Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » „Vlára“ a okolí » Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 03. 04. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 03. 04. 2017

dolů
   autor příspěvek
Neděle, 19. března 2017 - 10:29:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1550
Registrován: 8-2010
ad David:
Jestli korigovat/relativizovat (atd.) vypočtené údaje, tak na obě strany!

Davide, můžete být zcela v klidu - nic z toho, co uvádíte ve svém příspěvku ten přepočet nijak nemění a neovlivňuje, pokud nepojme brněnský uzel 4 páry vlárských vlaků při sazbě 5%, tak je nepojme ani při 3% a pokud se do Slavkova nepůjde dát jezdit za 20 minut při 5%, tak to nepůjde ani při 3%..[nene] - ta změna je jen o jediné věci, a to o (laicky řečeno) nižší míře znehodnocování "celospolečenských" současných peněz investovaných ale až v budoucnu...jinými slovy - to, že Vám firma, co Vám staví garáž na ni dala větší slevu než původně plánovala, ještě vůbec neznamená, že když k ní nemáte zřízenou příjezdovou cestu přes parcelu nenáviděného souseda s původní slevou, tak najednou při větší slevě ji budete mít a soused "povolí"...[biggrin][rofl]
Neděle, 19. března 2017 - 11:39:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13343
Registrován: 12-2007
nic z toho, co uvádíte ve svém příspěvku ten přepočet nijak nemění a neovlivňuje
Jistě že ovlivňuje - pokud ani po dokončení modernizace t-340 nebude možné provézt tudy ty 4 páry vlaků za hodinu (kvůli brněnskému uzlu), tak nedojde k naplnění cílů celé modernizace a vzniku deklarovaných společenských přínosů (těch, které daly vzniknout potřebnému % společenských přínosů**).

** Společenských, nikoliv finančních (tzn. jakékoliv srovnávání s garáží či jinou stavbou soukromého charakteru je scestné; vůbec je to zajímavá vlastnost, že mnoho lidí ihned přechází do scestného přirovnávání k něčemu z úplně jiného oboru, v odlišné situaci atd.).

Opět mi přijde, že každý máme na mysli něco jiného.

Mmch. do výčtu faktorů "na oko zvyšujících" ekonomické hodnocení projektu bych přidal i skutečnost, že coby výchozí jízdní doby je počítán nynější stav, ve kterém není zohledněno již provedené zvýšení traťové rychlosti v mezistaničních úsecích mezi Blažovicemi a Nesovicemi.
Neděle, 19. března 2017 - 11:48:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1552
Registrován: 8-2010
ad David:
Opět mi přijde, že každý máme na mysli něco jiného.

Koukám, že je to fakt tak..[kladivo]
Housenka1
Pondělí, 20. března 2017 - 08:11:36  
Neregistrovaný host
90.178.248.18
Fany: zmýlená neplatí, trochu jsem to ve Strážnici omrkl a situace je jiná. Terčíky jsou tam dva a kolej je neprůjezdná. Viz obr.
Priapos
Pondělí, 20. března 2017 - 15:48:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1234
Registrován: 10-2012
David:
"mezním přínosem modernizace (v jakékoliv variantě) trati Blažovice - Veselí n/Mor. NENÍ "umožnění 30min. intervalu Sp + 30min. intervalu Os".

"
Z Blažovic do Veselí vlaky v tomto intervalu nikdy jezdit nebudou. Počet cestujících se naopak stále snižuje, viz postupné nahrazování klasických souprav u Sp vlaků v posledních letech.
doprava340
Pondělí, 20. března 2017 - 16:49:20  
Neregistrovaný host
178.72.247.178
Priapos: Cestujících je téměř stejně jako před 10 lety - jen tehdá nebylo čím ty klasiky nahradit, jinak by se to stalo už dávno - muselo se počkat až se ,, někde,, uvolní a pošlou tady.... Dále nezapomínejme, že nikdy nejezdilo víc osobních vlaků než dnes...
Pondělí, 20. března 2017 - 16:49:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8599
Registrován: 6-2004
Housenka1: tak přece, proč se stále všude redukuje??
Pondělí, 20. března 2017 - 17:10:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13345
Registrován: 12-2007
Z Blažovic do Veselí vlaky v tomto intervalu** nikdy jezdit nebudou

Do Veselí ne, ale z Blažovic do Nesovic (dle příslušné studie proveditelnosti, jakož i dle dlouhodobých výhledových záměrů JMK) ano.

** Pozn. 30min. interval Sp (Brno - Kyjov/Veselí/UH atd.) + 30min. interval Os (Brno - Nesovice).
Housenka 1
Pondělí, 20. března 2017 - 18:31:40  
Neregistrovaný host
88.146.210.46
Fany: ona ta kolej využívána je, ale jen ve směru od Veselí. Například pro rakvičky do místního sila.
Pondělí, 20. března 2017 - 19:33:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 490
Registrován: 2-2011
Priapos:
"viz postupné nahrazování klasických souprav u Sp vlaků v posledních letech."
Myslím si, že to je hlavně způsobeno zavedením nových vlaků, či prodloužením trasy stávajících. Tím pádem se rozmělnil počet cestujících a místo klasiky to zvládne 842/854 se dvěma (bohužel za cenu lenosti souprav.)
Za nízký či nulový nárůst může současná osobáková koncepce GVD a otřesné JD. Dálkovějším cestujícím jsou ze strany kraje akorát házené klacky pod nohy.
Pondělí, 20. března 2017 - 20:08:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8601
Registrován: 6-2004
Zdenek102:
řekl bych, že hlavní důvod, proč klasiky vadí, bude ten, že "klasa" je "drahá", dále že mašinu nemá kdo odvěšovat neb téměř nikde nejsou posunovači...
(a proto mj. nástup "neklasik", různých Regín, Syslů atd.)

