Diskuse » Archiv 2018 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Praze » Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 07. 12. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 07. 12. 2018

dolů
   autor příspěvek
Fkam
Úterý, 27. listopadu 2018 - 09:08:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3385
Registrován: 3-2011


Taky jsem navštívil Prahu minulý týden a musím říct, pěkný šrumec. Hlavně na Andělu, docela nezvyk. [happy]
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
dopravopat
Úterý, 27. listopadu 2018 - 11:08:08  
Neregistrovaný host
Fricoolinek:
Môj tip: Sigma 50-100 f1.8 na prvých 4 fotkách, zvyšné 4 fotky Sigma 18-35 f1.8. Z nejakého dôvodu zaclonené na f2.5.
Úterý, 27. listopadu 2018 - 11:20:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 7-2018
Fricoolinek: Sigma 18-35mm f/1.8 a Sigma 50-100mm f/1.8, zacloněné o jeden stupeň víc pro lepší hloubku ostrosti a skrytí nedokonalého zaostření.

Fkam: Díky. Na Andělu je snad šrumec vždycky jakožto na nejvytíženější stanici ve městě. Díky tomu se tam taky nedá pořádně fotit [happy]
Fkam
Úterý, 27. listopadu 2018 - 11:41:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3386
Registrován: 3-2011
No hlavně před Vánoci je to tam síla. [biggrin]
Ale to zvonění tramvají je tam pěkný [proud]
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Tita
Úterý, 27. listopadu 2018 - 13:10:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 109
Registrován: 6-2006
Dotaz na ty, co více rozumí výběru kontrolních a stridacich bodů: je vážně nutné, aby se tyto úkony děly na zastávkách společných pro TRAM a BUS? Často jsem na NBS ZC svědkem situací, kdy a-193 nabírá zbytečně zpoždění kvůli nemožnosti odstanicovat kvůli čekajícím tramvajím. Vrchol byl asi dnes, kdy bus úplně zbytečně nabral 5 minut jen díky tomu, že před ním najela nejdřív 18, která vyčkávala do času a pak i 14, která k tomu ještě absolvovala střídání. Neměly by být kontrolní a střídací body na místech, kde čekání nezdržuje provoz?
Úterý, 27. listopadu 2018 - 14:52:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7806
Registrován: 2-2006
Jen těžko si dovedu představit čekání do času a střídání v délce 5 minut, hlavně je matoucí popis události kdy "před autobus najela 18 a pak i 14"... Autobus byl v tu chvíli kde ?
Bylo to skutečně čekání do času, nebyl to náhodou nějaký technický problém ?
Svého času byly skutečně většinou střídací body mimo zastávky s větším provozem (Libeňský most, Krejcárek...), relativně nedávno byl přesunut na Palmovku, ale vzhledem k utaženým jízdním dobám se v 99% případů většinou nečeká, takže to obvykle problémy nezpůsobuje.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Úterý, 27. listopadu 2018 - 15:11:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3001
Registrován: 3-2004
Uznávám, že 193 je na NBS a Otakarce občas dost bita. Ale těch pět minut se mi taky moc nezdá. 14 i 18 přijíždějí z Jamrtálu, kde mají kontrolní bod na Svatoplukově. Když z něj odjedou včas a světla pak padnou do jízdy, čeká se na NBS do času tak půl minuty.

Dřív se na NBS dá být s 11, když vše vyjde, tak i o minutu, ale vzhledem k čidlu Pod Karlovem se to dá ucourat.

Čili se mi to taky moc nezdá.

Navíc kde jinde udělat pro Pankrác střídací bod na lince 14?

Pokud se tam stálo pět minut, tak by to skutečně ukazovalo spíše na technický problém.
pan KarosáK
Úterý, 27. listopadu 2018 - 15:34:52  
Neregistrovaný host
Já o tom nerozhoduji, Pavlák považuji za nešťastný, ještě navíc, když tam střídá skoro každá 22 a oběma směry, ale obecně se volí střídací zastávky tak, aby je měli řidiči co nejblíže mateřské vozovně, nebo na metru. Střídání na lince 14 bude zdržovat všude, jak blíže centrum, tak směrem ke Spořilovu, kde jsou společné zastávky snad všechny a střídat na konečné nikdo jezdit nebude. Jó za dávných časů se tam asi mohli vystřídat ti, kdo tam bydleli, ale tomu už se dávno zatnul tipec. V době, kdy je střídání nařízené a kontrolované to bude problém vždy pro někoho. Vzhledem k tomu, že na NBS však střídá jen vybraná pořadí linky 14 a to jen 1x denně to nepovažuji za fatální.
dopravopat
Úterý, 27. listopadu 2018 - 15:52:35  
Neregistrovaný host
JanT.:
Tú kombináciu skiel mám tiež, používam na EOS 60D. Ako je na tom Sigma 18-35 f1.8 s ostrením na tele EOS 80D? Mne občas riadne uletí a už som kvôli tomu prišiel o nejeden dobrý záber. Na dlhom konci väčšinou ostrí celkom konzistentne a dobre, problém je pri kratšom ohnisku. Sigma 50-100 f1.8 ostrí presne a konzistentne v celom rozsahu. Ináč s oboma fotím bežne na plnú dieru, kresbu majú skvelú a hĺbku ostrosti nenaháňam zacloňovaním, aj tak si to sotva niekto všimne, najmä na tej 18-35 f1.8, kde je ten rozdiel nepatrný.
Tita
Úterý, 27. listopadu 2018 - 16:44:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 110
Registrován: 6-2006
Demon3:
"Jen těžko si dovedu představit čekání do času a střídání v délce 5 minut, hlavně je matoucí popis události kdy "před autobus najela 18 a pak i 14"... Autobus byl v tu chvíli kde ?
Bylo to skutečně čekání do času, nebyl to náhodou nějaký technický problém ? "
193 měla z NBS odjíždět v :55, podusila ji ale světla na Otakarově a tudíž bus přijížděl cca v :56 a něco málo (:57 ještě nebylo). V tu chvíli už ale v zastávce stála 18 s odjezdem v :58 a za ní 14 s odjezdem v :00. Osmnáctka tedy čekala do času, odjela v :58. Mezitím se vystřídali ševci ve 14, která stála druhá v pořadí - ta ale jen popojela ke sloupku, kde čekala cca ještě dvě minuty. Technickou závadu bych tedy vyloučil. Celkem zbytečně zhruba 4 minuty navrch zpoždění pro 193, která měla šanci to stáhnout rychlým stanicováním na NBS.

