Diskuse » Archiv 2019 » Autobusy a trolejbusy » Doprava na Vysočině » Archiv diskuse Doprava na Vysočině do 02. 04. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Doprava na Vysočině do 02. 04. 2019

dolů
   autor příspěvek
W3C
Úterý, 08. ledna 2019 - 09:46:30  
Neregistrovaný host
Příspěvky obyvatel města Žďáru za poslední dva týdny k VDV, seřazeno od nejnovějších:
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7515
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7526
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7518
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7513
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7508
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7510
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7507
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7487
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7485
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7481
jirka55
Středa, 09. ledna 2019 - 20:03:09  
Neregistrovaný host
W3C: Dnešní další připomínka k VDV na Dotazovně města Žďáru:
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7537
Obyvatele to trápí, a to ještě VDV hned tak nezačne. [wink]
dotazy
Sobota, 12. ledna 2019 - 13:39:15  
Neregistrovaný host
Ale většinou tam vlastně není nic moc konkrétního. Skoro bych řekl, že to píše jen jeden člověk (případně několik málo lidí). Rozhodně bych to nenazval konstruktivní kritikou, ale spíš rýpalstvím, které často vede k tomu, že ten, kdo na to musí odpovídat, pak o to hůř stíhá svoji práci...
jirka55
Pondělí, 14. ledna 2019 - 11:11:33  
Neregistrovaný host
dotazy: Díky za reakci, ale je bohužel trochu mimo realitu. Ta konkrétnost od tazatelů v tom je, jako je to třeba v dalším příspěvku: https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7611. Tazatele trápí:
1) že důležité připomínky k navrhovaným jízdním řádům VDV byly hozené pod stůl,
2) že se VDV bere jako hotová věc a města a obce o tom nemají pořádné informace,
3) že by VDV mohlo rozhodit MHD Žďár,
4) že by se proti dnešku dávaly další peníze na VDV, když se v rozpočtu města šetří daleko menší částky,
5) že starosta města, místostarostka města a jeden zastupitel města v pozici náměstka hejtmana, co by zastupitelé kraje schválili jak jízdní řády VDV, tak příspěvek 70 Kč/občan/rok a teď tvrdí, že město o tom nemá žádné informace.
Dotazovna na webu města je pro podněty obyvatel, získala díky otevřenosti nějakou národní cenu, takže město chce zpětnou vazbu. A to, že dotazy, které se Vám nelíbí, nazýváte rýpalstvím, to se nedá nic dělat, to je demokracie a svoboda slova. [wink]
asx
Pondělí, 14. ledna 2019 - 13:34:09  
Neregistrovaný host
jirka55: hezky napsáno [ok]
dotazy
Středa, 16. ledna 2019 - 14:21:52  
Neregistrovaný host
Zdravím, nechci říct, že se mi dotazy nelíbí, ale že jsou moc obecné a tím pádem se na ně dá reagovat jen obecně, což nikam nevede.
K jednotlivým bodům.
1) většinou se v těch dotazech nepíšou konkrétní problémy ("potřebuju jet tam a tam, doteď mi to jezdilo tak a tak, navrhováno je tak a tak a je nás cca 10 denně") - to je informace, se kterou se dá nějak naložit, zatímco když se napíše "jízdní řády jsou blbě", tak na to není co říct... tazatelovi musí být předem jasné, že když něco takového napíše, tak ničemu konkrétnímu nepomůže, dost možná se jedná třeba o nějakého šotouše, který ani moc reálně nikam nepotřebuje, jen se mu to prostě od pohledu nelíbí.
2) je otázka, jestli města ty informace nemají, nebo je jen neumí předat, z pozice města je samozřejmě nejjednodušší odpověď "my nevíme, to kraj", navíc spuštění VDV opravdu není za měsíc, takže některé věci asi logicky ještě nejsou připraveny na 100% ... a jedině dobře, když se to dělá postupně, než nějaká hurá akce, kdy by se za pár měsíců vymyslely jízdní řády a hned na to to šlo do provozu.
3) zase - je to popsáno jen obecně, ne konkrétně, jste-li místní, tak víte, že MHD Žďár je primárně navázaná na rychlíky, které se nijak významně měnit nebudou...
Mohlo by poškodit to fakt není nic konkrétního. Jak by mohlo poškodit?
4 a 5) ano, to je konkrétní věc, to máte pravdu. Otázka je, jestli město Žďár v současnosti taky něco nepřispívá na regionální dopravu formou objednávky spojů v tzv. režimu ODO, případně kolik to je - kolem Žďáru takové spoje jsou a jestli se na financování podílí i Žďár, nebo jen okolní obce, to nevím. Pokud se podílí i Žďár, tak je od čásky na VDV nutno odečíst částku, kterou Žďár dává na regionální busy v současnosti.

Takhle obecně (zejména body 1-3) si totiž můžu stěžovat kdekoliv na cokoliv, ale není na tom nic konstruktivního - je jasné, že když jen tak obecně napíšu, že je něco blbě, tak se těžko něco změní.

Já třeba na návrzích JŘ VDV oceňuji výrazné zlepšení návazností na vlaky na dost místech v rámci kraje vč. Žďáru. Spojení do oblasti Žďárských vrchů bude taky o něčem jiném, než nyní. Chtěl jsem pořádat akci ve Fryšavě (sobota - sobota) a po skončení akce se odtamtud není vůbec jak dostat do světa... jediný spoj do Žďáru v 6:53 ráno... takže mně by spuštění JŘ VDV hodně pomohlo.
W3C
Středa, 16. ledna 2019 - 22:47:41  
Neregistrovaný host
dotazy: snad jirka55 dovolí, že na to odpovím.
1) Tady to jirka55 nenapsal dost jasně, protože odkazy na dotazy na k-reportu jsou z posledního období 2-3 týdnů a o jízdních řádech VDV se ve Žďáru mluví dlouho. Hodně se začali občani ozývat po zveřejnění dopisu starosty města s připomínkami k jízdním řádům VDV, co na kraj poslal před rokem (https://www.zdarns.cz/media/files/navrh-VDV/pripominky-k-vdv.pdf). Ty připomínky jsou konkrétní až moc a lidi to pak celý rok 2018 hodně řešili.
2) O tom se taky často píše a od vedení města a úředníků opakovaně chodí komentáře, že zatím o VDV rozhodovat nebudou, dokud nebudou mít lepší informace. Teda ne informace, které náhodou zjistili. S těmi jízdními řády je to prý tak, jak tvrdí město, že než dostali všechny jízdní řády komplet, tak se připomínkování prakticky ukončilo, co to zastupitelstvo kraje schválilo. Takže tomu bych rozuměl, že se k tomu město staví tak, jak se staví.
3) O tom se taky mluvilo, to by byla otázka přímo na vedení města. Ale asi to nebude nějaká banalita, čeho se město bojí.
4 a 5) V rozpočtu města (https://www.zdarns.cz/media/files/hospodareni-mesta/r2019.pdf) se píše, že na "Krytí ztráty na obsluhu místních částí" se v roce 2019 dá 300 tisíc korun, takže asi 14 korun na občana a rok. A teď najednou kraj chce 70 korun na občana a rok. To je sakra nárůst, to je pětinásobek!!!
Je sice hezký, že kraj posiluje nabídku, ale měl myslet na ekonomiku, kdo to zaplatí. Když to chce dorovnat po městě a ještě městu jízdní řády nevyhovují, tak je problém na světě. Občané města budou vždy stát raději za městem, než za nějakým vzdáleným krajem.
Snad to je vše, dalo by se o tom psát dlouho, ale je to zbytečné. Je potřeba znát místní situaci, to se pak někomu přespolnímu těžko vysvětluje a zpětně dohledává.
dotazy
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 20:14:44  
Neregistrovaný host
W3C: Víte, kdo a s jakým úmyslem psal na městě tyto připomínky? Ono totiž je docela lehké připomínkovat všechno, co je jinak než dnes (bez ohledu na to, kolik tím jezdí lidí apod.) Když to udělám (z pozice města), tak pak budu před občany krytý a můžu říct, já nic, já jsem na všechno upozorňoval, já jsem to připomínkoval, já nic, to ten zlý kraj. Např. formulace "občané využívají" je hezká, ale to můžu napsat o čemkoliv - kolik občanů? Má město taková data vůbec k dispozici? Asi ne, jinak by napsalo "cca 10 občanů denně ve směru XY". To se tam ale nikde neobjevuje. Ve ZR se pohybuju dost často a mám o lecčem představu, jak je využívané... takže některé povzdechy jsou opravdu mimo.
Víte, ono je hezké "všechno kritizovat", ale když k tomu nemám čísla, tak to jaksi není úplně ono.

