Diskuse » Archiv 2017 » Autobusy a trolejbusy » Doprava v Plzeňském kraji » Archiv diskuse Doprava v Plzeňském kraji do 28. 11. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Doprava v Plzeňském kraji do 28. 11. 2017

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 23. listopadu 2017 - 20:06:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18172
Registrován: 5-2002
Klatovský Evadys jsem na Varech neviděl, ani nepamatuju. Poslední dobou tam vídám pokaždé zájezdovou SORku.
Přeštický zas vídám na Varech na pátečních posilách.
Plzeňský jezdí nepravidelně kdeco, naposledy jsem s ním jel na lince do Klatov (ty dva páry spojů zajištěné plzeňskou provozovnou).
A stříbrský jezdí většinou linku Plzeň - Tachov, ale jel jsem s ním i na té lince ze Stříbra přes Nýřany do Plzně.
Být zaměstnaný je dobrá věc, ale nesmí se to zvrhnout v práci!
Čtvrtek, 23. listopadu 2017 - 20:42:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5336
Registrován: 9-2005
Evadysy se na K.Varech objevují jen nárazově. Ráno jezdí v půl osmé klatovskýpřevážně se zájezdovou SORkou, na páteční přeštické posile jsem většinou zahlédl Iliadu.
Martinmarilynmanson
Čtvrtek, 23. listopadu 2017 - 20:47:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10475
Registrován: 12-2007
Dřív tam jezdil pravidelně, pamatuji, jak jsem ho ve Varech kdysi obdivoval. Oproti všude přítomným sedmistovkám Lignety působil jako zjevení [happy]
A už jim bude deset let...
Be clever - use public transport!
xxxyyy
Čtvrtek, 23. listopadu 2017 - 21:26:34  
Neregistrovaný host
62.240.166.118
Díky za odpovědi. Já jsem ho viděl teď v neděli z K. Varů do Plzně v 18:45, tak mi jenom zajímalo, zda to bylo nárazově nebo tam jezdí pravidelně.
Martinmarilynmanson
Pátek, 24. listopadu 2017 - 08:23:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10477
Registrován: 12-2007
Rozšíření IDP do celého okresu Plzeň – sever od 1. 1. 2018
Be clever - use public transport!
Pavel2
Sobota, 25. listopadu 2017 - 07:18:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15801
Registrován: 8-2002
dopravce Petr Vyleta, Letkov:
na obvyklým místě už se nenachází bílá C734 6S9 6994. její místo zaujala LC735 s kulatýma čelama z devítikila 4S2 3310. modrá 6U2 2717 je po nehodě na Nepomucký ťuklá na PP roh. je možný, že byla nejdřív vyřazená 6S9 6994, pak došlo k nehodě 6U2 2717 a tím pádem byl dopravce bez autobusu a bylo potřeba narychlo sehnat náhradní.


u novýho divadla se včera dopoledne zastavila bílá LC936E 3E6 3002, na levým boku je fialová samolepka František Ludvík, Horšovský Týn. foto pouze ilustrační.


jen chvilku před tím jsem potkal PMA 98-13, N86, LC asi 936. pokud to není vůz ZČU, tak už to může být snad jen PČR. vím, že existuje, jen se zatím nikdy nepovedla fotka.
Martinmarilynmanson
Sobota, 25. listopadu 2017 - 08:25:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10478
Registrován: 12-2007
Včera v půl sedmé večer viděna u stavebních strojů bílá Sorka C10.5 SPZ 9T8 7950, bez označení majitele.
Be clever - use public transport!
Martinmarilynmanson
Sobota, 25. listopadu 2017 - 08:56:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10479
Registrován: 12-2007
Mimochodem, v okrese Rokycany dojde k jedné zásadní změně od 10. prosince [happy] schválně, kdo na to přijde jako první. Lidé z "ČSAD" mají zakázáno hádat
Be clever - use public transport!
Pavel2
Sobota, 25. listopadu 2017 - 13:06:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15804
Registrován: 8-2002
MMM:
9T8 7950 je podle mě další Seko Bus, občas stává U Ježíška. fotky z poslední doby mám, měli bysme ho brzy doplnit na s-a [happy]
Fedos
Sobota, 25. listopadu 2017 - 20:22:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4330
Registrován: 7-2006
Pavel2: PMA 98-13 správně je druhá možnost.

AD 9T8 7950: to by byl duplicitní zápis, nejdříve v.č. a pak se to doplní kam patří.
xxxyyy
Sobota, 25. listopadu 2017 - 20:42:46  
Neregistrovaný host
62.240.166.118
Víte někdo, jak probíhají dvě nabídková řízení na obslužnost Plzeňského kraje od 1. 1. 2018?
Pavel2
Sobota, 25. listopadu 2017 - 20:59:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15808
Registrován: 8-2002
Fedos:
pokud to v.č. někdo ví tak sem s ním! [happy]
já si vůbec nejsem jistej, že ho mám na nějaký fotce...
Martinmarilynmanson
Sobota, 25. listopadu 2017 - 21:09:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10481
Registrován: 12-2007
K 1.1.2018 se nic nesoutěží...
Be clever - use public transport!
xxxyyy
Sobota, 25. listopadu 2017 - 21:38:00  
Neregistrovaný host
62.240.166.118
Tak je to až od roku 2019? Já teď právě nevím.
Pavel2
Sobota, 25. listopadu 2017 - 23:26:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15810
Registrován: 8-2002
MMM:
co kdybys nás martine přestal napínat a osvětlil souhrnně pro celej kraj jaká je situace s těma výběrkama? [wink]

mimochodem mám teď rozečtený poslední vydání krajskýho časopisu a v úvodním minisloupku se tam "škodováckej hejtman" Bernard zmiňuje, že kraj chystá velkou obnovu vozového parku jak u autobusové dopravy, tak na železnici, přičemž ve zbytku tý tiskoviny to není vůbec nijak rozvedený.

