K-report
 

Archiv diskuse Nehody do 27. 04. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 27. 04. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3089
Registrován: 11-2006
Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 15:15:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sim: Stačí, když ta smyčka pod asfaltem prostě jen uhnije, nebo se k ní nějakým způsobem jinak přeruší signál. A nemusí to být pak ani chyba kompjůtru.
Sice řadičům křižovatek nerozumím, ale pochybuji, že u "běžných sídlištních" jsou obvody pro trvalé vyhodnocování funkčnosti všech senzorů, které v případě nefunkce jednoho, přepnou na pevný cyklus, případně hodí blikačku...
V Praze to ty křižovatky hlavně v noci dělají pořád. Zaseknou se a člověk by ten semafor šel nejradši s rozběhem roztlouct. Ten jejich "novodobý trend" nechávat křižovatky v provozu celých 24 hodin denně, mi pěkně pije krev. Vždycky s nostalgií přijíždím k 20 let staré dobré křižovatce, která šlape jako švýcary. Dokud do ní nehrábne nějaký debil alias dopravní odborník, tak spolu se sousedními drží ještě zelenou vlnu a úderem deváté večerní, se na celou noc odstaví. Jen ty "nové trendy" člověku akorát komplikujou život. Ať žije moloch jménem Eltodo. Sorry za OT.
Rebel Yell
Vousatec
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.127.142
Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 18:15:02    Odkaz na tento příspěvek  

Asi budu za superkonzervativce, ale aspoň podle mne: Červené světlo je prostě betonová zeď. Když po přejetí vlaku zůstane PZZ ve výstraze, nezbývá než to respektovat, na křižovatce to samé. Na štěstí existují mobilní telefony, byť ne všude a pro všechny, ale u velké části takových případů se dá někam zatelefonovat. Je to blbé a zdržuje to obě strany, ale je to BEZPEČNÉ. Na tísňové lince je někdo, kdo se tím bude zabývat, oznámí situaci někomu, kdo je schopen vyhodnotit a vyřešit situaci (u PZZ vždy, na silnici zřejmě jen někdy). No a ten dotyčný udělá, co je potřeba (pamatuji, že na kontrolních skříňkách přejezdů bývalo nouzové otevření přejezdu, jestli je tam i dnes, nevím). Ale pokud se mi na tísňové lince někdo představí jménem a funkcí, oznámí, že na mnou dotazovaném přejezdu je porucha a žádné kolejové vozidlo se tam nenalézá, tak zeď padá a jedu. Jinak buď objedu nebo stojím, poslouchat hlady plačící dítě je sice krajně nepříjemné, ale poslouchat totéž dítě jak křičí bolestí je mnohonásobně horší.
Sim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1831
Registrován: 11-2009

Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 18:25:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ml636#3089 > jenze uhnilej kablik uz je porucha, kdezto fakt, ze cyklista se muze stavet na hlavu a odstrkavat usima, je bezny provozni stav, se kterym se pocita - o to je to horsi.

Vono teda, docela silenost je i ten semafor s "tlacitkem pro ridice" nahore na Barrandove ... jak to tam resej treba vozejckari, netusim.

Bkv#200 > diky za link ... a ted bych mel otazku na odborniky - pomohlo by treba v tehle situaci, ze by se nejednalo o "papirovou skatuli", ale o masinu stavenou tak, aby splnila TSI?

Jde mi o to, ze zrovna naraz do autovozu je jeden z tech "spatnych" z jakehokoliv hlediska (predpokladam ekvivalent narazu auta bokem do sloupu) ... takze, jestli by v takovehle situaci "TSI skelet" pomohl a pripadne, jestli by pomohl i v pripade, ze by se jednalo o sunutou soupravu.

Pokud by s timhle typem narazu TSI podminky pocitaly, je totiz dost dobre mozne, ze by pro firu bylo bezpecnejsi sedet v ridicaku splnujicim TSI, nez v "bezpecne" masine, kde je ale nutnou podminkou bezpecnosti utek do strojovny.

Vousatec > Červené světlo je prostě betonová zeď
... to vysvetlete panu Simkovi, ktery tahal za brzdu pred tunelem v Praze

pokud se mi na tísňové lince někdo představí jménem a funkcí, oznámí, že na mnou dotazovaném přejezdu je porucha a žádné kolejové vozidlo se tam nenalézá, tak zeď padá a jedu

... ale jeste pred tim se doporucuju pomodlit za to, aby se ta osoba na druhem konci bezdratu neprekoukla a nebyly z toho dalsi Vranany.
ChacharCity 142 Odra - Vrak vyssi kvality
Kecup
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1109
Registrován: 7-2009

Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 19:09:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pánové, nemůžete srovnávat světelnou křižovatku a železniční přejezd. Na křižovatce se jezdí zpravidla rychlostí do 50 km/h, na železničním přejezdu i 160 km/h.

S rostoucí rychlostí na kolejích roste i potřebná vzdálenost spouštěcích obvodů ... to mi asi dáte všichni za pravdu. Jak mam poznat jakou rychlostí se po kolejích jezdí abych věděl že vidím na celý ovládací úsek??

Ruku na srdce, kdo by to odnesl v případě nehody na přejezdu?? Ten maník co bude ukazovat že mohu přejet přejezd nebo řidič který ho poslechl??

V případě světelného PZZ to projedete, co když PZZ v poruše bude se závorama?? Objedete je/projedete když je někdo zvedne?? Jistě si vzpomenete na video na jeden přejezd se závorama co byl zavřený a mezi hříšníky byli i příslušníci Policie ČR. Rozmyslete si jak se zachováte, já bych raději zůstal stát než abych to měl za sebou.
Pilatus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 893
Registrován: 8-2007
Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 21:16:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kecup: Bylo by moc zajímaví sledovat, kolik (a zda vůbec něco) by PČR za projetí přejezdu v činnosti dostala. Nebejbože kdyby je přitom smetl vlak. Beztak si dělají skoro vše co chtějí, vesměs pod záminkou "úředního postupu" nebo jak tomu říkají.
Kecup
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1111
Registrován: 7-2009

Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 21:22:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pilatus

Měl jsem i jeden telefonát od příslušníků - jeden řidič nahlásil poruchu přejezdu na trati Pňovany - Bezdružice. Co čert nechtěl, byl jsem na tom přejezdu v onu chvíli. A zkoušel jsem onen přejezd i s dalším vlivem na zab.zař. (krycí návěstidlo) a proto byl na cca max 3 minuty zavřený přejezd.

