Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » Nejotřesnější zážitky na železnici » Archiv diskuse Nejotřesnější zážitky na železnici do 20. 02. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Nejotřesnější zážitky na železnici do 20. 02. 2016

dolů
   autor příspěvek
Mladějov
Čtvrtek, 18. února 2016 - 20:50:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7882
Registrován: 3-2007
Já se nerozčiluju, jen že tady bylo všechno již řečeno. Mám na mysli běžný bus, což vás mohlo napadnout.
Ptám se podruhé - co chcete slyšet ? Jaký má smysl točit jasnou věc pořád dokola ?
Připomínáte mi trotly, kterým řeknete "už je zavřeno" a oni jsou schopni se 20 minut hádat proč a jak a nač a že mají jiný čas a že a že..a když jim tu housku teda prodáte, tak si ještě stěžujou.
Babilon
Čtvrtek, 18. února 2016 - 20:52:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2934
Registrován: 12-2007
zda se nemohla řešit nějak jinak, třeba, co já vím, vstřícněji k člověku, který té dráze prokazatelně zaplatil
Ten člověk ale nic neprokázal. Ukázal, že existuje platná jízdenka, ale neprokázal, že je jeho, že třeba někde vedle nejede skutečný majitel s příslušnou InKartou.
Čtvrtek, 18. února 2016 - 21:15:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3405
Registrován: 4-2003
Mladějov a průvodčí: Ano, formální porušení předpisů by tam bylo, ale je třeba brát v potaz i další okolnosti, které ono formální porušení provázely. Dále je třeba se pozastavit nad (ne)adekvátností trestu a hlavně nad brutálně amorálním způsobem jednání kontrolora, které není skoro na rozbití držky, neboť je určitě na rozbití držky. Pokud je takové kontrolorovo jednání zaměstnavatelem nejen tolerováno, ale dokonce na jeho základě jsou vyvozovány důsledky pro kontrolované osoby, pak to svědčí o velice nepěkném přístupu zaměstnavatele ke svým zaměstnancům. Expresivně vyjádřeno - sere jim na hlavy. Pak je otázka, zda to zaměstnancům nevadí a pakliže vadí, proč se nebrání. Právě kvůli takovým věcem existují odbory. Když odborovým bossům jde o koryta, tak se zaměstnanci na písknutí seběhnou na demonstrace jak ovce, tak by mohly odbory jednou udělat pro změnu něco pro zaměstnance.

Mimochodem, ČD by si měly uvědomit, že akceptování takového chování kontrolorů se v konečném důsledku projeví v negativním hodnocení ČD zákazníky. Pokud si kontroloři budou hrát na agenty provokatéry, pak průvodčí budou striktně dodržovat literu předpisů, a to i v případě, kdy by narazili na člověka, který byl skutečně okraden či se ne vlastní vinou dostal do komplikované situace, neboť si nebudou jisti, zda se nejedná o další léčku kontrolora. Politicky, myslete politicky, Halík!

Jirkaxxxl: Hanba? No, normálně by mi asi byla, ale v kontextu běžného standardu tvých příspěvku se ta jedná má hrubka ztratí ;-)
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Mladějov
Čtvrtek, 18. února 2016 - 21:26:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7885
Registrován: 3-2007
Doktore, já tohle všechno, co píšete, vím, a souhlasím s tím.
Ale pořád nevidím na tom, že si někdo došel koupit jízdenku k pokladně, takovou hroznou šikanu, že to tady musíme hodiny omílat.
Čtvrtek, 18. února 2016 - 21:39:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3406
Registrován: 4-2003
Já teď reagoval na slova průvodčího o způsobech kontrolorů a chování zaměstnavatele, které mi hlava prostě nebere. K případu elektronické jízdenky bez dokladu totožnosti jen toliko, když se nakouslo toto téma, že bych se, jakožto laik, rád nechal poučit, jaký je mechanismus fungování elektronické jízdenky a v čem tkví stěžejní problém při neprokázaní totožnosti.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
průvodčí
Čtvrtek, 18. února 2016 - 21:41:58  
Neregistrovaný host
88.103.221.23
Doktore, já si odbory neplatím, podle mě je to zbytečná instituce, která jen žere prachy, které by šly využít na lepší zázemí, které je často tragické, vybavení - staré POPky jsou již jedna velká tragédie, a jistě by se našlo mnoho dalšího u ČD, ČDC a SŽDC.
průvodčí
Čtvrtek, 18. února 2016 - 21:43:41  
Neregistrovaný host
88.103.221.23
Doktor, eshop jízdenka bez daného do dokladu je prostě dle předpisu neplatná. Údajně to je kvůli tomu, aby ji nevyužilo víc lidí.
Mladějov
Čtvrtek, 18. února 2016 - 21:44:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7890
Registrován: 3-2007
Jasně. Ale ono je to vážně jedno - je to nastaveno, jak je to nastaveno a dost pochybuju, že až vám to tady někdo poví (já to do detailu nevím), že napíšete na ČD a oni vás poslechnou.

Zřejmě jde o něco podobného jako u těch SMS jízdenek v pražské MHD, kde si skupina (třeba spolužáci při cestě ze školy/kamkoli rozeslala jednu SMS na víc telefonů a když (náhodou) přišel revizor, tak ten první ji měl OK, ostatní tím pádem neplatnou, rozeslal tedy upozornění a ostatní to buď riskli, nebo to opakovali s další SMS.
Ono by to takto šlo dělat ve vlaku vpoho s tím, že se můžu dvacet minut hádat s průvodčím, že je chyba u nic (a třeba zatím dojet do cíle cesty, vystoupit ap.)