což je úplně super, něco třema slovama nakousne, aniž by řekl cokoliv konkrétního [ko]
všichni tady víme, že se chystá odstřelení zelenýho ČSAD a nahrazení "něčím lepším", ale ta obnova autobusů nemůže proběhnout bez vysoutěžených oblastí, když tam kraj bude chtít úplně nový vozy. do tý doby si žádnej rozumnej dopravce nový busy nekoupí.

protože než kraj konečně dovede ty výběrka do řádnýho konce, tak budou autobusy dvou- nebo i pětiletý a dopravce se na ně může akorát smutně koukat anebo je pod cenou chtě-nechtě střelit.
xxxyyy
Neděle, 26. listopadu 2017 - 06:32:46  
Neregistrovaný host
62.240.166.118
Pavel2: Díky.
Pavel2
Neděle, 26. listopadu 2017 - 08:24:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15812
Registrován: 8-2002
ve čtvrtek na CANu...




Pavel2
Neděle, 26. listopadu 2017 - 11:34:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15813
Registrován: 8-2002
až se demokraticky shodnete kterej vůz je 9T8 7950, doplním fotky na s-a [happy]

pokud už tu byla nějaká fotka tý SORky ode mě, nasměrujte mě prosím ke správnýmu datu, abych se mohl podívat do archivu, jestli se mi náhodou nepovedlo zadokumentovat i VIN [wink]
Martinmarilynmanson
Neděle, 26. listopadu 2017 - 11:37:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10482
Registrován: 12-2007
Tendr na dopravce Plzeňského kraje Více zde, nic víc k tomu neřeknu

Jinak ten Cway 5U6 5819 není na SA.

(Příspěvek byl editován uživatelem martinmarilynmanson.)
Be clever - use public transport!
Neděle, 26. listopadu 2017 - 12:05:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10882
Registrován: 4-2006
MMM ale hledej pořádně. Dáváš totiž blbě RZ.
pyrotechnik:uvidíte-li m? utíkat,snažte se m? p?edb?hnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních ?echách a nejen tam
Pavel2
Neděle, 26. listopadu 2017 - 12:14:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15815
Registrován: 8-2002
5U6 6819, má trochu poničenou přední RZ [wink]
http://seznam-autobusu.cz/vuz/10167

aspoň něco, děkujem [ok]
takže hejtman byl bleskově vystřízlivěn ze svý myšlenky na vlastní krajský "ČSAD" [happy] [happy]

pro mě je největší novinka, že oblasti mají být jen dvě, doteď jsem žil v představě, že se budou soutěžit oblasti typu Kralovicko, Rokycansko, Tachovsko, Domažlicko, Klatovsko atp. což tedy spěje k ještě většímu monopolu než dnes.

chápu, že kraj si chce správu zjednodušit, ale to předpokládá, že výběrko bude jen pro velký firmy a malý velikosti Hroudy, dataexpresu, KT busu i třeba Štáhlicha tímpádem nemilosrdně odstřelí hned na začátku.

takže se přihlásí ZemkoČSAD, Arriva, BusLine, možná GW, Icom, kdo další?
ještě mi chybí informace do kdy to musí být vysoutěžený a uzavřený. je tam nějakej deadline od EU, ale to datum neznám/nepamatuju.
Neděle, 26. listopadu 2017 - 13:04:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6363
Registrován: 5-2002
To je rozumný, že bude výběrko... Jenom by to ještě chtělo trochu uvolnit pravidla pro komerční linky, nějak se dohodnout, kdyby chtěl třeba Plzeň - Klatovy jezdit RJ (nebo kdokoliv jiný), tak tam neprovozovat ještě dotovaný souběh, a radši posílit ZDO jinde... Třeba se taky poštěstí, no. [happy] Viz Krumlov, kde nakonec jezdí snad i s integrací do jejich IDS.
xxxyyy
Neděle, 26. listopadu 2017 - 14:02:47  
Neregistrovaný host
62.240.166.118
MMM, Pavel2, H_k: To video od České televize jsem viděl, neuvedli jediný termín. Nahlédl jsem ale do veřejných zakázek –ještě nebylo ani vypsané. Linka 440080 do Karlových Varů je taková zvláštní, Plzeňský kraj dotuje minimum úseků a pak má nárok nepustit na trasu soukromé dopravce. Nedivil bych se, kdyby to dělal jenom kvůli tomu. Kdyby tam vyjely RegioJet nebo FlixBus, které by stavěly pouze v Toužimi a Karlových Varech, ušetřilo by se dost času (takových 25 minut určitě).
Neděle, 26. listopadu 2017 - 14:19:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6365
Registrován: 5-2002
Zas takové davy lidí tam nejezdí, ta linka se uživí asi právě kombinací kratších cest a dálkovky v jednom busu... A může na ní zatím kdokoliv (viz DPKV spoj), paragrafy naopak dostane na zastávky po území plz kraje - to by chtělo zrušit, beztak se tam vozí minimum lidí celkově, tak proč případným dopravcům tohle komplikovat... Možná výhledově kdyby RJ / Flix vedl jeden spoj z Varů přes Plzeň do Prahy, tak by si to možná pár lidí našlo a ráno / večer by se to uživilo... Víc podle mě ne... Rychlejší by to bylo max o 10 minut, pomohlo by nezajíždět do Toužimi s kličkováním autobusákem, ale ta zase generuje lidi...
xxxyyy
Neděle, 26. listopadu 2017 - 14:42:14  
Neregistrovaný host
46.135.21.176
Ale už jen z principu: jedná se o dvě důležitá krajská města a přímá železniční trať (zatím) neexistuje. A zkuste jet 30. 6. hned po vysvědčení, jsem zvědav, zda byste se tam bez místenky protlačil.
Pavel2
Neděle, 26. listopadu 2017 - 14:53:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15817
Registrován: 8-2002
plzeň-vary se jezdí autem [biggrin]
jede to kdy je libo a je to rychlý. courat se autobusem po těch vesnicích je jenom vopruz. ale toužim bych nerušil. snad jedině zorganizovat přípoje z vesnic do toužimi s přestupem na dálkovej bus, kterej by ale nečekal. lidi z chotíkova atp. by holt dojeli na CAN a pak přestoupili na varskej bus.
xxxyyy
Neděle, 26. listopadu 2017 - 14:56:32  
Neregistrovaný host
46.135.21.176
Pavel2: Dobrý nápad [ok]
Martinmarilynmanson
Neděle, 26. listopadu 2017 - 17:47:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10483
Registrován: 12-2007
Proč komerční linky? Dopadlo by to přesně jako na trase Praha - Ostrava. Ve špičce jezdí něco co 15 minut, ale v neatraktivní časy mají lidé smůlu a ty méně atraktivní obce také. Nádhera [ko]