Po čase jsem dostal nahlášeno poruchu toho přejezdu což se mi nezdálo. Poté se mi ozvali příslušníci místního oddělení Policie ČR, že jsou na místě a že je v poruše. Na dotaz jak na to přišli, prohlásili: Nebliká tu bílé světlo. Poté jsem jim vysvětlil, že ten plech na výstražníku AŽD 71 těžko donutí svítit bíle. A tím to skončilo.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.220.193.115
Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 21:38:42    Odkaz na tento příspěvek  

PČR laskavě vynechte, to je holt zvláštní složka která má i zvláštní úkoly, někdy nepříjemný a leckdy i o kejhák. To už si spíš troufnu tipovat tu traťovou a bezpečnou rozhledovou vzdálenost pro překonání přejezdu, zaseklýho půl hodiny ve výstraze
Vousatec
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.127.142
Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 21:45:11    Odkaz na tento příspěvek  

To Sim: Červené světlo platí pro toho, kdo řídí vozidlo. Nikoli pro toho, kdo má jen ruku na rukojeti záchranné brzdy. I mistr tesař se utne, i pyrotechnik se občas splete. Právě tak se může splést i ten, kdo někoho závazně informuje o věci, ktetrá je dost podstatná. Ale pořád je mnohem bezpečnější spolehnout se na to, že někdo ověří, co se vlastně děje (jako řidič auta to u přejezdu nepoznám) než si říci,,ono je to rozbité, jedu". Ale je to věc názoru.
tombru
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2
Registrován: 4-2012
Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 22:49:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tím nejdůležitějším úkolem přejezdu je včas varovat/upozornit účastníka silničního provozu, že se blíží vlak.
To asi není nic nového.
Jenže pokud není přejezd vybaven bílým světlem pozitivní signalizace, neinformuje nijak, že se vlak určitě opravdu neblíží. Tedy že není vlivem fatální poruchy zcela mimo provoz.
Drtivá většina přejezdů s výstrahou nemá možnost efektivně upozornit strojvedoucího, že se blíží k přejezdu v poruše, aby tomu uzpůsobil svoji rychlost.
Přejezdníky se používají zřídka, vazba na případné krycí návěstidla ještě méně a efektivita varování dálkově obsluhou ze stanice s dohledem na PZZ je také velmi problematická (hlavně rychlost předání informace na vlak pokud už stanici opustil a blíží se k přejezdu).

Takže pokud se blížíte k přejezdu kde nesvítí bílé světlo, nebo výstraha, jsou tři možnosti. Buďto se neblíží vlak, nebo je přejezd v poruše, nebo smrtící kombinace obojího. Rozhledové poměry u PZS s výstrahou nebývají nic moc (jedním z důvodů bývá právě instalace PZS).
Takže veškerá snaha se upíná k tomu, aby přejezd co nejspolehlivěji dával výstrahu pokud se blíží vlak.
Cenou za to je občas obtěžující falešné vyvolání výstrahy, nebo její zpožděné ukončení pokud si laicky řečeno systém není jist, zda se k přejezdu neblíží vlak.
Myslím že takové občasné zdržení je pořád lepší než kdyby přejezd vůbec výstrahu nedával.
Ruku na srdce, kolik řidičů se na přejezdech které nedávají výstrahu a bez aktivní pozitivní signalizace opravdu alespoň nějak snaží přesvědčit, že se opravdu neblíží vlak.

Kdyby to s technickou spolehlivostí přejezdu bylo opravdu tak špatné, tak při tom množství PZZ bylo mrtvých řádově o dost víc.

Spíš bych řešil otázku jak opravdu bezpečně přejet přejezd který nedává výstrahu, ani pozitivní signalizaci a nemám tedy jistotu zda není v poruše a když ano jestli už provozovatel na toto reagoval. Protože i ze zákona jsem povinen se jako řidič vždy přesvědčit zda se neblíží vlak, což je někdy opravdu nemožné.

Já bych tedy projel přejezd na červenou jen v případě, že by bylo podezření že má poruchu a jen pokud bych stáním před ním ohrožoval jiný život. Třeba kdybych vezl někoho urgentně do nemocnice. Jinak je to čirý hazard.
Petr_Šída
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 398
Registrován: 1-2011
Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 23:16:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Taky přidám jednu zkušenost, minulý rok přejel náklad na 072 v Lysé chlapíka, zastavil a zůstal stát nějakých 100 m od přejezdu, ten zůstal ve výstraze a i další následný o dalších 200 m dál zůstal viset se spuštěnýma závorama

tak jsme tam 10 minut poslušně čumákovali, až do chvíle, kdy si tím prostě projela PČR, která k té nehodě jela

průšvih byl, že druhá kolej byla normálně funkční, takže nebylo jasné, kdy to svítí jenom od nákladu a kdy jede vlak

naštěstí tam je daleký rozhled a dalo se kouknout a ukázat řidičům

než to dokázali vypnout, uběhlo dobře 45 minut, na tu dobu byl průjez obcí bloklý

fíra tam s nákladem strávil podstatně delší dobu, chudák ...
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5487
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 01:12:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kecup: Jak mam poznat jakou rychlostí se po kolejích jezdí abych věděl že vidím na celý ovládací úsek??
Panenko skákavá, já tady celou dobu mluvím situaci, kdy to prostě nějakým způsobem vím a jesm si jist, protože vím, že dejme tomu:
- jde o jednokolejku se sedmdesátkou, kde se jezdí mezistaničně,
- je sucho a výdřeva je OK a já mám teplej motor, takže jsem na druhý straně za pět vteřin a ne za normovejch dvacet,
- přibližovák by měl bejt bratru půl kilometru, mně by dokonce stačilo ať nežeru 200 metrů, ale já vidim na kilometr,
- a kromě toho jsem viděl projet vlak s koncema, kterej je sice už ven ze vzdalováku (při poruše anulace bych se nejevil a čekal), ale ještě nikam nedojel, kde by se dalo křížovat.

Nehledám obecné řešení, takže neřeším Frantu Joudu, kterej přijel k zavřenýmu přejezdu na dvojkolejce s autoblokem v oblouku a ještě ví o dráze howno.
Nechci ani nijak měnit zákon 361, jenom využívám zjevného nenaplnění materiálního aspektu a jedu i s rizikem, že mě někdo bude prudit.
Je to tak těžké pochopit...?

