Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » „Vlára“ a okolí » Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 08. 09. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 08. 09. 2017

dolů
   autor příspěvek
Středa, 19. července 2017 - 16:09:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3001
Registrován: 6-2007
I když někteří zneuznaní tvrdí že je akce 22.7. do Klobúk zrušena, není tomu tak a pojede tam 710.090 [jidlo]

[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Čtvrtek, 20. července 2017 - 21:53:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 7-2017
Zdravím. Nové pořádky z registrací zde jak vidno způsobily jistou ztrnulost. Též "znalec poměrů" díky tomu zmizel v propadlišti a s stal se z něj pouhopouhý "kolelač".
Přidám pár příhod , které na rozdíl od těch předešlých nebyly "mým dílem" , staly se ale mým kolegům.
Jak jsem už vzpomínal, v době "největší slávy" železnice se na Považí točilo okolo třiceti Sergejů a měli co dělat aby stíhali. Tyto stroje bez vyjímek byly ve směnném obsazení a podle toho i vypadaly. "Produktivita rušňa" byla na prvním místě.
Poněvadž lok.čety se každou směnu nacházely na jiném stroji, na jejich vnější vzhled nikdo nedbal. Vedení depa v Leopoldově se proto rozhodlo, že skříň Sergeje i pojezd budou rozděleny na čtyři části,"P"a "L" část skříně a stejně tak i pojezd. Takže vznikly 4 body. Během směny každá četa měla za úkol provést jeden "bod" jejího čištění. Celkem se to dodržovalo a vnější vzhled Sergejů se poněkud zlepšil.
Stávalo se ale, že z času na čas některý ze Sergejů zůstal neschopný služby na banální příčinu. . . . Kus čistící vlny či hadra ucpala sací potrubí v palivové nádrži. Už se začalo uvažovat i o sabotáži , když naprostá náhoda tuto záležitost vyřešila.
Obávaný lepoldovský strojvedoucí instruktor Mišo.J. se vydal Os. vl. na kontrolu svých podřízených. Vystoupil v Dubnici n/Váh. a zamířil na horní zhlaví kde postával z důvodu přetížené tratě na vlaku jeden ze Sergejů. Když přišel blíž, nevěřil vlastním očím. Pomocník strojvedoucího prováděl poctivě bod č.3 (pojezd), a to tak , že měl odšroubovaný uzávěr palivové nádrže nádrže. Do nádrže si opakovaně namáčel čistící vlnu trochu ji i vyždímal a čistil špinavý podvozek dál. Instruktor spustil povyk , ale pomocník (kandidát strojvedoucího) známý svým flegmatismem mu klidně odvětil : "Strýcu,nechte mňa na pokoji, běžte si po svojem, vy tom aj tak nerozumíte" a klidně pokračoval ve své činnosti. Mišo byl blízko infarktu, ale po přivolání strojvedoucího pomocník zašrouboval uzávěr pal. nádrže a v této činnosti ustal.
Bylo z toho velké haló, stalo se to i předmětem pravidelného měs. školení.pomocník byl "odměněn" odnětím prémií ve výšce tuším 50 či 100 Kčs. Neschopnosti tohoto druhu ale ustaly. Později se z tohoto pomocníka stal celkem dobrý fíra.
Další příhoda jejíž "aktérem" byl i strojvedoucí instruktor se stala v obratové stanici, kde končil svou pouť jeden manipulák a s ním končila služba i fírovi který jej dovezl . Na odj. zhlaví jej očekával jeho kolega a s ním bohužel i zmiňovaný strojvedoucí instruktor, který s ním hodlal zanedlouho pokračovat na zpátečním Mn.vl.
Když se blížící Mn. vl pomalu ale jistě ztrácející svou rychlost blížil ke vjezdovému zhlaví, objevil se na jeho schůdcích pod kabinou služebními kabelami ověšený fíra. Počkal si , až vlak pomalu (ale jistě !) zastavil (údajně 10 m.) před vjezdovým náv.a bravurním skokem přistál doslova v náručí vyděšeného instruktora. I on se stal vděčným tématem prav. měs. školení.
Poslední příhoda ale tak veselá nebyla. Jedna vozební stanice dostala na vozbu Mn. vlaků zcela nové stroje ř.478.2. Na rozdíl od "jedniček" , byly bez parního generátoru. Při pobytu a následném posunu ve stanici se chtěl fíra pochlubit, jaký mají tyto ještě novotou vonící stroje "odpich".
Předváděl to po debatě s jedním členem vlak čety který stál na pravém předním schůdku pod kabinou.
"Odpich" musel být vskutku značný, protože posunovač se na schůdku neudržel , spadl a přišel o dolní končetinu pod kolenem. . . . . . . Tož tak,dobrou noc. . . . . . .[masinka]
Čtvrtek, 20. července 2017 - 22:03:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 7-2017
Omlouvám se za překlepy způsobené časovou tísní : "z registrací" atd.. . . . .[ok]
Sobota, 22. července 2017 - 20:42:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 7-2017
Dnes proběhla v Kloboukách bitva o vlak. I když nejela parní mašina, ale obyčejná 742ka, byla akce velmi vydařená a za sebe musím všem organizátorům poděkovat. Byl to parádní zážitek.[ok]
Neděle, 23. července 2017 - 21:15:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 7-2017
Zdravím. . . . Dnes jsem navštívil žst. Stará Turá. Tato stanice prošla neskutečnou proměnou. Při její rekonstrukci se pečlivě dbalo na to, aby byl zachován její vzhled z doby jejího vzniku, což se firmám podílejících se na opravách jak staniční budovy, tak i přilehlého skladiště povedlo na 100 %.
S laskavým svolením "riaditeľa žel.múzea" p. W.Matušky mi bylo umožněno shlédnout i některé již pečlivě zrekonstruované exponáty . Pár fotek to dokumentuje.
Žel. múzeum Stará Turá bude do plného provozu slavnostně otevřeno 30. září 2017. Doprovodným programem bude i jízda historických kolejových vozidel . Ostatně zcela jistě se zde pozvánka na tuto akci v dohledné době objeví . . . . . . . . . . [masinka]

