Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 27. 07. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 27. 07. 2017

dolů
   autor příspěvek
Vláďa42
Pondělí, 24. července 2017 - 18:48:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1733
Registrován: 9-2009
Hele, není to nějaký ze zdejších ekonomů? I když asi ne, to by to vedlo ve stopě stávajících koridorů přes MuN. A s Vmax 170 km/h.
Pondělí, 24. července 2017 - 19:27:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7188
Registrován: 4-2003
Já bych nechal studenta (který se v tom i díky životní nezkušenosti v kombinaci s blbou školou plácá jako nudle v bandě). Tohle nejspíš nedostalo tak dobrý hodnocení od školitele, oponenta a následnou publicitu v novinách pro nic za nic a čuchám z toho nějakou větší levárnu.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 24. července 2017 - 20:03:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14132
Registrován: 5-2002
TH: 50 bodů z 60
Jen jestli to nebylo 80 ze 60 jako ten gynekolog na "přijímačkách" do autoservisu - za to, že dělal všechno výfukem... [biggrin]
Pondělí, 24. července 2017 - 20:11:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14133
Registrován: 5-2002
RŠ: čuchám z toho nějakou větší levárnu
To je přece tradiční instrument - nějakej lobbistickej tlak se "zaštítí" vhodnou diplomkou a když to přece jen praskne, tak se to svede na nezkušenost toho studenta a na to, že cokoliv blíž k realitě by už překračovalo rámec diplomky.

Koneckonců konspirátoři okolo Dvojčat se taky zaštiťují "týmem pracovníků z univerzity v Kodani (nebo kde)", že tam objevili henten nanotermit nebo kýho čerta.
Pondělí, 24. července 2017 - 20:44:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4784
Registrován: 9-2005
RadekŠ: No divný to je, či snad je úroveň té školy tak ubohá?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pikehead
Pondělí, 24. července 2017 - 20:54:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3173
Registrován: 3-2007
Bakalářské práce bych vůbec neřešil. Na VŠE to byl copy-paste z inetrnetu, úroveň si dnes asi nedokážeme představit. A tohle je navíc z Brna. [biggrin]
Ythomas_ct
Pondělí, 24. července 2017 - 21:11:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2450
Registrován: 10-2009
Ad RadekŠ:
...čuchám z toho nějakou větší levárnu.
No, já když odhlédnu od toho, že sepisování posudků závěrečných prací formou "sportky" se mi poněkud příčí, tak vidím v posudku vedoucího práce, na který sem dal kolega T. H. odkaz, především poměrně nestandardní formulace (na to, že jde o "pouhý" posudek na bakalářku). Konkrétně mám na mysli totok (jde o printscreen z výše odkazovaného posudku):
Pondělí, 24. července 2017 - 21:55:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3235
Registrován: 5-2002
Bakalářské práce bych vůbec neřešil.
Přesně tak.
Totiž, u bakalářek je docela normální, že jsou to pitomosti, ono to možná jinak ani nejde. Ti studenti jednak nemají žádné praktické znalosti - kde by je vzali, když jsou na škole - a teoretické znalosti taky ještě ne, na to jsou na škole moc krátce. Navíc "ostrá data" z praxe, se ketrými by mohli řešit prakticky potřebné věci, jim těžko někdo dá - bakalářky musí být veřejně publikovatelné. Ale je potřeba je vyzkoušet, že si umí rozvrhnout práci na nějakém dlouhodobějším úkolu, že se aspoň trochu dokáží orientovat v literatuře, že umí něco trochu odargumentovat atd. Tyhle znalosti budou potřebovat, až se od nich budou očekávat smysluplné výsledky. Pak už bude pozdě na to se tyhle formální dovednosti učit. Proto mě neuráží hodnocení té bakalářky. Jestliže ten student ukázal, že umí nějak samostatně pracovat, nechat si poradit, ale taky mít lastní názor na leccos a obhájit si ho věcnou diskusí, tak proč by nemohl dostat dobré hodnocení od vedoucího. A když má práce dobrou strukturu, s literaturou autor pracoval správně, tak mu oponent dá dobré hodnocení. Úkolem oponenta totiž není hodnotit, zda je zadání rozumné - pokud vedoucí práce vymyslí debilní téma, jako v tomto případě, tak se nemůže nikdo zlobit, že výsledek je hovadina a kvůli tomu zkoupat studenta. Naopak, musí se posoudit, jestli z toho pitomého zadání se autor ke stejně blbému výsledku dobral metodami, které, pokud by byly aplikované na rozumné zadání, by vedly k rozumnému výsledku.
Žádnou levárnu bych v tom nečuchal, tenhle pamflet slouží jen k tomu, aby se studentovi mohlo před jméno připsat Bc., pak to bude ležet někde v knihovně a na internetu a neštěkne po tom pes.
Pikehead
Pondělí, 24. července 2017 - 21:55:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3178
Registrován: 3-2007
[biggrin] vedoucí je další z armády ignorantů, kteří ještě nepochopili... :-)

