Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 03. 05. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 03. 05. 2017

dolů
   autor příspěvek
Úterý, 02. května 2017 - 11:05:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4868
Registrován: 9-2011
Koukněte na 3. fotku, kde pracovníci traťovky přeměřují rozchod. Peroč by to asi dělali ZA místem střetu?
Řekl bych, že pendolíno po základním ohledání a zadokumentování situace kousek couvlo, mimo jiné aby uvolnilo přejezd.
Úterý, 02. května 2017 - 12:39:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 112
Registrován: 9-2012
K problematice přejezdů a dopravním předpisům by se dopravní a bezpečnostní odborníci měli spojit s odborníky na lidskou mysl.

Ona totiž je lidská mysl zařízená tak, že vidí–li nebezpečí trvale, tak reaguje neprodleně, ale vidí–li ho přerušovaně, tak se neustále snaží přesvědčit o tom, zda nebezpečí trvá. Aneb proč asi v Německu nemají onen blikající cirkus, ale mají tam trvale svítící červené světlio?

Z psychologického hlediska by byl ideální klasický trojznakový „semafor” jaký je na křižovatkách s běžnými signály Stůj a Pozor a spodní pozice by (dle typu přejezdu) mohla být využita využita pro blikající bílou nebo neobsazena. Netvrdím, že trvale svítící červené světlo zastaví všechny, tvrdím jen, že jich zastaví víc, než jakékoli množství blikajících světel jakýchkoli barev.

Je třeba vzít na vědomí skutečnost, že mnoho jedinců nemá dostatečnou myšlenkovou kapacitu na pochopení současných předpisů a tudíž jednají instinktivně a systém podle toho upravit. Já bych šel ještě dál a 50 m před přejezd bych umístil novou zákazovou dopravní značku Železniční přejezd, která by řidiči nařizovala snížit rychlost na 30 km/h a v případě, že je možná rychlost vyšší by místo blikajícího bílého světla by na spodní pozici umístil žluté číslo 50. Nejsem si jist, zda by bylo vhodné blikající světlo, jaké je na křižovatkách s nečinným SSZ, ale spíše bych ho zavedl i na přejezdech. Ono by vůbec nebylo od věci se zamyslet i nad těmi puhovanými tabulemi před přejezdy. Já myslím, že by tento archaizmus měl být nahrazen klasickými značkami omezujícími rychlost jízdy.

I samotná forma češtiny použitá v zákoně je příčinou mnoha nehod. Je totiž pro většinu (já tipuju víc, než 60%) populace nesrozumitelná a tito lidé ji potřebují vysvětlit. A vysvětlení znamená intepretaci a intepretace už prostě nemůže být jednoznačným zněním předpisu. I proto by psychologové by měli být součástí týmu pro přípravu zákona, který musí znát a denně prakticky aplikovat tak velké procento populace.

Samozřejmostí by také mělo být pravidelné nesmlouvavé a nemilosrdné přezkušování. Já znám lidi, kteří skládali poslední zkoušku z pravidel silničního provozu před 50 lety a od té doby se s žádnou novelou neseznámili jinak, než tím, co jim řekli v televizi. Těm lidem je samozřejmě 70 a více let, často trpí nějakou formou stařecké demence, fyzicky sotva drží pohromadě a jezdí po silnicích tak, jak se to naučili v šedesátých letech. Taky vám to připadá naprosto absurdní?
Komu tykám? Zpravidla všem. Buď se s tím vyrovnej a tykej mi taky nebo se jdi třeba zabít.
Mladějov
Úterý, 02. května 2017 - 12:51:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10207
Registrován: 3-2007
>Těm lidem je samozřejmě 70 a více let, často trpí nějakou formou stařecké demence, fyzicky sotva drží pohromadě a jezdí po silnicích tak, jak se to naučili v šedesátých letech.

Koukněte se do statistik. Nejvíc nehod a to ani v přepočtu na počet řidičů, nedělají staří šoféři.
Aplikovat psychologii - souhlas. Ovšem značnou část nehod zaviní úmyslné porušování předpisů a to často velmi nevybíravé a agresivní.
Majkl007
Úterý, 02. května 2017 - 12:57:16  
Neregistrovaný host
78.102.91.56
"Ona totiž je lidská mysl zařízená tak, že vidí–li nebezpečí trvale, tak reaguje neprodleně, ale vidí–li ho přerušovaně, tak se neustále snaží přesvědčit o tom, zda nebezpečí trvá."
[coze] Fakt jo? Tak já nevím, možná jsem výjimka, ale v mé mysli je závažnější signál znamenající nebezpečí právě když něco bliká, než když to trvale svítí. Proč třeba sanitky mají blikající majáky a ne trvale modře svítící?

"Netvrdím, že trvale svítící červené světlo zastaví všechny, tvrdím jen, že jich zastaví víc, než jakékoli množství blikajících světel jakýchkoli barev."
Podle mě je tato Vaše domněnka nesmyslná...

"Je třeba vzít na vědomí skutečnost, že mnoho jedinců nemá dostatečnou myšlenkovou kapacitu na pochopení současných předpisů"
Takoví by ovšem neměli vlastnit řidičský průkaz.

"často trpí nějakou formou stařecké demence, fyzicky sotva drží pohromadě a jezdí po silnicích tak, jak se to naučili v šedesátých letech"
Takoví už taky ne.

Jinak ale návrhy zajímavé, zkuste je "prodat" nekde jinde, na kompetentních místech... [wink]
Úterý, 02. května 2017 - 13:12:48  
Neregistrovaný host
195.113.80.194
Je totiž pro většinu (já tipuju víc, než 60%) populace nesrozumitelná a tito lidé ji potřebují vysvětlit

Kupodivu existují výzkumy, jejichž výsledky ukazují, že potíže s pochopením psaného textu (tzv. funkční negramotnost) má spíše mladá generace než ta stará. Velmi patrné je to u lidí pod 25 let. V čem to asi bude? ;-)
Pokud se někdo učí pravidla silničního provozu tak, že se memoruje testové otázky a k nim správné odpovědi (což dělá bohužel naprostá většina uchazečů o řidičák), tak prostě nemohou chápat, o co v těch pravidlech jde.
Ti "trpící stařeckou demencí" chodili do autoškoly v dobách, kdy tam skutečně učitelé učili, tj. vysvětlovali souvislosti a ukazovali na příkladech, co je tím míněno. To už se dnes téměř nedělá, protože to jsou náklady, tedy cena kurzu - a klienti si vybírají autoškolu podle ceny. A sám od sebe leccos průměrný jedinec nepochopí, i kdyby zákon sepisovala celá katedra psychologie. Takže neobjevujme Ameriku.
Mladějov
Úterý, 02. května 2017 - 13:21:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10210
Registrován: 3-2007
Pokud se někdo učí pravidla silničního provozu tak, že se memoruje testové otázky a k nim správné odpovědi (což dělá bohužel naprostá většina uchazečů o řidičák), tak prostě nemohou chápat, o co v těch pravidlech jde.

