Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Železniční uzel Praha » Archiv diskuse Železniční uzel Praha do 20. 09. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Železniční uzel Praha do 20. 09. 2017

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 14. září 2017 - 10:35:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1225
Registrován: 4-2003
No docela by bylo fajn udělat průzkum kolik lidí z té zrušené jedničky pojede z Říčan, Černošic, Úval raději autem než aby stálo na představku, nebo sedělo po čtyřech...
Jestli to dojíždění jako celku přispěje, docela pochybuju[crazy]
Asi paní poslankyně obsazenost jednotlivých tříd příliš zmapovanou nemá. Že by nejezdila vlakem?[rofl]
Čtvrtek, 14. září 2017 - 12:47:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4646
Registrován: 9-2005
Tak odpoledne jsou jedničky plné, to ano. Ale stačí se podívat, kdo v nich od poledních hodin sedí. Školáci a studenti. Cestující, který nastoupí v Uhříněvsi a má ji doplacenou nemá šanci si tam sednout.
Nejhorší je pátek, kdy je plná až do Mnichovic. Vlakvedoucí to nemá šanci uhlídat. Přijde, stihne zkasírovat jednoho, dva a musí dolů kvůli zastávce. Vrátí se zpět a jednička je prázdná.
Revizoři občas jezdí, ráno, když jezdí lidi do práce, potom přes den pendlují mezi Strančicemi a hlavákem když jsou vlaky prázdný. Odpoledne jsem je za letošní rok potkal možná dvakrát.
Čtvrtek, 14. září 2017 - 12:50:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4647
Registrován: 9-2005
Láďa_2:
"No docela by bylo fajn udělat průzkum kolik lidí z té zrušené jedničky pojede z Říčan, Černošic, Úval raději autem než aby stálo na představku, nebo sedělo po čtyřech...
"
A ono to sezení po čtyřech je nějak omezující, či proti něčemu? Nebo jsou tam 4 sedačky proto, aby křížem seděli dva cestující a na zbylých dvou sedadlech měli tašky?
Čtvrtek, 14. září 2017 - 14:29:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7961
Registrován: 5-2002
Může revizor dpp kontrolovat jedničku, když tam tarif PID neplatí? .-)
Mirko
Čtvrtek, 14. září 2017 - 16:37:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3793
Registrován: 6-2006
Řekl bych, že revizor DPP nemá ve vlacích ČD co dělat, myslím kontrolovat. To je věcí dopravce a jeho vlastních revizorů.
Pátek, 15. září 2017 - 07:42:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2476
Registrován: 3-2004
K čemu je na hl.n. osamoceně a nevyužitě stojící stožár TV č. 90A (vlastně je to "dvojstožár"), u 9. koleje, hned vedle náv. Sc92b? Sloužil k nějakému provizornímu zavěšení TV při proběhlých stavebních akcích?
Vláďa42
Pátek, 15. září 2017 - 16:01:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1978
Registrován: 9-2009
https://pid.cz/metro-s-aneb-novy-zeleznicni-tunel-pod-prahou/
Luboš_3.21
Pátek, 15. září 2017 - 16:17:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1166
Registrován: 4-2014
Vláďa42 - ta diskuse může být hodně zajímavá, jenže ten S-bahn by pro trať č. 171 znamenal to, že nákladní doprava a rychlíky by museli z té tratě pryč. A pokud nebude hotový ten tunel, nebo ta Hostomická brázda, tak ze 171 žádný S-bahn jako mají v Berlíně ze 171. dělat zatím nelze. No a když Ropid na tu současnou trať procpe ještě více vlaků, tak to nákladní doprava ve směru na Plzeň v denní dobu může rovnou zabalit a jezdit jen v noci cca od nějakých 23:00 hod do 04:00, než na trať opět vyrazí vlakodrom ROPIDU.
Pátek, 15. září 2017 - 16:26:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8434
Registrován: 10-2003
Luboš 3.21: No a když Ropid na tu současnou trať procpe ještě více vlaků

