Diskuse » Archiv 2018 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 15. 07. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 15. 07. 2018

dolů
   autor příspěvek
Úterý, 10. července 2018 - 18:43:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3698
Registrován: 11-2008
Tak jak koukám, tak jsem zatím měl štěstí na "rozumné" fíry. Po dojetí Lv jako PMD pro uvázlý/neschopný vlak se do max 10 minut "hlásily", že už jedou. Tak doufám, že nenarazím na některé zde diskutující, kteří budou "papírovat" celou věčnost a vlaky budou stát. [lol][lol][lol]
Úterý, 10. července 2018 - 18:47:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 281
Registrován: 8-2017
no, a jak to tak čtu pořád dokola, (173/95, sždc D1) tak PMD nemusí mít zápis o provedené zkoušce brzdy, jen si musíte ověřit funkci brzd v dostatečném počtu, ale o nějakém zápisu nikde ani čárka, takže jestli si to načmárám někde bokem na papír je už moje věc, (popř. to stanoví sám dopravce, kam to napsat) jen je řečeno, že můžu využít zprávu o brždění.

kdežto u vlaku je jasně stanoveno, že musí mít zápis o zkoušce brzdy a co ten zápis musí obsahovat - provedení toho zápisu je už na každém dopravci, jak bude vypadat
Úterý, 10. července 2018 - 18:48:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 282
Registrován: 8-2017
Výpravčíxy - jo, ale je to jen do doby, než se něco stane, dost fírů právě hřeší na to, včera to brzdilo, tak dnes bude taky a papír to nezastaví a jezdí bez bržděnek, nebo se do nich ani nepodívaj a pak se strašně diví, když jim ve 120 vlaje na konci vlaku 810

(Příspěvek byl editován uživatelem Practicus.)
Keram
Úterý, 10. července 2018 - 18:49:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 88
Registrován: 4-2017
Ne, do brzděnky prostě místo na širé trati psát nebudu. Dojedu do stanice a tam příslušnou zkoušku brzdy vyzkouším a následně zapíšu.
Takové bláboly, že si "tipnu", ke které dopravně jsem nejblíže, kterou tam následně zapíšu, no to je něco. [happy]
A je dodávám, že předpis dopravce pouze danou vyhlášku může zpřísňovat, nikoliv zlehčovat, jakožto další právní předpis.

A už se nemíním o tomto hádat / dohadovat / diskutovat. Howgh.
Keram
Úterý, 10. července 2018 - 18:51:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 89
Registrován: 4-2017
Výpravčíxy:
Jak jsem taky jel pro zdechlého kolegu, jsem se hlásil do 15ti minut. A to jsme to udělali (+-) předpisově. Dotáhl jsem to do první stanice, pak bylo čas řešit něco více. [happy] [vypravci]
Úterý, 10. července 2018 - 19:04:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5901
Registrován: 7-2007
Němec_z_ova, Parmezano:Viz můj příspěvek ....Neděle, 08. července 2018 - 13:21:49
Tak to prostě je!
Pokud bych při stahování "leklého" vlaku narazil na jedince Vašeho uvažování (hledání problémů, proč to nejde, nezapůjčení ZOB k sepsání nové ZOB či odmítnutí spolupráce při zkoušce brzdy) tak se odeberu strojně zpět. Tak to píši 1+[biggrin].
Practicus: Nezbláznil si se v té osobce už úplně????[wink]
Úterý, 10. července 2018 - 20:50:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8538
Registrován: 8-2012
jak to tak čtu pořád dokola, (173/95, sždc D1) tak PMD nemusí mít zápis o provedené zkoušce brzdy
No a kde tam čtete, že se u PMD zkouška brzdy dělat nemusí (jen nějaké modrogumní "ověření")? To je totiž vaše původní pozice, od které se teď snažíte utéct k točení se na zápisech v ZOB...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Keram
Úterý, 10. července 2018 - 21:00:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 90
Registrován: 4-2017
T.H.: Naopak, kde je psáno, že se udělat musí? Předpis snad říká, co udělat musím, nikoliv, co udělat nemusím.
Středa, 11. července 2018 - 03:50:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 283
Registrován: 8-2017
T_._H_. - tak až se naučíte číst, dejte vědět...... nic takového jsem nenapsal

napsal jsem, že fyzicky si pro PMD MUSÍM ověřit činnost brzd na patřičném počtu vozidel - pro blbce jako Vy to přeložím - provedu fyzicky na patřičném počtu vozidel zkoušku brzd (pokud není platná ZOB, pokud je platná ZOB, provede se JZB a stačí přes manometry), ale už NEMUSÍM o ní provádět zápis - vyhláška 173 ani SŽDC D1 nic takového nenařizuje

Keram - fyzicky musíš provést alespoň tu JZB přes manometry (pokud existuje ZB od přivěšované soupravy), zápis ale o ní psat už nikam nemusíš, pokud ti to zaměstnavatel nenařídil nějakým vnitřním předpisem

Oldcerry - no, jestli je bláznovství se ptát, jak se dělá zkouška brzdy vlaku na širé trati a jak se to pak zapisuje do zprávy o brždění, tak budiž
Středa, 11. července 2018 - 06:59:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17033
Registrován: 5-2002
Pract: tak do kolonky ve zprávě o brždění místo provedení zkoušky brzdy napíšete co? jste na širé trati, patník žádnej, návěstidlo taky žádné poblíž není
Napíšu to tak, jak to s ohledem na okolnosti dokážu nejlépe určit. Chybějící či nečitelné hektometry jsou bordel správce infrastruktury a ne můj, přesná poloha navíc půjde určit z tachografu.

