Diskuse » Železnice » Maďarsko a Balkán » Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 07. 12. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Maďarsko a Balkán do 07. 12. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Neděle, 22. listopadu 2020 - 20:22:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13264
Registrován: 8-2012
Klidně si s Vámi své znalosti historie 20. století změřím
Aniž bych se vzdával možnosti poměřit si, kdo ho má většího, dovolím si pouze zopakovat, že nějací bulharští cestující do Edirne fakt nikoho netankovali, Orient-Express (dokud jezdil) se odbavoval ve Svilengradu, Pithiu (tranzitně) a Uzunköprü a ono "narovnání tratí" po vlastním území (řecká spojka Marasia-Nea Vyssas a turecká trať Pehlivanköy-Kapikule) s opuštěním původní stanice "Edirne" bylo vyvoláno hlavně (nikdy ne úplně dobrými) zhoršujícími se vztahy Řecka a Turecka kvůli Kypru v 60. letech (Kypr roku 1960 vyhlásil nezávislost na Británii, ale už o pár let později tu doutnala občanská válka, do které se obě země nadšeně montovaly).
電車オタク
Neděle, 22. listopadu 2020 - 20:34:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1589
Registrován: 6-2019
má někdo zkušenosti s přesunem Ormenio - Svilengrad?
Tak pokud tam zavítáš s Valerií, tak v podstatě jediná civilizovaná šance je vzít si taxi na hranici, pěšky přes čáru a dalším taxi dál (a nemuselo by to být ani moc drahé). Taxíky nemají běžně povolení pro jízdy do zahraničí (někde v Beneluxu asi nejspíš ano, ale osobně jsem mockrát narazil) a navíc moc nevěřím v brzký konec kovidových opatření, čili počítat s nějakou dobou na zdržení na přechodu.
Pokud tam zavítáš sám, tak v nouzi se to dá ujít i pěšky a mávat na auta, on už někdo časem zastaví.

Projet kontinentální Řecko (+ Peloponés) se dá tak za týden, rychleji ani ne. A vyhnout se červenci a srpnu, kdy to tam bude na chcípnutí vedrem. Ona ta jejich železnice zase tak rychlá není a kolem je spousta zajímavostí (teď nemyslím pláže, na těch se dají trávit spíše večery), jak přírodního, tak kulturního charakteru.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Mladějov
Neděle, 22. listopadu 2020 - 20:36:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15510
Registrován: 3-2007
Vantju:
" rád bych se do Řecka na nějakou dobu podíval, předpokládám, že ho celé projet může zabrat jednotky dnů.

"

Ale to z té země poznáš úplné houby.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 22:41:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 709
Registrován: 9-2015
>> Vantju/AŠM / Benelux/taxíky do zahraničí

Ale zase Balkán má tu jinde nemyslitelnou výhodu, že tady může fungovat ten model, že se sundá označení taxíku, a hurá na druhou stranu. Aspoň BG-RO to tak funguje. I když ta nonstop jízda může zas mít dopad na cenotvorbu.
Nicméně na řecké hranici nevím, jestli toto může taky fungovat. A taky virová doba může dříve běžnou praxi dost narušovat.

Jestli někdo má nebo získá informace o Svilengrad-Ormenio, také velmi uvítám. Až to zas bude vše při starém a nastane čas na nějaký balkánský masochismus.
Neděle, 22. listopadu 2020 - 22:50:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4752
Registrován: 9-2007
AŠM: Nemají? Jel jsem taxíkem Villa Opicina - Sežana, když jsem si spletl odjezd vlaku a nenavazoval na vlak na Jesenici, a zrovna nedávno z Chałupek do Ostravy, když jsem o víkendu dojel do Chałupek a všechny autobusy (z Bohumína, ze Šilheřovic i z Pasek) odjížděly spolu v čas, kdy bych tam nestihl dojít. Pokud by ale šlo jet taxíkem k hranici a za hranici dál, tak je to furt lepší než nic nebo stopem, ale je otázka, zda hranici vůbec lze projít i pěšky (to netuším; stejně tak jestli mají v Ormeniu taxi [biggrin]). A teda nedošlo mi, že Bulharsko zatím ještě není v Schengenu, to pak nemožnost jet taxi přes hranici chápu.

