Diskuse » Archiv 2017 » Automobily, lodě a letadla » Registrační značky - diskuse » Archiv diskuse Registrační značky - diskuse do 05. 11. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Registrační značky - diskuse do 05. 11. 2017

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 23. září 2017 - 22:35:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2754
Registrován: 6-2007
Jo pan Musil z MD.... Marně jsme doufali, že celá ta ekipa odejde do historie
ale nikoliv. Prý tomu nikdo jiný nerozumí [lol] takže smolík...
Nemá smysl zabývat se nějakými úvahami nad změnou kódování českých PZ
dokud:
a) nebude definitivně vyřešena funkce, fungování a všechny dosud nevyřešené
právní a technické problémy registru vozidel
b) nebude vyhodnocen vliv zrušení povinnosti místní příslušnosti pro vyřizování agendy PZ
na distribuci
Řekl bych, že to proběhne v opačném gardu = nejdříve b) a následovat bude a)....
Prohlášení p. Musila, že v Praze bude následovat po vyčerpání 9AZ 9999 série 1AA A001
není nová informace. Navazuje na jíž praktikované kódování motocyklů.
ČR je v otázce výroby, distribuce a kódování PZ skanzen blbosti (lze rozšířit i na jiné obory)
s neprostupnými bariérami vedle kterých např. získání výjezdní doložky na cestu do tzv. kapitalistické
ciziny třeba r. 1980 (potvrzený devizový příslib od banky, souhlas odborů a KSČ a tím souhlas
zaměstnavatele, souhlas vojenské správy u mužů, souhlas domovní důvěrnice (profibonzačka))
byla procházka růžovým sadem.
Omlouvám se později narozeným, ale lepší přirovnání mě nenapadá.....
Není asi náhodou, že státy kde v uvedený rok už občané mohli prakticky volně cestovat kam jim
bylo libo mají agendu PZ už leta v pohodě a Češi jim můžou jen závidět (Bulharsko, Maďarsko, Polsko)...
www.czechplates.cz
Kde je vůle je i cesta. (George Bernard Shaw)
Sobota, 23. září 2017 - 23:44:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 7-2017
Myslím, ze kódování českých RZ, by nemuselo projít nějakou velkou změnou. Stačilo by se inspirovat např v Belgii,viz příloha. Tkzv.sněhulák s TK a hologramem by se jen posunul a druhou pozici zleva např 1:BX-1234, v Praze u nove série pak 1:AAC-1234, a hned by vizuálně vypadalo lépe.Co si o tom myslíte?
Neděle, 24. září 2017 - 08:15:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2755
Registrován: 6-2007
1) Proč musí být sněhulák?
2) Proč musí být nálepka TK na tabulce?
3) Proč musí být 7 místné kódování?
4) Proč musí být v alfanumerickém záznamu
víc čísel oproti písmenům ač je jasné
že je tím snížená kapacita kódování?
5) Proč nemůže přidělená RZ zůstat na vozidle
až do jeho definitivního vyřazení z provozu?
6) Proč nemůže existovat tzv. celostátní kódování
s variabilní částí umožňující lokální zařazení
vozidla?

Všechno shora popsané se tu od r.2007 x-krát promlelo
a protože diskuse byla tvrdě konfrontační a ne kooperační
mohli v budově dutých hlav snadno říct - vidíte, vždyť
ani mezi vámi na to není jednotný názor, takže se
nic měnit nebude...a nezměnilo.
www.czechplates.cz
Kde je vůle je i cesta. (George Bernard Shaw)
Neděle, 24. září 2017 - 09:17:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15
Registrován: 7-2017
Minor: díky za odpověď. Ja tu jsem nový, takže rozumím, jak je to těžké a naprosto s tebou souhlasím. Když jsem se bavil s panem Musilem, říkal že prý by se muselo celé legislativně změnit a že za současné kódování nemohou a prý přidali alespoň jedno písmeno :-). Nerozumím tomu jak k tomu přistupují...a nevěřím, že by tyhle změny byly nějak komplikované...stačí jen chtít a být flexibilní...
Neděle, 24. září 2017 - 09:36:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16
Registrován: 7-2017
Takže pokud je tak těžké něco prosadit, chtěl jsem navrhnout tuto spíše kosmetickou změnu, kde by se snad nic nemuselo legislativně řešit a jen přidat pomlčku nebo posunout znaky. S těma pomlčkama to hned vypadá lépe.
Pavel2
Neděle, 24. září 2017 - 11:24:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15637
Registrován: 8-2002
vlad978:
no, nechci ti brát iluze, ale obávám se, že i taková na první pohled kravinka jako je zavedení pomlčky, by muselo proběhnout legislativním procesem s vládou, hlasováním v parlamentu a senátu a podpisem prezidenta. takže kvůli nesmyslu to množství práce s nejistým výsledkem nikdo nepodstoupí.

jinak Minor to popsal vcelku přesně a (přestože nerad [lol]) souhlasím s ním. doklad o úspěšným absolvování STK i zaplaceným povinným ručení může být na čelním skle, čímž se zbavíme sněhuláka a ten může uvolnit místo např. regioproužku s logem/znakem ORP/kraje nebo dalšímu znaku.

téma celostátní vs. nějaká podoba regionálního kódování otevírat nebudu, bylo by to na dlouho a má to neoddělitelnou vazbu na systém distribuce tabulek, což by případná analýza nebo návrhy řešení v žádným případě neměly opominout.

navíc ty osoby v budově dutých hlav v současnosti šijou věc českých RZ prazvláštním logice vzdáleným způsobem a vládní a politickou klikou jsou zřejmě považovaný za jediný odborníky na danou problematiku v našem státě. takže cokoli změnit je téměř nemožný.

na odlehčení přidávám další modifikaci europroužku, nazval bych ho třeba euroFerrari proužek [happy]

JozefLXI
Neděle, 24. září 2017 - 15:39:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 651
Registrován: 10-2013
Pavel2:
"na odlehčení přidávám další modifikaci europroužku, nazval bych ho třeba euroFerrari proužek [happy]"
Na Alfa Romeo [rofl].
Neděle, 24. září 2017 - 20:42:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2757
Registrován: 6-2007
...Když jsem se bavil s panem Musilem, říkal že prý by se muselo celé legislativně změnit a že za současné kódování nemohou a prý přidali alespoň jedno písmeno :-)....

