Diskuse » Tramvaje a metro » Tramvaje v Praze » Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 04. 3. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Tramvaje v Praze do 04. 3. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Fkam
Sobota, 22. února 2020 - 10:19:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3743
Registrován: 3-2011
Nebudu někoho soudit na základě plků na internetu. Opravdu ne. Vaše tvrzení považuji za přehnaná, účelově vyhrocená a jinou odpověď ode mě nečekejte.
109 navštívených tramvajových provozů v Evropě
6 měst, kde jsem seděl v tramvaji úplně vpředu

Toho času provozní disponent tramvajové dopravy uprostřed jedné obrovské země

Každý den žiji, jako by byl poslední

Afterman
Sobota, 22. února 2020 - 12:31:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 83
Registrován: 12-2011
Fkam: Jo, se trochu omlouvám, nebylo to psáno úplně za střízliva.

Ale zajímá mě jestli stejně tak jako řidiče tramvaje obhajuješ řidiče kamionů co zaparkují na přejezdech. Příkladem kamioňák ze studénky, nebo nemusíme chodit tak daleko, stačí včerejšek odkaz odkaz
Pohořelec
Sobota, 22. února 2020 - 13:03:25  
Neregistrovaný host
jentak:
Budu se snažit být objektivní. Pan řidič z Pohořelce je snad rozumný člověk a z těch chyb se poučil, pokud činní tak, jak píšete, že nerespektuje některé věci můžete udělat následující:
- natočte video se záběrem na rychloměr, na něj (což ovšem u SU půjde těžko, neboť ti mají rychloměr zcela vlevo, nebo stupnicový na panelu, takže byste musel do druhého vozu), video pak pošlete na Dopravní podnik, který udělá další kroky
- musím se zastat pana řidiče z Pohořelce a Fkam, jízda se zrychlovačem má svá specifika, tudíž se tam opravdu toleruje +/- na křížení a výhybkách +/- 5km/h, neboť nelze udržet stanovenou rychlost. Určitě nečekejte, že kdyby jel 20, 25 že ta tramvaj vykolejí, 25 už je sice moc a kdyby došlo k vyšinutí, tak je to jen na něm.
- vyzkoušení brzdy při zahájení zpětného pohybu, to je chyba, byť je velmi nepravděpodobné, že kdyby měl vše správně pozapínané a nastavené, že by EDB nefungovala
- kolizní situace, pokud jste byl svědkem, mohl jste a nyní ještě můžete napsat dpp, kde uvedete přesný čas a křižovatka Újezd je pod kamerami, takže v archivu záznamu se to dohledá, záleží, jakou má paměť, řidič linky 9 může podat SH, nebo mohl zavolat na sál, ale každému se občas něco takového stane, že ty čočky prostě projede, záleží, jak dlouho mu "stůj" svítilo, ale je to divné, protože tam padá cykl následovně. Pokud je do křižovatky přihlášená linka 9 od mostu Legií a linka 22, 23 od Újezda směr Vítězná, pustí cykl nejdříve linku 9 od Vítězná směr Újezd, resp. opačně a teprve pak linku 22, 23 od Vítězné k Újezdu a dále na most, pokud je přihlášená linka 12, 15, 20 od Újezda směr Hellichova a 22, 23 od Újezda směr Vítězná, nebo opačně, pustí cykl nejdříve linku 12, 15, 20 a teprve pak 22, 23. Nikdy křižovatka nepustí dřív 22, 23, než 9, tam by to spíš vypadalo tak, že ne řidič linky 23 jel na stůj, ale linky 9, ale nebyl jsem tam, nemohu soudit, ale cykl by se těžko změnil. Pokud je pan řidič přihlášen do kurzu na T2, tak je to čistě v kompetenci vedoucího, on ví co dělá, byť máme na pana řidiče stejný názor, že by ve Střešovicích být neměl. Pokud jak píšete si řidič dělá z předpisů dobrý den, směřuje úspěšně k další železárně. Dění v Praze teď nesleduji, v Brně toho máme taky teď dost, bohužel.
Sobota, 22. února 2020 - 16:43:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8382
Registrován: 2-2006
Hlavně k posouzení jízdy na stůj nebude kompetentní nikdo ze salonu, kdo nemá zkušenosti s řízením DV.
Na Újezdě, ale i jinde, jsou velmi krátké vyklizovací časy, takže k teoretickým kolizním situacím dovhází velmi často a řidiči s tím zcela samozřejmě počítají, ale skutečná možnost kolize, nebo dokonce reálná kolize nastává jen velmi velmi zřídka. Reálně nepamatuju, kdy na světelné křižovatce k takové MU z tohoto důvodu došlo naposledy.
Zbytek nehodnotim, neměl jsem tu čest...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Na trolly se nereaguje !!!
Sobota, 22. února 2020 - 17:34:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 425
Registrován: 7-2012
Co pak se bude dít na Výstavišti Holešovice že je to tam samá malůvka díky
Sobota, 22. února 2020 - 20:00:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 452
Registrován: 4-2019
lupinek:
"Co pak se bude dít na Výstavišti Holešovice že je to tam samá malůvka díky"
Stačí se podívat na web - začíná Matějská pouť.
Sobota, 22. února 2020 - 20:46:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 426
Registrován: 7-2012
myslel jsem se smyčkou
Sobota, 22. února 2020 - 21:27:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2200
Registrován: 6-2004
Raději něco o tramvajích, dnes už bez černých čel, sólo a nakonec i ve dvojici:

