K-report
 

Archiv do 24. června 2009  

Diskuse K-report » Archiv 2009 » Železnice » GVD platný a připravovaný » Archiv do 24. června 2009 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Pouch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 72
Registrován: 5-2008
Odesláno Sobota, 20. června 2009 - 17:55:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Díky za ty rychlíky, tak to pěkně drahám děkuju, je to pěkně na pitel!
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2900
Registrován: 6-2005

Odesláno Sobota, 20. června 2009 - 18:21:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun:
Myslím, že v tuto hodinu by se mohl vejít netaktový vlak, třeba s odjezdem zhruba ve 20:30. V tuto hodinu je špička dávno za vrcholem, ... Zkusím vymyslet nějakou variantu, a umístit to sem.

Zkuste, ale já taktový fundamentalista mám obavu, že pokud místo ve 20:01 pojedete ve 20:31 a místo 22:01 v 22:31, tak vám ta souprava bude chybět ráno v 6:01. Když škrtat ten "soupravák", tak se s ním musí škrtnout něco do páru, neb to jinak vždy nějak nevyjde, leda byste jel ráno do Prahy na cca 5:30.
1899-2009 - 110 let blatenských lokálek!
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1684
Registrován: 10-2004
Odesláno Sobota, 20. června 2009 - 18:40:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mibl: tak vám ta souprava bude chybět ráno v 6:01.
Přesně tak. Ten v 5:32 by byl možná ještě prázdnější než zde kritizovaný vlak. Možná by ten vlak 6:01 byl řešitelný prohozením se soupravou z jiné linky, ale i tak se obávám, že by ten mimotaktový vlak přijel příliš pozdě, aby jeho souprava byla využitelná.
Takže jednoduché řešení je jen jedno: Zrušit (resp. nezavádět) pár vlaků 685/691 v úseku Praha-HB.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Pouch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 73
Registrován: 5-2008
Odesláno Sobota, 20. června 2009 - 19:05:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Můžu někoho po prosit jestli by mi někdo nezdělil jaké rychlíky a v kolik hodin budou jezdit od příštího roku z Brna do Budějic a zpět? Moc díky.
Šotouš_kuba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1747
Registrován: 1-2007
Odesláno Sobota, 20. června 2009 - 19:08:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pouch: Proč jsem sem asi dával tento odkaz?
Pouch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 75
Registrován: 5-2008
Odesláno Sobota, 20. června 2009 - 19:16:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No jo, ale já nato nevidím, tak jsem chtěl někoho požádat, aby my ty rychlíky tady vypsal.
Šotouš_kuba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1756
Registrován: 1-2007
Odesláno Sobota, 20. června 2009 - 20:59:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pouch: Bude to v podstatě stejný jako letos.
Pouch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 77
Registrován: 5-2008
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 09:53:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Díky moc, to jsem chtěl vědět.
Pouch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 78
Registrován: 5-2008
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 10:02:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chci se ještě zeptat, nepočítá se od příštího roku s obnovením přímého spojení Ostravy s Luhačovicemi?
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1693
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 10:17:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nebyl náhodou kolega Pouch jeden z těch, co tady už v únoru otravoval s návrhem? A když ho má, tak je línej si ho otevřít? Jestli tě to zajímá, tak si to najdi, odkaz máš.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Pouch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 79
Registrován: 5-2008
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 10:20:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rád bych si ho prohlédnůl, ale nevidím naněj, a počítač my tabulky na které je tady odkaz nepřečte.
Pouch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 80
Registrován: 5-2008
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 10:26:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já vím že vás asi otravuji, ale holt počítač není všemocný, a budu se muset spolehnout i na zdravého koukavého člověka.
810 292-3
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.71.82.18
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 11:05:40    Odkaz na tento příspěvek  

Pouch: Pomohlo by Vám, pokud byste měl návrhy ve formátu xls? Autobusové jízdní řády jsou na portal.idos.cz pro nevidomé také ve formátu xls. Pokud ano, vypište tratě, které Vás nejvíce zajímají, a v nějaké zjednodušené podobě Vám to pošlu.
ŘADIČ
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.91.79.5
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 13:15:12    Odkaz na tento příspěvek  

Návrh řazení pro další GVD
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1980
Registrován: 9-2007
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 14:45:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mibl, Orky: To vše je sice pravda, ale ....
Jaký vlak je podle vás důležitější? Praha-Čáslav (a zpět) ve 13:00 z Prahy, plus ve stejném čase v pátek až do Brna, a ve 13:20 z Brna do Prahy, jak je to v oficiálním návrhu? Nebo přidání jednoho vlaku večer z Prahy?
Z pohledu většinového cestujícího bych to viděl tak, že posun vlaku ve 21 hod. z Prahy na 20:30, a nový vlak ve 13 hod. je významnější. Po 20:30 už je přímý vlak do Havlbrodu jen pro pár lidí, to už by mohl obstarat rychlík na 010 a osobák směr HavlBrod.
Kilometricky to totiž vyjde tak zhruba nastejno. Buď 13:00, nebo 20+22 místo 21.

