Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 05. 05. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 05. 05. 2017

dolů
   autor příspěvek
Středa, 03. května 2017 - 16:59:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3723
Registrován: 7-2011
22michal:
"...ale kdyby lidi ignorovali semafory u křižovatek tak, jak ignorují světla na výstražníku, tak nemáme pár set mrtvých za rok, ale za měsíc..."
Však oni je taky ignorují. Akorát na rozdíl od tý dráhy se toho spousta ubrzdí (většinou ostatní), případně následky nebývají tak fatální.
Středa, 03. května 2017 - 17:04:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3724
Registrován: 7-2011
RadekŠ:
"To je normální lidská reakce s nějakou pravděpodobností - nijak jí nezabrání pendrek a ani změna ústavy."
To je tak akorát normální reakce pitomce, nikoli lidská. Protože jenom pitomec to může rozpálit, narvat někam, kde to nezná (tady nejdřív do zatáčky) a pak čumět.
Středa, 03. května 2017 - 17:54:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 647
Registrován: 6-2016
Makus: Tebou zmíněnou křižovatku jsem za svůj život projel nejméně 1000x. Jako spolujezdec i jako řidič. A domnívám se, že při dnešní hustotě provozu a hustotě debilů v provozu by dost pomohl kruhový objezd, v případě tučných eurodotací MUK.
Ale podobně jako na tratích kolem Prahy se neudělá nic, protože "brzy" bude dálnice D4 kompletní[rofl]
Středa, 03. května 2017 - 17:55:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13565
Registrován: 5-2002
RŠ: protože 1) si spočítali, že to fpoho stihnou
No jestli je fpoho 5 vteřin a 2 vteřiny před čumákem, tak budiž.

2) představili si, že za tebou pojedou ještě několik km
Za chotouchovským (pardon, spleti jsem si název) přejezdem na prázdný silnici směrem na Pučery...?
P_v
Středa, 03. května 2017 - 18:49:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1782
Registrován: 5-2002
Ty návrhy na uživatelskou přívětivost atd co se tu už zase (po kolikáté už) probírají, nemají chránit nemehlo za volantem, ale dráhu a její klienty. To si prosím uvědomte, než to (po kolikáté už) budete zamítat s poukazem, že blbci by raději měli darwinisticky vymizet. Blbců je žel o několik řádů víc než provozuschopných drážních vozidel. A dříve či později se, snad jen dočasně, mezi ně nejspíš zařadíte i vy, když s údivem shledáte, že jste právě měli vokno a zazmatkovali.

(Příspěvek byl editován uživatelem P_V.)
22michal
Středa, 03. května 2017 - 19:04:43  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
P_v: v tomto pohledu nejsme ve při. Ale myslím, že by více pomohly častější kontroly u přejezdů. Ty by zázračně vrátily řidičům schopnost koncentrace, zamezily by spoustě nehod. Všem ne, ale těm nezazmezí ani sebelepší technické zabezpečení (i z nadjezdu může spadnout auto zrovna pod přijíždějící rychlík).
Středa, 03. května 2017 - 19:11:25  
Neregistrovaný host
94.112.180.38
a první zatáčka je nějak divně tvarovaná hlavně mnohem víc utaženější, než člověk čeká - což odpoutá jeho pozornost a vzápětí jí připoutá zákeřná vracečka

Nezkoumal jsem, jestli ta dáma jela od Pňovan nebo k nim. Ale pokud vezmu za bernou minci to, že přijížděla k přejezdu od "zákeřné vracečky", tak od jejího konce k přejezdu je cca 670 metrů s velmi mírnou korekcí směru vpravo cca v polovině vzdálenosti. Dost času na získání ztracené duševní rovnováhy. Výstražníky by měly být vidět na vzdálenost 250 - 300 metrů. Nebyla mlha, déšť, chumelenice... Co ještě chcete dodat na její obhajobu? Spěchala pro vnoučka do kroužku a netušila, že tam jezdí pendolína, která jsou na přejezdu dříve než plecháče?
starý Ivoš
Středa, 03. května 2017 - 19:12:44  
Neregistrovaný host
37.221.248.215
Hajnej: já jsem si říkal, co to máš na mysli za přejezd. Na něm jsem osobně před lety viděl liazku v příkopě a 810 vykolejenou. Za jasného počasí, přehled na obě strany kilometr. Prostě blb zůstane blbem, i kdyby ho prohlásili za svatého.
Nebo jinak - veď osla třeba do Říma, komoň z něj nebude.
Středa, 03. května 2017 - 19:17:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 33
Registrován: 4-2017
RadekŠ Číslo příspěvku: 6991
Ona řidička se s vlakem na přejezdu v Pňovanech zast. srazila proto, že nejhrubším možným způsobem ignorovala všechno, co je před přejezdem nainstalováno: Tři dopravní značky po 80 metrech, výstražný kříž pro železniční přejezd, dvě přerušovaná červená světla a zvuk zvonu.

Pokud někdo není schopen zvládnout jízdu v zatáčce a zároveň zastavit před přejezdem ve výstraze, nemá za volantem co dělat.
Středa, 03. května 2017 - 19:20:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34
Registrován: 4-2017
P_v: Mohl byste aspoň nastínit, jak si představujete tu zmiňovanou uživatelskou přívětivost? Myslím technicky. A nevíte, proč v sousedním Německu jsou systémy zabezpečení přejezdů prakticky stejné a s vysokou pravděpodobností je tam nikdo upravovat nechce?
Středa, 03. května 2017 - 19:24:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3034
Registrován: 5-2002
No české a německé přejezdy bych za srovnatelné z pohledu řidiče gumokolu rozhodně nepovažoval !!! [nene]
Majkl007
Středa, 03. května 2017 - 19:49:06  
Neregistrovaný host
78.102.91.56
"Kolín - vlečka do Korama. Bydlel jsem v Kolíně 30 let a vlak jsem tam nepotkal ani jednou"
Tenhle přejezd taky znám, a budete se divit, ono se tam fakt občas jezdí! Sice je to prý max. párkrát do roka, ale jezdí se tam, mám to z "dobře informovaného zdroje" přímo zevnitř fabriky. A vždy když se tam jede, tak prý u přejezdu stojí posunovač s červeným praporkem a zastavuje dopravu na silnici. Takže tam riziko střetu prakticky nehrozí.
Ale je fakt, že těch předpisových 30km/h tam nejezdí nikdo. Ani se tomu nedivím, místo je to přehledné a z obou stran silnice je v dostatečné vzdálenosti vidět na vrata do areálu fabriky. A když jsou ta vrata zavřená, tak je jasné, že nic nepojede. [wink]