Na trase Vary - Plzeň je ideální stav takový, že autobus pojede od uzlu v Plzni na hlavním nádraží, ve špičce nezajede do Chotíkova, v Toužimi na něj budou navázány regionální linky a v Karlových Varech hlavní směry (od Ostrova, Chodova).

Ad RZ Crosswaye - omlouvám se, asi slepnu...
Be clever - use public transport!
Neděle, 26. listopadu 2017 - 18:14:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6366
Registrován: 5-2002
Proč komerční linky? Dopadlo by to přesně jako na trase Praha - Ostrava. Ve špičce jezdí něco co 15 minut, ale v neatraktivní časy mají lidé smůlu a ty méně atraktivní obce také. Nádhera [ko]

Šmarjá a předtím to tam snad bylo lepší, kdy jelo kulový i do velkých měst a stálo se v uličkách běžně? A pinďa za 600? To jsou zase teorie. Jako by někde na celý týhle úžasný planetě monopol a regulace vedlo k lepším službám. Dokonce i lety do vesmíru umí soukromník levněji, ale na autobusy v Plz kraji opatrně, jasně, to je tak speciální bussines, že se musí zregulovat dokud nebudou v autech všichni... Viz Klatovy - Plzeň, jenom tak z poslední doby, co mohlo být a není...
Neděle, 26. listopadu 2017 - 18:30:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1219
Registrován: 1-2009
Pamatuju na rok 2002, cesta do Prahy probíhala sedmikilem ČSAD s nízkými opěradly, stálo se v uličce. Když přišel Jančura, poprvé se cestující na dálkové lince svezli klimatizovaným zájezdovým autobusem, s jakým dříve jezdili leda tak na dovolenou k moři, což byl skok o světelné roky dopředu.
Dneska je na výběr z autobusů Jančura, Flixbus (s tím jsem jel včera z Florence za 59 Kč), nějaké to ČSAD s lepšími autobusy.
Do KV by si Flixbus cestující našel. Včera v 19 večer nás do Plzně jelo přes 30 lidí, z toho 20 z Florence. Setra (ale ne patrák, v tom jelo do Liberce chvíli předtím jen 9 lidí) má spoustu místa na nohy, kam se hrabou žluté autobusy.
A co mi na dálnici nejvíc štvalo? Že nadpoloviční většina kamioňáků se za jízdy pořádně nevěnuje řízení a dělá hodně nebezpečné kraviny, typu posílání sms a hraní karet na notebooku položeném na klíně.... Provoz jak ve špičce, ze Zličína stojíme v koloně 20 minut, protože za Rudnou bouračka a provoz sveden do jednoho pruhu.
Neděle, 26. listopadu 2017 - 19:15:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 11-2017
S čím většinou jezdí ČSAD do Prahy? Iliady a Crosswaye? Iliadům je už 14 let, takže moc parády už asi neudělají..
Martinmarilynmanson
Neděle, 26. listopadu 2017 - 20:10:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10484
Registrován: 12-2007
xxxyyy: Ano. Illiady a případně Crosswaye.

Hk: Bude-li linka v ZVS, pojede tam takový autobus, jaký si přejel objednatel dopravy. Bude tam interval, který si přeje objednatel. Vaše pojetí je takové, že v atraktivní interval pojede dotovaná i nedotovaná doprava souběžně a večer? Třeba nikdo, protože když bude na dotované dopravě klesat tržba, už se můžou rušit třeba večerní nebo neatraktivní spoje. Naivní představa, že soukromník nepojede např. jen Plz - Přeštice - Švihov - Kt, ale zastaví i třeba v Dehtíně a navíc bude jezdit i ztrátové spoje, je zcela mimo realitu.
Nikde netvrdím, že komerční veřejná doprava je špatná. Ale úplně bez pravidel to být nesmí, protože pak to jsou právě cestující, kteří na tom tratí.
Be clever - use public transport!
Neděle, 26. listopadu 2017 - 20:30:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6367
Registrován: 5-2002
Hk: Bude-li linka v ZVS, pojede tam takový autobus, jaký si přejel objednatel dopravy. Bude tam interval, který si přeje objednatel.

