Diskuse » Archiv 2018 » Železnice » Parní lokomotivy » Archiv diskuse Parní lokomotivy do 16. 06. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Parní lokomotivy do 16. 06. 2018

dolů
   autor příspěvek
Neděle, 10. června 2018 - 18:15:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4934
Registrován: 7-2011
Motoráček - vždyť píšu, že je to složitý, avšak ne nemožný.
Neděle, 10. června 2018 - 20:00:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 615
Registrován: 3-2012
Petr Vopěnka-myslím že rozdíl mezi obsluhou šoupátky či ventilu není rozdílu...

Mirek55-problémy s adhezí nebo se stoupáním nesouhlasím....viz jízdy v Zubrnicích,zopakujeme na podzim...
Neděle, 10. června 2018 - 21:58:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 41
Registrován: 8-2017
Jankovice 9.6.2018
dědek_hank
Neděle, 10. června 2018 - 22:21:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 603
Registrován: 7-2017
Duštifíra 615: Nechci mluvit za kolegu mirek55, ale myslím si, že to bylo míněno jinak. A to tak, že v dané situaci, kdy se ČSD rozhodovaly mezi 431.0 a 423.0, nutně musely vyhrát lok. s vyšší adhezní hmotností, které na sklonu stejné třídy jistě měly vyšší zátěžovou normu, což v té době poválečného budování a propagandistických tanečků kolem plnění a překračování plánu všeho možného byl jeden z ostře sledovaných parametrů. Hlavní důvod, proč si je původně objednaly SŽ - slabý svršek - v té době rychle ustupoval do pozadí tak, jak se tratě po válce opravovaly a v případě potřeby zesilovaly.
Neděle, 10. června 2018 - 22:35:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1495
Registrován: 4-2005
Duštifíra: jste frajeři, ale nezapomínejte, že Bejk 0145 vyrval nahoru, i v tom stavu v jakém byl, zatím těžší vláčky. Ať se daří.
Pondělí, 11. června 2018 - 10:22:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 618
Registrován: 3-2012
Dědek_hank-ano,takto to beru....

Michal_Ř-odpovím ti trochu hnusně,ale promiň,my nejsme těžkotonážníci.Přesto si myslím že podává slušné výkony.Osobně jsem proti tomu aby se Ventilovka na plno zatěžovala či přetěžovala.
Pravidla majitelů jsou jasná,buď si mašina na své opravy vydělá,nebo bude stát v muzeu.
Z 70% si děláme opravy s parťákem fírou sami.Zbylé 30% jsou majitelé ve spojení se SEA Kolín.
Takže snaha je pro mašinu udělat maximum aby byla v optimální kondici.
Nyní stojí Ventilovka v muzeu Frýdlantských místních drah(kde je možnost si jí prohlédnout)a je potřeba udělat drobné opravy.
dědek_hank
Pondělí, 11. června 2018 - 12:39:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 604
Registrován: 7-2017
Ještě k diskusi 423.0 vs. 431.0. Na Slovensku a na Podkarpatské Rusi byla až do r. 1945 tak zoufalá situace, že řada 423.0 byla považována za vhodnou pro hlavní tratě a taky se tak často používala... Především z toho důvodu, že standardní lokomotivy ČSD s nápravovým tlakem 14 - 14,5 t na některých slovenských "hlavních" tratích neměly přechodnost. Proto se taky na východ republiky disponovaly řady do té doby tam atypické, např. 363.0, 342.0, 333.1, 411.0 apod.
Pondělí, 11. června 2018 - 18:05:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2357
Registrován: 9-2009
Koukám na přechodnosti lokomotiv v polovině třicátých let na Slovensku a na Podkarpatské Rusi a zaujala mne lokomotiva řady 364.2 ve výtopně v Košicích. Podle zátěžové tabulky jezdila patrně z Košic do Králova nad Tisou. Podle plánu měla být v roce 1936 oddirigována jinam a nahrazena lokomotivou řady 344.4. Neví někdo, která lokomotiva řady 364.2 to měla být?
Úterý, 12. června 2018 - 00:01:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3251
Registrován: 10-2008
Petr Vopěnka: pěkné, byly by ještě nějaké snímky?Akce byla vydařená a náramně jsme si ji s kolegy jak od páry, tak vlakovým doprovodem užili.
Úterý, 12. června 2018 - 08:25:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 6-2018
Nevím jestli to sem patří, ale chtěla bych upozornit na to že akce pořádané výtopnou Zlíchov jsou velmi nedoladene.
9.6 Ráno jsme si řekli že pojedeme se svést parní lokomotivou ze Smíchova jenže to jsme nevěděli co nás čeká.
Když jsme přišli na nádraží hlásili že vlak přijede na severní nastupiste. Tak nás tam skoro polovička šla.
Když jsme viděli že se parní lokomotiva začala hýbat a přijížděla na normální nástupiště a ne na severní zmátlo nas to.
Začali nastupovat lidi a mi jsme nevěděli co se děje tak jsme běželi zpět. Lokomotiva se začala rozjíždět a jeden chlap v monterkach běžel za náma a začala na nás řvát ať se vrátíme na severní nastupiste že tam parní lokomotiva přijede, mi v klidu mu říkáme proč nám řekli že máme jít sem a on se začal ohánět tím že za to nemůžou oni ale ty co řekli že máme jít na severní že oni přijeli na správné nástupiště. Sakra tak jsou v kontaktu tak by jako měli vědět kam přijede souprava.
Já chudák z malim dítětem běžela aby bylo místo a nakonec místo stejně nebylo a nechali nás venku zabouchli dveře a odjeli pryč.
Doufám že tohle pomůže tomu aby jste si dali bacha na ně a nevěřili tomu co říkají. Výtopna je jen fraška.
Neslušný a zdálo se mi i napity lidi.