Ale takhle - závěrečná práce (pokud to tedy není PhD) nemusí vést ke "správným" výsledkům, má vést k osvojení "správného" zájmu o věc a "správných" cest k hledání odpovědí. V tomto duchu se postoj vedoucího práce jeví jako celkem správný...
Pondělí, 24. července 2017 - 22:12:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4785
Registrován: 9-2005
Brr: Bakalářky mohou být i nepublikovatelné.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pondělí, 24. července 2017 - 22:15:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14137
Registrován: 5-2002
Brr: bakalářek je docela normální, že jsou to pitomosti, ono to možná jinak ani nejde
Asi jak kde. Synek teď shodou okolností dělal bakalářku na VŠCHT, kde zjišťoval (an)izotropii 3D tištěných kovových matrošů a až zas tak jako pitomost mi to nepřišlo.

Samozřejmě, i moje vlastní diplomka mi po čtvrtstoletí přijde být poměrně prostinká (nicméně po dalším rozpracování - už v zaměstnání - dnes rutinně vozí lidi).
Ovšem kraviny takovýho formátu jsem tam nepsal ani já, ani hodnotitelé, tohle je celkem jasný šméčko.
Pondělí, 24. července 2017 - 23:24:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7190
Registrován: 4-2003
Totiž, u bakalářek je docela normální, že jsou to pitomosti, ono to možná jinak ani nejde..

Taky si myslím (byť hodnocení mi přijde přeci jen příliš dobrý), ale není tak obvyklý, že o ní píší celostátní noviny. Tím se vytváří "blbost, která by se mohla ujmout".
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 24. července 2017 - 23:40:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14139
Registrován: 5-2002
RŠ: Tím se vytváří "blbost, která by se mohla ujmout".
Bingo!
Ythomas_ct
Úterý, 25. července 2017 - 00:02:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2451
Registrován: 10-2009
Ad Pikehead:
...závěrečná práce (pokud to tedy není PhD) nemusí vést ke "správným" výsledkům, má vést k osvojení "správného" zájmu o věc a "správných" cest k hledání odpovědí.
Jsem téhož názoru. A bakalářku bych osobně klasifikoval jako takovou "velkou semestrálku", kde má student prokázat, že umí použít, co se naučil, a že umí produkty svých myšlenkových pochodů převést na papír ve srozumitelné podobě a s náležitou "štábní kulturou"...

Ad Qěcy:
Bakalářky mohou být i nepublikovatelné.
Od letoška (v souvislosti s novelou VŠ zákona) již bohužel nikoliv. Nově můžete maximálně tak odložit zveřejnění závěrečné práce až o 3 roky a to ještě jen za podmínky, že zašlete jeden výtisk práce k uchování na ministerstvo. Zřejmě jde o jakousi zvrhlou formu té proklamované podpory spolupráce škol s praxí, protože mi řekněte, kdo Vám třeba teď dá všemožná interní data apod., když to bude muset být časem veřejně přístupné... :-/
Úterý, 25. července 2017 - 05:50:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4571
Registrován: 3-2004
Ythomas_ct
Upřímě řečeno, závěrečné práce s "tajnými" daty od průmyslu obecně (na mé alma mater) stály za houby. Průmyslník dodal špatně zmařená data, nevěděl co s nima, většinou nějak tlačil na výsledek a nakonec nechal celou hloupoučkou práci proškrtat na uveřejnění..... Kupodivu většinou tyhle tajné práce měli dálkaři ze zmíněných firem. A hodnocení od oponenta ze zmíněné firmy (typicky šéf studenta) byly vždycky za 100 bodů.

