Diskuse » Archiv 2018 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 10. 07. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 10. 07. 2018

dolů
   autor příspěvek
Bilbo
Neděle, 08. července 2018 - 13:44:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 136
Registrován: 5-2012
hmm... jak to tak čtu, tak jako cestujícímu se teda spíše opravdu vyplatí volat tu 112 než zhyne vedrem kvůli jak nejsou na dráze schopni sehnat zálohu a vlak urychleně stáhnout zpět by mohli cestující alespoň ve stanici přečkat než čekat co se stane zda někdo zahyne nebo bude mít problémy, chápu že jsou předpisy a podobně, zdraví máme však jen jedno
Neděle, 08. července 2018 - 13:45:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 268
Registrován: 8-2017
ano, pomocná lok přijede jako PMD, zapřáhne, udělá zkoušku brzdy, aby hodnoty byly vyšší, než stanovuje TTP, ale už s tou uvázlou soupravou nejede jako vlak, ale jako PMD, a to je to, co tady celou dobu melu.

že v ten moment, kdy na trati uvázne souprava ji nelze z té trati dostat jinak, než jako PMD.
Neděle, 08. července 2018 - 13:53:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 269
Registrován: 8-2017
Bilbo - jenže než tu mašinu s tím chlapem seženete a než tam dojede, tak počítejte hodiny
Neděle, 08. července 2018 - 14:05:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 12-2017
ad:Practicus[sad]že v ten moment, kdy na trati uvázne souprava ji nelze z té trati dostat jinak, než jako PMD.}
Ale lze, přijedete jako PMD z přední stanice a po spojení(atd) pokračujete znova do přední stanice pod číslem vlaku, který uvázl(máte to v rozkaze pro PMD).
Neděle, 08. července 2018 - 14:11:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 271
Registrován: 8-2017
Jeden_z_Vás - nesmím, nemám zprávu o brždění od nově vzniklé soupravy, která mi stanovuje i novou rychlost (proto jsem dával příklad z esosyslem, který má br.% tak tak a přidáním další mašiny jste s % úplně někde jinde a vůbec vám nevychází stanovená rychlost)

prostě zkouška brzdy vlaku se na širé trati nevykonává, zkouška brzdy PMD se na širé trati vykonává
Neděle, 08. července 2018 - 14:17:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 272
Registrován: 8-2017
Jeden_z_Vás - dobře to napsal djst ale týká se to PMD nikoliv vlaku.
Neděle, 08. července 2018 - 15:18:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8507
Registrován: 8-2012
zkouška brzdy PMD se na širé trati vykonává
Jsem rád, že moje edukační činnost přinesla své plody. Tak snad si to už budete pamatovat a časem si snad vyndá hlavu z [zadnice] i Jena_hk. Mission succesfully accomplished [happy]
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 08. července 2018 - 17:34:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 6-2018
Učitel národů T.H........[proud]
Neděle, 08. července 2018 - 19:49:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3807
Registrován: 3-2010
T-H Jsem rád, že moje edukační činnost přinesla své plody
=======================================================
No, hlavně aby plody nepřinesla tvoje ejakulační činnost. I když, klávesnice se snad oplodnit nedá...
Neděle, 08. července 2018 - 19:52:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8512
Registrován: 8-2012
Hele, frustráti dorazili...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Keram
Neděle, 08. července 2018 - 20:02:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 84
Registrován: 4-2017
T.H.: Ne, nepřinesla. Tomu se prostě neříká zkouška brzdy. [wink] Ne, prostě dráha se netočí jen kolem tebe. Ale přečti si příspěvky výše, kde jsou snad někde i citované články předpisů. V případě PMD se nebude jednat o JZB, či ÚZB, ale pouze OČBPMD. A ano, je to slovíčkaření, ale když k něčemu dojde (a zatím pokaždé, když došlo), tak se hrálo právě na slovíčka only. A dnes je taková doba, že prostě musím vědět, kde jde jaké slovo využít. Nejednou mě to v provoze zachránilo, že jsem si ona slovíčka uvědomil, jaké nástrahy pod nimi jsou, například pouze taková blbost z provozu (neobsluhuje/neplatí). Vám to je úplně jedno, ale já musím setsakramentsky vědět hned, jak pojedu. Ale rozumím, že na to na té tvé dřevěné dráze v obýváku se*eš. [zadnice][vypravci][satan]

Jinak pro jízdu PMD nic nelistuji, akorát maximálně v TTP rozhodný spád. Nevím, jak to mají ostatní dopravci, každopádně u ČD je na každém HV tabulka na stanovišti, kde jsou potřebná brzdící procenta pro rychlosti do 40 km/h a do 20 km/h, s rozdělením maximálních rozhodných spádů tratě. [happy]
Pružinskij
Neděle, 08. července 2018 - 20:18:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2652
Registrován: 4-2015
například pouze taková blbost z provozu (neobsluhuje/neplatí)
To není blbost, ale zásadní významový rozdíl.
Všeobecně - vám nepřijde divné, že i v takovém případě, jako je stažení neschopnýho vlaku, si jede každý dopravce podle jeho vlastního předpisu (krom SŽDC D1)?
West code was broken.

