Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Maďarsko a Balkán » Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 03. 09. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 03. 09. 2017

dolů
   autor příspěvek
Středa, 09. srpna 2017 - 14:46:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 8-2017
Dneska jsem zkusil dle rady (za všechny moc díky!) ještě v ČD Travel, prý je tam nějaký problém ze strany MÁV (na některé dny udělat jde, na jiné - potřebuji 27. 8. Bp-Debre, 2. 9. Debre-Bp - to ještě nejde, snad to časem uvolní, prý snad příští týden). No uvidíme...
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 08:00:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 576
Registrován: 10-2008
Ad Split:... takže mam konečně nějaké konkrétnější info k nákladům zjištěné dotazy u výpravčích a zhruba týdenním výskytem a pozorováním... mohlo by se to někomu ještě do konce sezony hodit.
Pravidlo jezdí dvě relace, Karlovac - Split Predgrade (61101/61100) a Zahreb - Solin (60341/60340). První má být v cíli zhruba ve 21:00 , zpět odj. cca 22:00 ,druhý má dorazit do Solinu ve 4:00 a zpět má jet cca 13:30. U toho druhého je nejpravděpodobnější že pojede za světla, při dojezdu mi jel zpožděn dvakrát, jednou dojel cca v 7:30 a podruhé 12:30.Odjezd zpět většinou stíhají skoro včas mezi druhou a půl pátou. Samo je to vše v teoretické rovině,záleží na štěstí a občas jede i něco navíc pod jinym číslem a nebo se to někde na půl dne naopak odstaví atp.(např. dnes 61101 je od půlnoci stále v Perkoviči a stojí). Zátěž tvoří prakticky jen rakve na zrní, speciály na cement dlouhé i krátké dvounápravové a občas kotel.
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 08:14:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 577
Registrován: 10-2008
Jo ještě k osobce že celý týden na všem Split - Perkovič a zpět všechny vlaky tedy náhrada 2044 030 + 2xB což byla paráda..... No a dálkové ICN maj taky nějaké špatné období neb minimálně poslední tři dny vždy jeden pár veden autobusem v celé trase a vždy se to posouvalo asi dle oběhů....No a na nočáku ze Záhřebu dnes ráno dokonce 14 kočárů a opět dvě mašiny....to netušim zda je to nárazovka či pravidlo a čím se to řídí....

Tak už konec a přestávam s tim otravovat :-)))
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 13:35:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 275
Registrován: 8-2012
Sebu: já tam zrovna dneska jedu, takže se ty informace určitě hodily, díky[ok]
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 13:58:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5777
Registrován: 12-2011
Dokončím cestu: Vlakem z Istanbulu

Cesta začíná večer před nádražím Sirkeci, odkud odjíždí autobus NAD do Halkali. Tam příjezd celkem bez problémů, je již večer. Potom nasedáme do rumunského lůžka, které je úplně prázdné. Chudák Rumun, musel pracovat [rofl] Nevzbudil nás na celnici, ale naštěstí to dobře dopadlo. Fungovala i sprcha, ale jen po odmontování hlavice kvůli nízkému tlaku vody. Vůz jede do stanice Dimitrovgrad, kde je odpojen a připojí se spolu s tureckým lehátkem na rychlík do Horní Ořechovice, kde proběhne po dvou a půl hodinách přepojení na rychlík Sofia - Bucuresti. Tam byl příjezd +90, nejspíš na trati něco zdechlo. Na nádraží jsem si šel udělat pár obrázků, ale nějaký balkánec na mě poslal policajty. Za pár minut se to vyřídilo. A rozluštit latinku byl velmi náročný úkol [rofl]


V Ruse se stálo o hodinu více než je zdrávo, protijednoucí rumun měl zpoždění. Poté následuje monstrózní přejezd Dunaje. Jakoby člověk přejížděl hranici dvou úplně jiných světů. V lůžku jsme však seděli jen do stanice Giurgiu Nord, pak nás rumun poslal pryč. Proč? Z důvodu kolenovrtání a docela razantní finanční úspory jsem k Balkan Flexipassu, který platí do Ruse gr. přikoupil mezinárodní lístek pouze do Giurgiu, a dále zakoupil vnitrostátní jízdenku z e-shopu CFR. Rumun se ošíval, že s ním musíme na sedačku. A tak jsme šli, ale nebylo to špatné, celkem příjemné zakončení cesty. Na Gara de Nord příjezd zhruba s +90. Balkán.


