K-report
 

Archiv diskuse Nehody do 11. 01. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 11. 01. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Zderadíček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 410
Registrován: 4-2007

Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 07:14:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hezká "elektromechanická" diskuse. Já jako člověk, co všechno nejraději šroubuje, nýtuje či případně svařuje a jeho představivost o fungování některých věcí je na úrovni fyziky asi 7. třídy ZŠ("páka-kladka-kolo na hřídeli", případně "pásová brzda")a všechny posilovače,omezovače či regulátory mu znesnadňují pochopení funkce, bych tam namontoval něco mechanického, co by při kritickém překročení rychlosti odjistilo nějakou páku, která by byla zavěšena pod podlahou vozidla, přičemž na jejím volném konci umístěné ozubené kolo by zapadlo do ozubnice - a ten další pricip vytvoření, přenášení a násobení brzdného účinku si tam už domyslete sami. Já vím, on už si to asi před 100 lety nechal kdosi patentovat, jmenoval se tuším Jaroslav Cimrman...
Ferdinandka přežije!
Aleš_Liesk.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 329
Registrován: 9-2011
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 08:31:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zd.: myslím, že schválení takovéhoto vozidla by stálo stejně, jako nákup autobusů na nejbližších 50 let .
Jinak ta páka by samozřejmě nemohla být na druhém (ozubnicovém) konci volná, protože by to kolečko okamžitě z ozubnice vyskočilo, takže by tak musel přibýt nějaký přítlačný mechanismus, ale to jen tak na okraj.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4776
Registrován: 5-2004
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 08:53:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já se zeptám - kolikrát "ujelo" něco Němcům v Durynsku? Ať už na dnes již neprovozovaných nebo provozovaných tratích s obdobnými sklony ale v adhezi už někdy od třicátých let? Suhl - Schleusingen měl tuším úsekově i přes 60 promil, Rennsteig má délky ramp naprosto srovnatelný s Polubným a z Lauschy nahoru na hřeben to má k rovině taky daleko.

Jestli spíš než v trati není jaksi problém ve vozidlech a jejich údržbě.

Mch ad autobus - za těch ca. 25 let co se jezdí adhezně to byl jeden průser. Chcete mi tvrdit že za tu dobu nedošlo k žádné nehodě busu v relevantní oblasti? Já vím minimálně o trefený skále "Pražákem" mezi Sytovou a Poniklou....
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3758
Registrován: 5-2002
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 09:07:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já se zeptám - kolikrát "ujelo" něco Němcům v Durynsku?

Petře, minimální souprava tam směla BR 118 a krátká patra. A taky na to lokálky dojely. Bylo to strašně drahé. Uerdingeny už byly taky dvacet let za zenitem a nic moderního tam nesmělo a nesmí.

Jinak tratě určitě stojí za projetí nebo za procházku. Lomy nivelity o 66 promile, to nemá chybu. Mám všechny Duryňské tratě v simulátoru, i tam je to o hubu :- )
Mol
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 502
Registrován: 10-2008

Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 09:21:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PŠ: I Obstfelderschmiede - Lichtenhain? Tam je to teprve o hubu
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5163
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 09:28:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PŠ: Kotoučové brzdy, dynamická brzda, magnetická brzda.
Kotoučové a dynamickou brzdu má 843 taky. Ohledně té mg brzdy, co má 815 navíc, mám dotaz: je vyhřívaná?

Mimochodem ohledně Kořenova se tu silně vaří z vody, ale vzhledem k neuzavřenému vyšetřování to nemíním dále komentovat.

Fičák: nevím, na co bych si měl nabíhat. Na 471 prostě nikdo kohouty nezavírá (kromě tažení studené). Je to v souladu s technickou podstatou věci a jak to je políčeno legislativně mě jako konstruktéra až zas tak nezajímá. Tečka.
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3759
Registrován: 5-2002
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 09:43:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

je vyhřívaná?

Je :-) Třením o kolejnici.