Počítal jste si, kolik spojů jezdí mezi NMNM a ZR dnes a kolik v návrzích? Opravdu je ta významný pokles, jak se zmiňuje v připomínkách?

Opravdu pojede ze Žižkovy do NMNM méně spojů než dnes? Spočítejte si to a zjistíte, že tyto připomínky nejen že nejsou oprávněné, ale některé jsou dokonce nepravdivé...

Úsměvná je třeba připomínka, že chybí vlak v pátek ve 21:27 ze ZR do Brna. Ano, jistě ho občas někdo využije, ale spojení okolo 20:30 je jako poslední vlak zcela postačující (a do ZR to kolem 21:30 od HB dojede - pro spojení v 19h z Prahy).

Navíc si některé připomínky i protiřečí - například u linky 160 se píše, že čas 6:42 je ideální jako příjezd na sedmou hodinu, ale u linky 151 se zase píše, že příjezd 6:44 je pozdě na sedmou hodinu, že ideál je 6:35. Tak a teď - kde je pravda? [happy] Z toho je krásně vidět, že se nehledala nějaká objektivní pravda, ale že se o stávajícím stavu napsalo, že je ideální a o návrhu, že je blbě...
A takových věcí je tam více.

Ad 4) a 5) OK, tak ale nepište o 1,5 mil., ale 1,2 mil.
Pro některé obce je 70Kč/os srovnatelné jako dnes, pro někoho nárůst, pro někoho pokles, je jasné, že když se stanoví jedna sazba, tak na tom vždy někdo zaplatí víc než platil předtím. Dnes se platí podle ujetých kilometrů připadajících na jednotlivé obce, takže v principu na tomto rozdělení spíše vydělají menší obce.

Jinak by to bylo ale spíše na osobní diskuzi.
Netvrdím, že je to černobílé, ale snažím se vám a ostatním diskutujícím ukázat jiný pohled na věc, protože z vás mám pocit, že to vidíte zcela černobíle (zlý kraj vymyslel VDV, která nikomu nevyhovuje).
Samozřejmě v rámci všech diskuzí se hodně projevuje česká povaha, tj. všude hlasitě nadávat, když se mi něco nelíbí, ale když jsem spokojen, tak neříct nic...

Jen tak pro zajímavost - nedávno byl na trase Žďár - Chotěboř zaveden víkendový provoz v podobě víceméně jako je ve VDV. Nedělním spojem, který je ve ZR v 18:15, přijelo asi 20 lidí (už přesně nevím datum, ale bylo to v neděli). Z velké části přestup na vlak na Brno... Takža asi tak k té blbé a nikomu nevyhovující VDV [happy]
jirka55
Čtvrtek, 17. ledna 2019 - 21:40:13  
Neregistrovaný host
W3C: já bych to asi líp nenapsal, dík [ok]
Jinak navrhuji s "dotazy" to dále neprotahovat, je to ztráta času, protože to je asi nějaký skalní příznivce VDV, nebo VDV připravoval, nebo na kraji pracuje, nebo všechno dohromady. [proud][proud][proud][proud][proud]
dotazy
Pátek, 18. ledna 2019 - 08:50:42  
Neregistrovaný host
Takže jsme se opět k ničemu konkrétnímu nedostali, kromě částky, kolik by Žďár měl platit nově a kolik teď. Na konkrétní nesmysly v připomínkách města pro jistotu žádná reakce.
OK. Prostě to berete čistě pocitově s červeným hadrem před očima, na což má samozřejmě každý nárok.