Poté, co jsem si prošel spoluprací průmyslu s VŠ formou GAČR na straně univerzity a prošel praxi na druhé straně, tak jsem nabyl dojmu, že to co stát chce a podporuje je absolutní blbost na xtou...
Úterý, 25. července 2017 - 08:24:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3237
Registrován: 5-2002
Od letoška (v souvislosti s novelou VŠ zákona) již bohužel nikoliv. Správně mělo být: "bohudík nikoliv". Bakalářky i diplomky nejsou určeny k tomu, aby student pro firmu udělal zadarmo nějakou práci, na kterou by si ta firma musela normálně zaplatit lidi. Naopak, má to být jakási (pseudo)vědecká práce, kde mají být nějaké obecnější poznatky a která (velmi teoreticky) má posloužit "celému lidstvu". Je to samozřejmě iluze, že k něčemu takovému dojde, ale formálně to tak je. A fakticky stejně tu práci čte dost lidí, třeba komise ji má k nahlédnutí.
A hodnocení od oponenta ze zmíněné firmy To, že oponent je v takovém úzkém vztahu k řešiteli, je samo o sobě špatně.
Pikehead
Úterý, 25. července 2017 - 09:13:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3181
Registrován: 3-2007
Okurková sezona, nemají o čem psát... podívejte se na titulku "celostátní denníku" idnes: nemejte gril saponátem, prodlužte si život středomořskou kuchyní a spotřebitelský test - mražené pizzy "Hawai". 💀
Úterý, 25. července 2017 - 09:43:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2448
Registrován: 3-2004
Může mi prosím někdo přeložit do češtiny větu z té bakalářky? Viz obrázek. Díky.
Úterý, 25. července 2017 - 09:48:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14143
Registrován: 5-2002
DH: to neřeš...
To je prostě floskule pro dosažení potřebného počtu normostran.
Úterý, 25. července 2017 - 11:06:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7191
Registrován: 4-2003
Počet normostran byl nejspíše výrazně překročen.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 25. července 2017 - 11:40:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5489
Registrován: 8-2012
konspirátoři okolo Dvojčat se taky zaštiťují "týmem pracovníků z univerzity v Kodani (nebo kde)", že tam objevili henten nanotermit
Konspirátoři okolo Dvojčat teď mají pěknej průser: patnáct let zuřivě "dokazují", že je to všechno spiknutí sýajej a efbýaj a nanotermit a řízená demolice atd., a teď by najednou potřebovali tohle všechno smáznout a narazit to zpátky na musulmany, protože ti jsou holt teď aktuální celoplanetární spiknutí a větší čerti než agenti sýajej [happy]. By mě zajímalo, co dnes vykládá o "shození si Dvojčat" po diskuzních fórech takovej Janáč z Přerova...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 25. července 2017 - 13:36:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4982
Registrován: 9-2011
No to je jednoduchý.
Dvojčata si shodila sýajej, plná musulmanů.
Dvě mouchy jednou ranou.
Pro větší dezinsekční účinek by ti musulmani mohli být ještě třeba černí mexikánští komunističtí homosexuální imigranti.
Úterý, 25. července 2017 - 15:52:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2060
Registrován: 9-2003
Černí mexikánští komunističtí židofašističtí homosexuální imigranti
ANNUAL TRANSYLVANIAN CONVENTION
Úterý, 25. července 2017 - 16:36:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7194
Registrován: 4-2003
Černí mexikánští komunističtí židofašistickozednářsko homosexuální imigranti.

[wink]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 25. července 2017 - 18:06:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 7-2017
židobolševickofašistickozednářsko
Úterý, 25. července 2017 - 19:47:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5688
Registrován: 6-2005
Pánové, tak už to hledání vnějšího viníka namísto přiznání si zodpovědnosti za stávající stav nechte. Já jak pobýval devět měsíců ve Státech, tak jsem tam jasně pochopil (a mnoho Američanů mi mezi čtyřma očima potvrdilo), že od pádu dvojčat se jen zpřísňuje regulace a omezují svobody, každý v systému se chová jako oběť a lidé zodpovědní za aplikaci bezpečnostních norem je posílají o patro níže tak, aby byli z obliga. Každého tam zajímá jen liability a slovo responsibility do běžné mluvy nepatří. Konspirace ničemu nepomůžou ...
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Úterý, 25. července 2017 - 21:03:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5494
Registrován: 8-2012
Alibismus a "práva bez odpovědnosti" tu dobře známe taky, zejména právě na "dráze"... že jednou přijde socík i do Ameriky by člověk nečekal, ale s Clintonovic famílií a Barákem Obavou je to tu.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pikehead
Středa, 26. července 2017 - 07:42:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3183
Registrován: 3-2007
T.H.: To nesouvisí jen s demokraty, česká představa o amerických republikánech je barvotisková vzpomínka na Ronalda Reagana z 80. let. Můj dojem z toho je, že se nejedná až tolik o socík jako o razantní růst velikosti státu tlačený jak republikány, tak demokraty v mnohoboji nové regulace/nové úřady/deficit/tisk peněz. Přičemž "fyzikální zákony" i pseudodůvody k němu (válka, krize, další reálná i iluzorní témata...) jsou na obou stranách Atlantiku stejné.

