Diskuse » Železnice » Tratě na střední Moravě » Archiv diskuse Tratě na střední Moravě do 22. 12. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Tratě na střední Moravě do 22. 12. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Sobota, 19. prosince 2020 - 12:23:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15413
Registrován: 12-2007
Pomíjím detaily toho typu,

Zejména je potřeba nepominout nedetail toho typu, že jedna věc je, když někdo DOBROVOLNĚ chce jezdit na kole (ať už rekreačně, či coby prostředek k dojíždění), a jiná věc je, když je mu tento způsob VNUCOVÁN ve smyslu "veřejnou dopravu mimo dosah železnice ti zrušíme a ty si dojeď (bez ohledu na počasí, denní dobu, tvůj zdravotní stav a další okolnosti) k nejbližšímu nádraží na kole".

autobusech, které tempem hlemýždě zajíždí v několikahodinových intervalech na náves každé osady.
Znovu:
- i linkové autobusy mohou/umějí jezdit expresně/zrychleně apod.
- několikahodinové intervaly linkových autobusů nejsou jejich fyzickou vlastností; reálně mohou (ba i umějí) jezdit v intervalech velmi krátkých.
Sobota, 19. prosince 2020 - 12:38:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15817
Registrován: 10-2004
Tom_tužín:
"Věcný závěr je stále ten, že mobilita se zásadně mění. Budoucnost dopravy není v linkových autobusech, které tempem hlemýždě zajíždí v několikahodinových intervalech na náves každé osady. Budoucnost je v "mikromobilitě" na krátké vzdálenosti v rámci regionu, a rychlém propojení regionů s městy pomocí výrazně modernizované regionální železnice."
Ale že tenhle váš sen nějak lidi nepřijímají. Čím to bude? Třeba proto, že lidi idálně chtějí jet PŘÍMO, RYCHLE a KDY CHTĚJÍ. Jak ty lidi chcete přesvědčit, aby přistoupili na váš sen?
Sobota, 19. prosince 2020 - 14:38:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5049
Registrován: 4-2003
T. Tužíne, pozitivní efekt pohybu, včetně cyklistiky, na zdraví člověka nikdo nezpochybňuje, nikdo nezpochybňuje ani výsledky studie z Nizozemí. Úplně od věci se tak dobýváte do otevřených dveří. Pouze poukazuji, že data, která citujete ze serveru Kolo.cz, neodpovídají – jsou nadsazená – skutečným datům ze studie. Toto přecházíte mlčením.

Stejně tak nikdo nezpochybňuje, že i s elektrokolem lze vyvíjet pohyb šlapáním, což však nebude případ babičky, které už nohy moc neslouží. Tedy opět jste mimo mísu.

O autobusech jste se opakovaně vyjadřoval, že vás nezajímají a že je neřešíte. Proto vaše výroky o dopravě realizované autobusy mají nulovou vypovídací hodnotu a jejich význam je stejný jako význam harmoniky při lovu jelena. Jinak v mé domovině byl nezájem o autobusy takový, že z původního hodinového intervalu nyní jezdí autobusy po 15 minutách. A staví v každé obci nejen na návsi.

Ad psychopat. Osobě v rodině, o níž jsem se zmiňoval výše, jsme doporučovali odbornou psychologickou pomoc, no tuto odmítla, že není "blázen", a že bychom tam měli jít my, že my jsme "vadní". Takže vaše označování ať už mě či jiných psychopatem je typickým příznakem.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Sobota, 19. prosince 2020 - 16:38:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2925
Registrován: 7-2017
Doktor 5047: Argumentační faul - nesprávné zobecnění na základě jednoho případu.
Sobota, 19. prosince 2020 - 16:40:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2926
Registrován: 7-2017
Doktor 5048: Argumentační faul - argument ad hominem.
Sobota, 19. prosince 2020 - 18:53:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15414
Registrován: 12-2007
Ironií je, jak zde jsou tatáž označení používána pro něco, co by se dalo nazvat přesným opakem:

- mými teoriemi, které zavání neznalostí až naivitou, smíchanou s dopravně - ideologickým pohledem blízkým IDS JMK, přičemž IDS JMK je právě založen na (p. Tužínem zmiňované) multimodalitě (vzájemné návaznosti vlaků, linkových autobusů a MHD jednotlivých měst; ovšem stejně tak do tohoto systému zapadá i řešení "dojeď na nádraží páteřní tratě autem či na kole a odtud jeď páteřním vlakem").

Tzn. IDS JMK je svým způsobem ještě víc multimodální než ideální stav dle p. Tužína, ve kterém (na rozdíl od JMK) chybí jeden z módů, a to linkové autobusy.

- a naopak - údajný stav ideologie 90. let nechaly na mladší generaci dost hlubokou stopu použitý p. Tužínem pro označení názorů některých jeho oponentů, přičemž právě stav "kde vedou koleje, tam i jezdí vlaky, a to od rána do večera po celý den; kde koleje nevedou, tam jezdí pár busů v pracovní dny; o víkendech se tam nehne ani kolo, takže kdo chce mít lepší spojení, musí se na nejbližší nádraží dostat nějak svépomocí" takříkajíc vyzrál na mnoha místech ČR právě v těch 90. letech 20. stol. (po provedených škrtech v autobusových spojích) a na některých z těch míst (přestože např. se srovnatelně velkými sídly jako jsou na nějaké nedaleké trati z kategorie "lokálka vedoucí např. zčásti či zcela mimo hlavní přepravní proudy) přetrvává dodnes.

Jak paradoxní.
Sobota, 19. prosince 2020 - 19:07:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5050
Registrován: 4-2003
dědek_hank:
"Doktor 5047: Argumentační faul - nesprávné zobecnění na základě jednoho případu."
Před Toyotou jsem prodával Suzuki. Za 15 tisíc, kupující byl důchodce. To už máme druhý případ. A na inzertních portálech najdete stovky dalších případů. Hlavně, že jsem psal v nižších kategoriích jsou dostupná samozřejmě i levnější auta. Takže žádné nesprávné zobecnění se nekoná, to spíše nesprávné pochopení z vaší strany.
dědek_hank:
"Doktor 5048: Argumentační faul - argument ad hominem."
To jako, že se neorientujete v realitě? Vždyť je to pravda.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Tom_tužín
Sobota, 19. prosince 2020 - 20:43:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1255
Registrován: 6-2005
Davide, to, že něco nechápete ještě neznamená, že je to paradoxní.

Bohužel toho víte velmi málo o multimodalitě. Veřejná doprava je jeden dopravní mód, a přestupy z autobusu na vlak, z vlaku na tramvaj, z tramvaje na trolejbus a z trolejbusu třeba na autobus MHD neznamenají nic víc, že užíváte stále jen jeden mód - veřejnou dopravu. To, že se dá někde u nádraží zaparkovat auto a dá se na ten vlak dojít i z parkoviště je něco, čemu moc nelze zabránit. To ovšem nemá nic společného s cíleným budováním multimodality jako systému. Pokud mělo být podstatou sdělení to, že IDS JMK je ve ve všem nejlepší, tak díky za informaci, názor si udělám raději sám.

Co se týká devadesátých let, tak jste zřejmě tehdy "tahal kačera" (pokud jste byl vůbec na světě), jinak byste těžko psal takové nesmysly. Právě tehdy vznikly ty myšlenky na bázi "veřejná doprava je socka", nebo "drahý vlak, levný autobus", z toho logicky plynoucí "když nahradíme všechny vlaky autobusy, tak strašně ušetříme". Šotoušká obec je z těchto úžasných myšlenek živa dodnes - byť se ukázalo, že tato jednoduchá a hloupá řešení nikam nevedou, respektive vedou ke značným průšvihům. Tím největším průšvihem dopravní politiky "devadesátek" bylo naprosto bezhlavé převedení dopravy z železnice na silniční dopravu, přičemž se jaksi nedomyslelo, že ta silniční síť to bez investic neunese. S důsledky se pereme dodnes. Tak jako jiné jednoduché a hloupé myšlenky i tyto dopravně - ideologické bludy "devadesátek" určitý typ jedinců prostě oslovují. Některé politické strany by mohly vykládat, jak se s tímto přístupem dá pracovat ...

Jinak gratuluju k výrobě věty na pět řádků s asi dvaceti odbočkami, to se fakt nedá téměř číst. Když už chcete sdělit nějakou myšlenku, zkuste ji ve vlastním zájmu strukturovat do srozumitelných vět a odstavců.
Sobota, 19. prosince 2020 - 21:14:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15415
Registrován: 12-2007
Co se týká devadesátých let, tak jste zřejmě tehdy "tahal kačera" (pokud jste byl vůbec na světě)

Tak schválně - kolik že mi bylo v tom březnu 2001, když jsme se nechali napálit od ČD, s.o., s ujetím přípoje v Prostějově hl. n. (viz můj nedávný příspěvek) poté, co dotyčný Os dlouho čekal v Nezamyslicích na R od Žiliny), resp. následnými kecy typu "na návratek nevyužité jízdenky směr Chornice sice máme nárok, ale s takovými srážkami, že bychom beztak skoro nic nedostali", přičemž já jsem tušil, že tomu je jinak (tzn. návratek beze srážky + bezplatná jízdenka do původní výchozí stanice). [happy]

No, bylo mi skoro přesně o 3 roky víc než v době, kdy jsem po trati Prostějov - Chornice jel v únoru 1998 poprvé. Mmch. tehdy bylo u spoje v KJŘ uváděno, že jede jen do Dzbelu, kde měl následovat přestup na jiný spoj směr Chornice; i když jsme tehdy KJŘ pečlivě přelepovali (tzn. jakákoliv změna by nám neunikla) v rámci změn JŘ (včetně té mimořádné k 28. 9. 1997), tak nic o náhle zavedeném dzbelském nepřestupu tam nebylo, tak holt jsme se to dozvěděli až od nádražáka ve vlaku. [happy]

No ale k jádru věci - takže takový Kraj Vysočina s jeho (donedávna běžným, teď už je to o něco lepší) stavem "O. K., vlaky jezdí celodenně celotýdenně, zato autobusy i např. přes párticícová městečka nejezdí ani večer, ani o víkendech; a do menších obcí jedou fakt ty např. 4 spoje za den" je vytouženým tužínovským vzorem? [happy]

Např. se stavem, kdy např. můj spolužák ze SŠ, bydlící v obci Okarec, musel ve dnech, kdy jsme měli 8 či 9 vyučovacích hodin, před těmi 17 - 18 lety (to to letí...), jet ze "školního" okresního města domů tak, že dojel do žst. "Studenec" a odtud musel 2,5 km pěšky (mmch. tento stav - kdy z okresního města do této obce jede poslední přímý bus ve 14:50 h - platí dodnes!). Asi měl mít - v souladu s tužínovskou tezí - v žst. Studenec zaparkované kolo (a na něm pak - v zimě potmě - jet)...

Pokud mělo být podstatou sdělení to, že IDS JMK je ve ve všem nejlepší,
Ne, nemělo. To si podsouváte sám.

To ovšem nemá nic společného s cíleným budováním multimodality jako systému.
Tak ono zejména u aut (a do značné míry u kol) toho není moc cíleně k "budování" (na rozdíl např. od tvorby jízdních řádů autobusů). Prostě kdo chce, tak tím autem/na kole na to nádraží dojede.

Právě tehdy vznikly ty myšlenky na bázi "veřejná doprava je socka", nebo "drahý vlak, levný autobus"
S tím, že pak ve 21. století se např. právě JMK z této (s)myšlenky vymanil a zkvalitnil veřejnou dopravu jako celek.

Tím největším průšvihem dopravní politiky "devadesátek" bylo naprosto bezhlavé převedení dopravy z železnice na silniční dopravu, přičemž se jaksi nedomyslelo, že ta silniční síť to bez investic neunese.
A Tužín na tuto myšlenku přinejmenším v určité míře navazuje - svými tezemi o likvidaci autobusů (sloužících mj. coby napáječe k vlakovým linkám) a náhradě mimo jiné osobními auty coby těmito "multimodálními" napáječi.

Nemluvě o těch autobusových linkách, které vedou přímo bez přestupu do jádrového velkoměsta (a obvykle jsou slušně využívané, čímž do určité míry také ulehčují silnicím od aut).

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Sobota, 19. prosince 2020 - 22:21:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 61
Registrován: 10-2017
Tom_tužín:
"
Věcný závěr je stále ten, že mobilita se zásadně mění. Budoucnost dopravy není v linkových autobusech, které tempem hlemýždě zajíždí v několikahodinových intervalech na náves každé osady. Budoucnost je v "mikromobilitě" na krátké vzdálenosti v rámci regionu, a rychlém propojení regionů s městy pomocí výrazně modernizované regionální železnice.
"

Když už přiznal Tomáš Tužín potřebu výrazně modernizovat regionální železnice, tak by bylo fajn říct, jakou má představu zde v regionu v okresech OL, PV, PR a SU.
1. Co navrhuje v rámci spojení Prostějov-Olomouc? V Prostějově je nádraží umístěno značně excentricky v odlehlé poloze od rezidenčních čtvrtí. V Olomouci je to o něco lepší, ale také je ta excentričnost znát. I kdyby byla trať PV-OL rekonstruována na 250 km/h, tak nemůže v aktuální stopě časově konkurovat autobusu PV centrum/PV západ - OL, FN - OL, centrum.
2. Obdobně pro dopravu směr Nezamyslice - nevýhodná poloha nádraží v Prostějově, excentrická poloha Bedihošť, chybějící Čehovice.
3. Trať do Konice opět zbytečně vzdálena od centra.