A jinak... tady to teda zase jede! [crazy] Kolikátou reprízu tohle divadelní představení "O přejezdech a lidech" už tady má? Koukám, že herci v hlavních rolích jsou také stejní, i jejich repliky jsou stále tytéž, takže nic nového pod Sluncem - nuda! Ovšem jeden významný herec mi tu přeci jen chybí, nějaký pan FiJi. Ne že bych ho chtěl přivolávat, není to potřeba, kolega Martyss jeho roli zvládá bravurně! Nebo žeby to byla jen reinkarnace toho samého herce pod novým jménem? [coze]...[biggrin]
Středa, 03. května 2017 - 19:52:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13566
Registrován: 5-2002
Ivoš: veď osla třeba do Říma, komoň z něj nebude
Checht, tohle přísloví, byť v mírné mutaci s cílem v Paříži, jsem dostal za úkol vyložit na gymplu při češtině. Tak jsem pravil, že v dnešní době bych to přirovnal k tomu, že když si někdo nalepí na Trabanta samolepku "Jezdí na Castrol", tak z toho Mercedes nebude. Češtinář po krátké pauze pravil: "S tím by se dalo souhlasit, ale na Trabanta mi nesahej...! [biggrin]
Středa, 03. května 2017 - 20:00:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 778
Registrován: 5-2002
starý Ivoš:
"příkladně Kolín - vlečka do Korama. Bydlel jsem v Kolíně 30 let a vlak jsem tam nepotkal ani jednou."
To souhlasí: ta kolej je manipulační, vlaky po ní jezdit nemohou, jenom posunující díly [wink]

A jednou už jsem tam autem fakt stál, než se posunující díl přeprdelkoval...
starý Ivoš
Středa, 03. května 2017 - 20:58:52  
Neregistrovaný host
37.221.248.215
Já měl trabanta taky a taky jsem na něj nedal dopustit, mít před pár lety na generálku, jezdil bych s ním dodnes. Dcery mi zase na něj pořídily samolepku: Až vyrostu, bude ze mě BMW.[happy]
Středa, 03. května 2017 - 21:09:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 35
Registrován: 4-2017
Pavel_reiser: Proč? V obou státech je tam výstražný kříž, doplněný červeným světlem a popřípadě závorou. Na to, že se blíží k přejezdu, je řidič upozorňován dopravní značkou. A červené světlo je zákaz jízdy také v obou státech.
Středa, 03. května 2017 - 21:11:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4870
Registrován: 9-2011
že to značení někdo předělal hodně blbě a vůbec nebral v potaz lidskou psychologii?
Anebo ho udělal dobře, ale psychologie těch troubů jim velí "před měsícem jsem tudy normálně projel, tak je to zas jen zbytečná buzerace, kašlu na zákaz vjezdu a jedu."
Takovouhle psychologii chceš brát v potaz jak?
Středa, 03. května 2017 - 21:12:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4871
Registrován: 9-2011
Až vyrostu, bude ze mě BMW
Já viděl na maluchovi: Až vyrostu, bude ze mě Tatra 815 [happy]
Hroch. R420...
Středa, 03. května 2017 - 21:37:17  
Neregistrovaný host
46.135.105.5
V obou státech je tam výstražný kříž, doplněný červeným světlem a popřípadě závorou. Na to, že se blíží k přejezdu, je řidič upozorňován dopravní značkou. A červené světlo je zákaz jízdy také v obou státech.
Jediný rozdíl jak jsem si vsimnul, že i když nemají pozitivku, tak tam nikdo před přejezdem nezastavuje, nestahuje okno,nevypíná radio, jak s oblibou vyžadujete po řidičích u nás. Asi tam holt dráha umí zabezpečit, že když nic nesvítí tak nic nejede a basta.
Středa, 03. května 2017 - 21:57:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 36
Registrován: 4-2017
Hroch. R420...:
Pane, já nic nevyžaduji. Jen na naprosto nezávazné diskuzi prezentuji, jak to dělám u přejezdu já. Mám k tomu své důvody, znám totiž české přejezdy z obou stran. Často mne o užitečnosti toho, co dělám, přesvědčují vyděšení řidiči, brzdící i očima před vypnutým přejezdem, ke kterému jedu po české vyloučené koleji rychlostí 10 km/h a s houkačkami na plný výkon.
Jak to dělají řidiči v Německu nevím, já to tam dělám stejně, jako doma.
Středa, 03. května 2017 - 22:40:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3035
Registrován: 5-2002
Před německým přejezdem třeba není žádné rychlostní omezení. A taky si na něm neutrhnete kus podvozku...třeba se díky tomu může řidič víc věnovat provozu než oraništi pod koly ...
Středa, 03. května 2017 - 22:49:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 173
Registrován: 5-2013
Přejezd u Korama? S ním měl zkušenost jeden můj bývalý kolega. Jeli na motocyklu z taneční zábavy a protože byl řidič trochu pod vlivem tak spatření červeného světla se mu spojilo s nebezpečím silniční kontroly -místo zastavení ještě přidal. Mašince ohnuli spojnici a jeho našli na druhé straně. Podle toho jak pajdal jsem mu všechno věřil. Cca. 60 let nazad.
MaxVonBrünn
Středa, 03. května 2017 - 22:54:48  
Neregistrovaný host
90.180.169.34
Hroch. R420...: Asi tam holt dráha umí zabezpečit... to víš že jo... kulový! To fakt věříš, že soudruh z NDR/NSR umí dělat stoprocentně dokonalý přejezdy?

