Diskuse » Automobily, lodě a letadla » Youngtimery » Archiv diskuse Youngtimery do 27. 5. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Youngtimery do 27. 5. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pondělí, 11. května 2020 - 16:48:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7911
Registrován: 12-2005
Pajzáku přesně si vystihnul co jsem se tu snažil naznačit.
Někomu dělá radost používat jen a pouze originální věci včetně extrémů jako jsou šrouby adekvántní modelu a době výroby.
Znam člověka co má ten přístup. Přijel z nějaký vyhlášený burzy daleko v říši a přivezl si hrst špinavých orezlých šroubků a matiček ketrý vyhrabal po dnech beden s drobnýma dílama co tam měli prodejci vystavený. Byly to totiž dobově korektní pevnostní šrouby snad Kamax nebo tak něco. Přesně ty co se na jeho autě používaly tehdy. Jemu to dělá radost že i kravinu jako šrouby má dobově korektní a baví ho je očišťovat, opravovat jim závity a použít je na autě. Z popelníku vysypal i vajgly (auto přes 30 let stálo) a uschovat je v pytlíku a po dokončení renovace je do popelníku vrátil.
Extrémista. Ale tak dělá mu to tak radost proč ne.

Na druhou stranu pokud mam udělat auto a nakonec mu dát lak jakej se mi totálně nelíbí jen aby pár dědků na srazu pokejvalo uznale hlavou? Ne díky.
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Pajzák
Pondělí, 11. května 2020 - 17:10:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3773
Registrován: 6-2015
Inspirací pro tu myšlenku taky byl tvůj příspěvek ohledně červeného brouka.
Pondělí, 11. května 2020 - 18:34:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7912
Registrován: 12-2005
Tak já bych ho do tý původní nalakoval protože se mi tak líbí a tu červenou na tom moc nemusim ale muj neni.
Na druhou stranu kdybych ho měl já a byl origo třeba stříbrnej tak bych ho nalakoval do jiný barvy protože stříbrný auta nemam rád.... [andel]
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Pajzák
Pondělí, 11. května 2020 - 18:40:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3774
Registrován: 6-2015
No, to nejsi sám. Sice mám doma dvě, ale zrovna tuto barvu jsem cíleně fakt nehledal.[lame]
Pondělí, 11. května 2020 - 20:04:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2198
Registrován: 10-2007
Zatímco o příběhu chlápka, co se rozhoduje emotivně a čeká, že ho samo od sebe osvítí a bez vlastního přičinění bude Božím zásahem kultivován (a nedočká se), jak jej barvitě vylíčil Pajzák, jsem v životě neslyšel, opačných případů jsem pár viděl. Ale ono to není poprvé, co Pajzák proti mému odargumentovanému a vysvětlenému názoru postaví vyfabulovanou blbost, protože přece názor jako názor. Pajzáku, opět gratuluji.
Pajzák
Pondělí, 11. května 2020 - 20:29:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3775
Registrován: 6-2015
Čekal jsem, že mě nepochopíš. Zřejmě proto, že se pohybuješ mezi veteránisty, co smýšlejí obdobně. Od začátku vidím, že nevěříš, že existují lidé, co staré auto nemají jako exponát, ale jako hračku pro radost. Já v ně totiž věřím, proto jsem nadhodil jinou možnost. Ale přesvědčovat tě nebudu.
Mauricio
Pondělí, 11. května 2020 - 20:46:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9465
Registrován: 4-2005
jsem v životě neslyšel
Vskutku. A i přes to mám pocit, že minimálně tři ks lidí se najdou jen zde a to v příspěvcích posledního týdne. A nemyslím, že to je jen proto, aby ti záměrně oponovali.
Úterý, 12. května 2020 - 09:16:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2199
Registrován: 10-2007
Já zde nevidím lidi, kteří se nechali přesvědčit na špinavě bílou a pak nezvládli vlastnít bílé auto, protože radost jim zajistí jedině zářivě zelená. Jsou zde jen lidi, kteří jsou ochotni uvěřit, že by Mirous neměl u renovace přemýšlet a svoje touhy konfrontovat s (minulou) realitou. Nevidím zde obecně nikoho, kdo by se nechal přesvědčit na původní stav a pak toho litoval, že nemá bastl. Jistě je to možné, ale velmi nepravděpodobné. Stejně tak je velmi hypotetická úvaha, že člověk, pohybující se v komunitě majitelů starých aut se nepotkává s lidmi, kteří vlastní staré auto pro radost. Vidím zde pár lidí, kteří si jedou svoje (nazval jsem to guerillový veteránismus a nemyslím to nijak pejorativně). Ti se ovšem nenechají ovlivnit řečmi přemoudřelých hejsků, jako jsem já, takže výše fabulovaná frustrace z originality u nich nehrozí.

Je zbytečné zde zdůrazňovat hranici mezi “zapšklými dědky, co si myslí, že mají patent na rozum” a “normálními lidmi, kteří mají auto pro radost”, takže kolem něj asi hlavně křepčí jak opravdoví chlapi v reklamě na pivo. Nejenom já, ale dokonce několik lidí se zde pokoušelo vysvětlit, že až na pár samorostů i ten normální člověk obvykle prochází nějakým vývojem a že si začne postupně uvědomovat souvislosti, které u běžného spotřebního předmětu “pro radost” neexistují.