Mladějov: Tak zrovna tohle je ten typ dovolené, kdy nakonec realizuju zlomek toho, co jsem chtěl, protože po pěti letech v pracovním procesu už se prostě přístup k dovolené mění. [biggrin] Tzn. pokud bych tam jel třeba na týden a z toho dva dny trávil někde ve vlaku, tak to, si myslím, ke škodě nebude. Ostatně i třeba zrovna tenhle konec Řecka - ráno IC ze Soluně, příjezd do Alexandroupoli ve 14 hodin a odjezd do Ormenia další den v 9 ráno. Je to jak jízda vlakem s cílem projet doposud neprojetou trať, tak stále necelý den v největším městě Thrákie.
Úterý, 24. listopadu 2020 - 08:16:27  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16894
Registrován: 11-2005
V Alexandropoli není nic, ale vůbec nic k vidění. Maximálně se můžeš projít do Diagoli kolem desítek odstavených nkl. vozů a prozkoumat vlečku do přístavu...
Mladějov
Úterý, 24. listopadu 2020 - 09:10:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15519
Registrován: 3-2007
Nojo, ale vychází to na projíždění [biggrin]
Úterý, 24. listopadu 2020 - 10:39:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1592
Registrován: 6-2019
Mě tedy zajímají nohem více ty Alexandropole, Chmelnický, Usť Kamenogorsky nebo Karangandy než třeba Legoland, přestože v tom Legolandu mají také úzkokolejné železnice.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 24. listopadu 2020 - 11:15:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4755
Registrován: 9-2007
Pláže tam jsou, ne? [proud] Alespoň teda podle Google, tento snímek je hned mezi prvními při vyhledání Alexandroupoli na mapách Google. Mimo to se tam nachází muzeum Thrákie, na pohled hezká restaurace.. to je tak akorát na ten příjezd ve tři a odjezd druhý den v osm.

A jak píše AŠM, turistika je velice individuální a já jsem nikdy nebyl, nejsem a nebudu nějaký obdivovatel památek, protože když mně osobně imponuje něco jiného, tak nevím, proč bych se měl sám před sebou přetvařovat, vlak používat jen jako dopravní prostředek a jet do Řecka jen proto, abych viděl 10 nej památek, spolu s tisíci dalšími turisty. A mně náhodou tohle boření konvencí přijde krásné, nejsou snad všichni spokojenější, když každý dělá to, co ho opravdu baví a zajímá a ne jen to, co se od něj očekává? [happy]
Mladějov
Úterý, 24. listopadu 2020 - 11:36:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15524
Registrován: 3-2007
já jsem nikdy nebyl, nejsem a nebudu nějaký obdivovatel památek, protože když mně osobně imponuje něco jiného, tak nevím, proč bych se měl sám před sebou přetvařovat, A mně náhodou tohle boření konvencí přijde krásné,

Okecávat to umíš dobře [wink]
Tak AŠM to napsal se "spoustou zajímavostí přírodního i historického charakteru" velmi hezky a vzhledem k tomu, že Řecko položilo základy evropské civilizace, tak vynechat třeba Akropoli, Péloponés mi připadá jako kulturní ignoranství. To ovšem předpokládá mít alespoň nějaké základní znalosti z dějepisu, historie, něco vědět o náboženství a souvislostech, mít trochu cit vstřebávat atmosféru měst i přírody..
Nikdo nechce, abys týden lezl po antických zříceninách, ale spoustou památek je Řecko dost podobné třeba Itálii - vynechat já nevím Forum Romanum, Koloseum, Benátky, Florencii samozřejmě můžeš, ale tak nějak jsi mne trochu zklamal hodně omezeným vlastním světem..

No nic, už to nebudu rozmazávat. Každý jsme nějaký.
Úterý, 24. listopadu 2020 - 12:05:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1593
Registrován: 6-2019
Koloseum jsem viděl z tramvaje, Akropoli jen z Lycabettusu, zato jsem týden strávil v Řecku na úplně jiných zajímavostech (mmj. v Olympii) a přesto si myslím, že jsem z toho pevninského Řecka poznal více než řadový turista, který v jedné ruce třímá Lonely Planel a v druhé táhne kolečkový kufr. [happy]
Život je jinde. Po čtvrt století toulání po světě si troufám tvrdit, že více o Rusku (například) poznám v rychlíku do Salechardu než v Treťjakovské galerii.
Pointa je totiž v tom, že ty kláštery v Meteoře, Akropoli nebo Lenina si můžu pustit večer do ma v obýváku z dývka. Alexandropolis většinou ne.
A příjemné plus je, že lidé na těch méně známých cestách byli většinou více autentiční a zajímaví, než na těch must to see points.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Mladějov
Úterý, 24. listopadu 2020 - 12:30:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15527
Registrován: 3-2007
Jo Lykavitos [lol] a pak kdo čte jen Lonely Planet [proud]

Hele, nejsi tak hloupej, abys z mého příspěvku nepochopil gró.

