Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » GVD platný a připravovaný » Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 17. 09. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse GVD platný a připravovaný do 17. 09. 2017

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 16. září 2017 - 17:45:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8977
Registrován: 6-2004
Každý má své názory, pane kolego... to už tak je a netřeba to připisovat k určitých létům, nikoli letům.. že... Nač si kazit sobotní večer, přece [wink] Vyslechnu si názor protistrany a nepřetláčím se s ní svými "pravdami"...

TAKT je jedna celodenně se opakující varianta spojení, manipulace, kterou autor gvd vytvořil (možná i nejlepší, ale nechme na cestujícím, ať si sám vybírá..) a dává ji opakovaně coby nejlepší nabídku přípojů-spojení... ale i čekání
stále stejnou dobu tam či onde - pěkně "v taktu"...

Nechápu, kdo vymyslel spojení "náhodné výstřely", když se jedná o tzv. netuhý jízdní řád (takt=tuhý jř)
Sobota, 16. září 2017 - 18:07:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5833
Registrován: 12-2011
Nechápu, kdo vymyslel spojení "náhodné výstřely", když se jedná o tzv. netuhý jízdní řád (takt=tuhý jř)

Protože spoje jezdí nesystémově v náhodně střelený čas, a tento pojem se v české šotoobci uchytil. Pojem tuhý/netuhý jízdní řád vymyslel kdo?

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Mladějov
Sobota, 16. září 2017 - 18:22:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10951
Registrován: 3-2007
Fany : >Vyslechnu si názor protistrany a nepřetláčím se s ní svými "pravdami"..

No vy se právě přetláčíte..resp. neumíte argumentovat, v čem jsou náhodné výstřely lepší, a přesto pořád bez jakékoli korekce melete to samé..já si tu diskusi ještě pamatuji.

Povídat a myslet si můžete co chcete..ale uznat, že jste to nevyargumentoval a blbost opustit, byste mohl, nejste ještě tak stár.
Babilon
Sobota, 16. září 2017 - 18:38:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3614
Registrován: 12-2007
Nechápu, kdo vymyslel spojení "náhodné výstřely"
Protože jakmile začnete náhodná spojení optimalizovat, tak vám vznikne takt. Takt není zadáním nebo dogmatem, takt je řešením optimalizační úlohy.
Sobota, 16. září 2017 - 18:41:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5675
Registrován: 8-2012
je dost možné, že díky neustálému kvedlání to bylo GVD od GVD dost různé
Touché - základní problém není takt/netakt, ale neustálé kvedlání pro kvedlání, čímž autoři GVD pravděpodobně obhajují smysl vlastní existence. To je pak strašně vidět - na libovolný model se někdo přizpůsobí, někdo ne (ten si třeba koupí auto); ale po každé další qedlici s takovým modelem zase odejde víc, než jich přijde (než se mi někdo pokusí něco podsunout - teď nemluvím např. o příměstu, kde lidi přijdou i na vlak, kde grafikonistovi "ujela ruka", ale pořád o typu Beroun-Rakovník).
No jo, jenže na G-repu to je holt "správně" jednou denně odkudkoli kamkoli, noty na buben maximalizující počet souprav v oběhu a to nejlépe brejlovce se třema, protože "to byly časy", kdy se dalo fotit.
Jenže od té doby se mnohé změnilo a použitelná ojetina stojí jeden průměrnej plat. Spíš bych byl rád, že nějaké vlaky Beroun-Rakovník vůbec ještě dejchaj´, byť na kapačkách.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Sobota, 16. září 2017 - 18:46:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 71
Registrován: 7-2017
Ono jaksi takt je dobře už jenom proto, že se člověk na ten JŘ podívá jednou a řekne si „Aha, vždycky ve X:35 mi to jede tam a vždycky v :40 mi to jede zpátky" a tomu už se dá nějak přizpůsobit, narozdíl od JŘ typu „jede v X:10 v pondělí a lichou středu; v sudé úterý jede v X:12, pokud nesněží; pokud ano, jede v X:18 s přestupem v Horní dolní."

Většinu lidí fakt nebaví optimalizovat den podle jízdního řádu => [auto] [happy] ... Lidi pochopí třeba změnu uzlu z X:00 na X:30, když to bude kvůli zlepšení návazností na spoustě míst a zlepší se jim spojení, ale nesmí se to dít často, protože většina lidí z principu líná a neflexibilní. JŘ neděláme jen pro aktivní občanstvo a soutouše, ale (bohužel) pro většinovou populaci. [vypravci]



(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Sobota, 16. září 2017 - 19:37:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8978
Registrován: 6-2004
intelpetr:

Pojem tuhý/netuhý jízdní řád vymyslel kdo?
Mrkněte do nějakých těch prací na toto téma, např. zde, první kapitola:

https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/46247/FarkasR_Uplatneni e%20periodickych_JS_2012.pdf?sequence=3&isAllowed=y

Pojem "netuhý" zde uváděn není, připouštím ... správně jde tedy o tzv. grafikon komerční

Mladějov:
v čem jsou náhodné výstřely lepší, a přesto pořád bez jakékoli korekce melete to samé..já si tu diskusi ještě pamatuji. Nač korekce? Nikdy jsem z přesvědčení nebyl příznivcem taktu a nikdy ani nebudu...Vy si také "melete" to svoje, ač tedy takto to formulovat, inu nevím... [wink]
Nesni
Sobota, 16. září 2017 - 19:40:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1553
Registrován: 6-2014
Tantin27:
Většinu lidí fakt nebaví optimalizovat den podle jízdního řádu
Řekl bych, že přeháníte. V čem je rozdíl, když vlak domů odjíždí 17:32, 18:32, 19:32 nebo když odjíždí 17:39, 18:17, 19:25? Cestující se musí přizpůsobit konkrétním časům odjezdu a je úplně lhostejné, jestli jsou mezi nimi mezery pravidelné nebo nepravidelné. A ty konkrétní časy není problém si zapamatovat, případně si je lze dohledat v mobilu.
Sobota, 16. září 2017 - 19:56:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5944
Registrován: 8-2006
Když se vrátím k tomu Uničovu, tak tam právě takt NENÍ, protože ze Šumperka je tam večer mezera 2,5 hodiny! mezi 18:30 a 21:00hod. A tohle paradoxně nikdo nekritizuje ( ani nevím, jakého dát smajlíka ).
Sobota, 16. září 2017 - 19:58:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1297
Registrován: 5-2014
Je zvláštní, kolik zarytých příznivců i zarytých odpůrců (i když těch je podstatně méně) má takt. A přitom tak má své výhody, ale i nevýhody (přestože se někteří snaží tvrdit opak).