Orky: počítám správně, že pro příští GVD bude potřeba v kladiva 9 souprav?

Taky mám dotaz: jak moc jsou reálné jednodenní oběhy většiny souprav, které by ve všední den i o víkendu vždy začínaly a končily v HavlBrodu? Mám na mysli oběhy, při krerých by se mašina, fíra, vozy, a četa, do Brna a do Prahy podívali jen při obratech a prostojích. Vícedenní oběhy by pak mohly každý den být každý den jen dva, třeba z Brna, s nocováním v Praze (nebo naopak).

HavlBrod jako výchozí stanice většiny souprav by totiž byl dobrý "odrazový můstek" k jedné významné vychytávce ve všední den, a k některým vychytávkám o víkendu. (Už to mám namalované, jen ještě sečtu kilometry za běžný týden u oficiálního návrhu, a porovnám s kilometry u toho co jsem namaloval. Pak to sem dám jako námět k diskusi.)
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1981
Registrován: 9-2007
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 14:52:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

K trati 250 mám ještě jeden dotaz: co se děje, že se jízdní doba HavlBrod-Brno prodlužuje asi o 7 minut? Bude tam nějaká stavba, nebo je trať ve špatném stavu, nebo je to jen projev taktového šílenství?

Mně je totiž divné, že podle návrhu jsou rychlíky ve Žďáru i v Králově Poli přesně v půl. Že by si nějaký taktový šílenec chystal půdu pro "budoucí" celotýdenní taktovou hodinovku i za cenu zpomalování vlaků?
Šotouš_kuba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1766
Registrován: 1-2007
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 14:57:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Zastavuje se v Křižanově, ale je mi divný, že by to bylo sedm minut, to je podle mě moc.
Kdyby souprava stihla v Praze nebo Brně zajet na úklid a hygienu, tak by jednodenní oběh mohl snad fungovat.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1694
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 17:09:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Proč do toho zase pletete vlak ve 13:00? My se Vám tady celou dobu s Miblem snažíme vysvětlit, že když vlak jedoucí v 15:22 z Brna nedojede do Prahy, že nebudete mít čím odvést vlak ráno a nebo musíte zrušit jeden večerní vlak z Prahy. A už je lhostejno, jak to uděláte.
1/ Pro ponechání základního dvouhodinového schematu se nabízí zrušit vlak v 19:01 z Prahy.
2/ Pokud chcete vlak v 19:01 nechat, pak můžete vést vlak až v okamžiku, že budete mít souravu. Pro jednoduchost budeme uvažovat, že máte možnost použít soupravu pouze od Rychlíku z HavloBrodu. Ten Vám přijede ve 20:02. Tedy ano, může jet vlak ve 20:31, ovšem když si při výlukovém šílenství troufnete za půlhodiny připravit soupravu na hlaváku za půl hodiny. No a podobné je to s případným vlakem po 22:00, tj. nejdřív ve 22:30.
Kolik bude potřeba souprav je otázkou, protože rychlíky Praha-HB-Brno pokračují dále na Ostravu pod jiným číslem. Pokud by tomu tak nebylo, tak předpokládám, že by rychlíky 673 a 686 HB-Brno vůbec nejely.
Prodloužení o 7 minut je podle mého názoru důsledkem posunu příměstké dopravy na Brněnsku do nulové symetrie a rychlíky tak dojíždějí do Brna těsně za osobákem s Tišnova a analogicky opačně odjíždějí těsně před osobákem do Tišnova. Což letos není. Ano, dá se tak řící, že je to daň za takt a taktové vazby na Brněnsku.

(Příspěvek byl editován uživatelem orky.)
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Pouch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 81
Registrován: 5-2008
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 17:33:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jo můžete my poslat tratě 300 a 330 na email m.pouch@tiscali.cz moc díky za pomoc, moc my to pomůže.
Z F J
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.246.110
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 17:40:01    Odkaz na tento příspěvek  