Fajn, jak vstřícné, že [sad] Mohli to písmeno sice přidat na první pozici zleva (AAA 1234), ale to by asi vyžadovalo tak mimořádnou pracovní zátěž pro zainteresované úředníky, zahájení komplikovaného schvalovacího procesu, vůbec získání "zmocnění" pro takový tvrdý zásah do systému....
no fuj tajbl...do toho se nikdo nepohrne..[ko].
www.czechplates.cz
Kde je vůle je i cesta. (George Bernard Shaw)
Pavel2
Neděle, 24. září 2017 - 21:19:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15639
Registrován: 8-2002
jozef:
beru to tak, že Alfa je malý Ferrari [wink]

btw:
dokáže někdo zjistit, jak dlouho pan Musil na MD obdělává agendu SPZ/RZ? já si nemyslím, že jeho tým je v tom tak nevinně jaxe snaží tvrdit.
Středa, 27. září 2017 - 10:08:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2758
Registrován: 6-2007
Tady není nutné řešit otázku viny a neviny.
Veškeré technické záležitosti spojené s výrobou PZ přenechalo MV a později i MD
k řešení monopolnímu dodavateli. Byl to mazaný alibismus (on tomu lépe rozumí)
a dodavatel si mohl tím pádem dělat co chtěl. Dílem to měl i odůvodněné, protože
technologie produktu se 1993 radikálně změnila a ani v zemi původu to neprobíhalo
hladce.
Tím pádem mohl dodavatel odůvodnit i cenu a ta se mj. odvíjela i od používaných
formátů tabulek. Ty si částečně dodavatel přizpůsobil ale nutno dodat, že zásadně
byl závislý na dodavatelích alu-slitiny, kde cenově nejvýhodnější byly právě
evropsky prosazované jednořádkové formáty (od nich se odvíjely ostatní).
Krajské kódování bylo určeno vyhláškou (AAA 0000) ale v praxi
se používalo jiné (s vyjímkou tzv. žlutách značek).
To je od počátku náš základní argument pro to aby se přestalo s paskvilem
typu 2AA 2222/2AA 2AAA/2A A222. Úřednictvo se brání tím, že to nejde
upravovat - samozřejmě že jde...
Důvodů proč to bylo zprzněno zařazením číslice na první pozici zleva
bylo povícero. Byla tu zkušenost a obava z chybové duplicity (předchozí
řízenou duplicizu už nešlo dál praktikovat) a také snaha se totálně
oddělit od okresního kódování. Možná by se v archivu našel nějaký pokyn
kde pověřený úředník podepsal pokyn razit 2A2 2222 a ne A22 2222...
Znám lidi. kteří si nezapamatovatelnost českých PZ pochvalují, hlavně
někteří, co musí častěji zajíždět např. do sousedního Rakouska, kde
rychlejší jízdu než povolenou může odhadnout policista pouhým okem
a vystavit pokutu....
www.czechplates.cz
Kde je vůle je i cesta. (George Bernard Shaw)
Čtvrtek, 28. září 2017 - 21:06:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 647
Registrován: 7-2007
Co je na českém systému nezapamatovatelného?

Podle mě je k zařazení číslice na první místo ještě jeden dobrý důvod.
Až v Praze se jednou dojde k 9AZ ZZZ9, bude se moci pokračovat v 1AA AAAA a pravidlo užít alespoň jednu číslici bude splněno i nadále. Vzhledem k tomu, že nejspíš nebudou použity smíšené kombinace (XXX A1A1), tak dostáváme poměrně kapacitní systém s jasnou představou, jaké kombinace by se mohly vydávat v delší budoucnosti.
Loxodonta urbana
Pátek, 29. září 2017 - 15:03:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 350
Registrován: 5-2007
Když už je řeč o přechodu na RZ s převládajícími písmeny, tak mě napadá, jestli je to opravdu tak výhodné řešení. Z hlediska kapacity systému nepochybně ano, celá abeceda od A do Z (možná s vynecháním několika málo písmen) poskytuje na dané pozici daleko více možností než jen řada číslic od 0 do 9. Na druhou stranu při použití písmen na vícero pozicích na RZ se zvyšuje nebezpečí vytváření takových posloupností po sobě jdoucích písmen, která budou buď přímo vytvářet nebo třeba jen nějakým způsobem evokovat různá slova. V horším případě třeba i různé nelichotivé výrazy, které by asi málokdo chtěl vozit na autě.

Když použiji paralelu se současným britským kódováním, kdo by v GB chtěl mít na posledních třech pozicích kombinace typu GAY, PIG, FAG, PEE, FCK, POO....

Bude pak toto někdo hlídat? A dá se to vůbec uhlídat? Můžeme z výdeje samozřejmě vyřadit zcela zřejmá sprostá slova, ale i tak mohou takovouto kontrolou "proklouznout" kombinace, které z formálního hlediska přímo závadné nejsou, ale přesto mohou, jak jsem zmínil výše, třeba nepřímo něco ošklivého evokovat. Jak často pak asi dojde k situaci, že někdo odmítne přidělenou kombinaci a bude trvat na přeregistraci vozu?