Ve výtopně to samí.
Drahé ceny, pivo za 30, málo osvětlené takže místy nebylo vidět.

Jediný co musím pochválit přístupnost do Mašin a přednášku v lokomotivě.

Ale ráno co se stalo jsem snima zkoncila svatý jízdy od Čd.
Mějte hezký den a věřím že tohle pomůže a přečte si to někdo z vytopny.
Úterý, 12. června 2018 - 09:53:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 590
Registrován: 6-2007
Dobrý den paní Jano,
na železnici je to rozdělené na správce kolejí (SŽDC) a dopravce. Jako dopravce ZABABA s.r.o. jsme měli řádně objednané trasy za které platíme poplatky a které zahrnují také informovaní cestujících staničním rozhlasem a informačními tabulemi. Již ve středu jsme s operátorkou stanice Praha-Smíchov vložili potřebná hlášení do systému a připravili na sobotní jízdy. Bohužel dotyčná onemocněla, údajně se porouchaly počítače a na sobotu přišel záskok, který nepochopil jízdní řád a chybně informoval o nástupu na severním nástupišti. Většina cestujicích byla na severním nástupišti a ve chvíli, kdy zbyválo do odjezdu asi 10 minut, bylo opravdu nejlepší vyslat kolegu, aby zastavil dav a vyčkali jste na parní vlak na severním nástupišti. Pokud bychom čekali, až přijdete na 3. nástupiště, nestihli bychom jízdní řád a čekali hodinu na volné místo na trati. Všechny cestující, kteří chtěli jet, jsme svezli. S vámi jsem myslím osobně hovořil před vlakem a žádal o nástup do soupravy s tím, že průvodčí vám najdou volné místo, ale že musíme ihned odjet. Odmítli jste nastoupit a vyhrožovali Policií. Z naší strany nedošlo k žádným lžím, všem jsme se snažili situaci vysvětlit, řada cestujících využila náš online chat. Většina normálně smýšlejících lidí to pochopila, ty ostatní volají Policii, plní diskuzní fóra. Objeví se vaše varovaní také na eMiminu? Tam to ještě není [proud] Vaše stížnost měla být předně směřována na SŽDC, případně na náš email [wink] Bohužel situaci se snažil využít také pracovník bezpečnostní agentury Regiojetu, který se mimo své kompetence vložil do situace, slovně útočil na vlakový personál a zbytečně vyhrocoval situaci.

Ve výtopně bylo k dostání točené pivo z branického pivovaru Moucha, jedenáctka ležák, které jsme prodávali za doporučenou cenu výrobce.

Železnici ZDAR, ať to pára tlačí [masinka]
Úterý, 12. června 2018 - 09:54:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 44
Registrován: 8-2017
Pro Dobiho

Akce byla určitě dobrá.V Bystřici mě překvapil ten obrovský dav lidí. Jiné fotky bohůžel moc nemám. Z Val.Mezu jsem se s vámi vezl do Bystřice a pak popojel osobním do Jankovic. Další fotky ve stanici za moc nestály. Cvakl jsem to jen po otočení v Kroměříži, ale nebylo to nic zvláštního.
A kolegům fotografům děkuji za půjčení žebříku. Bez něho bych to v Jankovicích takhle nevyfotil.
Úterý, 12. června 2018 - 10:24:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 6-2018
Na policii jsem byla, a věřím že se to bude řešit. Posílat nás přes koleje je velmi nebezpečné a vaše chování je nevhodné.
Vidím že to neberete dostatečně vážně.
O tom pití alkoholu při profesí ani nemluvě. Mám asi 20 lidí jako světky.
Uvědomujete si co se mohlo stát ? Děti běželi přes koleje a jel tam vlak? Nejspíš si na vás posvítim.
Má vůbec personál školení ? Dost pochybuju o bezpečnosti vagonu.
Docela bych se nedivila kdyby vám někdo vypadl za jízdy tyto vagony by neměli vůbec jezdit.
Probírala jsem to z lidma co se v tom pohybují takže vím co mluvím.
No uvidíme.
Bezpečnosti zdar.
Úterý, 12. června 2018 - 10:36:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1074
Registrován: 5-2002
Bych se pobavil, kdyby tu policii skutečně zavolala a za patnáct let soudů by dostala zaplatit půldenní zpoždění parního vlaku i s úroky. To aby si šla paní Jana vzít hypotéku. Takoví lidi jsou snem každého pořadatele, ne že bych takové mezi svými neměl. Jeden podobný nastoupil v šest ráno v prosinci v mrazu do 50 let starého vagonu s nějakým digitálním teploměrem a po pár kilometrech jízdy začal vyhrožovat článkem v novinách.
Úterý, 12. června 2018 - 10:40:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1075
Registrován: 5-2002
Edit: Vždyť to říkám, že to je radost pro ty lidi něco dělat. Tak prosímvás, příště za tu pětasedmu zapřáhněte soupravu od Regiojetu.
Úterý, 12. června 2018 - 11:01:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3593
Registrován: 9-2005
Mějte hezký den a věřím že tohle pomůže a přečte si to někdo z vytopny.

