Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Tratě a lokálky v okolí Prahy » Archiv diskuse Tratě a lokálky v okolí Prahy do 14. 06. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Tratě a lokálky v okolí Prahy do 14. 06. 2017

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 12. června 2017 - 14:22:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20
Registrován: 6-2016
to suri: Ty chytrolíne suriname, v době, kdy jsem se na JŘ PID v Berouně ptal, tak nebylo ještě NIC Ropidem zveřejněno!! Tak si tu nehraj na chytrýho- nazdáááár
Pajas2
Pondělí, 12. června 2017 - 15:10:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 775
Registrován: 10-2009
honzanr: Dotaz byl položen 8.6. a na webu ROPIDu jsou podrobné JŘ nejméně od 4.6. 16 hodin, kdy jsem si je stáhl.
od Prahy
Pondělí, 12. června 2017 - 15:15:12  
Neregistrovaný host
89.203.212.124
Patráky Bpjo na dni PID 17.6. jezdit nebudou, místo nich 3x Bai...[pozor]
Pondělí, 12. června 2017 - 16:34:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21
Registrován: 6-2016
... no a je to vyřešený [ko]
Pondělí, 12. června 2017 - 16:51:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1607
Registrován: 4-2003
honzanr: přesně jak píše Pajas2 - tady jste se ptal na JŘ 8.6. v 11:17 a já jsem na váš příspěvek reagoval po 15 minutách i s odkazy. V tu dobu už to na webu Ropidu nějaký ten den viselo. To nesvědčí ani tak o mojí chytrosti, když už mi tuto vlastnost přisuzujete, ale spíše o vaší lenosti nebo neschopnosti zjistit si věc nejdřív sám a tam, kde by to každý očekával.

Jestli pak došlo ke změně programu a Bpjo nebudou, už je jiná věc.
Pondělí, 12. června 2017 - 17:36:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8377
Registrován: 10-2003
Viados: Z vlaku je vidět že je to zavřené
Proti lži se člověk strašně špatně brání, protože když se lež pěkně řekne, tak vypadá jako pravda, a někdy je problematika tak složitá, že lidé nevědí, co je pravda a co ne.
Radim Jančura ...asi o sobě...
WLAB 160
Pondělí, 12. června 2017 - 20:03:43  
Neregistrovaný host
37.188.230.81
A to,že tam Bpjo nebude,se jaksi vědělo už o něco dřív.To je jen o komunikaci.
-aa-
Pondělí, 12. června 2017 - 20:23:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4481
Registrován: 12-2007
Dovolím si krátký výstup z ilegality s několika poznámkami:

Objevili se tu jedinci, kteří se sice označují za laiky, kteří tomu sice tvrdí, že tomu vlastně nerozumí, ale to jim nebrání briskně zhodnotit situaci a hbitě označit největšího zločince. Ono je to tedy deska trend, protože největší modla tohoto národa je nepolitický politik, takže i v tomto případě musí mít laický odborník zelenou. Ale....
Možná by pán mohl před vyslovením svých příkrých soudů prostudovat některé materiály. Třeba by mohl začít Studií obsluhy hl.m.. Prahy a jeho okolí hromadnou dopravou osob, kde byly (mimo jiné) v roce 2002 definovány požadavky města na železniční infrastrukturu v Praze a okolí včetně předpokládaných počtů vlaků a intervalů. Tyto požadavky byly podpořeny dopravním modelem. Tato studie byla schválena orgány města. Kdyby se do ní dotyčný podíval, pak by zjistil, že velká část požadovaného rozsahu dopravy nebyla ještě ani v roce 2017 naplněna, nikoli protože chybí peníze, nýbrž protože stále chybí infrastruktura. Naplnit se tyto požadavky povedlo víceméně ve většině radiálních směrů u zastávkových vlaků, prakticky zcela dosud chybí segment zrychlené regionální dopravy, prakticky zcela chybí segment městských linek (v tangenciálních směrech). Jediný případ, kde byla tato studie překročena, je interval 10 min. z Radotína.
Tyto požadavky jsou aktualizovány pravidelně v Dopravních plánech PID. Před dvěma roky dopravní výbory zastupitelstev obou krajů coby nejvyšší odborné politické orgány těchto krajů schválily požadavky Prahy a Středočeského kraje na svém společném zasedání, kde byli přítomni i nejvyšší představitelé SŽDC, kteří tak mají materiál k dispozici. Zde bylo přehledně popsáno co se chce a také proč se to chce. tento materiál se dá - stejně jako Dopravní plány PID - bez problémů vyhledat.
Takže ono to možná není o tom, že by Praha a Středočeský kraj nedokázaly definovat své požadavky a predikovat vývoj nikoli na pět, ale i na těch 15 (a reálně i více) let dopředu. Problém je třeba spatřovat spíš někde jinde. Koncepce dle mého názoru chybí v jiných segmentech železniční dopravy a osobně jsem velmi rád, že dnes je tu (konečně!!!) třeba subjekt, který je schopen predikovat požadavky dopravců alespoň v nákladní dopravě. Pevně věřím, že SŽDC bude brát od počátku jejich názory vážně tak, jak se to po pár letech zpochybňování alespoň jakž takž naučila u objednatelů osobní dopravy (zatím realita nasvědčuje opakování scénáře, zase často slýcháme cosi jako "to jsme zvědaví, jestli se ty jejich vize někdy aspoň trošku naplní"). A kdyby se objevil ještě jeden, který by dostatečně fundovaně zastupoval komerční dopravce v osobní dopravě, bylo by to jedině dobře.

K výluce Negrelliho viaduktu: To zásadní jádro sporu možná ani není tak o to, kolik vlaků přes Balabenku projede nebo neprojede (byť Návrh GVD 2018 leccos naznačuje), ale spíš v tom, že v druhé polovině března byla učiněna nějaká dohoda všech stran stvrzená zápisem (mimochodem na druhém opakovaném jednání), která pár dní (možná spíše hodin) před termínem předložení byla jednou stranou prezentována zcela jinak. Člověk se až nestačí divit, jaké lži si pak v tom článku (v přímé řeči) přečetl. Zejména když vše porovná s příslušným zápisem. A nadto to nebyl první případ.

Čelákovice P+R proti nádraží - asi hned tak nebude. Přístupová cesta patří firmě, která rozhodně něco takového nehodlá povolit (ulice je úzká, probíhá tam doprava do podniku, bylo by třeba vybudovat jinou přístupovou komunikaci). Alespoň tak to bylo prezentováno zástupci města. Čili v dohledné době lze počítat jen s P+R v sousedství budovy (pokud dotčená firma nezmění názor). Takže i z tohoto ohledu P+R Mstětice může mít i pro obyvatele Čelákovic (a nejen je) určitý smysl.

Trať Brandýs - Čelákovice: Tam to nejspíš směřuje k tomu, že Návrh čeká nikoli úprava přípojů v Čelákovicích, nýbrž převedení na NAD ála Mšeno. Na trati se snižuje rychlost, finance na opravu pro rok 2017 (zatím?) nejsou.

Den PID: Příděl tras od SŽDC pro Den PID byl proveden teprve v pátek, resp. dnes, takže jízdní řády se budou upravovat. Na konci minulého týdne navíc došlo ze strany SŽDC dopravci sdělení, že provoz jednotky Btjo na této trati (kde dříve běžně jezdila, tudíž to nikoho nenapadlo) i přes provedenou modernizaci, je možný pouze s množstvím velmi výrazných rychlostních omezení (např. jen v úseku Praha - Rudná tuším šestkrát rychlost 10 km/h, z toho jedna v délce 1,6 km), a tak dojde k výměně soupravy.

A šup zpět do ilegality[happy]
Tento příspěvek není určen pro uživatele 750371 a neočekává se od něho žádná reakce na tento příspěvek.

Děkujeme za pochopení!
Pondělí, 12. června 2017 - 21:21:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1965
Registrován: 3-2006
AD -aa-: [ok]
Emil Švec
Pondělí, 12. června 2017 - 21:36:16  
Neregistrovaný host
84.246.166.6
Dneska jsem chtěl jet S7 v 15.29 z Úval. Ve .35 nic. Ptám se čekajících (přišel jsem ve 29), jestli nejel. Nejel, nikdo nic nehlásil. Najednou S1 ve 42 10 minut, Ale S7 stále bez zpoždění. za pár minut S1 hlášených 20 minut, o S7 ticho po pěšině. V 15.51 zahlásili S1 +15 a S7 zmizela bez omluvy. Takhle pořád dále. V 16.07 poprvé [pozor] [angry]a naposledy oznámili, že "mimořádnost na trati". To už hlásili S1 v 16.12 + 60 minut. Vlaky od Prahy se štosovaly a nějaký pomatenec ze SŽDC začal pouštět cosi o 5 minutách zpoždění od Prahy. V tu dobu vlaky stály už do Klánovic. Nakonec přijela až S7 patrně z 15.59 kolem 16.20. Bez omluvy samozřejmě. Že nám šmejdi ze SŽDC nic neřeknou, to už je klasika. Ale fascinoval mě příjezd do Běchovic, kdy vlaky stály až do Počernic (pohledem od Hyundaie). To se najednou z busu vyvalit obrovský proud lidí. Když jsem se zeptal, kam jdou, že prý na vlak. Tak jsem jim vysvětlil situaci, tak evidentně propadli beznaději. On je tam totiž poslal někdo od Dráhy nebo Pohotovosti DP. To se nemůžou dohodnout?