Nevím, nechci se přít a systém do detailu neznám, ale jsem schopen chápat i důvody druhé strany.

Z mé strany k tomuto vše.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Kůň
Čtvrtek, 18. února 2016 - 21:49:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1451
Registrován: 1-2012
Doktor: je to určitě proto, aby na ten lístek mohl jet jen jeden - ten s tím uvedeným dokladem (in-karta, OP, ...). Jinak by si ten lístek rozposlali mailem po vlaku.

Jinak pokud před vlezením do vlaku zjistím, že nemám doklady, tak ani do něj nelezu. Horší to je samozřejmě zjistit až ve vlaku.
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Bobmaster
Čtvrtek, 18. února 2016 - 23:40:49  
Neregistrovaný host
217.170.96.37
Omlouvám se za OT, ale nedá mi to.

Doktore, Vás a mnoha jiných se určitě dotkla novela zákona č. 221/1995 Sb. s účinností od 1. 7. 2015. Snad jenom namátkou - navýšení neplacených přesčasů ze 150 na 300 hodin, úprava příspěvku na bydlení, stanovení výkonnostního příplatku a pár dalších radostí. Co se dá dělat, že...

A já se ptám: kolika svým nadřízeným jste se zmínil o rozbíjení držky ? Nebo jste snad s touto úpravou spokojen a zcela Vám vyhovuje ? Ohradil jste se nějak proti ní, a tím nemyslím nadávání na FB ? A Jak řešíte ostatní věci které mají stanovená pravidla ale připadají Vám nesmyslná ? Když nesplníte určité podmínky (byť nechtěně), jdete si o tom hned postěžovat někam na sociální sítě s tím že Vám to celé připadá hloupé ?

Já třeba dotyčného chápu, ale na jeho místě bych se tím moc nechlubil a spíš si uspořádal osobní věci tak aby se to pokud možno neopakovalo. O cestách kdy jsem si myslel že mám JD v kapse a on byl jinde bych mohl vyprávět..., ale nebudu. To se prostě stává.
Pátek, 19. února 2016 - 00:32:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3408
Registrován: 4-2003
Bobmaster: Obávám se, že jsem zcela nepochopil pointu vašeho příspěvku. S novelou zákona č. 221/1999 Sb. jsem ztotožněn a nemám k ní nějaké výhrady, natož potřebu se vůči ní vymezovat a už vůbec ne na sociálních sítích. Stejně tak jsem ztotožněn s ostatními nastavenými pravidly. Slova o rozbíjení držky nebyla spjata s vlastní existencí pravidel a předpisů, nýbrž se způsobem chování kontrolora vůči průvodčímu. Nikterak se to netýkalo diskutovaného případu s neuznanou jízdenkou.

průvodčí: Za současného pojetí s názorem na odbory souhlasím. Z mé strany šlo o lehké rýpnutí do odborů a zavilých odborářů.

Jinak díky za snahu o vysvětlení elektronické jízdenky. Předpokládám, že je ošetřena tak, že po prvním načtení je virtuálně označena a není možné její další použití (její kopie) jinou osobou. Tedy, kdo se jí prokáže jako první, ten jede, další s kopií mají smůlu. Pokud ji chtějí mít ČD spjaty s dokladem totožnosti, budiž, jen bych v rámci prozákaznického přístupu přistoupil k jinému řešení při nepředložení dokladu totožnosti z důvodu jeho zapomenutí, než k vyloučení z přepravy či nutnosti zakoupení celé nové jízdenky. Za dob, kdy jsem využíval předplacené kupony v MHD, tak při zapomenutí "šalinkarty" byla sice uložena pokuta v plné výši jako při jízdě načerno, ale pokud jsem doložil dopravnímu podniku v určité lhůtě, že předplatné vlastním, byla uložena jen symbolická sankce. Pravda, i v tomto systému se dalo podvádět a věděl jsem o případu, kdy na jednu "šalinkartu" jezdily dvě osoby. Ale snahy "ojebat" systém tu budou vždy a je na zvážení přepravce, aby jím zavedená opatření proti takovému jednání spíše než proti podvodníkům nepůsobila komplikace řádně platícím cestujícím.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Michal_novotny
Pátek, 19. února 2016 - 08:03:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1965
Registrován: 11-2002
Doktor: Jinak díky za snahu o vysvětlení elektronické jízdenky. Předpokládám, že je ošetřena tak, že po prvním načtení je virtuálně označena a není možné její další použití (její kopie) jinou osobou.

A jak takhle ošetříte možnost přerušení jízdy, možnost přestupů, výměny vlakové čety, či jen obyčejné přesednutí cestujícího po kontrole do jiného vozu s jiným průvodčím, resp. možnost opakované kontroly tím samým průvodčím?

Už jsem kupoval elektronické jízdenky ve většině zemí západní Evropy a NIKDE neexistuje možnost, že by cestující měl doma vytištěnou jízdenku, která by nebyla vázaná na nějaký doklad, který musí při kontrole předložit (kromě jízdenek vázaných na konkrétní vlak a místo a to ještě zdaleka ne vždy). Naopak, ČD jsou s možností využití dokladu v elektronické podobě či jen pouze kódu celkem napřed oproti jiným železnicím, které většinou vyžadují papírový výtisk nebo dokonce vyzvednutí klasické jízdenky v automatu/pokladně.