Nejdříve by si to měl přečíst nějaký češtinář [wink]
Pár obrázků ode mne...
Blanka
Úterý, 12. června 2018 - 11:16:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 798
Registrován: 12-2014
Paní Jano, chápu Vás, obzvlášť s dětmi je tato situace velmi nemilá a člověku zážitek zrovna nezlepší [sad] Nicméně toto výtopna opravdu nemohla ovlivnit. Pravidelně se účastním jejich akcí a mohu říci, že mají bohaté zkušenosti s organizováním jízd a nepamatuji, že by se něco podobného stalo. Myslím, že byli asi stejně zaskočeni jako Vy. Jestli jsem situaci správně pochopila, tak cestujícím bylo rozhlasem s předstihem oznámeno, že mají jít na severní nástupiště, takže většina cestujících použila lávku k tomu, aby se bezpečně dostala na nástupiště. Kdybych viděla v tu chvíli přijíždět lokomotivu jinam, také by mě to nemile překvapilo, ale myslím, že jediným opravdu rozumným řešením bylo právě vyslat někoho z vlakového personálu, aby lidem zabránil ve vstupu do kolejiště a informoval je, že mají vyčkat příjezdu vlaku, který opravdu úvratí během chvilky měl přijet. Problém vidím naopak v tom, pokud lidé pokyny nerespektují a riskují vlastní bezpečnost. Je pravda, že řvát by neměl, na druhou stranu je pochopitelné, že adrenalin působí, pokud se takový dav vydá houfně do kolejiště, navíc když to není nutné a nástup cestujících by byl možný během pár minut bez rizika. [happy]

Jinak vagony jsou stejného typu jako má na své nostalgické jízdy ČD jako státní dopravce, takže ty by měly být co do bezpečnosti cestování pořádku. Vtipné jsou ty tři kličky na dveřích, lidé si kolikrát lámou hlavu, jak se dostat ven z vozu [happy]

Ráda bych Vás požádala o shovívavost. Ono se to nezdá, ale za každou jízdou je obrovské množství práce a osobně jsem za každé setkání s párou ráda, protože nostalgie to dneska rozhodně nemá lehké... Tak přeji, aby Vám příští jízdy přinášely už jen radost [happy]
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Úterý, 12. června 2018 - 11:50:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1076
Registrován: 5-2002
Blanka: Tohle nemá cenu řešit. Zásadní problém je v následujícím:
mi jsme nevěděli co se děje tak jsme běželi zpět
dále
bylo opravdu nejlepší vyslat kolegu, aby zastavil dav a vyčkali jste na parní vlak na severním nástupišti.
a konečně
jeden chlap v monterkach běžel za náma a začala na nás řvát ať se vrátíme na severní nastupiste... mi v klidu mu říkáme proč nám řekli že máme jít sem

Tj. někdo (ona neví kdo) jí řekl, aby šla ze severního (kde mohla na vlak vklidu počkat) na osobní. Ona odmítala poslechnout. Tím porušila všechno, co porušit mohla (neuposlechla pokyů pracovníka dopravce, vstupovala do kolejiště atd), na závěr se veřejně dopouští pomluvy a chce to řešit.


Vzhledem k tomu, že paní je ten typ, co nikdy neuzná, že je chyba na její straně, tak tohle bude mít nabeton soudně-policejní dohru. Všem zúčastněným doporučuji v jejich vlastním zájmu naprostý klid v éteru.

Pojďme se třeba bavit o počasí - to nám konečně sprchlo, tak snad nic nezapálíme a bude moci jezdit bez postrku. Případně ervergreeny: Hvězda ano, ne? Chatičky a obytné vagony ano nebo ne?

(Příspěvek byl editován uživatelem Petr Barchánek.)
Flaizer
Úterý, 12. června 2018 - 11:50:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1432
Registrován: 10-2009
Zajimavé, bývali časy kdy si na dráze akce opravdu užívali ještě zajimavější historky, doba se mění tak i lidé... [uhoh] asi prostě jiná doba, dnes předpokládám budeme raději volat policii...
Pamatuji si ještě živě, kdy jsme přijeli do Chocně na první, z amplionu baba řvala "pravidelný příjezd parního vlaku... směr Třebová, pravidelný odjezd..." všichni se tomu hezky smáli, zajimavější bylo, jak se čtvrtina zbývajících cestujících nahrnula do restaurace, přičemž si nevšimli, jak se souprava po chvilce odsunula k vodnímu jeřábu. My co jsme se chtěli kouknout jsme šli dokumentovat, ovšem pak bylo nemilé překvapení, když průvodčí zavelel "nastupovat!" [vypravci] a hnedky vyrazili. V zápětí v Oustí na letohradským čekáme na předjetí těch rychlejších, přičemž se z pražáka vyhrnulo tak deset-patnáct lidiček, někteří stále držíc pivko" a s velkým veselím humbukem dorazili k vlaku, následovalo kárání čety vlaku ... "Co to mělo bejt, vy jste nám ujeli!" další zvolal s pivkem v ruce "Já tam mám věci a manželku..." (podotýkám mobil teprve přišel na trh), do toho jim rázně strojvedoucí odpovídá "A nakoho tady asi čekáme?" [satan] i prý průvodčí v tom rychlíku to brala vesele, že nechtěla lístky ba dokonce jim slíbila že nás doženou ... No prostě si situaci všichni užívali a né jen nadávali za to že jim nikdo do putiky nešel říct informace, kupodivu také nikdo policii nevolal...
Stejně tak když jsme se v Častolovicích vrazeli ze zámku, od kohoutku před dopravní vedla půlcoulka k mašině, kde kdosi zvolal "To tu zalejváte zahrádky mezi přažcema bo co?" z mašiny vykoukl topič a říká "Máme jen žízeň, tak co, nějaké staré dřevo jste ze zámku nedotáhli, dochází nám uhlí..." ...
Úterý, 12. června 2018 - 12:05:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2684
Registrován: 7-2003
Ona každá historka po nějaké době pokud dopadne dobře se dostane do stavu úsměvu.