Jak je možné takové nadjetí netuším a zkoumat to nemůžu, ale na NBS to není výjimečný jev v obou směrech (typicky 11 si směrem do centra počká klidně i dvě až tři minuty v libovolnou denní dobu). Chápu, že nastavit jízdní doby nějak přiměřeně je dost umění, ale takovéhle blokování dopravy mi přijde nešťastné. Řešení by možná bylo přesunout zastávky 193 do jízdních pruhů IAD, ale je mi jasné, že by to odporovalo současným slučovacím trendům.
Fkam
Úterý, 27. listopadu 2018 - 16:50:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3387
Registrován: 3-2011
2-3 minuty čekat do času, to se mi hodně nezdá a dost dobře si to na tomto místě nedokážu představit. Na Synkáči jestli jsem párkrát mimo špičku čekal do minuty do času, tak to bylo hodně, ale většinou se tam přijíždí buď lehce před časem nebo zpožděn. [coze]
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Úterý, 27. listopadu 2018 - 17:54:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5337
Registrován: 7-2011
Jo, na NBS když se to sejde, tak se to zdržuje navzájem. Není problém tam přijet dřív, stejně jako není problém tam přijet pozdě. Zkrátka loterie. Dopřede nevíš a ve chvíli, kdy už víš, tak je obvykle pozdě s tím něco dělat, protože jsi už tak blízko, že ucourat není kde. A není to problém jenom NBS, takových míst existuje spousta. Nic se s tím dělat nedá, rozhodně ne se současnou dopravní politikou (busy v zastávkách, na auta se kašle atd.). A její změna bohužel nehrozí.
Úterý, 27. listopadu 2018 - 22:28:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7807
Registrován: 2-2006
Reálně se z těch popisovaných "dvou až tří minut" vyklube minuta. Aby byla 14 na Synkáči předjetá o 4 minuty, je zhola NEMOŽNÉ ! Toť vše, co se k tomu dá dodat...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
CyrilM
Středa, 28. listopadu 2018 - 15:46:18  
Neregistrovaný host
Zdravím, jak je to se stavem řidičů ve vozovnách? Je pravda, že třeba Strašnice pomáhají jiným vozovnám a nebo je to lež.
Prý je i rozdíl v počtu lidí na zálohách/vozovna...
Středa, 28. listopadu 2018 - 18:54:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 881
Registrován: 3-2007
Lidí je málo a dost to taky závisí na tom, kolik kde lidí má zrovna rýmičku. Já byl třeba v pondělí za Kobylisy [andel]
Vokovice!

Anvilia *2007
Středa, 28. listopadu 2018 - 19:03:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1034
Registrován: 10-2012
CyrilM: Dnes jsem viděl KT8D5R.N2P na 26, tak že by na oplátku výpomoc Strašnicím?
Slova, ne činy!
Středa, 28. listopadu 2018 - 20:44:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1994
Registrován: 12-2007
JardaČerný:
"CyrilM: Dnes jsem viděl KT8D5R.N2P na 26, tak že by na oplátku výpomoc Strašnicím?"

To bude hloubětínské pořadí vypravované z dílen.
Běžný cestující nepozná z které vozovny je řidič.
Výpomoci se dějí tak, že řidič vozovny X má směnu ve vozovně Y - tedy s vozem vozovny Y.
Výkon řidiče X s vozem vozovny X na lince vozovny Y je velká vzácnost (to je častější u autobusů).
pan KarosáK
Středa, 28. listopadu 2018 - 20:48:07  
Neregistrovaný host
Vozy a lidi nemíchat, to může být operativní výpomoc. Ono s tím/chybí nechybí je to velmi vrtkavé. Jedna věc je, co je v objednávce a kolik se stanoví potřebných pracovních míst. Z toho pak vychází ta čísla, kolik % lidí chybí. Druhá věc je aktuální vypravení vs. aktuální počet práce neschopných, ale zaměstnaných. Stačí jedna výluka, sníží se vypravení a rázem gauč přetéká zálohami. Před Vánoci se do práce nahrnou brigoši a rýmičkáři, co si chtějí přilepšit na dárky a vychází to dobře. To ale neznamená, že "máme plné stavy". Ovšem na svátky a v lednu nějak udeří rýmičky, naběhne plné vypravení bez výluk a rázem jsme na suchu a škemrá se u brigádníků... Do toho hraje roli kolik vlaků zrovna ta která vozovna vypravuje. Opět stačí výuka, Strašnice dostanou víc pořadí třeba místo Žižkova a rázem 5 škemrá u 8 o lidi, ale další víkend to může být obráceně.
Středa, 28. listopadu 2018 - 20:53:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 935
Registrován: 4-2006
JanT. (+ Tita): No teda koukám - žádná lidovka tento set (80D + 18-35/F1.8 + 50-100/F1.8). Dohromady za 5-násobek ceny mé "milované" FZ-1000.

I tak řeknu natvrdo, že bych neměnil. Při šocení.

Mínusy:
Menší rozsah (28-50 + 80-160 vs. 25-400)
Video - nejen 4K, ale zejména ergonomie
Vysoká hmotnost 831 vs. 730 + 1490/810 (tj. 831 vs. 3030 v brašně, resp. 831 vs. 2220/1540 na krku)
Bez stabilizace (zejména problém na videu)
Fotoergonomie - pohodlí měnit ohniskovou vzdálenost z 25 na 400 ukazováčkem je prostě návykové [wink]
EVF - to je samozřejmě věc preference, osobně bych už o optický hledáček nestál. Je jednoduše hloupý.


