Diskuse » Železnice » Polsko » Archiv diskuse Polsko do 28. 1. 2021 « předcházející | další »

Archiv diskuse Polsko do 28. 1. 2021

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Sobota, 19. prosince 2020 - 11:19:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3909
Registrován: 6-2007
Na cestě z Białegostoku do Krakowa jsou 754.026 & 754.046. Pravděpodobně tam bude ještě i 754.028 která se před pár dny vrátila po opravě z Bohumína.
Tak uvidíme jak se jim bude od úterý dařit na "Sudetech" [jidlo][fotic]
[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Jenki
Sobota, 19. prosince 2020 - 15:10:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5703
Registrován: 5-2002
intelpetr : dík za identifikaci, za odměnu ještě coś egzotycznego z Lublinu, 22.8.97.
Sobota, 19. prosince 2020 - 18:40:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 391
Registrován: 8-2017
Vantju:
"Ale upřímně, v NRW se nachází velice početná polská menšina. "
Pocetna polska mensina se nachazi temer vsude v Nemecku (zapadni Evrope).
Vantju:
"Pokud je po spojení z Polska do NRW taková poptávka, fakt v této relaci nemá nějaký přímý vlak smysl? Jel by i v taktu, Warszawa Wsch. 20:34, Berlin 2:16-2:22, Hannover 4:36-4:40, Dortmund Hbf 6:32-6:37, Köln Hbf 7:46. První vlak z Hannoveru na NRW jede o hodinu později, tenhle by tak nabídl ještě dřívější alternativu, z Varšavy by jel jako poslední denní vlak na Poznaň,... autobus tuto relaci dává za 20 hodin a za 45 EUR, letadlo za dvě hodiny a nějakých 70 EUR bez zavazadel. "
Verim tomu, ze by na toto spojeni existovala poptavka po luzkach/lehatkach - problem ale je, ze z teto mezinarodni frekvence ten vlak s temer nulovou frekvenci po Nemecku proste nezaplatite a to ani kdybyste mel luzka/lehatka temer celorocne plne.

Docela verim, ze by se po Corone mohlo chytit otocit jednu sedackovou soupravu mezi Berlinem a Varsavou pres noc - neco jako Berlin 23:30 - Varsava 6:00, klidne ze zacatku i sezonne (i kdyz u pendlujicich Polaku se moc o sezone neda mluvit).
Miroslav_ Zikmund:
"Vantju - noční spojení ICE z/do Baselu, podobně jako IC FFM - H.Altona mají význam pro "letecké" cestující. "
Nejenom pro letecke, je tam i spousta cestujicich, kteri vyuzivaji tyto spoje jako "extrem Tagesrand" spojeni, pendleri pred cilovou metropoli, atd. Kazdopadne jsou nocni sedackove ICE pomerne dobre vyuzivane.
Sobota, 19. prosince 2020 - 20:11:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1733
Registrován: 11-2005
TH: vlak má smysl, pokud zlepší mobilitu obyvatel (místní, regionální, nebo dálkovou), když zlepšit ji jinými prostředky by bylo nevýhodnější z hledisek (kombinovaně) výkonových, ekonomických a ekologických (moje definice [proud]).

Co se týče vlaku Wwa-NRW, tak by se asi musel vklínit jako "střední třída" mezi levnou ale strašnou cestu busem, a drahou ale rychlou cestu letadlem. Takže bych to neviděl na moc bussiness lůžek, ale spíš "tania kuszetka" dobytčák po šesti. Kdyby to bez dotací vyšlo míň jak dvojnásobek busu, tak by se to možná mohlou ujmout. Mě je to osobně jedno [happy]

Jenki: pěkné! [jidlo] Dal jsi (nebo dáš) někam i ty tramvaje a trolejbusy?
Jenki
Sobota, 19. prosince 2020 - 21:12:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5704
Registrován: 5-2002
Jenki: pěkné!
Díky, rádo se stalo.

Dal jsi (nebo dáš) někam i ty tramvaje a trolejbusy?
Jednou to někam dám, spíš uvažuju o tom, kam a jak. Pár tisíc kusů toho bude. Skoro mám dojem, že to je zralé na vlastní server, protože žádné existující stránky "nevedou" vláčky + tramvaje + trolejbusy + autobusy zároveň.