Dříve běžně skoro každý Os tahal 7 vozů, např. osobáky Ostrava-Kojetín a zpět, osobáky Přerov-Břeclav atd. Byť se nikam moc nespěchalo...
Na trati 340 se tady teď dívám na JD "krokoše" coby Sp 921 (Brno 7:50 - TT 11:00, 179 km) - nebyla v gvd 1993/94 vůbec špatná, co říkáte?




(Příspěvek byl editován uživatelem Fany.)
Priapos
Pondělí, 20. března 2017 - 22:57:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1237
Registrován: 10-2012
David:
"Z Blažovic do Veselí vlaky v tomto intervalu** nikdy jezdit nebudou

Do Veselí ne, ale z Blažovic do Nesovic (dle příslušné studie proveditelnosti, jakož i dle dlouhodobých výhledových záměrů JMK) ano.

** Pozn. 30min. interval Sp (Brno - Kyjov/Veselí/UH atd.) + 30min. interval Os (Brno - Nesovice)."



Nesmíte naivně věřit kdejaké studii. Za 5(10) let si na mé tvrzení vzpomeňte, jestli jsem se ve své předpovědi zmýlil.
Pondělí, 20. března 2017 - 22:59:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13347
Registrován: 12-2007
Nesmíte věřit kdejaké studii. Za 5(10) let si na mé tvrzení vzpomeňte, jestli jsem se ve své předpovědi zmýlil.
Tady nejde primárně o to, čemu (ne)věřím.
Konstatuji, co je uváděno v oficiálních materiálech (a na základě čehož vyšlo modernizaci vlárské trati příslušné výnosové %). Nic víc, nic míň.

Co se týče "stavu za 5 - 10 let" + "toho, čemu věřím", tak se mj. domnívám, že ani tehdy nebude brněnský uzel ve stavu umožňujícím vést 4 páry vlaků z vlárské trati = tento rozsah provozu tam nebude zaveden, i kdyby si to objednatel přál (+ byl ochoten takový rozsah spojů zaplatit)/i kdyby potenciál poptávky tomtuto rozsahu odpovídal.
Priapos
Úterý, 21. března 2017 - 09:41:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1239
Registrován: 10-2012
David:
"Konstatuji, co je uváděno v oficiálních materiálech (a na základě čehož vyšlo modernizaci vlárské trati příslušné výnosové %). Nic víc, nic míň.

"
Všechny studie (i pro vlárskou tratˇ) jsou vždy zpracovány tak, aby to „vyšlo". Boskovická spojka je přímo ukázkový případ megalomanské investice. To už jsou smysluplnější a daleko méně ztrátové elektrizace Šakvice - Hustopeče
a případně i Hrušovany - Židlochovice. A toto je zase pouze můj názor, nic víc, nic míň.
Úterý, 21. března 2017 - 17:50:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13350
Registrován: 12-2007
Všechny studie (i pro vlárskou tratˇ) jsou vždy zpracovány tak, aby to „vyšlo"
Ale jistě (podhodnocení nulové varianty, "idealizace" investiční varianty; v případě okolí Brna též specifická situace s omezeními danými brněnským uzlem, na který z tratí vycházejících z Brna doplácí snad nejvíce právě vlárská trať). Však proto jsem psal, že jestli relativizovat/korigovat vypočtené údaje, tak na obě strany. [happy]

Mmch. dalšími podivnými údaji v tomto srovnání jsou:
- Zamlčení skutečnosti (ve sloupci pro "nulovou variantu"), že část stanic (Nesovice) i zastávek Křenovice d. n., Křižanovice, Marefy, Nevojice; "napůl" Bohuslavice) již z dřívějška jsou bezbariérové + bezbariérově přístupné.

- Autoři ze SUDOPu Brno nejenže neumějí používat pojem "systémová jízdní doba" v případě relace Brno - Slavkov, ale totéž možná platí i pro relaci Brno - Kyjov (platí-li, že směrodatným bodem je Veselí nad Moravou v X:00 h, tak o jakés takés "systémovosti" - tedy vzniku taktového uzlu - v žst. Kyjov dojde jen při zkrácení systémové jízdní doby Kyjov - Veselí n/M. na 15 minut - tak, aby Kyjov byl uzlem v X:15/X:45 h). Protože není-li taktový uzel, není ani systémová jízdní doba.
Priapos
Středa, 22. března 2017 - 16:13:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1245
Registrován: 10-2012
David:
"Všechny studie (i pro vlárskou tratˇ) jsou vždy zpracovány tak, aby to „vyšlo"
Ale jistě (podhodnocení nulové varianty, "idealizace" investiční varianty; v případě okolí Brna též specifická situace s omezeními danými brněnským uzlem, na který z tratí vycházejících z Brna doplácí snad nejvíce právě vlárská trať). Však proto jsem psal, že jestli relativizovat/korigovat vypočtené údaje, tak na obě strany. [happy]
"



Když se dívám, jak má vypadat třeba zredukovaný Bzenec, tak si říkám, že nejlepší by bylo neudělat raději vůbec nic.
Středa, 22. března 2017 - 16:43:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 217
Registrován: 6-2009
Priapos:
Ano, i to může být závěrem studie proveditelnosti. Bohužel Centrální komise MD vybrala variantu kombinace optimalizace s modernizací a elektrizaci. Lepší je ale nedělat nic a koukat, jak nám železniční infrastruktura hnije ve své zaostalosti a ubývá cestujících.
Středa, 22. března 2017 - 16:59:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8610
Registrován: 6-2004
Lubomír:

Lepší je nedělat nic a tím pádem neredukovat dopravní koleje, zachovávat místa výpravčích, nerušit výdejny jízdenek, nezavírat vytápěné čekárny atd. atd.