Na závěr snad jen to, že kvalita systému se pozná podle počtu uživatelů, nikoliv stěžovatelů. Když se změní cokoliv, tak se vždycky stěžovatelé najdou a víceméně počet stěžovatelů roste s tím, jak moc je změna velká... cestující, kterým to nově bude vyhovovat, nikam nepíšou...
Mirek-Mirek
Sobota, 19. ledna 2019 - 13:34:57  
Neregistrovaný host
dotazy + jirka 55 + W3C: Pánové, ale no tak, jste jak kohouti na jednom smetišti. [happy] Berte to tak, že to není černobílý, že by měl pravdu jenom někdo.
U těch připomínek jízdních řádů VDV jsou některé připomínky zbytečný, jak psal "dotazy". Ale na druhou stranu naprostá většina připomínek, co je v dopisu starosty Žďáru, určitě bezvýznamná není, hodně jich je dost zásadních. Nejvíce je to k lince 200, kde kromě jinýho vídím budoucí problémy v tom, že se uměle spojují dnešní linka Žďár - Nové Město - Bystřice a dnešní linka Žďár - Jihlava. Rád bych se v tom mýlil, ale zpoždění, co vznikne na první části trasy se přenese na druhou část trasy. To je vždy problém těch dlouhých linek, v prostředí Českomoravské vrchoviny to platí dvojnásob. Řešením je linku 200 ve Žďáru rozpůlit.
A k tomu, jak psal "dotazy", že se v dopisu starosty neuvažují počty lidí vystupujících a nastupujících, tak je jednoduchá odpověď, stačí si přečíst dopis starosty. Město dostalo jen navržený jízdní řády a už ne frekvence cestujících, tak mohlo připomínkovat jen jízdní řády bez uvážení počtu lidí, co kde nastupuje nebo vystupuje. [happy]
Souhlasím s tou poznámkou, že kraj by neměl po městech a obcích požadovat úhradu vícenákladů za to, že se nedodrželo zadání VDV o nezvyšování kilometrů. Je hezký, že kraj chce nabídnout více kilometrů, ale určitě by to neměl dělat tak, že to bude chtít dorovnat po městech a obcích. O těch 70 korunách na občana a rok se předtím vůbec nemluvilo, kraj postavil obce a města před hotovou věc. Správně by to mělo být tak, že to navýšení kilometrů měl dorovnat z krajského rozpočtu. A ty výhružky, co prý kraj začíná zkoušet, jako že neposlušným obcím a městům jinak třeba škrtne peníze na kulturu a sport, jsou úplně mimo.
A zkusmo jsem se podíval na to ježdění na zastávku Žižkova. Dnes tam od Novýho Města a od Bystřice na linkách 840120 a 840315 nějaké spoje jezdí, ale ponovu na Žižkovu linka 200 vůbec jezdit nebude. Tady napomenutí "dotazy", že se chtělo na to podívat, než toto napsat. [happy]
A pro zajímavost jsem se podíval i na to spojení mezi Žďárem a Novým Městem. Na linkách 200 a 202 bude v pracovní den jezdit 25+10=35 spojů (z toho 1 posila) do Žďáru, v opačném směru 25+11=36 spojů (z toho 2 posily). O víkendech celkem 8+2=10 párů, když počítám zvlášť soboty a neděle. Dnes na linkách 840120, 840130 a 840315 jede v pracovní den do Žďáru 17+7+13=37, v opačném směru 17+7+14=38 (z toho 2 posily). O víkendech do Žďáru 11+1+0=12, v opačném směru 8+4+0=12, když zase počítám zvlášť soboty a neděle. Takže dnes v pracovní den jede oběma směry 75 spojů, ponovu to bude 71 spojů. O víkendech dnes jede 24 spojů, ponovu to bude 20 spojů. Takže "dotazy" špatně počítal, nemá pravdu, že nebude jezdit méně spojů jak dnes.
Tu připomínku ohledně chybějícího pátečního vlaku okolo 21:30 do Brna jako úsměvnou neberu. Město Žďár dlouho bojuje za častější spojení do Brna a zpět, protože má do Brna přirozenou spádovost. Tady jde u "dotazy" jen o jeho osobní, nepodložený názor.
Když to shrnu, tak o dost víc jsou horší odpovědi od "dotazy". Podle mne jako červený hadr na býka působí spíše u "dotazy" kritika jeho oblíbeného VDV, který určitě kvůli mému příspěvku vyskočí jak čertík z krabičky. [happy]
Tolik moje zhodnocení vyhrocené diskuze k VDV u těch tří diskutujících. A protože ani farář nekáže dvakrát, tak i já reakce na můj příspěvek k VDV nechám bez komentáře. [happy]
S čím ale s "dotazy" souhlasím, že všechno ukáže až opravdový zájem cestujících, takže jak se změní přepočtený počet cestujících na jeden ujetý kilometr. Celkový počty cestujících totiž srovnávat nejde, když se o dost zvýší ujeté kilometry.
dotazy
Sobota, 19. ledna 2019 - 15:19:24  
Neregistrovaný host
Mirek-Mirek:
Myslím, že jste si dobře nepřečetl, co jsem psal.
NMNM - ZR počet spojů: v připomínkách města se píše o významném poklesu počtu spojů. Považujete pokles ze 75 na 71 za významný pokles? Já ne. Významný pokles by byl třeba ze 75 na 60 nebo tak něco.
Při takových počtech je to podle mě srovnatelný počet, nebo mírný pokles. Určitě ne významný.
Zde cituji, co jsem napsal: Opravdu je ta významný pokles, jak se zmiňuje v připomínkách?
Tím jsem nechtěl říct, že je tam ve VDV nárůst (to jste mi vložil do úst Vy), ale že tam není významný pokles, což jste svým výpočtem sám dokázal, že opravdu není.
Případně to může být i otázka pro ostatní, zda pokles ze 75 na 71 je "významný pokles".

Ad Žižkova - ve VDV tam jezdí linka 202.
Připomínka, že tam linka 200 nejede, jaksi nezohledňuje linku 202. Nelze srovnávat přesně dnešní linku A s linkou XY ve VDV, protože linky jsou celkově udělané jinak. Je třeba se bavit o konkrétních relacích, v tomto případě NMNM - ZR,Žižkova.
Tedy srovnávat se dá počet spojů linky 202 ze Žižkovy do NMNM, což je ve VDV linka 202, dnes více linek, ale každá jen s několik málo spoji - zjistíte, že v jednom směru je ve VDV dokonce nárůst, v druhém cca stejně.
Výsledek: směr ZR,Žižkova -> NMNM: dnes 6 spojů v pracovní den (se skvělou " ideální mezerou přesně dle potřeb cestujících"[happy] mezi 6:37 a 15:40) - návrh VDV 11 spojů. To je nárůst o 5 spojů (v daném kontextu bych řekl "významný nárůst" - ze 6 na 11 je podle mě opravdu rozdíl).
Opačný směr: dnes 11 spojů (z toho 2 v 1 čas, takže reálně 10 časů, kde se dá jet), nově 10 spojů. To je podle mě stejné.

Je třeba srovnávat srovnatelné.

Ohledně dlouhé trasy. V tomto se zas tak povolaný necítím, abych na to měl jednoznačný názor.

Jinak můj názor "celkový názor na VDV" vyplývá i z toho, že se pohybuju i jinde, kde už se podobné změny dělaly a vidím, že většinou po nějakých prvotních problémech (které jsou vždycky) se systém ustálil a ve výsledku zbylo poměrně dost nových spojů, které jsou cestujícími využívány. Ale zároveň jsem skoro nikde neslyšel žádné pochvaly, vždycky jenom stížnosti. Navíc na Žďársko jezdím a spojení v některých směrech je dneska opravdu špatné.

V poslední době se zavádí nějaké nové spoje i na Vysočině a také si většinou vedou dobře, co jsem měl možnost vidět. Ale pokud se má vytvořit systém, kde spoje na sebe budou lépe navazovat apod., tak je nutné to předělat celkově. Například návaznosti ve Žďáru od rychlíků na linkové autobusy jsou dneska hodně mizerné (samozřejmě vzhledem k nepravidelným intervalům to "tu ta tam vyjde").
Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že nikdy nemůže navazovat "všechno na všechno" a vždycky to je o prioritách.