Na mokrém sněhu jediná spolehlivá brzda.
Fičák
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.59.51
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 10:03:17    Odkaz na tento příspěvek  

Je to v souladu s technickou podstatou věci a jak to je políčeno legislativně mě jako konstruktéra až zas tak nezajímá. Tečka
To je věta, ze které mi běhá mráz po zádech a jen doufám že jste na vozidlech řady 810 nic nekonstruoval , taky tečka a zklamání.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5165
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 10:20:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PŠ: No já jen, že třeba na Dm12 Finové požadovali vyhřívání kolejnicové brzdy. Vzhledem k tomu, že to není levná sranda, mi z toho vychází, že nejspíš zatraceně dobře věděli, jak dokáže nevyhřívaný trámec za opravdu výživných sněhových podmínek vypadat.

Na mokrém sněhu jediná spolehlivá brzda.
Když je sníh mokrej, tak je nad nulou a kotouče tudíž taxnadno nenamrzaj. To, o čem je řeč, je prašan, kterej na teplým kotouči roztaje a pak se z kapiček udělá led.

Fičák: šukafony jsem neřešil, veškerá moje závěrově-kohoutová řeč se týkala 471, kde zavírání kohoutů BSE považuju z různých důvodů za vysloveně nebezpečné.
A víc se už s anonymem bavit nehodlám.
Fičák
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.59.51
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 10:42:47    Odkaz na tento příspěvek  

veškerá moje závěrově-kohoutová řeč se týkala 471, kde zavírání kohoutů BSE považuju z různých důvodů za vysloveně nebezpečné Tak to jste ho měl jako konstruktér zakázat už dávno a věcí se zabývat. Dneska Vám tady lítá už tolik potencionálně nebezpečných střel poměrně dlouhého doletu. Co proti tomu podniknete? Co ten návod k obsluze? Existuje? Je v jeho obsahu stať zabývající se touto problematikou? To už se ale nedozvíme, protože pán se schová za to, že s anonymem se bavit nehodlá. To je opravdu důvod, nebavit se a neodpovědět na otázky hoden konstruktéra a asi inženýra. Tak se ho hoši zeptejte někdo jiný.
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3222
Registrován: 9-2002

Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 11:05:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej ma tech titulu povicero, asi ti naznacuje, abys mu poslal mail. Zadnej magor to neni, ale prat verejne takhle spinavy pradlo zavani pruserem (jak pro dopravce, tak pro konstruktera.) Otazka je, zda dopravce bude hnat konstruktera k nejakemu "vylepseni," pak asi i Hajnej (a nejen on) si bude muset dotahnout slamak do kanclu

Druha moznost je, ze si dopravce polici na zalezitost pomoci svych inzenyru, ale kdo z tech opravdovych guru tam este zustal ? Takovej format, jako ing H. (a to nemyslim ted Hajnyho) se uz u CD asi tezko najde, nebo kecam ?
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Fičák
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.59.51
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 11:16:46    Odkaz na tento příspěvek  

Já netvrdím, nikdy bych si nedovolil, že je jak tvrdíte "takový". Znám ho pouze z doslechu, vážím si ho atd. Mám ho za člověka velice inteligentního, kterému jako jednomu z pár lidí leží na bedrech modernizace a pokrok ve vozidlové technice na české železnici.
nereg.reg.host
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.4.149.234
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 11:21:01    Odkaz na tento příspěvek  

Agent, co odešli Jindra a Božek, zůstali oba zdejší akademici bez vnějšího vlivu velikánů, už jen sami sebou a jako takoví arogantními namyšlenci. Dokonce si přivlastňují i autorství něčeho, k čemu byli pozvaní jen jako posuzovatelé. Oba mají nepostradatelné vlastnosti pro vstup do parlamentních kruhů.
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3225
Registrován: 9-2002

Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 11:29:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak jsem se nesplet, jde to v cz vsechno do i bez myho pricineni. S ing H. jsem se setkal jen jednou behem nekolika minut, vyptal jsem se ho na nejakou blbost v souvislosti se skluzama na 163, ochotne mi to vysvetlil, ale zaroven mi rikal, ze by se nemely resetovat napravy za jizdy (kdyz uz to teda blbne, da se s tim nadelat vic skody nez uzitku) ze je lepsi zastavit, umrtvit masinu a znovu ji nahodit. Sice se mi to nikdy nestalo (aby si nejaka naprava vymejslela,) ale jelikoz jsem z tech, co radi stouraji v tom "coby - kdyby," nelituju toho. Stejne pulka veci na 163 je zaplombovana a tyhle pojistky meni jen zkusebna.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
nereg.reg.host
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.4.149.234
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 11:32:58    Odkaz na tento příspěvek  