Sim: no na kole jsem už tahle na červenou jel. Přesně jak říkáš, odbočení z Černokostelecké do Štěrbohol na smyčku, která na mě sere...
Amper
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 359
Registrován: 2-2010
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 01:35:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mně se líbí, kolik je tu najednou Mirku Dušínů a v reálném životě pak za vlakem na jednokolejce nebo po 10 minutách výstrahy ten přejezd fikne každý druhý nádražák.
Persink
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.84.1.19
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 05:35:17    Odkaz na tento příspěvek  

No pekna debata. Ja mam taky neco a dost zasadniho.
Pri vyluce se ridic busu doslova vztekal protoze prejezd byl po tme a jel vlak.
Jak je to mozny, ja nevim co stim draha ma, kdyz to nefunguje, tak nemaj jezdit. No proste hazel kyble hnoje a hosp. zvirata.
Pak jsem se ho zeptal jakou rychlosti jel vlak. Odpovedel ze krokem. Tak jsem mu vysvetlil ze kazdy prejezd se signalizaci ma nekde misto, kde se provadi kontrola a zamestnanec drahy pak na tu kontrolu adekvatne reaguje.
Ze trva odstraneni poruchy dlouho? Stal jsem v praze (to jsem jel prodat auto) na krizovatce 25 minut na cervenou. Pak zacali ridit policajti dopravu. Zpatky jsem sel pesky a jeste po hodine tak nebyl opravar, opravoval jinde a nemuze se rozkrajet.
Takze cervena na PZZ je jasna, je po tme, opatrne zjistim co a jak a je li to mozne jedu.
PZZ v poruse? Draha odstranuje, ridic viz vyse.
Kontrola PZZ neni v tomto pripade:pouze krize nebo nejakej idiot rozbil ZAVORU (urazil apod.)
Persink
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.84.1.19
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 05:54:05    Odkaz na tento příspěvek  

Dokonceni->
Ale i na krize se da dat OP. Mezi Dobrovicema a MB, prejezd z pole do pole. Traktorista vyvratil kriz a ujel(pochopitelne se nebude priznavat). Nez prijela tratovka a narovnala, vsechny vlaky meli OP. A tam mi to prislo zbytecny, leta tam nikdo nejel a presto bylo OP.
Ja se akorat divim ze vsichni resej vyhlasku, predpisy a pod. ale neuvazuji nad svym zivotem a ze strojvedouci toho vlaku je na tom pak taky spatne.
Jak byl ten smrtak v Bakove (v uzavreny diskuzi vyse), oba dva jsem znal, rikam to svejm dvema klukum, jak se chovat na prejezdu. Dokonce jsem zkusil jit pres prejezd (ve vystraze) a kluci me zastavily (3,4 roky a jen jsem je zkousel) a vratim se k tem dvema v aute.
Ti mi rekli pred pul rokem ze jsem blbej, mladej, nerozumim tomu a oni to vzdycky stihnou.
No jsou starsi, ty maj dycky pravdu. Akorat jim je to ted k prdu.
V kalamite to taky zaznelo.
Jezisek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 818
Registrován: 4-2004

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 07:09:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: jedu ke křižovatce. Světla jsou zaseknutá v poloze červené. Najednou dlouhá šňůra aut je přerušena, podívám se na druhou stranu, ještě jednou nazpět, vletím do křižovatky a najednou jedu, pomocí BVP řízeného telefonujcí slepicou, poněkud jiným směrem. Tak. A kdo je odpovědný za nehodu?
Totak volako, súdruh major.

Honzaklofnar: ozvěte se na email, jestli chcete.
Téměř jedno celé století již nejsme součástí Monarchie. Češi jsou již téměř celé století "svobodný národ". A kam svobodný národ český došel? Na prah nové Bílé hory...
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 896
Registrován: 1-2011

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 08:24:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Tombru,23. dubna 2012 - 22:49:37: Nejsem zabezpečovák, ale něco málo o přejezdech vím. Takže-každý přejezd, který nemá přejezdníky, má někde kontrolní skříňku. Tu kontroluje pracovník, který zabezpečuje jízdu vlaku. Tam, kde to nejde (některé dálkoviny), je závislost návěstidla na přejezdu. Je-li přejezd svým vlastním kontrolním systémem shledán v pořádku, tak pravděpodobnost toho, že se jízdou kolejového vozidla nezavře, je téměř nulová. I to mnohokrát zmiňované ukradení kabelů automaticky vyvolá výstrahu a někde se okamžitě indikuje, zpravidla i akusticky.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5490
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 09:18:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ježíšek: No samozřejmě že v takovým případě já. O tom žádná.
Ale pokud ta slepice místo 50 pojede 110 a bude mobilovat, tak bude mít spoluvinu (byť mně už to kór moc platný nebude).

Ale to furt kurva neznamená, že nemůže existovat situace, kdy tam to BVP s tou slepicí není, a že ji nesmím využít.
Všichni mi tady negujete implikaci "jsou splněny podmínky => můžu to a to" všelijakými konstrukcemi, kdy ty podmínky splněny nejsou - jenže v řádcích s nesplněnými podmínkami má immplikace co, Jasánek? Samý jedničky, takže tím mi tu implikaci vyvrátit prostě nemůžete.
A to tady po stopadesáté troubím, že to ověření těch podmínek jde plně na mé triko (viz ta Tvoje slepice s mobilem v BPV) a nechci kvůli tomu žádný změny zákonů, ale jenom docela normální využití toho, co v nich už od pradávna je.

To tu jsou všichni takoví fachidioti, že nevidí, že je svět i mimo koleje a že taky musí nějak fungovat...?
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5491
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 09:20:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

747701: I to mnohokrát zmiňované ukradení kabelů automaticky vyvolá výstrahu a někde se okamžitě indikuje, zpravidla i akusticky.
Jasně, výroba bezpečnosti vykrádáním spolehlivosti. Netrvdím, že se to má dělat jinak, ale je třeba se taky zamyslet nad důsledky toho přístupu. Jinak je to ten fachidiotismus.
Sim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1832
Registrován: 11-2009

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 09:32:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej#5490 > to je marny ... pro nektery ajznbonaky je predpis svatej a pokud blika cervena, nikdo na prejezd nesmi, i kdyby indiani vytrhali koleje .

Nejvetsi mazec je, ze tramvaje si klidne mezi autama jezdej a prakticky nikdo (az na par idiotu, kteri nastesti zpravidla ohrozuji jen sami sebe) s tim nema problem - pritom rychlost na lokalkach a hmotnost vozidel zde jezdicich je s tramvajemi srovnatelna a hustota provozu nesrovnatelne mensi => pokud u "tramvajoveho prejezdu" staci trojuhelnik a povinnost se rozhlidnout, proc by tohle nemohlo stacit v pripade, ze uz 10 minut stojim u blikajici cerveny a nic se nedeje?