Ohledně financování - je to celé složité. Dneska si hodně obcí objednává nějaké "své" spoje. V rámci republiky to v takovém měřítku jako na Vysočině nikde UŽ není (pokud vím, samozřejmě, že jsem nebyl všude...). Je to právě to "ODO" (v případě Žďáru je to ta částka 300 tis. Kč/rok, kterou tady někdo dohledal). Nějak se k tomu kraj postavit musí. Kraj to nově bude mít všechno pod sebou (což ani jinak nejde, když se budou soutěžit dopravci...). Asi je logické, že ten příspěvek chce nějak srovnat, bylo by docela divné, kdyby chtěl po každé obci "to, co dosud platila na ODO". Jestli je 70Kč/obyvatele správná částka, nebo jestli by měl být celkově nějaký jiný klíč, to nevím.
Podobný problém řešili v Olomouckém kraji odkaz
V některých jiných krajích obce přispívají již dlouhodobě kraji a ten má všechno pod sebou (např. Zlínský).
Úterý, 12. února 2019 - 11:38:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 211
Registrován: 12-2015
Jak to vypadá aktuálně s IDS na Vysočině a kdy budou probíhat výběrové řízení na nové dopravce?
aautobusak
Úterý, 19. února 2019 - 22:53:17  
Neregistrovaný host
mchour: zatím se neděje nic všechno je při starém ani výběrka na nové dopravce pořád nejsou vyhlášený ... snad jen to že Žďár rozšířil počet měst a obcí který na VDV těch 70 korun na občana dávat nechtějí nebo budou dávat jen omezeně ... je to psaný v prvním odstavci odpovědi starosty Žďáru na https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7757
asx
Středa, 27. února 2019 - 16:46:14  
Neregistrovaný host
mchour: https://www.facebook.com/watch/?v=1257788767702742
Středa, 27. února 2019 - 19:29:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5379
Registrován: 12-2004
asx: Docela mazec, ten styl vystupování.....
Libor T.
Středa, 27. února 2019 - 21:13:27  
Neregistrovaný host
asx: To je síla, s tím chlapem bych nechtěl jednat. Ale podle toho, jak se rozčiluje, tak to s přípravou VDV asi nebude úplně v pořádku.
Středa, 27. února 2019 - 23:11:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11900
Registrován: 4-2006
AD Zzz no není to až tak divné. Měl jsem možnost slyšet jednu podobnou nahrávku a jednání bylo podobné.
Málo politiků je ochotno vést rozumnou diskusi.
Zapomínáš že politik tu vládne a my občané nemáme právo se ptát.
Je to smutné ale je to tak.
ad Libor T. proč je co se týká dopravy Vysočina na chvostu? Právě proto. A jestli odbor dopravy vede ještě Joukl tak o to hůře. Skoro jako K......
pyrotechnik:uvidíte-li m? utíkat,snažte se m? p?edb?hnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních ?echách a nejen tam
Čtvrtek, 28. února 2019 - 10:47:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14413
Registrován: 12-2007
V protikladu s vyjádřením žďárského starosty zde Veřejná doprava Vysočiny (VDV) bude spouštěna v různých etapách. Od konce roku 2019 by se měla rozjet drážní VDV (pouze vlaky), v dalších letech pak linková autobusová VDV a až na závěr by mělo dojít k zapojení městských MHD do systému VDV., je v tomto novém článku uváděno něco jiného, mj. Nadále platí, že VDV se bude zavádět po etapách, železniční regionální doprava by měla být začleněna již letos v prosinci. „Tato etapa se prolíná se začleněním většiny regionální autobusové dopravy a rozběhnutím odbavovacího systému,“

Tzn. na jednu stranu "po etapách" (ovšem nikoliv etapách "geografických" jako svého času u IDS JMK, ale etapách "dle druhu dopravního prostředku"), na druhou stranu "prolínání integrace železnice s většinou (?) regionální autobusové dopravy" (čímž nadále zůstává v platnosti otázka, v jaké fázi je soutěžení nových dopravců mj. pod novými podmínkami a novým rozsahem výkonů; resp. z jakého důvodu vůbec hrozí v této věci skluz, který může vyústit v "dočasném" přidělení oněch výkonů stávajícím dopravcům - přitom mnohdy v úplně jiném počtu spojů/potřebných vozidel atd.).

Připomínám také, že spuštění VDV je už tak v těžkém skluzu; kdy (tehdy teprve "budoucí") předseda krajské dopravní komise ještě v létě 2015 tvrdil, že spuštění VDV se předpokládá k 1. 1. 2017.

A ani s tříletým (!) odkladem ten samý Kraj nezvládá včas vysoutěžit autobusové výkony...

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
asx
Čtvrtek, 28. února 2019 - 11:34:35  
Neregistrovaný host
David: Pokud letos v prosinci kromě železnice bude začleněna většina regionální autobusové dopravy a rozběhnutý odbavovací systém, tak to musí znamenat, že kraj požádá dnešní autobusové dopravce, aby ještě několik měsíců/let formálně jezdili pod hlavičkou VDV na dnešních jízdních řádech. A protože kraj nemá a asi k prosinci mít nebude nějakou organizaci, která by měla na starosti přerozdělování tržeb u přestupných jízdenek, tak to dopadne jako v Kocourkově. České dráhy budou pořád dál používat stávající jízdenky, jen se na nich vytiskne logo VDV. U regionální autobusové dopravy to bude stejné, jenom se na jízdenky vytiskne logo VDV, ale na každý spoj se vydá nová jízdenka. Maximálně místo ujetých kilometrů se tam napíše, kolik zón se projelo a jaký je číslo cílový zóny. O možnosti jedné jízdenky na více spojů bych to od prosince vůbec neviděl. Lidi, co dnes v linkových autobusech mají čipové karty dopravců, tak těmi si budou moci podložit stůl, i když třeba karta bude mít platnost ještě několik let, peníze za zakoupení karty jim nikdo nevrátí, takže lidi budou naštvaní. Pochybuju, že se od prosince rozběhne placení bankovními kartami, takže lidi budou platit v hotovosti místo čipovou kartou a bude se proto prodlužovat stání na zastávkách a budou se opožďovat spoje. Takže soudruzi z kraje se na konci roku poplácají po zádech a nechají se vyfotit před rozvinutou zástavou, jaký jsou borci, že mají ramena přes celá záda a nohy až na zem, že VDV slavnostně spustili jako parodii na IDS. Na začátku roku 2020 uvidíme, jak přesně jsem to odhadl, že to bude.
tominy
Čtvrtek, 28. února 2019 - 12:25:12  
Neregistrovaný host
asx: Smekám za odhad, tak to asi dopadne. [proud][ok]
Nebo spíš bohužel to tak dopadne. [angry][ko]
To pak hejtman už nepřežije, protože mu z rozčílení nad kritikou VDV praskne žilka.
Čtvrtek, 28. února 2019 - 17:04:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14414
Registrován: 12-2007
Až teď jsem měl možnost si to video s hejtmanem/poslancem/lékařem (či kolik funkcí ještě kumuluje) vyslechnout se zvukem.

Hm, výběrová řízení na dopravce dosud nebyla vyhlášena; dotyčný nezdůvodnil, z jakého důvodu tak nebylo učiněno (krom typického "jsme v ČR" - aneb dle jeho vyjádření "přípravy běží třetím rokem; my nejsme schopni dosud ani vyhlásit výběrová řízení na bus-dopravce"**).

** Kde pokud vím, tak 10leté smlouvy s bus-dopravci tak jako tak k 12/2019 končí, tzn. i soutěžení nových dopravců by přece probíhalo tak jako tak i bez zřízení VDV (ostatně, předpokládal jsem, že onen 3letý skluz oproti původně plánovanému termínu spuštění VDV - 1. 1. 2017 - byl nakonec zvolen právě proto, aby VDV naběhlo souběžně s novými kontrakty pro linkové autobusové + železniční dopravce, kteréžto kontrakty by byly rozsahem spojů uzpůsobeny novým "integrovaným" podmínkám.)