(Příspěvek byl editován uživatelem Dan G.)
Sobota, 30. září 2017 - 11:50:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2759
Registrován: 6-2007
Přidělení registračního kódu neprovádí úředník podle libosti
aby mohl tedy omylem vytvořit nežádoucí kombinaci (sprostou
či jinak nepřípustnou), ale nabídne mu ji "registrační systém"
který je v každém státě přizpůsoben lokálním potřebám mj.
i potřebám bezpečnostních služeb, jejichž registrace
jsou neveřejné...prostě žijeme v době kdy to za člověka
obstará IT mašina.
Např. v Německu si může každý dopředu i jistou kombinaci vybrat.
No a majitel vozidla pokud není provokatér nebo osoba
se sníženou rozlišovací schopností je ten poslední kontrolní
článek.

Já doufám, pořád doufám, že českým PZ se vrátí důstojné
kódování a paskvily i zde zmíněné budou historií a nikdy ne
budoucností....
www.czechplates.cz
Kde je vůle je i cesta. (George Bernard Shaw)
Sobota, 30. září 2017 - 19:33:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 7-2017
Udělal jsem si takový malý průzkum. Podobné RZ jako my mají v Kalifornii. 3 písmena maji aktuálně osobní vozy a 2 tahače.
Sobota, 30. září 2017 - 19:34:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19
Registrován: 7-2017
A
Sobota, 30. září 2017 - 19:40:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20
Registrován: 7-2017
Není to tedy úplně totální paskvil, ale jsem pro nějaké alespoň minimální změny jako Minor. Například zrušení sněhuláka a zavedení mezer nebo pomlček. Ať to nějak alespoň vizuálně lépe vypadá! RZNP tím také trpí. Co takhle společně napsat panu Musilovi? Pokoušel se někdo z vás?
Sobota, 30. září 2017 - 20:34:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2761
Registrován: 6-2007
ad Vlad978
Neplýtvej námahou...tohle všechno už máme dávno za sebou
a věř tomu, lepší to s tímhle osazenstvem nebude....

Jistě, USA mohly být inspirací, ale šlo to spíš jednoduše
po česku....
www.czechplates.cz
Kde je vůle je i cesta. (George Bernard Shaw)
Dr. Extrem
Úterý, 03. října 2017 - 23:22:21  
Neregistrovaný host
185.199.86.35
FYI... byly odcizeny obě značky 3AU 1440 ze stříbrného Fordu Focus combi 2013. Nahlášeno na PČR, ale i tak, kdyby náhodou někdo viděl tyto RZ na takovém nebo podobném voze, informujte PČR. Možná budou použity na kradeném autě, k trestné činnosti nebo např. při tankování bez placení. Díky.... Snad to nebyl sběratel. [happy]
Čtvrtek, 05. října 2017 - 19:50:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 274
Registrován: 12-2014
Dnes jsem potkal první krajskou RZ Pardubického kraje: 1E0 0001. Vozí jí modrý Peugeot 306 combi.
Pardubický kraj [happy]
OKRESY: 1. Chrudim; 2. Ústí nad Orlicí; 3. Svitavy a 4. Pardubice.

Největší chyba, kterou můžete v životě udělat je mít pořád strach, že nějakou uděláte.
Pondělí, 09. října 2017 - 13:57:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 28
Registrován: 2-2015
k zapamatovatelnosti českého kódování

Já pořád nějak nemohu přijít na výhodu snadného zapamatování si té či oné RZ. Jako já osobně třeba nechci, aby si kdejaký hejl pamatoval s jakou SPZ jezdím. Nevidím jediný důvod. Taky nestojím o to, aby za mnou na dovolence třeba někde v Chorvatsku lezli burani a "Zdar, já jsem ňáký Lojza a jsem taky od Frydku." Vysvětlí mi někdo tu výhodu lehké zapamatovatelnosti SPZ? Pokud je dle nějakých pochybných výzkumů současný systém hůře zapamatovatelný, tím líp....
PI
Pondělí, 09. října 2017 - 14:33:16  
Neregistrovaný host
81.90.173.33
domin87: Tuhle se mi stalo, ještě navíc s půjčeným autem, že mě nějakej středočeskej mamrd fSuperbu málem narval do svodidel, protože zřejmě podcenil dýlku svýho auta (a nebo to byl prostě kretén). Jelikož to auto nemá kameru, hodilo by se mi v případě nehody a jeho eventuálního ujetí od nehody vědět, jestli měl na autě 5SY nebo 6SY, případně nějakou úplně jinou hovadinu. A že si někdo pamatuje mojí RZ? No a? Já si taky pamatuju kdeco a je mi to úplně k ničemu. A až si někdo bude chtít tvojí značku zjistit, tak si ji zjistí, ať už to bude FM-20-02, nebo 1MH:A039.
Pondělí, 09. října 2017 - 22:50:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2763
Registrován: 6-2007
ad domin87
Divil bych se, kdyby někdo ze zdejší komunity měl chuť a čas ti to vysvětlovat.
Výhody chápeš, ale nevidíš je na své straně a tím je to dané....
www.czechplates.cz
Kde je vůle je i cesta. (George Bernard Shaw)
Pavel2
Úterý, 10. října 2017 - 01:49:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15685
Registrován: 8-2002
domin87:
ach jo. pakliže nestojíš o to, aby si kdejaký hejl pamatoval s jakou SPZ jezdím, vysol 10 litrů a pořiď si nezapamatovatelnou RZNP, tedy např. UZF:C3NSH nebo MNN:NMMNM. pak můžeš jezdit 90 v obci, srážet chodce na přechodech a vytlačovat auta z dálnice. dokud nenarazíš na někoho s kamerou za čelním sklem nebo s fotoaparátem v ruce, případně na policajta nebo agilní městapo v posledním prdelákově.