Je si třeba přiznat, že problémem není jen rychlost a propustnost tratí, ale také nevhodná poloha nádraží a velmi zdlouhavý přestup. V Olomouci lze pochopit, v Přerově i Prostějově je to však absurdní.

Vím, že je to zcela extrémní finančně (6-7 km v tunelu), avšak časově bezkonkurenční z hlediska obsluhy Olomouce. Ideálně zastávky Nemilany, FN, Náměstí Hrdinů, Lazce, (možná Černovír), hl.n,
Páteřní linka PV-OL-PR-Hulín-Otrokovice-ZL
https://mapy.cz/s/husuhelemu
Co by to přineslo?
Vlak v úseku PV-OL, FN/centrum by byl plně konkurenceschopný s IAD.
Nemilany by nepotřebovaly courák do města.
spojení FN-Lazce, Lazce-hl.n., FN-hl.n., FN/centrum-Holice, OL,FN/centrum - PR (a dále) by bylo rychlejší než IAD.
Jen ta páteřní linka by přinesla zrychlení pro spojení 2 stotisícových aglomerací, 2 bezmála padesátitisícových měst

V Prostějově by z hlediska mikromobility bylo nejlepší pro regionálku opustit PV, hl.n. a směřovat přestupní uzel někde blíže k centru, kdy by byla výrazně lepší dostupnost ze západu města, kde bydlí drtivá většina obyvatel
https://mapy.cz/s/kejuzorusa

Pokud by stáli na KIDSOKu o maximální využití VHD, v PV nejezdí příměstské busy po periferiích, ale normálně přes centrum, existoval by přímý bus po dálnici (PV, západ - PV, centrum - OL, FN - OL (hrdinů/tržnice) a stejně tak OL, tržnice - Šlechtitelů - Holice - Kokory - Předmostí - PR, centrum - PR, hl.n.

Dokud budeme přemýšlet o babce na elektrokole z Chornice a budou nám utíkat ty tisíce cestujících mezi centry, tak se nikam neposuneme.
Tak přemýšlel komunista Novotný na kraji v Ostravě a vybudoval železnici na letiště duchů v Mošnově. Pokud by chtěl dělat něco pro lidi (to se vylučuje u komunisty), tak upravil trať Suchdol-NJ, aby mohl jezdit S-bahn z OV do NJ.
Sobota, 19. prosince 2020 - 22:29:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4907
Registrován: 5-2002
Přátelé,

potřeboval bych zjistit, kdy byly zrušeny manipulační koleje (nakládkové) v zast. Měrovice nad Hanou (trať Přerov - Brno), Uhřičice (trať Kojetín - Tovačov), Těšice, Uhřice u Kroměříže a Prasklice (trať Nezamyslice - Morkovice). Netuší někdo?

(Příspěvek byl editován uživatelem Rosta_Kolmix.)
www.prototypy.cz - Stránky, které vytváříte Vy všichni!
UPOZORNĚNÍ: Pokud najdete na stránkách O prototypech chybu, opravdu nepomůže, když budete po diskuzích šířit, že Kolmačka má toto a tamto špatně. Pomoci může jedině to, když mi napíšete CO je špatně a JAK je to správně...
Sobota, 19. prosince 2020 - 22:30:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 62
Registrován: 10-2017
Ještě bych doplnil, že v devadesátkách byl z hlediska jízdného vlak levnější než autobus. Rozdíl byl však v tom, že v devadesátkách začali přicházet nové busy nebo se staré bastlili, ale na meziměstě i příměstě se dalo svézt "zájezďákem", někdy i s klimou.
V druhé půlce devadesátek jste si mohli vybrat na cestu mezi PV a BM mezi škůdkou 120, koženkou a nebo také karosou 936. Zrovna ta poslední volba byla tím největším komfortem.
Sobota, 19. prosince 2020 - 23:19:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2929
Registrován: 7-2017
pvol:
"Tak přemýšlel komunista Novotný na kraji v Ostravě a vybudoval železnici..."

On na tom úřadě seděl sám a sám rozhodoval?
Tom_tužín
Sobota, 19. prosince 2020 - 23:26:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1256
Registrován: 6-2005
Davide, fakt nemám tolik času co Vy, takže se chytnu jen jedné věci, toliko Vašeho příkladu s Okarcem. Jsou prostě některé kombinace časů a směrů, kde jezdí za hodinu jednotky lidí. Buď budete zcela neefektivně provozovat nějaký autobus z Okarce, kterým nepojede zřejmě nikdo (nebo jeden člověk), a potom ty peníze budou chybět tam, kde jezdí lidí 100 x více. Nebo (varianta 2) si prostě přiznáte, že velmi slabé přepravní proudy do různých vesniček na Vysočině pokryje daleko efektivněji individuální doprava, která se kvalitně prováže s hromadnou dopravou právě tam, kde se slabé přepravní proudy zesílí natolik, že naplní základní podstatu hromadné dopravy, toliko hromadnost využití.

Já jsem opravdu dalek toho, abych Vašeho spolužáka nutil brodit se 2,5 km tmou ve sněhu. Individuálně se dopravit lze mimo kola třeba i obyčejným autem, sdíleným autem, taxíkem oficiálním, taxíkem neformálním (na vlak mně hodí táta, máma, brácha, strejda, kámoš ...) atd. atd. Postavte se prosím někdy takto v pátek večer někam, kam přijíždí vlak tak, že nepokračuje dál (dejme tomu do Moravské Třebové) a sledujte, kolik lidí takto z nádraží odjíždí. Kdysi předloni jsem to zrovna v té Moravské Třebové sledoval, těch lidí vystoupilo z vlaku odhadem něco kolem třiceti, na autobus odešli tuším dva.

Konečně prosím pochopte, že já obyvatelstvu Českého nebo Moravského venkova nehodlám autobusy upírat, ale oni si lidé jaksi vybrali sami - prostě s nimi nejezdí. A snad i Vy ráčíte uznat, že ti dva cestující, kteří se na autobus odebrali, dorazí do cíle efektivněji osobním autem než autobusem. Opravdu se nemůžeme v jednadvacátém století držet linkového schématu z dob ČSAD, kdy skončila šichta ve fabrice a plné autobusy rozvážely dělníky do vesnic v okolí. Nepopírám, že v blízkém okolí velkých měst se i dnes naplní autobusy třeba i v pravidelných intervalech a nemám problém s takovýmto schématem provozu. Mám problém s tím, že z něj děláte mantru a mylně se domníváte, že takto to musí zákonitě fungovat všude. Nemusí, a dokonce ani nemůže - i kdyby to chtěl teoreticky někdo zaplatit, tak např. nikdy neseženete tolik řidičů.
Neděle, 20. prosince 2020 - 07:18:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15416
Registrován: 12-2007
Buď budete zcela neefektivně provozovat nějaký autobus z Okarce, kterým nepojede zřejmě nikdo (nebo jeden člověk), a potom ty peníze budou chybět tam, kde jezdí lidí 100 x více.
Anebo si všimne, že ta obec Okarec leží na trase Třebíč - Náměšť n/O. s několika dalšími vesnicemi, které je vhodné obsloužit tak jako tak obslužnou autobusovou linkou, která danou trasu obslouží lépe než Os vlak s jedinou stanicí "Studenec", jejíž "význam" je převážně v přestupu na lokálku s nízkým vytížením a vedenou do značné míry mimo hlavní přepravní proudy (+ mj. míjející jednu z největších obcí na trase).

A to jsem milosrdně dal příklad spolužáka s obce vzdálené jen 2,5 km od nejbližšího nádraží; horší už by to měla moje SŠ-spolužačka z Jasenice; kde mimochodem v jejím případě to bylo ještě zajímavější - do 12/2004, když jsme měli 1x týdně 9 hodin, měla dojednáno, že z té 9. hodiny může odejít o 10 - 15 minut dříve, aby stihla vlak jedoucí z nedalekého vlakového nádraží "podle potřeb občanů" v 16 h. Pak přišlo ztaktování a ona měla radost - vlak jí jel až v 16:39 h, tzn. nemusela z 9. hodiny utíkat (pozn. stejně pak v Náměšti n/O. čekala na autobus jedoucí "podle potřeb občanů" až někdy po 18. h).

A radši nechtít vědět, co by Tužín doporučoval dalším dvěma spolužačkám, oběma od dukovanské elektrárny - jedné právě z Dukovan a druhé ze Slavětic.

Konečně prosím pochopte, že já obyvatelstvu Českého nebo Moravského venkova nehodlám autobusy upírat, ale oni si lidé jaksi vybrali sami - prostě s nimi nejezdí.
Jeďte se projet po mnoha oblastech např. právě v Jihomoravském kraji.
A taky si v kontextu diskutovaného (tzn. vaší ne-stejným-metrem-měřící teze typu "jakýkoliv vlak může být páteří s návozem na kolech/v autech; jakýkoliv linkový bus je o pár spojích/lidech") uvědomte, že podobné minimum lidí by jezdilo v okolí Chornic i při celotýdenním provozu vlaků.

fakt nemám tolik času co Vy
Nemáte pravdu ani v tomto. V posledních dnech mám toho volného času velmi, velmi málo.
Ale na napsání reakcí do tohoto diskusního vlákna si těch pár minutek najdu rád.

Těšice, Uhřice u Kroměříže a Prasklice (trať Nezamyslice - Morkovice)
Jo, trať s jízdou posledního vlaku v pátek 23. 1. 1998 odpoledne - jen pár hodin poté, co jsem si na "domovském" vlakovém nádraží vyzvedl změnu KJŘ obsahující i údaje o převedení této tratě do autobusové dopravy. A věděl jsem, že dojet tam + svézt se tam vlakem už nestihnu...

Aspoň o ty 4 týdny později, když jsem přes Nezamyslice (s následnou jízdou i z Prostějova do Chornic + dále do - již čerstvě zadrátované, na rozdíl od některých okolních úseků - Skalice) jel, jsem se prošel po nadchodě na tamní "morkovické/místní" nádraží (tehdy ještě u nadchodu nebyla cedule o zákazu vstupu; nejpozději o ty 3 roky později už tam byla).

Morkovická trať mimochodem je hezkým vyvrácením Tužínova zevšeobecňujícího argumentu o tom, jak lokálky lépe obsluhují cílová místa ve městech. Vybral si totiž lokálky ze Senice do Olomouce a z Chornic do Prostějova, u kterých to skutečně v Olomouci/Prostějově platí.

Jenže pak jsou/byly další lokálky, které naopak jsou/byly umístěny ještě nepřístupněji než hlavní tratě. A patří k nim právě morkovická trať, která v Nezamyslicích byla přístupná jedině bariérovým nadchodem (navíc s kovovým, tzn. v zimě ještě potenciálně kluzčím, povrchem).

Totéž historicky např. i zapojení lokálek ve Vranovicích, Zaječím, Hodoníně; dodnes např. v Čáslavi.

Opravdu se nemůžeme v jednadvacátém století držet linkového schématu z dob ČSAD, kdy skončila šichta ve fabrice a plné autobusy rozvážely dělníky do vesnic v okolí.
Ano, to skutečně nemůžeme = odjezd POSLEDNÍHO busu nějakým směrem ve 14:45 h je nesmysl. Resp. obecně se ezitím změnilo to, že počet (ať už vlakových či autobusových) spojů musí být vyšší než dřív tak, aby pokryly přepravní poptávku (což se na většině tratí i řadě autobusových linek povedlo - zavedením standardního přinejmenším 1h intervalu v odpolední špičce).

A opět - např. takový JMK se toho "schématu z dob ČSAD" přestal držet již před 10 - 17 lety (a to i v okolí okresních měst, tzn. nejen v okolí Brna), v některých oblastech navýšil počty spojů oproti dřívějšku velmi výrazně a výsledky se dostavily (dokonce na to i sehnal řidiče; resp. ono těch řidičů ani nebylo potřeba o tolik víc, ale aspoň po většinu pracovní doby fakt JEDOU, než aby odjezdili 1,5 páru spoje ráno, pak měli celé dopoledne pauzu, pak - oni či kolega - odjezdili nějakého 2,5 páru spoje odpoledne/navečer a mezitím měli dlouhé neefektivní - mimochodem, přinejmenším zčásti neplacené? - prostoje).
Pajzák
Neděle, 20. prosince 2020 - 09:00:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4594
Registrován: 6-2015
Postavte se prosím někdy takto v pátek večer někam, kam přijíždí vlak tak, že nepokračuje dál (dejme tomu do Moravské Třebové) a sledujte, kolik lidí takto z nádraží odjíždí. Kdysi předloni jsem to zrovna v té Moravské Třebové sledoval, těch lidí vystoupilo z vlaku odhadem něco kolem třiceti, na autobus odešli tuším dva.

Ale to přece neznamená, že těch 28 lidí nastoupilo do auta či nasedlo na kola, a rozjeli se do obcí kolem MT. Stejně tak to může znamenat, že do těch obcí je rozvezly přímé autobusy a tito lidé byli z velké části místní.