Plusy:
Obrazová kvalita. Na čipu je to tak 1,5EV, na skle je to dalších 1,3 EV na šíru a 2,3 EV na tele. Čili celkem skoro 4 EV - tj. pro zhotovení stejně kvalitní fotky by si 80D s 50-100/F1.8 měla vystačit s 16x (!!!) kratším časem. JENŽE - ten kraší čas dojde k využití jen při focení jedoucí tramvaje. V případě stojícího vozu zase pomůže ten stabilizátor. (na těch 160 mm tj. TELE té Sigmy lze udržet u FZ1000 i 1/4s - dá se na těch 160mm udržet alespoň tak ta 1/40-1/50?)

80D vs. FZ1000 v obrázkové komparaci od DPreview

Tj. jediná příležitost, kdyby se měla PLNĚ PROJEVIT devíza této drahé a těžké soustavy, je focení jedoucích vozů pod pouličním osvětlením nebo před soumrakem v zataženém dni.

A to mi připadá velmi málo. Samozřejmě, na focení sportu v hale nebo pod umělým světlem je to k nezaplcení, to zpochybňovat nebudu! Ale to je zase jiný příběh.

(Příspěvek byl editován uživatelem Fricoolinek.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Fricoolinek.)
dopravopat
Čtvrtek, 29. listopadu 2018 - 09:16:47  
Neregistrovaný host
Fricoolinek:
Porovnávaš hrušky s jablkami. [happy] Dve úplne odlišné kategórie aparátov, odlišnej koncepcie aj konštrukcie... To nie je ako porovnávať T3 a 15T ale o porovnávaní tramvaje s maršrutkou. [biggrin]

Video z aparátov Canon je aj tak príšerné, hrozné moireé a aliasing. Navyše komu by sa chcelo robiť post-process videa, však už fotky zaberú celé hodiny. Ak by som chcel robiť video, zobral by som si videokameru. Navyše dnes už aj mobil vie celkom slušné video, v istých aspektoch lepšie ako EOS 60D.

Stabilizácia je pekná vec ak fotíš statický objekt. Pochybujem že by mi súprava metra zapózovala pri vjazde do stanice. [wink]

V prípade fotenia na dlhší čas z ruky: Pri Sigme 18-35 viem udržať 1/4 sekundy na širokom konci, na dlhom 1/8. Pri Sigme 50-100 je to 1/15 na krátkom konci, a 1/30 na dlhom. Samozrejme v burst mode, nacvakám asi 4 až 8 fotiek a vyberiem tú najostrejšiu. Pri statickej scéne spravidla býva dosť času aj na viac pokusov...
Čtvrtek, 29. listopadu 2018 - 17:43:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 938
Registrován: 4-2006
APS-C DSLR + 18-250 (nebo podobný) vs. 1" ultrazoom jsou porovnatelné kategorie.

Samozřejmě ty drahý objektivy to "rozložení sil" mění.
Čtvrtek, 29. listopadu 2018 - 23:52:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12
Registrován: 7-2018
Fricoolinek, dopravopat: FZ1000 mám taky (už dva roky, z druhé ruky), právě na 4K video, takže můžu srovnávat. A když už točím video, tak na stativu, a k tomu často střílím fotky z ruky. [happy] Ideálně jsem chtěl mít jen jeden přístroj na obě funkce, ale Canon omezuje video fukce aby sis musel koupit jejich speciální videokamery, oproti tomu Panasonic zase nenabízí takovou kvalitu na focení, ať už čistě kvalita obrazu daná malým snímačem nebo podání barev, které se mi nelíbí ani s permanentním shiftem vyvážení bílé.

FZ1000 lehký je, to určitě uznávám, větší zoom ani tolik nepotřebuju. Na tohle by byla ideální nějaké verze RX100 která je nejen kompaktnější ale hlavně nabízí větší světelnost na úkor menšího zoomu. Na Panasonicu nemám rád kromě barevného podání několik věcí a to je zejména výrazný crop pro 4K video, který ubere ještě víc světla a omezí široké ohnisko, dále absence vestavěného ND filtru (i blbej Canon G7X to má), a nakonec nutnost hacknutí firmwaru pro možnost natáčení plynulejšího videa na 4K/30, resp. 1080/60 fps. Nicméně v době poptávání aparátu pro natáčení 4K to byla nejvýhodnější koupě.

Canon 80D je na focení slušný, na video v dnešní době už slabý (ale má aspoň solidní Dual Pixel AF), ale hlavně není bezchybný při servo/průběžném ostření. A to nejen se SImgou, ale i s Canon objektivy a nakonec to bylo vidět i v recenzi na DPReview. S 18-35mm mi to moc nedělá problémy, ale s 50-100mm už je to horší, částečně kvůli malé hloubce ostrosti, částečně kvůli přiblblému výběru AF bodů kdy jsou jednotlivé skupiny napevno rozděleny na tři části a nejde použít část ze strany a část ze středu, kde mi čelo tramvaje esteticky nejčastěji vychází. Plně automatický výběr bodů je ještě horší. Ale třeba mám blbou techniku, nicméně dá se to používat i přes tyhle nedostatky. V šeru samozřejmě neváhám jít na f/1.8, ale držím maxilmálně 1/15 na 35mm. Kdyby bylo potřeba stabilizace, tak je tu Canon 35mm f/2 IS. Ve světle volím optimální f/4, někdy víc když je potřeba zachytit popředí jako dokumentace staveb.

Sigmu 18-35mm mám už nasazenou víc jak 90% času, rozsah do ulic i na výlety ideální. 50-100mm je pak pro zpestření nebo na portréty, tam se ten světelný dlouhý konec krásně využije. Kvalita je super a za tu váhu i cenu podle mě určitě stojí, když je potřeba tak to nese všudypřítomný fotobatoh nebo poslední dobou kočárek. [lol] Navíc Sigmu mám rád, její CEO je sympatický člověk a vede to po svém otci jako rodinnou firmu narozdíl od korporátů typu Canon, má netradiční objektivy na přiznivou cenu, takže i z tohoto hlediska je s chutí podpořím (k tomu mám i jejich 150-600mm).