Přece nechcete věřit, že nějaké "moderny" přilákají více cestujících....Jde o to "prostavět" velké peníze...já bych je dal na údržbu, opravy a hlavně přidal lidem v provozu...
Středa, 22. března 2017 - 18:49:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4095
Registrován: 5-2002
Lubomír: Když vidím vybydlené a zredukované stanice, kilometry zbytečných PHS a následkem optimalizace utažené jízdní doby tak, že se nedají stíhat, tak o smyslu optimalizace taky pochybuji [zadnice] . A na následnou údržbu už peníze nezbývají [cunik] .
dotaz
Středa, 22. března 2017 - 19:08:27  
Neregistrovaný host
37.48.5.39
Nejeli dneska po Vláře vojáci?Děkuji.
Středa, 22. března 2017 - 19:15:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 218
Registrován: 6-2009
Fany, Honza_o:
OK, tedy nedělat nic, neredukovat dopravní koleje (aby vlaky na nich mohly čekat), nezavírat vytápěné čekárny (aby cestující mohli také pohodlně co nejvíc čekat), nerušit výdejny jízdenek (aby si cestující musely kupovat jízdenky před každou jízdou u okénka), zachovávat všude výpravčí (aby si cestující mohly s kým na těch stanicích povídat, třeba o počasí) a jinak nedělat nic a koukat, jak nám železniční infrastruktura hnije ve své zaostalosti a ubývá těch cestujících...
Je vidět pánové, že asi nikam veřejnou dopravou nedojíždíte...
Starý Hanák
Středa, 22. března 2017 - 19:18:56  
Neregistrovaný host
77.242.90.180
Fany: Jistě, některé stavby jsou problematické (Retz - Znojmo, Velenice). Ale co takhle nechat Zábřeh - Šumperk nebo Svinov - Opava v původním stavu? Denně tudy jezdící by Vám jistě velmi poděkovali. Nebo pokud by Ostrava - Frýdek - Frýdlant byla rekonstruovaná již dnes, mohlo tudy jezdit výrazně více lidí než jezdí. O trati Přerov - Brno ani nemluvě, to je ostuda dopravní politiky ČR.
Středa, 22. března 2017 - 19:37:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 491
Registrován: 2-2011
Fany:
"Zdenek102:
řekl bych, že hlavní důvod, proč klasiky vadí, bude ten, že "klasa" je "drahá", dále že mašinu nemá kdo odvěšovat neb téměř nikde nejsou posunovači...
(a proto mj. nástup "neklasik", různých Regín, Syslů atd.)
"
Tak jistě. doufal jsem že tohle všechno je z mého příspěvku patrné, ikdyž sem to nezmínil.

Ten příspěvek 8610.... .
.... Myslíte vážně?[biggrin][rofl][rofl][crazy]
Středa, 22. března 2017 - 19:52:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8611
Registrován: 6-2004
Starý Hanák: v něčem máte pravdu Vy, v něčem zase já... Přerov-Brno ať klidně zrychlí... Svinov-Opava, tam je to také na místě...ale nač rekonstrukce dolní Vláry? To spíš obnova nějakých Sp ve stylu dřívějších R/Sp Brno-Trenčanská Teplá a zpět

Zdenek102: co na něm "nesedí"? Když tak doplňte [biggrin]

