K-report
 

Archiv do 26. června 2009  

Diskuse K-report » Archiv 2009 » Železnice » GVD platný a připravovaný » Archiv do 26. června 2009 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2916
Registrován: 6-2005

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 10:17:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Není důležité číslo tratě, ale síťový význam daného vlaku. Důležité je, zda by vyhození konkrétního okrajového vlaků z taktu rušilo nebo nerušilo významné přípoje, a naopak, kolik nových významných přípojů by se tím zřídilo.
...
Celkově vzato, některé otázky jsou kladeny tak, jako kdybych se měl zpovídat z kacířství.


Nezlobte se na mě, ale vy už se dostáváte na úroveň filozofa. Vyberte jedno z čísel tratí, které jsem uvedl, a zkuste to nějak na příkladu ukázat. A klidně mě považujte za natvrdlého taktového fundamentalistu.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mibl.)
1899-2009 - 110 let blatenských lokálek!
J. Lopata
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.68.31.231
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 11:24:33    Odkaz na tento příspěvek  

Orky: I ten Word bych uvítal. Pořád lepší než rastrový obrázek...
jpp
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.101.116.112
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 12:49:04    Odkaz na tento příspěvek  

koukal jsem na tu 260 a je to opravdu hrůza. Hlavně co mi rozum nebere projíždění Amicusu stanicemi Svitavy, Letovice, Blansko. Rychlý vlak už tu jeden je v podobě Metropolu, tak proč by Amicus nemohl dělat zastávkový R? Když může stavět Amicus v mnohem menším městě jako je Třebová (kde v tu dobu nejsou žádné přípoje), tak nechápu proč by nemohl obsluhovat větší města jako jsou Svitavy a Blansko.
Denny_hozman
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 803
Registrován: 8-2006
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 13:00:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jpp: Souhlas.
Sants
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 454
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 13:17:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takt je poznaná nutnost.
Takt se nedělá proto, jak si někteří naivkové myslí a jak je v PR prezentováno joudům, aby se jezdilo furt ve stejnou minutu.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1702
Registrován: 10-2004
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 14:47:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takt není nutnost, ale je to vhodná záležitost. Důvody jsou zřejmé: Snadná zapamatovatelnost, pravidlené vazby, vznik řetězce návazností. Zavedení taktu znamená téměř vždy nárůst cestujících.
Na většině tratí je vhodný základ dvouhodina. Přístup je pak takový, že pro systém se hledá vhodné vozidlo, nikoliv tak, že se pro vhodné využití vozidel hledá jízdní řád.
Nesystémové vlaky pak mohou jet navíc nebo v období, kdy již nejsou žádné návaznosti, tedy zpravdila vlak dojíždějící do města brzo ráno (tedy první a poslední dělnické vlaky), ale nahrazovat v neděli ráno vlaky v 6 a v 8 jedním vlakem v 7 je systémově nevhodné (právě z důvodů vazeb). A podobně večer.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Racek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 598
Registrován: 5-2004
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 15:13:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Důvody jsou zřejmé: ... vznik řetězce návazností
Nebo taky nenávazností, např. v Brně o víkendu celodenně hodinové čekání od Ostravy (R) na Tišnov (Os) při hodinovém intervalu obou linek.

Na většině tratí je vhodný základ dvouhodina.
IMHO lepší základ než vlak po dvou hodinách by byl autobus po hodině. Samozřejmě ne vždy, dovedu si představit výjimky, ale obvykle je to výrazně vyšší kvalita za ± srovnatelnou cenu.

(Příspěvek byl editován uživatelem Racek.)
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1704
Registrován: 10-2004
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 15:52:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Racek: Na váš příspěvek odpovím otázkou: A proč vůbec v našem státě jezdí vlaky, když je všude výhodnější autobus?
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Boblick
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 731
Registrován: 1-2009
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 15:57:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad hlavně Orky:
Pěkné kulové. Takt na lokálkách znamená obří ztrátu. A na příměstských přetížené a nedostatečné špičky. NIKOHO z cestujících nezajímá zapamavatelnost jízdního řádu (od toho jsou tu ti, co jim poskytnou informativní souhrnný jízdní řád, nejlépe ve velikosti do peněženky ), ale jestli se dostane z práce (školy) a do práce (školy) a přitom nestojí na jedné noze (i cizí).
Jsem v zásadě proti taktu - to všichni už víte - a naopak nahrazením intervalového provozu (což je velký rozdíl). Ale hlavně jsem pro co největší vzájemnou provázanost vlak - bus. A na mřížovém systému (roštovém). Jen ne klasická hvězdice.
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3987
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 16:19:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Boblick:
Takt na lokálkách znamená obří ztrátu.
V čem?

NIKOHO z cestujících nezajímá zapamavatelnost jízdního řádu
Možná je to náhoda, ale pár lidí, které znám a kteří cestují vlakem, to zajímá a vyhovuje jim to.

Jsem v zásadě proti taktu - to všichni už víte - a naopak nahrazením intervalového provozu (což je velký rozdíl).
Vysvětli mi ten rozdíl. Děkuji.

Ale hlavně jsem pro co největší vzájemnou provázanost vlak - bus. A na mřížovém systému (roštovém). Jen ne klasická hvězdice.
Tak to jsme spolu zajedno.
Tomáš_hradecký
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 149
Registrován: 6-2003
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 16:37:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Boblick:
Co se týče zapamatovatelnosti jízdních řádů, nemyslím si, že je to zas až tak bezvýznamné. Na které z následujících bus linek pro vás bude snadnější zapamatovat si, v kolik to jede: tady nebo tady?
Racek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 599
Registrován: 5-2004
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 17:05:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A proč vůbec v našem státě jezdí vlaky, když je všude výhodnější autobus?
Všude ne. Ale tam, kde není dostatečná frekvence pro hodinový základní interval vlaků, tak je lepší udržet interval, než udržet vlak. Cestujícího zajímá spíš jak často mu to jede, než z čeho to má kola ;-)
Je pravda, že širší uplatnění tohoto pravidla by dost zpřehlednilo síť vlakových linek, ale na druhé straně by to zatraktivnilo veřejnou dopravu jako celek.