V létě 2001 mě v Atlantě fascinovalo, že u vnitrostátních letů šlo podat kufr z chodníku (vylezete z taxíku, je tam hned přepážka, super pohodlné). Spousta Čechů, které jsem v Americe potkal, si chrochtalo, jak se jim z turistického víza kličkováním v šedé zóně povedlo propracovat k zelené kartě... V roce 2005 mi už brali otisky prstů, velká debata o biometrii z doby před 15 lety skončila nepřekvapivě: vítezstvím státu. A dneska už je přece normální odevzdávat na potkání úřadům retinu a otisky, protože kdo má čisté svědomí, nemá se čeho bát... atd. atd...
Středa, 26. července 2017 - 11:50:55  
Administrátor
Číslo příspěvku: 72470
Registrován: 4-2003
Proč se nám snaží namluvit že VRT Česko potřebuje? Jde o velké peníze, a lobbisté mají pohotovost
Už jste četli větší snůšku sraček, nesmyslů, navíc s tolika chybami? [crazy]
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Vláďa42
Středa, 26. července 2017 - 12:43:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1734
Registrován: 9-2009
MZ: naopak, to je buď výtvor zdejších myslitelů, nebo výše uvedené 100% podporují.

Ještě takový dotaz, poraďte starému muži: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/2188414-splavneni-vltavy -stalo-dve-miliardy-kvuli-suchu-ale-lode-z-jihu-cech-na-orlik-ste jne
téhle věci vyšla ekonomika jak? A opravdu nejsou peníze? A opravdu by to nešlo posunout o pár km dál na železnici. Odpoví mi na to třeba Pikehead, T.H., Agent, Radek?
Středa, 26. července 2017 - 13:59:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8411
Registrován: 9-2002
Krucinal...

Martin_zlivský:
"Proč se nám snaží namluvit že VRT Česko potřebuje? Jde o velké peníze, a lobbisté mají pohotovost
Už jste četli větší snůšku sraček, nesmyslů, navíc s tolika chybami? [crazy]"

Chyby v tom sice jsou, ale jinak v tom nachazim velkou podporu pro moje (snad stokrat napisane) argumenty, zejmena ten nejdulezaitejsi: Nemuzeme si dovolit vyhazovat penize z okna, ale alternativni cargo friendly streku k 011/260 a 230 s VTR 160 - 200 potrebujeme. Taktez je nutne navysit kapacitu od Decina na sever a jiste muzem najit i dalsi hrdla...

Tak a jedem... Kdo me rozcupuje jako prvni ?
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Středa, 26. července 2017 - 14:22:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7367
Registrován: 4-2003
Martin Zlivský:Už jste četli větší snůšku sraček, nesmyslů, navíc s tolika chybami?

Psala to známá firma, která psala obdobné sračky na k-reportu: Jan Jirásek, zde známý pod nickem Bevelo.

Administrátoři ho zde před více než rokem zcela nepochopitelně zablokovali - sice psal sračky, ale to ještě nebyl přeci důvod jeho blokaci [pozor]
Středa, 26. července 2017 - 14:26:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3240
Registrován: 5-2002
Tu kapacitu z Děčína na sever chcete navýšit jak? Stavbou megalomanského tunelu z Ústí do Heidenau, což bude srovnatelné se stabou VRT?
Cargo friendly štreka už existuje nejlepším z průchodů hlavním evropským rozvodím. Přitom údolím Orlice nikdo víc než dvoukolejku neprotáhne (ochrana přírody, zdroje pitné vody). Vedení trati přes jiná místa na rozvodí bude vyžadovat velké sklony - viz ta 230/250, co je už teď cargo-unfriendly. Jediná možnost by snad byla postavit dvoukolejku podél Sázavy, což je magořina.

Podle mě tu není na žádnou další cargo friendly štreku od Prahy na východ místo, stejně jako na další trať do Saska. Dráha si bude muset vystačit s tím, co je. A žádná administrativní restrikce přístupu na infrastrukturu taky asi neprojde.
Vláďa42
Středa, 26. července 2017 - 14:53:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1735
Registrován: 9-2009
Bram: naopak, zde zcela souhlas s administrátory. Osobně bych snesl zablokování sebe, kdyby sem nepřispívala vulgární individua, či jednorázové nicky s IP adresami státních úřadů a ČD Telematiky... Howg.

