Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » „Vlára“ a okolí » Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 19. 03. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 19. 03. 2017

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 09. března 2017 - 10:23:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2233
Registrován: 5-2008
pouhy amater, laik: Tá Vlára je strašně závislá na poiltickéch poměrech . Od jejího otevření do roku 1918 to byla normální lokálka postavená co nejlaciněji . Mezi válkama nabrala na důležitosti co by spojnice se Slovenskem. V třicátých letech to ještě stouplo se stavbou druhé koleje ( neb Břeclav vojensky neubránitelná) , ale byla to "rychlovka " (a to je dneska problém ). Po válce se zvyšováním provozu přebrala část výkonů za "Kůty" , a taky dálkovou zátež Ostrava - Brno. ( přes Nezamyslice to skončilo v sedmdesátých letech). Byly s těmi vlaky potíže , kvůli postrkové službě Nemotice -Slatina, vlaky postávaly čekáním na postrk( v noci kdy byl mezi " Blažkami a Přerovem prostor " , tak přerovští strojvedoucí raději se nechali pustit přes Nezamyslice aby nemuseli čekat na postrk .) . to všechno skončilo po převratě .
Lofofor
Čtvrtek, 09. března 2017 - 14:04:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 129
Registrován: 7-2010
Vojtag: Parádne fotky unikátneho cezhraničného manipuláku, vďaka za ne [happy] Môžem sa spýtať, ako to momentálne chodí? Minulý rok väčšinou v utorok poobede okolo 14:00 - 15:00, zmenilo sa na tom niečo?
754 067
Čtvrtek, 09. března 2017 - 14:25:33  
Neregistrovaný host
89.203.246.55
Co to jel dnes za vlak z Veselí směrem na Uherský Ostroh (zhruba v 9:40)?
Tři vozy (z toho dva nějaké staré vagony). Byl jsem tam zrovna, tak jsem jej nahrál, odkaz na video sem dám.
čt_ujezdec
Čtvrtek, 09. března 2017 - 15:29:32  
Neregistrovaný host
178.72.247.178
Pánové, v týdnu natáčela v Újezdci Česká televize, nenašel/neviděl někdo někde reportáž?
kdysi
Čtvrtek, 09. března 2017 - 15:37:58  
Neregistrovaný host
88.100.180.3
znalec poměrů - pěkná vzpomínka na ty rychlíky Brno-TT, tady mám ten polední, ale není vidět kolik má vozů. Zmáčknul jsem to moc brzy.

A mám dotaz - kam až jste na Vláru jezdili s M240 z TT ?
znalec poměrů
Čtvrtek, 09. března 2017 - 18:42:55  
Neregistrovaný host
5.104.21.85
"kdysi" . . . . .Zdravím, Teplani vozili Mos.vlaky do Bylnice,Slavičína a jeden noční Mos.14118 do Uh Brodu,kde se po půlnoci počkalo na příjezd spěšňáku od Brna. Za ním jsme jeli na odhlášku do Luhačovic, kde se spalo (i na tamní nocležně) od 01hod do 3.15hod potom nad ránem jsme se vrátili zpět do Uh Brodu a odtud ve 04.30 hod jsme vezli ranní dělnický vlak Mos 14153 s příjezdem do T.Teplé před sedmou hodinou ranní.
Ještě jedna vzpomínka na cestování ze školy ze Šumperka. Včera jsem vzpomínal, když nás mistr či učitel pustil spíš. . . . .No a když nás nepustil jeli jsme pozdějším spojem před patnáctou hodinou do Zábřeha a odtud rychlíkem do Přerova. Tam jsme počkali na rychlík "Baník" který jezdil jen v pátek . Byl to opravdu rychlík plný "baníků" kteří jeli na víkend domů. Přivezla ho z Ostravy jak jinak "Bobina" E499.0. Ta v Přerově z vlaku odstoupila a do čela vlaku se zařadilo "Mikádo" 387 s úctyhodným průměrem obručí tuším přes 2000mm? Protože se jednalo o velmi těžký desetivozový rychlík, rozjezd nebyl nijak razantní, ale za chvíli jsme už svištěli víc jak 100km rychlostí. Dodnes obdivuji fíry , kteří tyto stroje ovládali , trefit přesně do stanice a na nástupiště navíc s "Bai" vozy v soupravě které měly nevyzpytatelnou brzdu soustavy "Knorr". . .klobouk dolů.
Ve Staráku jsme přestoupili na tamní legendární "Kaču" o které by se též dalo vyprávět.
V Kunovicích už čekal Os.vlak na "Horní Vláru" , tvořený jak jinak soupravou sedmi "Bai"vozů a služebního vozu na čele se "Šlechtičnou" ř.475.
Z Kunovic jsme odjížděli před devatenáctou hodinou , tedy většinou už za tmy. "Bai-ky" měly jednu zvláštnost, pokud se zhasly všechna světla, v oddíle svítily jen modré lampičky, které vytvářely ve voze intimní atmosféru.
S rychlíkem z Nových Zámků jsme křižovali ve Slavičíně, ale poněvadž náš vlak měl v pátek většinou zpoždění zpravidla se křižovalo na horním Pitíně.
Bylo to zvláštní, po zastavení v Pitíně ticho, jen občas klapl parní kompresor "Šlechtičny" . Ale po chvíli se ozval fantastický bublavý zvuk dvou rozjíždějících se dvestěšedesátdvojek ze Slavičína nahoru do zářezu v Km 142. Za pár minut se Novozámčan prohnal okolo nás a my jsme pokračovali do cíle své cesty, tož tak to tehdy bylo. Přeji hezký večer . . . . . . [masinka]
Čtvrtek, 09. března 2017 - 19:05:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2901
Registrován: 6-2007
Lofofor: Já tam byl letos poprvé se podívat, ale jezdí se už snad měsíc. Letos to myslím jezdí každý pátek, časově ovšem dříve - jakmile se v Bylnici sjede manipulák od VM a od Nemotic ( od Valach se naváží prázdné vozy, směrem na Veselí se vozí ložené ), tak se to vyšibuje a okolo poledne se jede, tedy je ještě velmi příznivý násvit po cestě. V pátek čekal vlak 10 minut u vjezdu do HS na odjezd bagetky do TT, takže se dal vyfotit ještě raz [ok]
[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Pátek, 10. března 2017 - 05:50:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2902
Registrován: 6-2007
Dnes je v plánu opět přetah dřeva z Bylnice do Srní. Od Veselí 742.345, od Valach 742.263. V Bylnici je 6 vozů, v Průsmyku 2.
[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Lofofor
Sobota, 11. března 2017 - 15:14:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 130
Registrován: 7-2010
Vojtag: Vďaka moc za vyčerpávajúce informácie [happy] Včera som už bohužiaľ nestíhal, ale určite si v blízkej budúcnosti na tento vlak posvietim. Piatkový termín mi navyše vyhovuje oveľa viac aj z hľadiska pracovného vyťaženia.