Jelikož chcí mít i za tmy kvalitní obraz a neudržovat zbytečně dva systémy, tak s napětím očekávám nový Panasonic S1, což je full frame který hlavně nabízí 4K/60p, na rychlé pohyby v dopravě je prostě víc fps potřeba jakožto i moderní rozlišení. K tomu budou objektivy Sigma a Panasonic (pro bohatší i stávající Leica).

Abych neplevelil diskuzi moc odborně fototechnikou, tak přidám foto z horšího sovětlení, většinou z ruky, nicméně většinu plánovaných večerních focení dělám ze stativu na ISO 100, f/7.1, 4s. [fotic] Vše originál JPG bez úprav, jelikož na to nemám čas (proto se mi taky videa válí na disku místo na Youtube) [lame]



Pátek, 30. listopadu 2018 - 02:08:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 942
Registrován: 4-2006
JanT: No tohle video už je starý přes tři roky. [wink] [fotic]

https://www.youtube.com/watch?v=gW837cPGZP8

A přiznám se - i tohle video mne určitě ovlivnilo v myšlence koupi tohoto skvělého přístroje. [jidlo]

Ohledně 4K videa je to určitě problém - je to pixel na snímači = pixel na videu, žádné přepočítávání jako u fullHD videa, které se bere z celého čipu. Daní je pak ten 1,4x crop oproti fullHD videu. V místnosti je to pak samozřejmě nepříjemné. Leč je třeba říct, že donedávna (cca 5-7 let) těch 37mm bylo zcela běžné širokoúhlé ohnisko u videokamer. I nad 40mm se začínávalo.

Jestli je to 25 nebo 30 fps, to záleží na tom, zda se to kupuje v zemi, kde je (resp. původně bylo) NTSC (USA, Japonsko...) nebo PAL (Evropa). Já bych rozhodne FZ1000 se 4K/30p nechtěl mít.

Za sebe tedy musím říct, že od chvíle, co jsem si pořídil přístroj, co to umí, což už bude za měsíc 8 let, fotím výhradně do RAWu, takže starosti o bílou a částečně i expozici nechávám na postprodukci. Focení přímo do JPG už je pro mne jak sprosté slovo. [proud]

Zrovna to focení v šeru/tmě/pod sodíkovým osvětlením bych bral za příležitost, kdy ta následná postprodukce může dobře pomocí.

Samozřejmě - můžu jen zopakovat, že na focení jedoucích vozů v šeru/tmě se určitě ty skla musí hodit. Jenže ona většinou se ta tramvaj fakt dá vyfotit i stojící v zastávce.



Tady pro ilustraci ISO 12 800 (ISO 8000 v foťáku + další +0,7 EV postpro) - tenis v hale, tam opravdu jiného zbytí nebylo. Tam by se ty skla fakt že hodily. Nebo alespoň "obligátní" 70-200/2.8

BTW: Máš na těch fotkách pořád letní čas. To se mi taky stává. [proud]

Samozřejmě - je to o chuti a možnostech investovat. U mne to tak končí u té FZ 1000, ty máš ten level "trochu" jinde.
Fkam
Pátek, 30. listopadu 2018 - 09:31:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3390
Registrován: 3-2011
Moc pěkné fotky. Opravdu, radost koukat [ok][ok]
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
dopravopat
Pátek, 30. listopadu 2018 - 10:43:52  
Neregistrovaný host
Trošku off-topic:
Canon EOS 60D síce nemá dual pixel AF, zato na ňom bez problémov beží Magic Lantern Firmware, ktorý má naozaj užitočné fukncie. Môžem si nastaviť ľubovoľné FPS + množstvo iných, užitočných funkcií (napr. focus peak, zebra, cropmarks a pod.), taktiež si môžem nastaviť manuálne mikrofón, čo je mimoriadne praktické. Stále to však nevyrieši základný problém moireé a aliasingu, ktoré kvalitu videa silne ovplyvňujú, navyše obraz je celkovo neostrý. Canon DSLR sú známe tým, že ich video výstup je príšerný. Magic Lantern má ale aj veľa funkcií pre fotenie fotografií, ktoré sú užitočné. Dlhé expozície nad 30 sekúnd bez drahej samospúšte, timelapse, HDR snímanie až do 9 snímkov s nastavením EV po 1/3, focus stacking, trap focus aby som vymenoval iba pár.
V prípade vieda preferujem 24 fps (23,796), takže PAL ani NTSC ma nezaujímajú. 4K rozlíšenie neriešim, mne fullHD úplne stačí.

Fotím výlučne do RAWu a každý snímok upravujem zvlášť (používam Fotokrám CS6 s ACR 8.7, kde som našiel spôsob ako pridať lens profil pre Sigmu 50-100 f1.8). Okrem bežných korekcií často upravujem aj perspektívu, narovnávam zvislé línie na budovách. Inšpiráciou sú často staré snímky fotené ešte na sklenené negatívy, kde nejaký shift-tilt ešte nebol témou, lebo sa to pomocou mechu dalo spraviť s ľubovoľným objektívom. Príklady: http://www.shorpy.com/streetcar-photos

To, že udržím 1/15 s na 35 mm ohnisku (čo zodpovedá 55 mm na FF) je síce pekné, ale odpad je často 90%. Takže jeden snímok z desiatich (RAW burst mode mi tých 10 dá).
Neděle, 02. prosince 2018 - 14:00:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 243
Registrován: 9-2012
Re: dopravopat