Neděle, 23. července 2017 - 23:27:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 7-2017
Kolelač: je to pěkné, hlavně ať to lidé navštěvují.
Úterý, 25. července 2017 - 12:59:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 7-2017
dnes v 10:45 došlo ke třetu vlaku Sp 1723 s automobilem u zastávky Vracov.
Zajištěna náhradní autobusová doprava.
Vypadá to že na Sp1723 jel 754 018.


https://www.novinky.cz/krimi/444454-auto-po-srazce-s-vlakem-na-ho doninsku-zacalo-horet-ridic-zemrel.html

(Příspěvek byl editován uživatelem s_123.)
Úterý, 25. července 2017 - 15:11:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 7-2017
foto z nehody na:

https://www.pozary.cz/clanek/168391-tragicky-skoncil-stret-vlaku- s-osobnim-vozem-ve-vracove/#1211
Úterý, 25. července 2017 - 21:20:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5742
Registrován: 12-2011
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/2191240-na-hodoninsku-se -srazil-vlak-s-autem-ridic-zemrel-trat-je-uzavrena

Za pitomost se platí.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Neděle, 30. července 2017 - 14:39:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 841
Registrován: 12-2012
Ještě pár záběrů z fotoakce z pod Bílých Karpat: https://www.youtube.com/watch?v=PL8e-EQmL14


Více videí na Videokanále Mi.Ko & Endy96 [happy]
Čtvrtek, 03. srpna 2017 - 20:44:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 7-2017
Zdravím. . . . . . .Každá železniční stanice má své kouzlo, byť by to byla i napůl zřícenina, tak jak je tomu třeba nyní u stanic na "Horní Vláře" ale i jinde.
Posílám pár fotek z včerejší večerní návštěvy jedné staničky, která svou nedávnou proměnou toho kouzla ale nabrala několikanásobek . . . . [masinka]


Středa, 09. srpna 2017 - 09:39:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 7-2017
Vidím, že s povinnou železniční registrací tady zdechl pes. Asi to moc šťastný počin nebyl, to si ale admini tohoto webu musí zdůvodnit sami. Duchaplný příspěvek může napsat registrovaný i neregistrovaný. A totéž platí i o příspěvku, který může být zcela mimo mísu.
Tak jen pro oživení, podle tohoto odkazu http://www.szdc.cz/modernizace-drahy/prehled-staveb/op-doprava-20 14-2020/szz-veseli-n.m..html zbývá přesně měsíc do zahájení velkopřestavby veselské stanice. Tak kdo má rád nostalgii, poslední šance na pořízení fotek starého nádraží, pak už zůstanou jenom vzpomínky.

Bývalá nereg. Housenka. [vypravci]
Pátek, 11. srpna 2017 - 14:20:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 129
Registrován: 10-2011
Vím, že nákladů už po železnici moc nejezdí, ale koleje se budou rušit z tohoto důvodu? 1.1 - Zlepšení infrastruktury pro vyšší konkurenceschopnost a větší využití železniční dopravy.
Priapos
Pátek, 11. srpna 2017 - 17:16:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1313
Registrován: 10-2012
Mrzout:
"Duchaplný příspěvek může napsat registrovaný i neregistrovaný. zbývá přesně měsíc do zahájení velkopřestavby veselské stanice. "


Nevím, nakolik je příspěvek duchaplný, ale rozhodně opět není přesný. Výluky staničních kolejí totiž začnou daleko dříve, nikoliv až za měsíc.
Sobota, 12. srpna 2017 - 14:25:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 7-2017
Priapos: OK, jediným mým zdrojem informací jsou oficiální webové stránky investora této akce (případně ještě SFDI) A dle vloženého odkazu to tak být mělo. Je mi jasné, ne všechno co je psáno, je i dáno. Takže, jestli to teda není tajné, můžu poprosit o reálný termín zahájení?
Sobota, 12. srpna 2017 - 20:10:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 363
Registrován: 12-2007
Mrzout: Mělo by to být 19.8., jestli se nepletu..
[jidlo]...754 041-2...[fotic]...T478.1001...[jidlo]
Neděle, 13. srpna 2017 - 17:50:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5779
Registrován: 12-2011
Potkal jsem v pátek v Bučovicích.