Přesně tak..ovšem to je zase dáno touhle formou zkoušení, která je sice rychlá a transparentní, ale také ..povrchní, vnějšková. ale asi to jinak dělat nejde, kdyby součástí zkoušky bylo i kladení otázek přímo examinátorem, tak si bude 80% neúspěšných na něj stěžovat.
A když vidím, že mladí adepti nejsou schopni zvládnout ani křižovatky a přednost podle značek..prostě ten systém je nastaven špatně. A nepřipadá mi, že by to byla zase taková věda, na rozdíl od předpisů třeba drážních nebo leteckých, akorát se moc ustupuje v nárocích, jako by na řidičák byl nějaký právní nárok či co.
A neschopnost řešit účinně ty, kterým ty papíry (i při dnešním děravém systému) už několikrát sebrali pro alkohol, drogy, nehody a oni..jezděj stejně, akorát jim není co sebrat..zcela nevhodné povolení otěží.
Úterý, 02. května 2017 - 13:30:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8315
Registrován: 9-2002
Mladějov:
" neschopnost řešit účinně ty, kterým ty papíry (i při dnešním děravém systému) už několikrát sebrali pro alkohol, drogy, nehody a oni..jezděj stejně, akorát jim není co sebrat..zcela nevhodné povolení otěží."

Do kriminalu a ne na par mesicu. Ale to by se muselo nekde zatlacit a chtit.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Mladějov
Úterý, 02. května 2017 - 13:40:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10212
Registrován: 3-2007
Jasně, ale je to celý komplex příčin, proč je znalostní úroveň velké části řidičů naprosto tragická.
Pak samozřejmě problém lhostejnosti, bezohlednosti a hlouposti, když vidím, jak kdejaký takyřidič/ka doslova vypí*í auto na nejblbějším možném místě, když by stačilo popojet třeba jen pár metrů..což zase souvisí s alibismem represivních orgánů, já vidím cajty nejčastěji, jak kontrolují parkovací karty.
Pak se někdo diví, že je stav silně neuspokojivý, že je ze silnic džungle ? To není počtem aut, to je lidma.
Úterý, 02. května 2017 - 14:13:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6981
Registrován: 4-2003
akorát se moc ustupuje v nárocích, jako by na řidičák byl nějaký právní nárok či co.

Já tedy nevím, kde se za posledních 30 let ustoupilo v testech, ty jsou v principu furt stejný. Stejně tak znalostní úrověň řady řidičů byla tragická už tehdy, spousta lidí jezdila a ještě jezdí podle "osmedsátky", ačkoliv léta platila "stovka" - takže třeba neumí správně blikat.

A ruku na srdce úplně stejný je to ná dráze, kde se "jezdí odbočkou", ačkoliv ten pojem byl zrušen v roce 1962.

--------
Ten přejezd v Pňovanech je dost nepříjemnej a v BMW5 se velice rychle ztratí vnímání rychlosti a okolního světa a ženská v 66 letch dneska určitě nekonkuruje bystrostí třicátníkům. Viděl bych to na mikronepozornost na blbým místě.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 02. května 2017 - 14:24:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11009
Registrován: 5-2004
"Je třeba vzít na vědomí skutečnost, že mnoho jedinců nemá dostatečnou myšlenkovou kapacitu na pochopení současných předpisů a tudíž jednají instinktivně a systém podle toho upravit."

Nejjednodušší úprava systému je odebrání/nevydání řidičáku podobnýmu materiálu.

Jak už tu ale zaznělo - je to zejména o výuce. Před asi pěti lety známá dělala papíry v Praze a protože ji přišlo blbý že v teorii řešej jen testový otázky tak se mně vyptávala "co při tomhle a jak řešit tohle". A to je blond a i tak ji to přišlo blbý[biggrin]

Já dělal papíry nějak 92 nebo 93 a totéž - jen jsem měl praxi křižovatek dávno zažitou z kola a spolujezdce. Na jízdy jsem ale měl už dost staršího pána 60+ kterej "pilně komentoval" - tohle bylo blbě, tohle dobře, tohle by šlo i takhle. To ji už nepotkalo a při jízdách neslyšela téměř slovo. Tak buď jezdila bravurně (což pochybuju neb praxe leda na kole) nebo spíš to byl lenoch...

A vsadím špinavý fusekle že tak 80-90% řidičů vůbec netuší jak si v jaké situaci na přejezdu počínat a co si lze a nelze dovolit. Když půlka národa nechápe přednost zprava...
Úterý, 02. května 2017 - 14:25:26  
Neregistrovaný host
93.91.151.100
Jen na vysvětlenou,té paní žuchly závory na zadní část střechy,zastavila a pak se rozjela,ale nestihla ujet.K obrázku 3,pendo couvlo asi o 500m kperonu zastávky pro přestup osob.
Úterý, 02. května 2017 - 14:32:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2945
Registrován: 6-2007
V pátek 28.dubna to bylo přesně 60 let, od tragické srážky vozu M131.1 s ujetým vozem v Brumově-Bylnici, výsledkem které bylo 10 mrtvých. U této příležitosti se zde v sobotu zastavil M131.1454, a obětem byla věnována tichá vzpomínka...

[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Mladějov
Úterý, 02. května 2017 - 14:36:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10214
Registrován: 3-2007
Já nepíši v testech, ale v nárocích.

>úplně stejný je to ná dráze, kde se "jezdí odbočkou", ačkoliv ten pojem byl zrušen v roce 1962.

Tak když něco někdo špatně pojmenuje, tak je to hodně velký rozdíl proti tomu, když neumí správně řešit provozní situace..a na to by se měla výuka zaměřit. (nehledě na to, že říkat místo "jedete odbočkou" správně "Jedu jiným, než přímým směrem" je hodně krkolomné..a všichni vědí, co to je jízda obdočkou, na rozdíl od silnice, kde blbci neuměj ani odbočovat na světlech doleva. Ale to je vedlejší).
Upřímně čekal jsem, že přijdeš a napíšeš "Je to tak, jak to je a je to tak dobře", tvá obvyklá diskusní figura.