Pořád Ropid. Největší nárůst bude letos v dálkové dopravě....
Proti lži se člověk strašně špatně brání, protože když se lež pěkně řekne, tak vypadá jako pravda, a někdy je problematika tak složitá, že lidé nevědí, co je pravda a co ne.
Radim Jančura ...asi o sobě...
Neděle, 17. září 2017 - 18:13:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 83
Registrován: 8-2017
Zdravím, tušíte někdo, jak to vypadá s reaktivací výhyben na Semerinku? Je reálné, že se letos kopne?
Dík
Neděle, 17. září 2017 - 21:01:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11823
Registrován: 8-2004
Ano, kopne.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pondělí, 18. září 2017 - 08:47:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1229
Registrován: 4-2003
A ono to sezení po čtyřech je nějak omezující, či proti něčemu? Nebo jsou tam 4 sedačky proto, aby křížem seděli dva cestující a na zbylých dvou sedadlech měli tašky
Budete se divit, ale sezení po čtyřech (zvláště na prostorovém uspořádání typu B, Bt, railjet 2, ešus 2 atd.) může být nepříjemné a omezující. Pro mě teda je, proto také jezdím první třídou. Ano kdyby nebyla jezdil bych druhou, páč na auto prostě nemám. Kdybych měl, vlaku uspořádání socky bych se asi vyhnul.

Naopak, když jsem byl minulý týden v Mostě, tak i přes prakticky hodinu oproti autu navíc,jedu vlakem, protože ráno v pět mám jistotu, že budu z Prahy až do Mostu ve vytopeném oddíle sám a odpoledne zpět také.
Prostě pro mě je prostor ve vlaku pro pohodlí zcela zásadní a nenahradí jej ani noviny+wifi+klimatizace+kafe dohromady. Myslím, že nejsem sám. Jistě někomu může plná čtyřsedačka vyhovovat. Každý jsme jiný.
Vláďa42
Pondělí, 18. září 2017 - 16:49:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1981
Registrován: 9-2009
https://pid.cz/praha-odstartovala-pripravu-novych-zeleznicnich-tu nelu/
Luboš_3.21
Pondělí, 18. září 2017 - 16:57:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1167
Registrován: 4-2014
Citace z deníku METRO k plánované výstavbě nových tunelů v Praze:

Po čase opět ožil jeden z nejambicióznějších
dopravních projektů, který má zrychlit a zjedno-
dušit dopravu v Praze. Rada města podpořila
Správu železniční dopravní cesty v přípravě no-
vého železničního spojení, jehož cílem je propo-
jení železničních tratí v centru města a zásadní
posílení kapacity pro regionální i dálkové spoje.
O návrhu bude rozhodovat zastupitelstvo na zá-
řijovém jednání.
Studie Nové spojení 2 zahrnuje dva tunely.
Část trasy budou mít společnou, oba začínají
v prostoru Florence a napojují trať z Negrelliho
viaduktu a od Balabenky u budoucí zastávky
Karlín. Pokračují do nové podzemní stanice Opera
umístěné mezi Hlavním nádražím a Muzeem.
Stanice Opera umožní přestup na vlaky na Hlav-
ním nádraží, na linky metra A, C a zajistí pěší
dostupnost Václavského náměstí a jeho okolí.
Jeden z tunelů dále pokračuje přes zastávku
Karlovo náměstí na Smíchovské nádraží, kde se
napojí linky od Radotína a druhý přes zastávku
Náměstí Bratří Synků, za kterou se napojí v za-
stávce Eden linky od Hostivaře.
Tyto tunely by měly oddělit koleje příměst-
ských vlaků od dálkových, odlehčit přetíženému
Hlavnímu nádraží a vyřešit kapacitní i prostoro-
vé problémy železniční trati na Smíchov.
Z deníku Metro, 23. 8. 2017
Vláďa42
Pondělí, 18. září 2017 - 16:59:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1982
Registrován: 9-2009
Já jen věřím, že se zdejší pilní diskutéři dostaví na IPR. Možná přijde i kouzelník.
Pondělí, 18. září 2017 - 18:19:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 400
Registrován: 5-2013
ÚOHS zrušil rozhodnutí zadavatele a posouzení kvalifikace v soutěži na stavbu Hostivař - hl. n., II. část.
Bkp
Pondělí, 18. září 2017 - 18:45:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7855
Registrován: 8-2003
SŽDC je fakt parta ****** ******* *****, kteří ******* co se dá. Fakt hrobaři český železnice.
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Pondělí, 18. září 2017 - 20:56:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2767
Registrován: 8-2009
To by mě opravdu zajímalo, jak budou odpovědní zaměstnanci SŽDC odměněni za dobře odvedenou práci[smrt]
Život je hořký. Bohudík !
oběhy Bohumínských brejlovců
Vláďa42
Pondělí, 18. září 2017 - 21:49:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1984
Registrován: 9-2009
Říkám pořád, že je to banda zločinců a budižkničemů.
Ale vždycky tu za to dostanu vynadáno.
McBain
Úterý, 19. září 2017 - 08:18:39  
Administrátor
Číslo příspěvku: 25503
Registrován: 5-2002
https://www.novinky.cz/domaci/449480-praha-pripravuje-nove-tunely -prvni-vlaky-do-centra-vyrazi-za-20-let.html