"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Neděle, 13. srpna 2017 - 18:21:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13
Registrován: 7-2017
AEx 1042 a pes v 142 dnes. . . . . . Pes a Kočkopes v Kolelači. . . . .[masinka]
Pondělí, 14. srpna 2017 - 07:53:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 7-2017
Bardotka: díky, tak budeme vidět.[happy]
Jinak dnes ráno na manipuláku přijelo do Veselí sedm nebo osm cibuláků. Oč jde neví nikdo? Vzpomínám si, že kdysi jezdily do Strážnice.
Úterý, 15. srpna 2017 - 14:06:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 7-2017
Odpovím si sám. Ano, cibule asi před hodinou a půl do Strážnice.
Čtvrtek, 24. srpna 2017 - 21:49:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20
Registrován: 7-2017
Poslední příspěvek 15 srpna ? . . . . . Vydoloval jsem z paměti ještě několik příhod ze své kariéry , i když se mě bezprostředně netýkaly, či nebyl jsem jejich přímý účastník. Bylo to ještě v r. 1968 , v tomto ročním období, hlavní roli v příběhu hrála . . . . . kukuřice.
Proč si to tak pamatuji ? Byl jsem tehdy i se svými kolegy na zácviku v dílně jako kandidát strojvedoucího (po slovensky motorvodiča).
Měli jsme tehdy odpolední směnu, na které moc práce nebývalo a pokud byla, tak se do sedmé osmé hodiny večerní vše udělalo a potom už byla do fajrontu "Havaj" .
Neměl jsem rád kukuřičné klasy v jakékoli úpravě, ale mí kolegové zjistili, že přes koleje jedna bábina u svého drážního domku pěstuje kukuřici , která právě v tomto čase dosáhla vynikající kvality. Takže jednoho večera, kdy už se pomalu stmívalo se mí kamarádi rozhodli, že sklidí něco kukuřičných klasů ze zmiňované zahrádky.
Jeden z nich se odebral do kovárny , kde rozdělal ve výhni oheň na který nasypal dostatečné množství kovářského uhlí, pustil fukar pod ním. Na uhlí, které se ještě zdaleka nerozhořelo postavil plechový kýbl s vodou. Uhlí než začalo řádně hořet, začalo vydatně dýmit žlutým kouřem, které komín nestačil odvést. Zakrátko byla začerněná kovárna plná žlutého dýmu, že se v ní dalo ztěžka orientovat.
Sledoval jsem ten výkon otevřenými dveřmi do kovárny z rotundy depa. Zakrátko se přihnal z venku další kolega, který měl pod montérkovou blůzou zastrčenou v kalhotách okolo deseti velkých klasů, některé z nich mu trčely ven a skočil s nadávkami do kanálu pod mašinu . Vzápětí za ním se ale dohnala babka-majitelka kukuřice. Spustila v rotundě depa u prvního kanálu velký povyk . Z kanceláře vyšel po chvíli strojmistr zjistit příčinu. Babka mu vysvětlila co se stalo. Strojmistr se s ní vydal na obhlídku depa . Když uviděl v kovárně tu spoušť, dým už se pomalu usazoval , na výhni stojící kýbl bylo mu jasné co se děje. Popošel dva tři kroky, zastavil se u Štokra na třetím kanále, který na něm byl odstavený a čekal na ranní vymývačku a bez toho, že by se pod něj podíval jen řekl "vylez odtiaľ von". Po chvilce se zpod Štokra z kanálu vysoukal "dodavatel" kukuřice . Nastala velká výměna názorů s tím, že vše se dořeší později. Kukuřice byla s omluvou ale i s lítostí navrácena.
Na druhý den se náčelník depa, po tom co se dozvěděl o této události rozhodl, že kolegovi "dodavateli" po dobu, než nějak babku odškodní mu bude obstavená záloha na mzdu. To se i stalo, zálohu obdržel o den později, můj kolega "dodavatel kukuřice" si tímto počinem ale mezi námi na dost dlouhou dobu vysloužil jinou přezdívku . . . "Poklasný" . . . . .dobrou noc . . . . . .[masinka]
Pátek, 25. srpna 2017 - 17:31:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4490
Registrován: 12-2004
Co se dnes dělo na 340ce?
Pátek, 25. srpna 2017 - 17:39:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5798
Registrován: 12-2011
Chcípl motorák.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pátek, 25. srpna 2017 - 19:11:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4491
Registrován: 12-2004
intelpetr: Ale zpoždění mělo víc spojů z Brna.
Pátek, 25. srpna 2017 - 21:58:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21
Registrován: 7-2017
Jeden sc-fi příběh který se sice skutečně stal, ale pro jeho stáří už je i pro mě zahalen oparem zapomnění, takže mi promiňte případné nepřesnosti.
Už jsem to párkrát vzpomenul, že depo Lepoldov bylo kdysi baštou Sergejů, které ovládaly nákladní dopravu nejen na Považí od Blavy po Žilinu ale zajížděli i do vzdálenějších míst, Ružomberka,Třince,Štúrova,Komárna,Kútú atd.
Jejich střední opravy se prováděly v Nymburku a prováděly se kvalitně. Nezřídka se tam dostaly i stroje po násilném poškození,či po havárii dieselagregátu a pod. Později tam do středních oprav jezdily i tehdy zcela nové stroje ř.742 ale později jejich opravy pro slov.dráhy zcela převzaly dílny ve Zvoleně. Sergejů se to ale netýkalo, byly už nahrazeny el, lokomotivami a tak skončili povětšinou na vrakovištích.
Jednou, ještě za jejich slávy se stalo, že se na služební cestu z Leopoldova do Nymburka vydal náměstek náčelníka (jehož jméno si pamatuji). Cestoval do Nymburka kvůli uzavření smlouvy o opravě poškozeného dieselagregátu Sergeje.
Našel si nějaké spojení nočním rychlíkem do Púchova, kde hodlal přestoupit na další rychlík z Košic směr Praha s přestupem v mezilehlé stanici do Nymburka.
Odcestoval tedy ze svého bydliště směr Púchov. A tady vzniká problém v mé paměti, i když jsem prostudoval vše možné, nedopátral jsem se o jaký vlak, kterým cestoval se vlastně jednalo?
Mohu jen tvrdit , že se tehdy jednalo o Rusáka Ex Slovakia ? Jedoucího tehdy z Vídně do Moskvy okolo půlnoci(kterého se nám podařilo "úspěšně" zasekat půlhodinovým postáváním na odj. výměnách v Beluši, jak jsem posal v jednom ze svých příběhů.
Jisté je ale jedno, tohoto vlaku se všichni báli jako "čert kříže", jeho jakékoli zpoždění bylo tvrdě trestáno. Ve všech rychlících tehdy měly lokomotivní/rušňové čety vždy v prvním voze vyhrazené první kupé pro svoji přepravu. Netýkalo se to ovšem Slovakie, která měla sice jako služební vůz serie Bda ? kde byla jeho polovina kupé, ale vlaková četa většinou odmítala lokomotivní četu z "jistých důvodů" do Bda-čka vpustit.)
Ale vraťme se k cestujícímu náměstkovi. Ten zřejmě využil svého postavení, a cestoval do Púchova právě Slovakií, kde hodlal přestoupit na pražský rychlík. Když ale vjížděli po půlnoci do Púchova, zjistil ke svému úžasu, že Slovakia nejen že nesnižuje rychlost , ale plnou rychlostí jím projela a po dalším putování zastavila až Žilině.
Rozlícený náměstek vyskočil v Žilině na peron , hnal se k vlakovému stroji. Zaklepal na kabinu , fíra otevřel okno. Náměstek mu dokazoval , že bude zbavený výkonu služby. Když se ho fíra otázal proč, řekl mu, že proto , že nezastavil v Púchově. Bratislavský fíra se jen usmál, zavřel okno a po chvíli po vypřáhnutí od vlaku posunem odjel.
Jak celá věc skončila ? Milý náměstek se před vydáním na služební cestu podíval do služ SJŘ. kde zjistil ,že dotyčný rychlík Slovakia má v Púchově sice pobyt, ale už si nevšiml, že v pátém sloupci je u příjezdu znaménko "+" (vlak zastaví jen z dopravních důvodů). Dopravní důvody k zastavení zřejmě pominuly, a tak rychlík stanici projel. Bylo z toho dost velké haló. Případ přidal k lepšímu i inspektor pro pravidelné dopravní školení a doporučoval nám při soukromé jízdě vlaky os.přepravy raději používat civilní jízdní řád.
Kdysi všemocné depo Leopoldov zaniklo likvidací Sergejů. Kde skončil náměstek netuším,ale zcela jistě je už hezkých pár let na zasloužilém odpočinku. Je to škoda, při pohledu na Google Earth není v tomto bývalém depu ani stopy po lokomotivě či nějaké činnosti s nimi související.. . . . .[masinka]
Pátek, 25. srpna 2017 - 22:07:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22
Registrován: 7-2017
A propos . . . Omlouvám se , v souvislosti s tímto příběhem by mě zajímalo. Cestoval jsem nedávno Arrivou z Prahy na "Horní Vláru". V žst. Bojkovice podle civilního jízdního řádu večerní Arriva pobyt nemá, ale stojí tam (mimo peron) asi 15 minut z důvodu křižování. Jedná se tam též o "zastavení z dopravních důvodů" ? Jsem od dráhy už pěkných pár roků pryč a ledacos se mohlo změnit. Dík za odpověď. . . . . . [masinka]
Priapos
Sobota, 26. srpna 2017 - 10:17:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1322
Registrován: 10-2012
Kolelač:
"Jedná se tam též o "zastavení z dopravních důvodů" ? "