Já se tady snažím pojmenovat nějaké příčiny a vysvětlit to, že je problém komplexnější, než navěsit k přejezdům o pár "cingrlátek" víc a zavést bičování řidičů.

>v BMW5 se velice rychle ztratí vnímání rychlosti a okolního světa a ženská v 66 letch dneska určitě nekonkuruje bystrostí

Starší lidé prodloužení reakčních dob vyvažují ..třeba zkušeností.
a jestli paní v BMW ztrácí vnímání okolního světa..no tak ať si pořídí řidiče, nevím, proč by mělo kvůli takovému jedinci zařvat pár nevinných..omluvy pro řidiče máš dobrý, co třeba fíra v Pendolínu, jezdí o třicet víc, protože "ztrácí vnímání konkrétního světa" a omluvil bys ho ? No zcela správně nikoli.

Já vidím problém ve dvou druzích řidičů : Agresivní úmyslní piráti, no a pak hlupáci, kteří se nedonutí naučit pár blbostí s barevnými autíčky, které se dovedli naučit lidi před 20 nebo třiceti lety a radši to řeší nějak bokem.

Takoví dovedou vytvářejí v provozu permanentně nebezpečné situace a záleží jen na pohotovosti a převídavosti ostatních, že nedojde k nehodě.

Už to koukám začínáš rozplizávat, tak analyzuj problém a navrhni řešení ty, když všechno, co napíšu, máš potřebu relativizovat, pane kolego.


(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Úterý, 02. května 2017 - 14:40:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8316
Registrován: 9-2002
Ivo Valášek:
"Jen na vysvětlenou,té paní žuchly závory na zadní část střechy,zastavila a pak se rozjela,ale nestihla ujet.K obrázku 3,pendo couvlo asi o 500m kperonu zastávky pro přestup osob."

To je tak blba, ze nevidi na blikace, nebo "to este chtela stihnout ?" - Ja si za sebe vsadim na to druhy. Cim vetsi auto, cim vetsi blbec/dylyna za volantem - tuhle zkusenost zase mam ja.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Úterý, 02. května 2017 - 15:19:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6982
Registrován: 4-2003
a všichni vědí, co to je jízda obdočkou, .

A že se ten borec v Holešovicích divil, že to na dvě žlutý a bílou jede rovně:-)))

a jestli paní v BMW ztrácí vnímání okolního světa

Asi takhle... ten přejezd není úplně příjemnej, kór pro někoho, kdo tam jede poprvý. To není omluva, ale prosté konstatování faktu.

-----
A pokud jde o jednu událost, tak z ní z definice nejde zobecnit vůbec nic.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 02. května 2017 - 16:18:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22
Registrován: 4-2017
K jízdě odbočkou: Návěst "Vjezd odbočkou" byla v předpisech ČSD z roku 1962 jednou z hlavních návěstí. Týkala se mechanických návěstidel s více rameny (světly) a k jejímu nahrazení návěstí "Rychlost 40 a výstraha" došlo cca v r.1987.
Znalí jistě odpoví-mají výstražníky u PZZ se závorami zvon? Některé ho mají určitě, ale jestli všechny nevím. Děkuji
Úterý, 02. května 2017 - 17:48:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 104
Registrován: 11-2012
RadekŠ: Asi takhle... ten přejezd není úplně příjemnej, kór pro někoho, kdo tam jede poprvý. To není omluva, ale prosté konstatování faktu.

Jak to souvisí s tím, že tam vjela, když byl ve výstraze? Nějak si neumím představit, jak by "(ne)příjemnost" daného přejezdu měla ovlivnit to, že před ním mám na červenou zastavit...
Úterý, 02. května 2017 - 19:51:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3721
Registrován: 7-2011
Jackub - no, jedeš, jedeš, neznáš to tam, takže jedeš, jedeš a najednou - týýývole, tam něco bylo, co to tam bylo? Samozřejmě, takový ty rady, jakože pokud to tam neznáš a nestíháš sledovat okolí, tak bys měl zpomalit, abys to stíhal (nebo nedej bože zastavit a rozhlídnout se), jsou pro starý páprdy, to by ses přece nikam nedostal, kdybys jezdil pomalu. A vůbec, to přece není tvoje chyba, že je to udělaný blbě, má to bejt udělaný pořádně, vod čeho přece platíš daně... [crazy]

Aneb vhled do myšlení skupiny řidičů (která bohužel není tam malá, jak by se mohlo zdát).
Navíc, co je to "rychle"? Ve stopětce máš v sedmdesáti pocit, že je potřeba jí držet, aby se nerozpadla, v superbu máš pocit, že se to konečně trošičku rozjelo. Další věc, která spoustě lidí běžně uniká.
Mladějov
Úterý, 02. května 2017 - 19:59:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10216
Registrován: 3-2007
>jedeš, jedeš a najednou - týýývole, tam něco bylo, co to tam bylo?

..Ale ta paní už tam ležela, přísahám ! [proud]

(jinak teda stodvácou jsem jezdil a těch 120 se s tím po dálnici normálně jezdit (a svižně) dalo, pokud ten vůz měl nějakou údržbu a ne vůli v řízení jako [cunik], to jsem se jednou s takovým autem dost rosil při bočním větru a vyjetých kolejích od kamionů).
Samozřejmě dneska je technika úplně někde jinde i v Boleslavi.

Největší problém na přejezdech dělají ti, kteří úmyslně ignorují předpisy - a proto by se měli řešit jako první.
Úterý, 02. května 2017 - 20:31:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 113
Registrován: 9-2012
[biggrin] Funkční gramotnost. [biggrin]
Tak třeba ti starci byli přece pouhý příklad pro zdůvodnění nutnosti pravidelného přezkušování všech řidičů. [wink]

Takže Majkl007 se domnívá že i na železnici by návěst Stůj měla být návěstěna dvěma střídavě blikajícími červenými světly. A potažmo se dá logicky dovodit, že se domnívá i že by to snížilo současnou tristní četnost nedodržení této návěsti železničními řidiči v Česku. Velmi by mě zajímalo, které železnice ve světě blikající signál stůj používají, když je o tolik účinnější. [crazy]

Majkl007 se také domnívá, že by řidičský průkaz neměl mít nikdo, kdo jasně nechápe právnickou češtinu pravidel silničního provozu. Mě by zajímalo, kdo by pak řídil spoustu tramvají, autobusů, trolejbusů, nákladních aut, sanitek atd. atd. atd., protože tohle se týká významné části současných profesionálních řidičů. Těžko se domnívat, že by bylo možno je nahradit vysokoškoláky. [rofl]

Já to rozhodně nemyslel tak, že by se k přejezdům mělo zavěsit víc cingrlátek, já tvrdím, že cingrlátka na přejezdech a před nimi by se měla sjednotit s cingrlátky standardními v ostatních případech a stejně tak by se měla změnit i pravidla přejíždění železničních přejezdů.

