K-report
 

Archiv diskuse Parní lokomotivy do 30. 04. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Železnice » Parní lokomotivy » Archiv diskuse Parní lokomotivy do 30. 04. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 576
Registrován: 1-2009
Odesláno Středa, 27. dubna 2011 - 21:01:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pendrek
Mazutky se ze studeného stavu zatápěly i s přestávkami 10 hod. 38 minut.
Nemohu souhlasit s Vaším výrokem "reko v Kovelu byly odfláknuté" a to z následujícího důvodu. Lokomotivy řady 555.0 byly totiž rekonstruovány do mazutové trakce na pěti místech a to v Bratislavě, Nymburku, Mostě, Kovelu (SSSR) a Ivano-Frankovsku (SSSR). U později zničeného stroje 555.3277 proběhla rekonstrukce v Bratislavě.
Mad noodle2 má v podstatě pravdu. Pouze bych z výbuchů nenapsal knihu, ale na článek by to bylo (Ivane, promiň). Lokomotivy vybuchovaly jak mazutové, uhelné, ale i na topný olej (Afrika, Jižní Amerika).
Pravdou je, že se v SSSR rekonstrukce a opravy lokomotiv a to nejen mazutových, řemeslně odflakovaly příšerným způsobem. Mám dostatek dokumentů i magnetofonových nahrávek, které toto dosvědčují. Ostatně i Poučné listy popisují tyto události (byly upravené ?).
Co se týká výbuchů mazutek u nás, musím opět potvrdit slova Mad noodle2. Vinu nesou jednoznačně obsluhy strojů, ale...Ale kdyby se reko prováděly dle požadavků československé strany, pravděpodobně by počet výbuchů byl menší.

Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.81.153
Odesláno Středa, 27. dubna 2011 - 22:00:46    Odkaz na tento příspěvek  

Alex_74: Ještě jednou díky za odpověď.
pendrek
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.151.72.26
Odesláno Středa, 27. dubna 2011 - 22:17:10    Odkaz na tento příspěvek  

Modřaňák a ostatní, kteří odpovídali na moje dotazy-děkuju moc, jsem díký vám zas o něco moudřejší!
Kubíček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 125
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 08:33:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

vč: Je mi strašně líto, že Vás kalendář parních akcí na ŽP uvedl v omyl - zřejmě se někdo překlikl ve výběru vozidel nebo blbnula databáze. Každopádně když příště po stížnosti na Káčku ještě napíšete e-mail správcům, rádi zajistíme brzkou nápravu. Záleží nám na tom, aby od nás čtenáři a spousta dalších webů čerpali věrohodné informace. Díky.
Jakub
Polabský
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 88
Registrován: 10-2010
Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 09:16:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pendrek: U mazutek byl nakonec i problém s olovníky.
1) proud páry nedokázal zhasnout hořák s mazutem. Existují dokonce teorie o vzniku výbušné směsi přehřátá pára : složky hoření mazutu, které údajně podpoří destrukci topeniště
(bez komentáře)
2) prošlehnutý olovník nebyl přes hluk mazutových hořáků slyšet a obsluha nedokázala "fčas" zareagovat. Proto byly dosazovány "akustické olovníky" s takovou hubičkou, že to pak při vylití řvalo jako kráva.
P.S. Nechci znevažovat mnohé tehdejší strojvedoucí profíky ale podle vyprávění pamětníků byla "rudá knížka" hlavním předpokladem nasazení na pokrokových mazutových lokomotivách modernizovaných v CCCP. Podobné problémy byly i příčinou potíží s "Rudými ďábly", kde hlavní příčinou potíží byla nekvalitní a necitlivá obsluha.
Dokonalost této lokomotivy nakonec prověřovali i v tehdejším Sovětském svazu, kde na okruhu Ščerbinka prověřovali zevrubně vlastnosti této lokomotivy pod označením Drug, kterou tehdy dostal Josif Visarionovič Džugašvili darem od československých soudruhů, jako projev lezení jmenovanému v !!!!