Další den už jen cesta přes den Traianusem do Budapešti (akční jízdenka Fortuna Bucu - Buda stojí 29 EUR), kde byl plánován přestup na Metropol. Jenže ouha, rumun dojel do Curtici se dvěma hodinama. Ale bylo docela znát, že se člověk blíží do civilizace; rumunští celníci se neflákali, a dokonce zdravili[rofl] Z Budapešti do Brna jel naštěstí večer autobus, takže zpoždění na příjezdu nebylo zas tak dramatické.

Ať žije Balkán[pozor]

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 15:15:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2947
Registrován: 9-2007
P.J.: Dokud jsi v Bukurešti nespal na nádraží, tak to nebylo to správné kolenovrtání. [lol] Jinak on v Kapikule budí průvodce? Přiznám se, že v tomhle nevím, jak postupovat - když jsem jel do Bělehradu, tak mě vzbudili pasováci, ukázal jsem jim pas a mohl jsem spát dál, což je mnohem lepší řešení, než kdyby měl cestující vzbudit průvodce někde před hranicí a ukrátit jim už tak dost krátký spánek.

Jinak hezký výlet. Já to asi nechám na pozdní podzim, pokud k tomu vůbec dojde... doufám, že o tom sepíšeš reportáž na ten židozednářský žlutěobrýlený spolek. [proud]
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 15:28:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5778
Registrován: 12-2011
A.V.: V Kupikule je problém v tom, že musíš jít s bumážkou z vlaku k turkovi do budovy pro razítko. Pak až jsou všichni ve vlaku, přijde jiný turek, a ty razítka zkontroluje. Uprostřed noci naprosto super [proud]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 16:24:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 100
Registrován: 7-2017
ten turek s malým t je strašnej...já znám jen s velkým[biggrin][biggrin][biggrin][biggrin][biggrin][biggrin][biggrin]
Čtvrtek, 10. srpna 2017 - 19:12:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 7-2017
Turek s velkým ? [biggrin]
Miroslav_ Zikmund
Neděle, 13. srpna 2017 - 19:03:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 454
Registrován: 2-2016
Špatná zpráva
Vlaky ze Skopje do Prištiny nejezdí

Lepší zpráva
Ve středu 09.08.2017 v odpoledních hodinách byl ve Skopje uveden do provozu informační systém. V hale i na nástupištích jsou velké přehledné obrazovky, které v makedonštině, turečtině a angličtině poskytují informace o jízdě vlaků. Výhodou je stabilní určení kolejí pro jednotlivé spoje.
Pondělí, 14. srpna 2017 - 23:01:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4420
Registrován: 4-2003
Ona od 3.8. je téměř zastavená osobní doprava Kosovských železnic, prý problémy s financováním... Jediné, co údajně mělo nadále jezdit, jsou právě vlaky Priština-Skopje. Ale pokud nejezdí ani ty, tak skutečně [smrt].

Doufejme, že to brzy nějak vyřeší a provoz obnoví. Obzvláště když nedávno koupili a nechali si opravit ty německé vagony, bylo by trapné je ani nenasadit do provozu a místo toho to celé zaříznout...

I nákladka tam prý skomírá. Největší objem dopravy představují vlaky s niklovou rudou, a s těmi se stala zvláštní věc. Vzniknul nový soukromý dopravce Railtrans, který převzal 1/3 výkonů, což v praxi vypadá tak, že 20 dní v měsíci jezdí kosovské železnice a zbylých 10 dní on. Jistě to je velmi efektivní a pro všechny výhodné [crazy].
Úterý, 15. srpna 2017 - 01:30:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5781
Registrován: 12-2011
Railtrans je kosovský kamionový dopravce, který si koupil jednoho bulharského Faura. Bohužel nemám žádný snímek.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Úterý, 15. srpna 2017 - 08:17:57  
Moderátor
Číslo příspěvku: 15265
Registrován: 11-2005

Úterý, 15. srpna 2017 - 11:06:43  
Moderátor
Číslo příspěvku: 15266
Registrován: 11-2005
První soukromé elektrické lokomotivy v Srbsku budou 461.105 a 441.414. Majitelem je Despotija doo, která mmch. již vlastní 742.076.


