K-report
 

Archiv diskuse Parní lokomotivy do 26. 04. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Železnice » Parní lokomotivy » Archiv diskuse Parní lokomotivy do 26. 04. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2640
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 13:56:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: To, že jsi starší, ještě nic neznamená. Kde je psáno, že zrovna ty máš zkušenosti, které můžeš předat dál??? Zaplaťpánbůh jsem se naučil mezi staršími lidmi odlišit ty, od kterých se mohu hodně dozvědět a naučit, od těch ostatních. Že si díky tomu občas musím poopravit nějaké své dosavadní světonázory, asi rozvádět nemusím.

Musím opět vytáhnout na pomoc Miroslava Horníčka, který tvrdil, že moudrost přichází obvykle s věkem, někdy však věk přichází sám. Je mi lehce líto, že ho opět musím vytahovat a opět v souvislosti s tebou.

Kdybys byl na té úrovni, na kterou se snažíš stavět, tak bys nikdy netvrdil, že bych měl dostat rozum a dospět, nevytáhl bys přirovnání o volovi jdoucím na porážku atd..

Nedivím se, že si kdysi z tebe v jiných vláknech utahoval třeba i Káem, který je ti věkově velmi blízký.

Ale teď zpět k věci: Nikdy jsem netvrdil, netvrdím a tvrdit nebudu, že je nutné parní lokomotivy přetěžovat. To se mi dost příčí, přeci jen mají již své odsloužíno. Zejména mi přijde škoda vytěžovat na hranici normy lokomotivy, které jsou vzácné. Tím míním stroje, které se zachovaly v jediném exempláři a jejich zničení by byla nenávratná ztráta. Byl bych proto raději, kdyby takové stroje byly raději trvale pouze ve vystavovatelném stavu, než aby byly uváděny do provozu. Je to třeba případ komárka, Kladna a dalších. Ale už ne pětasedmy, která je zachována v mnoha exemplářích. Samozřejmě nechci, aby došlo k poškození jakékoliv z nich. Naopak budu rád, když tu budou věčně. A ty v dobré kondici ať klidně občas odvezou vlaky, které jim svojí délkou a hmnotností připomenou jejich nejlepší léta a zároveň tím lidem ukážou, co parní lokomotivy uměly.

Jen tak mimochodem, jak často třeba jezdí parní vlaky s postrkem "nových" trakcí třeba v Německu???

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1942
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 14:38:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bram - Zase Omyl s velkým O Káem je min. o generaci mladší. O mou úroveň se nestarej, já určuju na jakou se postavím. A trpíš li nepochopením psaného textu je to Tvůj problém. Jestliže se Ti 4 zdají mnoho je to rovněž tvoje věc. Mě se to zdá málo - např. chybí interval 121 až 155. A z těch čtyř jezdí 3 - 101,111,179. A kdoví budou li i nadále 3.
To ostatní jsou je zmatené myšlenky:
Dobrá kondice - je podminěna dobrou údržbou, ergo penězi a dostupností ND. Rozhodně jí nesvědčí střevo až v tendru.

Ať ukážou co umí - proč ? 90% účastníků jízd je rádo když to jede parou a může pozorovat pro ně nezvyklou činnost parního stroje se vším všudy.
Až pojede vlak, kde bude 50% znalců tak mi to vyfoť.
Německo - kde žiješ ? Nezdá se Ti ,že srovnáváš nesrovnatelné ? Meiningen zatím nezrušili.

Vlastně bych tvůj příspěvek ani nekomentoval kdyby mi nepřipadal stejně hloupý a svalnatý jako kdysi používaný výrok : ,,Mašina je ze železa a topič není člověk ". Snad to někdo pojal jako humor ale bohužel se našlo i dost takových, kteří to mysleli vážně a doslova. Pár jsem jich i znal.
Většinou zkončili na kanále.
Takže vlak táhne mašina,ne fíra, namáhá se mašina, nikoli fíra, trpí mašina ne fíra.

A hlavně mi cituj ty části mého textu, kde se vyskytují urážky a touhy rozhodovat kde, kdo, s čím a jak pojede.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1943
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 14:55:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bram - Dovětek- jo a pozeptej pamětníků se kolik bylo ,,muzejních" provozních par jen na území bývale NDR a kolik jich je dnes, v jakém stavu a kde.
Takový výsledek bych českým parám nepřál. Ani nedopatřením.
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2641
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 15:10:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: Ach jo. Kdybys alespoň nad tím, co napíšeš, trochu pouvažoval, bylo by to dobré. Třeba by ti došlo, že třeba když se stane parní lokomotiva neprovozní třeba kvůli kotli, tak to neznamená, že lokomotiva zmizí z povrchu zemského. Když se zakonzervuje a ponechá se v depu zabezpečena nejen proti nepřízni počasí a nenechavcům, neznamená to, že se třeba po třiceti letech nemůže vytáhnout a zprovoznit.

To, že zanikly Velenice, je smutné. Je to ale taková paralela k zániku ČKD - také to nikoho dnes už nebolí. Nakonec, co brání si zaplatit opravu v Meiningenu??? Myslíš si snad, že tam stojí oprava lokomotivy třeba desetkrát více, než by to vyšlo ve Velenicích? Aby jsi se ještě nedivil. Pokud je mi známo, tak si na Velenice leckdo stěžoval, že jsou drahé. A žel bohu i právem.

A když Velenice mohly opravit několik zahraničních lokomotiv, tak nic v principu nebrání, aby totéž Meiningen udělal s českými parními lokomotivami.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1944
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 15:42:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bram - nic ve zlém ale Ty jsi poslední, co by mě mohl učit co se stane s parou když. Což bude patrně tím, že jsem zažil dlouhá léta pravidelného,všedního parního provozu in natura. Se vším všudy.
Ten zbytek Tvého projevu Tě jen usvědčuje z totální nevědomosti.
1/ Meiningen je dražší a o dost.
2/ Brání tomu nedostatek peněz.
3/ V principu ne ale v reálu jo - zase peníze.
Nebo máš nějakýho sponzora a mecenáše?

4/ Proč se tam propadliny 498.106,475.1142, 524.1110 usw. už dávno neodvezly ?
Že by byly okoukané ? Proč dávali Rakušáci 310.23 do Velenic ?

Máš tam moc kdyby,když. Za mých mladých let se říkalo :,, Kdyby byly v řiti ryby nemusela by být Třeboňská pánev."
Po techgnické a faktické stránce jsi mi nic nového neřekl. Ani teoreticky. Prakticky - jak jsou uloženy 534.027,498.014 a další a další? Ono i to uložení, najmě kvalitní a konzervace stojí dost peněz.
Jestli někoho bolí či nebolí zánik ČKD ponech k posouzení těm, kterých se to týkalo.