Je ovšem otázka namáhání stropu skříňového kotle lokomotivy BR 52 prudkými změnami střídavým chodem mazutového hořáku. Opět cituji pamětníky: " Když to někdo s Němkou uměl, tak dokázal vzít víc, než Štokr!!"
kremak432
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.173.70.253
Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 10:38:36    Odkaz na tento příspěvek  

Nebožtík ing Hála, dej mu Bože věčnou slávu, vždy říkal: "kotel parní lokomotivy pánové je pojízdná bomba, bohužel jediný dohled nad ním má člověk. Člověk je tvor chybující, bohužel." Takto a podobně začínaly přednášky a diskuse s panem Hálou. Myslím si, že tento pán moc dobře věděl o čem hovoří. Jak zde již bylo řečeno bouchaly nejen mazutky! Vždy za tím bylo pochybení obsluhy. V neprospěch mazutek hovoří to, že když je nějaký problém tak nelze jednoduše shodit oheň jako u lokomotiv na uhlí. Pískající olovníky byl pouze výkřik do tmy z nouze, který katastrofě stejně nedokázal zabránit a ani nemohl! Jedině včas varovat četu, aby urychleně z mašiny utekla a zachránila si tak alespoň holý život.
Flaizer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 175
Registrován: 10-2009
Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 12:00:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

na jakou akci ho vezli?
http://archiv.chocen.tv/archiv.php?path=201104/chocen_20110428_10 1529M.jpg
Audio nahrávky - http://flaizer.wgz.cz
Video - http://www.youtube.com/user/MrFlaizer
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 577
Registrován: 1-2009
Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 12:08:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevýhody mazutové trakce všeobecně:
1). relativně vyšší cena mazutu než uhlí
2). možnost vzniku korozí a nánosů v kotelních zařízeních
3). nutnost zahřívání olejů na potřebnou teplotu a k tomu jsou často potřebné cizí zdroje
4). vyšší teploty v kotli a tím zvýšené namáhání výhřevných ploch
5). menší odolnost vyzdívek
6). zvýšená citlivost na nesprávné postupy při řízení provozního režimu

Olovníky = neustálý problém. Velmi záleželo na tavné vložce a výstelky i těsnosti či lépe řečeno netěsnosti na závitu. Akustické olovníky zaváděné v roce 1966 byly zklamáním. To, co se od nich očekávalo nebylo dosaženo. Sovětský akustický olovník naprosto nebezpečný. Díky umístění v alkalickém prostředí se na něm tvořila struska a tudíž byl nefunkční.
Z těchto důvodů si některá lok. depa aplikovala na olovníky své zlepšovací návrhy.
Olovníky patřily do řady problémů dalších zařízení. Z důvodů časových i prostorových nelze ostatní popisovat.
Jako pamětník si nemyslím, že by členství v KSČ bylo hlavním předpokladem k nasazení na mazutky. Jistě, vždy se našel "zasloužilý člen strany", kterého vedení LD všemožně podporovalo. Dostával dobrou mašinu, výkony, rychlé opravy, švidlovaly se zápisy o spotřebě mazutu etc. Na druhou stranu na mazutkách jezdili i strojvůdci-nestraníci či vojáci zákl. služby železničního vojska jako topiči.
Neodpustím si drobnou poznámku. I přes všechny negativa byla mazutka dobrou mašinou. Bohužel dostala díky politické situaci v roce 1968 nádech bolševického stroje a tudíž nepřátelského. A toto jde s ní až do dnešní doby.
Hugo_004
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 145
Registrován: 1-2009

Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 12:11:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Flazier:To je navoz do Polska na Wolzstynskou paroslavu
www.trainfoto.eu , www.railtrains.sk
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 578
Registrován: 1-2009
Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 12:13:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oprava překlepu: i přes všechny negativa...správně VŠECHNA NEGATIVA
Polabský
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 89
Registrován: 10-2010
Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 12:54:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Modřaňák: Vážený kolego, děkuji Vám za velmi věcné doplnění.
P.S. Nechci býti bolševikobijcem, citoval jsem některé solidní Kralupáky, na které rád vzpomínám.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1967
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 13:03:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kuřil p - hezké ale nemožné. Důvod - oba umí H--no, takže by to byly poslední závody.
Ale Ptáka mám prolezeného důkladně- zvlášť jsem miloval prohlídky těsnosti topeniště za tepla.
Občas to bylo na kolaps a z topeniště jsem musel být vytažen.Jednou i z tendru,kde jsem fetoval výpary ze suříkové barvy......