Spíš mě zaráží jiná věc: když teda nejde určit polohu za účelem vtělení do ZOB nebojaxetolejstromenuje, tak podle čeho určím polohu, kam má přijet pomocná mašina (a nenarazit do mě)...? Jo já zapomněl - to je vlastně problém zachránce, nikoliv Practicův. Inu, není nad "kolegialitu"...
Středa, 11. července 2018 - 08:50:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8539
Registrován: 8-2012
Naopak, kde je psáno, že se udělat musí?
OK, zkusím vás k tomu dovést potřetí a pak to vzdám, protože modrogumní mentalita "není na to předpis" plus "nemám to kam napsat, tak to neudělám" (protože by to byla práce) je se mnou očividně dost nekompatibilní.
Někde vejš od někoho (správně) čtu, že předpis může zákonnou a podzákonnou normu pouze zpřísňovat. Ve vyhlášce nemáte nikde napsané, že zkoušku brzdy dělat nemusíte/nesmíte, čili ji dělat můžete. A dokonce ji dělat musíte, když přijede strojvedoucí z firmy, která to bude mít v předpise jako povinnost, a bude ji tudíž po vás chtít! Takže si odpustíte modrogumní kecy, že ji dělat nebudete a že na to není předpis, a prostě ji podle pokynů toho strojvedoucího (protože v tu chvíli to je "jeho" firma, kdo je dopravcem!) uděláte, jasný? On tam není pro vaše potěšení, abyste si měli na čem dokazovat svou jedinečnost a nadřazenost, ale aby vás dostal z trati.
No, nechám to na vás - můžete mi v reakci jednoduše odpovědět, že v takovém případě tu zkoušku brzdy samozřejmě uděláte, anebo vyvalit další hromadu výmluv a alibi, proč to neuděláte. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Středa, 11. července 2018 - 10:23:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2996
Registrován: 7-2006
a prostě ji podle pokynů toho strojvedoucího (protože v tu chvíli to je "jeho" firma, kdo je dopravcem!) uděláte, jasný? On tam není pro vaše potěšení, abyste si měli na čem dokazovat svou jedinečnost a nadřazenost, ale aby vás dostal z trati.

Musím konstatovat,že z mé letité praxe v provozu se naštěstí vždy kolegové dohodli a neschopný vlak/vozidlo mi stáhli .. byť dříve to bylo v "jednom podniku" a dnes je to trošku "větší byrokracie" .. [vypravci]


když teda nejde určit polohu za účelem vtělení do ZOB

No v dnešní době to je spíš jen případná lenost jedince snad .. když uváznete,voláte a oznámíte km polohu či +- toto,bychom věděli kam pojede záchrana .. a že by ještě někde nebyl nějaký ten identifikační bod tomu moc nevěřím .. [crazy]
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Keram
Středa, 11. července 2018 - 10:26:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 91
Registrován: 4-2017
Hajnej: Na to taky pamatuje D1, jak jet, když není známá kilometrická poloha na trati zdechlého stroje.

T.H.: A když pojede "modrogumní" mašina pro zdechlého AWT? Jejda, to by bylo keců, kdyby se to najednou dělalo podle té "modré" V15, co??? [proud][wink][crazy]
Hele, jak jsem popsal - i já, i většina provozních zaměstnanců prostě chce ten vlak co nejdříve dostat z trati. Pak, co dál, už můžeme řešit někde ve stanici, po obnovení provozu. A nějak jsem se zatím vždycky domluvil.
Otázkou je, co bychom dělali, pokud bych potkal takového mudrlanta, jako jste vy. To bych se raději skutečně (jak taktéž bylo popsáno výše) odebral strojně na fajront. [wink][andel]
Středa, 11. července 2018 - 10:33:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5902
Registrován: 7-2007
Kolego Practitusi, jak tu zkoušku uděláš je tvoje věc ("lehlý"). Jsem výše psal co bych dělal já ("pomocný") - ovladatelnost a JZB dle manometrů "lehlé". (Bohužel pokud ta lehlá bude PC sračka bez napájení displeje, tak holt ten "lehlý bude muset z lok znovu dolů z lok). Zápis (přepočet) o provedené zkoušce bych neprováděl, když to přijelo odněkud s ZOB, tak pomocná mašina to o tolik nezhorší, zvláště pak, když to stažení z trati pojede mnohem pomaleji. Nikdo nebude hledat hnidy jestli se něco napsalo..to se dá okecat a pochopit. To jak ten lehlý to zajistí a pak odjistí, je jeho problém. Já jako "pomocný" nikde lítat nebudu. Pokud budu ten "lehlý", tak si holt zaběhám...Ale nikdy bych neodmítl požadavek "pomocného" na zkoušku brzdy. Zápis o provedení bych napsal, ale kolegovi bych předal ZOB (pokud by bylo nutno) až někde na rozumějším místě (žst).
A už dost...
Středa, 11. července 2018 - 10:45:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8544
Registrován: 8-2012
A když pojede "modrogumní" mašina pro zdechlého AWT? Jejda, to by bylo keců
Podle sebe soudíte jiné?
No, popravdě řečeno jsem neočekával, že byste se "snížil" k tomu v reakci jednoduše odpovědět, že v takovém případě tu zkoušku brzdy samozřejmě uděláte, a předpokládal jsem, že pravděpodobnější bude nová hromada keců, otáčení diskuze jinam a útoků na ostatní. Bohužel, další modrá guma zase nepřekvapila.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Středa, 11. července 2018 - 11:08:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 118
Registrován: 12-2010
T.H.: to máte z dětství,nebo to přišlo později ?
Středa, 11. července 2018 - 11:36:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17038
Registrován: 5-2002
Jíra: to máte z dětství, nebo to přišlo později
Ať už tak, nebo onak, pořád to nic nemění na tom, že v daném případě má TH pravdu.