(Příspěvek byl editován uživatelem Michal_novotny.)
Pátek, 19. února 2016 - 08:13:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3409
Registrován: 4-2003
Michal Novotný: A jak takhle ošetříte možnost přerušení jízdy, možnost přestupů, výměny vlakové čety, či jen obyčejné přesednutí cestujícího po kontrole do jiného vozu s jiným průvodčím, resp. možnost opakované kontroly tím samým průvodčím?
A jak je tohle ošetřeno u klasické papírové jízdenky, která je při první kontrole rovněž označena? Ale vím, kam tím zřejmě míříš, a proto jsem se právě ptal na mechanismus fungování elektronické jízdenky, jejího označování.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pátek, 19. února 2016 - 08:18:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 631
Registrován: 9-2004
Doktor: řekl bych, že papírová jízdenka existuje v jednom fyzickém exempláři, elektronických jízdenek si v mžiku vytvořím, kolik budu chtít.
Krňan
Pátek, 19. února 2016 - 08:19:37  
Neregistrovaný host
37.48.47.96
Mladějov: Snad ode mě taky závěrem (mimochodem, můžete si povšimnout, že jsem tu původní zprávu zavěsil bez vlastního komentáře, takže sloveso omílat zkuste zaměřit jinam, o slově trotl taky zauvažujte): Prostě mi zatím nikdo nevymluvil, že se ta situace nedala řešit jinak - všimněte si například časového sledu, kdy první rozmíška končí remízou, průvodčí odejde, a pak nakráčí před stanicí rovnou s vyhazovem. Nemohl třeba nechat dokončit domluvu s tím spolucestujícím o půjčení peněz? Kdyby to neklaplo, vyhodit by ho mohl tak jako tak v Pardubicích - ale jasně, tohle je běžná taktika vyčuránků, co předstírají jízdu do Prahy a nevlastnictví dokladů, aby dráhu lohli o patnáct korun slevu ... Uvažte ještě tohle: stálo by normálnímu podniku v oblasti služeb, závislému na přízni zákazníků, něco takového za takovou negativní reklamu?
Krňan
Pátek, 19. února 2016 - 08:22:01  
Neregistrovaný host
37.48.47.96
P.S. a ještě prosím o upřesnění, podle jakých kritérií je linkový autobus SA z Brna do Prahy neběžný a co je to tedy ten "běžný bus" ...
Michal_novotny
Pátek, 19. února 2016 - 08:30:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1966
Registrován: 11-2002
A jak je tohle ošetřeno u klasické papírové jízdenky, která je při první kontrole rovněž označena? Ale vím, kam tím zřejmě míříš, a proto jsem se právě ptal na mechanismus fungování elektronické jízdenky, jejího označování.
Třeba tak, že existuje jen jedna fyzická kopie a při případné revizi jízdenek by se jí mohl prokázat najednou jen jeden člověk (nepředpokládám, že by si ji stihli rychle předat, navíc by revize mohla jít začít u toho, kdo zrovna jízdenku nemá). Netvrdím, že to je 100% nezneužitelné, ale sakra dost ztížené s mnohem větším rizikem odhalení.
Michal_novotny
Pátek, 19. února 2016 - 08:32:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1967
Registrován: 11-2002
Krňan: P.S. a ještě prosím o upřesnění, podle jakých kritérií je linkový autobus SA z Brna do Prahy neběžný a co je to tedy ten "běžný bus" ...
Třeba proto, že je povinně místenkový a tudíž vazba spoj/místo/jízdenka celkem jednoduše ošetří možnost jízdy dvou lidí na jeden doklad?
Krňan
Pátek, 19. února 2016 - 08:50:12  
Neregistrovaný host
37.48.47.96
Ano, a v čem je neběžný třeba na lince Brno-Praha, kteroužto trasu zde řešíme? (připomínám, že pan Mladějov svým nenapodobitelně konstruktivním způsobem zde začal něco o tom, že do autobusu by se člověk v podobné situaci vůbec nedostal; poté, co byl upozorněn na režim u žlutých, začal něco o běžných busech)
Pátek, 19. února 2016 - 09:51:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3820
Registrován: 9-2011
U "běžného busu" kupujete většinou lístek u řidiče. Když namáte peněži, nikam nejedete.
U "neběžného busu" si koupíte elektronický lístek dopředu. Když ho zapomenete doma, tak je ještě možnost, že si pamatujete kód (nebo ho máte v mobilu). Podstatné ale je, jak bylo uvedeno o kousek výše, že je to na KONKRÉTNÍ SPOJ a KONKRÉTNÍ MÍSTO, takže lze ihned zjistit, že není druhý zájemce s toutéž rezervací.
U "neběžného vlaku" si koupíte elektronickou jízdenku z A do B, která není vázána na spoj a místo, tudíž je možné ji rozkopírovat a pak použít více osobami, přičemž ten "první" cestující by jel bez dokladů, dojel by v pohodě do cíle, zatímco ten "druhý" by měl doklady s sebou a hádal by se s průvodčím, že není možné, že jízdenka je už "vyjetá", však přece on je oprávněný držitel, což dokazuje tutaj svým dokladem, jehož číslo je tutaj napsaný na tý jízdence. Plus další zmíněná možnost - Karel jede z Prahy do Ostravy, Pepan jede na kopii lístku z Pardubic (ale průvodčímu tvrdí, že jede z Prahy a zde jen přerušil cestu, aby si koupil perník), Venda jede z Třebový (kde údajně přerušil, aby si prohlídl sochu Janči Pernera,...) atd atp.