Dnes som si nenechal ujsť iný zaujímavý vlak na slovensko-moravskom pomedzí. Hektor 720.097 (T 435.097) spoločnosti Railway Capital odvážal z Velkej nad Veličkou do Tábora nákladný vozeň Zsa.




Účel tejto prepravy mi však nie je jasný, v stredu 8.3.2017 smeroval predmetný vozeň z Českých Velenic do Brna na Dolní nádraží (ak sa ovšem jedná o rovnaký vozeň). Ak by ste niekto o tejto preprave vedeli viac, budem vám veľmi vďačný.

http://lokomotivy.net/zobraz2.php?rada=r720&loko=9706
Pouhý amatér, laik
Sobota, 11. března 2017 - 17:39:03  
Neregistrovaný host
37.188.183.144
Děkuji všem, kteří reagovali. Škoda, že hlavní, co bylo předmětem příspěvků, nebylo nijak zodpovězeno.
Jde o dotaz, zda má smysl za miliony dosahovat zkrácení jízdních dob, když je stejně rozbitá návaznost přípojů a když jsou tratě v podstatě prázdné. Viz "omáčka" v původním příspěvků.
I tak vám dekuji.
Šeba
Sobota, 11. března 2017 - 18:13:48  
Neregistrovaný host
46.135.136.251
Já jsem přesvědčený že modernizace má smysl. Možnost nasazení modernějších elektrických jednotek a i malá úspora času je dobrá. Jsem pro vylepšení kolejové dopravy kolem Brna přilákat další cestující a třeba i dopravce .
Sobota, 11. března 2017 - 19:03:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 207
Registrován: 6-2009
Do Brna přijede každý pracovní den okolo 30 000 cestujících ve vlacích ze všech směrů. Od vláry je to sice jen cca 2 000, ale i tak se mi nezdá, že by těmi vlaky nikdo nejezdil.
Pro tyto lidi, dojíždějící denně do práce a škol, má význam každá minuta zkráceného času. Pochopíte to, když někam skutečně dojíždíte každý den, nejen jednou za měsíc na výlet. Trať Blažovice - Veselí je technicky velice zastaralá a obnova je nutnost. Přeložky v úseku Kyjov - Veselí, elektrizace a nové zastávky ve Vracově i Bzenci jsou příjemným bonusem navíc. Sice si umím představit jiná místa na železnici JMK, kam nacpat 9,5 mld. a kde to přinese výrazně větší užitek, ale buďme rádi za to.
Cestovní doba Brno - Veselí 70 min. není nic moc, ale je to výrazný přinos oproti současným 90 minutám. Pod hodinu se to nepodařilo docílit především z důvodu velkého počtu zastavovacích míst vlaků Sp (Slavkov, Bučovice, Nesovice, Nemotice, Brankovice/Bohuslavice, 2x Kyjov, Vracov a Bzenec). To nepomohl ani Brankovický tunel. Něco jiného by bylo prodloužit osobáky do Kyjova a zrušit tak čtyři místa zastavení. Pak by to v kombinaci K0e-Be zřejmě pod hodinu bylo. Tato varianta ale bohužel nevyšla.
hank
Sobota, 11. března 2017 - 19:13:06  
Neregistrovaný host
91.228.45.252
znalec poměrů:
"Ve Staráku jsme přestoupili na tamní legendární "Kaču" o které by se též dalo vyprávět."
Tak vyprávěj... [wink] Vůbec si neumím představit, jaké bohatýrské historky máš o něčem tak tuctovém, jako byly M 262.0. To už by mě spíš zajímalo, co jezdilo v Hradišťu před jejich příchodem.
M_g
Sobota, 11. března 2017 - 19:58:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 755
Registrován: 6-2006
Řekl bych, že M262 tam jezdily poměrně krátce, než byly vystřídány supermoderními M152.
Je to dávno, ale mám tak nějak v paměti tři M131 doplněné nejméně 4 dvojnápravovými vložáky stejné ale i starší generace (jako M131.1). Po náhradě M131 motory M262 zůstaly mezi čelními motory stále stejné dvojnápravové vozy. I ty starší.