Samosebou s tim, ze pokud se stane pruser, jde to - stejne jako v pripade trojuhelniku u tramvaje - za mnou. A tim pruserem muze byt klidne i takova blbost, jako ze nesnizim rychlost na vleckovem prejezdu bez pozitivky na 30 km/h v pripade, ze vidim pul kilometru na kazdou stranu v poli a zrovna me tam budou chtit prislusnici chranit pred vlakem, ktery zde jezdi 2x do roka.
ChacharCity 142 Odra - Vrak vyssi kvality
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3090
Registrován: 11-2006
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 10:51:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tuším, že v Litoměřicích si z toho tamní měšťáci udělali živnost. Mají trvale umístěný radar mířící na dávno nepoužívaný vlečkový přejezd a buď to rovnou sbírají když zrovna nechytají lelky, nebo si volají řidiče pro nejdražší fotky v zemi.

Hajnej: Vsadím se, že ti co nejvíc řvou, ani nádražáci nejsou.
A ještě se zapomnělo na jednu věc - když je výstraha, lokálka, dlouho se nic neděje, přejezd se dá projet zmíněným krokem-smykem a na palubě je důvěryhodný spolujezdec a je tam aspoň trochu vidět, lze využít jeho na rozhled.
Ale stejně bych to radši objel, nebo zajel za výpravčím, aby kopl do rozvaděče, tak jako to udělal na jedné nejmenované stanici, když mu na 40 a výstraha, předvěst návěstila výstrahu. ...a pomohlo.
------------------
Třeba s tímhle je trochu problém v těch Zlenicích. Na přejezdu od Lštění bylo od dávných dob VÚDéčko a to snad jen proto, že auto jedoucí od Lštění stojí pro rozhled vpravo ve špatném úhlu. Ale u zlenické zastávky jsou jen kříže se STOPkou. Když je vzrostlé pole, jsou tam horší poměry, než na světlech a traťová je tam 60. Motorák brzdící do zastávky tam tolik nepojede, ale náklad by měl zpomalovat proč?
Rebel Yell
tombru
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3
Registrován: 4-2012
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 10:54:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No už koukám zbývá vám jen popřát ať se vám takové rozhodování pokud možno vydaří, ani ne tak kvůli vám, ale kvůli těm lidem ve vlaku.

On totiž i poměrně neškodnej keříček u jinak přehledné trati a relativně daleko od přejezdu v tom správném úhlu dotáže na pár sekund schovat menší vlak. Taková nehoda se už také stala. Nejhorší jsou právě ty přejezdy, které jsou relativně velmi dobře přehledné. Tam si řidiči dávají paradoxně velmi málo pozor, protože mají pocit, že přece mají velmi dobrý přehled a zdánlivě situaci pod kontrolou lépe než nějaké otravné přejezdové zařízení. To ověřilo už několik různých studií.

Zábrzdná vzdálenost tramvaje a malého vlaku je nesrovnatelná. Tramvaj jede obvykle pomaleji, je obvykle lehčí a je vždy vybavena elektromagnetickou kolejovou brzdou a přesto ze své maximální 60km rychlosti také i nouzově brzdí několik desítek metrů.

No snad budou vaše rozhodnutí vždy bez následků, a když ne, tak už se asi nikdo nedoví, kde jste udělali chybu ve zhodnocení situace.

S osobákem je to více méně jen váš boj, horší když takto začne uvažovat i řidič náklaďáku...

No pro strojvedoucího to musí být fakt zážitek pak sledovat jak se mu desítky metrů před čumákem šrotuje auto s lidma a když pak zastaví tak v podstatě bezmocně sledovat jak umírají než přijedou hasiči a záchranka.

Když vás vezme tramvaj, tak vás obvykle odstrčí, vlak si vás vezme pod nárazníky, strhne na koleje a pomele i při velmi malé rychlosti.

Zkuste to také zahrnout pak do svých úvah až budete řešit jestli projet přejezd ve výstraze, tedy jestli vám to za to riziko stojí a že jste jak jste naštvaní a ve stresu z toho čekání opravdu dobře vyhodnotili, že je to jen porucha a že máte ověřeno, že opravdu můžete bezpečně i přes výstrahu přejezdem projet.

No snad bude "Kryštov" s vámi...
Rk_kn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2264
Registrován: 1-2005

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 11:15:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sim : ešte by som pripomenul, pre tých účastníkov cestnej premávky, že obyčajne nárazníky sú vo výške hlavy cestovateľov v osobnom cestnom vehikli a električky nezvyknú mať nárazníky, a prednú nárazovú zónu majú zaoblenú do špice.
Jezisek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 819
Registrován: 4-2004

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 12:41:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No ono to s tím předpisem, ze strany dráhy, není žádná sranda. Zejména výpravčí, signalisté, závoráři apod. jsou dosti popotahování, když to berou "cool". Takže je docela možné se od kolejí, ze světa železnic, dostat do světa, no řekněme microcosmu, obehnaného ostanatým drátem.
Ale když si nalití výrostci dělají ve dvě v noci zábavu pomocí dvoukoruny, mají místní prostě smůlu. Přejezd bliká, vlak troubí a policajt není schopen pochopit, že když tam pošle hlídku, která si přijde na 2Kč, bude po problému...
Téměř jedno celé století již nejsme součástí Monarchie. Češi jsou již téměř celé století "svobodný národ". A kam svobodný národ český došel? Na prah nové Bílé hory...
Sim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1833
Registrován: 11-2009

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 14:14:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tombru#3 Rk_kn#2264 > ehm ... dovolim si vyvratit par ... rekneme mlzeni;

Tramvaj jede obvykle pomaleji ... s ohledem na lepsi akceleraci tramvaje se da naopak predpokladat, ze pojede rychleji

je obvykle lehčí ... klasicke duo T3 s triceti tunama ve srovnani se solo sukafonem o dvaceti tunach nebo s vlekem dohromady s petatriceti tunami ... porad vychazi tramvaj jako neskodny beranek co pohladi a vlak jako ten zlej vlk, co kazdyho roztrha, pokud se mu postavi?

obyčajne nárazníky sú vo výške hlavy cestovateľov v osobnom cestnom vehikli a električky nezvyknú mať nárazníky, a prednú nárazovú zónu majú zaoblenú do špice

Docela by me zajimalo, kde zijete - ja zatim v kazdem meste v CZ, kde tramvaje jezdi, potkavam vesmes T3 a jejich odvozeniny, ktere sice narazniky nemaji, ale to vystrcene kopi bych rozhodne do deformacnich zon nezapocitaval. Tramvaji bez kopi je podobne procento, jako vlaku bez narazniku.

