Diskuse » Železnice » Tratě na střední Moravě » Archiv diskuse Tratě na střední Moravě do 10. 2. 2021 « předcházející | další »

Archiv diskuse Tratě na střední Moravě do 10. 2. 2021

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Pajzák
Úterý, 22. prosince 2020 - 13:58:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4603
Registrován: 6-2015
Aha, to je ten plán, na který se TT před časem odkaz tak rád odkazoval, aby dokázal, jak potřebné tratě jsou. A když mu bylo spočítáno, že vlastně nejsou, tak je to najednou nejhorší strategický dokument.[crazy]
Tom_tužín
Úterý, 22. prosince 2020 - 14:12:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1269
Registrován: 6-2005
Pajzáku, nedělejte ze sebe ještě většího blba, než jste. Na ten plán jsem odkazoval z jediného důvodu, a to s odvoláním na konkrétní čísla vytížení cestujícími v jednotlivých traťových úsecích, což jsou statistická data. Odkaz na statistická data v tomto dokumentu rozhodně neznamená, že se ztotožňuju s tímto dokumentem jako celkem, zejména s jeho návrhovou částí.
Úterý, 22. prosince 2020 - 14:25:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6357
Registrován: 12-2004
Tužín: A které konkrétní linky to tedy jsou, kde by řidiči autobusů mohli přejít jezdit senior taxi???
Úterý, 22. prosince 2020 - 14:53:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15428
Registrován: 12-2007
je hezké, jak úžasně dokážete okecávat, že Transit je hyper nevhodné vozidlo pro seniory
Napsal jsem pro osoby s pohybovým omezením - což není totéž (mimochodem, osoba s trvalým pohybovým omezením, ale mladšího věku, by měla/neměla nárok využívat tužínovské "Senior" Taxi? A cožpak osoba mladšího věku s dočasným, tedy poúrazovým pohybovým omezením?)

Mmch. to, že (údajně) něco využívají v nějakých zařízeních, neznamená, že to je ideální věc.
(Jojo, aneb jede Transit = sakra, takže buď se rukama vyhoupnout na sedadlo vedle řidiče; anebo pokrčit kolena - sakra, to zrovna je problematické - za účelem nepraštění se do stropu toho Transitu při nastupování do té zadní části + mnou již zmíněné "doufat, že kdo vzadu sedí vedle mě, nebude chtít vystupovat dřív než já, protože pak budu muset znovu vylézt a pak zase zalézt.)

Už aby dětem a mládeži obnovili tu školu ...
Z těch několika lidí, kteří tady v posledních dnech přidáváme příspěvky, jsme všichni dávno ze škol "venku", ale když jste toto téma sám nakousl - jak byste při verzi "zrušit obsluhu vesniček linkovými autobusy a zavést tam senior taxi" řešil svoz školáků do školy a zpět?

IDS JMK je postavený na přežilých dogmatech 90. let minulého století, je neúnosně drahý a dlouhodobě neudržitelný.
Přičemž reálně existuje od 1. 1. 2004 (zavedení první etapy), poslední rozšíření přišlo (právě na zmiňované Znojemsko) k 1. 7. 2010. Tzn. 10,5 - 17 let nepřetržité existence; a ten konec pořád ne a ne přijít (na rozdíl např. od konce osobní dopravy na tratích na tzv. Chornicku).

Celá Evropa v 21. století řeší veřejnou dopravu na zcela jiném principu, totiž intermodálním přístupem
Celá Evropa rozhodně ne. Např. ve Švýcarsku na vlaky navazuje hustá síť autobusových spojů.
A ve skoro všech zemích vnímaných jako "západní Evropa" jsou tratě typu "Chornicko" už dávno bez osobní dopravy.

Olomoucký kraj v tom má docela jasno (viz Plán dopravní obslužnosti území Olomouckého kraje platný od roku 2019)
Na to, že "Plán" je až z roku 2019, nechápu, co v něm dělá Vidnava, kde vlaky přestaly "na přání SŽDC" jezdit již od roku 2010.
Dále vidím určité neměření stejným metrem co do "předpokládaného odstřelení" na úseku Drahanovice - Kostelec na Hané vs. údajné perspektivnosti provozu např. na trati do Starého Města pod Sněžníkem (kde u druhé jmenované se dá logicky argumentovat, že náhrada autobusem je velmi smysluplná s ohledem na to, že autobus zvládne obsloužit trasu mezi Hanušovicemi a Starým Městem přinejmenším stejně dobře jako vlak, zároveň však ze Starého Města umí totéž vozidlo pokračovat dále do obcí nad Starým Městem, aniž by bylo potřeba vozidlo "navíc" + tím pádem také dochází k eliminaci buď přestupu vlak-bus ve Starém Městě, či souběžné jízdy vlak-bus mezi Hanušovicemi a Starým Městem).

A ještě k tomuto:
Bylo by to rozhodně násobně rychlejší a pohodlnější, než šlapat někam na "autobusové nádraží" (pozn. "to" = myšleno přistavení Senior taxíku ke konkrétnímu místu v dojížďkovém městě "dle potřeb seniora")
A dodám, že pořád to autobusové nádraží (či obecně nejbližší zastávka linkového autobusu, kdy linkové autobusy mají - či "umějí mít" - v konkrétním městě více zastávek, mj. i zastávku u polikliniky/nemocnice) obvykle je umístěné vůči "místu seniorské dojíždky" lépe než nádraží vlakové (u Jevíčka či Moravské Třebové to platí tuplem).

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Racek
Úterý, 22. prosince 2020 - 15:37:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1767
Registrován: 5-2004
Jak jsi Tome přišel na to, že IDC JMK neřeší dopravu intermodálním přístupem? Běžnou součástí přestupních terminálů jsou jak parkoviště, tak stojany na kola, na těch novějších i cykloboxy pro úschovu kola, jeď se podívat třeba do Židlochovic.
Zajímavý je v tomto třeba terminál Miroslav, který tak trochu popírá tvou tezi, že vlak je ten správný dopravní prostředek, který by si lidé vybrali, kdyby jim v tom nebránili zlí dopravní plánovači. Z Miroslavi do Brna se dříve dalo dostat vlakem i autobusem, ani jedno ovšem nestavělo na náměstí - jak na nádraží, tak i na autobus na I/53 je to z města přes 3 kilometry. Autobus je do Brna o něco málo rychlejší - papírově o 15 minut, ale v Brně končí na Zvonařce, takže kdo chce někam pokračovat MHD, tak většinu toho náskoku ztratí cestou k šalině, fakticky je rozdíl spíš v jednotkách minut. A zatímco autobusy jezdily a jezdí plné, tak vlaková doprava v tom úseku prakticky odumřela na nezájem cestujících, dnes tam jezdí jen pár spojů ve špičce. Terminál je na státní silnici kousek od vlakového nádraží, lidé se na něj dostanou jak místní autobusovou linkou, tak vlastním autem, někteří možná i na kole, ale vzhledem k absenci krajnice na I/53 je tahle varianta jen pro odvážné.
Intermodální přístup není v tom, že se autobusy zruší a nechá se vlak takový, jaký je - což v mnohých případech znamená nepoužitelný, protože je pomalý, a/nebo jede jinam, než by lidé potřebovali. Intermodální přístup je v tom, že se lidem nabídne rychlá páteřní linka do atraktivního cíle (ideálně samozřejmě vlaková, ale v tomto případě autobusová), díky které je výhodnější nechat auto nebo kolo odložené na půl cesty, a pokračovat veřejnou dopravou. Klíčová je v tom ta výhodnost, intermodalita funguje, pokud se cestujícím vyplatí (v individuální subjektivní multikriteriální analýze, [wink] kde rychlost, cena a pohodlí mají samozřejmě u různých lidí různou váhu).
S existencí plošné obsluhy území veřejnou dopravou to moc nesouvisí. Pokud místní spoje jsou (a navazují), tak je část lidí využije, aby se přiblížili k té páteřní lince. Pokud nejsou (nebo nenavazují), tak si určitě mnozí z nich pomohou sami (vytáhnou auto nebo kolo z garáže), ale pořád tady zůstávají ti, kteří tu možnost nemají. Zrušení plošné obsluhy nijak nepomůže obsazenosti té páteřní linky, ale je nepochybně asociální vůči těm, kteří jinou možnost nemají.
Tom_tužín
Úterý, 22. prosince 2020 - 17:45:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1270
Registrován: 6-2005
Zase stručně (David):
- Tak třeba já jsem na základní školu chodil pěšky (1,5 km) a na střední jsem dojížděl vlakem, dojížďku na nádraží jsem řešil na kole (1,5 km). Dnešní mládež je převážně vožena rodiči až ke dveřím školy, což má mimo jiné dost šílené dopady třeba skrz dětskou obezitu. Takže zrovna mladí a zpravidla zdraví lidé jsou ti poslední, kteří by potřebovali dojezd na krátkou vzdálenost autobusem, autem atd.

- U IDS JMK nestojí otázka tak, jak dlouho historicky existuje, ale jak dlouho si vystačí se stávajícím přístupem v měnícím se dopravním prostředí.

- Plně se s Vámi shodnu na tom, že v Plánu dopravní obslužnosti jsou značné absurdity - můžu Vám prozradit, že Vidnava je tam proto, že ten plán je 20 let pořád stejný a jeho "aktualizace" se odehrává především tak, že starší statistická data se vymění za novější a přemáznou se roky. Potom dochází k tomu, že v "návrzích" jsou věci, které se už dávno staly, stejně jako věci, které už dávno pozbyly na logice a aktuálnosti a doufám, že nikoho nenapadne je realizovat.

- Staré Město pod Sněžníkem je přesně ten případ, kde intermodální mobilita funguje zcela spontánně už řadu let. Mnozí majitelé chat mají právě různé Transity, kterými sváží své hosty od vlaků / k vlakům. Jinak které obce "za Starým Městem" máte na mysli? Já tam o žádných obcích nevím.

Racek:
Ta Miroslav je přeci jen dost odlišná třeba od Jevíčka - z města do Jevíčka je to 1,5 km po málo frekventované cestě, z Miroslavi na nádraží 5 km po hlavních silnicích, kde třeba na kole není bezpečno. Třeba zrovna v případě Miroslavi beru, že upřednostnění autobusu před vlakem má logiku. Jenže taky se podívejme na tu trať - není to lokálka, ale bývalá hlavní trať Brno - Vídeň. Já jinak fakt nemám vůbec nic proti návazným spojům od vlaků, pokud mají logiku a nějaké využití. Je to zase případ od případu - z Loštic do Moravičan to funguje, a zcela shodně my mohl fungovat i nějaký pendlující mikrobus na ose Jaroměřice - Jevíčko (takový pendluje třeba mezi městem Moravský Beroun a nádražím). Potom jsou štace jako Vrážné, Březinky nebo Bezděčí u Trnávky, a tam to na nějaký pravidelný pendl nevidím - nicméně poptávková doprava v kombinaci s individuální dojížďkou by tam podle mně byla ideální. Zase platí, že ten návrh není asociální a v jednom i druhém modelu by i ti špatně pohybliví měli možnost, jak být dopraveni.
Úterý, 22. prosince 2020 - 17:53:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6358
Registrován: 12-2004
Racek: Hezky napsáno[ok]

Jen bych dodal, že u Miroslavi(+ Hostěradice atd) hrálo roli ještě před ids, že se obce domluvily s Borsem Břeclav na přímé lince, kdy kromě kratší jízdní doby(pro mnohé vystupující u hřbitova ještě větší rozdíl) odpadl přestup a časová prodleva na něj.


Na to navázala ids, kdy dodnes jezdí přímé spoje a k tomu je už nějakou dobu možnost plno přestupů denně, včetně víkendu. A taky solidní možnost zaparkování pro ty, kdo někoho přivezou autem apd.

Od té doby je vlak, byť odpoledne ve směru špičky, "vlakem duchů" od Bohutic
až po Hrušovany.

Ale to jen tak bokem.