Ale je to dávno, tak si to nemusím pamatovat úplně dokonale.
znalec poměrů
Sobota, 11. března 2017 - 20:03:56  
Neregistrovaný host
5.104.21.85
"hank". . . . O "Kače" by měli vyprávět jiní, kteří na ní cestovali,ne ?
V r.1965, kdy jsem jezdil do Šumperka už tam byly 262-ky a co bylo před nimi , snad "Hurvajzi" ?
Tvrdit, že dvašestdvojka je či byla "tuctová" ? No asi máš na dráhu jiný-střízlivější pohled.
Můj "brzdový zácvik" v r. 1968-1969 probíhal právě na nich. Každý stroj měl své kouzlo, ale to ví jen ten , kdo na nich něco prožil. Třeba takový podtočený servomotor na ní dokázal začínajícího fíru pěkně potrápit. Nebo nefunkční volnoběžka kompresoru do které bylo nutné nasypat písek (což bylo zakázané, ale jiná pomoc na trati nebyla) aby "chytila". Ale naopak, na teplé kapotě nad motorem se při pauze parádně spalo
Hradišťská "Kača" měla též své kouzlo. Na obou koncích M262 a mezi nimi "Bai" vozy vytápěné kamny. Navíc v prostředku soupravy byl nějaký červený přívěsný služební vůz podobný "Hurvajzovi" M131. Bylo zvláštní, že v něm jako vlakvedoucí sloužila nějaká tetička, pěkně kulatá v dlouhém služebním kabátě. Podivné bylo, že jsem tam nikdy jiného vlakvedoucího neviděl. Musela tam snad i bydlet, a nebo jsem na ni měl takové štěstí ?
Jinak obsluhoval jsem téměř všechny stroje motorové trakce, dokonce jsem byl i na "Ganz-u"M 495 a na lokomotivě T450 "Milena i když v té jsem si v ní jako už nepojízdné chvíli poseděl či spíš poležel . Na "Štokrech jsem též strávil hezkých pár měsíců
Každý ! stroj v mě zanechal nějaké vzpomínky. Myslím si, že těch několik desítek příběhů z mé kariéry fíry které jsem zde uveřejnil o tom dostatečně svědčí
Ale budu rád , když zde dáš vědět, který stroj z té doby pro Tebe není "tuctový" ? Měj se . . . [masinka]
Vlárský zvídavec
Sobota, 11. března 2017 - 20:33:25  
Neregistrovaný host
88.101.146.195
Pro tyto lidi, dojíždějící denně do práce a škol, má význam každá minuta zkráceného času. Pochopíte to, když někam skutečně dojíždíte každý den, nejen jednou za měsíc na výlet.

To se tedy alespoň v mém případě hluboce mýlíte. Do Brna po Vláře dojíždím přibližně od začátku tisíciletí a žádnou intenzivní potřebu krácení jízdních dob nepociťuji. Důležitější než jízdní doba je při pravidelném dojíždění spolehlivost.
hank
Sobota, 11. března 2017 - 20:53:16  
Neregistrovaný host
91.228.45.252
Přistěhovali jsme se s rodiči do Uh. Hradiště v roce 1958 a to už tam jezdila obligátní souprava M 262.0 - Bai - Dsd - 2x Bai - M 262.0. Dsd byl předválečný se skříní obloženou peřejkami, později přišel rybák. Jednou denně (dopoledne) se souprava kvůli přípojům v Kunovicích rozpojila na dvě části a ve Staráku před polednem zase spojila. Nejdřív tam jezdila dvojice motorů 119 - 120, pak 54 - 69, ale občas je střídaly i jiné veselské dvaašedesátky, výjimečně dokonce i M 240.0. Přesné datum konce provozu těchto souprav si bohužel nepamatuju - mohlo to být v GVD 1982/83, ale bez záruky. Pak přišly na tyto pendly soupravy ve složení M 152.0 - 2xBlm - BDlm - 2xBlm - M 152.0. Ten BDlm - poválečný s 8úhelníkovou skříní a stále celý červený - měl vykuchaná sedadla a byl v provozu ještě v roce 1995, jako snad vůbec poslední vůz své řady v pravidelném provozu u ČD.
Sobota, 11. března 2017 - 20:57:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5503
Registrován: 12-2011
zvídavec: Asi jste výjimečný případ nebo šotouš [wink] Vlak na tom opravdu není časově dobře ve vztahu k IAD. Co se týče stability, taky uvítám, když bude na trati dostatečná vata, protože na naši železnici se s dochvilností opravdu nedá spolehnout (čas příjezdu je stochastická veličina[biggrin]), ale kvůli tomu se vlak nemusí ploužit citelně pomalu.