To jsou úžasný fotky. Prostě felkoformát. I dneska na to spousta lidí fotí. Dokonce se měchový foťáky pořád vyrábí. Tady jeden vopravdovej fanatik velkoformátovýho focení. http://www.afuk.cz/john-chiara-americky-krajinkar-velkeho-formatu / [lol]
Komu tykám? Zpravidla všem. Buď se s tím vyrovnej a tykej mi taky nebo se jdi třeba zabít.
dopravopat
Neděle, 02. prosince 2018 - 21:51:43  
Neregistrovaný host
Martyk:
Niekedy mám pocit že pred sto rokmi vedeli spraviť lepšie fotky než dnes. Vrátane profesionálov, ktorí sú za to platení. Jediné čo tým fotkám chýba je farba. Ale aj to sa vtedy už technicky zvládalo, napr. https://cs.wikipedia.org/wiki/Sergej_Prokudin-Gorskij .
Pondělí, 03. prosince 2018 - 21:03:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8493
Registrován: 5-2002
Chtěl bych upozornit na výstavu Kouzlo tramvají v kavárně U svaté Rodiny na Petřinách. Kromě obrazú tramvají a trolejbusů Milana Mikeše jsou tam i jeho zajímavé materiály ke stavbě trati od Vojenské nemocnice na konečnou na Petřinách v letech 1940 až 1950. Horní Liboc byla na rozdíl od mnohem lidnatější Dolní Liboce (oblast kolem kostela) připojena za první republiky autobusem. Autobus padl začátkem války a v roce 1940 podali občané Radě hlavního města Prahy petici za zřízení tramvaje od Vojenské nemocnice.


Je zajímavé, že touto dobou nebyla oblast Horního Liboce příliš osídlena. Byla postavena jen první část sídliště kolem konečné, částečně jako vilková čtvrť. Bylo to vůbec na tu midibusovou linku na Vypich?


Po roce 1948 byly občané Liboce vyslyšeni. Že si mohou postavit trať svépomocí. Na výstavě jsou i záběry s těžby kamene v motolském lomu, kde brigádníci připravovali stavební materiál.


Na ortofotu z roku 1953, tedy po 3 letech od otevření tratě je vidět, že tramvaj obsluhovala jen těch pár domků kolem konečné. Na dnešním panelákovém sídlišti Petřiny tehdy v polích snad ani nemělo cenu zřizovat zastávky.

Podrobnější historie kolem této stavby, která se na rozdíl od stavby jiných tratí stavěla brigádnicky obyvateli kolem konečné, je pro mne stále zahalena některými záhadami proč to tenkrát bylo takhle a ani není moc snímků provozu před výstavbou sídliště.

Výstava potrvá do konce prosince a přístupná je ve všední dny po dobu provozu kavárny od 13 do 18 hodin.
Pondělí, 03. prosince 2018 - 21:40:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2943
Registrován: 12-2007
Borovička: Když jsem byl malý kluk, tak okolo roku 1957 - 8, moje maminka se mnou občas navštěvovala svého vzdáleného příbuzného, který žil v rohové vilce na křižovatce ulic U Hvězdy a Libocká. Myslím, že se tam později prodávaly Wichterlovy kontaktní čočky. Ten příbuzný byl amatérským meteorologem a obdivoval jsem jeho tlakoměry nebo vlhkoměry. Do Horní Liboce, jak se konečná tehdy jmenovala, moc tramvají nejezdilo, myslím, že linka č. 20. A pamatuji si, jak kolem trati byla ještě pole.
čítatel
Pondělí, 03. prosince 2018 - 22:27:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 274
Registrován: 4-2012
Borovička: díky za tip! [ok] zkusím mít cestu kolem.
Borovička:
"... podali občané Radě hlavního města Prahy petici za zřízení tramvaje...
...Že si mohou postavit trať svépomocí...."
dnešním viděním naprosto neuvěřitelná sdělení [coze]
Pondělí, 03. prosince 2018 - 23:28:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 244
Registrován: 9-2012
Re: dopravopat,

vono to spíš bude tim, že hodně šmíry a průměru za těch sto a víc let zetlelo na skládkách, zatímco toho kvalitního přežilo víc. Analogová fotografie navíc dodnes v obrazové kvalitě předčí i ty nejdražší digitální vymyšlenosti od PhaseOne a podobných výrobců. Černobílé fallframe snímače už analog začínají dotahovat.
Komu tykám? Zpravidla všem. Buď se s tím vyrovnej a tykej mi taky nebo se jdi třeba zabít.
Úterý, 04. prosince 2018 - 06:14:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1036
Registrován: 10-2012
Dnešní článek v Deníku (Večerní Praze) doplněný fotkou ze Seifertovy ul.

Slova, ne činy!
Úterý, 04. prosince 2018 - 09:31:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7809
Registrován: 6-2004
JardaČerný: Asi nehrozí, dokud bude pro tram povolená i klasická železniční signalizace [sad] Liberec Jablonec je barvoslepý v háji ne?

U busů je to snažší. Prostě nahoře červený, dole zelená[satan]
Fkam
Úterý, 04. prosince 2018 - 09:34:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3391
Registrován: 3-2011
Tak ty podmínky z hlediska doktorů apod. to považuji opravdu v Praze za přehnané a u české železnice co jsem slyšel je to ještě tvrdší. Pak odmítnou pár takových, co by je práce bavila a budou naříkat že tu práci nikdo nechce dělat. [crazy]
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Úterý, 04. prosince 2018 - 12:55:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7810
Registrován: 6-2004
Fkam: A jaké jsou podmínky u DB ? [proud] I když po zkušenostech s GermanWings bych se nedivil ničemu...
Jenki
Úterý, 04. prosince 2018 - 13:14:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5380
Registrován: 5-2002
9001:
"A jaké jsou podmínky u DB ?"

