďkách. Třeba nedávno po mě známý chtěl poradit jak se počítá rychlost z minut a kilometrů. Na co by to uměl, když to za něj dělal mobil či hodinky...

Ale ono je to ako všade - všetkého s mierou. Tesat do kamene! Technika nám má pomáhat, ne nás ovládat.
Kočátko říká, že poctivý analog je lepší než digitální náhražky.
Pohrdám všema, co si nechaj kálet na hlavu jakožto aj těma, kdo jim na tu hlavu kálí...
Úterý, 20. srpna 2019 - 19:54:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19833
Registrován: 5-2002
Asdf: Čo som skúšal, tak to pomerne krásne uvažovalo s tým, ako silno človek zmačkne plynový pedál, so sklonom
Poloha plynu je (kromě vstupních a výstupních otáček) pro TCU základ, bez toho to pořádně nejde.
Se sklonem je to složitější, autobusáci ho zjišťují tak, že "váží" autobus měřením tlaku ve vzduchovém vypružení a přepočítávají si pohybovou rovnici a to, co "zachází", je sklon. U osobáku by se asi muselo porovnávat zrychlení zjištěné odometrem a akcelerometrem, ale bude do toho kecat vliv vypružení a nevím, jestli je tam čidlo, které to umožní srovnat (nezkoumal jsem, jestli se to dá nebo nedá zanedbat).

Čo pri tom, že to musí nejak sedieť baj vočko pár stovkám miliónov ľudí
Ono je to spíš tak, že se ta převodovka poměrně exaktně stará o to, jak si sednout s motorem, a lidi má až v ddruhým pořadí.

Jediný asistent, ktorý som zatiaľ nepochopil je asistent rozjazdu do kopca pri manuálnej prevodovke
Ten mám taky a zvyknul jsem si celkem rychle. Někdy je problém okolo rozhodovacího prahu, jestli už asistovat nebo ne.
Určitá pruda je akorát to, že když parkuju u nás v poměrně strmé ulici, kde to při zajíždění do řady couvá po spádu samo, tak musím zařadit zpátečku, abych asistenta vyřadil a vozidlo odbrzďovalo normálně. Ale zase jsem díky tomu zezadu čitelnější, takže se to dá přežít.
Úterý, 20. srpna 2019 - 20:17:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6991
Registrován: 5-2002
Současné automaty jsou dokonce propojeny s navigací, která zná i sklony a pokud za vrcholem kopce je klesání tak nedrží plný plyn do dosažení nastavené rychlosti, ale ubere dřív a nechá pracovat gravitaci

To spíš tempomat. Pro převodovku se využívá mapa (sklony / jejich predikce) spíš pro přizpůsobení řadícího programu... ( nepodřazovat hned na začátku stoupání ap.)

(Plus někdy extra chytrosti jako eko-mód v centru města, když se někde řeší emise a koho do centra pustit)
Úterý, 20. srpna 2019 - 21:14:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4211
Registrován: 3-2006
Ad Pavel_Večeřa: Také to tak dělám, napíšu si větší obce, nebo si je u kratší cesty zapamatuju. Ale v sobotu jsem nakonec byl rád, že jsem na poslední tři kilometry zapnul navigaci, když jsem blbě odbočil a nechtělo se mi otáčet a vracet. Ta potvora člověka protáhne, pomalu dvorem u statku.[biggrin]

Bohužel děláme i na místech, kde jediná možnost je nejbližší obec a pak buď směr na další a vzdálenost, nebo GPS data místa.

Prostě navigace je dobrý pomocník, ale jezdit jen podle toho, tak člověk zblbne.
Úterý, 20. srpna 2019 - 22:33:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3598
Registrován: 9-2003
Hajnej, Asdf: S tím asistentem rozjezdu do kopce jsem užil zábavy - nechával jsem si u kamaráda, čo má autorizák, přeprogramovat některé věci, které přes servisní menu jdou ale servisy mají oficiálně zakázané to dělat - primárně vypnout start/stop a chytré dobíjení ale když už do toho lezl, nechal jsem si udělat i další věci - předělat trojblik na čtyřblik, při denním svícení aby svítila i koncová světla a další. A on mi, když už v tom byl, aktivoval i toho asistenta rozjezdu do kopce, aniž by mi to byl sdělil a já jsem mu obratem reklamoval, že zůstávají viset brzdy [biggrin] .
NOBLE BRICKS
Středa, 21. srpna 2019 - 10:14:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6299
Registrován: 9-2011
Ta potvora člověka protáhne, pomalu dvorem u statku
My jsme kdysi jeli do Polska. Krom toho, že po zadání "vesnice + ulice" nám to vypsalo asi 5 cílů, které tomu vyhovovaly (což je objektivní fakt) a řidič bezmyšlenkovitě vybral ten první (nevadilo mu, že do Gdaňsku mu to napsalo necelých 400 km [happy]), nás v samém cíli navigace svedla z dálnice na silnici, ze silnice na místní cestu, pak mezi ploty zahrádkářské kolonie a nakonec na cestu ke skládce, přes níž byly (za skládkou) přehozené betonové panely [happy]. Nicméně navigace spokojeně ohlásila "cíl je 300 metrů před vámi". Byl tam, ale vycouvání, vymotání se, nalezení správné cesty a dojetí zabralo asi 20 minut, což v jednu v noci není moc příjemné.
Všichni jste volové. Servít
Středa, 21. srpna 2019 - 12:32:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9281
Registrován: 4-2003
Loni nás navigace z Budějovic do Lince chtěla hnát přes Vyšší Brod a trvala na tom až na čáru.

Tůhle mám kamarádka tvrdila, že v Bad Gastein bude v tomto týdnu nula stupňů, protože to říká nějaká aplikace. Manželku zblbla tak, že skoro začala balit oteplovačky.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 21. srpna 2019 - 13:16:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8996
Registrován: 5-2007
RadekŠ: Keď si niekto prepne z najrýchlejšej trasy na najkratšiu, tak tá je samozrejme cez Vyšší Brod.

S tým počasím to bude podobné. Väčšinou býva chyba medzi klávesnicou a stoličkou.
Středa, 21. srpna 2019 - 13:21:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9283
Registrován: 4-2003
Keď si niekto prepne z najrýchlejšej trasy na najkratšiu

[nene][nene][nene]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 21. srpna 2019 - 15:47:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6300
Registrován: 9-2011
Cesta na Innotrans asi před 10 lety, autobus.
Jedeme po čtyřpruhu u Ústí směr dálnice na Drážďany. Najednou navigace něco zakváká, řidič prudce zabrzdí, zacouvá (!!!, na čtyřpruhu, nevím, jestli v té době nebyl označený jako silnice pro mot. voz.), sjede ze čtyřpruhu dolů, dojede na kruhák, kde vpravo jsou kauflandy a makra, rovně je výjezd na zpátky čtyřpruh a doleva je to podjezd po čtyřpruhem a někam dál. Navigace řekne "na kruhovém objezdu pokračujte přímo", řidič teda poslechne (ještě že to nevzal doslova a teda přes macešky a tulipány) a vesele se vrací na ten čtyřpruh.

Má takovej člověk v hlavě mozek nebo nas*áno?
Docela jsem se lekl, když navigace uprostřed viaduktu přes údolí, už na dálnici, zahlásila "Okamžitě zabočte doleva". Naštěstí to neudělal.
Všichni jste volové. Servít
M_g
Středa, 21. srpna 2019 - 17:53:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1146
Registrován: 6-2006
Když si řidiči spoustu navigací nechávají přezoomovávat a tak třeba v daném místě ani neviděl, že se zase vrací.
Tušit to mohl, ale jestli tam nikdy nejel...

To já se kdysi při cestě do Stade na dálnici takovému sjezdu ubránil, ale blízko cíle okolo 21. hodiny jsem už jel slepě podle navigace. I když jsem alespoň v jednom případě rozeznal, že mě vede po dvou zbývajících stranách trojúhelníka. Ale v jiných případech se mnou "vymetla" i obce, kterými jsem jet nemusel.
Byl jsem unaven a neměl jiné podrobné mapy.
Čtvrtek, 22. srpna 2019 - 08:37:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6301
Registrován: 9-2011
ale jestli tam nikdy nejel..
Ohromná cedule "Teplice a Drážďany rovně, doprava Kaufland a Trmice" tam samozřejmě byla. Jen ten de*il věřil víc té navigaci.

