K-report
 

Archiv diskuse Parní lokomotivy do 28. 01. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Železnice » Parní lokomotivy » Archiv diskuse Parní lokomotivy do 28. 01. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1355
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 21. ledna 2011 - 18:59:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

čtenář: máte pravdu... ale vzhledem k tomu, že na parní lokomotivě od dob Janatů, Beků a dalších již nic nového vymyšleno nebylo, je třeba - podle mého názoru - hledat cesty, jak to z těch zaprášených knihoven vytáhnout a znovu vydat. Třeba s nějakou předmluvou nebo doplněním, jak je to s provozem parních lokomotiv v současnosti.
Mkunt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 464
Registrován: 10-2009
Odesláno Pátek, 21. ledna 2011 - 21:34:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Právě proto jsem psal o recyklaci těch textů a hlavně obrázků (podobně jsem vloni hustil do pana Maruny st., že by nebylo špatné vydat znovu Linie psané mědí, které publikoval ve starém Železničáři). Noví autoři by byli lepší, ale mám bohužel dojem, že si Párař vzal veliké sousto.
Podle mě je cesta ála http://www.pepazdepa.cz/ docela zajímavá.
PS: vpomínáte na knížky typu Už vím proč?
kremak432
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.173.70.253
Odesláno Sobota, 22. ledna 2011 - 09:07:37    Odkaz na tento příspěvek  

M_g: Co to zde píšete za kraviny? Nevím a nechápu, jak jste napsal, jakou mají souvislost pojišťovací ventily kotle s teplotou vody nebo páry v kotli?!? Pojišťovací ventily (všechny typy) reagují pouze na přetlak v kotli tj. maximální provozní přetlat kotle pro který je zkonstruován a vyroben. To znamená, že může být vyroben kotel např. pro 13barů nebo pro 16barů nebo též pro 20barů, ale to už je problém, který vyřešil výrobce lokomotivy (kotle). Vámi uváděné kolísání tlaku v kotli je v zásadě způsobené špatnou obsluhou kotle. Dobrému topiči, který ví co má dělat, tlak v kotli nekolísá! Měl jsem možnost sledovat práci několika vynikajících topičů (dnes většinou důchodců), kteří měli ručičku manometru tzv. přilepenou stále na jednom místě (u kotle na 16barů - např. na hodnotě 15,8baru) v jakémkoliv jízdním režimu lokomotivy. Potom samozřejmě kotel i přehřívač fungují jak mají a následně je účelně využit i maximální výkon parního stroje lokomotivy.
Párař
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6
Registrován: 12-2010
Odesláno Sobota, 22. ledna 2011 - 11:07:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Text o přehřívači asi nemám úplně správně, ale to se dá opravit. Káždý se přece může mýlit a nikdo neví všechno! Daleko víc, než hanění a ostouzení by mi pomohlo, kdyby někdo ze zde přítomného publika byl ochoten celý text mého dílka ještě před případným tiskem přečíst a zpřipomínkovat. Pokud se někdo takový najde, ať mi prosím pošle adresu (poštovní), abych mu mohl zaslat CD-room s textem. Bude to asi lepší, než nadávky!
Profesně jsem technik (hlavně v oblasti hydrauliky), před několika lety jsem to ale pověsil na hřebík a učím teď na strojní průmyslovce (odborné předměty). Mám několik studentů-vláčkařů, těm jsem dal text samozřejmě přečíst, a oni to přijali s nadšením. To mě přesvědčílo, že moje knížka má smysl.
M_g
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 255
Registrován: 6-2006
Odesláno Sobota, 22. ledna 2011 - 11:46:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Krémáku, to nejsou kraviny. Pokud jsem psal o tlaku 13 barů v kotli a pak o vlivu tlaku na teplotu varu s uvedením dvou krajních hodnot, tak jsem považoval za povinnost napsat i to, že zvýšení tlaku v něm musí být dovoleno nastavením pojišťováků. Pokud bude nastavení pojišťováků jiné, při zvyšování tlaku (a teploty) se dostaneme k otevření pojišťováků a tím už nemůžeme zvyšovat teplotu varu vody a syté páry!

Vaši špatnou obsluhu kotle jsem opsal poněkud podrobněji jako nesoulad mezi odběrem páry, velikostí napájení a řízením spalovacího výkonu. Takže čtenář může alespoň trošku pochopit, jaké chyby topič může dělat, pokud podle vás topí špatně.