Pavel_reiser: není žádné rychlostní omezení... a to je taky omyl!

Hoši hrdinů jako jste vy dva jsou plný hřbitovy. Abyste brzo neleželi tamtéž, prosfištíme si nemecká slofička [happy]

Podívejme na německý das Gesetz. Volně cituji Straßenverkehrs-Ordnung, §19, Bahnübergänge (vom 6. März 2013).
Auto musí před křížem na přejezdu zastavit a čekat, když:
- se blíží vlak
- bliká červená, nebo svítí červená, nebo svítí žlutá
- zavírají se nebo jsou dole šraňky
- zřízenec dává signál
- lze slyšet signál vlaku, např. píšťalu
Tedy když nebliká červená, musím se v souladu s ostatními body přesvědčit, zda nejede vlak. Jinými slovy, když nesvítí/nebliká červené světlo, chovám se, jako by byl přejezd bez světel.

A dále Der Straßenverkehr darf sich Bahnübergängen nur mit mäßiger Geschwindigkeit nähern. Tedy k přejezdu se musím blížit přiměřenou rychlostí. Není žádné číselné omezení, ale rychlost je omezená "přiměřeně" situaci.
Středa, 03. května 2017 - 23:02:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13573
Registrován: 5-2002
Sants: A jednou už jsem tam autem fakt stál, než se posunující díl přeprdelkoval...
Mě se takhle drahá polovička ptávala u Čepra ve Mstěticích, jestli tam ještě vůbec něco jezdí. Pak jsme tam jednou potkali obsluhu s Banglí dokonce dva dny po sobě.

Max: prosfištíme si nemecká slofička
[biggrin]

Není žádné číselné omezení, ale rychlost je omezená "přiměřeně" situaci.
A chlapci by si mohli nádavkem prosfištet i némeckou Mentalitét...
Středa, 03. května 2017 - 23:45:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4906
Registrován: 8-2012
chlapci by si mohli nádavkem prosfištet i némeckou Mentalitét ... se kterou se Genossin dokáže svým PKW trefit mezi lokomotivu a první vůz vlaku rozjíždějícího se ze zastavení na přejezdu s nefunkčním PZZ *).
Jestli vy si to Německo moc neidealizujete, meine lieben Freunde...

*) postup strojvedoucího při nefunkčním přejezdu (při návěsti přejezdníku Bü0) místní chytrolíni nepochybně znají, takže netřeba popisovat
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Čtvrtek, 04. května 2017 - 00:22:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3036
Registrován: 5-2002
Max > V tvém výčtu omezení už chybí snad jen propast v silnici hned za přejezdem. To je argumentace typu "koza - vůz"...
U nás máš omezení ze zákona 30/50 km/h za jakékoliv situace na jakémkoliv přejezdu, v Německu ne.

Takže ještě jednou : řidič není přímo rychlostně omezen ze zákona, ale hlavně z pudu sebezáchovy (míru sebedestrukční schopnosti jedince opravdu žádný, ani ten český, zákon neovlivní). Na tom snad není nic špatného. Bonus dle mě - nečumím zbytečně na tacho, ale okolo sebe.
Německé přejezdy jsou dle mých zkušeností mnohem kvalitnější než naše. Na silnici s dvoj či tříciferným číslem přejezd téměř nezaznamenám a pokud jej přejedu až maximální dovolenou rychlostí (mimo obec 100), tak se auto jen lehce zhoupne.
Bonus dle mě - nečumím zbytečně na díry, ale okolo sebe. Navíc jsem v nebezpečném prostoru zlomky vteřin.

Nepodsouvej to, co nebylo napsáno.

Ad německá mentalita - na jejich 20.000 přejezdech (DB AG, ostatních je stejný počet) se stane ročně 200 nehod, z toho asi čtvrtina se smrtelnými následky. Je to moc a nebo málo ? Nedokážu posoudit.
Čtvrtek, 04. května 2017 - 03:36:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3727
Registrován: 7-2011
Pavel_reiser:
"U nás máš omezení ze zákona 30/50 km/h za jakékoliv situace na jakémkoliv přejezdu, v Německu ne."
Jo, protože v čechách jsou pitomci všude, nejen za volantem, ale i na ouřadech. Půlka z nich neumí vyargumentovat přiměřenou rychlost, takže si s nima chytřejší řidič vytře a druhá půlka má sklony k buzeraci. A k tomu jsou všichni (na obou stranách) vychčůraný jak díra do sněhu, takže je zajímá akorát, jak s tím druhým vy.ebat, nikoli nějaká bezpečnost. To je důvod, proč v Germánii, kde je drobet jiná štábní kultůra, můžou mít rychlost přiměřenou, zatímco u nás ji musíme mít striktně danou.