Vzpomínám si, když jsme byli na Smíchově ve vlaku směr Luhačovice - prosinec 2010. Přišel zaměstnanec a říká, že spadly stromy na troleje, ale že určitě pojedeme. To bylo 10 minut před plánovaným odjezdem. Pět minut po plánovaném odjezdu, kdy se souprava nehnula ani o metr přišel jiný zaměstnanec jako co tam děláme, že to jede přece z hlaváku. Takže úprk na metro a když jsme dorazili na hlavák, tak souprava byla vtipně už v Praze-Libni.
Nechci se paní zastávat ani nikoho jiného, ale se Smíchověm jako nádražím mám také své zkušenosti.
Úterý, 12. června 2018 - 12:12:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3169
Registrován: 5-2002
Petr Barchánek > Jeslívá vona osoba není typ "biomatka", taková sedí furt v kině nebo před televízí, hltá ty seriálové a pak je vyděšená z života přede dveřmi vlastního domu [biggrin]

Poslal mě "někdo" přes koleje, tak běžím...taky bych na ní řval, co to dělá.
Myslím, že spis již odpovědně projednala policejní skartovačka[satan]
Blanka
Úterý, 12. června 2018 - 12:25:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 800
Registrován: 12-2014
Věřím, že někdy je naopak možné leccos vyřešit s trochou pochopení. Mohu se mýlit, ale zdá se mi, že paní prostě očekávala větu ve smyslu: "Omlouváme se za komplikace, bohužel jsme nemohli situaci nijak ovlivnit, protože problém nevznikl na naší straně, ale udělali jsme maximum pro to, aby se situace vyřešila. Doufáme, že nám i tak zachováte přízeň." [happy] Většinou je to tak, že pokud je problém (byť je vnímán třeba jen subjektivně) bagatelizován, tak to poškozeného ještě více naštve a pak to vede k vyhroceným situacím jako je tato, které dost možná nemusely vzniknout.
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Deka
Úterý, 12. června 2018 - 12:34:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1705
Registrován: 11-2004
Jana: Znám každou krávu v okolí, ale vás jsem tady ještě neviděl.
...a ještě měl tu drzost říct mi ty py*o ty semnou nikam nepojedeš. Co to máte za řidiče??? ----
Úterý, 12. června 2018 - 13:58:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 371
Registrován: 5-2002
Paní Jano, ještě že jste byla na policii osobně (takto to vyznívá) a nepodávala podnět písemnou formou. S prominutím, nad kvalitou Vašeho písemného vyjadřování, a to nejen jeho pravopisné stránky, se musí pozastavit i méně otrlý absolvent základní školy...
Úterý, 12. června 2018 - 14:35:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1379
Registrován: 3-2006
Deka - bude přespolní.
Úterý, 12. června 2018 - 14:39:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 237
Registrován: 8-2014
Tolik hrubek jsem v životě neviděl, ta osoba evidentně nedokončila základní vzdělání.
Úterý, 12. června 2018 - 15:25:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 126
Registrován: 4-2015
Úterý, 12. června 2018 - 16:35:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 8-2017
Jana: a pak kdo je tu pod vlivem alkoholu, nejspíše to budete Vy, když jste dokázala "vyplodit" toto [biggrin]
Úterý, 12. června 2018 - 18:58:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5311
Registrován: 6-2010
Oslavy 650. výročí města Bystřice pod Hostýnem - jízda s Matějem po trati 303 [masinka]
Blanka
Úterý, 12. června 2018 - 20:27:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 801
Registrován: 12-2014
Vorech: Pěkná fotka [ok]
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Středa, 13. června 2018 - 00:08:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 814
Registrován: 1-2012
Ono některým lidem se nezavděčíte. My jsme jezdívali pravidelně na Mikuláše z Lípy na Jedlovou, tam byly zhruba 2 hodiny času a pak se jelo zpátky. Vlak byl vždy plně obsazený a lidem se to líbilo. Ale jednou taky přišla nějaká paní a ptala se mně, jak si to představuji, že vyvezeme zhruba 250 lidí na Jedlovou a oni tam pak mrznou. Tak jsem se nezmohl na nic jiného než na to, že jsem jí řekl je prosinec a v prosinci bývá většinou zima.
Středa, 13. června 2018 - 08:47:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3170
Registrován: 5-2002
Marian_P > Což byl ovšem od vás nehorázný a nepěkný exemplární protizákaznický přístup, nechat lidi mrznout v prosinci !!! [satan]
Středa, 13. června 2018 - 08:49:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2589
Registrován: 7-2005
jedno moudro známého pracující leta v pohostinství, které ale platí i na běžné "davové" akce - "v každé skupině se najde vždy 10-15% spoluobčanů - stěžovatelů - na cokoliv"
proč myslíte, že máme tak nafouknutý administrativní aparát a na každém rohu "reklamace"??
*vidím pivo za 30 a zdá se mi to drahé ? tak si ho nekoupím a počkám si do svého supermarketu na nějaké to europivo za 8,90... jó to se budu mít....[proud]
Středa, 13. června 2018 - 09:53:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3171
Registrován: 5-2002
Zdepa > To potvrzuji. Průšvih je, že těch 10% umí vyrobit zmatky takového charakteru, že to ohrozí celé následně utržené "stádo" (omlouvám se za ten nepěkný termín), viz zde davový úprk přes koleje.