No právě. Proto tu máme ve veřejné linkovce v ZDO spoustu šrotů, jízdní řády typu náhodné trasy v kladiva, kde jede vlak tak hlavně ať je souběh, linka na Žlutice roztržená v půli... [uhoh]

Naivní představa, že soukromník nepojede např. jen Plz - Přeštice - Švihov - Kt, ale zastaví i třeba v Dehtíně a navíc bude jezdit i ztrátové spoje, je zcela mimo realitu.

No tak zrovna Regiojet má i z Chebu do Varů pravidelný takt, víceméně nehledě na den v týdnu, nebo z těch ČB do Krumlova, zatímco krajská ZDO - darmo mluvit, že... Kraji nikdo nebrání doobjednat spoj večer, ale že se soukromník soustředí na atraktivní časy je zcela správné, v ten čas taky chce cestovat nejvíc cestujících... Viz ta linka z Prahy do Ostravy, počet cestujících tam značně a trvale roste.

Nakonec i s tím Regiojetem začíná být možná integrace do místních IDS (busy Krumlov, vlaky nově od Třince do OV taky), co ještě víc chtít? Nevěřím že by nepřistoupil i na Dehtín, pokud by se s ním o tom někdo slušně bavil a vysvětlil důvody. Problém je pořád ta regulace a dotace všude, v jiných zemích po světě jsou dálkové busy na super úrovni, berou i cestující z vesnic po trase a nikdo jim to nezakazuje... A taky kdybych rozbil prasátko, koupil v Holandsku novou Futuru a chtěl začít podnikat v autobusové dopravě, tak mi kraj začne flákat paragrafy abych mu to muzeum "nekazil", děs běs... Tak dejte paragrafy i na auta, zakažte je lidem, vždyť je to to samé, zhoršují ekonomiku VHD, drze si jedou do práce z Klatov do Plzně a nikoho se nezeptají...
Martinmarilynmanson
Neděle, 26. listopadu 2017 - 20:42:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10485
Registrován: 12-2007
Hk: Pořád se bavíme o stávající situaci. Všechno nelze změnit hned. Vyčkejte, co vše se udá teď od prosince a co se bude postupně rozvíjet dál
Be clever - use public transport!
Neděle, 26. listopadu 2017 - 23:36:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18173
Registrován: 5-2002
Zpráva z TV má jednu nepřesnost. Dnes tu jezdí 14 dopravců, ale počítají tam i firmy typu Anexia, AKV, STtrans a ČSAD ČB, které k nám zajíždějí třeba jen do první vesnice za hranicemi kraje. Tyhle linky si vysoutěží sousední kraj a náš mu na to jen přispěje podílem za úsek na našem území.
No a jeden až dva dopravci budou ti, které si vysoutěží náš kraj.
Jinak Pavle, máš pravdu, je to novinka.

5U6 6819 - ale jedna novinka tu je, ty zelené pruhy na čele. Doplnil jsem na SA.

Kdyby tam vyjely RegioJet nebo FlixBus, které by stavěly pouze v Toužimi a Karlových Varech, ušetřilo by se dost času (takových 25 minut určitě).

Pozor. Na těch nácestných zastávkách je jen minimální pohyb cestujících, ale něco přece. Pokud by tam někdo pustil SA, musel by kraj hledat způsob, jak obsloužit ty nácestné zastávky a zadarmo by to nebylo. Proto je v zájmu kraje, když mu tam jezdí ČSAD a skoro nic za to nechce.

A zkuste jet 30. 6. hned po vysvědčení, jsem zvědav, zda byste se tam bez místenky protlačil.

To se v Plasích dopoledne nevejdeš ani do ČSAD [happy] Protože dopoledne kloubáky na 460800 stojí a jezdí jen krátké busy. A evidentně je velký problém trošku to nasazení vozů upravit aspoň 1.9. a 30.6., takže v tyhle dny se prý v Plasích cestující leckdy ani nevejdou.

plzeň-vary se jezdí autem [biggrin]
jede to kdy je libo a je to rychlý. courat se autobusem po těch vesnicích je jenom vopruz.


Kdys tam jel autobusem naposledy, že tohle tvrdíš?

S čím většinou jezdí ČSAD do Prahy? Iliady a Crosswaye? Iliadům je už 14 let, takže moc parády už asi neudělají..

Domažlice mají tři Iliady, které jezdí Prahu. Dřív byly tři páry spojů v po-pá, dnes jsou jen dva, takže jedna Iliada vždy jezdí něco kolem Domažlic, zbylé dvě Prahu. V Klatovech je to podobně, jen s tím rozdílem, že Iliady jsou jen dvě a spoje do Prahy taky.
Pokud jede Crossway, je to náhrada. Snad jen v neděli z Domažlic jezdí jeden pár spojů Iliada a jeden pár "něco jiného", ale nevím to tak jistě.
A co bude od nového jízdního řádu, to se nechte překvapit.

linka na Žlutice roztržená v půli... [uhoh]

Autobus jede přímo, ČSAD si to roztrhlo proto, aby to byla linka se spoji do 50 km, pro kterou platí jiná pravidla co do pracovní doby řidičů. Něco podobného máš i na lince Plzeň - Plánice.

Problém je pořád ta regulace a dotace všude, v jiných zemích po světě jsou dálkové busy na super úrovni, berou i cestující z vesnic po trase a nikdo jim to nezakazuje...