Jak vznikla celá tato debata? Mirous nad věcí přemýšlí, uvědomuje si souvislosti, má strach z pravého opaku toho, co zde popisuje Pajzák. A dostane rady “udělej to, jak se Ti momentáně líbí”. Před takovými radami varuji na základě zkušeností s lidmi, kterým se to nevyplatilo, “prozřeli” (sic) a pak se radost změnila ve zklamání. Je mi jasné, že někdo může říct - však jej otrávili sami veteránisti. Kdyby mlčeli, případně mu chválili jeho výtrysk tvůrčího ducha, nic by se nestalo. Jenže tak to není. On sám musel připustit, že na tom, co říkají, něco je, jinak by se jej to nemohlo dotknout. Nepodsouvejte mi, že chci lidem sahat na jejich majetky a dělat jim z jejich “aut pro radost” muzejní exponáty ve prospěch lidstva. Jestli je někdo fakt přesvědčen, že ví, co dělá, když si auto natře na fialovo a nalepí na něj kytičky (sic), já mu rozhodně bránit nebudu. Jen si myslím, že “vědět, co dělám” neznamená “mně se to tak prostě líbí”. Vysvětlil jsem proč, tak se nebudu opakovat.
Pajzák
Úterý, 12. května 2020 - 10:13:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3780
Registrován: 6-2015
Já rozhodně žádnou hranici mezi dědky a normálními nekladu. Jen jsem hodil potenciální neveteránistický pohled na vlastnictví starého auta, u kterého chápu, že je v rozporu s tvým přístupem k problematice, nicméně bych jej nevylučoval. A už vůbec jsem nechtěl zviklávat Mirouse, jehož auto naživo asi nikdy neuvidím a do hlavy mu nevidím, tak nevím, co bych z toho měl.
Smrq
Úterý, 12. května 2020 - 14:46:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 100
Registrován: 5-2011
Podle mého je asi nejlepší varianta vrátit veterána do původního stavu.
Ale v případě Mirousova Fiatu to podle mého nejde. Auto má papíry z roku 1969 - fajn. Pak někdo vyměnil kastli, počítám že použil kastli vyrobenou v roce 1974 (možná to lehce pletu). Nevím jestli se jednalo o papírové přihlášení ojetého auta na jiné papíry, nebo někdo dal novou kastli s fabriky. Ale je to jedno. Podle mého výměnou kastle skončil život Fiata 69 a začal se psát život skládačky ala 1974. Podle mého by se měl snažit přiblížit stavu 74 podle roku výroby kastle. Barvu bych volil podle toho co se dávalo v době výroby kaste.
Co zůstalo původní – motor, nebo je taky vyměněný?
Smrq
Úterý, 12. května 2020 - 15:17:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 101
Registrován: 5-2011
Jinak doma mám několik starých aut a každé má nějaký ten historický problém:

Škoda 1000MB, rv.1968; v průběhu času přestavba na jinou Š1000MB, naštěstí také model 68. Původní barva nějaká špinavá bílá (původní i vyměněné kastle), ale protože to bylo auto mé ženy a ta chtěla modrou 1000vku, tak jí někdy kolem roku 2000 tchán nastříkal na divnou modrou. Během těch 20 let se z toho ta modrá syntetika částečně umyla, bylo by potřeba s tím něco udělat, ale co??? Žena na modré trvá. Takže se snažíme vybrat nějakou modrou, která se na 1000vku dávala, bohužel v modelovém roku 68 není z čeho vybírat, takže vybereme nějakou jinou modrou z jiného roku. Dalším drobným problémem je, že s barvou auta souvisela i barva interiéru, k modré by měl patřit žlutý a my máme červený…

Škoda 100L,rv.1974 kterou mám po mém dědovi. Děda chtěl červenou stovku a taky se mu jí nakonec podařilo novou sehnat. Červená autu sluší, při renovaci nebude problém s volbou barvy. ALE. Někdy v roce 1975 bylo auto nabouráno (děda nedostal přednost). V rámci opravy byl měněn nárazník a přední čelo. Děda chtěl 4 oké a tak mu ho na auto v rámci opravy namontovali (jiná legenda říká, že 2 oké čelo nebylo tou dobou k sehnání). Auto většinu svého života má 4 světla. Co s tím? Předělat zpět? V tomto případě tam nechám to 4 oké čelo z nostalgie, protože takto si to auto pamatuji z dětství.

Škoda Tudor 1102. Nepodařilo se mi zjistit původní rok výroby auta, zatím jsem nenarazil na nějaké původní výrobní číslo. Karosérie vyměněná za náhradní 1102 rv.1957 výrobce Rousínov. Rousínovská kastle se mírně liší od originálu, má jinak prolisy, a podobně. Rám snad 1102. Motor první Spartak, převodovka asi Spartak (nebo Octavia) s řazením na podlaze. Karburátor Jikov BS, dodělaná benzínová pumpa a vodní topení. Elektroinstalace 12V, ukostřen - pól. Co s tím??? Můj plán je to uvést do stavu po výměně karosérie, takže přiznat, že je to Rousínov. Nechám tam blinkry, kastle už neměla mávačky, ale díry na kulaté blikače. Motor asi dám do kupy z Tudora, na převodovce vyměním víko, aby tam byla správná řadička (ale bude na podlaze). Co elektro? Předělávat na 6V? Co to přinese? Zatím nemám jasno. Volba barvy je v tomto případě ten nejmenší problém.
Úterý, 12. května 2020 - 17:07:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7913
Registrován: 12-2005
Předělávka z5 na 6V přinese spoustu zábavy. Třeba že budeš auto často startovat klikou, kopcem či roztlačenim. Při dlouhym výletu ti auto nejspíš někde zastaví. 6V dynamo nevydrží celodenní svícení živit a tak pujde většina potřebných trpaslíčků z baterky až nezbyde dost na jiskry.
Udržovat na silnici auto se 6V instalací je strašný sebemrskačství. To je dobrý leda do muzea.
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Úterý, 12. května 2020 - 18:11:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1295
Registrován: 3-2011
Mirous: čo je vlastne za problém s tým Fiatom? Modrý lak nezodpovedá modelovému roku vymenenej karosérie? Spomenul som si na jednu fotku, kde je "žigul" v modrej farbe, zadné čelo s úzkymi svetlami, kľučky zapustené. Keď zrenovuješ svojho, necháš modrý lak a vymeníš zadné čelo, tak to aj tak nebude OK?