To se opravdu na SŽDC nenajde jediný myslící člověk, který by zahlásil aspoň "Vážení cestující, jste nám úplně u [zadnice], proto vlak Os... nejede?" To mě už přimělo sepsat stížnost na v tu chvíli sloužící "dispečery". Tohle je fakt moc [ko]
Pondělí, 12. června 2017 - 21:47:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5849
Registrován: 8-2006
Já to měl o něco lepší. Chtěl jsem jet 9425 v 17:21 z Masny, kde kolem 17:05 měl 5832 vyhozených +35 a obratový 9425 +15[ok] ( dávám palec nahoru, že to bylo vyhozeno takto rovnou ). I jel jsem na hlavák na 9134 a nestačil se divit. Na příjezdové tabuli spousta zpoždění typu +60, +70, nebo +30 a tak, takže snad žádné "přihazování po pěti" nebylo. "Můj" 9134 jel do Mstětic snad dokonce na čas[ok], ale tam jsme dojeli R949[uhoh] a do Čelákovic přijeli někdy v 18:24, takže vlastně ještě dobře. Ovšem kdy přijel ten 9425, to nevím.
Pondělí, 12. června 2017 - 22:01:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5655
Registrován: 12-2011
Ten Mochov pobavil, návrat do roku 2006 [proud]

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Pondělí, 12. června 2017 - 22:14:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1021
Registrován: 1-2006
-aa-:

Obdivuji Váš způsob psaní (bez ironie), kdy vtipně obrátíte obsah konkrétního příspěvku do jiné roviny tak, že bych tomu snad i sám věřil. PR máte (Vy, nevím jak kolegové) zvládnuté skvěle, což jsem ostatně v příspěvku i uváděl, a z hlediska propagace Městské železnice je tomu dobře, ač to občas bývá využíváno až zneužíváno pro věci, které se mi nelíbí.

Nesouhlasím s tím, že bych vás označoval jako největší zločince. Vyznělo-li to tak, omlouvám se za to. Konstatoval jsem, že se mi nelíbí přístup a pozice síly vůči infrastruktuře, kterou dlouhodobě (možná přecitlivěle) vnímám, a pocit, že v době, kdy se lámal chleba a jednotlivé projekty šly do územních řízení, což vnímám jako okamžik, kdy je to víceméně hotové prostorově a nákladově, nebyl podklad co se koncepce týče dostatečný (uvěřítelný?). Budeme-li si povídat o milnících, mělo by zaznít také to, že roky, kdy bylo možné koncepci zakomponovat, byly pro klíčové úseky před rokem 2000 v případě tratě 091, kolem roku 2001 v případě 011 a kolem 2002 v případě tratě 221. Srovnám-li tyto termíny s Vaším příspěvkem, zdá se, že město své potřeby dalo dohromady až dodatečně ve chvíli, kdy stát mohl buď začít stavět nebo zahodit pět až deset let přípravy. To, že to některým stavbám trvalo až o patnáct let déle, je věc druhá.

V hlavě mi, i když to už bude možná deset let, leží jedna argumentace Vašeho kolegy pro nejmenovanou železniční zastávku, která byla postavena na tvrzení, že žádné průzkumy nejsou potřeba, protože zastávka v místě, kde to podle mého názoru hraničí s fyzikou, je podložena faktem, že je v kontaktu se zastávkou dvou metrolinek. Rozumím, že to byla argumentace účelová, ale v kombinaci s dalšími věcmi, které tehdy z vaší strany padaly, vás mám zařazeny v konkrétním šuplíčku a nenadělám s tím nic.

Uznávám, že je za Vámi obrovský kus práce na poli prosazení dnešní úrovni příměsta na politické úrovni i popularizaci na veřejnosti, ale věci jako trasování nových spojů do oblastí, kde začínají dlouhodobé stavby, integrace rychlíků bez jakéhokoliv posílení, a podobné kroky, které ze strany vašeho týmu každý rok přicházejí, mi připadají trošku nezodpovědné až trucovité vůči infra (včetně tvrzení, že město nadefinovalo již 2002, ale stát nerealizuje - btw. má stát městu stavět S-Bahn?).

Prezentace obsahu jednání k Nv tak být může i nemusí. Vaše prezentace může být subjektivním vnímáním nebo účelovým tvrzením (v některých bodech příspěvku se ho dopouštíte, když banalizujete důvody na straně dráhy, proč tedy věřit zde). Nevím, podrobnosti neznám a nezajímají mne. To, co se mi na téhle kauze nelíbí, je, že to je práno přes média, tedy že se politicky na dráhu tlačí. A druhý rozměr, že je to pro mne jako cestujícího po 231 v kombinaci s výlukami potenciální komplikace při časové rezervě kolem 30-minut na přestup v dálkovce proti případnému stavu s obraty na Holešovicích nebo na Libni.

Díky za reakci.
Pondělí, 12. června 2017 - 22:18:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11686
Registrován: 8-2004
Vhd_sl:
Máte pocit, že svůj názor na věc jsou v neformální svobodné diskuzi oprávnění vyslovovat pouze odborníci?
Zkuste být konkrétnější.


Nemám čas na dlouhé romány, tak jen stručně.
1) Nejdřív nám tu v příspěvku 1013 a 1014 sdělíte, jak to jiní dělají naprosto blbě a pak když někdo tu debatu s Vámi rozvinout, tak se najednou v příspěvku 1015 tváříte, že vlastně debatovat nechcete, že jste laik a kdesi cosi.
Pokud vnesete do diskuze nějaké téma a pak se vyhýbáte odpovědím, tak to podle mne je prostě v tomto podání jen vykydání hnoje, ne debata.
2) Velkou část příspěvku 1013 věnujete problematice Negrelláku, kde Vaše negativní hodnocení také není ničím podložené, zato závěry o to kategoričtější. Ale zvykám si - v dnešní době prostě spousta lidí něco plácne bez toho, že by o tom zbla věděla a za 14 dnů se klidně tváří, že se vlastně nic nestalo.[sad]

(Příspěvek byl editován uživatelem Hroch.)
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pondělí, 12. června 2017 - 22:51:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1022
Registrován: 1-2006
Hroch:

A nejsem na poli koncepce dopravy laikem? [happy]

Hele, není to naše první debata (evidentně na mně reagujete rád) a sám nejlíp víte, že ve většině případů to má stejný průběh - navedete si to na smeč, zejména tam, kde jste profesí doma, a v rámci možností si mě vychutnáte. Proč se nechat natlačit tam, kde jste odborníkem Vy? Zvlášť když se tak pěkně rozčilujete, když nejdu Vaším směrem? [happy]

Další věc je, že toho před létem mám plný kecky a po večerech a víkendech (mezi volnočasovou prací mířenou na zpřesnění mých pracovních výstupů nebo mezi fotkama) mě kloudný argumenty ani nenapadají. Vydržte, snad si přes léto odpočinu a nebude důvod číst tyhle vlákna a ani reagovat. Vydržíte-li, nebude snad do léta ani pro další příspěvky důvod - mám spoustu jiných starostí a rád spím.

V minulých debatách jsme taky často došli k tomu, že poměrně dost často můj příspěvek chápete prostě jinak než je myšlenej. Z počtu příspěvků i druhu práce je znát, že v psaní i ve vyjadřování se prostě nemám trénink. Pak to dopadá tak jak to dopadá.


Jinak to, že s něčím nesouhlasím nebo se mi to nelíbí, neznamená, že bych sděloval, že to někdo dělá naprosto blbě. 1013 patřil Negrelláku jen první a poslední odstavec, což jsme už snad taky probrali.
Blanka
Pondělí, 12. června 2017 - 23:09:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 453
Registrován: 12-2014
VIDEO ze sobotních jízd plzeňské Pětasedmy po Praze [vypravci]
https://youtu.be/Zxzh9D1oV6Q
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Pondělí, 12. června 2017 - 23:37:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2487
Registrován: 8-2008
452.016 Řež 17.2.2017


Fotogalerie lokomotiv: http://krumpolc.rajce.idnes.cz/


Fotogalerie pohraničního opevnění z let 1936 - 1938: http://ropiky1938.rajce.idnes.cz/

..............................................................
-aa-
Úterý, 13. června 2017 - 07:45:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4482
Registrován: 12-2007
Za dění v devadesátých letech nemohu dát ruku do ohně, protože tou dobou jsem se zabýval posloucháním teoretických blábolů na VŠ, které měly s praxí pramálo společného, a tvorbou papírového předchůdce tohoto DF[happy] A situaci jsem sledoval pouze zvnějšku. Nicméně z tohoto sledování a z informací od mých starších kolegů vím, že to bylo období, kdy bylo zapotřebí postupně přesvědčit městské, ale i státní politiky a vysoké úředníky o tom, že železniční doprava, zejména pak příměstská a městská v Praze a okolí, má smysl. V té době to vypadalo, že Praha bere železnici spíše jako něco, co jí překáží, maximálně co může trpět na svém území, aby měla zajištěna dálkové spojení s jinými městy.
Bohužel mnozí drážní úředníci snad ještě dosud zamrzli v tomto období a žijí v časech degrese železniční dopravy.

To že Praha nebyla schopna někdy v roce 1995 ještě bezezbytku definovat svoje požadavky (Studie obsluhy se zpracovávala od roku 1998, dopravní řešení, byť ještě nepotvrzené dopravním modelem, je z roku 2000, takže od té doby jsou požadavky Prahy jasně definovány), to není to zdaleka nejhorší. Horší je, že tyto věci neumí Česká republika ještě dnes. Podíváme-li se na přípravu staveb dnes, tj. těch co se budou stavět kolem roku 2020 - 2025, co tam vidíme? Vidíme tam požadavky dálkové a regionální objednávané dopravy. V posledních spíše měsících se objevují požadavky nákladní dopravy. Stát ale otevřel trh bv osobní dopravě (zcela volně), ale zcela ignoruje vytváření prostoru na infrastruktuře pro něj. Zcela jsou ignorovány opakované výzvy dopravců i objednatelů na urychlené zkapacitnění kritické trati Praha - Kolín (- Česká Třebová). Stavba systému VRT se neustále odkládá a odkládá, příprava postupuje pomalu. Přestože třeba i Praha a Středočeský kraj na svém území žádají opakovaně stavbu čtyř takových tratí za účelem získání kapacity pro zastávkové vlaky v krátkých intervalech na stávajících tratích a pro rychlé regionální vlaky ze vzdálenějších lokalit kraje na těchto nových tratích.
Stát schválí koncepci nákladní dopravy, která v jednom kapacitně silně využitém úseku navrhuje nahradit osobní vlaky zastavením rychlíků (a tím získat kapacitu pro nákladní dopravu). Ovšem příslušný kraj s tím nesouhlasí, nikdo to s ním nejspíš neprojednal ... a kromě toho příslušný odbor na MD se tváří tak, že o nějakém takovém náhradním zastavování rychlíků neví a rozhodně to neplánuje. Je tohle normální?

O Negrelláku si můžete myslet cokoli. A o tom, kdo to propírá v médiích taky. Myslíte si, že si článek objednatel ten, o němž tam pak napsali, že je vlastně úplně blbej, protože ani neví co chce? Chytrému napověz ... hloupému není pomoci.
Tento příspěvek není určen pro uživatele 750371 a neočekává se od něho žádná reakce na tento příspěvek.