Polabský - tak u mazutek moc kádrování nehrozilo, to se provádělo na velkých kolech a exkluzivních výkonech - rychlíky se 498.1,498.0 a pod.
Akustický olovník měl píšťalu jako od 556.0 a byla na boku skkříňového kotle před strojvedoucím - v jeho zorném poli.
Výbušná směs - ano taky jsem ten vynikající blábol od odborníka na úspory paliv četl. Je to snůška nesmyslů. Již rok sbírám vše, co tyto nesmysly vyvrací a je toho hodně.
Ten pán nemá o chemických reakcích ani páru.
Jinak to v podstatě popsal Modřaňák / ahoj Pepo/.
Zvídavý_člověk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 110
Registrován: 1-2011
Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 13:19:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle: "kádrování nehrozilo, to se provádělo na velkých kolech a exkluzivních výkonech"
Zeptám se - prastrýc strojvedoucí ČSD (aktivní člen Sokola, věřící, sňatkem spřízněn s "německou velkoburžoazií") vždycky hořekoval, že v Brně jezdil z rozhodnutí "orgánů" právě jen na rychlících, naopak k nákladům podobné elementy nepouštěli, protože tam to vycházelo finančně mnohem lépe (prémie, přesčasy, už si nevzpomínám) a měli to propachtované jen ti spolehliví a prověření. Jak to teda bylo?

Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.81.153
Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 13:43:43    Odkaz na tento příspěvek  

Ještě jedna otázka: Jaká lokomotiva potáhne "vlak osvobození" z Českých Budějovic - voj. transport...?
kremak432
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.173.70.253
Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 13:55:36    Odkaz na tento příspěvek  

vč: 375.007 až jí čumil a spol vytáhnou z Letný a zprovozní, aby to bylo dobový! 556.0506 tam samozřejmě být nemůže, ale to Ti zodpoví již výše zmíněná Fa.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1968
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 14:08:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zvídavý člověk - to tedy nevím- moje ajznboňácké příbuzenstvo / strejda/ jezdilo v Plzni a tam to byly výkony v osobce- myslím,že si strejda nevymýšlel - neměl důvod.
Zvídavý_člověk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 111
Registrován: 1-2011
Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 14:26:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mn2: Ten můj taky ne. Orgány asi při vymýšlení rafinovaných trestů nepostupovaly jednotně a narušovaly tak jednotu a nerozbornost
Kovářmirek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1054
Registrován: 3-2006

Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 16:09:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

U nás to bylo ve vzpomínkách podobně ( Brno a Přerov) zlobilové na osobku , na náklady se chodilo "za odměnu" a jen správný kádry, strejc i prastrejc tak vozili pomalu celej život kaštany. V Kolíně se chodilo za trest zase na náklady. Asi fakt jak kde.
Jamamoto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 143
Registrován: 1-2011

Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 19:17:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pára 310 006, Náchod 1997
http://www.youtube.com/watch?v=5GQCmVXFbPg
Sey
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.182.6.66
Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 20:32:48    Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím, zaujal mne příspěvek o akustickém olovníku, hlavně tedy poznámka o píšťale jako na 556,0. Jak to bylo technicky řešeno, tedy přívod hnacího média do této píšťaly? Vytaveným olovníkem vylétlo to vytavené olovo a poté tryskala do pece pára a stržená voda a jestliže tento akustický olovník (s píšťalou) měl dělat kravál píšťalou umístěnou na boku kotle před fírou, musela být ta pára k ní někudy přivedena...? Tzv. akustický olovník jsem dosud chápal jako píšťalu samu v sobě, tedy klasiku co dělala, když přišlo na věc, větší kravál do pece, tak by mne zajímala ta verze s píšťalou venku na kotli?
Předem děkuji za vysvětlení, paromil amatér.
Bevelo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2028
Registrován: 12-2003

Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 21:27:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sobotní (23.4) mazání v Lužné...
Roman_bav
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 3-2011
Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 21:40:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ten "akustický" olovník nemá v sebe zabudovanú žiadnu píšťalu. V strope pece je umiestnený ako klasický olovník. Na jeho vrchnom konci je ešte závit pre rúru, ktorá trčí z vrchu skriňového kotla. Pri vytavení je prúd pary ďalej rozvetvený do píšťaly "alá štoker", ďalej cez spätnú záklopku do prefuku horákov, kde by mala zhasnúť oheň.
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 581
Registrován: 1-2009
Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 22:19:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Akustický olovník se dával jeden a to do přední části kotle. Při zkouškách byla píšťala umístěna v "kuchyni", ale pro velký hluk přemístěna vně lokomotivy na dohled strojvůdce. Jak jsem již napsal výše tyto olovníky zavedeny v srpnu 1966. Zkoušely se dva typy. I. vývojový typ osazen na stroje inv.č. 54, 227 a 276. II. vývojový typ na stroje inv.č. 118 a 238.
U prvního stroje inv. č. 54 osazeného akustickým olovníkem použita píšťala od el. lokomotivy E 499.0.
Olovník měl jako základní tavící složku olovo + cín v různých poměrech.
Sey
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.182.6.66
Odesláno Čtvrtek, 28. dubna 2011 - 23:20:42    Odkaz na tento příspěvek  

Pánové děkuji, jestli jsem výklad správně pochopil, tak tímto zařízením-"olovníkem" byly prošroubovány obě stěny skříňového kotle, čímž byl vyřešen přívod páry, vně kotle, k té píšťale. Takže pára unikala klasicky do pece a ještě horem, vnější cestou k té píšťale a hořákům? Ty hořáky to shášelo prosím jak, přes tu záklopku to bylo připojené k přívodu paliva, nebo to sfukovalo přímo plamen?
Neměl by někdo prosím výkres, funkční schema zapojení, takového olovníku, nejlépe v řezu s patrným utěsněním, jestli toho nechci již moc? Vzhledem k tomu, co zde někteří badatelé dokážou všechno doložit z archívů, mají můj obdiv, by se nějakej obrázek z příručky mohl vyskytovat, má příručka mazut ještě neznala.Dík.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1969
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 29. dubna 2011 - 07:58:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sey- Píšťala byla namotovaná, podle mne, na olovník - připojení je z fotek patrné trubičkou průměr cca 8- 10 mm. Vlastním fotky, kde je píšťala v činnosti. Olovník- nevím jestli jsem dobře pochopil Tvůj dotaz- Olovník je dutý šroub, vylitý slitinou olova a cínu, zašroubovaný do stropu topeniště.
Pokud dojde k obnažení stropu - nedostatek vody - vložka se vytaví a vzniklým otvorem vletí do topeniště pára i voda a uhasí, nebo by měla uhasit, oheň v topeništi. Bohužel u mazutek to moc nefungovalo. A zatímco u uhelek byl hluk unikající páry slyšet u mazutek nikoli.
Hořáky se musely zavřít ručně.
Roman_bav
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2
Registrován: 3-2011
Odesláno Pátek, 29. dubna 2011 - 08:55:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sey: pochopil si správne, para je pripojená k prívodu paliva, pokračuje do horákov namiesto oleja. Do horákov teda prúdi para z palivových rúr a nie olej, takže kúriť mašinu v takomto stave je viac než nemožné. Popri tom sa ozýva signálna píšťala, ktorá bola väčšinou umiestnená niekde na pravej strane skriňvého kotla. Úprava rušňov s takýmto olovníkom (nie všetky Mazutky ho mali) sa začala až po prvých výbuchoch, kedy v peci nebol počuť až tak vytavený olovník, ako horáky. Bohužiaľ žiaden výkres nemám.
Kořka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 494
Registrován: 10-2003
Odesláno Pátek, 29. dubna 2011 - 10:48:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

mrkněte sem: http://cs.wikipedia.org/wiki/Olovn%C3%ADk_(pojistka)

zajímavé jsou i odkazy
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 585
Registrován: 1-2009
Odesláno Pátek, 29. dubna 2011 - 15:09:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  



Ještě krátce k výbuchu 555.3277. Lokomotiva prošla cyklickou opravou C4 dne 3.2.1964, výbuch nastal 5.2.1964 čili za dva dny ! V knize oprav dne 1.2.1964 zapsáno: "Otvory do kotle od vodoznaku vyčistit." Po nehodě zjištěno pod spodní vodoznakovou hlavou ucpání otvoru do kotle kotelním kamenem na 90%.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1970
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 29. dubna 2011 - 15:44:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Roman bav - Nechci ce hádat ale mám dojem, že některé mazutky měly akustický olovník ale zhášecí zařízení hořáků ne. Nebo je možné, že ta hasicí část nefungovala...
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 586
Registrován: 1-2009
Odesláno Pátek, 29. dubna 2011 - 16:42:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Parní píšťala na mazutkách nebyla samospasitelná. Za určitých okolností nemusela reagovat na proces probíhající v olovníku.
Jl_zdice
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 189
Registrován: 5-2006