No vidíš a to já byl s Jindrou jednu dobu téměř denně. To byly doby ... akademici ještě chodili do školičky ...
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 11:34:57    Odkaz na tento příspěvek  

Koukám, že se vám nějak pletou kompetence, milí agenti-fičáci. Legislativci navrhujou předpisy, konstruktéři pak mašiny, přičemž jsou povinni tyto předpisy respektovat, ale nemají žádný pouvoir tyto předpisy měnit. Zkuste si to ujasnit ještě předtim, než vytáhnete do války.
Fičák
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.59.51
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 11:46:14    Odkaz na tento příspěvek  

Vážený pane PRAG, lépe čtěte pak snad porozumíte. Legislativa, tedy V15 ... byla daná, k ní se dělala nová vozidla. Byla tedy platná V15 dopravce pro kterého se vozidla dělala respektována? Nikdo nepožaduje měnit předpisy, to je věc osob za ně zodpovídající, ale výrobci by měli již platné respektovat. Potažmo mají podle V15 možnost specifikace v návodu k obsluze, leč zjevně tak neučinily.
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3226
Registrován: 9-2002

Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 12:00:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No jo, jenze dokud bude nekdo vydavat predpisy, ve kterejch se ani nevyzna, tak tady budem resit takovyhle problemy. Vyrobce dela co umi, i kdyz to tak casto nevypada, ale co taky chcete, kdyz nekdo zaplati 8 a chce aby to odpovidalo kvalite za 10... Pak vznikaji tyhle zabavny zalezitosti, jako napriklad ploty z X43 kvuli materialu kol, co si tak vzpominam a nebylo to zas az tak moc davno. A takovych prikladu by se naslo povicero. Moc zajimavy bude, jestli se toho chyti Zvire, ten je snad este porad na DU (?) ale asi posledni mohykan, kterej se vyzna... Zajimavy by taky bylo, co by tomu rekla DICR, co zajit tam ?
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 12:41:52    Odkaz na tento příspěvek  

Fičák: to snad je starost toho dopravce, kterej vozidla přebíral, ne? Eventuelně nějakýho ouřadu, ketrej je schválil do provozu, případně nějakýho koordinátora kterej měl dávat technický řešení do souladu s legislativou. Skutečnej konstruktér či programátor má dost práce si udržet technickou pozici v oboru a obvykle nemusí bejt zároveň legislativní expert a advokát v jednom. Dokonce by to bylo kontraproduktivní
Fičák
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.77.165.46
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 13:00:54    Odkaz na tento příspěvek  

No to by bylo, když by se do toho vložil ouřad a celoplošně zakázel do vyřešení a jasného ustanovení provoz konkrétních vozidel. Jde přeci jenom o lidské životy. Už ať se do toho pustí . Věta, která je však na vzdory všemu na pováženou zazněla s úst konstruktéra a to že jeho vozidla jsou za stávajíci situace a zavření kohoutů BSE nebezpečná. Stejná situace nastane i u 814, když je tlakový spínač kohouty BSE při zavření odstaven. O tom co dělají konkrétní lidé při přejímání a připominkování nemá cenu polemizovat, dále však přicházejí poznatky od lidí z provozu a ty by se měli brát v potaz také.
Pro Bobo: Co pokus s 814?
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5166
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 13:38:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevím, proč by se do toho měl vkládat nějaký úřad. Pro připomenutí sem plácnu tu citaci z V15:

"na nečinných a neobsazených hnacích vozidlech musí být během jejich dopravy všechny rukojeťové ovladače v závěrné poloze (Z) a kohout pro hlavní potrubí na brzdiči DAKO-BSE musí být uzavřen. Dále je nutno respektovat ustanovení, platná pro jednotlivé řady hnacích vozidel a uvedená v návodu na jejich obsluhu."