Neděle, 08. července 2018 - 20:55:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8514
Registrován: 8-2012
někde i citované články předpisů. V případě PMD se nebude jednat o JZB, či ÚZB, ale pouze OČBPMD
Že by podstatu problému v neexistenci nějakého OČBPMD či OPBH ve vyhlášce 173/1995 Sb. nebo v předpise SŽDC D1 pochopil Keram, to bych fakt neočekával ani v nejdivočejším snu... takže tady je svět ještě v pořádku.
například pouze taková blbost z provozu (neobsluhuje/neplatí)
Tak jestli vám tohle přijde jako blbost... to je totiž dost zrovna dst podstatný významový rozdíl.

si jede každý dopravce podle jeho vlastního předpisu
Nikoli "každý podle vlastního" - pokud stahuju neschopenku z trati, nějaký brzdový předpis "chcíplého" dopravce vůbec nevstupuje do děje a jede se jen podle jednoho. A že musí být provedena zkouška brzdy a jak, to pokrývá obecná norma.
Navíc si nedovedu úplně dobře představit byrokratický tlustospis, jaký by vylezl z nějakého toho zasedání předpisových rypáků v rámci tvorby Jediné Správné V15 (viz téma "Předpisy"... [uhoh]).
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Keram
Neděle, 08. července 2018 - 20:56:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 85
Registrován: 4-2017
Pružinskij:
To není blbost, ale zásadní významový rozdíl.
To je pravda, jenomže bohužel někteří (i provozní) zaměstnanci v tomto rozdíl vůbec nevidí. [happy] To bohužel platí i v řadách provozovatele dráhy, i dopravců (a je celkem jedno, jaké konkrétní společnosti).

Vám nepřijde divné, že i v takovém případě, jako je stažení neschopnýho vlaku, si jede každý dopravce podle jeho vlastního předpisu (krom SŽDC D1)?
Divné - nedivné, tak bych to nerozděloval, ale můj osobní postoj je takový, že trošku sjednotit by se to asi mělo/dalo. [happy] Aspoň věci ohledně brzdy jako takové. Poté by si každý dopravce mohl řešit akorát věci například ohledně spojování žlutých hadic (u ČD předpisová nutnost, u ČDC zákaz). [happy]

Ale to už není bohužel starost naše, ale kompetentních osob, kteří by s tímto mohli něco udělat. [happy]
Pondělí, 09. července 2018 - 00:32:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 273
Registrován: 8-2017
T_._H_. - jo, ale všichni se bavili o vlaku - do km pro uvázlý vlak jedu jako PMD, zpět jako vlak - NELZE

vždy a jen jedu do km pro uvázlý vlak jako PMD, vracím se s uvázlým vlakem do určené stanice taky jako PMD

tam si pak můžu udělat JZB se všemi náležitostmi a z té stanice pokračovat jako vlak do cíle (třeba)
Pondělí, 09. července 2018 - 06:16:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8515
Registrován: 8-2012
Pes jitrničku sežral, docela maličkou...
Vyhláška 173/1995 Sb., z ní vycházející předpis SŽDC D1 žádnou úlevu ze zkoušky brzdy nedává (ve vyhlášce dokonce žádný PMD vůbec není). Že se modré gumy staví svými předpisy nad zákony a vyhlášky a dokonce z toho školí své gumičky je možné, ale znovu opakuji: jestli pro vás pojedu neschopného, ať vás ani nenapadne vymýšlet nějaké nesmysly o tom, že a proč neuděláte zkoušku brzdy.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pondělí, 09. července 2018 - 07:21:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 117
Registrován: 12-2010
T.H. , nevím kde jsou zaměstnán,jestli jsou vůbec někde zaměstnán.Doufám jen,že se na štrece nikdá nepotkáme.[crazy]
Pondělí, 09. července 2018 - 07:50:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8516
Registrován: 8-2012
To je dobře, vztah má být vyrovnaný [happy].
Ale stejně je zvláštní, jaké hysterii jsou schopni propadnout "předpisáři", když jde o to, že by měli něco dělat... vždyť ta zkouška brzdy chrání i vaši prdel.
Takže - proč nechcete udělat zkoušku brzdy, jaký pro to máte důvod?
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Keram
Pondělí, 09. července 2018 - 08:21:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 86
Registrován: 4-2017
T.H.: Plho, už 15 minut tady o tom hovoříme, že si brzdu vyzkoušíme, ale na dráze toto nelze považovat za zkoušku jako takovou. Ale to je možná dáno i tím, že v těch předpisech nejsou stejné věci a je to přesně ono, jak jsem říkal v jiném příspěvku - mělo by se to trochu sjednotit, aspoň co se týče vykonávání zkoušek ohledně brzdového zařízení. [happy] Al jako místo dělání zkoušky napíšu kde? Kilometr trati, nebo co? [happy]

Takže lidsky a naposled řečeno - ano, brzdu si samozřejmě vyzkoušíme a kdyby to bylo mezi jinýma dopravcema, nějak se samozřejmě jako lidi domluvíme. Jde o to soupravu co nejrychleji stáhnout z tratě a zprovoznit trať. Ale prostě z předpisového hlediska toto nelze považovat za zkoušku brzdy. [happy]

Fajront. [happy]
Pondělí, 09. července 2018 - 09:06:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 286
Registrován: 2-2014
Pro místní předpisáře: prosím o správný postup a provedení (neprovedení) zkoušky (vyzkoušení brzd). Přijedu jako pomocná lok. na uvázlý vlak.
a) příčinou neschopnosti vlaku je přeskok na TM pro který nemohlo být pokračováno v další jízdě ( vlak př. 2200tun) a kompresor v pořádku a vlak zajištěn tlakovou brzdou.
b) příčinou je závada na kompresoru (mám jen jeden) a vlak je zajištěný pomocí 8 ručních brzd. Co s tím?
Pondělí, 09. července 2018 - 09:07:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2894
Registrován: 2-2010
Practicus:
"...do km pro uvázlý vlak jedu jako PMD, zpět jako vlak - NELZE"
Před odjezdem ze stanice na trať pro uvázlý vlak jste zpraven písemným rozkazem. Písemný rozkaz k jízdě PMD v části "Jiné příkazy" si pozorně přečtěte. Výpravčí určí, jak budete odvážet uvázlý vlak-viz D1, příloha 21, čl.1-28 (máte v rozsahu znalostí sic jen čl. 21).