Odesláno Pátek, 29. dubna 2011 - 16:43:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad.Mad noodle2:Lok.ř.555.3 měli vždy dva olovníky,signalizační a akustický.Bohužel více se vkládat do diskuse nebudu,nebot bludy,které tady žerete od člověka,který v životě na "Mazutce" nebyl ani nemohl být,jsou nám s kolegou,až směšné...Hezký den
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1971
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 29. dubna 2011 - 17:17:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JI zdice - dotaz - kohos měl na mysli ? Dva olovníky měly - to je jasné protože jeden, foukající do houkačky by byl na h....... úplně.
Ad Zdice - tam jsem chodil relativně často v letech 69 - 72. Byl tam tehdy přednosta, starší pán, ostříhaný na ježka, zlaté brejličky. Byl špičkovej - i když mi v roce 1969 bylo 16 přece jen mě nikdy z depa nevyhodil/ na rozdíl os stanice, kde na mě výpravčí zavolal policajty - a to nešlo o vstup do kolejiště/ a tak jsem tam i něco nafotil a něco se dozvěděl - od topičů, od fírů.Svézt jsem se svezl na 3059,3060 a činnost mazutových hořáků studoval na 3123, která ,ač normálně schopná, topila do prádelny.

Pokud se Ti bude chtít, písni na mail. Možná, že bys mi mohl poskytnout i nějaké chybějící informace ze Zdic.

Jo a neupsal ses ? ,, .3 měly vždy dva olovníky ,signalizační a akustický" ???
Jl_zdice
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 190
Registrován: 5-2006

Odesláno Pátek, 29. dubna 2011 - 18:05:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad.Mad noodle2:Né neupsal jsem se,opravdu měli dva olovníky,Chtěl jsem Vám napsat na maill,ale nemám Vaši adr.Pokud jde o tu 3123,tak netopila prádelnu,která v depu nikdy nebyla,ale prostory výtopny,hlavně kotle,kde se vyhřívala voda,k vymývání kotlů.při vymýváni,jenž byli umístněny , prostorech podzeních v depu.Druhá mazutka byla pravidelně přistavena na ohřívání nádrží s mazutem za depem.Ještě k těm olovníkům,vhodná brožůra "rekonstrukce kotlů a lokomotiv na mazutové topení",kde je to zpracováno.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1973
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 29. dubna 2011 - 18:13:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ji Zdice - Tak mě informoval topič a tehdy tam, za rotundami ů směrem ke kovošrotu opravdu vlálo hafo vypraných montérek....
Mail mám pod nickem, platný, používaný. Tam můžeme dohodnou další, pokud budete mit chuť a zájem. Děkuju.
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 587
Registrován: 1-2009
Odesláno Pátek, 29. dubna 2011 - 20:12:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Může nám Jl Zdice napsat, co je v dnešní diskusi o mazutkách směšného a konkrétně jaké bludy jsou zde uvedeny. Domnívá se Jl Zdice, že aby člověk znal, musí nutně například sedět na mazutce ? Pokud vím, tak tento přispěvatel na mazutkách též nejezdil. Ještě jednou prosím o opravy abych se též dozvěděl něco nového. Mimochodem, všechny mazutky neměly akustický olovník. Předem děkuji.
Roman_bav
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3
Registrován: 3-2011
Odesláno Pátek, 29. dubna 2011 - 20:42:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: je to veľmi pravdepodobné, každá Mazutka bola skoro originál, stačí sa pozrieť na fotky z prevádzky.

Modřanák: hneď za vývodom z kotla je umiestnený tlmič (malý súdok, ktorý ma vo vnútri prepážku), ten mal funkciu zachytiť nečistoty z olovníka. Žiadne skúsenosti s funkčnosťou nemám a nikdy ani nechem mať.