Třeba v Německu, viď? [lol] Tam staví zelený autobus ma každém rozcestí u lesa. [lol]
Víš ty vůbec, že v Německu byl ještě před nedávnem provoz dálkových autobusů naprosto nemyslitelný, monopol na dálkovou dopravu měly DB?
Být zaměstnaný je dobrá věc, ale nesmí se to zvrhnout v práci!
Neděle, 26. listopadu 2017 - 23:46:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18174
Registrován: 5-2002
Hk: Pořád se bavíme o stávající situaci. Všechno nelze změnit hned. Vyčkejte, co vše se udá teď od prosince a co se bude postupně rozvíjet dál

Martine, tohle je hezké, ale uvědom si jednu věc. Od prosince 2010 do prosince 2016 jsem pracoval na Povedu v té samé kanceláři, kde jsi teď ty, a dělal jsem hodně podobné věci, jako ty. Co z mojí šestileté práce se někde využilo? Nic, skoro nic. Všechno zůstalo ležet někde v šuplíčku a i když to teď z toho šuplíčku vyndáte, stejně to musíte předělat a upravit, prototže se mezitím leccos změnilo. Hlavně že mi ředitelka pořád nařizovala, že tohle musím mít hotové do týdne a tohle do čtrnácti dnů a tohle do měsíce, jinak bude zle. Koho by taková práce bavila. To mi fakt přijde smysluplnější, když dneska řídím autobus - a za plat, který je srovnatelný s tím, co jsem měl na Povedu.

Jsem rád, že teď se konečně aspoň něco začalo měnit k lepšímu, vím, že je to do značné míry tvoje zásluha, držím ti palce, aby tě ten pracovní zápal nepřešel (jako přešel po nějaké době mě), ale je nutné si uvědomit, že leccos se dalo změnit a vylepšit už dřív, kdyby se bylo bývalo chtělo [uhoh]
Být zaměstnaný je dobrá věc, ale nesmí se to zvrhnout v práci!
Pondělí, 27. listopadu 2017 - 09:13:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6368
Registrován: 5-2002
Autobus jede přímo, ČSAD si to roztrhlo proto, aby to byla linka se spoji do 50 km, pro kterou platí jiná pravidla co do pracovní doby řidičů. Něco podobného máš i na lince Plzeň - Plánice.

Já vím že je přímej, ale cestující utečou, krom studentů co si to zjistí... Viz ta Ligneta kdysi z Varů do Plz. Ale je to dotovaná linka, tak nevadí že utečou... [uhoh]

Třeba v Německu, viď?

Já myslel vzdálenější země, ale i to Německo aspoň povolilo bus - dálkovku, a je evidentně dobře. [happy]

Hk: Pořád se bavíme o stávající situaci. Všechno nelze změnit hned.


Ale tak já vám držím palce. Jenom dejte ruce pryč od regulování nebo dokonce dotování Varské linky - třeba tam objednejte spoj v osm večer, jestli to někoho pálí, ale zkuste nechat na dopravci ten zbytek. Třeba to i tu konkurenci namotivuje přijít, na tom vyděláme všichni...
Pondělí, 27. listopadu 2017 - 15:51:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10885
Registrován: 4-2006
Ad H-k bohužel doprava je ve špatném stavu.
Má to několik rovin.
Stát neví co chce. Myšlenka že se bude jezdit bez dotací je prostě nesmysl. Jistě mezi velkými centry to lze. Ale aby to bylo lákavé musí to jezdit v pravidelných intervalech,ale to narazí na ekonomiku. Řeč byla o lince do Varů. Pro výdělek nesmysl. Možná v pár špičkových časů. Ale lidi nejedou jen v ty časy ale nerovnoměrně po celý den. Co s tím? Prvně musí stát sjednotit dopravu. Určit priority,zavést jednotné jízdné. Zatím to dělají kraje a každy jinak. O cenách ani nemluvě. Máme 14 Ids každý je jiný někde je to spíš parodie. Jeden bus musí být zelenej,jinej bílej. Jistě není důvod aby třeba Jančura jezdil dotované spoje.
Teď odbočím už sem četl proč to či ono nemůže jezdit soukromník.
Ale my nemáme už státní firmy. Icom,Čsad Plzeň,ARriva jsou soukromníci.
Nebo je možnost zrušme dotace, ovšem tím přijde na silnice statisíce aut. Chceme to?
Ale vraťme se zpět do reality.
Zadavatel dopravy platí a tedy je nutno aby poroučel. Dopravci to rozhodně být nemůžou.
pyrotechnik:uvidíte-li m? utíkat,snažte se m? p?edb?hnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních ?echách a nejen tam
Pondělí, 27. listopadu 2017 - 17:03:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6370
Registrován: 5-2002
To je dost pokroucené, z Plzně do Varů se bez dotací bežně jezdí, krom nějakého příspěvku na Chotíkov a asi proplácení jízdného z IDP, jezdí tam i DPKV, v průběhu času i jiní dopravci, to nevadí ničemu.

Pokud tvrdíte že je něco nesmysl, podložte to argumenty, v mnoha zemích je naopak nedotovaná i MHD a funguje... U autobusů se to prostě vyplatí od nějaké obsazenosti, a poptávka po cestování se časem mění, s proměnou ekonomiky, věkové skladby obyvatel, rostoucí prosperitě / úpadku různých regionů... Proto zabetonování dotování něčeho je poměrně velké zlo, viz dotovaná železniční ZDO - jak funguje, jak málo obyvatel ČR jí denně použije... (To je pro mě argument - číslo)
Pondělí, 27. listopadu 2017 - 17:41:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5338
Registrován: 9-2005
Zadavatel dopravy platí a tedy je nutno aby poroučel. Dopravci to rozhodně být nemůžou.