Samozřejmě může cestovat jako Dromolog (co všude deklaruje, jak ho nic kromě dopravy absolutně ne-za-jí-má), jen je to trochu škoda.
Úterý, 24. listopadu 2020 - 12:35:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1595
Registrován: 6-2019
Lycabettus jsem si musel dogůglit :-)))
Je chytřejší než Dromolog, Dromolog je stovkař a jinej nebude...(nikdy nezapomenu na jeho euforické vyprávění, jak bezdomovci a imigranti v pracovních táborech staví koridor MÁV do Rumunska...[lol][lol][lol]).
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Mladějov
Úterý, 24. listopadu 2020 - 12:47:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15528
Registrován: 3-2007
No jasně, tam jsi byl, protože tam vede lanoffka, žejo [biggrin]
Já taky, a tím, žes byl línej lézt na Akropoli, tak jsi přišel o nějakou stavební úzkou skoro na vrcholu (co tam podle nějaký fotky už je minimálně třicet let)
Úterý, 24. listopadu 2020 - 13:08:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4758
Registrován: 9-2007
Já jsem to taky nemyslel zase až tak do extrému, některá velevýznamná místa považuju za nevyhnutelnou samozřejmost, když už se člověk táhne takovou dálku, jen se prostě nemůžu pasovat do role, kterou popsal AŠM a do které se před lety pasoval jeden můj kamarád-šotouš, kdy nemá sebemenší problém jet někam v rámci Česka dle slov "cesta je cílem", ale když letěl na týden do Řecka, tak se až chlubil tím, že vlak nevyužil ani jednou, oběhnul celé Atény dle turistického průvodce a považoval se dle toho za velkého dospěláka, protože tohle přece rozumní dospělí lidé dělají.

Napsal jsem to asi trochu blbě, opomíjím ta velevýznamná místa a myslel jsem to tak, že se prostě nemůžu přepnout z role šotouše do role člověka, kterého doprava rázem nezajímá a z dovolené si dovezl stovky fotek neznámých staveb, které si vyfotil jen proto, že se o tom někde psalo.

Už i třeba proto, že spousta lidí se vlastně nejezdí na taková místa podívat, ale jen si je vyfotit, aby se pak měli čím chlubit mezi vrstevníky, neb dnes už to není o tom někoho nalákat na promítání fotek z dovolené, ale skrze sociální sítě je vnutit všem a chtě nechtě tak v lidech vytvořit dojem nějakého velkého cestovatele, který se přitom jenom rád chlubí a víc ho nezajímá. A to mi přijde teda horší, než vidět jen to hlavní a přizpůsobit si dovolenou svému. A že takové lidi také znám...
Úterý, 24. listopadu 2020 - 13:13:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1597
Registrován: 6-2019
No jasně, tam jsi byl, protože tam vede lanoffka, žejo [biggrin]
Já taky, a tím, žes byl línej lézt na Akropoli, tak jsi přišel o nějakou stavební úzkou skoro na vrcholu (co tam podle nějaký fotky už je minimálně třicet let)

Ne línej, ale nebyl jsem ochoten tomu dát čas, který jsem jinak využit třeba v Pireu, kde jsem mohl obdivovat mmj. nádražní architekturu. [biggrin]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 24. listopadu 2020 - 15:52:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13286
Registrován: 8-2012
Napsal jsem to asi trochu blbě
No nejspíš, protože (asi nejen) já z toho mám pocit takového trošku frňáčku nahoru, jak to vaše cestování je "lepší" než stovky fotek neznámých staveb (zatímco vy pořídíte stovky fotek neznámých vagónů?).
Ale slíbil jsem, že se nedám zatáhnout do diskuze.
電車オタク
Úterý, 24. listopadu 2020 - 16:10:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1599
Registrován: 6-2019
protože (asi nejen) já
Podsuv neboli diskuzní faul.

jak to vaše cestování je "lepší" než stovky fotek neznámých staveb (zatímco vy pořídíte stovky fotek neznámých vagónů?).
Vo těch vagonech ví mnohem víc než vo těch šutrech, takže je celkem logický co ho asi bude zajímat.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 24. listopadu 2020 - 17:16:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4760
Registrován: 9-2007
Tak vezmu dva příklady – "profesionální cestovatel" natrefí na letenky do Řecka za pár stovek, tak si vezme hotel, zaletí si do Řecka, tam vyfotí každou stavbu co mu radí průvodce, na večeři zajde do Hard Rock Café na úplně stejné jídlo, jaké si dal ve stejném podniku kdekoliv jinde (protože proč by riskoval nějaký místní podnik, že jo), vyspí se v hotelu a další den letí zpátky. Sice mu ani nepřijde, že byl někde pryč, protože celodenní čumění na sociální sítě moc člověku vnímání okolního světa neumožní, ale fotky hodí na síť a rád se při každé příležitosti pochlubí, kolik zemí letos navštívil.