Agent: tebe netřeba rozcupovávat. Sám píšeš, že potřebujeme další koleje. Tedy je jasné že něco jako VRT/RS/NK (nové koleje) vzniknout musí. A víc píše Brr.
Pikehead
Středa, 26. července 2017 - 15:12:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3184
Registrován: 3-2007
Vláďa42:
"Odpoví mi na to třeba Pikehead, T.H., Agent, Radek?"

Možná by bylo Vladimíre dobré, aby na to odpovídal někdo, kdo tu věc obhajoval. Dtto zvedání mostu v Kolíně a další vodnocestní "investice".

A jinak "vyhazujou se prachy tady, můžou se i jinde" není validní argument, aspoň ne pro tuto diskusi. Tato kokotina není argumentem pro VRT, přestože se ji tak snažíš použít... [biggrin]
Vláďa42
Středa, 26. července 2017 - 15:21:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1736
Registrován: 9-2009
Ne, já jsem se ptal, jak je možné, že tady u těch kokotin (správná připomínka ten Kolín) vyjde ekonomika a na železnici ne a to ani u takových projektů, jako je NEMA-ŠE, či pravobřežka. V další iteraci bych třeba pátral po tom, jestli není vlastně zájem na tom, aby to nevyšlo.
Vláďa42
Středa, 26. července 2017 - 15:34:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1737
Registrován: 9-2009
O VRT ani o obhajování vodních projektů nepadlo ani slovo. Člověče, na to žes údajně učil na VŠ máš docela problém s pochopením textu.
Bkp
Středa, 26. července 2017 - 15:42:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7834
Registrován: 8-2003
Vláďa42:
"V další iteraci bych třeba pátral po tom, jestli není vlastně zájem na tom, aby to nevyšlo."

Občas mám pocit, že zájem na tom mají projekční firmy, jako třeba v případech NemaŠe, nebo Choceň - Ústí, tam se už iks let projektuje, ale nic nestaví a kdo ví, jestli vůbec bude. Pak taková práce je docela jistota, nikdo moc nehoní termíny, na případnou chybu se prakticky nepřijde a peníze přijdou.
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Pikehead
Středa, 26. července 2017 - 17:27:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3185
Registrován: 3-2007
No s pochopením reality má spíš problém člověk, který žádá vysvětlení po náhodných kolemjdoucích. Ale pokud na tom trváš, tak můžu kvalifikovaně odpovědět, že:
- ekonomika tomu vyšla zcela v souladu s nastavenými podmínkami OP Doprava a SFDI
- peníze jsou zcela určitě, ověřeno i se známým, jež je profesí ontolog
- výletní parníčky a jachty o kus vedle na železnici přesunout jde, ale pak brání drážnímu provozu, takže tento krok nedoporučuju
Vláďa42
Středa, 26. července 2017 - 18:16:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1738
Registrován: 9-2009
No, naštěstí Bkp trefil hřebík na hlavičku...
Pikehead nezklamal. Vše při starém.
Středa, 26. července 2017 - 19:54:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7202
Registrován: 4-2003
Odpoví mi na to třeba Pikehead, T.H., Agent, Radek?

Proč bych Vám měl odpovídat na něco, o čem nic nevím??[uhoh][uhoh][uhoh]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Ythomas_ct
Středa, 26. července 2017 - 21:52:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2452
Registrován: 10-2009
Ad RadekŠ:
Proč bych Vám měl odpovídat na něco, o čem nic nevím??[uhoh][uhoh][uhoh]
Zřejmě jste byl pro nedostatečné projevy nadšení definitivně zaškatulkován... ;-)