Děkujeme za pochopení!
Úterý, 13. června 2017 - 10:25:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6649
Registrován: 1-2007
Toto krásné auto včera stálo v areálu ONJ. Zřejmě s ním někdo ze zaměstnanců jezdí do práce.
projížděč NAD
Úterý, 13. června 2017 - 11:40:53  
Neregistrovaný host
109.80.102.33
Ad "Vhd_sl" = 1021 + "-aa-" = 4482:
Jako pamětník (byť s pamětí už dávno notně "vypitou") si nemohu odpustit podpořit popis situace podaný "-aa-", který je mnohem blíže realitě, než názory předkládané "Vhd_sl": už v 90. letech minulého století, kdy ROPID prožíval teprve počátky své existence, existovali dokonce i u tehdejších (unitárních) ČD lidé, kteří se významně podíleli na tvorbě koncepce masivního zapojení železnice do městské a příměstské dopravy v Praze + intenzivně se rozvíjejícím okolním přípražském regionu - napadají mě v této souvislosti (snad správně) například jména Rudolf Markvart a Jakub Slavík (působící tenkrát na GŘ ČD). U některých zaměstnanců ve vedoucích funkcích především na regionální úrovni však ta koncepce narážela spíše na odpor a ani ze strany vedení města (nikoli ovšem ROPIDu) ty vize tehdy příliš intenzivně podporovány nebyly, m.j. asi i proto, že výsledný (výhledový) stav vyžadoval (a dosud stále vyžaduje) značné investice do železniční infrastruktury, na něž tehdy ČD ani město neměly - v zájmu objektivity je k tomu nutno připomenout, že ČR v té době teprve vedla jednání o vstupu do EU, takže významnější příliv financí od EU byl tehdy ještě dost vzdálenou budoucností.
Samotné "město" (= jeho vedení) o výhodách výrazného zapojení železnice do MHD definitivně přesvědčily teprve až průběh a následky povodně v roce 2002 (kdy bylo m.j. zaplaveno metro), a teprve tehdy začali aspoň částečně "obracet" i dosavadní odpůrci v orgánech ČD, protože zřejmě pochopili, že by jim mohl "ujet vlak" - a jen mimochodem: vlastně i díky tomu mohla vzniknout i (dosud vlastně jediná) "tangenta", jejíž zřízení bylo tehdy m.j. (dosti odvážně) "oficiálně" zdůvodňováno potřebou zajištění dopravy pro návštěvníky zápasů MS v hokeji v roce 2004 v libeňské "Aréně". Od té doby však už téměř žádné další (ani radiální) skutečné "železniční linky MHD" a ani (v původní koncepci navrhované) nové železniční zastávky v Praze nevznikly (ty zastávky zjevně především kvůli "nechuti" SŽDC) a z původní (byť mezitím se samozřejmě vyvíjející) koncepce je pořád pouhé malé torzo.
V roce 2003 byla ovšem dosavadní unitární železnice "rozkulačena" na tři ve výsledku vzájemně (a někdy i dost nesmiřitelně) o vliv a moc soupeřící subjekty, takže to, co v minulosti bylo možno vyřešit (leckdy i relativně snadno) uvnitř jediné instituce, jíž vrcholově velel jediný "generál" (mohu to tvrdit, protože s tím mám řadu osobních zkušeností), a o oblasti osobní dopravy jednat "vně" vlastně pouze s ROPIDem (resp. ještě s MD ČR kvůli dálkové dopravě), je dnes často zdrojem nepřekonatelných obtíží, neboť při velkém počtu účastníků řízení se obvykle najde někdo, kdo "do toho hodí vidle": přinutit "státní" SŽDC (která mezitím navíc "spolkla" i řízení dopravy) aby budovala něco skutečně smysluplného z pohledu "koncových uživatelů železnice" (tedy cestujících), je nezřídka značným problémem (zejména když některé debilní požadavky norem, na něž se investor i projektanti odvolávají, si vykládá každý po svém, ale téměř vždy právě na úkor cestujících), a hlavně pak vzniklé nepříjemnosti a nesmysly může velmi snadno svádět jeden na druhého - na čemž se navíc mohou snadno a dobře živit (a také tak s radostí činí) hyenistické "mediální mr*ky".
Babilon
Úterý, 13. června 2017 - 14:18:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3517
Registrován: 12-2007
Nevíte, jestli náhradní doprava za zavřený Negrelliho viadukt bude možná z Vltavské až na hlavní nádraží nebo jako obvykle jenom přes Florenc na Masaryčku? Obávám se té první verze, takže přesun na hlavní se mi buďto citelně prodraží nebo citelně prodlouží.
Úterý, 13. června 2017 - 14:50:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6650
Registrován: 1-2007
Babilon: Nebo můžete jet od Hostivic přes Simmering na Hlavní.
Máte IN 100, nebo co Vám znemožňuje jezdit na jízdenky PID?
Babilon
Úterý, 13. června 2017 - 15:27:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3518
Registrován: 12-2007
Nebo můžete jet od Hostivic přes Simmering na Hlavní.
Cesta se citelně prodlouží. Pokud se trefím do času, kdy ten vlak jede.
co Vám znemožňuje jezdit na jízdenky PID?
Cesta se citelně prodraží.
režijka
Úterý, 13. června 2017 - 15:43:24  
Neregistrovaný host
194.213.214.156
Aha, takže režista, tak to je smůla, pešek [proud]
Případně se dá běžet, pak se cesta ani citelně neprodlouží, ani neprodraží a ještě se přitom zhubne [biggrin]
Úterý, 13. června 2017 - 16:35:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1489
Registrován: 3-2010
Mouka: U ONJ jsou drazni hasici a podle fotky si na dotycnem Formanovi testovali vyprostovani ze pomoci hydraulickych nozek...[happy]
Úterý, 13. června 2017 - 17:10:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13851
Registrován: 5-2002
rež: Aha, takže režista, tak to je smůla, pešek
Podle sebe soudím Tebe...?
Co když je prostě mimopražskej, co jezdí do Prahy jen občas, takže se mu Lítačka nevyplatí?
Babilon
Úterý, 13. června 2017 - 17:15:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3519
Registrován: 12-2007
Aha, takže režista
Houby režista, obyčejný cestující.
Jestli to tak opravdu bude, platit příplatek za výluku, pak si ČD svoje "dobré jméno" těžko vylepší.
-aa-
Úterý, 13. června 2017 - 18:11:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4483
Registrován: 12-2007
Ještě bych se tady rozepsal trošku o jedné souvislosti. ROPIDu tady bylo vyčítáno, že ve vztahu k infrastruktuře uplatňuje pozici síly. A ždímá infrastrukturu v zásadě až někde na mezi reálných možností. To je ale nepochopení věci. ROPID (ani žádný jiný objednatel či dopravce) není tím, kdo rozhoduje o přidělení kapacity. Tím je vždy provozovatel dráhy. Pokud ten posoudí, že přidělení kapacity je možné, pak ji přidělí. Pokud ne, nepřidělí a následovat by měly nějaké další kroky (precedens neexistuje, protože zatím prakticky bylo vždy přiděleno). Čili nelze upřít třeba ROPIDu právo objednat (prostřednictvím dopravců) na nějaké trati pětiminutu, totéž může udělat kdokoli jiný. Je na posouzení provozovatele dráhy, aby posoudil reálnost takového požadavku.

Ono upřímně řečeno, s tou "pozicí síly" (přiznám se, že netuším jaká síla je myšlena...) je to trošičku jinak. Ono je to spíše než nějaké rozmařilé vymýšlení hašení existujících požárů. ROPID (a nově v kraji IDSK) nevymýšlí svoje rozsahy dopravy na základě nějaké svojí samozvůle, na kterou mu politici jen slepě sypou prašule. Je to zcela jinak - ROPID i IDSK jsou příspěvkovými organizacemi svých zřizovatelů, a tak jejich primárním účelem je plnit vůli těchto orgánů. A ta v posledních letech zní jednoznačně - preference železniční dopravy, její další rozvoj. Čtete to každou chvíli v novinách. Politici chtějí budovat P+R ve Středočeském kraji, dále cestující pojedou vlakem. Je jasné, že s každým parkovacím místem bude stále přibývat lidí, především v ranní špičce (odpolední má povětšinou díky své větší plochosti ještě určité rezervy). Logicky bude následovat tlak na zřízení dalších vlaků, na zkracování intervalů, navyšování kapacity. Problém je, že na tato politická přání není schopen rozvoj infrastruktury reagovat.

Není to ROPID, který nastěhoval za posledních 20 let statisíce (?) nových lidí do okolí Prahy. Dnes MFD u vádí, že za první čtvrtletí v kraji přibylo dalších 3000 obyvatel, nejvíce (opět) v okresech Praha-východ a Praha-západ. Velká část těch lidí bude vyžadovat mobilitu. Když to půjde tímto tempem, tak za rok to je 12 tis. nových lidí, za 10 let 120 tisíc lidí ... to je mimochodem počet, který cca odvezou příměstské vlaky v PID v současnosti! Samozřejmě ne každý z nich pojede do Prahy, ne každý pojede vlakem, ale ono je tu další souvislost (viz dále). Není to ROPID, kdo tyto obyvatele stěhuje do těchto lokalit. Opravdu nemá ROPID žádné skryté agenty, kteří tyto lidi do regionu po celé republice lákají a zároveň je nutí pak do Prahy jezdit třeba vlakem[happy]

Proti tomu tlačí parkovací zóny. A zase, ty nevznikají z vůle ROPIDu, ty vznikají čistě z podnětu místních samospráv, které zase reagují na požadavky místních obyvatel, kteří prostě chtějí parkovat před svým barákem a ne někde na druhé straně Prahy a přitom z okna koukat na auťák nějakého Středočecha.