Holt si budeme muset počkat na situaci, až nějakej předpisovej mudrlant odmítne brzdu resp. její ovladatelnost vyzkoušet, fíra pomocné mašiny ho kvůli tomu odmítne odtáhnout a zavolá se porodní bába...
Středa, 11. července 2018 - 13:14:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1957
Registrován: 8-2005
tak podle čeho určím polohu, kam má přijet pomocná mašina (a nenarazit do mě)...?

No přeci podle té třetí borovice vlevo. Akorát nevím, jak po počítat, když se tam pojede z druhé strany.
Co je vrchol mazlivosti? Malý bílý kocourek nalezený před dveřmi na rohožce :-)
Středa, 11. července 2018 - 13:17:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 284
Registrován: 8-2017
Ale já nikde nenapsal, že když lehnu já, že zachraňujícímu nedám ZOB, že s ním neudělám ZB atp...... naopak, jsem říkal, že ten, kdo vede následnou soupravu je velitel a on rozhoduje, jeho zodpovědnost, když to udělá blbě - přečtěte si to laskavě od znovu.

já jen říkám, že když já pojedu zachraňovat, budu se chtít s tou zachraňovanou soupravou vracet jako PMD, neb vlak musí mít zprávu o brždění, PMD ji mít nemusí, a vyhláškou a předpisem je stanoveno, co tam vše musí být uvedeno, a ne, že zkoušku brzdy neudělám v takové, či v takové podobě.
Nevím, jak to myslíte Vy, ale podle mě staničník není dopravnou - pokud je, no tak jsem se splet a opravte mě.
Mladějov
Středa, 11. července 2018 - 13:20:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12584
Registrován: 3-2007
Staničník není dopravnou, ale třeba oddílové návěstidlo autobloku ano [wink]

(edit - když teda máte takovou potřebu se vzákjemně mlátit debilními definicemi)

Popravdě - absurdní diskuse.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Středa, 11. července 2018 - 13:28:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17041
Registrován: 5-2002
Pract: Nevím, jak to myslíte Vy, ale podle mě staničník není dopravnou
To je snad jedno, ne...?
Pro určení polohy, kde byla brzda vyzkoušena, to stačí, a stejně tak bude stačit, když se napíše, ve kterém mezistaničním úseku to bylo - to podstatné je totiž stejně to, aby bylo zřejmé, že je to zkouška po přivěšení pomocného stroje a před odtažením z tratě.
Středa, 11. července 2018 - 13:39:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8549
Registrován: 8-2012
Ale já nikde nenapsal, že když lehnu já, že zachraňujícímu nedám ZOB, že s ním neudělám ZB
Ale napsal, kecama o "na širé trati se zkouška brzdy nevykonává" atd. jste tuhle nekonečnou diskuzi nastartoval (a pak se k vám v rámci podpůrného spolku modrogumního přidali Jíra_hk a Keram). No a pak už jste se to jen snažil kroutit k tomu, že vy jste tím zachráncem...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Středa, 11. července 2018 - 13:45:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 285
Registrován: 8-2017
Oldcerry - vlak má mít nějaký náležitosti a pokud je nemáte, tak to neokecáte, ale to už je vaše věc, jestli s vlakem jezdíte bez bržděnek.
Dával jsem zde příklad s esosyslem, jehož souprava má skutečných 98 br.% a vlak 4640, jehož požadované br.% dle tjř je 94. Pokud totiž na to přivěsíte další mašinu (třeba další eso), tak nemáte 94% ani omylem a Vy byste s tím pak jel klidně 140, protože jedete jako vlak.
Středa, 11. července 2018 - 13:47:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 286
Registrován: 8-2017
T_._H_. - pane, vypadlo Vám tam jedno slovo "na širé trati se zkouška brzdy vlaku nevykonává"
Středa, 11. července 2018 - 13:54:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 287
Registrován: 8-2017
Hajnej - mě by to taky stačilo, otázka je, co na to řekne vyšetřovatel případné MU - jestli to jemu bude stačit (mě je to šumafuk)

mě stačí, že mám ZOB a za správnost ZOB odpovídá ten, kdo ji sepisuje, když ji sepisuji já, odpovídám za správnost já, když ji sepisuje někdo jiný, odpovídá za správnost někdo jiný

ovšem asi se vyšetřovatel nebude tvářit moc spokojeně, když mu do místa provedení ZB napíši "LO", či "2-148" je to název dopravny? je
Mladějov
Středa, 11. července 2018 - 14:01:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12585
Registrován: 3-2007
>asi se vyšetřovatel nebude tvářit moc spokojeně,