Boblick: proč by měl takt způsobovat přetížené špičky? Pokud je hodinový základ zahuštěn ve špičkách na půl až čtvrthodinové intervaly, tak není problém odvézt všechny lidi kulturně.
Ad roštový vs. hvězdicový systém: to je místo od místa. V okolí Prahy nebo Brna budou tangenty vždy jenom doplňkem radiál. V území bez výrazného centra je mříž logickým řešením.
Nádražák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 625
Registrován: 3-2006
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 17:29:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

David: Myslím, že Boblick těmi obrovskými ztrátami chtěl říct, že při taktu se na lokálkách v sedle vozí vzduch jen proto, aby se tento takt nenarušil. Sice tím jedou 2 lidi, ale jen proto, aby byl zachován takt, tak se prostě jezdí, ať už je o konkrétní spoj zájem (v tomto případě spíš nezájem) jakýkoliv. Aspoň tak to chápu já.
Jinak snadná zapamatovatlenost odjezdů/příjezdů je sice pro substrát výhodou, nikoliv však nezbytností. Na to existují jízdní řády ať již tištěné nebo v dnešní době hojně rozšířené v elektronické podobě.
Osobně zastávám názor, že na hlavních tratích takt ano, na vedlejších pouze tam, kde nebude ztráta z takovéhoto provozu moc závratná. Kolik to je o tom by se dalo polemizovat...A jaký názor máte na to, že třeba na trati 270 bude od nového GVD zrušen v pracovní dny R 705 a vznikne tak mezi rychlíky na hlavní trati najednou 4 hodinová mezera a dále už budou rozestupy zase 2 hodiny.
dobre
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.205.3
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 17:54:29    Odkaz na tento příspěvek  

Na www.oredo.cz návrh Královéhradeckého kraje
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1705
Registrován: 10-2004
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 18:06:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nádražák: Já teda u 705 vidím 25 jen na Smíchově. Dál jede CT. Chci vidět, jak navážete netaktové lokálky na taktové hlavní tratě.
Racek: Hodinový základ vlaků jedné vrstvy udržíte jenom na pár tratích kolem Prahy, Brna a Ostravy.
Tomáš Hradecký: Odborníci z OREDA, ale i dalších krajů už to dávno pochopili. Mj. dokázali i to, že doprava se dá takto užasně zpřehlednit v podstatě za stejných finančních prostředků, jako předtím.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Chomutovák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1183
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 18:06:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Boblick: Většina vlakodojížděčů, které znám, si takt pochvaluje práě proto, že si snadno pamatují, kdy to jede.
810 292-3
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.71.82.18
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 18:31:34    Odkaz na tento příspěvek  

<ot>

Vysvětlení pro případné další zájemce o návrh v xls:

Oficiální návrh v xls asi opravdu neexistuje, jak psal už Orky. Nemám jej k dispozici a ani nemám možnost pdf do xls jakkoli převést. Nemám ani přístup k ničemu, co není oficiálně zveřejněno.
Nebyl však pro mne problém pro jednoho zájemce, pro něhož jsou soubory v pdf nedostupné, dvě tratě v excelu zjednodušeně zpracovat – u tratí na nichž je zavedena taktová doprava, kde stačí opsat odjezdy prvního vlaku a zbytek řešit přičtením vždy 2 hod., je to otázka několika (nejvýše několika desítek) minut. Zpracovávat podobným způsobem další tratě, a zejm. bez taktové dopravy, kde by bylo nutné vše opsat, však přesahuje moje časové možnosti (zde asi zklamu J. Lopatu, neboť na tratích 170 a 190 bylo možné výše popsaným způsobem zpracovat pouze rychlíky). Proto prosím další zájemce, aby sem své žádosti nevkládali. Bohužel nemám možnost jim vyhovět.

</ot>
Boblick
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 736
Registrován: 1-2009
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 18:44:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Asi pořád píšu špatně. Jsem pro zahuštěný intervalový provoz na S-bahnech (všechny Prahy, Brna, Ostravska, atd.). Vytvoření páteřních intervalových rychlíků v konkurenčním prostředí bez dotací na hlavních tratích včetně posil (ale interval v sedle může být až 4h, neboť vlak v neproduktivní čas proloží bus). A hlavně posily v pátek z center, v neděli do center.
Potvrzení provázaného taktu na kdejaké viz 070 či 200 v podání ČernéDíry je cesta do finačních pekel.
Sants
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 455
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 19:33:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Boblicku, že vy si tady ze všech děláte jenom zadel?

Nejdřív brojíte proti vožení prázdných vlaků z ekonomických důvodů a pak vystřelíte šrapnel pátečně - nedělních posil, což jsou nejneefektivnější spoje vůbec...
Pouch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 82
Registrován: 5-2008
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 19:44:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pánove víte, jak je důležitý dobře napsaný dokument zvláště pro někoho kdo nevidí? Ten nevidomý člověk je odkázán na počítač buď to s hlasovým nebo brailským výstupem, rozdíl je v tom, že hlasový je program který tomu nevidomému přečte to, co je na obrazovce co si zdraví člověk může přečíst zrakem, a brailský výstup to je to že si to člověk přečte hmatem prsty. Proto já jsem jednoznačně pro dokumenty takové, aby se v tom mohl z orientovat i zrakově postižený člověk.
Franta z hor
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.246.125
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 19:47:01    Odkaz na tento příspěvek  