E pericoloso sporgersi - Nicht hinauslehnen - Не высовываться - Ne pas se pencher au dehors

Středa, 13. května 2020 - 10:00:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1135
Registrován: 4-2006
Proč v 80'/90's došlo u malých/kompaktních vozů k oblibě jednoho stěrače - Uno, AX, BX, ZX, Ibiza. Přecijen - nesetřená plocha v horním rohu na místě řidiče asi nebyl příjemný. Otázka taky, zda jeden stěrač stačil stírat v prudkem dešti (v zásadě se musel otáčet o 180° namísto 90° - velmi přibližně)

Mercedesy nepočítám - s jejich vysouvacim mechanismem.
Pajzák
Středa, 13. května 2020 - 10:55:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3785
Registrován: 6-2015
Uno jsem měl. Stírat nestíhal, ale ne kvůli absenci druhého stěrače, nebyla tam "druhá rychlost" stírání, jestli si to dobře pamatuju. Co mi vadilo nejvíc, byla jeho stálá poloha vpravo, takže neustále přede mnou tekly čůrky zespoda, i když už nepršelo.
Za nejlepší variantu považuji stěrače proti sobě, kdy jsou oba horní rohy krásně setřeny.
Smrq
Středa, 13. května 2020 - 10:55:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 102
Registrován: 5-2011
Jiné důvody než úspora nákladů a snaha se odlišit mě nenapadají.
Měl jsem jeden stěrač na Citroenu CX – což bylo drahé a velké auto, takže šetření nákladů tady asi nebylo hlavním důvodem. Jezdit se s tím dalo, ale ten nesetřený roh před řidičem mě štval, musel jsem si kvůli tomu dát sedačku dolu a sklopit víc opěradlo. Pokud si dobře vzpomínám, tak motůrek točil o něco rychleji, aby to stíhal setřít, což ale gumička na stěrači to úplně nedávala. Celkově nic moc, nebylo to něco, kvůli čemu bych dal auto pryč, ale otravné to docela bylo.
Stovka
Středa, 13. května 2020 - 11:15:03  
Neregistrovaný host
Ad Smrq, 12. května 2020 - 15:17:24

Š 100 L se čtyřokou maskou není žádný prohřešek na veteránovi - alespoň v očích těch, kteří ví jak to za bolševika chodilo.
- Š 100/110 rezavěly před očima, pamětníci pamatují
- Náhradních plechů bylo všeobecně málo a tak je logické, že více nedostatková byla dvouoká maska, protože to byl četněji používaný náhradní díl. Výměna blatníků či masky po 4-5 letech provozu nebyla vzácností...
- Rekonstrukci na čtyři světla si udělali ti, kteří byli ochotni dát do opravy karoserie více peněz. Platy nebyly velké a tak se všeobecně šetřilo (viz ceny aut přepočítané na počet měsíčních platů: https://www.extra.cz/srovnani-cen-automobilu-za-socialismu-a-v-so ucasnosti-nejlevnejsi-byl-trabant-nejdrazsi-tatra)
- Našly se i případy, kdy měla "stovka" po výměně karosářských dílů přední masku čtyřokou, ale díry pro přídavné reflektory zaplechované.

Shrnuto a podtrženo - čtyřoká maska na stovce je dobová úprava originálním dílem zobrazující tehdejší reálie. Žádný úlet, ale srovnatelně demontovatelná úprava jako dodatečná montáž mlhovek, což v 70. letech mělo tak každé dvacáté auto.
Středa, 13. května 2020 - 14:46:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 217
Registrován: 2-2013
Nedala se koupit stovka se čtyřokou maskou i jako nová? Strejda měl totiž jednu z posledních z jara 1976 a na fotkách, kde je nová už ji má. On měl na autech vždycky nějaký přídavný světla, z fotek těch aut by se dal udělat seriál vývoje mlhovek v RVHP (na stodvacítce užovce, která následovala měl kulatý béžovy na nárazníku, na Rapidu hranatý s mřížkou pod nárazníkem, až felicia je měla integrovaný v něm), ale tohle je zrovna takovej díl, kterej se blbě dokupuje a mění, takže už ji s tím musel koupit.

Jinak stovky skutečně hnily jak zjednaný. Dva nebo tři měsíce před strejdou si koupili stodesítku babička s dědou a to byla kapitola sama pro sebe. Babičce tehdy někdo poradil, aby tomu nechala nastříkat podvozek, jenže se do toho nikomu nechtělo, sehnali někoho až 30 kilometrů daleko, kam se vydala po prosněžené noci čerstvě posolenou silnicí. Chlap to ani neumyl a ten gumoasfalt naflákal na slanej podvozek. Za čtyři roky to mělo najeto 10 tisíc kilometrů a podběhy na kaši, po dalších pěti letech vaření a látání se dočkala druhé karoserie, která už byla překvapivě lepší. Přestože se auto v roce 1997 utopilo, následně prodalo a až do smrti druhýho majitele v roce 2009 stálo pod širým nebem, rezavý to skoro nebylo.
Smrq
Středa, 13. května 2020 - 15:10:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 103
Registrován: 5-2011
Nedala se koupit stovka se čtyřokou maskou i jako nová?