Vidím že Pardubický kraj asi plánuje používat Regionovy na více místech, ale je otázka zda je to ku prospěchu věci ;-). Proč si to myslím ? Protože po roztržení vlaků na trati Choceň-Litomyšl ve Vysokém Mýtě a plánovaném roztržení vlaků na trati Třebovice v Čechách-Skalice nad Svitavou v Moravské Třebové a Velkých Opatovicích, je v návrhu pro trať 024 roztržení vlaků v relaci Lichkov-Štíty v Králíkách. Některé vlaky jedou jako přímé do Červené Vody nebo Moravského Karlova, ale ty co jedou až do Štítů (cca 7 párů) většinou začínají v Králíkách, s tím že tam mají přípoj od/do Lichkova. Chápu že úsek Moravský Karlov-Štíty je relativně plonkový (stejně jako např. Moravská Třebová-Velké Opatovice) a logicky tam bude jezdit (i teď jezdí) míň vlaků než na jiných úsecích. Ale ty vlaky by měly být přímé, přestup odradí řadu lidí od použítí vlaku. Jedná se o rekreační oblasti, tak by to mělo být aspoň jako na trati Choceň-Litomyšl, kde o víkendu jedou jako přímé i některé vlaky u nichž se musí v pracovní dny ve Vysokém Mýtě přestupovat.
Nihar_barbir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8
Registrován: 6-2009

Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 18:39:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Z F J: A co hranice krajů? Už by ten blb*c Martínek konečně mohl přestat lhát, že se nesmyslné přestupy na hranicích krajů odstraní. To co je letos vymyšleno pro Pardubický kraj, to nemá v historii obdobu a zdaleka se nejedná jen o roztržení vlaků.
Z F J
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.246.110
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 18:50:35    Odkaz na tento příspěvek  

Nihar barbir: o hranice krajů v uvedených případech nejde, s vyjímkou Velkých Opatovic (Pardubický/Jihomoravský). Moravská Třebová, Vysoké Mýto ani Králíky nejsou místa hranic krajů. Tím spíš je chyba ty vlaky roztrhnout.
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3955
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 18:51:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ten přestup mezi osobáky v Letovicích je sice do jisté míry nepříjemný, ale jinak svůj smysl má.

Pokud by měly (znovu) jezdit přímé osobní vlaky (Křenovice h. n.-) Brno - Česká Třebová, znamenalo by to:
- problém se sehnáním vhodných lokomotiv (dvousystémových)
- vezení vzduchu mezi Letovicemi a Českou Třebovou
- pravděpodobně i zdražení vlkm. Regionova, která na těch osobácích mezi Letovicemi a Českou Třebovou jezdí, je jistě levnější než souprava 363 + 4 až 6 Bdmtee.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1695
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 19:40:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Tak jsem si trochu pohrál z daty z VODky, kterou sem dal Řadič.
Pro obě větve potřebujete 15 souprav. Tedy pokud byste chtěl tratě 250 a 300 rozdělit a zoběhovat zvlášť, tak pro hodinový takt na 300 potřebujete 7 jednotek a na 250ku Vám zbývá 8 (a tedy Vám pro oježdění současné 250ky bude chybět 1 souprava, kterou získáte spojením větví do trasy Praha-HB-Brno-Přerov-Bohumín.

Nevím, proč mi to ukládá jako html stránku, přesto že se jedná o pdfko. Mělo by stačit přejmenovat koncovku na "pdf".
text/htmlOběh 250-300
rychliky250_2010.pdf (10.3 k)

Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1696
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 19:44:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

David: Mně se spíš než přestup v Letovicích nezamlouvá to, že jedním směrem vlak jede přímo Letovice-Křenovice, ale druhým se musí přestoupit.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Šotouš_kuba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1772
Registrován: 1-2007
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 19:50:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: To je taky zajímavý. Soupravy mají oběh Letovice - Křenovice - Skalice - Sokolnice - Letovice.
Mates111
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 312
Registrován: 5-2007
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 20:31:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: A Vy jezdíte z Letovic do Křenovic?? Kolik takových lidí asi bude??
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1697
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 20:51:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mates111: Moc jich není, to uznávám. Ale jak se má kosntruovat ITJŘ, když z nulové symterie vychází symetrie ve 40? Možná proto, že tranzit bude hodně malý bych se nebál s tíma osobákama v Brně třeba 15 minut počkat a byly by vazby do/z Křenovic v Brně stejné. Tahle vychází každým směrem jinak.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3960
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 20:51:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: Kdyby to vycházelo z obou směrů v Brně (tj. směr Křenovice - Letovice bez půlhodinové prodlevy), tak by zase asi nevycházely návaznosti na autobusy v rámci IDS JMK právě v Křenovicích i v žst. Sokolnice - Telnice.
Nihar_barbir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11
Registrován: 6-2009

Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 21:08:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

David: Já proti Letovicím nemám nic, tam to své opodstatnění skutečně má.

Ale to že je to v Pardubickém kraji otřes s tím snad souhlasíš. Sice se zatím objevili pouze 260, 261 a 262, ale i to stačí. Mezi Žďárcem a Svitavami ne jeden, ale hned 2 přestupy u některých vlaků. Přípoje ve Svitavách, jedním slovem otřes. Přípoje ve Třebové a 40minut na přestup z rychlíku, čímž se mi jízda z Prahy prodlouží o hodinu a půl?? Ne děkuji!