dobre: no vida, mezi Holice a Borohrádek se mají vrátit vlaky i o víkendu.
Nádražák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 626
Registrován: 3-2006
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 20:17:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: Díky za připomínku. Mě se to zdálo nějaký divný. Holt jsem se překouk. Sice jsem se na to díval několikrát, ale ani přesto jsem tuhle "záludnost" neodhalil
Jinak netaktové lokálky a hlavní tratě u nás fungují vcelku v pohodě i dnes. Z mého okolí třeba Zábřeh s vazbou na Šumperk. Na hlavní trati takt, do Šumperka každou chvíli jinak.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1706
Registrován: 10-2004
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 20:49:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nádražák: U 291 ten takt téměř je. Jen je to prostě sem tam trošku rozházené tu o dvě minuty doprava, tu doleva. Při troše snahy tam lze vysledovat dva zastávkové takty po hodině, málokde se najde úlet o víc jak 5 minut od průměru. Od prosince už bude více urovnáno, ze Zábřehu se pojede v X:16 a většinou ještě v X:45-7.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Boblick
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 741
Registrován: 1-2009
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 20:50:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jen blb ze Sorbony může tvrdit, že ekonomicky vytížené vlaky v pátek z výchozí stanice (např. Brno) do cílové stanice (např. Třinec) a v neděli zpět jsou prodělek. Na tohle se používají soupravy jezdící jen v pracovní dny.
Pokud tomu tak není, lze použít právě ty schnilotinou vonící koženky. I to cestující zkousnou, pokud VŮBEC něco pojede.
A čím víc těhle průserů na dráze bude, tím lépe. Ani netušíte, jak pozorně bus dopravci sledují potíže ČernéDíry.
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3990
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 20:59:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nádražák: Z mého okolí třeba Zábřeh s vazbou na Šumperk. Na hlavní trati takt, do Šumperka každou chvíli jinak.
Na té hlavní trati to není skutečný takt. Rychlíky od Prahy staví v Zábřehu v sudé hodiny jindy, než v hodiny liché. Pak je opravdu docela těžké do toho nějaký takt aplikovat.
IMHO by měly všechny EC/IC/Ex vlaky v Zábřehu stavět. Potom by se snad dalo i zvážit, jestli není takový počet rychlíků, jaký tudy dnes jezdí, příliš velkým luxusem, a ty pomalé rychlíky by se mohly třeba nějak omezit.
Chomutovák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1185
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 21:26:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Boblick: To, co navrhujete, ale nahrává právě jen ČD. Jiný dopravce takto posily provozovat nebude a už vůbec ne bez dotací. Realita je taková, že v železniční dopravě představuje investice do vozidla nejpodstatnější část nákaldů s dlouhou návratností. A pokud zakladatel firmy není miliardář, který si může dovolit utopit pár miliard s návratností 20 let, pak nastupuje úvěr, který je třeba splatit rychle, 20 let je moc, uvažovat lze (i kvůli úrokům) tak maximálně o 10 letech. Pokud si ale jako dopravce koupím soupravu, která pojede jen v pátek a v neděli (nebo hůř jen v pátek, pokud nedělní špičku saturuji soupravami, které jezdí jen v pracovní dny), tak se nezaplatí ani narvaná.

Příklad konkrétní: taková 380+8 vozů na páteční posilu Praha-Ostrava se dá pořídit za cca 450 miliónů Kč. Rozpočítáno na 10 let to dělá 45 miliónů za rok, cca 860 tisíc za víkend. Budu-li velmi optimisticky předpokládat, že ten vlak udělá za vínekd 8 párů posilových spojů (3x pátek, 1x sobota, 3x neděle, 1x pondělí), vychází to na potřebu vybrat na jednu cestu cca 60 000 jen na odpisy. Při kapacitě té soupravy cca 600 lidí to dělá 100 Kč na jednoho cestujícího. V reálu to ale bude více, nepočítal jsem žádné úroky, počítal jsem 100% obsazenost (která bude u většiny relací jen v jednom směru), počítal jsem velmi optimistické oběhy, dlouhou (tj. efektivní) soupravu a dlouhou trasu, kde bude rozpis na kilometry výhodnější. Na Ostravu by se to možná ještě vyplatilo, ale na jiných relacích ani náhodou. S autobusy se posily nedají srovnávat, protože autobus je reálně i účetně odepsaný daleko dřív, navíc nepředstavuje tak rozsáhlou jednorázovou investici.
Pokud to necháme bez dotací, dopadneme jako na autobusových trasách typu Praha-Brno či Praha-Liberec, kde je třeba rezervovat jízdenku týden dopředu a významná část zájemců o dopravu se prostě nevejde. U podnikatele, který sleduje zisk, je to ospravedlnitelné. Nicméně od veřejné dopravy bych čekal něco jiného.
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1243
Registrován: 11-2007
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 21:34:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chomutovák:"právě jen ČD. Jiný dopravce takto posily provozovat nebude a už vůbec ne bez dotací. "

Ona snad ČD,a.s. je něco ekonomicky či jinak něco jiného, než třeba Arriva, Keolis (SA), OKDD, Veolia atd?
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1707
Registrován: 10-2004
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 22:09:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rudolf_33: To není. Ale žádná z těchto společností nebude kupovat sopuravu jen na víkendy.
Na druhou stranu je pravda, že víkendovou posili může vykonávat tatáž souprava, která jezdí ve špičkách PD.
Železniční doprava je značně ekonomicky náročnější než silniční. Aby se koupená souprava skutečně zaplatila, musela by být vytížená oběma směry optimálně celý den, celý týden. Takových vztahů je hodně málo a i sám Jančura řekl, že by takovou železniční dopravu zvládl provozovat na dvou linkách: Praha-Ostrava, Praha-Brno. Všechny ostatní linky by se mu nevyplatily. Mohl by se pokusit odjezdit i jiné směry, třeba Liberec-Pardubice a další, jenže tady by byly efektivní třeba jenom 4 vlaky ve špičkách a ještě proti sobě a zbytek by byl neefektivní. I kdyby jezdily z 80% nákladů. Pro autobus stačí sehnat cca 40-50 lidí, aby se vyplatil a to se fakticky v zajímavých směrech povede i v méně zatížených relacích. A s tohoto profitují i tzv. víkendové nedotované linky. Prostě vyžerou atraktivní směr pro 40 lidí. Ráno v sobotu odjedou do hor, v poledne vysypou lidi, ty se ubytují v penzionu a ty lidi z penzionu se steným spojem vrátí večer zpět. A pak se tady chvástá, jak je úspěšný, že má narvaný busy. Ale ať si zkusí stejný spoj vést ještě v poledne a večer. Stejnej bus si pak jezdí přes týden na dotovaných linkách po kraji.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Nádražák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 627
Registrován: 3-2006
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 23:00:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

David: Tak tak. Jak už jsem tu jednou kdysi někde psal, tomu ,,ztaktování" by pomohlo, kdyby tu stavěly Ex/EC jako Košičan, Fatra, Hradčany a místo toho tu projížděly rychlíky. Tyto Ex/EC jezdí v hodinovém taktu s EC, které v Zábřehu staví. Proto jede jeden vlak, další za půl hodiny a další zase až za hodinu a půl a tak pořád dokola.