Úterý, 15. srpna 2017 - 18:10:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 1-2012
Francisc - drobná osobní zkušenost:
V rezervačním systému ARES 3 se letos objevily lůžkové lístky na rychlík Prietenia. Neváhal jsem a hned jsem je pořídil (viz obr.). Cestou tam jsme však měli smůlu. V červenci se Pretenia rozhodla jezdit jen 2x týdně (viz další obr.) a samozřejmě ne v ten den, kdy jsme jeli my. Ještěže zrovna v tomhle směru se dalo alternativně cestovat s přesedáním v podstatě navazujícími 3-mi lokálními vlaky. Pravda za možnost sezení ve služebním kupé jinak po většinu cesty zcela vyprodaného rychlíku z București do Iași jsme zaplatili poplatek v dobrovolné výši do kapsy vlakvedoucí, ale zase osobák z Iași do Ungheni jsme měli celý jen pro sebe. Teda pokud nepočítám 3 členou vlakovou četu, která se nám o náš "soukromý" vlak starala :-))) . No a klimatizovaným reko-Ganzem CFM, kterým jsme jeli z Ungheni do Chișinău, bychom se jinak určitě nesvezli. Zpátky to bylo až v srpnu a to už Prietenia normálně jela, takže další zážitky již nebyly. Že bychom to tedy příště vzali přes Lwów a Odesu? Tam by mohly být nějaké zážitky v obou směrech!

Středa, 16. srpna 2017 - 08:50:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24
Registrován: 7-2017
www.ihned.cz

08:10
AŽD Praha dodá moderní řídicí a zabezpečovací technologie pro hlavní železniční uzel v Černé Hoře. Celá zakázka dodávaná touto největší českou firmou ve svém oboru vyjde na 6,1 milionu euro. Černohorci plánují modernizovat dalších 7 stanic a českým technologiím se tak otevírají další možnosti.
Středa, 16. srpna 2017 - 10:26:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 871
Registrován: 2-2005
Ona od 3.8. je téměř zastavená osobní doprava Kosovských železnic, prý problémy s financováním...

No jo, no, Albánci [wink]
Středa, 16. srpna 2017 - 10:30:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 872
Registrován: 2-2005
Ve středu 09.08.2017 v odpoledních hodinách byl ve Skopje uveden do provozu informační systém. V hale i na nástupištích jsou velké přehledné obrazovky, které v makedonštině, turečtině a angličtině poskytují informace o jízdě vlaků. Výhodou je stabilní určení kolejí pro jednotlivé spoje.

Není to spíš v makedonštině, albánštině a angličtině?
Středa, 16. srpna 2017 - 16:41:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5782
Registrován: 12-2011
A v hale byl systém už od pradávna.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pátek, 18. srpna 2017 - 09:12:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4080
Registrován: 12-2007
Ještě se na turka před obdržením razítka vyplazuje jazyk?
Neděle, 20. srpna 2017 - 22:49:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 578
Registrován: 10-2008
Pozdě, ale přece. V červnu jsem posílal pár info a fotek o předposledním ¨starém¨ úseku na hlavní tratí spojující jih se severem Řecka, a to Tithorea - ¨Lejnokláda¨.....(cca na jaře příští rok se má doprava převést do tunelu úplně mimo stávající trasu).
Nyní dohazuji pár posledních dlužných a to z úseku Tithorea - Amfikleia , kdy se vlak dostává na pár kilometrech z jedné placky mezi pohořími na druhou o něco výše (poté pak polehounku stoupá až k vrcholovému tunelu za stanicí Bralos).....