Já mám největší hrůzu z akcí s dětmi. Rodiče je učí jen minimálně k respektu k okolí, protože celý svět je přeci obalený do růžového molitanu... Se přiznám, že s tím docela bojuju i doma u vlastního potomstva (to je panečku překvapení, že je vrták horký, pila škrábne, šroubovák je ostrý, kleště koušou...), ale jinak to nejde.
Středa, 13. června 2018 - 12:55:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 365
Registrován: 1-2009
Ad: Mirek55 - co máte na mysli "pozvolnějším plněním"? Charakteristiku nástupu tlaku ve válci danou otevřením ventilu? Ano, ta je zajisté u ventilového rozvodu ostrá (proto taky má ventilovka ostřejší výfuky i při nižším tlaku ve ventilové komoře). Nicméně nechápu jaký vliv by to mělo mít na trakční charakteristiku lokomotivy? Ale jsem jen obyčejnej strojvedoucí, kterej jezdí na ventilovce teprve druhým rokem! Ne, nic ironicky nebo ve zlém.
Pokud jde o moment před rozjetím lokomotivy, tak je úplně jedno, zda je naplněna pracovní část stroje přes šoupátko nebo přes ventil. Pokud se jedná o pomalou jízdu na mezi adheze, tak při plně vyloženém rozvodu pokrývám stejnou část kružnice kola otevřeným přívodem páry - úplně stejně jako v případě šoupátek a tendence ke strhnutí přes mez adheze je stejná jako v případě šoupátek.
Pokud budem řešit porovnávání "sestřenic" 423 a 431 s ohledem na nápravový tlak, tak se tomu musí každý praktik vysmát! Stačí pramálo faktorů působících na korficient adheze (mastnota, čistota koleje, /ne/seřízené kolové tlaky atd) a teoretický nápravový tlak je rázem "prdel vody".
Jak již zmínil můj spolubojovník určitě nebudeme soutěžit zda uveze víc bejček nebo ventilovka. Ale jedinou nevýhodou ventilovek byl dílenskej personál a systém údržby, kterej nebyl ochoten řešit něco atypického. Jinak se jedná o velmi úspornou lokomotivu s velmi elegantní jízdní charakteristikou oproti srovnatelným strojům.
Středa, 13. června 2018 - 17:56:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 485
Registrován: 7-2017
Fando
naprosto souhlasím s tím co jsi napsal. I to co napsal kolega.
Já jsem zdůvodňoval rozhodnutí, proč nedoško k zvažované výrobě 431.0 v dobách, kdy se vyžadovala určitá zátěž a její zvyšování a zároveň i zvýšení rychlosti hnacího vozidla.
Dát mašinu do vzduchu dokáže i fíra chtěně (pro efekt šotoušům), či nechtěně i s malou zátěží. Tím netvrdím, že dostáváš ty, nebo kolega ventilovku do vzduchu. Samozřejmostí je správné seřízení nápravových tlaků. Bordel na kolejích je jiná problematika kterou jako fíra neovlivníš, ale musíš si nějak poradit.
V loňském roce jsem trávil dovolenou na jižním Slovensku. Podařilo se mi sejít s několika stařičkými fíry (80-90 let) a vyslechnout si jejich zkušenosti právě se stroji 431.0, jak těmi původními, tak těmi zavlečenými.
(V srpnu při jízdě o tom můžeme pokecat)
Čtvrtek, 14. června 2018 - 15:10:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 784
Registrován: 10-2012
Že se ještě vracím k rozené češtinářce paní Janě. Je s podivem, jak vyčmuchala zrovinka K-report
aby zde mohla psát své dojemné výlevy. Skoro mě napadá, jestli jí to někdo operativně neporadil....
dědek_hank
Čtvrtek, 14. června 2018 - 19:58:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 605
Registrován: 7-2017
Quadrophonia:
"Že se ještě vracím k rozené češtinářce paní Janě. Je s podivem, jak vyčmuchala zrovinka K-report
aby zde mohla psát své dojemné výlevy. Skoro mě napadá, jestli jí to někdo operativně neporadil...."