(Příspěvek byl editován uživatelem Nádražák.)
Chomutovák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1186
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 23:22:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Rudolf_33: Jiný dopravce než ČD nevlastní odepsané vozy v potřebném množství.
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3997
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 00:09:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nádražák: Aby v Zábřehu stavěly všechny EC, ale R ne?
To bych nepovažoval za dvakrát systémové řešení.

Svou představu už jsem tu (nebo možná vedle) taky někdy psal:
- Ex/EC Praha hl. n. - Kolín - Pardubice hl. n. - Česká Třebová - Zábřeh na Moravě - Olomouc hl. n (-Vsetín - Slovensko)/(?), celodenně každou hodinu.

Na takto pravidelně jezdící vlaky by se dal dobře utvořit i taktový JŘ na trati do Šumperka a možná i do Jeseníku.

Červenku a Mohelnici může obsloužit Os, anebo R z Jeseníka/Šumperka.
Ty "pomalé" rychlíky, které jedou z Prahy ve směru na Olomouc, bych do oblasti Zábřehu vůbec nevedl, ty jsou IMHO tak trochu nadbytečné.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Zzz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1585
Registrován: 12-2004
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 07:36:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chomutovák:Od vás bych takovou demagogii nečekal,že je na trasách Praha-Brno nebo Praha-Liberec potřeba rezervovat jízdenku týden dopředu.
Jen bych připoměl,že na obou trasách navíc nejezdí jen SA.
Chomutovák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1187
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 08:43:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Zzz: Moje osobní zkušenost z dojíždění Praha-Zittau. Uznávám, že někdy ty místenky na pátek byly dostupné ještě ve čtvrtek, ale pravidlo to nebylo. A v době studií kolegové dojíždějící autobusem (CHomutov-Praha) chodili kupovat zpáteční jízdenky na pátek hned po příjezdu do Prahy. Já jsem jezdil vlakem a tohle neřešil.
Každopádně v pátek a v neděli rozhodně neplatí, že si můžu jít na autobus podle toho, kdy např. skončím v práci.
Desiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1431
Registrován: 2-2004

Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 11:10:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chomutovák: taková 380+8 vozů na páteční posilu

Na posily se i v civilizovaných železničních zemích nasazují stará vozidla, a to právě proto, že jsou odepsaná. 471 na takových vlacích je jen Matčina křeč.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1708
Registrován: 10-2004
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 12:16:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Návrh GVD 2010 Pardubicko
Návrh GVD 2010 Liberecko
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1994
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 12:21:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Chci vidět, jak navážete netaktové lokálky na taktové hlavní tratě."

Pokud jezdí na hlavní trati vlaky co hodinu, tak žádný problém. Lokálka klidně může mít interval 1-1-3-2-1-1-4, a přesto vazby fungují. V případě půlhodiny na hlavní trati můžou být přípoje i na půlky. Pokud je na hlavní trati první nebo poslední vlak netaktový, tak se lokálka přizpůsobí.

Někdy je výhodou, když je u většiny vlaků vazba nejžádanějším směrem, a u vybraných vlaků jiným směrem. Jindy je nejlepší, když je "základní dvojtakt", t.j. přípoje střídavě jedním a druhým směrem.
U některých vlaků je taková převaha nepřestupujících, že je lepší oželet těsný přípoj, aby se lidi dostali do školy nebo do práce akorát na čas.

Nespatřuju žádnou výhodu v tom, když je jedním směrem přípoj každou hodinu nebo dvouhodinu, a druhý směrem nikdy.
Šumperák
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.146.176.2
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 12:59:19    Odkaz na tento příspěvek  

Zrovna 291 bych jako příklad nedával, návrh je sice o něco málo lepší než současný stav, ale rozhodně by se z toho dalo vytřískat daleko víc. Zastavování EC/Ex každou hodinu v Zábřehu by tomu výrazně pomohlo, ale to by nesmělo být co dvě hodiny předjížděno v Pardubicích nadvlakem jménem Pendolíno.
Potom by rychlík každé dvě hodiny byl zbytečným luxusem. Stačilo by, kdyby končil v Třebové. Když teď s ním občas jezdím, tak za Třebovou veze pět a půl lidí, z nichž většina vystoupí v Zábřeze a dál nikdo nejede. Pro Červenku a nově i Mohelnici by daleko vetší službu udělal osobák každou hodinu s vazbou na EC/Ex v Zábřehu než rychlík co dvě hodiny.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1996
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 12:59:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě poznámka k ITG: Pokud se udělají taktové uzly na 0:00 nebo na 0:30 v největších městech, tak na "mezích" typu Všetaty, Ražice, Horažďovice,předměstí, Zdice, Moravany, Světlá n.S., Křižanov, Okříšky, Kostelec apod. uzly převážně nevyjdou. Při důsledném ztaktování obou tratí budou přípoje zásadně jednosměrné.