Nehledě na to, že pokud pán měl InKartu, tak na ní asi měl nějakou slevu, a tedy je potřeba prokázat, že je to opravdu jeho InKarta. To si taky můžu od kolegy na jeho In50 koupit lístek za polovinu a pak tvrdit, že jsem si InKartu zapomněl.

Zajímavý by byl i popis situace průvodčím, možná bychom se dočkali trochu odlišného popisu.
Pátek, 19. února 2016 - 10:54:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 245
Registrován: 1-2006
Když ho zapomenete doma, tak je ještě možnost, že si pamatujete kód (nebo ho máte v mobilu).

No jak by to resil "nebezny bus", kdyby prisli 2 lidi se stejnym kodem v mobilu a oba se dozadovali jizdy? To same "nebezny vlak"... Chtelo by to otestovat ;-)
Pátek, 19. února 2016 - 12:33:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1968
Registrován: 7-2003
Doktore, k tomuto
Mladějov a průvodčí: Ano, formální porušení předpisů by tam bylo, ale je třeba brát v potaz i další okolnosti, které ono formální porušení provázely. Dále je třeba se pozastavit nad (ne)adekvátností trestu a hlavně nad brutálně amorálním způsobem jednání kontrolora, které není skoro na rozbití držky, neboť je určitě na rozbití držky. Pokud je takové kontrolorovo jednání zaměstnavatelem nejen tolerováno, ale dokonce na jeho základě jsou vyvozovány důsledky pro kontrolované osoby, pak to svědčí o velice nepěkném přístupu zaměstnavatele ke svým zaměstnancům. Expresivně vyjádřeno - sere jim na hlavy.

Tak ti nevím, včera jsem přiletěl z Paříže, celou dobu check-inu po mě nikdo nechtěl ID, na gate jsem použil QR kód z mobilu a byl jsem vyzván k prokázání totožnosti. Kdybych řekl, že nemám, že mi je ukradli nebo jsem je ztratil, předpokládám, že sedím na letišti doteď, případně jsem vyveden. Nebo myslíš, že by nad tím mávli rukou jak píšeš ty?
Viribus Unitis
Pátek, 19. února 2016 - 12:39:09  
Neregistrovaný host
193.165.201.147
Jako vždy:
Nejotřesnější zážitek na železnici je potkat nádražáka od ČernéDíry. Nejen nablblý předpis nejkreténštějšího dopravce, ale i idiot vyžadující plnění nesmyslného. Jízdenka je dána právě QR kódem, který při plném načtení zcela identifikuje úsek, kde je jízdenka platná, tak plátce.
Začínáme používat běžně QR kódy u místenek na mezinárodní bus lince, tak vím, co vše z nich lze zjistit. Dokonce dokážeme místenku znova vytisknout, pokud nám o ní cestující řekne dostatek dat. Takže postup průvodčího je přesně o tzom, proč konečně zprivatizovat ČernouDíru (rozuměj: zlikvidovat podle krajů).
sitinU subiriV
Pátek, 19. února 2016 - 12:51:33  
Neregistrovaný host
213.19.102.2
kdyby se radši povedlo zlikvidovat Boblicka, ty jeho šroty ohrožují bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, STK beztak jen do 1/1994, později yb nemohly projít přes kontrolu
Babilon
Pátek, 19. února 2016 - 12:58:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2937
Registrován: 12-2007
Jízdenka je dána právě QR kódem, který při plném načtení zcela identifikuje úsek, kde je jízdenka platná, tak plátce.
A ten plátce je identifikován jak? Fotkou? Otiskem prstů? Co uděláte, když přijdou dva se stejným QR kódem, oba bez dokladů?
Jezovec
Pátek, 19. února 2016 - 13:12:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 111
Registrován: 1-2004
Pozn. na okraj: v QR kódu je uloženo to co tam kdo uloží, může v něm být prakticky cokoli. Je to jenom způsob zakódování dat. Takže jejich samotné použití nic nemění.
Virus Bacilus
Pátek, 19. února 2016 - 13:20:08  
Neregistrovaný host
213.192.30.1
Nejkretenštější dopravce je ten váš Mudroch [angry]
Pátek, 19. února 2016 - 15:37:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 320
Registrován: 9-2002
Tomaseq: Kdybych řekl, že nemám, že mi je ukradli nebo jsem je ztratil, předpokládám, že sedím na letišti doteď, případně jsem vyveden.

Ale prd. Nebyl byste první ani poslední, kdo před odletem přišel o doklady. I mužici v láptích na Šeremetěvu zvládli před dvaceti lety odbavit cestujícího bez dokladů. Byl to sice opruz, nějaký ten telefonát a fax mezi stanicí a ambasádou. A nakonec kolega necestoval do GULAGu, ale vybaven náhradními lejstry normálně s námi ostatními do Prahy.
Jpnk
Pátek, 19. února 2016 - 15:55:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 807
Registrován: 9-2005
Schválně navrhněte řešení jak zajistíte aby jedna elektronická jízdenka, která není vázána na konkrétní spoj a konkrétní místo nebyla využitelná více lidmi najednou. Jízdenku si každý vytiskne kolikrát chce a když není vázán na konkrétní místo v konkrétním spoji tak může jet klidně 20 lidí naráz. Řešení musí být snadno aplikovatelné, rychle ověřitelné, spolehlivé a odolné pokusům o podvod. On line ověření neprojde protože stále není dostatečně kvalitní pokrytí signálem na kterémkoliv místě železniční sítě.
Pátek, 19. února 2016 - 17:20:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2714
Registrován: 2-2009
Viribus Unitis: Nejotřesnější zážitek musí být, když na vás konkrétně někdo narazí ve vlaku. Takovej týpek jako vy, to tedy závidím i všem okolo vás. Vy budete hledat chybu i ve Slově Božím.
Pátek, 19. února 2016 - 17:32:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3410
Registrován: 4-2003
Tomaseq: V prvé řadě nevím, kde bych psal něco o máváním rukou. A v druhé řadě nevím, jakou má spojitost tebou popisovaná situace s mým citovaným příspěvkem. Já píšu o kontrolní činnosti ČD ve vztahu ke svým zaměstnancům a tvá reakce je cosi o prokazování totožnosti.