To nemohl vymyslet zdravý mozek
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1982
Registrován: 9-2007
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 21:23:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: Díky za oběhy.

Pro obě větve potřebujete 15 souprav. Tedy pokud byste chtěl tratě 250 a 300 rozdělit a zoběhovat zvlášť, tak pro hodinový takt na 300 potřebujete 7 jednotek a na 250ku Vám zbývá 8 "

No, tak to by rozdělit nešlo, 8 souprav by nestačilo. Zkusím nad tím ještě pokoumat.

"My se Vám tady celou dobu s Miblem snažíme vysvětlit, že když vlak jedoucí v 15:22 z Brna nedojede do Prahy .... musíte zrušit jeden večerní vlak z Prahy"

Psal jsem v posledním příspěvku něco jiného? Tak znovu a natvrdo: myslím, že vlak ve 22:00 bude natolik šílený vzduchovozič, že je chyba ho zavádět. Zrušil bych jak tu "posilu" proti srsti, i vlak ve 22:00 (nesp. nezavedl bych ho). HavlBrod není Plzeň, Ústí, ba ani Tábor, a večerní poptávka tomu jistě odpovídá.
Poptávce po vlaku okolo 20.hodiny bych se snažil vyhovět posunutím současného vlaku ve 21 hod. na cca 20:30.

"Proč do toho zase pletete vlak ve 13:00?"

Protože by se nezavedením dvou nových vzduchovozičů vyšetřily kilometry, které by se mohly umístit na téže trati do lepšího času. Soupravy by měly být k dispozici. Je-li MD ochotno zaplatit navržený rozsah, nemám nic proti. Ale jsem proti vození vzduchu na půlnoc do Havl.Brodu. Tento čas by v této trase nebyl ani na autobus.
Myslím, že Jančura dobře ví, proč na většině linek ukončuje provoz ve 21 hodin v kladiva, a ve 20 hod. v sobotu.
Mates111
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 313
Registrován: 5-2007
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 21:56:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nihar barbir: Cesta se Vám o hodinu a půl neprodlouží, protože prostě zvolíte přímý rychlík, který je delší než kombinace EC+Os maximálně o 20 minut...
bub
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.235.0.14
Odesláno Neděle, 21. června 2009 - 22:28:47    Odkaz na tento příspěvek  

Ale jsem proti vození vzduchu na půlnoc do Havl.Brodu. Tento čas by v této trase nebyl ani na autobus.
Naopak toto je výborný počin, osobák zrušili, a Pannonia/do HB/ jezdila taky slušně vytížená a to teď staví KH, Čáslav...Navíc do všech R směrů z Prahy jede takto pozdě rychlík, někde i o půlnoci.Dobrý přípoj od EC z Německa.
Nihar_barbir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 13
Registrován: 6-2009

Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 13:18:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mates111: A že se sníží hodinový takt na dvouhodinový, to je šumák. Hlavně že nemusíte na Svitavsku bydlet že?
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1983
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 14:53:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

bub: Občas některý z večeních rychlíků z Prahy vídám, někdy s ním i jedu. Samozřejmě že občas, zejména v létě, je některý z těchto vlaků i čtvrtvytížený. Jindy ale vyloženě zeje prázdnotou. Naposledy R z Prahy do Děčína, ve 20:52 z Masny. V Kralupech vystoupilo asi 30 lidí, a dál jeli 2-4 lidi na vagón.

Důraz na dálkové vlaky s odjezdem ve 22 hod. nebo o půlnoci je podle mého spíš šoutoušství, placené z daní nás všech. Většina cestujících, zvlášť těch pravidelných, mívá jiné cestovní návyky, a na obsazenosti je to vidět.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1984
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 15:14:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad frekvence večerních cestujících:
Zadal jsem v IDOSu výchozí zastávka Praha,,ÚAN Florenc, směr nevyplněn (t.j. kamkoli), den úterý, jen místní a dálkové linky (t.j. bez mezinárodních)
Výsledek: do 21:00 včetně relativně čilý provoz, minimálně několik spojů v každé hodině. Po 21.hodině jen jeden courák do Mladé Boleslavi, a jeden půlnočák do Plzně, jinak vůbec nic.
Myslím, že to o chování dálkových cestujících, vypovídá dost.