Pravdou je, že lidé se učí zpaměti správné odpovědi na testové otázky a autoškoly už dávno přijaly tento způsob výuky za standard (a učí tak i ty, kteří na pochopení pravidel mají). A to je velmi závažný problém, který se problematiky bezpečnosti na železničních přejezdech přímo dotýká.

Samozřejmě, že i SŽDC nedělá dost pro zvýšení bezpečnosti na přejezdech. Například v Jeseníku na Lipovské ulici řidič vozidla jedoucícho ve směru od Lipové Lázní vůbec nevidí na trať ze stejného směru. Přejezd rekonstruován loni.
Komu tykám? Zpravidla všem. Buď se s tím vyrovnej a tykej mi taky nebo se jdi třeba zabít.
22michal
Úterý, 02. května 2017 - 20:43:29  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Martyk- ale je opravdu dokázáno, že lidské oko vnímá lépe kmitavé světlo, než stabilně svítící. I proto blinkry blikají. A u F1 mají i blikací brzdovku. Že by šli protoi proudu vývoje? Tomu se mi nechce věřit[biggrin]
Zajímala by mě jedna věc- když už teda řidiči u přejezdu zastaví, tak proč odjíždějí, když ještě bliká červená? Že by to byly taky drobné nepozornosti a neznalost prostředí?

Jo, a když teda přejezd v Jeseníku tak nevyhovuje, tak je lepší nahlásit to na SŽDC (nebo klidně na PČR, případně na MěÚ), než s tím strašit tady.
Úterý, 02. května 2017 - 21:16:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6983
Registrován: 4-2003
Jak to souvisí s tím, že tam vjela, když byl ve výstraze? Nějak si neumím představit, jak by "(ne)příjemnost" daného přejezdu měla ovlivnit to,

Kdybyste po tý silnici jel, tak je tam rovina z kopce, pak překvápko v podobě prudký zatáčky doleva a vzápětí překvápko v podobě druhý prudký vracečky doprava na přejezd... a to vše v totální [zadnice]i s téměř nulovým provozem, čili to kdekdo po výjezdu z Pňovan rozbalí a pak se při menší nepozornosti dole u zastávky diví. To je o pravděpodobnosti.

PS: Od tý doby co jsem tam jel poprvý si ten přejezd pamatuju doteď.

že lidé se učí zpaměti správné odpovědi na testové otázky a autoškoly už dávno přijaly tento způsob výuky za standard

Abyste to změnil, tak musíte změnit způsob zkoušení. Máte pocit, že existuje dost "inteligentních krasoňů", co se chtí živit zkoušením dopravních předpisů?

Krom toho si nějak nedovedu představit, že se někdo naučí 50-100 testových křižovatek nazpaměť (já bych to tedy nezvládl..) a nepochopí, o co v reálu jde.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 02. května 2017 - 21:17:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24
Registrován: 4-2017
Martyk: Onen inkriminovaný, vloni rekonstruovaný přejezd v Lipovské ulici v Jeseníku je zabezpečen PZZ nebo ne? Podle map a Tabulek traťových poměrů je. Pak ovšem není třeba zajištění rozhledových poměrů jako v případě zabezpečení výstražným křížem. Houkačka drážního vozidla je slyšet i tam, kde samo vozidlo vidět ještě není.
A ještě něco-jak by se-podle vás-měla změnit pravidla pro přejíždění železničních přejezdů?
M_g
Úterý, 02. května 2017 - 21:22:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 800
Registrován: 6-2006
22michal:Zajímala by mě jedna věc- když už teda řidiči u přejezdu zastaví, tak proč odjíždějí, když ještě bliká červená? Že by to byly taky drobné nepozornosti a neznalost prostředí?

Už jsem to tu jednou psal. Protože tak fungují u všech ostatních závor mimo přejezdů, s nimiž (jejich otevíráním) se setkají mnohem častěji, než těch přejezdových.
Úterý, 02. května 2017 - 21:22:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 4-2017
RadekŠ: Ale před tím přejezdem jsou dopravní značky. I když v totální (_!_), tak tam jsou a překvapen existencí přejezdu může být jen ten, kdo je ignoruje. Je to právě o té pravděpodobnosti-já to rozbalím a nějaká značka? Nezájem.
Úterý, 02. května 2017 - 21:27:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 26
Registrován: 4-2017
M_g
Ony někde mimo železniční přejezdy existují závory v kombinaci s červeným světlem (světly)? A pokud ano, tak čím je dovoleno onu červenou jako zákaz jízdy nerespektovat?
M_g
Úterý, 02. května 2017 - 21:40:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 802
Registrován: 6-2006
Ano, existují.
Například v Mladé Boleslavi vjezd na parkoviště Kauflandu u stadionu a nebo kousíček vedle vjezd do areálu Škoda branou č. 8.
Na jiné si teď nevzpomenu, jsemť jen svátečním řidičem.
Nerespektovat netřeba, protože červená při zvedání závory mizí, případně je nahrazena zelenou.
Úterý, 02. května 2017 - 21:41:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13556
Registrován: 5-2002
Martyk: Ona totiž je lidská mysl zařízená tak, že vidí–li nebezpečí trvale, tak reaguje neprodleně, ale vidí–li ho přerušovaně, tak se neustále snaží přesvědčit o tom, zda nebezpečí trvá.
Pokud by výše uvedené platilo, pak bych na "Jana-Masa" (zastávka MHD na Francouzské u soudu) neměl problém zaregistrovat změnu ze žlutobliku na klidnou žlutou. Ve skutečnosti to (nejen já) vnímám spíše naopak, mnohem méně výrazně než například změnu ze zelené na žlutou.