Ano.
Sobota, 26. srpna 2017 - 21:38:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23
Registrován: 7-2017
"Priapos" . . . . . Dík. . . . . .[masinka]
Sobota, 02. září 2017 - 22:22:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24
Registrován: 7-2017
Týden je pryč a zde je absolutní klid či "dopravní výluka" ? Dnes jsem při venčení psa na Kolelači pozdravil Arrivu jedoucí na čas na své dlouhé pouti do Prahy.
Poděkujme jí, že jsme po létech získali zpět obstojné každodenní spojení jak do Prahy, tak i k našim bratrům na Slovensko.
Při dnešní vycházce jsem zavzpomínal na dobu, kterou jsem strávil na vojně v r.1969 zprvu u Železničního provozního střediska v Bohumíně (přijímač) po kterém jsem byl se svými dvěma kamarády a kolegy z našeho depa převelen k útvaru v Olomouci, respektive na stavbu-obnovu železničního svršku mezi stanicemi Chynorany-Bánovce na Slovensku .
Pár příhod z vojny jsem zde už před časem napsal , zvláště tu, která mě na dost dlouho "proslavila", byla to spanilá soukromá vánoční jízda s "Rosničkou" T 334 816 do místa mého bydliště vzdáleného okolo 80 km a zpět.
Našimi veliteli tehdy byli většinou důstojníci, kteří měli (snad) nějakou vyšší žel. školu a propůjčenou hodnost. Jejich velení a rozkazy byly někdy až úsměvné.
Provozní hmoty do mašinek nám tehdy rozvážela cisternová Praga V3S. Zavolal jsem tedy na štáb , že stojím v Bánovciach a nemám naftu a motorový olej. Velitel konající službu mi sdělil , že posílá cisternu s naftou ale motorový olej prý nedoveze neboť není. Na to jsem mu odpověděl, že mám oleje v motoru tak málo, že už mi nesmočí ani měrku. Na to mi odpověděl , že ho to nezajímá, ale že ta "mašina musí makat". Řekl jsem mu že bez oleje ale makat nebude. Odvětil mi , že jsem moc chytrý a mezi poznámkami o mé drzosti se mě stačil otázat jaký mám ještě na mašině olej . Řekl jsem mu ,že mám jen dva kanistry (40 l)oleje hydraulického. Řekl mi, abych ho nalil do motoru. Když jsem mu odporoval, řekl mi : "dávám ti to rozkazem" . Nalil jsem hydrauliku do motoru takže mohla být v poměru s mot.olejem 1:1.
Kupodivu na tuto "směs" Rosnička spolehlivě a bez závad jezdila (jako "Satan") ještě dva měsíce, po kterých jsem zajel do svého domovského depa v T.Teplé, nechat tam provést velitelstvím objednanou periodickou prohlídku(tehdy R2). Při této se vyměňoval i jemný olejový filtr, který byl ale tak zanesený , že ho museli z hrnce tahat ven pomocí řetězu a pajzru. Jestli to bylo hydr.olejem a nebo dlouho zanedbávanou údržbou nevím. Jisté je jen jedno, ze tří Rosniček tuto stavbu "přežila" jen moje.
Kupodivu, naštěstí se nám ale vyhýbaly nějaké nehody , i když někdy bylo vše "na hraně" . Např. jsem jel s kolegou na jeho Rosničce do Bánovec pro svoji mašinku. Jeli jsme tehdy Lv. po čerstvě položeném svršku kde byla povolená rychl. 10km/hod .Nebyla totiž ještě provedená ani směrová, výšková úprava ani zaštěrkování . Z Ryban jsme vystartovali za silné přízemní mlhy, která byla vysoko 2 metry nad kolejí. Kolega brzy docílil jím požadovanou rychlost 60km/hod. Mašinka na neupraveném svršku poskakovala a kývala se ze strany na stranu, když tu pojednou před námi z mlhy počaly vyletovat krumpáče a lopaty. Naštěstí ale všichni pracující tam "bachmači" (jak se jim tehdy říkalo) stačili opustit trať.
Jindy jsem zase jel s Rosničkou a jedním sypákem za Mos.vl "jako drobné vozidlo". Mos.vl tehdy tvořila souprava tvořená ze dvou mot.vozů M.240.0 a mezi nimi vložených dvou přív.vozů Balm. Mos.vl měl pobyt i v zast. nákl. Naštice . Nikdy nezapomenu na fíru na zadním st. Hondy který po celou dobu, kdy jsem se za jejich vlakem sunul ve vzdálenosti asi 200 m. stál, zřejmě byl připraven kdykoli, pokud by to uznal za vhodné ze svého stanoviště zmizet do oddílu. Mos. vlak vjel na volno do Bánoviec a nás poté výhybkář přivolal ruční návěstí do stanice též.
Fíra ze zadního st. Hondy mi to po příchodu do civilu do mého dom.depa několikrát připomenul se slovy "Ani nevieš aký som mal vtedy strach ,že do nás v tých Našticiach s tou mašinou najebeš." (promiňte mi ten výraz, ale tak to řekl) . Tož tak, dobrou noc. . . . . . . [masinka]
Neděle, 03. září 2017 - 08:21:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 6-2017
Kolelač: opět krásné vzpomínky, díky za ně!
no mám pocit, že jakmile je povinná registrace, tak příspěvků ubylo..