No a i kdyby jo, tak co? Ona je to tady uzavřená společnost? Koneckonců každý z vás, kdo jste přímo u toho, máte možnost sobě dostupnými způsoby a podle svých možností přispět k tomu, aby tady takové výlevy psát nemusela. Jenže ono je jednodušší postupovat podle oblíbeného českého obyčeje - místo řešení problému "řešit" toho, kdo na něj poukáže... Nejlépe způsobem, který tady předvedl nick Deka ve svém postu 1705. [ko]

O tom, jak tady (ne)fungují moderátoři, snad raději pomlčet.
Čtvrtek, 14. června 2018 - 20:35:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 399
Registrován: 10-2005
Malá reportáž ze Dne Kozla

https://youtu.be/2akWvMAYAX4


Čtvrtek, 14. června 2018 - 21:08:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 808
Registrován: 8-2015
Anglické průmyslové parní lokomotivy: https://www.rcts.org.uk/features/archive/search.htm?company=INDUS TRIAL+%28STEAM%29&subtype=&class=&location=&srch=
Jsou tam zajímavé fotky [happy]
Čtvrtek, 14. června 2018 - 21:38:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4940
Registrován: 7-2011
dědek_hank:
"...máte možnost sobě dostupnými způsoby a podle svých možností přispět k tomu, aby tady takové výlevy psát nemusela..."
Já se bojím, že by to stejně moc nešlo. Paní evidentně ve stresu "abynámtoneujelo" zazmatkovala a když na ní někdo od vlaku v rychlosti houknul že není čas, tak ať neblbne, nezdržuje a dojde si na severní, tak se cítila dotčená, protože si na ní kdosi dovolil - ta drzost - cosi zahalekat, místo aby, když vona je ten zákazník, jí klidně, slušně a s omluvou (nejlépe i s nějakou kompenzací), věc vysvětlil. Prostě došlo k nějakému zmatku, to se stává. Radost z toho nikdo nemá a nikdo to schválně nedělá, jenže dotyčná zjevně okolnosti nechápe (že v tu chvíli nebyl čas na to a ono) a chápat evidentně nechce (a místo toho kope kolem sebe). To je pak holt těžký.

Poznámkám ohledně mateřského jazyka se nedivím. Psaný projev je vizitkou každého jedince a tohle je zkrátka její vlastní ostuda. Co si myslet o člověku, který nedokáže sesumírovat kloudnou větu bez chyb, ale kope kolem sebe, jak mu bylo ublíženo a co všechno především "ti druzí" udělali špatně?
Čtvrtek, 14. června 2018 - 23:28:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 785
Registrován: 10-2012
děděk_hank: to jsi mě asi špatně pochopil. Mě jen přišlo divné, že paní které se přihodí něco takového, se jde honem přihlásit na dopravní server, aby si tam postěžovala. Přijde mi, že jí to někdo poradil. Nechci jí nějak znevažovat, ale dle té její "psací inteligence" mi na tohle přijde až moc chytrý postup, neboť s oboru asi zjevně nebude. To je celé. A řešení (dle Tebe) teď nějaké hledat? To už je asi pozdě....
Čtvrtek, 14. června 2018 - 23:36:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 786
Registrován: 10-2012
Tak všem co ještě nespí, přeji klidnou noc. (i paní Janě)
Pátek, 15. června 2018 - 09:11:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3173
Registrován: 5-2002
Myslím, že Bobík to vystihl přesně.
dědek_hank
Pátek, 15. června 2018 - 09:34:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 606
Registrován: 7-2017
Quadrophonia:
"dědek_hank: to jsi mě asi špatně pochopil. jen přišlo divné, že paní které se přihodí něco takového, se jde honem přihlásit na dopravní server, aby si tam postěžovala. Přijde mi, že jí to někdo poradil. Nechci jí nějak znevažovat, ale dle té její "psací inteligence" mi na tohle přijde až moc chytrý postup, neboť s oboru asi zjevně nebude. To je celé. A řešení (dle Tebe) teď nějaké hledat? To už je asi pozdě...."

Jenom v tomto krátkém odstavci jsem našel tři češtinářské chyby... Vyznačil jsem je v textu tučně.

Rozumné řešení samozřejmě teď - post festum - už asi není. Rozumná řešení spočívají v organizaci akcí a v kvalitě personálu, který je organizuje. Obecně platí, že obecenstvo na takových akcích jsou zákazníci a jejich pořadatelé jsou prodávající. Pravidlo číslo 1 v každém obchodním vztahu je, že zákazník má vždycky pravdu. Každý profesionální obchodník pochopitelně ví, že objektivně ji zákazník vždycky nemá, ale to pravidlo spočívá v tom, že se obchodník tak má chovat, tedy za předpokladu, že o zákazníka nechce přijít, a to profesionální obchodník nechce skoro nikdy. Typický obrat při jednání s takovým zákazníkem je "ano, ale...". Školený obchodník dokáže tímto způsobem přesvědčit zákazníka o opaku jeho původního názoru a zákazník má přitom pocit, že s ním obchodník ve všem souhlasí. (Viz například Henry Ford a Plechová Líza: Můžete mít auto jakékoli barvy, ale musí být černé.)

A už vůbec nejhorší je zpochybňovat inteligenci zákazníka. Rozložení inteligence v populaci se řídí Gaussovou křivkou, takže je zhruba 50% pravděpodobnost, že inteligence zákazníka je vyšší než inteligence obchodníka. Kromě toho existuje řada druhů inteligence, takže i ten, kdo v jedné její formě nevyniká, může být z jiného hlediska považován za génia.

Suma sumárum, ani pořadatelům drážně nostalgických akcí by jistě neuškodilo, kdyby absolvovali aspoň základní školení o tom, jak se má chovat profesionální obchodník. Což je můj návrh řešení.

Na tu domněnku, že jí někdo poradil, aby si stěžovala tady, jsem reagoval už minule. Není mi úplně jasné, proč na tom tak bazíruješ.

A taky tady raději nebudu rozebírat, že v anonymitě internetu se klidně schová spousta mystifikátorů, manipulátorů a falešných identit, včetně umělé inteligence. Třeba si z nás někdo jenom dělá bohapustou srandu...[crazy]
Pátek, 15. června 2018 - 11:19:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 92
Registrován: 12-2007
Dovolím si k tomu aj ja pridať pár slov.

Naše akcie s 498.104 sa snažíme robiť vždy vo veľkom a pre širokú verejnosť, nakoľko taká veľká mašina aj naozaj potrebuje veľa platiacich zákazníkov a sponzorov, aby mohla byť úspešne prevádzkovaná a opravovaná aj so všetkými sprievodnými vozidlami a zariadeniami naokolo. To je žiaľ aj vec prečo sme často krát odsudzovaný železničnými nadšencami, že naša nostalgia až taká skutočná nostalgia nie je, ale to je iná téma. A aby to malo fungovať z dlhodobého hľadiska je našou prioritou a psiou povinnosťou aby zákazníci (cestujúci) odchádzali vždy spokojní.

Žiaľ sa to vždy a u všetkých nedá splniť, ale snažíme sa neustále zdokonaľovať aby sme nespokojnosť minimalizovali. Ešte stále zápasíme s rôznymi nešvármi vlakového personálu. A že pri tak veľkých akciách ako je Mikuláškska jazda alebo MDD, kde mávame cez 500 cestujúcich, je personálu naozaj mnoho a stačí, že jeden člen sa nevie zmestiť do kože alebo nezvládne situáciu pri riešení problému a vybuchne a dokáže zničiť meno celého klubu.
Stávalo sa nám, že sa nám do vlakového personálu prihlasovali ako dobrovoľníci ľudia, ktorí sa po pridelení funkcie (úlohy vo vlaku) cítili nesmierne dôležito a potrebovali sa nad iných povyšovať alebo takí, ktorí nemali záujem urobiť si svoju robotu a chceli sa len zadarmo odviesť vlakom a keď došlo na riešenie akýchkoľvek vecí s cestujúcimi boli v koncoch.
Našťastie po toľkých rokoch sa nám vyprofilovala určitá skupina osvedčených ľudí. Ľudia okolo mašiny a reštauráku sa vyčlenili prirodzenou selekciou.
Čo sa týka personálu, ktorý je celú cestu v priamom kontakte s cestujúcimi a to vlakvedúci a stewardi, tak tam sme tomu museli trošku pomôcť. Teraz máme tiež skupinu stewardov, ktorí sú osvedčení a radi s nimi spolupracujeme, ale tiež niekedy musíme pribrať aj niekoho nového. Celé je to predsa o dobrovoľnosti a nikomu nemôžeme „šichtu“ nanútiť. Tiež sme im ale museli vysvetliť ako s ľuďmi komunikovať, ako sa správať a najmä ako im posúvať informácie o jazde a vzniknutých mimoriadnostiach. Základom bolo vysvetliť, že dobrovoľníci, ktorí tvoria vlakový personál, sú naozaj stewardi a nie sú sprievodcovia aj keď sa tak cítili. To znamená, že nemajú žiadne právo zasahovať do organizácie dopravy a jazdy vlaku a jeho výpravy s výnimkou prípadu hroziaceho nebezpečenstva, ale sú povinní starať sa o cestujúcich, organizovať hry a súťaže prebiehajúce vo vozňoch a informovať ľudí. A to informovanie musí byť pravdivé a podložené a treba sa vyvarovať posúvania informácii na základe domnienok. Povedať, že sa asi niečo pokazilo, keď sa niekde stojí z dopravných dôvodov je absolútne neprípustné. Za účelom možnosti správneho informovania cestujúcich sa teraz snažíme zaviesť systém vysielačiek tak, že vlakvedúci je jednou spojený s dopravou (ako vždy) a druhou je spojený so stewardami a poskytuje im informácie, ktoré môžu poskytnúť cestujúcim. Neosvedčilo sa aby aj stewardi počúvali dopravu a už vôbec aby svojou komunikáciu, hoc potrebnou, vyrušovali dopravu.