Vzhledem k tomu, že už jsem se natopil plynových, olejových a uhelných kotlů dost (ne lokomotivních), tak si o vaší přilepené ručičce myslím svoje.
Perník
Neregistrovaný host
Odeslán z: 147.251.140.181
Odesláno Sobota, 22. ledna 2011 - 12:45:10    Odkaz na tento příspěvek  

Párař: nenechte se prosím otrávit některými diskutéry. Spousta lidí, kteří třeba parní mašinky fotí nebo se rádi vozí, podobné dílko pro laické zájemce uvítají. Držím palce.
kremak432
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.173.70.253
Odesláno Sobota, 22. ledna 2011 - 13:30:50    Odkaz na tento příspěvek  

M-g: Mnohokrát děkuji, že nemám Vaše bohaté zkušenosti s topením parních kotlů. Upřímně řečeno ani bych je mít nechtěl z toho co zde píšete! Jinak Vámi řečeno kolísání tlaku (teploty) je podle Vás to správné pro kotel? V tomto případě autoři příruček pro obsluhu parních kotlů asi nemají pravdu, když uvádějí, že se má topič v maximální možné míře vyvarovat kolísání tlaku (teploty) jelikož to pro samotný kotel není dobré. Znal jsem též takové topiče v kotelně, kdy naládovali kotel po okraj uhlím, dotáhli plné sklo vody a šli si cca na 5hodin dáchnout do "kanceláře". Samozřejmě, že jim při této praxi lítala ručička jako bláznivá. Při tomto Vašem přístupu a znalostem bych Vás nechtěl mít u kotle ani jako diváka.
Mkunt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 465
Registrován: 10-2009
Odesláno Sobota, 22. ledna 2011 - 15:15:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Párař: není třeba posílat CD, já využívám http://www.uschovna.cz/, kde je to úplně v pohodě (i do ciziny).
Snad se najde někdo, kdo Vám to přečte (já takhle dělal už několik knížek z jiných oborů historie železnic a vždy to autorovi pomohlo); minimálně 3 osoby zde vystupující bych doporučil...
M_g
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 256
Registrován: 6-2006
Odesláno Sobota, 22. ledna 2011 - 16:38:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Krémák
Víte co, a víte kam...
Hlavně že víte, co je v příručkách. A co a jak by špatně udělali jiní.

A proč bych se měl dívat, jak se díváte, že někdo jiný topí?
Jáchym_a_stroj
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 350
Registrován: 2-2006

Odesláno Sobota, 22. ledna 2011 - 18:00:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kremák 432: tak toho topiče s "přilepenou ručičkou" tlakoměru v normálním (ne při šotojízdách s pár t zátěže) provozu bych chtěl vidět
Až budete mít alespoň z 10% takové znalosti a zkušenosti v oboru termodynamiky a zejména parních kotlů (ale nejen v těchto - on je machr i v elektrotechnice) jako M g, tak si vyskakujte, ale stěmito cancy si sedněte do koutku a šoupejte nohama. Já jsem díky bohu z kraje 80. let zažil ještě dost pánů fírů a topičů v akci, takže vám s klidným svědomím mohu říct, že víceméně plácáte kraviny, kteréžto vznikly ve vaší hlavě pouhým naštudováním příruček bez kapky praxe.
Wodě vale!
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1356
Registrován: 5-2002
Odesláno Sobota, 22. ledna 2011 - 18:43:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

kremák: Už jste zase vylezl z díry? O souvislosti mezi teplotou, objemem a tlakem se učí děti na základní škole, podrobněji se to rozebírá na škole střední. Jestliže lokomotivní kotel není - a on opravdu není - uzavřenou soustavou, tak se zde mění všechny tři veličiny.
A kecy o topičích s přibitou ručičkou manometru můžete vykládat tak dětem ve školce.
Apropo - jestli jste si nevšiml, tak práry v pravidelném provozu přestaly jezdit před 30 lety. Ve druhé polovině sedmdesátých let už se mladí kluci (až na výjimky) přestali přidělovat jako strojní topiči, protože jejich zácvik a zkoušky chvíli trvaly a něco to přeci jenom stálo. A nemělo smysl do toho tahat mladé. Takže dojezdili dědkové a chlapi středního věku.