Tohle sečteno a podtrženo vede k jednomu závěru. V Praze jako takové, na městě i na mnoha městských částech, stejně tak na kraji a v mnoha městech a obcích je momentálně silný politický tlak na jedno téma: Zásadní je železnice. Ta musí sehrát rozhodující roli. Středočeši musí zaparkovat u svého nádraží a dál musí jet vlakem. Situace na silnicích je kritická. Kongesce, parkovací zóny, autobusy se zpožděními v řádu desítek minut, stále rostoucí počty cestujících nejen ve veřejné, ale i individuální dopravě (logicky navazující na stále se zvyšující počty obyvatel). Takové zadání se na ROPID a IDSK momentálně řítí. Při posledních volbách do středočeského zastupitelstva měly snad všechny strany, lhostejno zda následně koaliční nebo opoziční, ve svém volebním programu takový bod (v různých obměnách). Očekávám, že téhož se dočkáme při dalších volbách do zastupitelstva pražského v roce 2018 (ostatně tomu tak bylo již i v roce 2014).

Když to celé zamícháme, tak asi opravdu není daleko okamžik, kdy na některé trati budou regiony nuceny u svých dopravců objednat třeba i špičkové intervaly 10 min. Nejsme daleko od zavedení systému rychlé regionální dopravy. Objednatelé regionální dopravy na toto již několik let upozorňují, žádají posílení kapacity infrastruktury. Ovšem blíží se okamžik, kdy bez ohledu na reálné možnosti infrastruktury nezbyde regionálním objednatelům než výkony objednat. A bude to provozovatel dráhy, který bude nucen politikům vysvětlit, proč není připraven tuto objednávku uspokojit. Úkolem objednatelů je na toto nebezpečí upozorňovat. V Praze se aktuálně zpracovává plán mobility a čísla, která vypadla z analytické části, která již byla dokončena, jsou až děsivá. Požadavky na železniční dopravu budou rozsáhlé (pro případné kritiky čestně prohlašuji, že se přípravy tohoto materiálu osobně neúčastním, naopak se jej účastní široký tým odborníků z mnoha odborných institucí různého zaměření).

Někde se zkrátka na železniční infrastruktuře v této republice stala chyba. Křičí regionální objednatelé příměstské dopravy, že se chtějí rozvíjet a nemají kudy. Křičí nákladní dopravci - chtějí jezdit, nemají kudy a utíkají jim kšefty (popř. se jim minimálně zvyšují náklady kvůli prostojům, čímž zase ztrácejí konkurenceschopnost). V dálkové dopravě tu chtějí jezdit i komerční dopravci, kteří rozhodně nemají v úmyslu převážet vzduch a jen tak si tím utrácet peníze. Přesto každoročně zoufale bojují o trasy. Dovoluje si snad někdo v takové situaci prohlásit, že tento stát (zastupovaný MD, především pak jeho odborem strategie, popř. odborem drah (a vodní dopravy), a jeho výkonnou složkou SŽDC) má opravdu správnou koncepci rozvoje železniční infrastruktury? Nestala se někde chyba? A ta chyba se opravdu stala u těch objednatelů či dopravců? Nebude to něčím jiným?

Výsledkem této situace je čerpání kapacity tratí naprosto na 100%. SŽDC jen těžko odůvodní coby kousek nevyužité kapacity. V Praze a okolí (a také v Brně), jakož i na několika dalších klíčových tratích každý volný kousíček kapacity, především ve špičce, má svého zájemce. Jak dlouho to bude trvat, než někdo udělá chybu (člověk nebo i technika) a bude z toho nějaká "hromada", na to snad nemyslet. Ovšem kdo je tady viníkem? Kdo není schopen vnímat konsekvence narůstající dopravy a řešit problémy již v prenatálním stádiu (ne, nezešílel jsem touto větou, znalí pochopí přesně kam mířím)? Kdo může za to, že nejsme schopni zkapacitnit klíčové tratě, že nejsme schopni ani zahájit přípravu (natož realizaci) VRT, které by konvenční síti (železniční i silniční!) odlehčily? Kdo může za to, že jsem v posledních 20 letech utratili všechny evropské peníze (a spolu s nimi i ty národní) v zásadě na těžké opravy tratí, které nepřinesly ani navýšení kapacity (někde naopak přinesly dokonce její snížení), a nějaké zásadní zvýšení cestovní rychlosti?

A závěrem ještě dotaz na Vhd sl, která že to byla ta navrhovaná železniční zastávka hraničící s fyzikou?
Tento příspěvek není určen pro uživatele 750371 a neočekává se od něho žádná reakce na tento příspěvek.

Děkujeme za pochopení!
Úterý, 13. června 2017 - 18:32:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6652
Registrován: 1-2007
co Vám znemožňuje jezdit na jízdenky PID?
Cesta se citelně prodraží.


Nevím, odkud cestujete, ale pokud místo jízdenky ČD, použijete jízdenku PID, opravdu se cesta citelně prodraží? Můžete, prosím, uvést na příkladu?
WLAB 160
Úterý, 13. června 2017 - 19:11:48  
Neregistrovaný host
37.188.158.80
aa:Vašku,doporučuju někdy navštívit po ránu dopravu v Radotíně.A pak třeba ve Vranném.Stejná platová třída,přezto najdeš více než deset rozdílů.To je SŽDC.
Lukfi
Úterý, 13. června 2017 - 19:11:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1936
Registrován: 10-2010
A nejsou Masarykovo a Hlavní nádraží tarifní uzel, čili že jízdenka napsaná na jedno nádraží platí i na to druhé? Čekal bych, že to tak bude fungovat i s náhradní dopravou.
Úterý, 13. června 2017 - 19:19:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4738
Registrován: 9-2005
Mně by třeba zajímala kapacita tratí ŽUP za špičkovou dvouhodinu. Obávám se, že kapacita většiny tratí, nebo třeba odboček a zhlaví velkých stanic je dávno překročena. A to je i příčinou mnoha zpoždění, ASJC zřejmě takovýto provoz není schopna zvládat a dispečeři s výpravčími už to pomalu také nezvládají. I když se to asi nevypouští na veřejnost a mnozí si to ani sami sobě nepřipustí. Dispečer má třeba za povinnost v určité situaci udělat obrat jinde. Jenže než mu to dojde, už se to nedá stihnout, nebo má tolik jiné práce, že nestíhá ani zhlavy ani z prováděčky vylovit předepsané řešení, které má použít podle aktuálního rozsahu zpoždění u předmětných vlaků. Takže celé řízení dopravy je brutální improvizace a následky vidíme dnes a denně. A obávám se, že toto nelze vyřešit žádným personálním opatředím, ale pouze a jedině odstraněním kolizních míst kolejiště a zvýšením kapacity tratí. A to velmi výrazným. Pak teprve bude moci být provoz zvládán ASJC, nebo standardními postupy provozních zaměstnanců bez brutální improvizace s chybami.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
nádrž
Úterý, 13. června 2017 - 19:27:34  
Neregistrovaný host
89.176.243.168
Nebo dopravu v Libni a třeba v Karlštejně. Také stejná třída. Ale nejde ani tak o zatřídění výpravčích, ale o to, zda se to dá zvládat včetně mimořádností a to bez chyb. Obávám se právě, že na mnohých místech se mimořádnosti a někdy i běžný provoz bez chyb už zvládat nedá, nebo jen s vypětím. Jako sloužit dvanáct hodin bez možnosti aspoň 15 minut mít vypnutou hlavu a třeba se najíst, to je brutál. Abnebo jinde zase šest hodin v kuse čumět do monitorů JOP a GTN a furt na něco klikat, protože samy se ty cesty nepostaví. Takže se to dělá, jak se dá.
projížděč NAD
Úterý, 13. června 2017 - 19:32:43  
Neregistrovaný host
109.80.102.33
Ad "-aa-" = 4483:
Realistický a logicky vystavěný popis situace s pravdivými argumenty, který by zasloužil několik řádek "palců nahoru" - jen bych snad ještě dodal, že nezáleží jen na počtu obyvatel, o něž se zvětšuje přípražský region, ale také na šíleným tempem přibývajícím počtu osobních automobilů: dříve měly rodiny obvykle pouze jeden "gumokol", dnes jej v mnoha rodinách má (a samozřejmě i využívá) každý jejich dospělý člen - pro "národní hospodářství" je to sice možná aspoň teoreticky přínos, ale následky na "životním prostoru" vidíme všude, kam se podíváme ...
Nedávno jsem někde na Internetu (odkaz byl snad i někde v DF K-reportu) viděl článek o tom, že je údajně vytipováno snad asi 27 lokalit v blízkém okolí Prahy, kde by měla být zřízena či významněji rozšířena parkoviště "P+R" - jejich úplnější seznam tam ale nebyl (asi se nad tím tématem rozjímající "mediální mr*da" bála, aby se jí místní občané patřičně "neodvděčili"). Když denně dopoledne slyším z rozhlasu informace o dlouhých postávajících kolonách na D8 ve směru do Prahy, napadá mě, zda se počítá s vybudováním "P+R" parkovišť také u nádraží v Nelahozevsi (kam ROPID už postupně učí jezdit (zatím aspoň) některé "PIDí osobáky" z Prahy) a ve Vraňanech (kam by se klidně ty vlaky mohly naučit jezdit místo jen do Nelahozevsi) - protože tam ale žádný pořádný seznam nebyl, tak jsem se to zatím nedověděl = může někdo poskytnout relevantní informace?
A propos: ono by vůbec nebylo "od věci" prozkoumat možnost úprav i trati do Lužce n/Vlt. (pro NTR aspoň 60 km/h) a jejího zatrolejování nějakým "lehkým" systémem a udělat tam terminál a "P+R" parkoviště pro Mělník a jeho západní (pravobřežní) okolí ...
Bobmaster
Úterý, 13. června 2017 - 19:51:12  
Neregistrovaný host
37.188.134.223
Qěcy: ještě je tu jedna věc která přímo souvisí s plynulostí drážní dopravy - její zaměstnanci. Pracovníci na pozicích výpravčích a dispečerů nejsou zdaleka tak dobře ohodnoceni aby za dveřmi stály fronty na jejich místa. Upřímně - dělat za tabulkový plat SŽDC dnes v Praze a Středních Čechách je něco podobného zoufalosti, šílenství, neschopnosti se uživit někde jinde nebo dokonce láskou ke své profesi [crazy] samozřejmě něco jiného je Morava, tam jsou provozní zaměstnanci zvyklí na urážky, ponižování, snižování osobního ohodnocení a kecy o deseti dalších na jejich místo. Ale v Praze už to začíná být problém, nejen že se lidi nehrnou na CDP ale už se nedaří obsazovat ani nově vzniklá místa PPV a pak se vymýšlejí obezličky typu Až to klekne tak tam někdo od vedle dojde. A jak to načalstvo řeší ? Vznikem něčeho tak obskurdního jako je Tým SŽDC a podobné kokotiny. Takže místo aby se přidalo lidem a rozjela náborová kampaň tak můžou výpravčí akorát připíchnout odznáček do klopy, účastnit se soutěží jako Sympaťák roku, Talent roku a podobné kraviny a v práci se koukat jak se to každý den hroutí. To vypadá spíš jako cesta do pekel [angry]
Úterý, 13. června 2017 - 19:55:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1023
Registrován: 1-2006
-aa-:

Projížděč NAD tu identifikoval impuls, který Prahu co se dopravy týče posunul do jiných sfér - povodně 2002. Nemyslím si, že se to myšlení zlomilo jednorázově zde - po tom, co voda odtekla, se pár let navenek nedělo nic. Myslím si, že to pouze ten posun uspíšilo. Zásadní podíl na tom měly zrealizované rekonstrukce příměstských tratí, které umožnily navýšení kapacity a společně s novým vozovým parkem zvýšily kvalitu, cestovní rychlost a spolehlivost. Ten moment, kdy se to překlopilo, a začala ve velkém vznikat sídliště na plocho, bych viděl tak před deseti lety a zejména na 221, kdy k tomu jednoznačně přispělo doplnění vložáků do Stránčic, možná v souvislosti s dosažením stupně automobilizace z tohoto směru, kterému přestala vyhovovat stávající infrastruktura na silnici.