Ví někdo, zda na slavnostech Vína pojede horní Vlárou také Bardotka, jako minulý rok?
Neděle, 03. září 2017 - 08:38:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 426
Registrován: 8-2007
jadris: Pojede, přes den bude točit nějaké Bojkovice, večer do Bylnice na 1735 a soupravově do Veselí.
810.520-7 ... KuTomka
http://www.flickr.com/photos/43388201@N02/
Neděle, 03. září 2017 - 10:12:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 149
Registrován: 3-2010
Pojede 12203/12253/4303/4306 pouze do UHH/4335/4338/4339/4342/4343/Sv Bojkovice - Kunovice/ 1735/spaní bylnice/a pak se stáhne na 1722 do veselí
Neděle, 03. září 2017 - 11:40:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 442
Registrován: 3-2005
ad Uherský Brod. Po létech jsem vystoupil v této stanici, jelikož Vlára je pro brňáky od zrušení rychlíků do Tr.Teplé nedostupná a byl jsem v šoku. Celý ten areál stanice je krásnější než něco nej v Západním Německu :-) Vy se máte! Jen jsem nepochopil na rozcestníku šipek do různých směrů ve městě, před budovou, šipku "Bern Švýcarsko 893km". Třeba mě to někdo vysvětlí. Díky Arrivě jsem si zopakoval tu superkrajinu až do Teplé. Ale co pomůže taky super vynovené nádraží, když električka je na tom tak bídně (jen o víkendu po 2h), ale peron pod střechou a vše naleštěné. Ale není tam vše super. Ostrovní nástupiště pro směr Blava je dlouhé několik set metrů, nevidět do konce, Arriva zastaví uprostřed, vystoupí jeden člověk a neví na kterém konci je podchod. Oba arriva boys včetně fíry byli taky vykulení. Na jednom konci je nákladní výtah na visací zámek, schody a os.výtah jsou na žilinském zhlaví. Za hodinu jel R na jih, pátek, nástupiště plné, avšak na arrivu nečekal nikdo..
Neděle, 03. září 2017 - 11:59:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 312
Registrován: 11-2008
Upřesnění - 751.002 pojede:
vlož.12203/12253/4303/pk.4306/12259/4335/4338/4339/4342/4343/Sv do Kunovic/1735/Sv do Veselí
Neděle, 03. září 2017 - 14:16:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5807
Registrován: 12-2011
jelikož Vlára je pro brňáky od zrušení rychlíků do Tr.Teplé nedostupná