V uzlech typu Praha, Ostrava, Plzeň, Pardubice, Brno apod. přitom 15-30 minutové čekání málokoho rozhodí. Spíš bude každý rád, že má šanci na neujetí přípoje. V uzlech typu Suchdol n.O. nebo Veselí n.L. ale stejně dlouhé čekání docela otravuje.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1709
Registrován: 10-2004
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 13:30:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kritizovat umíte hezky. Tak navrhněte nějakou změnu na konkrétním případě, když si myslíte, že je to tak snadné. Většina vašich mezí má oboustrané přípoje a nebo celkem dobře preferuje ten důležitější.
Všetaty: vzájemný přestup mezi osobáky hlavních směrů. "Za roh" to je pochopitelně slabší. Ale kod taky pojede Neratovice-Brandýs, nebo Mělník-Boleslav. Ten druhý ale není tak špatný (rychlíkem je tato vazba za 20 minut).
Ražice: Krásná vazba Tábor-Písek-Plzeň.
Moravany: Krásný sjezd v 00.
Světlá: Antitakt zkoumat nebudu.
Křižanov: Sjezd v 00.
Okříšky: Tady by mohla být při důsledné dvouhodině krásná vazba na Jihlavu. Jo, Třebíč je blbej, no. Ale tam se stejně jezdí busem.
Kostelec: Jedna varianta taktu kříží R a Os v Kostelci. Při 00 ve Slavonicích pak vychází hezká vazba rychlíkem do Hradce a courákem do Jihlavy.
Ve většině míst, kde takt je, to vychází docela hezky.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2920
Registrován: 6-2005

Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 14:24:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoune, nechcete už konečně na nějakém příkladu konkrétně předvést, co a jak byste zlepšil vyhozením prvních a posledních vlaků z taktu na některé z mnou zmíněných tratí?

Já si nemůžu pomoct, ale mám teď dojem, že se stavíte do pozice opozičníka "za každou cenu" a to se mi k vám s ohledem na vaše politické smýšlení ani trochu nehodí.
1899-2009 - 110 let blatenských lokálek!
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1997
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 14:46:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Křižanov: Sjezd v 00"

Hm, tak se podívejte do návrhů, jak bude fungovat oboustranný přípoj na rychlíky.

"Kritizovat umíte hezky."

Tohle jsem moc nepochopil. Zatím není celá země ztaktovaná. Tam, kde je ztaktovaná, tak ne vždy jsou taktové uzly v největších městech. Posily jsou lecde vedené lokálně, netaktově, i na víceméně ztaktovaných tratích. Okrajové vlaky jsou zatím leckde vedené mimo takt.

Co se týče budoucího vývoje, tak je mimo jiné otázka, zda na už ztaktovaných hlavních tratích i souvisejících lokálkách předělávat takt pokaždé, když se něco změní na ose Berlín-Vídeň. Nebo zda kvůli zavádění dosud neexistujících taktových uzlů v největších městech předělat už existující takty na většině návazných tratí. Nebo zda při každé zásadnější změně jízdní doby na některé z hlavních tratí předělat tři čtvrtě republiky, aby pořád ladily Dolní Kotěhůlky k ose Berlín-Vídeň.

Anebo zda nechat Dolním Kotěhůlkám hlavně spojení do nejbližšího města, do krajského města, do škol, fabrik, úřadů apod., a podle Vídně předělávat jen sedla víkendy. Zda se spokojit s tím, že při cestě z Dolních Kotěhůlek do Vídně se bude v krajském městě třičtvrtě hodiny čekat.

Například takt na 174 je z lokálního hlediska natolik děsný, že plně chápu požadavky na zásadní změnu JŘ. Nesouhlasím sice s přechodem na totální netakt bez přípojů, ale změnu to chce. Takty "podle Vídně" (zde "jen" podle Prahy) prostě ne vždy fungují tak, aby byla většina reálných cestujících spokojena.

Další příklad, zkuste porovnat několik posledních let na trati 172. Neustálé změny. Kdyby byl v osách Hořovice-Hostomice-Všeradice a Beroun-Liteň hlavní spojením vlak, a ne autobus, tak by tyhle neustálé změny nikdy neprošly. Tyhle nekončící změny si může dráha dovolit jen proto, že Liteňka funguje téměř výhradně jako svoz do Prahy. Do lokálních škol a fabrik lidi dovezou autobusy souběžné s dráhou, kolikrát i ve stejném čase. Zrušit se ale nemůžou, ani kdyby se chtělo. U dráhy totiž není jistota, že pojede za da roky aspoň přibližně ve stejném čase.

Existuje tedy více podobných či naopak odlišných koncepcí budoucího vývoje. A Vy z názoru jedněch děláte nekonstruktivní kritiku, a z konceptu druhých neomylné božstvo. Sorry, ale pak mě ale celá diskuse přestává zajímat, protože debata s neomylnými nemá smysl. Neomylné je třeba vykopat ze všech funkcí, pokud nějaké mají, protože by svou neomylností způsobili víc škody než užitku.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1998
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 15:02:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mibl: "stavíte do pozice opozičníka "za každou cenu" "

V minulosti jsme debatovali například o tratích 190, 220, 170, atd. Nikdy jsme se neshodli. Zatímco já jsem téměř vždy navrhoval vzít jako výchozí současný stav, doplnit ho o to, co mu chybí, a přizpůsobit ho tak, aby lokálně vyhovoval. Vy jste pokaždé prosazoval drastické navýšení počtu vlaků, hlavně posílení sedel a víkendů do celotýdenního taktu, a zásadní přeorání taktu.
Máte pravdu v tom, že vůči taktovým revolucionářům jsem opozičník. Na současném GVD se mi lecos nelíbí, ale vůči němu nejsem v žádné rozhodné opozici.
Celá diskuse vznikla do určité míry proto, že se mi nelíbí přidání páru vzduchovozičů do mrtvých časů (podvečer do Prahy, pozdě večer z Prahy). Současný stav jsem označil za lepší, a tvrdil jsem, že v čase s nízkou poptávkou lze let s přestupem. Vůči nepromyšlenému přidávání vzduchovozičů v podobě mnohavozových vlaků budu vždy v opozici, to ano.
Hroch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5986
Registrován: 8-2004

Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 15:36:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun:
V uzlech typu Praha, Ostrava, Plzeň, Pardubice, Brno apod. přitom 15-30 minutové čekání málokoho rozhodí. Spíš bude každý rád, že má šanci na neujetí přípoje. V uzlech typu Suchdol n.O. nebo Veselí n.L. ale stejně dlouhé čekání docela otravuje.
Naprostý souhlas.
Názor může být znásilňován, může být zastrašován, může být v zájmu dobrých vztahů potlačován, ale přesto někde v koutku přežívá.
Názor je věc, která přežije války, totalitní režimy nebo zapojení člověka do pracovního procesu.
(Člověk může korigovat co říká a co píše, ale nikdy to, co si myslí.)
Desiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1432
Registrován: 2-2004

Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 15:41:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vůči nepromyšlenému přidávání vzduchovozičů v podobě mnohavozových vlaků budu vždy v opozici, to ano.
A pod to bych se podepsal.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1710
Registrován: 10-2004
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 15:46:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Osa Vídeň-Berlín na většinu tratí ani nemá podstatnější vliv. Většina regionálních taktů byla vztažena k regionálním vlakům, či regionálním expresům (spěšné vlaky a pomalejší vrstvy rychlíků). To, že se třeba kvrdlá s Liteňkou je dáno tím, že díky novému modelu na 200 bylo vhodné předělat návaznosti a teď to bylo kvůli koridorů. Většina taktů z nulovou symetrií se stane stabilními.
Na 174 nejde o lokální úděsnost jako o potřebě pár lidí z významným vlivem a díky neschopnosti kraje koordinovat dopravu. Dělat úpravy podle jedné paní z muzea mi přijde podivné.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1999
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 16:25:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Na 174 nejde o lokální úděsnost jako o potřebě pár lidí z významným vlivem"

Nezapomeňte na to, že takt na 174 zhatil pracně dohodnuté autobusové přípoje ve Zbečně. Posunul některé vlaky, do té doby využívané skupinami školáků. Vyrobil nepřípoje na Královák-Zdice, nepřípoje na Kladno. Atd. Příliš mnoho negativ najednou. Řvoucí jedinci s vlivem se na té vlně pak snáze svezou a prosadí své.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1720
Registrován: 5-2004
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 16:35:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No 174 je tragická hlavně v "uzlu" Rakovník, kde nejsou přípoje lautr nikam. V Berouně to vždycky nějak vyjde (= něco pojede). Jinak ranní dojezdy do Berouna na 6,40 a 7,40 rozhodně nezejou prázdnotou, odpoledne to jezdí víceméně stejně jako v minulosti (kolem 16,20 a 18,20), takže nevím v čem je problém.
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2922
Registrován: 6-2005

Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 16:47:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun:
Co se mě týká, tak vycházíte z jedné neplatné premisy, neb předpokládáte, že se názorově nevyvíjím.

Pokud jste si nevšiml, tak jsem před časem např. v GVD obecně sondoval možnosti NBS Uhříněves - Strančice právě s ohledem na jednovrstvou 220, nebo v diskusi o trati 200 předvedl rozbor ekonomických nákladů na protažení Os Tábor - Benešov bezzastávkově (resp. se zastavením v Čerčanech) do Prahy. Co se týká 190, tak považuju zahuštění špiček na hodinu za vhodné (ano, dá se bez toho žít), ale bavíme se o trati rychlejší než auto a je nesmysl nejezdit ani ve špičce s rychlou vrstvou po hodině, když se tato z hlediska denní dojížďky úsekově naplní.

Ale není nad to vytáhnout dva roky starou debatu a výsledky z ní někomu omlátit o hlavu. Nejste tím zabetonovaným ve svých pozicích naopak Vy?

Proč soudíte, že a) se bude zásadně qedlat s Drážďanami?, b) pokud ano, proč by se tomu měla přizpůsobovat půlka republiky, když vnitřní síť si bere za uzly např. Plzeň, ČB, Olomouc, Svinov či Lovosice, přičemž tyto jsou voleny tak, aby rozumně vycházely "meze".

Ale zpátky k původu debaty: Tedy byste vlaky navíc na 230 nezavedl. Než vézt veřejný soupravák, tak ať raději KH a Čáslav nedostanou jeden večerní vlak navíc.

P.S.: 30 minut na přestup v Plzni je blbě úplně stejně jako cca 6-7 minut, neb ideálních by bylo zhruba 10-12 minut, ale o přípojích bohužel nerozhodují jen přání taktotvůrce/konstruktéra, ale i infrastruktura.
1899-2009 - 110 let blatenských lokálek!
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2000
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 16:58:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"odpoledne to jezdí víceméně stejně jako v minulosti (kolem 16,20 a 18,20), takže nevím v čem je problém."

Problém je, zjednodušeně řečeno, v úseku Račice-Rakovník, tedy tam, kde prakticky nelze vést souběžný autobus, a kde musí vlak odvézt všechny školáky i zaměstnance. V dojezdech do Berouna, až na nepřípoj do Králováku a Zdic, problém není.
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2924
Registrován: 6-2005

Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 17:56:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vůči nepromyšlenému přidávání vzduchovozičů v podobě mnohavozových vlaků budu vždy v opozici

Není tomu více než pár týdnů, co jste mi tvrdil, že z tahání nadbytečného železa (vozů navíc) netřeba mít fóbii. Ujasněte si, kde v tom máte hranici.
1899-2009 - 110 let blatenských lokálek!
Tomáš_záruba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 895
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 18:39:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoune, co kdybyste byl poněkud konkrétnější? Navrhněte prosím (částečně) netaktový JŘ v nějaké oblasti, popř. celé síti nebo naopak 2-3 tratích (včetně diskuse vazeb dále), a ukažte, jak by to šlo jinak a lépe, popř. levněji, efektivněji apod.

Aby jaksi bylo vůbec o čem diskutovat. Jinak mi to tu připomíná "hluboce filozofickou" diskusi středoškoláků po pátém pivu, kdy se každý snaží vypadat hrozně moudře v debatě o řešení vesmíru, světového míru, nekonečna nebo tak něčeho.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2001
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 19:42:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Bručoune, co kdybyste byl poněkud konkrétnější? Navrhněte prosím (částečně) netaktový JŘ v nějaké oblasti, popř. celé síti nebo naopak 2-3 tratích (včetně diskuse vazeb dále), a ukažte, jak by to šlo jinak a lépe, popř. levněji, efektivněji apod."