Další už je víceméně dokumentačně. Brzceranní trojspřeží na kontíkách při průjezdu Bralosem (krokem, takže spíš průchodu :-))


Stav stanice Lejnokláda ,místní muzejní souprava v čele s A223 a skrz okno (zatracená klima) ještě DB 212 na pracovnim vlaku už na nové trati
Neděle, 20. srpna 2017 - 23:15:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 579
Registrován: 10-2008
No a jako poslední k Řecku si nechám pár fotek bohužel jen skrz okno ze stoupání do kaňonu mezi stanicemi Lejnokláda a Bralos.... Proběhla tady tak trošku diskuze zda to za to stojí či nikoliv....bohužel fotky moc vypovídající hodnotu nemají, ale i tak se mi to zdá kolosální, obzvláště když to má ten úsek asi spočítané....celkem ten úsek jedete asi 10 minut a pak přemýšlíte vzhledem k okolní placatější krajině zda to bylo možné a byla to pravda :-)))



Poslední dvě jsou z roku 2000 a jsou jen pro ilustraci jak vrcholový most vypadá z venku .....

No a teď už dam s Řeckem pokoj, snad to někoho inspirovalo, či alespoň pobavilo :-)

(Příspěvek byl editován uživatelem Sebu.)
Pondělí, 21. srpna 2017 - 00:00:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 581
Registrován: 10-2008
....ale můžem pokračovat opět Balkánem, trošku západněji... srpnové Chorvatsko taky může potěšit..... obrazové doplnění k textům výše..... :-)

Někde mezi Drnišem a Kninem.....


A klasika za vrcholovým Labinským tunelem dolů směr Split.....


..... další až zase dofotim :-)))
Pondělí, 21. srpna 2017 - 01:37:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 582
Registrován: 10-2008
Pro doplnění ještě kabinovka Bralos - Lejnokláda.........

https://www.youtube.com/watch?v=0MMlMa98aWo



(Příspěvek byl editován uživatelem Sebu.)
Pondělí, 21. srpna 2017 - 01:59:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 583
Registrován: 10-2008
A nebo hezčí pěkně z venku......

https://www.youtube.com/watch?v=le6baegz27w
Pondělí, 21. srpna 2017 - 13:08:58  
Moderátor
Číslo příspěvku: 15270
Registrován: 11-2005
Sebu: Paráda [talker]. Kanál HTS na YT je hodně pěkný, ti kluci fakt umí.

Jinak sezónní BiH Talgo 1722/1723 ze Sarajeva do Čapljiny prodlouženo až do konce září. [wink]
Pondělí, 21. srpna 2017 - 16:41:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 28
Registrován: 7-2017
Šari: a proč ne až do Ploče ? [happy]
Pondělí, 21. srpna 2017 - 21:43:52  
Moderátor
Číslo příspěvku: 15273
Registrován: 11-2005
Tak to vypadá, že od nového byl měl skončit Metropol...

[uhoh]
Úterý, 22. srpna 2017 - 20:44:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 7-2017
Šari: to mě překvapuje. V návrhu JŘ Metropol je. Jestli správně rozumím tomu překladu z maďarštiny, tak by Metropol měl jezdit v relaci Berlin-Wien, a Maďaři řeší jak dopravit přímé vozy Budapest-Warszawa k Chopinu. Ach jo... [ko] Snad dostanou Maďaři ještě rozum.

Dále tam píšou (jestli to dobře chápu) že skončí Avala Wien-Beograd - což se nedivím když z ní Maďaři udělali v úseku Budapest-Kelebia osobák, a Nesebar-Albena, což by byla škoda (i když jak jsem slyšel, tento vlak bývá pravidelně zpožděný, takže je otázka kolik lidí s ním jezdí...).
Středa, 23. srpna 2017 - 01:56:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2948
Registrován: 9-2007
Včera jsem si to o Metropolu ověřoval a skončí až 2018/2019, na GVD 2017/2018 by ještě měl zůstat. Nevíte kdyžtak někdo, zda budou SŽDC koncem roku 2018 nabírat na výpravčí? [biggrin]

O Avale nevím, ale Nesebar-Albena je jistý. Je to volovina, vlak je stále plný (ověřeno před pár dny) a plné Čechů i Slováků (to mi samo od sebe řeklo několik průvodců Utaselláto).