Btw - ještě jste neodpověděl na dotaz Modřaňáka, odkud byl ten papoušek, co "vám" spadl ve Zdicích do točny...
M_g
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 257
Registrován: 6-2006
Odesláno Sobota, 22. ledna 2011 - 20:47:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jáchym a stroj, Johny11. Ale kucí, šak ho nechte...
Já už stejně skoro nic nevím. Už jen žduchám vodní vláček... :-)
Colonel32
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 89
Registrován: 10-2007
Odesláno Sobota, 22. ledna 2011 - 22:58:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vážený pane, co vystupujete pod přezdívkou kremak432. Svým chováním jste ostudou všem parním lokomotivám řady 534. Důrazně bych vám doporučil prostudovat níže uvedený odkaz, a to především bod č.1 :

http://cs.wikipedia.org/wiki/Netiketa
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 493
Registrován: 9-2006
Odesláno Neděle, 23. ledna 2011 - 02:18:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Johny11: Nejen Kremák 432, ale také vy píšete blbosti. V druhé polovině 70.let se ještě v depech s parním provozem zcela běžně absolvoval zácvik na parních mašinách. Já sám jsem jím prošel na jaře 1978 v depu CL. Prakticky všichni kandidáti na strojvedoucího dělali jako první zkoušky na páru a teprve potom na motory. Zkoušky na páru a tím pádem i na strojvedoucího mohli dělat až poté co něco odkroutili jako topiči. Rovněž tvrzení o tom, že dojezdili dědkové a chlapi středního věku je v rozporu s tím co jsem zažil.
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1358
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 23. ledna 2011 - 11:52:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: Inu, každý jsme zažili něco jiného. V jiné dráze a v jiném depu... Omlouvám se za zobecňování.
Baja
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 52
Registrován: 5-2007

Odesláno Neděle, 23. ledna 2011 - 20:03:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mám novou zkartovačku nechcete místo trhání občanek přistoupit k něčemu jinému...
Kolik z vás mělo lopatu v ruce? Vím tu jen o kremákovy a to je pan párař! Zase máte chytré řeči po přečtení nějakých novin co byly u dědy na půdě?....
Za lepší zítřky !
Ochutnavac
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 1-2011
Odesláno Neděle, 23. ledna 2011 - 20:48:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

mužatka Irma v akci
Lakro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 893
Registrován: 8-2006

Odesláno Neděle, 23. ledna 2011 - 21:24:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič- od roku 1974 po vyučení jsem topil. V roce 1977 jsem dělal topičské zkoušky. Chtěl jsem fírovské ,ale k těm mě nepustili s tím, že pára končí a přeškolovali se houfně páraři na diesly. Po zkouškách jsem šel na prosinec a leden na "zákoník "topit Káčko!
Píšou se zde voloviny ,ale zdá se mi, že nemá smysl psát věci o který ti "přesvědčení " nechtějí slyšet a nemají ani páru. Na kremáku se člověk nadřel jak vůl. Když štokr měl rozštelovaný trysky , musel mu pomoct lupatou taky. Pětasedma byla choulostivá, jak jsi to jednou po..., měl jsi velkou starost. Na bulíkovy se člověk taky naházel a navíc měl širokou pec a vysoko rošty, dobře se topil čtyřkolák. Na 818 tendru zase vadila ruční brzda. Všude bylo něco.Dělat voheň na 524.1 ,to byl očistec.
Když mašina tekla jako necky , stála za prd. Když bylo ohnivzdorný uhlí byl to pocuc, když k tomu byl ještě volšovej fíra, tak to bylo namašli.A znal jsem "pány topiče" ,který spousta věcí nevyvedla z míry. Navíc, se topilo podle komína! Dobrej topič se ani nepodíval do pece a podle komína věděl ,jak to má v peci uspořádaný a co mašinka chce!
Polabský
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 45
Registrován: 10-2010
Odesláno Neděle, 23. ledna 2011 - 22:15:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ochutnavač: Copá dyby byla mha, tak by se to dalo se snáď i splíst ale co je to za pozadí (kulisu)??
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1359
Registrován: 5-2002
Odesláno Pondělí, 24. ledna 2011 - 08:42:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Baja: No tak "něco málo" jsem naházel ještě v pravidelném provozu jak na ušatých, tak na kremácích. Načerno, pod dozorem. Po 30 letech už je to snad promlčeno :-).
Zderadíček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 272
Registrován: 4-2007