Takt je vhodný tam, kde jsou proudy cestujících vyvážené po celý den. To znamená, že například každou hodinu jede určitý počet cestujících. Tento systém je výhodný pro dopravce (jsou konstantní oběhy) i pro cestující (vědí, že jim vlak jede například každou hodinu v XX:20).

Naopak takt není vhodný tam, kde:
1) Jsou příliš velké rozdíly v počtu přepravovaných osob během dne. Například tam, kde je jedna velká firma a cestující jsou v podstatě jen zaměstnanci.
2) Takt by byl větší než 2 hodiny (i ty dvě hodiny jsou už dosti na hraně).

Ale Svatý grál (jediné správné řešení) prostě neexistuje.

A ještě si dovolím říci, že snad nejhorší je zmrvený takt, kdy jedna linka jezdí pravidelně po hodině, další linka jezdí taky pravidelně po hodně, ale když chcete přestoupit, počkáte si 50 minut.
Mladějov
Sobota, 16. září 2017 - 19:59:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10952
Registrován: 3-2007
>V čem je rozdíl, když vlak domů odjíždí 17:32, 18:32, 19:32 nebo když odjíždí 17:39, 18:17, 19:25?

To si děláte [zadnice], nebo jste fakt takovej mimoň ?
Sobota, 16. září 2017 - 20:03:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 73
Registrován: 8-2017
T. H.: V tomto ohledu je komické, že na sousední 173 máme během 4 let už čtvrtou variantu poloh vlaků [crazy].
Mladějov
Sobota, 16. září 2017 - 20:08:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10953
Registrován: 3-2007
takt není vhodný tam, kde:
1) Jsou příliš velké rozdíly v počtu přepravovaných osob během dne.


Prosím pěkně : Pokud je velký rozdíl špička-sedlo, tak to můžu řešit několika způsoby :

1)Větší/menší kapacitou soupravy,
2)Zhušťováním základního taktu vkládáním vlaků půlících či čtvrtících takt základní
3) Přidáváním dalších vlaků jedoucích mimo takt (i třeba na tu vaší pořád tady jako jediný argument používanou končící fabriku ve stanici XY).

Kombinací těchto možností můžu splnit většinu požadavků na přepravu.

A Babilon to napsal pregnantně : takt není nějaká samoúčelná hra, takt je výsledek optimalizační úlohy.
To proboha není věc názoru, pocitu, jako jestli má být prezident Vomáčka nebo Vocásek, ale odborně zcela zdůvodnitelný postup.

Mít náhodné výstřely, které v přestupní stanici jednou navazují 2 minuty a podruhé 35 minut, tím lidi spolehlivě z vlaku vyženete.

Jinak moc nerozumím argumentu, že takt není vhodný tam, kde by byl nad 2 hodiny - u náhodných výstřelů to jakou dialektikou nevadí ?


(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Sobota, 16. září 2017 - 20:09:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1298
Registrován: 5-2014
Mladějov: Aha, tak to aby se na vás nesesypali místní ultras, že jezdí vlak pro dvě babičky z horní-dolní...
Mladějov
Sobota, 16. září 2017 - 20:10:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10954
Registrován: 3-2007
Cože ? Nerozumím.
Sobota, 16. září 2017 - 20:18:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 72
Registrován: 7-2017
Mladějov: Ono tohle lidé nechápou, že pokud VHD nejezdí PRAVIDELNĚ a dostatečně ČASTO s dostatečně POHODLNÝMI vozidly, dojde k situaci, že občas je nutně řešit alternativní dopravu => pořídí se auto => když už ho mám, snažím se ho využít co nejvíce => VHD přišla o zákazníka. Aspoň u většiny lidí to tak dle mě je - možná mimo oblastí, kde je auto často v zácpě a kde jezdí S-Bahn dost často (a jsme kruhem zpět).
Sobota, 16. září 2017 - 20:19:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1299
Registrován: 5-2014
Mladějov: A abych to rozvedl. Větší/menší kapacita je super. Stejně tak je super, aby jezdily vlaky ve špičce v "megataktu". Ale podívejte se prosím, co jsem napsal za podmínky, kdy není takt vhodný.

1) Jsou příliš velké rozdíly v počtu přepravovaných osob během dne. Například tam, kde je jedna velká firma a cestující jsou v podstatě jen zaměstnanci.
2) Takt by byl větší než 2 hodiny (i ty dvě hodiny jsou už dosti na hraně).

Váš první bod naráží na můj bod číslo 1 i 2. Prostě menší kapacitu samozřejmě dát můžu, ale nemůže ten vlak jezdit prázdný. Pak ten vlak nemá smysl.

Váš druhý bod opět naráží na obě mé podmínky. Pokud mám takt hodina a ta hodina se "uživí", tak super, ve špičce můžu dát tak půl hodiny, nebo čtvrt hodiny. Ale pokud má být základní takt 4 hodiny a ve špičce ho dám na hodinu, tak to už není takt a pak je úplně jedno, v jakou dobu to pojede (samozřejmě s ohledem na přípoje, které pokud jedou v taktu, tak samozřejmě tomu bude (měl by) ten vlak nějak reflektovat.