Zkrátka a dobře, a zase bez urážky, - jsi typický produkt doby porevoluční - nic není teoreticky problém - ty nastanou v praxi.
Šoupátková komora
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.245.119.223
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 16:09:12    Odkaz na tento příspěvek  

To s těmi Velenicemi je asi docela průser..zajímalo by mě kde se teď budou mašinky opravovat..v Kolíně umí opravit kotle..ale dál..achjo.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1945
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 16:11:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ŠK- je, hlavně pokud někdo nechá sešrotovat přípravky , nástroje atd.
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2642
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 16:41:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: Ty jsi prostě takový děda vševěda.
A tvůj názor na cokoliv je vždy platný bez ohledu na to, že je mnohdy nesmyslný.

Žij blaze ve svém světě. Rušit tě v něm už nebudu.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1946
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 17:14:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bram - nejsem,jen mám víc skušeností a myslím hlavou.
Jsou li moje názory nesmyslné dohodím Ti tři jména: Křenek,Rachota, Střecha. Ti mají poznatků na rozdávání - první byl nebo je ve vedení KHKD,druhý šéf muzea ČD, třetí šéf železniční části NTM. Možná že Tě vezmou za poradce, možná že Ti sdělí zajímavé zkušenosti s praxe. Tím bych tedy taky končil, nerad mrhám energii na nereálné počínání.
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2643
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 17:32:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: nejsem,jen mám víc skušeností a myslím hlavou.



Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1947
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 17:44:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jednoduchý - když já koukal na páry tak tys byl vajíčko a spermie.... Tečka, konec.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1948
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 17:56:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Moderátor - pokud to bude vadit tak to smázni - Blábolů tu je i tak dost.
Pokud někdo nedoloží argumenty , věcné a z praxe a ani nedokáže doložit svá tvrzení o urážkách a diktátu něčeho někomu, nestojí za moc.

Bram -dolož ceník z Meiningenu a z Velenic, přidej vyčíslení nákladů na logistiku, řekněme z Prahy, a můžem se bavit dál.
A ještě Ti přidám dvě jména - Čmoud a Kremák 432 - abys měl domácí. Možná Ti sdělí kdo je blíž k realitě.
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2644
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 17:57:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: Jen si dupni nožičkou. Klidně víckrát.
čumil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.216.47
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 18:00:02    Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2
Jak jsem pročítal zdejší diskuzi, tak mě to nedalo, abych nereagoval.

Jestli jsem dobře pochopil, Bram měl jen na mysli to, že je vhodné, aby parní mašinka (např. zrovna šlechta), vezla svůj normativ. Aby i těm, kteří jsou "porevoluční", si mohli vychutnat to, jak to kdysi opravdu bylo a že pan strojvedoucí byl PAN strojvedoucí. Ne jako dnes držitel nějakého průkazu, co umí ovládat nějaké to kolejové vozidlo. Je pravdou, že zdrchat za každou cenu mašinu, je idiocie první kategorie, ale zase oponovat tím, že lokomotiva nesmí tahat zátěž dle normativu, protože "co kdyby" je taky scestné. Protože mnohdy může přijít do tuhého a pak se loko sesype. Znám to sám z dieslů. Dokud se s tím či oním strojem jezdilo jak v rukavičkách, tak to šlo. Ovšem do doby, než bylo potřeba za to opravdu vzít. Pak to mnohdy dopadlo tak, že člověk ani nedojel. U parního provozu si myslím, že je to obdobné. Ovšem soudím u páry jen z vyprávění.

Teď ještě jiný soudek.
Velenice. Ať je to jak chce. Já osobně si myslím, že by měl někdo hodně rychle reagovat na danou situaci. Protože bylo X připadů, že různé přípravky a ojedinělé stroje končili ve šrotu. Pak až bude pozdě, horko těžko se bude moci něco dál dělat. Myslím, že zrovna tři výše jmenovaní, by ve Velenicích mohli míti nějaké větší slovo a dalo by se opravdu leccos zachránit. Dokonce i za cenu odložení nějakého zprovoznění loko. Protože, tohle se už opravdu nikde nesežene.

A mě osobně spíš trápí jiná věc. Většina "fajnšmekrů" jsou již starší věkové kategorie. Jsou to lidé toho zrna, že se mrknou zdálky na mašinku a už vidí "od oka" co jí chybí a co je třeba. Mám obavu, že příznivců dráhy mladší věkové kategorie, je hrozně málo. Nehledě na to, když tady čtu dětské diskuze na různých vláknech, kde se řeší stav loko, podle nátěru a zda má nárazníky namalované, nebo zas ne atd. Když si představím, že těmto mladým lidem bych měl svěřit lokomitvu (diesel, pára, tramvaj je jedno) do péče, mrazí mě v zádech. A to je bohužel to, čeho já se obavám. Že to skončí právě na naivitě a neučenlivosti mladých. Protože dnes je bohužel kvanta jezdičů, a málo lidí od "fochu".
Když jsem nedávno mluvil s jedním mladým nadšencem a on mě sdělil, že s párou levou zadní, protože má v MSTS naježdíno na ní tolik, že kam se hrabou starý fírové, bylo mě šoufl. Bohužel o to horší bylo mé sondování dál, kdy většina mlaďasů, to srovnává naprosto stejně. Což ve mě vzbuzuje podezření, že dnešní mládež blbostí graduje ke kulminačnímu bodu. Myslím, že pokud to půjde takhle dál, tak těch mašinek moc jezdit určitě nebude... Nehledě na to, kolik "fajnšmekrů" přibude. Asi hooodně málo.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1949
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 18:02:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A proč ?
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2645
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 18:03:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Moderátoři, nic nemazat. Ať se příště bláznivá nudle two zamyslí trošku před tím, než sem něco napíše.

Bláznivá nudle two: Maže se v případě, že příspěvky obsahují sprostá slova, či jiné urážky. Já jsem tebe vůči tobě byl velmi ohleduplný, zato z tvé strany to bylo poněkud horší.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2646
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 18:07:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

čumil: Děkuji Ti za reakci. Pochopil jsi přesně to, co jsem chtěl říci.