Po překlopení z toho začala být móda a jedna z mála oblastí, kde politik penězi do systému z hlediska svých voličů může jen získat. Srovnejme třeba s preferencí VHD. Sice podobné prohlášení Prahy a schválení Programu bylo již někdy v roce 1997, ale reálně k jeho naplnění např. v úrovni kapacit P+R evidentně nedojde ani v následujících deseti letech (a to ani přes dnešní tlak). Tam politik nadchne přespolní, ale za peníze svých rezidentů. Podpoří VHD, ale na úkor voličů za volantem IAD. U Městské železnice navíc bez výrazných investic do infrastruktury, které platí stát. Svým způsobem je to logický vývoj a úsilí bylo potřeba jen na roztlačení. Politik na státní úrovni by naopak ztratil body, kdyby do toho sáhl regulací.

S 4483 v zásadě souhlasím. Problém není na straně toho, kdo využívá možností infrastruktury, ale v krátkozrakosti politika na úrovni státu, který nechal z kopce rozjet něco, co bez nepopulárních kroků nemá šanci ani zastavit, a u čehož nemá šanci zajistit potřebnou kapacitu infrastruktury. A na straně krajského politika, který teď sbírá body za boom něčeho, co není dlouhodobě udržitelné. Do toho jak na potvoru nejen že přišli komerční dopravci, jejichž omezování je s ohledem na jejich PR ošemetné, a zejména začala posilovat nákladka na ucelenkách.

Rozcházíme se v tom, že já vidím řešení současného stavu spíše v zavedení regulace. Bez zásadní a velmi nepopulární změny problematiky vyvlastnění (cestou evropských zemí a naposledy i Slovenska ve smyslu stát ukáže, stát má + soud určí jen za kolik) a bez změny přístupu v podílu na financování staveb infrastruktury a souvisejícího rozšíření peněz na údržbu a obnovu to s jakoukoliv novostavbou, navíc v okolí velkého města, kde se ceny pozemků od tabulkových výrazně liší, nevidím reálně. K tomu je potřeba změnit legislativu kolem majetku, na což společnost po revoluci asi ještě úplně nedozrála. Bude to velmi velmi nepopulární a bude to diskuze na dlouhá léta. S vědomím tohoto nejsem schopen přistoupit na Vaši rozladěnost z toho, co stát nedělá. Prostě to tak je a je otázkou, zda se to podaří překlopit ještě za našeho života, a zda na to další generace bude mít peníze. Že to naruší výsledky Vaší celoživotní práce a to příměsto po dosažení vrcholu začne upadat, chápu. Taky bych byl vůči státu v takovém případě nevrlý.

Další vývoj vidím v tom, že se na každé přetížené štrece v první řadě omezí a začnou soutěžit trasy pro komerční dálkovku a současně stanoví jasná pravidla pro příměsto tak, aby na nákladní dopravu a ad.hoc vlaky zbýval rozumný počet tras. To by měl být první krok lobby nákladky, na které se těšíte, ve snaze zachovat si prostor pro svůj byznys i jindy než v noci. Dalším krokem by mělo být to, že v případě omezení provozu půjde do autobusů mimo ranní a odpolední špičku osobka, aby nákladka mohla projet - ostatně je to první požadavek nákladky při jakémkoliv plánování výluk. Rychlá vrstva příměsta? Má-li nákladka rozum a dokáže-li se spojit, zablokuje vám jí, protože jim tak jde o život...

Koncepce nákladní dopravy? Politik schválí cokoliv. Slibem neurazí a jen velmi málo zainteresovaných ví, co to znamená. Bez rozhodnutí o regulaci příměsta a dálkovky to neznamená vůbec nic, protože se ten rozvoj bude muset vtěsnat do tras, které na něj zbydou mezi pravidelnými vlaky, na které sáhnout nepůjde.

Pokud jsem psal v předchozích příspěvcích o ROPIDu, vnímal jsem koordinátora pouze jako nástroj politiky. Je-li ROPID nezodpovědným z hlediska dlouhodobě udržitelného rozvoje příměstské dopravy, nese za to odpovědnost pochopitelně ten, kdo jej úkoluje, resp. schvaluje ROPIDem navržená posílení a sbírá za to body - občas zjednodušuji na konkrétní složku, ale myslím všechny, kteří se na tom, co se děje, podílejí, ne konkrétního člověka. To, co mohl na stavbách konkrétní člověk z ROPIDu na základě koncepce ovlivnit je délka nástupiště, dávající variabilitu do objednávek dopravy - proč se vázat jen na slony? Přesto se nemůžu zbavit pocitu, že se to rozjelo natolik, že už to ROPID pod kontrolou nemá. A bohužel se z Vašeho psaní zdá, že se na tom shodujeme.

Negrellák? Má smysl věnovat takové energie do marné snahy o změnu názoru jednotlivce? Svůj postoj jste napsal, já svůj. Neshodneme se, to se stává. [happy]

Zastávka? Domyslete si. [happy] Takový případ je v Praze jen jeden.

projížděč NAD:

Jsem z generace, která sice rozdělení na začátku své praxe zažila, ale bere to spíše jako fakt než jako okamžik, kdy to přestalo fungovat jako dřív. Mělo to své výhody (předpokládám nižší počet managementu než nyní a související snazší komunikace, menší počet potřebných odborníků a tím trošku větší výběr) i nevýhody (obrovská organizace s velkým počtem lidí, kteří jsou schopni směrování odchýlit od cílů státu jako vlastníka, křížové financování, práce s dotacemi, s konkurencí při přidělování cesty ap.). Nemyslím si ale, že to bylo úplně špatně. Snad s výjimkou nezvládnutého majetku, daného snahou oddlužit ČD a dluhy nechat SŽDC bez rizika, že jí hned na začátku někdo pošle do konkursu a o majetek se přijde. Pamatujeme si, není potřeba rozebírat.

(Příspěvek byl editován uživatelem Vhd_sl.)
Babilon
Úterý, 13. června 2017 - 20:07:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3522
Registrován: 12-2007
Nevím, odkud cestujete, ale pokud místo jízdenky ČD, použijete jízdenku PID, opravdu se cesta citelně prodraží?
Kladno-Praha ČD 39 Kč (po započtení bonusu v mém případě cca 34 Kč)
Kladno-Praha PID 54 Kč
20 Kč za každou jízdu po dobu dvou let už dá docela slušnou částku.
A pokud mám např. včasnou Kladno-Hradec, tak místo ní PID nepoužiji vůbec. Taková jízdenka dokonce neplatí ani přes Semmering.

A nejsou Masarykovo a Hlavní nádraží tarifní uzel, čili že jízdenka napsaná na jedno nádraží platí i na to druhé?
Vlaky na hlavní nejezdí, takže ani náhradní doprava. Ale možná zbytečně plaším a poprvé v historii to bude jinak.
Úterý, 13. června 2017 - 21:06:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11689
Registrován: 8-2004
Vhd_sl:
"A nejsem na poli koncepce dopravy laikem?
..."
Určitě jste méně laikem než tak 95% spoluobčanů.[wink]
A jak jsem psal - nejde mi to, zda jste/nejste laikem, ale o to, jak jste debatu nejprve rozjel a pak z ní dost "neodvážně" couval.
To, že se v některých názorech neshodneme je zřejmé a proto také hodnocení ROPIDu a spol. z mé strany nebylo předmětem debaty.[nene]
(Asi se také neumím vždy dobře vyjádřit.)
-aa-:
"Někde se zkrátka na železniční infrastruktuře v této republice stala chyba..."
Dovolím si odbočku trochu politicko-filozofickou - myslím si totiž, že nastíněná problematika není ani zdaleka jen otázka železniční infrastruktury. Myslím si, že to souvisí s:
1) přístupem lidí k životu, pojímání svobody - přístup k bydlení "na samotě 5 minut od centra", využívání všech benefitů bez akceptace jejich průvodních jevů a nezbytných doplňků (dopravních, energetických, výrobních, ...). Nechci hodnotit, co je správně nebo špatně. Neholduji omezování a regulacím. Jen konstatuji stav, kdy infrastruktura není (za stávajících podmínek) schopna poptávku saturovat. (Viz Libeň, Uhříněves, Příběnická, výjezdy VRT v ÚP, D0, MO, ...)
2) otázkou, zda stávající stěhovací, parkovací ad. trend chceme podporovat a máme podporovat (prostřednictvím státu) - pozor, "podporovat" a "nechat plynout" jsou rozdílné přístupy. Jestli skutečně je správné vynakládat enormní prostředky (a v souvislostí s bodem 1) ještě daleko enormnější - např. tunely), které budou ten trend nadále posilovat. Jestli není lepší volba podporovat třeba rovnoměrnější osídlení. Nebo prostě jen nechat ten jev samovolné regulaci.