Co se týče třetího bodu, tak v tom se myslím shodneme a v podstatě doplňuje ty případy, kdy drtivá většina cestujících jezdí jen kvůli přepravě do práce a není tam prostě co taktovat.

Jen takový drobný příklad z praxe. Známá jezdí do Helly (v Mohelnici) do práce. Je to skutečně velký podnik, který sídlí hned poblíž železničního nádraží. Jezdí tam někdo vlakem? No pokud chce v práci být o 50 minut dřív. A co se stalo? Město je ucpané autama. Jistě. Toto je krásný příklad toho, jak byste řešil bod číslo 3. Jenže když je takt, tak je prostě takt.
Sobota, 16. září 2017 - 20:22:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5679
Registrován: 8-2012
M250.0: to je přesně co píšu, že mi hned někdo otluče o hlavu (pražské) příměsto. Jenže se 173 si ROPID může dovolit qedlat, protože tam lidi nemají jinou reálnou možnost se v rozhodujícím směru dopravovat (ano, jejich problém, že se stěhují do "paneláků naležato" v satelitech), takže to qedlání holt chtě nechtě musí skousnout a ropidí hrátky akceptovat - není úniku. Ale znovu podotýkám, že řeč je o Beroun-Rakovník.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Sobota, 16. září 2017 - 20:29:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 73
Registrován: 7-2017
Boh: Takt se dá doplnit i vloženými netaktovými spoji do práce / vypůlit (hodinový) takt na půlhodinu (=> „jen“ o 20 minut dřív v práci)
Sobota, 16. září 2017 - 20:34:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 74
Registrován: 8-2017
T. H.: Já Vám nic neotloukám o hlavu, já jen přitakávám. Jdete do defenzivního postavení úplně zbytečně.

No a k tomu, že není úniku: Je. S autobusama se tak často nekvedlá a na Praze 13 pořád nejsou parkovací zóny, takže se dá zaparkovat u metra.
Mladějov
Sobota, 16. září 2017 - 20:34:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10955
Registrován: 3-2007
pokud má být základní takt 4 hodiny a ve špičce ho dám na hodinu, tak to už není takt a pak je úplně jedno, v jakou dobu to pojede

No tak pokud to nepovažujete za takt, tak nepovažujte..to ale není přece argument nevhodnosti taktové dopravy, jen nějaká vaše osobní definice zlého taktu a neznám tratě, kde by byly skoky 4 hodiny-hodina oddůvodněny počtem cestujících.

Jinak pokud se "neuživí" takt vlaku 2 hodiny po větší část dne, tak má místo vlaku na té trase dávno jezdit autobus.

Náhodné výstřely
1) dělají cestování a přestupy komplikovanějším
2) prodražují náklady na ujetý 1 kilometr (což šotouše vůbec netankuje)
3) jaké tedy přinášejí praktické výhody ? To jste tady nikdo (kromě té fabriky v xy končící 14:30) nenapsal.
Akorát kdysi Fany : Že takt je prostě nuda. Stejně jako je nuda pořád stejná vozidla sjíždějící se ve stejnou minutu, že..?

Jestli won ten TH nemá pravdu, že ultras nejde o cestující, ale o vlastního koníčka - aby byl provoz rozmanitý, s různými náhradami, mechanickými návěstidly, závorami, parním topením a kartónovými jízdenkami..[crazy]

Víte, vy si někteří železnici pletete se skanzenem, s muzeem.
Nesni
Sobota, 16. září 2017 - 20:34:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1554
Registrován: 6-2014
Mladějov:
nebo jste fakt takovej mimoň ?
Jsem mimoň zocelený mnohaletým dojížděním při netaktu i taktu.
Sobota, 16. září 2017 - 20:48:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 75
Registrován: 8-2017
2) prodražují náklady na ujetý 1 kilometr (což šotouše vůbec netankuje)

To mi ukažte třeba na trati 149, jak byste za stejný prachy odjezdil taktový grafikon. Nejsem žádnej netaktovej fanda, ale prostě jsou místa, kde to smysl má.
Totéž, jak byste na 174 (ať neodbočujem) zajistil taktově přípoje na rychlíky v Berouně (jenom pro jistotu: taktově = po celý den stejně, tedy ráno stejně jako odpoledne, tedy přípoje celý den obousměrné).
Tyhlety školometský poučky se totiž nedají aplikovat úplně bezhlavě.

(Příspěvek byl editován uživatelem M250.0.)
Sobota, 16. září 2017 - 21:09:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13495
Registrován: 12-2007
To mi ukažte třeba na trati 149, jak byste za stejný prachy odjezdil taktový grafikon.
V mimošpičkovém období ( = při 2 h taktu) vcelku jasná situace: návaznosti na R v ML (zejména ve směru od/do Plzně) i KV (především ve směru od/do Chebu), s křižováním v Bečově v S:00 h.

Modifikace na netakt dává (z hlediska minimalizace počtu potřebných vozidel) smysl max. ve špičce pracovních dnů.

(Toť jen odpověď na konkrétní případ; jinak koukám, že dogmatické poučky zde padají z obou stran barikády.)
Mladějov
Sobota, 16. září 2017 - 21:27:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10957
Registrován: 3-2007
Nojo, holt v tom Německu, Rakousku i ve státu zvaném Mekka železnice, Švýcarsku, natož třeba v MHD jsou úplní pitomci, že to dělaj, jak to dělaj a falšujou statistiky o počtu cestujících.

Jinak David byl rychlejší.
Pokud mi infrastruktura neumožní ideální přípoje, no tak prostě musím buď upravit tu infra (Švýcarsko), nebo v jednom směru mít volnější vazbu - jak byste to řešil netaktově u té 174 líp ?
Jinak nejsem dogmatik, takže pokud je opravdu výhodnější udělt výjimku, tak OK, ale pořád jste mi nevysvětlili, a to je další má otázka, v čem je lepší mít na všech tratích sítě náhodné výstřely ?

Děkuji za odpovědi.