Fkam
Neděle, 23. února 2020 - 09:05:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3745
Registrován: 3-2011
Afterman - to je docela za vlasy přitažené přirovnání. A jak je známo dost lidí zde má tendenci přehánět, ať se už se týče obsazeností, intervalů, kvality MHD obecně a řidičů. Nebudu nějakého řidiče hodnotit na základě nějakých poznámek na netu. Fakt ne. [nene]
Jenom proto, že udělal nehodu, neznamená, že si zaslouží pomlouvání a kdesi cosi. Chybovat může každý.
109 navštívených tramvajových provozů v Evropě
6 měst, kde jsem seděl v tramvaji úplně vpředu

Toho času provozní disponent tramvajové dopravy uprostřed jedné obrovské země

Každý den žiji, jako by byl poslední

Neděle, 23. února 2020 - 10:32:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 833
Registrován: 7-2010
Také přidám pro zájemce článek, kde najdou dvě desítky fotografií ze včerejší jízdy "Kroužku".

Fotojízda s tramvajemi T2 v ulicích Prahy
https://mhd86.cz/2020/02/23/fotojizda-s-tramvajemi-t2-v-ulicich-p rahy/

www.MHD86.cz[tramvaj] Dopravní magazín o městské hromadné dopravě. Dopravní akce. Komentáře, názory.
www.OMH86.cz[kecal] Osobní web vašeho oblíbeného komentátora.
Neděle, 23. února 2020 - 15:08:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 301
Registrován: 9-2012
Já s odpornou PCC výzbrojí najezdil pár desítek tisíc km a musím konstatovat tohle:
– projetí výhybky do odbočné větve rychlostí 5 km/h žádný problém, nesmí se jen šlápnout víc než 1. stupeň.
– trvalá jízda jakoukoli omezenou rychlostí nebyl nikdy žádný problém, jenom se člověk musí oprostit od hloupé pověry, že se nesmí používat 1. stupeň.
– 1. stupeň brzdy uměl jednu opravdu zvláštní věc, když se vůz začal dostávat do smyku (samozřejmě před tím, než odpadlo LO), pak stačilo povolit brzdový pedál do 1. stupně brzdy a vůz v podstatě pokaždé začal brzdit na hranici adheze.
– rozjezd ani jízda na 1. stupeň nikdy nezpůsobily jediný problém. Mám na mnoha tisících rozjezdů a pomalých jízd vyzkoušeno, že odporná T3 se zrychlovačem může jezdit na první stupeň libovolně dlouho a kdekoli v Praze. A vlastně ani v dobové učebnici řidiče tramvaje žádný nesmysl o nutnosti šlapat hluboko nebyl. Nejspíš protože (ve skutečnosti primitivní) PCC výzbroj je těžko pochopitelná i pro mnoho elektromechaniků a z řidičů ji nechápal vůbec nikdo, vznikla nesmyslná pověra o nutnosti šlapat jízdu alespoň do poloviny zdvihu pedálu.
– zrychlovač lze napálit jediným způsobem – tím, ž se jím prožene prožene proud o hodně vyšší, než je v provozu obvyklé. To se stává v podstatě jen, když je zrychlovač stočen pod polohu odpovídající rychlosti vozu. V podstatě jediné, co napálí zrychlovač, je rychlý přechod z brzdy do jízdy, kdy je zrychlovač stočen na dolních stupních a nestihl se ještě vrátit do přípravy a pak jím protéká proud tak značný, že měď svaří. Nejvyšší riziko je v případech, kdy se vůz dostal do smyku, pak trvá opravdu dlouho, než se kola roztočí a zrychlovač se připraví do správné polohy.

Pokud někdo neumíte s žudrem (hnus s výzbrojí PCC) ujet 50 m rychlostí 5, 10 nebo 15 km/h (a někdy v životě jste s tím jezdili), tak jste špatně vycvičeni a tomu, kdo vás učil řídit, by měla být odebrána licence.
Komu tykám? Zpravidla všem. Buď se s tím vyrovnej a tykej mi taky nebo se jdi třeba zabít.
jentak
Neděle, 23. února 2020 - 15:29:41  
Neregistrovaný host
Martyk:
rozjezd ani jízda na 1. stupeň nikdy nezpůsobily jediný problém. Mám na mnoha tisících rozjezdů a pomalých jízd vyzkoušeno, že odporná T3 se zrychlovačem může jezdit na první stupeň libovolně dlouho a kdekoli v Praze.
Tak to je samozřejmě blbost a kardinální!!
Jestliže není přizpůsobena technika jízdy povaze tratě a zatížení soupravy časem dojde při jízdě na 1.stupeň k vyhřátí a zkroucení odporových plechů, které když se potom dotknou ... fyziku 7. třídy prostě ochcat nejde.[crazy]
Nejlépe jízda na zrychlovači do kopce, pakliže jsou jízdní odpory takové, že vlak nezrychluje.
P_v
Neděle, 23. února 2020 - 15:58:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2362
Registrován: 5-2002
Co je to stupeň u zrychlovače, ten pedál má nějaké zarážky?
Boris
Neděle, 23. února 2020 - 16:09:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3568
Registrován: 6-2002
Martyk:
"V podstatě jediné, co napálí zrychlovač, je rychlý přechod z brzdy do jízdy, kdy je zrychlovač stočen na dolních stupních a nestihl se ještě vrátit do přípravy a pak jím protéká proud tak značný, že měď svaří."

Tomu ne zcela rozumím. Při brzdění (větším než 1. stupněm, protože při 1. stupni je rozdíl proti doběhu jen v poměrné hodnotě buzení dané rozepnutím stykače F2) je zrychlovač obvykle v nižší poloze, než odpovídá poloze při doběhu, takže při okamžitém přechodu na jízdu neprojde zrychlovačem rozjezdový proud vyšší, ale nižší, než při obvyklém nasazení jízdy z doběhu. ono to ale hodně záleží na tom, kam přesně během toho přechodu stihne zrychlovač přeběhnout.

Dlouhodobé zatěžování odporových článků zrychlovač nesnáší. Mimo to popis elektrické výzbroje TR36 uváděl, že při použití vyššího rozjezdového stupně se nesmí rozjezd zmírňovat částečným povolením pedálu na nižší stupeň, protože tak dochází ke zpětnému pohybu zrychlovače a kontaktní palce při tom vypínají jednotlivé odporové stupně s poměrně velkými napěťovými kroky, což způsobuje zvýšené opalování palců a kontaktních segmentů.
Boris
Neděle, 23. února 2020 - 16:12:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3569
Registrován: 6-2002
P_v: Vůz T2 nebo T3 má 5 hodnot rozjezdového a brzdového proudu a ty odpovídají určitému rozmezí sešlápnutí jednotlivých pedálů. V Původní koncepci PCC v Americe (až na výjimky) a i u první série TI stupně nebyly a hodnoty proudů bylo možno volit spojitě v daném rozmezí od minima po maximum.
Neděle, 23. února 2020 - 17:06:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2088
Registrován: 12-2007
Martyk:
"Já s odpornou PCC výzbrojí najezdil pár desítek tisíc km a musím konstatovat tohle:
– projetí výhybky do odbočné větve rychlostí 5 km/h žádný problém, nesmí se jen šlápnout víc než 1. stupeň.
– trvalá jízda jakoukoli omezenou rychlostí nebyl nikdy žádný problém, jenom se člověk musí oprostit od hloupé pověry, že se nesmí používat 1. stupeň.
– 1. stupeň brzdy uměl jednu opravdu zvláštní věc, když se vůz začal dostávat do smyku (samozřejmě před tím, než odpadlo LO), pak stačilo povolit brzdový pedál do 1. stupně brzdy a vůz v podstatě pokaždé začal brzdit na hranici adheze.
– rozjezd ani jízda na 1. stupeň nikdy nezpůsobily jediný problém. Mám na mnoha tisících rozjezdů a pomalých jízd vyzkoušeno, že odporná T3 se zrychlovačem může jezdit na první stupeň libovolně dlouho a kdekoli v Praze. A vlastně ani v dobové učebnici řidiče tramvaje žádný nesmysl o nutnosti šlapat hluboko nebyl. Nejspíš protože (ve skutečnosti primitivní) PCC výzbroj je těžko pochopitelná i pro mnoho elektromechaniků a z řidičů ji nechápal vůbec nikdo, vznikla nesmyslná pověra o nutnosti šlapat jízdu alespoň do poloviny zdvihu pedálu.
– zrychlovač lze napálit jediným způsobem – tím, ž se jím prožene prožene proud o hodně vyšší, než je v provozu obvyklé. To se stává v podstatě jen, když je zrychlovač stočen pod polohu odpovídající rychlosti vozu. V podstatě jediné, co napálí zrychlovač, je rychlý přechod z brzdy do jízdy, kdy je zrychlovač stočen na dolních stupních a nestihl se ještě vrátit do přípravy a pak jím protéká proud tak značný, že měď svaří. Nejvyšší riziko je v případech, kdy se vůz dostal do smyku, pak trvá opravdu dlouho, než se kola roztočí a zrychlovač se připraví do správné polohy.

Pokud někdo neumíte s žudrem (hnus s výzbrojí PCC) ujet 50 m rychlostí 5, 10 nebo 15 km/h (a někdy v životě jste s tím jezdili), tak jste špatně vycvičeni a tomu, kdo vás učil řídit, by měla být odebrána licence."

Prosím pěkně, kde v ČR vydávají nějaké licence k obsluze tramvaje? Já mám jen Průkaz způsobilosti k řízení drážního vozidla a Oprávnění k řízení vozidel na tramvajové dráze v kolejové síti DPP a přesto se domnívám, že jsem oprávněn s tramvají jezdit. A řekl bych, že nejsem sám. Konec konců myslí si to i zaměstnavatel neb ode mne nic jiného co se odbornosti týká nežádá.
Pokud se jedná o instruktora, tak ten také nemá žádnou licenci. Jen má navíc v Oprávnění ono slovíčko instruktor.

Jízda s výzbrojí PCC (zrychlovač) z principu neumožňuje jízdu stálou rychlostí. Velikostí nášlapu se nevolí jízdní stupeň, ale zrychlení. Podle velikosti sešlápnutí pedálu bude tedy tramvaj zrychlovat. Sešlápnutí (a trvalé držení) onoho "1.stupně" tedy neznamená jízdu stále na stejném jízdním stupni, ale jen pomalejší vytáčení zrychlovače a delší dobu po kterou budou zařazeny odporové stupně. Mne učili rozjezd na malé našlápnutí (dle Martyka "1.stupeň") a poté co se vůz dal do pohybu sešlápnou pedál do cca poloviny zdvihu, aby se co nejrychleji přešly ony nehospodárné odpory (v ideálním případě mají být ohřáté motory, ne však zrychlovač). Tohle samozřejmě platí pro jízdu, kde není rychlostní omezení. Pro jízdu do výhybek a oblouků s malými poloměry (tedy ony zmiňované rychlosti 5, 10, 15 km) je opravdu potřeba malých nášlapů. Ale i tak vůz zrychluje. Aby nebyla překročena stanovená rychlost je nutné přerušit zadání jízdy a až vůz zpomalí, tak znovu našlápnout. Samozřejmě je dobře, když těch nášlapů je co nejméně.
Boris
Neděle, 23. února 2020 - 18:01:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3570
Registrován: 6-2002
5735: To pomalejší vytáčení zrychlovače není úplně pravda. Za okolností, kdy se jízdní odpor přesně vyrovná s tažnou silou, vozidlo nezrychluje, a tím se také zastaví vyřazování odporů, pokud má být udržen zadaný proud. Pokud pak pobyt zrychlovače na jednom místě trvá příliš dlouho, může k přivaření palce dojít, protože styk palců s kontaktními segmenty není nikdy zcela bez přechodového odporu - nové palce se dotýkají prakticky v přímce a palce provozem zapálené již mají větší styčnou plochu, ale ta není zase dokonale čistá. U nových palců sice díky rozdílnosti poloměru zakřivení palce a kontaktního segmentu lépe funguje odvalování, ale pokud se palec stačí dobře přilepit, sám se většinou neuvolní.
Výzbroj se zrychlovačem byla koncipována především pro rychlý plynulý rozjezd, ale pro udržování stálé rychlosti pod proudem (v nehospodárné fázi rozjezdu přes odpory) nikoliv.
dopravopat
Pondělí, 24. února 2020 - 09:02:49  
Neregistrovaný host
Pamätám si zrýchľovačové K2 na Obchodnej v Bratislave. V smere Vysoká -> Poštová niektorí vodiči dokázala držať 1. stupeň. Vozidlo, najmä ak bolo plnšie, si celkom dlho držalo nízku rýchlosť. Väčšina vodičov však zadávala vyšší jazdný stupeň a celú Obchodnú naťukávali (je tam predpísaných tuším 20 km/h). Neviem čo je pre zrýchľovač horšie. Držanie 1. stupňa alebo naťukávanie. Tipujem naťukávanie.

Vozne K2 mali pri rozjazde zo zastávky Kapucínska na most ponad Stromestskú ulicu ešte jednu zvláštnosť. A síce tú, že vozidlo na 1. jazndom stupni začalo pomaličky zrýchľovať a ako vošlo do stúpania (prakticky hneď za zastávkou), tak som mal občas pocit že znovu spomaľovalo. Samozrejme to vyžadovalo plný voz a vodiča ktorý držal 1. stupeň.

Ináč pri K2 sa zrýchľovač točí dvakrát. Najprv jedným smerom, potom druhým. Pri rozjazde aj brzde. Kým pri rojzazde to nie je cítiť, EDB na zlomok sekundy vynechá, keď zrýchľovač mení smer otáčania. Je to cítiť. Pražáci to nepoznajú, ale myslím že sa dočkajú.
Pondělí, 24. února 2020 - 10:15:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2059
Registrován: 4-2005
No, v Brně jsou kromě retro K2 1123 snad už jen poslední dvě zrychlovačové 1122 a 1125. A pak samozřejmě další s jinou výzbrojí. Předpokládám, že pokud bude ze strany DP Praha zájem, tak se oba DP dohodnou ku prospěchu věci:-) Navíc v Brně lze konečně očekávat první Evičky a tím pádem prostor pro uvolnění vozu K2 jistě bude. Ale to jsou teorie. Není mi známo, zda by Praha o vůz K2 měla reálný zájem.
jentak
Pondělí, 24. února 2020 - 10:26:38  
Neregistrovaný host
Pri dnesnim stavu vyzbroji (materialy, elektronicke regulacni prvky, linkac SL11) je vice naslapu lepsi nez to drzet dloudobe na 1. stupni!
Vice uvratove zrychly byly vymysleny prave pro mensi tepelne zatizeni, ktere u snad vozu uzpusobenych pro vleky vyvlozkovali izolantem, aby se ty plechy nikdy nedotkly ...
U K2 se do jizdy zrychl uplatnuje jen v pri prvnim smeru otaceni, pak se prepne, ale uz netrakcne sleduje rychlost vozu..
Pondělí, 24. února 2020 - 10:32:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8424
Registrován: 6-2004
Michal_Ř: A nejsou Evičky v Brně "recyklace" K2? Nebo jsou to novostavby?
Pondělí, 24. února 2020 - 11:03:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2060
Registrován: 4-2005
Vycházím jen z veřejně dostupných zdrojů, ale nové komponenty z Krnova se dovezou do ÚD v Brně, kde se vozidla kompletují tzn. vše nové.
Pondělí, 24. února 2020 - 11:16:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1673
Registrován: 10-2010
EVO je stejně jako VarioLF+ kompletně nová tramvaj včetně "papírů".
Boris
Pondělí, 24. února 2020 - 17:10:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3571
Registrován: 6-2002
U K2 po přepnutí směru zrychlovače z B do A ještě spínají shuntovací stykače. Tento systém, ač byl patentován pracovníky ČKD, nebyl jejich vynálezem, neboť zcela shodný princip řízení rozjezdu byl u PCC s výzbrojí General Electric, pouze provedení samotného "zrychlovače" bylo technicky odlišné a měl více stupňů.
Pohořelec
Středa, 26. února 2020 - 11:18:29  
Neregistrovaný host
Pamatuji si, že v době spartakiád se dávaly dřevěné klínky pod pedál jízdy, aby nebyly voleny vyšší jízdní stupně z důvodu výpadků měníren, takže ano, zrychlovač to snese. Nicméně, docházelo pak k vykroucení a deformaci plechů na zrychlovači u několika desítek vozů. Při rychlém přechodu z jízdy do brzdy, bez přípravy brzdy, vám hrozí, že nenastoupí EDB, jistě, ten vůz to snese, protože se tomu vyhnout nedá, ale nesmíte to udělat 10x za šichtu.
dopravopat
Středa, 26. února 2020 - 14:53:19  
Neregistrovaný host
Pohořelec:
A tie kliny dávali aj na T3M, ktoré potom bzučali ale nehýbali sa vpred. Aspoň tak som počul...
fanda tatrovek
Čtvrtek, 27. února 2020 - 12:01:53  
Neregistrovaný host
Zdravím, chtěl bych se zeptat. Slyšel jsem,že cvičné T3 se zrychlovačem budou předělány a nasazeny na retrolinku 23. Co je na tom pravdy? Popříadě co cvičná tyristorka T3M? děkuji za odpověď
jentak
Čtvrtek, 27. února 2020 - 14:00:30  
Neregistrovaný host
Je jistá vize, aby se vůz 5520 vrátil zpět do provozu jako 6312. S 5502 a 5519 nejsou vracecí plány.
Čtvrtek, 27. února 2020 - 16:19:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 428
Registrován: 7-2012
Tak výluka Smichov-Barrandov

Tramvaje
Všechny linky ukončeny na Smíchovském nádraží

Autobusy
X12 Smíchovské nádraží- Sidl. Barrandov(nezajizdi na Zlíchov a Hlubocepy)
120 zavedeny spoje v trase Na Knizeci-Hlubocepy
128 linka je vedena v trase Na knížecí-Zvahov-Na knížecí( nezajizdi do Hlubocep)
Čtvrtek, 27. února 2020 - 16:55:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 431
Registrován: 7-2012
14. 3. 2020, 05:00 – 1. 6. 2020, 05:00 termín 1.etapy výluky
Pondělí, 02. března 2020 - 00:10:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1126
Registrován: 4-2006
Otázka pro historiky - nevíte, zda ČKD už na konci 30. let zahajovala (či se aspoň zajímala o) vývoj 4-nápravového vozu PCC a tedy zda lze předpokládat, že jakási "T1" by, nebýt WWII, vyjela už o radu let dříve?
Smithers
Pondělí, 02. března 2020 - 07:08:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 708
Registrován: 12-2007
Fricoolinek: No spolupráce Ringhoffer-Westinghouse byla už předválečná a dokumentace k PCC byla snad za války zadržena ve Španělsku, takže nebýt války, dostala by se k nám dříve.
Pondělí, 02. března 2020 - 09:33:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 835
Registrován: 7-2010
Retro tramvaje T2 se chystají na linku 2, koukněte na jízdní řády
http://mhd86.cz/2020/03/02/retro-tramvaje-t2-se-chystaji-na-linku -2-kouknete-na-jizdni-rady/

www.MHD86.cz[tramvaj] Dopravní magazín o městské hromadné dopravě. Dopravní akce. Komentáře, názory.
www.OMH86.cz[kecal] Osobní web vašeho oblíbeného komentátora.
Pondělí, 02. března 2020 - 16:51:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1324
Registrován: 2-2011
Jízdní řád také na oficiálních stránkách dopravce: https://www.dpp.cz/spolecnost/aktuality/detail/66_1038-tramvaje-t 2-se-po-necelych-56-letech-vraci-do-provozu-v-praze
Pondělí, 02. března 2020 - 18:23:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3618
Registrován: 4-2007
Dobrý večer. Chci se zeptat DPP zase nemá tramvaje? V pátek jsem jel po strašně dlouhé době tramvají a přijela mi na 15 dvojice T3M DVC, měl jsem za to, že tyhle střepy jezdí jen na 23. Díky.
DVC
Pondělí, 02. března 2020 - 18:26:33  
Neregistrovaný host
DVC jezdí úplně normálně na linkách.
Pondělí, 02. března 2020 - 18:29:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3619
Registrován: 4-2007
Aha. Tak to mě zmátlo, já myslel, že další "retrolinka" je 15 [lol] Aby se v tom čert vyznal. Stejnej šunt jezdí na 23.
Pondělí, 02. března 2020 - 19:23:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8429
Registrován: 6-2004
Dj_la_défense: Technicky jsou to nejmladší vozy T3 co ve flotile máme :D Rok výroby je od 1996 do 1999. Ted nevím jestli to nebyly vůbec poslení T3 co byly kdy vyrobené přímo v ČKD...
Pondělí, 02. března 2020 - 19:43:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9012
Registrován: 5-2002
Dj_la_défense - pánovi se nelíbí laminátové sedačky? Vždyť to mají pražané rádi! A pan náměstek to má místo nákladných křesel ve své zadedačce. Vyhrává tu estetika!
Pondělí, 02. března 2020 - 19:55:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3621
Registrován: 4-2007
Borovička: Pánovi je to fuk, pán měl problém, že nechápe rozdíl mezi tímhle a 23, která se vydává za retro. Aby se v tom divá svině vyznala.
Pondělí, 02. března 2020 - 20:26:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8386
Registrován: 2-2006
Že je pán nechápavý diletant víme dávno, nic nového...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Na trolly se nereaguje !!!
Maxipes_Fík
Pondělí, 02. března 2020 - 20:42:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3178
Registrován: 12-2005
Na 15 i 23 je v zásadě skoro stejně starej šunt z přelomu let 80 a 90...
Ovšem největší hrůza jsou prasečáky z let šedesátých, najdeme je pod čísly 82xx a 83xx ◇
Konkrétní vozy a stáří zjistíte třeba v sekci vozy na modrých ♡
Pondělí, 02. března 2020 - 20:50:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3622
Registrován: 4-2007
Demon3: Prohlásil vyučený zámečník [lol][lol][lol]
Pondělí, 02. března 2020 - 22:33:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8387
Registrován: 2-2006
Dj_la_défense:
"Demon3: Prohlásil vyučený zámečník [lol][lol][lol]"
Chyba lávky nevyučená nulo. Dráteník... [proud]
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Na trolly se nereaguje !!!
Pondělí, 02. března 2020 - 23:39:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1348
Registrován: 5-2009
9001:
Kastle T3M2-DVC jsou z roku 1996. Co vím, tak nejmladší T3 jsou brněnské T3RF z roku 1999, původně určené pro Samaru.
Fkam
Úterý, 03. března 2020 - 07:41:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3747
Registrován: 3-2011
V zahraničí jsou celkem běžné tramvaje stáří 40 a více let, jen v Praze je z toho haló když se jedná o pár vozů 😂
109 navštívených tramvajových provozů v Evropě
6 měst, kde jsem seděl v tramvaji úplně vpředu

Toho času provozní disponent tramvajové dopravy uprostřed jedné obrovské země

Každý den žiji, jako by byl poslední

Úterý, 03. března 2020 - 09:13:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3729
Registrován: 12-2007
Fkam: Jistě asi lze tramvaje opravovat donekonečna. Ale je otázka, do jaké míry to má jak ekonomický smysl, když se do nákladů na opravy započítají jak potřebný čas opravářů, tak i nutnost mít zásobu náhradních dílů, jak je to s technickou úrovní, do které lze započítat energetická úspornost, zabezpečovací a komunikační zařízení, ovládání tramvají, bezpečnost provozu, rychlost a konečně je třeba započítat i atraktivitu pro cestující jako nízkopodlažnost, prostory pro kočárky a invalidy, místa k sezení, informace pro cestující apod.
Domnívám se, že se třeba některá z uvedených kritérií nezapočítávají, když se rozhoduje o tom, zda dát přednost opravě starších tramvají anebo koupi nových.
Úterý, 03. března 2020 - 10:32:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1268
Registrován: 10-2012
Slyším přijet nezvyklý zvuk a ona to 14T na 15-ce

Slova, ne činy!
Jef
Úterý, 03. března 2020 - 11:08:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5946
Registrován: 5-2002
Taky jsem včera zahlédl 14T, která u Letenského tunelu nepokračovala rovně do Holešovic (tj. nebyla to 17, kde jsou 14T dlouhodobě nejčastější), ale odbočila na most.
Na patnáctce se tím pádem v nedávné době objevily snad všechny typy tramvají, co v Praze máme...
fanda tatrovek
Úterý, 03. března 2020 - 12:38:25  
Neregistrovaný host
dvc mám rád, občas topí pod sedačky
Fkam
Úterý, 03. března 2020 - 16:23:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3748
Registrován: 3-2011
To záleží asi na každém podniku. My dostali před pár týdny nabídku od Stadler na nové tramvaje a odmítli jsme. Proč? Jednak ekonomické důvody, provozní důvody - tramvaje by byly zcela nevhodné pro náš provoz. Pro nás je jednodušší, levnější a hlavně rychlejší si opravovat to, co známé. A rozhodně nechceme dopadnout jako Göteborg nebo svým způsobem i Praha.
109 navštívených tramvajových provozů v Evropě
6 měst, kde jsem seděl v tramvaji úplně vpředu

Toho času provozní disponent tramvajové dopravy uprostřed jedné obrovské země

Každý den žiji, jako by byl poslední

Úterý, 03. března 2020 - 22:08:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3730
Registrován: 12-2007
Fkam: Pokud bude chtít Praha rozšiřovat svou tramvajovou síť, tak se asi nevyhne nákupu nových tramvají. Ale měla by pořádně specifikovat co chce pro pražské podmínky, popř. i určitý servis. Myslím, že není ideální donekonečna udržovat stávající vozový park. Jistě, je možné pořád opravovat staré tramvaje, zaměstnáte tím hodně dělníků, a i když nad tramvajemi T2 a T3 v Praze jásal dnes v MF DNES Čechoameričan Petr Bízek, který se navrátil do Česka, přece jenom si myslím, že hodně cestujících včetně mne by si přálo nové tramvaje typu 15 T, a to jak kvůli nízkopodlažnosti, tak i kvůli většímu počtu míst k sezení.

Obecně problém je spíše v zadávání veřejných zakázek. Pro tramvajovou síť by byl ideální jeden dodavatel tramvají, pro kterého by tramvaje v Praze byly také určitou propagací, a který by nové tramvaje pro Prahu přizpůsobil pražskému provozu.

Jinak z dřívějších diskusních příspěvků jsem četl, že se nové tramvaje budou kupovat snad od roku 2025, až se zaplatí poslední dodávka tramvají 15 T.
Úterý, 03. března 2020 - 22:34:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8388
Registrován: 2-2006
Wagon:
"...hodně cestujících včetně mne by si přálo nové tramvaje typu 15 T, a to jak kvůli nízkopodlažnosti, tak i kvůli většímu počtu míst k sezení..."
Hodně cestujících by si sice možná přálo nové tramvaje, ale jen velmi málo z nich by kvůli tomu chtělo platit tržní cenu za tramvajenku.
A obávám se, že i velmi málo radních by si trouflo cenu, která by reflektovala vaše představy, navrhnout ke schválení. Město má už teď obrovské potíže s ufinancováním výdajů na dopravu, natož kdyby si pořídilo další hračky do stáje...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Na trolly se nereaguje !!!
Úterý, 03. března 2020 - 23:22:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3731
Registrován: 12-2007
Demon3: I když nejsme tak bohatí, jako je Lucembursko, které pro svou zemi zavedlo jízdné zdarma, přece jenom snad ve všech vyspělých zemích se neplatí tržní cena za předplatní jízdenku na MHD, ale vždy na městskou hromadnou dopravu přispívá i město nebo stát. Konečně byla by nasnadě také otázka, zda automobilová doprava v Praze je zcela založena na tržních principech, přece jenom někdo musí pečovat o místní komunikace, osvětlení, parkování apod. Jistě je zde určitý veřejný zájem na tom, aby lidé mohli jezdit po Praze autem a také někde parkovat. Ale podobný veřejný zájem spočívá i v tom, aby lidé jezdili po Praze VHD. Za totáče se postupně kupovaly nové tramvaje, v posledních letech velký nákup tramvají byl za primátora Pavla Béma, za což mu děkuji, přestože nejsem voličem ODS. V současné době Praha má přebytky peněz na investice, protože v Praze ze za peníze Prahy prakticky nic nestaví, žádné tramvajové nebo trolejbusové tratě, nesměle se koplo do metra, nestaví se vnitřní okruh apod. Dělají se pořád jenom nějaké studie, ale výsledek je téměř žádný. Pokud se Praha nevzpamatuje do konce volebního období zastupitelstva magistrátu, tak příští volby v Praze drtivě vyhraje ODS, které do svého volebního programu zahrne zlepšení dopravy v Praze.
Středa, 04. března 2020 - 02:32:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5980
Registrován: 7-2011
Wagon:
"Ale měla by pořádně specifikovat co chce pro pražské podmínky, popř. i určitý servis."
Praha, potažmo DP, to docela specifikovat umí, problém je v tom, že to stále neumí nikdo moc vyrobit. Takže je to vždy o nějakém kompromisu - obvykle pohodlí cestujících versus provozní náklady. Vezmi si třeba naprosto protichůdné požadavky ohledně počtu židlí versus přepravní kapacita - buď bude maximum lidí mít možnost si sednout, ale pak se do jednoho vozu moc lidí nevejde a je potřeba těch tramvají vypravovat víc, aby poptávku pobraly - a do toho zase vstupují další vlivy jako kapacita tratí, propustnost křižovatek, víc řidičů atd. Nebo tam nacpu hodně lidí, ale pak musí jít židle stranou, což zase znamená, že tím trpí pohodlí. Oboje dohromady moc nejde. A to zatím zmiňuji "jen" technické věci, zcela pomíjím politický vliv, který je bohužel značný a mnohdy má tendenci technická a jiná omezení ignorovat.

Ostatně v technice se trošku vyznáš sám, tak si zkus představit, co to asi udělá s jízdními vlastnostmi, potažmo vlivem na trať, pokud těžiště vozu zvednu o nějaký dva metry nahoru (výzbroj vozu ve stovkách kg pod podlahou u T3, potažmo KT, versus na střeše u 15T).
Středa, 04. března 2020 - 06:26:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8390
Registrován: 2-2006
Wagon:
"I když nejsme tak bohatí, jako je Lucembursko..."
Díky za obecně známé informace, přesto bych doporučil zamyslet se nad příspěvkem 8388 ještě jednou.
Vůbec to není o tom jak je Praha bohatá a co staví nebo nestaví, ale co jsou její představitelé schopni a ochotni financovat.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Na trolly se nereaguje !!!
Středa, 04. března 2020 - 12:57:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1269
Registrován: 10-2012
Zánovní 6340 a stavba nového sídliště Žižkov na Kalininově ulici.

(Seifertova)

Slova, ne činy!
Středa, 04. března 2020 - 13:09:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3732
Registrován: 12-2007
Demon3: V Praze jsou dva základní problémy - dostupné bydlení a doprava. Pokud to nechce vedení města vzít na vědomí, tak prostě za 2,5 roku skončí. Rozhodně lidé neocení přejmenování náměstí Pod Kaštany, vypovězení smlouvy s Pekingem, sochu Marie Terezie (i když proti ní nic nemám) nebo snahu uchovat železniční most u Výtoně. Ne ani zachování Libeňského mostu, pokud se nezačne rychle opravovat. A také neocení boje mezi Hřibem a Babišem. Takže znova - dostupné bydlení, což mimochodem znamená i odblokovat stavební uzávěry např. u bubenského nádraží. a dopravu, a to jak okruhy a parkovací domy, tak i MHD. A to jednak výstavbou tramvajových a trolejbusových tratí, na což by se mohla dostat dotace z Operačního programu doprava, který umožňuje výstavbu drážních sítí. A také výstavba metra D a nové tramvaje. Ty pokud zde bylo uvedeno, by měly být nakupovány po roce 2025, kdy podle mne dva významní členové magistrátní koalice - Piráti a Praha sobě už asi nebudou vládnout.

Po závadách u tramvají 15 T je nutné zpřísnit podmínky pro dodavatele zakázky v zadávací dokumentaci. Praha je velké město s rozsáhlou tramvajovou sítí, která by se měla rozšiřovat, už jenom s ohledem na snižování emisí. Je také dost navštěvované město, což znamená určité výhody pro Prahu - nové tramvaje by měly plně vyhovovat podmínkám tramvajové sítě. Desítky tramvají je dost velká zakázka pro výrobce, aby si na ni dal záležet. Kromě toho jízda pražských tramvají může dobře propagovat jejich výrobce.

Bobik: Pořád se domnívám, i když mi to třeba někdo vyvrátí, že potíž spočívá v tom, že není jeden "dvorní" dodavatel pražských tramvají, který by byl nucen se podřídit požadavku hlavního města. Dejme tomu náš největší výrobce tramvají Škoda Transportation absolutně neví, zda si od něj objedná Praha další tramvaje. Jeho klienty jsou i další města v Evropě, čili musí vyrobit do značné míry univerzální tramvaj, která odpovídá obecným evropským požadavkům.

Pokud se týká těžiště nízkopodlažních tramvají, tak jak se to řeší ve světě? Jistě z hlediska dopravy je špatné, když je těžiště vysoko, je otázka, co se dá dát na oba konce tramvaje. Tramvaje 14 T nejsou zcela nízkopodlažní, ale myslím, že jejich hlavní problém spočívá v tom, že jsou špatně průchozí, zvláště v částech, kde lidé sedí proti sobě. Samozřejmě nemyslím na klimatizaci.

Pokud se týká počtu cestujících, tak pořád nechápu, proč je takovým problémem, aby linka č. 2 jezdila spřažená. Myslím, že finanční rozdíl by nebyl tak velký. Pokud se týká propustnosti tramvajových tratí, tak samozřejmě nízká propustnost v centru mě trápí, proto čekám na tramvajovou trať na Václavském náměstí a okolo hlavního nádraží, snažil bych se podporovat a přesvědčit místní o tramvajové trati v Husitské a Koněvově, a jak známo propaguji tramvajovou trať na Dvořákově nábřeží. A samozřejmě podporuji i jiné tramvajové tratě.

Tramvaje, ať již spřažené T 3 nebo dlouhé tramvaje 15 T myslím uvezou více cestujících než kloubové autobusy. Takže výstavba tramvajových tratí může znamenat nižší přepravní potřebu autobusů. To samozřejmě neznamená, že řidiči autobusů by zůstali bez práce anebo že by v garážích stály nevyužívané autobusy. To rozhodně nehrozí. A co se týká řidičů tramvají, to je do značné míry závislé na výdělcích těchto řidičů, pokud budou výdělky atraktivní, tak bude i více řidičů. Ale pokud to řidiče tramvají neomrzí, a pokud bude přijatelný jejich zdravotní stav, tak je to povolání do důchodu, bez hrozby nezaměstnanosti, na rozdíl od některých jiných profesí. Nemyslím si totiž, že v nejbližších 20 - 30 letech budou jezdit v Praze tramvaje bez řidiče.
poznámka
Středa, 04. března 2020 - 14:10:08  
Neregistrovaný host
Pokud to nechce vedení města vzít na vědomí, tak prostě za 2,5 roku skončí

A co jako? Krnda skončila také. A zlepšilo se něco? Spíše naopak? Si myslíte, že ten kindermanagement bez životních zušeností, jakýchkoliv relevantních zanlostí a především zodpovědnosti a pokory bude nahrazen něčím lepším? svatá prostoto...

Po závadách u tramvají 15 T je nutné zpřísnit podmínky pro dodavatele zakázky v zadávací dokumentaci.

Váženě si myslíte, že lze každý detail popsat v zadávací dokumentaci? To by si pak na magistrátu ty tramvaje mohli zkonstruovat sami. To, že, kupodivu, guma ohřevem degeneruje věděl dříve každý abssolvent technické průmyslovky. Současní "inženýři" to bohužel neví a tak jsou metodou pokus omyl. Však on to někdo zaplatí. Z hlediska přístupu a odpovědnosti jsme snad ještě v horším marasmu než v osmdesátých letech...
Středa, 04. března 2020 - 14:20:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5209
Registrován: 12-2007
poznámka:
"To, že, kupodivu, guma ohřevem degeneruje věděl dříve každý abssolvent technické průmyslovky. Současní "inženýři" to bohužel neví a tak jsou metodou pokus omyl. Však on to někdo zaplatí. Z hlediska přístupu a odpovědnosti jsme snad ještě v horším marasmu než v osmdesátých letech..."
Vypadá to, že guma někdy i nechtěně praskne ....