Žiju v přesvědčení, že 4okou masku mělo pouze provedení 110LS a 110R. Jinak pouze 2 oko. Tedy alespoň podle literatury.
Co se koroze týče, asi záleželo kus o kusu. Naše stovka je z roku 1974 a nikdy nebyla vyvařovaná. Rezavá samozřejmě je, ale žádná hrůza to není. A to jezdila i v zimě.
Středa, 13. května 2020 - 15:54:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7914
Registrován: 12-2005
Cendix no jo když holt babička s dědou měli hlavy jen proto aby jim nepršelo do krků tak jim stovka shnila.
Snad i malý dítě chápe že vozit na nástřik spodku a dutin auto v zimě když je mokro sníh a všude sůl je hovadina. Tuto se přece odjakživa dělá v létě když je dlouho sucho a teplo aby bylo auto ve všech záhybech suchý a nejlíp i prohřatý aby vrstva vosku/ bodyšutzu/ rezistinu přilnula a zatekla do všech škvír.
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Středa, 13. května 2020 - 17:44:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 218
Registrován: 2-2013
No víš to ty, vím to já, věděl to asi i ten chlap, co to zfušoval, ale světe div se, chodí mezi námi i lidi, kterým auta nic neříkají, nežijí nima a je to pro ně kus plechu. Takoví se pak svěřují do rukou odborníků, to že oni se na ně zvysoka, protože vidí, že tomu nerozumí, je věc druhá. Vždycky se to evidentně v létě nedělalo a už jsem se párkrát setkal s podobnou zkušeností, kdy to měl někdo na salámu a stříkal to celoročně. Prostě ber nebo nech být. Takže pro každýho to není elementární znalost a není kvůli tomu důvod k posměškům lidem, který ani neznám.

Mimochodem stovku měl i soused, ten ji natíral pravidelně v létě a staral se a stejně, když mu odešel startér, tak ji roztlačoval dírou v podlaze a po najetí do kaluže měl z blatníků vodotrysk. Kamarádův děda si dokonce pak blatníky a prahy vyráběl sám, protože už ho nebavilo co dva roky obíhat Mototechny a shánět. Známej karosář zase každej rok kitoval blatníky takovým způsobem, že když mu nedala ženská na křižovatce přednost, doslova jeden z nich zametl na lopatku. Takže stovky se stran antikorozní úpravy fakt nepovedly.
Středa, 13. května 2020 - 19:07:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7916
Registrován: 12-2005
Hele pokud si pořizuju něco tak nákladnýho jako je auto tak buď bych o tom měl něco vědět a nebo se na to radši vyprdnout. Kort v době kdy byl automobil fakt majetek. Já kupříkladu nevim nic o lodích a letadlech. proto nemám ani loď ani letadlo.
Ale myslim si že i člověka autem nepolíbenýho napadne že mokrý slaný auto asi neni nejlepší nápad ošetřovat proti korozi.
Nebo že by děda natíral třeba plot v dešti nebo za sněžení? Asi by ho to ani nenapadlo.

(Příspěvek byl editován uživatelem martin_100.)
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Středa, 13. května 2020 - 22:22:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1137
Registrován: 4-2006
Pajzák:
" Za nejlepší variantu považuji stěrače proti sobě, kdy jsou oba horní rohy krásně setřeny."

To ale dává smysl jen u MPV, co mají čelní sklo o poměru stran, který je blízký čtverci. Jinak by tam vznikal - na místě vnitřního zpětného zrcátka až moc velký "šíp", připadně by čepy stěračů musely být dále od rohů skla a pak by se zase musely otáček o více jak 90° a tím by nepřiléhaly ke svýslým stranám skla.

BTW: U Mercedesů ty experimenty se "stěračovým layoutem" byly takřka unikum.

W114 "Žralok" - zmiňované stěrače proti sobě, ovšem nevhodné pro sklo s poměrem stran 2:1
https://www.youtube.com/watch?v=n88yccgNkzw
https://youtu.be/IrRGWAh36Pw?t=122
Též to měl Fiat 130

W116 (S-kláda před Čínou) - Tam jsem fakt nikdy nechápal, co tim mělo být řečeno.
https://www.youtube.com/watch?v=e5R-Zb3zdxI

W201, W202, W124, W210 - Známý vysouvací stěrač, který částečně korigoval nevýhody běžného jednostěrače.
https://www.youtube.com/watch?v=KHtEAMwcWI4

W140 "Mamut" - Další zajímavá kombinace jednoho vysouvacího stěrače a jednoho běžného stěrače, ovšem s opačnou orientací, než by bylo obvyklé
https://www.youtube.com/watch?v=r71c8pf0W5w

Údajné vysvětlení:
it's a "mercedes mono wiper mechanism" extended with another wiper arm. because this car is more wide than W124 or W210. In veary heavy rain, normal wipers have a puddle of water in front of the driver, while they change from upwards to downwards. This wide-angle wiper always throws water away from the driver.
Středa, 13. května 2020 - 23:52:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 249
Registrován: 6-2011
Smrq (101) + Stovka:
Mě bylo řečeno, že v té době bylo čtyřoké čelo levnější (méně plechu, jistě půjde dohledat v katalogu ND) než to klasické dvouoké, proto se mnohdy pak dalo čtyřoké...
Jestli to ale vyšlo při doplnění dálkovek levněji jsem se už nedozvěděl. [nene]
Čtvrtek, 14. května 2020 - 00:18:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4715
Registrován: 11-2006
Uff..tady se rozjely slohové práce a nemám úplně čas teď odpovídat na vše, tak to vezmu stručně. Mám tak nějak problém s tím, že pravdu vidím na obou stranách [proud].

Sey: Za mne "Polák" v provozním stavu s kutilskými zásahy není ještě nijak zajímavá kára, takže renovace do stavu z fabriky tomu jedině prospěje

Výměnu kastle bych nenazýval kutilským zásahem. Tehdy se to prostě tak dělalo. Polák, kterého jsme měli doma, děda začátkem osmdesátých let otočil na střechu a následně servis také vyměnil kastli. Kutilský zásah vidím v tom, že někdo vyměnil zadní čelo, které nemá co dělat ani u té vyměněné karoserie. Ale chápu, že pokud to někdo zezadu bouchnul, nebo zrezlo, tak majitel použil to, co sehnal.

Fero: nikoliv. Fiat na Tvé fotce má pravděpodobně stejný odstín, jako ten můj. Což je správně. Správně k vyměněné kastli. Pokud bych ale vrátil auto do provedení v roce 1969, tak by tahle modrá byla špatně, ta byla jen pro modely 73/74.