Jinak jsem koukal, že se ve vedlejší diskusi o III. koridoru objevil odkaz, přes který se dá proklikat na Společné prohlášení o rozvoji železniční dopravy do roku 2030 mezi Ministerstvem dopravy České republiky a Státním ministerstvem vnitra, výstavby a dopravy Bavorska. To je zase jednou věc. Člověk by se i nadchnul, ale pozorné přečtení formulací v dokumentu uvedených případné nadšení poněkud tlumí. Tak např.:
- Po dokončení stavebních prací mezi Plzní a Norimberkem je třeba navíc zavést vedle stávající regionální dopravy nabídku rychlé, pravidelné dálkové dopravy s využitím naklápěcí techniky v obloucích pro dosažení vyšší rychlosti (Neigetechnik),... (Nedopadne to nakonec tak, že i Němci svůj úsek zadrátují, abychom mohli na celou trať slavnostně vypustit BR 612, tou dobou již poněkud letité, že ne?)
- Ministerstvo dopravy České republiky a Státní ministerstvo vnitra, výstavby a dopravy Bavorska deklarují svůj zájem na vybudování trati Mnichov – Praha, která je aktuálně v rámci projektu „Metropolenbahn/ Metropolitní trať“ zahrnuta do BVWP 2030 v kategorii potenciální potřeby, která však bude přeřazena do kategorie naléhavé potřeby a co nejrychleji realizována. (A kdypa že to bude, túto?)
- V dálkové dopravě mezi Mnichovem a Prahou přes hraniční přechod Furth im Wald/Česká Kubice je třeba usilovat o nabídku spojení alespoň každou druhou hodinu. Železniční doprava by se tak měla stát konkurenceschopnou alternativou... (Jo, jo, od roku 2018 z Prahy do Mnichova co dvě hodiny a s jízdní dobou 5,5 hodiny, to je ta konkúrence...)
- Na trati Plattling – Bavorská Železná Ruda/Železná Ruda – Klatovy je třeba dále rozvíjet nabídku přeshraničních regionálních vlaků. V regionální dopravě je třeba usilovat po dohodě mezi Plzeňským krajem a společností Bayerische Eisenbahngesellschaft o přitažlivou a konkurenceschopnou nabídku přímých přeshraničních regionálních vlaků. Dlouhodobým cílem je elektrizace trati. (A propos, ty poslední přeshraniční přímé vlaky, byť jezdily "jen" na Špičák, byly před pár lety zrušeny...)
- A taková krásná formulace na závěr: Tento dokument nezakládá žádné závazky ve smyslu mezinárodního práva ani jiných právních předpisů včetně soukromých závazků. (Aneb nikdo vám nedá tolik, kolik já vám můžu slíbit...)
Vláďa42
Středa, 26. července 2017 - 22:08:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1740
Registrován: 9-2009
No z tohoto příspěvku taky není cítit úplně nadšení... Jaká je tedy představa? Jízdní doba tak 2 hodiny by byla konkurenceschopná, cargo friendy samozřejmě. Co nám z toho plyne?
Ano, VRT... Samozřejmě.
Jo, nevyjde ekonomika.
Ythomas_ct
Středa, 26. července 2017 - 23:34:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2453
Registrován: 10-2009
Ad Vláďa42:

Jaká je tedy představa?
To se musíte zeptat na MD ČR, jakou mají představu. Mně z toho prohlášení bohužel nic moc konkrétního nevyplývá, snad tedy s výjimkou elektrifikace všech tratí v dlouhodobém horizontu...

Jízdní doba tak 2 hodiny by byla konkurenceschopná, cargo friendy samozřejmě.
Tak určitě! Pokud si dobře vzpomínám, tak jenom ŽESNAD slíbil provozovat přes Kubici v případě realizace nějaké rozumné modernizace snad 29(?) párů vlaků denně, což by to ekonomické hodnocení mohlo posunout někam úplně jinam než uvažování "jednoho páru rychlých spojení Prahy a Mnichova za 2 hodiny". Takové řešení samozřejmě vylučuje řešení s traťovou rychlostí výrazně nad 200 km/h, takže de facto i jízdní dobu kolem 2 hodin, ale za dobré konstelace by se ten vlak z Prahy do Mnichova někam ke 3 hodinám dostat mohl...
Pikehead
Středa, 26. července 2017 - 23:55:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3187
Registrován: 3-2007
Asi znáš okřídlené rodičovské rčení "na blbou otázku blbá odpověď", Vladimíre. Nic víc a nic méně nenastalo.

A s ekonomikou Praha-Mnichov je to asi těžká věc, nakonec to výjímečně cítíš i sám, že...
- Němcům to na VRT nevyšlo ani v placce mezi Drážďanama (500K) a Berlínem (3,5M). Budou hýkat štěstím na Praha-Mnichov vedoucí přes Šumavu?
- půlka cesty je po Německu, tam se retailová koruna na kilometr nevylže ani náhodou a báchorky typu "OW za dvě kilča jako dneska do Ostravy, nebo tam bude nějakej zasejc ingold" nesežerou ani prostomyslnější jedinci.
- kolik lidí a proč by jezdilo do Mnichova (a eventuálně dál) a kolik by za OW dalo dumpingové dva tři litříky asi netušíš, že?