Pavel_reiser:
"Bonus dle mě - nečumím zbytečně na tacho, ale okolo sebe."
Nojó, když jsi nervózní z toho, že na třicítce jedeš "jenom" dvacet devět, tak se pak nesmíš divit, že máš kukadla věčně přilepený na tachu. Zkus jezdit někde cca okolo pětadvaceti, jednak budeš moct občas i kouknout okolo sebe beze strachu, že překročíš povolenou rychlost a jednak neboj, opravdu se nic nestane když pojedeš pomaleji a do cíle dorazíš o dvě, tři vteřiny později. Vážně ti nic neuteče, ani se nic nezboří...[biggrin]
(promiň, nic osobního, jen mě argumentace typu "voči přilepený na tachu" vždycky lehce rozproudí krev) [proud]
Čtvrtek, 04. května 2017 - 07:05:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13578
Registrován: 5-2002
Bobik: jen mě argumentace typu "voči přilepený na tachu" vždycky lehce rozproudí krev
No hele, já znaje pohled z druhé strany jezdím k přejezdům celkem opatrně, ale když jsem se onehdá pro zajímavost (protože z logiky věci čumím na trať a ne na tacho) podíval, kolik že mám těch 50 m před zálužským přejezdem, tak směrem zvenku oblouku to bylo přes 35 (kdežto z opačného směru, kde je hůř vidět, o dost míň). Přitom si stíhám vpoho prohlídnout oba směry, jak od Brandejsa, tak ze stanice, ale papírově holt jedu moc rychle.
Hroch. R420...
Čtvrtek, 04. května 2017 - 08:14:34  
Neregistrovaný host
46.135.37.6
To fakt věříš, že soudruh z NDR/NSR umí dělat stoprocentně dokonalý přejezdy?

Ne,říkám, že jsem nikde neviděl,že když na přejezdech nemají pozitivku, že by řidič zastavoval, vypínal rádio, stahoval okýnka jak nám tady bylo už poněkolikáté vtloukano . Nic víc, nic míň.
Čtvrtek, 04. května 2017 - 08:43:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3037
Registrován: 5-2002
Bobik > A to jako si přesvědčený, že přísný zákon u nás pomáhá k dodržování předpisů ? Tvou víru ti asi nenabourám, ale ...

Já z omezení vyklepaný nejsem. Bylo to myšleno obecně. Každou chvíli dojedu někoho, kdo jede tachometrických 45, aby náhodou nejel přes 50... Já ho respektuji (pravda někdy skřípajíc zbytky zubů), ale jeho volba. Používám svojí hlavu a znalost prostředí. Což ne vždy koresponduje s dodržováním někým předepsané rychlosti, protože o tom prioritně bezpečnost dopravy není. Viz aktuálně propíraný tunel na D1 Klimkovice, kde každý měsíc má projet 20.000 aut významně rychleji než je dovoleno. A stěny tunelu pocákané krví nejsou... V něm a v okolí jedna nehoda za půl a jeden rok. Masakr a proto budeme řidiče buzerovat radary (nic jiného to totiž není a nikdo mi to nevymluví) ...[happy]
Čtvrtek, 04. května 2017 - 08:49:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6993
Registrován: 4-2003
Jo, protože v čechách jsou pitomci všude, nejen za volantem, ale i na ouřadech. Půlka z nich neumí vyargumentovat přiměřenou rychlost,

Zatímco v cizině na úřadech a u policie asi zaměstnávají samý doktory věd, zatím,co v Google jim dělají jenom vysloužilý uklízečky:-)

Pokud si myslíte, že v Německu si lidi jentak nechají neprávem kálet na hlavu, tak jste vedle jak ta jedle.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 04. května 2017 - 09:15:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3253
Registrován: 3-2010
Myslím, že řidič má koukat na cestu před sebou, ne na tachometr a už vůbec ne jestli jede vlak. Tedy kromě přejezdů "zabezpečených" pouze křížem a někde stopkou. Pokud tomu tak není, měla by AŽD vysypat šuflata a přepustit svůj monopol někomu schopnějšímu.
Čtvrtek, 04. května 2017 - 09:19:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3188
Registrován: 11-2008
A myslíte, že jiný výrobce než AŽD by vyrobil, podle vás "bezpečnější", PZZ ? [happy]
Čtvrtek, 04. května 2017 - 09:44:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3254
Registrován: 3-2010
Hlavně myslím, že AŽD chybí konkurence a tedy i motivace cokoli zkvalitnit.
Čtvrtek, 04. května 2017 - 09:48:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 38
Registrován: 4-2017
Hroch. R420...
Přečtěte si, prosím, můj příspěvek č.36 a pak teprve si udělejte názor (a klidně jej napište zde) o tom, jak je to s vtloukáním. Já jsem zde jen napsal svůj názor, jak se u přejezdu jako řidič chovám a zdůvodnil jsem proč. Ať si každý jezdí jak chce, já následky jeho jednání neponesu. A jestli mi někdo, z neznalosti nebo ignorance, vjede před posunový díl na vyloučené koleji, tak se mně při desítce nic nestane a lokomotiva se poškodí minimálně.
Mladějov
Čtvrtek, 04. května 2017 - 09:51:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10230
Registrován: 3-2007
No koukám, že když nemůžou "FiJiové" prorazit omluvami blbých motoristů při fčním přejezdu, tak to tradičně nenápadně přesouvaj k přejezdům vypnutým/ bez PZZ.

Ale řeč šla o ježdění "na červenou" a spuštění závor.