Každý normální člověk chce prosedět ve VHD co nejméně, proto bude za každou časovou úsporu rád. Navíc zrychlení dopravy může pomoci zaměstanosti, neb se rozšíří okruh, odkud bude možno denně dojíždět do Brna (70 minut z Veselí už může někoho oslovit). A lidi z bližšího okolí Brna může železnice svou rychlostí přilákat z aut.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
vogel
Sobota, 11. března 2017 - 21:30:02  
Neregistrovaný host
188.246.111.251
Obsluhuje se ještě vlecka kordarny v velké nad velickou?je tam nějaká lokomotiva na vlecce?
Boj
Sobota, 11. března 2017 - 23:50:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 26
Registrován: 2-2014
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/2174110 00100311/obsah/529542-vlakovy-prestup-pro-cestujici-sprintery
Boj
Neděle, 12. března 2017 - 12:53:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 27
Registrován: 2-2014
+ http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/2055096-kazdodenni-loter ie-prestup-mezi-vlaky-do-dvou-minut-nebo-dve-hodiny-cekani
Neděle, 12. března 2017 - 14:16:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8580
Registrován: 6-2004
Dotaz k žst. Strážnice:

kdy tam naposledy bývalo pravidelné křižování? Lze tam i dnes vykřižovat po první a druhé (nikoli první a třetí) dopravní koleji? Zajímá mě konkrétně, kdy naposledy něco jelo po druhé dopr. koleji

A ještě malé ohlédnutí aneb torzo mech. předvěsti žst. KYJOV od Mutěnic (obsluhovala se vůbec kdy?):


Neděle, 12. března 2017 - 16:07:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 749
Registrován: 4-2007
hanku, já jsem měl za to (někde jsem se dočetl), že ta souprava se rozdělovala z důvodu provozního ošetření a dotankování v Kunovicích v něčem, o čem ani nevím, jestli se to jmenovalo "strojová stanice". Každopádně výsledkem bylo, že si vozy vyměnily pozici na koncích vlaku. A ta "zbytková" souprava - t.j. 3 x Bai + Dsd jedním motorem se poněkud vlekla (ani nevím, jak zvládala stoupání do Staráku) - možná to bylo i nad hranicí normy přivěšené hmotnosti. Já mám zafixováno první nasazení M 131 v květnu 1983, ale to už je asi celkem jedno.
Ferdinandka přežije!
Neděle, 12. března 2017 - 16:21:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 750
Registrován: 4-2007
Oprava: M131=M152 samozřejmě
Ferdinandka přežije!
Priapos
Neděle, 12. března 2017 - 18:57:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1224
Registrován: 10-2012
Fany:
"Dotaz k žst. Strážnice:

kdy tam naposledy bývalo pravidelné křižování? "


Tuto otázku nechápu.
Neděle, 12. března 2017 - 19:12:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8582
Registrován: 6-2004
Kdy se v žst. Strážnice naposledy pravidelně Os křižovaly, ve kterém GVD? Co na tom není jasné?

A ještě se zajímám i o to, kdy a co jelo naposledy po druhé dopravní koleji, někde jsem tam zahlédl červený terč, je tedy druhá dopravní kolej průjezdná?
kdysi
Neděle, 12. března 2017 - 20:28:51  
Neregistrovaný host
88.100.180.3
znalec poměrů - zdravím kolego!
Koukám, že jsme se pohybovali asi ve stejné době na stejných místech, takže bylo štěstí, že jsme Tě v té T450 ležícího a spícího nezašlápli, když jsme do ní se spolužáky taky lezli. Možná bysme se lekli, když bys vylezl ze strojovny...Kromě ní tam byl i "Stříbrný šíp" a dva "modré", i když jeden byl zelený. Ale ty byly zamčené, do nich se vlézt nedalo.
Ale když koukám na to pancéřování 20 mm, tak to ochránilo leda tak před broky na zajíce. Už v roce 45 dokázal kulomet z letadla prostřelit obruč u mašiny.
S různými znalci jsem se musel později dohadovat, že to byl T450 a ne M450, nevím, kde k tomu M přišli.

A mám zase dotaz - dostaly se někdy, třeba při výlukách, loko 431.0 někam dál na Vláru, než jen do Nemšové (> Led Rov) ?