Lubomír: raději neposprejovaná nádraží s výdejnou, čekárnou a i výpravčím, než čekat někde na mraze, ale zato "v taktu"...
znalec poměrů
Středa, 22. března 2017 - 20:24:56  
Neregistrovaný host
5.104.21.85
Zdravím . . . . .Cestující míní a "pánové nahoře" mění . Bohužel jako vždy jen k tomu horšímu, důkazů je zde v předešlých příspěvcích "neurekom". Jen mi není jasné, že v dobách ,kdy se krom vlaků osobní dopravy "motalo" po kolejích nesčetné množství vlaků nákladních, tak propustnost tratí tehdy vcelku postačovala, což je dnes při nulové nákl. dopravě ale problém "nebetyčný"? ! Ale jsem ze "staré gardy", a je jiná doba, asi tomu už nerozumím, raději přidám jednu malou vzpomínku.
Tehdy jsem byl začínající fíra na II.stan.záloze (tzv.galeje)V T.Teplé. Proč galeje ? Směna začínala v 7 či v 19 hod. "Hektora" jsem nastartoval krátce po nástupu a "hobloval" bez přestávky až do 14-é hodiny. Posunovači se po jednom vystřídali a občerstvili se v stan. restauraci. Otázal jsem se vedoucího posunu kdy bude oběd. Na to mi odpověděl, že oni už jsou poobědě a že "treba robiť" . To mě dožralo , v momentě kdy jsem se dostal za námezník jsem zhasl a zamkl Hektora a šel poobědvat do staniční restaurace. Ještě jsem neměl dojezenou polévku, když tam přiběhl náčelník stanice a že mám "ísť okamžitě na rušeň lebo volá náčelníka depa". Svoje úsilí jsem ale nevzdal a objednaný pokrm jsem nejen obdržel, ale i zdárně dojedl,náčelník mezitím vykřikoval "platíme platíme", tak jsem se ho zeptal jestli mi ten obě zaplatí? Tož taková i když se tomu dnes dá těžko věřit byla nákl.doprava.
No a jedna malá ale trochu hororová vzpomínka na tehdejší dobu. Měl jsem tehdy denní směnu, když na druhé koleji u dopravy zastavil nějaký Pn.vl s relací Blava východ tažený "Sergejem". Třetím či čtvrtým vozem za mašinou byl dvounápravový cisternový vůz, zpod kterého vycházel kouř ,či nějaká pára? Příčinou byl nejen obsah této cisterny-kyselina dusičná, ale hlavně rozleptané těsnění na přírubě vytápěcích hadů.
Sergej i s vozy, které byli před cisternou odvěsili, vyhl se na vedlejší kolej. S "Hektorem" jsem zajel na cisternu, kterou i s jedním vozem za ním odvěsili. Vytáhl jsem oba dva vozy nad výměny, měl jsem je zatlačit na kolej č.8 či 10.oběhnout a cisternu zatlačit do výtažné koleje až do šturcu, kde měl její celý obsah vytéct do půdy. Lehko se řeklo, hůř to bylo s provedením. Pokud jsem vozy tahal , bylo to v pohodě , ale na koleji potečené kyselinou mi mašina neskutečně "tančila" a to i když jsem pískoval. Navíc v kabině byl příšerný dusivý smrad, ne nadarmo se této kyselině říká "kyselina dýmavá" ,tehdy jsem byl mladý a nezkušený, později by mě nikdo k takové "aktivitě" nedonutil.
Pokud byl mezi kolejemi nějaký papír či hadr a kyselina na něj kápla začali okamžitě hořet Nakonec jsem cisternu opatrně do šturcu zatlačil, odjel do depa na mašině opláchnout hadicí podvozek k vodnímu jeřábu a pokračovali jsme dál v posunu.
Traťováci s drezinou posypali znečištěnou kolej sodou ,kvůli údajné neutralizaci kyseliny. Za šturcem byl drážní domek, ve kterém shodou okolností bydlel posunovač který měl se mnou směnu. Toho i s rodinou okamžitě vystěhovali , bydlel půl roku na nocležně i s rodinou, potom mu přidělili nový byt v paneláku v Nemšové. Tehdy byly v T.Teplé zálohy dvě, a po dobu kampaně tři. Dnes je tam jedna a ta nemá do "čeho kopnout" , tož tak to tehdy bylo, přeji hezký večer.. . . [masinka]
Luboš_3.21
Středa, 22. března 2017 - 20:57:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 975
Registrován: 4-2014
Co se týče té redukce kolejí, tak musím souhlasit s tím co v úvodu svého vyprávění napsal znalec poměrů,
Jediné co je pro cestující přínos je, že se zvedla hrana nástupiště, takže se lépe vystupuje a nastupuje.
K redukci kolejí ve stanicích dochází hlavně z toho důvodu, že se jedná podle současné situace, nákladní doprava skoro žádná, většina krajů v jízdních řádech osobní dopravy provádí rozsáhlé škrty a vesele ruší vlaky osobní dopravy aspoň Jihočeský a Plzeňský kraj si v tom libuje o sto šest. Takže z pohledu SŽDC již některé dopravní koleje a manipulační koleje ve stanicích nejsou potřeba, tak se zruší a již se dále nepočítá, že by se ta osobní popřípadě nákladní doprava mohla opět růst, u nákladní dopravy tak tam to navýšení počtu nákladních vlaků asi nehrozí, když stát vesele podporuje kamionovou dopravu, a o nějaké převádění nákladní dopravy ze silnic na železnici nemá zájem, úsměvné ale na tom je že pak stát brečí, že má z přetížené silniční nákladní dopravy rozbité silnice.
Dále ty redukce staničních kolejí přináší úspory, není potřeba tahat kabely, méně výhybek, zjednodušení staničních zabezpečovacích zařízení atd, no a aby ty úspory byli ještě větší tak se tam šoupne dálkařina a veškerý personál ve stanicích se zruší takže úkol splněn je ušetřeno, no a nějaký cestují, že čeká na vlak v mrazu?, to je nám srdečně jedno, vždyť tím vlakem cestovat nemusí má přeci své vlastní vytápěné auto, a že se sníží propustnost stanic?, proč když tam skoro nic nejezdí a nebo jezdí, to je nám také úplně jedno.
Dále také i když v menším podílu se na tom rušení kolejí ve stanicích podílí i sami dopravci, když místo toho aby ty svoje nepotřebné vagony(šroty) odvezli rovnou do šrotu, tak je jednoduše někde v nějaké stanici odstaví na nějaké koleji a ty vozy tam stojí i několik let. Takže i to jednání dopravců se SŽDC oprávněně nelíbí, takže i takovéto jednání dopravců se podílí na redukci kolejí ve stanicích, prostě ty stanice zredukujeme, aby jste vy dopravci měli menší šanci ty vyřazené vagony určené do šrotu odstavovat na našich kolejích.
Vlárský zvídavec
Středa, 22. března 2017 - 21:25:10  
Neregistrovaný host
88.101.146.195
OK, tedy nedělat nic, neredukovat dopravní koleje (aby vlaky na nich mohly čekat), nezavírat vytápěné čekárny (aby cestující mohli také pohodlně co nejvíc čekat), nerušit výdejny jízdenek (aby si cestující musely kupovat jízdenky před každou jízdou u okénka), zachovávat všude výpravčí (aby si cestující mohly s kým na těch stanicích povídat, třeba o počasí)

Takže když byla svého času uzavřena nádražní budova v Brankovicích, on to byl vlastně pokrok [crazy]? Já to tehdy nějak nepochopil a začal jsem dojíždět z Nesovic, ač to mám z domova trochu dál [proud].

Je vidět pánové, že asi nikam veřejnou dopravou nedojíždíte...