To je jeho problém [lol]
Středa, 11. července 2018 - 14:04:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8550
Registrován: 8-2012
T_._H_. - pane, vypadlo Vám tam jedno slovo "na širé trati se zkouška brzdy vlaku nevykonává"
odkaz
Víte co - kašlu na vás, už akorát hledáte, jak se vykroutit. Až půjde do tuhýho a zůstanete někde neschopný, vzpomeňte si na tuhle diskuzi, nechte si kecy o nevykonávání zkoušky brzdy na koledu, udělejte to, co po vás zachraňující chce (včetně případné zkoušky brzdy) a budete mít aspoň příběh na fírcimru mezi vám rovné, jak ten "blbej soukromník" po vás chtěl jednoduchou, i když nemusel.
Míra mé tolerance modrogumismu naplněna, howgh.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Středa, 11. července 2018 - 14:12:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3811
Registrován: 3-2010
T H Proč se ze sebe snažíš udělat ještě většího blbce, než jaký seš? Už tak seš přes limit[kiss]
Středa, 11. července 2018 - 14:16:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 288
Registrován: 8-2017
T.H. - vždyť říkám, že neumíte číst, když si ani nepřečtete, co je v závorce napsané, navíc jsem později psal, že jsem to opisoval ze starého předpisu, který již neplatí.
A jelikož jste začali oponovat, že V15 pro ostatní neplatí (ano, máte pravdu, je to vnitřní předpis dopravce), tak jsem se podíval do 173 a D1 a tam je to napsané, jak je to napsané.

Mladějov - to není jeho problém, ale Váš, páč šikovnej právník se toho chytne a budete tamhle někomu platit ujetou nohu - sice na štrece neměl co dělat, ale Vy jste nesplnil - nezapomeňte, že žijem v právnickým státě, nikoliv v právním.
Mladějov
Středa, 11. července 2018 - 14:19:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12586
Registrován: 3-2007
to není jeho problém, ale Váš, páč šikovnej právník se toho chytne a budete tamhle někomu platit ujetou nohu

Co to má společnéího s tím, jak se na něco tváří nebo netváří vyšetřovatel ?
Středa, 11. července 2018 - 14:25:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 289
Registrován: 8-2017
Mladějov - protože vyšetřovatel vyšetřuje a do vyšetřovací zprávy napíše, že strojvedoucí pochybil a jel s neplatnou zprávou o brždění, čímž porušil paragrafy ty a ty.

(Příspěvek byl editován uživatelem Practicus.)
Středa, 11. července 2018 - 14:27:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5903
Registrován: 7-2007
Practicus: prosím tě...co mi to podsouváš? Ty woe, tohle už je fakt marný...
Vy byste s tím pak jel klidně 140, protože jedete jako vlak. Nejel a doufám, že žádný takový magor, který uvolňuje trať takto, mezi námi není.
Točíš se na dokola na kravině...dělej jak myslíš...diskuze o hovně..
A vykání si nech od cesty, jsme kolegové....
Středa, 11. července 2018 - 14:37:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 290
Registrován: 8-2017
Oldcerry - no já bych si dělal novou zprávu o brždění, pokud bych měl jet se zdechlinou jako vlak (u PMD si to hodím bokem na papír), ovšem stále nevím, co bych psal do kolonky "místo provedení ZB", páč tam musí být uveden název dopravny
Mladějov
Středa, 11. července 2018 - 14:40:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12589
Registrován: 3-2007
Pr 289 : Což napsat může vždycky, ale rozhoduje soud. Ono v "civilním" právu, na rozdíl od dráhy, platí presumpce neviny, zásada přiměřenosti a řada dalších věcí.

Jinak ono je to hodně o selském rozumu, takže bych to udělal jako Oldcerry a TH, do stanice sjel jako PMD a tam vyřešil náležitosti.

Jinak přičíst v brzděnce br.v. mašiny a podělit váhou vlaku je otázka tří minut, pro někoho takový problém ?
Stejně v situaci, kdy 80 % fírů si není jisto, co maj dělat, a další na to programově serou (zdravím ty typu Jirka xxxxl), je to pěkná absurdita a tu ovladatelnost samozřejmě udělám, i kdyby tady tisíc chytrolínů říkalo cokoli. Jde o bezpečnost - a víc, než jestli mám v poznámkách napsáno " JZB provedena v 15.17 h v místě spojení s neschopnou soupravou dopravce ČD" a někomu se to "nelíbí". To bych chtěl vidět soud, který by to zpochybnil -a odvolat se lze vždycky.