A k těm Kunovicím - já tam pamatuju ten hranatý předválečný Balm s prostředním vstupem + M262.(asi 69,70)
M250.0
Neděle, 12. března 2017 - 22:11:30  
Neregistrovaný host
213.220.216.197
Kdy se v žst. Strážnice naposledy pravidelně Os křižovaly, ve kterém GVD?
Podle jízdního řádu mělo zatím poslední křižování proběhnout 3. 2. letošního roku. Další by mělo být zítra. [wink]
Housenka1
Pondělí, 13. března 2017 - 10:43:40  
Neregistrovaný host
90.178.248.18
Tý woe, to je peněz.[blush] Měl jsem za to, že původní odhady byly něco kolem 600 melounů.
http://www.vz24.cz/verejne-zakazky/detail/zakazka-75212/
Priapos
Pondělí, 13. března 2017 - 13:27:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1226
Registrován: 10-2012
M250.0:
"Podle jízdního řádu mělo zatím poslední křižování proběhnout 3. 2. letošního roku. Další by mělo být zítra. [wink]"


V GVD 2016/2017 probíhá letos pravidelné křižování ve Strážnici každý pracovní den.
Housenka1
Pondělí, 13. března 2017 - 13:45:45  
Neregistrovaný host
90.178.248.18
https://zakazky.szdc.cz/contract_display_39.html
Tady je ke stažení kompletní PD stavby.
Housenka1
Pondělí, 13. března 2017 - 14:34:28  
Neregistrovaný host
90.178.248.18
Ještě připomínka, u soboru VESELInM.zip.001.001 je třeba odmazat tečku a poslední tři číslice, jinak nejde rozzipovat. Tady soudruzi udělali chybu.
Pondělí, 13. března 2017 - 17:10:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8584
Registrován: 6-2004
Priapos:

ještě k žst. Strážnice: jedná se o křižování po/na první a druhé, nebo první a třetí dopravní koleji? Ta druhá dopravní kolej (nejdále od budovy) vypadala hodně "neježděně", tak mě to zajímá...
znalec poměrů
Pondělí, 13. března 2017 - 19:28:06  
Neregistrovaný host
5.104.21.85
"kdysi". . . . . Zdravím, na prezentované fotce je bezpochyby legendární rovňanská "Kača" . Ten stroj 431 si pamatuji. Jezdil pouze na L.Rovné a na posun do Zlatoviec ještě v r.1968 a v r,1969 byl odstavený kvůli neustálým potížím se šoupátky a snad i s rozvody. Nahradila jej T 444.1.
Na té "Karkule" na Ledn.Rovné jsem se objevoval jako leťák celkem často. Na denní směně byl výkon 15 hod a na noční něco přes 8hod.
Jednou se mi stalo, že "Karkula" během návratu s Mn.vlakem z L.Rovného v Nemšové kolegovi "klekla". Odtud i s vlakem ji do T.Teplé vzala bylnická obsluha.
Já jsem přišel okolo 23hod na noční lokálku na Rovné . Z T.Teplé na Ledn.Rovné se o půlnoci vezl Mn.vl a ráno o 6.00 hod se zpět z Rovného vezla do T.Teplé-Zlatoviec vezla právě vzpomínaná "Kača".
Zahlásil jsem se strojmistrovi, ten mi řekl :" je to v riti" na Rovné nemám mašinu" ."Karkula" byla v depu jen jedna a potom už zbývaly jen "Hektory" T458, ty ale kvůli chabému mostu před Ledn.Rovným neměli přechodnost. Na můj návrh, že na "černo" pojedu s "Hektorem" strojmistr nepřistoupil s tím, že ráno s "Kačou" jezdí z Pruského do práce náš náčelník depa a ten by měl pindy. Tak mi dej dvě "Hondy"M240 a pojedu s nimi, řekl jsem strojmistrovi. Chvíli se na mě díval ale potom mi podal klíče od 039 a 070-ky a vypoklonkoval mě z kanceláře. Motory jsem si rychle zkontroloval a za točnou je spojil i káblem .
Kupodivu na to že to byly stroje letmo tak spolu vzorně spolupracovaly. Z T.Teplé do Nemšové jsme i s četou odjeli Lv-strojně či Sv? V Nemšové byla na Rovné hromada zátěže, nastalo dilema kolik ty dvě "Hondy" vlastně odvezou, protože před L.Rovným bylo poměrně slušné stoupání v délce asi 1km. Nakonec jsem přistoupil na 180 t. Vzali jsme dva Vsa vozy s uhlím,jednu Zetku s moukou do Pruského a na konec vlaku hytlák. Okolo 0.30 hod jsme odjeli .
Oba motory vzorně spolupracovaly a se zátěží neměly žádný problém. Po cestě mě napadlo, že jsme toho mohli vzít i víc, ale už bylo pozdě . V Pruském jsme odstavili mouku,za chvíli jsme byli na Rovném. Zatlačil jsem do tamní sklárny uhlí a před druhou už jsem byl zavěšený na "Kače", kterou jsem měl vézt ráno v 6 hod zpět do T.Teplé.
Bylo léto, tak jsem do půl šesté sladce spal. Potom mě vzbudila vlak, četa , natočil jsem motory , udělali jsme brzdu a na čas z Rovných vypadli. Je zvláštní, že ač "Kača" byla hned z Rovných celkem obsazená a já jsem měl oba dva motory odemčené tak cestující snad ze zvyku zarputile nastupovali pouze do dřeváků a nastoupil do něho i náš náčelník depa v Pruském, který ale před tím, spatřiv tu sestavu zakroutil nevěřícně hlavou.
Po celou cestu, až do T.Teplé mi do motorů nikdo nenastoupil. V T.Teplé mě od "Kače" odvěsili a dál do Trenčína-Zlatoviec s ní pokračoval"Hektor". Už jsem to tu sice kdysi psal , ale ta souprava dřeváků ve mě ty vzpomínky opět oživila. Doufám,že Vám to nebude vadit? . . . . . . . . . . . . . [masinka]
kdysi
Pondělí, 13. března 2017 - 21:22:17  
Neregistrovaný host
88.100.180.3
znalec poměrů - bezva vzpomínky, díky za ně. Škoda že to nikdo nevyfotil. To by byla ještě lepší souprava, než 2x M131 a mezi nimi Baim, takzvaná "hrbatá souprava".
V TT jste měli od řady 431.0 všechny 3 typy - ten zaoblený hrb=07, hranatý=11, a dva kulaté=29.
Ta fotka je po příjezdu ze Zlatovců. A na tu Vláru někdy 431 vyjela ?
znalec poměrů
Úterý, 14. března 2017 - 07:42:25  
Neregistrovaný host
5.104.21.85
"kdysi". . . . . . . . V T.Teplé byl jen jeden stroj této řady , jezdil výhradně jen na Rovné a do Zlatoviec . . . . . [masinka][masinka]
kdysi
Úterý, 14. března 2017 - 10:37:05  
Neregistrovaný host
88.100.180.3
znalec poměrů - tady jsou 3,
a autor z Blavy(?) si plete TT a Leop, viz ta točna.
znalec poměrů
Úterý, 14. března 2017 - 15:01:54  
Neregistrovaný host
5.104.21.85
"kdysi" . . . . . .Je dost možné, že dřív v před a poválečných létech tam bylo těch strojů ř. 431 víc. Já si pamatuji jen ten jeden, víc jich tam (v r.1968) kdy jsem nastoupil do T.Teplé nebylo.. . . [masinka]
jkl
Úterý, 14. března 2017 - 19:56:23  
Neregistrovaný host
188.175.182.33
Pánové, dneska jsem spatřil tuto reportáž k přestupování v Újezdci..
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/2055096-kazdodenni-loter ie-prestup-mezi-vlaky-do-dvou-minut-nebo-dve-hodiny-cekani