A ohledně rezervaček do Pritenie, ono to dříve koupit nešlo, nebo co?
Středa, 23. srpna 2017 - 09:16:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 30
Registrován: 7-2017
Vantju: díky za info. Třeba Nesebar-Albena pojede (je-li tomu tak jak píšete, tak by naopak měl vézt nějaké lůžko či lehátko z Prahy), ta diskusní fóra mohou mít informace stylem JPP. Uvidíme na podzim při zveřejnění konečného JŘ.
Středa, 23. srpna 2017 - 10:28:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 316
Registrován: 11-2004
Metropol bude od dcembra 2017 v nejakej podobe len Budapešť - Praha.
Na DB Netz bol po zrušení nočných vlakov financovaný MÁV, čo logicky MÁV nemusí platiť.
https://community.bahn.de/questions/1411962-en-metropol-ab-fahrpl anwechsel
Středa, 23. srpna 2017 - 11:49:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 31
Registrován: 7-2017
To jsou zprávy... Takže si počkejme na konečný návrh JŘ.
Středa, 23. srpna 2017 - 15:32:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 1-2012
ad Prietenia: v roce 2008 jsem lůžkové lístky na Prieteniu přes opravdu velkou snahu nesehnal předem v předprodeji - a to ani z terminálu ČD ani z terminálu DB a ani od CFM (tam řechtal uřední šiml - bez originálů jízdeních dokladů to nechtěli prostřeníkovi vystavit a já jsem zase neměl zájem a čas posílat originály jízdenek sem a tam poštou). Nicméně bez problémů jsem v tom roce 2008 získal ty lůžkové lístky od CFR při přestupu v București a to hned i pro zpáteční cestu. Od té doby jsem lůžka na Prieteniu koupit nezkoušel (jednou jsme jeli přes PL/UA a naposled jsme se nechali odvézt přes hranici RO/MD autem). Znouvu jsem to zkusil koupit až letos. A neřekl bych, že to je zrovna triviální záležitost. Vozy jsou sice CFM, ale lůžka zřejmě poskytuje do ARES3 CFR, proto je potřeba to hledat pod CFR číslem vlaku a to i pro opačný směr, což není zrovna standardní postup. Nepopírám však, že to možná v systému ARES3 již mnoho let je a já si toho jen dřív nevšiml.
Čtvrtek, 24. srpna 2017 - 00:12:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5794
Registrován: 12-2011
Hrvaška, Serbia! Balkán zůstane navždy Balkánem.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/447151-mlada-chorvatka-p riznala-ze-zalozila-pozar-z-pomsty-srbum.html
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Čtvrtek, 24. srpna 2017 - 13:16:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 588
Registrován: 3-2013
Když už tak Hrvatska. Případně Ljepa naša..
Čtvrtek, 24. srpna 2017 - 18:02:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5795
Registrován: 12-2011
No tak jsem to napsal slovinsky. Snad mi taky nepřijdete podpálit barák, nebo alespoň naházet kamení do oken [happy]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Čtvrtek, 24. srpna 2017 - 20:19:34  
Moderátor
Číslo příspěvku: 15278
Registrován: 11-2005
Já bych se chtěl zeptat MZ, jak to přesně bylo s tím neuskutečněným odjezdem vlaku ze Skopje do Kosova?

Z aktuálně navázané komunikace mezi MŽT a TrainKos jsem došel k tomuto závěru:
Vlak na straně Kosova jede vždy. Makedonec prý občas neodjede, protože nemá mašinu či chlapa. Takže asi tolik k mezistátnímu vlaku z Kosova do Makedonie.