A pořád mi dlužíte odpověď na mojí otázku, položenou opakovaně naposledy v mém 10 955.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Sobota, 16. září 2017 - 21:28:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7699
Registrován: 4-2003
T. H.:Jenže se 173 si ROPID může dovolit qedlat, protože tam lidi nemají jinou reálnou možnost se v rozhodujícím směru dopravovat (ano, jejich problém, že se stěhují do "paneláků naležato" v satelitech), takže to qedlání holt chtě nechtě musí skousnout a ropidí hrátky akceptovat - není úniku.

Ale žádné není úniku se u trati 173 nekoná. Z Rudné a Hořelic jezdí naprosto luxusně autobusy na Zličín, daleko častěji než vlaky, takže vlak zde určitě není hlavním druhem VHD, nýbrž takovým doplňkem, ale docela milým a využívaným. A v případě Jinočan a Zbuzan jezdí autobusy také celkem slušně. A proto zde má ROPID volnou ruku ke kvedlání - nikoho to totiž reálně nepostihne a nebude si bůhvíjak nahlas stěžovat, do auta totiž nemusí. Ovšem kvedlání v případě trati Beroun - Rakovník naopak lidi do aut určitě vyhnalo, zde jiná možnost VHD není a vždy je kde zaparkovat, což je naopak v případě Prahy velkým problémem.



Nesni:Řekl bych, že přeháníte. V čem je rozdíl, když vlak domů odjíždí 17:32, 18:32, 19:32 nebo když odjíždí 17:39, 18:17, 19:25? Cestující se musí přizpůsobit konkrétním časům odjezdu a je úplně lhostejné, jestli jsou mezi nimi mezery pravidelné nebo nepravidelné. A ty konkrétní časy není problém si zapamatovat, případně si je lze dohledat v mobilu.


Coby přeháněl? I mne je fajn, když mi stačí si pamatovat, že to jede v XX:05 a v XX:35 po celý den a ne nějakých 06:31, 07:13, 07:55, 08:38, 09:14, pak díra dvě hodiny jako za totáče a pak se hne kolo až v 11:11. Kdo si tohle má pamatovat a proč to mám lovit v telefonu?



(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Sobota, 16. září 2017 - 21:53:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1300
Registrován: 5-2014
Tantin27: Dá. Jenže to nikdo nezaplatí, protože těch vlaků jezdí hodně. Jen jezdí ve špatnou dobu [happy]

Mladějov: 4 hodinový takt je takt. Ale takt úplně k ničemu a je mnohem rozumnější v těchto případech naplánovat časy důležitých příjezdů tak, aby vyhovovaly studentům / pracujícím, než aby se za každou cenu drželo to, že to musí jet po 4 hodinách.

A jinak vůbec nemluvím specificky o vlacích. Stejný princip lze aplikovat i na autobusy.

Prostě dogma "takt všechno zachrání" je skutečně platné pro mnohé, možná většinu tratí. Ale není všespasitelné. Ale mně je to jedno, už se dál hádat nebudu [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)
Sobota, 16. září 2017 - 21:55:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 74
Registrován: 7-2017
Bram: Já nevím, proč se tu bojuje pro/proti taktu, když je podle mě jasné, že:

Základem MUSÍ být DOSTATATEČNĚ HUSTÝ takt, který MŮŽE, je-li to opodstatněné být DOPLNĚN vloženými NEtaktovými spoji tak, aby doprava nějak odpovídala (u vložených účelové)poptávce, protože:
Pokud doprava taktová není, pak tam jsou přes den díry a „musím to dohledávat v telefonu“ = > opruz + VHD není dost flexibilní (vynechávky / netakt typu „jede každou sobotu, je-li jasno a v neděli, když se nám chce" => nedostanu se někam, kam potřebuju) => [auto] => velmi těžce zpět získatelný cestující, protože auto je velká investice, kterou člověk musí „odepsat". Vzhledem k tomu, že nejsme v ideálním světě, musí se najít kompromis mezi co nejhustším taktem a penězi, ale ve chvíli, kdy jsou někde nepravidelnosti, tak se to projeví na tom, že musím něco řešit, když někam chci jet... A to je až na ty účelové školní/pracovní spoje podle mě prostě špatně.




Ale nestuduju dopravu, tak třeba některé věci nechápu, byť obor, který studovat budu, je dopravě velmi podobný a v principu s s ní spjatý...

EDIT:
BoH: A řešil to někdo na kraji? Pokud je ta poptávka dostačující, třeba se nějaký kompromis našel. Ale musí se psát na odpovědná místa, nikoli na k-report. Občas z úřadních míst vypadnou i docela rozumná stanoviska, která mají hlavu a patu. A pokud se nebudou časy směn měnit každý měsíc, možná by ten spoj mohl být zaveden. Ale neznám tamní reálie, tak jsem možná jen utopista. [happy]

Mimochodem, na jaké trati funguje 4hodinový takt?

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Mladějov
Sobota, 16. září 2017 - 21:59:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10958
Registrován: 3-2007
BoH : A proč jste účelově ucouval na 4 hodiny ? Taková veřejná doprava je k hownu, jestli takt anebo netakt, tam, to máte pravdu, si ten netakt klidně postavte, moc toho tím nezachráníte.
Mějte stanici A, B, C, D. Když budu odjíždět ve 14:40 z A, tak
Prakticky taková trať někde váže a tam potřebujete pravidelné přípoje, to je furt dokola jako u blbejch na dvorečku, pardon.
Napište mi, kde je takt 4 hodiny a současně tam jezdí ve vlaku víc, než pět lidí, prosím.
Opět prosím zodpovědět ještě ty mé dvě otázky, viz výše.
Děkuji.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Nesni
Sobota, 16. září 2017 - 22:00:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1555
Registrován: 6-2014
Bram:
Coby přeháněl?
Přeháněl tvrzením, že v netaktu je potřeba optimalizovat den podle jízdního řádu. Naprosto stejnou "optimalizaci" je potřeba provádět i v taktu. Nutnost přijít včas na odjezd vlaku vůbec nesouvisí s taktem nebo netaktem.