Chápu postoj "vrátit auto do původního vzhledu" i postoj "udělej to podle sebe". Vím, že správně by mělo být to první a z hlediska veteránismu bych to tak měl udělat. Vyměněnou kastli beru jako součást doby, kdy to auto jezdilo, takže mě to také nějak extra nepohoršuje. Odstíny barev byly ale výrazně hezčí právě pro tyto novější modely. Tam bych vybral hned několik odstínů, kdežto pro model 69 mám fakt problém vybrat mně líbivou barvu. Chápu, že možná slonových kostí byla většina (a dokonce původní kastle na mém autě měla slonovou kost), ale mně se ta barva enormně nelibí. Nesnáším bílá auta. Navíc, tehdy to možná bylo běžné, ale já si myslím, že v rámci uchovávání veteránů by měl být zachován určitý průřez tehdejšími variantami. Takže když příjdu na sraz, kde vedle stojí deset Škodovek 100 v barvě slonová kost, kouknu se na jednu a přestává mě to bavit. Asi jako když před Penny stojí vedle sebe 10 stejných Fabií.

No, ale nakonec to možná bude jednoduché rozhodování vzhledem k možnostem. Řekněme, že bych vybral pro rok 69 jedinou modrou, tedy petrolejová modrá. Je tmavší, ale také hezká. Největším zásahem je ale výměna dveří. Řešil jsem to nezávisle na sobě se dvěma klempíři a oba se shodují, že by se do převaření dveří nepustili. Zvlášť ne, když nemáme mustr. Vnitřní mechanismus dveří je jiný, tudíž ten také nemám. Pokud se mi do fáze lakování nepodaří sehnat komplet pěkné dveře s klikami ven i s mechanismy, bude uveden do stavu po výměně karoserie.

Pokud by to někoho zajímalo, zde je vzorník barev pro jednotlivé roky.

https://www.fiat125p.pl/kolo.html
Čtvrtek, 14. května 2020 - 10:54:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2200
Registrován: 10-2007
Mirous: Vím, že správně by mělo být to první a z hlediska veteránismu bych to tak měl udělat.

Myslím, že toto je jedna z věcí, která zbytečně polarizuje. Někteří mohou chápat to “měl udělat” jako kdyby je k tomu někdo nutil. Když si k tomu ještě představí, že ten někdo je jim nesympatický jakýmsi samolibým mentorováním, tak to nemůže dopadnout dobře.

Takže ve skutečnosti je to tak, že určitá zájmová skupina dává doporučení. Snaží se o kultivaci soukromých majitelů. Z titulu toho, že má zkušenosti a hodně přemýšlení za sebou. A nejde zdaleka jen o to, uchovat nějaké hodnoty pro lidstvo. To není primární úkol veteránského hnutí = soukromých osob (proto jakékoli srovnání s muzei a míchání jejich funkcí a přístupu je mimo). Proto bychom se neměli upínat primárně k dokumentační funkci. Ta je možná důsledkem naší činnosti, nikoliv příčinou. Rozhodnutí dokumentovat jisté náhodné příhody, které se udály konkrétním vozidlům (rychlé opotřebení karoserie, havárie a z toho plynoucí variace původního výrobku) je odvážným vykročením mimo doporučení. Doporučení veteránistů jsou tu proto, aby soukromí majitelé (jednotlivci) dostali šanci neudělat hned zkraje drahou chybu. Hrát si na dokumentaci každodennosti předvaděním příběhů “ze života aut”, případně poutání znuděné laické veřejnosti pestrostí na srazech, to si ale musí řešit každý sám. Veteránisti neříkají “nedělejte to”. Veteránisti jen říkají, že rozhodnutí toto udělat si dobře promyslete.
Čtvrtek, 14. května 2020 - 21:08:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7917
Registrován: 12-2005
Takže veteránisti jsou nějaký nadlidi co kdesi snad získali mandát k udílení hraběcích rad a rovněž mají patent na rozum....
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Čtvrtek, 14. května 2020 - 22:13:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 170
Registrován: 12-2005
Mirous: Myslím si, že zbytečně moc filozofuješ. Uveď Poláka do stavu roku výměny kastle, co na tom, že techničák je starší, budeš ho mít míň rád?

Ale mám podobný "problém". Mám Škodu 105S užovku, dle TP rok 1978, původně zelená, hladká zadní kapota a děrované zadní čelo. Poté po nehodě výměna kastle. Ta je eMková, takže eMkový žlábek střechy, eMkové zadní lemy, zadní kapota se spojlerem a eMkové zadní čelo, naproti tomu úzké nápravy s 14" koly, dveře se starším typem klik, užovkový komplet předek a chromované nárazníky. A teď babo raď, do jakého stavu bych ji měl uvést. Mně osobně se přitom docela líbí tak, jak je.
Čtvrtek, 14. května 2020 - 22:19:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7920
Registrován: 12-2005
Koukam na ten zadek a nějak mi neni jasný co je to za zančku auta. Nemělo by to tam bejt napsaný? [biggrin][biggrin][biggrin]
Pěkná provozka s "příběhem" [ok]1
Když to má kisnu z emka a ouzký nápravy jakou to má převodku řízení? Matici nebo hřeben?
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Čtvrtek, 14. května 2020 - 22:29:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 171
Registrován: 12-2005
Martin_100: Jojo, na zadku se jeden z předchozích majitelů vyřádil [happy] Až budu mít jiný spojler, půjdou ty nápisy pryč.
Matici, zdá se totiž, že při té výměně kastle dali střeva z toho původního auta, číslo motoru je origo atd.
Pátek, 15. května 2020 - 08:24:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2201
Registrován: 10-2007
Martin100: Takže veteránisti jsou nějaký nadlidi co kdesi snad získali mandát k udílení hraběcích rad a rovněž mají patent na rozum....