Tak to jsem se zase pobavil. Za 20 let... [biggrin] To už se mě netýká, abych tak řekl. [andel]
Úterý, 19. září 2017 - 08:32:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7725
Registrován: 4-2003
McBaine, Ty to chceš v šedesáti zabalit? Já bych tu rád vydržel do stovky v plném zdraví, ovšem pravděpodobnost, zda je to vůbec možné, řešit raději nebudu..... Třeba se dočkám těch tunelů a třeba i stavby VRTky [rofl].
Kreativec
Úterý, 19. září 2017 - 08:52:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 398
Registrován: 7-2015
Mně spíš připadají absurdní požadavky ÚOHS. Jen jedna citace:
Ve zprávě o posouzení kvalifikace a posouzení a hodnocení nabídek je v tabulce „posouzení kvalifikace“ k osobě Ing. Zemánka u požadavku „zkušenost s realizací alespoň jedné železniční stavby o minimálním finančním objemu 540 000 000,- Kč bez DPH, jejímž předmětem byla mj. výstavba nebo rekonstrukce železničního svršku a spodku“ uvedena stavba „Optimalizace traťového úseku Ústí nad Orlicí – Česká Třebová“ ve finančním objemu 957,5 mil. Kč. Úřad uvádí, že tato zakázka je uvedena v životopisu jako referenční, avšak, z jejího popisu v rámci položky „Popis práce“ nevyplývá, že by v rámci ní byl realizován železniční svršek a spodek.
Nejsem schopen z toho obřího dokumentu poznat, jakou váhu měly takovéto argumenty, ale nepovede obava z ÚOHS k tomu, že příště SŽDC bude po všech uchazečích chtít stavební deníky referenčních zakázek, aby nevznikly pochybnosti o kvalifikaci?
Tolik ve stručnosti.
Vláďa42
Úterý, 19. září 2017 - 09:11:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1986
Registrován: 9-2009
Bram: a co mam říkat já? Potáhne mi na osmdesátku!
Úterý, 19. září 2017 - 09:28:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5710
Registrován: 8-2012
"Za dvacet let" podle dnešních proklamací uplyne zhruba roku 2065. Zejména jde-li o stát a jeho firmy.
Ovšem životní plán "dožít se stavby VRTky a zemřít"... to by mohl být recept na dlouhověkost [crazy]
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 19. září 2017 - 09:58:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5036
Registrován: 9-2011
Já jen věřím, že se zdejší pilní diskutéři dostaví na IPR. Možná přijde i kouzelník.
A co ten kouzelník vytahne z klobouku? Hotovej tunel nebo křídový papíry, kterejch už byly popsány tuny?
Jojo, kdysi jsem četl třeba studii na elektrizaci tratě Č.B. - Praha střídavou trakcí, včetně modelových tachogramů pro jednotlivé druhy vlaků. Rok vzniku tuším 1968.
Ale že se nám tu prohání hromady laminátek, že jo?
Úterý, 19. září 2017 - 11:03:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1923
Registrován: 11-2005
Optimalizace traťového úseku Praha Hostivař - Praha hl. n., II. část - Praha Hostivař - Praha hl. n.

Také se o tom píše zde:
http://zdopravy.cz/eurovia-proti-metrostavu-szdc-musi-platit-poku tu-koridor-v-praze-ma-dalsi-zpozdeni-1901/
Donner au train des idées d'avance...
Úterý, 19. září 2017 - 11:08:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1842
Registrován: 9-2005
Večerní diskuse se těšila hojné návštěvě. Poučná prezentace městských železničních tunelů, zejména Mnichov, Lipsko a Curych. Nástin řešení NS II se omezil na dvě jen nepatrně se lišící varianty.
Za mega nevýhodu považuju ztrátu Masny, protože náhrada Deflorenc je víceméně nanic. Takže jediným smysluplným přínosem by bylo vykutání tunelu z vágusonu na Smíchoff se stanicí Karlovo nám., což by umožnilo zřídit zastáffku Albeertoff/ Vyšehrad (podle zapíchnutých špendlíků větší poptáffka než na Výtoň).
V diskusi padla taky zmínka o někdejší zastáffce Vinohrady hned za tunelem, kvůli VRT se s její obnovou údajně už nedá pičítat.
Luboš_3.21
Úterý, 19. září 2017 - 11:26:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1171
Registrován: 4-2014
To zpoždění výběrového řízení na dostavbu koridoru z Žst. Hostivař na Hlavní, není nic jiného než boj firem o tak lukrativní zakázku, takže to odvolání a následný zásah ÚOHS se dal čekat.