Kdo si tohle má pamatovat
I v taktu bývají díry, některé spoje jen v kladiva, večer se interval prodlužuje atd. Proto je stejně nutné si ověřit spojení, které člověk obvykle nevyužívá.
Sobota, 16. září 2017 - 22:01:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1301
Registrován: 5-2014
Tantin27: Nevím, jestli se to řešilo. Osobně se mě to nedotýkalo, jen jsem se ptal, proč tam jezdí autem.

Mladějov: Protože jsem se o 4 hodinovém taktu celou dobu bavil, že nemá smysl. Když jsem psal o 2 hodinovém, tak jsem psal, že smysl má, i když je to na hraně rozumnosti. Nevím, co je na tom k nepochopení.
Sobota, 16. září 2017 - 22:02:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 76
Registrován: 8-2017
David: Pokud se bavíme o taktovém grafikonu, tak to znamená po celý den. Takže špičky je potřeba řešit taky (a moje otázka trvá).

Mladějov a 174: Pokud mi infrastruktura neumožní ideální přípoje, no tak prostě musím buď upravit tu infra (Švýcarsko), nebo v jednom směru mít volnější vazbu - jak byste to řešil netaktově u té 174 líp ?
Přibližně křižování Závodí - Roztoky, ale to se nestihne za 30 minut, takže jednou za čas se bude muset křižovat ve Zbečně, aby se to dohnalo.

pořád jste mi nevysvětlili, a to je další má otázka, v čem je lepší mít na všech tratích sítě náhodné výstřely ?
Pokud je to na mně, tak nikde nic takového netvrdím. Tvrdím jen, že jsou případy, kdy je lepší udělat dočasně výjimku (např. právě 174 a 149), s čímž by měl jít ruku v ruce tlak na úpravu infrastruktury, aby taktovému grafikonu vyhovovala.
Sobota, 16. září 2017 - 22:04:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 75
Registrován: 7-2017
Nesni: Je podle mě rozdíl vědět, že mi jede spoj: 4:00, 5:00, pak po půl hodině do 8:00, následně po hodině do 14:00, pak po půl hodině do 18:00, potom po hodině do 20:00 a pak třeba 21:30, 23:00 a 00:30, než si pamatovat 4.16, 5.23, 6:12, 6:38, 7:13, 7:50 ... [happy]
Mladějov
Sobota, 16. září 2017 - 22:06:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10959
Registrován: 3-2007
>jsou případy, kdy je lepší udělat dočasně výjimku s čímž by měl jít ruku v ruce tlak na úpravu infrastruktury, aby taktovému grafikonu vyhovovala.

Vida - to shoda.

Ale to je úplně něco jiného, než laické ironické výpady páně Fanyho.
Nesni
Sobota, 16. září 2017 - 22:10:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1556
Registrován: 6-2014
Tantin27:
mi jede spoj: 4:00, 5:00, pak po půl hodině do 8:00, následně po hodině do 14:00, pak po půl hodině do 18:00, potom po hodině do 20:00 a pak třeba 21:30, 23:00 a 00:30
Jasně, tohle si rád zapamatuje každý cestující.[coze] A teď ještě opačný směr a víkendové výjimky.[biggrin]
Sobota, 16. září 2017 - 22:15:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1302
Registrován: 5-2014
Mladějov: Koukám, že ještě jste něco dodal, tak ok, ještě jeden příspěvek.

Mám trať, kde jezdí vlaky po půl hodině. Pak mám lokální trať, kde pojedou vlaky například 8:00,8:30,10:00,12:00,13:00,13:30. Je to takt? No není to takt. Je to OK z pohledu přípojů? Je to OK z pohledu přípojů.

Druhá věc, abych Vám popsal nějakou trať ... no nepopíšu. Jestli máte k tomu data, prosím, já je nemám. Jen říkám, že mohou existovat případy, kdy je takt zbytečný. Znovu opakuji, že takt někdy (a to často) smysl má, někdy smysl nemá.

Ještě nějaký dotaz?

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)
Sobota, 16. září 2017 - 22:19:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7701
Registrován: 4-2003
Nesni:Přeháněl tvrzením, že v netaktu je potřeba optimalizovat den podle jízdního řádu.

Vůbec nepřeháněl. Velmi snadno se pamatuje třeba, že celý den to jezdí v XX:30 a ve špičkách pracovních dnů to jezdí i v XX:00.

Lidi silně obtěžuje si pamatovat netaktové spoje, přemýšlet nad tím a ověřovat si to, kdy to vlastně jede. Proto byl takt vymyšlen a zaveden, nic jiného v tom nebylo. Ale zato kvikotu od dráhy bylo plno, protože byla zvyklá od začátku své existence, že se jejím potřebám a mnohdy i rozmarům všichni přizpůsobí. Pak někdo vymyslel automobil, který Henry Ford zavedením pásové výroby umožnil vyrábět ve velkém a začalo být dráze ouvej. Tak časem dráze nezbylo nic jiného, než se přizpůsobit potřebám lidí, kteří jinak přesedali do aut, aby jim taktem a četností spojů vytvořil za auto alternativu a tam, kde to nemá ani trochu smysl, tak se na svojí existenci časem vykašlala.


I v taktu bývají díry, některé spoje jen v kladiva, večer se interval prodlužuje atd. Proto je stejně nutné si ověřit spojení, které člověk obvykle nevyužívá.

Jde li o celodenní půlhodinový takt, tak to, že jsem večer zapomněl, že čtvrthodina skončila dříve, než jsem si myslel, skoro nebolí. U hodinového taktu už je znát, že jsem zapomněl, kdy končí půlhodina. Ale pořád mám ten základ, to je důležité a nad ním se přemýšlet nemusí [wink].


Jasně, tohle si rád zapamatuje každý cestující.

Tak sni dál o netaktu. Sny budou časem jediné místo, kde se netakt na železnici bude vyskytovat. Pokud se nevyplatí takt, tak je rozumné vlaky odstřelit a zavést autobusy [wink].