Nevém, jak pánové, ale já dojíždím denně a většinu jimi napsaného mohu s čistým svědomím podepsat.
Starý Hanák
Středa, 22. března 2017 - 21:54:52  
Neregistrovaný host
77.242.90.180
Fany: Na tratích, kde jezdí vlaky v taktu ne delším než jedna hodina, kde funguje IDS a cestující nemají důvod si neustále kupovat jízdenky v pokladně, není důvod, proč investovat peníze dopravce do platu pokladních, které prodají pár jízdenek za den. Ve světě to pochopili dávno, na malých nádražích si tam jízdenku v pokladně nekoupíte už léta. Zvídavec: Já to tehdy nějak nepochopil. Já ano. Dopravce nemá peníze na rozhazování.
22michal
Středa, 22. března 2017 - 23:32:02  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
dotaz- někdy po obědě jsem ve Slatině viděl nějaký vlak, bohužel jsem nezahlédnul loko, ale za ní minimálně tři Bc (nebo co to mají) ČD-C a pak cca 10-12 plošiňáků.
Mířilo to k Židenicím.
Středa, 22. března 2017 - 23:35:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5519
Registrován: 12-2011
Vojáci přijeli domů.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
life_and_future
Čtvrtek, 23. března 2017 - 00:40:38  
Neregistrovaný host
89.102.100.228
Pánové, většina tu furt srovnává s ,,kumunistama,, - je jiná doba - většina z Vás, kteří tu nadáváte, tak stejně jezdí autem...a jak vždy zmiňuje ,,valach,, ,tak auto je nejdražší dopravní prostředek na světě...Náhodou dnes je ta osobní doprava xxx krát lepší než před lety...a jestli nadáváme na dnešní jízdní poriadok na této trati (340,341) ,tak věřte, že budoucí elektrizací těchto nářků pomine stejně jako fotografií, kterých tu poslední dobou stejně už moc není...

Mnozí tu vzpomínají na doby minulé - vzpomínky jsou to krásné, hezky se to čte, ale v dnešní době jsou nepředstavitelné stejně tak jako vagon kyseliny dusičné ,,do země,, ...

Já si v pondělí objednal docela objemný balík přes půl republiky a v uterý ho měl doma...jsem sám, kdo vychvaluje dnešní dobu ,,dodávky objednaného zboží,, ? ČSD forever?
Vlárský zvídavec
Čtvrtek, 23. března 2017 - 06:11:24  
Neregistrovaný host
88.101.146.195
Zvídavec: Já to tehdy nějak nepochopil. Já ano. Dopravce nemá peníze na rozhazování.

Tak tohle mi samozřejmě tehdy došlo [wink]. Jenže v tom příspěvku, jak je to vlastně pro cestující skvělé, na který jsem reagoval, o penězích nebylo ani slovo.
Čtvrtek, 23. března 2017 - 06:26:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8613
Registrován: 6-2004
life_and_future: my, věkem 50, můžeme snad srovnávat, když jsme zažili "to i to".... vy zřejmě ne
Čtvrtek, 23. března 2017 - 07:00:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8614
Registrován: 6-2004
Ale je to diskuse, tak se vlastně obohacujeme všichni navzájem, my starší, i vy, mladá generace [wink]
znalec poměrů
Čtvrtek, 23. března 2017 - 07:16:32  
Neregistrovaný host
5.104.21.85
"life_and_future" . . . . Není to srovnávání s "kumunistama", ten vagon s kyselinou byla kuriozita, která se dnes na železnici opravdu stát nemůže , poněvadž takovéto přepravy se nyní dějí po silnici a tam se takovéto nehody stávají čas od času také, mám dojem ,že i častěji.

Ano , osobní doprava na hl. tratích je lepší, ale určitě ne xxx-krát, ale na vedlejších tratích (konkrétně na "horní Vláře)"zdechl pes" , nic na tom nezmění ani nad kolejí natažené špagáty.

Možná , že Vám došel balík za 24hod , ale tak "cestovat" jako on bych rozhodně nechtěl, nakonec takovou službu mi dnes prokáže každá PPL-ka .. . . . . . .[masinka]
Čtvrtek, 23. března 2017 - 08:01:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 219
Registrován: 6-2009
Fany:
Jasně, my si zas musíme hledět, aby tu po nás zůstalo něco použitelného.

Já zase mám strašně rád parní lokomotivy, ne ty socialistické (kdy už měly fungovat elektriky), ale ty prvorepublikové a rakouské. Ale nepropaguji udržování vodárenských stanic.

Železniční infrastruktura musí být použitelná po stránce rychlosti, kapacity při zohlednění taktu, provázanosti v systému veřejné dopravy a P+R a stability se schopností eliminovat určitou míru mimořádností.

Na vláře nepovažuji účelné vytvářet situace s předjížděním Os vlaků při jejich odstavení na vedlejší kolej. Dopravní koleje bez nástupních hran je navržena jedna v Bučovicích, jedna v Nemoticích, dvě v Kyjově, jedna ve Vlkoši a jedna v Bzenci. Tyto koleje nemají vždy s ohledem na současnou nákladní dopravu v návrzích opodstatnění a přesto v návrzích jsou. Ve všech stanicích je zachována možnost nakládky, protože také nepovažuji za účelné nakládky rušit. Jistě, stanice jsou zredukovány, ale je opravdu nutné zachovat a udržovat současný kolejový rozsah stanic? Zejména, když nám jejich rozsah brání udělat řešení levnější a vhodnější pro rozvoj osobní dopravy?