Teď mi to celé došlo. Ty sis v první třídě řekl, že učitelky se cejtí bejt nadlidma, co kdesi získaly mandát na udílení hraběcích rad, a tak ses rozhodl, že se naučíš čtení a porozumění psanému textu raději sám. No a takhle to dopadlo.
Pátek, 15. května 2020 - 17:17:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7921
Registrován: 12-2005
Ehm Risane na který vejšce se studuje obor "Veteránista-radil" ? [satan]
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Sobota, 16. května 2020 - 12:04:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2202
Registrován: 10-2007
Martin 100: na vysoké škole života, což je naštěstí zrovna ta jediná, kterou tady uznáváte. Ovšem musí se poctivě studovat. Ne si jen tak užívat, jak se teď nosí.
transit01
Čtvrtek, 21. května 2020 - 09:51:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2786
Registrován: 9-2012
Unavená Tatra Beta Jeseníky.
Sobota, 23. května 2020 - 22:20:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4717
Registrován: 11-2006
Tak jsem se pustil do sundávání asfaltu. Někde to jde v pohodě, někde to jde hůř. Jen se zeptám ještě k tomu nátěru podvozku. Když bude na plech, opískovaný, pak opravený od klempíře, mám to natřít základovkou a pak dinitrolem, nebo rovnou dinitrol na něj? A podvozek je asi nejlépe natřít před lakem že?

Druhý dotaz, původní kovové benzínové trubky vracet nebudu. Na brzdy použiji asi měděné, ale na benzín jakou použít? Možná neumím hledat, ale nemůžu žádnou najít.


edit: teď jsem našel tohle, tak možná bude lepší na brzdy použít ocelové a to stejné na benzín?

brzdové trubky

(Příspěvek byl editován uživatelem mirous.)
Sobota, 23. května 2020 - 22:27:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1138
Registrován: 4-2006
Co myslíte - v jakym roce člověk se 105/120 (řekněme eMkovou) platil za obdobnou socku, za kterou dnes platí s Filckou?

Poslední Filcky jsou o 11 let mladší než poslední 105/120M, ale nějak mi přijde, že v roce 2009 už 105/120M úplně typickou sockokárou nebyla...
transit01
Sobota, 23. května 2020 - 22:30:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2790
Registrován: 9-2012
Byla. Ale byl to kraj od kraje. Okres od okresu. Někde jich bylo hodně, jako dřív tady, někde už v tenkrát ty auta nebyla.
Neděle, 24. května 2020 - 08:07:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1207
Registrován: 8-2015
Mou Škodu 120 považovali za špatné auto někteří lidé od doby, co ji vlastním (20 let), a mě za podivína. Někteří dodnes nechápou, kolik mě její provoz a opravy stálo peněz. Za těch 20 let by za to možná byl Mercedes [happy] V době jejího nákupu jsem jí říkal ,,zgarb na rozbití", ale okolnosti mě naučily auto udržovat a získal jsem k němu vztah. Auto stále používám k vození nákupů, odpadu i cestám na výlety: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2051123105022797&set=pcb. 2565787693672885&type=3&__tn__=HH-R&eid=ARA6DZXj0-NZuJs4Oea1WFPJV X0d71q1M_4DlXvUfl9kMH7NZxgsIFWhmeOXtWWWnggV1-vuHS9EiALA
Mé další fotky z Vizovic, STK džípů [happy] https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2051102335024874&set=pcb. 2993636240717930&type=3&ifg=1&__tn__=HH-R&eid=ARBY83XuLY_ZTY52cPM -AuNN5xsiyxHTu2HpWKizcsSVDFwwQCz_jCTzpmCjR5gYKkUhyVN2cNoK7qJ_
1
Neděle, 24. května 2020 - 10:00:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 219
Registrován: 2-2013
Fricoolinek: V roce 2007 už by naší třídní neprošla Š 100 technickou, tak začala shánět nový auto. Měla rozpočet deset tisíc a chtěla favorita, což tehdy bylo nereálný. Jedinej v téhle relaci byl o dva tisíce dražší a měl blatníky ementálského typu. Nakonec sehnala tehdy devatenáctiletou 125 L bez špetky koroze, najeto 50 tisíc za 7 tisíc, protože to mělo tažný. Když jsem to tehdy říkal babičce, tak ta byla nešťastná, že za naši škodárnu s polovičním nájezdem by bylo tak pět, protože ta kouli nemá.

Nesmíš zapomínat na jednu věc, že od ledna 2009 byla ekodaň, takže těmhle autům se cena víc než zdvojnásobila a nikdo to nechtěl. Někdy na jaře toho roku vletěla známýmu do jeho notně shnilé 120 zezadu ženská. V servisu mu, ze strachu, že kdyby na to sáhli, tak se to rozpadne, řekli, že nějakej dědek, co tam jezdil se 125 přestává řídit a auto by nechal akorát za ekodaň, tak jestli to nechce. Nechtěl a auto šlo do šrotu. Někdo mi vyprávěl, jak uháněl v roce 2011 dědka o prakticky netknutýho Rapida. Dědek se jednoho dne objevil ve fabii HTP z áček. Rapida dal do šrotu, protože se mu chlapi v hospodě smáli, že jezdí takovou šunkou a tomu chlapovi to neprodal proto, protože si myslel, že si z něj dělá srandu, že nemohl myslet vážně, že by tak starý auto chtěl. Takže v roce 2009 to byly pro většinu národa auta na pole, vyjma skalních škodovkářů.
Neděle, 24. května 2020 - 16:47:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1208
Registrován: 8-2015
Mé dnešní fotky ze Zlína. 2020-05-24 Odvoz sadby papriček a avokád mou Škodou 120 a Felicie z 90 let v různém technickém stavu. Další slouží v autoškole, ale tu jsem zapomněl vyfotit [happy]


Neděle, 24. května 2020 - 22:15:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7940
Registrován: 12-2005
To je fešák. Ani nepamatuju kdy jsem potkal poláka někde jen tak na ulici kryž okolo neni žádná veterán akce.

Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Neděle, 24. května 2020 - 22:58:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4718
Registrován: 11-2006
Martin: hezký úlovek. Dle RZ soudím, že to nebude mít nějaký dědula, co jel koupit sazeničky [happy].

Já dneska oškrábal půl podvozku. Je to pěkný opruz [proud]. Milion záhybů. Ale naštěstí je ta podlaha až neuvěřitelně zdravá. Pár míst tam na opravu je, zejména kolem prahů, ale jinak to vypadá dobře. Jen doufám, že ty zbytky už otryskání vezme.
Neděle, 24. května 2020 - 23:17:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7941
Registrován: 12-2005
Tuto bych právě na dědka fakt netypoval. Podle rz soudim že to bude rok výroby 78. Na takový jinotaje většina dědků sére.

A ty s tim svym moc pěkně hraješ. [ok] Asi bych zvážil i opravu těch neskutečně prasáckejch zaplat když už to bude dělat profík. Takhle hnusně to snad nelepim ani já. A že jsem na to u svých verků setsakra [cunik]
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Pondělí, 25. května 2020 - 00:07:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7544
Registrován: 3-2007
Mirous: Ako som povedal, Dinitrol je značka a majú v ponuke viacero produktov. Na najvhodnejší produkt a postup jeho aplikácie sa určite najlepšie dopytuj u toho od koho to budeš kupovať, prípadne kto ti to auto robí [happy]

Stav podlahy prekvapil aj mňa [ok] Len tak pre zaujímavosť, tá červená je základovka, alebo to auto bolo predtým červené?

A súhlasim s M100, tie záplaty vyzerajú pomaly jak keby tam niekto nazváral kúsky starých plechoviek, čo našiel v pivnici. Pri takej investícii času a peňazí by to bol hriech nechať takto dogabané - to by bol akurát zárodok na ďalší prúser v budúcnosti.
Pondělí, 25. května 2020 - 18:51:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1209
Registrován: 8-2015
Zlín Lazy 2020-05-25 Felicie
Ahoj přátelé,
posílám Vám své dnešní fotky aut. Také na Felicii jsem si v roce 1998 dělal řidičský průkaz. A jedna z nich stále v autoškole slouží. [happy]
S pozdravem Kwasi

54116
Úterý, 26. května 2020 - 20:13:54  
Neregistrovaný host
Kdyby měl někdo zájem....

Felicia 1,3 GLXi, „facelift“, r.v. 1999, najeto skutečných 83 tis., druhý majitel (1. paní doktorka z KV), tažné zařízení. Technická do 24. 4. 2022. Po kontrole v servisu, vyměněn olej. Před dvěma roky (76 tis.) dělány rozvody, výměna vodní pumpy a klíňáku, výměna termostatu, výměna manžet, výměna vzduch filtru. Loni nové svíčky. Nové stěrače. Pneu letní Barum Brillantis 2, cca 75%, zimní Fulda 90%. Garážované, neshnilé, až na přední blatník. Předchozí majitelka ho odřela na parkovišti, nechala přelakovat, ale v lakovně udělali špatně podklad a pod novým nástřikem to začalo „kvést“. Trochu klepe pravý přední závěs, ale to už osm let, nic závažného, tvrdili v servisu i na STK. Na dnešní poměry felicie slušně zachovalá. Auto k okamžitému použití, spolehlivé, jezdí pěkně. Eko zaplacené. Cena 15.000 Kč. Praha 5 - Barandov.

Mail: 54116 (zavinutec) seznam (tečka) cz


Úterý, 26. května 2020 - 21:36:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7945
Registrován: 12-2005
No to je [zadnice] [biggrin]
Hledal jsem něco na wiki. A Tam je vystavená fotka a na ní muj někdejší trabant.
Ta fotka má bejt z roku 2007 a já byl majitelem od roku 2008 nebo 2009. [coze]
Zajímavý virtuální shledání takhle po letech [jidlo]

Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Úterý, 26. května 2020 - 22:48:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4719
Registrován: 11-2006
Tomino: je to základovka, auto bylo skutečně takto modré [happy]. No a ty prahy bych samozřejmě rád opravil, ty jsou stejně na výměnu.
transit01
Středa, 27. května 2020 - 09:33:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2791
Registrován: 9-2012
Náchodsko je kouzelný.

Ta oranžová stodvacitka není nic extra, přesto mě zaujalo v dnešní době potkat takovej patinovej spotřební kousek.
To už skoro úplně zmizelo. Naopak různých leštěnek je všude spousta..
Středa, 27. května 2020 - 16:20:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4720
Registrován: 11-2006
Myslíš tu červenou stopětku?
Pajzák
Středa, 27. května 2020 - 16:34:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3821
Registrován: 6-2015
Kde bereš tu jistotu, že je to 105? Pamatuju že svého mládí několik 120 s těmito světly, stejně jako 105 s hranatými světlomety.
-OndraS
Středa, 27. května 2020 - 17:51:48  
Neregistrovaný host
Já jako totální neškodovkář v tom mám jasno. Blinkry vedle světel a široký zadní světla - Š120. Blinkry v nárazníku a vzadu lampy "žehlička" - Š105. Kupéčko jako 120 je Rapid, kupéčko ze stopětky je Garde. Úzký nápravy jsou stopětka vždycky. V případě, že vozidlo vykazuje rozpor mezi přední a zadní částí, beru to tak, že nějakej mongol se škrabal v motoru, sundaný zadní čelo mu mezitím někdo omylem přejel na dvoře traktorem a tudíž si musel půjčit jiný čelo od souseda. Tedy to posuzuju výhradně podle čumáku; nadřazená indicie je pouze úzký rozchod, v tom případě je to vždy sto pětka.
Jak je to správně, NECHCU vědět, jsem rád, že to mám takhle jednoduchý a nedělejte mi v tom bordel [biggrin]
Komentář partnerky (za mlada jezdila čtyřkvaltovou stodvacítkou - určeno mnou, a to podle výše uvedeného algoritmu): všechno od tisícovky vejš až po (ne včetně) Favorit je "embéčko" a hotovo.
Komentář dědy (jako bych ho slyšel) jehož kariérní postup je: hadraplán, moskvič, stodvacítka, BX, Pežot 205, ZX a dvojková Oktávka: VŠECHNY škodovky jsou embéčko [proud]
Středa, 27. května 2020 - 18:03:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 220
Registrován: 2-2013
Aby to mohla být 120 s těmahle světlama, tak by nesměla mít boční blinkry (což je dost blbej ukazatel, protože se mění) a přední čelo bez děr (což je dost blbej ukazatel, protože se mění).