Zkusil jsem to najít - neúspěšně, ale povedlo se mi vygooglit podmínky pro řidiče z povolání (asi) - německy až tak dobře neumím, třeba to přechroustá někdo znalejší. Přijde mi, že proti CZ vyhláškám je to mnohem volnější v tom smyslu, že lékař posuzuje člověka komplexně a je na jeho uvážení, jaký bude výsledek, popř. s jakými omezeními. Taktéž mi připadá, že u osob, co už způsobilost mají je tam mnohem větší tolerance různých problémů které přišly v pozdějším věku (s tím, že se např. dokládá, že se s tím chodí léčit apod.).
Fkam
Úterý, 04. prosince 2018 - 13:18:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3392
Registrován: 3-2011
u DB nevím, protože tam nedělám. Ale pro tramvaje trvala má zdravotní prohlídka 15 minut, z toho 5 minut kecání o pražských tramvajích [biggrin] A nějaké psychotesty a podobné věci ? Odpověď - vzhledem k tomu, že to nic o člověku nevypovídá, tak to neděláme. [ok]
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Petr_k
Úterý, 04. prosince 2018 - 16:29:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12547
Registrován: 4-2003
Tak Ossis mají většinu "nesmyslů" od Wessis tak nějak víc v paži a maňána přístup je nutný, aby jim tam vůbec někdo zůstal + jsou rádi za každýho východního gastarbeitera, který jde k nim a ne třeba do Mainzu nebo Heidelbergu (což byly v uplynulých letech běžný startovní podniky pro český naivky, že si vydělají a nebudou se muset honit) [biggrin]
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Středa, 05. prosince 2018 - 05:42:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1037
Registrován: 10-2012
Zde nápad přicházející z Ropidu - v dnešní Večerní Praze.

Slova, ne činy!
Středa, 05. prosince 2018 - 06:39:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2210
Registrován: 9-2005
Koukám, že se na ROPIDu chytli mého nápadu, který jsem na K-reportu před časem navrhoval. Akorát to bylo v souvislosti s optimalizací příměstských linek - tam je potenciál zajímavých výsledků větší, neboť data budou obsahovat více gumokolů, které odkud, kam a kdy zatím nikdo moc nezkoumal.
Nabízím seriózní zaměstnání v oboru železniční zabezpečovací techniky v oblasti Praha. Stačí elektrotechnické vzděláni a řidičák, zbytek Tě už naučíme - napiš na mail pod nickem
Středa, 05. prosince 2018 - 10:15:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7813
Registrován: 6-2004
JardaČerný: No nic zase vyhozené miliony oknem bez efektu... Už ted umíme dát vytíženost po hodinách a dokud ROPID u tramvají neopustí dogma 8/10/8 resp půlky tak je to bez šance...

Třeba Seifertova potřebuje kapacitu v takové míře jenom asi hodinu denně...
Středa, 05. prosince 2018 - 11:08:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1039
Registrován: 10-2012
9001: Teď ta Seifertova teď opravdu na čas opadne, opravu Výzkumného ústavu pro totalitu vytuneloval Rus a torzo budovy bůhví kdy kdo opraví , ROH - tam dostali všichni padáka (s pronájmem kanceláří). Siko koupelny, nový majitel ROH bojuje s památkářema jak kolos přestavit na byty..
Slova, ne činy!
Pawel
Středa, 05. prosince 2018 - 12:12:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2376
Registrován: 5-2002
Borovička: Já spíš nechápu, proč tehdá nedošlo k napojení na Vypich (Zeyerovou alejí), což by bylo levnější a kratší. Na propojení k Voj. nem. by samozřejmě s výstavbou sídliště dřív nebo později došlo také. Dnes tu trať nikdo nepostaví, ale jako Břevnovan bych za ni byl rád. Co jsem se toho načekal na Vypichu na nepravidelné 179/191 a později 184...
Martin
Středa, 05. prosince 2018 - 13:06:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10366
Registrován: 5-2002
9001:
Třeba Seifertova potřebuje kapacitu v takové míře jenom asi hodinu denně
Můžete toto tvrzení, prosím, něčím doložit?
Martin
Středa, 05. prosince 2018 - 13:22:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10367
Registrován: 5-2002
O Sefiertově ulici se tu dost často šíří fámy a polopravdy.

Jen letmo:

d-5 Sobota


d-9 Pracovní den


d-26 Pracovní den


vše Sobota


Ostatní dny nebo hodiny vypadají téměř totožně. Seifertova ulice zaznamenala ze všech radiál za posledních 10 let největší nárůst počtu cestujících. Z jaké studnice informací čerpáte, pane Poláčku (9001), když tu velmi často uvádíte zavádějící informace? A netýká se to pouze Seifertovy ulice.
Středa, 05. prosince 2018 - 13:31:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8495
Registrován: 5-2002
Pawel: V 30. letech byla na Petřinách naplánována zástavba, první domy byly kolem konečné. Do výstavby vojnské nemocnice v Břevnově neexistovala ulice na Petřinách - byla tam skály. A Střešovická ulice dodnes pokračuje směrem na Kladenskou výpadovku a tehdy se i uvažovalo, že tudy povede doprava ma Kladno a Slaný. Tehdejší ulice Velvarská odbočovala na Bořislavce na Velvary. Propejní na Kladno bylo nakonec realizováno z Velvarské výpadovky včetně tramvaje. Rozhodnutí o výstavbě vojenské nemocnice si zase vyžádalo výstavbu kapacitní komunikace s tramvajovou dopravou ulicí na Petřinách. Uvažovaná zástavba Petřin pak byla rozprostřena k té nemocnici a nikoliv na klášterní pozemky kolem Břevnovského kláštera. Takže plány na tramvaj Zeyerovou alejí (včetně vozovny) byly přepracovány na traamvaj ulicí na Petřinách, ketrá lépe pokryla plochu sídliště. Propojka mezi Bělohorskou a Zeyerovou alejí je dnes zarostlá silnička, kde si jen těžko někdo představí provoz, i když vyasfaltovaná snad byla.
Středa, 05. prosince 2018 - 14:48:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7815
Registrován: 6-2004
Martin: Já vím, jak mě máte rád [proud]

Graf mluví jasně ne? Opravdu přetéká jenom pár pořadí a to právě v tu určitou dobu, možné ne jedné hodiny, ale třeba max 2-3... Resp. jsou tam vidět jasné výkyvy (příjezdy vlaků? konec hodiny ve škole)?

Navíc je pak velká otázka kam ti lidé jedou? Jednu zastávku na Husineckou? Nebo Lipanskou?