I v dopravě na vzdálenost 30-50 km frekvence večer klesá. Například C19+C40+C41 Praha-Beroun (linka původně vznikla jako nedotovaná, a počty spojů jsou dost důsledně přizpůsobené počtu cestujících):
do 14 hod. 2 spoje za hodinu
14-16 hod. 4 spoje za hodinu
16-18 hod. 5 spojů za hodinu
18-19 hod. 4 spoje za hodinu
19-20 hod. 2 spoje za hodinu
20-22 hod. 1 spoj za hodinu
dál nic

Pokusy o večerní spoje přitom byly, ale nikdy se neudržely déle než 1-2 roky. Svého času jezdil pozdě večer Fedorka, ale ten to měl jako návrat z dálkových linek. Když zrušil dálkové linky, tak zrušil i pozdní večerní spoje.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1985
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 16:08:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: teprve teď jsem se dostal k otevření staženého souboru "rychlíky_250_2010", a nějak se mi nedaří ho otevřít. Přesněji řečeno, zobrazuje se mi "rozsypaný čaj".
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2912
Registrován: 6-2005

Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 16:11:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun:
Uložit, přejmenovat tak, aby měl koncovku pdf, a funguje to.
1899-2009 - 110 let blatenských lokálek!
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1698
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 16:19:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: No jo, ale přesto nějaká poptávka večer je. A protože to není na nedotované busy, tak je buď nutné to řešit dotovaně a nebo nechat lidi, aby si to odjeli sami autem. Zrušení vlaku bez náhrady není to pravé ořechové. Jedním z principů VHD, aby byla přitažlivá, je ten, že by měla jezit po celý den, a to alespoň do významějších sídel.
Umím si představit, že ve 21:00 pojedu do Kutné Hory či s Čáslavi s přestupem v Kolíně na 810, ale to spojení by existovat mělo. Ale zrušit bez náhrady spojení z Prahy do desetitisícovích měst by nebylo dobré.

Už jsem psal: Nevím, proč mi to ten soubor vkládá jako "html soubor". Už se mi to stalo podruhé...

(Příspěvek byl editován uživatelem orky.)
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2914
Registrován: 6-2005

Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 16:39:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun:
Ohledně večerních/nočních spojů.
a) Zčásti se jedná o pozůstatky poštovních vlaků.
b) Je na místě se ptát, zda R-230 jsou opravdu dálkovka, nebo zda se jedná o zrychlenou regionálku s pásmovou stanicí Kolín.

Tím nijak nehodnotím, kolik by toho mělo/nemělo po 20. hodině jezdit.
1899-2009 - 110 let blatenských lokálek!
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1986
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 17:37:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: "protože to není na nedotované busy, tak je buď nutné to řešit dotovaně"

Protože se neuživí jeden nedotovaný autobus, tak se tam pošle sedmi- (nebo kolika přesně) -vozový rychlík. (To je taková všeobecná poznámka spíš k MD, než k Vám.)

"Jedním z principů VHD, aby byla přitažlivá, je ten, že by měla jezit po celý den, a to alespoň do významějších sídel"

To jistě. Ve dnech a časech s velmi malou frekvencí by ale měla jezdit v přiměřené hustotě a s přiměřenými vozidly.

"Umím si představit, že ve 21:00 pojedu do Kutné Hory či s Čáslavi s přestupem v Kolíně na 810, ale to spojení by existovat mělo."

Mně by v daném případě přišlo nejlepší, kdyby se rychlík ve 21 hod. přesunul na cca 20:20 až 20:30, a otočil ho rychlík s příjezdem ve 20:00 z Brna. V tomto čase nemůže být na hlaváku žádný zvláštní šrumec, a v jízdní době hlavní-Libeň je spousta vaty.

Po tomto vlaku by se mohlo do Hory a do Čáslavi jet ještě jedou nebo dvakrát, s přestupem v Kolíně. Nejlepší by bylo přestoupit na autobus už v Kolíně, aby do Hory nebylo těch přestupů moc.

V té souvislosti mě napadá, který z večerních vlaků poveze vozy k sezení z Prahy do Pardubic? Myslel jsem, že lůžko přímo v záhlaví znamená "jen lůžkové a lehátkové vozy". Zatímco rychlík ve 22 hod. do Čáslavi považuju za ftákovinu, tak do Pardubic by podle mě mělo něco jet.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1987
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 17:50:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: "Už jsem psal: Nevím, proč mi to ten soubor vkládá jako "html soubor"."

Sorry, nečetl jsem "návod k použití" .
Po přejmenování funguje.
Šotouš_kuba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1778
Registrován: 1-2007
Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 18:46:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Jediným vlakem u nás, který vozí pouze lůžka je Vltava.
Boblick
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 723
Registrován: 1-2009
Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 18:56:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

AD Bručoun:
Pokud měl Fedorka licence, tak jezdil nočky takto:
21:45 Butovice rychlík do Zdic (návrat Krumlova)
22:15 Zličín courák do Zdic (místní bus)
22:45 Butovice rychlík do Zdic (návrat Znojma)
23:30 Butovice rychlík do Králováku (návrat Zlína)
pv
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.167.9
Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 20:36:43    Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun
lepší platit dotace na dopravní obslužnost než ty peníze poslat na sociální výdaje. proto je dobré ty večerní spoje zachovat
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1988
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 20:54:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"proto je dobré ty večerní spoje zachovat"

???