běžnýmu člověku stačí 1P6:4875 nebo naopak 7P0:0007, pokud bude chtít mít na autě něco hezkýho a ještě všem ukázat jakej je Bond.

asi jsem kdejakej hejl když si pamatuju nezapamatovatelnou značku firemního osobáku a poznám i auto šéfa nebo souseda a navíc mě zajímá jestli 7P2 0617 byla vydaná v Plzni nebo v Domažlicích.

pokud budu tvoje auto potkávat dost často, zapamatuju si 3P6 7820 stejně jako 4P8 2222, nezávisle na tom, jestli se ti to líbí nebo ne. můžeš se pokusit mi v tom zapamatování tvojí RZ třeba nějak zabránit [biggrin]
Úterý, 10. října 2017 - 18:41:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2540
Registrován: 11-2009
Před chvílí skončily podvečerní zprávy z regionů na ČT1:

Je tam reportáž o novele zákona, zjednodušeně můžeš zajít na jakýkoliv úřad si vyřídit vše spojené s autem.

Výsledek:
Reportáž z Plzně: nestíhají, vydáno 7P2 2278, stížnost zákazníků na pokladnu.
Dúvod - překupníci se živěj, fa prodávající auta přijde přihlásit 100 aut a pokladna je na 3 hodiny kaput!!!!! V jedné místní firmě pak nasadily na nový auto 6P9 9361 a to již musely býti starší záběry.

Až bude reportáž v archívu, mrkněte se na to, fakt zajímavé a ukazující špatné rozhodnutí při stanovení těchto podmínek státními úředníky i tzv. odborníky na míru.

Není se čemu divit, když lidé jezdí za prací do velkých měst jako je Plzeň a po okolí je plno dvorků malých ORP, kde se pak úředníci drbou nečinností za ušima. [lol]
Kdo z nás je vinný: "Kdo chce psa bít, vždycky najde si hůl".
Úterý, 10. října 2017 - 22:14:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 2-2015
Evidentně můj příspěvek zůstal nepochopen.
mě současný systém vyhovuje, nemám problém si zapamatovat svou značku popř. značku vozidel rodiny nebo svého služebního auta, proto nechápu ty nářky, které se od roku 2000 neustále omílají dookola. Je mi jedno jestli kód na značce začíná číslem nebo písmenkem, je to 7 znaků. Komu dělá problém si to zapamatovat, tak příčinou toho problému ovšem nebude systém kódování poznávacích značek. Já si pamatuji i značku svého prvního auta, které je už více než 10 let přetaveno na žiletky. A světe div se, bylo to zde nenáviděné krajské kódování.

Pavel 2: Sorry, ale jsi úplně mimo...

Co se týče značky na přání, osobně nechápu člověka, co za ně ty peníze dá. Nevím proč bych měl dávat 10 000,- Kč za něco, co na svém autě nepotřebuji a kdyby bylo po mém, tak si to tam nedám ani kdyby to bylo zadarmo. Raději bych ty peníze investoval do oprav a údržby, které jsou pro auto důležité, ne do kusu plechu....

(Příspěvek byl editován uživatelem domin87.)
Pavel2
Úterý, 10. října 2017 - 22:26:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15690
Registrován: 8-2002
domin87:
zkus se třeba vyjadřovat víc polopaticky, aby tě pochopilo širší publikum...
PI
Neděle, 15. října 2017 - 23:53:21  
Neregistrovaný host
81.90.173.33
Jak moc velká vzácnost je Roomster na bezpruhách? Dneska jsem potkal jednoho s 2C3. Jasně, začal se vyrábět v roce 2006, takže to stihnout moh, ale stejně jsem to snad nikdy předtim neviděl.
Sobota, 21. října 2017 - 06:27:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 691
Registrován: 11-2005
Tak jsem přece jen našel ještě jeden reflexní oválek CD. Ale už nevím, kdo ho tu chtěl. Tak se případně ozvěte.
Pondělí, 23. října 2017 - 22:10:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 884
Registrován: 5-2006
Co bude po 9A9 9999?

Nebo možná i dříve.