No pro strojvedoucího to musí být fakt zážitek pak sledovat jak se mu desítky metrů před čumákem šrotuje auto s lidma a když pak zastaví tak v podstatě bezmocně sledovat jak umírají než přijedou hasiči a záchranka.

Zato tramvajaci tohle delaji s radosti a jeste si pri tom cekani na zachranku rozbali svacinu.

Jezisek#819 > výpravčí, signalisté, závoráři jsou placeni za to, aby to cool nebrali. Cestujici verejnost nikoliv.
ChacharCity 142 Odra - Vrak vyssi kvality
Zaosai
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 602
Registrován: 7-2005

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 14:34:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak to já ,když někoho přejedu a začně zdlouhavé vyšetřování,tak si v klidu rozbalím svačinu a v pohodě se najím.Mám na to konečně čas.
Jenki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4004
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 15:34:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jasně, výroba bezpečnosti vykrádáním spolehlivosti. Netrvdím, že se to má dělat jinak, ale je třeba se taky zamyslet nad důsledky toho přístupu. Jinak je to ten fachidiotismus.
Dá se to někde podepsat?

Tuším, že v Litoměřicích si z toho tamní měšťáci udělali živnost. Mají trvale umístěný radar mířící na dávno nepoužívaný vlečkový přejezd a buď to rovnou sbírají když zrovna nechytají lelky, nebo si volají řidiče pro nejdražší fotky v zemi.
Na základě strašného řevu v médyjých ho už sundali. Mám dojem, že se s nimi i někdo úspěšně soudil, že nebyl naplněn materiální aspekt přestupku a že si celý radar můžou strčit někam. Že by tam místo značky "přejezd" měla být značka "tunel" je další věc.

Když vás vezme tramvaj, tak vás obvykle odstrčí...
protože cca 50% střetů tramvaj vs auto je pravý roh tramvaje a auto odbočující vlevo. Tam to obvykle končí tím odhozením. Střetů pod úhlem plus mínus 90° jako na železničním přejezdu je minimum, ale pokud jsou, tak končí podobně blbě. A na rozdíl od vlaku je celý děj mnohem rychlejší, takže tramvaják nemá vůbec čas utéct ze stanoviště někam pryč. Snad ani neznám případ, že by někdo použil červený "hříbek" - na záznamech z tachografu je akorát tak plná brzda z pedálu / rajčáku spolu se zvonkem a najednou nulová rychlost.
tombru
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4
Registrován: 4-2012

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 16:03:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak mlžení jo :-)

Tak srovnáme technologicky, rozměrově a vývojově podobná vozidla.

Mašinka řady 810:
20 tun, maximální rychlost 80km/h, dvě bržděné nápravy, žádná nouzová elektromagnetická kolejová brzda

Tramvaj T3:
16 tun, maximální rychlost 65km/h, čtyři nápravy, 4x nouzová elektromagnetická kolejová brzda

co bude brzdit lépe když tomu vlítnete do cesty? Dvounápravová 810 o 4 tuny těžší jedoucí až 80km/h brzdící jen pomocí dvou náprav, nebo T3 která je o pětinu lehčí, má dvakrát tolik náprav na brždění, jede max. 65km/h a má ještě elektromagnetickou nouzovou brzdu?

Pravda, do 810 se vleze asi o 50 lidí méně... Takže rozdíl váhy se může při plně nacvaknutých vozidlech o ty 4 tuny vyrovnat, no zásadní jsou spíše zejména ty brzdné prostředky a rychlost.

Jo to "kopí" T3 je sice nepříjemné, ale je volně ložené v kloubu a poměrně tupé, takže pokud nebude před tramvají stát přesně na střed tak ho příčným pohybem ohnete a k průniku do kabiny auta nedojde. Nárazníky na lokomotivě jsou jistota. jsou hned dva, jen tak neuhnou, vycházejí do výše oken osobního auta.

No stačí se trochu podívat jak vypadají střety auta s tramvají a s vlakem a není třeba k tomu asi nic moc dodávat, fotek je plný internet...

Uvědomte si co bude váš protivník! Srovnávat to se silniční křižovatkou, kde může kolizní vozidlo uhnout, lépe brzdit, má deformační zóny a je velikostně podobné (snad vyjma tatry s pískem) s drážním vozidlem, které má minimálně 20 tun, neuhne a ani nemá šanci včas zabrzdit (nebo výrazně zpomalit), nemá žádné bezpečnostní deformační zóny ani tvarování.

No na druhou stranu si zase někteří aspoň konečně v klidu posvačí a skočí si na záchod
Rk_kn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2265
Registrován: 1-2005

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 17:24:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sim : Chválabohu, nežijem v meste s električkovou MHD , len som si pamätal aké majú električky v Ba, prípadne v Brne. Typ ma nezaujímal .
Pene
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 769
Registrován: 8-2009
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 17:56:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tuším, že v Litoměřicích si z toho tamní měšťáci udělali živnost. Mají trvale umístěný radar mířící na dávno nepoužívaný vlečkový přejezd a buď to rovnou sbírají když zrovna nechytají lelky, nebo si volají řidiče pro nejdražší fotky v zemi.
Na základě strašného řevu v médyjých ho už sundali. Mám dojem, že se s nimi i někdo úspěšně soudil, že nebyl naplněn materiální aspekt přestupku a že si celý radar můžou strčit někam. Že by tam místo značky "přejezd" měla být značka "tunel" je další věc.

Podobný vlečkový přejezd, kde se x let nehlo ani kolo a ty šmejdi policajtský tam měřili je (možná již byl) v Mělníku . Kdyby radši dělali něco pozitivnějšího než okrádali za nedodržování třicíctky konkrétně zde.

Objedete je/projedete když je někdo zvedne?? Jistě si vzpomenete na video na jeden přejezd se závorama co byl zavřený a mezi hříšníky byli i příslušníci Policie ČR. Rozmyslete si jak se zachováte, já bych raději zůstal stát než abych to měl za sebou.
Na přejezdu u žst. Praha Ruzyně běžné, že si PČR projíždí jak chce...
Sim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1835
Registrován: 11-2009

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 18:04:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tombru#4 > vsak o moznostech brzdeni a taky treba o tom, ze pruser se zpravidla stane tam, kde diky prehlednosti "zadne nebezpeci nehrozi" se s vami nepru a vypichnul jsem pouze ty veci, ktere s realitou nemusi mit prilis mnoho spolecneho.