(Příspěvek byl editován uživatelem Lubomír.)
Housenka1
Čtvrtek, 23. března 2017 - 09:18:30  
Neregistrovaný host
90.178.248.18
Lubomír: naprostý souhlas [ok] Z nostalgie a vzpomínek do nekonečna žít nejde. Vůbec nechápu argumenty těch, kteří obhajují časy, kdy sice byla železnice železnicí, to ale bylo asi tak vše. Osobní vlaky jezdily jako podle not na buben a od nikud nikam. Prostě takové náhodné výstřely bez koncepce. Dnes když nestihnu nějaký spoj, můžu si být jistý, že za půl hodiny, max. za hodinu mi pojede další. K tomu mám jednu vzpomínku z dětství. Tenkrát se jezdívalo lyžovat na Filipov vlakem. Lyže na ramena, lyžáky do ruksaku, k tomu termosku s čajem a nějaký lepeňák.... Vystoupili jsme v Javorníku, odkud to byl na sjezdovku ještě pěkný kus cesty po svých. No a pak zpět. Jednou jsme si to nějak špatně spočítali a zpáteční vlak nám o pár minut ujel. A další jede kdy? Světe div se - za tři a půl hodiny. Co teď? Pěšky po kolejích do Velké nad Veličkou do vyhřáté čekárny. Cestou nás minulo pár nákladních vlaků, ty jezdily co chvilku, osobní ale žádný. Prostě v dnešní době něco nepředstavitelného.
Čtvrtek, 23. března 2017 - 11:59:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5520
Registrován: 12-2011
Jistě, stanice jsou zredukovány, ale je opravdu nutné zachovat a udržovat současný kolejový rozsah stanic?

To určitě nelze, ale všechno se musí dělat s určitou dávkou rozumu, a trochu předvídat budoucnost. Co třeba ten současný průser v Uherském Brodě? Je to celkem velké město, tak lze čekat, že ikdyž to není přípojná/odbočná stanice, tak se zde může vyskytnout více vlaků než v tehdejším dopravním konceptu, což se stalo. Proč teda poloostrov dostal jen jednu nástupní hranu? Zde se nabízel podobný vzhled stanice jako v Nesovicích. [uhoh] Návrh Kyjova naopak vypadá dobře.

Zachování předjízdné koleje ve Vlkoši je určitě správné kvůli dopravě na vlečku.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Čtvrtek, 23. března 2017 - 14:02:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5473
Registrován: 4-2004
Z nostalgie a vzpomínek do nekonečna žít nejde
S tím souhlas, ovšem někdy to chce používat rozum i na možný rozvoj a mimořádnosti. Né jen postavit trať na 100% grafikon, kde se pak nevejde žádný nákladní vlak, Lv vlak, odklon, parní vlak atd. Škubat koleje a zahlušovat stanice umí každý debil s vysokou školou ( a že jich poslední dobou je ), ale vymyslet něco ku prospěchu ( výhybny, hradla, atd.), to už se asi nikde neučilo ...
Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat…
Plzeňští strojvůdci - popisy, rady, návody a fotogalerie
Priapos
Čtvrtek, 23. března 2017 - 15:35:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1247
Registrován: 10-2012
Lubomír:
"Železniční infrastruktura musí být použitelná po stránce rychlosti, kapacity při zohlednění taktu, provázanosti v systému veřejné dopravy a P+R a stability se schopností eliminovat určitou míru mimořádností.

Jistě, stanice jsou zredukovány, ale je opravdu nutné zachovat a udržovat současný kolejový rozsah stanic? "