Navíc na výstražníku nic nemizí, jedna červená střídá druhou (u žárovek se vlivem dosvitu dokonce jakoby překrývají).

Vlčoun: tak se mně vyptávala "co při tomhle a jak řešit tohle"
A fakt dělala řidičák? Nedělala dizertačku z historie dopravy...? [wink]

ML: všichni vědí, co to je jízda obdočkou
Roztomilej překlep, zejména pro čtenáře t.č. se nacházejícího na území exSSSR.
Zní to trochu jako "ob dočku" neboli "přefiknout jen každou druhou"... [andel]

SV: Znalí jistě odpoví-mají výstražníky u PZZ se závorami zvon? Některé ho mají určitě, ale jestli všechny nevím.
Měly by mít (kvůli slepým chodcům).

A ještě jednou Martyk: Velmi by mě zajímalo, které železnice ve světě blikající signál stůj používají, když je o tolik účinnější.
Tak třeba Švédsko nebo Norsko při jízdě "po nesprávné".

Majkl007 se také domnívá, že by řidičský průkaz neměl mít nikdo, kdo jasně nechápe právnickou češtinu pravidel silničního provozu
A že jsou zrovna ty formulace u přejezdů tak složitý - když bliká červená, nikam se neser.
Nebo tam snad má bejt rovnou klikací odkaz, jak ta blikavá červená vypadá a jak vypadá auťák nabranej vlakem...?

já tvrdím, že cingrlátka na přejezdech a před nimi by se měla sjednotit s cingrlátky standardními v ostatních případech
A já zas tvrdím, že ne. Co s tím uděláme...?
Úterý, 02. května 2017 - 21:45:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13557
Registrován: 5-2002
Mg: Nerespektovat netřeba, protože červená při zvedání závory mizí, případně je nahrazena zelenou.
Já tedy tu změnu na zelenou vídám až po dojití nahoru a odhadoval bych, že se tím provozovatel závory kryje proti odpovědnost za poškození auta štrejchnutím o nedozvednutou závoru.
22michal
Úterý, 02. května 2017 - 21:46:24  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
M_g: pak je ale zajímavé, že když u přejezdu stojí auto PČR, tak najednou na červenou nejezdí. To se ty zažité reflexy dokážou tak rychle změnit? Reálně pozorováno.
Já bych se na to obhajování vykašlal- zatímco třeba polovina řidičů počká, tak druhá peláší pryč. Znamená to tedy, že jen polovina řidičů potkává jiné závory?
Dokonce jsem zažil, že na mě jeden troubil, když jsem na dvojkolejném přejezdu čekal, až se nejen zvednou závory, ale přestane blikat výstražník. Když jsem otevřel dveře od auta, abych se jej zeptal, co se děje, tak se ve své Octavii zamknul. To je taky nějaký nepodmíněný reflex?
Obdivuji vůli těch, kteří se snaží obhajovat evidentně úmyslné protizákoné chování řidičů na přejezdu. Nebo že by to bylo takové malé umetání chodníčku před vlastní chybou?
M_g
Úterý, 02. května 2017 - 22:03:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 803
Registrován: 6-2006
Hajnej: u Kauflandu je to možný (takový blbosti si podrobně nepamatuji), ale v případě brány 8 jsem si jist, že šla zelená současně se zvedáním závory. Někdy bylo nutno na závoru najet, když jsem od ní stál trošku dál, protože tam asi mají fotobuňku.
M_g
Úterý, 02. května 2017 - 22:16:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 804
Registrován: 6-2006
Když jsem otevřel dveře od auta, abych se jej zeptal, co se děje, tak se ve své Octavii zamknul. To je taky nějaký nepodmíněný reflex?
Třeba už ho někdo napadnul, a nechtěl si to s vámi zopakovat.

Vůbec neobdivuji existence, kterým je hned bezpochyby jasné, že nejde o nepozornost, ale o zlý úmysl.
Na druhou stranu mají život mnohem jednodušší.

Hřbitovy jsou plné morálních vítězů.
A není nad to, když si člověk drážní může zanadávat, jací jsou ti řidiči hovada.
Norma říká, že nemusí, tak nemusí, i když se jezdí 160 a křížení je v oblouku.
Úterý, 02. května 2017 - 22:17:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 27
Registrován: 4-2017
M_g Číslo příspěvku: 802
No a to je jádro pudla-pokud se závora zvedne a ČERVENÉ SVĚTLO ZHASNE, nic nebrání jízdě. Ovšem pokud se závora zvedne a ČERVENÉ SVĚTLO SVÍTÍ DÁL, tak právě ono brání v jízdě. Ale tohle musí každý řidič znát, skládá z toho zkoušky.
Úterý, 02. května 2017 - 22:28:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 28
Registrován: 4-2017
M_g Číslo příspěvku: 804
Nevím, jestli lze nazvat nepozorností nerespektování čtyř dopravních značek (mimo jiné nařizujících snížit rychlost jízdy) a červených světel a v případě nehody v Pňovanech ještě hlasitý zvuk zvonu. Nemusí jít o zlý úmysl, ale o trestuhodné ignorantství a hrubé podcenění nebezpečí, hrozící jak řidiči, tak i jiným osobám a věcem.

O tom, zda se při rekonstrukci železnice zachová normou dovolené úrovňové křížení nerozhoduje člověk drážní, ale člověk projektující a hlavně člověk financující. Pro lidi drážní by bylo nejlepší jezdit po ohrazených tratích, oddělených od ostatních druhů dopravy. Ale lidé financující to vidí jinak, takže přejezd trati s rychlostí do 160 km/h je prostě kompromisem, zvláště pokud se jedná o málo využívanou pozemní komunikaci.
22michal
Úterý, 02. května 2017 - 22:51:45  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Třeba už ho někdo napadnul, a nechtěl si to s vámi zopakovat.
No tak nejlepším způsobem, jak se takovému napadnutí vyhnout, je ruka opřená o klakson? Hm, to jsem opravdu netušil..