Mad noodle2: Přečti si reakci čumila. Klidně víckrát.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
čumil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.216.47
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 18:35:31    Odkaz na tento příspěvek  

Bram
Nemáš za co. Je hodně lidí, co když vidí postrk dieslem,tak říkají těm dětem. To víš, mašinka je stará, a nic neuveze. Je mě to svým způsobem líto. Protože je to pak neucta těm, kdož tu mašinku vyrobili. Protože je to důkaz toho, kam až sahala laťka českých konstruktérů. A to klobouk dolů.
Ten příspěvek jsem nepsal proti Mad Noodle2, protože si myslím, že tento člověk mnoho zažil a taky ví, o čem píše. To je zřejmé. Nehledě na to, že se snažil být uctiví i vůči Tobě Brame. Každý máme na to "své" svůj názor - pohled. A je jasné, že pokud Mad žil v době, kdy se mu pára proháněla pod okny X krát do hodiny, pak možná ani nevidí onen důvod, že "my mladí" to chcem taky vidět někdy v tý plný parádě, se vším "sakumprásk" a bez dieslů na postrku.

Ještě k těm cenám Velenice vesrus Meiningen. Já bych vůbec tohle neřešil. Každý má svoje ceny, svůj přepočet a svoje "fachmany". Já osobně si myslím, že by bylo X krát lepší, kdyby samo DHV opravovalo veškeré páry samo. Ve svých dílnách a i na zakázku. V podstatě druhé Velenice. Ono v tichosti se tak v podstatě děje, pokud se nemylím. Ale myslím, že by i DHV pomohlo "rozjet" to ve vetším. Protože pak dojde na to, že to bude opravdu jak za provozu. A bude to ukázkové. DHV nejen že provozuje, ale je schopno si i opravit. A opravovat pro jiné a tím i pro DHV vydělat. A to by bylo něco ku zdaru!
Šoupátková komora
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.245.119.223
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 18:37:30    Odkaz na tento příspěvek  

To by nebylo špatné kdyby DHV zkoupilo všechny stroje apod z Velenic..a valilo si samo )
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1950
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 18:51:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Čumil -na slušnou reakci slušná odpověď- Ve většině s Tebou souhlasím. Jen Bramův prvotní příspěvek si vykládáme úplně jinak.
U PÁRY TO JE PODOBNĚ ALE NE STEJNĚ.Je nutno vzít v úvahu, že mnohé části pojezdu jsou staré 50 - 100let, podle mašiny. Tak stará ocel už se nechová zdaleka tak, jako ocel nová. Její pevnost a houževnatost je velkou neznámou. Navíc cokoli prasklé,přetržené znamená maximálně pracné úsilí o opravu s nejistým výsledkem nebo výrobu nového dílu ,což bude kusovka řádně drahá.
A nikde jsem nepsal, že by Líza nemohla vzít normu. Psal jsem, že je blbost brát kteroukoliv páru u držky tak ,až se jí natáhne komín.
Tolik k prvnímu odstavci.
Druhý odstavec - omyl, největší slovo mají věřitelé, správce konkurzní podstaty a ten kdo dá nejvíc. A na to mnou jmenovaní nemají. Kdyby to byla technická památka bylo by to veselejší.Takhle můžeme být rádi, že snad Dráha božím vnuknutím zachránila 414.096.
Třetí odstavec - sohlasím bez komentáře - pan Bram je vzorový prototyp.

Na závěr - na páře jsem dost najezdil, načerno pochopitelně, a vím jak jezdili mistři - ani o litr páry víc než je třeba k dodržení jízdních dob. A ,,Mistři" kteří div neurvali komín aby pak u klacku usilovně brzdili. Spotřeba uhlí o polovinu větší než u těch prvních, vody jakbysmet a mašina po půl roce rozjetá jak stará k..va. Špalky, obruče jako bonus. Jo a jezdili i mistři topiči -přiložil a řekl fírovi - buď to umíš a bude ti to stačit a nebo slez a jdi domů pěšky.

Bram - naposledy- nauč se číst, nauč se psát, a hlavně ty si přešti Čumilův příspěvek dvakrát.
Ty kdybys byl fírou na páře tak by buď s tebou nikdo nejel a nebo bys tak po třetí šichtě zahynul na úraz způsobený lopatou.
Dobře žes Čumilovi poděkoval- udělal pro Tvé vzdělání maximum. Žel vada vnímání Ti zas zhatila skvělou šanci...
To A proč platilo Tobě, ne Čumilovi.
čumil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.216.47
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 18:52:07    Odkaz na tento příspěvek  

ŠK.
Bylo by to to nejzdařilejší, co by pomohlo. A vzhledem k tomu, že sám pan přednosta DHV parním mašinkám dosti "hoví", myslím si, že ta věc je dosti proveditelná...
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1438
Registrován: 5-2002
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 18:58:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

čumil, ŠK: Jenže ono to jaksi není primárně o strojích a přípravcích (i když bez nich to nejde), ale o lidech. A těch, kteří to umí je málo, nepřibývají, spíše naopak a do Lužné se stěhovat těžko budou ...

A ve Velenicích má slovo leda insolvenční správce. Pokud mu někdo za ty věci nabídne nějaké peníze, tak jistě prodá... Tomu, kdo dá víc a pokud dá víc než je cena šrotu.

čumil: Ještě k těm cenám Velenice vesrus Meiningen. Já bych vůbec tohle neřešil.
Je vidět, že jste naprosto mimo realitu. co se týká ekonomiky. Slyšel jste někdy pojmy jako směnný kurs a cena práce? Tušíte, kolik by stála přeprava dejme tomu nějaké pětasedmy po DB Net?
Promiňte. ale to jsou jen takové hospodské řeči.

A dovolím si poznámku k tomu, co tuhle diskusi vyvolalo - před skoro 30 lety jsme hecovali četu z 498.106 v Cerhenicích (tusím, že to bylo při 20. výročí okruhu), aby nám předvedli, kolik albatros umí. Měli rozum a řekli nám něco jako , že chtějí, aby přežil jseště alespoň 20 let ...

"my mladí" to chcem taky vidět někdy v tý plný parádě, se vším "sakumprásk"
Také bych chtěl vidět voraře na Vltavě nebo formany jedoucí z Budějic do Vídně ...
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1951
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 19:06:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Čumil - jen pro ilustraci- v Německu kdysi vezli právě z Meiningenu z opravy cosi na velkých kolech, nepamatuju se už přesně co. Byl to tříkuplák - snad 01 nebo 23, opravdu už nevím a taky ji ,,prohnali", pod parou pochopitelně, ať holka dokáže ,co umí. Navic je na válečkách tak ať běží. Válečky se kously, ojnice vytvořila něco mezi gotickým obloukem a vrtulí, křižák v řiti,ložiska v řiti a další lahůdky. Přímá škoda tenkrát půl mega v markách. Nepřímé miloon a půl. No neber to ,za pěkné svezení, co dokáže.
V Kčs nutno vynásobit sumy 20ti.
Canopus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 167
Registrován: 7-2009

Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 19:09:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  