Stejně tak je podivuhodná logika i jiných diskutujících. Zeptám se, jak vlastně taková elektronická jízdenka funguje, z čehož logicky plyne, že o jejím fungování nic nevím a místo odpovědi se objeví reakce s otázkami, jak bych kterou situaci při použití elektronické jízdenky řešil. WTF? To je stejný, jako kdybych se zeptal, jak funguje samopal vz. 58 a místo odpovědi bych byl dotázán, jak bych chtěl zajistit, aby se náboje nesekaly.

Tajemství elektronické jízdenky mi tedy zůstane ukryto a jen bych podotknul, že i s papírovou jízdenkou lze provádět kulišárny.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pátek, 19. února 2016 - 18:06:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2520
Registrován: 7-2011
Sice taky nevím, jak elektronická jízdenka (přesně) funguje, ale soudě ze zdejších reakcí její (jedinej) rozdíl oproti papírové bude akorát ten, že - není na papíře.[proud]
Jinak se mi ten "systém" zdá úplně stejnej a jedinej rozdíl, proč u papírový z pokladny doklady ne a u elektronický doklady jo, je ten, že tu papírovou z pokladny obvykle blbě někomu přepošlu, takže riziko zneužití je mnohem menší.
A jestli jsem to pochopil správně, tak průvodčí má akorát šanci zjistit (ověřit si), že jízdenku skutečně vydaly ČD a ne nějakej můj falšovací prográmek. Ale už nemá šanci zjistit, zdali na tu jednu jízdenku nejede v různej místech (okamžicích) víc lidí.
Čili to, co funguje třeba u té zmíněné SMS jízdence v tramvaji, že po první kontrole ti další s přeposlanou tou samou už maj smolíka, tady nefunguje.
Michal_novotny
Pátek, 19. února 2016 - 18:39:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1968
Registrován: 11-2002
Bobik: Čili to, co funguje třeba u té zmíněné SMS jízdence v tramvaji, že po první kontrole ti další s přeposlanou tou samou už maj smolíka, tady nefunguje.

Takže když mě jeden revizor zkontroluje a na další zastávce potkám jiného, tak budu mít neplatnou jízdenku? To asi těžko...
Co jsem slyšel, tak revizor má možnost nechat poslat ověřovací SMSku na číslo, ze kterého ta SMS jízdenka byla objednaná a tím ověří, že ji ukazuje ten, co si ji zaplatil. Ale to se asi moc často neděje a tak kopírování SMS jízdenek není až tak neobvyklý.

(Příspěvek byl editován uživatelem Michal_novotny.)
Babilon
Pátek, 19. února 2016 - 19:04:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2938
Registrován: 12-2007
Tajemství elektronické jízdenky mi tedy zůstane ukryto
Při nákupu zadáte číslo dokladu, který musíte ve vlaku předložit spolu s jízdenkou. Tím se zajistí, že ji použije jenom jedna osoba.
Mladějov
Pátek, 19. února 2016 - 19:15:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7900
Registrován: 3-2007
No já bych řekl, že samopal vzor 58 funguje velmi dobře a náboje se mu nesekaj [proud]
A kadence ? tatatatata a možná ještě rychlejší.
Pátek, 19. února 2016 - 19:39:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3411
Registrován: 4-2003
Babilon: Při nákupu zadáte číslo dokladu, který musíte ve vlaku předložit spolu s jízdenkou. Tím se zajistí, že ji použije jenom jedna osoba.
Díky. Pokud bych opět použil příměr se samopalem, tak analogií by bylo "zmačkneš spoušť a ono to vystřelí".

Mladějov: Ano, Sa vz.58 je nezmar, no občas se i ten náboj kousne ;-)

Co jsem slyšel, tak revizor má možnost nechat poslat ověřovací SMSku na číslo, ze kterého ta SMS jízdenka byla objednaná a tím ověří, že ji ukazuje ten, co si ji zaplatil.
Vybavila se mi situace z nedávné doby, kdy jsem kupoval SMS jízdenku na MHD. Partnerka nemá českou SIM kartu a v daný okamžik jsme nevěděli, jak je to s prémiovými SMS zprávami v případě zahraniční SIM karty. Tak jsem to vyřešil koupí dvou SMS jízdenek z jednoho, mého čísla. Tedy já měl na mobilu dvě SMS jízdenky, jednu pro sebe a jednu pro ni. Jak by se k tomu stavěli průvodčí, pokud by to takhle někdo použil i v případě elektronické jízdenky ve vlaku? Tedy, že by jeden člověk koupil na své jméno dvě jízdenky s tím, že by jedna z nich byla určena pro spolucestujícího. V tomto případě by spolucestující logicky nebyl ztotožněn s osobou, která je uvedena na jízdence.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Jenki
Pátek, 19. února 2016 - 19:41:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4747
Registrován: 5-2002
I mužici v láptích na Šeremetěvu zvládli před dvaceti lety odbavit cestujícího bez dokladů.