Netaktový JŘ v celé oblasti, nebo dokonce v celé síti jsem nenavrhoval ani omylem. Pokud byste četl pečlivěji, tak byste zjistil, že mám na mysli taktový síťový základ. Odchylky od taktu předpokládám především u vložených posilových spojů, u lokálek netvořících základ sítě, a u časově okrajových vlaků, které už nemají přípoje přes dva důležité uzly. Dále předpokládám odchylky v časech, kdy se počítají cestující na prstech jedné ruky. Předpokládám síť, která upřednostňuje krátké dojížďkové doby skutečných cestujících, a příliš neřeší teoretické vazby typu Beroun-Louny které používají jen jednotlivci za ceý den. Skutečné dálkové vazby tedy předpokládám z 99% taktovými spoji. Toto vše je možno vyčíst z mých předchozích příspěvků. Vaše výzva je tedy jen trapná provokace.

"připomíná "hluboce filozofickou" diskusi středoškoláků po pátém pivu, kdy se každý snaží vypadat hrozně moudře v debatě o řešení vesmíru, světového míru, nekonečna nebo tak něčeho."

Vaše pohrdání 90% cestujících kteří nepřestupují, a výrazné upřednostňování těch 10% kteří přestupují, je mi známo. Vaše pohrdání dojížďkou typu do školy/do práce, a potřebou být na konkrétním místě v konkrétní čas, také. Bylo by s podivem, kdybyste s mými názory souhlasil. Ale mohl byste se poněkud krotit v invektivách tohoto typu. Je o Vás též známo, že když Vám dojdou rozumné agumenty, snažíte se oponenty zesměšnit.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2002
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 19:56:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mibl: co kdybyste místo argumentů "k osobě" vedl argumenty "k věci"? V posledních příspěvcích už jsem se neudržel, protože několik přispěvatelů začalo psát stylem "k osobě". Tak jsem tedy odpověděl v podobném duchu. Pokud se diskuse vrátí k věcnému tónu, je možné, že se do ní opět zapojím.

Teď k věci: Tvrdil jsem, že za určitých okolností může vagón navíc ušetřit posilový vlak. Pár vzduchovozičů navíc v trase, kterou lze v okrajových časech řešit přestupem, je něco poněkud jiného.

"Proč soudíte, že a) se bude zásadně qedlat s Drážďanami?, b) pokud ano, proč by se tomu měla přizpůsobovat půlka republiky, když vnitřní síť si bere za uzly např. Plzeň, ČB, Olomouc, Svinov či Lovosice, přičemž tyto jsou voleny tak, aby rozumně vycházely "meze"."

Ony ty meze leckde nevycházejí, a musí se řešit na kterou stranu bude přípoj. Nikdy nevychází všechno, seznam všech taktových nepřípojů by vydal na několik stránek. Jak se postupně budou měnit jízdní doby na koridorech, leckde zdánlivě dostavěných, tak bude nevycházet pokaždé něco jiného. Bylo to tak doteď, a bude to i v příštích 10 letech. Na některých lokálkách aby se z neustálých změn na hlavních tratích zbláznili. Jak v případě, že se lokálka permanentně přizpůsobuje hlavní tratim, tak v případě, že se nepřizpůsobuje.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Hroch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5987
Registrován: 8-2004

Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 20:59:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Netaktový JŘ v celé oblasti, nebo dokonce v celé síti jsem nenavrhoval ani omylem. Pokud byste četl pečlivěji, tak byste zjistil, že mám na mysli taktový síťový základ. Odchylky od taktu předpokládám především u vložených posilových spojů, u časově okrajových vlaků
S tímto (pouze) bych souhlasil.
V případě lokálek o pěti lidech je otázka, jaký je její smysl existence.
Názor může být znásilňován, může být zastrašován, může být v zájmu dobrých vztahů potlačován, ale přesto někde v koutku přežívá.
Názor je věc, která přežije války, totalitní režimy nebo zapojení člověka do pracovního procesu.
(Člověk může korigovat co říká a co píše, ale nikdy to, co si myslí.)
Tomáš_záruba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 896
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 21:03:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Netaktový JŘ v celé oblasti, nebo dokonce v celé síti jsem nenavrhoval ani omylem. Pokud byste četl pečlivěji, tak byste zjistil, že mám na mysli taktový síťový základ. Odchylky od taktu předpokládám především u vložených posilových spojů, u lokálek netvořících základ sítě, a u časově okrajových vlaků, které už nemají přípoje přes dva důležité uzly. Dále předpokládám odchylky v časech, kdy se počítají cestující na prstech jedné ruky. "

(...)

"Je o Vás též známo, že když Vám dojdou rozumné agumenty, snažíte se oponenty zesměšnit."

Tak znova, a snad přesněji: Vyberte si prosím nějakou oblast nebo skupinu tratí, a ukažte KONKRÉTNĚ, co navrhujete. Aby k tomu bylo možné vést věcnou debatu. Jinak tu omílá(m/t)e dokola všelijaké fráze, aniž to někam vede. Tvrdíte-li, že je lepší dělat taktový základ a z něho vypadávky, posuny popř. k němu posily, nelze v takto obecné rovině o té myšlence seriózně diskutovat. Někdy to tak být může, jindy nemusí.

Tak abychom věděli, o čem je tu tedy řeč. Možná jsem jen příliš hloupý, ale zatím mi to není jasné.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2003
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 25. června 2009 - 21:34:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hroch: Dejme tomu, že lokálka existuje, že vozí lidi, že na hlavní trati je hustší provoz než na té lokálce, a že vazby z ní jsou celostátně nezajímavé. Pokud je ta lokálka koncová, nebo je vložená mezi dvě tratě s hustým provozem, tak mi uniká smysl "povinného" nulově symetrického taktu. Drtivá většina lidí pojede buď v rámci lokálky, nebo přejede jen na sousední trať.

Má smysl vnucovat "vídní" dané časové polohy, když ve všední den například 30 lidí potřebuje odjezd cca v 15:45, dalším 20 je to do určité míry jedno, 10 potřebuje přípoj na sousední trať, a jeden jede někam dál?

Příkladem takových tratí můžou být třeba 174, 172, 175, nebo 176. Tam jsou velmi potřebné lokálně vyhovující časy, jinak je třeba vypravit spoustu souběžných autobusů. Jiné jsou požadavky na víkend, a jiné na všední den.