To už není jako dřív, že ČSD povolali Stavby silnic a železnic a železniční vojsko a ti to celé naprojektovali a také postavili bez výběrového řízení, protože v té době nebylo potřeba, když to celé projektoval a stavěl defakto jeden národní podnik.
Dnes už by asi to to řešení praktikovat nešlo, neboť stát už bez soukromých firem nepostaví téměř nic a také by to byl návrat před rok 1989. Což by firmy brali jako omezování svobodného podnikání. Takže další zdržení, než se Metrostav a Eurovia laskavě dohodnou, kdo to bude stavět.
Úterý, 19. září 2017 - 12:50:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 3-2017
Ad NSII: Prezentovaný návrh de facto kopíruje metro B (a výhledově i D) v centrální části města. Zajímalo by mě, jestli to zdejší diskutující považují za ideální řešení, ať už ve vztahu k této duplicitě, či k obsluze reálných přepravních proudů v oblasti širšího centra.
Úterý, 19. září 2017 - 14:13:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1843
Registrován: 9-2005
Duplicita MB a městského železničního tunelu mezi Smíchoffským nádražím a Karlovým náměstím je zčásti záměrná, měla by odlehčit přeplněnému metru v tomto úseku a vytvořit náznak překryvné rychlejší sítě.

Kdyby se prokopal tunel z vágusonu na Smíchoff přes Karlovo nám., vytvořila by se zajímavá a dodnes neexistující přímá vazba, která by možná odlehčila Žitné.

Jako jednoznačné pozitivum návrhu vidím snahu zřídit další stanice (Karlín), na druhé straně zajednoznačné negativum pokládám vynulování Masny, ze které chtějí ČD mít výkladní skříň s letištním terminálem. Taková investice je přece pro delší časový horizont než pouhých 20 let.
Úterý, 19. září 2017 - 14:22:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14472
Registrován: 5-2002
V42: Já jen věřím, že se zdejší pilní diskutéři dostaví na IPR.
Nějak jsem se to dozvěděl pozdě, navíc jsem se čerstvě vrátil z dovolené, kde jsem mimo jiné viděl, jak stavěli VRTky už staří Etruskové:


Možná přijde i kouzelník.
To jako Ty...? [coze]
Úterý, 19. září 2017 - 14:23:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 299
Registrován: 9-2016
Ad NSII: Předpokládané linky budou sloužit především pro dojíždějící mimo město. Ti např. z východu dnes dojedou na Masnu a pokud mají cíl v oblasti Smíchova, musí pokračovat béčkem. Po vybudování uvolní kapacitu béčka, která umožní větší přepravu pro ty, co jezdí jen v rámci města. Jelikož dnes je v podstatě možné vlakové spojení těchto směrů pouze přes hlavák, který již další kapacitu moc nemá, může to být přínosem. Zároveň toto řešení je logickým nejjednodušším propojením největších příměstských tratí, tak se zdá optimální. Jelikož hlavák má pak sloužit primárně dálkové dopravě, je nutno ale velmi pečlivě naprojektovat tento přestup, aby to nebylo jako dnes, když cestující z Úval skončí vlakem na Masně a pak na rychlík do Č. Budějovic musí i s kufry na celkem daleký hlavák.
Na to, že toto má být vizionářské řešení, má jednu podstatnou chybu. A to je již dnes nedostačující kapacita příměstských tratí. O moc víc vlaků se tam již nevejde, takže je nebezpečí, že poté hlavák i NSII budou mít nevyužitou kapacitu, neboť o moc víc vlaku než dnes do Prahy nedojede.
Úterý, 19. září 2017 - 14:29:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 130
Registrován: 12-2007
Pořád stejná písnička, není kapacita tratí... Ale stejně budou objednány jednopodlažní jednotky s kapacitou nižší než 2x 471. [uhoh]
McBain
Úterý, 19. září 2017 - 15:00:24  
Administrátor
Číslo příspěvku: 25505
Registrován: 5-2002
Bram:
"McBaine, Ty to chceš v šedesáti zabalit? "

Mě za dvacet let nebude šedesát [biggrin].