-odvážíte-li uvázlý vlak z trati jako PMD, žádnou ZOB nepotřebujete-viz D1,čl.2025: "Před jízdou PMD musí být ověřena činnost brzd." Tuto povinnost splníte tím, že podle V15, čl.501-502 uděláte OČBPMD-tedy ověříte činnost brzd PMD. Činnost brzdy ověříte dle D2,čl.81 proto, že se změnilo složení soupravy PMD. Dále si zjistíte, zda jste dostatečně brzděn tak, jak Vám psal pan djst a Oldcerry.

-odvážíte-li uvázlý vlak z trati jako vlak, vykoná se JZB (V15, čl.61c). Účinek brzdy ověříte podle V15,čl.485 na jakémkoli vozidle za místem rozpojení. O vykonání JZB se provede zápis do ZOB-kolonka Poznámky (V15,čl.490) a dále postupujete dle V15,čl.591.

Tak bych jednala já. [wink] A nevím proč se to panu T.H. nelíbí.
Pondělí, 09. července 2018 - 09:25:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2895
Registrován: 2-2010
Hund: Způsob a postup pro zajištění vlaku v případě poruchy průběžné brzdy tak, aby mohl být vlak spolehlivě zajištěn proti ujetí na nejnepříznivějším spádu pojížděného traťového úseku, stanoví dopravce vnitřním předpisem (D1,čl.2328).
Věřit mi ale nemusíte, neb nejsem předpisář.
Pondělí, 09. července 2018 - 09:31:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 287
Registrován: 2-2014
Haan: nejde mi o zajištění ale postup před odjezdem v souvislosti se zkouškou (vyzkoušení) brzd.
Pondělí, 09. července 2018 - 09:40:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2896
Registrován: 2-2010
Hund: jak pojedete zpět (nebo dál), jako vlak, nebo jako PMD?
Pondělí, 09. července 2018 - 09:43:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8517
Registrován: 8-2012
hovoříme, že si brzdu vyzkoušíme
Tak proč zase Practicus plantá něco o "tam si pak můžu udělat JZB se všemi náležitostmi" (ve stanici)? Co je to za náležitosti, pro které to nelze udělat hned?
na dráze toto nelze považovat za zkoušku jako takovou
Myslíte na Dráze, ne na dráze, předpokládám.
mělo by se to trochu sjednotit
Sjednotit - v modrogumní mluvě "nařídit všem ostatním dělat to podle Jediné Správné Dráhy". Děkuji, tlustospisy s rypáckými definicemi do posledního detailu a vlastní tvorbou "předpisových komisí", to nechci. O zkoušce brzdy mluví obecná norma, že si z ní někdo dělát trhací kalendář a vymýšlí svá "ověření činnosti" ála chytrá horákyně (dělá zkoušku brzdy, ale nesmí se to "na Dráze považovat" za zkoušku brzdy, protože Dráha je nad zákon), je akorát smutné.
jako místo dělání zkoušky napíšu kde?
Ano, to je pro předpisožrouty ten naprosto nejdůležitější problém. Klidně si rozbijou hubu s nebrzdícím vlakem, protože neměli co napsat za "místo vykonání zkoušky"... [uhoh] Neuvěřitelné.

nevím proč se to panu T.H. nelíbí
Očividně jste doteď nepochopila, že v brzdovém předpise jiného dopravce, splňujícím požadavky vyhlášky 173/1995 Sb., žádné "ověření činnosti brzd" být nemusí, jen (standardní) zkouška průchodnosti / zkouška brzdového spojení. T.H. se nelíbí, že na strojvedoucího takového dopravce, který někam na trať přijede pro zdechlinu a nařídí "zachraňovanému" strojvedoucímu vykonat zkoušku brzdy, může začít vyskakovat nějaká modrá gumička, že ji dělat nebude, protože nelze/nesmí/nechce (§4 Pravidel modrého života: "Není na to předpis"), jak prezentováno zde.