Jl zdice: ak narážate na moju osobu, tak ste trošku vedľa, niekoľko hodín som si už na Mazutke odpracoval a parný okruh, o ktorom je reč aj skladal. Takže by som o tom niečo málo mohol vedieť.
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 588
Registrován: 1-2009
Odesláno Pátek, 29. dubna 2011 - 21:47:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Roman-bav
Buďte klidný. To od Jl zdice patří na mne. Je to osobní soukromý problém mezi mnou a Jl Zdice, který se táhne 20 let. Se železnicí to nemá vůbec nic společného. Nevím, proč se dotyčný dopouští podpásovek na veřejném webu.
Ohledně případné nefunkčnosti parní píšťaly od akustického olovníku. Při malé netěsnosti olovníku se pronikající voda ihned odpařuje a soli se usazují v trubce vedoucí k píšťale, ve vzácném případě dojde i k úplnému ucpání takže pára k píšťale "nedojde". Vše co jsem dnes napsal o mazutkách mohu kdykoliv na požádání doložit patřičnými dokumenty. Jistě nikdo nebude zpochybňovat zápisy z LD, z archivů, od přejímačů či kdysi poskytnutou dokumentaci od ing. Kubáčka z MDC.
Roman_bav
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4
Registrován: 3-2011
Odesláno Pátek, 29. dubna 2011 - 21:58:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Modřanák: Ja sa hádať pre takéto drobnosti s nikým nemienim. Taktiež nikomu nechcem hovoriť, že to tak na Mazutkách nebolo skrz veľký počet variantov technického riešenia a zhotovenia. Takto je to riešené na dochovaných rendézskych - 555.3008 a 555.3254. Ale späť k problematike: holt, už sme zasa pri tej zanedbanej údržbe...

(Příspěvek byl editován uživatelem Roman BA-V.)
Sey
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.182.6.66
Odesláno Pátek, 29. dubna 2011 - 21:59:12    Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím, díky za příspěvky k těm olovníkům a za obrázek, k uspokojení mé zvědavosti chybí opravdu nějakej technickej řez, z kterého by bylo patrno to propojení a utěsnění celku: olovník-trubička-vnější plášť kotle, ale vzhledem k údajně malé četnosti montáže tohoto zařízení, to pro mne pomalu strácí na významu, dík.
Mad noodle, svůj první příspěvek jsem se snažil formulovat tak aby kromě dotazu z něj bylo patrné i to že význam a princip činnosti klasického olovníku obecně znám, nicméně děkuji, píšete také že vlastníte fotky z kterých je ta trubička patrná a dokonce k mému údivu i ta píšťala v činnosti? To autor zachytil okamžik skutečného vytavení, nebo nějakou zkoušku, mohl by jste se s takovou, jistě zajímavou fotkou pochlubit (můžete i na mail, ctím práva)? Další otázka je, kde prosím vlály ty montérky, když za zdickou rotundou je cesta a dál dálnice, před rotundou točna a mezi ní a kovošrotem je staniční kolejiště? Jistě lecos mohlo být jinak než v současnosti, kdy člověk může jen něco vytušit, kor dnes, již ve zbytcích depa.
Dále jste se zmínil o strojích 3060 a 3059, zajímalo by mne, z modelářského hlediska, jejich zbarvení, hlavně jestli měly červená či černá kola případně další červené doplňky, mám pár fotek 59ky (burza) a na nich vypadá na rozdíl od 60ky vždy vypucovaná a nevím ty kola? Informace k jiným zdickým samozřejmě beru též, je to má oblíbená oblast. Tato otázka může znít i k panu JI zdice (asi ze zdic?), možno též na mail, děkuji.
Romane, jestliže se podílíte na oživení 3008, plně chápu Vaši poznámku o nechtění zisku skušeností ohledně funkčnosti , přeji mnoho zdaru a už se těším až tento "ošklivý až krásný"sroj na vlastní oči uvidím "živý".
Jl_zdice
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 191
Registrován: 5-2006

Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 00:03:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad.Sey:Pokud jde o ty vyprané montérky,jenž se sušily,za prostorami rotundy depa,tak toto období je už dlouhou minulostí.Jde vlastně o druhou polovinu 60-tých let.Ty totiž praly ženy,jenž měli na starost mytí tyčoví a hnacích kol u parních lokomotiv po vymývacích cyklech a pokud zbyl čas,tak jednou za týden,/tehdy také byli ještě pracovní soboty/ prali,pro zámečníky a kotláře,nebot právě ty znečíštěné montérky.Tehdy nebyla dálnice,ani cesta z depa,jenž je tam dnes,tekl tam tkzv.Červený potok a cesta do depa vedla od bývalé státní silnice Praha - Plzen a do depa se odbočovalo vlevo v pravotočivé zatáčce,kde bylo umístněno kolo z lokomotivního dvojkolí.
Pokud jde o "mazutku"3059,kterou jste asi měl na mysli,tak ta byla turnusová a měla dokonce jako jedinná měla jiné "uši" od ostatních Zdických mazutek.Více přes můj maill,pokud budete mít zájem,ale budete včas jistou osobou upozorněn,abys te si na mě dávál pozor,nebot jsem "Buzerant".tak si vás dovoluji upozornit předem.Ale v žádném případě nemusíte mít obavy,já svoje soukromé záležitosti nemíchám se svým soukromím.Takže pokud betete mít zájem můj maill je vám k disposici.
ad.Roman_bav:Pokud jsem zpětně četl svoji předešlou zprávu,tak jsem nikoho nejmenoval.Osobně se Vám omlouvám za nedorozumnění.Naopak,vážím si toho,že jako jedinná parta lidí ve Vaší společnosti,jste dokázali dát dohromady, vlastně skoro na kolenou "mazutku" 3008.Ale je mě patřičně jasné,že jste obdržel o mé osobě určíté informace osobního rázu,jak je zde zvykem od patřičné osoby.Ale to už ja na vašem uvážení,jak si to přeberete.Naštěstí mám doklad o vykonané Zákonité zkoušce,jako strojvedoucí na parní.Takže to hovoří za vše,nebudu se tady dohadovat,zda jsem na "Mazutkách" jezdil,či nikoliv...Opravdu je dobrá rada,vyvarovat se srážce s blbcem...
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1974
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 06:20:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

sey -Fotky -jistě ale musím to naskenovat a času mám žalostně málo -jak jsem psal naprostou většinu času trávím na JE Mochovce a jěště dlouho trávit budu. Ale písni mi na mail, abych měl adresu a nezapoměl a určitě to dodám. Myslím si, že to na fotce byla spíš nějaká netěsnost. Ostatní Ti přiblížil Ji.
Kola - pokus si pamatuju tak 3059 měla v roce 1970 kola červená.

JI Zdice - určitě se ozvu. Celkem mě mrzí neshody mezi pamětníky. Znám i Modřaňáka, nevím co mezi vámi bylo či nebylo. Ani mě to nezajímá, na rozdíl od Mazutek, ale mrzí mě to. Likvidují se tak vazby, které by byly navýsost užitečné.
Tím spíš, že snad o žádném typu nebylo napsáno tolik protichůdných informací, lží a nesmyslů jako o mazutkách.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1975
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 06:22:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JI Zdice -ano knihu ing. Zikmunda z roku 1965 mám a mnohé jsem z ní taky těžil.
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 589
Registrován: 1-2009
Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 07:16:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

JL Zdice

Stále čekám, kdy napíšeš, které bludy jsem napsal o mazutkách a co na mých příspěvcích je tak směšného. Vyzývám tě, udělej to pro čtenáře této diskuse. Jistě ti budou vděční za poučení. Když již zpochybnim něco, tak i vyslovím správná fakta.
majales
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.100.5.154
Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 09:35:05    Odkaz na tento příspěvek  

Děčínská Líza v akci...http://www.youtube.com/watch?v=kTjZPpDsWCc
Hezký den
Kuba_750
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 294
Registrován: 8-2007

Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 09:53:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Líza pojede ze Zlonic tendrem napřed nebo je nějaká možnost jí otočit? predm díky za odpověd
Prcek I.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.71.16.148
Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 12:13:32    Odkaz na tento příspěvek  

Jamamoto: Dobrý den, neměl by jste ještě nějaké videozáběry s 310 006. Mockrát děkuji
Ještěrka_lítací
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 259
Registrován: 8-2010

Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 12:53:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kuba_750: Jízdu do Loun do depa nepředpokládám a Imperium točnou nedisponuje, takže uhlem ku Praze
Jakub_helmich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 488
Registrován: 6-2007

Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 13:02:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Průjezd zvláštního vlaku Sv.Jiří Zvoliněvsí.

http://www.flickr.com/photos/32969935@N05/
Ještěrka_lítací
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 260
Registrován: 8-2010

Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 13:33:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

U Královic...
074
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 478
Registrován: 3-2010
Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 13:57:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zítra Sp Karel I s Šlechtičnou na trati 074.
Zajímalo by mne, kdo tady jenom plká a kdo chce nějaké tý trati pomoct??