U kolika kolejí jsou nyní nástupiště a kolik má stanice nástupních hran? Z reportáže vyplývá, že jsou tam 2 hrany (čas 1:36)+plus by tam mělo být nástupiště 1 (vedle dopravního terminálu).. Jsou to 2 koleje s nástupištěm a 3 hrany? Schéma na gvd.cz je asi ještě z doby před rekonstrukcí..
Starý Hanák
Úterý, 14. března 2017 - 20:51:53  
Neregistrovaný host
77.242.90.180
jkl: Toto schéma již neplatí. Ve stanici je nástupiště u kolejí 1, 2 a 2a, tj. dvě koleje s nástupištěm a tři hrany.
Priapos
Úterý, 14. března 2017 - 21:27:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1229
Registrován: 10-2012
Fany:
"ještě k žst. Strážnice: jedná se o křižování po/na první a druhé, nebo první a třetí dopravní koleji? "


Osobní vlaky křižují na první a třetí dopravní koleji.
vogel
Úterý, 14. března 2017 - 21:34:30  
Neregistrovaný host
188.246.111.251
opakuji svůj dotaz: Obsluhuje se ještě vlečka kordarny ve velké nad velickou? Je nějaká lokomotiva na vlečce?

Dle pozorování tam občas mn jede, tak mě napadá ta kordárna nebo uhlí/dřevo.
jkl
Úterý, 14. března 2017 - 23:16:39  
Neregistrovaný host
188.175.182.33
Starý Hanák:
Za staré konfigurace Uh. Brodu bezproblémů řešitelné. Pokud se bude jezdit tak jak navrhují, tak holt se budou soupravy v žst. Uherský Brod přeposunovávat (vlak k peronu, odklidit na kolej dozadu, po vykřižování zase k peronu)[ko]. Je otázné, k čemu je vůbec na koleji 2a nástupiště..
Xxx nilisrd
Úterý, 14. března 2017 - 23:58:50  
Neregistrovaný host
89.102.100.228
V cele republice je většina rekonstrukci dělána jako tady - bez rozmyslu!!! Bohuzel se o tom nehovoří !!!! Jde o stovky , miliardy korun
Středa, 15. března 2017 - 05:59:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8588
Registrován: 6-2004
Priapos: myslel jsem si to... Je i druhá dopravní kolej v žst. Strážnice normálně průjezdná?