Celé je to o neustálom zlepšovaní a hľadaní riešení. Dnešná doba moc dobrovoľníckej činnosti nepraje a robiť veľké akcie, brať na seba zodpovednosť a mať z toho len dobrý pocit, chce veľkú dávku chcenia, sebadisciplíny, niekedy aj sebazaprenia, a elánu na strane personálu a rovnako veľkú dávku pochopenia a nadšenia zo strany cestujúcich. A preto je dôležité vždy pri každej príležitosti cestujúcich informovať o tom, že prispievajú na dobru vec, že ich cestovné nejde len niekomu do vrecka, že všetci okolo sú dobrovoľníci, ktorí sa snažia fungovať ako profesionáli a že sú tu kvôli ním a tej mašine, ktorá nás všetkých spája.
dědek_hank
Pátek, 15. června 2018 - 12:03:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 607
Registrován: 7-2017
Trepko 92: Děkuji, že se toho ujal profesionál. [wink] Já jsem se sice více než půl pracovního života živil jako obchodník, ale v jiné branži, takže tvoje slovo je přesně to, co bylo v tuto chvíli potřeba. [kladivo]
Pátek, 15. června 2018 - 13:04:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 182
Registrován: 11-2006
Dobrý den pánové,
dovolte se mi vás zeptat. Nevíte prosím, jaké lokomotivy se zhostily oslav 130 let Pardubicko-liberecké dráhy konané v květnu 1989 ? Já vím jen o 556.036 a 475.179 doplní někdo ? Moc děkuji všem
Pátek, 15. června 2018 - 16:15:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 372
Registrován: 5-2002
Určitě ještě 556.0506 a 534.0432.
Pátek, 15. června 2018 - 16:34:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1133
Registrován: 7-2017
ano tak nějak...také jsem se byl v Liberci podívat...a i jiné studené stroje
Pátek, 15. června 2018 - 16:52:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1458
Registrován: 8-2006
Etawil: 475.179, 556.036, 556.0506, 477.043, 543.0432, 310.006, V HK na výstavě si vybavuju 354.7152 vedle které jsem stál s motorákem a nějak tam ještě okrajově zasáhl 434.2186. Ale ten myslím nebyl součástí oslav. Němci z oslav vyrobili hezký dokumentární film. Myslím, že se top jmenovalo Dampffrühling in Bohmen. Byly k tomu přidány i oslavy dráhy Martinice - Rokytnice. Někde mám kopii na VHS, ale není to na čem přehrát.
Zachrochtám, zavrčím, zahalím se do oblaku dýmu a zmizím jako červený sršeň! www.pshzd.cz
Pátek, 15. června 2018 - 17:23:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 439
Registrován: 5-2006
V Hradci stála vystavená 434.2298 a 464.053? 434.2186 jezdila na vlacích Jaroměř-Trutnov (Svoboda??). 310.006 byla ještě rozpracovaná a tak nebyla ani vystavená.
Pátek, 15. června 2018 - 18:48:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 371
Registrován: 10-2005
V Hradci byla na výstavě určitě 534.027 (ještě kompletní), 464.102 a možná že tam byla i 477.060 (nebo něco se zavřenou budkou). Dělali jsme tam asi dva dny něco jako kustody. Myslím Bóďo že .053 ne, tu si za celou dobu parního pobláznění ve VČ nepamatuju.
Ten západoněmecký soudruh s Betacamem s námi jel asi ze Dvora na Mostka na 556.036. To video mi tehdy slíbil, ale nic pochopitelně nedorazilo. To bych rád někdy viděl.

Mmch, k druhé půlce 80. let a kompetenci NTM... vzpomněl by si někdo, že by někdy byla vystavena 498.014. Tu jsem nikdy neviděl.
Pátek, 15. června 2018 - 20:13:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 138
Registrován: 12-2007
Shrnu-li to, tak v Hradci Králové určitě byly následující lokomotivy a motorové vozy: 781 225-8, BN 60, 464.053, 354.7152, 434.2298, 180 002-8, 742 260-3, M 131.1133 a šlechtična 475.179 jezdila s vlaky. Jiné lokomotivy jsem na fotografiích nenašel...
Pátek, 15. června 2018 - 20:41:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 158
Registrován: 6-2010
VHS z oslav Pardubice-Liberec u nás vyšlo pod názvem Parní jaro 89 v Čechách, u nás vyšlo tuším v roce 1996, jestli bude ještě dneska ke koupi vyjma různých bazarů, výměnných setkání, tak to těžko říct.
Sobota, 16. června 2018 - 07:28:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 183
Registrován: 11-2006
Dobry den, velice dekuji vsem za reakci. Jeste bych se zeptal: na pravidelnych nebo zvlastnich vlacich jezdily jeste nejake parni lokomotivy krom 475.179 ? Dekuji
Sobota, 16. června 2018 - 07:31:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 184
Registrován: 11-2006
Mezi Libercem a Hradcem popr. Pardubicema?
Sobota, 16. června 2018 - 09:13:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 440
Registrován: 5-2006
https://www.amazon.de/Dampflok-Fr%C3%BChling-in-B%C3%B6hmen/dp/B0 026HDC8C/ref=sr_1_18/260-5581968-3043853?s=dvd&ie=UTF8&qid=152913 3164&sr=1-18&keywords=Dampflok&refinements=p_n_binding_browse-bin %3A675834011
Sobota, 16. června 2018 - 09:44:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1075
Registrován: 1-2010
Chce to jen trochu používat vyhledávače, např zde 2 x 556 ve Staré Pace http://www.zelpage.cz/fotogalerie/parni-lokomotivy/556/556256.htm l dále 534 v Pace http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/534094.jpg vse při výše zmíněných oslavách
Sobota, 16. června 2018 - 11:23:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 99
Registrován: 3-2013
"PAPAGÁJ 477.013"