Co je to za nesmysl?
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Neděle, 03. září 2017 - 16:02:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 443
Registrován: 3-2005
intel- no čekat v UH a poskakovat do Bylnice, to by byla výhra, i jen do Luha už lidi vlakem z BM nejedou
Neděle, 03. září 2017 - 16:05:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 444
Registrován: 3-2005
intel- no čekat v UH a poskakovat do Bylnice, to by byla výhra, i jen do Luha už lidi vlakem z BM nejedou, možná jste kasír a máte jiné informace, a označíte mě za rozmazleného..
Neděle, 03. září 2017 - 17:09:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 7-2017
Jarris . . . . .Oprava žel.st. Uh.Brod byla spolufinancovaná z fondu švýcarsko-české spolupráce ve výši 5.5 milionu švýcarských franků, proto ten směrník Bern.
Električka v T.Teplé jezdí jen vyhlídkové či příležitoné jízdy, buď o víkendu, anebo při nějakém významném svátku.
Spojení se Slovenskem přes "Horní Vláru" zajištuje každý den celkem spolehlivě jako jediná Arriva, jinak "zdechl pes"
To nástupiště v T.Teplé bezmála 500m.dlouhé, zřejmě nejdelší ve střední Evropě , či vůbec v EU, je opravdu kuriozitou, zvláště když je tam přistaven jen motoráček do H.Srní , či dvouvozová Arriva. . . . . . . . Zřejmě na tom "zapracovala betonová lobby". . . . . . . . . . . [masinka]
Neděle, 03. září 2017 - 17:32:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5809
Registrován: 12-2011
Jariss: Pokud Vám v dřívější době vyhovovaly tři páry denně přímých rychlíků oproti dnešnímu stavu, kdy máte spojení s přestupy každou hodinu po celý den, tak to netuším, jak to nazvat. Platí pro vnitrostátní dopravu.

Nástupiště v TT je dlouhé kvůli jazykové části v severní části nástupiště. Hrany pro dopravní koleje na koridoru mívají u nás často 300 m, na kolik to staví slováci netuším. A stanice nebyla určitě modernizována proto, aby pomohla električce, ale běžné dopravě. Ostatně električka je na tom dobře, vlaky hlavně jezdí a těší se oblibě výletníků. Pro běžnou dopravu to dnes opravdu není.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Neděle, 03. září 2017 - 18:02:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5810
Registrován: 12-2011
Přikládám jednu fotku z loňska.


"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Neděle, 03. září 2017 - 18:15:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 6-2017
Takze, pokud to chapu spravne, 751.002 se tento rok do Bylnice nepodiva?jen za tmy? to snad ne [sad]

(Příspěvek byl editován uživatelem jadris.)
Neděle, 03. září 2017 - 18:55:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4257
Registrován: 5-2002
Hcmarek:
"Upřesnění - 751.002 pojede:
vlož.12203/12253/4303/pk.4306/12259/4335/4338/4339/4342/4343/Sv do Kunovic/1735/Sv do Veselí"

Kdy prosím?

Jadris: 751.002 letos už v Bylnici byla.
Neděle, 03. září 2017 - 20:24:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 313
Registrován: 11-2008
Honza_o - 751.002 pojede na Slavnosti vína 9.9.2017, druhé obracáky do Bojkovic města budou jezdit 814+814.2 a kočkopsa na všech vlacích posílí další 814.
Neděle, 03. září 2017 - 20:51:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 27
Registrován: 7-2017