Příklad: Linka S3 v JMK v čtvrtek a v pátek v tomto týdnu, odjezd z Brna kolem 15. hodiny). Na větvi do Židlochovic přijede cca 40 lidí, z toho 15 odejde, 25 čeká na návazný autobus. K nim se přidá dalších cca 15 na autobusovém nádraží, což jsou lidé z linky 505 a ti, co jedou přímo ze Židlochovic. Naproti tomu v Hustopečích vylezlo z vlaku 12 lidí (čekal bych u spoje s odjezdem v 15.10 z Brna o něco víc, ale to je detail), a na autobus nešel nikdo. Protože nebylo kam. Kdo chtěl někam kolem Hustopeč, vylezl v Hrušovanech a jel zase tím návazným autobusem, protože by se jinak vracel (a platil víc za delší cestu).

(Příspěvek byl editován uživatelem Pajzák.)
Neděle, 20. prosince 2020 - 09:10:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15824
Registrován: 10-2004
Tom_tužín: Mohu prosit o reakci na otázku v příspěvku č. 15817? Díky.
Neděle, 20. prosince 2020 - 10:34:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6351
Registrován: 12-2004
Pajzák: Přesně tak. Především by musel sledovat, kolik z těch cestujících šlo např. na AN, nebo jinou zastávku a kolik bylo končících svoji cestu v MT(pravděpodobně většina).
To stejné u všech odvozů autem....
Pan Tužín ale sám v minulosti psal, že jej nezajímají autobusy atd. atd. a ukázalo se, že o linkách a jejich obsazenosti v okolí MT, Jevíčka apd. nemá ani nejmenší tušení.
U železnice to nebylo o mnoho lepší.
To stejné proběhlo na DW, když se jeho "obsáhlá kritika" ids-jmk nakonec při rozebírání jednotlivých konkrétních reálií smrskla na chybějící cyklovlaky z Boskovic směr Chornice a z Bohutic směr Hrušovany.....
Tom_tužín
Neděle, 20. prosince 2020 - 12:36:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1257
Registrován: 6-2005
Fakt s Vámi nehodlám závodit v tom, kdo má více času. Čestně přiznávám že prohrávám (zítra odevzdávám další dokončený projekt na stavební úřad). Mimoto je diskuse bezpředmětná v tom, že jste o své pravdě skálopevně přesvědčeni a jakýkoliv argument Vás stejně nezviklá (co do vaší pravdy nepasuje, to je prostě blbost a hotovo).

K Davidovi - na šotovýlet autobusy po jihomoravském kraji zřejmě nevyrazím, nemám na to čas ani motivaci. Jasně jsem však napsal, že možnost naplnění autobusů v blízkém okolí velkých měst nijak nepopírám. Není to zásluha IDS JMK, děje se to všude, kde je silná spádovost velkých měst a aglomerací. Zajímavá jakási polemika k trati Nezamyslice - Morkovice, o níž pokud vím diskuse nebyla vůbec žádná, tedy netuším, na koho reagujete. Co se týká JMK, tak mám osobně potvrzeno od jednoho starosty menšího města v blízkosti Brna, že IDS JMK má své poněkud odvrácené stránky, které šotouše logicky netrápí - třeba tu, že natolik zatěžuje krajský rozpočet, že nezbývají peníze na opravy silnic. Model uplatňovaný v JMK je proto zcela nemyslitelný pro všechny chudší a řídčeji osídlené regiony, které v rámci ČR plošně převládají.

Pajzák: Stál jsem před nádražím a viděl jsem, kam kdo odchází. Pokud to velmi hrubě odhadnu, tak 40 % pěšky do města, 40 % do aut někoho, kdo je přijel vyzvednout, 10 % odjezd na kole (podzim, tma), 10 % autobus.

Orky:
Poněkud jste nepochopil, že já nikoho nechci o ničem přesvědčovat. Nejsem na rozdíl od jiných dopravní ideolog, který si myslí, že předělá společnost k jinému a lepšímu dopravnímu chování. Pouze popisuju trendy, které prostě zcela reálně přichází a rozvíjí se coby životaschopné, a naopak trendy, které dlouhodobě popisují útlum některých módů (obslužné autobusové linky).

Zzz:
Chybějící detailní znalost využití pár linek kolem Jevíčka jsem vyměnil za poměrně solidní znalost určitých principů a trendů v daleko širším formátu. To je jeden z bonusů toho, když spolupracujete se samosprávami ve třech okresech a máte dopravně zmapováno poměrně široké území. Ale chápu, že svou převahu musíte projevit tím, že Vy přeci víte, kolik lidí sedalo do BUSu v Kotěhůlkách předvčírem odpoledne a já ne, tudíž Vy jste znalec dopravy a já jsem totální laik a neznalec. Jestli se Vám bude dnes večer díky tomu lépe spát, tak si to užijte. Já si myslím svoje.
Pajzák
Neděle, 20. prosince 2020 - 13:22:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4595
Registrován: 6-2015
Jenže těch 40 %, co přestoupilo do auta, ještě neznamená, že dotyční jeli někam mimo MT. A naopak ti, co šli směr centrum, mohli klidně jít na autobusák, který je stejným směrem.
Neděle, 20. prosince 2020 - 13:27:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6352
Registrován: 12-2004
T Tužín: Nejde o znalost pár linek, pokud chcete někde srovnávat, musíte znát oblast komplexně.
A to, co se děje na Chornicku, se děje i různě jinde ve srovnatelných oblastech.
Tedy je třeba znát komlexně více oblastí a relací, aby jste mohl uvažovat, do jaké míry se můžou (nebo dosaďte čas minulý či průběžný) principy,trendy projevovat (uplatňovat).

Takže zde můžete shazovat a zesměšňovat kde koho, ale vaše znalost nových trendů(které se uplatňují jen za určitých předpokladů, takže mi vaše "návrhy aplikací" příliš velkou solidní znalostí nezavánějí)) je vzhledem k neznalosti základních věcí v té které oblati slabá na to, aby jste vynášel soudy nad konkrétní relací.

Resp.můžete, ale pak to dopadá tak, jak to dopadlo na DW u článku o škodlivosti idsjmk.....
Neděle, 20. prosince 2020 - 13:32:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6353
Registrován: 12-2004
Tužín: Věřím, že vám na Kordisu nějaké údaje o tom, co znamenaly , nebo neznamenaly jednotlivé kroky , co se zaintegrování určitých relací(linek) týkalo, poskytnou.
Potom by jste viděl, že často o žádný automat. nárůst počtu lidí jak v busech, tak vlacích evidentně nešlo.

Mnohdy byl rozdíl výrazně patrný i pro naprostého laika....
Tom_tužín
Neděle, 20. prosince 2020 - 14:07:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1258
Registrován: 6-2005
Myslím si že právě komplexní znalost je něco, co většině místních diskutujících chybí. Třeba několikrát jsem zmiňoval příklad Bohuňovic, kde jsem dělal studii silničního průtahu a místní občané na veřejném projednání výslovně zamítli umístění autobusových zastávek s tím, že do jejich obce autobus nikdy nejezdil a jim plně vyhovuje, že si kamkoliv dojedou na kole, včetně nádraží, které taky není "na návsi".

Zkuste tento příklad chápat jako čistě ilustrační pohled někoho, jehož mnohaletá zkušenost je založená na osobním kontaktu s lidmi (včetně zástupců stání správy, samosprávy, institucí ...) v řadě dopravně i geograficky odlišných regionů, kde neexistuje jediné správné řešení (třeba v podobě univerzálního "autobusu na návsi"). Tato zkušenost je konfrontována s nekritickými fandy IDS JMK, kteří se neskutečně zarputile snaží obhajovat tu jedinou správnou dopravní "pravdu". Pokud náhodou někde funguje dopravní obslužnost jinak, než je jejich ideál, tak je to zaručeně špatně, protože jenom IDS JMK ví jak na to.

Já se zase pohybuju v krajích, kde (mimo dominantní IAD) tvoří skutečnou páteř železnice, silné je zastoupení pěší docházky a masově je využívaná dojížďka na kole. Oproti tomu autobusů jezdí (co vidím) spíše méně a když už jede, tak množství cestujících v nich je spočitatelné většinou na prstech jedné ruky. Kupodivu (v mezích popsaného systému) to funguje hodně solidně a nikdo si v zásadě nestěžuje. Samozřejmě že krajská doprava má svá hodně bolavá místa (třeba ony nezvládnuté přípoje mezi vlaky v Olomouci), ale to s tímto přímo nesouvisí.
Neděle, 20. prosince 2020 - 14:36:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15417
Registrován: 12-2007
Jasně jsem však napsal, že možnost naplnění autobusů v blízkém okolí velkých měst nijak nepopírám. Není to zásluha IDS JMK, děje se to všude, kde je silná spádovost velkých měst a aglomerací.

Podobně tak to ale platí i pro vlaky. Tzn.:
- autobusy i vlaky zejména v příměstských oblastech (např. okolo Brna či Olomouce) mají potenciál pro to, vozit vysoké počty cestujících i při vysokém počtu spojů

- autobusy i vlaky v málo zalidněných oblastech mají nižší potenciál pro to, vozit vysoké počty cestujících; v případě vlaků tím hůře, je-li trať trasována mimo hlavní směr dojížďky či se vyhýbá významným sídlům na trati.

mám osobně potvrzeno od jednoho starosty menšího města v blízkosti Brna, že IDS JMK má své poněkud odvrácené stránky
Jednak - snad nikdo tu nepsal o tom, že jde o systém bez odvrácených stránek, tzn. toto zase podsouváte jen vy sám.
A dále - samozřejmě může do určité míry jít o subjektivní pohled na věc od konkrétního starosty.

třeba tu, že natolik zatěžuje krajský rozpočet, že nezbývají peníze na opravy silnic
Ve srovnání s tím např. Kraj Vysočina se svým letitým přístupem "jedině vlaky jezdí od rána do večera + i o víkendech, zato autobusy večer/o víkendech skoro nikde, ani přes několikatisícová města" tím pádem má silnice v cajku a peněz na jejich opravu má dost?

Model uplatňovaný v JMK je proto zcela nemyslitelný pro všechny chudší a řídčeji osídlené regiony
Například na západ od Znojma (= taktéž v JMK)?


Pouze popisuju trendy, které prostě zcela reálně přichází a rozvíjí se coby životaschopné,
Kde jedním z těch trendů platných pro prakticky všechny země je rušení osobní dopravy na málo vytížených či špatně trasovaných tratích typu Chornicko.

A ještě k tomuto:
Postavte se prosím někdy takto v pátek večer někam, kam přijíždí vlak tak, že nepokračuje dál (dejme tomu do Moravské Třebové)
Zadání je samo o sobě tendenční:
- není důvod to omezovat na místa, kde vlak končí jízdu

- není důvod to omezovat jen na pátek (lze namítnout, že kdo se vrací po 5 dnech v pátek, bude o to pravěpodobněji vyzvednut autem mj. kvůli množství bagáže, kvůli "objíždění přátel/známých" atd., na rozdíl od osob denně dojíždějících, u kterých je přestup na bus pravděpodobnější.
Neděle, 20. prosince 2020 - 14:55:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15828
Registrován: 10-2004
Tom_tužín:
"Orky:
Poněkud jste nepochopil, že já nikoho nechci o ničem přesvědčovat. Nejsem na rozdíl od jiných dopravní ideolog, který si myslí, že předělá společnost k jinému a lepšímu dopravnímu chování. Pouze popisuju trendy, které prostě zcela reálně přichází a rozvíjí se coby životaschopné, a naopak trendy, které dlouhodobě popisují útlum některých módů (obslužné autobusové linky)."
Díky. Já bych naopak řekl, že jste ukázkový dopravní ideolog, ostatně jste to tady za posledních několik dní předvedl několikrát. Ukázková je vaše idea, že naučíte lidi místo přímým autem jezdit/chodit daleko na a z nádraží, pak jet zastávkovým vlakem po modernizované železnici alá Chornicko (průměrnou cestovní rychlostí max. 60 km/hod, protože při adekvátní hustotě zastávek se na vyšší ani po modernizaci nedostanete). Proto jsem se ptal, jak je chcete motivovat, aby na to přistoupili. Evidentně takovou představu vůbec nemáte.
To, že jste si někde našel fotku, že někde na západě zachránili trať na zavření tak, že ji zrekonstruovali, udělali tam stojany na kola a parkoviště u každé větší zastávky a na tom jste si postavil svojí ideologii, neznamená, že je to recept na záchranu všech lokálek na území ČR. K tomu, aby tohle fungovalo, potřebujete řadu dalších předpokladů, jen mít tam koleje, opravdu nestačí.
Tom_tužín:
"Myslím si že právě komplexní znalost je něco, co většině místních diskutujících chybí. Třeba několikrát jsem zmiňoval příklad Bohuňovic, kde jsem dělal studii silničního průtahu a místní občané na veřejném projednání výslovně zamítli umístění autobusových zastávek s tím, že do jejich obce autobus nikdy nejezdil a jim plně vyhovuje, že si kamkoliv dojedou na kole, včetně nádraží, které taky není "na návsi"....
Já se zase pohybuju v krajích, kde (mimo dominantní IAD) tvoří skutečnou páteř železnice, silné je zastoupení pěší docházky a masově je využívaná dojížďka na kole. Oproti tomu autobusů jezdí (co vidím) spíše méně a když už jede, tak množství cestujících v nich je spočitatelné většinou na prstech jedné ruky. Kupodivu (v mezích popsaného systému) to funguje hodně solidně a nikdo si v zásadě nestěžuje. Samozřejmě že krajská doprava má svá hodně bolavá místa (třeba ony nezvládnuté přípoje mezi vlaky v Olomouci), ale to s tímto přímo nesouvisí."
Bohuňovice jsou nádherná ukázka místa, kde má železnice dlouhodobý potenciál být skutečnou páteří. Železnice výrazně zrychlí, budou zde jezdit spěšné vlaky a spojí Olomouc s Uničovem a díky zrychlení i Šumperkem (alternativa spojení přes Zábřeh), navíc celé Bohuňovice mají železnici dostupné do 10 minut. To je zcela jíný příklad než Chornice a okolí.
Tom_tužín
Neděle, 20. prosince 2020 - 15:04:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1259
Registrován: 6-2005
Davide,
- Nikde jsem nepsal, že kraj Vysočina má peněz dost, a že jejich dopravní systém je pro mně dokonalý, tak mi to nepodsouvejte.

