Diskuse » Archiv 2017 » Automobily, lodě a letadla » Historická vozidla » Archiv diskuse Historická vozidla do 27. 10. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Historická vozidla do 27. 10. 2017

dolů
   autor příspěvek
Vihorlat_snina
Neděle, 10. září 2017 - 10:48:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 539
Registrován: 6-2005
Bóóóže, tak napsal RZ místo SPZ. To je tragédie hodná dalších x příspěvků...
Mimochodem slovo "espézetka" je také stále v hovorové češtině naprosto běžný výraz a používá ji spousta lidí i pro registrační značky. A předpokládám že chod vesmíru to nijak nenarušuje.
Neberte se moc vážně, děláme to pro sebe!
Neděle, 10. září 2017 - 20:38:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1795
Registrován: 10-2007
Já bych to fakt neviděl tak dramaticky. Zatímco holinky nelze použít jako hodinky a naopak, oba výše zmiňované systémy značek lze použít stejně - nejlépe o tom svědčí fakt, že značky obou systémů jsou stále živé a slouží stejnému účelu. Zajímalo by mne, zda samotný registr vozidel má onu kolonku u vozidla s registrací VY-45-24 nadepsánu "předpisově" nebo se ta kolonka u všech vozidel zapsaných v registru jmenuje prostě "registrační značka." Leccos může napovědět oficiální tiskopis technického průkazu (nový skládací, ORV část II.) - v kolonce "registrační značka vozidla" mi magistrát natiskl "BI 97-63" a to by tedy asi měla být SPZ, ne? Jak je vidět, oficálně to nikdo neřeší. Možná by měl pan ministr Malypetr místo vysírání na fóru zjednat nápravu spíš zde?

Ty pojmy "státní poznávací značky" a "registrační značky" jsou sice oficiálně definovány v legislativě a pokud značkařům vyhovuje je takto striktně používat pro rozlišení starého a nového systému, budiž jim přáno. V případě textu k obrázku od Swe ale o nedorozumění jít snad ani nemůže, protože na obrázku je zřetelně čitelná tabulka se značkou a každý může vidět, jaký typ to je. Tabulka je tam jen jedna, nedovedu si představit, že by se našel někdo, kdo by nechápal, na co Swe zaměřuje pozornost čtenářů.

Osobně si myslím, že změna terminologie od roku 2001 byla motivována spíše ideologicky než snahou o rozlišení systémů. Tak jako prvorepublikový četník byl nahrazen příslušníkem, který už nestřílí do dělníků a ten byl po revoluci nahrazen policistou, který už nešikanuje a jen pomáhá a chrání, tak zprofanovaný pojem SPZ, nerozlučně spjatý s fízlováním a šikanou řidičů, byl nahrazen tehdy neutrálním pojmem RZ - jako že jde jen o nějaký formální záznam, ale rozhodně nepůjde o nějaké ztotožňování někoho za účelem následného postihu.

Už jsem výše na příkladu technického průkazu ukázal, že úřadům je bazírování na pojmech také poněkud cizí a nemají extra formulář ORV část II. pro staré a nové značky. Docela legrační mi připadá, že nakonec důslední v pojmech nebývají ani sami značkaři. I zde na tomto serveru se lze dočíst třeba o "říšských SPZ" (zde:https://www.k-report.net/spz/?kapitola=4). Jestlipak to tak tehdejší německá legislativa opravdu nazývala?
Neděle, 10. září 2017 - 22:24:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 394
Registrován: 9-2011
Vihorlat_snina, Risan:[ok]
škoda favorit 136L, škoda fabiaIII 1.2TSI, opel kadett E 1.6i v automatu :D
Neděle, 10. září 2017 - 22:25:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4062
Registrován: 11-2006
Sice se u nás konal den železnice, ale auta byla zastoupená také. Jestli jsou to původní SPZ nevím, a stejně tak nevím, jestli "véčka" jsou RZ a nebo SPZ..
Neděle, 10. září 2017 - 23:50:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 591
Registrován: 10-2007
Risane, klobouk dolů za identifikaci fotografie Jana Malypetra :-)

Jinak já měl tatrovácky bohatý víkend. V sobotu jsem v Kralupech dohnal tatraplán a byl to zajímavý pohled na tom mostě z 20. let. A dnes při návratu v Mrázovce žehlička. Rovněž zvláštní pohled, v moderním tunelu v proudu současných vozů…
Pondělí, 11. září 2017 - 21:24:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1796
Registrován: 10-2007
Jabberwocky: zas tak těžké to nebylo, ten obličej je mi povědomý, tak jsem zkusmo zadal do vyhledávače nějaká jména, co mě napadlo, a bylo to.