Výběrová řízení na bus-dopravce dle znění jeho vyjádření nejsou vítaným prvkem vedoucím mj. ke snížení ceny za dopravní výkon, ale primárně "kvůli tomu, že to požaduje EU".

(Zato železniční dopravci se zatím soutěžit nemusí a podle toho to bude vypadat - "nabagrování pro ČD bez soutěže, což dotyčný snad i vyzdvihuje coby výhodu + mezi řádky tedy přiznal "dočasné" nabagrování dosavadním dopravcům - k velké radosti zejména ICOMu, že).

Fakt síla - stejně jako jeho uhýbačné manipulátorství ("Kraj nechal na území Jihlavy opravit dva mosty" = a proto musí Stat. Město Jihlava se svými výhradami vůči VDV mlčet?) a vzteklé reakce ve druhé polovině videa. [ko]

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
asx
Čtvrtek, 28. února 2019 - 17:54:02  
Neregistrovaný host
David: Je to tak a je to potvrzený i v tiskový zprávě kraje https://www.kr-vysocina.cz/pod-nbsp-hlavickou-verejne-dopravy-vys ociny-uz-jezdi-prvni-cestujici/d-4093787/p1=1013
Hlavně se mi líbí ta poslední věta v tiskový zprávě. Jenom neznám ty technické možnosti výrobců vozidel a evropskou legislativu, aby cestující nemohl raději odvést červený, žlutý, fialový nebo bílý autobus, i když podle stavu VDV by se hodil spíš černý autobus. Ale asi to musí být modrý a zelený, když jsou to barvy kraje. [proud][proud][proud][proud][proud]
Pátek, 01. března 2019 - 10:00:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 751
Registrován: 3-2009
Nechci hájit jednání na videu, to bylo hodně neprofesionální, ale pár faktických:
formálně jezdili pod hlavičkou VDV na dnešních jízdních řádech
Akorát že ty dnešní jízdní řády už na některých linkách jsou o dost jiné, než byly před začátkem příprav VDV. Od té doby se leckde spoje přidaly/upravily tak nějak podle VDV. Takže dnešní jízdní řády není totéž, co jízdní řády před začátkem přípravy VDV.

Myslím, že je lepší postupný náběh než velký třesk, co se týče jízdních řádů. Dá se čekat, že i od prosince se zase další věci upraví.
I když asi logičtější postup by byl velký třesk po menších oblastech, než průběžné změny po celém kraji.
Každopádně spustit to celé najednou, tj. v celém kraji noví dopravci, nové jízdní řády, nový tarif, to by opravdu nebyl dobrý nápad (i když se o tom tak původně mluvilo).

Od doby začátku přípravy VDV se konečně začalo s veřejnou dopravou na Vysočině něco dělat, samozřejmě vzhledem k dlouhé době absolutního nicnedělání (případně jen redukcí) to jde poměrně pozvolna.
Pátek, 01. března 2019 - 13:55:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14416
Registrován: 12-2007
Každopádně spustit to celé najednou, tj. v celém kraji noví dopravci
Dovolím si zopakovat, že k 12/2019 končí smlouvy všech bus-dopravců = (pominu-li nestandardnosti typu "dočasné" prodloužení stávajících smluv) nové smlouvy ve všech oblastech kraje by k témuž datu začaly platit tak jako tak, i kdyby žádné VDV neexistovalo.

Taktéž připomenu, že Kraj Vysočina dosud nevyhlásil výběrové řízení na bus-dopravce V ŽÁDNÉ své oblasti, tzn. ani nelze argumentovat stylem "dlouhodobé bus-kontrakty začnou v různých částech kraje platit k různým termínům".

Jenom neznám ty technické možnosti výrobců vozidel a evropskou legislativu, aby cestující nemohl raději odvést červený, žlutý, fialový nebo bílý autobus, i když podle stavu VDV by se hodil spíš černý autobus. Ale asi to musí být modrý a zelený
To vyjádření v té "tiskové zprávě" je neuvěřitelné (pominu-li např. aspekt, že sám objednatel může v zadávacích podmínkách stanovit jednotné barevné schéma, je-li pak v jeho silách zvládat kontrolovat i jeho dodržování, což u některých orgánů veřejné správy v Kraji Vysočina taky není samozřejmostí) - pestrost dopravců (a tím pádem i barevných schémat) je např. v JMK samozřejmostí a je to přirozený důsledek existence výběrových řízení. Z vyjádření krajského úřadu vyplývá, jako by oni sami chtěli nabagrovat kontrakty dosavadním bus-dopravcům s tím, že "jedině zlá EU jim to hatí" (a odsouvá tím plnou integraci autobusů, přičemž máslo na hlavě má především sám kraj, který je v otázce spuštění VDV již v 3letém skluzu a ani takový skluz mu nestačí ke zvládnutí všeho potřebného).

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Mattys
Pondělí, 04. března 2019 - 14:58:38  
Neregistrovaný host
asx a David: [ok]
Kontrolní otázka číslo 1: Jaký je rozdíl v osobě diskutující pod nickem Rosťav a Ing. Rostislavem Vašíčkem, navrhovatelem jízdních řádů autobusové linkové dopravy pro VDV? [proud]
Kontrolní otázka číslo 2: Jaký je rozdíl v originalitě loga u VDV a IDS Olomouckého kraje? [proud]
asx
Pondělí, 04. března 2019 - 15:42:31  
Neregistrovaný host
Mattys:
1) je to stejná osoba, [talker]
2) logo VDV vyšlo z loga IDS OK, takže originalita žádná. [talker]
Mattys
Pondělí, 04. března 2019 - 16:46:56  
Neregistrovaný host
asx:
1) [ok]
2) [ok]
Úterý, 05. března 2019 - 09:16:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 752
Registrován: 3-2009
Mattys: No jsem to já - a co má být? Za to, co jsem napsal, se nestydím, tak nemusím používat nějaké anonymní nicky.
Když takoví anonymní hrdinové odkrývají identitu ostatních diskutujících, tak to je teda fakt frajeřina. [ko]
Dost možná je asx stejná osoba jako Mattys.

A k tématu - kdo chce psa bít, hůl si najde. Jistě by Vysočina mohla postupovat taky způsobem, že nebude dělat nic, bude všude říkat, že se nic nezmění a akorát se udělá výběrko na stávající jízdní řády. Tedy vyjádření kraje by bylo plně v souladu s jeho konáním. Bylo by to sice formálně správné, ale podle mého názoru je lepší stav, kdy se snaží s tím něco dělat a to i přesto, že to leckdy trvá o dost déle, než se třeba původně předpokládalo.