To je to dědictví hloupých vyrypovačů ve vyšších funkcích.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Středa, 11. července 2018 - 14:59:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 291
Registrován: 8-2017
Mladějov - ale o tom tady celou dobu píšu, že když se mám vracet už se soupravou, tak musím jet jako PMD a údaje si hodím bokem na papír, abych vůbec věděl, jestli mi to pro to PMD bude stačit (jestli použiju data ze ZOB od přivěšené soupravy, nebo si ji celou oběhnu, je už moje věc).
Protože vlak musí mít zprávu o brždění, což je úřední dokument, a tam se mj. zapisuje název dopravny, kde byla zkouška brzdy provedena, což na širé trati jaksi nelze nijak zjistit, takže jako vlak se vracet nemůžu.
až dojedu do stanice, pak budu dělat to, co mi zaměstnavatel nařídil - a je jedno, jestli se to tam odvěsím, nebo to potáhnu dál (to pak bych psal ZOB a min. tu JZB ještě jednou)
Středa, 11. července 2018 - 15:19:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 291
Registrován: 2-2014
Practicus: [rofl]
Mladějov
Středa, 11. července 2018 - 16:18:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12591
Registrován: 3-2007
>abych vůbec věděl, jestli mi to pro to PMD bude stačit

A kolikpak chcete jet s tím PMD, že vám to "nemusí stačit" ?? Wono jaksi je strop 40 km/h.

Nicméně nevidím zásadní problém ten řádeček do brzděnky doplnit a jet jako vlak (třeba do první stanice těch 40 km/h, abych uvolnil trať a pak něco řešit dál)a v tomto smyslu informovat DA a dopravu.
Středa, 11. července 2018 - 17:01:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17047
Registrován: 5-2002
Pract: páč tam musí být uveden název dopravny
Fakt MUSÍ...?
Není to náhodou tak, že tam nějakej bambula to "dopravny" napsal tak nějak automaticky - prostě proto, že se naprostá většina zkoušek provádí v dopravnách - a víc o tom nepřemejšlel?

Podle téhle logiky bych měl dítě narozené na nafukovacím člunu*) v mezinárodních vodách nejspíš okamžitě utopit, protože jinak by matrikářka nevěděla, co mu má napsat do kolonky "země narození"... [crazy]
*) Ten (anonymní) nafukovací člun píšu schválně kvůli rejpalům, co by na mě chtěli zkoušet, že by se v tomto případě použila země, kde je daná loď registrovaná (čímž by mi ovšem naopak dali za pravdu v tom, že když se chce, tak to jak vidno jde).
Středa, 11. července 2018 - 20:09:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21
Registrován: 1-2018
Tak například.

Rychlík 641 vyjede ze Studénky a v prvním tr. oddíle (do Jistebníka je jich pět) začne potkan samovolně přibrzďovat. Fíra vlak zastaví někde ve třetím oddíle mezi odd. návěstidly 1-2480 a 1-2496 v kilometru 248,7km. Fíra neví co s tím, pořád se plní brzd. válce - prostě závada na brzd. zařízení loko, nedá se pokračovat. Z Bohumína pošlou peršinga, který z Jistebníka pojede jako PMD do určeného kilometru a dále bude mít v rozkaze, že "po spojení pokračuje jako vlak 641". Tady se nám razantně změní parametry vlaku. Potkan se vypne z brzdy, spočítáme si nové skutečné procenta, která vychází na 72% (v příloze sken původní ZOB vystavené v Olmíku). Potřebné brzd. procenta pro úsek do Bohumína jsou 98%. Čili novou stanovenou rychlost máme 114km/h.

Potřeboval bych teda vědět, stačí to sepsat do poznámek původní bržděnky nebo mi vlakoš z POPky vytiskne novou a co napíše do kolonky "odkud je sestava vlaku platná"?
Opravdu může tento vlak ihned pokračovet z místa uváznutí těch 114km/h?
application/pdf
ZOB 641.pdf (287.5 k)
balik
Středa, 11. července 2018 - 21:14:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2386
Registrován: 11-2002
…vždy a jen jedu do km pro uvázlý vlak jako PMD, vracím se s uvázlým vlakem do určené stanice taky jako PMD…
...bych to udělal jako Oldcerry a TH, do stanice sjel jako PMD a tam vyřešil náležitosti...


Přece musíte z vlastních zkušeností (???) vědět, že to tak ale v praxi nechodí. Vůbec není v diskreční pravomoci strojvedoucího vybírat si, jestli pojede jako vlak nebo PMD, a už to zrekapitulovaly paní Haan #2894 dne 9.7. v 09:07 a Láďa #2993 dne 7.7. ve 21:31 (je to jedna z obvyklých variant, že při vysvobozování pomocným HV z přední dopravny se pokračuje do přední dopravny jako vlak; naopak při stažení zpět do zadní dopravny se typicky vlak ukončí na trati a vrací jako PMD; odlišné varianty se taky dějí, ale podle jiného kritéria než je ne/souhlas strojvedoucího nebo vyplňování kolonek do ZOB).