Druhý příklad se kvůli touze po pocitu z ujeté dálky do Řecka přepraví vlakem, dopředu si sesbírá informace o tom kam jít na místní jídlo, jaké je nejlepší místní pití, jak nejlépe navštívit nejdůležitější památky, zda se případně dá absolvovat něco, co se ve většině turistických průvodců najít nedá, zda se v okolí nachází nějaké technické zajímavosti a tím si vypracuje nějaký znalostní soubor, který mu umožní celkem efektivně trávit čas a prokládat zájem s obecnými kulturními aktivitami. Po návratu hodí pár fotek na síť, pochlubí se kamarádům a postupně vytahuje zážitky či vzpomínky podle toho, kdy a za jaké příležitosti si na svou cestu vzpomene.

Kdo z těch dvou má reálně z této návštěvy více zážitků? Podotýkám, že oba příklady, co popisuju, znám a ani jeden z nich nejsem já. Je to každého věc, jak si cestuje, ale prostě si nemyslím, že je lepší ten první popsaný přístup. Já osobně, znovu podotýkám, že každý si to může vidět jak chce. [happy] Diskuze ale přece je o osobních pohledech, ne?
Středa, 25. listopadu 2020 - 08:57:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1715
Registrován: 11-2005
T_._H_.:
"z toho mám pocit takového trošku frňáčku nahoru"

To je zrovna od Tebe potrefenej kejh. Nerad bych se dotknul osobně, ale ač máš na K-r většinou pravdu (což je tu vzácná vlastnost), tak většinou frňák až v oblacích, aspoň tak to z textu v příspěvcích subjektivně vyzní.

Ahmad_Šáh_Masúd:
"Vo těch vagonech ví mnohem víc než vo těch šutrech"

Trefa [happy] No, a nemohli bychom rovnou sestavit turistického průvodce po vagonech? Aspoň za ten Balkán. Vykopávám: Miradi (Kosovo), Gjueševo (Bulharsko), Lianokladi (Řecko)...

Vantju:
"Tak vezmu dva příklady"

Příklady se snaží být ilustrativní, ale jsou o ničem, protože každej bere to cestování trochu jinak, a málokdo odpovídá nějakému extrému nebo stereotypu.
Středa, 25. listopadu 2020 - 10:35:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13295
Registrován: 8-2012
Tak rozhodně bych nikoho nemistroval, že na dovolené fotí "neznámé" stavby. A ano, hloupost a tupost, s níž si někdo zaletí do Kyjeva a náplní je Uber, Kresčatyk, McDonald´s a završí to "party" v nějakém sterilním "euro-klubu" pro místní "zlaté" frajery a bičiz, načež z toho sepíše "tripreport" s nulovou vypovídací hodnotou, mi nesedí taky. Ale na druhý straně zas to cestování není jen o vagónech a projíždění (i když díky němu se člověk dostane do úžasných prdelákovů, kam by "turisticky" nikdy nezamířil).
Ovšem pan Vantju to už v dalších vyjádřeních korigoval, takže si dovolím zůstat u toho, že to na začátku "napsal blbě".
No a stran (nejen) Balkánu - bude hodně zajímavé, co se na železnici (zvlášť v mezinárodce) po koronaviru vůbec ještě obnoví... dají se čekat pěkná jatka.
電車オタク
Středa, 25. listopadu 2020 - 10:37:04  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16896
Registrován: 11-2005
Chorvatsko:
Další kontrakt pro Končar, a to na 11 souprav pro městskou a 10 souprav pro příměstskou dopravu. Dodání 11/2022 - 12/2023.

Severní Makedonie:
Vláda v říjnu přezkoumala a přijala "Informace o výstavbě železnice Kičevo - hranice Albánií" ve dvou fázích a uložila ministerstvu financí předložit "Žádost o vyjádření zájmu" mezinárodním finančním institucím a dvoustranným věřitelům o poskytnutí finančních prostředků ve výši 426 milionů EUR na financování projektu „Stavba železnice Kičevo - hranice Albánií, první fáze Kičevo - Struga “, jakož i grantové prostředky na technickou pomoc tomuto projektu.