To navrhované řešení má bohužel tu eliminační schopnost proti současnému stavu velmi omezenou. Jakákoliv mimořádnost (zpoždění, výluka, neschopnost) způsobí problémy, které způsobí větší zpoždění, než při současné konfiguraci. Chce si to vyřešit různé situace třeba při výlukách a porovnat. Zkuste si třeba ten navrhovaný nový Bzenec, kdy při výluce staniční skupiny a k tomu příslušné traťové koleje zbude jenom jedna hrana. Nějak se to samozřejmě vyjezdí, ale vyšší zpoždění SŽDC nijak netrápí, hlavně že se ušetřilo. A to vůbec neuvažuji, že může dojít ke změně v organizaci dopravy, viz třeba ten Uherský Brod. Tam se zjistilo, že to je špatně, velmi brzy. Infrastruktura se totiž buduje na několik desítek let a jak to bude vypadat, neví totiž nikdo. Ani já, ani supermatadoři na SŽDC, kteří ji navrhují, ale už dopředu teď naprosto neomylně ví, co nebude ani výhledově nikdy potřeba.
Housenka1
Čtvrtek, 23. března 2017 - 20:06:01  
Neregistrovaný host
88.146.210.46
No a když už se tu řešilo, co bylo lepší dřív a co je lepší dnes, tak určitě lepší bylo to, že vlaky jezdily i v noci. A kupodivu nejezdily prázdné. Můj švára jezdil do Veselí za ségrou z Kyjova. Zpět jezdil MOs, odjezd z Veselí 0:10 tuším. Jednou se nějak pozapomněl a vlak mu ujel. Z JŘ, který byl vyvěšen na peroně zjistil, že další vlak směr Kyjov jede cca za hodinu. V uvedený čas se k prvnímu nástupišti přiřítil tehdy snad nejpomalejší rychlík v síti ČSD - Děvín. On absolutně neznalý věci vůbec netušil, že vlak je složen jen z lůžkových a lehátkových vozů. Samozřejmě, že s obyčejnou jízdenkou se do vlaku nedostal. Nakonec se ale domluvil s "vlakvedúcim" , ten ho pozval do služebního vozu. Dali si po štamprli, možná po dvou a byl v Kyjově. [wink]
znalec poměrů
Čtvrtek, 23. března 2017 - 20:07:03  
Neregistrovaný host
5.104.21.85
"Housenka1". . . . "Nostalgie"?. . . . vlaky jezdící odnikud nikam? I když to asi nerad čtete, tehdy např.každodenně jezdila legenda motorový rychlík na trase Brno-Trenč.Teplá-N.Zámky a zpět ( pravidelně slušně obsazený) ,další legenda desetivozový zcela plně využitý "Moravan" na trase Praha-Brno-Trenčín, další rychlík s neskutečnou trasou T.Teplá-Brno-Praha-Liberec či každodenní přímý spoj nočním rychlíkem z Košic do Blavy na kterém byly spací vozy , které se v T.Teplé odpojily a přidaly na ranní rychlík do Brna. Všechny tyto vlaky byly cestujícími hojně využívány.
Nakonec, bohudík "Arriva" nyní alespoň částečně kopíruje trasu bývalého zámeckého rychlíku, takže i té skutečné "Horní Vláře" se dostalo přímého spojení s Prahou.
K tomu podle Vás dalšímu přípoji za půl hodiny či za hodinu, pokud jsem si všiml, tak u nás nyní jezdí Mos.vl. v dvouhodinovém taktu, tak to by mě zajímalo, jakým vlakem byste dále pokračoval za půl hodiny či za hodinu? Můžete si to vyzkoušet např. Újezdci u Luh. Pokud Vám tam ujede přípoj (což není žádná mimořádnost) strávíte tam v liduprázdném nádraží bez jakýchkoli služeb "příjemnou" minimálně hodinu a půl . . . . . . .[masinka]
Housenka1
Čtvrtek, 23. března 2017 - 20:34:33  
Neregistrovaný host
88.146.210.46
ZP - ano, všechny ty Moravany, Hradišťany, Petrovy, Děvíny, Ještědy a jiné si dobře pamatuji. Dnes je ale jiná doba a tyto vlaky by si jen těžko hledaly svoje uplatnění. Neberte mě doslova, chtěl jsem tím spíš naznačit, že budoucnost je v koncepci a systému, ne v náhodném výstřelu typu TT-Liberec jednou denně. Ale jinak Arrivě moc fandím a držím palce. [ok]
Nechci vůbec polemizovat, jak to funguje u vás v Újezdci (bylo tady toho už popsáno víc než dost), směřoval jsem to spíš k mému Veselí. A tady to tak prostě je.
Starý Hanák
Čtvrtek, 23. března 2017 - 20:38:36  
Neregistrovaný host
77.242.90.180
Od těch "zlatých časů" se ovšem mnohé změnilo. Např. dnes úplně odlišné vnímání času (cestující už nejsou ochotni cestováním strávit tolik času jako dříve), hustší síť dálnic, dostupnost automobilů, také se např. rozdělilo Československo a snížila se poptávka po cestování přes hranice. Za ČSSR jezdila spousta vojáků přes celou republiku z díry XY v západnich Čechách do jamy YZ na východním Slovensku, to dnes úplně vymizelo. Jezdí víc študáků, ale prakticky jen do velkých měst. Dřív se běžně na služebky z Bratislavy do Prahy lítalo nebo se jezdilo přes noc (třeba Devínem), dnes sci-fi. Pokud by došlo např. k hypotetickému obnovení R Brno - Tr. Teplá, na 340 by byl celkem využitý (tak jako dnešní Sp), ale nahoře by to bylo na solo motor.
Starý Hanák
Čtvrtek, 23. března 2017 - 20:43:03  
Neregistrovaný host
77.242.90.180
A toto vše má jediný účel vyhnat lidi z vlaku aby se pak na kraji řeklo těmi vlaky nikdo nejezdí tak je můžeme zrušit. Typická tisíckrát opakovaná nepravdivá pohádka. Není nic jednoduššího než vlaky zrušit hned. Co se týče přípojů, je to někdy problém, ale není nic víc k nas..., než když ve stanici typu Veselí čeká plný vlak lidí třeba těch 20 minut na přípoj a pak přestoupí 1 člověk. Časté ve Valmezu směr 303...
Luboš_3.21
Čtvrtek, 23. března 2017 - 21:00:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 977
Registrován: 4-2014
Starý Hanák - u toho přestupu, když ten přípoj čeká těch 20 minut a přestoupí 1 cestující, tak pro ty ostatní to k naštvání je. Dříve se také proto využívala možnost, že pokud daný vlak měl zpoždění a nestihl v dané stanici přípoj, tak průvodčí toho vlaku zjišťoval jaká je frekvence cestujících a kolik jich v dané stanici bude přestupovat na čekající přípoj, na trati Plzeň - Cheb se to používalo velmi často a hlavně u rychlíků ze Slovenska, které rády vozili i přes 60 minut navíc, tak se až po Žst. Stříbro zjišťovala frekvence, počet přestupujících, kteří budou v Plané u Mar.Lázní přestupovat na motor do Tachova se nahlásil výpravčímu v Žst. Stříbro a ten pak volal do Plané kolik lidí bude přestupovat, pokud byl nahlášen stav, že na přestup není nikdo, tak motor v Plané u Mar. Lázní na zpožděný rychlík nečekal a odjel do Tachova načas.
Nevím jestli se tato možnost ještě vůbec využívá,ale pokud ano tak asi to pravidlem již není jako dříve.
Bulhar
Čtvrtek, 23. března 2017 - 21:07:12  
Neregistrovaný host
5.53.154.135
Starý Hanák:
Zrušit vlak, kterým jezdí lidi, je trochu problém, hlavně politicky, ale když nejdřív ty cestující vyženeš, tak prázdný vlak zrušíš hned a ještě Tě pochválí [biggrin]
VetchyKmet
Úterý, 28. března 2017 - 20:50:08  
Neregistrovaný host
37.188.236.243
Cimrman - pořídili si hospodu, ale chodili jim tam lidi...
Psal jsem tu nedávno, že se kdysi dalo dojet z Hodonína do Slavičína i v sobotu. Dnes se sice da také, ale za pul dne a s rizikovým přestupem v Újezdci.
Jaký by byl zájem toho cestujícího za každou cenu otrávit. Ale jak jsem z následných reakci pochopil, jde i daň pokroku. Snažím se to chápat, ale nějak se mi to nedaří. Prostě mám pocit, že dráhy vysloveně zaspaly a že osobní doprava na krátké a střední vzdálenosti je s výjimkou pražského uzlu odepsaná.
znalec poměrů
Úterý, 28. března 2017 - 21:16:12  
Neregistrovaný host
5.104.21.85
"VetchyKmet". . . . . . Naprostý souhlas pane. Navíc by mě zajímalo , je někde na "Vlárské trati" delší mezistaniční úsek než jaký je nyní mezi žst. Bojkovice-Slavičín (15 km)?
V tak členitém profilu tratě po zrušení žst Pitín tam mohla být zřízená dálkově ovládaná výhybna.
Pokud se pamatuji ,docházelo tam celkem často ke křižování vlaků.
Ale vlastně, z této trati se udělala "polní štreka", a kdo by dnes uvažoval o budoucností, spíš než k jejímu znovuoživení půjde časem "do kopru", asi tak to bude ? . . . . . . [masinka]
Úterý, 28. března 2017 - 21:37:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2922
Registrován: 6-2007
Trošku oživím debatu na téma "dřív bylo líp" několika aktuálními obrázky z Vláry [proud]