Přirovnal bych to např. k rodinnému domu. Můžete ho buď solidně průběžně udržovat (to se s jízdními řády na Vysočině cca do r. 2015 nedělo).
Pokud ho nebudete průběžně udržovat, jednou dojdete do stavu, kdy buď spadne, nebo budete muset dělat větší rekonstrukci. A během té větší rekonstrukce jistě budou chvíle, kdy budete muset např. měnit rozvody a to je dům dost rozkopaný a nevypadá to nic moc atd. Ale výsledek je takový, že máte opravený dům, který by měl něco vydržet. Dost možná na začátku užívání se projeví ještě nějaké dílčí nedodělky, které bude třeba odstranit.
A vzhledem k tomu, že to je velký projekt, tak se prostě může stát, že na začátku špatně odhadnete jeho délku trvání, zejména pokud jste nikdy žádný dům neopravoval.

(Příspěvek byl editován uživatelem Rosťav.)
jirka55
Úterý, 05. března 2019 - 09:54:50  
Neregistrovaný host
Že prý se v MHD Žďár budou kupovat nový autobusy, asi i na CNG. Staronový dopravce je tím prý vázaný podle desetiletý smlouvy s platností od příštího roku do roku 2029. Víte o tom někdo něco?
Úterý, 05. března 2019 - 10:20:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3447
Registrován: 12-2005
Rosťav: Máte pravdu rozhodně je lepší vytvořit pořádné jízdní řády a pak na to udělat výběrová řízení, tak jak je tomu třeba v Pardubickém kraji. Jinak návrhy jízdních řádů se mi líbí, např. spojení Poličky a Nového Města nebo Polička a Svratky víkendovými spoji, které byly někdy v roce 2012 po 1 roce ježdění zrušeny. Je vidět, že si s tím rozhodně dáváte více práce než vedlejší Pardubický kraj.
Úterý, 05. března 2019 - 11:51:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5389
Registrován: 12-2004
Rosťav:[ok]
W3C
Úterý, 05. března 2019 - 15:27:08  
Neregistrovaný host
jirka55: detaily jsou na https://smlouvy.gov.cz/smlouva/6305823, mělo by to být i nějaký CNG, ale bude to až příští rok, kdy smlouva začíná platit
Úterý, 05. března 2019 - 16:25:06  
Neregistrovaný host
jirka 55: Ano, budou se pořizovat nové vozy. Nejen z důvodu závazku smlouvy jako dopravce pro MHD ZR. Všechna původní 3 Citara už jsou za zenitem, r.v. 2000-2002. V provozu (záloha) už je jen jedno-první 2dvéřové po GO, 1 ks stojí po nehodě neprovozní v garážích a 1 ks byl odprodán. Provozní jsou 2x Conecto, 1x SOR BNG12, 1x SOR NB12, 1x SOR CN10,5 + ostatní vozidla z příměstké vozby ZDARu. Takže nutnost obnovy. Počítá se i s vozy CNG.
jirka55
Úterý, 05. března 2019 - 22:58:47  
Neregistrovaný host
W3C: Dík za tu smlouvu, je tam hodně zajímavostí.
Třeba ten bonus za tržby v článku III, zákaz odstavování autobusů MHD na autobusovém nádraží přes noc podle konce článku VII, sankce podle článku XI a další.
U technických a provozních podmínek požadavek na aspoň 4/5 nízkopodlažních vozidel, sledování polohy vozidel, aspoň jedno vozidlo na zemní plyn nebo elektřinu, definovaný barvy čísel linek na elektronických tablech vozidel a jiný.
Na konci těch podmínek je zajímavý požadavek na obsah internetových stránek, protože to je vlastně opsaná převážná většina z obsahu nezávislých internetových stránek MHD Žďár (www.mhd-zr.xf.cz), tak to stačí dopravci jen zkopírovat. [wink]
Tomas25
Úterý, 05. března 2019 - 23:32:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3135
Registrován: 12-2007
zdaracek: Ve ZDARu mají BN 12 a NBG 12. [happy] BNG v této firmě není.

(Příspěvek byl editován uživatelem Tomas25.)
W3C
Středa, 06. března 2019 - 07:47:15  
Neregistrovaný host
jirka55: Barvy čísel linek na čelních elektronických tablech jsou už teď, je to podle https://www.zdarns.cz/media/files/mhd-graficky-manual.pdf. A to ostatní je zajímavý, s tím souhlasím, hlavně ty nároky na obsah internetových stránek - aspoň že to mají odkud zkopírovat. [lol]
Středa, 06. března 2019 - 13:46:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 212
Registrován: 6-2016
David:
"Až teď jsem měl možnost si to video s hejtmanem/poslancem/lékařem (či kolik funkcí ještě kumuluje) vyslechnout se zvukem."
A to se ještě chtěl stát předsedou strany ČSSD. S tím stylem vystupování by stranu spolehlivě potopil. [satan]
David:
"Zato železniční dopravci se zatím soutěžit nemusí a podle toho to bude vypadat - "nabagrování pro ČD bez soutěže, což dotyčný snad i vyzdvihuje coby výhodu + mezi řádky tedy přiznal "dočasné" nabagrování dosavadním dopravcům - k velké radosti zejména ICOMu, že."
Zrovna v tomto ohledu musím dát Kraji Vysočina [ok]. Aspoň v jednom kraji zůstane jednotný dopravce s jednotným tarifem vč. včasných, síťových a víkendových jízdenek (s výjimkou lokálek do Obrataně a do Jemnic).

K tématu VDV
Prošel jsem si v rychlosti jízdní řády autobusů v okolí Havlíčkova Brodu a vidím tam velká zlepšení. Přesto mi neuniklo pár bodů, které se mi nelíbí.

1. Rozbití linky 600050 Havlíčkův Brod-Kojetín-Čachotín-Chotěboř. Kojetín přijde o spojení na Chotěboř a spojení do Brodu se výrazně prodlouží (vymetací linkou 214). Břevnice přijdou o autobusy, nedaleká obec Kyjov bude odkázána na vlak – docházka na zastávku se prodlouží o 300 m. Cena za odstranění souběhu s vlakem bude vysoká, dotčené obce budou nadávat.

2. Přibyslavsko: na lince 169 Chotěboř-Česká Bělá-Přibyslav nepojedou o nedělích kostelní a študácké spoje, na lince 211 Havlíčkův Brod-Bartoušov-Přibyslav nepojedou víkendové spoje (dnes 1 pár). Možná, že je budou nadále objevnávat obce, ale návrh VDV je neuvádí. Moc nerozumím tomu, že v návrhu chybí kostelní spoj do České Bělé, když všude jinde jsou tyto spoje normálně zaneseny do návrhu JŘ.