Bude jezdit od červnové změny jř Os UhBrod-Bylnice a zpět?
Milhaus
Středa, 15. března 2017 - 09:53:40  
Neregistrovaný host
31.134.221.70
jkl - Soupravy se přeposunovávají již teď. Při křižování rychlíků, v pracovní dny, se tam motá motorová jednotka od Brna.
jkl
Středa, 15. března 2017 - 13:55:36  
Neregistrovaný host
188.175.182.33
Tak to je tedy skvělá infrastruktura, že není stavěná na nynější provoz v rozumné formě (bez zdlouhavého a složitého odklízení ,,dozadu")... [uhoh][ko]
Při stávajícím provozu chybí jedna kolej s nástupištěm (může být i kusá od Kunovic), a pokud do UhBrodu budou jezdit Os z Bylnice chybí další kolej (může být kusá od Újezdce).. A hrana na koleji 2a uplně k ničemu.. [proud]
Žst. Uherský Brod zabetonovaná na stav uplně k ničemu.. [angry]
Středa, 15. března 2017 - 14:41:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5508
Registrován: 12-2011
Uherský Brod je učebnicový příklad, jak je modernizace zvoraná. Tvůrci se mrkli na aktuální model dopravy, střelili tam dvě hrany, nějak se nezamysleli nad tím, že se dopravní model může změnit - to se stalo, a teď je průser. [uhoh] Ono by třetí nástupiště přistavět šlo, ale to už se SŽDC nebude chtít.

Naštěstí Nesovice mají hrany tři, Bučovice by měly mít také, Kyjov dokonce čtyři.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Priapos
Středa, 15. března 2017 - 14:55:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1231
Registrován: 10-2012
Xxx nilisrd:
"V cele republice je většina rekonstrukci dělána jako tady - bez rozmyslu!!! "


Je tomu přesně naopak. Velmi dobře se vždy zvažuje, kolik se toho co možná nejvíc ještě dá při různých modernizacích, optimalizacích a elektrizacích zredukovat z toho, co nám tu po předchůdcích zůstalo. S nějakými mimořádnostmi, nepravidelnostmi, výlukami se prakticky vůbec nepočítá. Uherský Brod je pouze jedním z výsledků mnoha těchto likvidací „nadbytečného" množství dopravních kolejí. A je jich už hodně a další bohužel stále přibývají.
Středa, 15. března 2017 - 16:38:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8591
Registrován: 6-2004
Priapos:

To přece nejsou nadbytečné dopravní koleje....Mohou přijít soukromníci, změny dopravních modelů (alá současný nevyhovující stav v dopravně Újezdec)- nebo v čem je problém? Musí se za to platit, i když se po tom nejezdí? Komu to vadí? Redukuje se všude "ostošest"... Proč to?
Přece takové moderny vypadají parádně jen na efekt, funkčně a z hlediska provozu nemusí jít vždy o nejlepší řešení...

Ještě znovu k žst. Strážnice, neb se mi tam nechce znovu jet: viděl jsem tam někde červený terč na hodonínském zhlaví: je druhá dopravní kolej normálně průjezdná, nebo to není možné? Díky za info

(Příspěvek byl editován uživatelem Fany.)
jkl
Středa, 15. března 2017 - 17:32:14  
Neregistrovaný host
188.175.182.33
současný nevyhovující stav v dopravně Újezdec
Nemožnost rozumně vykřižovat vlaky v relaci Luhačovice - UhBrod v Újezdci to je taky věc.. Jedna vyhybka chybí.
VNV
Středa, 15. března 2017 - 18:20:11  
Neregistrovaný host
37.48.0.4
vogel:já si myslím,že se do Kordárny ve Velké nad Veličkou už dávno nejezdí.Sice do Velké jezdí manipulák,ale ve směs to jsou vagóny na dřevo,které se nakládá ve stanici.
Housenka 1
Středa, 15. března 2017 - 19:27:01  
Neregistrovaný host
31.192.88.36
Fany: kolej je normálně průjezdná. Červený terč je až za výhybkou na slepé koleji.
Čtvrtek, 16. března 2017 - 06:12:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8593
Registrován: 6-2004
Housenka 1: ano, díky za info k žst. Strážnice
vogel
Čtvrtek, 16. března 2017 - 06:59:24  
Neregistrovaný host
188.246.111.251
vnv. díky za odpověď. taky si myslím. kdysi tam byla i T212, ta už předpokládám zmizela taky...
Priapos
Čtvrtek, 16. března 2017 - 09:11:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1232
Registrován: 10-2012
Fany:
"To přece nejsou nadbytečné dopravní koleje....Mohou přijít soukromníci, změny dopravních modelů (alá současný nevyhovující stav v dopravně Újezdec)- nebo v čem je problém? Musí se za to platit, i když se po tom nejezdí? Komu to vadí? Redukuje se všude "ostošest"... Proč to?


"
SŽDC ušetří a tomu je podřízeno vše. S nějakým zvýšením stávajícího provozu se prakticky nepočítá, výsledky už vidíme. Nějaké problémy dopravců SŽDC nezajímají, nemá k tomu také žádný důvod. Oni mohou jezdit pouze v rozsahu, který jim zredukovaná infrastruktura dovolí. A bude hůř.
Čtvrtek, 16. března 2017 - 12:16:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 483
Registrován: 11-2008
Ahoj,prosím věděl by někdo, zda bude zítra přetah dříví přes Vlárský průsmyk ?