Na jedné straně řeší výstavbu utopistických tratí někam do Albánie a na druhé straně krachující stání železnice MŽT (a jiné podniky) a katastrofická infrastruktura důležité tranzitní tratě od moře do vnitrozemí [uhoh]. Tam je to tak v [zadnice], že se momentálně hledá někdo, kdo by odkoupil poštu, Eurokompozit, gumárnu Kolska atd.
Středa, 25. listopadu 2020 - 12:50:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1603
Registrován: 6-2019
a málokdo odpovídá nějakému extrému nebo stereotypu.
Bezesporu ano. Nicméně až do příchodu čínské chřipky v posledních cca 10 letech zcela dominoval styl eurovíkendu za pár desítek euro za využití low cost dopravců a stylu čtvrtek pátek tam, tam pár dní a v neděli či pondělí zpátky. Přičemž obvykle vůbec nezáleželo na tom, co je kde opravdu zajímavé, ale kam se zrovna létalo levně. Nic proti, ale na nějaké větší poznání a povědomí o zemi asi fakt nestačí letět desetkrát do Bergama a přivézt si sejry nebo víno (to vlastně ne, to už by bylo za příplatek :-) ). Mělo to i svá negativa, například v některých destinacích už turisty začali místní skutečně nesnášet, ale i svá pozitiva - například víceméně vynucená aplikace revenue managementu i na drážní molochy a nezanedbatelný přínos v podobě různých akčních jízdenek i na kolejích.

V podstatě je fuk jak si kdo rajzuje po světě. Teď už úplně, protože masový turismus určitě projde nějakými dílčími změnami. Stovkařům asi vždycky postačí pár dní městské turistiky nebo odpočinku na plážích, jiným zase obrážení památek podle průvodců no a pak jsou i úplně způsoby jak trávit volný čas. Určitě je to lepší než se někde prochlastat do bezvědomí. Co si kdo vybere z našeho světa je ganz egal, ovšem divit se tady na tomto webu tomu, že někdo jezdí za vagony a ne za antickými památkami svědčí spíše o OCD či AS některých čtenářů. [wink] O formě ani nepíšu.

A pak taky když už jste popáté v Budapeěti nebo posedmé ve Wroclawi, tak je celkem logický, že se poutník zaměří na méně známé zajímavosti než Rynek a Szechényho lázně. Což mi připomíná mojí třetí návštěvu evropské metropole Tbilisi (je více evropská něž třeba Archangelsk...), kdy jsem se měl podle všech průvodců jít naložit do sirných lázní (což je typická pastička na hejly), protože to bylo asi to poslední, co jsem z Tbilisi neviděl. Po krátké procházce po Abanotubani bylo jasno - rychle pryč (takový Václavák Jižního Kavkazu). Nic proti Václavákům kdekoliv, ale během hodiny jsem byl MHD pod hradem Kodori, kde ležela živá historie, čistá příroda, nikde nikdo a nestálo to 30 - 40 euro, ale asi tak jedno. No a podobné je to s tím Ormeniem, Svilengradem, Alexandropouli nebo čímkoliv.
I proto si raději přečtu, jak někdo jel týden do Řecka vlakem, než když je tam za dvě hodiny vzduchem a pak se týden cpe na pláži souvlakama. A fakt nechápu co je k divení na tom, že to (nebo řazení nebo vagony nebo cokoliv hromadnědopravního nebo vůbec neobvyklého) píše zrovna sem a ne třeba na idnes.

Libcha: Mno, zrovna já o vagonech na Balkáně skoro vůbec nic nevím. Mám jen fotky z devadesátých let, jenže obvykle jsem fotil celé vlaky a ne vozidla.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Středa, 25. listopadu 2020 - 13:02:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13302
Registrován: 8-2012
divit se tady na tomto webu tomu, že někdo jezdí za vagony a ne za antickými památkami ... A fakt nechápu co je k divení na tom, že to (nebo řazení nebo vagony
Nějak jsem si nevšiml, že by se tu psaní o vagónech někdo divil.
Toliko k tomu "OCD či AS" zúčastněných (i když ona to spíš bude PZ - "potřeba zúčtovat").
電車オタク
Středa, 25. listopadu 2020 - 13:19:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1894
Registrován: 12-2007
Ahmad_Šáh_Masúd:
"Mno, zrovna já o vagonech na Balkáně skoro vůbec nic nevím. Mám jen fotky z devadesátých let, jenže obvykle jsem fotil celé vlaky a ne vozidla."

Ideální zimní covidčasy na to sem něco oskenovat a postnout?
Chep.
Bkp
Středa, 25. listopadu 2020 - 13:53:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8448
Registrován: 8-2003
Tak ono je hlavně dost symptomatické vymezovat se proti těm, kteří i do Itálie nejedou vlakem, kteří používají moderní techniku (sociální sítě), kteří chtějí k vodě, kteří jedou na víkend, atp.
Středa, 25. listopadu 2020 - 14:00:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1604
Registrován: 6-2019
Proti těm se zde ovšem nikdo nevymezoval. Už třeba jen proto, že využívá sociální sítě zvané K-report. [biggrin]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Středa, 25. listopadu 2020 - 15:19:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1605
Registrován: 6-2019
Ideální zimní covidčasy na to sem něco oskenovat a postnout?
Už jsem bohužel po karanténě, izolaci i kovidu, takže jedině při nějaké příští karanténě. A s volnem to nevypadá dobře, nemá kdo dělat (zato téhápečka se množí jako králíci, semizdá...) .