Tento víkend asi bylo hodně akcí, lidi organizují hodně věcí právě teď, asi jako že v létě je vždycky někdo na dovolené a v září bývá šance, že je ještě pěkně, ale už jsou všichni doma. Já jsem se musel taky pro sobotu rozhodovat mezi několika akcemi, kde mě chtěli. Byl požadavek na nějaké aerovleky naším historickým strojem na plachtařském oldtimer víkendu v Medlánkách, pak taky po mně chtěli vystavovat naši Hadimršku na akci ke 200 letům Moravského zemského muzea, ale nakonec jsme se ženou performovali v našich dobových lidových krojích. Vlastně to rozhodování nebylo tak těžké. Jednak jsem to slíbil jako první a taky žena by mi to na rozdíl od aeroklubáků a muzejníků neodpustila.
Úterý, 12. září 2017 - 16:42:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 593
Registrován: 10-2007
Risan: Jojo, stejný postup. Rašína a Kramáře poznám, Švehla to není, tak když jsem u těch agrárníků, co Malypetr? A vida! :-)
Hahahaha
Pondělí, 18. září 2017 - 17:39:56  
Neregistrovaný host
94.74.252.12
Rišane, tak nález říšské SPZ mě velice pobavil.[biggrin][rofl] Je vidět, že i mezi značkaři jsou odborníci![biggrin][rofl]
Úterý, 03. října 2017 - 20:57:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5493
Registrován: 11-2009

1.10.2017
Středa, 04. října 2017 - 17:05:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1801
Registrován: 10-2007
Co je to "Car" vím - to je anglicky "auto". Ale nevíte někdo, co může znamenat to "evna3"? Není to nějaký přípravek na klouby?
Středa, 04. října 2017 - 17:32:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 282
Registrován: 7-2017
hmm...parádní carevna!![ok][ok]
Středa, 04. října 2017 - 18:09:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 650
Registrován: 7-2009
Druhou podobnou v šedém nátěru dnes vezli na podvalu na silnici Vamberk - Rychnoc - Dobruška.
Espézetku jsem ve zpětném zrcátku nestihl přečíst, ale taky to byl pěknej kousek !

Union pacific

Mě by spíš zajímala ta slečna v černých leginkách na prvním snímku !
Bylo jí už 15 ???
Středa, 04. října 2017 - 18:10:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 651
Registrován: 7-2009
Sorry

Chtěl jsem napsat Vamberk - Rychnov - F.L.Věkov
transit01
Středa, 04. října 2017 - 19:34:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2213
Registrován: 9-2012
Petr165: Jo, Volh tady je překvapivě dost, je tady v okolí nějaký překupník co to tahá.
IQ+Love= Škoda Auto [auto] [ok] Scania R 620 [ok]
Peugeot 306 1994 1.6 8V [satan]
Neděle, 08. října 2017 - 19:21:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 55
Registrován: 6-2016
Znáte ten pocit, když si to špacírujete po České Lípě a potkáte Škodu Minor 1948?
Neděle, 08. října 2017 - 19:26:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 198
Registrován: 10-2014
Neznám,Škodu minor vidím poprvé,zatím dycky Jawu nebo Aero...[wink]
Neděle, 08. října 2017 - 19:44:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 56
Registrován: 6-2016
Velká omluva za velký překlep. Ne Minor ale Tudor.
Neděle, 08. října 2017 - 22:57:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4074
Registrován: 11-2006
Hlodavec: no ale Minora si měl správně, to na fotce je Jawa/Aero Minor. Škoda Tudor je jiná.
Pondělí, 09. října 2017 - 14:26:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 602
Registrován: 10-2007
Tyjo ale hezkej [ok] Škoda světel z octavie, ale chápu – předělávalo se to tak už kdysi a sehnat originál nebude dneska hračka…
Pondělí, 09. října 2017 - 16:18:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1802
Registrován: 10-2007
Jabberwocky: Ona je otázka, co tam vlastně vůbec bylo za světla. Já bych i věřil, že původně vůbec nic. Možná jedna obrysovka, prosvěcovaná osvětlením značky, a to bylo asi všechno.

Jenže od určité chvíle tam člověk potřeboval obrysová světla, brzdová, směrová a pak ještě mlhovku. No a červené "netrojúhelníkové" odrazky. Tohle stejně musíš mít i když jdeš na veteránské značky, o běžných nemluvě.

Zde v případě toho Minora vidím situaci jako poměrně jasnou - jak jsi už napsal, použila se běžně dostupná lampa, která byla snadno namontovatelná. Účel byl levně splněn - auto mohlo jezdit a sloužit dál. Nakonec ten Minor je na tom ještě dobře - je to provozní auto s dobovou patinou, moderně nerenovované, a použitá světla do toho perfektně zapadají. Jako celek to má svoji hodnotu. Majitel nemusí nic řešit a má čisté svědomí.