Základní pravidla ( --> předvídatelnost, nikoliv libovůle nebo momentální nálada!) provozovatele dráhy pro řešení dopravních mimořádností tohoto typu (uvolnění traťové koleje a odvoz uvázlého vlaku z trati), kterými se mají řídit dispečerský aparát a výpravčí SŽDC, jsou zakotvena v SŽDC D7 čl. 290.-304. Dispečer dopravce má šanci nejprve předložit provoznímu dispečerovi SŽDC vlastní návrh řešení situace (a tedy uvnitř dopravce může proběhnout i komunikace mezi strojvedoucím a dispečerem, se zohledněním praktických připomínek), ale pravomoc rozhodnout má pouze PD provozovatele dráhy (podle kritérií čl. 293. a 294., zejm. ne/potřebnost blokované koleje, rychlost řešení, vliv na plynulost dopravy).
Obvykle se tak oba sousedící výpravčí dozví "shora" (od svého PD) koncept řešení (kdo-odkud-kam jako PMD/vlak) a zrealizují jej v souladu se SŽDC D1 (přitom sami dloubají nad vlastními špeky typu: různě složitých variant zavádění a přidělování čísla PMD a ukončování řádků v provozních aplikacích, sjednávání jízdy s neintuitivním dokumentováním co-kam-do-kterých-sloupců-jinak-než-obvykle, sepsání/diktování rozkazů - vyměňujou si role podle toho, kdo kdy je přední/zadní ve vztahu k původnímu uvázlém vlaku / nově zavedenému PMD - ale to už je zas čistě interní boj provozovatele dráhy). Strojvedoucí stejně nakonec dostane pokyn od výpravčího (jakožto nejbližší "velící" prodloužené ruky provozovatele dráhy) a je naivní si myslet, že tihle koncoví provozní zaměstnanci o své vůli na tom něco mohou změnit, i kdyby jeden druhého přemlouval/přesvědčoval o lepšejší variantě.

V osobní dopravě se většinou stane (při vysvobozování z přední dopravny), že když pomáhá uváznutý dopravce A sám sobě jinou svojí volnou náležitostí přistavenou odjinud nebo z depa (PD přijme - byť déletrvající - řešení navržené dispečerem dopravce), tak chcíplotina pokračuje pod číslem původního vlaku a dopravce se ji snaží dojet do cílové stanice (formální naplnění závazků vůči objednateli dopravy, potřeba obratové soupravy, atp.), třeba i jen soupravově. Když pomáhá cizí dopravce B (pro účely uvolnění trati, jen do nejbližší stanice, bez naděje na pokračování původního vlaku dopravce A), stejně se zpravidla vlak zařízne na trati a podle Practicusovy představy nakonec stažen (i dopředu) jako PMD.

...Tak ještě jednou, modrá gumo co jezdila i u soukromníků: kdo bude dopravcem PMD, kterým se stahuje vaše neschopenka z trati? Kdo tam velí a kdo poslouchá (slovíčkaření, pokud si ho nemůže odpustit, má teda v ceně)...
Tady možná došlo k nějakému překlepu? Podle SŽDC D7 čl. 300., věta druhá, při návozu PMD pro uváznutý vlak je dopravcem pomáhající dopravce B, ale při samotném odvozu uváznutého vlaku má být dopravcem dopravce neschopenky A.
Čtvrtek, 12. července 2018 - 12:37:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3812
Registrován: 3-2010
Hajnej, i nafukovací člun delší tří metrů s motorovým pohonem má registraci[kiss]
Čtvrtek, 12. července 2018 - 13:58:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2901
Registrován: 2-2010
Teloc:
"Opravdu může tento vlak ihned pokračovet z místa uváznutí těch 114km/h?"
Nemůže-nelze použít rozklad na 2ZV. Nová stanovená rychlost vlaku je 94km/hod.
K problematice zápisu do původní ZOB (V15,čl.490) a vyhotovení nové ZOB z důvodu změny sestavy vlaku (V15, čl.591), bych se tou problematikou poprala takto:
- odebrala bych z HV vlaku, který mám odtáhnout, ZOB,
- po provedení JZB na trati bych do poznámek původní ZOB vystavenou v Olomouci, uvedla čas a místo provedení JZB.
- vzhledem k tomu, že se změnila sestava vlaku nechám vyhotovit novou ZOB vedoucímu obsluhy vlaku ČD z POPky s uvedením místa. Neumí-li (to nevím) POPka vytisknout místo názvu dopravny kilometrickou polohu, pak bych tam uvedla Jistebník a do poznámek nové ZOB z POPky bych uvedla km polohu provedení JZB. Nebo mám ještě další možnost-vyzvednu od vedoucího obsluhy vlaku ČD papírovou ZOB (dle D2 ji má mít u sebe pro náhradní odbavení vlaku) a vyplním si ji sama podle aktuální sestavy vlaku (obsluze vlaku bych to raději nesvěřila). Má-li vlak ZOB o provedení ÚZB papírovou MZOB, lze tuto doplnit v řádku 51. Pravda, je to poněkud problematické, ale takhle jsem tu složitost ve vyhotovení nové ZOB na trati pochopila. A nekamenujte mě, pokud blbě. Prostě to papírování, mám-li odvézt uvázlý vlak z trati jako vlak, je na trati časově náročnější, než když ten uvázlý vlak bude odtažen z trati jako PMD-tam si to následné papírování mohu zajistit ve stanici (mám-li ho vézt jako vlak ještě někam dál). A nikomu nepřekážím.
Píši Vám to sem proto, aby zaměstnanci řízení věděli, jaká jejich rozhodnutí přináší povinnosti dopravci (PMD versus vlak). Čímž vůbec nechci ovlivnit jejich rozhodnutí a strojvedoucí je musí respektovat a nekecat jim do toho.
balik:
"Podle SŽDC D7 čl. 300., věta druhá, při návozu PMD pro uváznutý vlak je dopravcem pomáhající dopravce B, ale při samotném odvozu uváznutého vlaku má být dopravcem dopravce neschopenky A."
Děkuji za Vaše obsáhlé vyjádření. Vámi citovaný článek D7 chápu jako řešení, kdo komu co v dané situaci bude účtovat.
Jsem vedoucím HV, mám ruce brzdu a rychlost vlaku. A tedy podle DŘD,§38 a D1,čl.60 po dopravní stránce řídím ostatní osoby doprovodu (kterým je i strojvedoucí "chcíplotiny" a obsluha vlaku, pro který jsem přijela). Takže velím podle předpisů mého dopravce. Tak to chápu.
Čtvrtek, 12. července 2018 - 14:10:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17056
Registrován: 5-2002
JxL: i nafukovací člun delší tří metrů s motorovým pohonem má registraci
Já věděl, že to rejpalům nedá spát... [biggrin]
Čtvrtek, 12. července 2018 - 15:55:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22
Registrován: 1-2018
Haan:
"Nemůže-nelze použít rozklad na 2ZV. Nová stanovená rychlost vlaku je 94km/hod.