Posílám pár fotek z T.Teplé . . . . . . . . . [masinka]
Neděle, 03. září 2017 - 22:15:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 42
Registrován: 7-2017
Kolelač- díky za fotky, byl jsme tam před 23 roky, stanice vypadala úplně jinak. Jen to nástupiště električky (čtvrtá fotka)je mi povědomé.
A moje vzpomínka ještě obnáší to, že jsme z TT jeli do Dubnice v Bymáčích, obdivoval jsem automatické zavírání dveří, navíc úžasnou dynamiku Os vlaku s elektrickou lokomotivou v čele.
No a uplynuly dva roky, a už i my jsme (na trati 300) začali cestovat pod tou příslovečnou pavučinou...
Úterý, 05. září 2017 - 14:59:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 403
Registrován: 1-2014
intelpetr:
"Pokud Vám v dřívější době vyhovovaly tři páry denně přímých rychlíků oproti dnešnímu stavu, kdy máte spojení s přestupy každou hodinu po celý den, tak to netuším, jak to nazvat. Platí pro vnitrostátní dopravu. "

Zapomněl jste dodat, že toto platí jen po Bojkovice město, dále na Bylnici je 2h takt + 1h ve špičku a většinou za cenu 2 přestupů s JD od 3:20-3:55[crazy]

Jediné použitelné vlaky do Brna jsou ty přímé, byť pomalé Sp: ranní Santon z Bylnice (3:27) a pak přímé nejrychlejší večerní Žuráň a Slavkov zpět(3h 7minut do Bylnice).

Ideální by bylo, pokud by Arriva přijížděla do StM o něco dříve a vznikl garantovaný přestup na Rx.

Stále to ale nenahrazuje zrušené 3 páry R + 1 Sp, které mi na Vláře chybí a na dnešní infrastruktuře by takový R mohl být za 3 hodiny v Trenčíně.

(Příspěvek byl editován uživatelem Portáš.)
Úterý, 05. září 2017 - 19:32:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5813
Registrován: 12-2011
Zapomněl jste dodat

ANO, od Bojkovic dál je interval dvě hodiny. Ale i tak zůstává to hlavní, že dostupnost oblasti je zajištěna systémově po celý den, a ne jen pomocí pár náhodných výstřelů za den jako za těch dob, kdy bylo líp. Ale za pár let po rekonstrukci dolní Vláry se nějakého rychlého spojení z Brna na Slovensko možná dočkáme.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Úterý, 05. září 2017 - 22:50:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 446
Registrován: 3-2005
Pane intelpetr, možná jste spolutvůrce současných GVD, že vás jakákoli kritická zmínka přivádí do stavu besnoty :-) jak by řekli kamarádi Slováci. Děkujeme za příslib rychlého spojení Brna hore Vlárou. Už prezident Novotný při májovém projevu řekl, "máslo bude!" :-)
Javorina
Středa, 06. září 2017 - 09:57:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 570
Registrován: 9-2007
Intelpetrovi stačí, že se jezdí v taktu a systémově, hlavně když to dobře vypadá na papíře [crazy] Jen ti cestující ne a ne pochopit, že přestupovaní a pobyty jsou super. Proto jich stále ubývá. Není se čemu divit, když se na přípoje čeká jen pár minut a pokud přípoj ujede, pak může člověk systémově čekat jednu nebo dvě hodiny. Když po koridoru cesta ubíhá a od Staráku dál na Vláru stihnete během pobytů a přestupů i oběd [jidlo] Proč asi nejde ve Staráku u nádraží ani zaparkovat? [wink]

Opačným příkladem budiž Arriva - jezdí v systému náhodných výstřelů, stará vozidla, zpožděná, nefunkční záchody, ale vlaky plné, protože nabízí přímé spojení bez zastavování v každé [zadnice]

To slovní spojení "dostupnost oblasti" sedí na celou situaci přesně...ve smyslu - ano, vlakem tam jet můžete, ale to je asi tak všechno [proud]
T_4660013
Středa, 06. září 2017 - 10:51:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 100
Registrován: 8-2007
Pro příznivce jiné modré lokomotivy. V sobotu 9.9.2017 na akci Slavnosti vína, bude na zvláštních vlacích spolupracovat T 466.0007.
Středa, 06. září 2017 - 11:13:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 404
Registrován: 1-2014
intelpetr:
"Ale za pár let po rekonstrukci dolní Vláry se nějakého rychlého spojení z Brna na Slovensko možná dočkáme."


Javorina:
"Intelpetrovi stačí, že se jezdí v taktu a systémově, hlavně když to dobře vypadá na papíře [crazy] Jen ti cestující ne a ne pochopit, že přestupovaní a pobyty jsou super"

Přestupy na Vláře mi velice vadí a to nejsem "naštěstí" pravidelný cestující
a také nejsem jak se zdá sám, komu to vadí.
Stačí se podívat u přejezdu mezi Štítnou a Bylnicí jak Os vlaky zejí prázdnotou.

Tady asi někomu opravdu nedochází, že pokud se s tímto něco neudělá, tak až přijde další finanční krize, je úsek od Bojkovic nahoru tak na zavření, protože většina lidí ze Slavičína, Štítné, Brumova a Klobouk (tj.cca přes 20 tis.lidí) jezdí kvůli pomalému vlaku směr UB a UH autem a do Brna busem, který je sice příšerný a staví všude, ale je to přímý bus a jezdí 3x denně bez přestupu a za 3 hodiny je v Brně.

Pokud už by se mělo přestupovat, tak to musí mít benefit v podobě opravdu rychlého spojení a ne,že za cenu 2 přestupů se JD o hodinu prodlouží, to je velice špatně.