V materiálech, které tenkrát šly od nás, je jednoznačně popsáno, jak jsou ovládány ventily brzdiče na podřízeném voze a na nesestavené soupravě a co je tím sledováno. Celkem jednoznačně z toho plyne, že zavření kohoutu nadělá víc škody než užitku, pročež bylo jednoznačně doporučeno je nezavírat.
Kdo a kam to vtělil nebo nevtělil už není moje starost, ale vzhledem k tomu, že všichni léta jezdící Ešusáři žádné kohouty nezavírají, tak odněkud vědět to asi musejí, ergo kladívko bych v tom žádnou senzaci nehledal.

Řešení na 814 jde mimo mě, to páchala konkurence a je to její boj si to obhájit.
Ale neodpustím si na její konto dodat, že na Marfuše (RA-731) měli na rozdíl od nás řídicí jímku BSE na neobsazené polovině naplněnou...
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2795
Registrován: 11-2006
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 13:52:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/doprava/120093-v-hradci-k ralove-je-nebezpecny-zeleznicni-prejezd/ Březhrad. Ten přejezd má fakt pech.

Tak mě napadá, jak mohl soud rozhodnout v neprospěch řidiče autobusu, když vyšetřování bylo odloženo bez prokázání jednoznačné viny.

(v zákoně je ta formulka o přesvědčení se o bezpečném přejetí, to je fakt. Jenže když byl přejezd zarostlý...)
Rebel Yell
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1611
Registrován: 5-2002
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 14:18:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MI636: No tak logicky - že by svítila bílá se neprokázalo, dokonce si nejsem jist, že tam vůbec pozitivka byla. Takže ve všech ostatních případech je to na řidiči. A že tam páni řidiči z hradeckého DP (a nejen oni, ale jde o autobusáky) běžně přejížděli, i když mrkala červená světla, se myslím také svědecky prokázalo.

A k té zarostlosti - podívejte se semhle http://zpravy.idnes.cz/obetmi-nehody-jsou-dva-muzi-a-dve-zeny-d8b -/krimi.aspx?c=A030404_073729_krimi_kot - není tam sice vidět úplná situace, ale i vzhledem k ročnímu období bych s tou zarostlostí byl opatrný...
gp
Neregistrovaný host
Odeslán z: 147.228.95.131
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 14:25:25    Odkaz na tento příspěvek  

Když byl přejezd zarostlý, vinu nese řidič - nepřesvědčil se, což mu zákon ukládá. A je povinen se přesvědčit i v případě, že pro křoví nevidí vůbec nic.
Corllin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1921
Registrován: 12-2006

Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 14:27:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Ml636: Ať tak nebo tak, řidič autobusu porušil vyhlášku a to:
§ 28
(1) Před železničním přejezdem si musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet.
§ 29

(1) Řidič nesmí vjíždět na železniční přejezd,

a) je-li dávána výstraha dvěma červenými střídavě přerušovanými světly signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení,

b) je-li dávána výstraha přerušovaným zvukem houkačky nebo zvonku přejezdového zabezpečovacího zařízení,
ICQ:349 415 692
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4778
Registrován: 5-2004
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 14:43:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PŠ: po obnovení provozu nahoru na Neuhaus od Lauše jsem tam jel čímsi jako RS1. Prostě čtyřnápravovým motorákem.

Než byla zastavená osobní doprava na Rýbelandu tak tam jistou dobu snad jezdily taky nějaký motoráky. Nebo ne? Někde jsem čet dokonce o 628 což se mi ale nějak nepozdává.

Stejně je mi to trošku záhadou - tipnul bych si že něčím to drobet brzdit muselo neb jinak by se to rozjelo mnohem víc (a dojelo mnohem blíž - nejspíš někam do oblouku pod tunel...).
Petr_Šída
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 274
Registrován: 1-2011
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 15:14:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To PV: no kdyby to nebrzdilo vůbec, tak to buď někde v Desný z tý trati vylítlo, nebo by to dosvištělo až do Tanvaldu a to by byl teprv mazec

počítal jsem to a pokud se zanedbá odpor vzduchu a valivý odpor tak by to na Riedlovce jelo 200 km za hodinu

(Příspěvek byl editován uživatelem Petr_Šída.)
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2796
Registrován: 11-2006
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 15:38:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Johny11, gp, Corllin: OK, však to taky píšu, že je tam povinnost se přesvědčit, ale zkuste se na to dívat z pohledu uživatele silničního provozu.