Ale jo, třeba se toho dožiju, ale tak nějak už z toho nebudu asi mít to pravé potěšení jako bych měl teď...
Úterý, 19. září 2017 - 15:05:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2479
Registrován: 3-2004
Ale stejně budou objednány jednopodlažní jednotky

To se ví odkud?
Úterý, 19. září 2017 - 15:13:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1073
Registrován: 6-2016
Dneska jsem jel po dlouhé době do Prahy vlakem a musím konstatovat, že syslograf na 8819 již neměl popraskané vnitřní povrchové panely. Zato grafický infosystém žil svým vlastním životem a nerespektoval realitu o 3 zastávky. Mně to nevadí, ale mnohý cizinec by tím mohl být "poněkud zmaten"[biggrin]
Úterý, 19. září 2017 - 15:34:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1316
Registrován: 12-2007
to už bude něco většího

Výluka v provozu
Trať 221 | Souhrnná doprava Praha - Benešov u Prahy (a zpět)
V úseku: Praha hl.n. – Praha-Hostivař

Údržba a oprava kolejí na trati, Udržení technického stavu trati

od 25. září 2017 09:55
do 29. září 2017 14:00
a 30. 9. 2017 od 9:55 do 18:00

Fotek je moc, nejsou popsány, tříděny... Komu to vadí, ať se nekouká...
[fotic] Praha, RoPL * stavební diskuse na ttnz.cz
Úterý, 19. září 2017 - 15:46:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7731
Registrován: 4-2003
Ještě že SŽDC v tomto případě nedělá mrtvého brouka a nějak ten rozpadající úsek opraví. Mohlo to také dopadnout jako na pravobřežce [crazy].
Jirka_E
Úterý, 19. září 2017 - 16:03:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 718
Registrován: 6-2015
Dusanh: To je pouze hypotéza ROPIDu, který se zmínil o záměru pořídit jednopodlažní jednotky pro pražskou příměstskou železnici. Nic víc.
Vítejte v DOBĚ INTERNETOVÉ.
Úterý, 19. září 2017 - 19:09:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5945
Registrován: 8-2006
A nemají být pořízeny na posilové spoje, takže kapacitně spíš vůči 1x471? Případně vůči reko-patrům se syslem?
Úterý, 19. září 2017 - 19:45:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11826
Registrován: 8-2004
Dusanh:
Od důvěryhodných vrátných a uklízeček na patřičných chodbách.[wink]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Úterý, 19. září 2017 - 20:20:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4649
Registrován: 9-2005
Kasme:
"to už bude něco většího..."
Čistička ŠL neboli kátrovačka v té nepřetržité výluce. Ta trať už asi věděla že má skončit a neřekli jí že se termín několikrát posunul.
Středa, 20. září 2017 - 09:40:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 360
Registrován: 11-2008
Ad Jednopodlažní jednotky:
Podle mě jsou velmi vhodné pro:
- ML, Radotín - Hl. n. a další jim podobné (např. Radotín - Krč - Malešice - ???)
- pro polonoční a noční spoje na S linkách + víkendy ráno
- pro spojování jednotek v koncových úsecích (např. v Lysé od Milovic 1 podl. + od Kolína 2 podl.)
- 2 jednopodlažní jednotky = kapacita 1 CE (pro případné přejezdy na jiné úseky tratí v přechodových obdobích)

Nové spojení II: Naprostý souhlas s přípravou koncepce. Kromě návrhů trasování by to chtělo variantně specifikovat pro jaká vozidla.
Klasický železniční tunel je příliš velký a tedy i drahý. Pokud budou navrhované 4 koleje, mohly by zde jezdit v kratších intervalech jednopodlažní jednotky s variantním napájením (tunel - boční kolej, otevřená trať - trolej). To by však chtělo přidat min. jednu kolej na každé trati z příměsta, nebo odsunout rychlíky na nové VTR. Výstavbě těchto nových kolejí stejně neunikneme, pokud chceme S linky v centru v přijatelných intervalech.

Masaryčku bych nerušil, ale výhledově ji použil na ukončení zrychleného segmentu železniční dopravy, tj. Klidně letištní expres (Ruzyně i Vodochody), zrychlené vlaky od Kladna, Kutné Hory, Pardubic, Nymburka, Roudnice; Benešova (přes Malešice). Jde o obdobu linek R v zahraničí
Stávající hlavák by pak sloužit pouze rychlíkům a vlakům vyšší kvality (plus zrychlené osobáky od Berouna / Příbrami, protože ty jednoduše na Masaryčku nedostanu)
Středa, 20. září 2017 - 11:39:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 148
Registrován: 2-2016
Proc vymyslet cosi s bocni kolejnici a tim omezit vjezd do tunelu pouze nekterym vozidlum? To opravdu jako Cesi musime porad vymyslet neco specialniho? Existuji i jina a elegantnejsi reseni, napr. "pevna trolej", ktera v tunelu usetri minimalne 1 metr v prumeru prurezu.
Středa, 20. září 2017 - 12:35:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5042
Registrován: 9-2011
Souhlas, navíc do boční kolejnice nepřivedete 3 kila, natož 25 [wink]
Středa, 20. září 2017 - 12:38:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 361
Registrován: 11-2008
Jde mi jen o to zvážit i různé varianty vozidel / technického řešení tunelů.
Celkem 4 jednokolejné tunely na CityElefanta (tj. v maximálním průjezdném profilu) mi přijdou jako docela drahá hračka => realizace v nedohledu.
Některé S-bahny boční napájecí kolejnici mají, ale určitě na tom netrvám
Středa, 20. září 2017 - 13:14:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5712
Registrován: 6-2005
mi přijdou jako docela drahá hračka => realizace v nedohledu