On někdo navrhoval rušení večerních spojů? Mám za to, že byla řeč o zavádění nových přímých večerních vlaků v situaci, kdy ty dosavadní vozí vzduch.

Pořád tady někdo opakuje, že moderní doprava je postavená na přestupech. Nerozumím tomu, proč se tato pravda nedá použít pro večerní spojení z Prahy do Kutné Hory a Čáslavi.
Mates111
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 314
Registrován: 5-2007
Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 21:10:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak on by třeba večer mohl jezdit Sp Praha-Pardubice, který by vezl přímé vozy do KH a Čáslavi. Jenomže to není možné kvůli vhodným vozům...
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1699
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 21:12:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Pořád tady někdo opakuje, že moderní doprava je postavená na přestupech.
To je věta vytržená z kontextu. Moderní doprava je postavená na návaznostech (tedy i přestupech) v uzlech a zpravidla systémově (tedy v určitých intervalech a zpravidla po celý den) a systémově mezi jednotlivými linkami systému. To je fakticky jeden z principů ITJŘ. Naopak Vaším návrhem v tom naděláte hokej, protože rychlík ve 20:30 by jel nesystémově, tzn. že by vycházely i eventuální přestupy nesystémově. To samé lze řící, že byste rychlík ve 22:00 nahradil přestupem v Kolíně. Když se něco pravidelně po celý den střídá, tak se to i lépe pamatuje.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Boblick
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 727
Registrován: 1-2009
Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 21:13:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Bručoun:
Byl jsi někdy v Kutné Hoře? Tam je hlavák až za Suchdolem - nechutně daleko od centra. To fakt lidi vytrpí 381. Cestovní doba srovnatelná. Bohužel.
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1428
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 21:31:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Boblick: To lidi nevytrpí 381. Jet městským kloubákem z KH hodinu a půl na Háje může jenom šílenec. Plus dalších minimálně patnáct minut do centra a to v případě, že není nějaká ranní zácpa. Buď dojede busem v KH do Sedlce na vlak, nebo pojede z městského nádraží na hlavní vlakem a přestoupí na vlak do Prahy, nebo také busem třeba do Kolína a dále do Prahy opět vlakem. Linka 381 je jen pro blázny. A nepodezírej Bručouna z neznalosti KH. Řekl bych, že to tam zná o dost lépe, nežli ty.

A cestovní doba srovnatelná moc není, pokud zrovna nemyslíš, že kaštani z KH pojedou do Prahy courákem s přestupem v Kolíně. Ostatně se jízdní doba rychlíků mezi KH hlavní nádrží a Prahlou hlavním nádraží přetrasováním rychlíků zpět přes Libeň zkrátí možná i lehce pod 60 minut. No a nevím, čím bys tady chtěl konkurovat. Takhle se to z centra KH zvládne do Prahy hodně rychle a proč to neříci, i s obstarožním vozovým parkem ČD i vcelku pohodlně.
Mouka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1781
Registrován: 1-2007
Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 21:34:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Boblick: Byl by takovej problém udělat přípoj do města?
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1716
Registrován: 5-2004
Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 22:18:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Boblik:
no ten večerní Fedos v době kdy licenci měl jel jen někdy. Ostatně i z důvodu mraků stížností substrátu co zůstal na Butovicích o tu licenci přišel.

Fedos byl skvělej nějak kolem r. 2002 a 2003 a pak nastal úpadek. Každou chvíli nějaký spoj vynechaný, zejména ze Zličína neuvěřitelné popelnice (vynikající kus byla jakási LC735 (tuším celomodrá), kde polovina sedaček nedržela v poloze SED a usednuvší substrát zalehnul toho za sebou. Atd. atd.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1989
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 22. června 2009 - 22:55:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Boblick "Byl jsi někdy v Kutné Hoře?"

Proč myslíte, že nebyl? Byl, kolikrát dokonce i VHD. Cestou z hlavního nádraží jsem se ale nikdy neobtěžoval. Buď jsem přestoupil v Kolíně z vlaku na autobus, nebo jel už z Prahy přímým autobusem.

Orky: "Vaším návrhem v tom naděláte hokej, protože rychlík ve 20:30 by jel nesystémově, tzn. že by vycházely i eventuální přestupy nesystémově"

Děláte, jako kdybych navrhoval mimotakt v poledne. Ani ITG se nesmí brát dogmaticky. Večer přípojů ubývá, hlavně ubývá těch obousměrných. Sorry, ale dogmatické uplatňování ITG je jednou z příčin obrovské ztráty ČD. A to by někteří chtěli, aby se jezdilo ještě "integrálněji".