Píši Vám to sem proto, aby zaměstnanci řízení věděli, jaká jejich rozhodnutí přináší povinnosti dopravci (PMD versus vlak). Čímž vůbec nechci ovlivnit jejich rozhodnutí a strojvedoucí je musí respektovat a nekecat jim do toho.

"

Děkuji za odpověď.
Samozřejmě máte s tou novou stanovenou rychlostí pravdu, nelze rozkládat do dvou zábrzd. vzdáleností - rychlost bude 94km/h.

Takže podle předpisů SŽDC může tento uvázlý vlak po svěšení s pomocnou lokomotivou (plus tanečky kolem brzdy) ihned z tohoto místa uváznutí na šíré trati pokračovat směrem do své cílové stanice rychlostí 94km/h.

(Příspěvek byl editován uživatelem teloc.)
Čtvrtek, 12. července 2018 - 17:36:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2903
Registrován: 2-2010
Teloc:
"Takže podle předpisů SŽDC může tento uvázlý vlak po svěšení s pomocnou lokomotivou (plus tanečky kolem brzdy) ihned z tohoto místa uváznutí na šíré trati pokračovat směrem do své cílové stanice rychlostí 94km/h."
Já bych byla opatrnější. Jednala bych podle D1,čl.3955-56. Vyžádala bych si svolení výpravčího přední nebo zadní stanice. Strojvedoucí vlaku 641 ohlásil výpravčímu zastavení na trati a tento vlak má pokračovat v další jízdě.

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Čtvrtek, 12. července 2018 - 20:25:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1022
Registrován: 9-2014
Teloc: v poračovaní jazdy nemusí mať vlak postavenú vl. cestu. Okrom toho treba zabezpečiť činnosť PZS pred vlakom.
Čtvrtek, 12. července 2018 - 21:54:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23
Registrován: 1-2018
Rád bych se tady dostal k závěru, kdy bude mít strojvedoucí stoprocentně předpisově podloženo, že s uvázlým vlakem může od místa uváznutí pokračovat tou novou stanovenou rychlostí. SŽDC nám totiž nařídí jet jako vlak, ale o rychlosti do první stanice ani čárka (nedostanu-li OP).
Přitom zprávu o ukončení PMD (podle D1 příl.21 čl.14) může dát výpravčí až po příjezdu do této stanice.


(Příspěvek byl editován uživatelem teloc.)
Pátek, 13. července 2018 - 15:05:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7359
Registrován: 1-2007
nelze rozkládat do dvou zábrzd. vzdáleností

Z čeho to plyne?
Pátek, 13. července 2018 - 19:49:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8301
Registrován: 5-2002
Maximální rychlost vlaku nižší než 121 km/h.

Opět jedna ze zákonných absurdit plynoucí z nedostatečného rozhledu zákonodárců...
Pátek, 13. července 2018 - 20:01:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2908
Registrován: 2-2010
Teloc:
"Rád bych se tady dostal k závěru, kdy bude mít strojvedoucí stoprocentně předpisově podloženo, že s uvázlým vlakem může od místa uváznutí pokračovat tou novou stanovenou rychlostí. SŽDC nám totiž nařídí jet jako vlak, ale o rychlosti do první stanice ani čárka (nedostanu-li OP). Přitom zprávu o ukončení PMD (podle D1 příl.21 čl.14) může dát výpravčí až po příjezdu do této stanice."
Já bych si po provedené ZB a příslušném papírování vyžádala souhlas výpravčího k jízdě podle D1,čl.3955-56. Mám-li souhlas, přihlásila bych se do rádiového systému pod číslem vlaku (nevím, zda jsem tak neměla učinit hned po najetí na chcíplý vlak) a odjela bych už "tou novou stanovenou rychlostí" z trati, pokud nejsem zpravena výpravčím o nějakých omezeních. O to, kdy dá a komu výpravčí zprávu o ukončení jízdy PMD, bych se nezajímala. Prosím, opravte mě někdo, nebo to napište lépe a odborněji.
Mouka:
"nelze rozkládat do dvou zábrzd. vzdáleností
Z čeho to plyne?"
Z D1, čl.2319c)-podmínky, za kterých lze použít rozklad na 2 ZV.
Pátek, 13. července 2018 - 22:34:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17073
Registrován: 5-2002
PŠ: Maximální rychlost vlaku nižší než 121 km/h.
Opět jedna ze zákonných absurdit plynoucí z nedostatečného rozhledu zákonodárců

Rozkaz zněl jasně: stočtyřicítka a později stošedesátka musí být zavedena za každou cenu.
Pátek, 13. července 2018 - 22:40:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8304
Registrován: 5-2002
Rozkaz zněl jasně: stočtyřicítka a později stošedesátka musí být zavedena za každou cenu.