Taky silně váhám, jestli to pověsit na web "jen tak" nebo s vodoznakem. Pár věcí už jsem kdysi naskenoval a nestíhal jsem se divit, kde všude se to objevuje, v lepším případě bez uvedení autora, v horším případě se jménem někoho jiného.
Sobota, 19. prosince 2020 - 22:49:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7981
Registrován: 12-2011
Doporučuji založit blog a nahrát to tam. Až do července lze na blogger.com nahrávat obrázky bez omezení velikosti neomezeně, tak by bylo fajn to využít. A určitě s vodoznakem [happy]
Neděle, 20. prosince 2020 - 00:11:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4803
Registrován: 9-2007
No vida, tak alespoň něco, díky za doplnění. [happy] Na druhou stranu, lehátek na 160 mají PKPIC několik (tuším že 11 co není vázáno žádnou dotací) a pokud by tarif odpovídal ceně klasické jízdenky do sedačky + 20/30 EUR, tak by se vzhledem k vyšší kapacitě spací vůz z příplatků zaplatil a stejně tak by se pokryly i náklady na provoz jako by to byla klasická sedačka, ne? I pokud by mělo být lidí 20 a všichni v Bc6 a průvodce by byl zároveň průvodčím (protože v lehátkách je práce průvodce prakticky zbytečná), tak by se snad provoz něčeho lepšího, než sedačky, zaplatit mohl...

A i kdyby ani to ne, tak holt ne no, aby tu zase nevznikl flame.

Co je to "smysl vlaku"? Vlak má nějaké jiné, vyšší poslání, božský záměr?
Pan Nocni_spoje to pochopil – jsou to prakticky dva úhly pohledu, ten první je praktické využití vlaku – byla by po takovém spojení poptávka? Jsou po cestě dost významné relace, aby se vlak dokázal naplnit? Může mít vlak smysluplné vazby? Druhý je pak zda se takovýto vlak dokáže zaplatit, což u ubytovacích vozů tedy zřejmě problém je a tím tahle teoretická diskuze končí.

Není ale ta diskuze tady i jen o tom shodnout se na něčem teoretickém? Mně tu těch pár příspěvků třeba stačí, těžko lze dál diskutovat o tom kdo bude tím, co takový vlak zaplatí, když cestující ne. Ostatně diskuze o jídle se taky často drží jen přípravy či pokrmů samotných, nikdo na nějaké hovězi wagyu neřekne o tom se bavit nechci, protože tolik za maso nedám.

Jenki: Zvažujete dát všechny snímky na jeden web? Pokud máte nějaké snímky osobních vozů, motoráků či elektrických jednotek, rád bych se přimluvil za vagonweb, pakliže by Vám nevadilo mít své snímky i na tomto webu. Fotogalerie se stále výrazně rozrůstá, už dávno dosáhla světové úrovně a každý hodnotný snímek je vítán. [happy]
Neděle, 20. prosince 2020 - 04:44:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2491
Registrován: 7-2008
Saul_Goodman + Vantju: K té Wisłe si dovolím napsat toto. Určitě tam nebudou po té modernizované trati vozit vzduch, proto ji ostatně modernizují, ne kvůli dotacím samotným. To platí i o úseku Cieszyn-Goleszów. Zda budou přímé vlaky z Ostravy, to záleží na mnoha věcech. Je taky možné, že budou, ale jen do Goleszowa a tam přestup na ty polské. Pořád by to bylo použitelné, jen jeden přestup.

Pokud jde o ty vlaky Katovice-Ustroń před výlukou, v úseku Katovice-Pština byl problém najít uprostřed týdne o prázdninách volné místo. Dál už to bylo volnější, ale zdaleka ne prázdné (v Zabrzegu jsme přestoupili na vlak do Cieszyna).

Ale jde tu ještě o jednu věc. Tím, že opraví ten krátký úsek Goleszów-Cieszyn umožní provozovat osobní vlaky z Czechowic-Dziedzic, případně z Katovic do Těšína i bez té trati před Zebrzydowice, a tedy zůstane zachováno železniční spojení Cieszyna se zbytkem Polska.

Pokud jde o příhraniční turistiku jinde, do Bad Schandau jezdí dost Čechů vlakem taky. Opačně, z Polska k nám, zase jezdí od Adršpachu.
Bkp
Neděle, 20. prosince 2020 - 09:56:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8459
Registrován: 8-2003
Vantju:
"jsou to prakticky dva úhly pohledu, ten první je praktické využití vlaku – byla by po takovém spojení poptávka? Jsou po cestě dost významné relace, aby se vlak dokázal naplnit? Může mít vlak smysluplné vazby? Druhý je pak zda se takovýto vlak dokáže zaplatit"

To nejsou dva úhly pohledu, ale jeden a ten samý!!!!! Už to konečně pochopte a smiřte se s tím. Poptávka je že kupující je ochotný v daném místě, v daný čas a za danou cenu koupit.

Libcha:
"drahou ale rychlou cestu letadlem"

Nepíše se rok 1980, ale 2020. Letecká doprava zlevnila natolik, že otázka už dávno nestojí levně po zemi, draze vzduchem.
Jen se podívejte na elementární věc: kolik cest za den zvládne letadlo na řekněme trase Varšava - NRW a kolik vlak.
Neděle, 20. prosince 2020 - 11:12:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4804
Registrován: 9-2007
V tom máte nepochybně pravdu, když bych se zeptal stovky lidí, zda si třeba to hovězí wagyu dá, tak mi bude k ničemu informace "ano" bez toho, aniž bych věděl, zda si to ten dotyčný je ochoten i za danou cenu koupit, pak by se reakce bezesporu lišily.

Ještě si ale dovolím drobnou poznámku – mám pocit, že noční vlaky jsou v tom ohledu trochu specifické. Když ÖBB převzaly vlak Zürich - Hamburg, jel první léta přes Berlín, dnes se vlaky v Hildesheimu dělí a vozí o tři sedačky navíc no a už teď se ví, že budou oba vlaky jezdit zvlášť, jako dřív, a díky tomu budou moci vézt o několik vozů navíc. Pokud tedy bereme jako fakt to, že jsou za současných tarifních podmínek noční vlaky nevýdělečné, ale zájem o ně stoupá... s takovou se sice budeme točit v kolovrátku, ale třeba i DP Ostrava psal na jízdenky částku, kterou je dotuje. Tím se té definice vlastně držím, jen tu danou cenu dotuji tak, aby byla akceptovatelná. Jak už jsem ale psal výše, je samozřejmě otázka, zda někomu / něčemu stojí za to dotovat noční vlaky, zda takový dotovaný produkt má nějaký přínos, který je víc, než ta dotace.
Neděle, 20. prosince 2020 - 11:45:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13564
Registrován: 8-2012
Co se týče vlaku Wwa-NRW, tak by se asi musel vklínit jako "střední třída" mezi levnou ale strašnou cestu busem, a drahou ale rychlou cestu letadlem
Tam ale přece je "vklíněný" denní BWE + přípoje. Nestačí? OK, asi by se dal zkusit řekněme jeden obrat sedaček přes noc (aby se teda opět po patnácti letech od Kiepury ukázalo, že to prostě je propadák, jinak tomu nově vyrostlí šotoultras neuvěří).
Ubytovací vlak budete mít rozhodně nákladově nad tím letadlem (už proto, že za "noc" udělá jen půl obratu), takže na koho tím cílíte? Nebo se teda budete dožadovat dotace, která ho posune do "středotřídnosti", protože je to vlak a ten je hezkej a máte ho rád?
(Krom toho, z Polska jezdí ještě daleko strašnější vrstva - maršrutka "Jacek Kowalski przewóz osób" v neděli večer z návsi nějakého Zadupia na Podlasiu, přesto to neznamená, že je poptávka po ubytovacím vlaku; poptávka je "tanio i v miare szybko od drzwi do drzwi", což je úplně jiný segment.)

nikdo na nějaké hovězi wagyu neřekne o tom se bavit nechci, protože tolik za maso nedám
Asi mi nějak uniká souvislost - někde někdo nabízí dotované wagjú? Nebo snad dokonce mám mít nárok na levnější wagjú za cenu obyčejného hovězího?
Zbytek příspěvku podle předchozí domluvy pomíjím - pořád nulový progres.
電車オタク
Neděle, 20. prosince 2020 - 12:24:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 907
Registrován: 12-2007
a drahou ale rychlou cestu letadlem
Pokud nakoupíme nové WLABmz a Bcmz aby komfort byl přijatelný i pro vyšší třídu a zároveň ho nebudeme dotovat, tak dostaneme produkt, který bude drahý jako to letadlo (v případě singlu možná ještě dražší), ale rychlý už nikoliv.
Don't take life too seriously. You'll never get out alive.
Neděle, 20. prosince 2020 - 14:49:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4806
Registrován: 9-2007
Asi mi nějak uniká souvislost
Já jsem to bral jako příklad něčeho, o čem lze diskutovat bez nějaké závislosti na potřebě si takové maso koupit. Stejně tak o nočních vlacích lze vést diskuze aniž by každá taková diskuze musela povinně obsahovat téma "kdo tu ztrátu z provozu doplatí".
Neděle, 20. prosince 2020 - 15:25:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13568
Registrován: 8-2012
Stejně tak o nočních vlacích lze vést diskuze aniž by každá taková diskuze musela povinně obsahovat téma "kdo tu ztrátu z provozu doplatí"
No jo, tak si je donekonečna a s nulovou reflexí klidně veďte. Jen jsem si myslel, že byste už mohl mít na víc, než jen na nikam nevedoucí šotoušské žvatlání. Ale OK, asi máte lepší přizvukovat si se ZFJ, Wagonem a dalšími ultras, že by stačilo dát a by se přehodilo (za dvacet minut na Berlin Hbf Tiefbahnhof), a do smrti smrťoucí dělat divizny, že je nočních vlaků čím dál míň a zbytek přežívá na kapačkách dotací z různých, obvykle velmi obskurních důvodů...
電車オタク
Miroslav_ Zikmund
Neděle, 20. prosince 2020 - 19:10:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 702
Registrován: 2-2016
T_._H_. : formálně je otázka kdo tu ztrátu zaplatí správná, leč odpověď může znít - ten, kdo platí ztrátu žlutému dopravci za vlaky Praha - Rijeka .... Žlutý pán by jistě neprovozoval vlaky se ztrátou nebo s tím, že se to křížově dofinancuje v rámci jiných činností jeho firmy .... Řečeno jinak, kde je jistota, že vlaky budou ztrátové ?
Neděle, 20. prosince 2020 - 19:26:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13573
Registrován: 8-2012
ten, kdo platí ztrátu žlutému dopravci za vlaky Praha - Rijeka
Pro mě za mě, klidně můžete srovnávat nesrovnatelné až do rána.
電車オタク
Neděle, 20. prosince 2020 - 19:36:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4273
Registrován: 9-2003
JUC. Zikmund má prostě neutišitelnou potřebu navážet se do "žlutého pána", protože DVI důchodci už nikdy SJT režimku nedostanou.
NOBLE BRICKS
Miroslav_ Zikmund
Pondělí, 21. prosince 2020 - 21:05:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 705
Registrován: 2-2016
T_._H_. : co tím chtěl pán říci ?

S4991023 : Rychlá laminátko, já se do "žlutého pána" nenavážím. Pouze konstatuji, že Rijeka nebyla pro něj patrně ztrátová (a to na můj vkus tam měl zbytečně mnoho doprovodných zaměstnanců) - není typ podnikatele jdoucího do dlouhodobě ztrátového podniku - tudíž provozování "podobných" vlaků jinými dopravci nemusí být též ztrátové.
Co to je zkratka SJT ?
Úterý, 22. prosince 2020 - 07:33:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13585
Registrován: 8-2012
co tím chtěl pán říci ?
Že můžete srovnávat nesrovnatelné klidně až do rána.
電車オタク
Úterý, 22. prosince 2020 - 11:39:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4861
Registrován: 6-2008
A jedna pikoška z druhé strany - od nového GVD měly začít jezdit dočasně přes zimu opět vlaky do Wisly. Jelikož se nestihla dodělat zabezpečovačka v "centrum řízení Skoczow", tak zatím je to na busech. Ovšem to, že se nejezdí už několik měsíců do hor si všimli i borci přes železo, a tak nahoře nad Wislou šlohli na několika místech drát z trakčního vedení a pravděpodobně i zlomili jeden sloup...

Zkopíroval jsem text kolegy MO ze sekce 320.
Se ale dějí věci...[crazy]
Středa, 23. prosince 2020 - 21:32:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7987
Registrován: 12-2011
Vypadá to, že rychlíky Kraków - Jelenia Göra vyjely.

https://www.youtube.com/watch?v=QevtORVixRA&feature=emb_title
Středa, 23. prosince 2020 - 21:45:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1019
Registrován: 3-2018
intelpetr: [ok] Země netušených možností...[happy]
Sobota, 26. prosince 2020 - 19:03:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3288
Registrován: 6-2007
Dnešní TLK 36102 SUDETY se 754 026-3

Sobota, 26. prosince 2020 - 21:25:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7989
Registrován: 12-2011
Malá železniční exkurze do polských Glucholaz [2014]
Neděle, 27. prosince 2020 - 15:14:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4830
Registrován: 9-2007
Já si k tématu Głuchołazy dovolím zareagovat – do 13.3. bude existovat přípoj, ráno v 6:50 z Wrocławi přes Brzeg do Nysy a odsud dále do Głuchołaz. Od 14.3. ale dojde ke změně jízdního řádu a už teď se ví, že "nově" vlak do Głuchołaz vyjede v 7:50. O víkendu, kdy první vlak od Opole do Nysy v 8:08, od Brzegu v 8:32, od Paczkówa nic a z jediného směru ještě přestoupit půjde, od Kędzierzyna-Koźle, odkud dorazí vlak v 7:26. [crazy] Polsko je opravdu maximální bizár, opravdu by mě zajímal jediný argument, který by jakkoliv ospravedlňoval skutečnost, že do března přípoj bude a od března ne. Zvlášť když zpátky jedou oba vlaky "stejně", do půlky března v 10:24 a od půlky března v 10:36. [crazy][crazy][crazy][angry]
Pondělí, 28. prosince 2020 - 06:20:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7995
Registrován: 12-2011
Nad polským pojetím železnice opravdu zůstává rozum stát. Minulý rok proběhla celkem velká oprava zastávky ve městě, přesto že tam stále jezdí jen čtyři páry vlaků za týden. No a případné přípoje na české vlaky nezájem. Ale jinak to byl zázrak, že se tam zase začalo jezdit.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
Saul_Goodman
Pondělí, 28. prosince 2020 - 17:46:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 646
Registrován: 11-2019
No počkat, někteří ultras tu prorokovali světlé zítřky polské železnici s obrovským potenciálem a teď takové nechutné pomluvy? [biggrin][rofl]
Úterý, 29. prosince 2020 - 01:13:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4831
Registrován: 9-2007
To jsou ty zítřejší zítřky! [biggrin]

V globále mám pocit, že se situace výrazně lepší, pamatuju si Polsko před 15 lety a z toho do dnešních dní vydržely snad už jen tyhle šílenosti, navíc ne všude. O to víc mě to ale udivuje, dodnes neznám důvod, proč se přistupuje k takovýmto kravinám. Když ale srovnám třeba rozvoj regionální dopravy okolo Wrocławi nebo Poznaně, tak tam to naplnění potenciálu a kroky vpřed vidím. [happy]
Úterý, 29. prosince 2020 - 07:10:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13672
Registrován: 8-2012
Polsko železničně funguje tam, kde se na úrovni samosprávy našli lidé s vizí a drajvem, vykopali od nich "beton" PKP a udělali si vlastní dopravce.
No a jinde se to nestalo a tam to furt stojí za vyliž a Opolskie je jedním z těch míst; místo aby se domluvilo s dolno- nebo (horno)slezským vojvodstvím, tak cpe prachy Polregiu na kible v nesmyslných relacích Wrocław Główny - Kędzierzyn Koźle.
No a "oprava zastávky" Głuchołazy Miasto (reálně hlavně zrušení úseku do Zdrója) šla očividně z úplně jiného budžetu.
電車オタク
Saul_Goodman
Úterý, 29. prosince 2020 - 09:32:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 648
Registrován: 11-2019
A přece jenom dodám trochu pozitivní informaci. Některé vlaky Kraków - Katowice jsou poprvé rychlejší než autobusy jedoucí v taktu 20 minut po dálnici. U vlaku nastalo velké snížení cen na 13 PLN, každý den jede 37 párů. Vlaky PKP Intercity jezdí nově za 15,90 PLN.

Nevýhodou je polský komplikovaný systém slev pro děti a studenty ve veřejné dopravě všeobecně (neplatí na všechny spoje), neexistující takt a bonusově ještě třeba v Krakově pouze velice okrajová integrace MHD a vlaků.
Úterý, 29. prosince 2020 - 12:02:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8000
Registrován: 12-2011
T.H.: Na Zdrój teda vytrháno?

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
Úterý, 29. prosince 2020 - 12:30:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13678
Registrován: 8-2012
"Ponecháno svému osudu". Budova zbořena, přejezd na Powstańcow Ślaskich vytrhán a komunikace opravena, na "miastu" směrem k Zdróju zašturcováno včetně pískového násypu...
Video zde (od cca 15. minuty).
電車オタク
Úterý, 29. prosince 2020 - 12:51:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8002
Registrován: 12-2011
Vidím, že i bouda se závorářem je ze zastávky pryč.
Úterý, 29. prosince 2020 - 13:54:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13681
Registrován: 8-2012
K přejezdu na Powstańców Śląskich jsem ještě našel tyhle fotky [happy]
24opole.pl, interia.pl
Je to právě zde (v pozadí jsou vidět vzdálenostní upozorňovadla i ten přejezd) po bleskové povodni 29. května 2014 a ten kus ulice byl zrekonstruován v rámci odstraňování povodňových škod včetně likvidace přejezdu.
電車オタク
Středa, 30. prosince 2020 - 09:16:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3915
Registrován: 6-2007
754 ve službách PKP Intercity už se nám prohánějí v Sudetech[fotic][jidlo]Lokomotivy.net: 754.026 vyjíždí ze stanice Goswinowice s TLK Sudety

Mezi Raciborzem a Baborowem je stále živo díky nakládce kukuřice. V Pietrovicích probíhá oprava staniční budovy, a kolem trati se nadále likviduje vegetace.


A už několikátý "poslední Wojciech" v Zabrzu [lol][biggrin]
Ještě několik vlaků by jet mělo, ale na leden už Kotlarnia zvažuje definitivní konec provozu.

[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Saul_Goodman
Středa, 30. prosince 2020 - 22:44:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 651
Registrován: 11-2019
Vantju:
"O to víc mě to ale udivuje, dodnes neznám důvod, proč se přistupuje k takovýmto kravinám."
Protože se někde musely proinvestovat prachy, udržitelnost... O Železnice v Polsku kromě koridorů a okolí největších měst na dojíždění do práce/školy není zájem. Celkově je Polsku veřejná doprava mimo vybraných relací a MHD po dotační stránce spíše trpěná.
Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 11:28:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11417
Registrován: 12-2009
na dojíždění do práce/školy není zájem.

W piątek (30.10) podpisana została umowa na inwestycję, która umożliwi dojazd koleją na lotnisko w Pyrzowicach z Katowic, Tarnowskich Gór, Zawiercia lub z Częstochowy. Zakończenie prac planowane jest na I kwartał 2023 roku
Saul_Goodman
Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 12:19:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 653
Registrován: 11-2019
Ohl: Jako že se postaví za EU prachy pár km kolejí na letiště ve velké aglomeraci je známkou, že je v Polsku železnice populární nebo dokonce nějak protěžovaná? [biggrin]
Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 13:22:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11418
Registrován: 12-2009
To není tvrzeno- je to že není vždy pravda, že není zájem.
Zrovna ve Slezsku(Horním) se docela dost železnice obnovují.
Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 14:21:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1697
Registrován: 6-2019
Pár km kolejí = ve skutečnosti minimálně 40 km.
Ještě máte potřebu dalšího lhaní a vysírání?

protěžovaná?
Protežovaná. Protěže jsou kytky.(Příspěvek byl editován uživatelem Ahmad_Šáh_Masúd.)
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 14:21:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4290
Registrován: 9-2003
SG: Počúvajte, Kefalín, a čo si vy vlastne predstavujete pod takým slovíčkom "protĚžovaná" ?
NOBLE BRICKS
Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 15:24:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13701
Registrován: 8-2012
No koleje na letiště nejsou žádnou známkou pokroku (zvlášť jsou-li to třeba takové SZYmany [happy]), to akorát známkou zaostalosti Prahy je, že je nemá a hned tak mít nebude...
電車オタク
Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 15:49:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1698
Registrován: 6-2019
Jo, Szymany, mekka všech multimodálních šotoušů aneb přestup uprostřed lesů...[biggrin]
To byly časy, než přišel ten čínskej virus. Muselo se to pojmout nízkonákladově, takže za pětikilo s Flybe do Southendu, víkend v Londýně a zpět ze Stanstedu na Szymany, pardon Olsztyn Airport.
Hodina čekání a pak opravdu přijel!!Na poslední fetce je Szczytno, kde bývala výborná nádražka s hotovkami do stovky... Dnes ani nic, natož vlak na letiště.
Doufejme, že rok 2021 bude opět šotoušsky plodný a úspěšný.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 20:09:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1030
Registrován: 3-2018
protěžovaná?
Protežovaná. Protěže jsou kytky.
Nehledal jsem to teď nikde, ale kdysi jsem četl jazykovědnou poznámku, že správněji je sice "protežovaná", ale užíváno a v mluvě praktičtější je spíše "protěžovaná" a nelze než to do budoucna přijmout.
Sobota, 02. ledna 2021 - 18:09:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11419
Registrován: 12-2009
ve skutečnosti minimálně 40 km. + další desítky km hlavních i vedlejších tratí
remington
Čtvrtek, 07. ledna 2021 - 10:44:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 81
Registrován: 9-2019
Něco pro potěchu oka (dal jsem to i do ex-SSSR):

odkaz
Priapos
Čtvrtek, 07. ledna 2021 - 13:45:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1893
Registrován: 10-2012
Pozná někdo, kde byla před lety pořízena tato fotografie cestou vlakem z Bohumína?


Čtvrtek, 07. ledna 2021 - 13:53:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 1-2015
Kalwaria Zebrzydowska
Čtvrtek, 07. ledna 2021 - 17:54:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1740
Registrován: 11-2005
Třeba se k financím na trať k letišti museli hornoslezští horníci protěžit.
Pátek, 08. ledna 2021 - 18:42:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3293
Registrován: 6-2007
Dnešní TLK 36103 SUDETY se 754 026-3

Čtvrtek, 14. ledna 2021 - 19:58:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 547
Registrován: 1-2017
Jeden zajímavý URBEX v Polsku - Nevíte, k čemu byl ten bílý vůz s chlazením - nebo trafem - nebo co to vlastně je?
Odkaz na FB, ale funguje i bez registrace: Urbex Team Kwidzyn
Čtvrtek, 14. ledna 2021 - 22:26:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 124
Registrován: 2-2018
Jussi: Jen hádám, mohla by to být např. pojízdná měnírna, jako bývaly (jsou?) k vidění u nás.

https://www.k-report.net/ukazobrazek.php?soubor=1269470.jpg&stran ka=1
Sobota, 16. ledna 2021 - 18:43:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 551
Registrován: 1-2017
AllForOnepnzs: Taky mě to napadlo, takže jsem rád, že nejsem sám [ok]
Úterý, 19. ledna 2021 - 12:33:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3899
Registrován: 11-2006
Zcela nepochybně pojízdná měnírna. Už jen ty díry po průchodkách na čele a trafo uprostřed soupravy ukazují na měnírnu. Jen tvar soupravy je jiný, než na jaké jsme zvyklí u nás.
http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Středa, 20. ledna 2021 - 12:09:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4897
Registrován: 9-2007
Soutěž s pětiletým předstihem. Liberecký kraj začne letos vybírat dopravce pro Jizerskohorskou železnici

Kraj jedná o možném prodloužení některých tras v pohraničí. V případě linky Liberec – Szklarska Poręba Górna by mohly vlaky jezdit až do polské Jelení Góry, u linky do Černous přes polský Zavidów do německého Görlitz.

[coze][coze][coze][andel][vypravci]
Saul_Goodman
Středa, 20. ledna 2021 - 12:23:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 680
Registrován: 11-2019
Vantju: To je sice hezké, ale všechno to naráží na polskou stranu, tam mi nějak vyjádření chybí [biggrin]
Středa, 20. ledna 2021 - 15:33:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3927
Registrován: 6-2007
Sudety moc štěstí neprovází, jediná provozní 754 v Krakowě je 026 a v případě její neschopnosti nebo prohlídky jede vlak jen z Krakowa do Kedzierzyna tažený elektrikou, dále pak autobus až do cíle... Což hodně cestujících odrazuje, tak se uvidí jak dlouho toto spojení vydrží. Jo, denní proběh 800 km pro 754 není už to pravé ořechové, zvláště kdy mašina jede fakt celý den v kuse.

[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Mladějov
Čtvrtek, 21. ledna 2021 - 10:36:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15816
Registrován: 3-2007
Vojtag: Já to moc nesleduji, tak se zeptám: Všechny tři 754 (t.č. čísla 026+..??)byly přemístěny do Krakova (odkdy ?)a mají tedy vozit přesně jaké vlaky a kam ? Uvažuje se o pokračování či rozšíření pronájmu ? Proč se stáhly od Baltu ?
Částky za pronájem jsou známy ?

Děkuji za doplnění či opravě mých chabých znalostí o téhle zajímavé kuriozitě.
Čtvrtek, 21. ledna 2021 - 14:50:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3933
Registrován: 6-2007
Těch polonizovaných je 7 kousků - 015, 025, 026, 028, 037, 041, 046, které se různě střídají podle aktuálního místa nasazení, případných závad a prohlídek.
U Baltu v Gdyni jezdí jen v červenci a srpnu, jinak Bialystok směr Suwalki a Olsztyn, od června pravděpodobně i rychlíky přes Czeremchu.
Některé byly přemístěny do Krakowa pro vozbu TLK Sudety (ten na snímku), který vozí denně v celé trase Krakow - Katowice - Kedzierzyn Kozle - Nysa - Jaworzyna Slaska - Walbrzych - Jelenia Gora a zpět. Momentálně by zrovna tam měla být 026 doplněná 037.

Současná dvouletá smlouva z října 2019 by se měla týkat pěti lokomotiv v celkové ceně 2,26 milionu EUR.

V uplynulých letech byly nasazovány i v Lublině a Rzeszowě, kde vykryly přechod z umírajících SU45 a SU46 Carga do doby než se rozjezdily nové Gamy, a byl pokus o nasazení z Gdynie na náročný oběh do Pily, Gorzowa Wlkp a Szczecina, ovšem to se moc nepovedlo a dost brzy tam všechny pozdechaly.
[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Čtvrtek, 28. ledna 2021 - 11:09:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 1-2021
dobrý den,
rád bych zde požádal o radu: jaké jsou možnosti zakoupení jízdenky na krátký přeshraniční úsek Chalupki-Bohumín (6 minut jízdy), ve vlaku IC 116 (PL) / EC116 (CZ).
Malý pohraniční styk platí jen pro Os vlaky, na internetu to koupit nejde, ani u poláků, ani u ČD.
Děkuji za informaci,

Dříve byly v eshopu ČD i jízdenky Warszava-Ostrava v režimu včasná jízdenka Evropa za pěkné ceny, dnes to už nevidím, nevíte proč, případně zda se dá nějak něčím nahradit? Děkuji