"Moderní doprava je postavená na návaznostech (tedy i přestupech) v uzlech a zpravidla systémově (tedy v určitých intervalech a zpravidla po celý den) a systémově mezi jednotlivými linkami systému"

To jako chcete říct, že jezdit ve špičce přímo, a v sedle přestupovat je špatně?!?! Nebo, že je špqtně přestup po většinu dne, a dva přímé rychlíky denně?!

"Když se něco pravidelně po celý den střídá, tak se to i lépe pamatuje."

Za celý den bych v tomto smyslu považoval tak dobu od 8 do 18, v okolí největších měst do 20. Pokud pominu tu nejdálkovější dopravu, tak ráno v kladiva je třeba jezdit účelově, někdy i za cenu pataktů. O víkendu by mělo být časné ráno naopak řidší. Večer je opět třeba ředit. A ne vždy na polovinu. Přesné půlení se týká spíš odpolední špičky, a ani to nemusí být dogmatem. Ranní půlení a večerní násobení už nemusí být matematicky dokonalé.

Pokud si představujete strojový neměnný ITG od nejčasnějších ranních do nejpozdějších večerních hodin, tak velmi rozhodně nesouhlasím. Takový GVD by zvyšoval výdaje zhruba o 20-30% ve srovnání s ITG 8-18(20). Každá reálná doprava musí být vyváženým kompromisem mezi lokální účelovostí, všeobecnou použitelností, a finanční úsporností. Za plné vlaky se něco inkasuje přímo od cestujících, takže prázdné vlaky jsou logicky z těch nejdražších.

Když vídám čím dál víc prázdných "integrálně taktových" vlaků, a naopak množství nechutně narvaných vlaků v týdenní špičce, tak si začínám myslet, že na MD a v některých krajích pomalu přicházejí o elemetární soudnost. (Těmi prázdnými vlaky kupodivu nemyslím Švejky, ty jsou na současné poměry většinou ještě relativně plné.)
Denny_hozman
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 801
Registrován: 8-2006
Odesláno Úterý, 23. června 2009 - 00:41:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chválím opětovné znovuzavedení posledního přípoje z Vídně na Ústí nad Labem díky přesunutí na hl.n.v Praze a posunutí čas.polohy. Bohužel to znamená další zpomalení cesty do centra, která se z 58 min.před 5 lety posunula na 1 h 8 min. Ale zase je možnost vystoupit v Holešovicích, což považuji za přínos. Všechna veřejná doprava ze severu se tam totiž soustředí.
Na Florenci už není nic :-)
R 779 by se mohl posunout o hodinu později a v jeho čas.poloze stavět Canopus, který je stejně nesystémový vlak, takže netypické zastávky nevadí. Dojezd do Prahy v pul jedenácté už je stejně pozdě, 20 min.nehraje roli. :-)
Rovněž vítám nové páry pomalých R. R 977 a R 979 by však daleko víc práce odvedly, kdyby jezdily v neděli.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1700
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 23. června 2009 - 09:56:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: čekal jsem, že se budete čertit. Ale já jen reagoval na "přestupy v moderní dopravě".
ITG nemá až tak velký vliv na ztrátovost ČD, pokud se v ITG zpracuje komlexně systém dopravy. Největší vliv na ztrátovost má nevhodný výběr souprav pro daný výkon.
Jezdit přímo ve špičce a v sedle přestupovat? Proč ne, ale přímý spoj chápu jako doplněk systému. Tzn. že i ve špičce by v leckterých místech měl být systém zachován.
Docela by mě zajímalo, jak jste přišel na to, že strojový ITG by zvýšil náklady až o 30%. Upřímně v dálkové dopravě je to celkem jedno, zda daný vlak pojede o 20 minut dříve či později.
Já mám dojem, že Vy si pořád myslíte, že většina z nás, kteří tady takt podporují, chce, aby byl celý den a týden ten takt stejný. Jenže já to tak vůbec neberu. Já tvrdím, že základ taktu má být stejný, ale pak je potřeba jej dle potřeby zahustit (špičky PD, rekreační špičky apod.). Dále nezapomínejte, že vlaky se dají posilovat i přidáním dalších vozů. A nejdražší jsou právě ty špičkové vložené spoje (jak vlaků, tak busů), protože vám ta náležitost jezdí třeba jen 30% doby.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2915
Registrován: 6-2005