Mohlo by být toto:
1. Zrušit krajské a zavést celostátní - tzn. žádné - kódování.
2. Díky bodu 1 zavést RZ na celý život auta (to už máme vlastně i dnes)
3. Zavést 6-znakové RZ (7-znakové ZNP) v různých kombinacích čísel a písmen - viz ukázka níže; dnes to má např. NL nebo PT a v "okresním" formátu i PL a částečně DE, AT a HR.
4. opticky vyvážit značky modrým proužkem na pravé straně
5. tento proužek příp. využít na označení ORP (v ukázce jako XX)
6. Kombinace 2 písmen (MM 888 M nebo M 888 MM) jsou samy o sobě neutrální (snad pouze "SS" by mohl bát problém)
7. Kombinace tří písmen by se na prvních dvou pozicích řídily principem:
(a) souhláska + souhláska kromě L a R (v češtině se chovají jako samohlásky), tzn BCDFGHJKLMNPRSTVXZ + BCDFGHJKMNPSTVXZ
(b) samohláska + samohláska - tzn. AEIOUY + AEIOUY
(c) samohláska + souhláska - tzn. AEIOUY + BCDFGHJKLMNPRSTVXZ
8. V případech 7a a 7b by třetí písmeno mohlo být ABCDEFGHIJKLMNOPRSTUVXYZ, v případě 7c by třetí písmeno byla pouze souhláska (BCDFGHJKLMNPRSTVXZ).
9. 7a by prakticky v 99% dávalo neutrální, nicneříkající shluk písmen (díky vypuštění L a R z druhé pozice by se automaticky vyloučily BLB, PRD, MRD, PLK, VLK, VRZ atd.)
10. 7b by taky v 99% dávalo neutrální nicneříkající kombinace (snad s výjimkou např. AUT, AUS, EUR, OIL, atd.)
11. 7c by díky souhlásce na třetí pozici obešlo výrazy jako ANA, EVA, EDA, UDO, ALI, EMA, ANO atd.
12. Výdej by byl buď postupný podle písmenné série (AAx ABx ACx ... AZx BBx BCx BDx ...) nebo úplně náhodně.
13. Značky na přání by měly striktní formát pppp ččč nebo ppppp čč nebo pppppp č.
14. Tímto bychom se vyhnuli shluku písmen a čísel v jednom optickém bloku (platí pro standardní RZ i ZNP)
15. Písmeno "O" a číslice "0" by se vyskytovaly pouze v trojkombinacích (tzn. např 7 MMO 89 nebo 87 MMO 6 a MM 802 N nebo R 840 RT.
16. Počet možných kombinací i přes výše uvedená omezení vystačí bohatě na několik desetiletí, recyklace kódů po dejmetomu 20 letech durchaus představitelná
17. Optické "rozbití" kódu značky na vždy 3 bloky (ZNP na 2 bloky) by umožnilo zapamatovatelnost alespoň jednoho bloku.
18. Fyzická značka a její databázový zápis by byly jednoznačné (8MMM88, 88MMM8, M888MM, MM888M, PEPA888, JOSEF88, JINDRA8).


Omlouvám se za kvalitu grafiky - šlo o zjednodušenou vizualizaci záměru.

(Příspěvek byl editován uživatelem Nestle.)
Pavel2
Úterý, 24. října 2017 - 10:38:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15707
Registrován: 8-2002
nestle:
zajímavý a promyšlený, měl bych jen pár drobných připomínek. jsi navržen na ministra dopravy [proud]
Úterý, 24. října 2017 - 21:48:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2766
Registrován: 6-2007
Nestle
ad 1) ......ok
ad 2) ......ok (myšlen je jistě život vozidla = RZ je vázaná na vozidlo a ne majitele)
ad 3) ......RZP bude počtem znaků i jejich rozdělením identická se standardní a tím pádem
dostupná každému = bude se vždy jednat o neobsazené kombinace
ad 4) ......není třeba kopírovat Itálii...
ad 5) ......ano viz třeba můj návrh na str. 70 (MMXplus) knížky České poznávací značky
(2007, ISBN 80-902955-7-6)
ad 6)- 11)..záznam RZ si nikdo nepředříkává a hláskování písmen je u záchranných a bezpečnostních
sborů předepsáno...obsah záznamu by měl především vyjadřovat kategorii vozidla a další
jeho vlastnosti a tím usnadnit identifikaci i pro laiky
ad 12)......výdej se podřídí potřebám identifikace
ad 13)......viz ad 3)
ad 14)......dtto
ad 15)......odstranit zaměnitelnost nuly a písmene O lze snadno mj. užitím v kódování
ad 16)......recyklace formátů AA-AA-22, AA-22-AA, AA-22-22 a odvozených v 5, 4 a 3
místné formě je v 10,5 milionovém Česku nepochybná
ad 17)......v případě využití formy záznamu jak uvedeno ad 16)
ad 18)......čím kratší záznam (počet znaků) tím menší chybovost registru a snazší operace
při vyhledávání o rychlosti nemluvě..totéž platí o elektronickém čtení v běžném
provozu

Obecně lze konstatovat, že stabilní obsah a struktura záznamu usnadňuje zapamatovatelnost a to považuji za základ i v budoucnu. Jsem rád, že v bývalém východním bloku se toho drží většina států. Zpravidla pak rozhoduje obyvatelstvo...pokud do toho může mluvit (nejnověji Chorvatsko)...
www.czechplates.cz
Kde je vůle je i cesta. (George Bernard Shaw)
Čtvrtek, 26. října 2017 - 18:24:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 8-2016
Zdravím, dnes jsem narazil na, pro mě, kuriózní SPZ. Golf3 SPZ: JE 99-73 Proč na SPZ chybí jedno písmeno? SPZ patrně z roku před 2001.
Čtvrtek, 26. října 2017 - 18:37:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 119
Registrován: 7-2017
wector Okres Jeseník byl vytvořen roku 1996, tedy asi jen cca 6 let před koncem okresního systému. Jeseník tedy musel začít odznova, takže se jen dostal na JEB. Všechny ostatní okresy si na osobácích dávno odbyli dvoupísmena za časů škodovek stovek apod.

Určitě se tu najdou povolanější kteří budou vědět více detailů.
Čtvrtek, 26. října 2017 - 22:26:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10108
Registrován: 7-2006
Pozn. k Jeseníku:

Jeseník hlavně nikdy neměl dojít do série JEB a teoreticky měl skončit někde na JEA 9x-xx, jenže z nepochopitelných důvodů nikdy nebyly vyraženy značky z intervalu JEA 33-xx - JEA 99-xx.
Pátek, 27. října 2017 - 10:34:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 30
Registrován: 2-2015
to Nestle: Dle mého názoru dávat na tabulku SPZ proužek s označením ORP, která tuto tabulku vydala se dostává do rozporu s hlavní myšlenkou celostátního kódování a s nápadem na SPZ po celý život vozidla.