Proti tomuhle nápadu je VRT do Brna železniční bonanza, Vladimíre.
Pikehead
Středa, 26. července 2017 - 23:58:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3188
Registrován: 3-2007
Ythomas_ct:
"Takové řešení samozřejmě vylučuje řešení s traťovou rychlostí výrazně nad 200 km/h"
No okometricky dvě hodiny do Mnichova vylučují zastavení v Plzni a Řezně, ba možná i vylučují trasování tratě přes tato města... [biggrin]
Suchol
Čtvrtek, 27. července 2017 - 08:30:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 345
Registrován: 5-2016
P_r_a:
Správně jste uhodl, že mě ty studie, které jste sem dal, budou zajímat, dodatečně Vám za ně velice děkuju.
Ale teď bych naléhavě potřeboval detailní řešení stanice na letišti VH Praha a jejího okolí, nebyl byste tak laskav? (nebo někdo jiný?)

Taky se pořád někde diskutuje NBS Praha - Beroun, taky tohle by se hodilo, původní "nové spojení" i novější studie. Jakož i pražské NS2.
Díky předem.

(Příspěvek byl editován uživatelem suchol.)
Vláďa42
Čtvrtek, 27. července 2017 - 08:46:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1741
Registrován: 9-2009
Pike: no proto tam vidím existenci významného podílu nákladní dopravy jako nutnost.
Němci sice nemají VRT nezi DD a BER, ale jak sám dobře víš, rekonstruují celou trať poměrně velkorysým způsobem na 200. A znovu bych se opakoval: jsme toho my schopni někde? Máme tu placku? Třeba kolem Bezpráví?
Jinak Němec si to sviští běžně 160 i na regionálce, víš?
Čtvrtek, 27. července 2017 - 10:00:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14167
Registrován: 5-2002
V42: Němci sice nemají VRT nezi DD a BER, ale jak sám dobře víš, rekonstruují celou trať poměrně velkorysým způsobem na 200
A je součástí té velkorysé rekonstrukce i ten kousek z Blančina Pole přes Mařenčino Pole na Jižní Kříž...?
Malý_fotograf
Čtvrtek, 27. července 2017 - 10:41:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6307
Registrován: 5-2002
Prohlášení je asi jen další předvolební canc. Je tedy otázkou, zasáhne-li do aktuálně řešeného procesu realizace neefektivní modernizace tratě 180.

Překvapilo mne, že pan ministr v tomto článku říká: "Představuji si dvě plně elektrifikované koleje až na hranice, kde by bylo možné do budoucna jezdit přes 200 kilometrů za hodinu." Přičemž z celého dokumentu takové ujednání nevyplývá.

Kéž by se probudil alespoň rozum a do stávajících projektů byla zahrnuta ta druhá kolej. (Rychlost je věc druhotná, primární je provozní spolehlivost.)
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Pikehead
Čtvrtek, 27. července 2017 - 10:51:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3191
Registrován: 3-2007
V42: OK, tak bereme náklad a pouštíme 2 hodiny. [happy]

Mf: Panu ministrovi nebrání vůbec nic otázku dvojkolejky rozseknout a začít její stavbu na českém území připravovat - případně se i zavázat, že vícenáklady dvojkolejky pokreje z národních peněz. Pohyb na naší straně je další argument na Bavory.
Vláďa42
Čtvrtek, 27. července 2017 - 11:08:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1745
Registrován: 9-2009
Takže postavíme dvojkolejku +- ve stávající stopě s rychlostí až 160 km/h - rozuměj cimbuří kde bude 160 na třech místech vždy 1,2 km a většinu cesty bude 70-90 km/h za cenu 80% novostavby na 200? Samozřejmě budou kilometry křivé zámkové dlažby, PHS v lese a nádherné modré zábradlí. Protože tak to máme rádi.
Čtvrtek, 27. července 2017 - 13:50:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8414
Registrován: 9-2002
Vláďa42:
"Takže postavíme dvojkolejku +- ve stávající stopě s rychlostí až 160 km/h - rozuměj cimbuří kde bude 160 na třech místech vždy 1,2 km a většinu cesty bude 70-90 km/h za cenu 80% novostavby na 200? Samozřejmě budou kilometry křivé zámkové dlažby, PHS v lese a nádherné modré zábradlí. Protože tak to máme rádi."