- Kraj západně od Znojma, čili zhruba kolem Vranovské přehrady, je v blízkosti národního parku a v turisticky mimořádně atraktivní oblasti s vysokou poptávkou po dopravě, tudíž definice "chudšího a řídčeji osídleného regionu" tady rozhodně neplatí.

- Pokud za "trend" pokládáte rušení provozu na regionálních tratích, tak jste v čase opět 30 a více let nazpět. Třeba Německo už uvažuje přesně opačně.

- Můj příklad s Moravskou Třebovou klidně považujte za tendenční, já jsem se tam (zcela nahodile) v takový čas vyskytl a prostě jsem jen popsal, co jsem viděl.
Neděle, 20. prosince 2020 - 15:13:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15418
Registrován: 12-2007
tak jste v čase opět 30 a více let nazpět. Třeba Německo už uvažuje přesně opačně.

... a to:
- v případě tratí, o jejichž rušení (resp. zastavování osobní dopravy na nich) by se u nás vůbec neuvažovalo (leč v Německu k tomu zrušení před desítkami let došlo)

- jen v případě, že dle příslušné studie bude vyhodnocen potenciál počtu cestujících ve výši 1000+ osob (O. K., některé spolkové země mají ten limit o něco nižší; mj. jsem si všiml údaje 700) v pracovní den (a to navíc osob "přepočtených na 1 km tratě"!)

Kraj západně od Znojma, čili zhruba kolem Vranovské přehrady, je v blízkosti národního parku a v turisticky mimořádně atraktivní oblasti s vysokou poptávkou po dopravě
Leda tak pár měsíců v roce.

Ale O. K., tak tedy opravuji na: oblast severně od Znojma.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Neděle, 20. prosince 2020 - 15:50:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6354
Registrován: 12-2004
TT : U nádru v Třebové jste viděl tak max. bus místní MHD.
I kdyby z toho vlaku nepřestopil nikdo, nic to nemění na relacích MT - Jevíčko - Boskovice, nebo směru na Konici.

Jestli je v MT potřebná v MHD v takové podobě v jaké je, nebudu hodnotit

(Příspěvek byl editován uživatelem zzz.)
Neděle, 20. prosince 2020 - 15:56:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15419
Registrován: 12-2007
Jestli je v MT potřebná v MHD v takové podobě v jaké je, nebudu hodnotit

Od 12. 12. 2020 již není v žádné podobě: https://zdopravy.cz/moravska-trebova-zrusi-mhd-lide-sepisuji-peti ci-67304/
Neděle, 20. prosince 2020 - 16:02:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 63
Registrován: 10-2017
Tom_tužín:
"
Já se zase pohybuju v krajích, kde (mimo dominantní IAD) tvoří skutečnou páteř železnice, silné je zastoupení pěší docházky a masově je využívaná dojížďka na kole. Oproti tomu autobusů jezdí (co vidím) spíše méně a když už jede, tak množství cestujících v nich je spočitatelné většinou na prstech jedné ruky. Kupodivu (v mezích popsaného systému) to funguje hodně solidně a nikdo si v zásadě nestěžuje. Samozřejmě že krajská doprava má svá hodně bolavá místa (třeba ony nezvládnuté přípoje mezi vlaky v Olomouci), ale to s tímto přímo nesouvisí."

Wow... v autobusech se dají lidé spočítat na prstech jedné ruky. Proto tam jezdí i 15m busy po půhodině.
Co jiného než páteřní linka je:
OL-Dub n.M. - Tovačov; OL-Lutín-Slatinice, směs linek OL-Těšetice; OL-Náklo-Litovel; OL-Dolany-Bělkovice; OL-Přáslavice-Velký Újezd
Tyto linky převezou víc lidí než vlak PV-Dzbel nebo PV-Nezamyslice
na Prostějovsku příkladem směs linek PV-Mostkovice-Plumlov; PV-Kostelec- případně(Čechy-Pěnčín a dále)
Na Přerovsku
PR-Troubky-Tovačov; PR-Dřevohostice-Bystřice p.H.

Na Prostějovsku vlaky páteř netvoří, systém by se dokonce bez nich dokonce obešel. Na Olomoucku je příměsto silné ve všech směrech. Na Přerovsku je příměsto významné jen na trase do OL a Hranic. Kojetín i Hulín jsou slabé.
Pro Přerov a Olomouc je významná dálkovka (byť je to ve skutečnosti regionálka).
Tom_tužín
Neděle, 20. prosince 2020 - 16:43:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1260
Registrován: 6-2005
pvol:
Nevím proč to tak rozepisujete, většinou jsou to všeobecně známá fakta. Snad bych jenom dodal, že trať Prostějov - Dzbel je pro region opravdu páteřní a pokud vím i slušně využitá. Pokud je v některém regionu místní železniční doprava vskutku naprosto k ničemu, tak je to Přerovsko. Důvod je prostý - v celém okrese není jediná funkční regionální trať, nádraží v okresním městě je v ghettu, v ostatních větších městech je kdesi v [zadnice] (Lipník, Hranice) a nádraží na hlavních tratích v blízkosti větších měst jsou v místech, kde můžou nasedat leda zajíci a veverky (namátkou Prosenice, Věžky ...). Jediná opravdu funkční linka je Přerov - Olomouc.

"Páteřnost" linek spočívá dle mého pozorování v tom, že sice třeba jednou za hodinu jede autobus, který třeba veze 10 nebo 12 lidí, ale za stejnou dobu stejným místem projede 40 cyklistů a 400 aut. Tak si to přeberte, co je v takovém směru "páteřní doprava". Pro srovnání třeba v Grygově vidím i teď (v době COVIDu) nasedat do jednoho vlaku třeba 30 lidí - protože vlak a protože slušná nabídka spojení. Právě tato kombinace vytváří vysokou atraktivitu veřejné dopravy, naopak cokoliv založené na autobusech je více či méně bída. Na žádné autobusové zastávce jsem nikdy 30 lidí čekat neviděl (vyjma MHD, samozřejmě).
Neděle, 20. prosince 2020 - 17:01:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15420
Registrován: 12-2007
Ještě doplnění:

- Pro srovnání k (p. Tužínem "vypíchnutému") turistickému významu Vranovské přehrady (Jihomoravský kraj, p. Tužínem kritizovaný mj. pro jeho objednávku velkého objemu autobusové dopravy) přidám příklad Dalešické přehrady (Kraj Vysočina, který by měl p. Tužínovi pro svůj letitý stav "o víkendech jezdí jedině vlaky, zato autobusy o pár spojích ve všední dny").

Zkuste si k této turistické lokalitě (resp. jakémukoliv místu podél jejích rozlehlých břehů) najít autobusové spojení např. o víkendech. Nebo třebas i ve všední den navečer.

Nakonec vám vyjde poněkud dlouhá procházka od - mnou již zmíněné - žst. Studenec.
Anebo ve směru od Brna dojet autobusem do obce Mohelno, který jezdí i večer či o víkendech (zatracený JMK a "jeho" linka, která holt kousek přesahuje i do Kraje Vysočina).

Jo a k tomu Německu (nyní dávanému ze strany p. Tužína za příklad) - obecně na německých tratích platí (resp. skoro všude tomu tak je a na zbylých trasách to povětšinou je plánováno), že "vlaky jezdí pořádně, nebo vůbec; pokud jezdí, tak v 1h taktu od 5 do 23 či 24 h, a to povětšinou celotýdenně; jen na menšině tratí s omezením např. na 2h takt o víkendech").

Tzn. buď, a nebo. Zkuste si sami domyslet, zda/které z chornických lokálek by se do tohoto německého "mustru" (ne)vešly.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Neděle, 20. prosince 2020 - 17:14:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15830
Registrován: 10-2004
Tom_tužín:
"Snad bych jenom dodal, že trať Prostějov - Dzbel je pro region opravdu páteřní a pokud vím i slušně využitá"
Plánu dopravy Olomouckého kraje jsou pentlogramy využití jednotlivých úseků. Úsek Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané má v PD číslo 959, což je slušné. Ale už Kostelec na Hané - Lutotín je 594, což je při počtu 26 vlaků denně průměrné vytížení 22,8 cestujícího na vlak. Křemenec - Konice 338 (13 lidí na vlak), Dzbel - Jesenec 92 (3,5 cestujícího na vlak). Tomu říkáte slušné využití? Ale máte pravdu v tom, že ve srovnání s ostatními lokálkami Olomouckého kraje je na tom ještě slušně.
Tom_tužín:
"Pro srovnání třeba v Grygově vidím i teď (v době COVIDu) nasedat do jednoho vlaku třeba 30 lidí - protože vlak a protože slušná nabídka spojení. Právě tato kombinace vytváří vysokou atraktivitu veřejné dopravy, naopak cokoliv založené na autobusech je více či méně bída. Na žádné autobusové zastávce jsem nikdy 30 lidí čekat neviděl (vyjma MHD, samozřejmě)."
To není, protože vlak, to jste si vybájil. To je proto, že nádraží mají opět všichni obyvatelé prakticky u nosu (do 10 minut), autobusy tam nejezdí a jde o slušně velkou obec (1500 obyvatel).
Tom_tužín
Neděle, 20. prosince 2020 - 20:52:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1261
Registrován: 6-2005
Orky:
Zkuste vysvětlit, proč jsou obce, kde místo vlaku jednou za hodinu jezdí z centra obce autobus jednou za hodinu, velikost dejme tomu stejná, jenom těch lidí do toho autobusu nasedá místo třiceti cca 5, ve špičce možná až 10. To je čtvrtina až třetina. Čím to bude?

David:
V Německu jsem se těmi regionálními vlaky svezl mnohokrát. Fór je v tom, že i ten německý vlak s kapacitou třeba 110 cestujících neveze víc lidí, než naše 810. Naše 810 má kapacitu kolem 50. lidí a když je potřeba, připojuje se vlečňák (taky cca 50 lidí). Německý vlak má kapacitu přibližně 810tky s vlečňákem, jen ta kapacita není připojitelná a odpojitelná, a tudíž občas jezdí takové vlaky poloprázdné. Němce to zřejmě moc netrápí, jsou bohatí a když si můžou dovolit živit milion uprchlíků, tak zřejmě utáhnou i občasné nižší obsazení regionálních vlaků (ze kterého českým šotoušům praská žilka). Mimoto má tento přístup své výhody - můžou soupravy rychle točit místo toho, aby u nich dělali klasické české tanečky s posunem, a když se namane, že těch cestujících přijde najednou víc než obvykle, tak to nedopadá jako u nás v 810tce.

Tom_tužín
Neděle, 20. prosince 2020 - 21:15:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1262
Registrován: 6-2005
Ještě k těm "autobusovým rájům" - jsou vlastně dva modely, v nichž může toto fungovat. Prvním je opravdu hustě osídlené okolí velkých měst (typicky kolem Brna), kde můžou lítat nějaké spoje po čtvrthodině nebo půlhodině, a i kdyby s nimi jezdilo malé procento lidí, tak i malé procento ve velkém objemu udělá nějakou přijatelnou obsazenost. Druhým modelem jsou naše "šichťáky", osvědčený socialistický model, který naplnil autobusy i v totálních zapadákovech, protože auto měl málokdo, šichta skončila o půl třetí, takže třetina vesnice šupem na autobus, a i když bydlelo ve vesnici 100 lidí, tak třetina z nich je pořád zhruba třicet, takže se BUS hezky zaplnil a kdo jej nestihl, ten měl smůlu.

Docela by mně zajímalo, kterou z těchto variant uvažují místní dopravní znalci pro Chornicko. Socialistický model "šichťáků" to asi nebude, toto skončilo před více než čtvrt stoletím. Další variantou je export know-how IDS JMK, ovšem s mnohonásobně nižší poptávkou po přepravě. K tomu navíc na rozdíl od Mohelna tato poptávka není orientovaná jedním dominantním směrem (k Brnu), ale minimálně na tři strany (Č. Třebová, Boskovice, Prostějov). Nemohlo by to skončit jinak než tím, že takový "autobusový ráj" by byl neúnosně drahý a totálně neefektivní.

Můžeme samozřejmě na věčné časy akceptovat to, že 95 % dopravy máme v na silnicích (převážně v autech, něco málo na kole), zbylých 5 % jsou ti, kteří se občas svezou nějakou tou linkou, která metodou náhodných výstřelů občas jede odněkud někam. Já jsem svůj návrh už nastínil, šotos to samozřejmě uvedlo do patřičného varu, nicméně nějaký konstruktivní návrh z jejich strany nezazněl (vyjma blbin, které v daných podmínkách nebudou fungovat a nikdo je nikdy nezaplatí). Takže co - jakpak by to mělo v regionu fungovat podle představ Davida či Orkyho, kolik by to stálo, kolik lidí by to přitáhlo do veřejné dopravy a kdo by to zaplatil?
Neděle, 20. prosince 2020 - 22:18:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15421
Registrován: 12-2007
i ten německý vlak s kapacitou třeba 110 cestujících neveze víc lidí, než naše 810.

No vida, další důvod, proč německé železnice nebrat za automatický vzor (viz i vyjádření o tom, že obnovují tratě, bez doprovodného konstatování, že jde o tratě, které kdysi byly zrušeny spíše neuváženě). Také to ale znamená, že ani u takových německých tratí to tam lidé neberou jako "dostat se na vlak jakkoliv, tzn. autem či na kole".

Dalším důvodem k nepřílišnému obdivu může být to, že už vcelku dávno pozrušovali různé nakládkové/vykládkové koleje ve stanicích, takže tamní lokálky jsou povětšinou fakt jenom o osobce (a pokud nějaká nakládka, tak kvůli nějaké zavlečkované fabrice).

vlastně dva modely, v nichž může toto fungovat. Prvním je opravdu hustě osídlené okolí velkých měst (typicky kolem Brna), kde můžou lítat nějaké spoje po čtvrthodině nebo půlhodině, a i kdyby s nimi jezdilo malé procento lidí, tak i malé procento ve velkém objemu udělá nějakou přijatelnou obsazenost
Třetím jsou mnohé další případy v JMK mimo okolí Brna, mnohdy navazující na páteřní železnici (kde tu slušnou obsazenost jim dává právě ta návaznost na vlak).

zbylých 5 % jsou ti, kteří se občas svezou nějakou tou linkou, která metodou náhodných výstřelů občas jede odněkud někam.
Už poněkolikáté:
- i autobusy umí jezdit v taktu (a ne dle "náhodných výstřelů"
- zrovna v JMK tomu tak povětšinou je

konstruktivní návrh z jejich strany nezazněl (vyjma blbin, které v daných podmínkách nebudou fungovat a nikdo je nikdy nezaplatí
Předně je nutné říct, že dost drahou "blbinou" je objednávání vlaků na tratích s nižšími přepravními výkony a/nebo vedoucích převážně/mimo hlavní směry dojížďky.

Úsek Prostějov místní nádraží - Kostelec na Hané má v PD číslo 959, což je slušné. Ale už Kostelec na Hané - Lutotín je 594, což je při počtu 26 vlaků denně průměrné vytížení 22,8 cestujícího na vlak.

... čili ani ne 400/den u vlaků z Olomouce směr Drahanovice.
I když není divu - ten 2h takt ve špičce se 4h dopolední dírou...

Přesně tak to vypadat nemá - vlaky mají jezdit buď pořádně (nepodkročitelné minimum 1h takt ve špičce, 2h takt mimo špičku), anebo vůbec.

(Mmch. stejně tak považuji za nelogické omezení typu "1h interval v X odpoledne mezi Prostějovem a Konicí neplatí o letních prázdninách - jako by ty posilové vlaky byly ryze školácké...")

Mmch. i těch 959 by se asi dalo zvýšit různými (dalšími) opatřeními jako např. výstavbou nové zastávky v centru Kostelce na Hané na trati směr Konice.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Neděle, 20. prosince 2020 - 22:29:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15831
Registrován: 10-2004
Tom_tužín:
"Orky:Zkuste vysvětlit, proč jsou obce, kde místo vlaku jednou za hodinu jezdí z centra obce autobus jednou za hodinu, velikost dejme tomu stejná, jenom těch lidí do toho autobusu nasedá místo třiceti cca 5, ve špičce možná až 10. To je čtvrtina až třetina. Čím to bude?"
Třeba proto, že takový případů je naprosté minimum a zpravidla, až na naprosté výjimky, jsou jenom v myslích šotoušů? Vlak, kde pravidelně nastupuje v jednom místě 30 a víc lidí, pravděpodobně v českých podmínkách nebude zrušen.
Tom_tužín:
"Docela by mně zajímalo, kterou z těchto variant uvažují místní dopravní znalci pro Chornicko. Socialistický model "šichťáků" to asi nebude, toto skončilo před více než čtvrt stoletím. Další variantou je export know-how IDS JMK, ovšem s mnohonásobně nižší poptávkou po přepravě. K tomu navíc na rozdíl od Mohelna tato poptávka není orientovaná jedním dominantním směrem (k Brnu), ale minimálně na tři strany (Č. Třebová, Boskovice, Prostějov). Nemohlo by to skončit jinak než tím, že takový "autobusový ráj" by byl neúnosně drahý a totálně neefektivní."
Zatímco váš šotoželezniční ráj by byl efektivní a velmi levný. [happy] Tak to dokažte nějakou kalkulací, když si myslíte, že je autobusové řešení vztahu Chornice ve směru na Boskovice je dražší než váš železniční ráj na trati v polích, na kterou to je i kilometry daleko. Zatím to jsou jenom plané nic nedokazující řeči.
Tom_tužín:
"Můžeme samozřejmě na věčné časy akceptovat to, že 95 % dopravy máme v na silnicích (převážně v autech, něco málo na kole), zbylých 5 % jsou ti, kteří se občas svezou nějakou tou linkou, která metodou náhodných výstřelů občas jede odněkud někam. Já jsem svůj návrh už nastínil, šotos to samozřejmě uvedlo do patřičného varu, nicméně nějaký konstruktivní návrh z jejich strany nezazněl (vyjma blbin, které v daných podmínkách nebudou fungovat a nikdo je nikdy nezaplatí). Takže co - jakpak by to mělo v regionu fungovat podle představ Davida či Orkyho, kolik by to stálo, kolik lidí by to přitáhlo do veřejné dopravy a kdo by to zaplatil?"
Stále čekám na odpověď, jak chcete lidi motivovat, aby neabsolvovali 95% na silnicích. Jim to nevadí, to vadí vám. Oni si tu cestu zvolili sami, protože jim to vyhovuje. Vy těmto lidem ordinujete to, aby nejkratší možnou cestou svým zvoleným samohybem dojeli k vlaku a tím jeli. Stejně musí to auto nastartovat a někam s ním dojet. A to celá třeba za dvoj-, troj- nebo i vícenásobek času. Proč by to dělali? Takže uděláme takový kšeft. Až mi odpovíte na mou otázku, jak chcete motivovat lidi, aby místo přímé, rychlé cesty a kdy chtějí jeli dlouhou cestou s přestupem, odpovím vám, jak by to mělo fungovat v regionu. Ale myslím si, že pokud jste alespoň trochu v obraze, nejen železniční šotouš snažící se zachránit každý kus koleje, tak to musíte vědět. A "Kdo by to zaplatil?" budiž dobrý návod.

(Příspěvek byl editován uživatelem orky.)
Tom_tužín
Neděle, 20. prosince 2020 - 22:32:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1263
Registrován: 6-2005
Mnoho hezké teorie, Davide. Tak se zeptám jinak a konkrétně - jak by vypadal Váš model EFEKTIVNÍ dopravní obslužnosti pro obec Březinky (125 obyvatel) nebo Vrážné u Jevíčka (68 obyvatel)? Mou představu znáte, od Vás jsem slyšel zatím jenom krásná srovnání s Mohelnem (1 300 obyvatel). Skvěle, v Mohelně se autobus asi opravdu naplní, o tom s Vámi nechci polemizovat. Chci vědět, jak navrhujete řešit tyto dvě obce, cca desetinásobně menší. Předem díky za zcela KONKRÉTNÍ odpověď.
Neděle, 20. prosince 2020 - 23:32:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15422
Registrován: 12-2007
Skvěle, v Mohelně se autobus asi opravdu naplní)

Tak asi nenaplní, když večer či o víkendech tam jede jen vcelku náhodou, díky blízkému JMK a protažení jeho linky, zatímco spojení z Mohelna (nebo např. z nedalekého městečka Hrotovic) do spádových měst v Kraji Vysočina o víkendech neexistuje vůbec (a i ve všední dny to je v případě Mohelna o pár spojích denně - jaký rozdíl oproti 1h taktu autobusů ve špičce ve směru do JMK).

Mmch. u těch Hrotovic bych byl obzvlášť zvědav, na jaké blízké nádraží byste jejich obyvatele hnal na kole či autem, aby až z toho nádraží mohli pokračovat veřejnou dopravou dál.

Tak se zeptám jinak a konkrétně - jak by vypadal Váš model EFEKTIVNÍ dopravní obslužnosti pro obec Březinky (125 obyvatel) nebo Vrážné u Jevíčka (68 obyvatel)?
Nynější stav jejich autobusové obsluhy považuji za přiměřený.
Pondělí, 21. prosince 2020 - 00:21:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5051
Registrován: 4-2003
T. Tužíne, na to, jak tvrdíte, že nemáte čas, jste se docela rozjel. Ale to je už takový Tužínovský folklór, psát, jak jste tuze zaneprázdněn, že nemáte čas, že už nebudete reagovat, a pak ve velkém vypisovat obsáhlé fantasmagorie, kdy lze v podstatě každou větu vyvrátit jako zavádějící, ba přímo nesmyslnou. Ale činit tak je zhola zbytečné. Ani ne tak kvůli času a energii k tomu potřebných, ale kvůli nulovému efektu jakékoliv argumentace, neboť vy žijte v zajetí své osobnostní poruchy, při níž nejste schopen sebereflexe a dál se budete oddávat svým představám, byť bludným. Ani tak nevidíte, že si sám sobě ve svých příspěvcích protiřečíte a nejste s to držet konzistentní linii, ani tak nevidíte do očí bijící logické zkraty.

Zopakuji ctěnému publiku, že od T. Tužína nelze očekávat věcnou a logickou diskuzi, tedy ani odpovědí na své dotazy se nedočkáte, stejně jako vaše argumenty nedopadnou na úrodnou půdu.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Pondělí, 21. prosince 2020 - 08:56:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15423
Registrován: 12-2007
A k dalšímu:

K tomu navíc na rozdíl od Mohelna tato poptávka není orientovaná jedním dominantním směrem (k Brnu)

Další nesmysl. Mohelno = ORP Náměšť n/O., okres (+ mj. střední školy téměř všech směrů) Třebíč.

Brno vůbec není vůči Mohelnu dominantní - jen holt je směrem k němu (resp. tedy primárně do Oslavan či Ivančic coby nejbližších měst v JMK) nejkvalitnější obsluha veřejnou dopravou, díky tomu "nemultimodálnímu IDS JMK" a jeho mírnému přesahu do Kraje Vysočina.

ale minimálně na tři strany (Č. Třebová, Boskovice, Prostějov).
Na Svitavy, tzn. na směr, ve kterém "shodou okolností" nevedou z Chornic koleje, zato jde o spádové okresní město, p. Tužín zapomněl či "zapomněl"?

Znovu připomenu, že pojem "Chornicko" je nádražáckým konstruktem; Chornice nejsou největší obcí v okolí tak, aby tvořily "-cko"; když už, tak např. Jevíčsko (a řešit primárně aspekt "jak se dá dostat z Jevíčka do Boskovic/Svitav/Prostějova/Moravské Třebové" + "jak případně mezi těmito linkami v Jevíčku moci přestoupit".
Tom_tužín
Pondělí, 21. prosince 2020 - 16:19:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1264
Registrován: 6-2005
David:
Myslíte, že současný stav "obsluhy" autobusem cca 3 x až 5 x denně s tří až šestihodinovým intervalem je v souladu s Vaší tezí "i autobus umí jezdit často"? A nebylo by pro ty lidi náhodou lepší kdyby mohli dojet autem za pět minut nebo na kole za 10 minut do Chornic nebo Nectavy, odkud by měli spojení na tři směry tak jako kdysi (ano, z Nectavy s přestupem v Chornicích), a to v intervalu třeba 1 - 2 hodiny?

Jinak Davide žijete v omylech, že všichni lidé jezdí tam, kde je administrativní centrum jejich územně - správního obvodu. Zrovna pro obce kraje Vysočina na hranici s jihomoravským krajem platí, že spádovost k Brnu výrazně převažuje spádovost směrem k Vysočině, kde žádná větší centra fakticky nejsou. A nejenom tam - třeba Hlučín je formálně v okrese Opava. Co myslíte, kam jezdí lidé z Hlučína víc, do "své" Opavy nebo "sousední" Ostravy?

Stejně tak deklarovaná spádovost Malé Hané směrem na Svitavy je důsledkem umělého okresního členění, zavedeného za socialismu po zrušení "malých okresů". Asi víte, že oba regiony dělí přírodní překážka Hřebečský hřbet a v jeho místě byla historicky hranice nejenom dvou okresů (Moravskotřebovského a Svitavského), ale i dvou zemí (Čech a Moravy).

"Chornicko" můžete považovat za umělý název, nicméně hezky vystihuje oblast, o níž se bavíme. Geograficky se jedná o "malou Hanou". Samozřejmě že v minulosti existovaly různé geografické či etnografické regiony, jejichž hranice mnohdy nebyly úplně ostře vymezené, nezřídka se posouvaly, nebo i vzájemně překrývaly (třeba mezi Hanou a Slováckem lze najít přechodové "Hanácké Slovácko"). Etnograficky bychom se klidně v případě Chornicka mohli bavit o Hřebečsku (tento pojem však pozbyl významu zánikem někdejšího jazykového ostrova). Zkrátka užívání těchto pojmů je vždy spojeno s jistou mírou nepřesnosti a taky vztahem popisované oblasti k danému tématu (geolog by třeba mluvil o Boskovické brázdě). Tudíž třeba zájemci o dopravu můžou analogicky k tomuto používat pro tento region své "Chornicko".
Pondělí, 21. prosince 2020 - 17:12:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15424
Registrován: 12-2007
Myslíte, že současný stav "obsluhy" autobusem cca 3 x až 5 x denně s tří až šestihodinovým intervalem je v souladu s Vaší tezí "i autobus umí jezdit často"?

Není v souladu a nemám problém to přiznat; jde o váš podsuv ve smyslu "umí jezdit často" stavěné vámi na roveň stavu "musí všude jezdit často".

A nebylo by pro ty lidi náhodou lepší kdyby mohli dojet autem za pět minut nebo na kole za 10 minut do Chornic nebo Nectavy,
Sugestivní otázka navazující na váš sugestivní podsuv s velmi malými obcemi nacházejícími se shodou okolností kousek od (dost špatně trasované) tratě (co takhle si vybrat velmi malé obce vzdálené třebas 15 km od nejbližší železniční zastávky/stanice?).

žijete v omylech, že všichni lidé jezdí tam, kde je administrativní centrum jejich územně - správního obvodu.
Rozhodně netvrdím, že VŠICHNI, to je opět váš podsuv (kterým byla i slova o "jednoznačném směřování směr Brno").
Já tvrdím, že ČÁST směřuje směr Ivančice (mj. zčásti za výukou), ČÁST směr Náměšť (mj. za spádovými úřady), ČÁST směr Třebíč (zčásti též za spádovými úřady, zčásti za výukou); všechny uvedené směry pak za prací (+ totéž platí i pro JE Dukovany, která si ovšem svoz zaměstnanců řeší sama, proto ji pomíjím).

Jinak pěkně jsme se tématicky vzdálili od toho, kdy jsem obec Mohelno pouze formálně uvedl coby (od většiny břehů velmi vzdálený) jeden z mála bodů dostupných i o víkendu v dosahu Dalešické přehrady (tím druhým bodem je žst. Studenec).

Navíc, i ta teze "z Mohelna smí jet autobus směr Ivančice častěji než párkrát denně" je v rozporu s vaší původní, zde prezentovanou tezí "žádné autobusy; na nejbližší nádraží dojet na kole", což by v případě Mohelna byly Kralice či Oslavany (druhé jmenované v případě obnovení osobní dopravy); pro cestu na kole do obou míst doporučuji také vnímat výškový profil aneb "jen pro zdatné cyklisty".

Co myslíte, kam jezdí lidé z Hlučína víc, do "své" Opavy nebo "sousední" Ostravy?
Podsuv s velmi specifickým případem Ostravy, která nemá svůj "venkovský" okres, tzn. cokoliv hned za hranicí katastru Ostravy bylo (resp. dodnes tomu do určité míry je) již v okrese sousedním.

Asi víte, že oba regiony dělí přírodní překážka Hřebečský hřbet a v jeho místě byla historicky hranice nejenom dvou okresů (Moravskotřebovského a Svitavského), ale i dvou zemí (Čech a Moravy).
Historická zemská hranice je vůči nynějšímu spádování zcela irelevantní (což dokonce sám přiznáváte v příkladu slezského Hlučína s částečně moravskou Ostravou).

Mimochodem nijak tím není dotčen mj. fakt, že z Jevíčka (když už je řeč o té Malé Hané) coby asi nejvýznamnějšího sídla té oblasti se do "opravdové Hané" dostává vlakem poměrně těžko.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Tom_tužín
Pondělí, 21. prosince 2020 - 17:48:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1265
Registrován: 6-2005
Tak přemýšlím, Davide, že slovo "podsuv" je Vaše oblíbené, zejména u argumentů, které nejsou v souladu s Vašim viděním světa. Teď stručně k věci -

- Zkuste napsat sugestivní odpověď, jestli by pro obyvatele řady menších vísek a osad opravdu nebylo lepší si za kvalitní dopravou kousek dojet (protože kvalitní doprava nemůže být všude), než čekat na návsi své vísky na autobus, jezdící 3 x denně.

- Tezi "žádné autobusy" jsem nikdy nikde nevyjádřil. Snad ne podsuv, Davide? [wink] Vyjádřil jsem myšlenku, že než mít mračno linek do každé osady s minimální frekvencí, tak mít raději méně linek do spádových center se zaručeným intervalem a smířit se s tím, že z těch frekvenčně úplně nejslabších směrů (třeba ty Březinky) si lidé k těm kvalitnějším linkám dojedou individuální dopravou. Což je princip, který za žádných okolností nechcete připustit - byť stejně už reálně funguje. Že by taková linka nemohla být autobusová nikde nezaznělo, jen jsem formuloval svůj názor, že pokud je v daném směru volba mezi silniční a železniční dopravou, měla by být preferovaná železnice (pokud nemá zásadně horší parametry než silnice, a to v regionu opravdu nemá - místní silnice jsou vesměs bídného charakteru jak parametry, tak technickým stavem, a vyšší kategorie silnic zcela chybí).

Když se Vám nelíbí příklad s Hlučínem, tak zkusíme něco jiného - třeba z Jevíčka dojíždí lidé převážně kam - do Brna, do Prostějova / Olomouce nebo do Pardubic?

"Historická zemská hranice je vůči nynějšímu spádování zcela irelevantní" - rozhodně je více relevantní, než komunistické okresní hranice ze 70. let minulého století.

"Z Jevíčka se do "opravdové Hané" dostává vlakem poměrně těžko" - což je mj. to, co zrovna kritizuju. [wink]
Pondělí, 21. prosince 2020 - 18:31:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15425
Registrován: 12-2007
jestli by pro obyvatele řady menších vísek a osad opravdu nebylo lepší si za kvalitní dopravou kousek dojet (protože kvalitní doprava nemůže být všude), než čekat na návsi své vísky na autobus, jezdící 3 x denně.
V případě velmi malých obcí ležících mimo hlavní tahy (či obecně mimo trasy páteřních autobusových linek či tratí) skutečně není efektivní tyto obce obsluhovat např. každou hodinu.

Nicméně tím není jakkoliv dotčeno (zde obecně v tomto kontextu diskutované) téma "smysluplnosti existence osobní železniční dopravy na tzv. Chornicku".

Tezi "žádné autobusy" jsem nikdy nikde nevyjádřil.
O. K. (i když - z některých vašich vyjádření bych si myslel opak), upravuji na (v souladu s vašim vyjádřením) "4 autobusy denně, vymetající každou náves".

měla by být preferovaná železnice (pokud nemá zásadně horší parametry než silnice, a to v regionu
... a to v regionu MÁ (ty horší parametry), protože velmi špatným parametrem je její odlehlost zejména vůči Jevíčku, ale do určité míry i např. vůči Velkým Opatovicím, Chornicím, ba i Moravské Třebové, jakož i míjení Svitav coby jednoho z cílů dojížďky z té oblasti.

"Z Jevíčka se do "opravdové Hané" dostává vlakem poměrně těžko" - což je mj. to, co zrovna kritizuju. [wink]
Pardon, vyjádřil jsem se nepřesně - vlakem z Jevíčka do opravdové Hané by se dostávalo vlakem poměrně těžko i v případě, pokud by vlaky okolo Chornic jezdily ve všech směrech celodenně/celotýdenně (příčina onoho "těžkého dostávání se" = odlehlé nádraží v Jevíčku + další přestup na trase - v blízkých Chornicích).

Jo a co se týče zemských hranic - i Svitavy jsou na Moravě, tzn. má-li historická zemská hranice skutečně nějaký význam v ohraničení spádovosti, tak platí, že Moravská Třebová vůči Svitavům spáduje v rámci Moravy velmi dobře, zato nízká spádovost je z Moravské Třebové do České Třebové, protože každé z měst leží (jak ostatně je patrné i z jejich názvů) v jiné historické zemi (= další mínus i z pohledu provozování Os vlaků mezi Českou a Moravskou Třebovou).
Pondělí, 21. prosince 2020 - 18:52:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15836
Registrován: 10-2004
Tom_tužín:
"- Zkuste napsat sugestivní odpověď, jestli by pro obyvatele řady menších vísek a osad opravdu nebylo lepší si za kvalitní dopravou kousek dojet (protože kvalitní doprava nemůže být všude), než čekat na návsi své vísky na autobus, jezdící 3 x denně."
Nebylo. A víte proč? Protože prakticky v každé vesnici jsou obyvatelé, kteří individuální samohyb řídit nemohou. Jde zejména o děti a důchodce (zejména staršího věku). Tyhle skupiny vždy budou závislé na dopravě závislé na někom jiném. Děti do škol tak prakticky vždy budou muset odvézt rodiče či hromadná doprava. A ten zbytek odjede IAD. A když v té IAD budou, tak opravdu valná většina z nich nepojede x km k železnici mezi poli, aby tam poprvé přestoupila, po druhé v Chornici na další železnici... a tak dál. S tím prostě nic neuděláte. IAD v takových oblastech je to nejlevnější řešení dopravy z celkového pohledu, nikoliv v tom, že když ušetří kraj, tak to zaplatí občan. Regionální hromadná doprava ve spoře osídlených oblastech je fakticky mrtvá. Jedinou páku, jak můžete lidi donutit fungovat podle vašeho snu, je to, že jim to nějak nařídíte, nebo v cíli jejich cesty použijete různé restrikce.
Tom_tužín:
"- Tezi "žádné autobusy" jsem nikdy nikde nevyjádřil. Snad ne podsuv, Davide? [wink] Vyjádřil jsem myšlenku, že než mít mračno linek do každé osady s minimální frekvencí, tak mít raději méně linek do spádových center se zaručeným intervalem a smířit se s tím, že z těch frekvenčně úplně nejslabších směrů (třeba ty Březinky) si lidé k těm kvalitnějším linkám dojedou individuální dopravou."
Ale působí to tak, že těm lidem chcete sebrat i ty poslední spoje pro školáky a nemohoucí babičky a narvat je do vláčků. Řešení ve spoře osídlených oblastech není v tom, že lidi dojedou IAD k nejbližší železnici se šíleným vedením a intervalem, která tam zrovna nějak historicky vede, protože to vám odignorujou. Tohle vám začne fungovat až v místech, kde nabídnete rychlost a četnost, obzvlášť když řidiči v cílové destinaci sami vytuší nějaký problém: špatnou průjezdnost, parkování apod.
Pondělí, 21. prosince 2020 - 20:06:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6355
Registrován: 12-2004
U Nectavy by se hodilo na lince Jevíčko - Kladky přidat celkově dva páry spojů, hlavně ale ten, co by přijel po 6h do Jevíčka.
Nejlíp tak, aby se dalo v Chornicích s optimální rezervou přestoupit na bus směr MT,Svitavy (HK) a v Jevíčku na Vopatovice, Boskovice.
Dnešní příjezdy v 5:00 a pak až 7:40 jsou pro hodně lidí nepoužitelný.
Na druhou stranu, ta linka nebude nejspíš nikdy dosahovat takových čísel, jako např. ta z Jevíčka do MT přes Trnávku.
To tady jistě většina chápe a zbytku TO NEMÁ cenu vysvětlovat[happy]
S momn. přístupem v Pardubicích ke zlepšení nedojde, alespoň opět nezavádí Duškovic vzduchovoziče, což by dost možná opět odnesly některé jiné relace, aniž by tušili místní proč....
Věřím, že být ta linka např. v JMK , HK nebo Ousteckým kraji, tak by to šlo.

Kvůli tomu netřeba zavádět vlak, který většinu vazeb neřeší, na který by se muselo většinově dojet(nebo dlouho jít) a ani v samotné Třebové většinu lidí nevyhodí na zrovna ideálním místě, tohle chápou dnes často už i zaměstnanci na dráze, byť nostalgie zůstává.

Je ale několik lidí, kteří by vám i při pohledu na odjíždějící "půl třetí" (a o hodinu později podobně) z Třebové (mimo covid sam.) směr Jevíčko, což bylo většinou "na stojáka" , dál mlely něco ve smyslu: "několik soc. slabých v busu" atd.

Já jsem tedy do cca 15 let(pak jsem více objevil nedopravní témata[happy]) taky smutněl pro některé lokálky, ale čeho je moc, toho je příliš......
Pondělí, 21. prosince 2020 - 23:33:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 64
Registrován: 10-2017
Spojení jako kdysi?

Pokud si pamatuji, tak z PV jel do Chornice vlak 4:45,6:25,8:00,11:00, 13:15, 14:50, 16:20, 18:20, 22:50
a příjezdy byly asi 5:20, 7:25, 10:50, 13:50,16:00...

A třeba na Senici to byla z PV úplně pecka 12:00, 13:15, 15:10, 17:30, pak něco kolem 19 nebo 20 a potom 22:15 !!!!

to fakt není interval 1-2 hodiny. To byl fakticky ten "šichťák".

To je zase Tužínovské ohýbání reality.

Všem dřívbylolípům bych doporučil otevřít jízdní řád okresu Prostějov někdy z osmdesátek. Kromě vesnic v blízkém okolí Prostějova - tj. do 10 km byly ranní příjezdy kolem 5:30 a 7:30. Příjezd mezi 6:00 a 7:00 důležitý kvůli možnosti dojet na cca 7:30-8:00 do Olomouce nebo do Brna neměl směr Čechy, Přemyslovice, Konice, Protivanov, Prostějovičky, Drahany, Otaslavice, Klenovice, Dobromilice, Němčice. Možná se pletu, ale podobná tragédie to byla odpoledne. 14:45-15:00 a pak díra a až 16:45-17:00. Standardem byly 2, klidně i 3 busy v souběhu 15 minut, i když předtím byla díra 2-3 hodiny.
Naopak vesnice kolem měly docela příměsto přibližně v hodinovém taktu, které jezdilo až absurdně v souběhu s linkami do vzdálenějších končin. Namátkou Bedihošť-Kralice-Hrubčice, Smržice-Čelechovice, Plumlov-Hamry, Seloutky-Určice-Dětkovice. Dokonce jezdilo i několik spojů na lince Prostějov-Kostelec. Taková kvazi-MHD. Ostatně na těch prvních 2 linkách jezdily i městské busy.
V devadesátkách se toto příměsto docela osekalo.

(Příspěvek byl editován uživatelem pvol.)
Pondělí, 21. prosince 2020 - 23:38:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 65
Registrován: 10-2017
Ještě k té multimodalitě. Tak ta fungovala na trati do Chornice do půli devadesátek, kdy jezdil jezdily ze Ptenského Dvorku návazné autobusy do Brodku u Konice a Horního Štěpánova. Jezdili i nějaké přímé spoje ze Štěpánova do Prostějova, ale tam byly nějaká omezení, aby ti lidi tím tolik nejezdili. Nevím jaké, možná nějaké neuznávání časových jízdenek. Jak ty padly, tak zmizelo i to přestupování
Tom_tužín
Úterý, 22. prosince 2020 - 00:34:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1266
Registrován: 6-2005
Pánové, žijete stále zacykleni ve svých šotopředstavách. Vaše škoda.

Snad jen k Orkymu - čekal jsem, kdy přijde na řadu nemohoucí babička, kterou nemá kdo odvézt. Buď bude nemohoucí babička čekat 3 hodiny na to, až se do její vísky po rozbité silnici připlouží autobus a někam ji odveze, nebo místo toho zavolá senior taxi a do hodiny bude tam kde potřebuje. Ode dveří ke dveřím. Jde o to, jestli je Vaše mysl v roce 1970 nebo v roce 2020.

pvol:
Asi desetkrát jsem vysvětlil, že někdy do devadesátek fungovala doprava na absolutně odlišných principech a v naprosto odlišných sociálně - ekonomických podmínkách, proto je jakékoliv srovnávání se současností ¨totální blbost. Bohužel toto vysvětlení nepadlo na úrodnou půdu, stejně jako vysvětlení multimodality. Přestupy mezi různými prostředky veřejné dopravy nejsou multimodalitou, neb neměníte dopravní mód. Jste stále ve veřejné dopravě. Stejně tak když přesednete ze zelené Škodovky do červené Toyoty, tak to není multimodalita, neb jste pořád v módu IAD. Už chápeme?
Úterý, 22. prosince 2020 - 01:41:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5052
Registrován: 4-2003
Tom_tužín:
"zavolá senior taxi a do hodiny bude tam kde potřebuje"
K dalším typickým projevům vašeho typu osobnostní poruchy patří ad hoc vymýšlení konstrukcí podporujících vaše představy. Tyto konstrukce jsou však na hony vzdálené realitě a stejně nesmyslné, jako představy, které mají být jimi obhájeny.

Jelikož se jedná o ad hoc vymýšlené konstrukce, chybí konzistence a chybí povědomí o obsahu předešlých tvrzení. Nelze se tak divit, když píšete, že tezi "žádné autobusy" jsem nikdy nikde nevyjádřil, což není pravda. Vyjádřil, jen si to nepamatujete (nebo prachsprostě lžete). Stalo se tak při prezentaci vašich představ přeměny chornických lokálek na rychlý S-Bahn se zachováním jen vybraných stanic, bez existence autobusových napaječů.

A k multimodalitě. Babice nad Svitavou – dvě zastávky autobusu v obci, častěji jezdící vlak se zastávkou cca 2,5 km od obce s docházkou nebo dojížďkou na kole. Neznám nikoho zdejšího, kdo by jezdil vlakem, všichni používají autobus. Proč? Kde se stala chyba, že upřednostňují autobus před docházkou na vlak?
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Úterý, 22. prosince 2020 - 09:13:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15837
Registrován: 10-2004
Tom_tužín: Právě, že žijeme v realitě. Zacyklen v šotopředstavách záchran lokálek alá Malá Morávka (alá vaše parkoviště ve Světlé Hoře), Chornice - Konice a mnohých dalších jste Vy. Všichni normálně uvažující vědí, že takové lokálky při dostupnosti a rychlosti IAD, reálnému potenciálu poptávky a obrovskému finančnímu nákladu na údržbu samotné trati a nákupu a provozu adekvátních vozidel je to dlouhodobě neudržitelné. Naše mysl je opravdu v roce 2020 - budoucnost obsluhy takových oblastí není lokálka Chornice - Konice, ale IAD do spádového města, kde jsou lékaři, obchody, školy a řada pracovních příležitostí. A pro Ty, co nemůžou, školní autobusová linka a po zbytek dne pár spojů třeba z dynamickou trasou (upravena dle telefonické objednávky). V některých krajích už to tak u některých linek funguje.
Jinak jsem se stále nedozvěděl, jak chcete lidi motivovat, aby přistoupili na vaší hru a nechali auto u zastávky či kolo uvázané u stromu a dál pokračovali vlakem. Pokud to nevíte, je vaše představa opravdu zcestná a nereálná.
Úterý, 22. prosince 2020 - 09:57:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15426
Registrován: 12-2007
nebo místo toho zavolá senior taxi a do hodiny bude tam kde potřebuje. Ode dveří ke dveřím.

V jednom z příspěvků jste uvedl něco ve smyslu "pro výraznější navýšení počtu autobusových spojů by se nenašli řidiči" (k čemuž jsem dodal, že i příklad z JMK ukazuje, že výraznější navýšení počtu autobusových spojů se personálně zvládnout dalo + že závislost počtu autobusových spojů vůči počtu řidičů je nelineární, přesněji řečeno "jen degresivně rostoucí".

Vůči tomuto vašemu vyjádření můžu namítnout, že stejně tak by se nenašlo dost řidičů toho senior taxi (u kteréžto služby by tedy v uvedeném případě jednak muselo být mj. zajištěno, aby fakt takový řidič + vůz byly aktuálně "volné" k dispozici; navíc by - z titulu svého názvu - byla tato služba k dispozici jen starým lidem, nikoliv osobě v produktivním věku, ovšem - z jakéhokoliv dočasného či trvalejšího důvodu - bez možnosti využít auto).

Taktéž se dá namítnout, jak by takový řidič seniortaxíku pak řešil, když by ona babička potřebovala např. od lékaře jet zpět. Čekal by např. 1 - 2 h před příslušným lékařským zařízením (kdy často nelze přesně odhadnout, jak dlouho se člověk u toho doktora zdrží)? Nebo by doufal, že mezitím zavolá jiná babička, kterou poveze? Ale co když pak ta bude potřebovat odvézt (úplně jiným směrem) jako ta první z babiček? Jedna z nich pak bude např. hodinu čekat, než se ten taxík vrátí z prvního "rozvozu"? A mezitím bude muset (ze svého telefonu, tzn. za svůj tarif) několikrát volat kvůli domluvě se seniortaxikářem?

Ještě se dovolím ohradit se oproti jednomu z Tužínových vyjádření o (jak jsem byl - nejen já - z jeho strany zařazen do takto nazvané skupiny) "ovlivnění myšlením z 90. let 20. stol.", co se myšlení o veřejné dopravě týkalo.

Nic nemůže být vzdálenější realitě, což je z některých mých konkrétních vyjádření patrné. Na situaci, která platila v devadesátkách, nevidím za vzor snad vůbec nic, od nekoordinace vlak-bus vyplývající mj. z rozdílných "objednatelů"; dále co se týče obvykle nízkého počtu (vlakových i autobusových) spojů a jejich netaktového uspořádání; a - což chci nyní vypíchnout - v (Tužínem zmíněné coby její vnímání v 90. letech) "sockovitosti" veřejné dopravy.

Ke kteréžto "sockovitosti" přispívá i velmi nízké jízdné (neboli - láká-li něco na cenu, je to "sockovitý" produkt; kvalitní produkt by uměl lákat na kvalitu založenou na komfortu, četnosti spojů atd.). Tedy mj. i typ jízdného zavedený u nás od 1. 9. 2018. A zvyšující riziko vzniku situací, kdy větší skupina dětí/studentů/důchodců (jedoucích za pár korun) zaplní nějaký konkrétní spoj natolik, že pak přijde demonstrativní fotka ve smyslu "podívejte na těžce dotovaný vlak, kolik v něm jelo lidí za těžce dotované jízdné" (mimochodem - nasazování šukafonu, zobrazeného na oné fotce, považuji v roce 2020 taktéž za nežádoucí, "sockovitý" stav; navíc u té fotky nebylo uvedeno, kde přesně byla pořízena).

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Tom_tužín
Úterý, 22. prosince 2020 - 11:38:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1267
Registrován: 6-2005
Orky:
Co se týká lokálek typu Malá Morávka, tak tam došlo k návratu osobních vlaků, velmi slušného obsazení vlaků cestujícími, návratu nákladní dopravy a investicím do trati. To vše v době rozvinuté IAD. Prostě máte smůlu, lidé tratě tohoto typu chtějí, byť se to optimalizačním šotouškům Vašeho ražení hrubě nelíbí. Asi po stopadesáté zopakuju, že já lidi motivovat k intermodální mobilitě nebudu vůbec nijak, oni se motivují sami tím, že je to pro ně výhodné. Je to stejně hloupý dotaz, jako bych se ptal, jak budu motivovat lidi k tomu, aby jezdili na kole po cyklostezce, když přeci můžou jet všichni rychlejším a pohodlnějším autem. Cyklostezka se postaví a hle - je plná cyklistů. Jak jsem je motivoval? Nijak jinak než investicí do toho, po čem je poptávka (ať už je to trať na Morávku, nebo cyklostezka).

David:
Se senior taxi by klidně mohli jezdit stejní řidiči, kteří dnes brázdí silnice s prázdnými linkovými autobusy. Jinak senior taxi funguje stejně jako jiné taxi, prostě jezdí na objednávku, zavoláte, řidič má nějaké trasy / objednávky a prostě Vám nabídne nějaký čas k odvozu. Nemuselo by to být osobní auto, klidně nějaký Transit, a těch lidí by klidně mohl nabrat více a rozvézt je nějakým okruhem. Bylo by to rozhodně násobně rychlejší a pohodlnější, než šlapat někam na "autobusové nádraží" a tam čekat hodiny na "linku" do nějaké zapadlé vísky.

Co se týká fotky, kterou jsem ilustračně poslal, tak si račte povšimnout, že studenti / žáci tam nejsou téměř vůbec. Vlak tedy rozhodně nebyl přeplněn cestujícími, jedoucími na nějakou slevu. Jinak čtěte trochu pozorněji - já jsem nepsal, že jste obdivovatelem toho, jak v "devadesátkách" doprava fungovala, ale jste silně zatížen myšlenkami, které v "devadesátkách" byly velmi módní - mj. že pro "socku" jezdící veřejnou dopravou je drahý vlak zbytečný, a že těmto nižším sociálním vrstvám je nutné poskytnout to nejlevnější, co je k dispozici, čili autobusy, a pokud je to od cestování veřejnou dopravou zcela odradí a přejdou trvale do IAD (typicky Chornicko), tak jenom dobře, protože ještě víc "ušetříme". Proti tomu stojí druhý model, který se snaží budovat kvalitní veřejnou dopravu i za cenu, že to něco stojí (třeba rekonstrukce tratí a nová železniční vozidla). Vzhledem k tomu, jak se většina šotos na tomto webu stále ohání "levnými autobusy" a tím, jak potřebujeme "ušetřit", tak je zřejmé, kterému z obou modelů jsou nakloněni. Já bych jen dodal tolik, že kvalita veřejné dopravy není tvořena tím, kolik prázdných autobusů se otočí v odlehlých vískách s naprostým minimem obyvatel, ale nakolik nabídka veřejné dopravy podchytí reálnou poptávku cestujících (což se třeba ve zmíněné Malé Morávce podařilo skvěle).
Úterý, 22. prosince 2020 - 12:09:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15427
Registrován: 12-2007
Nemuselo by to být osobní auto, klidně nějaký Transit
Buďte ujištěn, že do takového vozidla se osobám s pohybovým omezením nastupuje úplně nejhůř (o dost hůř než do auta či do nízkopodlažního vozidla veřejné dopravy). Zdůrazňuji, že toto píšu z vlastní zkušenosti.