Trvá moje otázka: PROČ se tak bráníte ověřit činnost brzd (ať mají rypáci pré) standardní zkouškou brzdy, když to chrání i vaši prdel a strojvedoucí (jiného dopravce, o tom tu celou dobu mluvím, mezi sebou se vypruzujte citáty z předpisů do alelujá) to po vás bude chtít? Je to lenost, hloupost, pýcha, zaťatost, nebo něco jiného?
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pondělí, 09. července 2018 - 09:59:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2897
Registrován: 2-2010
T_._H_.:
"Trvá moje otázka: PROČ se tak bráníte ověřit činnost brzd (ať mají rypáci pré) standardní zkouškou brzdy, když to chrání i vaši prdel a strojvedoucí (jiného dopravce, o tom tu celou dobu mluvím, mezi sebou se vypruzujte citáty z předpisů do alelujá) to po vás bude chtít? Je to lenost, hloupost, pýcha, zaťatost, nebo něco jiného?"
Ale vždyť u dopravce ČD je OČBPMD-tedy ověření, nikoliv zkouška o dost poctivější, než JZB.
Vykonává-li strojvedoucí JZB, nemusí ověřit účinek brzdy až na posledním vozidle, ale stačí na kterémkoliv vozidle za místem rozpojení. Kdežto při provádění OČBPMD musí mimo jiné dojít na konec vlaku vždy a vždy otevřít ten kohout, po čemž tak toužíte. Co je na tom špatně?
Pondělí, 09. července 2018 - 10:05:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 288
Registrován: 2-2014
Haan; pokud se Vám bude chtít tak oba případy a pro oba směry. Díky moc
Pondělí, 09. července 2018 - 10:43:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2899
Registrován: 2-2010
Hund: pojedete-li jako
-PMD: ověříte činnost brzd ve smyslu D1,čl.2025. Jak, to by Vám měl říct předpis Vašeho dopravce.
-vlak: činnost průběžné brzdy musí být ověřována zkouškou brzdy, kterou provede odborně způsobilý zaměstnanec dopravce ve smyslu D1, čl.2317. Předpis dopravce by měl řešit, jak činnost brzdy ověříte zkouškou.
To je dílo, viďte [wink]
Pondělí, 09. července 2018 - 10:50:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 289
Registrován: 2-2014
Haan: díky, teď je mi jasné kdo je zodpovědný za povolení brzd, sepsání brzděnky a další, prostě správný návod jak postupovat v konkrétním případě. Může to tu číst i začínající kolega a promiňte ač si Vás vážím tak ta dnešní Vaše odpověď na konkrétní dotaz je o ničem.
Pondělí, 09. července 2018 - 11:01:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8519
Registrován: 8-2012
Ale vždyť u dopravce ČD je OČBPMD-tedy ověření, nikoliv zkouška o dost poctivější, než JZB
A co takhle po jednadvaceti a půl letech (celá jedna generace) platnosti zákona o dráhách konečně přijmout fakt, že není jen jedna, byť nejlepší, nejzkušenější a nejpoctivější Matka Dráha, a že nějaké OČBPMD nebo OPBH nemá oporu v Dopravním řádu drah, tudíž ho jiný dopravce nemusí do svého předpisu v rámci systému bezpečnosti aplikovat, a to bez ohledu na jeho dost-poctivost? Prostě když strojvedoucí jiného dopravce bude chtít při odtahování zdechliny ČD udělat zkoušku brzdy, co je (krom přesvědčení modroguma o své nadřazenosti) za problém ji udělat? Co je na tom špatně?
(Jo jasně, nemá co napsat do kolonky "kde"...)

P.S. Už vidím úplně živě, jak v reálu někdo jde na konec vlaku otvírat kohout...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pondělí, 09. července 2018 - 11:23:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3808
Registrován: 3-2010
Kriste pane, strojvedoucí jedoucí pro chcíplý vlak ani ten co na něm je nebude dělat žádné zkoušky brzdy, pokud není pako. Párkrát se mi to za ty roky stalo. Hodit kupli na hák, spojit a otevřít kohouty, dofoukat, zeptat se kolegy "máš to volný"? a jedem. Všechno ostatní je kravina, když to brzdilo předtím, bude to brzdit i teď. A psát na trati brzděnky?[crazy] Přednostní je uvolnit trať, předpisy nechte těm darmožroutům z DI.
Pondělí, 09. července 2018 - 11:24:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2900
Registrován: 2-2010
Hund: jste-li vedoucím HV máte rychlost v ruce a proto velíte. Jste povinen vykonat u PMD ověření funkce brzdy (čl.2025). U vlaku zkoušku brzdy (čl.2317). Při zkoušce soupravu zabrzdíte (není problém) a odbrzdíte (je problém?), když předtím musíte zajistit vlak utažením dostatečného počtu r.b., které na vlaku mít musíte, aby Vám to neujelo. Celé je to o tom, že musíte nějakou ZB udělat, aby se zjistilo, že neschopné HV má brzdič ve správné poloze, ve které nedoplňuje HP. A že tomu u PMD říkáme "ověření", u vlaku zkouška, je přece jedno. Taktéž je jedno, jestli neschopné HV má, či nemá provozuschopný kompresor, protože v době, kdy "ověřujete", nebo "zkoušíte" účinek brzdy, nesmí doplňovat tlak v HP. Proto píši, že vše by měl řešit předpis Vašeho dopravce, který nemám.
T.H.: "Co je na tom špatně?" Nic. To je věc jednotlivých dopravců a jejich interních předpisů, kterými se jejich zaměstnanci musí řídit. To tady nevyřešíte. Interní předpis dopravce ČD V15 není v tomto směru v rozporu ani s D1 (závazná pro všechny dopravce), ani s DŘD.
Pondělí, 09. července 2018 - 11:39:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8521
Registrován: 8-2012
To tady nevyřešíte
Já to tu taky neřeším. Já sděluji předpisožroutům copypastujícím tu V15, jaké se dočkají reakce při svém flašinetu "zkoušku brzdy na trati nedělám" a souběžně sloužím jako bleskosvod frustrace, že největší "předpisář" se obvykle odkope jako největší hlupák.
Interní předpis dopravce ČD V15 není v tomto směru v rozporu ani s D1 (závazná pro všechny dopravce), ani s DŘD
Jste si nějaká jistá, ale soulad předpisu V15 s čímkoli je mi v podstatě ukradený, já vám tu akorát pořád dokola říkám, že existuje nejen předpis V15. Budete to holt muset skousnout.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pondělí, 09. července 2018 - 11:55:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 527
Registrován: 6-2017
Mám pochopení pro obě strany a já si to případně udělám po svém, dle vlastního svědomí, abych nevlítl do průseru. Jen bych si dovolil podotknout, že kvůli takovému věčnému slovíčkaření, máme předpisy na rozdíl od jiných zemí, zbytečně složité, nesrozumitelné a mnohdy si vzájemně odporující. Je to dlouhodobá záležitost, kdy si na tom lektoři udělali doživotní živnost, neustále změny a složitosti, které se roky nastřádali. [vypravci][masinka]
Pondělí, 09. července 2018 - 12:48:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 664
Registrován: 11-2012
Pojdme všichni s tím něco udělat. Založme si nějakou kolektivní internetovou skupiny (ideálně FB, ale na tom netrvám) a pojdme se domlouvat a dávat návrhy a ty pak předkládat gestorům.