Děkuji pěkně
Čtvrtek, 16. března 2017 - 12:21:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2903
Registrován: 6-2007
Bém: Jelo se včera. Dneska se nakládají další vozy.
[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Neděle, 19. března 2017 - 00:10:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1549
Registrován: 8-2010
Ještě sem dám něco zajímavého k ekonomickému hodnocení jednotlivých variant "Vláry" ze Studie proveditelnosti.

Přehled ve studii řešených variant - viz níže:

Zdroj: SP trati Veselí nad Moravou - Blažovice (- Brno), SUDOP BRNO, 03/2016

Dále uvádím mnou přepočítanou tabulku stávajícího ekonomického hodnocení jednotlivých variant, ale nikoliv [pozor][pozor] dle sociální diskontní sazby 5 % - platné dle tohoto - pro vyjmenované státy (Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Česká republika, Estonsko, Řecko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko ), ale dle sociální diskontní sazby 3 %, která je platná pro vyjmenované státy Rakousko, Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Irsko, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie.


Zdroj: Autor příspěvku dle podkladů ze SP trati Veselí nad Moravou - Blažovice (- Brno)

Z tabulky je vidět, že při nižší sazbě:
- jsou nově všechny varianty obsahující tzv. Křenovickou spojku (s výjimkou varianty A-K1) ekonomicky přijatelné a realizovatelné, kdežto v původním hodnocení ani jedna z těchto posuzovaných variant ekonomicky nevyšla (poznámka: červené písmo v tabulce),
- je ekonomická čistá současná hodnota (ENPV) u "optimalizační" (Ae-K0e) i "modernizační" (ABe-K0e) varianty de facto stejná a lze tedy říci, že ve sledovaném 30 letém hodnotícím období "generují" obě varianty stejný rozdíl mezi celkovými diskontovanými peněžními příjmy a výdaji projektu,
- je rentabilita nákladů/výnosů (= jejich poměr) v podstatě shodná u obou variant, a to jak u "optimalizační" (Ae-K0e), tak "modernizační" (ABe-K0e),
- je ekonomická vnitřní výnosnost (ERR) stále vyšší u "optimalizační varianty" Ae-K0e (oproti ABe-K0e), přičemž rozdíl mezi oběma hodnotami v případě použité vyšší sazby (5%) i nižší sazby (3%) je nadále v podstatě shodný - jinak je v případě použití nižší sazby výsledné ERR o něco vyšší, a to u všech variant,
- je rozhodnutí Centrální komise MD o realizaci výsledné "modernizační" varianty ABe-K0e (oproti Ae-K0e) - s ohledem na takřka totožné parametry ENPV a BCR u obou variant a pouze o něco menší vnitřní výnos ERR u zvolené "modernizační" varianty - "obhájitelné" (i když osobně - jak už jsem dříve uváděl - se domnívám, že realizace pouze optimalizační varianty Ae-K0e je vhodnější řešení).

Ještě malá poznámka na závěr (i když do tohoto vlákna to nepatří):
Uvedený rozdíl v použití sociální diskontní sazby - 5% u projektů ČR versus 3% v jiných zemích Evropy - má samozřejmě vliv na ekonomické hodnocení (obecně) u všech dopravních projektů - nejenom zde "přepočítané Vláry", takže se nutně projeví i u projektů týkajících se vysokorychlostních tratí v ČR [pozor][pozor][pozor]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Neděle, 19. března 2017 - 00:33:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13340
Registrován: 12-2007
Přehled ve studii řešených variant - viz níže:
Velmi podivným pojmem** je mj. pojem "systémová jízdní doba Brno hl. n. - Slavkov u Brna 20 min.".
** V situaci, kdy předpokládaný interval Os/Sp vlaků je 30/60 min. špička/sedlo.

Z tabulky je vidět, že při nižší sazbě: (...)
To vše za předpokladu, že v deklarovaném roce 2025 (či obecně v době dokončení předmětné modernizace) bude brněnský uzel natolik zkapacitněn***, že pojme mj. 4 páry vlárských vlaků za hodinu.
Nestane-li se tak, budou mezi přínosy uváděné stavby nižší než je uváděno ve studii.

*** S dovětkem, že dojde-li k uvedenému v tzv. odsunuté poloze, je pro objektivnost nutné odečíst od vypočtených časových úspor veličinu "prodloužení průměrné cestovní doby do skutečného cíle cesty způsobené odsunem brněnského hl. n.".

Plus pravděpodobné nezapočítání skutečnosti, že mezním přínosem modernizace (v jakékoliv variantě) trati Blažovice - Veselí n/Mor. NENÍ "umožnění 30min. intervalu Sp + 30min. intervalu Os".

Jestli korigovat/relativizovat (atd.) vypočtené údaje, tak na obě strany!

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)