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Sobota, 16. září 2017 - 22:19:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 76
Registrován: 7-2017
Půjčím si jízdní řád PMDP - v Plzni se jezdí v taktu, mimo venkovských spojů, víkendově všude, kdy se dokonce drží přípoje mezi tramvajemi, ve spičkách půleném s pár vloženými spoji tam, kde to potřeba.

Kupříkladu takovýto jízdní řád se pamatuje fakt jednoduše a stačí ho vidět jednou - a je vidět účelové vychýlení spoje v 7.37, aby se dalo dojet do práce/školy blízko centra na 8.00, což by se spojem tvrdě v taktu nešlo.

A když mi nevyhovuje tenhle čas ze zastávky před domem, mám to kousek na tramvaj, která jezdí tak často, že jízdní řád během dne vůbec neřeším - večer se v centru města křižuje se všemi tramvajovým linkami, a díky tomu, že se jezdí v pravidelném intervalu, stačí znát odjezd jednoho spoje a dopočítám si odjezdy dalších.

Takhle nějak by ta doprava měla vypadat, když už přestupovat, tak zaručeně (a železnice v tom má v podobě přípojů tradici a takt to umožňuje dělat efektivně mezi více cestovními rameny).

Nesni: Ideální by byl celodenně stejný takt, ale minimálně dokud budou v dopravě potřeba lidé, tak to nepůjde, ať už kvůli lidem nebo financím. A když už kompromis, tak logický, ne netaktový bordel... Jízdní řád s vynechávkami se pořád dá celkem rozumně pamatovat - příklad z Prahy na Plzeň, Rx v X:12, kde mi tedy neskutečně rozčilují sobotní vynechávky a pak díra x 22:X; to, že poslední spoj ve 23:22 jede vychýlen později, tolik nevadí, protože i když to zapomenu, tak když jezdí vlaky v hodinovém intervalu, tak těch 10 minut holt počkám.

Boh: Je to ideální kombinace taktu a účelových spojů, protože na dokonalý takt nejsou peníze - a tohle by mělo jít, najít ideální kompromis mezi pravidelnou taktovou dopravu a účelových spojů, které jedou mimo, ale umožní využití VHD těmi, kteří by jí jinak nemohli jet / nejeli.
Sobota, 16. září 2017 - 22:21:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13496
Registrován: 12-2007
jsou případy, kdy je lepší udělat dočasně výjimku (např. právě 174 a 149), s čímž by měl jít ruku v ruce tlak na úpravu infrastruktury, aby taktovému grafikonu vyhovovala.

Jestliže pojem takt je blízký tématu síťových návazností atd., tak je mj. z principu nesmyslné, obracet Os-149 již v KV dol. n., aniž by dojely do uzlové žst. Karlovy Vary.

Pak ovšem platí, že nelze vyhovět odpovědi na zadání typu "za stejné peníze (čímž je v otázce zjevně myšlen počet dvou souprav) jako nynější netakt, to vše při nezměněném počtu spojů".

Resp. je otázkou, nakolik by uvedenou situaci vyřešily zrovna "cílené úpravy infrastruktury za účelem umožnění taktové dopravy".
Sobota, 16. září 2017 - 22:21:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1303
Registrován: 5-2014
Mladějov: A ještě jednu poznámku (a ta není ironická). Budu rád, pokud půjdete dělat do KIDSOKu a podaří se Vám nějakým taktem zajistit, aby poslední autobus v sobotu na trase Zábřeh - Bludov nejel ve 13 hodin. To bych skousl i ten čtyřhodinový takt :'o)

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)
Sobota, 16. září 2017 - 22:25:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7702
Registrován: 4-2003
Tantin 27:Je to ideální kombinace taktu a účelových spojů, protože na dokonalý takt nejsou peníze - a tohle by mělo jít, najít ideální kompromis mezi pravidelnou taktovou dopravu a účelových spojů, které jedou mimo, ale umožní využití VHD těmi, kteří by jí jinak nemohli jet / nejeli.

Plný souhlas [wink].
Mladějov
Sobota, 16. září 2017 - 22:26:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10960
Registrován: 3-2007
Odpovíte mi prosím napřed na ty dotazy ?

Jinak váš příspěvek 1303 je pochopitelně demagogie.
Sobota, 16. září 2017 - 22:29:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1304
Registrován: 5-2014
Mladějov: Jaké zase dotazy? Na mě jste žádné další neměl. Kromě osočování z toho, že chci nějaký skanzen. ... A jo, už se vám takt nehodí, takže demagogie, jo?
Mladějov
Sobota, 16. září 2017 - 22:37:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10961
Registrován: 3-2007
Příspěvek 10957, ptal jsem se M250.0, ptám se též vás, protože bych rád slyšel odpovědi také někdy já.

>A jo, už se vám takt nehodí, takže demagogie, jo ?

??????
Vy se mne tam na nic neptáte, vy chcete, abych vám přidal další autobusy.
Nerozumím, vysvětlete mi souvislost s naší debatou.
Sobota, 16. září 2017 - 22:37:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 77
Registrován: 7-2017
BoH:
"Mladějov: Jaké zase dotazy? Na mě jste žádné další neměl. Kromě osočování z toho, že chci nějaký skanzen. ... A jo, už se vám takt nehodí, takže demagogie, jo?



"


1) „Pokud mi infrastruktura neumožní ideální přípoje, no tak prostě musím buď upravit tu infra (Švýcarsko), nebo v jednom směru mít volnější vazbu - jak byste to řešil netaktově u té 174 líp ?“

2) „Jinak nejsem dogmatik, takže pokud je opravdu výhodnější udělt výjimku, tak OK, ale pořád jste mi nevysvětlili, a to je další má otázka, v čem je lepší mít na všech tratích sítě náhodné výstřely ?“

Zabralo to asi 20 sekund...