No, Hitler ještě pár dní před pádem Berlína také poroučel. Ale bylo to prd platný. Z h...vna bič neupleteš...[happy]
Pondělí, 27. listopadu 2017 - 17:54:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10886
Registrován: 4-2006
Mame rozdílný názor. První se musí řešit systém. Ty žádná čísla nevyřeší. Pokud chcete mít jen nedotované můžete zrušit 90 % linek. Musíte ty lidi do dopravy přilákat. Linka pro výdělek do varů max. 6 spojů. To že je jeden pátek plný nic neznamená.
K číslům se asi zde nedostame.
pyrotechnik:uvidíte-li m? utíkat,snažte se m? p?edb?hnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních ?echách a nejen tam
Pondělí, 27. listopadu 2017 - 17:57:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10887
Registrován: 4-2006
Ad Mk pokud někomu dávám peníze mám mít přehled zda s nima nakládá. Proto tvému přirovnání nerozumím.
Aneb když dáš peníze třeba instalatérovi tak po jeho odchodu ti teče voda po bytě zopakuješ tuto myšlenku?
pyrotechnik:uvidíte-li m? utíkat,snažte se m? p?edb?hnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních ?echách a nejen tam
Pondělí, 27. listopadu 2017 - 19:28:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18178
Registrován: 5-2002
To je dost pokroucené, z Plzně do Varů se bez dotací bežně jezdí, krom nějakého příspěvku na Chotíkov a asi proplácení jízdného z IDP, jezdí tam i DPKV, v průběhu času i jiní dopravci, to nevadí ničemu.

Co je teď, nemusí být za pár týdnů. Třeba to není tak lukrativní, aby se to dalo jezdit věčně. Před rokem se zrušil jeden pár spojů z Domažlic do Prahy, proč asi? Ubyli cestující a přidalo se řidičům. A těch dvacet lidí na spoj to nemohlo ufinancovat. Co se stane, až se na těch dálkových linkách zruší další a další spoje? Kdy se do toho má vložit kraj?
Mysli prosím na to, že nejsou řidiči a že je musíš přitáhnout jen tím, že je slušně zaplatíš a nabídneš jim rozumnou pracovní dobu. Na komerční lince je zaplatíš jen z toho, co se vybere od lidí. A když lidi nejsou, nemůžeš provozovat komerční linku, protože zadarmo Ti tam nikdo řídit autobus nebude. Jak prosté.

v mnoha zemích je naopak nedotovaná i MHD a funguje...

Kde například? Napadají mě nějaké ukrajinské maršrutky, ovšem: Dopravce neuznává žádné slevy a neposkytuje žádné předplatné. To u nás nejde, protože některé slevy jsou dané zákonem. A druhá věc - maršrutky vyjedou ráno a skončí večer. Pokud se chceš dostat k nějakému nočnímu vlaku či letadlu, máš prostě smůlu. Lidí není tolik, aby se tam vyplatilo vést spoj. A zatímco jízdenka na MHD v Oděsse stála asi 5 hřiven, taxi na letiště nás stálo 110 (předem objednané na dispečinku) a taxi z letiště jsme usmlouvali na 140 (nabídka začínala na 600 hřivnách a chlapci mleli něco o tom, že jim musíme zaplatit i prázdnou zpáteční cestu, proto je to tak drahé).

To chceme?
Být zaměstnaný je dobrá věc, ale nesmí se to zvrhnout v práci!
Pondělí, 27. listopadu 2017 - 20:58:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5339
Registrován: 9-2005
Aneb když dáš peníze třeba instalatérovi tak po jeho odchodu ti teče voda po bytě zopakuješ tuto myšlenku?

Pokud je dáš instalatérovi, který ti pár dní před tím řekne, že na to nemá kapacitu a ty mu to přesto zadáš, kdo za to může, že to nakonec nebude takové jakés sis to přál...
Pondělí, 27. listopadu 2017 - 21:07:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10888
Registrován: 4-2006
M.K nezlob se ale jeden o voze druhý o koze.
Stále ti říkám kdo platí, rozhoduje. Pokud firma nemá řidiče nemusí to brát.
Nebo snad někdo drží dopravci kolt u hlavy?
pyrotechnik:uvidíte-li m? utíkat,snažte se m? p?edb?hnout....

www.mhdvmb.wz.cz doprava v severovýchodních ?echách a nejen tam
Martinmarilynmanson
Pondělí, 27. listopadu 2017 - 22:01:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10487
Registrován: 12-2007
DPKV si jezdí Pá/Ne a AKV jeden pár spojů. ČSAD Jindřichův Hradec už neděli zrušilo, AKV před pár lety také mohutně rušilo spoje. Sokolo je zařízlej prakticky úplně. Proč asi?

Čísla zde opravdu neuvidíte. Nicméně kdo ví, jaké má dopravce zhruba náklady, může si snadno spočítat, kolik musí dopravce vybrat, aby se mu linka vyplatila.

Mimochodem, ani ty pátky nejsou leckdy žádná sláva - studentů na středních a vysokejch je málo, děti jsou zatím na ZŠ.