Bude lepší než se tady dohadovat kdo má pravdu (každý ji má), ale zkusme něco s tím stavem dělat.

Já sice nejsem strojvedoucí, ale když vidím že prostě jsou různé výklady jednoho článku předpisu, tak i mě se tento stav nelíbí.
Pondělí, 09. července 2018 - 12:57:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 528
Registrován: 6-2017
Persink163054:
"Pojdme všichni s tím něco udělat. Založme si nějakou kolektivní internetovou skupiny (ideálně FB, ale na tom netrvám) a pojdme se domlouvat a dávat návrhy a ty pak předkládat gestorům.

Bude lepší než se tady dohadovat kdo má pravdu (každý ji má), ale zkusme něco s tím stavem dělat.

Já sice nejsem strojvedoucí, ale když vidím že prostě jsou různé výklady jednoho článku předpisu, tak i mě se tento stav nelíbí."

Nápad dobrý, ale nerealizovatelný. Jednak moc lidí moc názorů, malá šance nějaké rozumné shody a za druhé gestoři si nenechají od nikoho radit a dál si budou dělat každý jednotlivě ty své pomníčky. [masinka]
Pondělí, 09. července 2018 - 12:58:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2872
Registrován: 9-2003
Peršink: Jenže takhle to nepůjde, to povede jen k dalšímu zhoršení. To je potřeba tu D1 začít psát na čistém stole.
NOBLE BRICKS
Pondělí, 09. července 2018 - 13:14:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8279
Registrován: 4-2003
Založme si nějakou kolektivní internetovou skupiny (ideálně FB, ale na tom netrvám) a pojdme se domlouvat a dávat návrhy a ty pak předkládat gestorům.

Ještě jste zapomněl slovo "gerilovou".[wink]

A bez slov "internetovou" a "FB" se to takhle dělalo doteď.[angry]


Technická poznámka: Fascinuje mě údiv drážního lidu vůči slovu gestor. Dyť to nějaký řadový kancelářský pičmunda mající svýho šéfa.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 09. července 2018 - 13:18:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 665
Registrován: 11-2012
Já vím že můj nápad je spíše sci-fi, ale pokusit se o to, aspon pro ten pocit, že jsme neseděli na prdelích a nežvanili. Ale skutečně něco pro to udělali.

Podobně jako Fi-Ji, který tu rád ometá že přejezdy, přechody a chodníky jsou navržené špatně. Několikrát (lze najít v archivu) jsem ho vyzval, že půjdu do toho s ním. Že půjdeme na místní správy aby začali chtít po SŽDC řešit nápravu. Upřímně, sám do toho nejdu, nevím proč bych měl do toho jít sám. Ale ve dvou, ve třech a více? To už se dá začít něco dělat.

Dodneska se mi neozval, nekontaktoval a ještě se tváří uraženě, když mu to připomenu. Mám rád diskuzi a názory druhýh a respektuju je, ale přijde mi že než kecat, je lepší to napravovat a něco s tím dělat.

No já jsem si napsal svoji vlastní D1, která ale neplatí na SŽDC. Taky na čistém stole. Takže to jde.
Pondělí, 09. července 2018 - 13:49:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8281
Registrován: 4-2003
aspon pro ten pocit, že jsme neseděli na prdelích a nežvanili

Já bych zase měl ten pocit, že se seru do něčeho, čemu až tak nerozumím.

Viz též modrý zábradlí - tady se asi většina lidi shodne, že je to estetickej fujtalbl, ale málokdo umí navrhnout něco lepšího. A proč by měl - od toho je architekt a pokud je někde chyba, tak že SŽDC nikoho takovýho nejspíš nezaměstnává, miliardovým investicím navzdory.[crazy]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 09. července 2018 - 14:39:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8526
Registrován: 8-2012
Založme si nějakou kolektivní internetovou skupiny (ideálně FB
Zkuste si někdy zajít podiskutovat do zdejšího tématu "Předpisy", to uvidíte věci a nějaké fejsbůky si rychle rozmyslíte.
ty pak předkládat gestorům
Pan Sisyfos měl rozhodně smysluplnější práci, než něco předkládat "gestorům".
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pondělí, 09. července 2018 - 20:13:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 666
Registrován: 11-2012
V predpisech jsem obden. Akorat se nezapojuju do diskuze. Ale treba jak se TH zbytecne obouva do Podrouzka, to vim

No kdyz teda ne internet, sejdeme se v hospode. I to je reseni. Navic ja mluvim o dobrovolnosti, nikdo zde neni povinnen se mi podridit.

Tim spise zbytecny utok TH na me. Nechces, nemusis.

Ale aspon se neobouvej do me.
Priapos
Pondělí, 09. července 2018 - 20:57:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1497
Registrován: 10-2012
Persink163054:
"V predpisech jsem obden. Akorat se nezapojuju do diskuze. Ale treba jak se TH zbytecne obouva do Podrouzka, to vim

"
V předpisech nejsem obden, ale do diskuze se tam už téměř nezapojuji, nemá to totiž cenu. Je běžné, že jednotlivé články
z předpisů jsou vytrhávány z kontextu a pak používány, což často vede k nesprávným rezultátům. Co se týká T.H. a Podroužka, tak ve výkladu předpisů většinou dávám za pravdu T.H.
Úterý, 10. července 2018 - 01:15:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 275
Registrován: 8-2017
pan T.H. je sám ten nejmodřejší a nejgumovatější, když vyhlášku 173/95 považuje za předpis V15

už to sem dávám podruhý:

§ 37
Brzdění a rychlost jízdy vlaku
.....
(9) Činnost průběžné brzdy musí být ověřována zkouškou brzdy prováděnou osobou odborně
způsobilou. Zkouška brzdy se provádí před odjezdem vlaku z výchozí dopravny. Zkouška brzdy se vykoná též i v jiné dopravně

a) dojde-li ke změně stanoviště, ze kterého se vlak řídí, s výjimkou vlaků provozovaných jako
ucelená samostatná jednotka,
b) byl-li vlak rozpojen, s výjimkou odvěšení vozidel na konci vlaku, nebo

c) bylo-li na vlak přivěšeno další drážní vozidlo s propojeným průběžným potrubím.