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Sobota, 16. září 2017 - 22:39:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 77
Registrován: 8-2017
David: Neodvádějte pozornost jinam, zadání je jasně dané, jde o modelový příklad.
Sobota, 16. září 2017 - 22:44:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1305
Registrován: 5-2014
Mladějov: Tento příspěvek nebyl určen mně a žádným způsobem na mě nereaguje. Rozhodně jsem nikde nepsal "v čem je lepší mít na všech tratích sítě náhodné výstřely". Nevím, proč ho tady na mě vytahujete.

Jistě, hned vám souvislosti objasním. Podívejte se na jízdní řád a to například mezi stanicemi Zábřeh - Postřelmov v libovolnou sobotu. V tento den jezdí dva autobusy a to konkrétně 8:12 a 13:19. Máte pravdu, není to železniční doprava. Ale je to veřejná hromadná doprava a jelikož nejsem žádný šotodogmatik a je mi jedno, co kraj objedná, tak prostě toto vezněme jako modelový příklad (odhlédněme prosím od toho, že v těchto obcích zastavuje i vlak a pokud na tom budete trvat, tak změňme příklad na Rájec - Postřelmov nebo Zvole - Postřelmov).

A teď co je cílem, že? Udělejte mi prosím na této lince takt. Takový takt, který bude pro cestující uspokojivý a z pohledu dopravce a objednavatele ekonomický. Já jen, abychom viděli, že se všude hodí takt. Pokud se Vám ten takt podaří (a nejlépe následně prosadit), osobně Vám za to poděkuji a omluvím se, že jsem neměl pravdu a takt se hodí pro každou situaci.

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)
Sobota, 16. září 2017 - 22:46:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1306
Registrován: 5-2014
Tantin27: To si mě zjevně s někým pletete. Tyto otázky nebyly na mě.

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)
Sobota, 16. září 2017 - 22:49:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 78
Registrován: 7-2017
BoH: Omlouvám se, že Vám do toho vstupuji, ale já si myslím,, že debata došla k bodu, kdy jsme se shodli, že je nutné takt tvořit CO NEJVÍCE TO JDE, ale NIKOLI VÝHRADNĚ - když to má smysl, vložíme spoj, když se to finančně nevyplatí, zaplatíme, co chceme/zvládneme.

A o tom jsem psal, tyhle linky typu „jede v sudou neděli a sudý pátek“ jsou zlo, které je sice dobře míněno, ale protože na nic lepšího „nejsou“ peníze, občas to je nutné překousnout a pracovat s tím, co dostanu jako tvůrce grafikonu k dispozici - a když už tedy takovýhle pahýl linky stvořím, měl by pokud možno jezdit do nějakého uzlu v čase jeho TAKTu, aby se z něj dalo dostat někam dále, pokud to vyloženě není spoj pro 2 babičky z Horní, kde je nemocnice, do Dolní, kde je obchod.

EDIT: K reakci: Mladějov psal, že otázka byl míněna i na vás, omlouvám se, jestli jsem se vás mou reakcí dotlk.

(Příspěvek byl editován uživatelem Tantin27.)
Sobota, 16. září 2017 - 22:49:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13497
Registrován: 12-2007
Drobné zamyšlení: až v poslední době jsem přemýšlel nad tím, jak často se na celém tomto fóru objevuje situace, kdy vše potřebné je zodpovězeno/předneseno hned v prvních několika příspěvcích.

A kdy další a další příspěvky jsou jen relativizací/přehlížením již zodpovězeného/zároveň pak o to rychleji "ustoupí do pozadí" právě ty příspěvky, kde již vše/téměř vše/v rámci možností vše již je zodpovězeno. Včetně toho, že zadání ve smyslu "(mj. celodenně) ztaktovaná t-149" a zároveň "Os-149 ukončené již v KV dol. n." je (vzhledem k principům taktové dopravy, resp. ITJŘ) protimluv.

Toť ode mě k tématu asi vše.
Mladějov
Sobota, 16. září 2017 - 22:50:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10962
Registrován: 3-2007
Já se vás, pane BoH, normálně ptám- když tedy není takt dobrý, tak v čem jsou lepší na celé síti náhodné výstřely (což je opak údajně špatného taktu.

(a v té souvislosti se vás zeptám, proč si myslíte, že ten takt používají v železničně vyspělých zemích - třeba Německu, Rakousku, Švýcarsku).

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Sobota, 16. září 2017 - 22:52:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1307
Registrován: 5-2014
Mladějov: A to se zase ptáte koho? Já jsem již ve svém prvním příspěvku napsal, že se zřejmě na většinu tratí takt hodí. Poté těžko mohu obhajovat nějaké náhodné výstřely na celé sítě. Prosím, piště své příspěvky adresně, aby bylo jasné, komu je určen. Děkuji.
Mladějov
Sobota, 16. září 2017 - 22:55:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10963
Registrován: 3-2007
Nedělejte ze sebe blbce, pane.
Sobota, 16. září 2017 - 22:55:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1308
Registrován: 5-2014
Tantin27: Omlouvám se, trochu mě podráždila ta poznámka s 20 sekundama, tak jsem to napsal trochu hrubě. Já s Vámi naprosto souhlasím. Už v prvním svém příspěvku napsal, že se takt většinou hodí, ale ne vždy a má svá omezení a konkrétně jsem vyjmenoval 2 případy, kdy si myslím, že se takt nehodí.

To bylo vlastně vše, co jsem k tomu původně chtěl říci. Ale pokud do mě někdo začne rýpat, že chci skanzen a chci všude náhodné výstřely (jestli to tedy skutečně bylo na mě), tak se nemohu udržet [happy]
Sobota, 16. září 2017 - 22:58:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1309
Registrován: 5-2014
Mladějov: Já ze sebe dělám blbce? Zatím jste Vy jen napsal to, že jsem šotodogmatik (nebo tak nějak, už se mi to hledat nechce), což jsem vyvrátil tím, že chci se bavit o VHD jako celku, nikoliv jen o vláčcích a pak jste ještě lhal o tom, že já chci náhodné výstřely na celé sítě. To jsem snad vyvrátil už dost jasně.