Po 11.9.2001 už by to nezvládli (snad kromě obyvatel €U uvnitř €U, tam to prý jde). Osobní zkušenost člověka co neztratil, ale tlumočil, telefonoval, faxoval a vysvětloval - marně.

(Sorry za letecké OT, může se někdy někomu hodit.)

(Příspěvek byl editován uživatelem jenki.)
Michal_novotny
Pátek, 19. února 2016 - 19:48:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1969
Registrován: 11-2002
Doktor: No, pokud to bude jeden doklad pro dvě osoby, tak stačí jedna občanka. Resp. to ani nemusí být občanka, vyžadován je "Osobní průkaz", takže lze použít pas, řidičák apod... Ale pokud to bude na dvou dokladech zvlášť, tak každý musí být na konkrétní osobu, která ho použije.
Pátek, 19. února 2016 - 19:51:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2523
Registrován: 7-2011
Michal_novotný - dobře, napsal jsem to ne úplně přesně, omlouvám se. Ovšem podstata sdělení - tedy že to DP na rozdíl od ČD má ošetření proti zneužití více osobama zůstává.
Že to ne moc využívá je věc druhá, ale ošetřený to je.
Turista
Pátek, 19. února 2016 - 20:19:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1143
Registrován: 12-2003
Začínáme používat běžně QR kódy u místenek na mezinárodní bus lince, tak vím, co vše z nich lze zjistit. Dokonce dokážeme místenku znova vytisknout, pokud nám o ní cestující řekne dostatek dat.

A je ten váš doklad platný v kterékoliv spoji? Jestli ne, tak jste nepochopil, o čem se tu bavíme.
Pátek, 19. února 2016 - 20:19:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3412
Registrován: 4-2003
No, pokud to bude jeden doklad pro dvě osoby, tak stačí jedna občanka. Resp. to ani nemusí být občanka, vyžadován je "Osobní průkaz", takže lze použít pas, řidičák apod... Ale pokud to bude na dvou dokladech zvlášť, tak každý musí být na konkrétní osobu, která ho použije.
Jsou dva cestující a jsou zaplaceny dvě jízdenky. Tyto jízdenky zaplatil jeden z cestujících. Pokud tak učinil na jeden doklad, nemusí druhý cestující prokazovat totožnost. Pokud tak ale učinil na dva doklady, už je druhý cestující černým pasažérem, neboť nemá jízdenku na své jméno, byť první cestující má dva zaplacené jízdní doklady, oba ovšem na své jméno. Jsem jediný, kdo v tom postrádá logiku? Položme si otázku - co by se stalo, kdyby měl jeden cestující dvě jízdenky na své jméno, kdy jedna by byla pro něj a druhá pro spolucestujícího? Čím je tato varianta nepřípustná?

A co říkají modří na dříve zmiňovaný návrh - když cestující nebude s to ztotožnit se kvůli zapomenutým dokladům, tak nevyhazovat z vlaku, nebo nepožadovat nákup nové jízdenky, ale uložení pokuty a v případě doložení totožnosti ve stanovené době výši této pokuty snížit na nějakou malou částku, jako jakýsi manipulační poplatek. V opačném případě, tedy nedoložení totožnosti, sankce v plné výši. Zkrátka obdobu, jak to fungovalo u DP. Ono natvrdo vyhodit z vlaku, nebo nechat si za cestu zaplatit znovu, když peníze už od dotyčného jednou dostali, se mi nezdá právě prozákaznické.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Babilon
Pátek, 19. února 2016 - 20:30:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2940
Registrován: 12-2007
tedy že to DP na rozdíl od ČD má ošetření proti zneužití více osobama zůstává.
Není tam žádné "na rozdíl", oba to mají ošetřené. DP má SMS-jízdenky, tak si může dovolit kontrolu pomocí kontrolní SMS. ČD má e-jízdenky, které mohou mít různou formu, tak to pomocí kontrolní SMS řešit nemůže.
Kůň
Pátek, 19. února 2016 - 20:34:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1452
Registrován: 1-2012
Jak chcete ale napsat totožnost cestujícího na "pokutu", když nemá ani občanku? V takovém případě se i u DP volá policie. Na tu "pokutu" musíte někoho napsat, jako jinak zanesete do evidence, že jste ji udělil a komu a kdo ji má přijít zaplatit? Kdybych nahlásil, že jsem Karel Novák, průvodčí mi dá papírek na zaplacení 1000 Kč a já už se nikdy na nádraží neukážu? Tohle může fungovat jen tehdy, když bude mít člověk OP.

EDIT: Předpoklad je ten, že zákazník nemá ani peníze, jakože ten z "případu" neměl (ve vlaku se karty neberou). Nebo ho s platební kartou dovést s eskortou k pokladně, aby zaplatil pokutu?

(Příspěvek byl editován uživatelem Kůň.)
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Michal_novotny
Pátek, 19. února 2016 - 20:40:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1970
Registrován: 11-2002
Položme si otázku - co by se stalo, kdyby měl jeden cestující dvě jízdenky na své jméno, kdy jedna by byla pro něj a druhá pro spolucestujícího? Čím je tato varianta nepřípustná?
Souhlasím, že tohle by možné být mohlo a myslím, že by se to ve vlaku i dalo ukecat (ale zkušenost s tím nemám).