Dovedu si dobře představit, že bych v extrémních případech dokázal i vyhnat nějakého cestujícího aby se mi podíval a ukázal mi, ale když není absolutně žádná jiná možnost (například sólo řidič v osobáku, který má navíc oproti autobusu vpředu čumák a tím horší výhled), ztrácí vůbec smysl budovat nějaké PZZ.
Ostatně, protihlukové stěny, nebo husté křoví, jsou neprůhledné i v lednu.

A nakonec - když je tedy v zákoně tato věta, o které se nepřu protože tam je a já si to také myslím - proč se dle médií o vině spekuluje? (asi díky té větě o přesvědčení, se soud nakonec přiklonil k tomu, že viníkem je řidič busu)
Rebel Yell
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 864
Registrován: 1-2011

Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 16:57:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Corllin, Ml636: ještě bych si dovolil doplnit jednu podmínku vjezdu na železniční přejezd: §29, čl.(1), odst. d).d) je-li již vidět nebo SLYŠET přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání; toto neplatí, svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení.
Na tohle se dost zapomíná, možná by to ve zmiňovaném případě stejně nepomohlo. Ale ruku na srdce-kolik řidičů před přejezdem vypne rádio či přehrávač, stáhne okénko a nastraží ucho?
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5167
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 17:14:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

747: Ale ruku na srdce-kolik řidičů před přejezdem vypne rádio či přehrávač, stáhne okénko a nastraží ucho?
Tak třeba já pravidelně v Čelákovicích na lokálce, zejména pak směrem od města či za tmy (z opačné strane je po vysekání vidět perfektně) stahuji jedno či obě okénka. A samozřejmě i na jiných přejezdech, kde je prd vidět. Magory, kteří si dobrovolně vyřadí sluch hlasitým tuc-tuc patří IMHO věšet za koule do průvanu.

P.S. Rádio ani přehrávač v autě nemám, na to stačí tři děti...
Výpravčíxy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 955
Registrován: 11-2008
Odesláno Pondělí, 09. ledna 2012 - 20:22:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ta nehoda autobusu MHD v Březhradě a její šetření je silně lobované z politických kruhů. Je velký tlak na to, aby se to svedlo na dráhu, neb MHD patří městu a to to nechce vzít na sebe. Kdyby se jednalo o obyčejné auto, tak je to dávno uzavřené ......
pro 7477010
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.4.149.234
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 01:53:39    Odkaz na tento příspěvek  

7477010, třeba naši sluchově postižení občané rádio určitě nevypínají. Normálně jej vlastně ani nezapínají, pokud jej ve výbavě vozidla vůbec mají a jezdí přes stejné přejezdy jako nepostižení.
Už kvůli nim má být přejezd přehledný.
Na tohle se dost zapomíná! Nebo spíš vůbec!
jarda666
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.103.124.49
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 06:40:34    Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: Trosku extremni nazor :-) Ale tak jste postizen svym povolanim tak se to da pochopit. Radio v aute kdyz clovek jezdi sam je celkem vyhodny. V zivote sem neslysel , ze bych mel poslouchat jestli jede vlak , proste kdyz neblika bile tak se podivam, mrknu i kdyz blika ale moc nezpomaluju proste je to na odpovednosti kazdeho .
Zderadíček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 411
Registrován: 4-2007

Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 06:48:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aleš Liesk. - ano, i na to jsem myslel, jen jsem to už nenapsal...
Ferdinandka přežije!
ivoč
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.102.167.15
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 09:00:37    Odkaz na tento příspěvek  

Pro anonyma, co píše z 46.4.149.234 pod různýmy "jmény": pokud je řidič nějak postižený, ale ještě může řídit auto, se svým postižením nutně počítá a chová se podle toho. Aspoň nepamatuju, že by někdo takový měl nehodu na přejezdu. Že hluchý vjel do cesty sanitce, to se stalo. Jenže tohle dělají i slyšící.
fíra Míra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.250.6.122
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 09:56:05    Odkaz na tento příspěvek  

jarda666:
Úžasný názor.