Omlouvám se za poněkud neželezniční vložku, k níž jsem kousek příspěvku kolegy -aa- použil jako "odrazový můstek".
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Úterý, 13. června 2017 - 22:06:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4739
Registrován: 9-2005
Bobmaster: jojo. Kdo nevěří, může to najít třeba na webu ADP.
A i kdyby přidali dispečerům a výpravčím deset tisíc navíc, tak stejně to znatelně nezvýší jejich pracovní schopnosti. Ochotu ještě víc makat (aspoň na těch nejhorších=nejnáročnějších postech) to možná zvýší, ale rozhodně z těch lidí už nejde vymačkat lepší výkony. To už je za hranicema jak lidských schopností, tak schopností techniky (ZZ a kolejiště).
A co odboráři? Už by měli dávno řvát o těch deset tisíc, nebo víc. Místo toho se jen mluví o tom, jak nejsou lidi a že PPV Masarykovo je trvale neobsazeno.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
djst
Úterý, 13. června 2017 - 23:18:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 637
Registrován: 8-2014
K rozdílům cen jízdenky v oblasti působnosti PID rád uvádím toto porovnání:
Trasa Loděnice - Beroun-Závodí (7 km), resp. Loděnice - Beroun,,U Slavaše.

BUS PID 380, 425: 2 pásma.......9 min....... 12 Kč
BUS PID 384.....: 2 pásma......26 min....... 18 Kč
BUS SID C20.....: 2 pásma................... 19 Kč
vlak ČD S6......: 7 km...................... 19 Kč
vlak PID S6.....: 3 pásma................... 24 Kč


Všechny uvedené ceny jsou obyčejné jízdné.
Aneb tarif PID je zároveň nejlevnější, ale i nejdražší z nabídky.

(Příspěvek byl editován uživatelem djst.)
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Úterý, 13. června 2017 - 23:59:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7775
Registrován: 5-2002
-aa- 4482 To že Praha nebyla schopna někdy v roce 1995 ještě bezezbytku definovat svoje požadavky (Studie obsluhy se zpracovávala od roku 1998, dopravní řešení, byť ještě nepotvrzené dopravním modelem, je z roku 2000, takže od té doby jsou požadavky Prahy jasně definovány), to není to zdaleka nejhorší. Horší je, že tyto věci neumí Česká republika ještě dnes. Podíváme-li se na přípravu staveb dnes, tj. těch co se budou stavět kolem roku 2020 - 2025, co tam vidíme? Vidíme tam požadavky dálkové a regionální objednávané dopravy. V posledních spíše měsících se objevují požadavky nákladní dopravy. Stát ale otevřel trh bv osobní dopravě (zcela volně), ale zcela ignoruje vytváření prostoru na infrastruktuře pro něj. Zcela jsou ignorovány opakované výzvy dopravců i objednatelů na urychlené zkapacitnění kritické trati Praha - Kolín (- Česká Třebová). Stavba systému VRT se neustále odkládá a odkládá, příprava postupuje pomalu. Přestože třeba i Praha a Středočeský kraj na svém území žádají opakovaně stavbu čtyř takových tratí za účelem získání kapacity pro zastávkové vlaky v krátkých intervalech na stávajících tratích a pro rychlé regionální vlaky ze vzdálenějších lokalit kraje na těchto nových tratích.
Stát schválí koncepci nákladní dopravy, která v jednom kapacitně silně využitém úseku navrhuje nahradit osobní vlaky zastavením rychlíků (a tím získat kapacitu pro nákladní dopravu). Ovšem příslušný kraj s tím nesouhlasí, nikdo to s ním nejspíš neprojednal ... a kromě toho příslušný odbor na MD se tváří tak, že o nějakém takovém náhradním zastavování rychlíků neví a rozhodně to neplánuje. Je tohle normální?


Podpis

-aa- 4483: Někde se zkrátka na železniční infrastruktuře v této republice stala chyba. Křičí regionální objednatelé příměstské dopravy, že se chtějí rozvíjet a nemají kudy. Křičí nákladní dopravci - chtějí jezdit, nemají kudy a utíkají jim kšefty (popř. se jim minimálně zvyšují náklady kvůli prostojům, čímž zase ztrácejí konkurenceschopnost). V dálkové dopravě tu chtějí jezdit i komerční dopravci, kteří rozhodně nemají v úmyslu převážet vzduch a jen tak si tím utrácet peníze. Přesto každoročně zoufale bojují o trasy. Dovoluje si snad někdo v takové situaci prohlásit, že tento stát (zastupovaný MD, především pak jeho odborem strategie, popř. odborem drah (a vodní dopravy), a jeho výkonnou složkou SŽDC) má opravdu správnou koncepci rozvoje železniční infrastruktury? Nestala se někde chyba? A ta chyba se opravdu stala u těch objednatelů či dopravců? Nebude to něčím jiným?

Podpis.
Ale proč jsem Tě neviděl včera v Ostravě? Mohl jsi to panu Ludvíku Sosnovi říci před odbornou veřejností.

Výsledkem této situace je čerpání kapacity tratí naprosto na 100%.

Podle pevně dané metodiky, kterou si někdo v ČR určil. Když v Německu vyndám NJŘ tratě 501, ptají se mě, zda to jezdíme po čtyřech nebo šesti kolejích?

Vhd_sl 1023: Koncepce nákladní dopravy? Politik schválí cokoliv. Slibem neurazí a jen velmi málo zainteresovaných ví, co to znamená. Bez rozhodnutí o regulaci příměsta a dálkovky to neznamená vůbec nic, protože se ten rozvoj bude muset vtěsnat do tras, které na něj zbydou mezi pravidelnými vlaky, na které sáhnout nepůjde.

Podpis. Našel jste tam i Vy své překopírované odstavce textu z K-Reportu?
Středa, 14. června 2017 - 06:37:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1563
Registrován: 12-2007
Tak konečne tretia víkendová várka.
Kargonauti:



Středa, 14. června 2017 - 06:44:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1564
Registrován: 12-2007
Trať Brandýs - Čelákovice: Tam to nejspíš směřuje k tomu, že Návrh čeká nikoli úprava přípojů v Čelákovicích, nýbrž převedení na NAD ála Mšeno.

Tak ak už, tak nech sa to aspoň "zladí" s linkou 655.
Bo človeku hlava nebere, keď vidí jak idú dva busy do hodiny a (mimo špičku) oba vezú vzduch (rozumej jednociferný počet cestujúcich)...
-aa-
Středa, 14. června 2017 - 07:28:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4484
Registrován: 12-2007
WLAB 160, nádrž: Je mi to jasný. Ale to není problém objednatele. To musí řešit někdo jiný. Namátkou mě napadají ... třeba odbory?

Qěcy: Já si to můžu myslet taky. Ale můj názor tady není rozhodující. Rozhodující je názor té instituce, která přiděluje kapacitu. Ale přijde mi, že ta se vysloveně panicky bojí situace, kdy by někde nepřidělila a musela učinit nějaká opatření.

projížděč NAD: Svými souhlasy mě až děsíš, to nebývá zvykem[happy]

P+R se řeší, ale půjde to taky ztuha (z mnoha různých důvodů). Co se týká Lužce, tak než tam dělat něco s tratí, tak to terminál snad ve Vraňanech, kde je v okolí stanice místa dost a na rozdíl od Lužce tam vede z Mělníka kvalitní silnice. jen si nejsem jistý, zda bude dálkový objednatel přesvědčen, že tam má zastavit (ideálně častěji než jednou za hodinu, aspoň ráno...). A bez to jaksi ... nemá smysl.

Bobmaster: Vidím to stejně.


Vhd sl: Při povodních se to zlomilo rozhodujícím způsobem. Zvěnčí se to tak možná nezdálo, ta reakce byla se zpožděním, ale povodně bezprostředně rozhodly, že po desetiletích váhání se začne se stavbou Nového spojení (bohužl ale také způsobily, že se neřešily aktuální potřeby této stavby, ale upřednostnila se rychlá realizace, podle původních a poměrně dávných plánů, a tak vznikla stavba, které se ve špičce octla na hraně vyčerpání již v den svého otevření), bez povodní by nebyl nárůst 30% v roce 2008 a menší v dalších letech, protože povodně skutečně razantně zlomily uvažování městských politiků o železnici.
Rekonstrukce příměstských tratí žádné výrazné zvýšení kapacity neumožnily. Třeba na Benešově, kdyby se nezrušila půlka hradel, se dal stávající rozsah dopravy jezdit klidně už dávno před koridorem. Na Kralupech taky žádná kapacita nepřibyla, tak snad jedině na Kolínech pomohla třetí kolej Libeň - Běchovice. Jinak tam zvýšení kapacity bylo nevelké. Rozhodně ne takové, jaké by bylo potřeba. A i kdyby zvýšení kapacity na příměstských tratích bylo, tak bez Nového spojení by nebylo kam dojet.

"Vyvlastnění" - ano, bez toho nic nepostavíme. A ještě je potzřeba změnit hygienické normy.

Koncese - Ano, takže správný přístup je, že nebudeme stavět dálnice, budou stačit silnice I. třídy a zavedeme soutěž, že na ně pustíme jen toho, kdo v ní zaplatí víc. A ostatní budou sedět doma na zadku. Tudy cesta přece proboha nevede. Jako jasně, můžeme Praha - Ostrava koncesovat jednomu nejlepšímu dopravci, ale vzhledem k počtům lidí bude mít ve špičce úplně stejný rozsah dopravy, jako mají stávající tři soutěžící kohouti. Tudy cesta nevede. A v příměstské dopravě bude regulace jako k čemu? Že přestěhujeme ty, kdo se nevejdou, na silnici? Kterou nemáme? A v cargu taky? Tady je asi nějaká chyba v úvaze.

Zastávka - Na domýšlení Vám kašlu. Hru na slepou bábu si hrajte třeba s dětma. Určitě je to bude bavit víc, než mě.

Hroch: No jo, máš pravdu, ale zatím to vypadá, že to právě tak chceme. Ostatně já bydlím ve své rodné díře a dojíždím stejně jako dojížděl můj táta, na rozdíl od někoho[biggrin]

Petr Šimral: V Ostravě jsi mě neviděl, protože jsem se raději věnoval něčemu užitečnějšímu. Tlachání na těhle konferencích o ničem mi nepřijde užitečné. Já Tě zase postrádal odpoledne na jednání ke kostomlatskému zhlaví v Nymburce. A možná by bylo přínosné, kdyby jsi tam byl. Tak snad jste tlacháním v Ostravě dosáhli důležitější věci[happy]

Koncepci nákladní dopravy jsem zatím neměl čas číst. Zatím vycházím jen z "referencí".
Tento příspěvek není určen pro uživatele 750371 a neočekává se od něho žádná reakce na tento příspěvek.