(Příspěvek byl editován uživatelem martinmarilynmanson.)
Be clever - use public transport!
Pondělí, 27. listopadu 2017 - 22:17:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 11-2017
Jaká bude cena jízdenky na lince 440080 Plzeň–Karlovy Vary od 1. 1. 2018 pro studenta 15 až 26? Nyní je to 77,9 Kč (odečtení vnitřní zóny a 5% sleva na Plzeňskou kartu). POVED na svých stránkách uvádí, že je pro slevu 50 % nutno předložit potvrzení o studiu. To si jako musíme všichni studenti znovu jít na PMDP a přinést papír nebo to platí i pro starší potvrzení ze září a automaticky se tam vytvoří slevová aplikace? Děkuji za odpovědi.
Pondělí, 27. listopadu 2017 - 22:23:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5341
Registrován: 9-2005
Na přesnou odpověď bych si ještě nějaký ten pátek počkal, zrovna tyhhle přeshraniční linky budou pro odbavovací strojky zapeklité. Vše je příliš čerstvé a na mnoha věcech se ještě pracuje.
Pavel2
Pondělí, 27. listopadu 2017 - 23:51:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15819
Registrován: 8-2002
m_k:
no vono těch pátků už do Novýho roku moc nezbývá...

krom toho v zemích českých a moravských furt platí, že všichni by chtěli mercedes, ale jsou ochotni vysolit asi tolik jako za trabanta. to je potom těžký něco dělat, když bus musí být nějakej, na naftě, gumách, oleji, pojištění atd. se to vošidit nedá a řidič taky nepude do práce pro zábavu, ale proto, aby uživil rodinu a ještě mu něco zbylo.

všichni byste chtěli slevy a když vás jedna osmdesáti- nebo stokilometrová cesta bude stát o deset korun víc, budete ječet že dřív to bylo levnější. plíživý zdražování vstupů skoro nikdo nevidí.

kraj sice poskytne dopravci dotaci, ale nařídí kdy se pojde, kde všude se zastaví a za to umožní výdělek hustokrutých 5%. to se na mě nezlobte, ale mě to přijde jako kocourkov.

možná by fakt bylo nejlepší pustit na varskou linku toho jančuru, třeba by se přišlo na to, že se to umí uživit samo. nebude se stavět na každý mezi, bude to za kilo, a pojede se od 7 ráno do 17 večer každý dvě hodiny.

ono neumožnit souběh dotovaný a nedotovaný linky nemá jen pozitiva... jen se zablokuje možnost změny a zakonzervuje se stav, se kterým není spokojenej nikdo.
Úterý, 28. listopadu 2017 - 00:01:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18179
Registrován: 5-2002
Pokud vím, Jančura se o tuhle trasu ani nepokoušel.
Pokud by dálkový autobus nestavěl na každé mezi, musí tam stavět něco jiného. To sis fakt pomohl.
Být zaměstnaný je dobrá věc, ale nesmí se to zvrhnout v práci!
Pavel2
Úterý, 28. listopadu 2017 - 00:41:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15821
Registrován: 8-2002
viz výše. na každý mezi zastaví něco co přiveze osazenstvo pro varskou linku do PM, Toužimi, Varů. to ať kraj klidně dotuje.
Úterý, 28. listopadu 2017 - 06:14:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 11-2017
m_k: Podle nařízení vlády 493/2004 Sb. mají mít ČSAD zisk až 9 Kč za kilometr. Plzeňský kraj jim vyplácí pouze 0,9 Kč. Tak kde to jsme.. Vláda něco odsouhlasí a kraj to nedodržuje. Proč by měl Jančura jezdit za kilo, když do Prahy jezdí s Kreditovou jízdenkou za 69 Kč a ČSAD do KV za 92 Kč? Je pravda, že bychom na Varské hledali takt hodně obtížně. Nebylo by od věci, kdyby to jezdilo v celou nebo alespoň v půl. Ale je fajn, že ceník ČSAD se nezměnil od 1. 1. 2013. Za to třeba České dráhy zdražují každý rok. Když už jsem u toho: jaký je rozdíl mezi klasickým deníkem a zvláštním ceníkem pro linku 440080?
Pajzák
Úterý, 28. listopadu 2017 - 06:20:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1290
Registrován: 6-2015
0,9 je vic jak 9?
Úterý, 28. listopadu 2017 - 07:06:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5342
Registrován: 9-2005
všichni byste chtěli slevy a když vás jedna osmdesáti- nebo stokilometrová cesta bude stát o deset korun víc, budete ječet že dřív to bylo levnější. plíživý zdražování vstupů skoro nikdo nevidí.

On ten tarif začíná připomínat frašku. Za normální jízdné abys po 1.1. 2018 v regionálních busech někoho hledal...Další slevy se paradoxně poskytnou těm skupinám cestujících, kteří VHD nejméně opouštějí. Vy, kdo VHD z daní platíte nejvíce, si pojedete za motivační plné jízdné stále. [happy] Asi proto je všude tolik [auto]

(Příspěvek byl editován uživatelem M_k.)
Úterý, 28. listopadu 2017 - 07:33:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 11-2017
Ne. Ale pak se nedivme, že jezdíme v tom, čem jezdíme.
Martinmarilynmanson
Úterý, 28. listopadu 2017 - 07:42:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10488
Registrován: 12-2007
viz výše. na každý mezi zastaví něco co přiveze osazenstvo pro varskou linku do PM, Toužimi, Varů. to ať kraj klidně dotuje.
Aha, takže Úněšov, Bezvěrov a všemožná rozcestí bude muset být další extra bus, který pojede poloprázdný. Dneska tihle cestující doplňují ty, kteří jezdí KV - Plzeň (a zas takov moc jich není). ČSAD Jindřichův Hradec, který stavělo jen KV, Toužim a PLZ CAN mělo jízdní dobu 1h 25 minut. Se zastávkami se dá odjet 1h 30 min...
Be clever - use public transport!
Pavel2
Úterý, 28. listopadu 2017 - 08:16:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15823
Registrován: 8-2002
MMM: ty máš určitě lepší přehled než já, takže věřím, že jsi schopen navrhnout smysluplný řešení. další věc pak je, aby se to dostalo do praxe...
Úterý, 28. listopadu 2017 - 09:02:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11421
Registrován: 5-2004
Ja obcas jedu autem z plzne do becova a zpet. V tejdnu rano tam a odpoledne zpet. Je to jedna z mala pohodovejch dalkovejch silnic nejen tim ze neni rozbita ale hlavne tim ze je tam minimalni provoz a to mezi becovem a nejmin unesovem. Neco jezdi akorat v priplzni.