Ohlédnutí za 160 let TGM 8.3.2010
http://www.youtube.com/user/xp5610
Moje Videa na Youtube
http://www.flickr.com/photos/petrvolf/
Moje fotogalerie
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2647
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 19:21:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: Když už nic jiného, tak tu alespoň nepiš nesmysly. To poškození ojnice na tom cosi třínápravovém (myslím, že to byla nějaká 01, ale to není podstatné) na velkých kolech v Německu měl na svědomí člověk. Pouze člověk. Ložisko bylo na trati shledáno poškozené, leč nicméně odpovědný člověk rozhodl o dalším pokračování v jízdě. A za nedlouho se ložisko kouslo úplně a zohýbala se ojnice.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bram.)
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1953
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 19:25:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ŠK - to by bylo kdyby: Muzeum mělo prachy na odkup, kdyby by bylo získané věci kam instalovat, byly prostory na provádění oprav v takovém rozsahu.
Ani jedno nevidím v DHV jako reálné. Snad ten první bod, pokud by Rachota někde vydoloval peníze.
Hynďa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 21
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 19:37:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když strojvedoucí bere za regulátor a konkrétní stroj zná dobře a ví, že tu normu s ním vzít může, ať ji klidně vezme. Občas by se ten stroj měl pořádně protáhnout (samozřejmě v mezích).
čumil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.216.47
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 19:41:20    Odkaz na tento příspěvek  

Mad Noodle2
Děkuji. Ano je pravda, že urvat komín, je blbost a plně souhlasím, že mnohdy závada na páře (a nejen na ní), může být definitvní konec života daného vozidla. Nekolikrát se tak i stalo. Jinak pak, ano každý jsme si asi vyložili příspěvek jinak. Souhlas.

Co se týče těch Velenic. Není to bohužel ani první a ani poslední šlendrián. Nejvíc mě "sere" to, že firma sídlící někde mimo ČR záměrně zrujnuje to, co jiný stavěli X let, mělo to perfektní věhlasné jméno min. v Evropě a pak se plácají u oběda do ramen, jak opětovně zlikvidovali další českou konkurenci. Bohužel taková je realita viz. ČKD.

414.0 je počin vhodný zapsání zlatým písmem.

Musela být radost koukat mistrům pod ruce. Něco co se nikdy nezapomene...


Ad Johny:
Ano vím kolik stojí přepravy, už proto, že pár vozidel sám vlastním. Věřte, že se to dotýká mé peněženky mnohdy moc hluboko.

Co se týče lidí. Buď chci, nebo nechci. V tom to je. Pro mnohé je muzejničina, ale peníze především. Na tom to mnohdy začíná a i končí. A sám jsem byl účastněn toho, že jistý člověk, jež je v Lužné, pár fachmanů co přišli makat zdarma znechutil tak, že si myslím, že už tam jentak něco neudělají. A Jindřich to nebyl. Pro pořádek.

Co se týče přežití a rozumu.
Dovolím si oponovat. Asi jste to blbě pochopil. Psal jsem o tom, že není třeba se tady čertit nad tím, že by líza měla táhnout normu. Vždyť na to byla stavěná. A pokud na to má, ať to veze. O nějakém znovuzrození BSP a těžkotonážníků tu řeč opravdu nebyla. A myslím, že ani ze strany Brama. Neboť v tomto jsme to s Bramem mysleli oba stejně. Nehledě na to, že to co ted líza vezla, bylo úctyhodné a oku to jen lahodilo.


A jen dotaz. Proč se nezprovozní náš Hrboun? Nejde to, nebo jaký je důvod? Hlavně prosím neoponujte tím, že jeden je u sousedů... to by byl dost na nic argument.
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 883
Registrován: 9-2009
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 20:06:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Z časopisu Železničář č. 3/94:

Kurzy měn za listopad 1993 (ČNB):
1 DEM (Německá marka) = 17,540 Kč (Max), 17,387 Kč (Min), 17,449 Kč (Avg)
Mkunt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 629
Registrován: 10-2009
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 20:21:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

čumil: na co dojely Velenice je zřejmé z insolvenčního rejstříku. Tam najdete podrobnou situaci ŽOS. Rozhodně to nebylo kvůli "firmě mimo ČR".
Pokud jde o hrbouna - a proč by se zprovozňoval? Tahat s ním klasy k EC? Co třeba 365.0? Kde je jí konec? - nějaký "muzejník" s ní měl zprovozňovací záměr. Bohužel.
Seagull
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 138
Registrován: 2-2010

Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 20:21:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

dovolím si přispět svou troškou k diskuzi,snad se odborníci,když se neshodnou jinak,nesjednotí ani pro mé ukamenování :-)
asi bych taky nebyl proti tomu aby lok. v rámci rozumné normy předváděly co umi,a třeba se ukázalo kde je tlačí bota...
loňské zatopení mikáda je jiný případ a díky za něj,i když bych nebyl proti jeho plné schopnosti...
AD Velenice,nevim jestli by nám nemělo být líto léta pověstných Velenic a měli bychom škudlit každou korunu za neztrácení a předávání schopnosti udržby klenotů naší lok. historie u nás doma - jen patriotismus,bez antiněmeckejch předsudků... když jsme uvykli platit daleko dráž i diskutabilnější schopnosti...
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1954
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 20:29:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bram - Ty jsi vážně blbej ale asi zato nemůžeš - kde jsem psal, že za to může mašina ?
Ostatním se omlouvám - ale co je moc, to je příliš.

Čumil - není zač a že se neshodneme ve výkladu či názoru na Brama je věc podružná.
Opakuji - z mé strany nepadlo ani slovo o tom, že by Líza neměla vézt normu když je to třba a když nahoře sedí dobrej fíra. Moje uvaha byla na obecné úrovni. Např proč Valaši jezdí s postrkem s oběma párama. 314.303 dokonce s rotomilým postrkem. Pak není těžké vysílačkou zavolat ,, hele Franto nějak to nejde, postrč nás tochu" nebo něco podobného. Tedy nikoli vlak s parním řídícím vozem.
Na oslavách 130 let Pardubice -Liberec / mimochodem podle mě nejlepší akci v historii nostalgie v ČSR/ jezdila často na Pn a Mn v závěsu turnusová mašina. Pro jistotu. A nikomu to nevadilo protože se to nijak nelišilo od / tehdy/ nedávno minulé reality.

AD Hrboun - protože NTM nechce ,což plně chápu, protože tolik peněz by nikdo tady dohromady nedal.

Johny -asi tak...