Odesláno Pondělí, 24. ledna 2011 - 10:11:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jo jo, byl to náš sen, neuskutečněný, snad naštěstí.
Když mi naposledy před plynofikací v roce 1996 přivezli 80 metráků uhlí, sám jsem to naházel do sklepa a pak jsem z toho byl 3 dny polomrtvý, jsem si uvědomil, kolik asi toho na Mikádu či jiných strojích na lopatu ten topič (ne vždy byli k dispozici dva!) musel naházet za směnu...
Jak psal v básni Topiči velikých lokomotiv poeta z Přerova: "... takový žár do prsou a takový mráz do zad, nikdy nepřivyknem..." - to ještě navrch k té otročině.
Ferdinandka přežije!
Polabský
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 49
Registrován: 10-2010
Odesláno Pondělí, 24. ledna 2011 - 14:03:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ono házet do pece je vskutku věda!
A to nejen u velkých mašin.
To by mohl Radek v Lužný vyprávět!
Jakej kumšt to je u Komarka zahatovat v peci rohy!!!
Tam se chudák nadře a jaký jsou to malý kamna!!
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.94.242
Odesláno Pondělí, 24. ledna 2011 - 14:13:29    Odkaz na tento příspěvek  

Nemá náhodou topeniště "Komárka" kruhový půdorys?
Dobi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1852
Registrován: 10-2008

Odesláno Pondělí, 24. ledna 2011 - 14:59:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vzpomínka na Rosničku



www.rlz.bilysklep.cz - Rajnochovická lesní železnice
Dobi + Matěj (433.002) = nerozlučná dvojka!
433.002 - nejkrásnější lokomotiva
Komarek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 225
Registrován: 3-2009

Odesláno Pondělí, 24. ledna 2011 - 15:05:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

cogwheel: nákres mého kotle

!Najbrt je jen základovka!
Bejček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5
Registrován: 1-2009
Odesláno Pondělí, 24. ledna 2011 - 17:18:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím všechny. Mám dotaz: Nemáte někdo, prosím, fotky stroje 422.0108 z doby provozu na Morkovičce? Nikde na ně nemůžu narazit. Děkuji.
MaSo
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.101.225.212
Odesláno Pondělí, 24. ledna 2011 - 20:26:30    Odkaz na tento příspěvek  

Polabskej, vrať maturitní vízo
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.49.85.38
Odesláno Pondělí, 24. ledna 2011 - 20:35:47    Odkaz na tento příspěvek  

Myslím, že pan Polabský to naspsal schválně - takový trochu rýpanec vůči mládencům, kteří se holedbají znalostmi o parních lokomotivách a jejich obsluze, ale pravidelný parní provoz už nezažili.
M_g
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 258
Registrován: 6-2006
Odesláno Pondělí, 24. ledna 2011 - 21:05:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Komarek:
Existuje, prosím, na síti někde podrobnější výkres původního Komarkova kotle, než je reprodukce obrázku z knihy Dampfmotorwagen?
Děkuji.
4751142
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.111.127.46
Odesláno Pondělí, 24. ledna 2011 - 21:41:24    Odkaz na tento příspěvek  

Kolikrát i ti mládenci kteří tu páru na pravidle nezažily kolikrát ví víc než někteří starý blbci,kteří byly rádi,že se mašině točily kola a o víc se nestarali.Samozřejmě to platí i dnes.Holt někto se to naučí za tejden druhej za rok třetí za 5 let a holt někdo se to nenaučí ani za 20 let ba do konce života.
Polabský
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 50
Registrován: 10-2010
Odesláno Pondělí, 24. ledna 2011 - 22:59:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

!!
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1362
Registrován: 5-2002
Odesláno Pondělí, 24. ledna 2011 - 23:03:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hmm... asi by si to chtělo uvědomit, že v dobách pravidelného provozu se kolem páry motalo několik tisíc lidí - fírů i hajcrů a dalších profesí. Byli mezi nimi takoví, kteří si tu práci vybrali zcela cílevědomě a bavila je, jiní k tomu přišli náhodou a dávali tomu, co bylo třeba, ale bez potřeby to nějak prožívat. A poslední skupina, která nic jiného nesehnala a dělala to více méně z donucení, bez zájmu atd. To je skoro ve všech povoláních, vždy a všude.
Když se z páry stala vzácnost, tak se kolem ní točí jen ti, které to baví, pro které je to nejčastěji koníček, zábava vedle zaměstnání. Takže logicky ví a umí více než ti "řadoví" před lety. Většina z nich má alespoň maturitu, spousta vysokou školu. Takže nelze srovnávat nesrovnatelné.