Vůbec neobdivuji existence, kterým je hned bezpochyby jasné, že nejde o nepozornost, ale o zlý úmysl.
Vůbec neobdivuji existence, které všechno svádí na někoho jiného, místo aby přiznaly chybu.
Nevýhodou budiž to, že neexituje zapisovač myšlenek. Z něj by se krásně vidělo, kolik lidí opravdu přehlédlo, a kolik lidí prostě ignorovalo. Můj odhad je 1:9.
Osobně jsem viděl, jak řidič auta přede mnou, který viděl začátek výstrahy, na plyn šlápnul s takovou silou, že za ním nebylo vidět. A honem přelétnul dotčený přejezd. To má být to přehlédnutí?[sad]

Hřbitovy jsou plné morálních vítězů.
Ano, to potvrzuji, obzvlášť takových, pro které je největším morálním vítězstvím vjet někam, kam vjíždět nemají. Protože přeci podle jejich pojetí morálky nemůže ta debilní dráha pořád zdržovat, ne?

A není nad to, když si člověk drážní může zanadávat, jací jsou ti řidiči hovada.
Hm, tak se budu muset dát k dráze. Abych do této škatulky taky mohl zapadnout[sad]
Úterý, 02. května 2017 - 23:12:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6984
Registrován: 4-2003
Ale před tím přejezdem jsou dopravní značky

No a? Kdyby to fungovalo jak si asi představujete, tak by nebyla potřeba prevence.

Nevýhodou budiž to, že neexituje zapisovač myšlenek. Z něj by se krásně vidělo

A za špatný myšlenky by se šlo do kriminálu.[crazy]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 02. května 2017 - 23:22:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 4-2017
RadekŠ: Respektování dopravních značek, které následuje po jejich spatření a zpracování mozkem nemá s prevencí nic společného. To je prvořadá nutnost k přežití v silničním provozu. Proto se na místech, kde může hrozit zvýšené nebezpečí (přejezd budiž příkladem) tyto značky osazují opakovaně, aby se nebezpečí jejich nespatření výrazně minimalizovalo. Prevencí je-či spíše mělo by být-citelné potrestání těch, kteří je nerespektují, aby to už ve vlastním zájmu víckrát neudělali. A následná medializace takových případů by jistě také splnila účel. Ale to by nebyla ta pravá svoboda osobnosti, že?
22michal
Úterý, 02. května 2017 - 23:23:24  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
A za špatný myšlenky by se šlo do kriminálu.
Tohle jsem neřekl já, tak až to jednou bude pravda, stežujte si u někoho jiného [proud]
Středa, 03. května 2017 - 07:10:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1045
Registrován: 10-2007
pak je ale zajímavé, že když u přejezdu stojí auto PČR, tak najednou na červenou nejezdí. To se ty zažité reflexy dokážou tak rychle změnit? Reálně pozorováno.
Jo, jo... http://plzen.idnes.cz/policiste-vjeli-na-prejezd-v-kaznejove-dy4- /plzen-zpravy.aspx?c=A161216_152912_plzen-zpravy_ban

Ale lidé financující to vidí jinak, takže přejezd trati s rychlostí do 160 km/h je prostě kompromisem, zvláště pokud se jedná o málo využívanou pozemní komunikaci.
Jsem strašně rád, že jste otevřel porovnání s dálnicemi...

kde nemá řidič právo na bezpečný prostor? Chtělo by to konkretizovat.

Bezpečný prostoje je, pokud máte právo na nějaké uživatelsky přívětivé chování přejezdu (v současné době je to výhodné jenom pro dráhu), máte právo na dodržení rozhledových poměrů, dobu jeho uzavření během dne...atd. To teď nemáte.

ten "bezpečný prostor pro řidiče" se tady už také objevil-podle Martysse je to mimo jiné i to, že by se mělo státním orgánem nařídit, kdy se bude přejezd uzavírat se stanovením maximální doby (v průběhu 24 hodin), kdy se smí přejezd uzavřít. No není to k popukání? A přání mít "uživatelsky přívětivé přejezdy" mezi to patří taky.

Naprosto chápu, že přechod od toho, že dráze je okolí a lidé u prdele k zákaznickému přístupu, bude bolet.
Středa, 03. května 2017 - 07:52:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13564
Registrován: 5-2002
Martyss: Bezpečný prostoje je, pokud máte právo na nějaké uživatelsky přívětivé chování přejezdu
A to je jako co, to uživatelsky přívětivé chování v podmínkách rizikového místa? Že na mě vystražník nebude blikat červenejma světlama, ale podrbe mě na pytlíku a řekne "Bylo by lepší zastavit, brouku"...?

Kdysi jsem jel přes přejezd u Chotutic. Je sice šikmej, ale v tom lépe viditelném směru jsem už z dálky viděl rozjíždět se z nedaleké zastávky motorák. Vyhodil jsem proto rychlost, abych k přejezdu doplachtil až po průjezdu vlaku. Poté mě předjela dvě auta a projela před motorákem. To že motorák od pískáčku houkal nejdřív předpisově a pak už nepřetržitě, netřeba dodávat. Jak si představuješ uživatelsky přívětivé chování v tomto konkrétním případě...?
A nebyl to ani zdaleka jediný případ, kdy jsem něco takového viděl, o troubení při čekání na dojití závor nahoru ani nemluvě.

Ono by občas místo žvanění o uživatelské přívětivosti stačilo vysvětlit souvislosti, proč to či ono ustanovení v předpise je a jaké konkrétní riziko je tím pokryto. Jenže to by nesměl fungovat přístup "zakroužkuj správné odpovědi" a o víc se nestarej.

Naprosto chápu, že přechod od toho, že dráze je okolí a lidé u prdele k zákaznickému přístupu, bude bolet.
Nějaká nová floskule by na skladě nebyla? Tahle je už dost obehraná.
Co třeba nějakou o tom, že by se řidiči měli konečně začít chovat odpovědně...?

Realita je totiž taková, že čím víc se řidiči chovají jako debilové, tím víc opatření se musí udělat a v jejich důsledku je ten přejezd NEpřívětivější.
Středa, 03. května 2017 - 08:06:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6985
Registrován: 4-2003
Respektování dopravních značek, které následuje po jejich spatření a zpracování mozkem

Ony tam hlavně chybí dopravní značky upozorňující na ty zatáčky, který jsou zrádný a zcela spotřebují pozornost leckterýho řidiče vyvedenýho z dosud poklidnýho rytmu. Zbytek je pravděpodobnostní záležitost, notabene, pokud je člověk přespolní.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 03. května 2017 - 08:16:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6986
Registrován: 4-2003
Vyhodil jsem proto rychlost, abych k přejezdu doplachtil až po průjezdu vlaku. Poté mě předjela dvě auta a projela před motorákem.