(10) O provedené zkoušce brzdy u vlaků pro osobní přepravu, mimořádných v obecném zájmu,
nákladních vlaků a u soupravových vlaků se provede zápis, který se následně předá osobě řídící drážní vozidlo.
Zápis obsahuje

a) číslo vlaku a název dopravny, kde byla zkouška provedena, a datum provedení zkoušky,
b) režim brzdění,
c) hmotnost, brzdicí váhu a počet náprav nebo délku vlaku,
d) počet a druh zapojených brzd ve vlaku,
e) požadovaná brzdicí procenta,
f) skutečná brzdicí procenta,
g) podpisy odborně způsobilých osob, které zkoušku provedly, u ručně zpracovaného zápisu.


(11) Způsoby a postupy pro zajištění vlaku v případě poruchy průběžné brzdy tak, aby mohl být
vlak spolehlivě zajištěn proti ujetí na nejnepříznivějším spádu pojížděného traťového úseku, stanoví
dopravce vnitřním předpisem.

příloha č. 21 předpisu sždc D1 říká, že: Písemný rozkaz k jízdě PMD výpravčí doplní v části „Jiné příkazy“ pokynem např.:
„Pojedete pro uvázlý vlak č. 832. Po spojení pokračujte jako vlak 832 do stanice Stochov.“


dobře, takže jako místo do zprávy o brždění, kterou musí mít každý vlak se uvede název, nebo číslo dopravny

dopravny s kolejovým rozvětvením jsou jednoznačně ohraničeny jejich vjezdovými návěstidly (lichoběžníkovými tabulkami)

jak je ohraničena dopravna bez kolejového rozvětvení (hradlo, automatiké hradlo, automatický blok, hláska - kde začíná a končí), když místo mezi dvěma dopravnami (návěstidly) je dle SŽDC D1 definováno jako prostorový oddíl? vyhláška 173/1995 po mě chce zapsat místo vykonání ZB, tedy název, či číslo dopravny (protože vlak bez ZB nesmí jet)?



Jirkaxxxl - Hodit kupli na hák, spojit a otevřít kohouty, dofoukat, zeptat se kolegy "máš to volný"? a jedem. Všechno ostatní je kravina, když to brzdilo předtím, bude to brzdit i teď.

Víte Pane, to si tenkrát v tom Křižanově nejspíš řekli taky a pak ve Vlkově u Tišnova chytali ujíždějící vozy

Tohle je příklad toho nejhoršího, co vůbec můžete udělat.
Úterý, 10. července 2018 - 01:52:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 169
Registrován: 7-2010
Practicus:
Pěkný. Nějak tam nenalézám pasáž o zákazu zkoušky brzdy mimo dopravnu. V kolonce pro místo provedení třeba "Nová ves - Velký Bor km 185,4"? Já vím, krátká kolonka...
Úterý, 10. července 2018 - 07:38:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17020
Registrován: 5-2002
Pract: teď si vemte, že vozy Bdtee276 při vypuštění vzduchu z hlavního potrubí dveře sami zablokují (napájecí je pod tlakem), a odblokují je až po naplnění HP alespoň na 3,5bar, takže jinak, než s použitím nouzovýho otevření dveří, se ven nedostanete - takhle je to už od výroby
Podle toho tlaku v HP odhaduji, že to má na svědomí vypnutí napájení protismyku a pojetí jeho aktivního výstupu jako uvolnění dvěří (podle UIC) a ne jako zavření dveří (non-UIC vozy).
Letos na podzim tomu bude okrouhlých 20 let, co jsem na toto téma diskutoval s tehdejším předsedou brzdové subkomise UIC ing. Egbertem Sonderem. On zastával to první řešení (co kdyby někdo vypadl za jízdy), já to druhé (co kdyby někdo uhořel), vyhrál samozřejmě on, protože měl razítko. Jedním z jeho argumentů bylo to, že pro mnou popisované případy má přece vůz nouzové otevření dveří.
Tímto bych jeho použití v podobných případech považoval za "legislativně požehnané"...

název dopravny, kde byla zkouška provedena
Jak píše Trumbera: km ten a ten a nazdar. Dokouknout/dojít k nejbližším hektometru snad fíra dokáže, ne...?