Zda bude od 1.9. ukončena výluka mezi Makedonií a Řeckem nikdo neví.
Sobota, 26. srpna 2017 - 16:00:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 7-2017
No najnovšie správy sú že Maďar Metropol ruší už od GVD 2017/18.
Sobota, 26. srpna 2017 - 16:28:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 929
Registrován: 6-2002
Tak on ho neruší, jen ho zřejmě po 9ti letech provozu přes Prahu vraci do své původní trasy přes Vídeň (bývalý Donau Spree Kurier)
Neděle, 27. srpna 2017 - 06:43:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 875
Registrován: 2-2005
Metropol a 9 let? Metropol jezdil ještě za komunistů jako IEx (InterExpres, východoevropská obdoba EC/IC).
Neděle, 27. srpna 2017 - 12:53:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 930
Registrován: 6-2002
ano, a po letech jako IEx dojezdil v GVD 90/91. Znovu se název Metropol objevil na tři roky v GVD 95/96 - 97/98 po zrušení Balt-Orientu.
Nynější Metropol jezdí od GVD 08/09 a je to následník Donau-Spree Kurieru, který po letech dojezdil předešlý grafikon. Kurzy z Budapešti na něm jezdily do GVD 05/06. O tom, že to je následník svědčí i první rok provozování (08/09), kdy kurzy z Vídně (na původním Metropolu nejezdily) si vozily ÖBB i s autovozem. Tuším že to tak jezdilo jen jeden grafikon a autovůz byl posléze zrušen díky špatným zkušenostem s průvozem přes ČR (v té době zhruba zrovna kulminovala činnost zlodějských band).
Hned další GVD (09/10) začal provoz Metropolu kompletně v režii MÁV s tehdy novými WLABmz ČD uvolněnými ze zrušeného Johanesse Keplera.
Neděle, 27. srpna 2017 - 13:35:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 876
Registrován: 2-2005
Ano a od 91/92 až do 96/97 je veden jako obyčejný R378/379, zdroj? www.vagonweb.cz .

A jak tak koukám, tak Donau-Spree kurier začal jezdit jako EN právě v pozici zrušeného R Metropol, za nějž se jako náhrada časově posunula Pannonia.

(Příspěvek byl editován uživatelem Huples.)
Neděle, 27. srpna 2017 - 15:54:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11248
Registrován: 5-2004
A jeste nez to byl iex tak se tak kdys jmenoval nejakej yezonneletni posilak ndr - madarsko (balkan?)
Neděle, 27. srpna 2017 - 17:46:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 35
Registrován: 7-2017
Petr Vlček: ano, do 1984/5 to byl R 1275 "Metropol" Dresden-Budapest.
Neděle, 27. srpna 2017 - 18:50:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2951
Registrován: 9-2007
Metropol jezdí opravdu hodně dlouho. Informace ohledně jeho rušení valí ze tří stran - Maďaři najisto tvrdí, že se vlak zruší. Němci mluví o jeho zkrácení do trasy Praha - Budapešť a Češi neví, ale věří, že se to nějak dohodne. Byla by to opravdu velká ztráta, efektivita nočního spojení je nedocenitelná, kvalitativní úroveň vlaku také... přetrasování asi bude pro někoho lepší, ale jak se vyřeší česká část, zda opravdu pojede nějaký vlak z Prahy do Budapešti přes noc, to se neví. Přitom obsazenost ubytovacích vozů vychází na nějakých 90-95%...

Btw. za Utasellátó vznikla petice.
Neděle, 27. srpna 2017 - 22:44:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 584
Registrován: 10-2008
No z vlastní zkušenosti nejen ubytovacích..... pokud chtěl někdo mít noční cestu opravdu na sedáka, tak Metropol byl v posledních letech tutovka. Alespoň ve vozech co pokračovaly z Práglu na sever....
Pondělí, 28. srpna 2017 - 01:52:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5800
Registrován: 12-2011
Ještě k tématu kosovského soukromníka, tak zde jsou nějaké fotky z provozu. A dokonce i poslední Nohabka, která vezla vlak na Pejë [jidlo]

https://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?030,8257592
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Úterý, 29. srpna 2017 - 02:15:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 931
Registrován: 6-2002
Ad: Huples:

Dobrá, tak co tedy takhle ?:
Před devíti došlo ke zrušení Donau-Spree Kurieru a jeho přetrasování přes Prahu. Pro spojení se použil staronový název vlaku Metropol a v jeho novodobé historii vozil nově i kurzy z Vídně. Po devíti letech znovu obnovenému provozu bude Metropol zřejmě zrušen a přetrasován zpět přes Vídeň.