A doplním Zderadíčka - kdysi už jsemto tu psal - ptal jsem se před lety jednoho z těch, co jsem s nimi jezdil, zda se mu na tom brejlovci nestýská po páře. Odpověď byla ve smyslu - neblázni, tady mám pohodlí. Na páře to bylo v létě horko, v zimě táhlo na záda...
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 533
Registrován: 1-2009
Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 01:58:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

4751142
Když již máte potřebu někomu nadávat do starých blbců, tak si nejdříve po sobě přečtěte text. Takhle se přiřazujete k těm, kterým nadáváte.
Komarek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 226
Registrován: 3-2009

Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 08:12:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M_g: mám ještě tohle, ale víc jsem toho nevyhrabal.

!Najbrt je jen základovka!
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 137
Registrován: 12-2009
Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 08:48:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Modřaňák: zřejme jste mimo mísu - nesledujete současné trendy.

Dnes je módní ("in" ?) jenom ten, kdo píše bez háčků, čárek, s gramatickými chybami. Něco takového, jako rozdíl i/y je pod jejich úroveň.

Máme 20 let zpoždění se zavedením státních maturit. Oni ti "nevzdělanci" za to možná ani nemohou, ve škole je to nenaučili a doma jsou rádi, že ten vzdělávací ústav za desítky tisíc ročně mají za sebou.
kremak432
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.173.70.253
Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 10:33:54    Odkaz na tento příspěvek  

Jáchym a stroj:
Srovnáváte nesrovnatelné. Samozřejmě, že v těžkém pravidelném to bylo jiný. Lokomotivy rozhašený, jelikož už s nimi do budoucna nikdo nepočítal, uhlí taky mizerný. To je pravda. Dovoluji si tvrdit, že dnešní muzejní lokomotivy jsou na tom po technické stránce daleko lépe. Dnes se musí jezdit pouze na černé uhlí. Má to své pro i proti. Ideální by bylo jezdit na směs černého a hnědého uhlí. Určitě 556.0 se čtyřmi osobními vozy za takovýchto podmínek je snažší utopit, než když těžkém pravidelném tahal štokr 3000tunovou zátěž na hnědku a ještě když mu k tomu chcal kotel jako necky. Jenže topit dnes rychlíkovou lokomotivu, v dobrém technickém stavu a na černý, která veze šotovlak složený z 12ti čtyřnápravových vozů na 16ti promilích, kdy na přání šotoušů zastavuje a rozjíždí se na trati, není z pohledu čety taky žádná sranda. Uvedu jeden příklad dva roky starý. Parní vlak jel na spádu 10promile. Normálně se tento 8km dlouhý úsek trati projíždí výběhem, ale na zavolání šotoušů na mobil strojvůdce lokomotivy jela pod parou a z komína se valil černý dým. Co potom s párou, která ještě dlouhou dobu není potřeba a ve stanici byl pobyt. Tímto však nechci znevažovat odvedenou práci těch, kteří ke konci pravidelného parního provozu, kdy páry dojížděly ve společných obězích s dieselovými lokomotivami, na niz jezdili. Znám i takové jedine, kteří z čistého fandovství, a to už nemuseli, šli raději jezdit na poslední jeden nebo dva grafikony na páru.
Ondra_n
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9
Registrován: 7-2010
Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 11:08:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nemáte náhodou někdo páru, jak se při konstrukci parních lokomotiv, bez vsech těch digitálních serepetiček, počítala předpokládaná hmotnost lokomotivy?? U typových dílů to je jasné, tam byla hmotnost známá, ale co ten zbytek?? Nějak si to nedovedu představit. Navíc tu hmotnost museli určit dost přesně, už kvuli návrhu listových pružnic, provahadlovaní atd.
Yarda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 136
Registrován: 9-2005
Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 11:46:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pro každou součástku musel konstruktér spočítat i její váhu/hmotnost vynásobením měrné hmotnosti oceli=7,85kg/m3 a objemu součásti. Hmotnost se na výrobním výkresu udávala jako jeden z povinných údajů v rohovém razítku.
M_g
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 259
Registrován: 6-2006
Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 12:02:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Komarek:
Tento jsem viděl, měl jsem na mysli nějaký podrobnější. Chtěl jsem se podívat, jak byli ti hadi udělaní...
Děkuji za snahu.