Že vás to pořád baví, ten kolovrátek, pánové ?
Čtvrtek, 04. května 2017 - 10:38:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4909
Registrován: 8-2012
Ad německá mentalita - na jejich 20.000 přejezdech (DB AG, ostatních je stejný počet) se stane ročně 200 nehod, z toho asi čtvrtina se smrtelnými následky
Jenže on té pohádce o vzorných Němcích chybí začátek: ještě v roce 1994 těch nehod na přejezdech bylo v (sjednoceném) Německu přes šest set ročně s více jak stovkou mrtvých. Při osmadvaceti tisících přejezdů ta čísla nevypovídají o nějaké údajné "Mentalität", jak se tu mnozí snaží tvrdit (SŽDC: cca 250 nehod ročně, 50 mrtvých, 8300 přejezdů - mně ta poměrná čísla vycházejí dost podobně). Lidi prostě chybují a zmatkují všude cca stejně.
Takže se tam asi za těch dvacet let muselo něco stát, že... co myslíte, že to bylo? Blábolení o "džungli" a "pitomcích všude" (přičemž sleduju, že nejmilitantnější kecy má obvykle ten, kdo má naježděno nula nula nic nebo vůbec nemá řidičák)? Policejní buzerace za překročení 30 km/h na zarostlém přejezdu vlečky (legendární kauza radaru v Mělníce)? Stále drakoničtější tresty (DE: 2 body z 8, CZ: 7 bodů z 12; DE: 1 měsíc zákaz řízení, CZ: 1-6 měsíců zákaz řízení; DE: pokuta 350 EUR = 10% průměrné mzdy, CZ: pokuta 2500-5000 Kč = 9-18% průměrné mzdy)?
Nikoli - především tam přejezdy kontinuálně zabezpečují (1995: cca 15000 přejezdů "zabezpečených netechnicky" = jen kříž, 2012: cca 8000 jen kříž) - zatímco u nás stále máme třeba legendární čáslavský přejezd na silnici první třídy jen s křížem; popř. ty přejezdy stejně průběžně ruší (1995: 28200 přejezdů na DB, 2012: 18700). A k tomu preventivní kampaně (kde nekřičí "řidič musí", "řidič je povinen", ale "prosíme, chovejte se opatrně"), při kterých třeba dovezou na nějaké velké náměstí auto šrotlé při nehodě na přejezdu (zatímco tady by se vymyslel milión důvodů, proč to nejde).
Takže v tom je ten hlavní rozdíl, nikoli v mentalitě (resp. mentalita průměrné české vovce jsou jen ty kecy a touha po stále větším biči místo potřeby s tím něco reálně dělat).

(Příspěvek byl editován uživatelem T_._H_..)
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Čtvrtek, 04. května 2017 - 13:20:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4877
Registrován: 9-2011
TH: Hele, máš pravdu skoro ve všem, jen s tou mentalitou trochu ne.
Řešili jsme s Němcema nějaké blokování dvou zapnutých čehosi (jak to ošetřit, když se zapnou obě, i když se smí zapnout jen jedno).
Němec říká: to je zbytečný řešit, to se nestane.
My: Ale co když se to stane?
Němec: To se nestane, protože to je zakázaná manipulace. Tečka.

Takže oni v tý mentalitě opravdu mají, že předpisy se musej dodržovat, órdnung mus zajn apod.
I když dneska už asi ne úplně všichni :-(.
Čtvrtek, 04. května 2017 - 14:04:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4913
Registrován: 8-2012
jen s tou mentalitou trochu ne
Ale jen trochu [happy]. (Nechtěl jsem to zdejším myslitelům, co byli nejdál v Drážďanech a živého Němce potkali dvakrát v životě, zesložiťovat). Ono těch >600 nehod a >110 mrtvých (rok 1994, viz) zrovna o Mentalität k dodržování předpisů nesvědčí... (P.S. Naše oblíbené heslo je "Alles muß absolut sauber sein" [happy] .) A s rostoucím počtem obdržených mailů např. od DB NETZ s polskými, tureckými a arabskými příjmeními bych to růžověji neviděl... Prostě je lepší ten přejezd proti blbcům zabezpečit než pyskovat, že jsou blbí a měli by být na místě zastřeleni.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Čtvrtek, 04. května 2017 - 15:38:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3189
Registrován: 11-2008
ad Jirkaxxxl : Když se stala nehoda v Moravanech ( "ztratil" se vlak ) tak se taky křičelo že ESA od AŽD je nespolehlivá a byla snaha dělat různá opatření. A docela byla z různých směrů snaha AŽD "vystrnadit" a nahradit jiným výrobcem ZZ. Ale že se úplně stejná nehoda stala o několik měsíců déle v Německu na zařízení "Símens", to už se moc mediálně nešířilo. [andel][vypravci]
Čtvrtek, 04. května 2017 - 16:23:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4915
Registrován: 8-2012
Když se stala nehoda v Moravanech
No ony se podobné nehody stávaly i dřív (a podobné události i potom - Hodonín), jenže na reléovkách se to holt neprokázalo, že dotyčný jel na "volno", a navíc když byl mrtvej, tak se to na něj prostě hodilo, že projel červenou.
Jenže ESA to na sebe navíc práskla a následně se tam rychle a potichu dodělávala podmínka pro "nestandardní uvolnění koleje"... (100% zavinění Moravan ale bylo připsáno Českým drahám jako dopravci vlaku, který pískoval.)
se úplně stejná nehoda stala o několik měsíců déle v Německu na zařízení "Símens"
Jenže v Recklinghausenu to nebylo ESTW, ale generačně starší Spurplan-60-Stellwerk (sourozenec českých reléovek). Čili IMHO nesrovnatelné (na českých reléovkách se to nepochybně stávalo taky).
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Čtvrtek, 04. května 2017 - 16:24:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 39
Registrován: 4-2017
T_._H_.: Naprosto s vámi souhlasím, že je lepší zabezpečit přejezd proti blbcům, než se spoléhat na to, že i blbec bude mít jasnou chvilku právě u přejezdu. Jen jedna dvojdílná otázka, přímo otázečka: 1.)jak to technicky udělat? 2.) Kde na to sehnat peníze?
Čtvrtek, 04. května 2017 - 17:11:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13582
Registrován: 5-2002
TH: následně se tam rychle a potichu dodělávala podmínka pro "nestandardní uvolnění koleje"...
Jsi si jist, že když na EZŠ oficiálně vyšly řádně projednané TP, tak to bylo opravdu "potichu"...?
A kdyby se porovnalo datum vydání těch TP s květnem 2008, tak by se dost možná přišlo na to, že to ani nebylo "rychle"...
Ono totiž při tom bylo potřeba pořešit i takové případy, jako dělení vlaku na staniční koleji, a to se projednávalo docela dlouho.