Pořád čekám na ty zrušené linky, které můžou být lehc nahrazeny senior taxi.
Kdysi jsem se od stejného autora nedočkal "nového vedení linek" v relaci MT - Boskovice, kde by se naváželo na jednotlivé nádraží apd, podle něj....

Tohle pro něj bude jistě jednodušší a určitě sem alespoň 10 takových napíše.

(Příspěvek byl editován uživatelem zzz.)
Úterý, 22. prosince 2020 - 18:08:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6359
Registrován: 12-2004
TT: Pendlující mikrobus Jevíčko - Jaroměřice[uhoh][coze]
A co ty ostatní linky, jedoucí přes Jaroměřice, zůstanou??

A když by jel někdo z Jevíčka např. do Chornic, tak by přijel pendlujícím mikrobusem k nádru, tam by přestoupil do vlaku, dojel do Chornic a buď šel pěknou štreku nebo dalším "pendlem" do "centra"?
Jistě , to bude pro většinu mnohem výhodnější, než se "trmácet" přímou linkou mnohem kratší čas a bez přestupů[crazy]


A co ty linky padnoucí pro senior taxi? To je nějaký tajný[jidlo]
Úterý, 22. prosince 2020 - 18:47:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5054
Registrován: 4-2003
Tom_tužín:
"zavolá senior taxi a do hodiny bude tam kde potřebuje. Ode dveří ke dveřím."
vs.
Tom_tužín:
"řidič má nějaké trasy / objednávky a prostě Vám nabídne nějaký čas k odvozu."
Názorná ukázka, o čem píšu v předchozím příspěvku, tedy jeden z projevů poruchy osobnosti, kterou trpí i T. Tužín – nulová konzistence, nulová soudnost a absence logiky při vymýšlení ad hoc konstrukcí pro podporu vybájených představ.

T. Tužíne, myšlenková nesoudržnost a protimluvy jsou vám vlastní, ale že neudržíte myšlenku a protiřečíte si ve dvou navazujících příspěvcích v rámci půldne, to je už na pováženou.
Tom_tužín:
"Jinak které obce "za Starým Městem" máte na mysli? Já tam o žádných obcích nevím."
Vy každým svým příspěvkem dokazujete, že nevíte o mnohem více věcí než jen o obcích za Starým Městem. Ty obce jsou Stříbrnice, Nová Seninka, Kunčice.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Úterý, 22. prosince 2020 - 18:54:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15429
Registrován: 12-2007
Takže zrovna mladí a zpravidla zdraví lidé jsou ti poslední, kteří by potřebovali dojezd na krátkou vzdálenost autobusem, autem atd.
Jednak - mícháte dohromady docházku do školy v rámci města (což je něco jiného např. z hlediska existence chodníků, veřejného osvětlení atd.) vs. polemiku o dojíždění z velmi malých vesnic (ze kterých byste vozil babičky s pomocí Senior-taxíků).

A také mícháte dohromady vzdálenost 1,5 km (navíc tedy v rámci toho města) se vzdáleností většího počtu km coby vzdálenosti z oné vesničky do nejbližšího "školního" města (což i v případě ZŠ může být 5 - 10 km, v případě nejbližší SŠ klidně i 20 nebo 30 km!). Tzn. zůstává v platnosti - jak byste pro tyto skupiny dětí/studentů řešil z takových vesniček cestu do/ze školy, pokud byste jim těch pár tamních bus-spojů zrušil a nahradil je taxíkem určeným jen pro seniory.

Staré Město pod Sněžníkem je přesně ten případ, kde intermodální mobilita funguje zcela spontánně už řadu let.
... čili tentýž jev, který (vynuceně) funguje (?) např. na většině míst Kraje Vysočina, na kterých se o víkendu nehne, co se týče autobusů, "ani kolo" (a aspoň v posledních letech se to o něco zlepšilo) a který paradoxně platil i na většině území JMK před zavedením IDS - tedy axiom "autobusy o víkendech nejezdí; pro použití veřejné dopravy nutno se dostat autem či na kole apod. na nejbližší vlakové nádraží".

Mimochodem, dalo by se namítnout, že tedy stejně tak jsou skoro k ničemu ty autobusové spoje okolo Vranovské přehrady (tzn. něco, co jste nejprve svým obecným postojem kritizoval ve smyslu "autobusy, o které není zájem", poté jste naopak uvedl, že "okolí Vranovské přehrady je něco jiného"), protože provozovatelé jednotlivých ubytovacích zařízení také mohou pro hosty dojet na nádraží do Šumné či Znojma s tím, že autobusů netřeba.

Také by se dalo namítnout, že úplně stejně "intermodálně" mohou ti provozovatelé dojet až do Hanušovic namísto do Starého Města pod Sněžníkem, čímž by se navíc těm ubytovaným osobám ušetřil jeden přestup (= mj. ztráta eventuálního argumentu pro existenci vlaků mezi Hanušovicemi a Starým Městem).

Třeba zrovna v případě Miroslavi beru, že upřednostnění autobusu před vlakem má logiku.
Ale pozor - i tak jezdí přímé spoje v relaci Miroslav - Brno jen v počtu několika přímých spojů ve špičce pracovního dne; jinak je nutný přestup bus-bus právě v tom terminálu nedaleko vlakového nádraží, viz i jízdní řád linky https://content.idsjmk.cz/jrady21/108.pdf.

Já jinak fakt nemám vůbec nic proti návazným spojům od vlaků, pokud mají logiku a nějaké využití.
O. K., tím pádem ale mj. nemáte nic proti většině návazností vlak-bus v rámci Jihomoravského kraje (protože využití jejich přestupních vazeb je evidentní).

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Tom_tužín
Úterý, 22. prosince 2020 - 21:01:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1271
Registrován: 6-2005
Čekal jsem, jestli se opravdu najde nějaký blbec, který místní části Starého Města pod Sněžníkem označí za obce, a nečekal jsem dlouho - blbec se vskutku našel, a rovnou ten největší. To mně celkem potěšilo. [happy] Takže pro vyjasnění pro ty bystřejší, co je to obec.

Davide, já jsem tím "senior - taxi" reagoval na to, že je údajně multimodální přístup necitlivý k nemohoucím seniorům - proto "senior - taxi". Na úplně stejném principu může fungovat doprava třeba i pro školáky. Je to jenom o tom, kde stanovit to rozmezí, od kterého směrem nahoru se ještě uživí nějaká pravidelná linka a od kterého dolů se budeme bavit o jednotlivcích, ať už školácích nebo seniorech, pro které bude efektivní poptávková doprava.

Žádné autobusy kolem Vranovské přehrady jsem nikdy nekritizoval a nemám potřebu se k nim jakkoliv vyjadřovat. Toto vlákno se jmenuje "tratě na střední Moravě", opravdu tady nehodlám jakkoliv řešit autobusy kolem Vranovské přehrady. Vaše dedukce jsou nesmyslné, protože i kolem Vranovské přehrady v těch obcích bydlí stovky nebo tisíce lidí, zatímco osady kolem Starého Města pod Sněžníkem jsou z naprosté většiny tvořené chatami a chalupami lidí, kteří tam jezdí autem. Stálých obyvatel je tam tak stonásobně méně, než u Vranova. Je tedy logické, že potřeba vedení či nevedení linek v obou regionech je diametrálně odlišná.

Co se týká intermodálního přístupu, tak jeho podstatou je individuální doprava jen do místa, kde se naplní nějaká linka hromadné dopravy ve smysluplném intervalu, a ta se v regionu Staroměstska naplní už / až (podle úhlu pohledu) ve Starém Městě - tedy má smysl takovou linku provozovat (a ukončit) právě tam.


"Tím nemáte nic proti většině návazností vlak - bus v rámci jihomoravského kraje" - To opravdu nemám. Mám problém s tím, když je taková návaznost zrušená a na vlak přestoupit vůbec nejde (mimo nějaké specifické případy typu Miroslav). Znovu dodávám, že mně zajímají kraje, v nichž se alespoň občas objevuju, jižní Moravu neřeším a jak si lze snadno ověřit, do diskusí o jihomoravských tratích nic nepíšu.
Úterý, 22. prosince 2020 - 21:54:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15843
Registrován: 10-2004
Tom_tužín:
"Co se týká intermodálního přístupu, tak jeho podstatou je individuální doprava jen do místa, kde se naplní nějaká linka hromadné dopravy ve smysluplném intervalu..."
A to je právě ten problém. Vy prostě nejste ochoten připustit, že jsou jisté oblasti, kam vede železnice, jenže které víceméně spadají do místa, která jsou ještě hodně za hranou toho, aby byla tím systémem, kde se naplní železniční linka ve smyluplném intervalu. A nebo že existují oblasti, kde ta železnice vede tak blbě, že tu páteřní linku mnohem smysluplněji vyřeší páteřní linka autobusová. A to je třeba právě případ vztahu Chornicko - Boskovice. Ta trať tady vede tak strašně blbě, že na ní prakticky musíte přivést všechny cestující, místo toho, abyste ty cestující naložil rovnou do autobusu a rychleji a přímo dovezl do spádového města oblasti, kterým jsou Boskovice a které by se do budoucna měly stát právě tím intermodálním uzlem díky nové trati Boskovice - Rájec-jestřebí (-Brno), kam z významnějších směrů v rozsahu celého dne dojedou autobusy, z těch menších třeba nějaké linky s "dynamickou" trasou na zavolání.
Úterý, 22. prosince 2020 - 22:12:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15430
Registrován: 12-2007
Jinak které obce "za Starým Městem" máte na mysli? Já tam o žádných obcích nevím.
Snad netřeba slovíčkařit - prostě osídlení nad "jádrovým" Starým Městem, spadající katastrálně pod Staré Město.

já jsem tím "senior - taxi" reagoval na to, že je údajně multimodální přístup necitlivý k nemohoucím seniorům
Předně - necitlivý je pouze konkrétní tužínovský "multimodální" přístup ve stylu "malé vesničky nechat úplně bez obsluhy veřejnou dopravou"; k čemuž dodávám, že obdobně necitlivý je (kromě těch seniorů) i vůči školákům dojíždějícím (a to pravidelně v konkrétní čas, tzn. věc z tohoto titulu vhodná pro vyřešení pravidelným linkovým spojem s pevným jízdním řádem, nikoliv Transitem pro 8 cestujících aneb "nesmí jet 8+ školáků" či "každý den ráno musíme zavolat na dispečink, aby se naše dítě dostalo do školy**) do škol v nejbližší větší obci (ZŠ), ba v nejbližším větším městě (SŠ).

** Anebo se na nějaké každodenní volání vykašlou a o to větší bude (ve srovnání se situací, kdy je veden pravidelný linkový spo) pravděpodobnost toho, že své dítě odvezou do oné obce ke škole sami, jenže ouha - to Tužín také v jednom z dnešních příspěvků kritizoval.

Toto vlákno se jmenuje "tratě na střední Moravě", opravdu tady nehodlám jakkoliv řešit autobusy kolem Vranovské přehrady.
Připomenu, že oblast západně od Znojma byla uvedena mnou coby příklad řidšího osídlení (resp. oblasti s málo lidnatými obcemi) v rámci Jihomoravského kraje; byla uvedena mnou coby reakce na Tužínovo vyjádření ve smyslu "JMK je oproti např. střední Moravě odlišný v tom, že v něm jsou velké obce", resp. prapůvodně na Tužínovo reakcí ve smyslu "názoroví oponenti jsou ideologicky ovlivněni Jihomoravským krajem".

individuální doprava jen do místa, kde se naplní nějaká linka hromadné dopravy ve smysluplném intervalu, a ta se v regionu Staroměstska naplní už / až (podle úhlu pohledu) ve Starém Městě - tedy má smysl takovou linku provozovat (a ukončit) právě tam
Lze polemizovat o jiné variantě, a to:
- S ohledem na interval na t-292 (2h int. Sp-292 s uzlem v S:00 h v Hanušovicích), je onen smysluplný interval mezi Hanušovicemi a Starým Městem determinován (mimo špičku X) také na 2h.

- S ohledem na tuto skutečnost, znamená vedení vlaku mezi Hanušovicemi a Starým Městem v mimošpičkovém období neefektivní stav s hodinovou pauzou ve Starém Městě, která by při náhradě vlaku autobusem mohla být efektivněji využita obsluhou osídlení (kdy každý z konkrétních spojů by obsluhoval jen vybrané z uvedených osad; další spoj pak jiné z nich) nad Starým Městem či závlekem obsluhoval osady jako Chrastice či Vysoké Žibřidovice.

Mám problém s tím, když je taková návaznost zrušená a na vlak přestoupit vůbec nejde (mimo nějaké specifické případy typu Miroslav).
Dovolím si namítnout, že nenávaznost vlak-bus (resp. původně návaznost, zrušená od 2. poloviny roku 2015; naopak předtím v žst. Miroslav IDSkové návaznosti vlak-bus po mnoho let byly) u žst. Miroslav či obecně neexistence celodenního celotýdenního spojení od žst. Miroslav směrem na Brno může být vnímána sporněji než totéž v případě Jevíčka, a to právě s ohledem na přímé spojení do Brna.

Aneb pro přepravu na krátké vzdálenosti je neuplatnitelná jak žst. Miroslav, tak i nz. Jevíčko, zato pro přepravu do "spádového velkoměsta" (ve formě "dostaň se na nádraží autem/autobusem/jinak a odtud pokračuj vlakem") by žst. Miroslav již byla uplatnitelnější než nz. Jevíčko).
Priapos
Úterý, 22. prosince 2020 - 22:21:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1891
Registrován: 10-2012
David:
"IDS JMK je postavený na přežilých dogmatech 90. let minulého století, je neúnosně drahý a dlouhodobě neudržitelný.
Přičemž reálně existuje od 1. 1. 2004 (zavedení první etapy), poslední rozšíření přišlo (právě na zmiňované Znojemsko) k 1. 7. 2010. "


Rozšíření IDS JMK k 01.07.2010 nebylo zdaleka poslední.
Úterý, 22. prosince 2020 - 23:06:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15431
Registrován: 12-2007
Rozšíření IDS JMK k 01.07.2010 nebylo zdaleka poslední.
Sice to považuji za slovíčkaření, nicméně máte pravdu; takže upravuji do přesné podoby "rozšíření IDS JMK do té poslední části Jihomoravského kraje, ve které tento IDS do té doby ještě zaveden/rozšířen nebyl".

(Pravda; i poté následovalo několik rozšíření tohoto "nemultimodálního" systému do přilehlých částí Kraje Vysočina, Zlínského kraje, Niederösterreichu či Trnavského kraje.)

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Středa, 23. prosince 2020 - 00:14:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 67
Registrován: 10-2017
Tužín si nejspíš koupil akcie automobilek nebo ropných společností. Jinak by se nedal vysvětlit jeho duševní pochod s vhodností ukončení linky z Hanušovic ve Starém Městě, protože dál už žádný cíl kromě soukromých chat není a tak všichni jedou autem.
Tak Stříbrnice, Kunčice, Hynčice nebo Velké Vrbno (Paprsek) nabízí docela slušné možnosti pro lyže i běžky. V situaci, kdy je sněhová pokrývka od 800 m.n.m je vám vlak do Starého Města k ničemu, vy se potřebujete s běžkami dostat k nejbližší lanovce. Paradoxně v tom Starém Města z hlediska turisty nic není. A ten plný vlak, který fotil, byl turistický. V pracovní dny tam jezdí pár lidí.
Pokud chcete vyrazit na Králický Sněžník, tak raději Stříbrnice jsou lepší výchozí bod než Staré Město.
Když už se bavíme o Staroměstsku, tak lepší než lokálka do Starého Města a Dolní Lipky by byla linka Hanušovice-Dolní Morava-Králíky -(Červená Voda - Ruda n.M) a Hanušovice-Staré Město-Stříbrnice / Velké Vrbno. Úplně nezajímavá by mohla být i turistická linka Hanušovice-Staré Město-Stronie Slaskie-(Klodzko). To by zase zajímavě otevřelo Rychlebky.
Tak by se rozšířili možnosti pěších i běžeckých tůr, ze Staroměstska na Dolní Moravu a naopak. Ty autobusy by zároveň mohly sloužit i jako lokální skibusy / turistické busy, tak jak to funguje v Alpách
Středa, 23. prosince 2020 - 00:39:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5055
Registrován: 4-2003
Tom_tužín:
"Čekal jsem, jestli se opravdu najde nějaký blbec, který místní části Starého Města pod Sněžníkem označí za obce"
Čekal jsem, že se začnete točit na definici obce dle Zákona o obcích. A vskutku. Ve své jednoduchosti jste totiž naprosto předvídatelný. Slovo "obec" lze chápat, a v tom kontextu bylo i v diskuzi použito, jako označení pro sídelní útvar, byť bez právní subjektivity. A pak, historicky se o obce jedná a vy sám se odkazujete na historické územní uspořádání. Takže slovo "obec" je zcela na místě.
Tom_tužín:
"Znovu dodávám, že mně zajímají kraje, v nichž se alespoň občas objevuju, jižní Moravu neřeším a jak si lze snadno ověřit, do diskusí o jihomoravských tratích nic nepíšu."
Jižní Moravu neřešíte? A proto ty hejty na IDS JMK zde, proto článek o škodlivosti IDS JMK na DW. Je mi jasné, že si to neuvědomujete, ale právě jste předvedl další ukázkový protimluv.
Tom_tužín:
"blbec se vskutku našel, a rovnou ten největší."
Všichni jsou blbci, psychopati, trollové, šotouši. Jen vy jste intermodální génius, Galileo Galilei 21. století.

T. Tužíne, vy v prvé řadě trpíte poruchou osobnosti s přímo učebnicovými projevy. Je proto přirozené, že u sebe žádný problém nevnímáte a chyby hledáte u druhých. Berte to jako zpětnou vazbu k dobru pro vás, abyste brzdil, protože ti, kteří vás neznají, kteří se nesnaží tvořit dojem znalce medicíny, netuší, že za své chování do značné míry nemůžete a mají vás za hlupáka.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Středa, 23. prosince 2020 - 07:24:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2934
Registrován: 7-2017
pvol 67: No však do Seitenbergu/Stronie chtěli staroměstští notáblové prodloužit svou lokálku celou dobu od jejího zbudování v r. 1905 až do jara r. 1945. V archívech se dochovaly jejich přípisy na příslušná místa. Tisíciletý rajch už mlel z posledního a oni si dopisovali s vrchnostmi o prodloužení lokálky...

Jinak ale ať to radši zůstane jak je. Kdo chce, tak se na Kraličák nebo do Rychlebských hor dostane i teď. 25 km je trasa, kterou by průměrně zdatný člověk s fungujícíma nohama měl ujít bez následků na těle i duši. Obě klasické trasy ze Staráku na Kralický Sněžník přes Návrší i kolem kapličky jsou pořád dost frekventované. Ty vopičárny, které teď rostou na polské straně Kraličáku nebo vedle Paprsku, jsou neskutečné zvěrstvo a turisty toho typu, kteří tam chodívali doteď, spíš odradí. Jako kdyby nestačil jeden cirkus na Dolní Moravě. Rychlebské hory jsou jedny z posledních, kam se člověk může zašít, když chce ven někam, kde celý den nikoho nepotká. Jestli budou zničeny podobnými rádoby atrakcemi i ony, bude to velká škoda.
Středa, 23. prosince 2020 - 07:33:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6360
Registrován: 12-2004
http://dopravni.net/zeleznice/22800/jak-ids-jmk-skodi-verejne-dop rave/#more-22800

Napsal T Tužín: "Znovu dodávám, že mně zajímají kraje, v nichž se alespoň občas objevuju, jižní Moravu neřeším a jak si lze snadno ověřit, do diskusí o jihomoravských tratích nic nepíšu."

Nahoře odkaz na článek, na který si jistě, kdo to na území jmk alespoň trochu zná, udělá obrázek sám...
Středa, 23. prosince 2020 - 11:40:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15844
Registrován: 10-2004
Zzz: Jo, tohle jsem si kdysi přečetl a něveřil svým očím, co tam je nepodložených blábolů. Když něco takového napíšu, tak to musím podložit na datech, jaké byly změny výkonů jednotlivých trakcí, kolik to reálně stojí. Jenže tam o tom není jediní zmíňka. Jenže o to Tužínovi nejde. Jeho základní potřebou je zachránit každý metr kolejí, bez ohledu na finanční dopady na reálné dopady na cestující, na cestovní doby. Pomalost infrastruktury, prázdné autobusy a zrušená trať, po níž jezdí ty krásné a rychlé a levné vláčky, to je základní hůl na oponenty. Možná, by se měl sám řídít tím, co napsal zde. Odborník se diví, laik žasně a šotouši tleskají.
Mimochodem, Tom Tužín už evidentně zkusil svoje štěstí v politice a tam ho evidentně taky nevyslyšeli (http://www.prerovske-noviny.cz/vase-clanky/zastupitel-tomas-tuzin -opousti-koalici-spp). Asi si nenechali vnutit jeho vize a věřili skutečným odborníkům a jejich zkušenostem a nákladovým cenám na jednotlivé složky dopravy.
Tenhle člověk si hraje na odborníka, ač žádným odborníkem není a odborníky nazývá odporníky. Je to proto, že mu berou vláčky, což ho evidentně hrozně štve a tak je potřeba odborníky zpourážet. Skutečný odborník se pozná tak, že své články doplní skutečnými údaji a důkazy, proč je něco špatně, odkáže na příklady, kde se to povedlo a jaký to mělo vliv. On nechápe, proč lidi mají auta a proč je používají, že jen tak z plezíru ve stovkách nepojedou nejbližší železnici na zavření, aby ta mohla mít skutečně atraktivní interval a že takové zkulturnění bude stát miliardy s minimálním celospolečenským užitkem.
Když se ho člověk zeptá, v čem je jeho systém tak atraktivní, tak mlčí. Neví. Neřekne, jak chce ty lidi motivovat, aby jeho neatraktivní systém využívali, jak lidi přesvědčit, aby to auto nechali u nádraží v lese. Nepochopí, že základním úspěchem jeho intermobility není lokálka po hodině klikatící se mezi poli. Intermobilita bude fungovat tam, kde jsou právě ty jeho "šalinizované" tratě. Tratě, kde se jezdí po čtvrthodině, kde má cestujcí možnost využít zrychleného vlaku z větší vzdálenosti a hlavně tam, kde v cílovém městě má dojetí IAD významný problém: pomalý průjezd skrz křižovatky, problémy s parkováním. Zásadním parametrem je totiž ČAS. Čas, za který se člověk dostane mezi dveřmi od domu a dveřmi cíle jeho cesty. On sám je odporník... To co napsal o odpornících na něj sedí velice dobře.
Středa, 23. prosince 2020 - 11:52:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15845
Registrován: 10-2004
A jak je ti si Tužinovou intermobilitou v Jihomoravském kraji můžeme vidět zde. To je ale neschopnej kraj, co? [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem orky.)
Tom_tužín
Středa, 23. prosince 2020 - 13:50:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1272
Registrován: 6-2005
Já už se jenom bavím tím, jak šotoušci IDS JMK propadli amoku vůči mé osobě, dokonce do té míry, že zcela zahltili diskusi, která se jejich kraje netýká, a to příspěvky, které naprosto nejsou o dopravě, jen o vybíjení nějakých komplexů méněcennosti.

Ano, představte si to, že mám jiný názor než Vy. A je to právě názorová různost, která vede k přemýšlení, třeba i ke kritickému zhodnocení dané situace a třeba i k myšlenkám, jak věci změnit. Nikdo a nic (ani dopravní systém) nemůže věčně žít z toho, že zamrzne a nevyvíjí se s tím, jak se mění společnost, přesvědčujíc se o vlastní genialitě. Vy se hoši chováte přesně tak, jak jsem Vás definoval - vy jste takový primitivní fanklub, přeci Baník p..čo je nejlepší, my mu fandíme, i když bude mít zrovna mizerné hráče a bude v tabulce poslední, tak pro nás je nejlepší a kdo si to nemyslí, tak na toho se sesypeme a pořádně jej zlynčujeme, ať ví, co si má příště myslet. A stejně s tím hoši houby uděláte, ulevíte primitivnímu vzteku, ale stejně dokud ten váš tým bude hrát mizerně, tak nevyhraje.

Tak hlavně vymyslete novou lavinu nadávek a urážek, jedině Davidovi poděkuju alespoň v tom, že se občas snažil něco psát k věci. Nebudu to tady dále živit, abyste zase hezky vymizeli tam kam patříte (do jihomoravského dopravního ráje) a tato diskuse se zase časem vrátila normálním lidem, kteří na střední Moravě žijí a o místní dopravě na rozdíl od vás něco vědí.
Středa, 23. prosince 2020 - 14:41:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6361
Registrován: 12-2004
Tužín:
Jiné názory mít můžete, ale pak je otázka , jak kdo svoje názory obhajuje a jaká je realita, obzvláštť, pokud je to realita lehce dohledatelná a pozorovatelná.

Jinak bych to viděl tak,že od dopravních témat jste se odvrátil k urážkám hlavně posledním přízpěvkem vy.
Přitom se tu píše dost konkrétně(např. dotaz na dopravu dětí do škol), konkrétní odpovědi od vás ale nejsou...[uhoh]
Místo aby jste dokázal obhájit svoje myšlenky, tak přecházíte k osobním útokům a nařčení ostatních, o nichž toho asi většinou nebudete dost vědět.

K samotné střední Moravě: Jste si jistý, že plno z těch lidí , co sem teď psalo, nežijí blízko diskutované oblasti???
Já osobně třeba ne, přesto s vzhledem ke všemu, co nejen zde zaznělo si troufám tvrdit, že mám o dopravě v oblasti MT - Boskovice lepší přehled.
Už jen tím, že jsem nezavrhnul žádný z druhů dopravy , na rozdíl od vás.

Ještě bych se zeptal: Je urážka , když sem někdo dá VÁŠ článek, kde hodnotíte IDS JMK?

Když sem nedáváte žádné linky, kde by podle vašich slov mohli přejít řidiči z autobusů jezdit senior taxi, máme to chápat jako urážku ? Nás? Vás , nebo koho?
Nebo to bylo jen velice nedomyšlené plácnutí do vody?
Středa, 23. prosince 2020 - 14:41:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15432
Registrován: 12-2007
zcela zahltili diskusi, která se jejich kraje netýká
S dovolením, pokud se někdo z JMK vyjadřuje o konkrétních věcech v Olomouckém kraji, je to totéž jako když se někdo z Olomouckého kraje vyjadřuje o JMK.

jen o vybíjení nějakých komplexů méněcennosti.
S dovolením upozorním, že ačkoliv já jsem se záměrně vyhýbal jakýmkoliv osobním narážkám, přesto na mě byly směřovány od p. Tužína ve smyslu (a to nikoliv poprvé; totéž zde již letos v květnu) o "tahání kačera" atd. (což samo o sobe je nepatřičné, ale tím víc s ohledem, že p. Tužín se poněkud nestrefil).

A je to právě názorová různost, která vede k přemýšlení, třeba i ke kritickému zhodnocení dané situace
... což zde může platit oboustranně, včetně toho, že připomínky a náměty dovedou toho druhého k zamyšlení, jestli si ve svých myšlenkách poněkud neprotiřečí (což ostatně platí i pro ten jeho článek o JMK, kde právě v JMK je při tamním počtu spojů možné spoléhat na veřejnou dopravu i v takových relacích, v jakých to ve většině jiných krajů možné není; kdy právě těch "pár spojů za den do sídel o byť pár tisících lidí" (viz obce v Kraji Vysočina mimo dosah železnice) jsou dopravou leda tak pro důchodce či pro ty, kteří se na to nejbližší nádraží nemají jak jinak dostat.

Hezkou ukázkou "sociálního složení" spojů je koukat na to, kolik v daném vlakovém či autobusovém spoji jede pracujících (u kterých většinou platí, že by mohli jet i autem, ale že si veřejnou dopravu vybrali z nějakého důvodu, např. i kvůli většímu pohodlí, neřešení dopravních zácp či parkování apod.) vs. kolik jede školáků či důchodců (tzn. takových, kteří téměř či zcela nemohou jinak, resp. pro důchodce toto platí zčásti; pro školáky téměř výhradně).

Ostatně, odkazovaný článek o IDS JMK je objektivně nepravdivý i v dalších údajích jako např. o likvidaci železniční osobní dopravy na všech "ne-šalinizovaných" vlakových linkách (což zdaleka není pravda) apod.
Středa, 23. prosince 2020 - 14:42:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15847
Registrován: 10-2004
Tom_tužín: Já beru vaše názory, ale marně se z Vás snažím dostat něco víc: Ano, poslechl jsem si už 100x váš princip, na kterém je postaven váš názor. Ale stále mi chybí ta obhajoba, proč si myslíte, že bude funkční. Pokud nejste schopen odpovědět na triviální otázky typu: "Čím to bude pro lidi výhodnější?" Či "Proč by měli jet z Březinek do Jevíčka s přestupem v Nectavě na vlak, v Chornici mezi vlaky a z Jevíčka od vlaku midibusem do města?" místo autem rovnou, pak máte sice hezký názor, ale nejste schopen ho obhájit. Pokud tohle předvedete u státnic, tak vás vyhodí, a žádní "Ing." nebudete.
U JMK jste dostal hromadu důkazů o tom, proč to tam funguje: Mají u nádraží parkoviště se stojany na kola, mají aplikaci, abyste zjistil, kolik tam je místa (=tzn. funguje intermobilita), vlaky na páteřních tratích jezdí v atraktivním intrevalu a proto jsou využívané, páteřní autobusové linky jezdí a řada z nich zřejmě na hraně toho, že jí zaplatí cestujícící (tudíž bez dotací, takže kraj stojí minimum), fungují vazby mezi vlaky a busy v terminálech. Ale proč by jejich systém se měl finančně položit jste nedokázal. Žádné srovnání s náklady v jiných krajích, prostě nic.
Středa, 23. prosince 2020 - 15:11:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5056
Registrován: 4-2003
Tom_tužín:
"Nebudu to tady dále živit"
Jsem rád, že jste si, T. Tužíne, vzal k srdci moji radu a zabrzdil, byť způsobem vám vlastním, kdy pozurážíte všechny okolo a sebe nekriticky adorujete. Tak to holt histrióni dělají. Jen je otázkou, zda vám vaše zdrženlivost vydrží, neboť zkušenosti ukazují opak.
Tom_tužín:
"ke kritickému zhodnocení dané situace"
S vaší osobností nejsou řeči o kritickém hodnocení na místě. Právě absolutní neschopnost kritického myšlení a sebekritiky patří k základním projevům vaší osobnostní poruchy.

Ctěnému publiku potřetí zopakuji – od T. Tužína se žádné argumentace a věcné diskuze nedočkáte, marně se dožadujete. Čeho jste zde svědky, je standard jeho chování, za které svým způsobem nemůže, protože je odrazem jeho osobnosti, jeho osobnostní poruchy. A osobnost se těžko změní, byť na svém chování by mohl zapracovat.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Tom_tužín
Středa, 23. prosince 2020 - 16:13:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1273
Registrován: 6-2005
Pánové (mimo psychopata - ten by měl vyhledat odbornou pomoc - nakonec k zátěži v rodině se přiznal sám), předně bych Vám chtěl sdělit, že nejsem u soudu a necítím potřebu své názory obhajovat. Prostě je mám, určitým způsobem jsem je zdůvodnil, Vám se to zdůvodnění nelíbí a nepřijali jste jej, nicméně já vám to jinak zdůvodnit nehodlám. Já vás fakt nepotřebuju přesvědčit. Prostě se neshodneme, to je vše.

Můj názor vychází z určitých faktů. Prvním je velmi dobrá znalost poměrně širokého území střední Moravy (dejme tomu od Šumperka po Přerov), kde každý rok najezdím na kole cca 3000 km (občas i jinde). Nejde o povrchní znalost, ale osobně jsem v řadě obcí dělal nějakou práci, na řadě míst mám realizované stavby, za ty roky to byly možná stovky, spíš první tisíce lidí, s nimiž jsem osobně mluvil, z titulu své práce většinou o dopravě. A není jedna "doprava", ale celá škála věcí od silnic, místních komunikací, chodníků, cyklostezek, parkovišť, křižovatek až po zastávky autobusů a MHD. A jsou tam i jiné (nepracovní) zkušenosti - po dobu asi dvanácti let jsem na cca měsíc jezdíval na dovolenou ke Starému městu pod Sněžníkem, všechny ty vesnice a osady tam znám většinou velmi dobře, vím z vlastní zkušenosti kdo tam bydlí, kam jezdí, čím jezdí.

Zásadní je taky osobní zkušenost s dopravou. Léta jsem se pokoušel taky jezdit jenom "šoto" - čili hromadnou dopravou, a díky tomu, že se nepohybuju jenom ve městech, ale i na venkově, tak jsem hodně brzy zjistil, že bez individuální dopravy to prostě nezvládnu. Mohl jsem se stát tak jako ostatní kolegové výhradním motoristou, což jsem ovšem z více důvodů nechtěl, takže zbyla jediná možnost - efektivní kombinace železnice a dojezdu na kole tam kam potřebuju. Tato kombinace mi přinesla obrovskou výhodu v tom, že zvládám neuvěřitelné množství zastávek (před týdnem v pondělí jich bylo tuším 15), přičemž mám téměř rychlost motoristy, nemám ovšem problémy motoristy (parkování, kolony) a finanční náklady jsou velmi příznivé. A protože si taky všímám věcí kolem sebe, tak vidím, že cyklistů jako já velmi razantně přibývá, stejně jako cyklostezek které stavím. Autobusová doprava - občas nějaký ten autobus vidím a většinou ji využívá málo (spíš stále méně) lidí. Je to prostě naprosto zřetelný trend - něco se utlumuje, něco jiného roste, a to co roste, tak roste ze zcela racionálních důvodů a je jisté, že tomu tak bude dál.

Vy ten trend můžete vidět nebo nemusíte vidět, můžete proti němu protestovat nebo si můžete myslet, že mu vyhlásíte válku, nebo jej definitivně zvrátíte tím, že co nejvíce poplivete Tužína na internetu. Jenže Tužín jenom řekl, že "král je nahý", on mu ty šaty nesebral a ani mu nebrání v tom, aby se znovu oblekl. Jenom prezentuje fakta, která někdo nehodlá přijmout, protože mu nabourávají jeho dosavadní vidění světa.

Takže pokud jste byli toho názoru, že jsem svůj postoj nevysvětlil, tak jsem se o to ještě jednou pokusil. Mám na starost i jiné věci, než tyto nekonečné diskuse, takže si můj názor přeberte jak chcete, já si dávám od této diskuse na nějakou dobu pohov.
Pajzák
Středa, 23. prosince 2020 - 16:30:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4606
Registrován: 6-2015
Akorát, že Tužín ta slova o nahém králi říká, ačkoliv je král zahalený od hlavy k patě. Nahého ho vidí jen on, protože ho z nějakého důvodu nahého vidět chce.
Středa, 23. prosince 2020 - 16:31:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 913
Registrován: 3-2009
já si dávám od této diskuse na nějakou dobu pohov
To jste tvrdil už v minulém příspěvku : Nebudu to tady dále živit
Ani v tomto se vám nedá věřit [happy]
Středa, 23. prosince 2020 - 16:50:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6362
Registrován: 12-2004
TT: Jenže absolutně nerozlišujete.

Někde lidi odešli z busů, protože se zhoršila nabídka ve prospěch vlaků, např. v dálkovce Regiojet na Brno Praha. Opak třeba Olomouc - Brno.

Jinde opravdu počet cestujících klesl, protože os. auta a jiné důvody.
Jde často o srovnatelné relace, kde klesá počet lidí i u regionální železnice.

Naopak mnohdy stačil "zásah" koordinátora a počet lidí v autobusech šel výrazně nahoru (např. hodně relací ve st. Čechách)
Takový případ je ale i relace Jevíčko - Svitavy, kdy i přes pozdější zásah Duška se udržel stav na vyšších číslech, než před 2011.

Jistě zajímavé byly "Babiš slevy" ,který pomohly číslům nahoru.
Covid je spec. situace pro oba druhy dopravy.

Takže asi nikdo nebude tvrdit, že je všude třeba držet do budoucna silná bus doprava, stejně tak je ale evidentní, že se silou vůle(často už jen politické) drží v osobce nejedna regio. trať.

A k tomu"že občas někde nějaký autobus" zahlídnete, tj. sdělení na úrovni, které jsem nedávno slyšel jako reakci řidiče čekajícího na přejezdu: "projel vlak a asi tam nikdo nebyl"....
Poněkud nic moc říkající....

(Příspěvek byl editován uživatelem zzz.)
Středa, 23. prosince 2020 - 17:38:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15848
Registrován: 10-2004
TT: No, ale aspoň jsme se dozvěděli, že protože vy sám preferujete dojet někam na kole k vlaku po dvouhodině, tam vrazit kolo do vlaku a odjet, tak to tak budou dělat všichni a železnice bude zachráněna! Přestože přiznáváte, že vaši kolegové tuto hru nehrajou, ale vy takový být nechcete. Takže typické "podle sebe soudím tebe". Ano, cyklistů skutečně přibývá, ale vesměs jde o sportovní, resp. rekreační aktivity a ne o dopravu do zaměstnání nebo do školy. To, že někde jezdíte na kole, projektujete silnice a zastávky, znáte tam skoro každý strom a zatáčku na silnici ještě neznamená, že víte, jak funguje doprava, jaké má specifika, na čem závisí její parametry, jak je ekonomicky náročná a mnoho dalšího. Doporučuju vám, abyste se věnoval tomu, co zřejmě umíte, a to jsou silniční dopravní stavby a hromadnou dopravu nechal skutečným odborníkům, protože tomu nerozumíte.
Od JMK jsme se zatím dozvěděli, že je hrozný, protože se ekonomicky sesype (jenže JMK nevydává vůči podílu svého rozpočtu nějak enormní částky na dopravu), že nevyužívá intermobilitu (což jsme vyvrátili odkazem výše, zda má P+R téměř u každé stanice) a že zazdívá údajně efektivní železniční dopravu (přestože jede krajinou nikoho, tak nikoho nevozí a tak dotace se pohybují i v řádech stokorun na jednoho cestujícího a všichni vědí, že náklad na kilometr je 3x i vícekrát vyšší než na autobus).
Čtvrtek, 24. prosince 2020 - 00:23:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5057
Registrován: 4-2003
T. Tužíne, to vám to vaše "nebudu to tady dále živit" dlouho nevydrželo. Ani 2,5 hodiny. A to bylo už podruhé v rámci této diskuze, kdy jste se zaklínal, že už nebudete dále reagovat. A nesčetněkrát jste tak učinil v minulosti a pak to nedodržel. Lidem s poruchou osobnosti, jako máte vy, obecně nelze příliš důvěřovat, brát vážně jejich výstupy, no tímto už zcela pohřbíváte svoji věrohodnost. Nečekejte, že bude někdo věřit vašemu prohlášení "Mám na starost i jiné věci, než tyto nekonečné diskuse, takže si můj názor přeberte jak chcete, já si dávám od této diskuse na nějakou dobu pohov". Opakujete se, opakujete své řeči, opakujete svůj mód chování. Je skutečně zbytečné, abyste vkládal další a další komentáře, protože se točíte dokola jako kolovrátek a všechny jsou o tom samém.

Vaše řeči o mně jakožto o psychopatovi s potřebou vyhledání odborné pomoci jsou už takovým vaším koloritem nijak se nevymykajícím z typických projevů osobnostních poruch, ostatně viz starší příspěvek. Že si odmítáte připustit realitu, je mínus jen pro vás.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Čtvrtek, 24. prosince 2020 - 08:41:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6363
Registrován: 12-2004
Hezké vánoce všem.

A o linkách, které jdou "přínosně" zrušit ve prospěch senoir taxi se tu určitě brzo dozvíme, nebuďte smutní[wink].

Přece by nám TT nelhal, že ve skutečnosti o žádných takových neví.
Čtvrtek, 24. prosince 2020 - 13:29:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5058
Registrován: 4-2003
Nedozvíme. Senior taxi totiž byl momentální slepý výstřel, kterým T. Tužín zareagoval na aktuální situaci, konkrétně na zmínku o dopravě pro důchodce, aniž by postihnul i další skupiny bez možnosti individuální dopravy. Učinil tak bez jakéhokoliv promyšlení a bez znalosti, jak vůbec senior taxi funguje. Ostatně, v záležitosti senior taxi si sám sobě protiřečil v rámci dvou svých příspěvků. Nelze tak očekávat, že by cokoliv vysvětlil, protože prostě nemá co.

T. Tužín je při své jednoduchosti snadno čitelný a předvídatelný, jeho příspěvky jsou jako přes kopírák. O autobusových linkách ke zrušení samozřejmě neví, no nenazýval bych to lhaním. Je to projev poruchy osobnosti, s níž sice může pracovat, za niž však nemůže.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Čtvrtek, 24. prosince 2020 - 14:21:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15435
Registrován: 12-2007
Slepých tužínovských výstřelů i vůči mě se dalo najít více, kromě "tahání kačera" např. i Asi se ti skuteční odborníci, kteří ty seniory vozí, zapomněli zeptat optimalizačních šotos, jaké si mají koupit vozidlo., kde Tužín totálně trefil kozla (moje máma byla v plném invalidním důchodu + držitelkou průkazu ZTP již v době mého narození kvůli - zčásti vrozeným a zčásti postupně se zhoršujícím problémům s dolními končetinami; ale v plné míře jsem tuto problematiku začal vnímat až poté, co se před necelými 12 lety rozjely určité problémy se stejnými končetinami i u mě, kde důsledkem toho mj. je, že již nikdy nebudu jezdit na kole, stejně tak při cestě vlakem dávám přednost nástupu do nízkpodlažní části + musím si hlídat, aby "moje" dveře nezastavily na sníženině bez nástupištní hrany, protože tak velký výškový rozdíl bych nepřekonal; stejně tak v soupravách s kombinací vozů se 2 vs. 3 schody dávám přednost těm vozům se třemi - a tím pádem mírnějšími - schody; a v neposlední řadě pro mě právě bylo dost problematické se dostat do/z vozidla typu Transit, když jsem před časem na pár spojích vedených tímto vozidlem jel).

Ostatně, proto i tolik kopu do nádražáckých pastiček typu "nevysouvání přídavného schodku u Regiospiderů", protože při nevysunutí je ona vzdálenost mezi nástupištěm a podlahou vozidla vyšší než by byla u vozidla se schodkem (k výškovému rozdílu se přidává i rozdíl "hloubkový"; celková vzdálenost odpovídá přeponě těchto rozdílů) a vůbec různými situacemi typu "nádražák řekl, že schodek nevysune, protože nevypadám na to, že bych jej vysunout potřeboval" (což skutečně nevypadám; mimo schody a prudká stoupání/klesání se dovedu pohybovat relativně bez problému).

Teď už zpětně i mohu prozradit, že Tužín totálně trefil kozla skrz "tolik volného času", který on nemá, zato já jsem jej i v minulý týden dle jeho vyjádření mít měl; paradoxně se s tímto tvrzením strefil do kalendářního týdne, ve kterém jsem v rámci svých pracovních povinností odpracoval nejvíce hodin, které jsem kdy ve svém životě odpracoval; učinil jsem tak zcela dobrovolně (ovšem - zaměstnavatel mě k takovému počtu hodin nutit nemůže; já jsem mu to ale proaktivně navrhl včetně mé celovíkendové přítomnosti na pracovišti) s tím ohledem, že díky tomu jsem svoji část každoměsíční práce dokončil k 21. 12., aby na tuto práci navázala dvojice kolegyň, která pak návaznou práci dokončila k 23. 12., takže díky tomu máme všichni volno již ode dneška až do 4. 1. (mimochodem, velmi příjemný pocit, svým přičiněním udělat radost i dalším lidem, přičemž kdybych tak neučinil, tak svoji část práce bych i tak měl hotovu do 23. 12., ale ta dvojice kolegyň by do práce musela přijít přinejmenším 28., možná i 29. 12.; takto nemusejí - vše je hotovo).

Jen jsem holt při té celodenní práci během krátkých pauz mrknul do této diskuse a něco do ní napsal. [happy]

Tolik tedy k tužínovským ne-věcným (pseudo)argumentům vůči mě (tzn. ve všech třech z nich šlo o "střelu vedle"; mimochodem, já bych se opačným směrem nesnižoval k témuž např. ve smyslu "p. Tužín neví, že v letních obdobích 2015 a 2017 byl přes Brno-Kr. Pole, resp. přes Řikonín, nickolejný provoz = asi tehdy ještě tahal kačera") a teď pár reakcí na některá z jeho (zdánlivě) věcných tvrzení:

A není jedna "doprava", ale celá škála věcí od silnic
... přičemž souběžně p. Tužín uvádí, že obsazenost autobusů (jedoucích po těch silnicích) viděl jen "zvenku".

že se nepohybuju jenom ve městech, ale i na venkově, tak jsem hodně brzy zjistil, že bez individuální dopravy to prostě nezvládnu.
- Což je u osob pohybujících se mezi jednotlivými pracovními jednáními vcelku běžné (i podnikatelé se bez služebního vozu těžko obejdou).

- Ovšem pak může nastat situace zmíněná p. Tužínem zde před pár dny, kterou uvedl "ve prospěch jízdního kola", a to příliš velký časový prpstor mezi dvěma jednáními, čímž "zdůvodnil" nevhodnost přesunu autem, protože by byl příliš rychlý a pak by v dějišti druhého jednání měl příliš volného času (zato na kole to vzal pomaleji, takže v dějišti toho jednání pak tak dlouho nečekal, ovšem toto je v rozporu s tím, co uvedl nyní - tzn. že na kole to může být i rychlejší než autem); ve skutečnosti je ten čas ztracený tak jako tak - ať už čekáním na místě, či příliš pomalou jízdou.

- Ironií je, že zrovna právě při četnosti veřejné dopravy jako je v širším okolí Brna v rámci IDS JMK (a to jak u vlaků, tak i u autobusů) by se dalo relativně dobře řešit veřejnou dopravou i ty pracovní/služební jízdy, ale tento stav (tzn. obecně stav v IDS JMK) p. Tužín také kritizuje.

nemám ovšem problémy motoristy (parkování, kolony)
Parkování - i jízdní kolo je potřeba někam zaparkovat. Tím více by se tento problém stal palčivým ve chvíli, kdy na tužínovský přístup s používáním kola coby běžného dopravního prostředku přistoupí daleko více lidí (což se dokonce dle vyjádření p. Tužína již děje), takže bude potřeba vyřešit toho parkování.

Mmch. dosud tady v diskusi posledních dnů nezazněl další aspekt, totiž bezpečnost takového zaparkování. Když si vezmu, že (v době, kdy to ještě bylo možné) jsem v letech 2002 - 2006 jezdil (a také tehdy najezdil tisíce km za každý rok) na kole, které v roce 2002 stálo cca 33 000 Kč, tak takové kolo jsem nikde nechtěl nechávat z dohledu a už vůbec ne na mnoho hodin s pouhým zamknutím.

A co se týče kolon - asi je něco špatně, když se kolony těch aut tvoří. Přece ani další lidé nechtějí v koloně stát, takže raději dojedou autem/na kole jen na nejbližší nádraží, ze kterého budou pokračovat vlakem, takže se koloně vyhnou. Nebo že by to bylo jinak?

Autobusová doprava - občas nějaký ten autobus vidím a většinou ji využívá málo (spíš stále méně) lidí.
Což do určité míry může být spojeno s tím, pokud těch autobusových spojů jezdí příliš málo (= nejsou dostatečně použitelné pro běžné dojíždění) či pokud v příhodném místě nenavazují na páteřní vlaky (= takové autobusy jsou použitelné jen pro dojíždění v rámci své trasy, tzn. na kratší vzdálenost; nikoliv např. do Olomouce apod.)

Nutno i zde dodat, že (p. Tužínem kritizovaný) JMK se již před 10,5 - 17 lety vydal opačnou cestou s přístupem "jedině dostatečný počet spojů + jejich návaznost na vlaky zajistí dostatečnou atraktivnost systému i pro ty lidi, kteří by jinak mohli jet autem".

Mimochodem, zrovna oblast nížinaté Hané mezi Přerovem/Prostějovem a cca Zábřehem je poměrně hustě zalidněná a obce v té oblasti jsou poměrně velké = autobusová doprava (jedoucí v patřičně velké četnosti spojů a v případě, že to je vhodné, tak v příhodném místě navazující na vlaky) zde potenciál cestujících jednoznačně má; situace je v této věci blízká situaci v širším okolí Brna (ba i na Hodonínsku či Břeclavsku) s rovněž velkými jednotlivými obcemi.

jezdíval na dovolenou ke Starému městu pod Sněžníkem, všechny ty vesnice a osady tam znám většinou velmi dobře, vím z vlastní zkušenosti kdo tam bydlí, kam jezdí, čím jezdí.
Pominu-li zrádnost dojmu "vím o všech (!) tamních lidech jejich potřeby", tak dodám, že pokud nyní jezdí ze Starého Města do Hanušovic vlakem, tak úplně stejně by mohli jezdit i autobusem jedoucím v prakticky stejných časových polohách a po prakticky stejné trase.

něco se utlumuje, něco jiného roste, a to co roste, tak roste ze zcela racionálních důvodů
Může to být i z takříkajíc iracionálních důvodů, např. právě nedostatku či nenávaznosti autobusových spojů na vlaky.
Tom_tužín
Neděle, 27. prosince 2020 - 16:53:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1274
Registrován: 6-2005
Tak jsem si dal na nějakou dobu pohov, jak jsem slíbil. Vidím že šotos asi doma na štědrý den moc nepomáhali maminkám (v optimistickém případě manželkám), a místo toho řešili na K - čku téma Tužín. Inu každý může Vánoce slavit po svém, že ano. Mně třeba celkem potěšila informace o novém složení krajské dopravní komise, kterou jmenovalo na svém prvním jednání nové krajské zastupitelstvo. Doufám, že i mí "fandové" z řad šotoušů IDS JMK byli osloveni jako odborníci a jistě budou mít příležitost také něco pozitivně ovlivnit. Doufám, že to "něco" se nebude týkat Olomouckého kraje.

Davide, omlouvám se za své fatální neznalosti. Fakt netuším, jakými zdravotními neduhy trpíte Vy, dokonce netuším, jakými neduhy trpí Vaše maminka a taktéž jsem nezjišťoval u Vašich kolegů v práci, kdy že trháte Stachanovské rekordy. To se tedy stydím za své mezery ve vzdělání, pokusím se polepšit. [wink]

Taky přesně nevím, kdy byl ten nickolejný provoz přes Řikonín, a taky to nepotřebuju vědět, protože je to úplně jiná trať než ta, o níž jsem psal (významně méně zatížená). Taky jsem napsal, že na kole můžu být někdy i rychlejší než autem, přičemž slovo "někdy" není totéž co "vždycky".

S parkováním kola nejsou téměř nikde žádné problémy (mimo centra Olomouce, kde tento problém vznikl "náletem" sdílených kol do všech stojanů, kde nezůstalo místo pro normální cyklisty). Co se týká zamykání kola, tak drtivá většina dopravních cyklistů jezdí na kolech daleko levnějších než 33 000 Kč. Jmenovitě já mám jedno (městské) kolo stáří 60 let (po tátovi) a jedno horské kolo stáří 20 let, žádné z nich nikdy nikdo neukradl, byť na nich jezdím téměř pořád.

Kolony - předsouváte důsledek před příčinu. Ono nejpohodlnější je jízda autem, a to do okamžiku, kdy to dělá příliš mnoho lidí. Potom nastane hledání jiných alternativ, jako je třeba přestup na vlaky. Nemá tedy logiku předpokládat, že lidé přesednou na vlak ještě dříve, než kolona vznikne.

Ke zbytku opět všeobecně - byť se urputně snažíte dokázat opak, tak prostě jakákoliv veřejná doprava nikdy nebude tak flexibilní jako individuální doprava. Je naprostá variabilita časů, kdy potřebuju jet, stejně jako tras, kterými potřebuju jet. Výhradní uživatel veřejné dopravy prostě začne narážet na to, že zrovna nejede spoj v čase, kdy potřebuje, nebo v trase kterou potřebuje. Jakékoliv linkové vedení nemůže zajistit spojení odkudkoliv okamžitě a libovolným směrem. Vždycky více či méně čekáte, přestupujete, zajíždíte si...

Naprosto zákonitě jsou dvě strany. Jednou je město / aglomerace, kde je individuální doprava problém a výhodou je hromadná doprava. Druhou je venkov, kde je individuální doprava výhodou a veřejná doprava je problém. Samozřejmě i s problémem se dá žít - i ve městě lze jezdit autem a i na venkově se lze dopravovat hromadnou dopravou, ale bude to vždy nevýhodné. Reálně existuje poptávka lidí po eliminaci nevýhod a využití výhod obou systémů, tedy využití individuální dopravy na venkově a přestup na hromadnou dopravu ve městech a jejich blízkém okolí. Velkou výhodou je kolo, které je univerzální (zvládá jak venkov, tak i město). Pro urychlení cyklistů na velké vzdálenosti však musí existovat možnost kombinace kola a veřejné dopravy (reálně vlaku, kde se dá kolo rozumně přepravovat v odpovídající kapacitě).

Snažit se dokázat, že veřejná doprava musí být nejlepší všude je stejně nesmyslné, jako se snažit dokázat, že individuální doprava musí být nejlepší všude. Nemusí a logicky ani nemůže. Multimodalita je schopnost propojovat dopravní systémy a kombinovat dopravní prostředky, a tím maximálně využít jejich výhod. Multimodalita není nepřítel hromadné dopravy, ale naopak princip, který do veřejné dopravy dovedl statisíce lidí, kteří dříve jezdili jenom autem - viz ta naplněná P+R v širokém území např. středních Čech. Ti lidé asi bydlí na nějaké vísce, kde jim taky jezdí občas autobus, nicméně jezdí autem k vlaku. Žádné P+R jsem u autobusových zastávek neviděl, pokud někde jsou, tak rozhodně v násobně menším měřítku než u železnice (i regionální). Berte to jako fakt, vývoj jde tímto směrem v celoevropském formátu.

Můžete mi sáhodlouze vypisovat nějaké případy a příklady, kde je to zrovna jinak než říkám, ale nejedná se o nic jiného než o výjimky potvrzující pravidlo.
Neděle, 27. prosince 2020 - 18:42:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15855
Registrován: 10-2004
TT: Tak to vám gratuluju, že jste se dostal do dopravní komise olomouckého kraje (dále OK) a už se těším na vaše návrhy P+R u zastávek alá Nectava. Ale tam zrovna působení olomouckého kraje nespadá, takže místním zřejmě zůstane i následující 4 roky zachováno přímé spojení do Jevíčka jako zásadního centra této oblasti a nebudou muset cestou 3x přestoupit. [happy] Stejně tak nespadá pod OK Malá Morávka, takže tady vám Vaše vize regionálního P+R ve Světlé Hoře taky asi nevyjde. [happy] Jinak OK má svého koordinátora, kde sedí odbornící a troufám si říct, že zřizovatel dá spíše na odborné názory podložené tabulkami s naměřenými údají a náklady, než na názory šotouše v cca 20 členné komisi, která je jen poradním orgánem.
No, proč funguje multimodalita ve Středních Čechách už bylo naznačeno výše a stejně tak je vidět zcela zásadní rozdíl mezi eventuálním P+R Nectava a P+R Řevnice. [happy] A když už jste ukázal střední Čechy jako vzor multimodality: Co myslíte, kde eventuelně nechá auto obyvatel obce Skuhrov (u tratě 172)? A proč nejsou žádné P+R u autobusových zastávek? A proč by byly? Autobusy ve velmi krátkých intervalech zpravidla jedou skrz významné obce, takže cestující si na ně dojdou pěšky. Mimochodem, tyto autobusové linky a samy o sobě bývají ve špičkách na hranici své kapacity a řada z nich je pokryta kloubovými vozy. A cestující mimo takové linky spíše dojedou na P+R k metru, kde interval nepřesáhne 10 minut. Ostatně tato P+R nabízí mnohonásobně více parkovacích míst než P+R u nádraží u páteřních tratí středočeského kraje.
A JMK? Jestli chcete vzor krajů, kde ta vaše multimodalita funguje, JMK je na špičce (viz odkaz výše). Takže s nimi byste si mohl rozumět. [happy] Jen , narozdíl od vás, vědí, v jakých místech má P+R stavět, aby to mělo smysl. Ale kolejově mají s OK společnou jednu trať, kde je regionální doprava prakticky zastavená zejména z důvodu nedostatku kapacity tratě, takže zde společnou řeč nenajedete.
Drjekyll_and_mrhyde
Neděle, 27. prosince 2020 - 19:11:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 329
Registrován: 12-2008
On tam nesedí poprvé.
Neděle, 27. prosince 2020 - 20:48:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6365
Registrován: 12-2004
Orky[ok]
Vidím, že příspěvek nad tebou netřeba číst.

Členů "jedné nejmenované komise" v Ol.kr. je mi velice líto.

Zase takový hříšníci to být nemohou.....
Neděle, 27. prosince 2020 - 21:05:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15857
Registrován: 10-2004
Drjekyll_and_mrhyde: Aha, takže už se své vize postavané na základních neznalostech z oblasti dopravy pokoušel šířit a evidentně se mu moc nedařilo, když vidím současný stav dopravy v kraji.

Zzz: No, zřejmě byli a zřejmě i budou v té komisi lidé, kteří by kousky kolegy Tužína přišli i o poslední rozumnou možnost, jak dostat své děti do školy a ze školy, aniž by je tam museli odvézt, ve jménu obnovení provozu do Vidnavy či Štítů, aby se tam daly udělat zbytečná P+R, která by stejně nikdo nevyužíval. [happy]
Neděle, 27. prosince 2020 - 21:54:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15444
Registrován: 12-2007
dokonce netuším, jakými neduhy trpí Vaše maminka
Moje máma už od 30. 6. t. r. netrpí žádnými neduhy. Tzn. zase tužínovská střela vedle; čímž ale není dotčena nesmyslnost tužínovských (pseudo)argumentů u tom, že zrovna o téhle problematice nic nevím; pozn. u toho nástupu do těch Transitů můžu dodat, že sedadla vedle řidiče jsou umístěna dost vysoko (= nutno se tam "vyhoupnout", co se osoby s pohybovým omezením týče); u sedadel "vzadu" jsem popis tamních úskalí již uvedl (jednak ne-nízkopodlažní přístup, jednak se nedá "sednout přímo z chodníku", ale udělat krok nahoru, vzápětí se otočit a ještě se nepraštit do hlavy; poslední z uvedeného je úskalím zejména pro osoby vyšší postavy).

taktéž jsem nezjišťoval u Vašich kolegů v práci, kdy že trháte Stachanovské rekordy
Zase chybné předjímání - co se týče stálého složení mého pracoviště, tak mám výhradně kolegyně (konkrétně 6 kolegyň; kde většina z nich těch posledních cca 10 dní před Vánocemi pracovala také v každém z pracovních dnů v rámci svých možností pár hodin přesčas, protože stihnutí všech povinností do 23. 12. - tzn. o cca týden dříve než je obvyklé, ale díky tomu mít o týden volna navíc, včetně Vánoc - bylo našim SPOLEČNÝM cílem). Tzn. zase vedle (stejně jako minule, když se těmito způsoby pokusil Tužín uhnout od tématu).

Ostatně, falešné tužínovské dilema typu "nikdo si mezi jinými svými pracemi/povinnostmi neměl udělat ani pár minut času pro napsání jednoho příspěvku na K-R" zaznělo i v nejnovějším Tužínově příspěvku, viz "Vidím že šotos asi doma na štědrý den moc nepomáhali maminkám (v optimistickém případě manželkám) (jako by se jedno s druhým vylučovalo, srov. i s mojí situací, kdy pár minut na napsání příspěvku do této diskuse jsem si našel i v pauze v rámci - dle mého svobodného uvážení a na můj návrh takto prodloužené - velmi dlouhé pracovní doby).

S parkováním kola nejsou téměř nikde žádné problémy
Zatím, protože to není tolik rozšířené.
Paradoxně po masivnějším rozšíření dojíždění na kolech by se stalo, že o to méně aut bude jezdit = už neuvíznou v kolonách + už pro ně bude dost parkovacích míst, zato bude nutné vybudovat o dost víc parkovacích míst pro kola (ostatně - jen kolik by jich muselo být u jednotlivých nádraží, aby fungovala tužínovská představa "všichni z okolí dojedou na nejbližší nádraží na kole či autem" (k čemuž dodávám, že Tužín není jediným, kdo si tuto okolnost neuvědomuje; dalším takovým je i jiný člen - resp. v tamním případě dokonce předseda - dopravní komise jiného kraje, souběžně též elektrokolista, který jede jako prase tak, že po trase mj. s úsekem s několikasetmetrovým zákazem vjezdu všech vozidel jel tak, že pokud by v onom zákazovém úseku kolo vedl, pak by ve zbytku trasy musel jet průměrně asi 30 km/h, a to včetně aspektu, že jde o trasu převážně se společným prostorem pro pěší a cyklisty (nemluvě o manipulaci v tom, že "vybraná" trasa je pro motorová vozidla podstatně klikatější).

K čemuž přiznávám, že na veškeré (elektro)kolařské manipulace jsem od určitých orgánů zvyklý již z dřívějška a Tužín v této věci pro mě není prvním případem.

Nemá tedy logiku předpokládat, že lidé přesednou na vlak ještě dříve, než kolona vznikne.
Tím hůře pro realizaci všech P+R či B+R vizí na tzv. Chornicku. Protože tam žádné kolony nejsou (tzn. týkalo by se to jen dojíždění do Brna či Olomouce; či jaké že město ještě má patřit do těch "kolonových").

Jakékoliv linkové vedení nemůže zajistit spojení odkudkoliv okamžitě a libovolným směrem. Vždycky více či méně čekáte, přestupujete, zajíždíte si...
Což s těmi přestupy a zajížďkami platí zejména pro hypotetický koncept s vlakovými páteřními spoji na tzv. Chornicku (zajížďka přes Chornice pro cesty z Jevíčka směr Prostějov/Olomouc atd.).

musí existovat možnost kombinace kola a veřejné dopravy (reálně vlaku, kde se dá kolo rozumně přepravovat v odpovídající kapacitě).
Přičemž i ta kapacita je limitovaná. Na některých trasách již na své limity naráží (a což teprve pokud by se masivněji rozšířila tužínovská představa). Čím větší prostor pro kola, tím méně prostoru pro ostatní lidi (anebo jde o prostor "navíc", jehož vytvoření ale stojí dodatečné peníze než kdyby nebyl). Nakládání/vykládání kol = zdržení v jednotlivých stanicích/zastávkách.

Plus navíc aspekt, kdy u osobního auta obsazeného jedním člověkem je (pravdivě) uváděno, že neefektivně zabírá příliš velký prostor na silnici ve srovnání s tím, kolik prostoru zabere on sám jako osoba.

Srov. se situací, kdy jeden a ten samý člověk ve vlaku "zabere" svůj prostor + k tomu i prostor pro své kolo.

Naprosto zákonitě jsou dvě strany. Jednou je město / aglomerace, kde je individuální doprava problém a výhodou je hromadná doprava. Druhou je venkov, kde je individuální doprava výhodou a veřejná doprava je problém.
A zase ta falešná dilemata. Reálně existuje i dost stavů "mezi" těmito krajními stavy, např. oblast sice vzdálenější od krajského velkoměsta, reálně však s typicky velkými vesnicemi o např. 1000 obyvatelích (někde o něco více, někde o něco méně). Viz opět celá nížinatá Haná + rovněž viz většina nížinatých částí JMK.

Mimochodem, dle tohoto tužínovského výroku platí, že "veřejná (mj. tedy i osobní železniční) doprava = problém" i pro "venkovskou" (ne tedy městskou či aglomerační) oblast nazývanou jako tzv. Chornicko.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Pondělí, 28. prosince 2020 - 17:06:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15447
Registrován: 12-2007
... a ještě pár drobných dovětků:

JMK? Jestli chcete vzor krajů, kde ta vaše multimodalita funguje, JMK je na špičce (viz odkaz výše). Takže s nimi byste si mohl rozumět. [happy] Jen , narozdíl od vás, vědí, v jakých místech má P+R stavět, aby to mělo smysl.

Upřesním, že ten odkazovaný seznam obsahuje jak stanice/zastávky s regulérními parkovacími místy, tak i místa s "parkovacími místy" typu "je tam nějaký ten (neoznačený, někdy i nezpevněný) prostor, kde se to auto nechat dá" (druhá jmenovaná kategorie viz např. Vysoké Popovice či Omice).

I když v zásadě jinak platí, že JMK zjevně má snahu multimodálním zájemcům [happy] oznámit, kde/v jakém počtu se to auto (byť v některých případech i trochu "divočeji" - viz výše) nechat dá.

provoz přes Řikonín, a taky to nepotřebuju vědět, protože je to úplně jiná trať než ta, o níž jsem psal (významně méně zatížená).
Tak předně - nejen Řikonín, kde byl přes 2 měsíce nickolejný provoz, ale bez souběžně prováděné rekonstrukce kolejí, ale i úsek Brno-Maloměřice - Kuřim (který už přece jen je vytíženější, že).

A hlavně - nickolejný provoz zde byl diskutován v kontextu návozu kolejového materiálu na takovou výluku oklikou přes vedlejší tratě, přičemž onen návoz materiálu na výluku nijak nesouvisí s vytíženosti dotčeného úseku (protože v době výluky bude vytíženost nulová).

mimo centra Olomouce, kde tento problém vznikl "náletem" sdílených kol do všech stojanů, kde nezůstalo místo pro normální cyklisty
Přičemž by se dalo namítnout, že tzv. sdílená kola patří mezi tužínovské teze, mj. v (z jeho strany zmíněném) systému (?) "přijet na nádraží X na kole, odtud jet do stanice Y vlakem, a odtud na jiném kole do reálného cíle cesty" (viz odkaz.

Jmenovitě já mám jedno (městské) kolo stáří 60 let (po tátovi) a jedno horské kolo stáří 20 let, žádné z nich nikdy nikdo neukradl, byť na nich jezdím téměř pořád.
Tento výrok je možné vnímat jako "zúžený úhel pohledu" včetně chybných implikací jako např. "mně dosud nikdo kolo neukradl = nehrozí to ani dalším lidem" či "v Olomouci se kola nekradou = uvedený systém je vhodný pro celou republiku včetně míst se zvýšenou mírou kriminality".

K výroku Jakékoliv linkové vedení nemůže zajistit spojení odkudkoliv okamžitě a libovolným směrem. Vždycky více či méně čekáte, přestupujete, zajíždíte si... ještě doplním, že:
- ony přestupy či čekání na příjezd vlaku existují i u (Tužínem proklamovaného) systému (?) typu B+R či P+R.

- v koordinovaném IDS jsou přestupní doby uzpůsobeny do optimálně krátké doby, stejně tak jsou povětšinou eliminovány i ty zajížďky.

Speciálně pro p. Tužína odkáži na linku č. 555 IDS JMK: https://content.idsjmk.cz/jrady21/555.pdf

Aneb z Lednice do Brna za méně než 55 minut (v opačném směru právě cca 55 minut), s jediným (navíc poměrně "navatovaným" a tedy i stabilním) přestupem, systémově v 1h taktu ve špičce, 2h taktu v sedle; i o víkendu zajištěno spojení v podobě 6 párů spojů denně.

Záměrně jsem si vybral příklad s bus-linkou, která:
- je vedena již mimo oblast brněnského příměsta (srov. s tvrzením p. Tužína o "problematičnosti" veřejné dopravy mimo města či aglomerace)

- naopak ve svém odlehlém úseku za Valticemi (do osady Úvaly či samoty Boří Dvůr) obsahuje spoje "na zavolanou" (tzn. něco, co p. Tužín uváděl coby - z jeho pohledu - vhodné pro obsluhu malých sídel).
Pondělí, 28. prosince 2020 - 18:11:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15860
Registrován: 10-2004
David: Jakékoliv dokazování nemá cenu, on to stejně neuzná. JMK je hrozný proto, že je na špici v zastavování provozu na lokálních tratích, to je jediný zásadní důvod, proč ten systém nemá rád. Všechny ostatní rádoby důkazy o špatnosti JMK byly vyvráceny. Stejně tak snaha prosadit tzv. intermobilitu tam, kde nebude fungovat, je způsob, jak získat peníze na zaplacení provozu na tratích, kde již byl (téměř) zastaven provoz. Jenže on nemá vůbec tušení, co stojí autobus, co stojí vlak, co stojí náprava železniční infrastuktury, co stojí doplňková infrastruktura k intermobilitě... Evidentně nezná principy a podmínky atraktivity veřejné dopravy, není shopen pochopit základy dopravního myšlení lidí, nechápe, že do toho vstupují nějaké parametry. Má nějaký názor, svoji vizi a tvrdí, jak to jinde v Evropě funguje, ale nebyl schopen předložit jediný důkaz funkčnosti systému v oblastech s nízkým osídlením, neodpovídá na otázky, jak by daný systém měl fungovat, jak by přesvědčil lidi k jeho používání,... Jenže to nepotřebuje. Hlavní je zachránit lokálku za každou cenu! Doktor má pravdu: Od něj se nic kloudného nedozvíme. Jestli bude stejně jednat a vysvětlovat v dopravní komisi Olomouckého kraje, tak se mu tam akorát vysmějou.
Tom_tužín
Pondělí, 28. prosince 2020 - 18:18:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1275
Registrován: 6-2005
Davide, píšete obsáhle, nicméně stále neskutečné nesmysly. Namátkou -

- Nickolejný provoz na trati 260 byl zmiňovaný proto, že v úseku Blansko - Svitavy zůstane 52 km odřezané tratě, kde bude zřejmě udržovaný provoz, proto bude nutné napojení tohoto úseku přes Chornice na zbytek sítě. Pokud vím, tak na trati 250 žádný takový odřezaný úsek nevznikl, tudíž nevznikla ani potřeba na něj zajet. Vaše srovnávání je od samého počátku naprosto absurdní, vysvětloval jsem Vám to už několikrát. Návoz materiálu - to je hlavně štěrk, a největší lom, který má kolejové napojení a na tyto stavby pravidelně dodává, je v Šubířově, kousek od Chornic. Já nevím, kde je nejbližší lom na Tišnovsku. Srovnávat je opět zcela absurdní. Největší kamenolom na daný typ kameniva na Boskovicku je prostě na lokálce. Tečka.

- Užívaný princip dojet na (svém) kole na vlak někam dojet a tam na jiném (taky svém) kole pokračovat dál neznamená žádnou propagaci Bikesharingu. Tato dedukce vzniklo ve Vaší hlavě.

- Krádeže kol - opět mi nesmyslně vkládáte do úst věci, které jsem nikdy neřekl. Cílem sdělení je prostý fakt, že krádeže kol nejsou tak běžné a ceny běžného městského kola (byť by došlo k jeho krádeži) není tak dramaticky vysoká, aby to lidi odradilo od používání kola jako dopravního prostředku.

- Přestupy se týkají i P+R a B+R, ovšem s tím velmi zásadním rozdílem, že vlastní dopravní prostředek nikdy neujede (tedy pokud jej pravda někdo neukradne), pojede vždy když potřebujete a přesně tam kam potřebujete, což prostě jakákoliv návazná linková doprava neumí a nikdy umět nebude.

- "Navatované" přestupy zdržují, "nenavatované" přestupy pravidelně ujíždí. Zkrátka jakýkoliv přestup mezi dvěma linkami hromadné dopravy je dle mé letité zkušenosti průser.

Promiňte, co výrok, to blbost, kterou jde velmi snadno vyvrátit, ale tohle už není o argumentech, ale o jakémsi boji o poslední slovo (nehodlám vyhrát).
Pondělí, 28. prosince 2020 - 18:51:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15448
Registrován: 12-2007
Užívaný princip dojet na (svém) kole na vlak někam dojet a tam na jiném (taky svém) kole pokračovat dál neznamená žádnou propagaci Bikesharingu.
O. K., nicméně tím pádem to znamená jednak nutnost vlastnit dvě jízdní kola a jednak vcelku dlouhé pravidelné parkování (či překážení, jak to kdo chce nazvat) jednoho z kol v oné "druhé" ze stanic (tzn. v té, u které onen dojíždějící nebydlí).

Pokud by se toto "parkování druhého kola v nádraží poblíž cíle pravidelné dojížďky" více rozmohlo, tak půjde o blokování prostoru jízdními koly ještě o dost víc, než kdyby šlo "jen" o ten tzv. Bikesharing.

Návoz materiálu - to je hlavně štěrk, a největší lom, který má kolejové napojení a na tyto stavby pravidelně dodává, je v Šubířově, kousek od Chornic.
O. K., tím pádem je skutečně argument o využití lokálky mezi Šubířovem a Skalicí pro nákladní (nikoliv osobní; ta s tím vůbec nesouvisí) dopravu relevantní, nicméně zcela irelevantní vůči tomu jsou další aspekty jako např. nickolejnost provozu (stejný návoz by probíhal při při provizorní jednokolcjce) u Adamova či souběžný nickolejný provoz u Svitav (trasa návozu je vůči tomu irelevantní).

Přestupy se týkají i P+R a B+R, ovšem s tím velmi zásadním rozdílem, že vlastní dopravní prostředek nikdy neujede
Čekací doby při přestupu vlak-bus jsou stanoveny i v rámci IDS (a jsou tím delší, čím delší je v danou chvíli interval autobusových spojů).

pojede vždy když potřebujete a přesně tam kam potřebujete, což prostě jakákoliv návazná linková doprava neumí a nikdy umět nebude.
Lze namítnout - proč tedy v tolika stanicích v JMK je zaparkovaných aut/kol poměrně málo, zato v linkových autobusech tam přijíždí (+ na vlak přestupuje) lidí o poznání více?

Pozn. námitkou o "čekání na přestup" atd. jsem ovšem primárně měl na mysli, že přestupní doby z P+R na vlak jsou zdržující nad rámec přímé dojížďky autem (resp. toto se netýká snad jen dojížďky do velkoměst, tzn. opět nic, co by se týkalo oblasti tzv. Chornicka).

"Navatované" přestupy zdržují, "nenavatované" přestupy pravidelně ujíždí.
Aneb někomu asi nebude nikdy nic dost dobré (kdy znovu připomínám, že při přestupu "na vlak" si tu "vatu" musí umět vytvořit i při příjezdu autem či na kole).

Taky upozorním, že totéž "všechnošpatně" s přestupy (a "špatností" krátkých přestupních dob co do nestability a "špatností" delších přestupních dob co do zdržení na trase) tedy platí pro JAKÝKOLIV přestup, včetně přestupních vazeb mezi vlaky v žst. Chornice coby středobodu teorie "lokálky na tzv. Chornicku coby páteř systému, k nimž se lidi dostanou zejména autem či na kole, z nichž přestoupí na vlak".

P. S. Zrovna ty přestupy v Podivíně v relaci Brno - Lednice a zpět jsou takto rozvolněnější (a přesto i při jejich existenci znamenají velmi solidní cestovní dobu z Brna do Lednice) proto, aby se bus-linka č. 555 časově strefila do přípojové skupiny v X:30 h na lednickém náměstí, kde se ve špičce sjedou 4 (v sedle pak 2 - 3) autobusy (na dvou různých linkách), díky čemuž je možný přestup "odkudkoliv kamkoliv".

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Pajzák
Pondělí, 28. prosince 2020 - 18:51:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4614
Registrován: 6-2015
Tom_tužín:
" "Navatované" přestupy zdržují, "nenavatované" přestupy pravidelně ujíždí. Zkrátka jakýkoliv přestup mezi dvěma linkami hromadné dopravy je dle mé letité zkušenosti průser."
Což se v JMK stává velmi zřídka, obvykle pochybením lidského prvku, který však bývá téměř vždy zásahem jiného lidského prvku obratem napraven. Ujeté garantované přípoje lze za týden spočítat na prstech jedné ruky.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pajzák.)
Pondělí, 28. prosince 2020 - 18:59:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6366
Registrován: 12-2004
TT napsal:"Zkrátka jakýkoliv přestup mezi dvěma linkami hromadné dopravy je dle mé letité zkušenosti průser".

Tak lidem narvem NESMYSLNÉ!! přestupy v okolí Jevíčka a Trnávky, abychom vytvořili "smysluplnost osobky" na zdejších pošlých lokálkách...[crazy]
Neděle, 03. ledna 2021 - 07:40:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1603
Registrován: 2-2009
Nějak tu zapadnul příspěvek od uživatele Rosta_kolmix

https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=4280652

(Příspěvek byl editován uživatelem Radec5.)
Nejkrásnější pohled na svět je ze sedla jízdního kola
Neděle, 03. ledna 2021 - 14:40:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5059
Registrován: 4-2003
T. Tužíne, s členstvím v komisi pro dopravu Rady Olomouckého kraje se pojí odpovědnost vůči občanům Olomouckého kraje a rovněž morální povinnost reagovat na jejich připomínky a dotazy. Proto se vás, jakožto člena komise, ptám na tyto otázky:

1) Které jsou vaše cíle plynoucí z vašeho působení v komisi pro dopravu?

2) Jednoznačně jste se v minulosti distancoval od označení své osoby za odborníka v oblasti dopravy, své články a komentáře jste uvedl jako názory běžného cestujícího. Dle vašich vlastních výroků jste tedy v oblasti dopravy laik. Co je vaše odborná způsobilost pro působení v komisi pro dopravu? (Upozorňuji, že vaše profesní zaměření je prvkem výkonným, nikoliv koncepčním.)

Zopakuji, že se vás ptám jako člena komise pro dopravu Rady Olomouckého kraje. Očekávám tedy věcnou odpověď, jejíž úroveň bude korespondovat s vážností funkce, kterou zastáváte. Pokud na dotazy nebudete schopen/ochoten odpovědět či vaše odpovědi se ponesou v duchu vašich dosavadních projevů, bude to projevem vaší absolutní nekompetentnosti a současně to bude budit pochybnosti o kompetentnosti komise jako celku.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Neděle, 03. ledna 2021 - 16:54:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 404
Registrován: 11-2006
Pro Rosťu:
Ohledně manipulační koleje v Uhřičicích - Pokud porovnám ortofota z let 1938 a 1962 tak tam žádnou kolej nevidím. Takže to muselo být před rokem 1938 zřejmě.

1938

1962


Ohledně Měrovic nad Hanou - dle knihy p. Lešetinského Cukrovarská dráha Brno - Přerov tak došlo v roce 1966.
Trupman
Neděle, 03. ledna 2021 - 20:04:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1702
Registrován: 12-2005
Doktor:
"T. Tužíne, s členstvím v komisi pro dopravu Rady Olomouckého kraje se pojí odpovědnost vůči občanům Olomouckého kraje a rovněž morální povinnost reagovat na jejich připomínky a dotazy. ...

... Očekávám tedy věcnou odpověď, jejíž úroveň bude korespondovat s vážností funkce, kterou zastáváte. Pokud na dotazy nebudete schopen/ochoten odpovědět či vaše odpovědi se ponesou v duchu vašich dosavadních projevů, bude to projevem vaší absolutní nekompetentnosti a současně to bude budit pochybnosti o kompetentnosti komise jako celku."

Zkuste tuhle svoji myšlenku směřovat na celou dopravní komisi rady OLK, na všechny členy. Když jste si našel informaci, že T. Tužín je členem komise, tak si jistě také najdete kontakt na tajemnici. [biggrin]

Prosím, myslím to vážně a budu rád, když se podělíte o výsledek.

Možná si pak, po zjištění odpovědí, zde přítomného T. Tužína budete víc vážit pro jeho odbornost a otevřenost... [wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem trupman.)
Moje dopravní fotogalerie na Phototrans
Neděle, 03. ledna 2021 - 20:45:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5060
Registrován: 4-2003
Trupmane, já si informaci o členství T. Tužína v komisi pro dopravu nenašel, s touto informací se zde pochlubil osobně T. Tužín, aby ukázal, jaký je odborník a jak bude ovlivňovat dění. Proto adresuji dotazy jemu, ptám se na jeho cíle a zejména na jeho odbornost, když dříve prohlašoval, že odborníkem není.

Odbornost a otevřenost u T. Tužína? Dobrý vtip. I když otevřenost ano, dost otevřeně dává průchod projevům své histrionské osobnosti.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Tom_tužín
Pondělí, 18. ledna 2021 - 22:22:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1278
Registrován: 6-2005
Pajzák
Úterý, 19. ledna 2021 - 08:50:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4669
Registrován: 6-2015
Zvláštní Stadler. Vypadá trochu jako šukafon. [happy]
Úterý, 19. ledna 2021 - 08:59:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5073
Registrován: 4-2003
To je zřejmě prezentace úspěchů Tužínova působeni v dopravní komisi.

T. Tužíne, diky za názornou odpověď stran vašich cilů v dopravní komisi.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pátek, 22. ledna 2021 - 23:10:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8091
Registrován: 12-2011

Čtvrtek, 28. ledna 2021 - 08:50:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 1-2021
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda by tu někdo nevěděl, kde bych pro svého tatínka, strojvedoucího ze Šumperka, mohla sehnat fotografie z Depa Šumperk? Pracoval zde v letech 1960-2000. Hlavně by to byly fotografie zaměstnanců a parních lokomotiv řady 354.0 a 354.1, na kterých jezdil. Je to pro zavzpomínání. Ovdověl a má teď hodně volného času. Jestli třeba někdo nevíte, zda Depo nemělo kroniku nebo neměli byste tip na žijícího pamětníka. Nebo zda by někdo nevěděl, kde skončil archiv pana Březiny. Archív Šumperk ani archív ČD nic takového nemá. Předem moc děkuji a pokud jsem tímto něco porušila, moc se omlouvám. M.K. dcera
Němec_z_ova
Čtvrtek, 28. ledna 2021 - 09:41:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4237
Registrován: 4-2009
fikus: Napadá mne jeden člověk - Bohumil Kohoutek. Před pár lety odešel do důchodu jako školař DVI. Svou kariéru začínal v Šumperku a vím, že se stýkal s důchodci a dával dohromady staré fotografie. Jednou jsem mu přinesl instruktážní video o řízení M 131.1 a v příští škole mi hlásil jména šumperských strojvedoucích, co ve filmu účinkovali. Patrně si jej Váš táta bude pamatovat.
Mufloni nepatří na koleje[pozor][pozor][pozor]
Úterý, 09. února 2021 - 21:19:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 30
Registrován: 10-2011
Zajímavost z pondělního provozu: Os 3722, 163.075 v čele, 163.085 v tažené soupravě, úsek Blatec - Kožušany.
Ví někdo proč? Předem děkuji za odpověď.
Středa, 10. února 2021 - 12:51:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 1-2021
Protože se ani po opakovaných pokusech nepovedlo 163.085 zprovoznit.