Navíc by to chtělo i nějaký text a souvislosti k tomu a také naskenovat přímo negativy, aby to vypadalo alespoň jako toto:

a to není pochopitelně zadarmo.
No a poslední řadě se doučit to zkoprimovat tak, aby to bylo ostré i na k-repu (ale to je asi to nejmenší).
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Středa, 25. listopadu 2020 - 22:13:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 772
Registrován: 7-2017
JŘ Bulharských železnic 2020/2021:

https://p.bdz.bg/www/0/2/02-ptevoditel-2021vtr-24-11-2020-1953.pd f
Čtvrtek, 26. listopadu 2020 - 15:53:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1896
Registrován: 12-2007
Ahmad_Šáh_Masúd:
"Ideální zimní covidčasy na to sem něco oskenovat a postnout?
Už jsem bohužel po karanténě, izolaci i kovidu, takže jedině při nějaké příští karanténě. A s volnem to nevypadá dobře, nemá kdo dělat (zato téhápečka se množí jako králíci, semizdá...) .

Navíc by to chtělo i nějaký text a souvislosti k tomu a také naskenovat přímo negativy, aby to vypadalo alespoň jako toto:

a to není pochopitelně zadarmo.
No a poslední řadě se doučit to zkoprimovat tak, aby to bylo ostré i na k-repu (ale to je asi to nejmenší)."


Já za to prachy nenabídnu, jen mě to hodně zajímá protože tuším, že máte bohatý archiv z 90' & 00' jugošky, což je pro mě jedno z TOP období zájmu o železniční dopravu [happy]

-------------

Btw. ta maršrutka na kolejích, to je co a kde?

(Příspěvek byl editován uživatelem Zamracenej.)
Chep.
Čtvrtek, 26. listopadu 2020 - 16:26:15  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16898
Registrován: 11-2005
Zamracenej:
"

Btw. ta maršrutka na kolejích, to je co a kde?
"

To je KOLZAM WOA29. A někde v Polsku, řekl bych.
Čtvrtek, 26. listopadu 2020 - 21:18:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 773
Registrován: 7-2017
JŘ Maďarských železnic 2020/2021:

https://www.mavcsoport.hu/sites/default/files/upload/page/2020-20 21._evi_belfoldi_kozforgalmu_menetrend.pdf

Zajímavých je těch 7 párů vlaků IC Budapest-Miskolc-Košice.
Pátek, 27. listopadu 2020 - 09:06:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1607
Registrován: 6-2019
Šari: Jj, trať 236 Rogoźno Włkp. - Bzowo Goraj. Tohle byl fotovlak, na pravidle jsem tím jel kdysi do Siemianówky. A o pár let později už vyspělejším (haha) SN 81 z Czeremchy do Vysokolitovsku (BY).
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pátek, 27. listopadu 2020 - 12:07:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 676
Registrován: 9-2008
Z_F_J:
"Zajímavých je těch 7 párů vlaků IC Budapest-Miskolc-Košice."