Nebo si to prostě jenom pleteš s dočasnou funkcí GTN, která šla udělat rychleji, protože kvůli ní nebylo potřeba bourat bezpečné jádro stavědla...?
Čtvrtek, 04. května 2017 - 19:19:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3254
Registrován: 3-2006
Aleš_Liesk.:
"Němec říká: to je zbytečný řešit, to se nestane.
My: Ale co když se to stane?
Němec: To se nestane, protože to je zakázaná manipulace."

Proč nebyl v Německu odboj za 2. světové války? Protože to bylo zakázaný. [wink]

Docela mě dostalo, když jsem prvně obdržel rozkaz na přejezd na zhlaví ve stanici, jedna závora dole, jedna nahoře, sepsali jsme rozkaz, načež se na návěstidle (závislém na tom přejezdu) rozsvítilo Volno.
Nebo když postaví cestu blbě, zastavím u návěstidla, nechá si potvrdit, že stojím, návěstidlo spadne na Stůj a do pár vteřin se točí výhybky ...
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
CDP
Čtvrtek, 04. května 2017 - 19:46:13  
Neregistrovaný host
90.181.60.5
návěstidlo spadne na stůj... po pár vteřinách se znovu rozsvítí. To je nějaká nová funkce ZZ? kde se to testuje?
Slyšel jsem už od několika kolegů, že v Plzni se testuje blikající modrá - jízda vlaku dovolena. Používá se i jinde? Dříve se na vloženém návěstidle zhasla červená, rozsvítila se modrá a asi to mělo stejný význam.
Čtvrtek, 04. května 2017 - 20:15:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6994
Registrován: 4-2003
i blbec bude mít jasnou chvilku právě u přejezdu

Znám dva nedobrovolně přejetý vlakem a ani jednoho z nich bych neoznačil za blbce, prostě ti lidi měli slabou chvilku a v ní nehoráznou smůlu.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 04. května 2017 - 20:38:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13586
Registrován: 5-2002
CDP: návěstidlo spadne na stůj... po pár vteřinách se znovu rozsvítí.
Teď jsem zrovna mimo republiku, takže se k "bibli" dostanu až v úterý, ale mám za to, že pokud jsou splněny podmínky pro postavení cesty, tak to jít dokonce musí (pokud není řeč o odjezdových cestách na trať s nějakým HPB či RPB).

To je nějaká nová funkce ZZ? kde se to testuje?
Pokud se ve výše uvedeném nemýlím, tak to umělo už RZZ AŽD 71 - počáteční relé se udrželo z baterie a stačilo stisknout počáteční tlačítko pro přítah protiopakovacího relé, které obnovilo obvod úsekových relé a následně návěstního relé.
A zkoušelo se to (povinně) prakticky všude při tzv. trhačkách, kdy se postupně "kazí" (= trhají) všechny podmínky dané závěrovou tabulkou a kontroluje se, že to opravdu spadne.

Tedy pokud jsem správně pochopil, co máš na mysli. Trhačku v Libni jsem jednou viděl "zvenku" a vypadalo to přesně takhle podivně - prostě se ze sousední koleje postavilo, spadlo to a tak furt dokola.
Čtvrtek, 04. května 2017 - 20:39:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4917
Registrován: 8-2012
Jen jedna dvojdílná otázka, přímo otázečka: 1.)jak to technicky udělat? 2.) Kde na to sehnat peníze?
Jako že je problém "technicky udělat" zabezpečení přejezdu? (Z ničeho aspoňněco, z blikačů aspoň polozávory, z přejezdu na trati 160 km/h nadjezd.) Ještěže to ti Němci nevědí, že je problém to technicky udělat a reálně to dělají místo keců "jak to technicky udělat"!
A ano, tradiční vykrucovací otázka "kde na to sehnat peníze" v zemi, kde se zcela nedávno vyhodily desítky miliard "dotačních" peněz za hovadiny typu elektrizace do Koutů nad Desnou, jen aby "nepropadly". Kde se dělaly blikače na kdejaké polní cestě, zatímco na I/17 v Čáslavi je přejezd (navíc s atypickým křížením s komunikací) "zabezpečen" jen výstražným křížem. Plakání za chybějícími penězi, jen aby se nemuselo připustit, že chybí hlavně koncepce, zájem, snaha, protože to by byla práce. On se Řím taky nepostavil za den a ti Němci to taky neudělali za rok, jenže alespoň mají nějaký systém a je to pak vidět i na velkých číslech...

P.S. stran německých přejezdů: (ve starých spolkových zemích) existuje už desítky let signalizace, že na dvoukolejce jedou dva vlaky (tzv. "2-Züge-Anzeige") - zřejmě nemají narozdíl od českých teoretiků úplně jasno v oné "ordnung-mentalitě" a radši dávají řidičům extra výrazným způsobem najevo, že nemají vjet na přejezd hned, jak projede (první) vlak... nebo jak si to místní odborníci na Německo vysvětlují?
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Čtvrtek, 04. května 2017 - 21:42:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 40
Registrován: 4-2017
T_._H_.: Vy to asi víte lépe než já jako strojvedoucí, ale pokud je mi známo, existují jakési kapitoly nebo jak se to jmenuje, do kterých se rozdělují peníze. A tak, jako dříve nebylo možné zaplatit v krutých mrazech více strojvedoucích, kteří by se postarali o diesely lokomotiv, odstavených venku mezi výkony když jeden to nemohl stihnout. Tak prostě všechny lokomotivy byly nastartované a cena za zbytečně spotřebovanou naftu převýšila mzdu strojvedoucího za stejný čas.
Ještě v r.2004 to takhle fungovalo, dnes už je možné říci: "nebudeme elektrizovat trať, která za to nestojí, raději postavíme nadjezd místo stávajícího přejezdu", aniž by někdo někoho popotahoval za špatné využití dotace? Pokud ano, tak proč se to nevyužilo? Pokud ne, tak je boj za nadjezdy něco jako válka Dona Quijote s větrnými mlýny.
Další je ochota riskovat postavení, mnohdy pracně budované, za prosazení něčeho, což je sice ušlechtilé, ale z pohledu národohospodáře postradatelné-norma dovoluje i něco mnohem levnějšího. Proto se při výběrových řízení na skoro všechno jako hlavní kritérium stanovuje nejnižší cena.
Nevím, ptám se.
Mladějov
Čtvrtek, 04. května 2017 - 21:51:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10234
Registrován: 3-2007
Pokud ano, tak proč se to nevyužilo?