Vozidla se prodávají nezávisle na správních obvodech ORP a VÚSC a tedy dejme tomu, pardubičák si koupí auto od hradečáka, tudíž asi nebude moc nadšený znakem Hradce Králové na SPZ. Takže bude chtít SPZ vyměnit. Což je proti účelu celostátního kódování. A pokud to bude majiteli vozidla jedno, jaké ORP má na tabulce SPZ, pak toto opatření bude postrádat smysl, a dostaneme se do dnešní situace, kdy auto s SPZ např. Královéhradeckého kraje jezdí vesele v kraji Moravskoslezském....
PI
Pátek, 27. října 2017 - 14:46:59  
Neregistrovaný host
81.90.173.33
domin87: No a co kdyby ten ORPruh byl nalepovací? A při přeregistraci do jinýho ORP se vyfasoval při přepisu na úřadě a povinně se přelepoval? Nebo to ne-e?
Sobota, 28. října 2017 - 15:29:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 886
Registrován: 5-2006
Domin87: asi jsem se nevyjádřil úplně přesně. Vozidlu zůstane po celý život registrační "kód", protože nebude geograficky vázán. Ale při změně bydliště se buď vyrobí nová tabulka RZ nebo se jen vymění nálepka označení ORP. Tak funguje i francouzský SIV 2014.
Neděle, 29. října 2017 - 11:01:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2767
Registrován: 6-2007
Polopaticky:
V případě celostátního kódování (6 znaků neodkazuje na lokální příslušnost)
by pravý roh jednořádkové RZ (pravý horní roh 2-řádkové) obsahoval kód ORP
ve formě písmen (MB = Mladá Boleslav) příp. další bezpečnostní prvky.
Jako samolepka by to byl "Registrační emblém (RE)", jako dolisovaný
prvek "Verifikace výdeje (VV)", obojí na výdejnách technicky bez problémů (ověřeno).
Nový majitel vozidla sídlem mimo vyznačenou ORP původního majitele by si
nechal pouze vyměnit RE nebo VV.
To vše nechává otevřenou otázku vlastnictví samotných tabulek.

původní majitel GP-RT-17 MB (Mladá BoleslaV)
nový majitel.... GP-RT-17 KV (Karlovy Vary)

Záznam v registru
GPRT17MB0135999 (01=1.majitel v rámci ORP,35=kontr.č.,999=zruš.reg.)
GPRT17KV0149111 (01=1.majitel v rámci ORP,49=kontr.č.,111=aktiv.reg.)

Při silniční kontrole pak může policista vidět i historii vozidla
(v případě když bude registr fungovat jak má)...

Leží na stole od r. 2007 ale zatím no chance, nevymysleli to ti "praví"
ohrožuje to něčí zájmy bla bla bla [proud]
www.czechplates.cz
Kde je vůle je i cesta. (George Bernard Shaw)
Pondělí, 30. října 2017 - 11:00:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 31
Registrován: 2-2015
PI, Nestle, Minor

Nejsem fanoušek kladení dalších zbytečných povinností na řidiče vozidla, již tak jich má až až. Já jako řidič a vlastník vozu, SPZ na autě nechci a nepotřebuji. Auto bez SPZ vypadá mnohem líp. Když už ovšem má stát potřebu mé auto označit kusem plechu se shlukem písmen a číslic, nechť tak činí, ale bez kladení jakýchkoliv dalších nároků na mne, jako na řidiče.

Tedy, pokud by bylo přelepování kódu ORP povinné, nechť úředník po přihlášení zvedne prdel ze židle a samolepku si zajde laskavě přelepit sám přímo na vozidlo. Toto řešení vidím jako zcela nereálné - neboť úředník se zvedat ze zásady nebude a navíc by tím došlo k značnému časovému nárůstu úkonu a častokrát vozidlo není úkonu fyzicky přítomno. Další řešení je, že by na registru byli na tento úkon vyčleněni pracovníci, kteří by přelepení provedli místo úředníka a ten by se dále věnoval registraci jiných vozidel. Opět ovšem nereálné neboť by to znamenalo přijmout nové pracovníky - finanční náročnost. Já bych jako řidič určitě nic z auta nesundával a nikam nic nelepil, popřípadě již nikam dál nejezdil, aby mi někdo někde něco lepil.

(Příspěvek byl editován uživatelem domin87.)
Pondělí, 30. října 2017 - 11:27:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2768
Registrován: 6-2007
ad domin87
Píšete, že ...Já jako řidič a vlastník vozu, SPZ na autě nechci a nepotřebuji.
To je konstatování vylučující jakoukoliv smysluplnou diskusi - s takovým názorem
nestojí za to polemizovat....
www.czechplates.cz
Kde je vůle je i cesta. (George Bernard Shaw)
JozefLXI
Pondělí, 30. října 2017 - 19:53:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 681
Registrován: 10-2013
Čo tak RZ (ŠPZ alebo EČV) na osobu ("rodinu") a dediteľné - prevoditeľné na príbuzných, apod.
Pondělí, 30. října 2017 - 22:11:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 887
Registrován: 5-2006
domin87: Já jako řidič a vlastník vozu, SPZ na autě nechci a nepotřebuji. To zní až autenticky babišovsky: "Já své příjmy uvádět nechci a nepotřebuji, sorry jako."

Poznávací značka je doklad o připuštění vozidla do provozu (na veřejné komunikace) a provozovatel je povinen toto "doložit" tím, že umístí na svém vozidle viditelnou, čitelnou a platnou (legální - nefalšovanou) PZ.