Děkujeme za pochopení!
Středa, 14. června 2017 - 08:08:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 944
Registrován: 4-2009
-aa-, Petr Šimral : Musím podepsat vše, co jste napsali, Petr mě jen předešel. Osobně mě mrzí, že nikdo za nás nebyl na projednání Nymburka, ale do 1.7. máme problém s kapacitou lidských zdrojů, snad se to potom zlepší..[wink] Jinak tři malé poznámky- tady v Ostravě se nám s Petrem podařilo strhnout pozornost na problémy nákladní dopravy, co nám na konferenci o VRT přišlo půvabné, dále po dnešní noční debatě ve Stodolní mi přišlo, že někteří vrcholoví zástupci SŽDC a MD si "žesnad" možná už uvědomují rozsah kapacitního průseru, který se na nás valí a teď ta zásadní třetí poznámka - velmi si slibuju od Martina Kolovratníka jednu podstatnou věc - protlačení trvalého (s každoroční 5-ti letou fixací) financování SŽDC tak, aby se dalo konečně rozumně plánovat. To by byl asi jeho největší přínos železnici. No a na závěr dvě perličky a jedna dobrá zpráva - ještě vloni plánovalo SŽDC investice do infrastruktury příměsta v Praze někdy na rok 2050 a intenzita dopravy na Pravobřežce plánovaná na rok 2040 byla už teď překročena.....A teď ta zpráva - Němci schválili zařazení česko-saského bázového tunelu do bundesverkehrswegeplanu.
Středa, 14. června 2017 - 09:14:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4740
Registrován: 9-2005
Jejej, to je parádní shoda. Tak teď ještě vydržet táhnout za jeden provaz a to silně a stejným směrem. Musíme SŽDC a MD přesvědčit.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Středa, 14. června 2017 - 09:19:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3220
Registrován: 5-2002
otázkou, zda stávající stěhovací, parkovací ad. trend chceme podporovat a máme podporovat (prostřednictvím státu) - pozor, "podporovat" a "nechat plynout" jsou rozdílné přístupy. Jestli skutečně je správné vynakládat enormní prostředky (a v souvislostí s bodem 1) ještě daleko enormnější - např. tunely), které budou ten trend nadále posilovat. Jestli není lepší volba podporovat třeba rovnoměrnější osídlení. Nebo prostě jen nechat ten jev samovolné regulaci.
Myslím, že ten trend nikdo nepodporuje, ale je naprosto přirozený a nelze mu zabránit. Praha je v ČR zdaleka nejvýznamnějším centrem a v rámci Čech naprosto bezkonkurenčním. S tím souvisí i to, že se tam stěhují centrály firem, jsou tam nejdůležitější vysoké školy, státní správa atd. Tenhle jev je všude na světě, naopk je ČR ještě centralizovaná relativně málo. Ale nevidím možnost, jak to zvrátit a přimět lidi, aby bydleli a hlavně pracovali někde na venkově. Osobně: já pocházím ze západního Podkrkonoší. Vystudoval jsem MFF UK, ale co s takovou školou tam? Ale najít si vyhovující pracovní pozici v Praze nebyl problém, tak jsem se přistěhoval do Benešova (chtěl jsem něco blíž k přírodě, i za cenu dojíždění) a jezdím denně do Prahy. Samozřejmě, kdybych jako -aa- pocházel někde z okolí Prahy, tak bych se nestěhoval, ale dojíždět někde od Semil moc reálné není.
Nedá se nic dělat, okolí Prahy se bude zvětšovat a doprava se s tím musí vypořádat.
Středa, 14. června 2017 - 10:27:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1803
Registrován: 12-2007
Vážení, někdy si říkám, že politici se rozhoupají tehdy, až je situace opravdu moc vážná. Jsem Pražák od narození, a pamatuji si, jak v šedesátých letech jezdily narvané tramvaje, lidé viseli z plošin apod. A tehdy se nejprve rozhodlo, že se vybuduje podpovrchová tramvaj, až nás ale Sověti v roce 1967 přesvědčili, že je nutné vybudovat v Praze metro. To se do značné míry vybudovalo, doprava v Praze se hodně zlepšila, a podle mého názoru lepší doprava pomohla také ke zvýšení incomingové turistiky do Prahy. Po revoluci se ještě větší zájem různých firem soustředil na Prahu. Bohužel se nestaví dostatečné množství bytů, a tak hodně lidí, co pracuje v Praze, bydlí ve Středočeském kraji. Jistě železniční doprava v Praze se zlepšila, vybudoval se třetí vinohradský železniční tunel a především Nové spojení. Nicméně kapacita železnice v Praze nestačí, a ještě někteří politici podporují myšlenku, že by se mělo v Praze jezdit vlakem. Jistě je vhodné jezdit vlakem za oblast, kde již není metro, jako např. do Klánovic, Kolovrat, Radotína apod., ale ne moc tam, kde je uspokojivá doprava metrem anebo tramvají. Nechat vývoj samospádem nic moc neřeší, pokud nebudou dostatečné kapacity vlaků, tak o to více lidí do Prahy přicestuje autem, což jenom zhorší ovzduší v Praze. Je proto třeba rozetnout gordický pražský železniční uzel. Podle mého názoru pomohou VRTky, které odlehčí tratím 011 a 090, a možná také 221, dále tunel do Berouna, který pomůže trati 171. Dále plánované dvoukolejné spojení do Kladna a na letiště, stejně jako zdvoukolejnění a elektrizace trati 070, která se asi neobejde bez tunelu mezi Vysočany a Čakovicemi. No a pro nákladní dopravu často zmiňovaný přesmyk v Libni, který by zajistil mimoúrovňové křižování trati 011 s nákladní dopravou ze směru k Kralup do Uhříněvse. Prostě zvýšení kapacity tratí v Praze a kolem ní si vyžádá dost velké investice, ale myslím, že se to dlouhodobě vyplatí. A samozřejmě je také nutné, aby co nejdříve skončily stavební uzávěry na brownfieldech, a lépe se tak uspokojila poptávka po bytech v Praze.
Cogwheel
Středa, 14. června 2017 - 10:36:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4800
Registrován: 1-2012
Podle názoru ROPIDu už nyní chybí v žel. dopravě v pražské aglomeraci přes 40 "Elefantů". Pak se nelze divit, že ty, co jezdí, jsou narvané.
Středa, 14. června 2017 - 10:38:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 773
Registrován: 6-2016
074: Jen technická - je to (byl to) Favorit...
Středa, 14. června 2017 - 10:42:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 774
Registrován: 6-2016
Cogwheel: Proto se taky dělaly patrové syslografy (za málo peněz docela dost přepravní muziky). Ale vysvětluj to ekomamlasům s jejich požadavky na 10 min. interval příměsta ve špičce...
Wagon: Máš sice 110% pravdu, ale ani Ty, ani já, se toho nedožijeme. Ohledně stavebních uzávěr brownfieldů mi straší v hlavě myšlénka o likvidaci ekologických škod...
Středa, 14. června 2017 - 10:50:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1804
Registrován: 12-2007
honzaklonfar: A jak velké ekologické škody jsou na místě nádraží Smíchov, Bubny nebo Žižkov? Myslím, že poměrně malé a developer by se s tím jistě vypořádal.
Středa, 14. června 2017 - 11:26:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11069
Registrován: 5-2004
"Proto se taky dělaly patrové syslografy (za málo peněz docela dost přepravní muziky)."

To platí ale jen tehdy pokud se s nima podaří odjet. Což z Berouna na Prahu rozhodně nebyl jev běžný, spíš naopak nebyl tejden aby některý syslograf nezdech úplně nebo nejel s +25 těsně před (natož těsně po...) dvoješusem.
Středa, 14. června 2017 - 11:28:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5994
Registrován: 8-2007
Brr: S tím souvisí i to, že se tam stěhují centrály firem, jsou tam nejdůležitější vysoké školy, státní správa atd.

Také řízení dopravy CDP pro celé Čechy.Takže výpravčí zmizí z vesnic typu Ústí nad Labem ,Pardubice,Beroun a budou bydlet v Praze.Nějaký výpravčí kdysi argumentoval,že to je dobře,protože můžou chodit do divadla,Hajnej to obhajoval výhodností vedení kabelů,Sants zase tím,že do Prahy se nejlépe dojíždí.
Podle mého je to špatně,ale nic s tím nenadělám.Třeba budou svážet výpravčí autobusy CDP,podobně jako do Amazonu.[lol]
projížděč NAD
Středa, 14. června 2017 - 11:40:52  
Neregistrovaný host
109.80.102.33
Ad "WLAB 160" = 13.06.2017 - 19:11:48:
aa:Vašku,doporučuju někdy navštívit po ránu dopravu v Radotíně.A pak třeba ve Vranném.Stejná platová třída,přezto najdeš více než deset rozdílů.To je SŽDC.
V dobách, kdy jsem (před cca 30 roky) chodíval "na melouchy" po různých stanicích, to bývalo trochu jinak: v Radotíně u RZZ (samozřejmě s kol.obvody) se ve směně více-méně "povalovali" dva výpravčí (a v noci mohl "červený" obvykle asi 3 hodiny v klidu spát v šatně), ale dále na trati k Berounu se o třídu níže zařazení výpravčí, kteří tam byli sami a na "elmech bez KO" museli chodit zjišťovat volnost kolejí pro každý vlak (jichž bylo v podstatě stejně jako v Radotíně), se nezastavili ...