Jak se zachováte v mlze? Nebo hustém dešti, sněžení? Půjdete na obchůzku, nejdřív vlevo kilák, pak vpravo kilák....., než tam vjedete? Vraťte řidičák, jste nebezpečný sám sobě. I druhým.
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 867
Registrován: 1-2011

Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 10:06:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na rozdíl od jiných zákonů a vyhlášek, které jsou vlastně základem a rámcem pro vypracování něčeho, co se dá s trochou tolerance nazvat ,,prováděcím nařízením" je zákon o pravidlech silničního provozu striktní. Poslouchání u přejezdu není zbytečné, i když správné rozhledové poměry na přejezdu jsou velice důležité.
Ad jarda 666: Povinnost u přejezdu poslouchat není v zákoně pro legraci. Už jen proto, že při poruše PZZ je ,,náhradním" zabezpečením návěst Pozor, dávaná houkačkou hnacího vozidla. U přejezdu, zabezpečeném jen výstražnými kříži, je to dokonce hlavní zabezpečení.
fíra Míra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.250.6.122
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 10:09:34    Odkaz na tento příspěvek  

7477010:
Možná chce mít ten jaryn666 na náhrobku vytesáno "Tady leží morální vítěz."
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 10:29:21    Odkaz na tento příspěvek  

No pokud jedu přes přejezd, kde jezdí jeden vlak za hodinu .. když uvažuju kolizní dobu kolem desíti sekund, tak mi to vychází na pravděpodobnost hladkýho průjezdu 0.997 i bez rozhlížení.
Když budu brzdit a rozhlížet se, tak tu kolizní dobu prodloužim a pravděpodobnost bezpečnýho průjezdu si snížim ..
(kdyby to někdo chtěl brát vážně, je to jeho chyba)
eeee
Neregistrovaný host
Odeslán z: 147.52.17.47
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 10:37:38    Odkaz na tento příspěvek  

7477010: "Ad jarda 666: Povinnost u přejezdu poslouchat není v zákoně pro legraci."

Ona tam není totiž nikde napsaná vůbec! Nikde není ani slovo o tom, že řidič je povinen poslouchat či něco takového.
To by totiž nemohli dostat řidičák ani ti neslyšící.

ivoč - a co jako jsi chtěl říct krom toho NIC?
fíra Míra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.250.6.122
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 10:48:22    Odkaz na tento příspěvek  

Nikde není ani slovo o tom, že řidič je povinen poslouchat či něco takového.

Aha, takže když tam není kravskými literami napsáno ŘIDIČ MUSÍ ZA JÍZDY VOZIDLA VNÍMAT A VYHODNOCOVAT SLUCHOVÉ VJEMY (KROM ŘIDIČŮ SE SLUCHOVÝM POSTIŽENÍM, KTEŘÍ VŠAK MUSÍ MÍT SVŮJ HENDIKEP JASNĚ OZNAČENÝ PŘÍSLUŠNOU NÁLEPKOU ZA SKLEM SVÉHO VOZIDLA) A UČINIT VŠECHNA OPATŘENÍ, ABY BYLY VYTVOŘENY PODMÍNKY PRO JEJICH VNÍMÁNÍ (ZTIŠIT, NEBO VYPNOUT HLASITOU REPRODUKCI VE VOZIDLE). Znamená to, že poslouchat nemusím vůbec? Pane jo!! }
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4781
Registrován: 5-2004
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 10:52:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Povinnost u přejezdu poslouchat není v zákoně pro legraci."
"Ona tam není totiž nikde napsaná vůbec!"