Ale ja to tak rad nemam. Je to taky vyhazovani penez oknem. Nekde jsem cetl cosi o modernizaci trati 230 a v podstate to neprinese zadny podstatny navyseni VTR. Uz jsem to psal driv: 230 urcite (a 250 castecne) trasovat jinak - i za cenu tunelovani/mostovani, ale s VTR 160 - 200. Pak muzem odstehovat brnensky vlaky od Kolina na vychod na tuto trat. Otazka je, zda by i potom bylo potreba navysovat kapacitu na 010 - na to uz odpoved neznam.

No a na ten Mnichov je potreba podobnej metr.

Pokud jde o streku od Prahy na sever, tam se to bez dalsich koleji neobejde. Otazka je jak a kudy, ale cargo friendly urcite.

(Příspěvek byl editován uživatelem Agent.)
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Čtvrtek, 27. července 2017 - 14:28:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3241
Registrován: 5-2002
230 urcite (a 250 castecne) trasovat jinak - i za cenu tunelovani/mostovan To ale asi nebude cargo friendly, že? Už tak jsou tam velké sklony a rovnání trati je ještě zvýší. Na nějakých cargo friendly max. 10 promilí se dá zapomenout.
Nebo se dá postavit tunel z Brna až někam ke Kutné Hoře,[biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem BrR.)
Čtvrtek, 27. července 2017 - 14:32:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8415
Registrován: 9-2002
Brr:
"230 urcite (a 250 castecne) trasovat jinak - i za cenu tunelovani/mostovan To ale asi nebude cargo friendly, že? Už tak jsou tam velké sklony a rovnání trati je ještě zvýší. Na nějakých cargo friendly max. 10 promilí se dá zapomenout.
Nebo se dá postavit tunel z Brna až někam ke Kutné Hoře,[biggrin] "

Ja zamerne nepisu, kudy to vest, na cmarani do mapy nemam cas. Mas nejakej lepsi napad, jak dostat brnenskou zatez pryc z trati 010 ?
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Čtvrtek, 27. července 2017 - 14:46:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14174
Registrován: 5-2002
Agent: Mas nejakej lepsi napad, jak dostat brnenskou zatez pryc z trati 010
Zlevnit poplatek za DC přes Vysočinu a zařídit, aby tam šlo rekuperovat.
Vláďa42
Čtvrtek, 27. července 2017 - 15:10:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1747
Registrován: 9-2009
Zní to zvláštně, ale s A-8414 souhlasím. Samo nikoliv s jeho vizi 230. A souhlas i s Hajnym-14174.
Čtvrtek, 27. července 2017 - 15:24:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3242
Registrován: 5-2002
Hajnej: no asi by to chtělo ještě ty postrky - nejlépe v ceně dopravní cesty a organizované tak, aby jejich použití bylo co nejpružnější. Jenomže snížená cena za DC + postrk na této trase v ceně, to je taky už protimluv.

Agent: Ja zamerne nepisu, kudy to vest, na cmarani do mapy nemam cas. Jenže pak z toho vyleze, že požaduješ kulaté čtverečky. Mezi Prahou a Brnem jednoduše není terén na to, aby se tam postavila další trať vhodná pro náklady.

Mas nejakej lepsi napad, jak dostat brnenskou zatez pryc z trati 010 ?
1) Zdvoukolejnit 020 a mezi Chocní a Třebovou zpomalit všechny vlaky tak, aby byl grafikon co nejrovnoměrnější, a zároveň tady vyhubit osobáky
2) postavit cargo-unfriendly štreku z Prahy do Brna tak, aby vlak Praha - Brno - Ostrava byl stejně rychlý, jako přes Pardubice. Na 010 nechat jen dva páry R za hodinu (klidně ostatní vyhnat zdražením DC pro vlaky osobní přepravy) a cargistům nechat uvolněnou 010.

Jasně, že 1) je reálnější.
Čtvrtek, 27. července 2017 - 15:42:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3243
Registrován: 5-2002
A ještě: u varianty 1) odlehčit trati 010 tím, že by se, kupř. manipulací s cenou DC, nutil tranzit Děčín - Břeclav, aby uhnul přes Chalupki. Což by asi u nákladních dopravců moc nadšení nevyvolalo.
Čtvrtek, 27. července 2017 - 15:52:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2454
Registrován: 3-2004
Ad Brr #3242:
1.1) výstavba spojky Újezd u Chocně - Svitavy kolem Litomyšle.