Současnost je taková, že kvůli 174 značná část lidí řve, protože jim "pragocentrický" tak nevyhovuje. Na 172 a 176 to zachraňuje souběžný autobus. 175 je netaktová, a neobsloužené časy ještě jistí autobus. Myslím, že řešením takových tratí nemusí nutně být otrocká dvouhodina, ale klidně netaktové špičky, a taktové sedlo+večer+víkend. Pokud vyjdou podstatné přípoje, vyjezdí se to, a vyjdou oběhy, tak klidně netakt, nebo takt s jinou symetrií. Klidně jiný takt pro večer, jiný pro sedlo, a jiný pro víkend.

Konkrétně na 174 lze vázat na plzeňské R, nebo na Švejky, směrem na Kladno na Os nebo na R atd. Je poptávka po oboustranných přípojích ve Zbečně, atd. Jsou různé požadavky na odvozy ze škol, a zaměstnání, neboť není souběžný bus. Některé tyto požadavky se vzájemně tlučou, ale současný takt jich dokáže zabít většinu. Inteligentní patakt, nebo netakt s přípoji, by podle mého názoru byl lepší než nulově symetrický takt, i než plánovaný netakt s nepřípoji.

Až se opět stabilizuje 170+171, tak je otázka, jaké možnosti přípojů pro tyto tratě budou, a jak budou různé varianty vycházet ve vztahu k lokálním požadavkům.
3xHonzík
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.113.58.88
Odesláno Pátek, 26. června 2009 - 08:55:50    Odkaz na tento příspěvek  

Dostal jsem knížku Zrušené tratě Čech, Moravy a Slezska. Na konci je krásná síť drah. Škoda, že nejsou všechny provozní a elektrifikované, tak jako ve Švýcarsku se všemi bezbariérovými zastávkami, abychom byli aspoň v něčem první, když v námořní, letecké, dálniční aj. dopravě nikdy první b ýt nemůžeme, mohl nás svět znát jako USA, Čínu apod. díky tomu, že bychom aspoň v jedné tabulce byli světovou jedničkou v hustotě železniční sítě, zatímco teď jsme někdedo desátého místa, jestli vůbec. Těch pár peněz bychom na to měli, když si vezmu, že naše dálnice stojí 3x tolik co v daleko dražším Německu mohli bychom si dovolit navíc i dostavět všechny plánované úseky. Atd. No nic, co se dá dělat. Nebudeme hald první v ničem, takže budeme dále známí jako Togo, jen díky tomu, že těch pár miliónů se ušetřilo. Zatímco desítky, stovky miliard se vesele pálí v kotli pro nic za nic. Ale hald máme tu Bručounovu koncepci s heslem. "Ani v jedné statistické tabulce na prvním místě světa." A přitom v ničem jiném být první být prostě nemůžeme.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2378
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 26. června 2009 - 09:38:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jestli není světovější ukazatel, kolik se toho skutečně odvozí (lidí, nákladů), než kolik máme v polích daleko od center větších měst nataženo kolejí a zadrátovaných lokálek.
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2925
Registrován: 6-2005

Odesláno Pátek, 26. června 2009 - 10:38:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun:
Naposledy jste se do mě začal před pár týdny navážet Vy. To je pro pořádek, ale teď už věcně.

Tvrdíte, že se dají okrajové rychlíky vyhodit z taktové polohy, napiště tedy prosím konkrétně, kterých vlaků by se to podle Vás týkalo např. na 190, 200, 072 nebo třeba 225 či PlChu. Pak můžeme debatovat o tom, zda to je či není vhodné a ujasníme si, zda je tato ministerstvem objednávaná zrychlená regionálka (podle mě to nic jiného není) "nejdálkovější dálkovou dopravou". Zatím jste se k ani jedné z tratí nevyjádřil a začal hluboce filozovat.

Já nemám problém s tím, že doplňkové rychlé vlaky budou napřed přibývat ve špičce, resp. vykrývat největší díry a že pojedou tak, aby vůbec projely (neb asi nikdo nepřepne z dvouhodiny na hodinu skokem např. za současného zrušení osobáků v daném úseku), stejně tak chápu, že se ráno jede podle školy a ne podle taktu, ale není nad to útočit na domnělého nepřítele, u kterého očekáváte, že bude do posledního zbytku sil hájit zcela rigidní jízdní řád (míra rigidity = množství odchylek od taktu).

K novému páru R-230: Co kdyby na tom nově vedeném páru vlaků po 230 jedzila 854+2 vleky, třeba by se s trochou štěstí nějaká volná v podvečer kolem HavlBrodu našla. Pobuřovalo by Vás to i v této podobě (neřešme teď, že to velmi pravděpodobně bude "poněkud" problémové z hlediska fírů)?

P.S.: Ale pokud nechcete debatovat věcně, tak nemusíme, a klidně mě považuje za natvrdlého, který navíc neumí číst a vykládá si vaše příspěvky jinak, než vy jste je chtěl napsat.
1899-2009 - 110 let blatenských lokálek!
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2926
Registrován: 6-2005

Odesláno Pátek, 26. června 2009 - 10:51:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dejme tomu, že lokálka existuje, že vozí lidi, že na hlavní trati je hustší provoz než na té lokálce, a že vazby z ní jsou celostátně nezajímavé. Pokud je ta lokálka koncová, nebo je vložená mezi dvě tratě s hustým provozem, tak mi uniká smysl "povinného" nulově symetrického taktu. Drtivá většina lidí pojede buď v rámci lokálky, nebo přejede jen na sousední trať.

To je v současnosti třeba případ radnické lokálky, která má symetrii ve 30. Bouří se tady proti ní někdo? Jistě, že by bylo lepší, kdyby na ní byla symetrie nulová a ve směru na Rokycany vázala vždy na vlak, který jede až do Berouna a ve Zdicích je předjížděn R-200 do Prahy. Holt by to ale stálo motor navíc, tak se tam jezdí se symetrií ve 30 a přípoje do Prahy (jednoznačně minoritní skupina cestujících) kulhají.
1899-2009 - 110 let blatenských lokálek!