Zrovna tohle je stavba, která nestojí na penězích. Levné to jistě nebude, ale přínos je natolik zásadní, že "dohlednost" je především otázkou rychlosti připravy.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Středa, 20. září 2017 - 13:14:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1975
Registrován: 12-2007
Pavhob: Nemyslím, že je vhodné kombinovat dvoupodlažní a jednopodlažní jednotky. Pokud by jezdily vlaky pouze mezi Lysou a Milovicemi, tak by jednopodlažní jednotky postačovaly, ale Sloni jedou v oběhu - Masna - Nymburk - Kolín - Nymburk - Masna - Lysá - Milovice - Lysá - Milovice - Lysá - Masna, a tam by jakýkoliv jednopodlažní jednotka vadila. Jinak pokud se budou dělat tunely přes Operu na Smíchov a někam do Vršovic, tak je zcela nutné je vybudovat tak, aby v nich mohly jezdit jednotky s profilem Slona. Šetřit na tunelech tak, že budou mít malý profil je ekonomický nesmysl, který by se projevil v tom, že by za Prahou prostě vlaky nepostačovaly kapacitě poptávky. A je třeba předpokládat, že poptávka po regionální železniční dopravě mezi Prahou a Středočeským krajem může klidně dosáhnout až dvojnásobku současného stavu počtu přepravovaných cestujících. Trasy regionálních vlaků budou delší ve Středočeském kraji než v Praze. Nemyslím si, že je účelné dvojí napájení regionálních vlaků, jiné v tunelech a jiné mimo něj. Jinak je blbost rušit Masaryčku, nemyslím si, že je dobrý nápad propojit Negrelliho viadukt s Operou, jednak to prakticky odřízne Masaryčku od tratí na sever od Vítkova, a ke všemu množství vlaků ze severního zhlaví stanice Opera by mohlo být enormní. Při špičkovém čtvrthodinovém intervalu z každého severního směru a sedmapůlminutovém intervalu z letiště by to bylo až 28 spojů za hodinu, což by znamenalo interval mezi vlaky jen o něco větší než 2 minuty (4 spoje z Kladna, Kralup, Neratovic, Lysé a Českého Brodu = 20 spojů, a 8 spojů z letiště). A bylo by to obtížné zvládnout, i kdyby ze severu z Opery vedla 4 kolejka (2 koleje z Negrelliho viaduktu, 2 koleje z karlínské trati), a 4 koleje by pokračovaly i na jih (2 koleje na Smíchov, 2 koleje do Vršovic). Ale jinak souhlasím s tím, aby na Masarykově nádraží končily spěšné a regionální vlaky z větších vzdáleností jako např. z Kolína, Kutné Hory, Mladé Boleslavi, Rakovníka, popř. z Ústí nad Labem nebo z Pardubic, zatímco Operou by projížděly vlaky z kratších vzdáleností - z Kralup, Kladna, Lysé, Neratovic nebo Českého Brodu. Jinak vzhledem k tomu, že tunely mají být napojeny z Opery jak do Vršovic, tak i na Smíchov, nebyl by důvod k tomu, aby hlavním nádražím jezdil jakýkoliv osobní nebo spěšný vlak. Vlaky ze Smíchova nebo z Vršovic by pokračovaly dál do Vysočan nebo do Libně, a většinou by jezdily do blízkých stanic Středočeského kraje. Prakticky všechny regionální vlaky ze severu by pokračovaly ve směru do Řevnic nebo do Říčan. A pro spojení mezi stanicemi hlavní nádraží, Masarykovo nádraží a Opera by mohl fungovat menší autobus v trase Opera - Hlavní nádraží - Masarykovo nádraží - Hlavní nádraží - Opera. Jinak předpokládám výhledově elektrizaci tratí do Rakovníka, Mladé Boleslavi anebo do Příbrami. Jinak ale nevím, zda se spojení přes Operu vůbec dožiji, když mi bude v prosinci 70 let.[sad]
Středa, 20. září 2017 - 15:34:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 9-2017
Hold to bude muset ještě asi dost dlouhou dobu vydržet, tak proto ty výluky...
https://ekonomika.idnes.cz/zeleznicni-uzel-praha-tendr-uohs-szdc- dx1-/eko-doprava.aspx?c=A170920_113447_eko-doprava_hm1
Vláďa42
Středa, 20. září 2017 - 21:29:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1987
Registrován: 9-2009
Holdy bych skládal, až se něco hne. Třeba až budou konečně }sedět všichni zodpovědní.
Správa železniční dopravní cesty porušila zákon o veřejných zakázkách...
Najdou se konkrétní jedinci? Nebo za to může ubohá správa? Skoro mi to připomíná ty škaredé stromy kolem silnic, co skáčou autům do cesty.
Středa, 20. září 2017 - 21:43:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14483
Registrován: 5-2002
V42: Třeba až budou konečně sedět všichni zodpovědní
Čím víc se bude harašit sezením zodpovědných, tím míň se toho bude hejbat, protože logickým důsledkem bude, že si nikdo nelajsne nic rozhodnout.
Pikehead
Středa, 20. září 2017 - 21:49:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3325
Registrován: 3-2007
Co jsou to za nápady? Jak vůbec někdo může doporučit dnes razit tunel v nějakém zmršeném průřezu? A ještě zavádět napájecí kolejnici... [crazy]
Středa, 20. září 2017 - 22:08:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4052
Registrován: 7-2011
Hajnej:
"Čím víc se bude harašit sezením zodpovědných, tím míň se toho bude hejbat, protože logickým důsledkem bude, že si nikdo nelajsne nic rozhodnout."
Na to by se dalo namítnout, že čím míň se bude harašit sezením zodpovědných, tím víc se bude krást, dělat špatná rozhodnutí a nekvalitně stavět.
Je pravda, že oboje už tu bylo. Nejdřív zakázky typu dát bakšiš aby bylo přiděleno a následně ždímat subdodavatele, aby zbylo i do vlastní kapsy, což se projevovalo zejména na kvalitě a ceně. Načež se to překlopilo do druhýho extrému a z obav před basou se raději nerozhoduje vůbec.