Čumil - jsi li od fochu určitě víš, že pojezd páry je taky namáhán úplně jiným způsobem než pojezd tramvaje nebo traktoru. Podstatně horším a o tom to je.
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 884
Registrován: 9-2009
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 21:01:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Z dopisu NÁRODNÍHO TECHNICKÉHO MUSEA V PRAZE psaného ve středu 24. března 1954 o lokomotivě "375.007":
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2648
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 21:42:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: Nedělej ze sebe zbytečně hloupějšího, než jsi. Zjevně ti budu příště muset napsat, že za poškození ojnice německé lokomotivy může velmi špatné rozhodnutí konkrétního člověka. To proto, abys pochopil, že takovému rozsahu poškození se dalo předejít a že šlo o zbytečné poškození.

Ovšem to by snad tak zkušenému a hlavou myslícímu člověku, za kterého se vydáváš, snad mohlo dojít. Ale zjevně se tak nestalo.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1957
Registrován: 2-2009
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 21:57:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bram Tak naposled - jaký je rozdíl mezi chybným rozhodnotím pokračovat v cestě a pochybným rozhodnutím / obecně/ z mašiny ždímat, co dá ? Taky rozhodnutí jednoho člověka. Stejně jako udělat z mašiny řídící vůz a hrnout ji před sebou jako buldozer. Není to náhodou vždy rozhodnutí jednoho člověka ?
Ale dost už - Tvoje názory považuju za scestné,argumentaci za nulovou. Ty zas považuješ za blbce mě. Neshodneme se a není důvod v diskuzi pokračovat. Je naprosto neúčelná. Hledej jinde, mezi lidmi fundovanějšími než já, zatím je jich na živu dost, a možná že se ledasco dozvíš. Vyjmenoval jsem jich dost a jsou to odborníci jak přes páry tak přes ekonomiku podnikání v této oblasti.
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 885
Registrován: 9-2009
Odesláno Pondělí, 25. dubna 2011 - 22:26:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

K lokomotivě 375.007:

Čumil: Tehdy moudří lidé rozhodli tuto lokomotivu uchovat jako exponát pro další generace (určitě nemysleli jenom tu dnešní, ale i pro ty další generace, které přijdou po nás). Myslím, že současná generace nemá žádné právo s tímto a i jiným exponátem zacházet jako s hračkou a riskovat případné nevratné poškození.
Z int. stránek NÁRODNÍHO technického muzea:
Národní technické muzeum má dnes statut ústředního muzea a vědeckého pracoviště České republiky s funkcí dokumentační, presentační, metodickou a informační v oblasti historie vědy a techniky. Základem jeho činnosti jsou sbírky, vytvářené jako paměť společnosti, jenž jsou hmotným dokladem vývoje techniky, průmyslu, dopravy, architektury a vědy české i zahraniční provenience, zejména však z území našeho státu.
čumil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.216.47
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 00:38:32    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Kuřil P.
Díky..Ovšem nepchopil jsem, proč kdyby měl někdo zprovoznit Hrbouna, tak by se k němu měl chovat jako k hračce, či nějak mu hrozila likvidace?! Dle mého uvážení, by u této lokomotivy byla finanční návratnost takřka jasná. I kdyby jsem s ní měl tahat jak psal Mkunt klasy od EC. 365.0 je škoda, tak jako Litevky a dalších strojů. Ale ať je to jak chce. Myslím si, že Hrboun v ČR, by měl právo na to, aby byl provozní. Toť můj názor. A jak jsem slyšel, není to jen můj názor na to, že by to bylo něco ku zdaru.
kremak432
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.173.70.253
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 01:21:11    Odkaz na tento příspěvek  

čumil: Zprovoznit hrbouna je pěkná blbost! Tam kde je je mu nejlépe, určitě v současné době nejistot. Když se mluví co zprovoznit, tak mně se líbí např. Kladno. To by byl nádherný provozní exponát. Určitě 365.0 by si zasloužila důstojnější osud než který ji potkal. Myslím, že kdyby byla provozní nikdo by nevzdech po zprovozňování hrba s nejistou budoucností. Finanční návratnost jistá????!!! Možná první rok dva a co potom až se okouká? Máš pro něj seznam jízd, aby se oprava zaplatila a vydělal si na další opravu? Podle mého názoru si to představuješ jak Hurvajs válku. Ve skutečnosti to tak jednoduchý není, ale iluse Ti brát nehodlám a přeji Ti mnoho Tebou zprovozněných parních lokomotiv a třeba i toho hrba když si tak věříš.
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 886
Registrován: 9-2009
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 01:22:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tím možným poškozením jsem myslel např. nehodu, požár v depu atd. Člověku je blízké se domnívat, že jemu nebo něčemu co má rád se to přeci stát nemůže. Jak potom takovou ztrátu vysvětlovat dalším generacím. Není takový přístup sobecký? Ta lokomotiva byla uchována jako doklad vývoje techniky pro následující generace. Žel. exponát NTM je tu i pro jiné, než jen pro fanoušky železnice.
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 887
Registrován: 9-2009
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 01:46:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V loňském roce jsem se byl podívat v Rakousku i na lokomotivu "310.23". Její stav zrovna moc extra pěkný nebyl. Když jsem tam laikovi vyprávěl, že se jedná o jednu z nejhezčích lokomotiv své doby, jeho pohled vypovídal o něčem jiném.

Ten statut nedotknutelnosti exponátů (provozování za účelem zisku, prodeje atd.) by se měl snad týkat všech exponátů (letadla, auta atd.) v budově NTM. Muzea snad nejsou o zisku, nebo ano?

(Příspěvek byl editován uživatelem Kuřil P..)
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2650
Registrován: 4-2003
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 06:10:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: Podívej, já si to tu většinou jen čtu. A nelze si nevšimnout, že ty si tu hraješ na jakéhosi samozvaného moderátora této diskuse. Jsou tací, kterým to nevadí a akceptují to. Já to ovšem neakceptuji a akceptovat nehodlám. Je ti to doufám jasné? Takže když tu napíšu ve vší slušnosti své názory a ty opět budeš mít zase své připomínky a budeš se vehementně snažit otočit názorový směr tam, kde ho chceš mít ty, tak opět budeš mít smůlu. Ani za použití siláckých řečí, které tu občas míváš, se ti to nepovede.
Jezisek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 659
Registrován: 4-2004

Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 07:48:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kuřil p: prachy, ty jsou až na prvním místě. A jestli chcete jezdit s párou, musí si na sebe vydělat. Bohužel.
'Jestli to chcete pojmout jako muzejní záležitost, počítejte, že budou v republice jezdit dvě, možná tři, mašiny.
Téměř jedno celé století již nejsme součástí Monarchie. Češi jsou již téměř celé století "svobodný národ". A kam svobodný národ český došel? Na prah nové Bílé hory...
Kubíček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 124
Registrován: 12-2007
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 07:54:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kuřil_p: aktuální stav 310.23: http://www.bahnbilder.de/name/einzelbild/number/501155/kategorie/ oesterreich~dampfloks~br-310.html
Janek_lemoch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1458
Registrován: 11-2007
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 11:51:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přátelé, sháním čísla tendrů, které byly připojeny k Hrbounům ČSD z výroby (původní rakouské označení tak i potom ČSD). Děkuju
Shalomek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 182
Registrován: 10-2008
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 12:51:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kuřil_p:
Nemyslím si, že by 310.23 vypadala špatně
(Klosterneuburg 16.4. - více se objeví pak v reportu na mém domovském webu)
čumil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.216.47
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 14:21:01    Odkaz na tento příspěvek  

Kuřil P.
Ano, bohužel toto je riziko každého stroje. Od 310tek počínaje, konče např. T478.1. Např. takhle skončila M240 či M262.0 - požárem. Budiž, že by se teda Hrboun nezprovoznil z důvodu těchto či jiných obav, či nákladných investic.

V tom případě se ptám..Byl někdy aspoň zájem, o zprovoznění 375.0??
Šoupátková komora
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.245.119.223
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 14:57:55    Odkaz na tento příspěvek  

Tak jasné,že vypadá jinak než v depu..Každá mašinka než se roztopí vypadá jak prase..je špinavá od prachu..musí se s ní vyjet..zatopit všechno namazat zkontrolovat a dát ji do pucu :-)) naleštit..vždycky na traťi vypadá líp než doma
Petr_barchánek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 685
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 16:18:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To, co vidím je dle mého názoru krásný provozuschopný a provozovaný stroj. Evidentně byl před jízdou vypucovaný a během jízdy chytil provozní patinu. Zejména rozdíl mezi lesklými plechy kotle a matnou dýmnicí, a nazrzlý válcovo-olejový film na bloku válců je zcela typický pro provozní mašiny.

Mašina na obrázku má na háku odhadem 200 tun bez postrku. V době, kdy se takto proháněla po tratích Monarchie, tak pan Noodle ještě nebyl ani tou spermií a vajíčkem.

Jediné, co by se dalo vytknout je:
1. Souprava ze začátku 60. let za lokomotivou, která tou dobou v provozu právě končila.
2. Ano, při provozu je jakési riziko poškození. Je-li provozovatel rozumný, pak se na běžnou údržbu vydělá provozem a sehraná a kvalifikovaná četa neodborné manipulace neprovádí. Provozní riziko nezaviněné nehody sice existuje, ale v dnešní době je zcela minimální. V poslední době se ve srovnatelných podmínách hist. loko stala/staly obětí nezaviněné nehody jen dvakrát (požár v Norimberku a strom u Balatonu) a několikrát došlo jen k minimálnímu resp. žádnému poškození - lidově "bylo to o fous". Třeba nehoda v Holandské Goudě, kdy pára zastavila pár metrů od vykolejeného TGV trčícího do profilu. Toto nepatrné riziko je podle mého názoru zcela vyváženo faktem, že mašina je mašinou a ne studeným kusem železa ve funkci pracholapky.

Je to můj názor a připouštím, že ostatní to můžou vidět jinak. Rozhodně ale netvrdím, že by se měla zprovozňovat mašina z haly NTM, protože to zprovoznění je podmíněno dostatečně ekonomicky silným a tím i na momentální politické situaci nezávislým provozovatelem.
Colonel32
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 136
Registrován: 10-2007
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 16:39:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

375.007 by byla ideální stroj do čela českého orient expresu, stejně tak jako 365.020/24 nebo replika 275.0. Třeba to bude takový hit, že vydělá na všechny...

PS. děkuji za osvětlení situace ohledně normativu, ale šlo by to příště bez toho, abyste se do krve pohádali a nadávali si do debilů? Ať zas nemusím na jiných fórech krotit lidi slovy "už jste jak na K-reportu"?
Alf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4641
Registrován: 9-2003

Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 16:53:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak mi to tedy také nedá..můj názor je 375.007 nechat tam kde je..Kolega Barchánek správně nakousl mimo jiné podstatnou drobnost-nejen tato lokomotiva nemá u nás odpovídající soupravu v nějakém historickém období či stylu např.ala Majestic Imperator..A honit ji několikrát za rok po našem superkoridoru na Slovensko s bajkami a bamy...to snad ne..Jak tu také zaznělo,raději dokončit 365.0,což bohužel vázne na majetkových a finančních záležitostech a ze zbytků sestavit druhou lok.pro expozici na masaryčce..přišlo by mi to reálnější a smysluplnější..Mimochodem o tom byla i zmínka v jednom z prohlášení nadace O.koloRád bych se nechal překvapit..
..pořádná mašina má kotel a komín..
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 889
Registrován: 9-2009
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 17:48:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak ta 310.23 vypadá na těch fotografiích rozhodně dobře. Děkuji za ty fotografie.
375.007:
Měl by se k tomu především vyjádřit odborník, který je obeznámen ochranou kulturních či technických památek.

To letadlo či ten veterán by byly rovněž lákadly pro různé zájmové přehlídky. Zvýšil by se tím přeci zisk.
čumil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.216.47
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 18:50:00    Odkaz na tento příspěvek  

Proboha. Proč furt řešíte adekvátní soupravu. Celou dobu se tady prohánělo X histor. vozidel se souprava "kočkopes" a najednou se tu bude zohlednovat souprava. Historika zajímá, zda za tím jede pancéřák, C-áčko, DFa a jiná vozidla. Chápu. Rozumím. Je škoda, že tu není adekvátní souprava těchto vozů.

Ale sám považuju za více než smutné, že tu není kompletní souprava pro dieslové i elektrické loko. z klasických ypsilonek. Prostě několik B, A, AB, lehátko, lůžko, červená mitropa, Postw, ds, a dvě zetky na zadek. A všechno v nátěru 80tých let. Není tu. Na SPP se půjčují BTkáčka a hotovo. Možná pět vozů, který ještě jsou v celozel. nátěru.

A moc si tím lidí, řekl bych, hlavu neláme.

Víte, normální návštěvníky co se jedou projet, zajímá, jak mašinka kouří, jak hezky supí, jak hezky píská a že děla ššš ššš. Udělaj pár fotek a pak raději než do Bai sednou do rybáků, protože z vyprávění rodičů a babiček znaj, že když přijeli k babičce do Kočkopsova, tak je bolela prdelka z těch prkýnek. Málo kdo z nich sdělí dětem, hele seděli jsme tehdá za štokrem, kterej jel výjmečně na osobáku a měli jsme po hodině sezení zapařenou od toho, jak jsme seděli v těch Baikách. Bohužel/dík, je to prostě tak.