Jak se ale s tím vyrovnat dnes, v případě renovace takového auta, kdy chceme dbát na to (alespoň někteří), aby auto vypadalo jako v době svého vzniku? Jeden extrém je použít moderní lampy, pokud možno na nějaké držáky je chytit třeba pod šrouby nárazníku (nechť vystupují ze siluety), aby bylo tvarem, provedením a umístěním zcela zřejmé, že to s tím autem nemá nic společného. Že je to jen úlitba moderní době, aby auto bylo provozovatelné. Další možnost je snažit se vypadat "dobově" a dávat tam skleněné lampy, třeba takové ty "kloboučky" ze Sedanu. Sklo přece jen není plast, jsou to jednoduché lampy, z nichž se dá osvětlení "vyskládat" (takže často na blatnících veterána naskáčou až tři takové "strupy" + odrazka). Další možností jsou nějaké ty plechové hrncovité repliky (pohříchu chromované), imitující meziválečné "aftermarket" doplňky. Ani jedno pořádně nesvítí, ale předpis je "jaksi" splněn a není to pěst na oko, alespoň ne pro laika (kterým bývá často i sám majitel, o diváku nemluvě, proto to skoro nikdo neřeší). "Nulová varianta", dobově nejvěrnější, připadá v úvahu pouze u auta do muzea, ale kdo chce jezdit, musí svítit a blikat.

Sám nevím, která cesta je ta nejlepší. Pokud někdo má chuť diskutovat, prosím, napište svoje názory.
Pondělí, 09. října 2017 - 17:03:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 603
Registrován: 10-2007
Risane, o tomhle jsem už taky párkrát přemýšlel, byť to coby užovkář zatím bez dalších ambicí řešit nemusím. Souhlasím, že např. „špunty“ ze sedana jsou docela dobré řešení, a vlastně i dobové. Tedy v tom smyslu, že se to tam později přidávalo a moc to nekřičí. Mně osobně to vadí (když to tedy poznám), ale nežijeme v ideálním světě. Pro puristu bych viděl jako možnost udělat lampy nějak snadno demontovatelné. Nejlepší by byl magnet, ale to by neprošlo, takže možná něco jak píšeš – lampa nepůvodní, třeba i záměrně odlišná, ale hlavně odnímatelná. A kdykoli auto není účastníkem provozu, dolů s tím a dráty schovat. Oser, možnost poškození atd., ale visuálně asi nejčistší řešení. Jiná věc je samozřejmě praktická realisace… Jak se s tím pereš Ty?
Pondělí, 09. října 2017 - 19:44:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 485
Registrován: 10-2014
Tuhle jsem potkal staršího chlápka, co jel v dešti po Táboře, evidentně nějaký vesničan. Synkovi mohly oči vypadnout se slovy "jak to, že se dneska nedělaj takováto hezká auta" Tak jsme chlápka sledovali až na nedaleké parkoviště, synek fotil a já se dal s chlápkem do řeči. Druhý majitel po nějaké soc. organizaci, auto stále v permanenci, déšť, sníh, slunce...no co dodat, toto auto se v běžném provozu už vůbec nevidí, možná tak nějaká oktávka, stovka, nebo emko. A pán řekl větu se kterou jsem souhlasil beze zbytku " Auto má sloužit člověku a né člověk autu". Nasedl jsem do omlácené, nepůvodní, ale stále dobře sloužící Kachny a odjel jsem se synkem hrát Osadníky z Katanu.
-OndraS
Pondělí, 09. října 2017 - 20:03:19  
Neregistrovaný host
95.82.137.200
Já jsem toho názoru, že v dnešní "rychlo"době je potřeba být hlavně viděn. Takže osobně jsem pro variantu 2, tzn pokud chci s takovým autem jezdit byť jenom o víkendu a nechci to furt předělávat, tak namontovat nějakej krám, kterej vypadá jakžtakž dobově a přitom funguje. To samé v případě zrcátek a stěračů.

Například na MonteCarlu máme vzadu origoš lampy, tzn jenom červený, a bliká to tak, že bliká brzdovka na té dané straně. Vepředu zase svítí oranžový parkovačky a bliká to zvýšením jejich jasu (5/21W oranžovâ žárovka), přičemž zhasíná boční pozička. Je to tak origoš amerika, a u veterána to být může. Ale ze zkušenosti vím, že hromada lidí tomu vůbec neví hlavu a patu a v reálným provozu to na neznalýho člověka může působit nejasně.
Řešení už tak jednoduchý není. Musí se u toho předělat i přepínač na volantu. A pak vzadu nenásilně udělat z červenýho blikání oranžový.
Pondělí, 09. října 2017 - 20:08:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1803
Registrován: 10-2007
Já měl štěstí, že u Hadimršky můj dávný předchůdce nasázel do blatníků pár skleněných "kloboučků ze sedana" a pár takových kulatých červených světel kombinovaných s odrazkou - průměr skla stejný jako u "kloboučku" a taky stejný systém skřípnutí pod stejný chromovaný rámeček, ale sklo je úplně ploché (snad prý se objevovaly na prvních tatraplánech, každopádně dneska téměř nesehnatelných). Dlouho jsem přemýšlel, co s tím (úvahy velmi zhruba viz výše). Nakonec jsem je tam vrátil, protože ty dvě lampičky nakonec pokryjí čtyři funkce (směrové světlo, obrysové, brzdové a odrazka), takže tam není vysázena barevná diskotéka (což působí také dost rušivě u auta, které toho tam původně moc nemělo). Plus ten velký argument, že toto auto prožilo většinu života právě s těmito konkrétními světly. Skleněná světla nepůsobí tak nepřirozeně a auto jsem přece chtěl víc na ježdění než na statické vystavování mimo komunikace. Proto odnímatelná moderní plastová světla z vozíku, demonstrující svým vzezřením i umístěním, že nemají s autem nic společného a "jen jdou momentálně náhodou kolem" nebyla pro mne dobrá volba. Přece jen to stále působí velice bizarně, když člověk někam přijede a zaparkuje. Jo, kdyby to byla nějaká Voituretta, tak asi není zbytí.
Úterý, 10. října 2017 - 15:10:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 604
Registrován: 10-2007
Risan + Ondra: Zajímavé čtení, díky za ně! Jste tu z nás asi jediní, kteří tohle musejí v reálu nějak řešit. Ať už na amerikách, nebo na předválkách. Argument být viděn je samozřejmě logický a velmi silný. Vzpomínám si, že jsem někde četl (zdroj už nedohledám) o případu, kdy tuším předválka s nějakou tou jakeš-takeš svítící a blikající jakoretro lampou odbočovala, řidič vzadu to neubrzdil a pak argumentoval, že neviděl blikání – a opicie se snažila dát spoluvinu řidiči předválky. Jak to dopadlo, už nevím. Jinak taky souhlasím s Risanovým: „Plus ten velký argument, že toto auto prožilo většinu života právě s těmito konkrétními světly.“ To je pak otázka, co vlastně považovat za to pravé původní. Jestli stav nového vozu, nebo stav, ve kterém to auto prožilo většinu své existence. Já z tohohle důvodu držím na užovce třeba poměrně hnusnou plastovou mlhovku, protože je tam od začátku platnosti toho nařízení a dávala ji tam montovat moje máti. Chromová by vypadala určitě líp, ale…
Středa, 11. října 2017 - 10:40:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1804
Registrován: 10-2007
Abych to uvedl na pravou míru, psal jsem o béčku z roku 1946. Z té velmi zvláštní krátké a rozporuplné éry, o které se toho pořád ví tak málo. Přitom pro nás stále tak důležité a nejspíš i inspirativní. Alespoň mně druhá polovina 40. let tak připadá. Nicméně píšu to proto, aby to "s těmito světly prožila většinu života" bylo zasazeno do správného kontextu.

Jinak ty skleněné "kloboučky" - kdo neví, bavíme se o tomto:


mají z pohledu dnešního provozu ("být viděn") trochu nevýhodu v tom, že do nich patří správně 15W žárovka. Dnes lze sice koupit i 21W provedení pro 6V instalaci, ale ta má klasickou baňku (rozměrově jako běžná 12V/21W s paticí BA15s) a do této skleněné lampy se nevejde. Originální 6V/15W mají baňku menší. Dnes se dá sehnat maximálně 6V/10W s malou baňkou, ale to už fakt moc nesvítí. Když se k tomu přidá, že s takovými auty se jezdí hlavně za slunečného počasí, má člověk fakt obavu, jestli to někdo nepřehlédne.

Ostatně jezdit s takovým autem je dnes vůbec o strach. Přece jen to auto má do dnešního provozu zcela nedostatečnou dynamiku (taky to člověk nechce trápit), hůř je z toho vidět (nemluvě o pohledu dozadu přes zrcátka), to osvětlení jsme probrali a vůbec je to náročnější na ovládání (malý rejd, nesynchronizovaná převodovka, slabé brzdy). Ve špičce do města si teda vůbec netroufám. A takové okresky v pátečním odpoledni (většina akcí je v sobotu ráno a nemá cenu vyrážet z domu ve čtyři, aby člověk dorazil na zahájení unavený a nevyspalý) taky nic moc.
Středa, 11. října 2017 - 12:43:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 605
Registrován: 10-2007
K sedaním světlům: Tady jsou obrázky i s povídáním. Ono dnes je sehnat taky není nic jednoduchého, protože 1200 a 1201 se zas až tak moc nedochovalo, a navíc spousta z nich má zadek předělaný na lampy z 1202 (těch je dost a montovaly se i na tramvaje T3, ale na sedany nepatří a předělat to zpět je pracné). Výsledek na hadimršce se mi nicméně líbí. Nebije to do očí a je to dobrý kompromis, řekl bych.

S tím ježděním taky souhlasím. Není to sranda ani v autě mnohem novějším. Typicky nedávání přednosti a snaha nacpat se před stopětku za každou cenu. Já to na jednu stranu chápu - šnečí rozjezdy, smrad, kopce leckdy třicítkou - ale příjemné chování to není. A to se bavíme o autě koncepčně mnohem mladším a na ovládání snadnějším.
Středa, 11. října 2017 - 15:03:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1805
Registrován: 10-2007
Kupodivu těch žlutých kloboučků je dost, na burzách se dá sehnat samotné sklo tak kolem 150,- až 200,- Kč, celá lampa taky není problém. I na aukru často bývají. Ale to ploché kombinované s odrazkou je fakt problém.

Pokud by Tě (nebo snad i někoho dalšího) zajímalo, jak se to řeší třeba u těch hadimršek 57b, tak malá přehlídka, co jsem já viděl:

- veteránská "klasika", toho je poměrně hodně - lampy z oktávky, jako třeba tady: http://www.amcars.cz/fAuto/1939Tatra57B_so13_2.jpg

- lampy z vleku nebo náklaďáku jako alternativní úprava v době, kdy to majitelé museli řešit, aby mohli dál jezdit - to postupně mizí, přece jen to moc řve: http://www.oldcarskoudy.estranky.cz/fotoalbum/tatra-57b-r.v.1943/ 57b-16.-.html

- univerzální repliky - hodně to dávají renovátorské dílny, co renovují auta na klíč, protože se to prostě koupí, je to nové, leskne se to, vypadá to "dobově" a nemusí se nic moc řešit (na to není čas): http://www.www.veterantatra.com/imh.php?idi=3569&code=123070157

- no a nakonec se začínají objevovat různé lepší nebo horší kompromisy mezi tím, jak to tehdy nové vypadalo a jak to dnes musí být kvůli funkčnosti a legislativě. Poměrně odvážně vypadá třeba toto: https://www.flickr.com/photos/theadventurouseye/6065626258 - na první pohled těžko uvěřitelné, ale ony některé tam cosi takového měly.

Tady je třeba tovární snímek: http://www.classiccarcatalogue.com/T/tatra%201939%2057b_16.jpg kde je vidět jakási obrysovka v tom místě. Sice není tak vytažená ven, ale blíží se to. Bohužel jsem ještě naživo tento originál nikde dochovaný neviděl. Obvykle tam ale nebylo nic, jediné osvětlení vzadu tvořil "hrnec" navařený na zadní kapotě, který měl dvě sufitky - jedna svítila dozadu přes červené sklíčko jako obrysovka a dolů přes bílé na značku, druhá nad tím byla brzdové světlo. Viz třeba tento tovární snímek: http://www.classiccarcatalogue.com/T/tatra%201942%2057b_12.jpg.
Středa, 11. října 2017 - 20:21:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 314
Registrován: 2-2009
Kdysi jsem dával do vraků tuhle CORTINU, před nedávnem z toho placu zmizelo všechno co tam bylo, protože chlápkovy skončil pronájem.

A já že už je ve šrotě[andel] a ona si vesele jezdí dál[ok]


http://marek275.rajce.idnes.cz/
-OndraS
Středa, 11. října 2017 - 20:37:02  
Neregistrovaný host
95.82.137.200
Tak tu dynamiku jízdy vám nezávidím pravda. U amerik tohle není třeba řešit, když se někdo třeba lepína Monte Carlo, tak stačí šlápnout na plyn v pravej okamžik, přecijenom je tam 5,7 litru [happy]

S intenzitou osvětlení taky ameriky problém nemají, ale ty problémy u vašich aut chápu. Ostatně dneska je doba kdy i v noci není pořádná tma. Ledkový obrysovky u moderních aut svítí víc než brzdovky u starých aut. Co s tím dělat, těžko říct. Většina úprav totálně zmrví vzhled takovýho vehiklu.
transit01
Čtvrtek, 12. října 2017 - 16:37:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2219
Registrován: 9-2012
Včera mou pozornost upoutala tahle nádhera [ok]

IQ+Love= Škoda Auto [auto] [ok] Scania R 620 [ok]
Peugeot 306 1994 1.6 8V [satan]
Pátek, 13. října 2017 - 09:20:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4076
Registrován: 11-2006
Černý "Véčka"? to existuje?

(Příspěvek byl editován uživatelem mirous.)
Pátek, 13. října 2017 - 12:25:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 606
Registrován: 10-2007
Mirous: Černé jsem taky nikdy neviděl, ale není to fotkou? V minulých příspěvcích jsou také auta na véčkách a značka je na fotce skoro černá.

Risan: Ta přehlídka je zajímavá. Dobře to ilustruje určitou bezradnost co vlastně s tím. Mně osobně se asi nejméně líbí ta světla z octavie, jak jsou nalepená na tělo auta. Mám je navíc spojená s něčím úplně jiným. Kupodivu mě do očí nebije osvětlení původně z vleku. Na omšelé provozce s patinou to nevypadá zle a je to takový přiznaný anachronismus „takhle jsme jezdili“. Ten zbytek aspoň nekřičí, i když člověk samozřejmě ví. Jinak je to taky pěkná přehlídka celkem pohledných zadků :-) Übelackerova designérská ruka :-)
transit01
Pátek, 13. října 2017 - 16:54:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2220
Registrován: 9-2012
Tak značky byly fakt poslední věc co jsem na tom autě zkoumal. Ale máš pravdu, jsou černé. Bod za všímavost..

Ne že bych to už někde viděl :D
IQ+Love= Škoda Auto [auto] [ok] Scania R 620 [ok]
Peugeot 306 1994 1.6 8V [satan]
Pátek, 13. října 2017 - 18:52:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1806
Registrován: 10-2007
Ani já jsem černé nikdy neviděl. Neměly by být. Pokud to neudělal majitel, aby měl černé značky k černému autu.

Jabberwocky: no jo, béčko je docela povedený facelift, ostatně všechny hadimršky předtím měly přístup do kuftu zevnitř a vzadu napevno rezervu venku, zde chtěli ladit siluetu i pohled zezadu, aby to bylo čisté a přitom moderní praktické - pohodlný přístup do kufru. Ten pohodlný přístup do kufru se taky zdůrazňoval v některých reklamách. Také to prý bylo auto s největší prosklenou plochou ve své době a ve své třídě. Nelze si taky nepovšimnout pomalého ustupování stupaček jako designového prvku. Zatímco celá třicátá léta byla ve znamení velkorysých na blatníky navázaných stupaček podél auta v rozmáchlých křivkách, které výrazně ovlivňovaly boční pohled, tady je už vidět, že je to jen takový nenápadný lem z rovného plechu, s batníky jakoby nesouvisející. Že by stupačky úplně zmizely (jako u avantgardních aerodynamických T77 a 87) a dveře by jen tak visely nad zemí, to ještě ne, to by asi konzervativní střední třída ještě nemusela skousnout, ale příprava vkusu zákazníků na opuštění tohoto kočárového artefaktu se již rýsuje i zde.
Pátek, 13. října 2017 - 21:21:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3389
Registrován: 9-2006
Prdlajs ... jsou zelené [ko][lame].


S vůní páry a strojního oleje ... www.sentinel.cz
Vše, co jste dosud nenašli, najdete tady ... www.feudal.cz

Poznávací značky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku zde
Sobota, 14. října 2017 - 10:52:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 607
Registrován: 10-2007
Risan: Tohle se mi právě líbí, ta postupná genese od kočáru směrem k svébytnému automobilovému designu. Jak na začátku je opravdu vlastně jen kočár bez koní a postupně se ta bezradnost proměňuje v něco jiného a nového až k pontonové karoserii. Na tatrách je to krásně vidět, ale samozřejmě i jinde (jen ty tatry mám asi nejradši).
Pondělí, 16. října 2017 - 22:50:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 103
Registrován: 7-2017
Tohle byl docela zajímavej zjev. Přepravu samotné karoserie jsem ještě neviděl.
Úterý, 17. října 2017 - 19:59:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 317
Registrován: 2-2009
JFK:
Zdá se mi to, nebo tomu erku chybí prahy?
http://marek275.rajce.idnes.cz/
Úterý, 17. října 2017 - 20:02:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 105
Registrován: 7-2017
Nebyl sem si jist, tak fotka z jinčího úhlu to jistí.
Úterý, 17. října 2017 - 22:22:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 318
Registrován: 2-2009
JFK:
Díky za objasnění, bylo mě to podezřelé, proč by někdo zakracoval zadní blatníky[coze]
http://marek275.rajce.idnes.cz/
Úterý, 17. října 2017 - 22:47:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1808
Registrován: 10-2007
Ale hlavně už na tom má "vyladěnou" značku. Za to bude jistě mnohými obdivován, kolik invence a duchaplnosti do toho vložil. Jistě má již koupenu i oranžovou košili s límcem, co má špice až na prsa.
-OndraS
Středa, 18. října 2017 - 20:12:04  
Neregistrovaný host
95.82.137.200
Měl jsem tu čest dnes poprvé po deseti letech od koupě vraku Camara otočit klíčkama do startovací polohy. A vono to funguje. Startuje to úplně na brnk, skoro až podezřele. Teď už jenom doskládat vejfuky, a může to jet vlastní silou. A pak jestě interiér. Bratr věří, že se to už příští rok podívá na nějakej sraz.

-OndraS
Středa, 18. října 2017 - 21:25:32  
Neregistrovaný host
95.82.137.200
Krátké video

http://youtu.be/2Ej5q_6gwK0
Čtvrtek, 19. října 2017 - 14:47:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 611
Registrován: 10-2007
Ondro, blahopřeju! [ok] Je to radost, viď?
Sobota, 21. října 2017 - 18:35:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 660
Registrován: 8-2015
Tatra 805 a má Škoda 120 ve Vizovicích 2017-10-22 Víčka na poslední fotce sbíráme pro postiženou holčičku.

Neděle, 22. října 2017 - 10:44:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 328
Registrován: 7-2017
[ok]taky sbíráme!
Vechtr
Pondělí, 23. října 2017 - 17:16:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 69
Registrován: 12-2015
OT: Při ceně 5 Kč za kg víček, která už firmy postupně přestávají vykupovat, je to velmi lukrativní a smysluplné.
Úterý, 24. října 2017 - 09:31:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1732
Registrován: 4-2014
Ad.Jawa Minor.
Zrovna včera běžel dokument "Zašlapané projekty" právě o tomto voze a párkrát se tam mihl záběr s jakými světly vyjížděl Minor z fabriky.
Úterý, 24. října 2017 - 11:48:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1811
Registrován: 10-2007
Pěkné, díky. Když už jsme to tedy nakousli, vidím to takto: nad prostorem pro značku je brzdové světlo, v blatnících obrysovky, pod tím odrazky (jen na snímku vpravo).

Pohledal jsem nějakou literaturu na webu. Bohužel nepříliš kvalitně naskenováno, ale v katalogu lze vidět toto:

Ještě je tam vidět osvětlení značky (dvě sufitky vlevo a vpravo od středního brzdového světla), ale to na snímcích pochopitelně vidět není. Ostatně za ovšimnutí stojí, že prakticky všechny lampičky vzadu jsou na sufitku. A vlastně i vnitřní osvětlení auta, osvětlení směrovek atd. To bylo tehdy běžné. Lampy pak vycházely pěkně ploché. Klasická žárovka s baňkou a paticí byla ještě tak do hlavních světlometů. A malé 2W do kontrolek.

Poměrně komplentí dokumentace k Minorům je ke stažení na webu pana Šilhána: http://www.veteranservice.cz/nahradni-dily/poradenstvi-dobova-dok umentace-akce-a-dulezite-adresy/jawa-minor-aero-minor-z-walter

Je pěkné, že Minor měl až takovou dokumentaci k osvětlení, je to poměrně pokrokové. Třeba ty hadimršky bohužel nic takového neměly, ani ty poválečné. Katalog ND se omezuje na podvozek, pak ještě bylo základní schéma elektroinstalace. Jenže jak světla vypadala, kde byla umístěna, případně zda se vůbec dala z továrny objednat jako ND a pod jakým kódem, to nikde nebylo.
Středa, 25. října 2017 - 11:31:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 615
Registrován: 10-2007
Tak rozkres elektroinstalace Minora je luxusní! Rozumím z něj správně, že mávátka byla ovládaná elektricky, a že tam dokonce je jakási sufitka (č. 5)? Poválečného Minora míval kdysi dávno tchán, ale z něj se nedá nic dostat. To je člověk naprosto bez sentimentu, a když zavedu řeč na stará auta (po Minorovi pak měli nějaké Wartburgy a podobně), tak jediná odpověď, kterou dostanu, je: „Už bych to nechtěl.“

Jinak páně Šilhánův web stojí za projití. Čistě ze zájmu jsem si některé příručky postahoval a budu si v nich příležitostně číst. To je skvělý zdroj informací o konstrukci a provozu těch vozů. Díky za odkaz!
Středa, 25. října 2017 - 18:50:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6945
Registrován: 12-2005
No jistě že mávačky byly elektrický a prosvětlený.
Btw kdybyste věděli o vně montovaných (nezapuštěných) mávačkách velikostně na osobák tak dejte vědět.
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Středa, 25. října 2017 - 18:59:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 348
Registrován: 7-2017
tady je hlavně pěkný,že se vešly 2 auta na vagony vedle sebe!
Čtvrtek, 26. října 2017 - 10:43:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 616
Registrován: 10-2007
Martin_100: No pěkné. U lidového vozítka typu Minora bych čekal nějakou jednoduchou a levnou mechaniku.
Čtvrtek, 26. října 2017 - 14:48:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6947
Registrován: 12-2005
Tuto je jednoduchý a levný. Mechanická šipka na rámu okna otáčená rukou je tam možná z první světové války [biggrin]