P.S. Nevím proč jmenujete jménem jenom mě? Mě tim nezastrašíte, a pořád máme svobodu názorů ;-).
Martin
Středa, 05. prosince 2018 - 15:45:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10368
Registrován: 5-2002
9001:
Svoboda názorů je jedna věc a šířit fámy druhá. Z grafů je jasně patrné, že Seifertova ulice má kapacitní problém a není to otázka jednoho nebo dvou spojů, tak jak to vyplývá například z jiných úseků v Praze, ale téměř třetiny spojů. Podobný rozbor zatížení s tolika přeplněnými spoji opravdu jinde v Praze téměř neuvidíte, možná v Ječné, ale tam již prakticky není jak posilovat. Jen jsem tím chtěl naznačit, že by bez jedné linky byla Seifertova ulice úplně v háji, a to v jakémkoliv období, včetně víkendů. Proto jsem se zeptal, odkud čerpáte informace, že se to týká jedné hodiny za den a Ropid zde zcela zbytečně zavedl celotýdenní linku 5.

Nevím proč jmenujete jménem jenom mě?
Protože většina diskutujících zde píše své názory, které mi sice mnohdy nejsou příjemné, ale pořád se jedná o nějaké vnitřní pocity, zatímco Vy popisujete své pocity, jako skálopevnou pravdu. Možná tu pravdu máte, protože máte lepší rozbory zatížení, zpožďování linek a mnoho dalšího. Jen jsem se slušně zeptal, kde bych takové rozbory mohl nalézt, případně, jestli byste je mohl poskytnout. Díky
Středa, 05. prosince 2018 - 16:47:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7816
Registrován: 6-2004
Martin: Kapacitní problém se rovná červená ne? Ta je opravdu na pár spojích...

Ale at se vrátíme aspon trochu k tématu. K čemu Vám budou ty data z mobilů, když stejně se pojede posilováním stylem CD a nebo CT... U tramvají se moc nenosí sezonost ala busy, kdy ráno je jiný interval než odpoledne.
Středa, 05. prosince 2018 - 19:47:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7812
Registrován: 2-2006
Úplně běžně se posouvají náběhy špiček a sedel, mění se nasazení sól na noc, k tomu lze data od operátorů bez problémů použít.
Překročení standardů na 22 z 51 spojích o víkendu ti opravdu přijde málo ?
"Dogma 8/10/8" se opouští velmi těžko, jelikož se ti pak naprosto rozpadnou proklady...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Středa, 05. prosince 2018 - 23:25:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 591
Registrován: 3-2009
9001: "A jaké jsou podmínky u DB ?"

Oční vyšetření pro DB je komplexní a na barvocit a vidění v šeru je kladen důraz, protože je to v provozu opravdu důležité, což můžu potvrdit ze zkušeností. Nejtěžší ze všeho byly psychotesty, které byly ještě těžší než u tramvají v Praze. Na konci těch psychotestů jsem myslel, že jsem neprošel, ale překvapili mě, když mi řekli, že jsem měl výsledky hodně dobré.
Videa z let 1998-2003: www.youtube.com/strassenbahnfahrer1
Čtvrtek, 06. prosince 2018 - 04:56:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1040
Registrován: 10-2012
Zde pár rad od nové generace ke zlepšení kvality MHD - v dnešní Dnes .

Slova, ne činy!
yardam
Čtvrtek, 06. prosince 2018 - 22:35:14  
Neregistrovaný host
Ano, tarif je komplikovaný. Nejvíc bordelu dělá Béčko, které naprosto nelogicky leží na půli cesty mezi 0 a 1. Chápu důvody pro jeho vznik, ale fakt nechápu proč ho nevrazili mezi P a 0 a proč ho nepojmenovali nějak lépe, třeba A - to sedmisegmentové displeje dokážou zobrazit a nedá se splést s osmičkou.

Ta levnější jízdenka v Praze skutečně chybí. Za dvanáct Korun bych to nedělal, to by mohlo dělat neplechu se současnou jízdenkou za 12, která v Praze neplatí a nelze ji použít ve vlaku (což je taky trochu nesmyslné omezení, ale jestli to Dráhy nechtěly kvůli ceně, tak budiž). Navrhoval bych 10 minut za 10 Korun, tak se to dá krásně inzerovat, s platností pouze v pražských pásmech a ve všech prostředcích včetně vlaků a LD. Nechal bych vytisknout "zkušební" limitovanou emisi, nebo s omezením platnosti (například "Tuto jízdenku lze využít pouze do X/2019), myslím že bychom se divili, jak rychle by zmizely.

Otázka ale je, zda by se to skutečně vyplatilo, tedy zda by si takovou jízdenku opravdu koupilo dvakrát víc lidí, když je (víc než) dvakrát levnější. I když, kdo ví. Za deset minut se moc daleko dojet nedá, dalo by se to řešit třeba druhou jízdenkou, ostatně 20 minut za 20 Korun je furt o trochu levnější než 30 minut za 24 Korun, ale člověk by si na to musel myslet a zavčasu si ji označit. Dokážu si představit, že by se z toho rychle stal nejčastější důvod k hádce s revizorem, ta jedenáctá minuta.
bim
Čtvrtek, 06. prosince 2018 - 23:05:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 1-2013
9001: Z těch mobilů se dá zjistit, že nějaké procento lidí jede (teď plácnu) z Hostivice do Horních Počernic, a z nějakého důvodu třeba 80% takových lidí jede tou Seifertovou. Podobně se třeba vyhmátne jiná významná skupina lidí, kterou by nikdo v Seifertově nečekal. No a to už mohou být podklady pro přemýšlení o linkovém vedení.
Čtvrtek, 06. prosince 2018 - 23:43:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7823
Registrován: 6-2004
yardam: Ono nejlepším řešení je ostravská verze odbavení... Jako "vetřelec" pípám kartou a víc neřeším. Systém si to sám pobere kolik mám zaplatit...

Nic ve zlém, ale studenti akorát dokázali neznalost problému...

1) Doprava zdarma, jak je správně uvedeno, předplatitele... Dnes většina lidí co jede autem jede kvůli efektivitě (např. pro mě 20-25 minut vs 45 minut) na jednu cestu.