TH: proč by se v takovém případě měla dělat jen v dopravně? Ta situace je "na trati" v něčem výrazně odlišná, aby bylo odlišné její řešení?
Snad leda to, že v dopravně se dá odbrzděný vlak udržet mašinou, kdežto na trati ho spád může "rozhejbat". To samozřejmě nebrání udělat podle manometrů (případně kohoutů) zkoušku průchodnosti (nebojaxetomunadává) s tím, že holt hejbu tlakem jen v rozmezí řekněme 0 - 2 bary.
Jestli na to zákonodárce zapomněl a/nebo to nechtěl rozhňahňávat, to těžko říct...
Úterý, 10. července 2018 - 07:59:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 290
Registrován: 2-2014
Practicus; prosím mohl by jste mi odpovědět na můj dotaz z 9.7. ? Děkuji a vemte to že Vy jste strojvedoucí pomocné lok.
Úterý, 10. července 2018 - 08:32:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3809
Registrován: 3-2010
Practicus Chodils někdy podle vlaku, zvlášť na trati po "rekonstrukci", kde přes profil není kam šlápnout, protože jsou tam nezakryté odvodňovací příkopy? Nebo na v zimě zaváté dvojkolejce, když proti jel stodvacítkou vlak? Ono je něco jiného tady opisovat články předpisů a něco jiného si to zkusit na vlastní kůži. takže, když mi kolega řekl, že po svěšení, vyrovnání tlaku, zabrzdění a odbrzdění je to "OK", nebylo co řešit. Jinak jsem rád, že jsem z toho drážního bordelu bez průserů v penzi.
Úterý, 10. července 2018 - 08:51:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8528
Registrován: 8-2012
už to sem dávám podruhý
Já vám podruhý odpovídám, že jestli z toho vyvozujete zákaz dělat při "přivěšení dalšího drážního vozidla s propojeným průběžným potrubím" zkoušku brzdy jen proto, že nejste v dopravně, tak si uvědomte *), co je smyslem takové zkoušky, proč by se neměla dělat mimo dopravnu (když dojde k "přivěšení...") a jak to třeba bude vykládat soud, když tu zkoušku brzdy neuděláte a někde si rozflákáte hubu. Budete argumentovat, že nebylo co napsat do kolonky "kde"? Jako vážně?
Hele, pojďme se domluvit: Prostě místo třídenní diskuze tu zkoušku brzdy se strojvedoucím jiného dopravce jednou za uherskej rok udělejte podle jeho požadavku a svou nadřazenost/nemakačenkovost/předpisožravost můžete dát najevo při jiné příležitosti. Co vy na to?

*) krom toho, že ta zkouška brzdy chrání vaši prdel, ale modrá guma zřejmě radši bude mrtvá přesně podle předpisu
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 10. července 2018 - 08:57:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8529
Registrován: 8-2012
když mi kolega řekl, že po svěšení, vyrovnání tlaku, zabrzdění a odbrzdění je to "OK"
(Hele, on chlastogerontomafián právě s kolegou udělal jednoduchou zkoušku brzdy v rozsahu zkoušky brzdového spojení, aniž by chodil kolem vlaku - ale pssst, neříkejte mu to, byl by zklamanej, že nám to nenandal...)
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 10. července 2018 - 09:22:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3810
Registrován: 3-2010
TH nezávidím ti tvůj ubohý svět, v němž si myslíš, že i ostatní jsou takové chudinky jako ty, totiž žijící s neustálou potřebou stále druhým dokazovat, že jen oni sami jsou ti nej.[kiss]
Němec_z_ova
Úterý, 10. července 2018 - 11:53:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3861
Registrován: 4-2009
(9) Činnost průběžné brzdy musí být ověřována zkouškou brzdy prováděnou osobou odborně
způsobilou. Zkouška brzdy se provádí před odjezdem vlaku z výchozí dopravny. Zkouška brzdy se vykoná též i v jiné dopravně

a) dojde-li ke změně stanoviště, ze kterého se vlak řídí, s výjimkou vlaků provozovaných jako
ucelená samostatná jednotka,
b) byl-li vlak rozpojen, s výjimkou odvěšení vozidel na konci vlaku, nebo
c) bylo-li na vlak přivěšeno další drážní vozidlo s propojeným průběžným potrubím.


Practicus: Pane kolego, a v čem vidíte problém? Dopravnou se dle předpisu D1 SŽDC rozumí také hradlo, hláska, stanoviště oddílového návěstidla automatického bloku nebo automatického hradla[wink] Váš jediný úkol bude s chcíplotinou zastavit v takovém místě. My ostatní si do ZOB v klidu zapíšeme název nejbližšího podobného místa bez ohledu na aktuální pozici.
Pokud bych při stahování "leklého" vlaku narazil na jedince Vašeho uvažování (hledání problémů, proč to nejde, nezapůjčení ZOB k sepsání nové ZOB či odmítnutí spolupráce při zkoušce brzdy) tak se odeberu strojně zpět. Dle možností bych asi nalodil nemluvňata s nejužším obslužným personálem a ta bych odvezl někam do civilizace.

Pro ostatní: Pokud vás přijede "zachránit" stroj Carga tak vězte, že návrat z širé trati bude probíhat jako PMD (důvod si už po letech nepamatuji - patrně skutečnost, že nemáme v Doplňkovém osvědčení strojvedoucího zapsánu přepravu cestujících) a tudíž nebude taková souprava zastavovat na zastávkách. Ale na to bych vlakovou četu předem osobně upozornil. Náklad stáhneme jako vlak a opět nebudeme stavět na zastávkách[wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem Němec z ova.)
Úterý, 10. července 2018 - 16:39:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 276
Registrován: 8-2017
Němec_z_ova - mě jde o to, kde je hranice dopravny bez kolejového rozvětvení - jestli je to od vjezdového návěstidla jedné stanice po vjezdové návěstidlo další stanice, či od jednoho oddílového návěstidla k dalšímu, nebo oboje, nebo je to zcela jinak, protože to mě určuje, co do tý ZOB napíšu, navíc staničníky na řadě míst chybí, nebo nejsou čitelné a psát do ZOB místo provedení "třetí borovice vlevo půl kilometru za stanicí" asi nebudeme.