A historiků je mnohem méně, než široké veřejnosti, krom toho, že většina fundovaných pak hačá s lístkem VIP hned v áčku za mašinou a samo že zdarma, včetně vstupu do muzea. Ano má to tak být. Tím se vyjadřuje jakási úcta k daným vědomostem, zapalení pro věc, zasloužilost atd. Ovšem celá muzejničina leží na tom, že čepráme a dnes a denně se otíráme o ŠIROKOU VEŘEJNOST. A to je to, co přináší penízky do kasičky.

A je spousta zbohatlíků, kteří jen aby se předvedli jací jsou, daj klidně půl mega za akci, jen když je potáhne právě Hrboun. Jeden člověk z německa (známý kolegy) mě sám řekl, že by byla pro jejich firmu čest, kdyby je táhnul právě český Hrboun. A že by firma královsky zaplatila. Myslím, že to není jediný případ, který by se projevil.

A pokud jsme u těch souprav. Co tahalo za sebou celou dobu Mikádo, když bylo provozní??Adekvátní soupravu?! Mám pouze pár fotek, kde táhne salon+nějaké Cačko a panceřáky kdesi na Slovensku. A bylo to asi pět vozů. Vyjmečná sestava a moje srdce velmi zaplesalo. Ovšem co tahalo dál? Myslím, že pouze Baiky. Když už to nebyly ypsilonky. Tak u zprovozňování jak 375.0 i 365.0 atd. bych rozhodně soupravou neoperoval. Protože jak jsem podotknul výše, nemáme pořádně ani adekvátní sestavu 80tých let k dieselům, elektrikám, které se již dnes stávají a stali muzejními kusy a jsou schopné vyjet takřka "kdykoliv".
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 890
Registrován: 9-2009
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 19:35:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já takové věci píšu nerad, ale nedá mi to. Nevím, zda někde ve světě, se nějaký národ či stát chová tak, že když nejsou-li peníze sáhne po svých kulturních či technických památkách. Proč rovnou nepronajmout celý Karlštejn nebo zámek Hlubokou bohaté zahraniční klientele, a ze zisku kompenzovat náklady měně navštěvovaných památek. Snad současní správci NTM nebo jných státních institucí mají právo pouze pečovat o sbírky svěřených státu nebo je případně rozšiřovat. Žádná vlivná nebo bohatá osoba či zájmová skupina nemá právo užívat nebo zneužívat hodnoty tohoto národa či státu. Ti co tu lokomotivu dali do muzea určitě nepočítali s tím, že ji někdo v budoucnu bude znehodnocovat opravou či případným rizikovým provozem. Snad na tato nevhodná krátkozraká jednání pamatuje nějaký zákon.
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2654
Registrován: 4-2003
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 19:54:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kuřil P: Ti co tu lokomotivu dali do muzea určitě nepočítali s tím, že ji někdo v budoucnu bude znehodnocovat opravou či případným rizikovým provozem. Snad na tato nevhodná krátkozraká jednání pamatuje nějaký zákon.


Míníte snad pasáž o znehodnocování opravou vážně, nebo si děláte legraci? Pokud bych to měl vzít do důsledku, tak jediný správný stav historického vozidla je ten po vyrobení a každý následující opravárenský zásah, které vozidlo postoupilo i během provozu, je vlastně jeho znehodnocení.

Pokud by se tímhle skutečně všichni řídili, neměli bychom tu žádnou provozní parní lokomotivu. Totéž platí o vagonech či motorových vozech. Měli bychom tu jenom oprašované vraky, na kterých by muzejníci studovali to či ono. Jenže tento přístup silně připomíná akorát muzeum s archeologickými vykopávky.

Ve stínu těchto názorů mi pořád uniká, proč byl vlastně zprovozněn komárek. Jak je to vůbec možné???
čumil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.216.47
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 20:12:09    Odkaz na tento příspěvek  

No jistě. Je to památka. Nikdo jí z nehodnocovat přeci nechce. To už se tady řešilo. Kdybych mě zohlednit co píšete, mnoho lidí by viselo po nástupištích, po drážních lampách. Už jen proto, jak se k daným vozidlům a železničním památkám vedení chová. Mám v utkvělé paměti to, jak se s velkým haló tahali narychlo vozilda i s dílama z Lužné, protože pan přednosta dostal befel řezat. Tehdá se naposlední chvíli zachranovalo. A kdyby ne, tak to bylo seřezaný, jak Bixposty o pár kolejí dál naproti výkladní skříni DHV. A ten kdo je kdysi zachraňoval, počítal s tím, že takhle nad tím někdo bude uvažovat. Asi ne. Kolik památek skončilo u různých překupníků, v rukou těchm co ani nevěděli jak s tím naložit. Pamatuji sám dobu, kdy hrozila likvidace několika histor. vozidel, na úkor toho, aby vůbec bylo na provoz jiných vozidel. Tehdá se to tu taky řešilo.

Myslel, že každé vozidlo je ojedinělé. A ne že budu srovnávat, tohle raději ne, protože..jo a to Mikádo..Jo to jo. To se klidně zprovoznit může. To nevadí. U bratrů ještě Mikáda jsou. Jasný. Každé vozdilo zasahlo do historie. I to které bylo vyrobeno v r.18xx i to co bylo vyrobeno v r.19xx i to co bude vyrobeno. A nechápu, proč některé exponáty si mají být rovni a někteří mají být rovnější. Dle čeho se to posuzuje? Kdo to řídí. Kdo rozhoduje.

A na co zákon? Na to, že Mikádo můžem tahat jako (promintě to slovo) děvku a Hrbouna ne?! Čím je Hrboun tak echt, že mu Mikádo nemá sahat ani po kotníky. A Mikádo, Albík a jiné kousky se "huntovat" můžou. Proboha co to máte za myšlenky? Máte být fachman. Jsem v údivu.