No a oni tě zase předjeli, protože 1) si spočítali, že to fpoho stihnou 2) představili si, že za tebou pojedou ještě několik km.[happy]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 03. května 2017 - 08:40:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1389
Registrován: 10-2009
Aneb, kdo chce "dráhu" bít, nějaký bič si už jistě najde. Třeba argumentem, že se dráha přejezdem chová nepřívětivě.
Také bych rád zrušil všechno a všechny, co se ke mně chovají nepřívětivě. Jinak řečeno, ať mi jdou všichni z cesty!!
Středa, 03. května 2017 - 09:09:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6988
Registrován: 4-2003
Jinak řečeno, ať mi jdou všichni z cesty!!

No však jo... lidi dneska nejsou zvyklí překonávat překážky.

A důležitý upozornění - oni jiný nebudou. Nebo si nad představujete, že se vrátí svět o 50-70 let dozadu a budou Vám trhat zuby bez umrtvení (třeba).
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Hroch. R420...
Středa, 03. května 2017 - 09:42:00  
Neregistrovaný host
46.135.75.18
Z něj by se krásně vidělo, kolik lidí opravdu přehlédlo, a kolik lidí prostě ignorovalo. Můj odhad je 1:9.
Já bych to viděl obráceně, lidi značky nesledují, buď se nevěnují řízení (plná hlava starostí) nebo jezdí po paměti. Nedávno u nás udělali z jedné ulice jednosměrku ,druhý měsíc jezdí lidi postaru v protisměru. Značky nesledují. Nebo zastavím u semaforu před rozkopanou silnicí a začne mě odjíždět auto ,teď proti už jedou ostatní na zelenou, on se vmackne přede mě a když se ho ptám co nacvicuje, tak myslel, že mám poruchu. A ty značky se snížením rychlosti,práci na silnici? Ne ty jsem neviděl. O kolika řidičích, kteří přes několik zakazu vjedou do staveniště, protože minulý týden tu nic nebylo,ani nemluvě.
Trolleybus
Středa, 03. května 2017 - 11:13:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2751
Registrován: 5-2002
Hroch. R420...:
"Já bych to viděl obráceně, lidi značky nesledují, buď se nevěnují řízení (plná hlava starostí) nebo jezdí po paměti. Nedávno u nás udělali z jedné ulice jednosměrku ,druhý měsíc jezdí lidi postaru v protisměru. Značky nesledují. "
Neznám lepší příklad, kolik idiotů má dneska řidičák, než tohle: V Opatovicích čeká na řidiče past, auta končí v rozbahněném poli Podotýkám, že nová silnice byla od počátku dobře označená a byly tam všechny směrovky. Přesto se našly desítky, respektive spíš stovky exotů, co dokázali jet na jinou stranu, než ukazovaly všechny ukazatele směru, projeli kolem dvou značek Slepá ulice, projeli přes zákaz vjezdu všech vozidel a pak si konečně rozbili hubu v bahně. Co jsem slyšel od lidí z Opatovic, tak to trvalo půl roku, než se situace trochu zklidnila, ale i dnes se tam občas někdo objeví a čumí, že tam fakt žádná silnice není.
Kdo se ve sporu odvolává na autoritu, bere si na pomoc paměť, a ne rozum.
Leonardo da Vinci
22michal
Středa, 03. května 2017 - 11:13:57  
Neregistrovaný host
85.93.96.34
Hrochu, ale kdyby lidi ignorovali semafory u křižovatek tak, jak ignorují světla na výstražníku, tak nemáme pár set mrtvých za rok, ale za měsíc.
Míra přehlédnutí by byla stejná i na křižovatce, i na přejezdu.
To ale v žádném případě není.
Středa, 03. května 2017 - 12:06:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6989
Registrován: 4-2003
Přesto se našly desítky, respektive spíš stovky exotů

A neni takhle náhodou spíš měřítko toho, že to značení někdo předělal hodně blbě a vůbec nebral v potaz lidskou psychologii?
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 03. května 2017 - 12:43:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 30
Registrován: 4-2017
Martyss: Vy jste buď puncovaný blb, nebo hloupý provokatér. Kdybyste byl normální, tak byste věděl, nebo si to aspoň myslel, že třída pozemní komunikace (a z ní plynoucí hustota provozu) je hlediskem, podle které se projektuje železniční přejezd a stupeň jeho zabezpečení. Kolovrátkování s dálnicemi působí trapně.
Zákaznický přístup je přístupem k zákazníkovi, ne k tomu, kde je účastníkem něčeho jiného.
Středa, 03. května 2017 - 12:44:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6581
Registrován: 1-2007
Nemáte nové info k tomu Rumunsku před měsícem?
Středa, 03. května 2017 - 12:54:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 31
Registrován: 4-2017
RadekŠ: Chybějící dopravní značky před zatáčkou v blízkosti železničního přejezdu nejsou ani v nejmenším problémem železnice. Značení přejezdů je stejné v celé Evropě-nejdříve dopravní značky a pak vlastní přejezd. A takhle to bylo i před sedmdesáti léty.
O zubech: je mi 71 let a nepamatuji se na to, že by mně nebo někomu, s kým jsem o tom mluvil, byl u lékaře vytržen zub (nemám na mysli mléčné zuby dětí) bez umrtvení.
O lidech: Pokud lidé (naštěstí je jich menšina) budou pokládat dopravní značení, zpravidla upozorňující na nějakou překážku či zakazují nějakou činnost za něco, co nestojí za pozornost, pravděpodobně se dočkají toho, že jim to buď vysvětlí policista či soudce nebo-v tom horším případě-pohřební řečník.
Středa, 03. května 2017 - 13:09:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6990
Registrován: 4-2003
Chybějící dopravní značky před zatáčkou v blízkosti železničního přejezdu nejsou ani v nejmenším problémem železnice.

Akorát že se Bavorák srazil s Pendolinem a jako zázrakem se nikomu nic nestalo.

Pokud lidé (naštěstí je jich menšina) budou pokládat dopravní značení, zpravidla upozorňující na nějakou překážku či zakazují nějakou činnost za něco, co nestojí za pozornost,

Tak by bylo záhodno zkoumat, proč tomu nevěnují pozornost.