A co říkají modří na dříve zmiňovaný návrh - když cestující nebude s to ztotožnit se kvůli zapomenutým dokladům, tak nevyhazovat z vlaku, nebo nepožadovat nákup nové jízdenky, ale uložení pokuty a v případě doložení totožnosti ve stanovené době výši této pokuty snížit na nějakou malou částku, jako jakýsi manipulační poplatek. V opačném případě, tedy nedoložení totožnosti, sankce v plné výši.
Pokud budu uvažovat, že dotyčný bude mít u sebe alespoň hotovost na zaplacení pokuty, tak to má "díru" v tom, že takto chytí Pepu s "namnoženou" Frantovou jízdenkou, ale dodatečně se půjde prokázat Franta, že to byl on a jsme zase tam kde jsme byli, akorát je to s případným opruzem pro Frantu.
Pátek, 19. února 2016 - 20:43:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3413
Registrován: 4-2003
Kůň: OK, beru. Pak třeba požadovat znovu zaplacení jízdného, pokud samozřejmě má jak zaplatit, a při prokázání totožnosti později, znovu zaplacenou částku vrátit, poníženou o manipulační poplatek?


(Příspěvek byl editován uživatelem doktor.)
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Michal_novotny
Pátek, 19. února 2016 - 20:49:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1971
Registrován: 11-2002
Doktor: Tam je pořád ten problém, že osoba ve vlaku nebude tatáž, která pak dodatečně prokáže totožnost. Tohle by se dalo použít jedině v případě, že by si dotyčný vzal jiný osobní doklad, než který má uvedený na jízdence, tam to pak lze ztotožnit na stejnou osobu.
Kůň
Pátek, 19. února 2016 - 20:52:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1453
Registrován: 1-2012
Doktor: Já bych s tím už problém neměl a pokud se nepletu, tak se zapomenutou In-kartou to takto i funguje.
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Michal_novotny
Pátek, 19. února 2016 - 20:57:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1972
Registrován: 11-2002
Kůň: Co já vím, tak to funguje jen, když se prokáže totožnost a na to jméno se vypíše hlášenka, kterou pak dotyčný spolu s InKartou předloží na pokladně a zaplatí manipulační poplatek.

(Příspěvek byl editován uživatelem Michal_novotny.)
22michal
Pátek, 19. února 2016 - 21:06:00  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Loni jsem kupoval dvě jízdenky z Brna do Berlína, chtělo to tam vypsat nějaké číslo dokladu. Ale když jsem chtěl do druhé jízdenky zadat číslo dokladu druhé osoby, tak to nešlo. Tudíž (jako člověk neznalý) jsem volal na ČD, tam mi řekli, že pokud je jízdenka kupována pro dvě osoby (a ne dvě samostatné jízdenky), tak se vyplňuje jen jeden doklad totožnosti.
Pátek, 19. února 2016 - 21:10:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3414
Registrován: 4-2003
Michal Novotný: Předpokládám, že jakmile Franta předloží jízdenku ke kontrole, pak při předložení kopie jízdenky Pepou se objeví status, že je už "cvaknutá" a předpokládám, že by se mohlo objevit i kdy se tak stalo. To by mělo eliminovat výmluvy na přerušení jízdy či už provedenou kontrolu. Řekl bych, že se tak velmi zužuje možnost podvodu s elektronickou jízdenkou. Samozřejmě jen spekuluji, neboť opakuji, že neznám mechanismus fungování elektronické jízdenky. Pak je rovněž otázkou, zda výskyt "falešných" elektronických jízdenek je takový, aby byla nezbytná taková opatření a nešlo by vyjít zákazníkům vstříc.

Ad #1971. To je pak vcelku jedno za předpokladu, že elektronickou jízdenku lze použít pouze jednou.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pátek, 19. února 2016 - 21:16:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2529
Registrován: 7-2011
Což o to, u jízdenky pro víc osob není co řešit, ovšem u dvou jízdenek kupovaných jednou osobou by mě to zajímalo. Onehdá jsem podobnou věc řešil a nedořešil, když jsem chtěl koupit lístek sobě i kámošovi (každej jinou cílovou stanici). Nějak jsem se nemohl dobrat konce jak to je a není, v tom "userfriendly intuitivním" webu a hlavně tarifu jsem se dokonale ztratil.
Původní myšlenka byla (jsme každej z jinýho města), že on si koupí akorát lístek ke mě, zbytek zařídím já elektronicky (takže hromadná na celej víkend) plus když už u toho sedím mu rovnou koupím lístek ode mě k němu. No, nakonec jsem to vzdal, naštvanej na celej svět a nalomenej, že snad vezmu na vejlet auto. [biggrin]
Pátek, 19. února 2016 - 21:24:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 452
Registrován: 2-2007
Když jsou 2 jízdenky na jedno jmeno, tak ta druhá platí jen s tou první, takže oba musejí jet spolu, jinak je druhá neplatná
Pátek, 19. února 2016 - 21:26:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3415
Registrován: 4-2003
No jak se tu tak bavíme o elektronické jízdence, tak jsem neodolal a vzhledem k zítřejšímu cestování vlakem jsem si řekl, že si ji zkusím pořídit. Když je to ten eshop, tak jsem čekal nějaké cenové zvýhodnění. A ono nic, cena stejná jako na kase. A navíc to diskriminuje mnou zvolený průkaz totožnosti, neboť je minimální požadavek šesti čísel čísla průkazu a já mám jen pět :-)
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pátek, 19. února 2016 - 21:28:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 453
Registrován: 2-2007
Doktor: na začátek napište nulu a máte 6 čísel
Michal_novotny
Pátek, 19. února 2016 - 21:33:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1973
Registrován: 11-2002
Doktor: No, uznávám, že pokud by se udělalo to, že by po vystavení náhradního dokladu pro Pepu a následnému úspěšnému načtení kódu Franty, došlo k zablokování možnosti vrátit cenu jízdenky na náhradní doklad, tak by to asi bylo obtížně zneužitelné.
Ale otázkou je, jestli to za ty náklady na vývoj takovéhlo systému stojí. Navíc inkriminovaný případ by to stejně nevyřešilo, protože dotyčný neměl u sebe ani peníze, ani doklady.
Pátek, 19. února 2016 - 21:40:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3416
Registrován: 4-2003
Vodnihad: Ale to pak nebude souhlasit s tím, co je skutečně na kartičce a mohla by z toho být pěkná šlamastyka :-)