Ondro, tohle všechno jsou škodovkáři schopní odpustit za podmínky, že se nevyskytuješ ve škodovkářských skupinách a všechny ostatní nepřesvědčuješ o tom, že to tak doopravdy je. Nejsme inkvizice, takže pohany a nevzdělance necháváme dál žít jejich mrzké životy [biggrin]
-OndraS
Středa, 27. května 2020 - 18:33:49  
Neregistrovaný host
No podívej, asi takhle. Už několik let se snažím vyznat v třetí generaci Firebirdů a Camar tak, abych poznal od pohledu, co za rok a podtyp to je. Vyrabělo se to deset let, každej ročník je jinej právě v těch serepetičkách jako tvar světel, a umístění kdejaké hovadiny. Úspěšnost určení roku mám asi tak padesátiprocentní, velmi často spíš jenom člověk rozliší opak: kterej rok a podtyp to rozhodně NENÍ [biggrin] a zbyde mu třeba zjištění, že když to nemá třetí brzdový světlo, je to rok 82-85, když je světlo na zadním okně v kapličce, je to 86, když je vzadu ve spojleru, je to 87-89 a když je za oknem, je to 90-92. No, ALE! Jenom většinou [proud]
Ovšem s tím mým rozlišením 105 a 120 už sbírám úspěchy asi dvacet let a nejednou jsem byl v podezření, že "se v tom nějak vyznám", obzvlášť to s tím rozchodem působí dost zasvěceně, ačkoliv vlastně vůbec nevim, jestli je to pravda [lol]
Středa, 27. května 2020 - 18:46:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1139
Registrován: 4-2006
Viděl někdo někdy naživo jedničkovou Octavii pre-facelift (ne L-K) s koženejma sedačkama, nejlépe s červenejma/modrejma/zelenejma? Řekl bych, že jich muselo bejt šafránu. Kdo už měl na kůži, tak si asi ještě pár Kč připlatil a šel rovnou do L-K....
Mauricio
Středa, 27. května 2020 - 18:51:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9474
Registrován: 4-2005
Oválná světla na modelu M1, tj. do 8/84, a to jak 105 tak 120. Tvarová světla model M2 od 8/84 na 120/125 vždy, na 105 +- za 3.200 Kčs, jinak oválná. GL/GLS vždy tvarová.
transit01
Středa, 27. května 2020 - 19:10:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2792
Registrován: 9-2012
Myslíš tu červenou stopětku? - Ne? Mám na zahradě torzo bílé, měla stejnou dvoudílnou masku, i světla, taktéž měla blinkry v blatníku, i děravé čelo - vzadu bylo logo 120, to též bylo v propadlych papírech.. Ty blatníky i čela se měnili, hnilo to, nikdo teda nemůže nikde brát jistotu že to je stopětka, vzadu žádný logo nebylo.

Chválím ale že si tady vzbudil diskuzi, taky mě zaujalo jaký tam má opěrky.
Středa, 27. května 2020 - 19:33:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1304
Registrován: 3-2011
Mauricio: zároveň do 8/84 boli predné blatníky bez malých smeroviek, čo by napomáhalo rozlíšeniu v tom zmysle, že by nebolo možné s istotou určiť, o aký model sa jedná.
E pericoloso sporgersi - Nicht hinauslehnen - Не высовываться - Ne pas se pencher au dehors

Středa, 27. května 2020 - 19:37:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 221
Registrován: 2-2013
Tak jako ve škodovkách je bordel docela slušnej. Hlavně v těch posledních. Od roku 1988 už by měly mít všechny jeden hranatej budík, jednodílnou masku a černý prahový lišty. Já mám škodárnu z února 1989 a má čtyři kulatý budíky, dvoudílnou masku a stříbrný lišty. Prostě byl pátek, došly zásoby nových serepetiček, tak tam narvali komplet ty starý. Co já už se navysvětloval, že to není bastl, ale prostě to takhle vyjelo [lol].

Jojo, GLkový/GLSový opěrky. Tenhle model neměl žádný, tak je tam nabastlil. Přesně ty samý mám v Dacii vzadu. Nebyly tam žádný, tak si tam dal bývalý majitel, v zájmu bezpečnosti svých dětí tyhle. Efekt v podstatě žádnej, dozadu je prd vidět, uvažoval jsem, že bych je dal pryč a hodilo by mi to nějakou korunu, ale když to tam vydrželo těch 32 let, tak je tam nechám.
transit01
Středa, 27. května 2020 - 19:53:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2793
Registrován: 9-2012
Asi mi každý dá za pravdu, že většina stodvacitek už má blatníky
nebo čela měněný, narazit na kus s origo plechařinó na ulici je kumšt. Něco jsem v galerii našel. Takhle by to mělo vypadat..


Teda, ta modrá už má taky měněný čelo. Nu, to oranžovo červenou nemá cenu řešit, nedozvíme se to nikdy.