No on to TH zmiňuje : To by museli mít u SŽDC nějakou koncepci.
Tedy mít připravéné projekty na řešení těch největších průšvihů, mj. např. nejnebezpečnějších přejezdů a pak je jen vyndat ze šuplíku, oprášit, poupravit a požádat o dotaci.

Neboli když mám barák a střechu, co dožívá, tak budu jako první dělat střechu, a ne vysévat golfový trávník (přejezdy na polňačkách).
To je opravdu o tom SYSTÉMU.
Čtvrtek, 04. května 2017 - 22:20:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 42
Registrován: 4-2017
Mladějov: Neberte o jako rýpání, ale: opravdu se smí přesouvat peníze z dotací na něco jiného, než na co byly přiděleny? Mám na mysli z elektrizace na nadjezdy.
A má státní organizace právo nechat dělat (pochopitelně ne zadarmo) projekty do šuplíku?
Opravdu je zabezpečení přejezdů takový průšvih, že je lze srovnávat z děravou střechou?
Mladějov
Čtvrtek, 04. května 2017 - 22:35:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10235
Registrován: 3-2007
>že je lze srovnávat z děravou střechou?

To jsem přesně čekal, do každého příkladu lze šťourat.

"Má právo" ..nezlobte se, vy se ptáte jako nějakej mimoň. Tak když si myslíte, že to děláme v ČR dobře, tak si to myslete. Jestli nejste schopen pochopit, co jsem chtěl říci, tak sorry, ale slovíčkařit o tom, jestli děravá střecha, mne nebaví.

"A tak, jako nebylo dříve možné zaplatit více strojvedoucích"

Hm. A myslíte, že to zakazoval Kalousek, ministerstvo dopravy, nebo nějaký zákon ?
To byl problém akorát vlastních zkostnatělých složek podniku, které si nastavily nějaká pravidla a dohromady to dělalo šílenou pakárnu. Jen vlastní problém managementu a řízení ČD.

Celý můj příspěvek byl o prioritách..o tom to je.
Čtvrtek, 04. května 2017 - 23:06:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7544
Registrován: 5-2007
T_._H_.:
se tam rychle a potichu
Na rychle a potichu k tomu bola aj tlačová správa. Dokonca to bolo aj na Nove.

100% zavinění Moravan ale bylo připsáno Českým drahám jako dopravci vlaku, který pískoval
Dostalo sa ku mne, že aj v tom Recklinghausene. Ale nie som si istý.

Jenže v Recklinghausenu to nebylo ESTW, ale generačně starší Spurplan-60-Stellwerk
Minimálne ZSB 2000, EbiLock, Všetky varianty SIMISu, SICAS a SEL90 by zareagovali úplne rovnako ako tá ESA. V Nemecku sa tento problém rieši jednoducho. Prakticky sa prestali sa používať koľajové obvody. Ostatne riešenie v podaní DB je, že pokiaľ fíra použije pri brzdení piesok, má zobrať vysielačku, zavolať Fdl a ten si skontroluje voľnosť a prípadne dá upamatovaciu pomôcku. Žiadne úpravy zariadení, nič. To u nás bohužiaľ zrejme nie je realizovateľné, a tak vzniklo EZŠ. A to je len o tom, že sa to prehodilo na obsluhu...

Mladějov: Ono to je nielen o koncepcii ale aj o nejakej vízii z vyšších miest, kedy na tú koncepciu budú prostriedky. Pretože robiť projekty koncepčne dnes znamená ich niekoľkokrát prerábať skoro od nuly. Viď napr. projekty s nepoužiteľnou EIA a podobne, prípadne to, že sa dnes ešte stále na koridoroch vlastne vyťahujú už nevyhovujúce projekty z doby pred rokom 2007.

Starý_Vlk: Pokiaľ sa pohybujeme v nejakých rozpočtových a dotačných rámcoch, má nie len právo, ale aj povinnosť robiť projekty do šuplíka tak, aby sa mohla prispôsobovať aktuálnym možnostiam. Druhá vec je, či sa to dnes dá efektívne robiť.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Pátek, 05. května 2017 - 06:14:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 650
Registrován: 6-2016
" že pokiaľ fíra použije pri brzdení piesok, má zobrať vysielačku, zavolať Fdl a ten si skontroluje voľnosť a prípadne dá upamatovaciu pomôcku."

Jak se tady psalo dřív - typická německá dokonalost, protože nikdo ze zúčastněných NEMŮŽE UDĚLAT CHYBU, neboť "Ordnung muss sein"!!!

Doufám, že spojení vysílačkou nastane i při rozjezdu s pískem...
Pátek, 05. května 2017 - 08:45:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6995
Registrován: 4-2003
typická německá dokonalost...neboť "Ordnung muss sein"

Já mám několik kolegů, co dělali v Německu a pokud se na něčem shodnou, tak že tohleto není pravda v běžným životě a ani pracovně. Myšleno ve větších městech.