Ad "nádrž" = 13.06.2017 - 19:27:34:
Ale nejde ani tak o zatřídění výpravčích, ale o to, zda se to dá zvládat včetně mimořádností a to bez chyb. Obávám se právě, že na mnohých místech se mimořádnosti a někdy i běžný provoz bez chyb už zvládat nedá, nebo jen s vypětím.
Do značné míry by mělo jít i o to zatřídění výpravčích, protože by mělo být spojeno s "kariérním postupem" - kdo skutečně "umí", měl by být zařazen na pozici, kde by jeho schopností bylo účelně využito, a měl by podle toho být také adekvátně ohodnocen. Tato společnost je ovšem úděsně "korupční", a tak by to asi v praxi stejně příliš nefungovalo ...
I v minulosti bylo (i v běžném provozu) mnoho situací, které byly zvládány jen s velkým vypětím, a navíc ani zdaleka nebyla k dispozici taková technika, jaká je využívána nyní: já vidím narůstající problém spíše v tom, že nová technika umožnila nezřídka i dost drasticky omezit počty provozních zaměstnanců, čímž se železnice značně "odlidštila" a řízení jejího provozu dostává podobu spíše jen jakési hry v prostředí virtuální reality, kde navíc mnoho činností probíhá "automatizovaně" - a řešení každé mimořádnosti je pak náročnější minimálně v tom, že zaměstnanci řídící provoz už ztrácejí kontakt s "reálným terénem".

Ad "Vhd_sl" = 1023:
Jsem z generace, která sice rozdělení na začátku své praxe zažila, ale bere to spíše jako fakt než jako okamžik, kdy to přestalo fungovat jako dřív. Mělo to své výhody (předpokládám nižší počet managementu než nyní a související snazší komunikace, menší počet potřebných odborníků a tím trošku větší výběr) i nevýhody (obrovská organizace s velkým počtem lidí, kteří jsou schopni směrování odchýlit od cílů státu jako vlastníka, křížové financování, práce s dotacemi, s konkurencí při přidělování cesty ap.). Nemyslím si ale, že to bylo úplně špatně. Snad s výjimkou nezvládnutého majetku, daného snahou oddlužit ČD a dluhy nechat SŽDC bez rizika, že jí hned na začátku někdo pošle do konkursu a o majetek se přijde. Pamatujeme si, není potřeba rozebírat.
Budiž, nechcete to rozebírat, tak jen stručně, abychom se do toho příliš nezamotali - protože se vším, co jste napsal, souhlasit až tak úplně nemohu (hlavně s těmi údajnými nevýhodami unitární železnice): skutečným "vlastníkem" infrastruktury i její obsluhy, jakož i rozhodujícího podílu mobilních prostředků železnice v ČR zůstal totiž stále "stát", takže se vlastně změnily jen "formy obhospodařování" toho vlastnictví, ale podle mě (resp. podle toho, co vidím okolo sebe) spíše v neprospěch železnice (která si navíc mnohdy "hází klacky pod nohy" do značné míry vlastně i sama). A ještě připomenu jednu nikoli nepodstatnou záležitost, na kterou obvykle nikdo příliš neupozorňuje - že totiž na rozdělené železnici se výborně živí banky, protože jim ty ohromné toky peněz proudící mezi samostatnými firmami "vyrábějí" ohromné příjmy ...

Ad "Wagon" = 1803 + 1804:
Bohužel se nestaví dostatečné množství bytů, a tak hodně lidí, co pracuje v Praze, bydlí ve Středočeském kraji.
Problém je v tom, že pražští zbohatlíci CHTĚJÍ bydlet na "venkově", ale zároveň mít rychlé spojení do města (nejlépe VHD i IAD) - v samotné Praze se staví bytů poměrně dost, ale užívají jich zbohatlíci mimopražští (především "noví" Rusové - Praha už je "rusštější" než Karlovy Vary ...).
A jak velké ekologické škody jsou na místě nádraží Smíchov, Bubny nebo Žižkov? Myslím, že poměrně malé a developer by se s tím jistě vypořádal.
Jak velké ekologické škody jsou na Smíchově, nevím, ale vím, že nejen developer, ale (a především) ani "město" a ani ČD a SŽDC neměly zájem jej přemluvit k tomu, aby pod tím "bulvárem", který je tam naplánován, byla vybudována podzemní koncová železniční stanice přímo v úrovni navazující na jižní vestibul stanice metra "Anděl" (Na Knížecí" - a takovou nádhernou příležitost pro navázání železnice na MHD na Smíchově už Praha (ani železnice) už nikdy mít nebude ...
Středa, 14. června 2017 - 11:45:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 801
Registrován: 5-2002
Apollo_17:
"Takže výpravčí zmizí z vesnic typu Ústí nad Labem ,Pardubice,Beroun a budou bydlet v Praze. (...) Podle mého je to špatně,ale nic s tím nenadělám."
Tak znova a pomalu: neexistuje žádné město, kdy by bylo pohromadě tolik kvalifikovaných výpravčích, aby se jimi CDP obsadilo. Ani Praha takovým městem není. Co s tím? Sociálně si zainženýrovat a někam je sestěhovat? Znamenalo by to další výdaje na podnikové bydlení a stejně bych s tím měl problémy - řada lidí se stěhovat nebude, třeba tam mají manželku a ta tam má dobrou práci, nebo mají děti a ty tam mají kamarády, nebo prostě mají pěkný domek a na můj podnikový byt se mi vykašlou. Hm, tudy cesta nevede. Zbývá dojíždění. A do kterého města se z celých Čech dojíždí nejlépe..? Kamkoliv to CDP umístím na venkov, odříznu spoustu potenciálních zaměstnanců, protože to budou mít daleko. Kdepak, Praha je objektivně nejlepší; je to dáno taky její polohou uprostřed.

T.H.: ono je v datech sítě i CDP Přerov a s žádnou zastávkou to nesouvisí...
Středa, 14. června 2017 - 12:08:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1490
Registrován: 3-2010
Sants: A taky je dobre zaplatit, ono mit plat mensi nez ma skladnik je trosku taky hardcore, kdyz si vezmu jakou ma vypravci vseobecne zodpovednost..[wink] .
Pry jenom pod OR Praha je podstav 70 vypravcich a dalsi na dvoukolejkach se na to chteji vykaslat prave z duvodu nizkych mezd .....[wink] . Takze kde budete brat dispecery, kdyz kvalitni vypravci radeji jdou hakovat do Skodovky??
projížděč NAD
Středa, 14. června 2017 - 12:14:50  
Neregistrovaný host
109.80.102.33
Ad "-aa-" = 4484:
Svými souhlasy mě až děsíš, to nebývá zvykem
Snažím se být vždy co nejvíce objektivní (= "každému, co mu patří") - takže nejsou-li souhlasy zvykem, není asi chyba především na mé straně ...
P+R se řeší, ale půjde to taky ztuha (z mnoha různých důvodů). Co se týká Lužce, tak než tam dělat něco s tratí, tak to terminál snad ve Vraňanech, kde je v okolí stanice místa dost a na rozdíl od Lužce tam vede z Mělníka kvalitní silnice. jen si nejsem jistý, zda bude dálkový objednatel přesvědčen, že tam má zastavit (ideálně častěji než jednou za hodinu, aspoň ráno...). A bez to jaksi ... nemá smysl.
Spomyšl (žst Vraňany) se samozřejmě nabízí jako první, i když silnici I/16 rozhodně nepovažuji za "kvalitní" (jako silnice 1. třídy podle mě už při současné frekvenci příliš nevyhovuje) - ale uznávám, že Lužec by asi byl komplikovanější a zbytečně nákladný.
Osobně bych zastavoval (minimálně) všechny "Cheby" v Lovosicích a "plívové Děčíny" bych vedl každou hodinu jako spěšné vlaky se zastavováním navíc (minimálně) ještě v Nelahozevsi a ve Vraňanech - ale protože něco takového u těch současných namyšlených pobřežních tupců nemůže projít, napadá mě jiné řešení, které mohou zařídit ROPID + IDSK sami (pokud jim to především StčK zafinancuje): ústecké osobní vlaky by mohly jezdit mezi Prahou a Vraňany jako zrychlené (třeba s pobyty jen v Nelahozevsi a v Kralupech nad Vltavou) a ve stejném úseku by byly doplněny zastávkovými osobními vlaky - narazí to samozřejmě na nedostatek vozidel, ale kdyby se na to podařilo sehnat v dostatečném množství "pantery", mohlo by to ušetřit "ešusy", které mezi Ústím a Kralupy na naprosté většině osobních vlaků jezdí nevyužité.
Středa, 14. června 2017 - 12:17:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1806
Registrován: 12-2007
projížděč NAD: Otázkou je, zda Ministerstvo dopravy má zájem o nějakou podzemní železnici od tzv. Opery na nádraží Smíchov. Nevím, kolik cestujících z tratě 171 by bylo nadšeno, kdyby jim vlak končil u Anděla. Jak pro trať 171, tak i pro trať 173 není problém rychle přestoupit na metro na Smíchovském nádraží. Problém je jen u tratě 122, ale to by vyřešilo vybudování 4. nástupiště.
projížděč NAD
Středa, 14. června 2017 - 12:42:48  
Neregistrovaný host
109.80.102.33
Ad "Wagon" = 1806:
Otázkou je, zda Ministerstvo dopravy má zájem o nějakou podzemní železnici od tzv. Opery na nádraží Smíchov.
"Nové spojení II" je především utopie Ivana Lejčara a teď už asi i CEDOPu (když ztrácí půdu pod nohama jinde): zda a nakolik to zajímá MD ČR, nevím, ale osobně to považuji za zbytečně drahé a technicky náročné řešení s dlouhými termíny případné realizace, přičemž pouze duplikuje stávající povrchovou a snáze zkapacitnitelnou železnici - myslím, že v Praze je mnohem víc "bolavějších" problémů, kterým by bylo dobře se věnovat především, ale jsem si vědom toho, že nepatřím k těm, kdo o tom budou rozhodovat.
Nevím, kolik cestujících z tratě 171 by bylo nadšeno, kdyby jim vlak končil u Anděla. Jak pro trať 171, tak i pro trať 173 není problém rychle přestoupit na metro na Smíchovském nádraží. Problém je jen u tratě 122, ale to by vyřešilo vybudování 4. nástupiště.
Já přece nikde netvrdím, že by tam musela začínat a končit převážná část vlaků z radotínské trati, ale už teď je tlak na maximálně desetiminutový špičkový interval mezi Radotínem a Prahou. A hlavně mi jde i o pohodlí přestupu, jehož možnost se v případě "Knížecí" nabízí v úrovni, a o větší nabídku na přestupy na MHD, kterou tam lze realizovat. Kromě toho ani kapacita "Smíchova" po rekonstrukci nebude nekonečná, a to mnou zmíněné řešení mohl zařídit "developer" (třeba podle podmínky zapracované v územním a stavebním řízení) vlastně bez velké námahy a financí od "města" či železnice - ale už se stalo ...