3. Zbytečně moc spojů na lince 243 Světlá nad Sázavou-Okrouhlice-Havlíčkův Brod. Tady souběh s vlakem tvůrcům jízdních řádů nevadí (velký rozdíl oproti zprasené lince 600050). Podobně bude souběh s vlakem na lince 246 mezi Světlou a Ledčí, tam aspoň budou autobusy navazovat ve Světlé nad Sázavou na rychlíky.
jirka55
Středa, 06. března 2019 - 16:31:14  
Neregistrovaný host
W3C: A taky se mi líbí, že tam mají ve smlouvě v článku VI natvrdo daný ty ukazatele kvality z nařízení vlády 63/2011 Sb., nezakazují reklamy včetně celovozových, aby si dopravce taky vydělal. U technických a provozních požadavků je plusem najížděcí plošina aspoň u 4/5 vozidel, nepožaduje se lokalizace vozidla jen podle GPS (takže ZDAR může dál používat aplikaci Kdypřijede.cz), požadavek na ekologii přes emisní limity s minimem EURO 5, dispečink musí fungovat po celou dobu provozu MHD, požadavek na kompatibilitu s plánovanou preferencí vozidel na křižovatkách a další. Za mě plus. [ok]
Středa, 06. března 2019 - 20:12:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5742
Registrován: 6-2005
Nějak mně ale schází v manuálu,že by navrhovatel respektoval jak má zastávka vypadat. Je to dopravní značka s nějakými minimálními požadavky.
Makrelu neumeješ.
jirka 55
Středa, 06. března 2019 - 21:42:05  
Neregistrovaný host
9_tr: Zastávky a zastávkové sloupky jsou města, tak to si dělá město, takže to ve smlouvě být nemusí. [wink] Nebo co bylo tou poznámkou myšleno?
Čtvrtek, 07. března 2019 - 09:42:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14421
Registrován: 12-2007
A během té větší rekonstrukce jistě budou chvíle, kdy budete muset např. měnit rozvody a to je dům dost rozkopaný a nevypadá to nic moc atd.
Když už musí přicházet "přirovnání za každou cenu" (mj. soukromý majetek vs. veřejná záležitost), tak:
- nebudu vinu za zdržení svádět na jiné (+ nebudu přecházet do hejtmanovských hysterických záchvatů poté, co se na mě v této věci nikdo zeptá, proč ke zdržení došlo)

- sám budu vědět, že výběr mezi pomyslnými zhotoviteli dílčích částí té rekonstrukce (dopravci v jednotlivých oblastech) i mně přinese úsporu peněz či vyšší kvalitu (či "úsporu peněz při předem stanoveném limitu kvality"), a ne že se budu vymlouvat, že to musím dělat ("a proto nastalo zdržení") vlastně kvůli EU. [crazy]

P. S. Např. tady
Březen 2017

V současné době Kraj Vysočina připravuje výběrové řízení na výběr dopravců zajišťujících dopravní obslužnost Kraje Vysočina a připravuje nový dopravní systém Veřejná doprava Vysočiny (VDV), s předpokládaným zahájením provozu v roce 2019/2020.


https://www.kr-vysocina.cz/verejna-doprava-vysociny/d-4087333
Krajské zastupitelstvo 15. května 2018 schválilo dopravní optimalizaci a tarifní integraci pod názvem Veřejná doprava Vysočiny. V praxi to znamená, že byla „dána zelená“ pro vypsání veřejné zakázky na linkové autobusové dopravce, kteří se v roce 2020 zapojí do nového dopravního systému Kraje Vysočina.

A vypsání oněch výběrových řízení pořád nikde.

P. S. č. 2 Se zájmem budu sledovat, jaká pak bude u oněch výběrových řízení lhůta např. mezi vyhlášením vítězů a začátkem účinnosti kontraktu. Experti, kteří byli schopni takovou lhůtu učinit jen cca 3měsíční (mínus lhůty na odvolání po vyhlášení vítězů) - přičemž úřady, jichž oni jsou součástí, jsou samy v obdobných záležitostech ve skluzech letitých, už v rámci tohoto kraje existují (+ jsou zaháčkovaní i přímo na Kraji).

P. S. č. 3: s výjimkou lokálek do Obrataně a do Jemnic
1. pád: (ta) Jemnice, 2. pád: do (té) Jemnice.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Čtvrtek, 07. března 2019 - 21:40:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5746
Registrován: 6-2005
Jirka: zastávka může být města, ale označník je dopravní značka, která musí splňovat nějaké náležitosti. Nebo dají dopravní značku zastávka a pak tento označník, to je možné, ale zbytečné řešení,kdy dubluji stejnou značku. Jednou pro zákon a jednou pro sebe. Svého času vyšla novela zákona a hrozilo, že všechna města toto nesmyslné zdvojeni budou muset dělat. Už nevím, co bylo důvodem, jestli že na značce nemohou být jízdní řády (není to schválená dodatková tabulka), což se jinou novelou zrušilo a vše mohlo zůstat při starém.
Makrelu neumeješ.
pdk
Pátek, 08. března 2019 - 12:41:24  
Neregistrovaný host
9_tr:
"Jirka: zastávka může být města, ale označník je dopravní značka, která musí splňovat nějaké náležitosti. Nebo dají dopravní značku zastávka a pak tento označník, to je možné, ale zbytečné řešení,kdy dubluji stejnou značku."
Akorát že označník zastávky (značka IJ4a nebo IJ4b) je něco jiného než dopravní značka Zastávka ... (IJ4c až IJ4e). Značka Zastávka se dává na začátek prostoru zastávky, označník na jeho konec (na místo, kde se zastavuje). Jejich vztah je myslím zřejmý ze znění par. 27, odst. 1: "Řidič nesmí zastavit a stát ... f) u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku v úseku, který začíná dopravní značkou "Zastávka autobusu", "Zastávka tramvaje" nebo "Zastávka trolejbusu" a končí ve vzdálenosti 5 m za označníkem zastávky, a tam, kde taková dopravní značka není, ve vzdálenosti kratší než 30 m před a 5 m za označníkem zastávky; je-li prostor zastávky vyznačen vodorovnou dopravní značkou "Zastávka autobusu nebo trolejbusu" nebo "Zastávka tramvaje", platí tento zákaz jen pro vyznačený prostor"
Takže zbytečné to není, zejména v zastávkách s větším provozem, kde obvykle staví víc autobusů nebo tramvají současně a řidiči aut leckdy netuší, kde vlastně smějí zastavit a kde ne.
Pátek, 08. března 2019 - 14:40:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5748
Registrován: 6-2005
Pardon, špatně jsem užil výrazy. Myslím jen a pouze IJ4a/b, které jak vidno z příspěvků jsou též dopravní značkou a musí tak splňovat, byť je jistá benevolence, určité znaky.
Makrelu neumeješ.
W3C
Pátek, 08. března 2019 - 17:29:15  
Neregistrovaný host
9_tr: Já si myslím, že v tomto problém nebude, protože podle mne už označníky dnes toto splňují. Stačí se podívat na novější www.mhd-zr.xf.cz/foto18/zam67.jpg, www.mhd-zr.xf.cz/foto18/libi03.jpg, www.mhd-zr.xf.cz/foto18/an201.jpg, nebo na starší před výměnou na www.mhd-zr.xf.cz/foto18/zeh25.jpg. Nebo co je tam u těch označníků na fotkách špatně?
Pátek, 08. března 2019 - 21:54:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5751
Registrován: 6-2005
Jo, tak realita je dobře. Manuál nebyl ok.
Makrelu neumeješ.
jirka55
Úterý, 12. března 2019 - 16:13:51  
Neregistrovaný host
9_tr a W3C: Problém je v manuálu, kde to byla jen představa od designéra, která se od skutečnosti dost liší. [wink]
asx
Čtvrtek, 14. března 2019 - 15:03:07  
Neregistrovaný host
https://havlickobrodsky.denik.cz/z-regionu/kraj-resi-kdy-zapojit- linkove-autobusy-do-vdv-20190313.html
Čtvrtek, 14. března 2019 - 18:59:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5408
Registrován: 12-2004
Nikde není napsáno, že MUSÍ vyjet JEN new busy.
Záleží, jak a co je ve výběrku požadováno a jaké bude hodnocení....