Tudiz mam znacny pochyby ze by se uzivila nejaka dvouhodina dalkovky nebo aspon nejakej smysluplnej koncept bez regionalky kdyz v ty relaci (jinudy smysluplne jet nejde) kde ani iad neni nejak viditelna.

Neboli mezi varama a plzni "neni odkud vytahnout dalsi cestujici". Ani z iad a ani z vlaku neb pres cheb to budou spis jednotky denne.

Tam se muze uzivit par " ucnaku" pa/ne, coz ale tezko uzivi dopravci bus ktery by delal co? Po-ct nejaky zajezdy typu skolka na plavani?
Úterý, 28. listopadu 2017 - 10:03:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6371
Registrován: 5-2002
Co je teď, nemusí být za pár týdnů. Třeba to není tak lukrativní, aby se to dalo jezdit věčně. Před rokem se zrušil jeden pár spojů z Domažlic do Prahy, proč asi? Ubyli cestující a přidalo se řidičům. A těch dvacet lidí na spoj to nemohlo ufinancovat. Co se stane, až se na těch dálkových linkách zruší další a další spoje? Kdy se do toho má vložit kraj?

Ideálně nikdy. Chybí někomu ten spoj na Domažlice? Stejně tam toho jezdí hromada. Na Kv-Plz lince padlo něco ex-AKV spojů, ale naopak se nově zavedlo nedělní dopoledne, takhle je dopravce motivován provozovat obsazené spoje a prázdné zrušit - a to je ideální. Popravdě pro dopravu školáků tam souběžné (a dotované ) linky stejně existují, já bych to prostě nechal žít. Zase když tam dopravce bude úspěšný, může mít zisk více než těch směšných 5%, což zvyšuje šanci že dopravce nezabalí předmět svého podnikání kompletně, služba bude dál existovat a na daních nás nebude stát nic zásadního.



mmm: Mimochodem, ani ty pátky nejsou leckdy žádná sláva - studentů na středních a vysokejch je málo, děti jsou zatím na ZŠ.

Jo, mění se skladba obyvatel stále... Proto je komerční režim linky ideální, když se další jeden dva spoje přestanou vyplácet, tak je dopravce zruší, když začnou cestovat davy, zavede posilu... V krajské ZDO je tohle vždycky peklo uhlídat.



Kde například? Napadají mě nějaké ukrajinské maršrutky, ovšem: Dopravce neuznává žádné slevy a neposkytuje žádné předplatné. To u nás nejde, protože některé slevy jsou dané zákonem. A druhá věc - maršrutky vyjedou ráno a skončí večer. Pokud se chceš dostat k nějakému nočnímu vlaku či letadlu, máš prostě smůlu. Lidí není tolik, aby se tam vyplatilo vést spoj. A zatímco jízdenka na MHD v Oděsse stála asi 5 hřiven, taxi na letiště nás stálo 110 (předem objednané na dispečinku) a taxi z letiště jsme usmlouvali na 140 (nabídka začínala na 600 hřivnách a chlapci mleli něco o tom, že jim musíme zaplatit i prázdnou zpáteční cestu, proto je to tak drahé).

To chceme?


U nás se taky veřejnou dopravou nedostanu kamkoliv, to je normální. Normální není, když se v denní době z Varů do Sokolova zakáže přeprava v busech RJ u některých spojů, takže si i moje matka zaplatí na trase KV - Sokolov taxíka, než by mrzla na nádraží při čekání na zpožděný retrorychlík... Tam vede regulace, přesně tam... (Je to sousední kraj, ok, ale pro ilustraci)

Podle mě nejlíp uděláme, když v našich podmínkách přestanem házet soukromníkům klacky pod nohy, a naopak je k podnikání v ZDO pozveme... (Třeba garancí toho že tzv paragraf v JŘ je navždy minulostí, minimem regulace)

Jinak kvalitní nedot MHD - můj oblíbený Hong Kong, ale taky Turecko a hodně zemí jižní Ameriky - často volně vzniklé "sdílené taxi", s linkovým vedením na střeše osobáku... [happy] Nakonec v docela chudé zemi se člověk dostane nedotovanou veřejnou dopravou do poslední díry... Lecos jde. [happy] Naopak naposledy v Jakartě si trochu postěžovali, že v jejich BRT ( bus rapid systém - prostě bus s extra pruhem a peróny) sice cestuje hodně cestujících, ale pořád to musí dotovat... Ale pak z nich vypadlo že tam mají taky nařízené nějaké nízké jízdné... (Jinak autobusy nové Mercedesy či Scanie, novější než na lince Plzeň - Vary. [happy] )
Úterý, 28. listopadu 2017 - 11:08:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11425
Registrován: 5-2004
Když už tady tak velebíte ten asijsko-africko-ukrajinskej systém maršrutkový VHD "co nestojí ani frfník na dotacích" tak taky nezapomeňte konstatovat že na DPH nejspíš erár nic nevybere. Neb jsem ještě nezažil že by v podobným ukrajinským systému byly vydávány jakýkoli jízdenky. Na rozdíl od DP nebo vlaku kde se lístky vydávají "vč DPH".

Tudíž v českých podmínkách "-15% z prodaného jízdného".