Jsem si mezitím vzpomněl, že snad něco bylo ve Světě železnice. Něco se mi plete, že půdorys byl ovál, nebo zploštělý kruh. Tak až se dostanu, podívám se tam.
Pjp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2819
Registrován: 12-2005
Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 12:07:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rekl bych, ze co se tyce hmostnosti konstrukcnich dilu, tak tato povinost zustala dodneska a to nejen pri pouziti "zeleza", nemluve o takovych nesmyslech jako jsou ruzne momenty ci teziste ...
Ale to je jedno, a pocitacum se ne vzdy v tomto da verit, zejmena pri pouziti nekterych taky konstrukteru ...
Pavel
Ondra_n
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10
Registrován: 7-2010
Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 13:24:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takze, jestli to chápu správně, tak celou lokomotivu rozkreslili, sečetli hmotnosti dílů, a když zjistili, že třeba přešvihli zadání, tak to udělali znovu a znovu ..... ? To musela být šílená práce. Tak mě napadá, a co třeba při předběžném návrhu, kdy ještě nebylo nic rozkreslené. To byl jen odhad konstruktérů vycházející ze zkušenosti?

K tady tomu mne přivedl výborný, rozsáhlý článek ve Světě železnice o lokomotivě 498.1, kde uvádějí, že výpočet hnané spřažené nápravy byla kniha o několika stech stranách (nevím teď zhlavy přesně). Toteda klobouk dolů.

To Yarda: asi jste myslel 7860kg/m3

(Příspěvek byl editován uživatelem Ondra_n.)
Yarda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 137
Registrován: 9-2005
Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 15:01:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ne, myslel jsem 7,85kg/dm3, moje chyba

Jinak celá konstruktérská práce je postavená na zkušenostech a odborném odhadu... Pro pevnostní výpočty se stejně tak jako tak používá dost vysoký koeficient bezpečnosti, který pokryje i velké odchylky mezi zadáním a skutečností.

Počítají se samozřejmě klíčové skupiny, např. v převodovce ozubení a hřídele, ale síla stěny skříně převodovky už je daná technologickými možnostmi slévárny (a zkušenostmi konstruktéra,)ale ne primárně pevnostním výpočtem...
JaKS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.238.96
Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 23:56:34    Odkaz na tento příspěvek  

A po všech těch přesných výpočtech pak třeba Mikádo vylezlo ze Škody tak těžké, že nastal problém jak v povídce Jana Nerudy - "kam s ním ?". O dvacet let se to samé opakovalo s Albatrosy.
A když ty mašiny konečně vyjely na trať, tak pohybující se součásti začaly mlátit do těch pevných, občas něco upadlo, a zas měla dílna co dělat....
MaSo
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.101.225.212
Odesláno Středa, 26. ledna 2011 - 01:24:53    Odkaz na tento příspěvek  

Přesně, první vážení lokomotivy muselo být pro výrobce "nervák" - jednak celková váha a pak rozložení na nápravy - seřízením provahadlování se dá udělat hodně, ale ne vše. Ostatně jsem o tom četl v některé složce MŽ I.
popada
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.195.226.1
Odesláno Středa, 26. ledna 2011 - 07:04:04    Odkaz na tento příspěvek  

Nedá mi to, abych do zdejší diskuze nepřidal trochu pohledu z druhé strany. Na páře jsem si poctivě odtopil a odjezdil svoje a tak mně některé, zde prezentované, názory dokážou nadzvednout.
475.1142: Že ti dnešní ,,mládenci", ví a umí víc, než ,,starý blbci" nelze paušalizovat. Ti blbci chodili pravidelně do technické ,,školy", kde školili nejen staří praktici, obvykle ,,cviční" fírové, ale taky teoreticky velmi zdatní inženýři. Ono si přečíst příručku pro strojvedoucí zkrátka nestačí. O tom by mohl vyprávět nebožtík ing.Hála, u kterého jsem mimochodem dělal zákonitou zkoušku a měl navíc tu čest nazývat ho později i svým přítelem.
Johny11: Těch ,,z donucení, kteří nic jiného nesehnali", bylo málo a obvykle brzo skončili. Parní mašiny v tehdejším provozu vyžadovaly} své a tak docházelo k přirozené selekci.Za vlády ,,jedné strany" neexistovala z titulu ústavy nezaměstnanost, takže komu to nešlo, dělat to nemusel. Bez práce by nezůstal.Z čeho také pramení Vaše přesvědčení, že se dneska kolem páry točí ti, kteří toho ,,logicky" umí a znají více než},,řadoví" před lety? Že je to jejich koníček? To je argument jak šutr! Oni se dneska motají obvykle kolem jedné jediné mašiny určité řady a to má být onen vrchol parní vzdělanosti? A že mají maturitu a VŠ? Ty my máme taky. Nikomu a nikdy ale nedaly patent na rozum. Je vidět, že těch ,,řadových" moc neznáte. Oni by Vám nevyprávěli o koníčku, ale o lásce k těm ocelovým krasavicím, i když by to takhle nikdy nepojmenovali. A takových jsem znal většinu. Kdo to nezažil, nepochopí.
Svými předchozími řádky se nechci dotknout těch ,,mladých", kteří opravdu ,,umí". Existují, stejně jako ti, kteří o tom umí akorát dobře mluvit.}
Bohumír Golda
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.142.234.1
Odesláno Středa, 26. ledna 2011 - 10:05:43    Odkaz na tento příspěvek  