Navíc, vozidlo o kapacitě těch cca 8 míst k sezení by tedy znamenalo buď zbytečně velkou kapacitu (mělo-li by vézt konkrétní osobu v rámci jedné přepravy); anebo by tedy bylo využité přiměřeně, ale to pouze v případě těch "svozových tras", tzn. když by v rámci jedné jízdy bylo přepravováno více oněch babiček, nicméně v takovém případě mj. s velmi nepříznivým úskalím vyplývajícím z konstrukce vozu typu Transit, totiž že jedna z babiček by musela vystoupit z vozu, aby uvolnila místo babičce sedící za ní; a pak do vozu opět nastoupit (a znovu připomínám, že zrovna u nizoučkého Transitu je tento úkon o to komplikovanější).

prostě jezdí na objednávku, zavoláte, řidič má nějaké trasy / objednávky a prostě Vám nabídne nějaký čas k odvozu.
Což už je něco jiného než "zavolat a ihned přijet"; reálně může nastat situace, kdy "nabídka k odvozu" přijde např. až za 2 hodiny, přičemž naopak jízdní řád autobusu je pevně dál a žádná proměnná typu "nevím předem, jestli mi řidič nabídne čas odjezdu do půl hodiny či až za 2 hodiny" neexistuje.

Cyklostezka se postaví a hle - je plná cyklistů.
Což platí jen v některých případech (znám i cyklostezky, kde tomu tak není), obvykle jen v sezóně a v některých případech jen v nepracovních dnech.

Mimochodem tímto aspektem tak jako tak není dotčeno nic co se týče prapůvodně diskutované (ne)smysluplnosti osobní železniční dopravy na tzv. Chornicku.

Co se týká lokálek typu Malá Morávka, tak tam došlo k návratu osobních vlaků
... a to o víkendech v letní sezóně, tzn. s vyloženě turistickým zaměřením.

Nikoliv celodenně celotýdenně celoročně, což by byl stav, při kterém by se tím více projevila úskalí jako např. odlehlost některých zastávek vůči relevantnímu osídlení (+ s tím spojená nutnost docházky či "dojížďky na kole", v tamní oblasti tím více komplikované kopcovitějším terénem + horšími klimatickými podmínkami než jsou např. na "Tužínově" Hané).

Bylo by to rozhodně násobně rychlejší a pohodlnější, než šlapat někam na "autobusové nádraží"
Tak jednak - autobusová nádraží či stanoviště jsou obvykle umístěna v centrech měst, tzn. netřeba někam šlapat.

Případné zřízení (další) zastávky linkových autobusů v blízkosti zařízení lékařské péče také není neřešitelnou (v některých městech jde o již vyřešenou záležitost) věcí.

A ještě k tomuhle:
Přestupy mezi různými prostředky veřejné dopravy nejsou multimodalitou, neb neměníte dopravní mód. Jste stále ve veřejné dopravě. Stejně tak když přesednete ze zelené Škodovky do červené Toyoty, tak to není multimodalita, neb jste pořád v módu IAD.

Nesouvisející podsuv s barvou pořád stejného dopravního prostředku coby údajného přirovnání k tomu, že od vlaku přes jakýkoliv prostředek MHD až po linkový autobus jde údajně o pořád ten stejný "mód" (srov. přinejmenším s výrazem "multimodální" u nákladní přepravy, kde tímto výrazem je myšlena právě kombinace železniční a silniční dopravy při přepravě konkrétního produktu).

Vzhledem k tomu, jak se většina šotos na tomto webu stále ohání "levnými autobusy" a tím, jak potřebujeme "ušetřit", tak je zřejmé, kterému z obou modelů jsou nakloněni.
Doplnění kontextu (který jste neuvedl): Většina těchto "ultras" (včetně mě) toto předpokládá v tomto smyslu: "S ohledem na limitovaný balík financí upřednostnit vlaky tam, kde umějí využít svých výhod, tzn. odvézt vyšší počty lidí jedním spojem, tvořit páteř systému veřejné dopravy a/nebo velmi dobře obsluhovat jednotlivé obce na trase" a zároveň "na tyto vlaky navázat ve vhodných místech a v přiměřeném počtu spojů autobusy, obsluhující jednak obce umístěné mimo dosah železnice, ale také obce ležící u těch tratí, kde trasování těchto tratí není vhodné pro to, aby na nich osobní doprava byla zavedena".

Já bych jen dodal tolik, že kvalita veřejné dopravy není tvořena tím, kolik prázdných autobusů se otočí v odlehlých vískách s naprostým minimem obyvatel
Ty vísky jste si zase podsunul sám.
Plus samozřejmě je nesmysl, aby v malé vísce autobusový spoj začínal či končil jízdu (pokud tedy v té vísce nekončí silnice, což ale platí jen v menším počtu případů). To jste si opět domyslel sám.

Jinak dám příklady tří bus-linek z té oblasti severně od Znojma (tzn. ten nemultimodální, p. Tužínem kritizovaný, JMK), tedy z oblasti, ve které jsou jednak menší obce (ve srovnání s většinou ostatního území JMK) a jednak nelze argumentovat významnou turistickou atraktivností (kterou Tužín protiargumentoval, když jsem prvotně dal za příklad oblast západně od Znojma):
linka č. 812 a velmi zajímavé provázání spojů tak, že linka má dvě trasy s tím, že opačným směrem se dá přestoupit v obci Běhařovice (tzn. do menších obcí jako Stupešice či Křepice se lidé dostanou poměrně často, i když v části případů s přestupem). Také stojí za povšimnutí ukončení většiny spojů v obci Tavíkovice (což je poslední obec na území JMK); dále do Rouchovan (což je už Kraj Vysočina) jezdí jen minimum spojů (a mj. žádný víkendový).

linka č. 814 nabízející solidní stav s 2h taktem mimo špičku, 1h taktem ve špičce; a stejně jako u linky č. 812 i pozdně-večerní spoj. Stejně tak několik víkendových spojů. A stejně tak ukončení většiny spojů v poslední obci v JMK (Slatina); dále do Kraje Vysočina (obec Biskupice-Pulkov) pokračuje jen část spojů.

A obzvláště linka č. 813, jejímž znakem je obsluha velmi malých obcí (dle dostupných údajů: na silnici do Jevišovic obce Rudlice 97, Vevčice 68, Černín 142 obyvatel; dále za Jevišovicemi obce Boskovštejn 153, Jiřice u MB 56, Prokopov 88; O. K. pak vetší Hostim se 420 obyvateli; dále linka nevede, protože zde končí území JMK), tzn. namísto tužínovské teze "Transity pro babičky" (= sbohem, nízkopodlažní nástupe do vozidla; sbohem, nedejbože přepravě osoby na vozíku apod.) uplatněn pro velmi malé obce na trase systém se 7 páry spojů v pracovních dnech (v tomto případě bez pozdně-večerních spojů), resp. 3 - 4 páry spojů o víkendech.
Úterý, 22. prosince 2020 - 12:51:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15839
Registrován: 10-2004
Tom_tužín:
"Co se týká lokálek typu Malá Morávka, tak tam došlo k návratu osobních vlaků, velmi slušného obsazení vlaků cestujícími, návratu nákladní dopravy a investicím do trati."
Jo, jako turistická atrakce, necelé 3 měsíce o víkendech v roce. Pro ZDO fakticky k ničemu a lidi tam pořád jezdí autem (a jezdit budou). Na Chornicku se to nějak nedaří, na Opatovice zavřeno už možná definitivně a ten zbytek má 3 páry o víkendech. Uvidíme, jak to dlouho vydrží.
Tom_tužín:
"Asi po stopadesáté zopakuju, že já lidi motivovat k intermodální mobilitě nebudu vůbec nijak, oni se motivují sami tím, že je to pro ně výhodné."
Výhodné čím?
Úterý, 22. prosince 2020 - 12:53:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6356
Registrován: 12-2004
To by byl zajímavý příklad alespoň 10 zrušených bus linek, kde by řidiči přešli jezdit senior taxi...
Jsem zvědavý, který konkrétní!! linky pan Tužín myslel(????)

(Příspěvek byl editován uživatelem zzz.)
Úterý, 22. prosince 2020 - 13:02:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15840
Registrován: 10-2004
Mimochodem, Olomoucký kraj v tom má docela jasno (viz Plán dopravní obslužnosti území Olomouckého kraje platný od roku 2019)

Tratě s výhledem zrušení objednávky osobní drážní dopravy s náhradou v podobě linkové dopravy:
Jak bylo výše uvedeno, v některých relacích je vhodné utlumit železniční dopravu nebo zcela nahradit veřejnou linkovou dopravou, neboť význam železniční dopravy je zde z pohledu přepravních vazeb zanedbatelný, zároveň z finančního pohledu se jedná o velmi finančně náročný provoz.
▪ Trať 024 Dolní Lipka – Štíty
o osobní vlaky je vhodné komplexně nahradit veřejnou linkovou dopravou v průběhu celé trati.
▪ Trať 271 Prostějov – Chornice
o v úseku Dzbel – Chornice je vhodné osobní vlaky komplexně nahradit veřejnou linkovou dopravou.
▪ Trať 273 Červenka – Prostějov
o vhodná náhrada osobních vlaků vedených v relaci Červenka – Litovel – Senice na Hané Prostějov; autobusovou dopravu je žádoucí vést celotýdenně identicky v trase vlaku (s možnou alternací přes Smržice, místo Kostelce na Hané). Úsek Senice na Hané – Drahanovice, který je také součástí tratě 275 Olomouc – Drahanovice, bude nadále obsluhován železniční dopravou.
▪ Trať 291 Zábřeh – Šumperk – Kouty nad Desnou
o vhodná náhrada osobních vlaků v úseku Petrov nad Desnou - Sobotín; s autobusovou náhradou osobních vlaků je třeba počítat celotýdenně identicky v trase vlaku; a to obslužnou linkou Šumperk - Petrov nad Desnou – Sobotín.
▪ Trať 292 Šumperk – Jeseník
o náhrada osobních vlaků je vhodná v úseku Jeseník – Mikulovice – Zlaté Hory; autobusovou náhradu osobních vlaků je třeba zajistit celotýdenně identicky v trase vlaku s tím, že budou zachovány vlaky kategorie R a Sp a turistický provoz.
▪ Trať 296 Velká Kraš - Vidnava
o vhodné kompletní zrušení objednávky osobních vlaků, spojení je zajištěno veřejnou linkovou dopravou obsluhující hlavní cíle cest přímými spoji.
▪ Trať 297 Mikulovice – Zlaté Hory
o komplexní náhrada osobních vlaků je vhodná v celé trati Mikulovice – Zlaté Hory s autobusovou náhradou v trase Jeseník – Mikulovice – Zlaté Hory a zachováním turistického železničního provozu.
Tom_tužín
Úterý, 22. prosince 2020 - 13:30:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1268
Registrován: 6-2005
Hezky jste se rozepsali, pánové, je poznat že IDS JMK Vás baví a hloupá dogmata "devadesátek" jsou Vaše náboženství. Už aby dětem a mládeži obnovili tu školu ...

Jen k Orkymu: Plán dopravní obslužnosti Olomouckého kraje je ten naprosto nejhorší strategický dokument, týkající se veřejné dopravy, který jsem kdy v životě četl. To, že z něj citujete, má znamenat co? Že je to Bible, která je svatá a s níž se nepolemizuje?

Ještě k Davidovi - je hezké, jak úžasně dokážete okecávat, že Transit je hyper nevhodné vozidlo pro seniory, přičemž je ve velkém vidět u různých domů pro seniory, využívá jej pečovatelská služba (jednu takovou parkuje pečovatelská služba i u nás na ulici) atd. Asi se ti skuteční odborníci, kteří ty seniory vozí, zapomněli zeptat optimalizačních šotos, jaké si mají koupit vozidlo. Ach jo ...

Pánové, můžete se postavit třeba na hlavu, ale IDS JMK je postavený na přežilých dogmatech 90. let minulého století, je neúnosně drahý a dlouhodobě neudržitelný. Udělám vše, co bude v mých silách, aby se podobně hloupě doprava na území Olomouckého kraje neřešila. Celá Evropa v 21. století řeší veřejnou dopravu na zcela jiném principu, totiž intermodálním přístupem, a na tom nic nezměníte ani několikastránkovými výlevy. Nakonec je s vámi zcela zbytečné o tomto polemizovat, protože bohužel ani nechápete, co ten pojem znamená, a nechcete si to ani nechat vysvětlit. To je ovšem váš problém.

(Příspěvek byl editován uživatelem Tom_tužín.)
Úterý, 22. prosince 2020 - 13:47:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15841
Registrován: 10-2004
Tom_tužín: Ano, je to "nejhorší strategický dokument," protože zde říká své vize, mezi kterými je zastavování provozu na zbytných tratích, proto Vás tak drásá. To je celý problém. K tomu, jak celá Evropa řeší dopravu intermodálním způsobem, máte nepochybně celou řadu důkazů a určitě byste nám se mohl dát důkaz, kterak lesní lokálka v oblasti s nízkým osídlením tvoří levnou páteřní dopravu u které jsou veliká parkoviště se stojany pro kola, ke kterému se sjíždí celý kraj a je to pro ty lidi výhodné. Sem s ním!
Tak šup, kandidujte za nějaké uskupení, ať můžete začít něco měnit. A co nejdřív, než místo těch zbytných tratí budou cyklostezky.