Ve chvili, kdy tramvajak nebo fira do posledni chvile nevi, ze hrozi nebezpeci kolize (a tedy nebrzdi) je uplne fuk, esi me zabije tuna vlaku nebo tuna tramvaje (a asi nema smysl se dohadovat, ktera tuna to zrovna byla, ze bysme ji proste vyrizli a jezdenim bez ni prispeli bezpecnosti provozu :-D)

Ohledne ohnuti sprahla tramvaje ... na to bych v zadnem pripade nespolehal, pokud je to dimenzovano tak, ze to dokaze odtlacit (tedy na vzper) mrtvou soupravu dvou T3, pochybuju, ze by to osobak ohnul.

Coz na situaci ale nic nemeni. Proste jsem proti tomu, aby z vlaku mel nekdo nadmerny respekt a kompenzoval si to absenci respektu vuci tramvaji, k cemuz reci vaseho typu muzou vest. Stret jakychkoliv vozidel je pruser a koneckoncu i naraz v 50km/h do zdi odpovida padu z pateho patra.
ChacharCity 142 Odra - Vrak vyssi kvality
Persink
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.84.1.19
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 18:27:03    Odkaz na tento příspěvek  

Vzkaz pro SIMa:
Nezapomel jsem, ale dal jsem to precist jednomu ing. (spoluzak) a ted nad tim hloubame. Az budem vedet, napisu. Oba vstavame ve 4:00, domu se vracime po 19:00, tak jiste pochopis ze zas tak casu nemame.
Pospec
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2651
Registrován: 2-2007

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 19:09:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ohledne prejezdu a projizdeni na vystarhu je mozno pocist v komnate V televizi rikali, ze...
ČD: Bohužel , nejde vystavit   jízdenky na Vámi vybraný spoj !!!
DB: We hope that we have been of assistance and look forward to welcome you in our trains.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 20:27:21    Odkaz na tento příspěvek  

ad P_z : K tomu vašemu "materiálnímu aspektu" > tuším v Singapuru (nebo jiném podobném státě) se trestá odplivnutí nebo odhození žvejky, resp. nějaký takový "debilní" přestupek (nikoho neohrožující) proti veřejnému pořádku a nikdo tam nezkoumá nějakou materiální stránku. Prostě porušil jsi zákon, dostaneš štráf ...
Podobně by to mělo existovat i u nás. A můžeš si "na buzeraci" stěžovat přes český Ústavní soud třebas u Evropského soudu pro lidská práva ... ale do té dobu budeš bez papírů ... Podobně nedodržování rychlosti.

Já se taky řadím mezi ty Vousáčovy superkonzervativce a řidiči, který vjede na přejezd přes červenou, i když se nic nestane, bych zakázal řízení tak na pět let a aby ho to nemrzelo, vozidlo (věc) použité ke spáchání přestupku by propadlo ve prospěch státu, pokud by se jednalo o vozidlo jiného vlastníka, dostal by řidič peněžitý trest ve výši pořízovací ceny vozidla ...

Pokud nemáš trpělivost čekat u závor nebo světel, nemáš trpělivost jet dvacítkou, o níž si myslíš, že je tam k ničemu - nemáš za volantem co dělat. Spěcháš ? Kam, jde snad o tvůj život ... Opravdu spěcháš - tak proč jsi nejel dříve ...

Práce / jízda kvapná, málo platná ...

Pospíchej pomalu ...

Nic není tak důležité, aby to nemohlo počkat ...

Na Nově bylo dnes uvedeno, že ta červená světla na přejezdu ve Zbuzanech byla v činnosti 76 vteřin ... Pravdu má pan ing. Halla - nemá-li řidič dostatek trpělivosti čekat minutu a 16 vteřin, pak nepatří za volant.
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3098
Registrován: 11-2006
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 21:55:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

76 vteřin? Tak to asi taky nastala ta chyba jako ve Zlenicích, že se přejezd vypnul z výstrahy až po uvolnění celého vzdalovacího úseku.

Cestující se podaří spočítat snadno. Linky 3xx mají pokladnu, ta zaznamenává počet prodaných jízdenek se vším všudy. A myslím, že i načtení čipovek se tam dá v čase jednotlivě dohledat.
Každopádně jediná správná varianta zakončení celého případu, je okamžitá výpověď řidičovi a může být moc rád, že mu ještě někdo z autobusu nenakopal polštáře.

Ať si pan "kolega" zkusí operovat v Braníku na 106. Tam přejezd zacvakne na cca 3 minuty a taky se tam s autobusama nekličkuje skrz šraňky.
Rebel Yell
Hook
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1872
Registrován: 3-2005
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 22:00:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Každopádně jediná správná varianta zakončení celého případu, je okamžitá výpověď řidičovi a může být moc rád, že mu ještě někdo z autobusu nenakopal polštáře.


Poněkud rozporuplný závěr proti tomu, co jste tady tvrdil ještě dopoledne...A ještě se zapomnělo na jednu věc - když je výstraha, lokálka, dlouho se nic neděje, přejezd se dá projet zmíněným krokem-smykem a na palubě je důvěryhodný spolujezdec a je tam aspoň trochu vidět, lze využít jeho na rozhled.
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3099
Registrován: 11-2006
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 22:13:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hook: Odkdy si vykáme? To co jsem tvrdil a co bych udělal, jsou dvě rozdílné věci. Psal jsem jen o možnosti a hned v další větě, že bych do toho nešel a radši to objel. Člověk nikdy neví.