....edice Kulihrášek.
To myslím pro všechny povídálky, kteří viděli lopatu akorát na obrázku....
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 731
Registrován: 9-2009
Odesláno Středa, 26. ledna 2011 - 16:20:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Beze slov:
Pravapara
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 257
Registrován: 5-2006

Odesláno Středa, 26. ledna 2011 - 17:40:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když už jsme u lopat. Má někdo zdroj na koupení topičské lopaty?? Občas je potřeba pořídit novou a starožitnosti ji nemají každý den. Děkuji.
Alf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4387
Registrován: 9-2003

Odesláno Středa, 26. ledna 2011 - 20:17:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kuřil - nebylo by to ve větším rozlišení?Prosím..
Pravapara - co dáš ?
..pořádná mašina má kotel a komín..
JaKS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.238.96
Odesláno Středa, 26. ledna 2011 - 20:53:47    Odkaz na tento příspěvek  

Když se Mikádo váhově i přes ty přesné výpočty jaksi nevyvedlo, řešili to takhle :
475.196
Neregistrovaný host
Odeslán z: 178.41.57.45
Odesláno Středa, 26. ledna 2011 - 22:28:36    Odkaz na tento příspěvek  

už čoskoro....
ČmoudČmoudik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1055
Registrován: 7-2005

Odesláno Čtvrtek, 27. ledna 2011 - 06:23:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravíme na východ, kluky šikovný....))) Už se těším v dubnu na prasátko..:-)), ale uvidíme se určitě dříve na Moravě..:-))

(Příspěvek byl editován uživatelem ČmoudČmoudik.)
Zastávka na trati
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.24.147.202
Odesláno Čtvrtek, 27. ledna 2011 - 08:47:30    Odkaz na tento příspěvek  

No jestli to bude prasátko co se Bóža posral?
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1784
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 28. ledna 2011 - 06:36:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Neregistrovaný zelený 1142 - i když má každý právo na svůj názor píšeš krávoviny.

Baja - Tvoje ego je veliké, vychování bídné a podvědomí zakrnělé. Abych použil Tvého výrazu- prsíš se aniž by sis toho byl vůbec vědom.Trochu jsem se na Tebe poptal- jsou li info pravdivé pak věz, že jsem páru leštil v době, kdy Ty jsi si ještě hověl v tělech svých budoucích rodičů ve formě samčích a samičích zárodečných buněk.

For all - pánové, opatrně s hodnocením neznámých lidí.Aneb jak praví Písmo - nesuďte nerozvážně.
Budete ušetřeni nárazu tlamou do zdi, jak se to přihodilo mě v případě Kremáka 432.
Čímž se mu zároveň hluboce omlouvám.
Baja
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 53
Registrován: 5-2007