Asi bys měl radši navštěvovat jiná diskusní fóra, kde se rozebírají ty bezstarostné radosti kolem aut (tuning, tuzing atd.) Tady se budeš nudit.
Pondělí, 30. října 2017 - 22:14:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 888
Registrován: 5-2006
JozefLXI - tak to má Švajčiarsko a vraj sa o tom uvažuje aj na Slovensku. Nejaký "ideový koncept" z Ministerstva vnitra určite existuje.
Úterý, 31. října 2017 - 06:48:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 32
Registrován: 2-2015
Minor, Nestle

Pánové, popravdě moc nerozumím proč ten podrážděný tón a různá invektiva z vaší strany...
Napsal jsem svůj názor, ale možná mi ho vašimi argumenty pomůžete změnit.

Já nijak nezpochybňuji význam SPZ pro účely státní správy, pojišťoven a já nevím čeho ještě, ale pro mne jako pro řidiče a uživatele vozidla, je přínos SPZ prakticky nulový, proto moc nefandím různým dalším povinnostem jako přelepování nějakých nálepek při přepisu vozidla...
Úterý, 31. října 2017 - 08:52:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7285
Registrován: 5-2004
domin87: Já nijak nezpochybňuji význam SPZ pro účely státní správy, pojišťoven a já nevím čeho ještě, ale pro mne jako pro řidiče a uživatele vozidla, je přínos SPZ prakticky nulový

Jenže jedna část tohoto souvětí popírá tu druhou. Registrace vozidel a jejich viditelné označení bylo před více než sto lety zavedeno zejména a především pro potřeby řidičů a uživatelů vozidel a pro ochranu jejich zájmů, které jsou pouze zastupovány orgány státní správy a pojišťovnami. Aniž by to mělo znít jako invektiva, tak tvrdit, že jako řidič a uživatel vozidla nepotřebuju mít na autě RZ (a na autech všech ostatních, se kterými se potkávám), znamená sdělovat nepochopení toho úplně základního principu, o který jde.
JozefLXI
Úterý, 31. října 2017 - 13:59:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 682
Registrován: 10-2013
Nielen "cestné" vozidlá sú "označkované". Aj rušne majú priskrutkované tabuľky, lietadlá/vrtuľníky majú na trupe identifikačné označenie (neviem presný názov, možno imatrikulačné), námorné lode majú IMO -číslo, ktoré je natvrdo privarené na trup (na "zrkadle" i pod "mostíkom". Toto je pre rozlíšenie a je zapísané, zaevidované. I ľudia majú okrem mena i rodné čísla. Atď.
Úterý, 31. října 2017 - 21:19:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2769
Registrován: 6-2007
ad Josef.XI
Evidence vozidel "na osobu" se praktikovalo např. za 1. českosl. republiky a je tradiční
už jen v několika evropských zemích.
Jenže...tomu je přizpůsoben i právní pořádek a celá řada předpisů a to nelze změnit ze dne
na den. Otázkou je, PROČ by se to mělo vůbec měnit. V ČR byl tento systém "na spadnutí"
ale ne za účelem nějakého vylepšení, ale jako penězovod jisté politické strany od pojišťoven,
naštěstí se to smetlo se stolu.
Systémové změny často vypadají velmi lákavě, ale laické obecentstvo často nedomyslí dopady
a hlavně neuvažuje PROČ by vlastně měly nastat, když dosavadní systém funguje bez závad....
www.czechplates.cz
Kde je vůle je i cesta. (George Bernard Shaw)
PI
Středa, 01. listopadu 2017 - 12:30:23  
Neregistrovaný host
81.90.173.33
Jeden Passat z Jůesej:

Čtvrtek, 02. listopadu 2017 - 08:25:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 33
Registrován: 2-2015
Martin_l:
Ano,to částečně souhlasím, nicméně se odchylujeme od podstaty diskuze - přidávat řidiči vozu povinnost, lepit na SPZ jakoukoliv další nálepku se mi jaksi ekluje. Už jen s ohledem na ten fakt, jak dlouho trvalo, alespoň částečně, zjednodušit přepis vozidel, že ho momentálně lze zařídit na všech ORP. Ještě zrušit otravné evidenčky nebo je alespoň nechat povinné pouze pro případ, že se vozidlo po delší době "vytahuje" z depozitu nebo mělo delší dobu propadlou TK a bude to ještě lepší. Nevidím jediný důvod proč by vozidlo s platnou TK mělo absolvovat evidenční kontrolu. Také to, že SPZ zůstává na autě i při přeregistraci do jiného kraje je pokrok. Lepit na značku kód nějaké vesnice je krokem zpátky proti tomu, kam se systém, sice pomalu, posouvá a to jest k celkovému zjednodušení.

JozefLXI:
Ano, nejen silniční vozidla, máte pravdu, i letadla, lodě a lokomotivy mají své označení, nicméně to je trochu odlišný případ od silničních vozidel. Nedovedu si představit jak by fungovalo řízení letového provozu, pokud by letadla neměla imatrikulaci. To stejné s vlaky, nedovedu si představit fungování traťových dispečerů.... To je trochu odlišné od individuální silniční dopravy.
Čtvrtek, 02. listopadu 2017 - 11:13:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2771
Registrován: 6-2007
JozefLXI:
Ano, nejen silniční vozidla, máte pravdu, i letadla, lodě a lokomotivy mají své označení, nicméně to je trochu odlišný případ od silničních vozidel. Nedovedu si představit jak by fungovalo řízení letového provozu, pokud by letadla neměla imatrikulaci. To stejné s vlaky, nedovedu si představit fungování traťových dispečerů.... To je trochu odlišné od individuální silniční dopravy.