Čili se domníváte že by zákon měl být doplněn o vysvětlující odstavec:

"Vysvětlení pro úplně blbý: to že se na přejezd nesmí při houkání vlaku vjíždět znamená, že musíte před přejezdem poslouchat jestli něco nehouká. Pokud se přesvědčíte že koukajícím je sova můžete na přejezd vjet i při houkání".
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 868
Registrován: 1-2011

Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 10:55:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad eeee: Napsaná tam je-Zákon 361/2000Sb,§29, čl.(1), odst. d). Dovolím si citovat-,,je-li již vidět nebo SLYŠET přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání; toto neplatí, svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení". Slyšet bez poslouchání je technicky nemožné, úmyslné omezování možnosti slyšet, nařízené zákonem, je špatné.
O neslyšících, kteří mají oprávnění k řízení motorového vozidle zde píše ve svém posledním příspěvku pan ivoč.
ivoš
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.102.167.15
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 11:13:19    Odkaz na tento příspěvek  

Já se omlouvám za překlep, jsem ivoš. A pro eeee: chtěl jsem jen naznačit, že chtít po neslyšícím, aby poslouchal, je asi totéž, jako chtít po vozíčkáři, aby se šel podívat, jestli ten vlak opravdu nejede. Oba postižení mohou řidičák dostat, ovšem musí své chování přizpůsobit svému postižení. A to dělají.
eeee
Neregistrovaný host
Odeslán z: 147.52.17.47
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 11:23:22    Odkaz na tento příspěvek  

7477010, vidno, že někdo má opakovaně problém s pochopením jasně psaného textu!!!

,,je-li" říká povinnost poslouchat?!
Ona tam ta povinnost poslouchat není napsaná úmyslně právě kvůli tomu postiženému, který by byl diskriminován.
Takže znovu pro ty dva pomalejší: Povinnost poslouchat není a nebyla v tomto zákonu výslovně stanovena nikomu a to ani postiženým ani nepostiženým a vlastní výklad 747 je dosti svérázný.
7477010: "Slyšet bez poslouchání je technicky nemožné, úmyslné omezování možnosti slyšet, nařízené zákonem, je špatné."

Kde je to nařízené poslouchání zákonem? Nějak to není vidět v té citaci ani jinde ve vyhlášce.

ivoš, no dyk mu tady vysvětluji, že chce navíc něco, co v zákonu není a být nemůže, ale on si mele svou.
kamenictví Fiala
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.250.6.122
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 12:00:34    Odkaz na tento příspěvek  

Uděláme Vám cenu.
Aleš_Liesk.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 335
Registrován: 9-2011
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 12:14:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Povinnost poslouchat" jako taková nařízena není, ale pokud "je slyšet" vlak, nesmí se vjet na přejezd. Pokud ten vlak pan eee uslyší bez poslouchání nebo ten zvuk uvidí či ucejtí, tak "poslouchat" opravdu nemusí.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 12:31:06    Odkaz na tento příspěvek  

A pokud má puštěný techno, tak žádnej vlak nejni slyšet a může tam vjet i tak.
Železnej Dědek
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.215.204
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 12:42:14    Odkaz na tento příspěvek  

A spousta lidem na K-Reportu se uleví.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4784
Registrován: 5-2004
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 12:42:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vono stačí když pude pěšky se sluchátkama na uchách...
Corllin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1930
Registrován: 12-2006

Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 12:49:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hoši, máte tu hezké připomínky, ale ve vyhlášce to je jasně napsané: (1) Před železničním přejezdem si musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet.
A je váš problém JAK se přesvědčíte. Když jdete na záchod, tak se vám taky musí všude psát, že máte nejdřív sundat kalhoty a pak mužete tlačit bobek???
ICQ:349 415 692
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10627
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 13:03:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

a jak má slyšet šofér ve vejtřasce? :-)
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Corllin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1933
Registrován: 12-2006

Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 13:26:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A šofér ve vejtřasce stojí u přejezdu a má sešlápnutý plyn na podlaze??? Chjo....
ICQ:349 415 692
Petr_Šída
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 278
Registrován: 1-2011
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 13:45:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No ono se ve VSce dá na plný plyn jet 5 km za hodinu, to zase žádná, ale jinak je tahle diskuse docela srandovní

co dodat, rozhledový poměry, jednoznačně musí být, poslouchat, ve vlastním zájmu, a co víc, ono by to taky často chtělo pořádný značení, znám několik přejezdů, kde je kříž co je zmačí orezlý až hrůza a ještě málem spadlý do pangejtu, takový přejezd jde proti slunci velmi snadno přehlédnout