Jak píše Vantju, o konci Metropolu je zatím dost nejasných zpráv. Není ale žadným tajemstvím, že ÖBB tlačí na maďara již několik let, aby jezdil do Berlína přes Vídeň.
Úterý, 29. srpna 2017 - 20:05:48  
Moderátor
Číslo příspěvku: 15281
Registrován: 11-2005
Zajímavost:

Chorvatský externí dopravce PDD Transport si pronajal od ŽFBH lokomtotivy 441.902 a 903 pro vozbu nákladních vlaků z Ploče do Čapljiny. K posunu v přístavu Ploče pak lokomotivu 642. Pochopitelně na území Bosny vlak poveze ŽFBH, ti si žádný vlak externím dopravcem po svém území nenechají provézt. Jsem na to celkem zvědav, aby to HŽ Cargo v Ploče nezabalilo úplně. Přístav chce expandovat (cíleně na maďarský trh) a HŽ Cargo jim v tom brání svými obrovskymi částkami za přepravu...
Úterý, 29. srpna 2017 - 23:37:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 35
Registrován: 7-2017
Kubze: A Bratislava - Vídeň - Břeclav by byl problém jezdit?
Středa, 30. srpna 2017 - 10:40:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5801
Registrován: 12-2011
M.Š.: Tak chorvatské Crachgo bylo ještě nedávno nad propastí, tak se nelze divit, že se ze zákazníků snaží vymáčknout co nejvíč tchoříků [rofl] Ještě by ŽFBH mohlo s nějakým soukromníkem pořešit Talgo do Ploče, když osobní moloch také baží po smradlavých zvířátkách.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Středa, 30. srpna 2017 - 10:54:29  
Moderátor
Číslo příspěvku: 15282
Registrován: 11-2005
Tak mohly by ŽFBH potlačit na PPD, aby si udělali licenci na osobní dopravu a doklepat Talga až do Ploče. Pokud o to teda mají takový zájem, když s HŽPP není domluvy. Tak PPD s ŽFHB to upeli docela slušně a s HŽC to asi docela slušně zamete na trati z Ploče do Čapljiny. Bude zajímavé to sledovat do budoucna. S potěšením kvituji, že se do toho pustil někdo místní a ne gigant RCC či DBSCHR.
Miroslav_ Zikmund
Středa, 30. srpna 2017 - 15:42:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 459
Registrován: 2-2016
ad intelpetr : můžete najít "tisíc" soukromníků ochotných jezdit z Čapljiny do Ploče, leč zapomínáte, že obě země nejsou součástí schengenského prostoru, takže ROZHODUJÍCÍ slovo mají pohraniční orgány. A když TY řeknou NE, tak je to NE.
Přece nechcete, aby bosenská pohraniční policie mající v Čapljině na nádraží svoji stanici musela pracovat.
Takové ošklivé představy ... podobně celníci, kteří jsou již tak dost "přetíženi" těmi nákladními vlaky ...
Středa, 30. srpna 2017 - 23:29:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 585
Registrován: 10-2008
Jj,teď jste mi připoměl celnici letos na Chorvatsko - Bosenské hranici..... sedmimístné auto, dvě sedačky vzadu v kufru a za nima pouze bábovičky k moři jinak se nic nevešlo a ona si ten kufr stejně nechala otevřít co kdyby tam něco bylo .... :-) A dvě nadupaný rakve na střeše tu ženskou nechaly zcela klidnou a ty otevřít nechtěla :-) Stereotyp je stereotyp :-)

Jinak se docela divim že tomu PPD nedělaj i v nákladce nějaký obstrukce, protože to ke konci HŽCarga v Ploče povede... asi má v Záhřebu solidně namazáno :-)Sice unie je unie, ale Balkán je furt Balkán :-)
Čtvrtek, 31. srpna 2017 - 10:23:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 490
Registrován: 2-2004
Věštba: PPD se v tom bude nějaký čas plácat. Bude-li to úspěšné, tak dojde na akvizici ze zahraničí.
Miroslav_ Zikmund
Čtvrtek, 31. srpna 2017 - 11:43:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 462
Registrován: 2-2016
ad Šari : jednoduše, vlak do Prištiny prostě nebyl přistaven. V době pravidelného odjezdu přijel z depa šestikolák s jedním makedonským Am RIC (!!!) do Kičeva ...