A teď, co je ve výsledku lepší? Mít alespoň něco, byť nekvalitního a přinášejícího spoustu problémů do budoucna, nebo nemít nic?
Vláďa42
Středa, 20. září 2017 - 22:13:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1988
Registrován: 9-2009
Jistě, obyčejné přizdi... Přesně toto jim vyhovuje.
Středa, 20. září 2017 - 22:16:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4053
Registrován: 7-2011
Mibl:
"Zrovna tohle je stavba, která nestojí na penězích. Levné to jistě nebude, ale přínos je natolik zásadní..."
Že ne? Samozřejmě, že to na penězích stojí (viz byť jen úvahy o zmršeném profilu). Vždyť není ani na blbej tunel pod Dejvicema, kterej je pro smyslupnou reko Buštěhradky taktéž zásadní. Proč bych měl věřit tomu, že v případě mnohem, mnohem dražšího tunelu to problém nebude?

Jinak bych byl v klidu. Holt jsou (zas) nějaký volby, tak se myšlenka NS2 oprášila. Však ona zase zapadne, aby se před dalšíma volbama opět recyklovala.... [biggrin]
Středa, 20. září 2017 - 22:41:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14485
Registrován: 5-2002
Bobik: Na to by se dalo namítnout, že čím míň se bude harašit sezením zodpovědných, tím víc se bude krást, dělat špatná rozhodnutí a nekvalitně stavět.
To už je opačný extrém. Zůstaňme ale u té stavby Hostivař - Wilson: podle toho, co se píše v novinách, uznalo SŽDC "netransparentním způsobem" kvalifikaci některých osob, přičemž ona netransparentnost měla spočívat v tom, že bylo uvedeno, že se podíleli na té a té stavbě, ale bez uvedení pozice. Našinec by tedy čekal, že se bude řešit, jestli na odpovídajících pozicích byli nebo ne, ale o tom je kupodivu ticho po pěšině - lze tedy mít za to, že byli, protože jinak by se to už dávno rozmázlo ve velkém stylu. Pokud tedy ona "netransparentnost" spočívá v tom, že to hodnotitel věděl odjinud*) než z nabídky, pak je to akorát jeden velkej blbákov...