jednou se mi to stalo a byl jsem pěkně vyklepanej, když se najednou 50 m přede mnou vynořila regionova, ještě že ta silnice byla děravá
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5172
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 14:17:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

eeee: někdo má opakovaně problém s pochopením jasně psaného textu !!!
A ten někdo jsi Ty.
Jestli že zákon praví, že "řidič nesmí vjíždět, pokud vidí NEBO slyší přijíždějící vlak", pak to znamená, že smí vjet jen v případě, že vlak ANI nevidí, ANI neslyší.
Jestliže zákon dále praví, že se řidič má přesvědčit, pak to znamená, že se v mezích svých možností musí JAK dívat, TAK I poslouchat. A zatímco sluchové postižení je zákonem uznanou nemožností slyšet, kravál z rádia či přehrávače takovouto nemožností není, protože na rozdíl od té hluchoty je možné to rádio/přehrávač v případě potřeby ztišit či vypnout.
eeee
Neregistrovaný host
Odeslán z: 147.52.17.47
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 22:04:04    Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej, akademickej chytrolíne, vysvětli, jak má ten vlak slyšet hluchej?! A vidí na obě strany hovno, bo na obě strany čumí protihlukové bariéry nebo porost.
Ty jsi další, kdo má problém s chápáním. U ydejších akademiků to bývá základní vlastnost. K doptání na ČVUT.
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3235
Registrován: 9-2002

Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 22:07:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak si zapremejslime, co by ten hluchej udelal - moznosti ma nekolik - jet jinudy, jet sockou anebo sehnat nekoho, kdo mu to odridi (asi nejcasteji.) Ja sam jsem auto oznaceny jako rizeny hluchou osobou videl snad jen jednou nebo dvakrat.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 869
Registrován: 1-2011

Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 22:28:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já osobně jsem auto, označené jako vozidlo řízené neslyšícím, neviděl nikdy. Takže jich opravdu asi moc není a tak je vysoce pravděpodobné, že mimo neslyšícího řidiče bude v autě slyšící spolujezdec. No a ten, aby se vůbec s neslyšícím domluvil, bude ovládat znakovou řeč natolik, aby ho řidič mohl upozornit na povinnost, spojenou s přejížděním přejezdu.
Dále je tady i další možnost, její realitu však musí posoudit odborný lékař-nemůže být jako neslyšící řidič označen (na vozidle a v řidičském oprávnění) člověk, který je schopen rozeznat ticho a silnější zvuk, přestože nerozumí řeči? Ten by to měl u přejezdu jednoduuší.
Pilatus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 830
Registrován: 8-2007
Odesláno Úterý, 10. ledna 2012 - 23:24:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dovolím si něco poznamenat k těm neslyšícím:

Ono jich není zase tak málo jak se zdá. Pokud jdou sami, nikdo si jich ani nevšimne. Dřív se dali rozeznat podle sluchadel, která nosí. Ale co se tak rozšířily mp3, tak je to skoro nemožné. Co se týče jejich řidičských kvalit - i mezi nimi se najdou výborní řidiči, kteří neztrácecejí přehled, stejně tak jsou mezi nimi takoví, kteří by raději měli chodit po svých.

Přejíždění přejezdů, u kterých nemají potřebný rozhled je pro ně velmi stresující věc. Snadno se totiž může stát, že zahoukání vlaku prostě neslyší. O to pečlivěji se musí rozhlížet.

V té souvislosti si dovolím připomenout jednu dopravní nehodu (silniční). Došlo k ní tuším v Plzni, kdy policejní auto s majákem vjelo do křižovatky na červenou a srazilo se s autem řízeným právě neslyšícím, který vyjížděl na zelenou. Co myslíte, jak probíhalo vyšetřování?
Petr_Šída
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 279
Registrován: 1-2011
Odesláno Středa, 11. ledna 2012 - 00:32:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Asi se dost divili, když na ně vlítla inspekce, ono sice mají přednost, ale ne absolutní, pokud Vás i s majákem nabourají, je to většinou jejich chyba, musí jet tak, aby k tomu nedošlo