Výluka mezi Makedonií a Řeckem v Gevlenii není, vesele tam jezdí nákladní doprava, za mého celodenního pobytu tam šmejdila řecká 120.023 a přivezla tři náklady, strojově zpátky.
Makedonci tam velice pečlivě kontrolují, zda v "prázdných" vozech není importován nějaký dvounohý substrát bez dokladů a vozy otvírají a prohlížejí ...
Místo R do Soluně jezdí řecký BUS ... klientela ze čtyř vozů se do něj v pohodě naskládá, před nádražím je stánek s občerstvením, až se nakoupí, tak se jede ... žádný spěch ... i když má vlak skoro 4 hodiny zpoždění ...
Pátek, 01. září 2017 - 14:21:07  
Moderátor
Číslo příspěvku: 15284
Registrován: 11-2005
MZ: No, dobré, díky. Prostě asi smůla, že to nejelo zrovna . To odpovídá tomu tvrzení: "je-li to technicky možné, tak vlak jede". Všichni se jinak dušují, že ten mezinárodní vlak jezdí.

Takže Hellas končí v Gevgeliji, dál NAD. A náklady jezdí? Tak to je asi zase nějaké pochybné info, že vlaky nejezdí z důvodu stavebních výluk. Řekové to mají prostě na salámu [yawn]


Jinak první vlak PPD z Čapljiny do Ploče vyrazil dnes ráno. A bylo to 33 prázdných Eas s lokomotivou 441.903 jako vlak Tv 48191. [wink]
Miroslav_ Zikmund
Neděle, 03. září 2017 - 02:11:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 464
Registrován: 2-2016
Šari : ano náklady jezdí ... já jsem měl pro Makedonii jiný itinerář, jenže z Beogradu jsme vyjeli asi se 75 minutami zpoždění, než jsme se došourali do Niše, tak z toho byly cca 3 hodiny, čili plán, že pojedu ráno do Vitony vzal za své a jel jsem až do Gevlenie, ve stínu jsem dospal rozoranou noc - ono se v tom teple nedá moc dělat a čekal na podvečerní osobák do Skopje a sledoval cvrkot na kolejích ... Náklady z Řecka přijížděly, do Řecka nejelo v neděli nic. Ta elektrika to tam otočila 3x.

Ono za tím nahrazením vlaku BUSmo může být taky praktická stránka - konkrétně se nemusí prohlížet v Gevlenii souprava, zda tam není schován nějaký dvounohý substrát bez dokladů ... Autobus se na silničním přechodu zkontroluje lépe ... a kapacitně jeden autobus stačí ... Kdyby jela za Skopje nějaká větší frekvence do Řecka, tak lze předpokládat, že mají zmáknuto nasazení dalšího busu, který jede tak jako tak z Řecka "strojově", na základě ohlášení vlakové čety o frekvenci.

Maďar v Kelebii prohlíží vlak ze Srbska možná podrobněji, než se za socialistických dob prohlížel mnichovský rychlík v České Kubici československými pasováky, zda někde ve střeše není schován imperialistický agent ...
Pružinskij
Neděle, 03. září 2017 - 08:28:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1843
Registrován: 4-2015
Tak to je asi zase nějaké pochybné info, že vlaky nejezdí z důvodu stavebních výluk.
Ona taky už může být hotová a zprovozněná nová trať mezi Gevgelií a Soluní (byť jsem o tom zatím nikde nic nečetl), vždyť to staví už mnoho let.
Jinak na Drehscheibe se objevila krátká zpráva o obnově nočního IC Istanbul - Soluň.
West code was broken.