Když jsou 2 jízdenky na jedno jmeno, tak ta druhá platí jen s tou první, takže oba musejí jet spolu, jinak je druhá neplatná
Takže tvrzení Michala Novotného v příspěvku #1969 není platné?

Michal Novotný: Tak onen inkriminovaný případ vůbec neřeším, to já jen takové všeobecné zamyšlení.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Babilon
Pátek, 19. února 2016 - 21:56:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2941
Registrován: 12-2007
Když jsou 2 jízdenky na jedno jmeno, tak ta druhá platí jen s tou první, takže oba musejí jet spolu, jinak je druhá neplatná
Jízdenka musí být psaná na toho, kdo na tu jízdenku jede (výjimku tvoří děti, ty mohou být psány na doklad rodičů). Pokud máte dvě jízdenky na jedno jméno, pak ten jeden má dvě jízdenky (které mu jsou k ničemu) a ten druhý nemá žádnou a jede na černo. V rámci jednoho nákupu to systém ani nedovolí.
Michal_novotny
Pátek, 19. února 2016 - 21:56:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1974
Registrován: 11-2002
Doktor:
3.9. Při kontrole jízdních dokladů je cestující povinen předložit platný průkaz
cestujícího, jehož jméno, příjmení a číslo průkazu je uvedeno na dokladu
eTiket. Pokud cestující průkaz nepředloží nebo se jméno, příjmení, či číslo průkazu
neshoduje s údaji uvedenými na dokladu nebo předloží jízdní doklad zakoupený na
jiný den (jiné období), je tento považován za neplatný. Za neplatný bude považován i
doklad, který je poškozený, má nečitelný grafický kód, má nečitelné nebo pozměněné
údaje. Bude-li dítě do 10 let doprovázeno cestujícím s vlastním průkazem dle
Pravidel pro nákup v eShop, může být pro doklad dítěte použito stejné číslo průkazu,
jako pro doprovázející osobu.


4.2. Pokud je součástí jednoho dokladu eTiket jízdenka pro více osob, nebo jízdenky
a místenky, případně přepravné za psa či dovozné za zavazadlo, bude na dokladu
uvedeno jméno a číslo průkazu pouze jednoho cestujícího, který musí
bezpodmínečně cestovat. Tento cestující je povinen při kontrole jízdních dokladů ve
vlaku vždy předložit průkaz, jehož údaje jsou uvedeny na dokladu eTiket. V opačném
případě je doklad neplatný. Všichni cestující odbavení tímto dokladem eTiket budou
považováni za cestující bez platných jízdních dokladů a zaplatí jízdné, na které
prokáží nárok, s manipulační přirážkou dle ČD SPPO. Pro nákup jízdních dokladů
odděleně pro každého cestujícího je nutné v úvodu nákupu zaškrtnout políčko „pro
každého cestujícího vlastní jízdenku“.


5.1. ......
Ve všech případech musí cestující prokázat svou totožnost předložením průkazu, ke
kterému byl eTiket vydán. ....


Takže podle toho platí to, co jsem napsal já - pokud je na jednom dokladu víc osob, stačí jeden průkaz. Pokud je víc samostatných dokladů, každý musí mít svůj doklad.
Pátek, 19. února 2016 - 22:04:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2532
Registrován: 7-2011
A navíc to diskriminuje mnou zvolený průkaz totožnosti, neboť je minimální požadavek šesti čísel čísla průkazu a já mám jen pět :-)
ČZ-75 opravdu není průkaz totožnosti, takže její výrobní číslo bych nepoužíval. [proud]
I když uznávám, že v jistých situacích, ji místo něj lze i použít. [biggrin]
FiJi
Sobota, 20. února 2016 - 09:14:00  
Neregistrovaný host
94.113.85.230
Všichni cestující odbavení tímto dokladem eTiket budou
považováni za cestující bez platných jízdních dokladů a zaplatí jízdné, na které
prokáží nárok, s manipulační přirážkou dle ČD SPPO.

To je dobrá formulace. Kdyby to mělo navazovat na předchozí větu, většinou by se použilo „Všichni cestující … pak budou považováni“ nebo „… v takovém případě budou považováni“. Takhle to vypadá, že si eTiket je jenom takové placebo a stejně budete považováni za cestujícího bez platného dokladu.