Odesláno Úterý, 23. června 2009 - 10:24:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud pominu tu nejdálkovější dopravu, tak ráno v kladiva je třeba jezdit účelově, někdy i za cenu pataktů.
Co si představujte pod nejdálkovější dopravou? Budou do ní patřit rychlíky na PlChu, 190, 225, 230, 072, 200, ... nebo nebudou?
1899-2009 - 110 let blatenských lokálek!
Pisecan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 389
Registrován: 2-2009
Odesláno Úterý, 23. června 2009 - 10:38:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: mohu se zeptat, co považujete za nejčasnější ráno?
1+1 se ne vždy rovná 2
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1991
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 23. června 2009 - 20:02:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Docela by mě zajímalo, jak jste přišel na to, že strojový ITG by zvýšil náklady až o 30%"

Na mnoha tratích je zbytečná hodinovka až do pozdního večera, stačila by do cca 18-20 hod. O víkendu je leckde hodinovka zbytečná po celý den. Leckde je zbytečná i mezi 8-12 hod. Obecně se to vyčíslit nedá, protože každá místní i dálková trasa je jiná.

"tvrdím, že základ taktu má být stejný, ale pak je potřeba jej dle potřeby zahustit (špičky PD, rekreační špičky apod.). Dále nezapomínejte, že vlaky se dají posilovat i přidáním dalších vozů."

Jak pomocí těchto pravidel zvýšíte vytíženost večerních (nebo nedělních ranních) vlaků? Nebo jak přizpůsobíte délku soupravy poptávce? Pojedete s půlkou vagónu?
Podle mého názoru je strojové protažení taktu až do pozdního večera významný útok na peněženky daňových poplatníků.

"mohu se zeptat, co považujete za nejčasnější ráno?"

V sobotu odjezd před cca 6-7 hod., v neděli před cca 8 hod. To se počítají cestující většinou na prstech jedné ruky. Tyto časy zhruba odpovídají době, kdy je ve všední den třeba jezdit co nejúčelněji, s ohledem na reálné denně dojíždějící. Opět nutno řešit s ohledem na danou linku.

"Co si představujte pod nejdálkovější dopravou? Budou do ní patřit rychlíky na PlChu, 190, 225, 230, 072, 200, ... nebo nebudou?"

Není důležité číslo tratě, ale síťový význam daného vlaku. Důležité je, zda by vyhození konkrétního okrajového vlaků z taktu rušilo nebo nerušilo významné přípoje, a naopak, kolik nových významných přípojů by se tím zřídilo. Některé spojnice jsou využívané často, jiné jen náhodně a zřídka. U regionálky závisí zejména na tom, kolik lidí tím získá spoj do práce nebo do školy.

Celkově vzato, některé otázky jsou kladeny tak, jako kdybych se měl zpovídat z kacířství.
J. Lopata
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.68.31.231
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 07:29:07    Odkaz na tento příspěvek  

Uživatel 810 292-3 v tomto příspěvku

https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=1448087

nabízel tabulky návrhu jízdního řádu ve formátu xls.

Protože mám podobný problém jako pan Pouch (když tisknu zvětšené PDF, kostičkuje to a nedá se to přečíst -- snad jsou to obrázky převedené do PDF...), chtěl jsem poprosit, zda by mi na e-mail kce@centrum.cz nezaslal tabulky tratí 170 a 190.

Moc děkuju za ochotu.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1701
Registrován: 10-2004
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 08:20:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Pokud máte systém postavený na ITJŘ, máte systémové vazby apod, tak každý nesystémový vlak, který nahradí vlak (vlaky) systémové, bude ten systém likvidovat. Večer to nemusí být pravidlem, protože někde už vazby být nemusí, ale v neděli ráno, v sedle apod., to problém být může.
Ano, na tratích s malou potávkou, kde jezdí převážně jednovozové soupravy, může být v okrajových obdobích značná předimenzovanost. Ale na tratích, kde se ve špičkách jezdí slušně obsazené několikavozové vlaky po hodině ba v tom snad až takový problém být neměl.
Prostě systém postavíte na dvouhodinovém základu, kdy se soupravy postaví +- podle poptávky (takže většinu dne pojedou třeba 854+054+954), ve špičkách se zahustí stejnými soupravami na půlku (na hodinu) a v okrajových obdobích pojede samotná 854 (vlak v neděli ráno, večer apod.). Rozhodně mi to přijde lepší, než metoda nahrazení dvou nedělních ranních vlaků jedním absolutně bez vazeb.
J.Lopata: Jak je to s excelovskými tabulkami tratí, netuším. Nikdy jsem se s nimi nesetkal, nsad jedině nějaká zjednodušená forma, jak píše kolega 810 292-3. Domnívám se však, že SENA umí tabulky vygenerovat do Wordu, protože OREDO jeden rok mělo návrh právě ve wordovských tabulkách, které bylo shodné jako ty pdfkové. U návrhu na krajských webwch může jít o scan převedený do pdf.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."