Takže se Vás znovu ptám, jak ten Váš Svatý grál, který tady bez výjimky obhajujete, uplatníte na autobusovou dopravu u nás. A stále čekám na odpověď...

P. S. Dále již nečekám a jdu spát. Jelikož si nemyslím, že kromě toho, že tady do sebe navzájem ryjeme, to může někam vést, proto Vám dále na toto téma nic psát nebudu. Hezký večer.

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)
Mladějov
Sobota, 16. září 2017 - 23:11:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10965
Registrován: 3-2007
>jak ten Váš Svatý grál, který tady bez výjimky obhajujete

Podsuv.

A nevím, co jako čekáte, že budu "aplikovat" na dva spoje denně, když nevím, kolik tam cestuje lidí, kam, jaká je poptávka, i časová.
A autobus není vlak (s pevně určenou trasou), tam můžu naopak výhodně vymetat po trase i jiné obce, když nemám dost zákazníků na trase základní.
U vlaku můžu buď vymyslet systém, aby vlak tvořil páteř, ale zase záleží na mnoha faktorech - hustotě a rozmístění osídlení, vzdálenosti sídel od zastávek, ochotě donátora dotovat ěnjakou cenu/výši ztráty..

Jinak opravdu nevím, co chcete slyšet. Na dva spoje denně takt nepostavíte, to takt není. Jeden spoj také ne. Pokud to považujete za vítězství vaší "argumentace", aniž jste pochopil cokoli z pár hodin předešlé diskuse (nejen s vámi, aby bylo jasno), tak jste nic nepochopil.

No anebo navrhuji spoje po 30 minutách.

Co jako jste čekal ? Vaše zadání- naprostá blbost.
Neděle, 17. září 2017 - 08:40:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11285
Registrován: 5-2004
Ad 174: ta trat ma nekolik funkci.
Dojizdeni do berouna
Dojizdeni pres beroun na prahu
Dojizdeni do rakace
O vikendu na krivoklat

A ted mi nekdo reknete jak tohle skloubit aby to vsem vyhovovalo...

No a jak upravit infra kdyz se kazdej rok v beroune hejbou stezejni pripoje na 170/171 klidne o 20 minut a kazdym smerem nejlip jinak. Zatimco rakovnik je celkem stabilni lec jedinej zajimavej smer na sever funguje na louny jen jednosmerne, na zatec nijak (zmineny 4h takt z luzny a pres blatno vubec). Dnes tam je celkem marginalni byt nejsilnejsi kladno, marginalni i diky tomu ze diky netaktu 174 vazbou na dirotakt 120 to nekdy vyjde nekdy ne...

Navrh 174 i jeji vecerni posileni se mi velmi libi neb aspon trochu kompenzuje redukce a zkurveni rychly vrstvy na 170
Neděle, 17. září 2017 - 09:05:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7703
Registrován: 4-2003
PV:na zatec nijak (zmineny 4h takt z luzny a pres blatno vubec).

Je otázka, proč se zcela nesmyslně objednává vlak mezi Lužnou a Žatcem, když správné řešení by bylo objednat autobus mezi Rakovníkem a Žatcem, který by jel v této trase:https://mapy.cz/zakladni?planovani-trasy&x=13.5395623&y=50.221255 8&z=11&rc=9fDJ2xYADA9eaW3xY.5qhrGmCOgRgxZSsS&rs=coor&rs=coor&rs=w ard&rs=coor&ri=&ri=&ri=14430&ri=&mrp=%7B%22c%22%3A111%7D&mrp=%7B% 22c%22%3A111%7D&mrp=%7B%22c%22%3A111%7D&mrp=%7B%22c%22%3A111%7D&r t=&rt=&rt=&rt=

Za cenu nesmyslných vlaků mezi Žatcem a Lužnou by se tyto autobusy daly zavést v půlhodinovém taktu sedm dní v týdnu po celý rok a ještě by zbylo. Bylo by hodně spokojených cestujících a jen pár nadávajících režimkářů a polorežimkářů [biggrin].
Neděle, 17. září 2017 - 09:13:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5682
Registrován: 8-2012
proč se zcela nesmyslně objednává vlak mezi Lužnou a Žatcem ... jen pár nadávajících režimkářů a polorežimkářů
Právě proto [happy]. (Není jich totiž pár, berou si do úst další jako např. babičky k doktoru a populističtí politici na to slyší - však to je vcelku velká část elektorátu socialistických stran.)

P.S. Podobné se dá napsat i o 174 (akorát by se musely nějak řešit Roztoky, závlek tam by tu linku znehodnotil). A o víkendu tam může křivě klátit nějaký ten Langusta.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 17. září 2017 - 09:20:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1549
Registrován: 12-2007
Ad 149: Netakt je zde dán stavem infrastruktury, kdy není reálně možné sjet Karlovy Vary d.n. - Bečov pod 30 minut (ještě ideálně s obratem v Bečově u špičkových vlaků - ale to by šlo případně řešit tak, že špičkové posily projedou třeba Kfely a KJ). Po revitalizaci už by to vycházet mělo. Dále je současný stav dán tím, že KVK nepožaduje přípoje na rychlíky v Mariánkách ani na cokoliv ve Varech.

Ad 174: Problémem je zde neustále kvedlání s polohou rychlíků na 170 (letos X:00, příští rok o cca 20 minut jinak), takže když tady nakreslíte takt, tak ho za rok můžete zase kompletně překreslit. Nicméně cílový stav je takový, že pomalé rychlíky budou v Berouně kolem celé (asi ne přesně, ale cca +- 4 minuty), takže pak to vychází na Zbečno X:30, Rakovník X:00 (chybějící cca 2 minuty lze dohnat mírnou revitalizací či svižnějšími vozidly), ale s nutností protrasování někam na Rakáč, protože obrat už se asi nedá.