A zbytek není ani tak o tom, že by se u nás v posledbních létech nemodernizovaly PZZ, ale spíš o zeleno-modrogumním myšlení a neochotě přejezdy rušit.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 05. května 2017 - 08:55:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6996
Registrován: 4-2003
A tak, jako dříve nebylo možné zaplatit v krutých mrazech více strojvedoucích,

Jojo, za to může Kalousek, jak říkal Andrej Hrabiš.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Desiro
Pátek, 05. května 2017 - 09:09:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3166
Registrován: 2-2004
Prakticky sa prestali sa používať koľajové obvody.
To je taky taková místní česká urban legend.
Pátek, 05. května 2017 - 09:15:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4919
Registrován: 8-2012
opravdu se smí přesouvat peníze z dotací na něco jiného, než na co byly přiděleny
Prostředky OPD Doprava byly přiděleny rámcově na železnice, silnice apod. Rozhodně to nějaký byrokrat v Bruselu nepřiděloval "na elektrizaci Koutů", ale na "modernizaci a rozvoj", "zajištění interoperability", "zvýšení bezpečnosti" atd. Čili vůbec netuším, o jakém přesouvání mluvíte - jaké projekty budou relizovány se hodnotilo až na úrovni národní (podle evropských kritérií) a problém byl právě v tom, že se na to čerpání furt sralo, kolejníci jeli svůj tradiční přístup "dlouhej kouř, pohoda, džez" a najednou se musela za rok a půl vyčerpat obrovská hromada peněz, takže se natírala tráva nazeleno v projektech, u kterých nehrozil nějaký zádrhel, zatímco na podstatné věci se opět nedostalo, protože byly "neprojednatelné" (rozuměj bylo riziko, že se to ohnutí správních lhůt až na samou mez nemusí povést kvůli jedinému odvolání). Proto se realizovaly třeba právě ty Kouty, které už měly projekt v pokročilé fázi a dalo se to stihnout. Dtto ŘSD vyměňovalo pár let stará svodidla na R10 místo nějaké opravdu potřebné infrastrukturní stavby, na kterou "nesežene peníze".
má státní organizace právo nechat dělat (pochopitelně ne zadarmo) projekty do šuplíku?
Podle mě má povinnost [happy]. Ale běžná státní organizace spíš funguje jako vy - hledá hlavně alibi a důvody, proč něco nedělat. Nebo myslíte, že tak, jak to bylo 2015/2016, je to v pořádku? Jasně, (ne)čerpání OPD byl průser hlavně ministerstva (to je bez dvou za dvacet), ale když už je hospodaření státu takové, jaké je (hladové roky střídané několikaměsíčním horečným utrácením za pičoviny, aby něco nepropadlo), tak by na to připravená být měla.

Minimálne ZSB 2000, EbiLock, Všetky varianty SIMISu, SICAS a SEL90
V Recklinghausenu byla reléovka Sp-Dr-60 (Spurplan 60).
V Nemecku sa tento problém rieši jednoducho. Prakticky sa prestali sa používať koľajové obvody
Nevím, na LZB se normálně kolejové obvody používají, ale jestli na DB lze něco ocenit (a jsou věci, které zas ocenit nelze, než mě napadne nějaký černobílista), tak je to schopnost přijmout systémové řešení místo roubování všelijakých rovnáků na vohejbáky. Jo, zase se na počítačích náprav může "neviditelně" nakolejit zwei-wege bagr (Mühlheim), ale to už je na posouzení rizik.

" že pokiaľ fíra použije pri brzdení piesok, má zobrať vysielačku, zavolať Fdl a ten si skontroluje voľnosť a prípadne dá upamatovaciu pomôcku."

Jak se tady psalo dřív - typická německá dokonalost, protože nikdo ze zúčastněných NEMŮŽE UDĚLAT CHYBU, neboť "Ordnung muss sein"!!!


...zatímco my (CZ) jsme proti tomu neudělali VŮBEC NIC (když nepočítám sypání písku do fusekle na čas a jeho vážení... radši ani nechci vědět jak), ale o to radostněji se těm Němcům umíme vysmívat.

(Příspěvek byl editován uživatelem T_._H_..)
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Mladějov
Pátek, 05. května 2017 - 09:28:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10241
Registrován: 3-2007
jestli na DB lze něco ocenit (a jsou věci, které zas ocenit nelze, než mě napadne nějaký černobílista), tak je to schopnost přijmout systémové řešení místo roubování všelijakých rovnáků na vohejbáky.

Genau.

A další věc, a totiž, že přílišné komplikování předpisů a tudíž následně i zařízení , se ukazuje stále více kontraproduktivním - nakonec dost podobně, jako na PC operační systémy a aplikace, co furt otravujou s blbostmi, takže naučí obsluhu všechny vyskakující hlášky "odklikávat" a "asdfovat" a pak se někdo straašně diví.
Pátek, 05. května 2017 - 09:40:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1047
Registrován: 10-2007
podrbe mě na pytlíku
[biggrin][ok]

A to je jako co, to uživatelsky přívětivé chování v podmínkách rizikového místa?
Třeba to, že se závory na vícekolejné trati nezačnou vracet a dokončí se sekvence zvedání. Dále garance doby uzavření přejezdu. Můžeme najít několik dalších.

To by ale znamenalo, že někteřé přejezdy se budou muset zrušit a tedy někdo by si musel na to vyřvat přeníze a tím srát své okolí a nadřízené. Nu a co je jednodušší...prudit velení nebo buzerovat řidiče, kteří se nemají jak bránit?


Kolovrátkování s dálnicemi působí trapně.
Pane Vlk..chápu, že jste nasraný, ale dálnice jste tentokrát vytáhl vy - http://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=3740224

Zákaznický přístup je přístupem k zákazníkovi, ne k tomu, kde je účastníkem něčeho jiného.
A řidič platící vám vaší kolejovou srandu ze svých daní je co?:-)

(Příspěvek byl editován uživatelem martyss.)