Hund - dostanu od výpravčího rozkaz V (V-PMD, či mi výpravčí nadiktuje Pv rozkaz), kde bude číslo PMD, km poloha uvázlého vlaku (pokud je známa) a další mimořádnosti (obsluha PZZ, pomalé jízdy, platnost návěstidel atd...), ústně mi pak sdělí, jakým způsobem dostanu souhlas k posunu (jestli pojedu na bílou, nebo "na barvu") a jakým způsobem bude dovolován vjezd do stanice (až se budu vracet) - pokud pojedu na návěsti pro posun, platí pro mě všechna seřaďovací návěstidla (pokud jejich platnost nebyla zrušena), pokud pojedu na návěsti pro vlak, seřaďovací návěstidla pro mě neplatí.
PMD musí být označeno návěstmi, jako vlak (čelo vlaku, konec vlaku)

Návěstidla hradel a autobloku pro PMD neplatí, ovšem, pokud je na takovém návěstidle štít Op a návěstidlo návěstí pochybnou návěst, či zakazuje jízdu, musím v následujícím oddíle jednat u všech přejezdů (či přejezdů označené km polohou na tomto návěstidle), jako by byly otevřeny (pokud jeho platnost nebyla zrušena rozkazem). Pokud návěstidlo návěstí návěst dovolující jízdu, štít Op neplatí. Krycí návěstidla pro jízdu PMD platí (pokud nebyla jejich platnost zrušena rozkazem).

Rychlost PMD je max. 40 km/h při tažení, max. 30 km/h při sunutí - k sunutí už je potřeba vedoucí posunu - už tam musíte být 2, přičemž pokud jsou na trati nějaké mimořádnosti, musí vedoucí posunu dostat průpis rozkazu, který vám dal (nadiktoval) výpravčí a sunout PMD lze , jen pokud máte mezi sebou radiové spojení. Při sunutí PMD se dávají návěsti pro posun.

1000m před km polohou uvázlého vlaku je nejvyšší dovolená rychlost PMD 20 km/h, pokud není km poloha známa, jedete max. 20 km/h už od vjezdového návěstidla stanice, ze které jste vyjel.

Po příjezdu na místo uvázlého vlaku dohodnu se strojvedoucím uvázlého vlaku postup, najedu na soupravu, svěsím, a pokud má souprava, na kterou jsem se přivěsil, platnou zprávu o brždění provedu JZB (pomocí manometrů na HDV), jejíž výsledek zapíši do PV rozkazu (přidání přípřeže je změna sestavy vlaku - údaje o přivěšené soupravě vezmu ze ZOB a přičtu k tomu údaje své lok.), pokud souprava nemá platnou zprávu o brždění, musí se vyzkoušet alespoň tolik brzd, aby výsledné br.% bylo vyšší, než stanovuje TTP v příslušném úseku tratě a ověří se průchodnost hlavního potrubí na posledním vozidle soupravy a toto zapíši do Pv rozkazu.

Zabrzdím průběžně, odstraní se zajišŤovací prostředky a s celou nově vzniklou soupravou jedu jako PMD do sjednané stanice.

Do stanice vjíždím způzobem, který mi sdělil výpravčí před odjezdem PMD na trať.
Jedu-li "na barvu", vjíždím do stanice, jako vlak a návěstidla pro posun pro mě neplatí.
Jedu-li na PN (RPN, rozkaz) platí návěstidla pro posun (pokud není rozkazem stanovano jinak.
Úterý, 10. července 2018 - 16:47:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8312
Registrován: 5-2007
Practicus: A nie je to jedno? Tipnete si, ku ktorej "dopravni" ste asi tak najbližšie, a tú napíšete do ZOB.
Úterý, 10. července 2018 - 17:08:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8537
Registrován: 8-2012
kde je hranice dopravny bez kolejového rozvětvení ... co do tý ZOB napíšu staničníky na řadě míst chybí, nebo nejsou čitelné ... místo provedení "třetí borovice vlevo půl kilometru za stanicí"
Prostě kovanej vymaštěnej modrogumák udělá z otázky (vlastní) bezpečnosti problém "nebudu dělat zkoušku brzdy, protože nemám co napsat do ZOB". Děkujeme za názornou ukázku totální fachidiocie.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 10. července 2018 - 17:11:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 278
Registrován: 8-2017
Asdf - tak mě to celkem jedno je, a taky bych raději napsal km polohu do místa ve zprávě o brždění, ovšem mě jde o to, co na to pak řekne vyšetřovatel případné MU, protože zpráva o brždění a jestli nejsem pod vlivem je první, co chtějí vědět.
Úterý, 10. července 2018 - 17:13:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 279
Registrován: 8-2017
T_._H_. - kovanej vymaštěnej modrogumák jste tu akorát Vy, když nerozeznáte zkoušku brzdy pro PMD od zkoušku brzdy vlaku, Pv rozkaz od zprávy o brždění....
Úterý, 10. července 2018 - 17:39:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17029
Registrován: 5-2002
Pract: navíc staničníky na řadě míst chybí, nebo nejsou čitelné a psát do ZOB místo provedení "třetí borovice vlevo půl kilometru za stanicí" asi nebudeme
Ciwe, a že něco takovýho napíše zrovna člověk, kterej si říká "Practicus"... [crazy]
Úterý, 10. července 2018 - 17:57:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 280
Registrován: 8-2017
no tak dobře, tak do kolonky ve zprávě o brždění místo provedení zkoušky brzdy napíšete co? jste na širé trati, patník žádnej, návěstidlo taky žádné poblíž není......?
pozor! zpráva o brždění, nikoliv Pv rozkaz
Úterý, 10. července 2018 - 18:18:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2469
Registrován: 5-2008
Němec_z_ova: a co kdyby si k Tobě sedl ten strojvoda z té "chcíplé " mašiny ?
Don Parmezano