Tvrdím, že vlezlá tchýně se dá zabít talířem s gulášovou polévkou upuštěným z dvanáctého patra na lavičku, kde pravidelně sedává. Ale netvrdím, že bych to sám udělal. (ještě tak nějakou tu tchýni mít...)
Rebel Yell
Hook
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1874
Registrován: 3-2005
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 22:23:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

OK than.
Btw., ještě tak nějakou tu tchýni mít... s tak excentrickou myšlenkou jsem se opravdu dlouho nesetkal...
Co není, může být.
Gratulace možná, nikoliv však nutná, znáš to...
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3101
Registrován: 11-2006
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 23:13:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já jsem sám jeden velký excentrik, takže nic zvláštního pod sluncem.:-D Asi proto, že v mém okolí jsou tchýně až na výjimky úplně normální, tak nemám moc velké předsudky.
Rebel Yell
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3471
Registrován: 9-2002

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 23:45:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

hlavně rychlost předání informace na vlak pokud už stanici opustil a blíží se k přejezdu

Tohle je snad jediny pripad, kdy se to da shodit na spravce infarstrutkury. Dejme tmu, ze je Vtr 120, prejezd je 2,5 km od vypravciho a asi 40 sec po prujezdu nejakyho R nejakym zazrakem se nezavre prejezd perd nim. Co udela vypravci, pokud zrovna nedebatuje se sousednim vypravcim, kde uhnout naklad, aby mohlo neco zasejanyho predjet ? Tam je v tu chvili toho casu skutacne malo, tech 2,5 km se ve 120 udela za 1:15 ...

Je to extremni pripad, ja vim, ale nic neni nemozne... Obzvlast, kdyz neni TRS Stop (zamerne nepisu gen stop.)

Po implementaci GSM-R TRS asi pomalu zacne mizet a s ni i dalkovy zastaveni vlaku.

Jak se to teda bude v takovejch pripadech resit ?
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Kecup
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1113
Registrován: 7-2009

Odesláno Středa, 25. dubna 2012 - 05:24:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Agent

Předpoklad že se nezavře zcela automatický přejezd před vlakem je snad jen z důvodu použití výlukové zásuvky ?? Jiný důvod kromě totálního spečení kontaktů relé, což by se teeroticky stát nemělo.

U nových PZZ je použití výlukové zásuvky zapracováno i do odjezdových návěstidel, tak by teeroticky i prakticky nemělo jít postavit odjezdové návěstidlo a pokud je ještě předtím postaveno, spadne volnoznak.

Stala se už někdy taková situace u PZZ s automatickou činností??

(Příspěvek byl editován uživatelem kecup.)
Kecup
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1114
Registrován: 7-2009

Odesláno Středa, 25. dubna 2012 - 05:30:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Agent

Jinak u mě je Vtr110/140NS, PZZ je vzdálen 3km a přibližovák je dlouhý 2,5km od PZZ.
J_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 820
Registrován: 8-2004

Odesláno Středa, 25. dubna 2012 - 08:13:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jak vykolejit vlak - pokus. Pro odborniky nic noveho, ale pro vseobecnou verejnost (vcetne sotousu) muze byt prekvapenim jak dlouhy kus kolejnice bylo potreba odstrelit nez vlak vykolejil.
Jak vykolejit vlak (dokument)
Petr_Šída
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 399
Registrován: 1-2011
Odesláno Středa, 25. dubna 2012 - 10:56:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pěkný dokument

odolnost parní lokomotivy vůči vykolejení ale byla mnohonásobně větší, v podstatě to záleží na vzdálenosti krajních os pevně spřažených do podvozku

pak samozřejmě na rychlosti a taky na tom, jestli koleje jsou v oblouku

dnešní 810 by vylítla i na té nejmenší díře
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Středa, 25. dubna 2012 - 13:33:27    Odkaz na tento příspěvek  

ad J_p : vliv mají i dvouápravové podvozky ...

jinak jak vykolejit vlak, o tom se zájemce dozví ve válečném filmu VLAK s Burtem Lancasterem, jinak se postačí pečlivě prostudovat předpis SŽDC (ČD) D2

ad Petr_Šída : před téměř 20 lety jsme projížděli s 810.501 a 502 ŠRT z Hanisky až na "granicu Ukrajiny" a větší díry mezi kolejnicovými pásy (konci kolejnic) sem nikde neviděl.
Petr_Šída
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 400
Registrován: 1-2011
Odesláno Středa, 25. dubna 2012 - 13:46:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To MZ: já jsem myslel ty z videa, jinak věřím, že dokáže přejet hodně, na druhou stranu tu taky už zaznělo, že při podezření na lom kolejnice kdosi měl s 810 jet na zkoušku a vyskočil, ono to je případ od případu různé

(a jak velké měli ty díry na Ukajině, to by mě docela zajímalo? díky)
Tajemný_em
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2264
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 25. dubna 2012 - 16:06:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ML636 & Jenki & Pene: Ten trvale měřený přejezd byl (dneska už není) opravdu na Mělníku. V Ltm nic takového zaplaťpánbůh není, zde hovínkáři (=MP) dělají aspoň částečně to, k čemu jsou určení, tzn. neserou se jen do dopravy.
Spolehlivý prostředek ke snížení nehodovosti na našich silnicích? Fyzické tresty pro narušitele předpisů! Pokuty a nesmyslné body to nevyřeší...
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5494
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 25. dubna 2012 - 17:25:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tombru: No už koukám zbývá vám jen popřát ať se vám takové rozhodování pokud možno vydaří
Možná by stálo za to zamyslet se nad tím, že se můj postoj od jinak se běžně se vyskytujícího hazardéra liší v tom, že ten člověk na červené sere na každém přejezdu a je přesvědčen, že se mu nic nemůže stát, kdežto já se tak rozhoduju jedině v případě, že se setkám s poruchou přejezdu, a jsem přesvědčen, že když se pořádně nepřesvědčím, tak se mi něco stát může. Pak ta pravděpodobnost dostání se do průseru vypadá zase trošku jinak, že - jenže to by statistika a logika nesměly být sporsté slovo, že...?

Tombru: Dvounápravová 810 o 4 tuny těžší jedoucí až 80km/h brzdící jen pomocí dvou náprav, nebo T3 která je o pětinu lehčí, má dvakrát tolik náprav na brždění, jede max. 65km/h a má ještě elektromagnetickou nouzovou brzdu
Tramvaj má výhodu těch "bačkor" a rychlejšího náběhu magnetem ovládané středačové čelisťové oproti pneumatické 810 už tramvaj až zas tolik výhod nemá - počet náprav nehraje roli, protože je rozhodující součinitel adheze, malá kola jsou na tom spíš hůř a podvozky mají docela brutální přerozdělení svislých sil klopným momentem (kontrolní otázka: když se při zkouškách protismyku kropí mydlinkama před první nápravu, která náprava obvykle klouzen jako první...?).
Navíc si značná část 810 na lokálkách může o nějaké 80 leda nechat zdát...
Raspi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1649
Registrován: 8-2005

Odesláno Středa, 25. dubna 2012 - 17:40:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

kontrolní otázka: když se při zkouškách protismyku kropí mydlinkama před první nápravu, která náprava obvykle klouzen jako první...?
První bude ta druhá a bude-li těch mydlinek moc, tak jako druhá bude ta první, soudruhu majore.
Co je vrchol mazlivosti? Malý bílý kocourek nalezený před dveřmi na rohožce :-)
Pavlík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2219
Registrován: 5-2005

Odesláno Středa, 25. dubna 2012 - 18:04:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zrovna teď ukazovali na ČT1 JM v Událostech v regionech, že ty šrouby u Vyškova jsou stále povolené.