Třeba se jednou naše děti dočkají solidně fungující moderní dopravy na Vysočině....
asx
Čtvrtek, 14. března 2019 - 22:24:52  
Neregistrovaný host
Zzz: Pro dopravce bude řešením si pořídit nové busy, protože se požaduje maximální stáří busů a rekonstruovat stávající busy za mnoho peněz jen na pár let se nevyplatí. Stačí se podívat na tvrdá pravidla na http://extranet.kr-vysocina.cz/samosprava/soubory/rada/materialy/ 2016/30/RK-30-2016-27pr01.pdf (hlavně kapitola 1, případně 6), http://extranet.kr-vysocina.cz/samosprava/soubory/rada/materialy/ 2017/36/RK-36-2017-42pr01.doc (celý dokument) a https://www.kr-vysocina.cz/assets/File.ashx?id_org=450008&id_doku menty=4093541 (například kapitola 3.3).
Pátek, 15. března 2019 - 06:58:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5409
Registrován: 12-2004
asx: Já to myslel tak, že pokud jde o přechodné období( ať už dojetí "do smlouvy", nebo z důvodu "málo času na start nové smlouvy"), nemusely by podmínky být "zbytečně tvrdý".
S tím co se předvádí na Vysočině, se nezačně nikdy.....
Pátek, 15. března 2019 - 23:27:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14427
Registrován: 12-2007
Kraj Vysočina řeší při přípravách systému Veřejné dopravy Vysočiny (VDV) nečekané komplikace. Musí totiž dát dopravcům šanci pořídit nové autobusy. A na ty se čeká déle než rok.
Pominu-li skutečnost, že Kraj tedy mohl a měl vyhlásit výběrové řízení např. již na jaře 2018 (kdy pak i roční lhůtě by nebyl problém stihnout vše potřebné), tak je stejně úsměvné, jak tedy objektivně je správné, aby vítězní dopravci měli dostatečnou lhůtu k pořízení nových (resp. i kdyby v určitém % zánovních, tak i jejich pořízení nějakou dobu trvá, jde-li o jiného dopravce než toho dosavadního) vozidel.
----------------------------------------------------

Zatímco ve druhém největším městě onoho kraje tvrdili tamní představitelé, že pouze 3měsíční (21. 9. 2016 vs. 1. 1. 2017) lhůta mezi vyhlášením vítěze výběrového řízení a začátkem účinnosti vysoutěženého kontraktu je dostatečná a že není problém, aby si dopravci během této lhůty obstarali vozidla v požadovaném stáří (max. stáří 10 let, průměrné stáří max. 5 let, výhradně nízkopodlažní vozidla; vybavení vozidel wi-fi a USB přípojkou) + splnili další požadavky (mj. kryté stání pro všechny autobusy). A dopadlo to (poté, co se příslušný ouřad nespokojil ani s prvoinstančním, ani s odvolacím rozhodnutím ÚOHS, které dopadlo s totožným verdiktem): https://trebicsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/soud-potvrdil-pokutu-1 -5-milionu-korun-za-mestske-autobusy-20190312.html


asx
Sobota, 16. března 2019 - 22:39:15  
Neregistrovaný host
David: Takže od ledna 2020 bude VDV fungovat tak, že se pouze trochu změní jízdní řády na železnici v rámci každoročních změn a vyjde se z letošních jízdních řádů linkových autobusů s maximálně běžnými změnami. Jízdenky se budou dál prodávat na jeden spoj, samozřejmě u železnice to bude i pro více spojů s přestupy jako dnes. Takže v tomto nic nového. Celý VDV potom bude o tom, že se na vlaky a na autobusy nalepí samolepky VDV. No to bude fičák. A ještě se krajská vrchnost před novináři vyfotí, jak zahájili VDV. [lol]
jirka55
Úterý, 19. března 2019 - 15:52:01  
Neregistrovaný host
asx: Asi tak. [wink]
David: Něco se začíná chystat - https://samosprava.kr-vysocina.cz/material/RK-08-2019-43, ale je to utajovaný. Asi jako tehdy ta příprava jízdních řádů. [wink]
asx
Středa, 20. března 2019 - 18:00:12  
Neregistrovaný host
jirka55: Tak ty sankce v příloze 2 jsou drsný. [blush] Podle mě struktura Whitelist VDV (to jsou data o cestujících a jejich platbách jízdného) nebo struktura transakcí VDV by měly být veřejná a transparentní, aby se žádná ze stran nemohla poškodit. Finanční toky musí být známé a transparentní. Nechápu, proč ty struktury (samozřejmě ne vlastní data) chtějí tajit. To nechtějí být transparentní, nebo se to například v autobusové dopravě "optimalizuje" pro "plánovaného" vítězného dopravce se sídlem v Jihlavě, jak se o tom mluví? [angry]
W3C
Sobota, 23. března 2019 - 21:25:55  
Neregistrovaný host
Na straně 9 informačního měsíčníku města Žďáru na https://www.zdarns.cz/media/files/zdarsky-zpravodaj/2019-03.pdf je zveřejněná informace o VDV, co vytvořil Pavel Bartoš z krajského úřadu. Hodně občanů to četlo a připomínkovalo negativně v dotazovně na webu města Žďáru:
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7802
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7803
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7805
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7807
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7811
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7812
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7813
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7815
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7824
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7846
Ale byl i jeden dotaz někoho, komu se kritika VDV nelíbila:
https://www.zdarns.cz/online-sluzby/dotazy-a-namety/odpoved-jedno tliva?id=7816
jirka55
Pondělí, 25. března 2019 - 18:04:51  
Neregistrovaný host
asx: A to se pro VDV ještě více začínají utahovat šrouby. [angry]
Stačí se mrknout na poslední dvě novinky na
https://www.kr-vysocina.cz/assets/File.ashx?id_org=450008&id_doku menty=4094758
nebo
https://www.kr-vysocina.cz/assets/File.ashx?id_org=450008&id_doku menty=4094790
asx
Úterý, 26. března 2019 - 18:37:33  
Neregistrovaný host
jirka55: ta první novinka znamená, že MHD se stane po finanční stránce úplně závislý na VDV a města budou jen platit i když finanční toky bude mít pod kontrolou kraj
jirka55
Úterý, 02. dubna 2019 - 22:12:59  
Neregistrovaný host
asx: Města si proto asi dvakrát rozmyslí, než budou dávat svá MHD pod VDV.