KHKD i jiné subjetky, které provozují svoje mašinky a chtěj mít penízky se musí otáčet a sakra otáčet, aby jim mašinka jezdila zdravá a aby si vydělala na svůj provoz. Prostě je to tak. Nikdy jsem nikde neslyšel od kluků z KHKD, aby si postěžovali na to, že když jezdili pro filmaře, že jim plivli do očí a řekli, naše sedma Vám jezdit za Vše peníze co potřebujeme nebude, protože předci, kteří jí vyrobyli si to nepřáli. A my jí pro Vaše filmování huntovat nebudem. Naopak. Každej se snaží, držet svojí mašinku, své muzeum, své "miláčky" tak, aby byly provozní. Aby se ten či onen spolek prezentoval. A je to dobře.
Mkunt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 630
Registrován: 10-2009
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 20:13:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kuřil_p: píšete přesně, co si myslím také. A šotopohádky o tom, jak mašina existuje jenom pokud jezdí a neustále opakované "lidem stačí, že to kouří" je spíše z říše demagogie. Jinak by třeba železniční muzea nebyla tak úspěšná, jak po světě jsou. A upřímně: méně někdy znamená více.
Přepočítávat na peníze hodnotu muzejní lokomotivy (kolik vydělá) není už ani demagogie...
Nemám nic proti cirkusu zvanému "nostalgie", ale 1) netahejte do něj skutečně historicky cenná vozidla, kde je oprava může zničit - třeba snahou "dodržet současné předpisy", 2) netvařte se, že se jedná o muzejnictví, 3) dráha nejsou jen lokomotivy.
Zrovna v sobotu jsem se dozvěděl, jak jedni takoví "muzejníci" zlikvidovaly náhradní díly na historické vozy... Proto je můj odsudek tak ostrý.
Bram: ano, u Komárka zákon nepochybně byl porušen - minimálně neproběhl restaurátorský průzkum.
Alf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4642
Registrován: 9-2003

Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 20:14:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nemám rád hádky,tak jen doplním - ano o soupravě "historických" A,B atd. jsem nepsal vůbec(taky bych je uvítal..),že nejsou,no jasně ani nemůžou když ještě jezdí ..bohužel..U toho mikáda to také není ideál pravda,až na to,že s modernějšími vozy než jsou panceřáky na sklonku provozu 387.0 běžně jezdily..
Ano,akce pro veřejnost mají vydělat penízky,proto jim je jedno zda to potáhne 375.0 nebo 475.1 kterých máme víc..A co se týká prdýlek,ano i moje zkušenost je,touha laiků po prkýnkách,neb koženku znají všude..Nic,nepitvejme to,ničeho se tu asi nedobereme..O projektu českého "orientu" jsem krom obecných proklamací nic nikde nenašel..Ví tu někdo víc?
a proč komárek??Asi aby vozil znalce a děti po areálu v Lužné..bez komentáře..
..pořádná mašina má kotel a komín..
čumil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.216.47
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 20:31:46    Odkaz na tento příspěvek  

Je evidetní, že NTM je živo ze státu. Kdyby bylo soukromé, věřte nebo ne, ale já osobně věřím tomu, že ten Hrboun by jezdil. Protože nezlobte se na mě, ale Váš názor na věc, je dle mě scela scestný. A když jsem Vaše řádky četl, zamarazlo mě v zádech z toho, že někteří lidé ještě do teď snad nežijí v realitě. Muzejní pole je věc těžká a kdo má páru, o to víc nákladná. A mít "eso" v rukávu a nejezdit s ním, to je věc absolutně k zamyšlení. No a bránit se slovy, přece to nenechám zhuntovat. To musí kolegové z Vídně jen koukat, co se tady děje. A jací jsou oni barbaři. Myslíte si, že kdyby KHKD mělo Hrbouna, že by stál někde v rotundě. Já tomu nevěřím ani chvíli. Protože, to by už dávno stála v rotundě i jejich sedma. A jak je krásná když žije..A ani chvíli se mě nezdálo, že by na ní někdo páchal cosi špatného. Nebo snad ano. Vlastně ano. Je přece provozní. Půjčuje je se. Pronajímá na různé vydělečné akce. Jak smutné. Předci a konstruktéři se otačejí v hrobě nad tím, jak zle se té lokomotévě vede. Že jezdila pro Anglána, který díky tomu, že ho svezla, jí zaručil financemy další roky žití. Jak smutné a do nebe volající.

Nemám nic proti Vám p. Kuřil. Ale tohle jsem od Vás vůbec nepochopil. Nezlob te se. Myslel jsem a stále doufal, že i NTM pochopilo, že jen z dotací, žít nelze. Proto jsem narážel na Hrbouna. Bohužel, nabývám dojmu, že NTM je rádo tak jak je a není asi tlak na to, že by se také ono samo mohlo ekonomicky rozvíjet.

To co jste napsal, by zde obvinilo veškeré spolky, kluby od A až po Z, co mají provozní vozidla, exopnáty.

Proboha jen náš orient ne. To dopadne stejně. Mikádo se na tom zhuntuje, ať raději stojí jak mrcha v rotundě. Však zájemci příjdou, 475.1 je dle Mkunta víc, jednu zlikvidovat není problém. Svět se nezblázní. A co ty vozy?? Jak je to možné? Proč? Důvod? A pokud budou ojedinělé..Jen je propána Krále nikam netahat.

Ano nedoberem se tu ničeho. Protože, je evidetní, že za chvíli zjistíme, že nejlépe je provozovat 310, 423.0,475.1,477.0, pár hektorů a možná zamráču. Bo toho je tu dostatek. Zbytek komis a zavřít do stáje. Co kdyby, že jo.

K soupravě. No jasně, že ještě jezdí. V tom naibrtu, co by teor. bylo za Papouška či Albíka barvama hezký..co dál? Zbytek napůl zmalovanejch polomáčáků světlezelbílejch. Taky super. Ne. dokud je čas a vozy jsou, měl by se někdo začít sakra starat. Protože i vozy různých serií by stálo zachovat. Nehledě na to, že v tuto chvíli jde jen o dobový nátěr A patří to k tomu. Až bude vše po různejch humanizacích, bude se pak plakat nad tím, jak se mohlo. případů tu bylo X.
Colonel32
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 137
Registrován: 10-2007
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 20:44:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mikád je náhodou dost, jedno u nás, dvě na slovensku, rezervní sada hnacích kol v depozitáři v Chomutově a náhradní blok válců v Lužné...
čumil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.216.47
Odesláno Úterý, 26. dubna 2011 - 20:51:59    Odkaz na tento příspěvek  

No jak jsem psal. Tak i Mikádo. Heleme se. Z doslechu vím, že tehdá i PL chtěl Mikádo ze SR a nějak se tak nestalo. Myslím si, že by dráha musela dát něco hodně echt, aby přesvědčilo p. Tunegu pověřeného vést MDC, aby dal do vlastníctví ČR Mikádo. Je velmi zajímavé, že "Pomeranč" ze SR sem stále jezdí jen na návštěvu. A jen dotaz. KOlik je 486.0?? Jen pro pořádek. Jak se u sousedů točí předci v hrobě. A co pan Kubáček?? Jak ten to mohl dovolit. Mít provozního Antona. Ale už jsem pochopil, proč 365.0 jezdit nikdy nebude, natož litevka. Co kdyby náááhodouuuu...