To vůbec nerozporuji.

Ale logiku čísla 121 ve Vyhlášce opravdu nechápu. Tedy chápu...

Aby to nemohly používat tehdejší vlaky osobní zastávkové.
Předpokládám, že na vlaky nákladní s rozkladem tehdá nikdo ani nevzdechl. A jak by se to hodilo...
Neděle, 15. července 2018 - 09:42:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 129
Registrován: 7-2017
Mohl by mi někdo ve stručnosti vysvětlit, jaké změny plynou z nové dislokace HV na OCÚ východ, západ apod. Jde o čistě administrativní záležitost nebo to bude mít i jiné provozně-technické dopady?
Neděle, 15. července 2018 - 11:10:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1179
Registrován: 5-2002
Petr_Šimral:
"Ale logiku čísla 121 ve Vyhlášce opravdu nechápu. Tedy chápu...

Aby to nemohly používat tehdejší vlaky osobní zastávkové. "

Nehledal bych v tom spiknutí. Tipuju to na jeden z četných projevů strašlivého legislativního zlozvyku: rozepisování nepodstatných blbostí.

"Na co to potřebujete?"
"Abysme mohli jezdit víc, než 120"
"Ok, tedy píšu ´Pro vlaky s rychlostí 121 a vyšší´..."
Neděle, 15. července 2018 - 12:14:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8310
Registrován: 5-2002
Ad Sants:


Ano, taktéž si myslím, že přesně tak to bylo. Proto taky píšu o nedostatečném rozhledu zákonodárců.

Přitom by to bylo tak jednoduché:

a) na tratích s přenosem kódu VZ lze rozložit ZV do dvou prostorových oddílů a zvýšit rychlost vlaku o 20 km/h.
b) případně to samé, ale o 20% (ale to už je náročnější na výpočet).
Neděle, 15. července 2018 - 12:16:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8321
Registrován: 5-2007
PŠ: Napísať "na tratích s přenosem kódu VZ lze rozložit ZV do dvou prostorových oddílů" a nič viac by bolo moc zjednodušujúce?
Neděle, 15. července 2018 - 12:25:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1180
Registrován: 5-2002
Obávám se, že strojvedoucí by to nepochopili... (viz např. zdejší výkřiky o "absurditě" toho, že kolem opakované výstrahy smějí jet traťovou rychlostí...).
A on ten pokles o 20 km/h v těch rychlostech 140 - 160 tak nějak zhruba odpovídá tomu, co by ten vlak měl na první polovině té dvojnásobné ZZ ubrzdit (uvědomme si, že rychlost při konstantním brzdění klesá velice nelineárně, zpočátku velmi pomalu).
Neděle, 15. července 2018 - 14:13:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2883
Registrován: 9-2003
Připomíná mi to idiocii dopravního značení při vybudování dvoupruhu směrem do kopce kolem Strečna.
Místo toho, aby do levého pruhu dali zákaz vjedu náklaďáků a minimálku 90, dali v pravém pruhu maximálku 70, takže všichni důchodci, co jedou 71, se mrcasí v levém.
NOBLE BRICKS
Neděle, 15. července 2018 - 16:23:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8311
Registrován: 5-2002
PŠ: Napísať "na tratích s přenosem kódu VZ lze rozložit ZV do dvou prostorových oddílů" a nič viac by bolo moc zjednodušujúce?

To už asi ano. Pokud sledujete předpisovou debatu, tak víte proč.
Představte si, že by se třeba našel vlak brzděný třeba z Třebovic do Zábřeha tak na 60 km/h, ale vyhovující na 120 km/h (záměrně přeháním).

Já bych osobně byl místo paušálních 20 km/h raději za ty procenta (lépe popisují potřebu, byť tak pro jedno procento případů).

Uvolnit podmínky pro rozklad ZV by bylo žádoucí, protože pak by nemusely být vlaky rychlostně omezovány při jízdě na klesání (týká se hlavně nákladní dopravy), kde ani vysoké výměry brzdících procent nezajišťují jízdu na klesání rychlostí 100 km/h a dochází k omezování na 95 km/h.
Neděle, 15. července 2018 - 16:36:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17089
Registrován: 5-2002
Sants: uvědomme si, že rychlost při konstantním brzdění klesá velice nelineárně, zpočátku velmi pomalu
Bez uvažování doby náběhu je to v první půli cca 70% počáteční rychlosti, s jejím uvažováním se dostaneme zhruba k těm 80%, to by celkem odpovídalo těm 20% Vstan navíc...