[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Úterý, 28. března 2017 - 22:19:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2238
Registrován: 5-2008
znalec poměrů: aby to nedopadlo jak se Silůvkama (mezi Střelicema a M.Bránicama) s velkou slávou se zrušily a za pár roků se s ještě větší slávou se zas aktivovaly .
Úterý, 28. března 2017 - 22:52:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5536
Registrován: 12-2011
debatu na téma "dřív bylo líp"

[ok][biggrin]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Starý Hanák
Středa, 29. března 2017 - 05:20:45  
Neregistrovaný host
77.242.90.180
Parmezano: Reaktivace Pitína je na rozdíl od Silůvek naprosté sci-fi.
VetchyKmet
Středa, 29. března 2017 - 08:15:09  
Neregistrovaný host
78.102.230.112
Horní Vláda už moc nepotřebuje. Náklady jsou ve srovnání s minulostí defacto na nule, osobní doprava zemře sama. Pokud ještě budu na světě, za 10 let můžeme v debatě pokračovat. Otázka zní, jestli bude ještě o čem, jestli to na východ od Újezdce ještě vůbec bude existovat a pokud ano, jestli vůbec bude nějaká frekvence osobní dopravy. Osobně jsem v tomto případě skeptický.
Středa, 29. března 2017 - 09:38:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1040
Registrován: 3-2006
Přátelé naší železniční expozice Stavědlo Kyjov. V neděli 2.dubna začínáme už 5. sezónu. Zahájíme ji novou výstavou "Ve znamení nostalgie". Budeme se na Vás těšit.


Čtvrtek, 30. března 2017 - 18:14:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8629
Registrován: 6-2004
...dráhy vysloveně zaspaly a že osobní doprava na krátké a střední vzdálenosti je s výjimkou pražského uzlu odepsaná.....

nemyslím si, že zaspaly, vše se vyvíjí, všude vládne ekonomický úhel pohledu, ne vše je špatné, ne vše je na pochvalu.... Vláru mám rád, ale své nejlepší roky má za sebou... Jak oživit spojení?
Na východ od Újezdce je žst. BYLNICE, tam snad doprava nezanikne, tudíž nemyslím, že zanikne i v úseku Újezdec-Bylnice... Chtělo by to možná nějaké zpestření, někde to jezdí poloprázdné (víkendové odpolední Os Přerov-Nezamyslice) a někde by se další spoje navíc třeba uživily např. Sp vlaky (Vsetín)-Horní Lideč-Bylnice-Uh. Brod... v Brodě naprosto nezávisle nebo naopak jako přípoje na R z/do Prahy... přece není podmínkou navazovat JEN těmi (snad už napříště v Brodě) motoráky na luhačovické R, nebo ano?

Jak bude vypadat návrh GVD pro příští rok?
Předpokládám, že časová poloha luhačovických R se asi měnit nebude....

(Příspěvek byl editován uživatelem Fany.)
Housenka 1
Čtvrtek, 30. března 2017 - 20:40:19  
Neregistrovaný host
37.48.2.135
Mám pocit, že dnes jel manipulák z Veselí na horní Vláru. Asi je nějak víc zátěže, než je obvyklé.
Pondělí, 03. dubna 2017 - 16:34:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 507
Registrován: 11-2007
Je venku další reakce na Úmyslnou likvidaci tratě 341. Je zde vyjádření od kolegy M. Urbánka na ROC Zlín. Předem děkujeme za podporu široké veřejnosti a zdejších cestujících. Děkuje kolektiv FSČR Veselí nad Moravou.
http://www.fscr.cz/zajmy.php?id=36
znalec poměrů
Pondělí, 03. dubna 2017 - 20:31:35  
Neregistrovaný host
5.104.21.85
Zdravím. . . . . . . Pravidelně sleduji Mos vl.který projíždí km.141 (Kolelačí) celkem nepravidelně okolo 15:35hod + 5-15 min. Na to jsem si už ale zvykl. Spíš by mě zajímalo, proč jeden motor na "Quatru"005 kouří při zatížení víc jak "Štokr", trvá to už delší dobu ? ! . . . . . . .[masinka]
Pondělí, 03. dubna 2017 - 20:38:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5547
Registrován: 12-2011
Setkání v neděli. Přes hranici 18 lidí.

"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz