Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » T499.0 - Kyklop, T678.0, T679.0 (775, 776) - Pomeranče » Archiv diskuse T499.0 - Kyklop, T678.0, T679.0 ... do 26. 10. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse T499.0 - Kyklop, T678.0, T679.0 ... do 26. 10. 2016

dolů
   autor příspěvek
Úterý, 18. října 2016 - 20:20:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4323
Registrován: 9-2011
MN2: koukám, že vy asi nejste z těch, co umí víc než jen prostě porovnat 2032 a 1764, [sad]
VKEROB
Úterý, 18. října 2016 - 20:39:42  
Neregistrovaný host
62.24.72.244
Ivane, obdivuji Tvoji trpělivost tady komunikovat s některými totálními blbci!!! To je neuvěřitelné, jaké "názory" se zde dají číst! Nech je bejt......to nemá cenu. Lhb
Středa, 19. října 2016 - 08:40:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6540
Registrován: 2-2009
AL - inu jsem technicky zaostalý - můžete mi pomoci ? Já totiž vycházím z toho, že E499.0 má trvale 4x 508 kW / hodinově 4x585 / už na nápravách.
T 499.0 má 1760 kW v dieselu a to nevím kde. Nevím totiž podle jaké metodiky výrobce výkon udával.
Pokud DIN tak to byl výkon na spojce , pokud podle SAE tak to byl výkon holého motoru, pro praxi nepříliš potřebné číslo. A to si nejsem jist ,jestli bylo možné využít celý výkon pro trakci, podle původního zadání a návrhu nikoli.
Kolik z toho dostal na nápravy nevím. Ale snadno si to zjistím. Cca 4 x 380 kW.
Nicméně bych byl velmi rád, kdybyste svou myšlenku z vašeho 4323 nějak rozvinul, doložil, objasnil Klidně na mail abychom nerušili zdejší diskuzi.
Středa, 19. října 2016 - 09:34:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4324
Registrován: 9-2011
Ale to já se klidně podělím i s ostatními [wink].
Co píšete je pravda ("má pravdu, předsedo"), to nerozporuju. Bobina má papírově víc, udává se výkon na obvodu kol, je tam přetížitelnost atd. atp.
Ale má poznámka víc než jen prostě porovnat 2032 a 1764 směřovala k úvaze, jak to s tím výkonem vypadá dál, ve vyšších rychlostech. Tady si už s jedním číslem "2032" nevystačíte.
No a zatímco u Kyklopa ten výkon na obvodu kol cca 1500 kW máte víceméně až do Vmax (140 km/h) (jasně, někde nad cca 120 km/h už asi přijde napěťové omezení, ale to nás - vzhledem k uvažovaným rychlostem - trápit nemusí), tak u bobiny naopak poměrně razantně klesá (a to ještě víc kvůli nepoužívaným vyšším šuntům). Takže ve stovce má na plném poli tažnou sílu 35 kN, tj. výkon cca 1000 kW, na 3. šuntu pak něco přes 70 kN, tj. cca 2000 kW. Ve sto dvaceti je to už jen 15 kN / 500 kW na plném poli a 50 kN / 1650 kW na třetím šuntu.
Dál je pak nutno uvažovat, že co každých cca 20 km, tedy nějakých 15 minut jízdy, se muselo všecko shodit, projet kus setrvačností, zase nahodit a nakrokovat nahoru. Při jízdě odbočkou podobně, to rychlost často zbytečně klesla pod 30 km/h. Kyklop těmito "neduhy" netrpěl, takže i přes nominálně nižší výkon neměl větší problémy ty jízdní doby stíhat.
Středa, 19. října 2016 - 10:07:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6541
Registrován: 2-2009
AL -rozumím, alespoň částečně. Ještě dotaz - nepoužívání šuntů - míníte tím dobu, kdy byly mašiny ještě v kondici nebo dobu pozdější? Né že bych vám nevěřil ale přece jen juknu na zátěžové diagramy jak to s tím poklesem tažné síly je. Bobinu mám, Kyklopa snad někde seženu.
A ten úkon popsaný v posledním odstavci se dělal proč ? Ptám se z pozice cestujícího, nikoli odborníka. V letech 1976 a dále jsem často a pravidelně jezdil, jako montér ČKD, na Slovensko a Laborec, Detvan, Hornád nepatřily k lehkým rychlíkům přesto je Bobiny vozily bez problémů sólo mašinou. Dokonce i Košičan, nejrychlejší vlak v tehdejší síti. Pravda brzo byly nahrazeny E499.2.

Co se týká Kyklopa mám zajímavý poznatek z Děčína, kde sloužil v nákladní dopravě - podle tvrzení fírů ,pokud nestál, byl vynikající trakčně při těžkých rozjezdech a v nízkých rychlostech.
Středa, 19. října 2016 - 13:31:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2401
Registrován: 5-2002
Dál je pak nutno uvažovat, že co každých cca 20 km, tedy nějakých 15 minut jízdy, se muselo všecko shodit, projet kus setrvačností, zase nahodit a nakrokovat nahoru.

Stahovačky...(?)
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Středa, 19. října 2016 - 13:38:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6543
Registrován: 2-2009
Johny 11 - ty mě nenapadly
Čtvrtek, 20. října 2016 - 10:06:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12193
Registrován: 5-2002
AL: prostě porovnat 2032 a 1764
Zde bych si dovolil připomenout nedávnou debatu ve vedlejším tématu na téma typový výkon. Ve světle toho, co psal A.L. výše, by už doufám nikoho nemělo překvapit, že typový výkon trakčáků Kyklopa (2250 kW) je o fous větší, než u Bobiny (2160 kW)...

Ještě jsem si vzpomněl na vyprávění Jirky Výborného o tom, jak patřilo k oblíbené zábavě fírů z žabotlamů předjíždět z Brodu do Úval rychlíky tažené Bobinou. Při vhodné konstelaci se to povedlo i třikrát. [wink]
Rafika přilepená na stodvacítce na cca druhém sériovém šuntu (na rovině) holt přišla až později s řadou E499.2...
VKEROB
Čtvrtek, 20. října 2016 - 10:11:11  
Neregistrovaný host
62.24.72.244
Správná připomínka Hajného: Šunty nešunty, to předjíždění lochnesek rychlíků bývalo velmi časté! A nejen z Č. Brodu do Úval. Osobně jsem zažil mnohokrát.
Sobota, 22. října 2016 - 06:07:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6464
Registrován: 4-2003
ŽE JE TADY PŘÍMO I NEPŘÍMO, popliváváno mnohaleté úsilí skupiny lidí,

Jj, máte pravdu předsedo, útok na Peltu a Berbra je i útokem na fotbal.[crazy]
Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
Sobota, 22. října 2016 - 22:00:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 155
Registrován: 5-2013
A.L.- Nedá mi to, abych se také nezeptal. Měl jsem vždy zato, že kroutící moment sériového motoru je ve vztahu s jeho proudem a přes zuby a kola se projeví v tažné síle na háku. O Bobině si pamatuji akorát že při respektování červené čárky na ampérmetru má první hospodárný stupeň možný při rychlosti cca 56Km/hod. Protože na motoru není štítkových 1500V ale jenom 750V a při max. dovoleném proudu vychází výkon celého stroje na cca 1000kW. 2000kW z toho dostaneme až při druhém hospodárném tj. serioparalel bez odporů. O šuntech jsme se učili, že motor má tendenci jít do otáček ale při poklesu kroutícího momentu. Změní se jeho charakteristika. Energie co se vyčudí na tom bočníku se na pohonu pochopitelně nepodílí. Žil jsem snad v bludu? A ještě-kdyby Kyklop udržel tah na háku až do max. rychlosti při svém výkonu měl tak trochu nakročeno k perpetumumobilemu či ne?
Neděle, 23. října 2016 - 08:34:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6545
Registrován: 2-2009
Venda - podobná myšlenka napadla i mě, ale nejsem elektrikář a tak jsem si to vysvětlil tím, že za to asi ,,může" regulace. Mimochodem ta věta AL je totožná s větou v knize Kyklop od kolektivu autorů, ale vysvětlení jsem buď nenašel a nebo přehlédl.[angry]
Ale moc to neznamená protože ,, typový výkon trakčáku " jsem taky nenašel. Našel jsem jen jmenovitý, trvalý, hodinový. Ale jak říkám, nejsem elektrikář a tak mi čísla, která uvedl Hajnej, přijdou divná - k čemu slouží tento údaj mi není jasné, stejně jako to, odkud by ten motor / motory / ten odpovídající příkon získaly.Jako laika mě napadla stejná myšlenka - perpetum mobile - z 1760 bych získal 2250. Jmenovitý výkon je uváděn poněkud nižší....[uhoh]
Neděle, 23. října 2016 - 13:28:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12207
Registrován: 5-2002
Venda: A ještě-kdyby Kyklop udržel tah na háku až do max. rychlosti při svém výkonu měl tak trochu nakročeno k perpetumumobilemu či ne?
Pozor, A.L. nemluvil o tahu, ale o výkonu...

MN2: čísla, která uvedl Hajnej, přijdou divná
Součin trvalého proudu (to musí umět uchladit) a maximálního napětí (to musí vydržet izolačně).

k čemu slouží tento údaj mi není jasné, stejně jako to, odkud by ten motor / motory / ten odpovídající příkon získaly
Ten slouží právě k porovnání toho, jak dobře dokáže ten motor využít dostupný výkon. Čím je oproti němu typový výkon vyšší, v tím větším rychlostním rozsahu se mu to bude dařit.
Neděle, 23. října 2016 - 13:49:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8046
Registrován: 9-2002
VENDA:
"O Bobině si pamatuji akorát že při respektování červené čárky na ampérmetru má první hospodárný stupeň možný při rychlosti cca 56Km/hod. "

Nesmysl... Kdyz se snazis, tak tam ten hospodarnej mas uz nekdy u 25 - 27 km/h. Kdyz to moc nerves, tak cca 35 - 40 km/h. Naopak na paralelu muzu bejt na stalym stupni uz nekdy kolem 60 km/h. Pokud byla masina "dobra" na izolaci a kartace, tak posledni sunt priblizne pri 80 km/h.

No a na zaver: Strop vykonu u Kyklopa (nebo jakyhokoliv jinyho dieselovyho skopku) je danej tim, co dokaze vyrobit zdroj trakcni stavy. 140/141 a podobny strepy lze tlacit i do vyssiho vykonu, nez tech jmenovitejch 2032, ale ne na moc dlouho, tj. 360A (stalej proud pro bobinoidni trakcak) lze kratkododbe prekrocit a to az skoro o dvojnasobek.

(Příspěvek byl editován uživatelem Agent.)
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Neděle, 23. října 2016 - 13:52:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6546
Registrován: 2-2009
Hajnej - to mě taky napadlo, ale proč potom výrobce udával výkon trakčáku nižší - kvůli chlazení či izolaci ? 380 až 400 kW přece jen není 560 kW.
Neděle, 23. října 2016 - 14:55:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12208
Registrován: 5-2002
Agent: 360A (stalej proud pro bobinoidni trakcak) lze kratkododbe prekrocit a to az skoro o dvojnasobek
No ale těch 360 A tam ve vysoký rychlosti neprotlačíš, a o tom celá debata je.

MN2: 380 až 400 kW přece jen není 560 kW
Protože jedno je jmenovitej výkon motorgenerátoru a druhý typovej výkon trakčáku.
Ty taky umíš zvednout 50 kg a uběhnout stovku pod patnáct sekund, ale ne oboje najednou.
Neděle, 23. října 2016 - 15:37:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6547
Registrován: 2-2009
Hajnej - no moudrej z toho nejsem - mohl bys mi dát definici typového výkonu? A kdes ho vydusil ? Já že bych si početl . samostudium je mé hobby.
Nerad bych aby to dopadlo ve stylu HM kontra HD v jiném vlákně. Neboli na hrnce,vařečky, běhy, vzpírání zapomenout.
Neděle, 23. října 2016 - 18:21:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4336
Registrován: 9-2011
Venda O Bobině si pamatuji akorát že při respektování červené čárky na ampérmetru má první hospodárný stupeň možný při rychlosti cca 56Km/hod.
Pamatujete si to napůl dobře a napůl blbě.
Těch 57 km/h je trvalá rychlost, tedy "zelená čárka na ampérmetru", při paralelu.
Na sérii je to cca půlka, viz i Agent.

O šuntech jsme se učili, že motor má tendenci jít do otáček ale při poklesu kroutícího momentu.
To je trošku nepřesné. Zašuntováním snížíte indukované napětí, takže zvýšíte proud a v okamžiku zašuntování i výkon a tedy tažnou sílu. Až se loko zase trochu rozjede a proud klesne na původní hodnotu, tak bude dávat menší moment (tažnou sílu) než před zašuntováním, ale při vyšší rychlosti.
O šuntování "koluje mnoho pověr a mýtů" [wink], ale když se nad tím člověk v klidu zamyslí, tak by mu to mělo docvaknout. Jak je to s proudem, momentem, otáčkami, výkonem, před zašuntování, ihned po něm, po dalším zrychlení...

Změní se jeho charakteristika.
Nic zásadního či nepochopitelného. Jen je jiná závislost momentu (tažné síly) na proudu a otáček (rychlosti) na napětí. Ty čáry se prostě posunou kousek výš, asi jako když transponujete hudbu (a kdo jste někdy transponoval... pfuc [wink])

Energie co se vyčudí na tom bočníku se na pohonu pochopitelně nepodílí.
Já vám to trochu zašmodrchám - připojením bočníku snížíte činný odpor motoru, a tedy i Joulovy ztráty [proud].
Výkon ztracený na budicím vinutí (oteplení vinutí) se na výkonu motoru taky nijak nepodílí. A včíl mudrujte [crazy]
Neděle, 23. října 2016 - 18:27:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4337
Registrován: 9-2011
MN2 Mimochodem ta věta AL je totožná s větou v knize Kyklop od kolektivu autorů, ale vysvětlení jsem buď nenašel a nebo přehlédl.
Která věta? Zkusím jí vysvětlit, když řeknete, kterou myslíte.

mohl bys mi dát definici typového výkonu?
Však už jí dal:
"Součin trvalého proudu (to musí umět uchladit) a maximálního napětí (to musí vydržet izolačně)."

Neboli na hrnce,vařečky, běhy, vzpírání zapomenout.
No zrovna ten příklad s běháním a vzpíráním byl přímo ukázkovej.
Neděle, 23. října 2016 - 19:08:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6548
Registrován: 2-2009
AL věta z vašeho 4324, ale již jsem to načetl a bylo mi to vysvětleno kolegou. Takže díky, ale už jsem celkem v obraze. Tedy co se týká rozdílu mezi DE loko a elektrikou typu Bobina.

Ad typový výkon - tady bych vysvětlení potřeboval - totiž je li typový výkon podstatně vyšší než jmenovitý, udávaný výrobcem, je mi to divné.
Proto mě zajímá odkud Hajnej čerpal ty hodnoty proudu a napětí, které mu dá těch 560 kW/ trakčák. Já je nenašel. Předpokládám, že to je tedy výkon na jiných parametrech než na jmenovitých. Určitě tedy o tom musí být nějaká literatura a já bych si ji rád nastudoval.
Ono není nad to si to přečíst i jinde než na Káčku, nedávno mě o tom přesvědčil Johny 11 se svou, ne nejlepší znalostí parní turbiny na JE.

Ad příklad - o vhodnosti či nevhodnosti nebudu polemizovat. Mě se vhodná nezdá, stejně jako se mi nezdálo vhodné, když se pánové častovali nepříliš přesnými příměry v jiném vlákně a na jiné téma.
Neděle, 23. října 2016 - 20:02:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12209
Registrován: 5-2002
MN2: Proto mě zajímá odkud Hajnej čerpal ty hodnoty proudu a napětí, které mu dá těch 560 kW/ trakčák.
625 A trvalého proudu, 900 V maximálního napětí, to celé čtyřikrát.

Předpokládám, že to je tedy výkon na jiných parametrech než na jmenovitých.
Zkus si představit pohled na tendr štokra z levoboku. Výška tendru (od země) je trvalej proud, délka tendru (od boudy) je maximální napětí, vykrojení boků napodobuje hyperbolu trakční charakteristiky. Jmenovitý pracovní bod je místo, kde se tendr začíná vzadu snižovat, ale typovej výkon na tendru nenajdeš, je mimo něj.
Musíš si představit, že s mašinou zacouváš do hajcu až na doraz a strop je přitom tak nízko, že o něj drhneš vrškem tendru. Pak je typovej výkon kout mezi stropem a zadní zdí.
Až mě přestane hlídat drahá polovička, tak to nakreslím. [wink]
Neděle, 23. října 2016 - 20:33:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 277
Registrován: 4-2014
Jinak pro Ostravanobijce, prodáno zhruba 80% míst. To se určitě neobsadí ve všední den, to je moc drahý, že?
Neděle, 23. října 2016 - 20:48:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 156
Registrován: 5-2013
Agent8046-jako praktik máš-te nepochybně pravdu. Kdo mě takhle mystifikoval už dohromady nedám. Bylo to kdysi pojednání proč vznikla E469. E499:0 byla být údajně univerzální na všechno tj. i na náklady.
M n2-Zkusím přeložit pro laiky. 560kW je štítkový výkon který platí při nějakém napětí a otáčkách a zatížení a i ten proud se tam objeví. Protože v provozu jsou otáčky od nuly až do max rychlosti tak se mění i napětí na motoru -od malého nahoru až po limit a proud naopak (od chvíle kdy už není co přiložit) klesá od maxima dolů. Tedy vše je v pohybu štítek neštítek. Tedy využívá se jak max proud tak max napětí ale ne obojí najednou.
Neděle, 23. října 2016 - 21:20:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6549
Registrován: 2-2009
Hajnej, tendr sem, tendr tam, ptám se kde jsi to našel. V hajcu to asi nebylo. Vyluštil jsi to na štítku nebo existuje i jiný zdroj ? Někde tento termín figurovat musí, včetně hodnot, a jediné co mě zajímá, je kde. Já ho nemám. Zbytek si ujasním samostudiem. Našel jsem max. I =950 A ,max .U = 900 V, to je ale kombinace nepoužitelná. a taky nedosažitelná. Ale něco bys mi polopatisticky vysvětlit mohl - čím to, že u Kyklopa je typový výkon zřejmě výkonem maximálním a u Bobiny je menší než hodinový ?
V podstatě jde o prd, ale zajímá mě to. Z nedostatku jiného, jsem se začetl do D 2/1 a zjistil, že na rovině si při zátěži třeba 700t, kategorie T byl Kyklop s Bobinou téměř rovnocenný - dosažitelná rychlost 118/106 km/h ve prospěch Bobiny.

Venda - díky za snahu. Jde mi o to, kde to Hajnej vyčetl / hodnoty U a I / .Tedy zdroj informace.
Pondělí, 24. října 2016 - 09:40:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12213
Registrován: 5-2002
MN2: Vyluštil jsi to na štítku nebo existuje i jiný zdroj ?
Na štítek jsem nekoukal, ale v kusovníku ke schématu vidím 640/900 V, 625/446 A, takže:
1) pro jmenovitý výkon násobím čísla, co k sobě "patří", a dostanu 400 kW,
2) pro typový výkon násobím větší z obou čísel, i když k sobě "nepatří", a dostanu 560 kW.

Analogie s tendrem spočívá v tom, že pravoúhlej hajc musí mít současně potřebnou délku i výšku, aby se tam ta mašijna vešla, i když pak nad zadní části tendru bude volný místo (= těch "zbytečnejch" 160 kW, který diesel už neuživí).

Ale něco bys mi polopatisticky vysvětlit mohl - čím to, že u Kyklopa je typový výkon zřejmě výkonem maximálním a u Bobiny je menší než hodinový ?
Na druhou polovinu otázky je jednoduchá odpověď: protože se počítá z trvalého proudu, který je menší než hodinový.
A první polovině otázky tak nějak nerozumím, takže nevím, co na ni odpovědět.

Základní rozdíl mezi DE- a E-trakcí je v tom, že na E-trakci mám pevné napájecí napětí, takže jmenovitý výkon dosáhnu jen v 1+N bodech, kde N je počet šuntů na paralelu. Kdybych zanedbal ztráty v motorech a v převodovkách, tak je u E-trakce typový výkon roven jmenovitému - protože typový výkon TM je v důsledku pevného napájecího napětí roven jejich jmenovitému příkonu.
To je také důvod, proč se s ním u elektrické trakce prakticky nesetkáváme, daleko zajímavější je podíl trvalé a maximální rychlosti (pro konstrukci mašiny) nebo trvalé a stanovené rychlosti (pro konstrukci grafikonu).
U DE-trakce má typový výkon mnohem větší význam, protože na podílu jmenovitého a typového výkonu závisí potřebný počet šuntovacích stupňů.
Pondělí, 24. října 2016 - 09:54:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6550
Registrován: 2-2009
Hajnej - no alespoň takhle, zbytek už si najdu. Už jsem se lek, že se ptám cudzou rečou. Kdybys napsal zdroj informací a definici hned nepotřeboval bys tendr.
Pondělí, 24. října 2016 - 10:01:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4339
Registrován: 9-2011
Kdybys napsal ... definici hned nepotřeboval bys tendr.
Definice tu byla včera v 13.28 (asi i dřív), příklad s tendrem až v 8 večer.
Pondělí, 24. října 2016 - 10:19:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6551
Registrován: 2-2009
AL - byly tu hodnoty nikoli definice, jestli se tedy nepletu. A definici si představuji poněkud jinak, zvlášť když není udán zdroj ,ze kterého byly uvedené hodnoty čerpány. Ale možná jsem moc starej a dnes je definice o něčem jiném než jsme se učili.
Ale nechme toho, není to úplně téma do tohoto vlákna. Zbytek nejasností si snad najdu v Elektrických strojích točivých.
Pondělí, 24. října 2016 - 12:47:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4340
Registrován: 9-2011
No já větu "(Typový výkon je) Součin trvalého proudu (to musí umět uchladit) a maximálního napětí (to musí vydržet izolačně)" za definici celkem považuju.
A odkaz? No, do vlastní paměti se dělá blbě, možná ještě tak do ručně psanejch poznámek z přednášek na VŠ, jestli je někde najdu [wink].
Pondělí, 24. října 2016 - 12:59:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12222
Registrován: 5-2002
MN2: zvlášť když není udán zdroj, ze kterého byly uvedené hodnoty čerpány.
Definice zpravidla bývají na konkrétních hodnotách nezávislé, takže zdroj není až tak relevantní.
Navíc jsem začínal odkazem na debatu v sousedním vlákně, takže stačilo se tam podívat...

AL: A odkaz? No, do vlastní paměti se dělá blbě
Ale tak to on se udělá celkem dobře, akorá ostatním je celkem -gh-... [biggrin]
Pondělí, 24. října 2016 - 13:10:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6552
Registrován: 2-2009
Hajnej - OK ,omlouvám se, zřejmě jsem to přehlédl nebo špatně pochopil.
Úterý, 25. října 2016 - 09:06:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5762
Registrován: 7-2007
Zdravím všechny. Nemáte někdo k zapůjčení nebo oskenované (nebo alespoň k nahlédnutí) "Instrukce pro provoz a údržbu ML T499" díl II a hlavně díl III? Nebo jak někde v předešlých textech kniha "Kyklop" od kolektivu autorů. Pokud jsou v ní trelevantní informace k dnešku. Nejde mi o beletrii, ale o technikálie a jejich umístění. Děkuji předem...
Případně, materiály po současné rekonstrukci...nějak je to v režimu přísně tajné...jezdi na něčem, o čem moc nevíš....A my ti nic neřeknem..
Anonymitu zaručuji, jen tvořím pro sebe a své kolegy - tuhle koukni, támhle zavři, tohle otevři...provozní návod - nic víc.
Děkuji předem...
E-mail : oldcerry@seznam.cz
Úterý, 25. října 2016 - 12:23:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4346
Registrován: 9-2011
Bysme si mohli vsadit, jestli to ten Kyklop zítra zvládne [wink]
Úterý, 25. října 2016 - 13:03:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2417
Registrován: 5-2002
AL: Postrk pro jistotu nebude? Třeba Albíkem [biggrin]
Hlavně, aby jim tam nějaký "pospíchač do kroužku" nebo skokan nevlítl...
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
E499.004
Úterý, 25. října 2016 - 15:58:05  
Neregistrovaný host
46.135.222.245
Už jsem připravená
Kyklop
Úterý, 25. října 2016 - 16:32:43  
Neregistrovaný host
178.255.168.96
Tak hlavně aby za jízdy Kyklopovi nevypadlo čelní sklo jako už se to stalo. Při TBZ ho raději drželi, co kdyby náhodou[rofl]. Třeba se bude mašina ve vratné stanici otáčet na točně stejně jako pára[happy]).
petrc
Úterý, 25. října 2016 - 23:00:01  
Neregistrovaný host
46.183.64.79
číslo vlaku té retro jízdy je už znám? děkuji mnohokrát.
Úterý, 25. října 2016 - 23:32:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 675
Registrován: 9-2004
petrc: tam Ex 10005, zpět Ex 10004, je to i v IDOSu [wink]
Středa, 26. října 2016 - 07:00:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 273
Registrován: 12-2007
Bychom, Aleši, ku..a, bychom. [wink]
Středa, 26. října 2016 - 09:12:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12232
Registrován: 5-2002
Igor: jak jsem jinak na gramatiku pes, tak to "bysme" bych (na rozdíl od "bysem") celkem toleroval (navíc v příladě AL je to v poloze transkripce přímé řeči)...
Středa, 26. října 2016 - 09:40:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 484
Registrován: 6-2010
VIDEO: "Kyklop" T499.0002 v čele historického expresu Ostravan projíždí stanicí Praha Libeň https://youtu.be/EDctZAoQMNI

Středa, 26. října 2016 - 09:49:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 361
Registrován: 10-2005
se sekvence je bohužel až tato nejostřejší, omlouvám se :-)


Ex10005
Středa, 26. října 2016 - 10:03:09  
Neregistrovaný host
89.176.113.229
9:50 ÚnO
zdroj: playtvak
Středa, 26. října 2016 - 10:36:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 9-2016
Ex 10005 průjezd žst. Choceň [happy] Hoši krátili jízdní dobu [happy] Bylo to tak tak [vypravci]

Přeju klukům, ať v pohodě a v klidu dojedou tam i zpátky do cíle, bez poruch. [ok][vypravci]

https://www.youtube.com/watch?v=Yh-W8BnaVzI

Středa, 26. října 2016 - 11:52:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2987
Registrován: 2-2006
Byl by na zpáteční Ex 10004 podrobnější JŘ? Kdyby z dopr. důvodů stavěl v ČT, tak by se to hodilo [fotic]... [biggrin] Klidně jen do mailu, dík.
Nejlepší pohled na svět je z okna vlaku. [happy]
Středa, 26. října 2016 - 12:57:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4347
Registrován: 9-2011
Středa, 26. října 2016 - 13:30:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10033
Registrován: 4-2003
Máte představu kam pojede souprava po příjezdu do Prahy ??
Zda Libeň,ONJ ... nebránil bych se nějaké noční fotce ....
Středa, 26. října 2016 - 13:36:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 126
Registrován: 1-2013
Chci se zeptat kolik vagonů měl původní ostravan? Těch 6 se mi zdá nějak málo.
Středa, 26. října 2016 - 13:40:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 3-2014
Dnes ráno v Kolíně
Video z průjezdu DSCN 9015
Středa, 26. října 2016 - 14:43:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 315
Registrován: 8-2013
Průjezd T499.0002 Kolínem. Ex 10005 Retro Ostravan

VIDEO - https://www.youtube.com/watch?v=Z8KMDFTB51Q
FOTKA - https://flic.kr/p/MC2Y1T
Středa, 26. října 2016 - 14:50:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2797
Registrován: 2-2007
Kyklop s Ex 10005 téměř v cíli své cesty, vyjíždí z Ostravy uhelného nádraží, jen to počasí mohlo být trošku lepší, ale aspoň že přestalo pršet...[wink]

Středa, 26. října 2016 - 15:25:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1551
Registrován: 12-2007
Nádraží Borohrádek: Dle vagonwebu měl 9 vozů http://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=CSD&kategorie=Ex&cisl o=105&nazev=Ostravan&rok=1977
Rychlík: PRAHA HL.N.,odj. 15:05 -Praha Libeň-Nymburk město-Křinec-Rožďalovice-Kopidlno-Jičín-Ostroměř-Lázně Bělohrad-Nová Paka-Nová Paka město-Stará Paka-Roztoky u Jilemnice-Martinice v Krkonoších-Kunčice nad Labem-Hostinné-TRUTNOV HL.N.,příj. 18.53
Středa, 26. října 2016 - 15:29:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 164
Registrován: 1-2011
Dnes Štěpánov
https://www.youtube.com/watch?v=M_-09JP8EY8
Středa, 26. října 2016 - 15:38:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3708
Registrován: 11-2006
Neví někdo, jak byl vlak plný?
Středa, 26. října 2016 - 15:41:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1677
Registrován: 3-2011
Jnd: Sv pak pojede po trase hl.n. - Vršovice - Vršovice odj.n. - Malešice - Libeň. Plánovaný příjezd do Libně v 23:00.
Nevědět je špatné. Nechtít vědět je mnohem horší.

Vítejte v zemi neomezených možností.
Středa, 26. října 2016 - 16:05:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 31
Registrován: 1-2016
Mirous: Co jsem zběžně shlédl v Olomouci, tak dvojka byla celkem zaplněná, ale v jedničce zrovna nával nebyl. (Cesta z Pha do Ova)
Středa, 26. října 2016 - 16:21:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10034
Registrován: 4-2003
Matijak

Dík
Středa, 26. října 2016 - 17:39:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2888
Registrován: 11-2007
Za pomoci Langustovců by šlo udělat původní řazení Ostravanu: BDa (VÚŽ) + Ba (VÚŽ) + Aa (VÚŽ) + Ba (KŽC) + WR (DHV) + Ba (KŽC) + Ba + Aa (KŽC) + Ba. Akorát by chyběly 2 Ba.
Xaver Modrý
Středa, 26. října 2016 - 20:48:24  
Neregistrovaný host
37.188.130.253
No to asi šlo, ale proč?
Středa, 26. října 2016 - 20:56:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 737
Registrován: 4-2006

Code
888: Anlage in Betrieb