*) zkus si představit, že sedíš v komisi, co má vybrat vítězného uchazeče o grant na natočení filmu. Podmínkou je, že režisér režíroval tak a tak "velkej" film. Jedna z ucházejících se produkcí uvede, že má Honzu Svěráka, co točil Tmavomodrej svět a Kolju, ale neuvede explicitně, že to dělal jako rejža. Ty tenhle detail ovšem víš z titulků, protože jsi oba filmy viděl Xkrát na vlastní oči (a navíc Tvůj soused dělal u Kolji klapku a vyprávěl Ti o tom), a uznáš jim ho, načež po Tobě vystartuje ÚOHS, že je to netransparentní, a nějakej ten filmovej Vláďa42 Tě začne cpát do tepláků, protože jsi rozhodl nezodpovědně.
Fakt tohle chceme...? [crazy]
Kreativec
Středa, 20. září 2017 - 23:09:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 399
Registrován: 7-2015
Ano, podle rozhodnutí ÚOHS, jestli jsem ho dobře pochopil, jde čistě o to, že neúspěšný uchazeč zpochybnil bez konkrétních důkazů, že inženýři vítězného Metrostavu skutečně pracovali na referenčních zakázkách v pozicích, které by je kvalifikovaly pro tuto stavbu. SŽDC si to následně ověřila, ale není to písemně zdokumentované ve spisu k soutěži, což ÚOHS označil za netransparentní. Je to jen pokračování jinými prostředky natahovaného zadávacího řízení s 50 upřesněními na doplňující dotazy uchazečů. ÚHOS vpodstatě řekl, že když chce někdo z uchazečů uzavření zakázky sabotovat vznášením pochybností, musí zadavatel každou takovou pochybnost písemně vypořádat.
Ještě je tam časovaná bomba v tom, jestli se zakázky prováděné 100% dceřinkou Metrostavu Subterrou můžou počítat jako referenční pro Metrostav; ÚOHS o tom nerozhodl, ale varoval, že argumentaci SŽDC nepovažuje za logickou.
Každopádně posílat za to někoho ze SŽDC do vězení by bylo trochu nepřiměřené.
Tolik ve stručnosti.
Bkp
Středa, 20. září 2017 - 23:23:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7856
Registrován: 8-2003
Ano, chceme. Protože pokud je zadání, že v předložených materiálech má být jasně uvedeno, že Jan Svěrák režíroval "velkej film", tak spoléhání na to, že to někdo "xkrát na vlastní oči viděl" je šlendrián. A šlendrián nutně vede k nekvalitně odvedené práci a právě tato nekvalitně odvedená práce je jeden ze zásadních důvodů, proč jsme tak daleko za Německem.
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Kreativec
Středa, 20. září 2017 - 23:27:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 400
Registrován: 7-2015
Ono by bylo zajímavé vidět, jestli odvolávající se uchazeč to ve své nabídce měl uvedeno tak, jak to ex post vyžaduje po Metrostavu, s potvrzením zaměstnavatele a konkrétním popisem činností u každého nositele kvalifikace a každé referenční zakázky.
Tolik ve stručnosti.
Středa, 20. září 2017 - 23:27:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4055
Registrován: 7-2011
Hajnej: Já tomu rozumím, respektive taky tomu nerozumím. [proud] Jistě, logika kdesi pláče.
Nicméně tohle všechno je bohužel důsledek předešlého extrému, kdy se kradlo, ani poledne nedrželo. Následkem čehož, na základě společenský poptávky vznikl bohužel opačný extrém. A když dojde na lámání chleba, holt se všecko řídí paragrafy a ne "dojmy", jakkoli dobrými. Když soutěžící něco uvést měl a neuvedl, byť by se jednalo o sebevětší blbost a SŽDC to akceptovalo, ÚOHS prostě nemohl jinak. Může nám to přijít jako nesmysl na kvadrát, nicméně stačí vzpomenout, kolik darebáků, o jejichž vině nebylo pochyb, už bylo osvobozeno kvůli "procesním chybám". A jedné takové "procesní chyby" se teď SŽDC dopustilo.
Hajnej:
"...a nějakej ten filmovej Vláďa42 Tě začne cpát do tepláků, protože jsi rozhodl nezodpovědně...."
Ale to je v naprostém pořádku. Ostatně taky jsem nezodpovědně rozhodl. Prostě mám svou práci dělat pořádně, nebo se na ní vykašlat. Že je to "složité", není omluva. A pokud svou práci nebudu pořádně dělat, je naprosto logické, že za to bude následovat nějakej postih (jediné, o čem se dá tak maximálně licitovat, je přísnost onoho postihu).

Že je legislativa složitá a mnohoznačná je věc jiná. Ovšem řešením není na ni dlabat, ale tlačit na její změnu.