2)K čemu by byla 12 korunová jízdenka? DP by měl konečně vytáhnout hlavu a dávat všude automaty na karty... Uznávám, že u nás v Čimicích je to příjemné, mít automat na karty, ale dovolím si tvrdit, že na takovém Hlavním nádraží at už u metra a nebo u tramvaje by měl tak 1000x větší využití...

3) Týdenní jízdenka asi pokoutně zmizela :-). Protože minimálně 5 denní existovala ne?
Petr_k
Pátek, 07. prosince 2018 - 00:05:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12550
Registrován: 4-2003
Stačilo by jít cestou současnýho tarifu a na krátký cesty (do 15 minut) umožnit platnost lístku za 18,- [wink] Ale někomu se to furt zdá moc drahý, zatímco pro jiné je to příliš velké zlevnění. Stejně si ti, co o tarifu něco vědí a vědí taky, čímže to jedou, nic jinýho na příměstech nekupují (a ty, co o tarifu nic neví, to postupně učíme [proud] ).

9001 - u nákupů předplatnýho by stálo za to modernizovat tarif stylem Plzeň (volný tarif s platností 1 - 365 dní).

(Příspěvek byl editován uživatelem petr_k.)
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Pátek, 07. prosince 2018 - 07:37:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5352
Registrován: 7-2011
Spousta lidí papírový jízdenky už neřeší a řeší to SMS. Nějaká "zlevněná" jízdenka na pár stanic by asi smysl měla, ale myslím, že formou SMS by mohla naprosto stačit.
Martin
Pátek, 07. prosince 2018 - 10:08:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10369
Registrován: 5-2002
9001:
Kapacitní problém se rovná červená ne? Ta je opravdu na pár spojích
Z průzkumu se dá vyvodit více věcí. Například to, že spoje, které sice nejsou v červených číslech, ale velmi se jim blíží, mohou v jiných dnech (resp. v kterýkoliv jiný den mimo průzkum) do červených čísel rychle přetéct, což přesně potvrzuje naopak vozový průzkum - v červených číslech jsou jiné spoje než v profilovém průzkumu, ale ani o jedné lince se tam nedá tvrdit, že by jezdila prázdná. Jen příklad z Vltavské, kde to jezdí pocitově také plné, ale v červených číslech tam není téměř žádný spoj.


Stejně tak excel velmi dobře umí vypnout například linku 5 a kapacitu přepočítat na zbylé linky 9, 15 a 26. V takovém případě Vám přetečou do červených čísel téměř všechny spoje linky 9, a to téměř celý týden, každou hodinu. Jen se zkrátka podivuji nad Vaším tvrzením, že Seiferova je problémová jednu hodinu denně.

Koukám na čísla i v Ječné a v červených číslech jsou pouhé 4 spoje od 6 do 22 hodin překročené asi o 5%. Zatím jednoznačně vyplývá, že Seifertova má v Praze největší kapacitní problém, a to téměř pořád. Je to dáno hlavně dálkovým tranzitem, tedy výškovou bytovou výstavbou podél Olšanské ulice, na Jarově nebo v Malešicích a absencí parkovacích zón na Praze 10, tedy podél linky 5. Určité řešení Seifertovy ulice představuje odklon 5 do Vinohradské s výstavbou TT Václavské náměstí, ale obávám se, že v budoucnu bude tak jako tak nutné řešit posílení linky 9. Nechci se tu pouštět do diskuse prodloužením délky souprav nebo zkrácením intervalu, obojí naráží na řadu faktorů, ale už jen výstavba sídliště pro 5 tisíc obyvatel za nádražím Zličín nebude pro tramvaje na Plzeňské žádná legrace.
Martin
Pátek, 07. prosince 2018 - 10:21:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10370
Registrován: 5-2002
K čemu Vám budou ty data z mobilů, když stejně se pojede posilováním stylem CD a nebo CT
To je samozřejmě na mnohem širší diskusi. Data z mobilů umí oproti sčítačům, papíru a tužce jednu geniální věc, kterou je směrový průzkum. Já dnes neumím říct, kolik lidí mi jede z Bohnic na Černý Most nebo ze Stodůlek na Pankrác, jen vidím pentlogram zatížení úseků a výměny cestujících po zastávkách. A další věcí je, že průzkumy vzhledem k personálním nedostatkům a ceně provádíme tak 1x-2x do roka (profilové) a 1x za 3 roky (vozové). Určitá chybovost v nich bude a pak musíme počítat s rezervou na spojích. Big data od operátorů mi mohou ukázat průměrné zatížení v kterýkoliv den, za měsíc nebo za celý rok na kterékoliv lince, úseku nebo relaci. Třeba zjistíme, že je v noci poptávka cestujících v relaci Žižkov - Letná a my je zbytečně taháme do Lazarské. Osobně tato data považuji za revoluci v plánování a organizaci hromadné dopravy, tedy pokud je získáme a úřad pro ochranu osobních údajů schválí jejich použití pro naše potřeby.
Pátek, 07. prosince 2018 - 10:40:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3791
Registrován: 5-2003
Když něco přidám do Seifertovy, tak tam sice možná místo pár červených sloupků budu mít modré v mezích, ale současně se mi tam místo spojů zaplněných na 40-60 % vyskočí spoje zaplněné na 20-40 %.
A hlavní problém jsou samozřejmě sóla, možná by ke štěstí bohatě stačilo zbavit se těch... (nejen na Seifertce, ale obecně)

Ad 9: tak interval 2/2,5/3,75/5 bude do budoucna ideál (pak už jen stačí přečíslovat na "D" a mám novou linku metra skoro zadarmo)[satan]. A úplně největší vychytávka by bylo umístit na vybrané zastávky po cestě předjízdné koleje a devítkou je projíždět.
Určitě to bude ňákej bandita, jenže moje paměť se stále ještě nechytá, film o sedmi statečných běží mou hlavou,
odkud já jenom znám ten jeho výraz, Calvera, no ne, buenos dias, odkdypak jezdíš městskou dopravou?

P. Dobeš: Calvera