Jak je možné, že dosud nebyla sjednána náprava?
Poslouchám Kiss Publikum
Pokerna
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2510
Registrován: 7-2007

Odesláno Středa, 25. dubna 2012 - 18:44:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pavlik: A ještě je zajímavé že tam byla nedávno výluka Tuším minulý týden čtvrtek od 8 do 18
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Čtvrtek, 26. dubna 2012 - 11:10:01    Odkaz na tento příspěvek  

Petr_Šída : ale to nebylo na Ukrajině, to bylo na ŠRT na straně v té době ještě existujících ČSD ... (začátek prosince 1992) ...

Na Ukrajině v roce 1996 se jezdilo z Čopu do Halmeu (přes Djakovo) po kolejnicích, které byly k pražcům připevněny leda hřeby ... Hnacím vozidlem byl dvoudílný Serjožka, případně trojdílný ...
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5499
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 26. dubna 2012 - 11:12:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Raspi: Jenže ono se většinou kropí pod čtyřnápravové vozidlo, takže jako první klouže ta čtvrtá, těsně následová druhou, a teprve po přidání mydlinek se daří přemluvit ke klouzání i zbylé dvě.
Pene
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 773
Registrován: 8-2009
Odesláno Čtvrtek, 26. dubna 2012 - 12:00:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://tn.nova.cz/zpravy/doprava/v-suchdole-nad-luznici-se-srazil -vlak-s-autem-ridic-zemrel.html
Sim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1842
Registrován: 11-2009

Odesláno Čtvrtek, 26. dubna 2012 - 14:16:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej#5494 > ma na ty klopne sily v podvozku nejaky vliv konstrukcni reseni (zaveseni kyvne nebo primocare), nebo to je pri hmotnosti kolejoveho vozidla fuk?
ChacharCity 142 Odra - Vrak vyssi kvality
pro Sim
Neregistrovaný host
Odeslán z: 108.174.53.100
Odesláno Čtvrtek, 26. dubna 2012 - 14:50:19    Odkaz na tento příspěvek  

Sim, kdyby to nemělo vliv, tak by byly všude staré rozsochy a nevymýšlely by se nové "udělátory".
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5501
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 26. dubna 2012 - 15:04:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sim: ma na ty klopne sily v podvozku nejaky vliv konstrukcni reseni (zaveseni kyvne nebo primocare)
Konstrukční řešení na to vliv má, ale zcela jiné jeho vlastnosti - závisí to na výšce přenosu tažné síly z podvozku na vozidlo. Klopný moment podvozku je dán výškou tažného čepu nad TK, kdežto klopný moment skříně je u sólo vozidla dán výškou těžiště nad tažnými čepy, kdežto u tažného vozidla je při zanedbání jeho vlastní hmotnosti proti zbytku vlaku dán výškou nárazníků nad TK.

pro Sim: kdyby to nemělo vliv, tak by byly všude staré rozsochy a nevymýšlely by se nové "udělátory".
Sám udělátor při stejných výškách neudělá s klopnými momenty prakticky vůbec nic. Hlavním úkolem udělátorů je totiž přesnější vedení náprav než u vyčvachtaných rozsoch, protože od toho se odvíjí jakost chodu.
Sim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1843
Registrován: 11-2009

Odesláno Čtvrtek, 26. dubna 2012 - 16:30:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej#5501 > takze aby melo ulozeni naprav v podvozku nejaky meritelny vliv, muselo by se jednat o pripad, kdy je tazna sila podvozek-skrin realizovana nikoliv cepem, ale tahlem na stred vanovy skrine (rekneme ze vyskove v urovni osy kola); pak by klopny moment celeho podvozku mohl byt minimalni.

Pokud si predstavim kyvackovy podvozek, dopredu vystrcena predni kyvacka bude (pri zachytu reakce brzdy za rameno vidlice a nikoliv za samotny podvozek) mit protiponorovaci efekt, zadni vlecna kyvka ma snahu si naopak pridrepnout ... coz ale nepomer mezi rozdelenim pritlaku mezi predni a zadni osu podvozku muze paradoxne jeste zhorsit, prestoze v pripade prenosu skrin/podvozek pres cep to muze klopny efekt podvozku omezit.
ChacharCity 142 Odra - Vrak vyssi kvality
Deleter
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 332
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 26. dubna 2012 - 16:48:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tramvaje obvykle jezdí podstatně pomaleji v místech možného střetu s autama, čili střet Auto vs. tramvaj v 60 Kmh je docela vzácný. Otvírač plechovek funguje docela dobře, ale na řadě tramvají je uložen za předním čelem, tak tam nemá vliv. Jinak přejet přejezd trvá asi 3 sekundy, čili kdo má pocit, že je určitě přejezd v poruše a určitě nic nejede, tak má slušnou šanci, že mu to vyjde. Já jsem se naštěstí nikdy do situace, kdy bych musel jet na červenou, nedostal.
pro Sim
Neregistrovaný host
Odeslán z: 108.174.53.100
Odesláno Čtvrtek, 26. dubna 2012 - 17:27:19    Odkaz na tento příspěvek  

Sim:"..ale tahlem na stred vanovy skrine (rekneme ze vyskove v urovni osy kola); pak by klopny moment celeho podvozku mohl byt minimalni."

Již bylo vynalezeno a realizováno třeba u laminátek.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5503
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 27. dubna 2012 - 13:29:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sim: muselo by se jednat o pripad, kdy je tazna sila podvozek-skrin realizovana nikoliv cepem, ale tahlem na stred vanovy skrine; pak by klopny moment celeho podvozku mohl byt minimalni.
Jenže tažná síla nepůsobí ve výši nápravy, ale ve výši temene kolejnice, takže nulového klopného momentu podvozku lze dosáhnout jedině přenosem tažných sil na skříň ve výši TK. To dokáží například již pro-Simem zmíněné šikmé tyče na střídavkách.

Z pohledu chodových vlastností je ale mnohem účelnější přenášet tažné síly ve výši těžiště podvozku, protože pak podvozek při propadu do díry necuká v podélném směru.