Odesláno Pátek, 28. ledna 2011 - 13:32:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No jasně jen domě....
Jestli máš namě takový názor měj, tvá svobodná vůle. Už jsem tu jednou prezentoval názor na bezúčelné hádání které tu panuje.
Nevím kde si se na mě ptal a praktiky je mi to jedno. Jsem taký jaký jsem a nehodlám natom nic měnit. Ale účelem proč mám mašinky a páru rád není abych se mohl pyšnit a prsit, ale vzít malého špunta na mašinku dát mu do rukou lopatu a konvičku a nechat jeho rodiče si udělat jeho fotku. Mám radost když mají z mašinek ostatní radost. Akdyzž se někdo hádá jak dvě babky o poslední slevněný krám za výlohou ,směju se tomu.....
Za lepší zítřky !
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1785
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 28. ledna 2011 - 14:03:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dobře Bajo, Tvé postoje chválím,i když si za to prd koupíš, Tvé názory nesdílím. Nakonec Přerováky, ty nejstarší, jsem znal a byli to dobří kluci. Jen by sis měl uvědomit, že se tu vyskytují mnohem zkušenější, ,tím nemyslím sebe, borci a že pohrdání odbornou literaturou je zcestné. A tím nemyslím Wikipedii.
Baja
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 54
Registrován: 5-2007

Odesláno Pátek, 28. ledna 2011 - 18:13:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A zase špatně. Já nepohrdám ani odbornou literaturou ani nějakými možná i rádoby borci, ale pohrdám a zesměšnuju hádání a tasení se nějakými přečtenými odstavci v příručkách.
Jestli se tu vyskytují nějací dědkové nebo nějací odchovanci parního řemesla , což asi ano, a můj názor měly by své vědomosti a zkušenosti prezentovat jinak a jinde.
Nejde mi do hlavy proč se přít o to kde byla na tendru křídlovka a který šrób má levý závit. Na tohle jsou tu borci stím bych souhlasil.
A nakonec by mě zajímalo když je tu tolik odborníků , kdo by ještě dnes a pokud by to uměl a třeba i dokázal dál předat, vyměřit komplet celou a se vším celou
Za lepší zítřky !
Ochutnavac
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3
Registrován: 1-2011
Odesláno Pátek, 28. ledna 2011 - 18:30:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

vážení,pokud chcete někoho odsuzovat za jeho názor,tak jste ubozí.pokud vím,žijeme ve svobodné zemi,kde muže mít každý svůj názor...a než někoho začnete pomlouvat a říkat jak je a jaké má ego ,zjistě tě si,kdo ten dotyčný je a co dokázal.Nikdo z Vás nemá ani ponětí,kdo baja je,a až budete mít takové znalosti jako on,tak si mužem povídat dále.A jestli se uživatel mad noodle2 dostal jen k leštění,tak to jste se daleko tedy nedostal.HI
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1789
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 28. ledna 2011 - 18:38:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Baja - borci jsou ti, kteří vědí co mašina potřebuje aby jela tak , jak má a může,borci jsou ti, kteří vědí ,co s nenadálou poruchou na trati a jak dojet a mašinu neoddělat úplně, Borci jsou ti, kteří dokážou nastavit rozvod, seřídit dyšnu, borci jsou ti, kteří vědí z jakého materiálu která část je a umí na kotli udělat základní opravy.
Ubývá jich ale jsou a to i tady. Stačí hledat. A příručky typu ,,Opravy,údržba a provoz parních kotlů, Příručka strojvedoucího / strojvůdce/ a další a další by pro Tebe měly být Biblí páraře.
Já zas pohrdám nedouky, kteří umí jen zatáhnout střevo až do tendru a koukat proč to nejede tak, jak by mělo. Stejně jako těmi, co si myslí, že v pětadvaceti sežrali všechnu moudrost světa a není nad ně. Taky podle toho některé mašiny vypadají.
Místo šróbů zkus nezasvěceným vysvětlit výhody a nevýhody přehřívače s články stále pod tlakem oproti klasickému přehřívači. / 476.0, 498.1 /
Nebo proč se o kus výš plácají izobarické a izochorické nesmysly. To Tě nepopuzuje? Nebo o tom nic nevíš ?
Nakonec rada - zkus to ve Vršovicích.Nebo požádej Čmoudíka - on Ti rád nějaké ty borce sežene.
ČmoudČmoudik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1056
Registrován: 7-2005

Odesláno Pátek, 28. ledna 2011 - 18:53:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ach jo, ach jo, ach jo...jak malé děti...
Hele nechte se tu hádat šotouše a rozebírat jejich těžce vědecké teorie a pojdě radši na pivo...Máme před sebou poslední rok albíka, tak je třeba ho pořádně zapít, když už pak půjde na zasloužený odpočinek...

Jinak Ivane, má nabídka stále platí..letos je to Blava.. :-))

(Příspěvek byl editován uživatelem ČmoudČmoudik.)