ZSSK vsak počíta pre GVD 2021 iba s IC 182, 188, 189, 191. Kazdorocna klasika = 2 pary IC vlakov. Madar urobi pravdepodobne este zmenu v novom GVD.
Pátek, 27. listopadu 2020 - 13:53:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 9-2020
A je vůbec potřeba 2-h takt Košice - Budapest, když ty dva IC mají 4 vozy, a z toho je jedna první třída?
Pátek, 27. listopadu 2020 - 14:42:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3863
Registrován: 5-2002
Tak ono to je především spojení obcí na konci maďarského úseku s Budapeští, průjezd přes hranici je jen bonus.
Mladějov
Pátek, 27. listopadu 2020 - 14:50:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15532
Registrován: 3-2007
Taky myslím. Jestli to má jezdit z Miskolce nebo Košic..
Druhá věc je, že prostě obě země se moc nemusejí - a je to vidět i třeba na počtu železničních přechodů s osobní dopravou.
Pátek, 27. listopadu 2020 - 15:06:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9
Registrován: 9-2020
Jenže úsek hranice SK/HU - Košice jsou nějaké vlakokilometry. Jestli by nebylo lepší je použít někde jinde lépe...
Mladějov
Pátek, 27. listopadu 2020 - 15:15:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15533
Registrován: 3-2007
Já jim to neberu, ať si to udělaj, jak chtějí. Vlkm asi "prostě byly", když se před volbami znovuobnovoval provoz třeba Zvolen-Šahy atd.
Pátek, 27. listopadu 2020 - 17:06:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3864
Registrován: 5-2002
Druhá věc je, že prostě obě země se moc nemusejí Já bych v tom nehledal nic jiného, než důsledek slovenského železničního bordelu a nezájem o železnici z maďarské strany.
Miroslav_ Zikmund
Pátek, 27. listopadu 2020 - 23:17:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 670
Registrován: 2-2016
Lord_M. - co jeden vlak, to 23 vlkm, jeden pár 46 .... úžasná hodnota použitelná k posílení počtu vlaků někde jinde .... i Poprad-Tatry - Štrbské Pleso, kde by to v turistické sezoně (nikoli letos) přeplněné vlaky zasloužily - co vlak to 29 vlkm ...
Miroslav_ Zikmund
Pátek, 27. listopadu 2020 - 23:23:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 671
Registrován: 2-2016
Bulharský kursbuch v PDF .... úžasné počteníčko v cyrilici - BDŽ děkuji ...
Neděle, 29. listopadu 2020 - 02:04:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7929
Registrován: 12-2011
V Albánii prý zase jezdí vlaky [blush]

https://hsh.com.al/wp-content/uploads/2020/10/Orari-tabele-Tetor- 2020.pdf
Neděle, 29. listopadu 2020 - 08:49:24  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16899
Registrován: 11-2005
Reálně teď jezdí ale jen ranní pár do Elbasanu a to je vše.
Neděle, 29. listopadu 2020 - 10:28:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 775
Registrován: 7-2017
intelpetr: Orari-tabele-Tetor... já četl Teror[biggrin]
Neděle, 29. listopadu 2020 - 19:41:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4766
Registrován: 9-2007
Já bych v tom nehledal nic jiného, než důsledek slovenského železničního bordelu a nezájem o železnici z maďarské strany.
Přesně tak, takt "dva spoje za den" pro lidi, kteří nejsou obeznámeni o konkrétních vlacích, prostě neexistuje. Ostatně stačí se podívat k nám, kolik vlaků jezdilo v libovolné mezinárodní relaci před 15 lety (stejně jako tam) a kolik jezdí dnes (2h takt je základ), i přes tu vzájemnou nevraživost se mi nechce věřit, že skoro dvoumilionová Budapešť a stopadesátitisícový Miskolc (+ turisté) nedokážou vygenerovat poptávku po cestování do celé východní části Slovenska (Košice, Humenné, Prešov, Tatry,..). Věřím, že zrovna tady dokáže pravidelý 2h takt indukovat poptávku, přeci jenom jde o spojení podstatně významnějších měst, než nějaké lokálky na pomezí.
Neděle, 29. listopadu 2020 - 20:30:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 887
Registrován: 7-2017
Tak na Slovensku je cestou ešte Čaňa Kechnec a Seňa, veľké dediny, kam by vlak mohol jazdiť, len to opäť stroskota na peniazoch resp kraj objednáva bus.
Turisti by sa možno našli, neviem, co by hľadali Maďari v Humennom alebo Vranove ci Prešove. Jedine význam pre nich majú Košice kvôli Frantiskovi II Rakoczim, ale inak je pre nich Slovensko drahšie. Ved ked človek prejde hranice, tak maďarský Tokaj je ešte zufalejsi ako obce na Slovensku a to je čo povedať. Slováci chodia cez hranice na nákupy resp na termálne kúpaliská, tam jazdia sezónne bus linky. Sám si viem predstaviť zaujímavé ceny cez Budapešť na Balkán, ale to je u CD alebo ZSSK cudzí pojem.
K tej nevraživosti, na Slovensku majú problém s Maďarmi okolo Žiliny a na Kysuciach, inak je to každému sumak. Skôr oni majú problém, ak nevedia po slovenský a cítia sa potom vylúčení, lebo Slováci nevedia po maďarsky-zalezi od obce, teda žijúci na Slovensku, za hranicami sú radi, ze prídeme, lebo si tam niečo kúpime a celkovo je tam lacnejšie. V Maďarsku je to tiež skôr politická vec, vid nedávne voľby na Ukrajine
Neděle, 29. listopadu 2020 - 20:33:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 888
Registrován: 7-2017
Inak zahraničnú dopravu by som s Českom neporovnaval, vy ste tranzitná krajina, ktorá ma ešte ako uzol Prahu ako lákadlo. Tu medzinárodnú dopravu využívajú ľudia aj vnútroštátne, co ju pomáha udržať konkurencieschopnou
Neděle, 29. listopadu 2020 - 20:37:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 889
Registrován: 7-2017
Tak som sa pozrel na CP a tie bus od KSK nadväzujú na R v Hidasnemeti do Miskolca, tam bude prípoj aj na Budapešť.
Neděle, 29. listopadu 2020 - 23:12:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 717
Registrován: 9-2015
>> Velký šéf
Prosím, co jsou "bus od KSK"?
Nějak mi to uteklo.
Nějaká nová možnost, jak nechodit pěšky do Hidásnemeti nebo od školního autobusu z Tornyosnemeti?
Pondělí, 30. listopadu 2020 - 13:52:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1617
Registrován: 6-2019
Já za to prachy nenabídnu, jen mě to hodně zajímá protože tuším, že máte bohatý archiv z 90' & 00' jugošky, což je pro mě jedno z TOP období zájmu o železniční dopravu [happy]
Já bych si ani prachy nevzal, nicméně zrovna nemám potřebu cokoliv skenovat. Když se podívám do témat v severních Čechách, tak moderátoři asi spí, jak se to tam hemží urážkami (bez ohledu na barvu triček), tak nějak nemám proč, klidně se přidám k Ivymu, Kajmanovi a dalším co to tu zabalili dávno.
S tou Jugoslávií, ano, většinu jsme stihli do roku 2003. Chybí mi pár drobností jako trolejbusy v Bělehradě, Šargan-Vitasi - Višegrad, Podgorica - Tuzi, nějaké nové přeložky, železárny v Nikšiči a pár drobností v Makedonii, ale nechce se mi jen kvůli tomu vláčet kus světa.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 30. listopadu 2020 - 15:08:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4244
Registrován: 9-2003
MZv.: KSK je Košický samosprávny kraj neboli Košická župa.
NOBLE BRICKS
Pondělí, 30. listopadu 2020 - 19:27:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 511
Registrován: 1-2019
Mirek_Zv.:
">> Velký šéf
Prosím, co jsou "bus od KSK"?
Nějak mi to uteklo.
Nějaká nová možnost, jak nechodit pěšky do Hidásnemeti nebo od školního autobusu z Tornyosnemeti?"