Bylo to zde.

nechávají přezoomovávat
Přezoomování má snad smysl ve městech, ale na "dálnici"?
Všichni jste volové. Servít
Čtvrtek, 22. srpna 2019 - 08:51:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3611
Registrován: 9-2003
Když ještě nebyla otevřená D8, používali jsme tam takovou nábližku přes Radejčín (ve Velemíně doprava na Hrušovku, opčným směrem přes Řehlovice). A protože jsem už mouchy navigací znal, tak jsem věděl podle toho, kde kufrovali různí Holanďani s přívěsy i bez, kdoo jakou značku navigace používá [biggrin] . Po otevření D8 zase bylo komické, jak kolony turistů otevřenou dálnici opouštějí, protože navigace ještě dálnici neznala.

(Příspěvek byl editován uživatelem S4991023.)
NOBLE BRICKS
Čtvrtek, 22. srpna 2019 - 09:12:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4895
Registrován: 3-2004
Když je řeč o značení a Teplicích:

- může mi někdo vysvětlit, proč při příjezdu po D11 od HK vidím na Černém mostě obrovskou ceduli Teplice a NIKDE Ústí nad Labem - a jakmile se dostanu na pražský čtvrtokruh, Teplice zmizí a všude jen směr ÚnL? (chápu, že původní I/8 vedla na Teplice, ale časy se mění...).

A takhle je to po celé republice, jezdit čistě podle cedulí je očistec, zejména pro cizince, kteří nemají zeměpis v malíčku.

Podobně například I/11 od HK na východ. Někdy je vzdálený cíl Ostrava, někdy Šumperk, někdy nic. Možná by to chtělo na silnice pustit borce z KČT, kde dokud nedojdu do vzdáleného cíle, cíl nezmizí z ukazatelů. [happy]
Čtvrtek, 22. srpna 2019 - 10:10:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19848
Registrován: 5-2002
Hsl: Podobně například I/11 od HK na východ.
A v případě I/11 od východu je zase Praha směrována bez pardonu oklikou na Křižovatku smrti. Vždycky si říkám, jestli je to snaha odlehčit starou pražskou a nebo prevence před stržením troleje po nádražím...
Čtvrtek, 22. srpna 2019 - 10:23:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 244
Registrován: 7-2017
Honzasl- něco podobného jsem teď trefil u Zlína. Při výjezdu ze Zlína na Otrokovice je směrovka na dálnici s popisky Přerov, Brno.
Ale od Otrokovic ve směru na Zlín už je jen malá cedule se šipkou Přerov, o Brně nic.
Vzhledem k tomu, že jsem ve Zlíně byl asi poprvé (naposledy to byl ještě Gotwaldov, tak jsem si udělal jednu zbytečnou cestu nazpět.

A aby tady nebyl samý OT, dám odkaz na článek: https://zdopravy.cz/szdc-dala-k-posouzeni-elektrizaci-slavkova-u- brna-cela-trat-vyjde-na-134-miliardy-32897/
micek
Čtvrtek, 22. srpna 2019 - 16:14:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 265
Registrován: 11-2015
SŽDC podepsala smlouvu na zavedení střídavé trakční soustavy 25kV/50Hz v úseku Nedakonice – Říkovic
https://zdopravy.cz/prechod-na-stridavou-soustavu-zacina-cena-v-p rvnim-tendru-vzrostla-o-vice-nez-pul-miliardy-33072/
M_g
Čtvrtek, 22. srpna 2019 - 17:36:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1147
Registrován: 6-2006
Přezoomování má snad smysl ve městech, ale na "dálnici"?
Ale kdo by to "furt" přepínal... :-)
Když třeba ani netuší, že to jde.

Já si třeba běžně nastavuji zobrazované pole na 2 - 5km

(Příspěvek byl editován uživatelem M_G.)
Telini
Čtvrtek, 22. srpna 2019 - 22:35:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 603
Registrován: 10-2006
- může mi někdo vysvětlit, proč při příjezdu po D11 od HK vidím na Černém mostě obrovskou ceduli Teplice a NIKDE Ústí nad Labem - a jakmile se dostanu na pražský čtvrtokruh, Teplice zmizí a všude jen směr ÚnL? (chápu, že původní I/8 vedla na Teplice, ale časy se mění...).

Protože se nedá přeznačit vše naráz. Zvlášť když něco je pod správou ŘSD a něco pod TSK.

Nové značení by mělo respektovat mapu cílů jako přílohu TP 100 - Zásady pro orientační dopravní značení na PK.