No a to je váš omyl. V zemích s rozvinutou infrastrukturou a především pak propracovaným systémem řízení dopravy (dálniční kamery v ČR čtou všechny evidence vozidel) vč. celé řady bezpečnostních rutin (vjezdy do kontrolovaných zón) je evidenční značka vozidla základním identifikačním prvkem. Není tajemstvím, že už celá řada firem v ČR (vč. nákupních center) když pustí na parkoviště vozidlo automaticky přečte (a mnohde i vyhodnotí) jeho SPZ/RZ, stejně tak se některá čerpadla PHM chrání před nájezdy zlodějů s kradenými tabulkami.
Zavedení elektromobilů a následně vozidel bez řidiče už pak evidenční číslo vozidla definitivně zařadí do nejvyšší kategorie evidence a kontroly jako je např. v letectví, protože řízení silničního provozu bude mít podobnou formu.
www.czechplates.cz
Kde je vůle je i cesta. (George Bernard Shaw)
Čtvrtek, 02. listopadu 2017 - 15:28:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34
Registrován: 2-2015
Minor:

No doufám, že zavedení autonomně řízených elektromobilů je hudba daleké budoucnosti neboť tohoto se dožít nechci. Řízení mne baví a nevím proč by to měl za mne dělat někdo jiný. Ano, až mi bude 80 a nebudu schopen si dojít bez asistence ani na záchod, pak se klidně oddám elektroautonomním orgiím.


Jinak o potřebnosti evidenčního čísla pro vůz nijak nepolemizuji. Pouze si myslím, že v 21. století je obtěžování řidičů výměnou SPZ (naštěstí již z větší části minulost) a lepením nějakých kódů na tabulku zpátečnické. Otázkou zůstává, zda by se v 21. nedal vyvinout jiný způsob jak vozům zajistit identifikaci, než šroubováním plechových tabulek na jejich karoserii. Troufám si tvrdit, že toto je jediná věc, která se týká automobilové dopravy, co za více než století automobilismu prodělala nulový pokrok.
Čtvrtek, 02. listopadu 2017 - 22:06:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2772
Registrován: 6-2007
ad domin87
Tak jako fyzický způsob vizualizace evidence vozidel doznal za posledních 100 let zanedbatelných změn, tak i prokázání totožnosti fyzické osoby se nezměnilo za více než 300 let - stále musí mít v ruce nějaký papír, nebo kartičku, z které kontrolní orgán usoudí, že potvrzuje její identitu.
A to někdy několikrát za den, když si třeba vyřizuje osobní nebo pracovní záležitosti.
Je to obtěžování???? Pro vás asi ano, ale to budete dost obtížně hledat nějaké civilizované místo k životu na této planetě....
www.czechplates.cz
Kde je vůle je i cesta. (George Bernard Shaw)
Pavel2
Sobota, 04. listopadu 2017 - 05:01:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15738
Registrován: 8-2002
domin87 si z auta sundá svoje 6AC 7831 a identitu auta mu bude dostatečně dokumentovat pouze VIN - třeba XK9NIX6ELE2FL5100, přičemž na každým vozidle je identifikátor umístěnej jinde. když zaparkuje před obchoďákem vedle úplně stejný stříbrný oktávky, svoje auto přece pozná, když si ho otevře dálkovým centrálem, případně podle samolepky s fakovákem na víku od kufru. hlavně že ho nebude obtěžovat ten pár stupidních aluminiových tabulek. fakt jak u blbejch na dvorku [crazy]
šumák
Sobota, 04. listopadu 2017 - 09:33:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 7-2017
Já jako řidič a vlastník vozu, SPZ na autě nechci a nepotřebuji.
Otázkou zůstává, zda by se v 21. nedal vyvinout jiný způsob jak vozům zajistit identifikaci, než šroubováním plechových tabulek na jejich karoserii.


Otázkou spíše zůstává, proč bylo zrovna toto napsáno zrovna sem.
Sobota, 04. listopadu 2017 - 16:12:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2837
Registrován: 6-2011
Staré smlouvy byly zneplatněny a nahrazeny, příloha 1 vypadá ale stejně
1.Q.2017
2.Q.2017
TC 51-80

K-anlýza zde!
Pavel2
Neděle, 05. listopadu 2017 - 02:49:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15739
Registrován: 8-2002
6332:
a proč byly smlouvy nahrazený víme?
Kapitán
Neděle, 05. listopadu 2017 - 11:01:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2411
Registrován: 6-2012
Taková kuriozitka z kamenolomu Slapy u Tábora: TA 10-02 [fotic]

zdroj: bargy.cz
Zajímavý web pro nás, SPZ/RZ nadšence [jidlo]
Neustále toužíme po nových zážitcích a brzy se k nim staneme lhostejnými. Včerejší zázraky jsou dnes běžné jevy. (Nikola Tesla)
Neděle, 05. listopadu 2017 - 12:50:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2840
Registrován: 6-2011
Nemám tušení, jen mám dojem, že 102 z konce 4K2, byly v původní smlouvě pro Sokolov a nyní pro ML
TC 51-80

K-anlýza zde!
PI
Neděle, 05. listopadu 2017 - 16:56:31  
Neregistrovaný host
81.90.173.33
Kapitán: To bude asi nějaký interní označení uvnitř lomu, ne? Už jenom proto, že je to pod tim číslem pojištěný teprve od roku 2011.
Kapitán
Neděle, 05. listopadu 2017 - 17:07:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2416
Registrován: 6-2012
No jasně, vložil jsem to zde jen jako zajímavost, že si někdo dal tu práci a hezky si s tím interním označením pohrál [happy]
Neustále toužíme po nových zážitcích a brzy se k nim staneme lhostejnými. Včerejší zázraky jsou dnes běžné jevy. (Nikola Tesla)