Hanzalik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 514
Registrován: 11-2003

Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 16:51:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A zítra pojede taky ta pěkná mladá slečna, která se na mě dnes usmívala ze "Svatého Jiří", měla drážní uniformu a chválila mi nádraží (Podlešín) a skalku na něm? :-DD
Zabij bobra, zachráníš strom...
www.martinhanzal.net
Ještěrka_lítací
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 262
Registrován: 8-2010

Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 17:12:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Co to bylo za problémy mezi Zlonicemi a Slaným....následek bouřky ? Ve Slaném pára skoro - 25 min
Špion
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.59.3
Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 18:52:34    Odkaz na tento příspěvek  

Ještěrka lítací: Klouzalo to klouzalo. A Líze došla ve finále pára, tak 100m před návěstidlem ve Slaném se zastavilo, roztopilo se, naházel se drobný šterk na trať a pomalu se pokračovalo. Ze Slaného už ale jela zase v pohodě.
Ještěrka_lítací
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 263
Registrován: 8-2010

Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 19:22:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Špion: Takže dle zvuku jsem polohu u zahrádek na kraji zářezu odhadl dobře...
Dlouhá_trakce
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 278
Registrován: 1-2009

Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 19:29:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bohužel do Brandýsa pojede tendrem napřed což je škoda, ale co se dá děla. Když je 074 zakončena v Neratovicích úvratí.
Žmz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2739
Registrován: 9-2007

Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 19:45:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jsem maličko utahaný a ještě musíme uklízet. Tak jen krátce: Děkuji všem za dnešek a předem těm, kteří nám pošlou obrázky do fotoprezentace zahájení.
Foto jsou JirkaHagen


(Příspěvek byl editován uživatelem Žmz.)
ZMZLONICE - VIDEO ZMZLONICE - AKTUALITY
Dj_tiësto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 202
Registrován: 11-2007
Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 21:15:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

K té akci s 475.Je hezký, že taková akce ještě vůbec je ale co se týče skladby soupravy tak je takováhle akce úplně na .Prostě u nás hezká akce je jen když ji zaplatěj cizinci a nebo pak vyrazit někam do zahraničí. Na takovéhle opičárny není nikdo zvědavej..Vozy, vozy a zase vozy, věčný problém našich akcí.
majales
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.100.5.154
Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 21:23:39    Odkaz na tento příspěvek  

A ještě jedno video z kamery Líza je hrozně rychlá...http://www.youtube.com/watch?v=cgzKvz_7E60
qqqq
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.201.48.25
Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 21:40:27    Odkaz na tento příspěvek  

Dj_tiësto : tak nemyslím si že by zrovna dnešní souprava nebyla až tak tragická,jsou vypravovány daleko horší a nikdo nic nenamítá,je pravda že by ucelená souprava s "Bai"kama neba "Bam"ama byla lepší než tenhle mix,ale zas lepší tohle než aby za to řadili "Béčka" v Najbrtu nebo Bmz jako třeba na Slovensku.
Ještěrka_lítací
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 264
Registrován: 8-2010

Odesláno Sobota, 30. dubna 2011 - 21:56:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dj_tiësto: No já bych taky za loko raději viděl Da a čtyřdveřové Baiky, ale když se kouknete okolo, tak ta trať je snad stejná jak za časů páry, a co nejbližší okolí, co ty zbohatlické domky, co solární el. plantáže a další "dobové" kulisy ? A kde máte mechanická návěstidla, kde sloupy, hlásky ? Proč je všude tolik roští ? Né...čas se prostě nevrátí a i kdyby byly dobové vozy, tak bez toho podstatného "zbytku" co jsem vyjmenoval to stejně bude už jen cirkus, někdy menší, někdy větší. A fotit to má smysl jen jako dokumentačku cirkusu