To je jako bys na užovce čekal max petrolejky místo světlometů.
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Čtvrtek, 26. října 2017 - 22:09:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 617
Registrován: 10-2007
Ale byla by to krása, ne? A v každém válci místo svíčky křesadlo, u GLS a exportních kusů pak kolečkový zámek ;-)

Ale šipku na rámu okna jsem na mysli neměl, spíš bych prostě v poválečné Evropě čekal na lidovém miniautomobilu mávačky s táhlem nebo lankem. Zjevně mylně :-)
Pátek, 27. října 2017 - 05:35:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 666
Registrován: 8-2015
Koňské kočáry z aut: https://en.wikipedia.org/wiki/Bennett_buggy
Fotky jsou sehnané z internetu z celého světa, nejsem autorem [happy]


Pátek, 27. října 2017 - 08:57:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1814
Registrován: 10-2007
Jabberwocky: ani nevím, jestli se to kdy dělalo čistě s mechanickým převodem. On ten princip je velmi jednoduchý. Zde je obrázek z kdysi populárních knížek "Automobil v obrazech" (základem byly takové ty názorné obrazy, co se používaly v armádě i v civilních autoškolách, doplněné textem):



Je vidět, že kdyby to mělo být udělané s mechanickým převodem, ušetřil by se pouze ten elektromagnet. Zato by přibyly asi konstrukčně ne úplně jednoduché převody (mělo-li by to být ovládáno dostatečně pohodlně, aby to v rozhodující chvíli příliš neodvádělo pozornost řidiče a přitom spolehlivě). Nepochybuji, že chytří staří páni, kteří tehdy uměli vymyslet geniální jednoduchá řešení, dnes už často zapomenutá, by na něco přišli. Ale proč?

Ten elektromagnet je velmi jednoduchá věc, vyrobitelná prakticky na koleně. Chce to jen kus měděného lakovaného drátu a jednoduchou plechovou kostřičku. Měď byla sice možná po válce drahá, ale na tom autě jí stejně bylo potřeba mnohem, mnohem víc. No a když už tam máme tu elektriku pro elektromagnet, tak ji dáme i žárovičce, ať to svítí i v noci, a je to.

Myslím si, že po válce stačilo jen obnovit výrobu těchto věcí. Už před válkou se to tu dělalo, třeba v licenci od Bosche:



Podnikaví lidé, jako třeba ve firmě Josef Vokáč, kteří vyráběli elektrovýzbroj pro auta již před válkou, měli jistě zkušenosti a věřím že po válce zůstaly i přípravky, ne-li celá dílna. Stačilo jen obnovit výrobu, případně pojkračovat v tom, co se za války dělalo pro Říši. Jak už jsem psal, byla to velmi zajímavá doba, těch pár let po válce. Víra v budoucnost jistě nechyběla. Tady je vidět pěkně Vokáčovo provedení:

https://www.sbazar.cz/pepepe/detail/25685925-smerovka-j-vokac-6v

No a pak se všechny ty dílny jen znárodnily a začlenily do PALu.
Pátek, 27. října 2017 - 09:47:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4081
Registrován: 11-2006
Jabberwocky: a když zavedu řeč na stará auta (po Minorovi pak měli nějaké Wartburgy a podobně), tak jediná odpověď, kterou dostanu, je: „Už bych to nechtěl.“

No vidíš a můj děda měl také Minora, bylo to jejich první auto a do konce svého života říkal s babičkou, že to bylo jejich nejlepší auto [happy]. Tady u nás jezdí pán ještě s Oktávkou (denně v provozu) a v garáži má právě své sprvní auto - Minora (zadní světla nepůvodní).

Až budu u babičky, tak si zkusím vzpomenout na fotky Minorka.
Pátek, 27. října 2017 - 12:46:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 618
Registrován: 10-2007
Risan: Chyba byla u mne, protože jsem předpokládal elektromotorek. A ona cívka s pohyblivým jádrem. Tak jo. To je fakt nejjednodušší. „Dědci“ nebyli blbí.

Mirous: Klidně nějaké fotky z rodinného archivu nahoď. Rád se podívám. Já vídám Minora jen občas na srazech v Ondřejově, kam celkem pravidelně jezdívá pan Nečesánek. Ovšem ten má ještě předválečného coby Jawu, ne Aero.