Místo toho je ovšem jednodušší hrozit pendrekem a nemalá část společnosti tomu zatleská - to tý doby, než ten pendrek dopadne na jejich záda.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 03. května 2017 - 13:41:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 32
Registrován: 4-2017
RadekŠ: Ne. Bavorák se srazil s Pendolínem proto, že jeho řidička ignorovala dopravní značky, které varovaly před železničním přejezdem. A ty tam byly, jsou a budou.
Je to prokázané ignorování pravidel pro jízdu po pozemní komunikaci, třikrát opakovaná výstraha značkou, dvě červená světla a zvon jak na kostele se totiž přehlédnout nedají. Dají se však ignorovat a to je příčina srážky Bavoráku s Pendolínem.
A takové prohřešky je třeba trestat, ne je zkoumat. Konkrétně u přejezdu.

Zatáčky a značky, upozorňující na ně, s tím nemají nic společného.
Středa, 03. května 2017 - 13:48:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6991
Registrován: 4-2003
Bavorák se srazil s Pendolínem proto, že jeho řidička ignorovala dopravní značky, které varovaly před železničním přejezdem.

Víte, já vážně nevím proč se ta řidička doopravdy srazila s vlakem a možná to neví ani ona sama.

Ale to jak jsme těma zatáčkama projížděl poprvý si pamatuju dodnes. Asi to bude mít nějaký důvod, nemyslíte?
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 03. května 2017 - 14:15:13  
Neregistrovaný host
195.113.80.194
Tak by bylo záhodno zkoumat, proč tomu nevěnují pozornost.

Možná proto, že někteří lidé vůbec netuší, že kromě práv mají také nějaké povinnosti?

(stojí za přečtení: https://www.novinky.cz/domaci/432672-vedle-zakladnich-lidskych-pr av-by-mely-existovat-i-zakladni-povinnosti-tvrdi-mistopredseda-ne jvyssiho-soudu.html)
Středa, 03. května 2017 - 15:50:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11012
Registrován: 5-2004
"Místo toho je ovšem jednodušší hrozit pendrekem a nemalá část společnosti tomu zatleská - to tý doby, než ten pendrek dopadne na jejich záda"

No pokud dopadne na hřbet ignorantovi co "nevidí" 3 tabule po obou stranách silnice, kříž, blikače a venkoncem ani ty šíny přes který jede tak jen houšť. Tomu kdo čumí kam jede na hřbet těžko dopadne.

Mimochodem - skoro mi přijde že neštěstím jsou právě ty uživatelsky příjemný dnešní přejezdy který možno přeletět "bez zaváhání". Když tam bylo dříví "hlavou do střechy" tak každej dával bacha do čeho jede...

Možná by pomohlo mít u těch tabulí před přejezdem vyfrézovaný 5 cm hluboký rýhy přes silnici a počtu čar na desce. Nectnost je že to prudí i ty normální řidiče, snad by to ale probralo ze sna blby.

Je vůbec zajímavý jak na obranu blbů na silnicích vystupují vesměs ti co pokládají IAD za ideální řešení veškeré dopravy protože "auto a řidičák dnes má každej". No a to je principiálně ten průser. Že se ne každej naučí vymalovat kvartýr, zpívat při kytaře, zapojit plynovej kotel či obložit si koupelnu je taknějak samozřejmý a kvůli tomu byla i vynalezena kdysi dávno dělba práce. Řídit auto ale "se naučí" každej a podle toho to pak i vypadá.
Středa, 03. května 2017 - 15:52:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 151
Registrován: 9-2016
AD Martyk "...Ono by vůbec nebylo od věci se zamyslet i nad těmi pruhovanými tabulemi před přejezdy. Já myslím, že by tento archaizmus měl být nahrazen klasickými značkami omezujícími rychlost jízdy..."
Podle mne je dobře, že na přejezd upozorňují zvláštní značky. Značky upravující rychlost jsou všude možně, tyto značky naopak jen tam, kde je přejezd. Navíc se nejedná jen o rychlost, ale i o předjíždění aj. Obecně mám raději rozličné značky u kterých vím co bude a proč tam jsou, než univerzální "nic neříkající" značku (omezení rychlosti, neboť dumám proč tam je?).
Podobné je to i s červenými světly na přejezdu. Jednoznačně určují co se děje a jak má řidič reagovat. Jsou prostě nezaměnitelná.
Spíš mi vadí, že je někde označen přejezd (většinou bez světel), který vede do vrat (vlečka) zjevně deset let nepoužívaných. Tyto "přejezdy" bych ihned zrušil.
Středa, 03. května 2017 - 16:02:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 152
Registrován: 9-2016
Ad Petr_Vlček: "Mimochodem - skoro mi přijde že neštěstím jsou právě ty uživatelsky příjemný dnešní přejezdy který možno přeletět "bez zaváhání". Když tam bylo dříví "hlavou do střechy" tak každej dával bacha do čeho jede..."
Je tomu skutečně tak. Z psychologického hlediska jsou nejhorší přehledné křižovatky. Kdo zná křižovatku I/4 a I/19 u Mirovic tak se diví, když je tak upravená, proč je tam tolik nehod. A já osobně, ač ji znám, několikrát jsem měl problém zastavit na "stopčáře" - a to z 20 km/h na suchu. Prostě mozek ji nechce vzít v potaz. Lidský mozek si dává bacha tam, kde čeká nebezpečí - vidím přejezd, ale nevidím co je za křovím, domem..., tak zbystří smysly. Ale tam, kde je vše krásně přehledné, prostě ty smysly nezapne.
starý Ivoš
Středa, 03. května 2017 - 16:10:27  
Neregistrovaný host
37.221.248.215
Makus: příkladně Kolín - vlečka do Korama. Bydlel jsem v Kolíně 30 let a vlak jsem tam nepotkal ani jednou. Podle stávajících předpisů by se tam mělo jet třicítkou. Ani omylem. Nikdo. Nikdy.
Středa, 03. května 2017 - 16:59:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6992
Registrován: 4-2003
No pokud dopadne na hřbet ignorantovi co "nevidí" 3 tabule po obou stranách silnice, kříž, blikače

V těch Pňovanech nejde o to, že by někdo neviděl tři cedule před přejezdem, ale že ta první zatáčka je nějak divně tvarovaná hlavně mnohem víc utaženější, než člověk čeká - což odpoutá jeho pozornost a vzápětí jí připoutá zákeřná vracečka. Pokud blikala světla a závory byly nahoře, tak někdo může zazmatkovat a místo prudkýho zabrždení vjede na přejezd před sklápějící závoru a zastaví na něm... a bum...v kuftu je Pendolíno.

To je normální lidská reakce s nějakou pravděpodobností - nijak jí nezabrání pendrek a ani změna ústavy.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."