Javorina:
"Není se čemu divit, když se na přípoje čeká jen pár minut a pokud přípoj ujede, pak může člověk systémově čekat jednu nebo dvě hodiny"

Nebo se naopak ve StM čeká zbytečně půlhodiny na Rx do Brna.

Jsem toho názoru, že by mělo na Vláře proběhnout sčítání cestujících na zastávkách a následně zrušit málo využívané zastávky (nerad bych přestřelil: Popov?Bohuslavice? Hostětín? Havřice? Vésky?).

Nebo udělat tyto jako zastávky na znamení, či je přesunout(např.Štítná) k tomu účelu, aby se docílilo SJD Bylnice-StM/UH ideálně po 1hodinu nebo tak, aby se stíhal rychlý přestup (10-15minut) na Brno a opačně.
Středa, 06. září 2017 - 19:28:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5815
Registrován: 12-2011
Pane Javořina, tak on ten pokles cestujících ve VHD nejen v tomto regionu je zapříčiněn trochu něčím jiným než tím, že se doprava dala do taktu (až na to posezení při přestupu v nádražce, které je pro mnohé očividně stále velmi důležité[proud]).

Plné parkoviště ve Staráku koresponduje s dalším trendem, tj. příjezd vlastním autem k vlaku, který je stále znatelnější. Kolem Prahy se jezdí na Esko, i v tom Kyjově jezdí lidi z okolních vesnic k nádraží, ve Staráku na dálkovku, protože nikdo není zvědavý na to se trckat nějakým osobákem k rychlíku, když si k němu může pohodlně přijet sám.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Čtvrtek, 07. září 2017 - 10:23:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8951
Registrován: 6-2004
Stále to ale nenahrazuje zrušené 3 páry R + 1 Sp, které mi na Vláře chybí a na dnešní infrastruktuře by takový R mohl být za 3 hodiny v Trenčíně.

přesně tak, to je fakt výhra, ta taktizace české/moravské železnice...
Luboš_3.21
Čtvrtek, 07. září 2017 - 10:41:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1146
Registrován: 4-2014
Fany - nejenom na Moravě, ale skoro stejný problém, se také řeší i na opačném konci republiky, tedy na vozebním rameni Plzeň - Cheb, kde ty počty těch Sp vlaků, také nestačí. Již delší dobu to řeším s dopravním odborem Plzeňského kraje, aby došlo k navýšení těch Sp aspoň o další 3 soupravy, které chybí ve večerních hodinách mezi 19:00 a 20:00 hodinou a hlavně o víkedu, bohužel odpověď od odboru dopravy je stále stejná na další rozšiřování počtu Sp vlaků na této trati nejsou peníze.
Čtvrtek, 07. září 2017 - 16:19:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8954
Registrován: 6-2004
Ano, netakt je označován za náhodné výstřely, přitom se 3x denně dalo jet rychlíkem Brno-Trenčanská Teplá TAM i ZPĚT... Pohoda... V mnohém ty jř z před třiceti let měly něco do sebe... [ok]
Luboš_3.21
Čtvrtek, 07. září 2017 - 16:28:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1147
Registrován: 4-2014
Fany - naprostý souhlas, že ty netaktizované JŘ byli lepší.
M_g
Čtvrtek, 07. září 2017 - 16:42:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 860
Registrován: 6-2006
přitom se 3x denně dalo jet rychlíkem Brno-Trenčanská Teplá TAM i ZPĚT... Pohoda...
Ano, ale pro cestu Brno - Trenčín a zpět jsem si vybral skoro vždy autobus.
Prostě pro mě není cesta cílem.
Vikijous
Čtvrtek, 07. září 2017 - 20:28:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1042
Registrován: 4-2003
Fany: Ano, netakt je označován za náhodné výstřely, přitom se 3x denně dalo jet rychlíkem Brno-Trenčanská Teplá TAM i ZPĚT...
Jedním tím "výstřelem" jsem jezdíval do práce. Zatímco v Kunovicích na nástupišti se dral dav do vlaku do Hradiště, ve "výstřelu" na Veselí bylo do 5 lidí na vagón.

Luboš_3.21:naprostý souhlas, že ty netaktizované JŘ byli lepší.
No vidím tu nádheru v GVD 1988/9. Z Brodu na Hradiště:
7:28 osobák,
7:52 rychlích,
pak dloooooooooooooooooooho nic,
11:29 osobák.

Děkuji nechci.[kladivo]
Pátek, 08. září 2017 - 08:10:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 758
Registrován: 4-2007
Tenkrát byla 100% pracovní povinnost, takže lidi neměli dopoledne co jezdit vlakem, ale pěkně zařezávat v práci [lol]
Ferdinandka přežije!
J.U.Ray
Pátek, 08. září 2017 - 10:28:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 175
Registrován: 11-2012
Možná se pletu, ale nemám pocit, že by taktový jízdní řád znemožňoval provoz přímých vlaků Brno - Bylnice (- Trenčín). Nikdy jsem nepochopil, proč mají všechny Sp vlaky ve Zlínském kraji (s výjimkou 1643/1646, který zastavuje jako R, kterým kdysi byl) politiku zastavování v každé díře. Místo toho, aby vznikla krajská vrstva páteřních zrychlených vlaků, máme to, co máme, a takt bych z toho neobviňoval.