Existují autobusové spoje Košice - Hidasnémeti, které jsou na slovenském území v objednávce Košického kraje. Provozuje to společnost Eurobus.

Jízdní řád pro slovenský úsek: https://www.eurobus.sk/public/media/0221/802418.pdf
Jízdní řád pro maďarský úsek: https://www.eurobus.sk/public/media/0221/802818.pdf

Ceník jízdného: https://www.eurobus.sk/primestska-doprava/tarifa-primestskej-dopr avy/
Pondělí, 30. listopadu 2020 - 21:11:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 890
Registrován: 7-2017
Niektoré spoje idú z Košíc az do Hidasnemeti pred stanicu, je tam aj prípoj na vlak smer Miškolc. Cestovné 1,90€ resp 1,61€ s cipkartou
Pondělí, 30. listopadu 2020 - 23:03:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 67
Registrován: 10-2020
Velky_sef 889 – bývaly časy, že kdysi z toho „našeho“ dálného východu jezdíval gyorssínautóbusz bez přestupu přímo do Pešti na Keleti.
Středa, 02. prosince 2020 - 12:00:47  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16900
Registrován: 11-2005
Jak jsem zmiňoval výše, tak včera se celá akce uskutečnila bez problémů a loko 77.002 je na cestě do Ruse.


Strom
Neděle, 06. prosince 2020 - 18:06:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1030
Registrován: 7-2008
Jak jsem zmiňoval výše, tak včera se celá akce uskutečnila bez problémů a loko 77.002 je na cestě do Ruse.

Čím to, že bude opravována řada 77 v počtu dvou kusů, když se používá ta německá řada Henschel 76?
Ta licenční řada 77 poslední léta vůbec v provozu nebyla, ne?
Nejlepší byl zatím topírenský posun v DPOV Nymburk na stroji 703 717[ok]
Pondělí, 07. prosince 2020 - 04:43:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1630
Registrován: 6-2019
Banja Luka
https://www.youtube.com/watch?v=DC1z0FUrxCw&t=1s
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 07. prosince 2020 - 14:47:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1631
Registrován: 6-2019
Není možná... Po nějakých 18 letech se dočkáme:
https://www.railwaypro.com/wp/contract-signed-for-bucharest-giurg iu-rail-connection/
a krychlíky z Bukvicerešti přes Hnuse do Sofie pojedou zase přímo a ne přes Vidle...
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 07. prosince 2020 - 18:59:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4065
Registrován: 5-2002
Bez drátů...?